X
تبلیغات
اخبار مسلمانان - سوریه

نگاه روزنامه السفیر لبنان

به سیاست های حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص فتنه شام ... 

امروز نیز رهبر، دانش و ظرافت و ژرف‌اندیشی سیاسی خود را در خصوص پرونده سوریه به خوبی نشان داده است... آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه بر اساس عواطف و یا مسائل طائفه‌ای و مذهبی موضع‌گیری نکرد بلکه منافع سیاسی، راهبردی را مبنای تصمیم گیری خود قرار داد...البته این به هیچ وجه به معنای تایید اشتباهات نظام حاکم در سوریه از سوی آیت‌الله خامنه‌ای نیست...

...برخی از اعضای هیأت تجمع علمای مسلمان لبنان که اخیرا به تهران سفر کرده بودند، نقل کردند که ایشان درخصوص سوریه خاطرنشان کردند که بحران این کشور تمام خواهد شد و محور کفر و استکبار شکست خواهد خورد...

...رهبر ایران را می‌توان به دائره المعارفی تشبیه کرد که انواع اطلاعات را در خود جای داده است؛ او ضمن اینکه کارشناس درجه یک مسائل نظامی و راهبردی است؛ مرد سیاست و عالم به موازین جهانی قدرت است و می‌تواند تمامی سرنخ‌های بازی داخلی را با تمام پیچیدگی هایش، در دست گیرد...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در یکشنبه 10 دی1391 و ساعت 22:28 |

نشست مخالفان سوریه در قاهره

نقش سیاست خارجی محمد مرسی و اخوان المسلمون مصر

 همگرایی برای ادامه اصلاحات در سوریه یا واگرایی برای کوبیدن بر طبل جنگ و خونریزی 

http://salahadin.net/wp-content/uploads/2012/06/morsi__bashar.jpg

خبرگزاری فارس: چرا یک کُرد رئیس مخالفان خارج نشین سوریه شد؟خبرگزاری فارس: همه مخالفان خارج‌نشین سوریه «فردا در بروکسل»؛ دوباره برای رفع اختلافاتخبرگزاری فارس: جوخه‌های مرگ در سوریه و دستان آشکار آمریکا

 پس از نشست اتحادیه اروپا در برکسل و به دنبال برگزاری کنفرانس بین المللی سوریه در روز شنبه 30جون2012میلادی/10تیرماه91 در ژنو سوئیس با حضور وزراي امور خارجه پنج عضو دائم شوراي امنيت، اتحاديه اروپا ، کوفی عنان و چند كشور عرب و غیر عرب برای تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه ؛ از فردا دوشنبه دوم جولای2012م/12تیرماه 1391 نشست دو روزه 200 نفر از شخصیت های مخالف و معارض دولت سوریه و به دعوت اتحادیه عرب در شهر قاهره پایتخت مصر آغاز خواهد شد.

این نخستین نشستی است که مخالفین و معارضین سوری به منظور کاستن از اختلافات و پس از انتخاب رئیس جدید برگزار می شود.

این نشست در حالی در قاهره برگزار می شود که هنوز از انتخاب محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری منتخب مردم مصر چند روزی بیش نگذشته است.

محمد مرسی در اولین واکنش سیاسی خود به پیام بشار اسد پیرامون پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مصر ؛ این پیام را نپذیرفته و گروه های معارض و مخالف "شورای ملی" و "ارتش آزاد" سوریه را به عنوان نمایندگان مردم سوریه متذکر شده است.

این واکنش محمد مرسی هم راستا با سیاست ها و موضعگیری های کلی اخوان المسلمون مصر در برابر دولت سوریه و بشار اسد ارزیابی می شود و  هنوز نمی توان آن را به عنوان سیاست خارجی دولت آینده مصر تلقی کرد.

مسلماً ریشه این واکنش ها به تنش های گذشته جریان اخوان المسلمون سوریه با حزب بعث این کشور در دوران حافظ اسد و به سال 1964 میلادی و وقایع آن روزهای خونین شهر حماه باز می گردد.

اخوان المسلمون سوریه در سال 1946میلادی توسط مصطفی السباعی که خود فارغ التحصیل دانشگاه الازهر مصر و اهل سوریه بود ، تأسیس و به عنوان بزرگترین حزب مخالف رژیم بعث سوریه شناخته شد.با بالا گرفتن رودر رویی این دو حزب در سوریه ، دامنه اختلافات به درگیری طرفین در سال 1964 در شهر حماه منجر گردید و بسیاری از هواداران طرفین و علی الخصوص اخوانی ها به رهبری شیخ سعید حوّا و مروان حبیب ، کشته شدند.

سوء قصد نا موفق سال 1980 میلادی اخوان المسلمون سوریه به جان حافظ اسد ؛ سبب تنگ شدن و اعمال محدودیت های بیشتری از سوی حکومت بعث نسبت به فعالیت های اخوان المسلمون و دستگیری بسیاری از آنها گردید.

با آغاز بیداری اسلامی در منطقه و وقوع انقلاب در کشورهای تونس ، لیبی ، مصر و ... ؛ تحرکات محدودی نیز در سوریه نسبت به حکومت بعث آن کشور آغاز گردید و لیکن ناپختگی دولتمردان سوری و انتخاب شیوه برخورد امنیتی و پلیسی در مواجهه با مردم ، فرصت جدیدی را برای دشمنان شکست خورده استکباری بوجود آورد تا از این اقدام ناسنجیده ، برای ایجاد گروه های مسلح شورشی با هدف شکستن محور مقاومت در منطقه سوء استفاده نمایند.

آمریکا ، رژیم صهیونیستی و دولت های غربی که از بیداری مردم مسلمان منطقه و جهان اسلام شوکه شده بودند ، در صدد برآمدند تا از یک طرف سوریه را به فرصتی برای انتقام ، آتش افروزی ، کنترل و مهار انقلاب های مردمی و سرگرمی انقلابیون و آزادی خواهان تبدیل نمایند و از طرف دیگر محور مقاوتی که از کشورهای هم سوی مسلمان علیه رژیم صهیونیستی تشکیل شده بود ؛ درهم شکنند.

دشمنان اتحاد امت اسلامی ابتدا به سراغ سلفی ها و طیفی از اخوانی ها که اسباب مختلف به این جریان پیوسته و نزدیک شده بودند، رفته و ترکیبی از مخالفین ملی ، نظامی های فراری ارتش و سلفی ها را به کمک کشورهای فرانسه ، ترکیه ، قطر و عربستان گردهم آورده و همه امکانات لازم را برای فعالیت آنها فراهم ساختند.

دشمنان امت اسلامی برای ایجاد این شکاف تازه و باز کردن جبهه جدید رویارویی مسلمانان در منطقه ، به دنبال مناطق حائلی در مرزهای ترکیه ، عراق و اردن برای رسوخ و ایجاد روزنه ای برای جنگ و خون ریزی بیشتر برآمدند.

دشمنان مسلمانان با بسیج اندک نیروهای سوری ، زمینه آموزش نظامی را برای آنان در ترکیه ، اردن و کوزوو و دیگر کشورها فراهم آورده و آنها را به انواع تجهیزات و امکانات و سلاح های نظامی تجهیز کردند.

دشمنان قرآن هنگامی که با کمبود نیرو مواجه شدند به فراخوان نیرو و مزدور از کشورهای مختلفی از افغانستان و پاکستان گرفته تا لیبی و کشورهای آفریقایی و عربی و حتی اروپایی روی آوردند.

دشمنان اسلام به آنها بسنده نکرده و مرزهای آبی و خاکی لبنان را به صحنه ای از تشنج و ارسال تدارکات و تسلیحات و اعزام نیروهای مسلح شورشی تبدیل کردند.

دشمنان آزادی با بکارگیری همه این زمینه ها ، عنصر القاعده را نیز وارد این صحنه کرده تا با ترور ، انفجار و تخریب ؛ اوضاع داخلی را در سوریه برهم زند.

همه این ها را دشمنان اسلام برای آن انجام دادند تا از یک سو سوریه را وادار به ادامه واکنش های نظامی و قشون کشی به مناطق مختلف نمایند و از سویی دیگر سلاح و تجهیزات جنگ و نزاع را به دست مخالفین و معارضین برسانند تا آنچه آنها به دنبال آن هستند یعنی درگیری های مسلحانه در سوریه اتفاق افتاده و با ادامه خون ریزی ها امکان مسالحه بین طرفین بوجود نیاید.

دشمنان اسلام در شروع برنامه ی خود تا اندازه ای به اهداف اولیه نائل آمده و به ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی پرداختند و لیکن با تدابیری که بعداً از سوی بزرگان و اندیشمندان مسلمان برای خنثی شدن این توطئه خونین اتخاذ گردید؛ادامه مراحل بعدی برنامه دشمنان با مشکلات عدیده ای روبرو گردید.

هم اکنون هیچ طرف منصفی با ایجاد اصلاحات در ساختار حکومت سوریه و حرکت به سوی مردمی شدن دولت آن کشور و حاکمیت اسلامی مخالفتی ندارد.اما رهبری و هدایت این تغییرات و اصلاحات نباید در اختیار کشورهای استکباری آمریکایی و دول غربی ، رژیم صهیونیستی و عمال وابسته به آنها قرار داشته باشد.

این اصلاحات با تدابیر گروه ها و احزاب و نخبگان مختلف سوری باید از درون کشور سوریه انجام و دخالت های مشکوک بیرونی آن قطع شود.

هم اکنون دولت جدید مصر به رهبری محمد مرسی در برابر این اتفاق و رویداد مهم سیاسی منطقه ؛ مسئولیت بسیار بزرگی را بر عهده خواهد داشت.

اتخاذ سیاست ها و مواضع مدبرانه دولت جدید مصر به رهبری محمد مرسی می تواند نسبت به بازگرداندن آرامش در سوریه کمک کرده و در استقرار حکومت مردمی و تشکیل دولت آشتی ملی در این کشور از طریق ایجاد تفاهم در بین اقشار مختلف ملی ، سنی ، شیعه ، مسیحی و ...نقش مهمی را ایفا نماید.

هر چند غربی های و برخی کشورهای پیروی آنها منطقه مانند ترکیه ، قطر و عربستان همچنان اصرار دارند تا بر طبل جنگ در سوریه کوبیده شود و در این راستا دنبال متقاعد کردن رهبران اخوان المسلمون و دولت جدید مصر هستند و لیکن تصمیمات و مواضعی که طی دو روز آینده در نشست مخالفان سوریه اتخاذ خواهد شد ؛ سمت و سوی دولت تازه تأسیس مصر را در این زمینه مشخص تر خواهد ساخت.

اخبار مربوط به برگزاری این نشست و مواضع ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در یکشنبه 11 تیر1391 و ساعت 20:15 |

 

فتنه غرب در سرزمین شام(1)

تحلیل ها و پیام مقاومت سوریه در برابر دشمنان


بشار اسد رئیس‌ جمهور سوریه

خبرگزاری فارس: اسد: جنگ، جنگ نفت و گاز است/نصیحت عربستان درباره دموکراسی مضحک است
مزدوران خارجی ...
...در سوریه مزدوران خارجی هستند که خیلی از آنان اتباع کشورهای عربی هستند...

... آنها پول و سلاح را از خارج دریافت می‌کنند...

...برخی از آنها زنده مانده‌اند. ما آنها را دستگیر کرده و قصد داریم که به جهانیان نشان دهیم...

... بسیاری از آنها کشته شده‌اند...

...این مزدوران خارجی که از برخی کشورهای عربی هستند در میان صفوف مخالفان در سوریه از جمله ارتش آزاد می‌جنگند. نه ارتش است نه آزاد. این ها مشتی جنایتکارند که چندین سال علیه قانون عمل می‌کردند و به جرم‌های مختلف محکوم شده بودند...

...اکنون در سوریه مشکل تروریسم وجود دارد...

... بعضی معتقدند که اگر ما اصلاحات را قبلا اجرا کرده بودیم، وضعیت اکنون بهتر بود. ولی مسئله این است که تروریسم کاری به اصلاحات ندارد، آنها فقط برای ترور می‌جنگند...


...خط مشی سیاسی باعث نمی‌شود تا ما مبارزه با تروریسم را فراموش کنیم. باید با آنها بطور جدی مقابله کرد...

...تعداد اقدامات تروریستی در سوریه بعد از آنکه ناظران سازمان ملل به کشور آمده‌اند، افزایش یافته است...

...تنها از یک جهت اوضاع بعد از اعزام ناظران بین‌المللی بهتر شده است و آن مسئله اطلاعات مستقیم است، ولی از لحاظ اقدامات تروریستی، آنها افزایش پیدا کرده و تعداد آنها به مراتب بیشتر از آغاز بحران در کشور شده است. از این جهت وضعیت اصلا بهبود نیافته است...

انتخابات پارلمانی ...

...انتخابات گام بسیار مهمی است و این بخشی از اصلاحاتی است که ما اجرای آن را حدود یک سال قبل آغاز کرده‌ایم. این اقدام پیام جدی به همه افراد چه در داخل و چه در خارج از کشور است که ملت سوریه از تهدیدات تروریسم که سعی در برهم زدن انتخابات دارد، نمی‌هراسد...

...تحریم کردن انتخابات مانند آن می‌ماند که نظر ملت سوریه را در نظر نگیرند. چگونه می‌توانید ملت سوریه را نادیده بگیرید، در حالیکه خود را نماینده آنها می‌دانید؟ بنابراین فکر نمی‌کنم که آنها وزنه قدرت و با اهمیتی در داخل کشور بشمار آیند...

عربستان سعودی...
...ما درباره هیچ چیز هرگز با آنان (خاندان سعودی) صحبت نمی‌کنیم...

...آنان فقط درباره چگونگی ایجاد دموکراسی در سوریه و چگونگی کار آن به ما نصیحت‌هایی می‌کردند. ولی این خیلی مضحک است[خودشان فاقد دمکراسی اند]...


نقش راهبردی و نفت و گاز...

...وقتی، کشور شما در موقعیتی راهبردی و مهم و مشرف بر مدیترانه باشد و همه راه‌های از جنوب به شمال، غرب به شرق از کشور شما بگذرد، پس چنین جنگی را حتما خواهید داشت...

...اما مسئله فقط در وجود [منابع] گاز نیست...

...نقش کشور ما در منطقه نیز هست. نقش سوریه نقشی راهبردی است...

... آنها (غربی ها) مستمرا تلاش می‌کنند نفوذ ما را قطع و به داخل مرزهای خودمان محدود کنند. اما این کار محال است. نفوذ ما همیشه بیشتر خواهد شد...


...ما مسئله انتقال نفت و گاز را با ترکیه و آذربایجان و اردن و عراق مطرح کرده و بررسی کرده بودیم. باخیلی از کشورها اما نه با قطر...

فرانسه...

...امیدوارم که فرانسوا اولاند رئیس جمهور جدید فرانسه به منافع آن کشور فکر کند...
قاچاق سلاح...

...بیشتر سلاح قاچاق شده به سوریه از لبنان و ترکیه وارد می‌شود اما دمشق هیچ مدرکی که دخالت مقامات این دو کشور را ثابت کند، در اختیار ندارد...


آشوب...

...می‌خواهم بگویم که موضع کشورهای همسایه پس از اتفاقات در سوریه و لبنان و دیگر کشورها تغییر کرد. برای مقامات این کشورها روشن شد که [اتفاقات سوریه] بهار عربی نیست بلکه آشوب است...


...اگر آشوب در سوریه بکارید، دامن شما را خواهد گرفت...


رسانه ها...

...گاهی رسانه‌ها توهمی [علیه سوریه] خلق می‌کنند. اما این حالت خیلی دوام نخواهد آورد...

...آنان [غربی‌ها] در ابتدای بحران از لحاظ رسانه‌ای بر ما پیروز شدند و حقایق را جعل کردند و اخبار دروغ بسیاری علیه ما منتشر کردند، ولی وضعیت با گذر زمان در بلند مدت تغییر کرد زیرا حقیقت غیر از آن چیزی است که این رسانه‌ها گزارش می‌کنند...


منطقه حائل در مرز اردن...

...اطلاعات سوریه نشان می‌دهد که اردن و عربستان برای ورود به مرز سوریه از طریق شهر درعا [جنوب سوریه در مرز اردن] و ایجاد منطقه حائل مرزی برنامه‌ریزی می‌کنند...

...[ما]عملا منتظر ارتکاب چنین اقدامی از جانب امان و ریاض است بنابراین او اکنون در صدد یکسره کردن مسئله خارج از این کشور است...


موشک های سریع سوریه...


...کشورش قدرت مقابله شدید با هر تلاش خارجی برای اقدام نظامی [علیه دمشق] را دارد...


...پایگاه عربستان برخی نیروهای نظامی را حمایت مالی می‌کند و به خدمت گرفته است تا این طرح را اجرا کند...

...اما این طرح در سوریه هرگز موفق نخواهد شد و موشک‌های سوریه بسیار سریعتر از آنان عمل می‌کند...


...عربستان و اردن و اسرائیل و ناوگان نظامی آمریکا در تیررس قدرت موشکی سوریه قرار دارند ...

...دمشق نه تنها دست روی دست نخواهد گذاشت [که در مرزش با اردن منطقه حائل ایجاد کنند] بلکه به هیچ متجاوزی رحم نخواهد کرد...


خلف المفتاح

مدیر انتشارات"الوحده" و از اندیشمندان سوریه
خبرگزاری فارس: حمایت ملت سوریه از نظام ناشی از بیداری و آگاهی اسلامی آنهاست
...چنانچه برخی از ملت‌های مسلمان بر اساس بیداری اسلامی علیه دیکتاتور مستبد قیام کرده‌اند؛ ملت سوریه با بیداری اسلامی خود به موقع توطئه دشمنان را تشخیص داده و از دمشق حمایت کرد...

...آنچه امروزه در سوریه روی می‌دهد نوعی بیداری مردمی در حمایت از نظام حاکم و رویارویی با توطئه‌های دشمنان است...


...انقلاب دانستن تحولات تونس، مصر و لیبی زود هنگام دانست...


...وقوع انقلاب در یک کشور نیازمند ایجاد تغییر کامل و فراگیر در همه بخش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و... است و نمی‌توان تحولاتی را انقلاب بنامیم در حالی که آمریکا سوار بر موج آن شده باشد که چنین وضعیتی را امروزه در تونس شاهد هستیم...


...آنچه امروزه در سوریه شاهد آن هستیم تلاش و توطئه برای ایجاد انقلاب ساختگی است که آن همانا «ضدانقلاب» است که در نقطه مقابل حقیقی قرار می‌گیرد...


...آمریکا، فرانسه، انگلیس و ترکیه هیچگاه خیرخواه حقیقی مسلمانان نبوده‌اند بلکه همواره متحد رژیم صهیونیستی بوده‌اند...


...قطب نمای سوریه به سوی قدس شریف تنظیم شده است...


...سران کشورهای عربستان سعودی، قطر و بحرین بیداری و آگاهی ملت خود را خطری برای حکومت خود می‌دانند و لذا مشاهده می‌کنیم که از هیچ تلاشی برای دخالت در امور داخلی سوریه دریغ نمی‌کنند تا تحولات داخلی خود را از کانون توجه افکارعمومی خارج کنند...


...بیداری اسلامی یعنی مقاومت اسلامی در ایران، لبنان و فلسطین است که در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمنان و استکبار می‌ایستد ...

...هرکسی که در نقطه مخالف اسرائیل نباشد هیچ ارتباطی با اسلام ندارد...


...سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مزدوران آمریکا و متحدانش هستند ...


...بیداری اسلامی یعنی اینکه ملت‌های عرب آن کشورها جهت سرنگونی سرانشان به پا خیزند...


غالب قندیل

تحلیلگر لبنانی مسائل سوریه

http://www.alsahwah-alislamiah.com/Mesr/pics/News/News2093.jpg
...پایمردی سوریه در مقابل جنگ جهانی که به رهبری آمریکا علیه این کشور آغاز شده بود، محیط استراتژیک جدیدی در روابط بین الملل ایجاد کرد، این محیط از زمان وتوی طرح های تجاوز طلبانه به دولت ملی سوریه و ملت مقاوم آن از طریق روسیه و چین آغاز شد و موفق شد که تسلط یک جانبه آمریکا که از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی بر جهان اعمال کرده است را به عقب براند...

...این روند جنگ سرد جهانی است که خود را از روزنه سوریه نشان می دهد، چرا که مستحکم بودن قلعه این کشور، غیر ممکن بودن حمله به آن را رقم زده و غرب را از سرنوشت پایگاه استعماری خود در منطقه که همان اسرائیل است، نگران کرده است، اسرائیلی که همچنان در برابر محور مقاومت به خود می لرزد و سوریه ستون فقرات این محور است،...

... به این ترتیب است که اسرائیلی ها نیز به این نتیجه رسیده اند که در صورت بروز هر جنگ در سوریه که غرب برای آن طراحی کند، این موجودیت اسرائیل است که در معرض آزمایش و تهدید قرار خواهد گرفت و دولت ترکیه نیز بنا به اذعان رسانه های این کشور در روز بعد از هر حمله تجاوز طلبانه علیه سوریه و مرزهای این کشور فروپاشی خواهد کرد...


...دیر یا زود نیروهای بین المللی باید درخواست ها و  تعهدات مشخص خود را در این زمینه تحت بهانه تحریم ها مطرح کنند و این موضوع باعث می شود که دولت سوریه نیز نشانه های انتقال به سیاست هجومی و در دست گرفتن ابتکار عمل را در مقابل عربده کشی های استعمار از خود نشان دهد، در این راستا است که آمریکا سعی می کند تا قبل از نشستن بر میز مذاکره با دولت ملی سوریه و هم پیمان ایرانی آن که تسلیم شدن در برابر قدرت این کشور و  شریک روسی آن آغاز شده، اهرم های فشاری را برای خود دست و پا کند...


...بعد از تثبیت معادله ناشی از روند تحولات سوریه، آمریکا در نهایت مجبور خواهد شد تا در برابر خواسته های کشورهای بریکس که سه کرسی در شورای امنیت دارند و چه بسا کرسی چهارم را نیز به ایران بسپارند، تسلیم شود و در اینصورت است که نقشه جهانی جدیدی ترسیم خواهد شد و دولت های آزاد جهان مصمم خواهند شد تا از سنگینی بار دوره سلطه و جنگ و تسلط خارجی خود را رها کند...

  آمادگی و هوشیاری سوریه   

 در برابر تحرکات نظامی از مرزهای اردن  ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در پنجشنبه 28 اردیبهشت1391 و ساعت 18:56 |

 

انتقام ناکامی سلفیان  از شیعیان سوریه

شهادت عباس لحام امام جماعت حرم حضرت رقیه(س) ...مراسم تشییع پیكر شهید عباس لحام (تبعه سوریه) با شركت حدود دوهزار و 500 نفر از ملیت های مختلف سوری ، عراقی ، ایرانی و افغانستانی و حضور آیت الله 'سید مجتبی حسینی' نماینده ولی فقیه در سوریه و نمایندگان مراجع عظام تقلید، حوزه علمیه امام خمینی (ره) و مسوولان نهادهای ایرانی روز دوشنبه 91/02/25 در سوریه برگزار شد...

...تشییع كنندگان با سر دادن شعارهای 'لا اله الا الله، محمدا رسول الله'، 'هیهات منا الذله'، 'لبیك یا حسین' و 'لبیك یا زهرا' و شعارهایی علیه امریكا، رژیم صهیونیستی و سران برخی كشورهای عرب خلیج فارس ؛ پیكر شهید را در اطراف حرم حضرت رقیه (س) تشییع و سپس به مرقد مطهر حضرت زینب (س) منتقل كردند...

...تشییع كنندگان پس از طواف دادن پیكر شهید عباس لحام در حرم حضرت زینب (س) ؛ وی را در قبرستان نزدیك حرم دفن كردند...

...حجت الاسلام عباس لحام روز یکشنبه 91/02/24 پس از ادای نماز جماعت مغرب و عشاء در حرم مطهر حضرت رقیه سلام الله علیها ، در كوچه پشت حرم و با شلیك چند گلوله توسط دو موتور سوار ناشناس به شهادت رسید...

...شیخ "جلال الدین الصغیر" خطیب جمعه مسجد جامع براثا و عضو شورای مرکزی مجلس اعلای اسلامی عراق ، حکام سعودی ، قطری و کشورهای آمریکا ، فرانسه، انگلیس و رژیم صهیونیستی را مسئول حملات تروریستی علیه شیعیان در سوریه دانست...

http://img.irna.ir/1391/13910226/1018153/N1018153-1831543.jpg

http://img.irna.ir/1391/13910226/1018153/N1018153-1831547.jpg

...یک ماه قبل نیز حجت الاسلام و المسلمین "سید ناصر العلوی " روحانی 36 ساله افغانستانی ‏تبار خطیب و امام جماعت حسینیه "العلویه" نیز در منطقه زینبیه دمشق توسط دو فرد موتور سوار با مسلسل مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید...

خبرگزاری فارس: بیانیه حوزه علمیه کربلا درباره شهادت امام جماعت زینبیه دمشق

...شهید حجت الاسلام سید ناصر العلوی از فعالان و نیکوکارانی بود که به خانواده‌های آسیب‏ دیده‌ای که در نتیجه حوادث و اقدامات عناصر مسلح از مناطق مختلف سوریه به منطقه "الزینبیه" پناه برده بودند، کمک می‌کرد...

...شمار زیادی از شهدای حوادث تروریستی در سوریه را شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) تشکیل می‎دهند...ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در سه شنبه 26 اردیبهشت1391 و ساعت 15:44 |

  استقبال گسترده مردم از انتخابات پارلمان ...    

  مواضع مقامات سوریه ...   

شیخ"بدرالدین حسون" مفتی سوریه

خبرگزاری فارس: مفتی سوریه: سقوط دمشق سقوط عربستان، اردن و عراق را به دنبال خواهد داشت

...در صورت سقوط سوریه کشورهای اطراف آن از لبنان گرفته تا عربستان، اردن و عراق نیز سقوط خواهند کرد...
...طرحی که برای امت عربی و اسلامی چیده شده این است که هیچ کشور قدرتمندی باقی نماند و فرزندان امت یکدیگر را بکشند...
...آنچه امروز در سوریه رخ می‌دهد روند براندازی نظام نیست بلکه وارد کردن سوریه در آشوب دینی، فرهنگی و نژادی است که صد سال در هرج و مرج در جهان عربی باقی بماند و تنها طرفی که از این هرج و مرج سود می‌برد رژیم صهیونیستی است که تشکیل نخستین کشور دینی در منطقه را با کمال وقاحت اعلام می‌کند...

...معارضان فریب طرح‌های غربی برای رسیدن به قدرت و تبدیل سوریه به یک کشور دموکراتیک همانند الگوی غربی را نخورند زیرا اینها تنها یک رؤیا است...

...مطمئن است "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه در صورتی که معارضان برنامه قانع‌کننده‌ای برای ملت ارائه کرده و وارد گفت‌وگو شوند، حاضر است از قدرت کناره‌گیری کند...


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه

خبرگزاری فارس: عفو عمومی بشار اسد برای برخی سربازان و نظامیان سوریه

...بحران سوریه در اول راه است اما با این حال مواضع بین‌المللی مثبت است و دولت اوباما نیز با فرا رسیدن تابستان و به دلیل انتخابات آمریکا ناچار است به دنبال راهکاری برای آتش‌بس باشد و همین امر فرصت‌های همکاری با مسکو به منظور یافتن راه‌حل بحران سوریه را تقویت می‌کند...

...موضع جامعه جهانی به استثنای قطر، عربستان و ترکیه خوب است...

...به تکثر احزاب در سوریه معتقدم و اگر حزب بعث خواهان بقاست باید بین مردم فعالیت داشته و برای تضمین وجود سیاسی خود رقابت کند...

...تمایل دارم یک جبهه سیاسی تشکیل دهم که در روند ساخت آینده سیاسی جدید در سوریه از جبهه ملی کنونی به مراتب تاثیرگذارتر باشد...

...دمشق بر اساس شروط خود با گروه‌های لبنانی تعامل خواهد داشت و منافع سوریه در این روابط لحاظ خواهد شد...

...پس از پایان انتخابات پارلمانی در سوریه، دمشق بار دیگر به روابط با لبنان بر اساس معیارهای جدید اهتمام خواهد ورزید...


"عادل سفر"، نخست‌وزیرسوریه

خبرگزاری فارس: دمشق: پارلمان آینده بر روند کار دولت نظارت دارد/ مردم سوریه خواهان تداوم مسیر اصلاحات هستند

...انتخابات پارلمانی در مرحله حساس و مهمی از حیات سوریه قرار دارد مرحله‌ای که در آن برنامه اصلاحات فراگیر در سطوح سیاسی اقتصادی و اجتماعی شروع شده است...

... انتخابات ، نماد اراده ملی برای تحکیم ارزش‌ها و اصول پارلمان در زمینه نظارت، قانون‌گذاری و تدوین سیاست‌های کشور است...

...حضور احزاب مختلف در پارلمان و تصویب قوانینی که به خواسته های مردمی پاسخ می‌دهد  می‌تواند  تاثیر مثبتی بر عملکرد دولت‌های آتی داشته باشد...

...سوریه بی‌توجه به توطئه‌‌هایی که برای توقف روند توسعه فراگیر در این کشور طراحی شده است برای موفقیت برنامه اصلاحات کار می‌کند اگر چه برخی به اصلاحاتی که اراده ملت را پاسخ دهد تمایل واقعی ندارند و دنباله‌رو توطئه‌هایی هستند که برای نابودی سوریه و سلب اراده و تصمیم‌گیری آزاد آن طراحی شده است...

...دولت آتی بر اساس نتایج انتخابات کنونی بنا می‌شود...


محمود الابرش رئیس پارلمان سوریه

...انتخابات در سایه قانون اساسی جدید نشان دهنده تمایل مردم سوریه به ادامه روند اصلاحات فراگیری است که بشار اسد رهبری آن را برعهده دارد...

...انتخابات ترجمان واقعی تنوع سیاسی و حزبی است که در قانون جدید انتخابات آمده است...


فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه

خبرگزاری فارس: دمشق: غرب در حال استقرار القاعده در کل خاورمیانه است

...بشدت از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و مواضع جانبدارانه او از گروهک‌های مسلح در سوریه انتقاد کرد...

...بیشتر شورشیان علیه نظام سوریه خلافکاران و تاجران مواد مخدر هستند...

...خلافکاران نیرویی قوی هستند که حدود به 59 هزار نفر می‌رسند که شامل قاچاقچیان مواد مخدر، قاچاقچیان سلاح و خلافکاران عادی در داخل سوریه و خارج آن هستند...

...مسئولیت شکست این آتش‌بس بر عهده گروه‌های مسلح  است...

...شورشیان هستند که حملات خود را تشدید کرده‌اند و نظام سوریه حق دارد که از خود دفاع کند...

...آمریکا و فرانسه آشکارا برای شکست دادن طرح عنان کوشش می‌کنند و اخیرا وزیر خارجه فرانسه به تشدید وضعیت در سوریه دامن زد...

...غرب می‌خواهد و تمایل دارد که نیروهای افراطی و گروهک‌ القاعده بر کل منطقه سیطره پیدا کنند ...

...الان عناصر القاعده و جماعت اخوان المسلمون علاوه بر عناصر خلافکار بیش از 1600 بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند...

...تاکنون و از آغاز درگیری‌ها در سوریه، بیش از 6000 نفر از نیروهای پلیس، امنیتی و ارتش و مردم هوادار نظام کشته شده‌اند...


"شحاده کامل میهوب" نماینده پنج دوره پارلمان سوریه

خبرگزاری فارس: 7 هزار نفر نامزد انتخابات پارلمانی سوریه شده‌اند

...دمشق همکاری بسیاری خوبی با طرح کوفی عنان از خود نشان داد...

...معتقدم که با وجود دوستان دمشق در سطح جهان، دشمنان هیچ گاه نخواهند توانست طرح عنان را به سمت شکست و ناکامی سوق دهند...

...جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین را مهم‌ترین متحدان سوریه در رویارویی با هجمه و توطئه بین‌المللی علیه کشورش خواند...

...با وجود دوستانمان در آفریقا، منطقه خاورمیانه و امریکای لاتین هیچ کس نمی تواند تهدیدی جدی برای دمشق بوجود آورد...

...برخی مصلحت خود  را در ضربه زدن به محور مقاومت می بینندد ولی یقین بدانید که هیچ گاه موفق به عملی ساختن توطئه‌های ددمنشانه خود نخواهند شد...

...چیزی از جریان المستقبل نمانده و معتقدم که این جریان بایستی خود را جریان "الماضی" به معنای گذشته بنامد زیرا اراده‌های وهابیت و گروه‌های تندرو در آن نمود پیدا کرده است و به ابزاری در دستان آنها در آمده است...

...هیچ کسی به ریاض و الدوحه نمایندگی از اسلام و ملت‌هایشان را نداده است و لذا این دو عنصر کوچک و ناچیز هیچ گاه نمی‌توانند خطری جدی را متوجه سوریه کنند...

...دشمنان سوریه از جمله جریان المستقبل،‌ عربستان سعودی که شبانه روز برای ضربه زدن به محور مقاومت تلاش می‌کنند، همواره ابزار دست صهیونیست‌ها بوده‌اند...

...چرچیل نخست وزیر اسبق انگلیس در خاطرات خود، تشکیل عربستان سعودی و اسرائیل را بزرگترین دستاور سیاست‌های سابق لندن خوانده است...


جهاد المقدسی سخنگوی وزارت خارجه سوریه

خبرگزاری فارس: سوریه برای گفت‌وگو با مخالفان آماده است

...دمشق آماده گفت‌وگو با هر یک از مخالفانی است که مخالف دخالت خارجی در این کشور هستند...

...درخواست ورود ناظران به سوریه، اساسا درخواست سوریه بود قبل از آنکه درخواستی بین‌المللی یا عربی باشد. این مسئله را بشار اسد رئیس جمهوری، در دیدارهای خود با میهمانان سوریه مطرح کرده بود...

...آنچه سوریه از آن رنج می‌برد انتقال نادرست حقیقت سوریه است. در نتیجه ورود ناظران بین‌المللی می‌تواند حقیقت سوریه را به صحنه بین‌المللی منتقل کند که چه گروهک‌های مسلحی در این کشور وجود دارند...

...بحران سوریه ، «بحران ترکیبی» است، برخی دخالت می‌کنند. برخی حمایت مالی می‌کنند و برخی در رسانه‌ها مستقیما تحریک می‌کنند. وزیران خارجه برخی کشورها آشکارا اعلام می‌کنند که تحرکات در سوریه را مسلح می‌کنند و برخی کشورهای همسایه هم هستند که میزبان گروه‌های نظامی شده‌اند و این کشور همسایه پیوستن به روند سیاسی [حل بحران] را رد می‌کند...

...تاکنون سعود الفیصل و حمد بن جاسم وزرای خارجه عربستان و قطر آشکارا خواستار حمایت تسلیحاتی از گروهک‌های مسلح تروریستی سوریه شده‌اند...

...ترکیه نیز میزبان گروهک‌های مسلحی است که تحت نظر افسران اسرائیلی و آمریکایی آموزش می‌بینند...


حامد حسن سفیر سوریه در تهران

خبرگزاری فارس: ناظران اتحادیه عرب به دلیل گزارش‌های حرفه‌ای و مثبت خود بازگردانده شدند

...سوریه در زمینه گام برداشتن در تحقق اصلاحات از بدو شکل‌گیری اتفاقات، گام مثبت برمی‌دارد...

...همینطور اصلاحات گسترده‌ای در جهت آزاد‌سازی قوانین رسانه‌ای و پارلمانی و قوانین تعهدی حزبی صورت گرفت که به ریاست بشار اسد دنبال شده است...

...البته ما امیدوار بودیم پس از رای‌گیری ، ناآرامی‌ها کمتر شود...

...سرنوشت سوریه به دست مردم و رهبر آن تعیین می‌شود و روند اصلاحات در سوریه نشان از این امر دارد. حضور مردم در بسیاری از فرصت‌ها نشان داد که از اصلاحات ایجاد شده از سوی بشار اسد از او حمایت می‌کنند...

...میلیون‌ها نفر سوری با حضور در خیابان‌ها از رهبر خود حمایت کردند و 65 درصد آنها به اصلاحات رأی دادند که نشان از پشتیبانی مردم از بشار اسد دارد. همچنین 60 درصد از مردم در انتخابات شهرداری‌ها شرکت کردند...

...دوستان ما در جهان در کنار ما ایستاده و از ما حمایت کردند، مثل جمهوری اسلامی ایران. موضع روسیه و چین در خصوص سوریه مشخص است و هر دو حامیان ما هستند...

...نظام جهانی به سمت چند قطبی شدن حرکت می‌کند و چین و روسیه نیز در آن سهیم هستند. روابط ما با این دو کشور مستحکم است و مطمئناً چند قطبی شدن نظام جهانی به نفع همه کشورها خواهد بود...

...همواره تعدادی از کشورها در منطقه پیرو سیاست‌های آمریکا و اسرائیل بوده‌اند و حمایت دو کشور قطر و عربستان از مداخلات نظامی علیه دولت بشار اسد کاملاً واضح و براساس سابقه واکنش آنها در قبال بحث مقاومت و لبنان کاملاً مشخص است و انتظار دیگری هم از آنها نمی‌رفت...


دیگر دیدگاه ها و رویدادها ... 

عادل جوجوری سردبیر مجله الغد

...اقدام عقلانی دولت سوریه در موافقت با طرح کوفی عنان (فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه) و توقف ودرگیری‌ها به صورت یک طرفه، قدرتهای منطقه‌ای و بین‌المللی را سرخورده و ناکام کرد، به صورتیکه این دولتها پس از آن تلاش کرده‌اند تا طرح عنان را به شکست بکشانند...

...فراموش نکنیم که امیر قطر، مقامات سعودی و هوادارانشان پیش از این ماموریت ناظران عرب را به شکست کشاندند...

...باید میان دو محور دولت سوریه و حامیان آن با مخالفان واقعی گفت وگو تفاوت قایل شویم. زیرا هرچه حوادث قتل و کشتار افزایش می یابد، زمینه برای دخالت خارجی و مسلح کردن مخالفان و حمایت مالی از تروریست ها نیز هموارتر می شود...


«هجمه اقتصادی» به پایتخت اقتصادی سوریه پس از ناکامی نظامی

خبرگزاری فارس: «هجمه اقتصادی» به پایتخت اقتصادی سوریه پس از ناکامی نظامی

...کارخانه‌های استان حلب هدف اقدامات خرابکارانه و آتش‌سوزی و سرقت مواد اولیه قرار گرفته است...

...کارگران در شهر حلب هدف گرفته می‌شوند و روند ترور نیز همچنان از جانب گروهک‌های مسلح ادامه دارد...

...فعالیت گروهک‌های مسلح سبب بالا رفتن بهای کالاها و مواد غذایی شده است...

...پیش از این برای ناتوان کردن اقتصاد سوریه، خطوط لوله نفت و گاز و انتقال انرژی در شهرهای سوریه هدف انفجارهای تروریستی قرار می‌گرفت اما اکنون این حملات مستقیما متوجه کارخانه‌های شهر حلب شده است...

گروهک‌های مسلح مردم و شهروندان را تهدید می کنند که اگر همکاری نکنید کودکان شما را می‌رباییم ...

در ادامه...

...مسئولان سوری 265 فرد را که در حوادث اخیر دست داشتند اما دست های آنها به خون مردم  آغشته نشده بود، آزاد کردند...

...مسئولان سوری از آغاز نوامبر سال 2011 میلادی چهار هزار نفر را آزاد کرده اند...

...در یک ماه گذشته بیش از ۲۰۰۰ هزار فرد مسلح در استان‌های مختلف خود را تسلیم ارتش سوریه کرده‌ و سلاح خود را زمین گذاشتند...

...بشار اسد در حکمی جدید همه تخلفات مربوط به برخی مواد قانون خدمت سربازی و تخلفات نظامی تا تاریخ 2 می 2012 را بخشیده شده اعلام کرد...

 محور مقاومت ؛ پیروز میدان انتخابات ... 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 18 اردیبهشت1391 و ساعت 18:28 |
گزارش تصویری:

شرکت مردم سوریه در انتخابات پارلمانی(مجلس الشعب)

20120507-110655.jpg20120507-110710.jpg

20120507-113058.jpg20120507-113016.jpg

20120507-111920.jpg20120507-111947.jpg

20120507-113550.jpg20120507-112008.jpg

20120507-092958.jpg

http://img.irna.ir/1390/13901223/80038649/80038649-2370936.jpghttp://img.irna.ir/1391/13910217/80116443/80116443-2528184.jpg

 محور مقاومت ؛ پیروز میدان انتخابات ... 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 18 اردیبهشت1391 و ساعت 13:58 |

 

انتخابات پارلمان سوریه

خبرگزاری فارس: آمادگی وزارت کشور سوریه برای برگزاری انتخابات

شرکت 88 درصد سوری ها در انتخابات

اعلام آمادگی جوانان برای شرکت در انتخابات

برگزاری انتخابات زیر نظر دستگاه قضایی سوریه

آمادگی وزارت کشور سوریه برای برگزاری انتخابات

پیش بینی 12152 حوزه رأی گیری در سراسر سوریه

رقابت 7195 نامزد سوری برای تصاحب 250 کرسی پارلمان

2632 نفر از نامزدهای انتخابات پارلمان دارای مدرک دانشگاهی هستند

بیش از ۷۱۰ نفر از نامزد های انتخابات پارلمان را زنان  تشکیل می دهند

برابر قانون جدید؛پلیس و نظامیان سوری در حال خدمت نمی توانند نامزد انتخابات شوند

14 میلیون و 788 هزار و 644 نفر  شهروند سوری ؛ واجد شرایط  شرکت در انتخابات پارلمان

کسانی که تا 6 آوریل 18 سالشان تمام می‌شود می توانند با کارت شناسایی در انتخابات شرکت کنند

... اقدامات تروریستی و تخریب به دستور بیگانگان ؛ 

مانع حضور و اراده مردم در انتخابات نخواهد شد ... 

معارضان خارج نشین به جز عملیات تروریستی ، تخریب و کشتن مردم  بنا به دستور بیگانگان؛برنامه ای ندارند

سوریه با برگزاری انتخابات پارلمان ؛ همچنان به عنوان پایگاه مقاومت فلسطینیان علیه اسرائیل باقی می ماند

برای حضور بیشتر جوانان در پارلمان ؛ غیبت اعضای کنونی مجلس سوریه در بین نامزدها محسوس است

قدری جمیل رهبر «جبهه خلق برای تغییر و آزادی» : توافق شش جریان سیاسی داخلی سوریه

ترور اسماعیل حیدر پسر علی حیدر رئیس حزب ملی‌سوسیالیست و از معارضان داخلی سوریه

ترور عبدالحمید حسن الطه نامزد لیست اتحاد ملی انتخابات در شهر درعا توسط تروریست ها

اعلام آمادگی سید علی اکبر  رئیس حزب "سوری قومی اجتماعی" برای مشارکت در انتخابات

برگزاری انتخابات پارلمانی در موج وسیعی از توطئه ها و تهدیدهای نظامی ـ اقتصادی بیگانگان 

اعلام آمادگی احزاب معارض داخلی به رهبری قدری جمیل برای مشارکت در انتخابات

ربایش محمد اسماعیل نامزد انتخابات پارلمانی در استان ادلب توسط تروریست ها

حضور 11 حزب جدید التأسیس ؛ برای نخستین بار در عرصه سیاسی و انتخابات

نخستین رقابت انتخاباتی پس از حذف رهبری حزب بعث در قانون اساسی

برگزاری اولین انتخابات پارلمانی بر اساس قانون اساسی جدید سوریه

تحریم مخالفان خارج‌نشین تاثیری بر انتخابات پارلمانی ندارد

حضور جبهه ملی ترقی خواه با 10 حزب در انتخابات

رقابت 21  حزب سوری در انتخابات


خبرگزاری فارس: انتخابات پارلمانی سوریه؛ نمایش اقتدار و گام بزرگ اصلاحات

قدری جمیل دبیر کل جبهه مردمی برای تغییر و آزادی : از 100 درصد خواسته های ما بیش از 50 درصد آن محقق شده، و این برای مشارکت ما در انتخابات کافی است...

ژوزف عوارجی نامزد حزب "سوریه وطن جدید" : حقوق شهروندی، کرامت و دوستی بین مردم، مواردی است که ما در فعالیت های خود بدان توجه داریم، زیرا ما اعتقاد داریم که همه هموطنان باید به عزت کامل دست یابند...

مروه ایتونی  نامزد حزب تشکل ملی سوریه : هدف اصلی و اساسی جامعه و جوانان برقراری عدالت، تامین مسکن و فراهم کردن ملزومات زندگی است...

محمد لوئی نامزد مستقل انتخابات : اکنون زمان آن فرارسیده که به جوانان فرصت دهیم تا مسئولیت هایی را بر عهده بگیرند، این حق ماست که برای ساخت آینده بهتر به خواست همه مردم سوریه توجه کنیم...


خبرگزاری فارس: شمارش معکوس برای انتخابات پارلمانی سوریه/آمادگی بیش از 14میلیون نفر برای شرکت در انتخابات

رقابت 900 نامزد انتخابات در استان دمشـــق

رقابت 380 نامزد انتخابات در استان طرطــوس 

رقابت 665 نامزد انتخابات در استان اللازقیـــه

رقابت 171 نامزد انتخابات در استان ادلـــــــب

رقابت 170نامزد انتخابات در استان القنیطـــره

رقابت 482 نامزد انتخابات در استان حمــــــاه

رقابت 317 نامزد انتخابات در استان الرقــــــه

رقابت  نامزد انتخابات در استان حلـــــــــــــب

رقابت نامزد انتخابات در استان الســــــــویداء

رقابت 167 نامزد انتخابات در استان دیــرالزور

رقابت 126 نامزد انتخابات در استان درعــــــا

رقابت 367 نامزد انتخابات در استان الحسکه

رقابت 490 نامزد انتخابات در استان حمـــص


خبرگزاری فارس: گرم شدن رقابت‌های انتخاباتی در سوریه با حضور جریان‌های معارض

223 حوزه رأی گیری برای 633 هزار 507نفر واجدین شرایط انتخابات در استان درعا

817 حوزه رأی گیری برای 863 هزار 180 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان اللازقیه

717 حوزه رأی گیری برای 670 هزار 113 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان طرطوس
175 حوزه رأی گیری برای یک  302 هزار 790 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان القنیطره

1000 حوزه رأی گیری برای یک میلیون 280 هزار 51 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان حماه

791 حوزه رأی گیری برای یک میلیون و 986 هزار 35 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان دمشق

641 حوزه رأی گیری برای یک میلیون و 143هزار 979 نفر واجدین شرایط انتخابات در حومه دمشق

759 حوزه رأی گیری برای یک میلیون  4 هزار 585 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان الحسکــه

627 حوزه رأی گیری برای یک میلیون  331 هزار 556 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان حمص
1510حوزه رأی گیری برای سه میلیون  433 هزار 565 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان حلب

103حوزه رأی گیری برای یک میلیون و 148 هزار 384 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان ادلب

309 حوزه رأی گیری برای 339 هزار 662 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان السویداء

167حوزه رأی گیری برای 937 هزار 209 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان دیرالزور

510 حوزه رأی گیری برای 565 هزار 428 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان الرقه


خبرگزاری فارس: 7 هزار نفر نامزد انتخابات پارلمانی سوریه شده‌اند


 محور مقاومت ؛ پیروز میدان انتخابات ...   


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 18 اردیبهشت1391 و ساعت 5:55 |

علی اکبر ولایتی مشاور حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در امور بین الملل

خبرگزاری فارس: ولایتی: برای جلوگیری از طرح‌های تخریبی در سوریه مسئولیم

...برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس با بازی با آتش می خواهند خون افراد بیشتری از مردم سوریه را بریزند...

...این عده به دنبال اعلام شکست مأموریت عنان از طریق افزایش ارسال مزدوران و تسلیحات خود با حمایت صهیونیست ها و غرب به سوریه هستند و به این ترتیب می خواهند از ملت های عربی و اسلامی در مصر و شمال آفریقا نیز انتقام بگیرند...

...مشروعیت نظام مقاوم و بازدارنده سوریه رو به رشد است و روند اصلاحاتی که در  این کشور از طریق همه پرسی قانون اساسی ایجاد شده است، با انتخابات پارلمانی ادامه خواهد داشت و این چیزی است که قدرت های واپس گرای منطقه ای و بین المللی آن را نمی خواهند...

...تهران از آرمان های ملت سوریه و حق آنها در انواع تغییر و تحول استقبال می کند، اما معتقد است که این تغییر و ماهیت آن و نوع حاکمیت آینده سوریه یک موضوع صرفا داخلی است و هیچ یک از کشورهای همسایه و منطقه ای و بین المللی چه کوچک و چه بزرگ نمی توانند در این روند دخالت کنند...

...آنها با انفجارها و اقدامات تخریبی می خواهند نظام سوریه را که در برابر آمریکا و صهیونیست ها تسلیم نمی شود ، با دولتی جابجا کنند که هم پیمان صهیونیست ها است و به همین دلیل ما خود را برای جلوگیری از تحقق این طرح خرابکارانه مسئول می دانیم...


منصف المرزوقی رئیس جمهور تونس

خبرگزاری فارس: مخالفت المروزقی با دخالت و مسلح کردن معارضان در سوریه

...اعتقاد دارم که مسلح کردن سوری‌ها به جنگ داخلی منجر می‌شود...

... باید به زمینه مشترک بین معارضان با نظام دست یابیم...

...ما احساس می‌‌کنیم خیلی زیاد به ملت سوریه نزدیک هستیم...

...مقامات آمریکایی از حقوق بشر سخن می‌گویند در حالی که زندانیان را در گونتانامو شکنجه می‌کنند...

...تونس با مشکلی تحت عنوان سلفی‌ها رو به رو است، آنها می‌توانند خطری برای دموکراسی در کشور ایجاد کنند...


رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران

خبرگزاری فارس: سوریه صحنه محک زدن نیات کشورهای منطقه و فرامنطقه

...متأسفانه شواهدی وجود دارد که برخی کشورها از ایجاد ثبات و امنیت در داخل سوریه خوشحال نخواهند بود و تلاش دارند با تجهیز گروه‌های مخالف دولت سوریه و تجهیز آنها به سلاح‌های مختلف، به جنگ داخلی و ایجاد ناامنی دامن بزنند...


چرایی حمایت ایران از سوریه

خبرگزاری فارس: چرایی حمایت ایران از سوریه

...از زمان شکل گیری و پیدایی انقلاب ها، جنبش ها و ناآرامی ها در کشورهای اسلامی- عربی شمال آفریقا و خاورمیانه، این سوال در اذهان عده ای پدیدار شد که چرا جمهوری اسلامی ایران، سیاست دو گانه ای را در قبال این تحولات اتخاذ کرده است؟ ایران از یک طرف در کشورهای تونس، لیبی، مصر، بحرین و یمن از حرکت های انقلابی و اعتراضات مردمی در برابر حکومت های شان حمایت کرده و از طرف دیگر در سوریه، به صورت جدی از رژیم حاکم در این کشور در برابر معارضان حمایت می کند؟...

...اگر جمهوری اسلامی ایران در برخی ازاین کشورها به صورت کامل از قیام های مردمی که با هدف ساقط کردن حکومت ها به صحنه آمده اند، حمایت می کند و این نوع حمایت در صحنه تحولات سوریه نه تنها ملاحظه نمی شود، بلکه بر عکس، سیاست ایران حمایت از حاکمیت در این کشور است، دلایلی دارد از جمله:

1- ماهیت تحولات در کشورهای تونس، مصر، لیبی، یمن و بحرین متفاوت از آن چیزی هست که در سوریه در جریان است. از زمان پیدایی این تحولات در منطقه، مقام معظم رهبری فرمودند، جمهوری اسلامی از تحولاتی حمایت می کند که دارای سه ویژگی مردمی، اسلامی و ضد استکباری باشد. در تمامی کشورهای یاد شده به جز سوریه، قیام ها و انقلاب ها از این سه ویژگی برخوردار است. در سوریه، گروه هایی که به عنوان مخالفان حاکمیت دست به مبارزه مسلحانه زده اند، نه تنها از این ویژگی ها برخوردار نبوده، بلکه تکیه گاه اصلی آنان استکبار جهانی است.

2- دو نشست با عنوان «دوستان سوریه» در ترکیه و فرانسه با دو هدف اصلی حمایت از مخالفان و معارضان در سوریه از یک طرف و فشار بر بشار اسد جهت کناره گیری از قدرت از طرف دیگر، نشان داد که ناآرامی ها و تحولات در سوریه، بیش از آنکه منشأ درونی و مردمی داشته باشد، منشأ خارجی دارد.

3- مدیریت اصلی معارضان در سوریه که دارای ماهیتی تروریستی هستند، در اختیار آمریکایی ها و صهیونیست ها است. کشورهایی پشت سر این تروریست ها قرار دارند و رسماً اعلام حمایت، تجهیز به سلاح و پرداخت حقوق ثابت به آنها را اعلام کرده اند که در صحنه هایی چون بحرین به طور کامل در مقابل مردم قرار داشته و از دیکتاتور خون آشامی چون آل خلیفه حمایت می کنند. بنابراین، شعار این گروه کشورها تحت عنوان حمایت از مردم سوریه، پوششی برای توجیه حمایت های شان از تروریست ها است.

4- در میان تمامی کشورهای عربی- اسلامی، رژیم سوریه و شخص بشار اسد، از بیشترین حمایت های مردمی برخوردار است. علت اصلی مقاومت و ایستادگی حاکمیت در برابر تمامی فشارها طی یک سال گذشته، همین حمایت های مردمی است. کسانی که در ورای مرزهای این کشور توطئه سرنگونی بشار اسد را طراحی کردند و گروه هایی را بدین منظور مسلح کرده و به درگیری ها و بحران آفرینی ها در سوریه دامن زدند، گمان می کردند ظرف یکی دو ماه می توانند بشار اسد را ساقط کرده و عوامل خود را در دمشق بر کرسی قدرت بنشانند.اگر این پیش بینی تحقق نیافت، دلیل اصلی آن برخورداری حکومت اسد از حمایت فراگیر و گسترده مردمی است. دلیل اصلی حمایت های مردمی از حاکمیت در سوریه و مخالفت های مردمی با حاکمیت در دیگر کشورهای عربی- اسلامی را باید در سیاست های حکام به ویژه در عرصه سیاست خارجی این کشورها طی سال های گذشته جست وجو کرد. در حالی که سیاست خارجی کشورهایی چون مصر مبنی بر هم پیمان شدن با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مردم مصر طی دهه های اخیر، تولید حقارت و خفت و خواری کرده، سیاست خارجی سوریه مبنی بر حضور در جبهه مقاومت ضدصهیونیستی و حمایت همه جانبه از فلسطینی ها، برای سوری ها تولید افتخار کرده است. در خلال جنگ های 33 روزه و 22 روزه، کشورهایی چون مصر و عربستان در کنار صهیونیست ها برای شکست حزب الله در لبنان و حماس در غزه تلاش کردند، اما کشور سوریه در خلال این دو جنگ، حامی سرسخت حزب الله و حماس بود. مردم مسلمان در کشورهای عربی- اسلامی به خوبی با این نوع سیاست های متفاوت آشنا بوده و به همین دلیل در مصر، مردم به صورت یکپارچه علیه حسنی مبارک قیام کرده و او را عامل آمریکا و رژیم صهیونیستی معرفی می کنند، لکن همین مردم در سوریه از بشار اسد در مقابل تروریست هایی که خود را مردم معرفی می کنند، حمایت می نمایند.

5- مواضع مقام های غربی و رژیم صهیونیستی، به خوبی پرده از پشت صحنه های فشار بر رژیم سوریه بر می دارد. مقام های صهیونیستی که از عوامل اصلی پشت صحنه ناآرامی ها در سوریه هستند و تاکنون ارتش سوریه، بسیاری از تجهیزات و بمب هایی که تروریست ها در اختیار داشته اند را کشف کرده و اسرائیلی بودن این تجهیزات آشکار شده، طی ماه های اخیر اظهاراتی داشته اند که این اظهارات اهداف پنهانی تروریست ها و حامیان آنها را آشکار می سازد. در چندین نوبت مقامات رژیم صهیونیستی از جمله نتانیاهو اعلام کرده اند که در صورت سقوط اسد در سوریه ضربه کاری بر پیکر حز ب الهی لبنان وارد می شود. همچنین اعلام کرده اند چنانچه طرح ساقط کردن اسد در سوریه با شکست مواجه شود، بزرگ ترین شکست راهبردی در تاریخ رژیم صهیونیستی به این رژیم وارد خواهد شد. چند روز پیش وزیر دفاع رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «سقوط اسد ضربه ای جدی به ایران خواهد بود و واسطه های ضداسرائیلی ایران در لبنان و غزه آسیب خواهد دید.»...


نوری المالکی نخست وزیر عراق

خبرگزاری فارس: مالکی: روابط اعراب با ایران باید اصلاح شود/با مداخله نظامی در سوریه مخالفیم

...معتقدم که سرنگونی نظام سوریه با استفاده از راه حل نظامی به بروز جنگ طائفه‌ای در منطقه منتهی خواهد شد و عراق اولین کشوری است که تحت تاثیر این جنگ قرار خواهد گرفت بنابراین ما طرفدار راه حل سیاسی هستیم...

... به بشار اسد گفته‌ایم که حزب بعث نمی‌تواند به حکمرانی در سوریه ادامه دهد و غیر ممکن است که حکومتی به جز دموکراسی به حکمرانی ادامه دهد...


دکتر علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه ایران

خبرگزاری فارس: تأکید صالحی بر عدم مداخله خارجی در سوریه

...موضوع سوریه باید سوری - سوری حل شود. معارضانی در سوریه هستند و دولت نیز برای مذاکره با آنها اعلام آمادگی کرده است. بشار اسد رئیس جمهور این کشور وعده‌های عملی زیادی را از جمله برگزاری انتخابات آزاد براساس تعدد احزاب و اصلاحات قانون اساسی به مردم این کشور داده است. باید به سوریه فرصت لازم برای حل این مشکل و پاسخگویی به مطالبات مردم داده شود. ما از طرح عنان حمایت می‌کنیم تا این طرح پیش از هر چیزی خشونت و کشتار در سوریه را متوقف کند...

...ضرورت عدم دخالت بیگانگان در موضوع سوریه و جلوگیری از تسلیح معارضان سوریه ...

... سوریه در منطقه حساسی قرار دارد،کشورهای همسایه باید با این قضیه به صورت حکیمانه برخورد کنند تا مانع ایجاد شکاف در منطقه شوند...


دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

خبرگزاری فارس: جنگ در سوریه بازی با انبار باروت است/گستاخی امارات به صلاحشان نیست

...برخی کشورهای منطقه که خود فاقد پشتوانه و پیشینه دموکراتیک هستند درصدد ایجاد دموکراسی در دیگر کشورها از طریق دخالت در امور داخلی آنها هستند...

...مشکلات داخلی سوریه باید از طریق مسالمت‌آمیز و با انجام اصلاحات تدریجی در روند سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور حل و فصل شود...

...اختلاف‌نظرهایی در میان دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد و نمی‌توان گفت این اختلافات استراتژیک است...

...ممکن است برداشت‌های متفاوتی نسبت به این مسئله وجود داشته باشد و در سوریه شرایط دموکراتیکی حاکم باشد، البته در این موضوع با ترکیه هم‌نظر هستیم و هیچ شکی وجود ندارد که باید خواست مردم مورد توجه قرار گیرد...

...ایران و ترکیه هر دو معتقد به اجرای اصلاحات در سوریه هستند بنابراین اختلاف استراتژیکی در این مورد وجود ندارد و در این باره تنها روی روش و چگونگی اجرای اصلاحات مباحثی مطرح است...

...ممکن است غرب از انجام کارهای خود هدف دیگری را دنبال کند و با اعمال فشار بر ترکیه محور مقاومت را تخریب کند، ولی ممکن است ترک‌ها نسبت به مسئله سوریه نظر دیگری داشته باشند، چرا که آنها نسبت به موضوع  فلسطین حساس بوده و نسبت به رفتار اسرائیل اعتراض کردند...

...نمی‌توان تصور کرد ترک‌ها با نظر آمریکا موافقند البته آنها در انجام تاکتیک دچار لغزش و اشتباه شده‌اند ولی قصد آنها با غرب مشترک نیست...

..ایران می کوشد در سوریه اصلاحات رخ دهد، دموکراسی حاکم شود ، نهادهای مدنی تشکیل شوند و محورهای مقاومت در این کشور شکسته نشود...

...برخی کشورهای کوچک منطقه که همچنان به صورت دیکتاتوری اداره می‌شوند نگران اوضاع سوریه هستند در حالی که در زمان جنگ 33 و 22 روزه غزه و لبنان هیچ کمکی نسبت به مردم مظلوم و مسلمان فلسطین و لبنان نکردند وحتی طبق اخبار رسیده کمک‌های مخفیانه خود را به اسرائیل می‌رساندند...

... منطق ترکیه با زبان غرب متفاوت است، چرا که ملاحظات اسلامی دارد، البته ممکن است تاکتیک آنها صحیح نباشد، ولی ایران مذاکرات خود را با آنها را قطع نمی کند...

...کوفی عنان درایران با برخی مسئولان ایرانی دیدار و گفت و گو کرد ولی آنچه مسلم است و در این مذاکرات برای ما مهم بود و به وی انتقال دادیم مسئله سوریه و مداخلات نظامی برخی کشورها در این کشور بود...

...در صورتی که کشورهای واسطه به دنبال از بین بردن خشونت در سوریه هستند باید جلوی ارسال سلاح به این کشور را بگیرند...

...در صورتی که کشورهای ارسال کننده سلاح به سوریه توقع دارند دولت سوریه در مقابل این اقدامات کاری انجام ندهد، انتظار غیرمنطقی‌ای دارند و در اشتباهند...

...سوریه در حال حاضر به صورت آهسته و گام‌به‌گام پیش می‌رود و ایران نیز دراین اقدام از وی حمایت می‌کند تا طرح ایجاد شده به موفقیت برسد و با رفع نواقص موجود، این روند تکمیل شود...

...برخی کشورهایی که تاکنون جنگی را در کشورشان تجربه نکرده اند، قصد دارند این تجربه آتشین را به سرزمین های دیگر وارد کنند تا سلاح های خود را به فروش برسانند...

...البته این کشورها نمی‌دانند که آتش این جنگ ممکن است دامن خود آنها را نیزبگیرد، لذا به آنها توصیه می کنیم که این موضوع بازی با انبار باروت است و فکر نکنند که ارسال سلاح به سوریه و به پا کردن آتش، یک تمرین ساده و بازیگوشانه است...

...زمانی که شعله جنگ روشن شود دامنگیر بسیاری از کشورها می شود...

...هیچ کشوری حق ندارد با رفتار بازیگوشانه در خاک سوریه به تمرین جنگ پرداخته و هزینه سنگینی به مردم آن کشور تحمیل کند، بنابراین ایران با انجام اینگونه مداخلات مخالف است و آن را یک هوس سیاسی نارس می‌داند...

...باید در سوریه اصلاحات ایجاد شده، حقوق مردم پرداخته شود، نهادهای مدنی شکل گیرد، انتخابات آزاد برگزار شود و به نحوی عمل شود که به هم‌ریختگی اقتصادی به وجود نیاید و کشتارهای وسیع در خاک این کشور رخ ندهد...

...سقوط یک نظام با ارسال سلاح از بیرون محقق نمی‌شود لذا پروسه تعدیل و اصلاح از درون همیشه موثرتراست...

...معتقدیم کشورهایی که به سوریه سلاح نظامی می‌فرستند، ناشی‌گری کرده و هزینه مردم این کشور را زیاد می‌کنند...

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران

خبرگزاری فارس: تا زمانی مداخلات خارجی در سوریه متوقف نشود امیدی به پایداری آتش‌بس نیست

...مادامی که مداخلات خارجی و تسلیح معارضه در سوریه متوقف نشود، امیدی به پایداری آتش بس و موفقیت طرح کوفی عنان وجود ندارد...

...مردم فهیم سوریه و بشار اسد رئیس جمهور این کشور در قالب طرح اصلاحات با موفقیت به پیش می‌روند و صف آرایی دشمنان سوریه در مقابل محور مقاومت محکوم به شکست است...

... مردم سوریه اجازه نخواهند داد که دیگران اراده خود را بر این کشور تحمیل کنند...

... اقدامات شتابزده برخی طرف‌ها کمکی به موضوع نکرده و شرایط را پیچیده‌تر خواهد کرد...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 18 اردیبهشت1391 و ساعت 2:50 |

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

خبرگزاری فارس: لاوروف: روسیه قاچاق اسلحه به سوریه را محکوم می‌کند

...طرح صلح نماینده ویژه سازمان ملل باید از سوی همه طرفین مناقشه در سوریه، چه دولت و چه مخالفین رعایت شود و مقامات مسکو به تماس‌های خود با همه طرفین بدین منظور ادامه خواهد داد...

...قاچاق اسلحه به سوریه که باعث بی‌ثباتی بیشتر اوضاع نه تنها در داخل این کشور، بلکه در کل منطقه می‌شود...

...جامعه بین الملل قادر نخواهد بود بحران کنونی در سوریه که اکنون بیشتر از یک سال است در این کشور ادامه دارد را حل و فصل کند، اگر به مواضع دولت روسیه و چین در این خصوص توجه نکند...

...من معتقدم که این اواخر این درک بوجود آمده است که با نادیده گرفتن مواضع روسیه و چین نمی‌توان مناقشه به درازا کشیده شده در سوریه را حل و فصل کرد...

... رژیم آتش‌بس در سوریه در بسیاری از مواقع به دلیل اقدامات مخالفان در این کشور شکسته می‌شود و آنها در این خصوص مقصر هستند...

...آتش‌بسی که بر اساس طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه اعلام شده، از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مورد حمایت قرار گرفته است که هم از دولت و هم همه گروه‌های مخالف در سوریه خواسته است تا هر نوع اقدامات خشونت‌آمیز را متوقف کنند، ولی این رژیم آتش‌بس تاکنون بطور کامل رعایت نشده است و در بسیاری از موارد گروه‌های مخالف در این خصوص مقصر بودند...

...برخی گروه‌های مخالف در سوریه همچنان تلاش می‌کنند با درگیری مسلحانه، انفجار و اقدامات تروریستی نیروهای دولتی را تحریک کنند و هدف از آنها وخیم کردن اوضاع و میسر کردن امکان دخالت خارجی در این مناقشه است...

...برخی ها به دنبال شکست طرح فرستاده سازمان ملل در سوریه هستند و به همین دلیل تمامی گروه‌ها باید به این موضوع التفات داشته باشند...

...مسئولیت اساسی حفظ امنیت شهروندان و حفظ امنیت بر عهده نظام سوریه است اما کسانی که در مقابل نظام سوریه قرار گرفته‌اند تظاهرات کنندگان‌ مسالمت‌آمیز نبوده بلکه گروه‌های مسلحی هستند که اقدام به عملیات‌های تروریستی و بمبگذاری می‌کنند...


گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه

http://img.irna.ir/1390/13901023/30763482/30763482-2170617.jpg

...طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عربی برای حل و فصل مناقشه در سوریه کارآمد بوده و کنترل ناظرین اعزامی سازمان ملل متحد بر آتش‌بس در این کشور موثر واقع شده است...

...تصمیم اولیه برای افزایش ناظران روس در سوریه گرفته شده است. الان چهار افسر اعزام می‌شوند تا به هیئت پیشگام ناظران در سوریه بپیوندند...

..طرف روس با دبیر خانه سازمان ملل در تماس است تا مسائل فنی مربوط به اعزام ناظران به سوریه را تا قبل از ماه می حل کند...


الکساندر لوکاشوویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه:روسیه در کنفرانس «دوستان سوریه» شرکت نمی‌کند

...علی‌رغم آنکه توافقنامه مربوط به آتش‌بس بر اساس طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل و فصل مشکلات در سوریه بطور کامل رعایت نمی‌شود و ناظرین اعزامی سازمان ملل متحد به این کشور نقض آتش‌بس از سوی هر دو طرف مناقشه داخلی در سوریه را ثبت کرده‌اند، ولی در مجموع سطح خشونت‌ها در این کشور به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است....

...این کشور به تعهدات خویش در خصوص فروش سلاح به دولت سوریه عمل خواهد کرد...

...فروش تسلیحات نظامی روسیه به دولت سوریه کاملا قانونی است...

...سوریه تحت هیچ نوع تحریم‌های بین المللی در خصوص ممنوعیت فروش سلاح به این کشور قرار ندارد، بنابراین طرف روسی دلیلی نمی‌بیند که به تعهدات خویش در این رابطه عمل نکند...

...این در حالی است که بسیاری از کشورهای غربی و حتی برخی کشورهای منطقه خاورمیانه اصلا به این تعهدات پای‌بند نیستند و آشکارا و بدون توجه به مناقشه داخلی در سوریه، به گروه‌های مخالف در این کشور سلاح داده و از آنها حمایت مالی می‌کنند...

...چنین اقدامی روند حل و فصل سیاسی بحران در سوریه را دشوارتر می‌کند و مغایر با تعهدات بین المللی و اصل بی طرفی برای میانجی‌گری در رابطه با حل مناقشات است...

...مقامات مسکو نگران طرح‌های ترکیه برای جلب حمایت نظامی ناتو در رابطه با امکان تهدیدات احتمالی از جانب سوریه است...

...ما می‌خواهیم به اظهارات "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه که دو الی سه بار از این صحبت به میان آورده است که ترکیه ممکن است در صورت وجود هر نوع تهدید احتمالی از جانب خاک سوریه به ماده 5 توافقنامه واشنگتن در خصوص دفاع جمعی کشورهای عضو ناتو متوسل شود، واکنش نشان بدهیم. به عقیده ما چنین اظهاراتی بسیار نگران کننده است، بخصوص آنکه صحبت بر سر اقدام جمعی دفاعی کشورهای عضو ناتو در صورت حمله نظامی به یکی از کشورهای عضو این سازمان است...

...مقامات مسکو اقدام اتحادیه اروپا در تصویب تحریم‌های یک‌جانبه در قبال سوریه را از لحاظ حقوق بین الملل غیرقابل قبول ارزیابی می‌کنند...

...پاسخ ما به چنین تحریم‌های یک‌جانبه‌ای به خوبی روشن است. ما این قبیل اقدامات را از لحاظ حقوق بین المللی غیرقابل قبول می‌دانیم...

...تصویب تحریم‌های بین المللی تنها در چارچوب اختیارات شورای امنیت سازمان ملل متحد است. به همین دلیل هر نوع رژیم تحریم هایی از این قبیل هرگز نمی‌تواند به حل و فصل بحران‌ها کمکی کند. برعکس بکارگیری این تحریم‌ها وضعیت پیرامون سوریه را بیش از پیش غیرقابل پیش‌بینی و وخامت اوضاع را تشدید خواهد کرد...


کنستانتین دالگوف معاون وزیر امور خارجه روسیه

خبرگزاری فارس: روسیه: غرب نباید مخالفان داخلی در سوریه را تجهیز نظامی کند

...آمریکا با کمک دستور تاریخ 23 آوریل رئیس‌جمهوری این کشور در مورد تحریم‌ها «بخاطر نقض حقوق بشر با استفاده از فناوری‌های ارتباطاتی» فشار خود را بر دولت‌هایی که خط‌ مشی آنها مورد رضایت واشنگتن قرار ندارد افزایش داده است...

...ما به استفاده از دستور تاریخ 23 آوریل رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد اعمال تحریم‌ها بخاطر .. قبل از هر چیز، علیه دو کشور سوریه و ایران توجه کرده‌ایم. اهداف اصلی این سند، افزایش فشار بر رژیم‌های نامطلوب از جمله از طریق بلوکه کردن امکان دسترسی آنها به محصولات فوق مدرن است...

...دولت آمریکا بهتر است در وهله نخست پاسخ‌گوی اقدامات مقامات و نیروهای نظامی خود باشند که در موارد بسیاری ناقض حقوق بشر، از جمله شکنجه در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و همچنین مرگ تعداد بسیار زیادی از مردم غیرنظامی و بی‌گناه در نتیجه عملیات نظامی این کشور در مناطق مختلف جهان هستند...

...سیاست «استانداردهای دوگانه» در عرصه حقوق بشر و ارجحیت قانون مسئله‌ای غیرقابل قبول است و چنین خط‌مشی که از سوی دولت آمریکا در پیش گرفته شده، با قاطعیت از سوی فدراسیون روسیه و بسیاری از اعضای دیگر جامعه بین الملل محکوم است...


الکساندر شاینی سفیر روسیه در تونس

Crossed-Flag-Pins Tunisia Russia

...خروج سوریه از بحران کنونی تنها با حمایت طرف‌های بین‌المللی از ایجاد آتش‌بس در این کشور و فرصت دادن به ناظران بین‌المللی برای ارزیابی اوضاع و گفت‌وگو امکان‌پذیر است...

...نمایندگان روسیه با گروه‌های معارض برای قانع کردن آنها به قبول طرح عنان دیدار می‌کند اما در شرایط کنونی تاثیر روسیه در حد تاثیر برخی کشورها نیست...

...نشست‌ طرف‌هایی که خود را دوستان سوریه معرفی می‌کنند اهمیتی به بررسی زمینه ایجاد گفت‌وگوی داخلی در سوریه نمی‌دهد بلکه به دنبال تعمیق اختلافات بین معارضان با دولت دمشق و تلاش برای انزوای سوریه از صحنه بین‌المللی است...

...بر اساس اطلاعات بسیار، گروه‌‌های مسلح در سوریه که دست داشتن آنها در اقدامات تروریستی این کشور از سوی شورای امنیت تایید شده است از خارج سلاح دریافت کرده‌اند...


وزارت امور خارجه روسیه

خبرگزاری فارس: روسیه: هدف تروریست‌ها در سوریه نابودی طرح صلح

...مخالفان سوری به دنبال شکست طرح صلح "کوفی عنان" فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هستند...

...هدف واضح است، نابود کردن راه‌حل در سوریه بر اساس طرح عنان است که اجرای آن آغاز شده است...


مذاکرات  قدری جمیل سخنگوی شورای رهبری جبهه تحول و آزادی سوریه به مسکو

..."سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه با نمایندگان جبهه مردمی تحول و آزادی سوریه به سرپرستی "قدری جمیل" سخنگوی شورای رهبری این گروه که در مسکو بسر می‌برند، دیدار و گفت‌وگو کرد...

... در این ملاقات مسائل مربوط به توسعه روند اوضاع در سوریه با جزییات کامل مورد بررسی قرار گرفت و حرکت‌های مثبت در راستای اجرای طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عربی در حل و فصل بحران در سوریه مطرح و بر لزوم انجام تعهدات در این خصوص و ایجاد شرایط برای آغاز گفت‌وگوهای ملی که تنها راه ممکن برای حل مشکلات در این کشور است مورد تاکید طرفین قرار گرفت...

...نمایندگان جبهه مردمی تحول و آزادی سوریه آمادگی خود برای تحقق طرح کوفی عنان را اعلام کرده و از خط مشی اصولی روسیه در رابطه با ممانعت از دخالت خارجی در امور داخلی سوریه و تلاش برای جلب همه گروه‌های مخالف سوری برای آغاز گفت‌وگوهای ملی قدردانی کردند...


@@@@@@@@@@@@@@@@@@

چنگ گوپینگ معاون وزیر امور خارجه چین 

خبرگزاری فارس: چین: پکن و مسکو کاملا درباره سوریه و کره‌شمالی با هم هماهنگ هستند

...چین و رسیه به طور کامل دربار مواضع خود در قبال بحران در سوریه و برنامه هسته‌ای کره‌شمالی هماهنگ هستند...

... دو طرف‌ مواضعی کاملا 100 درصد مطابق درباره موضوعات کره‌شمالی و سوریه دارند...


لی بائودونگ نماینده دائم چین در سازمان ملل
خبرگزاری فارس: چین خواستار همکاری طرفین سوری با ناظران سازمان ملل شد

...دولت چین از همه احزاب و طرفین سوری از جمله دولت و مخالفان می‌خواهد با "کوفی عنان" نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه همکاری کنند تا روند گفتگوهای سیاسی در سوریه سریع تر آغاز شود...

...ما از جامعه بین‌المللی نیز می‌خواهیم که به حمایت خود از تلاش‌های کوفی عنان ادامه دهند...

...چین شدیدا با هر اقدام و حرفی که منجر به ایجاد مشکل برای طرح کوفی عنان شود مخالف است...

...چین همیشه از استقلال، اتحاد و یکپارچگی سرزمینی در سوریه به عنوان یک انتخاب حمایت کرده است...


لیو ویمین سخنگوی وزارت خارجه چین

...چین چند نفر از مامورین خود را به همراه ناظران سازمان ملل متحد به سوریه اعزام خواهد کرد و در حال بررسی و هماهنگی جزئیات این ماموریت با دبیرکل سازمان ملل است...

...چین از همه تلاش‌هایی که منجر به توقف خشونت و شروع گفتگوهای مقدماتی میان همه احزاب سوریه شود استقبال و حمایت می‌کند...

...چین همچنان به نقش سازنده و صلح طلبانه خود برای رسیدن به نتیجه در دمشق ادامه خواهد داد...


سفر برهان غلیون رئیس شورای انتقالی خارج نشین سوریه به چین

خبرگزاری فارس: سفر غلیون به پکن/ چین: برموضع قبلی خود در قبال سوریه پایبندیم

..."لیو ویمین" سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: شورای روابط خارجی چین برهان غلیون از رهبران مخالفان دولت سوریه را دعوت کرده است تا به مدت 4 روز با مقامات چینی در مورد راه‌های اجرای طرح صلح کوفی عنان بحث و گفتگو کنند...

...ویمین در زمینه تغییر موضع چین نسبت به دولت سوریه گفت: موضع دولت چین تغییر نکرده است و پکن بر مواضع قبلی خود پایبند است و دعوت از غلیون به معنای تغییر مواضع دولت چین نیست...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 18 اردیبهشت1391 و ساعت 2:40 |

فصل جدید تنش مناسبات

سوریه میزبان مخالفین و معارضان عربستان

اخبار مسلمانان

به نظر می رسد دولت سوریه در مقابل سیاست های خصمانه عربستان علیه آن کشور ؛ دست به اقدامات تلافی جویانه و مقابله به مثل زده و درصدد است تا کم کم زمینه سازماندهی مخالفین و معارضین عربستان را برای سرنگونی دولت آل سعود که این روزها به شدت از سوی مخالفیت و معترضان شیعه و سنی و حتی شاهزادگان آل سعود تحت فشار قرار دارد را فراهم نماید.

در صورتی که زمینه مناسبی برای فعالیت و پشتیبانی  مخالفین و معترضان سعودی در یکی از کشورهای عربی همانند سوریه فراهم شود ؛ بسیاری از گروه ها و شخصیت های شیعه ، سنی ، ملی و عربی رژیم آل سعود نسبت به گسترش فعالیت های خود اقدام خواهند نمود.

البته این موقعیت بسیار مناسبی برای دولت سوریه و مخالفین دولت آل سعود است تا در فضای ایجاد شده بتوانند علاوه بر خروج از بن بست ها ، فشارها و محدودیت های کنونی ، برای نخستین بار به فعالیت های خود انسجام بخشیده و پایگاه خارج از عربستان را برای تداوم فشارها به دولت عربستان ایجاد نمایند.

دولت سوریه در این راستا می تواند با در اختیار گذاشتن فضای مناسب رسانه ای و همچنین اجازه دایر نمودن دفتر رسمی برای فعالیت این گروه ها و شخصیت ها ، به انسجام و گسترش اعتراضات آنان کمک نماید.

ایجاد چنین فضایی برای مخالفین و معترضین عربستانی ، شرایط را برای فعال شدن مخالفین و معترضان دولت آل خلیفه در قطر را نیز هموار می نماید.

با این حرکت سوریه ؛ دوره جدیدی از فعالیت مبارزان عرب آغاز خواهد شد و سوریه را به محور اصلی این اعتراضات مردمی تبدیل  و می تواند سبب بازگشت سوریه در جایگاه قبلیش در جهان عرب شود.

البته باید دید که آیا این حرکت سوریه نشانه ای از فشار به دولت عربستان برای بازگشت مجدد برای بهبود روابط  خصمانه دو کشور است و یا اینکه نشانه ای از شدت تیرگی روابط بین دو کشور می باشد که دیگر راه بازگشتی را برای عادی سازی مناسبات دو کشور باقی نگذاشته است.

http://img.irna.ir/1391/13910120/80067121/80067121-2430754.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در سه شنبه 22 فروردین1391 و ساعت 21:18 |

 فتنه بزرگ در سرزمین شام 

نقش اردن ؛ در تدارک حمله به خاک سوریه 

رزمایش بزرگ نظامی " الأسد المتأهب" (شير در کمين) در اردن

آماده سازی17 کشور عربی و غربی برای حمله نظامی

اردیبشت ماه 91/ می 2012م

نشانه ها و علائم

محدودیت مرخصی نظامیان ارتش اردن

انتقال جنگجویان مسلح از لیبی به اردن

فعالیت گسترده نیروهای موساد در اردن

جنگ روانی و رسانه ای اردن علیه سوریه

دستور اوباما برای بررسی طرح حمله به سوریه

تحرکات نظامی اسرائیل در مرزهای سوریه و لبنان

استقرار منافقین خلق ایران در مرزهای اردن و عراق

ایجاد اردوگاه و پایگاه نظامی برای شورشیان سوریه

تجمیع نیروها و تهاجم همه جانبه زمینی از خاک اردن

استقرار سیستم های موشکی پاتریوت در مرز سوریه

حمایت از اسرائیل در صورت حمله به رژیم صهیونیستی

همکاری سازمان القاعده در حمله از خاک اردن به سوریه

انتقال نظامیان آمریکایی در سال 2011 م از عراق به اردن

همکاری باقیمانده های حزب بعث عراق در حمله به سوریه

انتقال تجهیزات سنگین نظامی از سوی آمریکایی ها به اردن

برپایی اردوگاه نظامی در منطقه حایل مرزی رمثا توسط اردن

طراحی حمله همزمان اسرائیل به پایگاه های حزب الله در لبنان

همکاری نزدیک ولید جنبلاط و سمیر جعجع با محور مخالفین سوریه

اظهارات امیر قطر مبنی بر استقرار ارتش کشورهای عربی در سوریه

آمادگی برای سرکوب تحرکات اسلام گرایان و فلسطینیان علیه حکومت اردن

زمینه سازی برای انتقال جنگجویان لیبیایی و منافقین خلق ایران به منطقه رمثا

انتقال تجهیزات نظامی به مرزهای سوریه تحت پوشش برگزاری رزمایش در اردن

افزایش گشت های شناسایی و نظامی ارتش اردن در مرزهای مشترک با سوریه

انتقال انواع سلاح ها و تجهیزات نظامی به صورت قاچاق از مرزهای اردن به داخل سوریه

کمک های آشکار 10 میلیون دلاری و 25 میلیون دلاری آمریکا به شورشیان مسلح سوریه

شرایط مساعد پشتیبانی و حمله زمینی از مرزهای اردن به سوریه نسبت به خاک ترکیه

پرداخت کمک مالی ماهانه به هر یک از جنگجویان لیبیایی بین 800 تا 1200 دلار از سوی قطر

آموزش شورشیان سوریه توسط شرکت امنیتی بلک واتر و اعزام آنها برای عملیات به شهر درعا

تشکیل ستاد هماهنگی اطلاعاتی و سازماندهی مشترک آمریکا،ناتو،قطر،عربستان،ترکیه و اردن

آموزش بمب گذاری ،انفجارات و عملیات خرابکارانه و ترور توسط نیروهای اسرائیلی به شورشیان سوریه

طراحی طرح دخالت نظامی مقامات آمریکایی و عرب به بهانه حفظ انبارهای سلاح های شیمیایی سوریه

فعالیت افسران اطلاعاتی کشورهای عربستان،قطر،تونس،لیبی،امارات،پاکستان،فرانسه،ترکیه،اسرائیل...

حضور و اسکان 18000 جنگجوی لیبیای به فرماندهی بلحاج در مناطق غرب امان ، عبدون و شهر اربد اردن

برگزاری رزمایش مشترک نظامی به نام " الأسد المتأهب" (شير در کمين) با حضور 17 کشور غربی و عربی

همکاری مشترک آمریکا،ناتو،سلفی ها،اخوان المسلمین،القاعده،لیبیایی ها،بلک واتر،منافقین،14مارس لبنان


http://img.irna.ir/1390/13900404/30446912/30446912-1381811.jpghttp://blogs.suntimes.com/sweet/obama_abdullah2.JPGhttp://img.irna.ir/1390/13900226/30388831/30388831-1266007.jpg

چشم انداز رابطه طالبان و القاعده پس از مرگ بن لادن

وليد جنبلاط : هدف از دادگاه بین المللی خلع سلاح حزب الله است

http://ammancity.net/wp-content/uploads//%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D9%84%D9%8A%D9%88%D9%86-1.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-JmMFk3ZiDQI/Tb7N4z8dYMI/AAAAAAAAFvs/qct4BLzRn1A/s1600/syria+map+e.JPG


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در جمعه 18 فروردین1391 و ساعت 7:34 |

تحریک سوریه به اتخاذ مواضع انفعالی؛

بستری برای جنگ با اسرائیل و آزادسازی قدس
آیا جنگ با اسرائیل از بلندی های جولان آغاز خواهد شد؟؟؟

آیا آمریکا و غرب مسبب سقوط رژیم صهیونیستی خواهند شد؟؟؟

این همه سلاح را آمریکا برای چه هدفی به پشت مرزهای اسرائیل سرازیر می کند؟!!!

آیا آزادی بیت المقدس نزدیک شده است؟؟؟   عدو  شود  سبب خیر  ؛ اگر خدا  خواهد  !!!

آمریکا و غرب که هنوز در شوک بیداری اسلامی کشورهای مسلمان در منطقه خاورمیانه قرار دارند ، به این سو و آن سو می زنند تا به نوعی از وضعیت بحران کنونی خارج شده و وضعیت کنونی خویش را بازسازی نمایند.

در همین زمینه و از مدت ها قبل شکستن محور مقاومت فلسطین را هدف قرار داده و چون در لبنان و ایران موفقیتی بدست نیاوردند ؛ قوای خویش را با کمک باقیمانده های رژیم های ارتجاعی عرب همچون قطر و عربستان و همراهی دولت ترکیه برای سقوط نظام سوریه بسیج کرده اند.

عقب نشینی مخالفان مسلح سوریه از محلۀ باباعمروhttp://img.irna.ir/1391/13910114/80058357/80058357-2415289.jpg

آنها به انتقام شکست های پی در پی خود از بیداری مسلمانان ؛  تلاش می کنند تا شکاف و کینه ی عمیقی را در بین برادران اهل سنت و شیعیان ایجاد نمایند تا از بذر این تفرقه ، نور بیداری اسلامی را در دیگر کشورها برای مدت های مدیدی خاموش نمایند.

آنان سعی می کنند تا جریان اخوان المسلمین را که در  بیداری اسلامی منطقه نقش فعالی را ایفا نموده است با خود در این منازعات برادر کشی همراه نموده و ذهنیت سایر مسلمانان را به آنان بدبین نمایند.

رو در رو قرار گرفتن برادران اهل سنت و شیعه در سوریه با تحریک و تشویق آمریکا و غرب به جنگ و برادر کشی در آن کشور ؛ بهانه ای است تا چند طیف جریان اهل سنت و شیعه را سرگرم منازعه طولانی در آن کشور نموده و قوای آنان را به تحلیل ببرند تا دیگر توانایی و قدرت مقابله با دشمنان اصلی اسلام را نداشته باشند.

U.S. Secretary of State Hillary Clinton speaks during a news conference at the 'Friends of Syria' conference in Istanbul April 1, 2012. REUTERS-Murad Sezer

هر چند سوریه پس از 4 دهه حاکمیت خانواده اسد نیاز به تحول و اصلاحات زیربنایی دارد و لیکن ادامه کشمکش های نظامی داخلی سوریه نه تنها به نتیجه ای نخواهد رسید و خون بی گناهان زیادی را بر زمین خواهد ریخت ؛ بلکه بحران های جدیدتری را نیز در سطح منطقه بوجود خواهد آورد.

هر اندازه میزان تحریک آمریکا و غرب با کمک برخی از کشورهای منطقه برای براندازی نظام کنونی سوریه افزایش یابد، ممکن است کم کم سبب کاهش تحمل و خروج سوری ها از مواضع اصلاحات کنونی شده و آنها را وادار کند تا دست به اقدامات انفعالی غیر کنترل و ناباورانه بزنند .

پیامد اقدامات انفعالی سوری ها ، هم منطقه و جهان را در وضعیت بسیار خطرناک منازعه و جنگ قرار خواهد داد و هم می تواند نویدی برای آزادی بیت المقدس باشد.

در گذشته نه چندان دور ، رژیم صهیونیستی نظام سوریه را به واسطه حمایت از فلسطین مورد تهدید و حملات نظامی قرار می داد و لیکن در شرایط کنونی ؛ این رژیم صهیونیستی است که به واسطه ی بحران آفرینی غرب و آمریکا از سوی سوریه مورد تهدید جدی و نا به هنگام قرار گرفته است.

بشار اسد

به هر حال سوری ها برای همیشه نمی توانند در برابر مواضع خصمانه کشورهای دور و نزدیک ، در حاشیه نشسته و از خود هیچگونه واکنشی را نشان ندهند.

وضعیت آنها با دیگر کشورهای منطقه کاملاً متفاوت است و بخش قابل توجهی از مردم سوریه از نظام کنونی حمایت می کنند و با این حمایت ، حکومت سوریه برای مدت زیادی می توانند در برابر دشمنان خود مقاومت کرده و با افزایش فشارها ؛ عکس العمل هایی تعجیلی در برابر مواضع خصمانه از خود نشان دهد.

بیش از همه دولت های ترکیه ، قطر ، عربستان و رژیم اشغالگر قدس ، در سطح این واکنش ها قرار خواهند گرفت.رژیم هایی که هم اکنون خود از درون و برون با چالش ها و مناقشات بسیاری روبرو هستند.

1ـ تشدید بحران داخلی در قطر : همراهی سوریه با مخالفین رژیم شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر که به سبب سوء استفاده های کلان اقتصادی و به تملک درآوردن منابع و سرمایه های زیرزمینی و نفت و گاز قطر او را به یکی از ثروتمندان جهان تبدیل کردهاست ، همراه با حیف و میل و بریز و بپاش های وابستگان آل خلیفه ، مسائل و معضلات پنج همسری و تأمین هزینه های کلان آنان از اموال عمومی ، ارتباطات تنگاتنگ با رژیم صهیونیستی ، مداخله در امور کشورهای مسلمان ، مخدوش شدن چهره  سیاسی و دیپلماسی قطر در سال های اخیر ، مقابله با بیداری اسلامی ، حضور نظامی آمریکا در قطر ، باز کردن پای ناتو و آمریکا برای دخالت در لیبی و غارت منابع آن کشور ، برخورد با ارباب رسانه ها و اخراج فعالان خبری از شبکه الجزیره ... زمینه هایی هستند که می تواند این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس را دچار بحران جدی نماید.

سوابق سال 1389 در بازداشت تعداد 30 نفر از افسران ارتش قطر به اتهام کودتا علیه آل خلیفه ، لغو تابعیت مخالفین ، دخالت های ترکیه برای سرنگونی امیر قطر .... نشانه های جدی برای وجود زمینه تغییر در حاکمیت کنونی قطر می باشند.

بيرون آمدن پاي همسر امير قطر از كفش (+عکس)

2ـ بحران منازعات مسلحانه در عربستان و افزایش غیر منتظره بهای نفت بیش از 200 دلار : کمک سوریه به نیروهای مخالف رژیم سعودی ، و احتمال آموزش نظامی و تسلیح آنان  سبب ایجاد منازعات داخلی و  قبیله ای در عربستان خواهد شد .با ایجاد اولین جرقه های این منازعه ؛ جهان با مشکل جدی تأمین نفت و انرژی و افزایش غیر منتظره بهای آن مواجه خواهد شد.درگیری در اطراف چاه های نفت و احتمال مداخله خارجی ، قیمت ها را به بیش از 200 دلار در هر بشکه خواهد رساند و معلوم نخواهد بود که آیا این بحران قابل کنترل است یا خیر؟!!!

در حال حاضر رژیم سعودی با : درگیری ها و اختلافات درونی خاندان آل سعود ، افزایش اختلافات قبیله ای در مناطق مختلف ، گسترش اعتراضات شیعیان ، خشم مردم یمن از کمک سعودی ها به رژیم عبدالصالح ، خشم مردم بحرین از اشغال نظامی آن کشور ، اعتراضات داخلی دانشجویان ، تهدیدات القاعده ... مواجه است و شرایط بیش از هر زمانی برای منازعات داخلی و حتی مسلحانه در درون عربستان سعودی فراهم شده است.

سعودی ها دیگر آن اقتدار سابق را در بین مردم عربستان نداشته و محبوبیتی در جهان اسلام ندارند.تن دادن به خواسته های آمریکا و غرب ، همکاری با رژیم صهیونیستی و وارد منازعه و رو در رو شدن با مسلمانان جهان ، وضعیت آنان را بیش از پیش بدتر کرده است.

اوضاع وخیم رژیم آل سعود سبب شده است که حتی آمریکایی ها هم مانند گذشته به ابتکار عمل سعودی ها برای حضور در بحران های منطقه ای اعتماد قبلی را نداشته و در نبود رژیم وابسته و از ناچاری دست به دامان رژیم آل خلیفه در قطر شده اند.

بیش از 40 شهید در یمن / دست آل‏سعود تا آرنج در خون است

3 ـ تحریک کردهای ترکیه و افزایش ناآرامی ها در این کشور : کمک به نیروهای کرد مخالف دولت ترکیه نیز می تواند اوضاع را در منطقه و علی الخصوص برای دولت ترکیه فراهم نماید.اگر کردهای مخالف دولت ترکیه بدانند که می توانند روی ادامه کمک ها و پشتیبانی دولت سوریه حساب باز کنند ، اعتراضات مسلحانه و تروریستی در داخل خاک ترکیه افزایش یافته و ممکن است شهرهای مهم همچون استانبول ، آنکارا و حتی مناطق گردشگری را که بخش مهمی از اقتصاد ترکیه به آنها وابسته است ؛ مورد تهدید قرار گیرد.

تشدید بحران دولت ترکیه با کردها و توانمند سازی آنان توسط سوری ها ؛ سبب تأکید جدی بر سهم خواهی آنان برای استقلال مناطق کرد نشین خواهد شد و این موضوع باری دیگر یکپارچکی دولت آنکارا را تهدید خواهد کرد و آنان را که در سر رویای پیوستن به اتحادیه اروپا را می پرورانند ، مجدداً به دام جنگ های داخلی گرفتار خواهد کرد.

فلذا دولت ترکیه باید هر چه زودتر به این بازی خطرناک با سوریه در کنار مرزهایش خاتمه داده و در دام و گرداب خطرناک وعده و وعیدهای آمریکا و غرب بیش از این فرو نرود.

4 ـ وضعیت جنگی پیدا کردن دریای مدیترانه : همکاری سوریه با روسیه و چین برای حمایت بیشتر و یا ایجاد پایگاه دائم نظامی و استقرار سامانه های موشکی راهبردی و استراتژیک روسیه در خاک سوریه و ساحل دریای مدیترانه ؛ جنگی شدن دریای مدیترانه و تهدیدی جدی برای کشورهای ناتو و علی الخصوص کشورهای اروپایی حاشیه دریای مدیترانه خواهد بود.

نمایی از شرق دریای مدیترانه

5 ـ جنگ سوریه با اسرائیل و آزاد سازی قدس شریف:رژیم صهیونیستی نزدیکترین پایگاه غربی به مرزهای سوریه است که در صورت افزایش فشار و یا عملیات نظامی غرب علیه سوریه ، حمله و عملیات هوایی ، موشکی و زمینی نابه هنگامی از سوی سوریه به اسرائیل می تواند دروازه های بسته این رژیم را به روی فلسطینیان بگشاید و فرصت طلایی که فلسطینیان و مسلمانان برای آن سالیان مدیدی است که ثانیه شماری می کنند ؛ فراهم شود.

فلسطین اشغالی سرزمینی بزرگی نیست که برای تصرف مراکز عمده ی آن نیاز به وقت فرصت زمانی زیادی باشد و همه آن سرزمین و شاید در کمتر از 48 ساعت قابل تصرف باشد.

فلذا در صورتی که از رهاورد این بحران ؛ مرزهای زمینی رژیم اسرائیل در مرزهای سوریه در درگیری با نظامیان سوری گشوده شود ، فلسطینیان می توانند دیگر مرزهای فلسطین اشغالی را نیز شکسته و به سرعت از خاک اردن ، مصر و لبنان وارد سرزمین های اشغالی شده و به کمک مردم فلسطین در داخل اسرائیل ، تل آویو و بیت المقدس را آزاد و رژیم صهیونیستی را ساقط نمایند.

تسلیحات استراتژیک رژیم صهیونیستی نیز در یک منازعه داخلی رو در رو  در سرزمین فلسطین اشغالی ، هیچگونه کاربرد و کارایی نداشته و قادر به نجات آن رژیم نخواهد بود.همه هیاهوی رژیم صهیونیستی از داشتن سلاح ها و تجهیزات استراتژیک پیشرفته هوایی ، زمینی و دریایی برای درگیری های بیرونی و دور از مرزهای کنونی و منازعات داخلی است و فاقد کارآیی داخلی است.

در همین حال نیز تنفر مسلمانان از رژیم صهیونیستی و غرب سبب خواهد شد تا در منازعه رو در روی فلسطینیان با رژیم صهیونیستی ؛ مردم مصر ، اردن ، لبنان و بیش از همه سوری ها و سایر مسلمانان دیگر کشورهای جهان به کمک فلسطینی ها شتافته و بیت المقدس را از یوغ رژیم صهیونیستی آزاد خواهند کرد.

http://www.khialekhab.com/wp-content/uploads/2010/05/%D9%82%D8%AF%D8%B3.jpg

از طرفی هم اگر دامنه منازعات سوریه به مرزهای رژیم اشغالگر قدس برسد ، به طور یقین منازعات داخلی سوریه قطع و اولویت مسلمانان همبستگی برای جنگ با رژیم صهیونیستی و آزاد سازی قدس خواهد بود.

+ نوشته شده توسط ابراهیمی در سه شنبه 15 فروردین1391 و ساعت 2:12 |


سوریه محور مقاومت

اوضاع در سوریه تثبیت می شود

مداخله خارجی در سوریه منتفی است

ایران با هرگونه دخالت نظامی در سوریه مخالف است

طرح ناتو در حمص و استان ادلب با شکست خاتمه یافت

نوری مالکی نخست وزیر عراق با تسلیح شورشیان مخالف است

تسلیم  ۸۰ فرد مسلح در شهر "سراقب" در استان ادلب در شمال سوریه

فعالان مدنی در ترکیه ؛ دعوت از مخالفین سوریه به استانبول را محکوم کردند

حمایت هیئت هماهنگی ملی سوریه از تلاش های عنان برای حل بحران این کشور

تسلیم مخالفین مسلح شورشی در مناطق مختلف به دولت سوریه رو به افزایش است

هیئت هماهنگی ملی سوریه  به سرپرستی "حسن عبدالعظیم" به مسکو سفر می کند

دستگیری المعتصم بالله ابوالولید معاون فرمانده عناصر مسلح مخالف سوریه توسط نیروهای امنیتی

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله : گروه های مسلح مخالف قادر به سرنگونی نظام سوریه نیستند

خبرگزاری فارس: سخان سید حسن نصرالله و هنیه درباره راهپیمایی جهانی الی بیت المقدسhttp://img.irna.ir/1391/13910109/1015388/N1015388-1813143.jpg


ترکیه ؛ میزبان دومین نشست مخالفین موسوم به "دوستان سوریه" در استانبول 
تلاش شورشیان و حامیان غربی

بزرگترین گروه معارضین سوریه در آستانه فروپاشی

عربستان خواستار تجهیز نظامی مخالفین سوریه شد

عدم حضور نمایندگان چین و روسیه در نشست استانبول

مسلح کردن مخالفین سوریه ؛ چالش مهم نشست استانبول

آشکار شدن چند دستگی مخالفین سوریه در نشست استانبول

برهان غلیون : شورشیان مسلح سوریه ؛ حقوق ماهیانه می گیرند

شورای ملی سوریه(مخالفین دولت) نماینده این کشور شناخته شد

نمایندگان بیش از 70 کشور با نظرات متفاوت در این نشست حضور داشتند

فشار سعودی ها به دولت اردن برای ارسال سلاح به مخالفان شورشی سوریه

قول کمک تجهیزات ارتباطی هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا به مخالفان دولت اسد

کمک نیروهای نظامی ترکیه به انتقال مجروحین مسلح شورشی به داخل خاک ترکیه

نخست وزیر قطر خواستار افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی به نظام سوریه شد

داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه خواستار شورش نیروهای دولتی سوریه علیه نظام این کشور شد

کمک چندین میلیون دلاری عربستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به ارتش آزاد سوریه

نبیل عربی دبیرکل اتحادیه عرب خواستار متحد کردن مخالفین سوریه و قطعنامه شورای امنیت شد


U.S. Secretary of State Hillary Clinton speaks during a news conference at the 'Friends of Syria' conference in Istanbul April 1, 2012. REUTERS-Murad SezerMember states of “Friends of Syria” have also urged a halt to arms shipments to President Bashar al-Assad’s government. (Reuters)ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 14 فروردین1391 و ساعت 6:21 |

گزارش تصویری:

مراسم جشن میلاد پیامبر گرامی اسلام با حضور "بشار اسد"

مراسم جشن میلاد پیامبر گرامی اسلام روز یکشنبه با حضور " بشار اسد " رییس جمهوری سوریه در مسجد روضه در شهر دمشق با حضور جمعی از مقام های این کشور برگزار شد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در چهارشنبه 19 بهمن1390 و ساعت 7:20 |

گزارش تصویری:

استقبال سوري ها از وزير امورخارجه روسيهاستقبال از سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دمشق

استقبال از سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دمشق


تجمع دهها هزار سوری در دمشق در حمایت از روسیه و چین


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در چهارشنبه 19 بهمن1390 و ساعت 7:12 |

گزارش های تحلیلی :

روح الله قاسمیان: 4 سناریو برای مداخله نظامی در سوریه و تبعات احتمالی آن / حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای معارضه سوریه در خنثی کردن تمام راه حل‌ها و راهکارها برای حل و عبور از بحران سیاسی و امنیتی این کشور نقش اساسی داشته است.استراتژیست‌ها و نظامیان ناتو جهت مداخله نظامی در سوریه طراح‌ها و سناریوهای متعددی برنامه ریزی و تدوین نمودند.عوامل خارجی در لابلای رخدادهای سوریه به‌دنبال ایجاد بنغازی لیبی در مناطق درعا، جسر الشغور، تلکلخ، الرستن،‌ حمص و حماة بودند ولی هیچ وقت موفق نبودند. حادثه خونین جسر الشغور عناصر توطئه و مداخله خارجی را یکی پس از دیگری فاش ساخت. دولت ترکیه قبل از رخداد مسلحانه جسر الشغور اردوگاهی برای پناهندگان و نظامیان فراری ارتش سوریه در مرزهای خود با سوریه مهیا و برپاکرده بود. تونل‌های قاچاق اسلحه و مهمات در مناطق مرزی سوریه با اردن و لبنان قبل از شروع حوادث درعا و تلکلخ ساخته و ایجاد شده بود.سناریوهای مداخلی خارجی در سوریه در چهار مدل طراحی شده بود که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1ـ ایجاد منطقه حایل : ترکیه با تشویق قطر و عربستان سعودی از ژوئیه 2011 به دنبال ایجاد یک بنغازی سوری بوده است. ارتش ترکیه از آوریل سال‌جاری یعنی پس از گذشت یک‌ماه از شروع بحران سوریه در سراسر مرزهای خود با این کشور (824 کیلومتر) آرایش نظامی و چیدمان امنیتی برقرار کرد. .....
2ـ ایجاد منطقه پرواز ممنوعه در برخی از مناطق سوریه : عملی کردن این سناریو به دلایل موقعیت ژئوپلیتیکی سوریه و ارتباطات این موقعیت با ثبات و امنیت کشورهای همسایه .......
3ـ برقراری معابر انسانی : این سناریو توسط آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه مطرح شده و هدف آن مداخله خارجی نظامی به بهانه انسان‌دوستانه و به بهانه دفاع از شهروندان سوریه است.... این سناریو سوریه را به کانتون‌ها و دولت‌های قومی و طایفه‌ای تقسیم و تجزیه خواهد کرد. ....
4ـ محاصره دریایی و زمینی سوریه : اعزام ناوهواپیما بر "بوش" به سواحل سوریه و افزایش حلقه محاصره زمینی توسط ترکیه و اردن و رژیم صهیونیستی .....


دکتر سید محمد حسینی : اعراب بازنده نهایی بحران آفرینی در سوریه / بحران سوریه در سطح ملی کم و بیش ریشه در برخی از محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی دارد.ژئوپلتیک خاص سوریه و تهدیدهای گسترده رژیم صهیونیستی در دهه‌های گذشته یکی از مهم‌ترین عوامل برقراری حالت فوق‌العاده در این کشور از سال 1963 تاکنون بوده است. این محدودیت‌ها اما نظام سیاسی سوریه را مانند لیبی، تونس و مصر از مقبولیت و مشروعیت مردمی ساقط نکرده است. حکومت حافظ اسد و فرزندش بشار همواره از مقبولیت نسبی در سوریه برخوردار بوده است. تظاهرات طرفداران بشار اسد در شهرهای مختلف سوریه موید این واقعیت است. طرفداران حکومت از ثبات اقتصادی و سیاسی که حکومت در طول دهه‌های گذشته در جامعه ایجاد کرده است خشنود هستند. با آغاز خیزش‌های مردمی در خاورمیانه و شاخ آفریقا، ناگهان سوریه نیز دچار بحران اجتماعی شد. این در حالی بود که بسیاری از تحلیلگران دنیای عرب با شروع خیزش‌های ضداستبدادی از تونس و تسری آن به سایر کشورها بر این عقیده بودند که این بحران دامنگیر سوریه نمی‌شود و حتی اگر شد، حکومت بشار اسد توان مدیریت سریع آن را دارد. برخلاف انتظار، اما سوریه از موج ایجادشده در خاورمیانه و شمال آفریقا بی‌نصیب نماند. اعتراضات مردمی در سوریه آغاز شد و حکومت بشار اسد در اقدامی بی‌سابقه، وعده اصلاحات سیاسی و اقتصادی داد. وعده انجام اصلاحات رضایت بسیاری از مخالفان داخلی را فراهم کرده بود، اما معارضان و مخالفان خارج‌نشین بشار اسد با حمایت برخی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بویژه آمریکا، بازی داخلی در سوریه را به هم زدند و با اعمال تحریم‌های بی‌سابقه و تجهیز شبه‌نظامیان از طریق مرزهای ترکیه، لبنان و اردن جنگ داخلی در این کشور را کلید زدند. فرصت اعمال اصلاحات از حکومت بشار اسد گرفته شد و ارتش سوریه با شبه‌نظامیان تجهیز‌شده از خارج به نبرد برخاست. درگیری خونینی که کماکان در برخی از شهرهای سوریه مانند حمص، درعا و حماء بشدت ادامه دارد و هر روز از طرفین کشته‌ها می‌گیرد. آنچه مسلم است در بحران سوریه بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی بیشترین نقش را ایفا می‌کنند. اتحادیه عرب بخصوص اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس، ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا با اعمال تحریم‌های گسترده و حمایت از معارضان داخلی، برخوردی تبعیض‌آمیز را در بحران سوریه اتخاذ کردند.....
محمد ایرانی : سوریه و تردید غرب/ فراز و نشیب تحولات سوریه، دلیلی بر پیچیدگی اوضاع و احوال این کشور است. آنچه ناظران را به بررسی دقیق تر تحولات سوریه وامی‌دارد، ارتباط مستقیم ناآرامی‌های داخلی با قضایای منطقه است. در این میان رویکرد غرب در ارتباط با سوریه نیز تابعی از ارزیابی مسائل منطقه است که متاثر از تحولات داخلی این کشور می‌باشد. واکنش آمریکاییها به آنچه در سوریه می‌گذرد فراز و داشته داشته و دارد. مواضع کاخ سفید یا سخنگوی دستگاه دیپلماسی واشنگتن که مدتهاست برلزوم کناره گیری بشار اسد و واگذاری حاکمیت به مردم معترض این کشور به میان آورده و از شورای ملی مخالفان حمایت علنی می‌کند از یک سو دیده می‌شود. اما در عین حال سخنان چندی قبل هیلاری کلینتون که حل مشکلات سوریه را در سقوط بشار اسد ندانسته و بلافاصله همراه با فرانسه اقدام به باز گرداندن سفرای خود به دمشق می‌کنند، علی الاصول باید در چارچوب نگرانی‌های واشنگتن و پاریس از آینده تحولات سوریه باشد.تحلیل‌های غالب در تلاویو این نگرانی از بی ثباتی در سوریه را شفاف ترمی‌سازد. کم تر روزی می‌گذرد که تحلیلگران اسرائیلی اشاره ای به احتمال سخت تر شدن اوضاع منطقه نداشته باشند. چندی پیش مرکز مطالعات امنیت اسرائیل، وابسته به شورای امنیت این رژیم آینده بسیار سختی را در بعد سیاست خارجی بر ای اسرائیل هشدار داده بود و اعلام کرده بود هسته‌های قدرت انقلاب‌های آینده منطقه را جریان‌های اسلامی‌سنی در اختیار خواهند گرفت که از مغرب عربی تا مرزهای شرقی این رژیم، ائتلاف‌های داخلی بین خود را پی ریزی کرده و اسرائیل را در تنگنای واقعی و بی سابقه قرار خواهند داد. منظور این مرکز مطالعات بی تردید، جریان اخوان المسلمین است که در صورت تحول بنیادین در سوریه حلقه ارتباطی این جریان اسلامی‌برقرار خواهد شد و از مغرب تا ترکیه به یک دیگر متصل خواهند شد. پایه این تحلیل عریان، مبتنی بر نگرانی از اشتراک دیدگاه و انسجام مواضع ضد اسرائیلی همه جریان‌های وابسته به اخوان المسلیمن در هر کشور حتی در سوریه است (اسرائیل دشمن مشترک) که اتفاقا حمایت‌های مردمی‌خوبی را برای اخوان به ارمغان خواهد آورد......
 روح الله قاسمیان: رؤیاهای جنگی کاخ سفید و بازدارندگی‌های دمشق  / آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو و شرکت‌های سهامی آن، قبل از سقوط سرهنگ قذافی در لیبی به شدت درگیری مدیریت ماشین جنگی در این دیار بوده و تا حدودی نسبت به رخدادهای سوریه ساکت و یا مواضع تندی نداشته اند. اما به محض سقوط قذافی در لیبی، کشورهای ناتو سرمست از پیروزی در سرزمین شیخ مجاهدان عمر مختار به سراغ دمشق آمده و سریال تحریم‌ها و مجازات‌های سیاسی و اقتصادی علیه دولت و ملت سوریه را تنظیم و به اجرا گذاشت.مداخله غیر طبیعی و دور از انتظار اتحادیه عرب در امور داخلی سوریه، فاز  جدید محاصره دمشق در محیط منطقه ای خود آغاز و از سوی سارکوزی، آلن ژوپه و دیگر مقامات فرانسوی انواع سناریوهای مداخله خارجی و نظامی مطرح شد و رسانه های غربی و عربی بر طبل و کوس و دهل جنگ داخلی و تشدید خشونت و ضد خشونت در سوریه زدند.مؤسسات و مراکز آکادمی نظامی و راهبردی غرب تمام سناریوهای مداخله در سوریه مورد مطالعه و بررسی قرار داده و به مراکز تصمیگیری انواع توصیه هاو رهنمودها دادند..... از جمله این سناریوها :

حمله فراگیر مانند عملیات اشغال عراق در آوریل 2003 و ساقط کردن اسد.....
2ـ تکرار تجربه لیبی در سوریه.....
محاصره دریایی سوریه.....
4 ـ بمباران هوایی و موشکی مراکز سیاسی، امنیتی و نظامی سوریه .....
در قبال تمامی سناریوها و طرح‌های نظامی ناتو علیه سوریه مجموعه‌ای از موانع و عوامل بازدارندگی وجود دارد که ماشین جنگی غرب را در خاک سوریه فلج کرده است. ازجمله عوامل بازدارنده....


علی ولی قلی‌زاده : قصد اصلی از تهدید ایران : کیش و مات سوریه /  اخیراً فضای بین‌المللی شاهد تهدیدهای مختلف ازسوی اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی علیه جمهوری اسلامی ایران است. هرچند این تهدیدها خصوصاً از جانب اسرائیلی‌ها قبل از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره پرونده هسته‌ای ایران شروع شده بود، اما بعد از انتشار گزارش آمانو مبنی‌بر وجود ابهامات در صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران که بیشتر کارشناسان این گزارش را کاملاً سیاسی ارزیابی می‌کنند، هجمه تهدیدهای اقتصادی ـ نظامی غرب علیه ایران به‌شدت افزایش یافت......اوضاع نابسامان داخلی سوریه نزدیک‌ترین شریک استراتژیک ایران در منطقه قرار دارد که توجهات منطقه‌ای و جهانی را به سوی خود جلب کرده است. اساساً اگر از منظر ژئوپلیتیکی ـ و نه حقوق بشری ـ به این بحث پرداخته شود در آن صورت مشخص می‌شود چون سوریه بزرگ‌ترین شریک استراتژیک ایران و جریان مقاومت در سطح منطقه است و نیز پاشنه آشیل جهان عرب و اهل تسنن محسوب می‌شود، بنابراین حمایت جامعه بین‌المللی از دموکراسی در سوریه تنها بهانه است برای سرنگونی حکومت اسد و آرایش ژئوپلیتیکی جدید در مقابل ایران یا حذف پاشنه آشیل جهان عرب. بر این اساس، اگر دقیق شویم می‌بینیم که منطقه کاملاً دستخوش تغییرات استراتژیک گسترده‌ای است و فشار همزمان به ایران و سوریه نیز در همین چهارچوب می‌گنجد.....


سید محی الدین ساجدی : همسایگان نگران سوریه / دولت امریکا سعی می‌کند جبهه گسترده‌ای از دولت‌های عربی در مقابل سوریه تشکیل دهد. اتحادیه عرب تا کنون به نحوی در بحران سوریه رفتار کرده که با خواسته‌های امریکا و غرب هم سو بوده است.برخی اعضای این اتحادیه نیز قبلا موضوع مداخله خارجی و حمله نظامی به سوریه را همگام با امریکا، فرانسه و ترکیه مطرح کرده‌اند. مشکلات موجود بر سر راه این نوع مداخله و عقب نشینی موقت غرب از این طرح، موجب شده تا اتحادیه عرب هنوز درباره این موضوع تصمیمی نگرفته باشد.اتحادیه عرب، همچون امریکا و اتحادیه اروپا، تحریم‌هایی سیاسی و اقتصادی را علیه سوریه تصویب کرده است؛ ولی کشورهای عرب همسایه سوریه، مانند اردن، عراق و لبنان، نمی‌توانند با این تحریم‌ها همراه شوند. این سه کشور نگرانند وخامت اوضاع در سوریه بر امنیت ملی آن‌ها تأثیر مستقیم بگذارد.....دولت عراق می‌گوید، گروه‌های مسلح مخالف به تدریج جذب فرایند سیاسی می‌شوند و سلاح خود را به زمین می‌گذارند. مذاکراتی هم با آن‌ها در اردن، لبنان و ترکیه انجام شده است، با خروج امریکایی‌ها از عراق دیگر هر کسی سلاح به دست بگیرد، در مقابل ملت عراق ایستاده است. گروه‌های مسلحی که به سربازان امریکایی، عراقی و مردم عادی با انگیزه‌های مختلف حمله می‌کردند، و هنوز هم فعال‌اند و در ایام عاشورا تعدادی از شیعیان را کشتند، عقاید مختلفی دارند؛ برخی از آن‌ها باقی‌مانده بعثی‌ها در عراق هستند و پاره‌ای سلفی که تعدادی از آن‌ها با القاعده از در اتحاد در آمده بودند. القاعده در عراق تضعیف شده است. بعثی‌ها و سلفی‌ها هم یکی از حامیان اصلی خود، یعنی سوریه، را از دست داده‌اند. سعودی، امارات و قطر نیز از سلفی‌ها حمایت می‌کردند تا اوضاع عراق به هم بریزد و دولت نتواند امنیت را برقرار کند.سوریه تا قبل از بحران اخیر از گروه‌های مخالف عراقی، تحت عنوان مقاومت، حمایت می‌کرد تا جایی که دولت عراق چند بار به صراحت دمشق را متهم به حمایت از خرابکاران و بمب‌گذاران کرد و کار به فراخواندن سفیر هم کشیده شد. اینک که ورق برگشته، سوریه نیازمند همکاری با عراق است. بغداد در چند ماه اخیر از دولت سوریه حمایت کرده است. منابع رسانه‌ای می‌گویند که این حمایت فقط سیاسی نیست، بلکه حوزه مالی، اقتصادی و نفتی را هم در بر می گیرد.....


روح الله قاسمیان: چرا اتحادیه عرب در تعلیق و تحریم سوریه به بن بست رسید؟ / ....این اتحادیه در 60 سال پیش سازمانی جهت مبارزه با هرگونه ارتباط اقتصادی و تجاری و مالی رژیم صهیونیستی با جهان عرب پایه گذاری کرده ولی هم اکنون رژیم صهیونیستی براساس آمارهای خود فاش ساخته که حدود 2 میلیارد دلار حجم مبادلات تجاری با اعراب دارد.بازار شکر وقند ؛ سیمان و دارویی مراکش در دست اسرائیل است. بازار مواد غذایی دوحه و ابوظبی ودبی و کویت بیشتر در دستان بنگاه ها و شرکت‌های مشکوک بین‌المللی که به نحوی به اسرائیل وابسته است.....فشارها و تحریم‌های غربی و عربی طی 9 ماه اخیر مردم سوریه و اقتصاد و معیشیت آن را در تنگنا و مضیقه قرار داده است ولی مقاومت مردم و دفاع آنها از بشار اسد، سران آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا و شیوخ شورای همکاری خلیج فارس(که اخیرا بنگاه اتحادیه عرب را خریداری کرده و آن را به ابزاری برای اهداف و مقاصد خود تبدیل کرده اند.) را متحیر ساخته اند. لیست متنوع تحریم‌های عربی علیه سوریه نه تنها ملت سوریه را تنبیه می‌کند، بلکه همسایگان سوریه نیز اذیت و آزار می‌دهد. هنوز روند تحریم‌ها و مجازات‌های اقتصادی و مالی علیه سوریه آغاز نشده بود که داد تاجران و پیشه وران اردن درآمد که این مجازات‌ها فراگیر و سرایت کننده به داخل اقتصاد اردنی است.مقامات اردنی به صراحت اعلام کرده‌اند که اگر اتحادیه عرب می‌خواهد کشورشان از مقررات مجازات‌های اقتصادی علیه سوریه پیروی کند و در محاصره آن کشور مشارکت کند، باید این اتحادیه ماهانه 500 میلیون دلار در اقتصاد بحران‌زده کشورشان تزریق کند.......


احمد کاظم زاده : ماجرای اعزام لشگر ناظران اتحادیه عرب به سوریه /  اختلافاتی که ازچند هفته پیش بین اتحادیه عرب و سوریه بروز کرده ،اکنون به مسئله بحث انگیز وقابل تامل لشگر اعزامی ناظران اتحادیه عرب متمرکز شده است .اتحادیه عرب با این استدلال که نباید هیچ نقطه ای ازمحل درگیری های سوریه از دید ناظران پنهان بماند بر اعزام آنها تاکید و اصرار می کنددر مقابل سوریه شروطی را برای پذیرش انها تعیین کرده است ....بر این اساس اصرار اتحادیه عرب بر اعزام 500 ناظر به سوریه کاملا بودار و مشکوک است و اگر هدف توجیهی اتحادیه عرب از اعزام 500 ناظر به سوریه و استقرار انها در نقاط مختلف درگیری این باشد که از این طریق نوعی بازدارندگی در برابر سرکوب ها ایجاد کندکه در این صورت باید گفت برای این ناظران هدفی تعریف شده که در عرف بین الملل برای نیروهای پاسدار صلح تعریف می شود و این نیروها به عنوان نیروهای حائل عمل می کنندو می کوشند صلح را بین دو طرف درگیر بر قرار کنند. بر این اساس می توان گفت که برای ناظران اعزامی به سوریه اهدافی فراتر از نظارت پیش بینی شده است که دران همه چیز بجز نقش نظارتی می گنجد.در جمع بندی نهایی می توان گفت که اعزام لشگر ناظران اتحادیه عرب به سوریه بیشتردر چارچوب همان پروژه بر اندازی طراحی شده است....


رضا سراج : نگاه راهبردی به پشت پرده بی‌‌ثبات‌‌‌‌سازی سوریه / نا آرامی‌های اخیر سوریه با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا و ناتو، حمایت‌های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی و تحرکات دیپلماتیک ترکیه‌ آغاز گردیده‌است و هدف از آن تضعیف محور مقاومت اسلامی و مهار جمهوری اسلامی ایران و در نهایت ایجاد توازن استراتژیک برای محور آمریکا و رژیم صهیونیستی پس از وقوع بیداری اسلامی در منطقه می‌باشد.در تحلیل نا آرامی‌های سوریه دو نگاه و دو سطح تحلیل متفاوت مشاهده می‌شود. عده‌ای از ناظران این نا آرامی‌ها را تنها امتداد جنبش‌های مردمی در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌دانند. در این نگاه سوریه همانند سایر کشوهای عربی و آفریقایی، گرفتار مشکلات و معضلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که مردم آن برای رهایی از این مشکلات، دست به ‌اعتراض و مبارزه علیه رژیم بشار اسد زده‌اند.در این ارتباط، رسانه‌های غربی و برخی از رسانه‌های منطقه‌ای با واکنش‌های معنادار و کاملا برنامه ریزی شده، تلاش می‌کنند این نگاه را به مخاطبین خود القا نمایند. این سطح از تحلیل فاقد نگاه راهبری به نا آرامی‌های سوریه ‌است و صرفا متغیر‌های داخلی را در تحلیل وضعیت داخلی این کشور در نظر می‌گیرد و در داخل ایران نیز طرفدارانی دارد.از سوی دیگر، به ‌اعتقاد بسیاری از کارشناسان، نا آرامی‌های سوریه قبل از آن که ‌امتدادی از خیزش‌های مردمی و اسلامی باشد، معلول معادلات و مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی است که ‌این کشور را به ‌آوردگاه تازه‌ای برای رقابت‌های استراتژیک تبدیل نموده‌ است. کارشناسان معتقد به دیدگاه و تحلیل دوم با استناد به دخالت‌های آمریکا، فرانسه، آلمان، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، اردن و ترکیه در بی‌ثبات‌سازی سوریه، براین باورند که جوهره ‌اعتراضات در این کشور، متفاوت از قیام‌های اسلامی در کشورهای منطقه ‌است...چرایی تلاش آل سعود برای ایجاد تقابل مذهبی در منطقه، به ویژه در سوریه، به عوامل زیر باز می‌گردد:
الف) عدم موفقیت عربستان برای دولت‌سازی در عراق و لبنان
ب) برتری استراتژیک محور ایران و مقاومت اسلامی در جنگ محورها (پیروزی در جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه)
ج) عینی‌تر شدن این برتری، پس از وقوع بیداری اسلامی در خاورمیانه و آفریقای عربی
د) شعله ور شدن قیام اسلامی در بحرین، یمن و استان‌های شرقی عربستان
بنابراین ناآرامی‌های اخیر سوریه با پشتیبانی آمریکا و ناتو، حمایت‌های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی و تحرکات دیپلماتیک ترکیه آغاز گردیده ‌است
...از منظر راهبردی بی‌ثبات‌سازی سوریه، مُلهم از معادلات و رقابت‌های راهبردی زیر می‌باشد:
الف) تضعیف مقاومت اسلامی و مهار جمهوری اسلامی ایران
ب) سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه و دکترین نوعثمانی ترکیه
ج) اقدامات آل سعود به‌‌عنوان یکی از بازیگران محور آمریکا و رژیم صهیونیستی
از منظر محور آمریکا (برخی از کشوهای اروپایی، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و اردن) تضعیف مقاومت اسلامی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های راهبرد مهار جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد.
..

سناریوی عربستان برای بی‌ثبات‌سازی سوریه، ایجاد تقابل مذهبی از طریق تحریک و تسلیح سلفیون علیه علویون می‌باشد. پیشینه‌ی تاریخی این تقابل، اجرای سناریوی مذکور و بازی با برگ سلفی‌ها را تا حدود زیادی برای آل سعود آسان نموده ‌است.«ابن تیمیه» (661-728ق) یکی از عقیده‌پردازان فرقه وهابیت و از سلفیون متعصب بود که طی فتوایی، علویان را از مسیحیان بدتر معرفی کرد و قتل آنان را واجب و اهل سنت را علیه ‌ایشان تحریک نمود.رساله‌ی «حمودی ابن تیمیه» که ‌از منابع وهابیت به شمار می‌رود، در واقع بر ضد علوی‌ها نوشته شده ‌است. هم‌چنین در زمان امپراتوری عثمانی(قرن 16 تا اوایل قرن 20 م) تلاش زیادی برای تغییر مذهب علوی‌ها انجام شد و چون با مقاومت آنان مواجه گردیدند، هزاران نفر از ایشان را قتل‌ ‌عام نمودند به طوری‌که علوی‌ها تا اوایل قرن گذشته‌ی میلادی، برای خارج شدن از روستاهای کوهستانی خود و وارد شدن به شهرهای لاذقیه و طرطوس واهمه داشتند و اگر سلسله جبال علویین نبود شاید امروز به غیر از نامی از آن‌ها، اثر دیگری باقی نمانده بود.علوی‌ها از طوایف اسلامی و از نظر مذهب شناسی از فرق امامیه محسوب می‌شوند و علت تسمیه‌ی آن‌ها به علوی، علاقه‌ی خاص این فرقه به حضرت «علی علیه‌السلام» می‌باشد. علوی‌ها در اثر فشارهای وارده بر آن‌ها و کوچ‌های اجباری، به تدریج برخی عقائدشان تغییر کرده و حتی بعضا خرافات نیز در باورهایشان رسوخ کرده‌ است.در حال حاضر بیش از 17 درصد جمعیت سوریه را علوی‌ها تشکیل می‌دهند و اکثر مناصب بالای حکومتی، نظامی و امنیتی را در اختیار دارند. به ویژه ‌آن‌که شخص اول حکومت در این کشور که در راس حزب بعث نیز قرار دارد، علوی مذهب است......
بنابراین ناآرامی‌های اخیر سوریه با پشتیبانی آمریکا و ناتو، حمایت‌های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی و تحرکات دیپلماتیک ترکیه آغاز گردیده ‌است و هدف از آن تضعیف محور مقاومت اسلامی‌، مهار جمهوری اسلامی ایران و در نهایت ایجاد توازن استراتژیک برای محور آمریکا و رژیم صهیونیستی پس از وقوع بیداری اسلامی در منطقه می‌باشد.
پشت پرده معارضه در سوریه ـ به‌ اجمال می‌توان معارضین مطرح سوریه را به سه جریان تقسیم نمود: 1)سلفی‌ها، 2) اخوان المسلمین سوریه و 3)جریان سکولار و لیبرال.

سلفی‌ها لایه‌ی ‌اول معارضه در سوریه می‌باشند که عامل خشونت و کشتار در شهر‌های ناآرام سوریه محسوب می‌گردند. این جریان که فاقد بدنه‌ی ‌اجتماعی است توسط یک روحانی سلفی-سوری مقیم عربستان به نام «شیخ عدنان العرعور» رهبری می‌شود. سلفی‌ها از سوی عربستان، جریان المستقبل لبنان و اردن حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند.

اخوان المسلمین سوریه به رهبری «البیانونی» نیز طیف دیگری از جریان معارضه سوریه ‌است که نسبت به دو لایه‌ی دیگر، از پایگاه ‌اجتماعی بیش‌تری برخوردار می‌باشد. این جریان در حوادث اخیر از سوی ترکیه حمایت می‌گردد و تاکنون چهار کنفرانس را در شهر‌های ترکیه برگزار نموده ‌است.حزب عدالت و توسعه با حمایت از اخوان سوریه، عملا این جریان را به کارت بازی خود برای پیروزی در انتخابات اخیر ترکیه تبدیل کرد.

سومین لایه ‌از جریان معارض در سوریه، سکولارها و لیبرال‌ها می‌باشند که در میان آنها «عبد الحلیم خدام» که چند سال پیش از حزب بعث جدا شده و به ‌اپوزیسیون پیوست از شاخص‌ترین عناصر این دسته می‌باشد. این جریان که ‌از گروه‌ها، احزاب و دسته‌جات متعدد غربگرا تشکیل شده، فاقد پایگاه ‌اجتماعی در میان مردم سوریه ‌است و تنها در میان برخی از به‌اصطلاح روشنفکران حامیانی دارد. به صورت مشخص فرانسه و برخی از کشورهای اروپایی، از این جریان حمایت می‌نمایند.

سناریوی بی‌ثبات‌سازی و براندازی دولت بشاراسد، از روی مدل لیبی شبیه‌سازی شده بود. بر اساس اعلام منابع اطلاعاتی، عربستان دو میلیارد دلار برای موفقیت این سناریو اختصاص داده بود که به کمک اردن و جریان المستقبل(سعد حریری) مقادیر قابل ملاحظه‌ای سلاح وارد برخی از شهرهای سوریه، به‌ویژه حماه نمود.بی‌ثبات‌سازی سوریه با هدایت آمریکا و سرویس اطلاعاتی برخی از کشورهای اروپایی برنامه‌ریزی گردید که رفت‌و‌آمدهای سفیران کشورهای غربی به‌ویژه دیپلمات‌های آمریکایی و فرانسوی به «حماه» یک ماه قبل از کلید خورد این سناریو موید این موضوع می‌باشد.در سناریو براندازی دولت بشار اسد و علوی‌ها پیش بینی شده بود که سلفی‌های مسلح، با ایجاد درگیری مسلحانه، زمینه‌های کشتار را در «حماه» و دیگر شهرهای سوریه ‌ایجاد نمایند و با تسخیر «جسر الشغور» و «حماه»، در مدل شبیه‌سازی‌شده با وقایع لیبی، آنجا را به «بنغازی» دیگری تبدیل نمایند.بنابر اطلاع، در فاز دوم این سناریو، ناتو به بهانه‌ی کشتار مردم «حماه» و «جسر الشغور»، مجوز اقدام نظامی را از سوی شورای امنیت دریافت می‌کرد و همانند لیبی وارد عمل می‌گردید........


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 5:30 |
گزارش تصویری : انفجار انتحاری در مقابل ساختمان های امنیتی سوریه / همزمان با ورود هیئت مقدماتی اتحادیه عرب به سوریه دو انفجار مهیب تروریستی ساعت 10و 5 دقیقه جمعه با استفاده از دو دستگاه خودرو و به صورت انتحاری  در مقابل دو مرکز امنیتی ، دمشق را به لرزه درآورد.انفجار نخست  ساختمان وزارت اطلاعات و امنیت عمومی سوریه در نزدیکی میدان "کفرسوسه"  و انفجار دوم نیز یک ساختمان امنیتی دیگر در نزدیکی هتل "الکارلتون" در دمشق را هدف قرار داده بود.  صدای این انفجارها به حدی بود كه در منطقه زینبیه در 18 كیلومتری دمشق شنیده و شیشه های ساختمان های اطراف محل انفجار نیز تا شعاع 500 متری شكسته شد. در این انفجارها همچنین تعداد 44 نفر کشته و تعداد 166 نفر از شهروندان و نیروهای امنیتی زخمی شده اند.دیروز خبرگزاری سوریه به نقل از یک منبع دولتی لبنان اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور به دولت خبر داده اند که تعدادی از عناصر وابسته به سازمان القاعده از طریق مرزهای لبنان و منطقه عرسال در شرق این کشور وارد سوریه شده اند.....
گزارش تصویری :
همزمان با انفجارهای خونین دمشق ، شهرهای مختلف سوریه شاهد تظاهرات شهروندان سوری در محکومیت این حوادث و مخالفت با دخالت های خارجی در امور داخلی کشورشان بود....
جمع زیادی از مردم دمشق در میدان السبع بحرات تجمع و دو عملیات تروریستی امروز در این شهر و اقدامات گروههای مسلح تروریستی را که به گفته آنها امنیت سوریه و مردم آن را هدف قرار داده، محکوم کردند....در حومه دمشق، استان الحسکه، السویدا، لاذقیه، درعا و طرطوس نیز تظاهرات مشابهی در محکومیت انفجارهای تروریستی دمشق و مخالفت با دخالتهای خارجی در امور داخلی سوریه برگزار شد.
ربوده شدن 5 مهندس ایرانی در سوریه / سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق با صدور اطلاعیه‌ای ربوده شدن 5 مهندس ایرانی در کشور سوریه را تایید کرد.در این بیانیه آمده است: طبق اعلام واصله تعداد 5 نفر از اتباع جمهوری اسلامی ایران که از مهندسین و کارشناسان فنی پروژه نیروگاه 450 مگاواتی جندر (حمص) هستند، روز سه شنبه ساعت 6 و سی دقیقه صبح در مسیر حرکت خود به سمت کارگاه فنی نیروگاه توسط افراد ناشناس ربوده می‌شوند.....

http://img.irna.ir/1390/13900825/30666357/30666357-1903773.jpg

گزارش تصویری : رزمایش هوایی سوریه برای مقابله با تهدیدات احتمالی / ... ارتش سوریه در بیانیه ای مربوط به تمرینات نظامی ارتش این کشور در سال 2011 که از سوی نیروهای هوایی و سپر دفاع هوایی آن منتشر شد، اعلام کرد که دیروز تمرینی برگزار کرد که در آن از گلوله های جنگی و واقعی استفاده شده بود، در این تمرین تعدادی از تشکیلات نیروهای هوایی و جنگنده ها و جنگنده بمب افکن های سوری و سامانه های دفاع هوایی در تمام انواع آن شرکت داشتند تا میزان قدرت مبارزاتی سوریه در زمینه حملات هوایی و دفاع هوایی را ارزیابی کرده و آمادگی آن در برابر هر تجاوز احتمالی به خاک کشور را بسنجند.عناصر شرکت کننده در این تمرین در شرایط شبیه به جنگ واقعی هماهنگی خوبی با هم داشتند، و نیروهای دفاع هوایی نیز مشخصه های ممتازی در استفاده از سلاح های جدید  پیشرفته در زمینه هدف قرار گرفتند و متجاوزان از خود نشان دادند، در این تمرین موشک های واقعی به سوی اهداف مورد نظر شلیک شد و این اهداف مورد تخریب قرار گرفت..... هلی برن موفق نیروهای هوایی نیز نشان داد که عناصر نیروی هوایی در آمادگی خوبی قرار دارند.داود عبدالله راجحه معاون فر مانده کل ارتش سوریه عملکرد نیروهای هوایی در این تمرین را ستود و تاکید کرد که نیروهای مسلح سوریه همواره آماده دفاع از مرزهای این کشور و حراست از حوزه آبی، خاکی و هوایی سوریه هستند....گزارش تصویری : حمایت مردم از دولت سوریه / ده ها هزار نفر از مردم سوریه روز دوشنبه با حضور در میدان 'سبع بحرات' دمشق، حمایت خود را از تصمیم گیری های مستقل و نیز اصلاحات فراگیر دولت و مخالفت خود با مداخله بیگانگان در امور كشورشان را اعلام كردند.....

صدها سوری در فرانسه ، مداخله عربستان و قطر را در کشورشان محکوم کردند/ اعتراض كنندگان كه بنا به دعوت برخی از احزاب فعال در فرانسه و انجمن های مردم نهاد در خیابان ' هوش ' نزدیكی سفارت قطر و عربستان سعودی گردهم آمده بودند با سردادن شعارهایی مراتب حمایت خود را از دولت بشار اسد اعلام كرده و مداخله كشورهای بیگانه از جمله عربستان سعودی و قطر را در امور داخلی این كشور محكوم كردند.تظاهركنندگان مداخله كشورهای خارجی در امور سوریه را در راستای سیاست های آمریكا و رژیم صهیونیستی عنوان كردند و خواستار عدم دخالت كشورها از جمله فرانسه و آمریكا در مسایل داخلی سوریه شدند.' قطرقطر دخالت نكن' ، ' امیر قطر جلوی دخالت را بگیر' ، ' قطر با تكیه بر درآمدهای نفتی قصد خرید همه چیز را دارد' ، ' قطر محلات ما برای فروش نیست ' ، ' فراخوان جنگ علیه سوریه از سوی اتحادیه عرب برای خوشایند رژیم اسرائیل و آمریكا صورت می گیرد' و ' اتحادیه عرب از مداخلات دوری كن ' ، از جمله شعارهای تظاهركنندگان بود.همچنین ' پاریس ، تهران ، كاراكاس / مقاومت ، مقاومت' - ' مسكو، غزه ، دمشق / مقاومت ، مقاومت ' - ' كشور عبدالله بنا به دستور اوباما دست دوستی به سوی اسرائیل دراز كرده' - ' سعودی توطئه ، سعودی صهیونیست ' نیز بخشی دیگر از شعارهای اجتماع كنندگان بود.تظاهركنندگان پس از اجتماع و سردادن شعارهایی در محكومیت بویژه مداخله قطر و عربستان سعودی در سوریه سپس به سمت سفارت دو كشور مزبور در پاریس حركت كرده و با توقف در برابر سفارت عربستان سعودی خواستار عدم دخالت آنان در امور كشورشان شدند.....مخالفان نظام اسد پیشنهاد رشوه به من دادند / شیخ احمد بدر الدین حسون مفتی سوریه  گفت که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد که همانگونه که صهیونیست ها در تقسیم سودان به دو بخش شمالی و جنوبی موفق عمل کردند، توطئه هایی برای تجزیه مصر وجود داشته است.وی همچنین فاش کرد که برخی از گروه های مخالف دولت سوریه به وی پیشنهاد کرده اند که در ازای مبالغ سنگین مالی از سمت خود استعفا دهد، او گفت که با رد این پیشنهاد از آنان درخواست کرده است که برنامه اصلاحات خود را ارائه کنند تا وی آن را به بشار اسد ارائه کند، اما آنها از ارائه برنامه خودداری کردند.حسون همچنین تاکید کرد که در روند دولت سوریه اشتباهاتی وجود داشته است، اما گفت که آنهایی که الان در صفوف معارضه هستند، برخی در دولت سوریه حضور داشتند، حال چرا آنها الان نمی خواهند معتدل باشند؟وی تاکید کرد: سوری ها در صلح و صفا از دین های مختلف در کنار هم زندگی می کنند و نمی دانم چه دلایلی باعث شده تا اوضاع به این مرحله برسد، آنها فرزند من را در زمان خروج از دانشگاه به این علت کشتند که من پیوستن به صفوف آنها را رد کردم . آنها حتی مرا نیز به قتل تهدید کرده‌اند، فرزند من فرد متعهدی بود، واکنش من در آن زمان این بود که گفتم خدایا شاهد باش که من به خاطر کشورم از مرگ فرزندم گذشتم.....

خبرگزاری فارس: مفتی سوریه: مخالفان نظام اسد پیشنهاد رشوه به من دادندسوریه با همدلی و رهبری بشار شرّ دشمنان را به خودشان بازمی‌گرداند / "لوقا خوری" معاون کلیساهای سوریه در امور خاور نزدیک با بیان اینکه مسائل پیش آمده در سوریه توطئه نیست، بلکه امتحانی برای دولت و ملت سوریه است، گفت: درست است که در ابتدای امر مسئله صرفاً مطالبات بر حق شهروندان بود ولی طولی نکشید که این مسئله تبدیل به یک توطئه و انقلاب مسلحانه شد.وی افزود: عرف این است کسی که مطالبات مردمی بر حق دارد اسلحه در دست نمی‌گیرد؛ بلکه به طور مسالمت آمیز خواسته‌های خود را مطرح می‌کند و وارد مذاکرات مسالمت آمیز می‌شود تا به نتیجه برسد. ولی می بینیم که در سوریه مسئله متفاوت است و خواسته‌های مردمی تبدیل به یک توطئه وحشیانه شد و اگر این مسئله توطئه نبود چرا این هجمه بزرگ تبلیغاتی علیه سوریه شکل گرفت و دشمنان بر صحنه سازی و دروغ پردازی پرداختند؟ هدف آنها سرنگونی سوریه است... وی گفت: بخشی از معارضان سوریه خواسته‌هایشان کاملا به حق است و آنان افرادی ملی‌گرا و وطن‌پرست هستند و در داخل سوریه به فعالیت می پردازند. اما معارضان خارجی سوریه که از سوی نیروها و کشورهای خارجی حمایت می‌شوند به عنوان معارض شناخته می‌شوند چرا که علیه کشور توطئه و به آن خیانت می کنند. لوقاخوری تصریح کرد: کسی که واقعا به دنبال اصلاحات باشد با مسئولان کشور وارد مذاکره می‌شود تا به نتیجه برسد و دلیلی ندارد با توطئه‌کنندگان همدست شوند؛ زیرا آنان خواستار حمله به سوریه هستند؛ چرا که سوریه تنها کشور عربی است که از مقاومت حمایت می‌کند و اجازه دخالت خارجی‌ها در امور داخلی کشور را نمی‌دهد....این رهبر مسیحی در ادامه تأکید کرد: نیروهای خارجی به دنبال تجزیه سوریه هستند البته نه تنها سوریه بلکه به دنبال تجزیه تمام منطقه عربی هستند. آنها می‌خواهند سوریه را به چند کشور کوچک حامی اسرائیل تبدیل کنند و اینگونه زمینه را برای ادامه بقای این شیطانی که در خاطر منافع خود در میان ما به وجود آورده‌اند فراهم کنند و جز این مسئله هیچ چیز برای آنها اهمیت ندارد...وی خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که معارضان خارجی بدون حمایت آمریکا، فرانسه، انگلیسی و اسراییل حتی قادر به جمع شدن در کنار یکدیگر نیستند. این افراد به طور آشکار به کشور خیانت می‌کنند ولی ادعا دارند که نماینده ملت هستند و این در حالی است که حتی نماینده حقیقی یک شهروند سوری نیز نیستند؛ زیرا اگر آنها کشورشان را دوست داشتند، زیر بیرق دشمنان سینه نمی‌زدند و علیه کشورشان توطئه نمی‌کردند. این افراد همچنان در حال خیانت به کشور هستند و خواستار ممنوعیت پرواز افزایش تحریم علیه سوریه شدند.وی افزود: ما تاکنون کسی را ندیدیم که اینچنینی به دنبال آسیب زدن به کشور خود باشد؛ از همین روست که ما آنان را توطئه کننده و خائن به کشور می‌نامیم.....این رهبر مسیحی در رابطه با احتمال حمله نظامی به سوریه گفت: حمله نظامی به سوریه محال است و هیچکس نمی‌تواند به منظور تخریب سوریه در امور این کشور مداخله کند؛ زیرا سوریه مانند دیگر کشورها نیست و هرکشوری که بخواهد حمله نظامی به سوریه بکند در نهایت بازنده خواهد بود......


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 5:20 |
هیئت مقدماتی اتحادیه عرب وارد سوریه شد / هیئتی از اتحادیه عرب از قاهره وارد دمشق شد، این هیئت شامل سمیر سیف الیزل و وجیه حنفی دو تن از معاونان دبیرکل این اتحادیه است و 9 نفر دیگر از اعضای اتحادیه نیز این دو را همراهی می کنند.این هیئت برای آماده سازی جهت سفر فرستاده اتحادیه عرب به سوریه وارد دمشق شده اند، آنها مذاکراتی را با طرف سوری برای موفقیت فعالیت های هیئت اعزامی به سوریه انجام می دهند.الیزل قبل از ترک قاهره در تشریح وظایف این هیئت گفت که این هیئت برخی اقدامات لازم برای حضور ناطران اتحادیه عرب در سوریه در زمینه محل اقامت و حمل و نقل و ارتباطات و حمایت جانی اعضای هیئت اعزامی و مشخص کردن مکان های دیدار هیئت در شهرها و مناطق مختلف سوریه را بر عهده خواهد داشت.در همین راستا نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب به خبرگزاری رویترز گفته است که هیئت ناظران اتحادیه عرب از 150 عضو تشکیل می شود و قرار است قبل از پایان دسامبر وارد سوریه شوند. این هیئت گزارش های روزانه ای را تهیه و ارسال خواهند کرد که مقامات دمشق حق اطلاع از آنها را دارند، اما نمی توانند در آن دخل و تصرف داشه باشند.....

خبرگزاری فارس: هیئت مقدماتی اتحادیه عرب وارد سوریه شد


نظامی سودانی ، رئیس هیئت ناظران سوریه شد / شورای اتحادیه عرب در نشست فوق العاده روز سه شنبه خود كه در سطح نمایندگان دائمی آن برگزار شد ، سپهبد محمد احمد مصطفی الدابی را به عنوان رئیس هیات ناظران كه قرار است به زودی روانه دمشق شود ، معرفی كرد .احمد بن حلی معاون دبیر كل اتحادیه عرب در پایان این نشست تصریح كرد كه شورای اتحادیه عرب تحولات سوریه را دنبال می كند .وی در ادامه گفت : شورای اتحادیه عرب سپهبد محمد احمد الدابی را كه یك نظامی و دیپلمات سودانی است و پیش از این به عنوان هماهنگ كننده امور میان دولت سودان و نیروهای سازمان ملل متحد و نیروهای اتحادیه آفریقا در دارفور فعالیت داشته ، به عنوان رئیس این هیات برگزید .....

                                                        احمد بن حلی                جنرال محمد احمد مصطفی الدابی


اجرایی شدن پروتکل اعزام ناظران / جهاد مقدسی سخنگوی وزارت خارجه سوریه گفت : امضای پروتکل ناظران اتحادیه عرب توسط سوریه به معنای اجرایی شدن آن است....متن کامل پروتکل اعزام ناظران اتحادیه عرب به سوریه / متن پروتکل امضا شده میان اتحادیه عرب و سوریه که روز گذشته میان دو طرف به امضا رسید و در روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط منتشر شده، به شرح زیر است:
یک: تشکیل هیئتی مستقل متشکل از کارشناسان نظامی و غیرنظامی عرب که دارای فعالیت‌های مرتبط با حقوق بشر بوده و توسط کشورهای عربی کاندیدا شده و فراهم کردن حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم برای شهروندان سوری برای بازگشت به این کشور به ریاست سفیر "سمیر سیف الیزل" که به "هیئت ناظران اتحادیه عرب" معروف شده و در چارچوب آن فعالیت کرده و مکلف به اجرای بندهای طرح اتحادیه عرب برای پایان دادن و حل بحران سوریه و فراهم کردن حمایت‌های لازم رای شهروندان سوری است.
دو: این هیئت فعالیت و کار خود را به محض امضای این پروتکل آغاز می‌کند و فعالیت خود را با هیئتی متشکل از رئیس هیئت و تعدادی از ناظران که تعداد آنها به 30 نفر می‌رسد، شروع می‌کند.
سه: این هئیت مسئول کسب اطلاع و فهم حقایق اوضاع جاری در سوریه از طرق زیر می‌باشد:
1- کنترل و نظارت بر تمام خشونت‌های اعمال شده از هر منبع و در تمام شهرها و مناطق مسکونی سوریه.
2- حصول اطمینان از عدم تعرض به دستگاه‌‌های امنیتی سوریه و آن‌چه که تظاهرات مسالمت‌آمیز خوانده می‌شود.
3- حصول اطمینان از آزادی تمام بازداشت‌شدگان حوادث اخیر.
4- کسب اطمینان از عقب‌نشینی نیروهای مسلح و از بین رفتن و محو تمام نشانه‌های نظامی از شهرها و مناطق مسکونی که شاهد تظاهرات و تحرکات اعتراض آمیز است.
5- تحقق دادن مجوز به رسانه‌های عربی و بین المللی توسط دولت سوریه جهت تهیه خبر ، گزارش و فراهم کردن زمینه نقل و انتقال و حرکت آزاد آنها در تمام مناطق سوریه و عدم تعرض به آنها.
6- این هیئت دارای آزادی ارتباط و تماس و ایجاد هماهنگی با سازمان‌های غیردولتی و خصوصی و مسئولان دولتی و هر شخصیت و خانواده‌ای که از حوادث اخیر متضرر شده‌اند.
7- این هیئت دارای آزادی کامل تردد و رفت و آمد و آزادی اجرایی در قبال هر آن‌ چیزی است که آن را برای برقراری رابطه و انجام دیدارهای لازم در ارتباط با مسائل جاری در سوریه و مرتبط با وظایف هیئت و در چارچوب آن لازم می‌داند تا حمایت‌های لازم و مورد نیاز برای حمایت از شهروندان سوری را فراهم کند.
8-
- اقدام هیئت به بازدید از اردوگاه‌های پناهندگان در کشورهای همجوار جهت اطلاع از اوضاع آنها.
چهار: دولت سوریه جهت کمک به این‌که هیئت ناظران عربی ماموریت خود را به نحو احسن در سوریه به انجام برساند،‌ دمشق موظف به اجرای تعهدات زیر می‌شود: 
1- ارائه و فراهم تمام تسهیلات لازم و دادن اجازه به ورود تجهیزات فنی لازم جهت موفقیت عملکرد هیئت و فراهم کردن مقرها و اماکن استقراری در پایتخت سوریه و دیگر مناطق مورد درخواست هیئت.
2- فراهم ساختن زمینه‌ها و راه‌های دستیابی و آزادی تحرک و تردد امن برای تمام اعضای هیئت در تمام نقاط سوریه، در زمانی که هیئت آن را مشخص و معین می‌کند.
3- تلاش برای فراهم کردن زمینه بازدید هیئت از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها و مراکز پلیس و بیمارستان‌ها در هر زمانی که هئیت آن را مشخص می‌‌کند.
4- تضمین آزادی دیدار و ملاقات و برگزاری نشست‌های لازم برای هیئت جهت ادای وظایف محوله بر آن.
5- تضمین عدم کنترل و نظارت و تحت فشار قرار دادن افراد یا افراد خانواده و بستگان تمام کسانی که هیئت با آنها دیدار و ملاقات داشته یا از اطلاعات و شهادت‌های آنها استفاده کرده است.
6- تفویض یا دادن مصونیت‌های لازم به هیئت و اعضای آن بر اساس مصونیت‌های داده شده به کارشناسان سازمان ملل متحد که در ماده ششم توافقنامه مصونیت‌های سازمان ملل متحد امضا شده در سال 1946 به آن اشاره شده است.
پنج: ارائه گزارشی از نتایج عملکرد هیئت به دبیرکل اتحادیه عرب برای ارائه آن به مجلس وزارتی و اتخاذ تصمیمات و اقدامات لازم درباره آن.
بر اساس این گزارش، این سند در شهر قاهره و در مقر اتحادیه عرب در 12 دسامبر 2011 در
.......جزئیات اجرای پروتکل عربی ، تحریم های سوریه لغو نمی شود / نبيل العربي، دبيركل اتحاديه عرب اعلام كرد كه امضاي طرح اعزام ناظران اتحاديه به سوريه از سوي مقامات دمشق به اين معنا نيست كه تحريم‌ها عليه اين كشور فورا لغو مي‌شود و لغو اين تحريم‌ها نيازمند برگزاري نشست اتحاديه عرب در سطح وزيران امور خارجه و طرح اين مساله در اين نشست است......العربي در ادامه عنوان داشت: اين طرح پايان كار نيست و آغازي است براي اجراي همه بندهاي توافق‌نامه اتحاديه عرب با سوريه كه مقام‌هاي اين كشور آن را امضا كرده‌اند.وي درخصوص اصلاحات انجام‌ شده در طرح اتحاديه عرب نيز گفت: برخي اصلاحات و تغييرات در طرح ايجاد شده و برخي واژه‌هاي طرح نيز تغيير كرده است اما مهم در اين طرح، اجراي آن و حسن نيت طرفين نسبت به طرح است.دبيركل اتحاديه عرب در ادامه اعلام كرد كه ظرف دو، سه روز آينده ابتدا يك هيات متشكل از كارشناسان حقوق بشر به رياست سمير سيف، معاون دبيركل اتحاديه عرب براي بررسي مسائل لجستيكي، مالي و اداري به سوريه اعزام خواهد شد و پس از آن ناظران اتحاديه شامل نمايندگان سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي كشورهاي عربي راهي اين كشور خواهند شد.وي در ادامه عنوان داشت: هر گروه از ناظران اتحاديه از 10 تن و يا بيشتر تشكيل شده است و به مناطق مختلف سوريه اعزام مي‌شوند و تعداد پيشنهادي هيات اعزامي هم‌اكنون 100 تن است كه اين تعداد نهايي نيست و احتمال تغيير در آن وجود دارد و مدت اجراي اين طرح يك ‌ماه است.دبيركل اتحاديه عرب درخصوص مواضع مخالفان سوريه گفت: هدف از اين طرح اين است كه از سوري‌ها حمايت شود و مخالفان نيز بايد از آن استقبال كنند.العربي همچنين اعلام كرد كه مخالفان در نشستي كه به زودي در اتحاديه عرب برگزار مي‌شود، شركت مي‌كنند و پيشنهادها و نظرات خود را درخصوص مسائل كشورشان اعلام مي‌كنند و پس از آن از مقام‌هاي سوري نيز خواسته مي‌شود تا راهكارهاي لازم را براي اجراي اصلاحات به كار گيرند.وي درخصوص ضمانت‌هاي اجرايي طرح و احتمال كارشكني در آن گفت: در اين خصوص ابهامي وجود ندارد.....


دلایل پشت پرده به تاخیر افتادن نشست اتحادیه عرب درباره سوریه / تردید و شکاف به وجود آمده در اتحادیه عرب در قبال پرونده سوریه و در نتیجه مخالفت 10دولت عضو این اتحادیه با حضور در نشست اتحادیه عربی دلیل اصلی به تاخیر افتادن نشست روز شنبه هفته قبل این اتحادیه شد....

خبرگزاری فارس: دلایل پشت پرده به تاخیر افتادن نشست اتحادیه عرب درباره سوریه


کنفرانس خبری وزیر امورخارجه سوریه در مورد اعزام ناظران / "ولید المعلم" وزیرخارجه سوریه در یک کنفرانس خبری با اشاره به موافقت دمشق با اعزام ناظران اتحادیه عرب به این کشور تاکید کرد: با اصلاحاتی در این توافق حاکمیت ملی سوریه رعایت شد.

تغییرات مورد نظر سوریه در پروتکل لحاظ شد  وی تاکید کرد: پس از موافقت اتحادیه عرب با 70 درصد از تغییرات موردنظر دمشق در پروتکل همکاری با اتحادیه عرب، آن را امضا کردیم. معلم با اشاره به تلاش برخی کشورهای عربی در زمینه بین المللی کردن موضوع سوریه تاکید کرد: با "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب از نزدیک مسائل را بررسی کردیم و طی دو روز اصلاحاتی را در پروتکل ایجاد کردیم.

نیت برخی طرفهای عربی افشا شد وزیرخارجه سوریه گفت: کسانی که خواهان مصالح ملت سوریه هستند این کشور را تحریم نمی کنند و درصدد بین المللی کردن موضوع دمشق بر نمی آیند. البته آنچه رخ داد نیت برخی طرفهای عربی را افشا کرد و آنان که دمشق را تحریم کرده اند خود باید تحریمها را لغو کنند.وی گفت: البته ماده هشتم میثاق اتحادیه عرب دخالت خارجی در کشورهای عضو را ممنوع شمرده است.

نمی خواهند قبول کنند در سوریه گروهکهای مسلح فعالیت دارند  وی با اشاره به وقایع سوریه تاکید کرد: برخی نمی خواهند قبول کنند که در سوریه گروهک های مسلح فعالیت می کنند و این مسئله غیر قابل پذیرش است. وی تاکید کرد: ما در امضای توافق با اتحادیه عرب وقت کشی نکردیم واصلاحاتی را در نظر داشتیم که آنها را مدنظر قرار دادیم. البته پروتکل اعزام ناظران عرب راه حل بحران نیست و گامی در جهت حل آن است. این آغاز همکاری ما با اتحادیه عرب محسوب می شود.

درپی گفتگو با نبیل العربی مجاب به توافق با اتحادیه عرب شدیم  معلم با اشاره به تماس تلفنی شب گذشته (یکشنبه) از سوی "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب اظهارداشت: پس از این گفتگو و مشاهده نیت صادقانه شخص دبیرکل در حل بحران سوریه مجاب شدیم که با اتحادیه عرب همکاری کنیم. من جریانات این گفتگو را به اطلاع "بشار اسد" هم رساندم.

مدت همکاری یک ماه با قابلیت تمدید مجدد است وزیرخارجه سوریه تاکید کرد: بر مبنای توافق با اتحادیه عرب، ناظران عرب به مدت یک ماه که البته قابل تمدید است در سوریه حضور خواهند داشت و می توانند به مناطقی که ناآرامیهایی در آنجا وجود دارد سفر کنند، اما حق بازدید از مراکز نظامی را ندارند.

مسکو تقاضا کرد توافق را امضا کنیم  معلم با اشاره به مواضع اخیر روسیه در قبال دمشق اظهار داشت: مسکو از ما خواست که توافق با اتحادیه عرب را امضا کنیم و ما هم به خواست آنها پاسخ مثبت دادیم.

ارتباطی با دولت اردوغان نداریم  وی با اشاره تحریم های در نظر گرفته شده از سوی آنکارا علیه دمشق و پناه دادم آنها به معارضان سوری تاکید کرد: با مقامات ارشد ترکیه به علت سیاست های اخیر دولت اردوغان، ارتباطات رسمی نداریم چون آنان از یک وجه به وقایع سوریه می نگرند. معلم تاکید کرد: این خود ترک ها بودند که شروع به تخریب روابطشان با سوریه کردند و البته صحبتهای من به دیگر کشورهایی که مواضعی خصمانه علیه سوریه گرفتند تعمیم پیدا می کند.....

وليد-المعلم


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 5:15 |
چرا بغداد در کنار دمشق قرار دارد؟ / آمریکا و متحدانش در منطقه پس از اشغال عراق و سقوط صدام حسین درآوریل 2003 تلاش زیادی نمود که یک شکاف ژرفناک و تاریخی میان بغداد و دمشق ایجاد کند تا بقای خود و ارتش خود را در عراق مستمر و دائمی کند. در این مدت سیاست تفرقه و جدایی میان رهبران عراق و سوریه پایه ثابت سیاست آمریکا و عربستان سعودی در قبال تحولات منطقه اخیر بوده است.....شیوخ و امیران کشورهای عربی خلیج فارس با همکاری القاعده و گروه‌های وابسته به آن طی هشت سال در عراق اقدامات تروریستی و خرابکاری داشت و مردم بیگناه عراق اعم از سنی، شیعه و مسیحی قربانی این اقدامات ددمنشانه بوده است. متاسفانه مناطق مرزی عراق و سوریه ماوی و پناهگاه تروریست‌های سلفی و بعثی علیه ملت عراق بوده و این وضعیت تبعات منفی و تاثیرات خطرناکی بر روند مناسبات دمشق و بغداد داشته است.....با شروع بحران سوریه دشمنان ثبات و امنیت منطقه در ابعاد مختلف تلاش های زیادی نموده تا در میان دمشق و بغداد جدایی و دوری بیافکنند ولی دولت عراق و سوریه حکیمانه و با توجه به اوضاع و شرایط خاورمیانه و وضعیت سیاسی  ـ امنیتی دوکشور، تلاش‌های مدبرانه انجام داده و پهنه مناسبات را توسعه و توطئه دشمنان منطقه را در جا و به موقع خفه و خنثی نمودند....از جمله اقدامات دشمنان سوریه و عراق می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1ـ درهم کوبیدن وحدت و یکپارچگی ملت‌های عراق و سوریه

2ـ ایجاد امارات ها و کانتون های طایفه ای و عشیره ای در مرزهای میان سوریه و عراق. به ویژه در مناطق بادیه نشین عرب و سرزمین‌های عشایری و قبایل عربی مانند جبور، شمر و دلیم.

3ـ ایجاد مناطق عربی و سنی سلفی در نوارهای مرزی عراق وسوریه و الحاق آن به منطقه نفوذ آل سعود در نجد.

4ـ ایجاد مناطق طالبان و امارات وهابی در عراق، سوریه و منطقه عکار و طرابلس لبنان که این مناطق می‌تواند اهرم‌های ژئوپلیتیکی جهت تثبیت و تحکیم نفوذ و اقتدار عربستان سعودی در خاورمیانه باشند.

.....جامعه شناسان سیاسی عرب براین باورند که حوزه ها و دانشگاه های دینی وهابی عربستان سعودی نقش مهمی در رواج و تبلیغ اندیشه وهابی سلفی در خاورمیانه داشته و جمعیت های خیریه و مراکز فرهنگی عربستان و کشورهای عربی خلیج فارس نقش موثری در پایه گذاری مسجد و مراکز مذهبی وهابی در مناطق سنی عراق، سوریه و لبنان داشته و این مراکز در رخدادهای اخیر سوریه، لبنان و اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان نقش آفرین بودند.شیخ حارث الضاری رهبر سنی ها و سلفی‌های تندروی عراقی هم اکنون نقش موثری در بسیج و سازماندهی سلفی های جهادی عراقی جهت مشارکت و همراهی با معارضه سوریه علیه دولت بشار اسد دارد.محمد جمال باروت پژوهشگر معروف و جامعه شناس سیاسی سوریه بر این باور است که جوانان سلفی پوپولیستی نقش مهمی در توسعه گستره بحران سوریه و نظامی کردن روند آن داشته اند....علل و عوامل سیاسی و امنیتی  حمایت عراق از سوریه در سطوح مختلف در فاکتورهای زیر مطرح است:

1ـ عراق ثبات و امنیت خود را در گروی امنیت و بقای بشار اسد می‌داند.

2ـ بغداد حضور قدرتمند دمشق در موازنه قدرت در منطقه خاورمیانه سودمند و موثر می‌داند.

3ـ عراق به سوریه مقتدر جهت مقابله با توسعه طلبی ترکیه و عربستان سعودی نیاز مبرمی دارد.

4ـ ثبات و امنیت سوریه عامل مهمی در خنثی سازی تحرکات وهابیت منطقه علیه مردم عراق می‌باشد.

5ـ عراق در مرحله تاریخی خروج ارتش آمریکا از خاک خود نیاز قابل توجهی به ثبات دمشق دارد.

6ـ بغداد جهت توسعه پهنه اقتصاد نفتی و صنعت انرژی خود نیاز به سوریه و بنادر آن در مدیترانه دارد......


خبرگزاری فارس: چرا بغداد در کنار دمشق قرار دارد؟


برخورد مثبت سوریه با پیشنهادات عراق / بشار اسد رییس جمهوری سوریه در دیدار با هیئت عراقی ،  از تلاش صادقانه برخی كشورهای عربی از جمله عراق به منظور كمك به سوریه برای خروج از بحران قدردانی كرد.در این دیدار روابط دو كشور دوست، راهكارهای توسعه آن، تحولات منطقه به ویژه سوریه مورد بررسی قرار گرفت......هیات مزبور فرستادگان 'نوری المالكی' نخست وزیر عراق به سوریه شامل 'فالح الفیاض' مشاور امنیت ملی عراق و 'عزت الشاهبندر' نماینده مجلس عراق است كه برای میانجیگری در ارتباط با حل بحران سوریه وارد دمشق شده بودند .....طرح ابتکاری میانجیگری بغداد برای سوریه / "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق پنجشنبه هفته قبل  اعلام کرد که بغداد بزودی هیئتی را به منظور گشودن باب گفت‌وگو میان معارضان سوری و دمشق و میانجیگری برای پایان دادن به ناآرامی‌های سوریه به این کشور اعزام خواهد کرد. مالکی این اظهارات را در هواپیما و در حالی که از آمریکا به عراق بازمی‌گشت، عنوان کرد و گفت: به محض ورودم به عراق نشستی را برای برنامه‌ریزی به منظور اعزام این هیئت به سوریه و اجرای طرح ابتکاری عراق ترتیب خواهم داد. وی تصریح کرد که این طرح به منظور گشودن باب گفت‌وگو با معارضان سوریه از یک سو و دولت سوریه از سوی دیگر است تا در نهایت نتایجی حاصل شود که مورد رضایت دو طرف درگیر باشد. مالکی افزود: آمریکا و اروپا از مرحله بعد از حکومت "بشار اسد" به شدت نگران هستند، به همین دلیل اهمیت طرح ابتکاری عراق را درک می‌کنند. "علی الموسوی" مشاور مالکی نیز اعلام کرده بود که دولت عراق از معارضان غیر مسلح سوریه برای حضور در نشستی در بغداد دعوت به عمل آورده است و بغداد قصد دارد از این راه، باب میانجیگری میان آنها و دولت اسد را باز کند. وی تاکید کرد که بغداد هیچ حرفی با معارضان مسلح ندارد.در حالی که اتحادیه عرب به جای مهار کردن ناآرامی‌های موجود در سوریه اقدام به بحرانی‌تر کردن اوضاع سوریه می‌کند و باب دخالت خارجی و نظامی در سوریه را باز کرده است، عراق تلاش دارد که به همسایه خود کمک کند زیرا به خوبی آگاه است که هرگونه تنش و بحران در سوریه پیامدهای منفی را برای عراق به همراه خواهد داشت.......

خبرگزاری فارس: «طرح بغداد» برای حل بحران سوریه روِی میز «اسد»/هیئتی عراقی وارد سوریه شدادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 5:10 |
تحریم سوئیس علیه سوریه / دولت سوئیس در ادامه سیاست خصمانه غربیها دارائی برخی مقام های سوریه در این کشور را مسدود کرد.وزیر اقتصاد سوئیس با اعلام این خبر گفت: تحریم های مالی علیه سوریه، که از ماه می 2011 برقرار شده بود، باعث شده که 50 میلیون فرانک از دارایی های این کشور در سوئیس مسدود شود.لیست تحریمی سوریه در سوئیس شامل 19 شرکت و 74 نفر می باشد که در میان آنها نام علاوه بر نام بشاراسد، رئیس جمهوری سوریه که به چشم می خورد، مسئولان رده بالای کشوری و لشکری، مخصوصا مقامات عالیرتبه وزارت کشور و شخص وزیر کشور "محمد ابراهیم الشار" نیز قرار دارند.....

Flag Switzerland static


بشار اسد باید برود / "جفری فیلتمن" معاون وزیر خارجه آمریکا و کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: «پیام رئیس جمهور آمریکا نسبت به کناره گیری "بشار اسد" از قدرت را کاملا واضح و روشن دانست.»وی همچنین در گفتگویی که با "استدیو" بیروت داشت تاکید کرد: «دولت آمریکا شورای ملی سوریه را نماینده قانونی مردم می داند.»"فیلتمن" در گفتکویی که با "استدیو" بیروت داشت، خاطرنشان کرد: «به نظر من خواسته "باراک اوباما" از "بشار اسد" در آگوست گذشته مبنی بر کناره گیری وی از قدرت و انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز، بسیار واضح و روشن است و این سیاست بعدی ما در قبال سوریه خواهد بود.»....عملیات لیبی در سوریه تکرار نمی شود / .... مارتین شولتس رئیس آتی پارلمان اروپا گفت: در اتحاديه اروپا در خصوص برخي مسائل از جمله مساله اسرائيل و فلسطين اتفاق‌نظري وجود ندارد. اين مساله درباره ليبي نيز مصداق داشت. نسبت به سوريه نيز ما استانداردهاي دوگانه‌اي اعمال مي‌كنيم. ما كاري را كه در قبال ليبي انجام داديم، در رابطه با سوريه انجام نخواهيم داد. درباره سوريه نيز آراي اروپايي‌ها متفاوت و گاهي متناقض است.....
نفوذ سوری‌ها به رایانه‌های «سیا» و افشای برخی اسناد / گروهی از جوانان سوری و فعال در حوزه اینترنت موفق شدند عملیاتی کاملا موفق علیه دستگاه جاسوسی آمریکا اجرا کنند.یک پایگاه خبری سوری اعلام کرد گروهی از جوانان سوری موفق به نفوذ به رایانه‌های ماموران دستگاه جاسوسی آمریکا شدند و آن را در واکنش به طرح‌های توطئه آمریکا علیه سوریه دانستند.این جوانان عملیات خود را «خون شهداء» نامیدند و در پیامی اعلام کردند: پس از آنکه موفق شدیم به سرورها و سیستم‌های اطلاعاتی آمریکا که تعداد این سیستم‌ها 46 عدد بود، نفوذ کنیم توانستیم اطلاعات دقیق و حساسی از نوع دستور کار سازمان‌های تروریستی به دست بیاوریم که در خدمت طرح امپریالی صهیونیستی آمریکا در سراسر جهان است.در این پیام آمده است که اطلاعات و اسناد به دست آمده در این نفوذ سایبری جنایت‌های ضد بشری و تروریسم سازماندهی شده آمریکا در حق افراد و کشورها تحت شعار دموکراسی و حقوق بشر کاملا روشن است.این گروه بخشی از اسناد به دست آمده را منتشر کرد که برخی از موضوعات آن شامل موارد ذیل است که متعاقبا در گزارش‌های بعد، متن کامل آن منتشر می‌شود.سیستم شماره 411/83 WY:  این سیستم متعلق به یک افسر بلندپایه در پنتاگون است. به نظر می‌رسد وی مشاور مخصوص دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا باشد. در این قسمت سندی به دست آمده است که مفهوم «عملیات سری» را تعریف می‌کند.در همین سیستم اسنادی در خصوص ضرورت انتشار و استقرار نیروهای جاسوسی در عراق و کشورهای عربی خلیج فارس به دست آمده است.سیستم شماره 74289/104 WY مخصوص یکی از افسران فعال در قسمت آرشیو و اسناد؛ در این قسمت سندی در خصوص اقدامات خرابکارانه سیا به دست آمده است که بنا بر دستور (م.أ.و –5412 ) صادر شده است.سیستم شماره 66458ZXW مخصوص یک افسر اطلاعاتی آمریکا (سند آلن دالس).در سیستم دیگری هفت هدف راهبردی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا به دست آمده است که ......

خبرگزاری فارس: حمله سایبری به سیا/نفوذ سوری‌ها به رایانه‌های «سیا» و افشای برخی اسناد


تلاش آمریکا و فرانسه برای کودتای نظامی در سوریه / منابع دیپلماتیک فاش کردند که آمریکا و فرانسه برای جلوگیری از تکرار سناریوی لیبی، با هدف رهایی از نظام بشار اسد، به فکر ایجاد کودتایی نظامی در این کشور هستند. این منابع تاکید کردند که این کشورها، امید به شورش و کودتای بعضی از فرماندهان نظامی علیه بشار اسد دارند و به اعتقاد آنها این نقشه، علاوه بر اینکه آسیب کمتری برای ملت سوریه دارد، با سرعت بیشتری عملی خواهد شد.این منابع دیپلماتیک با اشاره به اینکه نقش ترکیه در این عملیات، کلیدی خواهد بود تاکید کردند که ترکیه به خاطر روابطی که با فرماندهان ارتش جدا شده سوری دارد، می‌تواند به خوبی این نقش را ایفا کرده و از آن جا که ارتش جدا شده، تحت حمایت ترکیه است....

            افسران معارض سوری در ترکیه :          سرهنگ ریاض الاسد               سرهنگ حسین هرموش


بی‌تابی فرانسه برای تحریم سوریه  /  "ژرارد آرود" سفیر فرانسه در سازمان ملل در اظهاراتی اعلام کرد: «شورای امنیت سازمان ملل اخلاقا مسئول آنچه که امروز در سوریه می‌گذرد، است.»وی بدون اشاره به مخالفت کشورهایی مانند چین و روسیه با هرگونه اقدام و صدور قطعنامه علیه سوریه، افزود: «فرانسه و دیگر اعضای شورای امنیت معتقدند که سکوت شورای امنیت یک رسوایی و افتضاح است.»سفیر فرانسه در ادامه گفت: «این مایه آبروریزی است که شورای امنیت به دلیل مخالفت برخی اعضا و بی‌اعتنایی دیگر اعضا در راستای اعمال فشار بر مقامات سوری کاری انجام نمی‌دهد.».......
شکست پروژه براندازی در سوریه / "محمد زهیر غنوم" نماینده پارلمان سوریه با تشریح حجم توطئه‌های آمریکا، فرانسه و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه دمشق ؛ به بازگشت خفت بار سفرای آمریکا و فرانسه به دمشق اشاره کرد و گفت: نخست باید بدانیم که این سفرا با اراده خودشان دمشق را ترک گفته‌اند و کسی آنها را از کشور بیرون نکرده بود.وی با اشاره به دخالت‌های برخی سفرای غربی در امور داخلی سوریه و ماهی گرفتن از آب گل آلود، افزود: این سفرا پس از فراخوانی از سوی کشورهایشان سوریه را ترک گفتند و به نظر می‌رسد وقتی تحولات این کشور را رو به بهبود یافتند چاره‌ای جز بازگشت و ادامه فعالیت‌های خود در دمشق فرار روی خود نیافته‌اند.غنوم با بیان اینکه ما معتقدیم که این سفرا برای  فعال سازی مجدد سفارت‌های کشورهایشان در دمشق به سوریه بازگشتند، گفت: شاید بتوان گفت که این سفرا خیال می‌کردند که اندکی پس از خروجشان از دمشق اتفاقاتی مانند آنچه در برخی دیگر از کشورهای عربی شاهد آن بودیم، روی دهد ولی پس از مدتی از تحقق این خیال‌ها مأیوس شده و تصمیم به بازگشت به ماموریت خویش گرفته‌اند.این نماینده پارلمان سوریه با انتقاد از تعامل کشورهای غربی با تحولات سوریه گفت: کشورهای آمریکا و فرانسه در شرایط فعلی رفتار غیر مسالمت‌آمیزی با تحولات داخلی سوریه دارند .....
خبرگزاری فارس: شکست پروژه «براندازی در سوریه»/ بازگشت خفت‌بار سفرای غربی به دمشق


ناتو قصد دخالت در سوریه را ندارد / "آندرس فوگ راسموسن" دبیر کل ناتو  پس از دیدار با وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که ناتو به هیچ عنوان قصد دخالت در رخدادهای اخیر سوریه را ندارد.اظهارات راسموسن پس از آن ایراد شد که فرانسه هفته گذشته اعلام کرد که "بشار اسد" رئیس‌جمهوری سوریه نمی‌تواند از عدالت فرار کند. راسموسن در حالی مدعی شده است که ناتو به هیچ عنوان در امور سوریه دخالت نمی‌کند که در خبرهای بسیار زیادی آمده است که آمریکا و برخی از همپیمانان غربی این کشور به طور مخفیانه و یا حتی آشکارانه به مخالفان دولت سوریه کمک می‌کنند و آنها را علیه دولت بشار اسد تحریک می‌کنند.....

خبرگزاری فارس: راسموسن: ناتو قصد دخالت در سوریه را ندارد


واشنگتن با مواضع مسکو در قبال سوریه موافق نیست /"مارک تونر" معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور با نظر روسیه در این خصوص که حوادث در حال رخ دادن در سوریه، یادآور یک جنگ داخلی است، موافق نیست. تونر در تفسیر اظهارات "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص که «نیروهای جدیدی در سوریه، تحت عنوان ارتش آزادی بخش سوریه، تشکیلاتی است که به ساختمان‌های دولتی و نیروهای مسلح این کشور حمله می‌کنند و حوادثی که در حال رخ دادن در سوریه است، در واقع یک جنگ داخلی تمام عیار است»، گفت: ما معتقدیم که این ارزیابی درست نیست، به عقیده ما آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد،  جنگ داخلی نیست.تونر افزود: ما امیدورایم که آنها (روسیه) به جریان محکومیت بین المللی اقدامات "بشار اسد" بپیوندند.....چرا سران آمریکا از «اختلافات مذهبی» در سوریه سخن می‌گویند؟ / «جفری فلتمن» معاون هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه، اخیرا به دیدار عبدالله دوم شاه اردن رفت و در دیدار با وی، مدعی شد که وضع سوریه «ترسناک» است و مقامات سوریه وضعیت را به سوی «درگیری مذهبی» (!) سوق می‌دهند.وی در این دیدار، سران دولت سوریه را به ایجاد درگیری مذهبی متهم کرد در حالی خود از مسیحیان سوریه درخواست کرد که از دولت سوریه که آن را «متجاوز» خواند حمایت نکنند......گذشته از این هیلاری کلینتون با مخالفان نظام سوریه در ژنو سوییس دیدار کرد. وی نیز در این دیدار که در نوع خود یکی از بی‌نظیرترین دخالت‌های آشکار واشنگتن در امور داخلی یک کشور مانند سوریه به شمار می‌رود، بر مرحله جدید طرح آمریکا علیه سوریه متمرکز شد و سخن از اختلافات داخلی در سوریه زد.کلینتون که با اعضای شورای استانبول (شورای مخالفان خارج‌نشین سوریه موسوم به شورای ملی سوریه) دیدار کرد صراحتا به دین بشار اسد و گرایش مذهبی او اشاره کرد و با هدف خلق اختلاف مذهبی گفت: بشار اسد به اقلیت علوی تعلق دارد که از گروه‌های شیعه منشعب می‌شود و این در حالی است که بیشتر مردم سوریه مسلمان سنی هستند......اتحادیه عرب راه را برای ایجاد منطقه"پرواز ممنوع" در سوریه هموار می‌کند / منابع خبری آمریکایی تاکید کردند که دولت آمریکا از اتحادیه عرب انتظار دارد به هر شیوه ممکن، راه را برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه هموار کند....این منابع تاکید کردند که نیروی هوایی ترکیه در این زمینه نقش اصلی را ایفا کرده و واشنگتن تصمیم دارد از راه ناتو این برنامه را اجرا کند زیرا روسیه و چین در شورای امنیت با این مسأله موافقت نخواهند کرد.این روزنامه افزود، واشنگتن و کشورهای اروپایی، رجب طیب اردوگان، نخست وزیر ترکیه را موظف کرده­اند در این زمینه با کشورهای عربی رایزنی کند و او  پشت پرده تماس­های زیادی با رهبران این کشورها برقرار می­کند تا در قدم بعدی بر فراز سوریه، منطقه پرواز ممنوع اعلام کنند.از سوی دیگر تحلیل­گران آمریکایی می گویند که مواضع رسمی آمریکا تلاش برای حل مسالمت آمیز مسأله سوریه است و مخالفان سوری نیز علنا دخالت نظامی کشورهای خارجی را نمی­پذیرند اما وزارت خارجه آمریکا تماس با کشورهایی چون ترکیه، فرانسه و کشورهای عربی برای ایجاد گذرگاه­ های بشری یا منطقه جداگانه در مرز سوریه و ترکیه را تایید می­کند.....


خبرگزاری فارس: اتحادیه عرب به درخواست آمریکا راه را برای ایجاد منطقه


تل‌آویو و رؤیای شیرین اما واهی «دمشق بدون اسد» /  سرانجام سران رژیم صهیونیستی سکوت خود درقبال ناآرامی های سوریه را شکستند و درحالی که در ابتدا از موضعگیری علنی در این باره پرهیز می کردند، دیگر دیدگاه های خود را بطور علنی اعلام کردند. زیرا سوریه دارای جایگاه تاریخی و سیاسی ویژه‌ای است و هدف از هرگونه تحرک سیاسی یا تلاش برای ایجاد تغییر در آن بعنوان گزینه جایگزین جنگ علیه مقاومت می تواند موجب ایجاد محیطی راهبردی در منطقه متناسب با منافع رژیم اشغالگر صهیونیستی شود.مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی و کارشناسان و تحلیلگران این رژیم ضمن ابراز رضایت از ناآرامی‌های جاری در سوریه و هدف قرار گرفتن محور مقاومت در منطقه امید دارند که با دخالت‌های آمریکا، توطئه‌های اتحادیه عرب و ترکیه علیه اسد، او سرانجام از صحنه سیاسی حذف شود و دست‌نشانده آمریکا و اسرائیل در این کشور به قدرت برسد. این در حالی است که سوریه بحران را پشت سر گذاشته است اما جنگ روانی رسانه‌های صهیونیستی علیه دمشق همچنان ادامه دارد و علاوه بر اظهارات جنجالی و تبلیغاتی سران صهیونیست، رسانه‌های اسرائیل هر روز با مقاله‌ای آرزوی «دمشق بدون اسد» را به افکار عمومی تزریق می‌کنند...."ایهود باراک" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در هنگام تمرین ها و مانورهای نظامی ارتش اسرائیل در بلندی‌های جولان مدعی شد که سقوط "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه بیش از چند هفته یا ماه طول نخواهد کشید. باراک در بیانیه ارتش این رژیم تاکید کرد:«اسد محکوم به سقوط و سرنگونی است. نمی دانم که این امر چقدر طول خواهد کشید، چند هفته یا چند ماه.» وی افزود: «سقوط اسد ضربه مهلکی به محور تندرو وارد خواهد کرد و حزب الله لبنان را که از سوی سوریه حمایت می شود، تضعیف خواهد کرد.» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در 9 نوامبر سال جاری در مناسبت دیگری و در همایشی درباره امنیت بین المللی در "هالیفاکس" در جنوب شرق کانادا در مقابل 300 کارشناس در امور دفاعی گفت: « من معتقدم رژیم اسد در سوریه از نقطه بی بازگشتی عبور کرده است و دیگر فرصتی برای بازگشت به مشروعیت اولیه و حکومت اولیه اش ندارد.» وی افزود:« واکنش بین المللی و بویژه اتحادیه عرب که پشت [اسد را خالی کردند]، انتقاد علنی "عبدالله دوم" پادشاه اردن از او و فشارهای روزافزون ترکها علیه دمشق نشانه های پایان این رژیم است.»...وی گفت: « با این سقوط، به محورهای تندرو در منطقه ضربه وارد خواهد شد و آنها را ضعیف تر خواهد کرد. این امر حزب الله و حماس را تضعیف خواهد کرد. از این لحاظ [سرنگونی دمشق] امر مطلوبی برای اسرائیل و حتی خاورمیانه خواهد بود.» .......
سقوط اسد خواب آشفته‌ای برای سازشکاران خاورمیانه خواهد بود / ایهود باراک وزیر جنگ صهیونیستی در مصاحبه ای در وین اعلام کرد که "سقوط بشار اسد برای منطقه خاورمیانه نعمتی است". برخی از دلایلی که چرا باراک اینگونه از سقوط بشار ابراز خرسندی می کند، باید شرایط امروز این رژیم را بررسی کرد:
1ـ سطح محلی
ـ نتانیاهو قصد دارد در انتخابات آینده کنیست ؛پیروز کارزار باشد و سیطره جریان راست را ادامه دهد.
ـ نتانیاهو جهت پیروزی در کارزار انتخاباتی باید چیدمان جبهه راستگرا را بازساماندهی کند و در قبال چالش‌های حزب کار و حزب کادیما مقاومت کند.
ـ کابینه ائتلافی نتانیاهو هنوز از موج اعتراضات و تظاهرات گروه ها و جمعیت‌های فشار رهایی نیافته است و هنوز اقشار و طبقات متوسط و کارگری توان و ظرفیت شکست دولت بحران‌زده وی دارد.
ـ فلسطینی‌های سال 1948 ظرفیت قابل توجهی در تضعیف و شکست دولت راستگرایی نتانیاهو ـ لیبرمن را دارند.
ـ روند مصالحه فلسطینی میان حماس و فتح هنوز تهدیدی برای دولت صهیونیستی محسوب می‌شود و به عنوان یک چالش سیاسی ـ امنیتی برای آینده اسرائیل تبدیل شده است.
2ـ سطح منطقه ای
ـ خیزش مردمی در منطقه به ویژه در مصر و تحولات خاورمیانه پس از انتخابات مصر، تونس و مراکش و سقوط قذافی شرایط نوینی ایجاد کرده که استراتژیست‌ها و تحلیلگران راهبردی صهیونیستی آن را در دراز مدت به سود بقای این رژیم نمی‌دانند.
ـ روند عادی سازی روابط میان عربها و رژیم صهیونیستی در پرتوی تحولات اخیر خاورمیانه دچار مشکلات و معضلات پیچیده ای شده است.
ـ بقا و پایداری دمشق در قبال انواع فشارها و مجازات‌های غربی و عربی در طی نه ماه در سال 2011 حساب‌ها و معادلات سیاسی و امنیتی کاخ سفید و آلیزه را برهم زده است. تمام تلاش‌های محور آنکارا ـ ریاض ـ دوحه در این ماه های اخیر جهت توسعه دامنه بحران سوریه به نتایج مطلوب نرسیده است.
ـ نتانیاهو و سیاست خارجی اسرائیل در منطقه و جهان منزوی شده و روند مذاکرات در تمام سطوح به بن بست کامل رسیده است.
3ـ سطح بین المللی
ـ شکست آشکار توطئه ها و فشارهای آمریکا و اتحادیه اروپا علیه سوریه. غرب تا این لحظه نتوانسته است مشروعیت اسد را در تمام سطوح زیرسؤال ببرد.
ـ روسیه و چین در سازمان ملل مانع از تکرار تجربه لیبی در سوریه هستند و غرب تا اکنون نتوانسته از شورای امنیت قطعنامه ای علیه دمشق بگیرید تا بهانه ای برای حمله نظامی علیه سوریه بتراشد.
ـ غرب در حال بررسی انواع سناریوهای نظامی جهت مداخله در سوریه است ولی تا اکنون موفق به عملی کردن هیچ‌کدام نشده است.
  اما این رژیم صهیونیستی اینک و در حال حاضر با انواع چالش‌ها و تهدیدها روبرو است و کنار رفتن بشار اسد از قدرت در سوریه از آمال و رویای ژنرال‌ها و رهبران سردرگم این رژیم است.
صهیونیستها به مراه عرب‌ها جبهه اعتدال و سازشکاری طی نه ماه اخیر در سطوح مختلف و از راه ها گوناگون در تلاش بوده تا بشار اسد از :
ـ از مواضع اصولی خود در قبال فلسطین و جبهه مقاومت اسلامی در قبال رژیم صهیونیستی عدول کند.
  ـ از جبهه مقاومت خارج و وارد چرخه و روند سازشکاری شود.
ـ دست از حمایت از قضیه فلسطین و ملت مظلوم بکشد.
مرتجعین عرب و جبهه سازشکاران منطقه همواره در رؤیا و آرزوی خروج سوریه از جبهه مقاومت و تمکین به خواسته های صهیونیست‌ها و پذیرفتن سیاست منطقه ای کاخ سفید بوده‌اند.غرب و عرب به دنبال ساخت و تراشیدن یک بدیل ساختگی هستند که آن را نماینده واقعی ملت سوریه و وکیل تمام معارضه سوریه قلمداد نمایند.برهان غلیون رئیس شورای ملی سوریه که نماینده معارضه اروپانشین است و در استانبول پایگذاری شده است ، اصول سیاست خارجی را اینگونه آورده است :
ـ دوری دمشق از تهران.
ـ قطع روابط میان سوریه و گروه های مقاومت مانند حماس،جهاد اسلامی فلسطین و حزب الله .
ـ مذاکره میان سوریه و رژیم صهیونیستی جهت پس گرفتن سرزمین اشغالی جولان.
ـ پیوستن دمشق به چرخه کشورهای جبهه اعتدال و سازشکار.
......

خالد الحروب: لماذا يريد نقاد غليون أن تبقى سوريا حديقة خلفية لإيران وسياساتها؟
                                                                  ایهود باراک                     برهان غلیون                             


تصویب قطعنامه نقض‌ حقوق بشر سازمان ملل علیه سوریه/ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با 133 رای موافق و 11 رای مخالف و 43 رای ممتنع قطعنامه‌ای صادر کرد که به موجب آن نقض حقوق بشر در سوریه را محکوم می‌کند."بشار الجعفری"، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد با انتقاد از صدور این قطعنامه‌، این اقدام را توطئه‌ای "شیطانی" علیه کشور متبوعش برشمرد.این قطعنامه در حالی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صادر می‌شود که از سوی دیگر شورای امنیت این سازمان در حال بررسی پیش‌نویس قظعنامه پیشنهادی روسیه است.در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه که چین نیز از آن حمایت کرده، استفاده از خشونت توسط دو طرف درگیر در سوریه محکوم شده است. اما کشورهای غربی می‌گویند که این پیش‌نویس نیاز به اصلاح و تعدیل دارد......
خبرگزاری فارس: تصویب قطعنامه نقض‌ حقوق بشر سازمان ملل علیه سوریه/ دمشق: این اقدام


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 4:50 |
برخی اعراب به دنبال بین المللی شدن بحران سوریه هستند / ولید معلم وزیر خارجه سوریه با اشاره به امضای پروتكل اعزام ناظران میان سوریه و دبیرخانه اتحادیه عرب در قاهره افزود: درباره تعدیل پروتكل توافق شده و تلاش برای حفظ حاكمیت ملی وفعالیت هیات درك شده است.وی گفت : 'نبیل العربی' دبیركل اتحادیه مذكور درتماس هایی كه با وی گرفته شده موافقت اتحادیه با تعدیل های سوری را اعلام كرده است ،اما این كه گفته شود ،اختلاف تاكنون بر سر یك كلمه بوده امری نادرست است، زیرا موضوع در ارتباط با منویات و نیت هاست.المعلم با اشاره به این كه سوریه خواهان همكاری در چارچوب طرح عربی است، تصریح كرد: مردم سوریه هر گونه اعمال فشار را رد كرده و كسی كه تاریخ سوریه را مطالعه كند ، می داند كه سوری ها چگونه با هشدار ژنرال 'گورو' حاكم فرانسوی سوریه در قرن گذشته برخورد كردند.به گفته وزیر خارجه و مهاجران سوریه، كسی كه مصلحت مردم سوریه را می خواهد، علیه آن مجازات اعمال نكرده و برای بین المللی شدن مساله آن تلاش نمی كند، اما متاسفانه برخی طرف های عربی می خواهند تا بحران در سوریه بین المللی شود.....


تکذیب ارجاع طرح اتحادیه عرب در خصوص سوریه به شورای امنیت / شیخ 'صباح الخالد الحمد الصباح' وزیر امور خارجه کویت گفت: هدف طرح اتحادیه عرب این است كه بحران سوریه از طریق عربی كه به نفع كشور و ملت سوریه نیز می باشد، حل و فصل شود.وی در پاسخ به پرسشی در باره موضع كویت در قبال احتمال بین المللی شدن بحران سوریه نیز اظهار داشت كویت خواستار این است كه این موضوع در چارچوب عربی باقی بماند.....

كویت ارجاع طرح اتحادیه عرب درخصوص سوریه به شورای امنیت را تكذیب كرد


هیچ کس نمی خواهد به سوریه آسیب برسد / سعود فیصل وزیر امورخارجه عربستان : ...سوريه كشور كوچك و بي‌اهميتي نيست و هيچ كس نيت بدي در قبال اين كشور ندارد، هيچ كس نمي‌خواهد به سوريه آسيبي برسد......سعود الفیصل در پاسخ به سئوالی درباره سوریه با نادیده گرفتن فعالیت گسترده گروههای مسلح و تروریستی در برهم زدن ثبات و امنیت این کشور از مقامات سوریه خواست تمام افرادی را که در ارتباط با این فعالیتها دستگیر کرده اند، آزاد کنند.....


قطر به دنبال بین المللی کردن پرونده سوریه / روزنامه سوري "تشرين" : «سخنان شیخ حمد بن جاسم آل ثانی نخست‌وزير قطر پس از پايان نشست كميته وزارتي اتحاديه عرب درباره سوريه غيرمنتظره نبود. قطر از همان ابتدا براي بين‌المللي كردن مساله سوريه و فراهم كردن زمينه مداخله بيگانگان تلاش مي‌كرد؛ همان‌طور كه اين اقدامات را در ليبي انجام داد. بسياري از نشانه‌ها مانند تبليغات رسانه‌اي شبكه الجزيره - كه به قطر تعلق دارد - و حمايت مالي مخالفان سوريه - كه در خارج قرار دارند و انجام هرگونه مذاكره را رد كرده و خواهان كشتار هستند - بيانگر نيت پليد قطر است. قطر از گروه‌هاي مسلح كه فجيع‌ترين جنايت‌ها را مرتكب مي‌شوند، حمايت مالي مي‌كند و بر كشورهاي عربي براي تعليق عضويت سوريه در اتحاديه عرب و تحريم دمشق فشار مي‌آورد.... دوحه خواهان از بين بردن هرگونه فرصتي براي حل‌وفصل مسائل در سوريه است ....... ضرب‌الاجل مشخص شده از سوي نخست‌وزير قطر براي حل‌وفصل مسائل در سوريه بازمي‌گردد. اين ضرب‌الاجل دقيقا همزمان با مدت باقي‌مانده براي عقب‌نشيني كامل نيروهاي آمريكايي از عراق مطرح شده است. اين بدان معناست كه قطر و آمريكا بر سر سقف زماني نمايش‌نامه‌اي كه اتحاديه عرب ترتيب داده توافق‌نظر حاصل كرده‌اند تا بعد از آن راه براي مداخله بيگانگان در امور داخلي سوريه باز شود.دروغ شرورانه قطر در خصوص ايجاد منطقه پرواز ممنوع براي حمايت غيرنظاميان در ليبي يكي از اين نشانه‌هاست، بعدها مشخص شد كه اين ممنوعيت راهي براي مداخله بيگانگان با هدف تخريب ليبي و كشتن بيش از 60 هزار تن از شهروندان به شمار مي‌آمد و به همين دليل اكنون نيز خواهان مداخله شوراي امنيت براي حل‌وفصل مسائل در سوريه و مداخله بيگانگان در اين كشور است......


آتش فتنه دامن عربستان را می‌گیرد / ... بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از اینکه کشورش به ورطه جنگ مذهبی کشیده شود، نگران است و از نقش علمای مسلمان در تحریک [بحران] گله دارد و تلاش خواهد کرد که علمای اهل سنت و شیعه را به همکاری برای سرکوب فتنه دعوت کند..... شعله‌های آتش فتنه فقط سوریه را نخواهد سوزاند بلکه لبنان، کویت، عراق، بحرین و عربستان و همه منطقه را نیز در بر خواهد گرفت. آنگاه خاموش کردن آتش دشوار خواهد بود.....بشار اسد فاش کرد که «با برخی کشورهای عربی که اخیرا علیه ما در رای‌گیری [اتحادیه عرب] شرکت کردند تماس گرفتم و این کشورهای گفتند که آنان را مجبور و تهدید کرده‌اند که اگر از تحریم سوریه حمایت نکنند نوبت آنان هم می‌رسد [که علیه‌شان توطئه شود].اسد تصریح کرده است که «برخی کشورهای با ما تماس گرفتند و توضیح دادند که موضع حقیقی آنان، این نیست و آنان به تحریم‌ها عمل نخواهند کرد هر چند که به آن رای مثبت داده‌اند....

خبرگزاری فارس: هشدار بشار اسد: آتش فتنه دامن عربستان را می‌گیرد


نقش خطرناکی که عربستان سعودی در سوریه ایفا می‌کند / پس از این‌که سوریه و عربستان برای مدت‌ها دارای روابط حسنه‌ای با یکدیگر بودند، ملاحظه می‌کنیم، پس از بروز ناآرامی‌های در سوریه، عربستان به سرعت از دمشق روی گردان می‌شود تا ماهیت واقعی خود را در رابطه با دمشق برملا سازد..... این عجیب نیست که عربستان سعودی اقدام به انتشار و گسترش افکار و اندیشه‌های آیین وهابیت در میان اکثریت سنی سوریه کند تا به این طریق اختلافات دو طایفه سنی‌ها و علویان را در این کشور تشدید و آن را به عداوت و خصومت تبدیل کند، چون تفرقه افکنی و فتنه انگیزی در میان نظام‌هایی که با عربستان همراهی و همگامی ندارند، ویژگی حاکم بر خاندان آل‌سعود است.در این‌باره باید به شبکه‌هایی تلویزیونی سعودی اشاره کنیم که با وسواس و تامل بسیار علمای اهل سنت سوریه مانند "عدنان عرعور" را برگزید تا در خطابه‌ها و سخنرانی‌هایش برای اهل سنت از "تکه‌ و پاره کردن علویان و انداختن آنها در برابر سگ‌ها" سخن بگوید.....در این میان هیچ‌گاه نباید از نقش بسیار مهم و تاثیرگذار "نایف بن عبد العزیز"، ولی‌عهد عربستان در حوادث سوریه غافل ماند، چراکه وی بسان نقشی که در عراق ایفا کرد،‌ اقدام به اعزام تروریست‌های تندرو به سوریه کرد.در این میان گزارش‌هایی وجود دارند که تاکید می‌کنند،‌ علاوه بر نایف نباید از نقش بسیار تاثیرگذار پسرش "محمد" غافل شد. وی از موسسات دینی سلفی سعودی خواست کمک‌ها و هدایایی برای جمعیت‌هایی جمع‌آوری کنند که به "جمعیت‌های جهادی" معروف شده بودند....جمعیت‌های جهادی، جمعیت‌هایی بودند که چشم و گوش بسته هرآنچه عربستان خواستار آن بود را به اجرا می‌گذاشتند و از جمله آنها ناآرام‌تر جلوه دادن اوضاع در سوریه و درخواست صدور فتوا درباره مجاز بودن کشتار شهروندان سوری و تکفیر آنها بواسطه دار الفتوای عربستان بود.این درحالی است که مشاهده می‌کنیم، اکثر معارضان سوری نیز همراهی و همدلی خاصی از خود با رژیم آل‌سعود ابراز می‌کنند.به همین دلیل باید گفت، اگر قطر نقش مهمی در سرنگونی و تغییر حکومت لیبی داشت، هم اکنون عربستان سعودی همین نقش را در سوریه بازی می‌کند.......

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/77/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%A8%D9%86_%D9%86%D8%A7%D9%8A%D9%81_%D8%A8%D9%86_%D8%B9%D8%A8%D8%AF_%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B2%D9%8A%D8%B2_%D8%A2%D9%84_%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF.jpg

            محمد بن نایف بن عبدالعزیز               نایف بن عبدالعزیز                       عدنان عرعور


به جای بنادر سوریه از بنادر اسرائیل استفاده کنید / یک نماینده پارلمان اردن پرده از توطئه جدید قطر علیه سوریه برداشت تا دولت بشار اسد را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.این نماینده پارلمان اردن که نخواست نامش فاش شود، گفت که حمد بن جاسم نخست وزیر قطر اخیرا تماس‌هایی با دولت اردن داشته و به آنها قول داده در صورت اجرای نقشه مد نظر قطر اتحادیه عرب را قانع کند که اردن را از مجازات‌های در نظر گرفته شده برای سوریه مستثنی کند.این نماینده پارلمان اردن در ادامه می‌گوید که نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر پس از آن طرح اقتصادی و مالی را ارائه داد که در آن صادرات و واردات اردن با اروپا از طریق بنادر اسرائیل یعنی حیفا و تل‌اویو به جای بنادر سوریه و لبنان صورت گیرد و تاکید می‌کرد، استفاده از این دو بندر با صرفه‌تر از بنادر لبنان و سوریه است.این نماینده پارلمان اردن گفت: پس از پیشنهاد حمد بن جاسم هم اکنون اختلاف نظر شدیدی میان خلیل الحاج توفیق، رئیس بخش واردات مواد غذایی اتاق بازرگانی اردن با مسئولان اردنی دارای روابط گسترده با قطر درباره اجرای این طرح در جریان است.نماینده پارلمان اردن افزود: خلیل الحاج توفیق کاملا با اجرای این طرح قطر حداقل درباره بخشی که ریاست آن را برعهده دارد، مخالفت کرده است............

http://www.30a30.ir/portals/30a30.ir/newspics/Israel_flag_crossed.pngخبرگزاری فارس: به جای بنادر سوریه از بنادر اسرائیل استفاده کنید


سفر یک مقام امنیتی اسرائیل به قطر/ ....یک مسئول بلند پایه وزارت جنگ رژیم صهیونیستی پس از دیدار با مقام‌های قطری به سرزمین اشغالی بازگشت. دیدار این مقام امنیتی اسرائیل در یکی از قصر‌های شیخ "حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر قطر صورت گرفت و 24 ساعت به طول کشید و با وجود هماهنگی امنیتی روزافزون بین دوحه و تل‌آویو این دیدار مخفی باقی ماند و اخیرا بخش‌هایی از آن را رئیس هیئت نمایندگی اسرائیل در دوحه فاش کرد. این مقام اسرائیلی با یک هواپیمای ویژه وارد دوحه شد و به قصر شیخ رفت و در این دیدار اوضاع سوریه و راهکارهای توسعه مشارکت اسرائیل در توطئه علیه سوریه و تجهیز سلاح باندهای تروریستی در این کشور مورد بررسی قرار گرفت .....

خبرگزاری فارس: سفر یک مقام امنیتی اسرائیل به قطر/ حمایت تل‌آویو از دوحه برای براندازی نظام سوریه


فتنه‌‌گری ولیعهد قطر درباره سوریه / ...... حسن عبدالعظیم  معارض سوری پس از شرکت در مذاکره ­ای با حضور نبیل العربی ( دبیر کل اتحادیه عرب) در قاهره، مصر را با یک هواپیمای اختصاصی قطری به مقصد دوحه ترک کرده و در جریان دیداری با شیخ تمیم بن خلیفه آل ثانی ولیعهد قطر ، در خصوصی براندازی حکومت بشاراسد ر چهارچوب همکاری بین قطر، آمریکا و رژیم سعودی دیدار داشته است.ولیعهد قطر در این دیدار اظهار داشته است که به نمایندگی پدرش از گروه مذکور معارض سوری دعوت می­کند تا به شورای ملی معارضان در استانبول بپیوندد.......
انتقاد ولعیهد قطر از مداخله سعودی‌ها در بحرینnull

                                                          شیخ تمیم بن خلیفه آل ثانی              حسن عبدالعظیم معارض سوری


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 4:40 |
مداخله در امور داخلی سوریه ، تبعات حقوقی برای آنکارا دارد / 'چامورجو'، محقق و کارشناس خاورمیانه و ایران شناس ترکیه ای در تحلیل تحولات اخیر سوریه پس از امضای موافقتنامه همكاری بین این كشور و اتحادیه عرب در پذیرش ناظران عرب و مواضع آنكارا در قبال این تحولات با یادآوری اینكه تركیه در سال گذشته به پاكسازی مین های جاسازی شده در طول مرز خود با سوریه تصمیم گرفت، گفت: اكنون با این چرخش، سیاست خارجی تركیه پا در روی مین گذاشته است.تركیه با حدود 900 كیلومتر مرز با سوریه، طولانی ترین مرز زمینی را با این همسایه جنوبی خود دارد. بخش مهمی از این مرز مین گذاری شده است كه پس از سالهای 2000 همسو با بهبود در روابط آنكارا – دمشق، موضوع پاكسازی این مین ها در دستور كار آنكارا قرار گرفت.با شروع ناآرامی ها در سوریه، این موضوع دوباره به دست فراموشی سپرده شده است.به گفته چامورجو در 9 ماه اخیر آنكارا جنگ نانوشته ای را با سوریه آغاز كرده است. حمایت آنكارا از شورشیان مسلح سوری، در واقع به مفهوم مشاركت مستقیم در جنگ داخلی سوریه است.شورشیان سوری در خاك تركیه پناه داده شدند، آموزش نظامی فرا گرفتند و در سوریه عملیات مسلحانه انجام دادند و دوباره به خاك تركیه بر می گردند. این تصویری است كه هیچگاه در سیاست خارجی جمهوری تركیه شاهد آن نبودیم. تاریخ سیاست خارجی تركیه با این رویكرد خدشه دار شده است.چامورجو گفت: اگر موافقتنامه منعقد شده بین سوریه و اتحادیه عرب بتواند راه آشتی شورشیان با دولت سوریه را فراهم كند، آنكارا در شرایط دشواری قرار خواهد گرفت. لذا می توان گفت كه آنكارا هیچگاه مایل نیست توافقی بین شورشیان و دولت سوریه حاصل شود. در واقع حمایت از شورشیان مسلح سوری و نداشتن اقدامی صلح جویانه در این زمینه گواه بر این ادعاست.این كارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: تركیه در مساله سوریه نه از سوی اتحادیه عرب و نه از سوی اتحادیه اروپا، مورد پذیرش قرار نگرفته است . در حالیكه تمامی بار مخالفان دولت سوریه بر دوش تركیه است، آنكارا به هیچ نشست تصمیم ساز در مساله سوریه دعوت نشده است. آنكارا در قبال دولت سوریه صدای خود را بلند می كند ولی در مورد دعوت نشدنش به نشست های تصمیم ساز واكنشی نشان نمی دهد، كه این امر برای آنكارا نشانه عجز و ضعف است.چامورجو گفت: آنكارا مدتی است مواضع خصمانه ای در قبال همسایگان خود دنبال می كند. آنكارا نه تنها در امور داخلی كشورهای همسایه مداخله می كند، بلكه از حركت های مسلحانه در این كشورها حمایت به عمل می آورد. شورشیان مسلح مورد حمایت تركیه در عملیات خود در داخل سوریه موجب تلفات جانی جدی می شوند. بازماندگان این افراد می توانند در دادگاه های محلی سوریه علیه تركیه اقامه دعوی كنند. اگر چنین شود، تركیه در قبال صدها پرونده شكایت قرار گرفته و شاید محكوم به پرداخت غرامت های سنگینی شود كه این امر آنكارا را در شرایط دشواری قرار می دهد.....49 عضو سازمان اطلاعات ترکیه(میت) در سوریه بازداشت شدند/
'لطفی ترك كان' نماینده مردم شهر 'كوجا علی' از حزب مخالف حركت ملی با تقدیم درخواست خود به رییس مجلس خواهان توضیح 'احمد داود اوغلو' وزیر امور خارجه تركیه شد.'ترك كان' گفت: گزارشاتی در مورد اینكه 49 عضو اطلاعاتی تركیه ( میت ) در تحولات سوریه به جرم تحریك مردم، مدیریت اغتشاشات، و طراحی حمله به مراكز راهبردی در سوریه در آن كشور بازداشت شده اند واصل شده است.وی افزود: ادعا می شود كه هیاتی از سوی میت به دمشق رفته در این خصوص مذاكراتی انجام گرفته ولی با دست خالی به كشور بازگشته است.این نماینده مجلس اضافه كرد كه تركیه و سوریه دو كشور دوست، همسایه، مسلمان و برادر هستند، وزیر امور خارجه، در مورد این ادعاها كه با سیاست صلح در وطن و صلح در جهان مغایرت دارد و اقدام ناشایستی است آیا قصد دارد برای روشن شدن افكار عمومی توضیح دهد؟...افشاگری
۳ زن سوری درباره رفتار غیراخلاقی ترک‌ها در گفت‌وگو با فارس / 
3 زن سوری که مانند دهها زن و دختر دیگر در ترکیه مورد تجاوز قرار گرفتند، از سوء استفاده افسران ترکیه از زنان سوری‌ها، تجاوز به آنها و فیلم برداری از این صحنه‌ها و تهدید به انتشار آن در صورت فرار گفتند..کشور ترکیه از بدو آغاز تحولات در سوریه یکی از بازیگران فعال بوده که با هدف تخریب چهره نظام سوریه و جا دادن به شبه‌نظامیان و پشتیبانی لجستیکی و تسلیحاتی در تحریک شبه‌نظامیان نقش فعالی ایفا کرده است. جسر الشغور از جمله طرح‌هایی بود که ترکیه در آن سعی داشت سناریویی را علیه دلت بشار اسد سازماندهی کند که ناکام ماند.  جسرالشغور در استان ادلب، در کنار رود عاصی (اُرونتس) و در در 75 کیلومتری لاذقیه و 104 کیلومتری حلب واقع شده ‌است. شهر جسرالشغور که در یک دشت حاصل‌خیز آبرفتی در دره غاب و در کناره خاوری کوهستان نُصیریه جای گرفته از 10 هزار سال پیش تاکنون پیوسته مسکونی بوده‌است. ترکیه سعی کرد با دروغ و عوام فریبی مردم این شهر را به سمت اردوگاه‌های خود بکشاند و از این طریق، قصد داشت مجامع بین‌المللی را قانع کند که به‌خاطر نبود امنیت، شهروندان سوریه به ترکیه فرار کرده‌اند و زمینه‌سازی کند تا به سوریه حمله شود. اما پس از اینکه مردم سوریه حقایق ماجرا را فهمیدند، به جسرالشغور برگشتند و این طرح ناموفق باقی ماند.... مصاحبه با 3 تن از زنان جسرالشغور که در کمپ‌های ترکیه مورد تجاوز قرار گرفتند:

چگونه به ترکیه رفتید؟

هدی.د : در پی هماهنگی‌هایی که از قبل صورت گرفته بود، یک اتوبوس ترکی به منطقه مرزی آمد و ما را سوار کرد تا به ترکیه ببرد. من و چند تن از زنان دیگر اهالی جسر الشغور خوشحال بودیم که قرار است به ترکیه برویم و شهروند این کشور شویم.

مگر به شما گفته بودند که شما را شهروند ترکیه می کنند؟

هدی.د بله. افرادی در جسر الشغور تبلیغ می‌کردند که قرار است سوری‌هایی که به ترکیه می‌روند، شهروند ترکیه شوند. روز اول ما را به یک اردوگاه در خاک ترکیه انتقال دادند و آب و غذای لازم را در اختیار ما قرار دادند تا روز دوم به همین شکل پیش رفت و ما سرشار از امید بودیم که به زودی زندگی جدیدی را آغاز خواهیم کرد.ولی در پایان این روز، تعدادی از افراد مسلح ترک به سراغ ما آمدند و ما را به طور انفرادی به اتاق‌های جداگانه انتقال دادند. من به شخصه احساس می‌کردم که این مسئله به منظور انجام یک بازجویی ساده است؛ ولی طولی نکشید که بزرگترین کابوس زندگی‌ام در برابر چشمانم رقم خورد

مگر چه اتفاقی افتاد؟

عایشه: یک افسر میانسال ترک وارد اتاق شد و پس از اینکه چند سوال درباره علت آمدن به ترکیه پرسید، اقدامات غیراخلاقی و غیرانسانی خود را آغاز کرد. هر چند من ممانعت کردم ولی با کتک زدن به طور وحشیانه من را مورد تجاوز قرار داد و این کار به مدت یک هفته تکرار می شد و افراد مسلح مختلفی از ترک‌ها به زنان سوری در این کمپ‌ها تجاوز می‌کردند به‌گونه‌ای که فقط آرزوی مرگ می‌کردیم.

ماریا : البته چند تن از زنانی که در آنجا با ما همراه بودند، به‌گونه‌ای دیگر به آنان تجاوز شد؛ مثلاً من پس از چند روز تحمل درد و رنج و تجاوز، شنیدم که یکی از دختران سوری گفت که وی در ابتدا به بهانه انجام معاینات پزشکی، تعدادی قرص را که از سوی ترک‌ها در اختیارش قرار گرفته بود، مصرف کرده است؛‌ ولی پس از 2 روز مصرف قرص‌ها، بیهوش می‌شود و وقتی دوباره به هوش می‌آید متوجه می‌شود که در مدت بیهوشی بلاهای زیادی به سرش آمده و نیروهای مسلح ترک بارها به وی تجاوز کرده‌اند....

اتفاق دیگری هم در این اردوگاه‌ها رخ می‌داد؟

عایشه: از جمله روش‌هایی که ترک‌ها در راستای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کردند این بود که آنها در جریان تجاوز به زنان، از آنان فیلمبرداری و عکسبرداری می‌کردند و آنها را تهدید می‌کردند که چنانچه بر اساس خواسته‌های آنان رفتار نکنند، این عکس‌ها را در سطح شهر جسرالشغور پخش و آنها را رسوا خواهند کرد.........

خبرگزاری فارس: افسران ترکیه زنان سوری را بردگان جنسی خود کرده‌ بودند


چگونه "الجزیره" در طرح ترکیه برای جسرالشغور سناریو سازی کرد ؟ / از بدو آغاز تحولات در سوریه شبکه های تلویزیونی العربیه و الجزیره برای انحراف افکار عمومی این کشور و تحریک مردم علیه نظام بشار اسد فعالیت های گسترده ای آغاز کردند و در این راستا برای تحریک بیشتر مردم از کاه کوه ساختند و اخبار دروغ زیادی را نیز منتشر کردند. یکی از توطئه ها مربوط به شهر مرزی جسرالشغور در سوریه است که در برنامه ای هماهنگ شده تعدادی از خانواده های سوری در این شهر به ترکیه رفتند و در اردوگاهی ساکن شدند. البته بعد از گذشت یک هفته و مشکلاتی که برای آنها ایجاد شد، شهروندان سوری به سوریه بازگشتند و خاک ترکیه را ترک کردند. پس از گذشت سه ماه از حادثه سوریه، ترکیه با طرح نقشه ای از قبل طراحی شده سعی کرد با دامن زدن به نا امنی و ایجاد رعب و وحشت اهالی و شهروندان سوریه در منطقه جسرالشغور را به اردوگاهی در ترکیه بکشاند. در این طرح حدود 3000 هزار نفر از مردم سوریه به ترکیه رفتند و پس از حدود یک هفته بلافاصله به سوریه بازگشتند. ترکیه که در این طرح موفق نشده بود مجامع بین المللی را با اهداف خود هماهنگ کند، برای اینکه مانع از بازگشت شهروندان سوریه شود، با کمک رسانه های عربی مانند الجزیره و العربیه سعی کرد یک عملیات روانی علیه سوریه آغاز کند. در این سناریو شبکه الجزیره با گزارش های ساختگی مدام اعلام می کرد که ارتش سوریه خانواده هایی که از ترکیه برگردند را قتل عام می کند... حسن سلیمان ساکن جسرالشغور که از ترکیه برگشته بود، گفت: من چندی پیش از ترکیه به جسرالشغور برگشتم. در ابتدا بسیار می‌ترسیدم که در هنگام بازگشت از سوی نیروهای امنیتی و یا ارتش سوریه با مشکل مواجه شوم، از آنجائیکه تصمیم خود را مبنی بر بازگشت به کشورم گرفته بودم، دل به دریا زده و به سمت خاک سوریه حرکت کردم. وی افزود: در تمام طول مسیر موجی از نگرانی و اضطراب سرتاسر وجودم را تسخیر کرده بود ولی به محض اینکه وارد خاک سوریه و جسرالشغور شدم، نیروهای امنیتی برخوردی بسیار منطقی و انسانی با من کردند و اکنون از اینکه به وطن خویش بازگشته‌ام و فریب تبلیغات دشمن را نخوردم بسیار خوشحالم. از وی سؤال شد که وضعیت کمپ‌‌‌های ترکیه چگونه بود که با گریه و چشم‌های اشک‌آلود گفت: روزی صد بار آرزو می‌کنم که ای کاش به آنجا نرفته بودم زیرا در آن کمپ‌ها اتفاقاتی رخ داد و می‌دهد که از بازگو کردن آن شرم دارم. از تجاوز جنسی گرفته تا نبود امکانات و مسایل معیشتی مصیبت‌هایی بود که بر اعراب سوریه وارد می‌شود. سلیمان در سخنان خود توصیه ای نیز به ساکنان شهرهای مرزی سوریه و ترکیه داشت و تأکید کرد: توصیه می‌کنم که به هیچ عنوان وطن را ترک نکنید، ماندن در سوریه و تحمل وضعیت فعلی بسیار بهتر از مشکلاتی است که در کمپ‌ها بر سوری‌ها وارد می‌شود...مردم جسرالشغور وقتی اسم الجزیره را می‌شنوند، بدشان می‌آید و بدون استثناء این شبکه را دروغگو (کذاب) می‌نامند......
خبرگزاری فارس: چگونهگام جدید ترکیه ؛ تحریک اقلیت های سوری علیه بشار اسد / دولت ترکیه که از بدو آغاز اغتشاشات از سوی گروه های مسلح سوری علیه دولت بشار اسد همگام با این گروه ها و آمریکا و اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب حرکت کرده و مواضعی تند و برخی تحریم ها علیه دولت دمشق اعمال کرده، این بار گام جدیدی در راستای منزوی ساختن بشار اسد برمی دارد.در همین راستا دولت آنکارا قصد دارد با اقلیت های کرد، ترکمن، مسیحی، دوروزی و دیگر اقلیت های ساکن سوریه که تا به امروز موضع خاصی در قبال تحولات سوریه و دولت دمشق اتخاذ نکرده و بی طرف مانده اند، وارد تماس و مذاکره شود.دولت آنکارا با این تفکر که این اقلیت ها به دلیل نگرانی از عدم حفظ حقوق شان در دوره بعد از بشار اسد موضعی بی طرفانه را دنبال می کنند، در صدد برقراری تماس با این اقشار و دادن تضمین هایی مبنی بر حفظ حقوق شان بعد از سرنگونی دولت بشار است است تا بدین طریق اقلیت های سوری را نیز علیه دولت دمشق به حرکت واداشته....


تاکید داوداوغلو بر عدم هرگونه دخالت در امور داخلی سوریه /  احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به سوال عدنان شفیک چرکین نماینده حزب حرکت ناسیونالیست در مورد مواضع خصمانه و مداخله جویانه دولت آنکارا در قبال سوریه با تاکید بر اینکه آینده سوریه را مردم این کشور با اراده آزاد خود تعیین خواهند کرد، در ادامه تصریح کرد که در روند تحول در کشور سوریه، سیر این روند و نتیجه آن از سوی مردم این کشور مشخص خواهد شد.داوداوغلو مدعی شد که هدف ترکیه صرفا حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه و نیز برقراری ثبات و امنیت در این کشور است. وی افزود در همین راستا دولت ترکیه نه به تنهایی و نه به اتفاق کشوری دیگر و یا گروهی مشخص در صدد اشغال سوریه و یا آماده سازی طرح هایی از این دست و یا فعالیت هایی در این راستا نبوده است.دفاعیات وزیر امور خارجه ترکیه مبنی بر عدم دخالت در امور داخلی سوریه در حالی عنوان می شود که طی ماه های اخیر و به دنبال بروز برخی اغتشاشات در کشور سوریه، دولت آنکارا به صراحت مواضعی مداخله جویانه در امور داخلی این کشور اتخاذ کرده و برخی تحریم های یکجانبه علیه دولت دمشق اعمال نموده و آشکارا از گروه های مسلح مخالف سوری حمایت کرده است.....

خبرگزاری فارس: تاکید داوداوغلو بر عدم هرگونه دخالت در امور داخلی سوریهادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 4:30 |
نگاهی به وضعیت اسفبار شبه نظامیان سوری در اردن / از ابتدای نا آرامی‏ها در سوریه، رسانه های وابسته به غرب و شیوخ خلیج فارس با راه انداختن یک بازی تبلیغاتی بزرگ، کوشیدند تا اینگونه نشان دهند که وضعیت سوریه برای شهروندان این کشور نا امن است و آنان را به فرار از این کشور تشویق کنند تا خوراک رسانه ای خود را تامین کنند و بتوانند با سوء استفاده از سادگی این شهروندان، به تبلیغات منفی خود علیه نظام دام بزنند.اما قربانیان این بازی کثیف، کسی جز شهروندان سوریه نیست و نمونه های این مساله را بارها دیده ایم که از مهم ترین آن‏ها می توان به مساله جسر الشغور اشاره کرد.در این میان، اردن نیز همچون ترکیه به عنوان یکی از همسایه های سوریه بسیار تلاش کرده با نا آرام خواندن سوریه، شهروندان این کشور بویژه ساکنان مرزی را تشویق به فرار از وطن کند.اردن از چند ماه پیش با برپایی چادرهایی در مناطق مرزی خود با سوریه، اعلام کرد که پذیرای فراریان و شورشیان سوری خواهد بود.  همین مساله سبب شد که بسیاری از خانواده های سوری به امید تحقق وعده های توخالی دولتمردان اردنی، عازم این کشور شوند.....در حاضر 760 خانواده سوری در موسسات و نهادهای خیریه ثبت شده است و این نهادها با اختصاص سرپناه و اعطای غذا، صرفا به زنده ماندن این خانواده ها کمک می کنند.خانواده های سوری فرار کرده به اردن در حال حاضر در اتاق های بسیار کوچکی زندگی میکنند....

Map Lenanon Syria Jordan

خبرگزاری فارس: نگاهی به وضعیت اسفبار شبه نظامیان سوری در اردن


نیروهای آمریکایی از عراق به مرزهای سوریه در اردن رفتند/ سایت سوییسی 'دبكا' نوشت: از اواخر روز پنجشنبه 8 دسامبر 2011 ، كاروان های نظامی، هلی كوپترها و هواپیماهای ترابری، در حال انتقال نیروهای آمریكایی از سراسر عراق به اردن می باشند.این سایت مدعی شد: نیروهای آمریكایی به موقعیتی منتقل شده اند كه بتوانند برابر حمله احتمالی نظامی سوریه به اردن دفاع كنند.این سایت سوییسی نوشت: این اولین بار است كه نیروهای آمریكایی به طور مستقیم در برابر ارتش سوریه صف آرایی می كنند.به نوشته این سایت، منابع مذكور فاش كرده اند كه نیروهای آمریكایی در پایگاه هوایی al-Mafraq در 10 كیلوكتری مرز سوریه مستقر شده اند.این سایت سوییسی ادامه داد: نیروهای آمریكایی اخیرا در حال ساخت برج های شناسایی و پست های نظامی در روستاهای اردن نزدیك مرز سوریه دیده شده اند.به نوشته این سایت، منابع عراقی نیز گزارش كرده اند كه واحدهای آمریكایی ازیك پایگاه هوایی عراق در استان غربی الانبار به مرزهای اردن منتقل شده اند.....

SyriaJordan

Jordan Map


مخالفت اردن با حمله نظامی به سوریه / منابع آگاه در پارلمان اردن اعلام کردند که عون الخصاونه نخست وزیر اردن و "ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن طی روزهای اخیر با ارسال نامه های جداگانه به سران دمشق، مخالفت خود را با هرگونه دخالت یا حمله نظامی علیه سوریه یا اعمال تحریم علیه این کشور اعلام کرده اند.یک نماینده پارلمان اردن که خواست نامش فاش نشود در همین راستا گفت: "عون خصاونه" نخست وزیر اردن با ارسال نامه ای به دمشق ضمن مخالفت با اعمال حمله نظامی و یا دخالت خارجی در امور داخلی سوریه، بر ادامه روابط امان – دمشق تاکید کرده است.این نماینده پارلمان اردن پس از دیدار محرمانه نخست وزیر و وزیر خارجه اردن با نمایندگان ملت گفت: نخست وزیر اردن در این دیدار تاکید کرد که مقامات امان با ارسال نامه به سران دمشق، مخالفت خود را با محاصره اقتصادی و سیاسی سوریه و اعمال تحریم علیه سوریه اعلام کرده و خواستار توقف خونریزی در این کشور شده است......

خبرگزاری فارس: مخالفت نخست وزیر اردن با حمله نظامی به سوریهخبرگزاری فارس: اردن در امور داخلی سوریه مداخله نمی کند


اردن شورای ملی سوریه را به رسمیت نمی شمارد / "راکان مجالی" وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت اردن اعلام کرد که کشورش تعداد پروازهای خود به سوریه را بر اساس تصمیم اتحادیه عرب کاهش خواهد داد ولی هرگز قصد ندارد شورای ملی سوریه را به رسمیت بشمارد.وی تصریح کرد: روابط اردن و سوریه بسیار حساس است ولی این روابط همچون روابط لبنان و سوریه رسانه ای نیست.سخنگوی دولت اردن تصریح کرد: ما از اتحادیه عرب خواسته ایم که اردن را از کشورهای تحریم کننده اقتصادی سوریه مستثنی کند؛ زیرا با توجه به حجم مبادلات میان دو کشور، این مساله زیان های بسیاری برای اردن به همراه خواهد داشت.وی در مورد تصمیم اردن مبنی بر اخراج سفیر سوریه از این کشور نیز گفت: چنین مساله ای صحت ندارد و اردن تا کنون تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده است.برخی افراد آگاه در پارلمان اردن نیز اعلام کردند که این کشور اجازه نخواهد داد تا از آسمان و خاک اردن جهت هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه استفاده شود....سخنگوي دولت اردن همچنين اخبار منتشر شده مبني بر حضور نيروهاي نظامي ناتو و آمريكا را در خاك اردن به موازات مرزهاي سوريه رد و اعلام كرد كه اين خبر هيچ‌گونه صحتي ندارد.....
..... نیروهای آمریكایی كه از عراق وارد خاك اردن شده اند این كشور را ترك نكرده اند اما برخی تحلیلگران اردنی گفته اند كه آنها در حال ترك اردن هستند...
....یك پایگاه خبری انگلیسی به نقل از نزار نیوف یك مخالف سوری نوشته بود كه نیروهای آمریكایی در تلاش برای ایجاد یك مركز كنترل و نظارت در منطقه حوشا در نزدیكی مرز  اردن با سوریه هستند ........


سناریوهای تخریب سوریه و تاثیر آن بر شهرهای اردن / یک کارشناس نظامی اردنی با انتشار مقاله‌ای در روزنامه "دنیا الوطن" چاپ غزه به بررسی ممنوعیت پروازی علیه سوریه پرداخته و آن را "تخریب حکومت سوریه" توصیف کرده است. وی در بخشی از این پژوهش به بررسی روابط کشورهای همسایه از جمله اردن با این سناریوها نیز پرداخته است.سرلشکر خلبان بازنشسته "مامون ابو نوار" در این نوشته احتمال داده که از قبرس به عنوان پایگاه حمله نظامی به سوریه استفاده شود و دخالت اردن و ترکیه را در حملات احتمالی به سوریه دور از ذهن دانسته است....چنانچه حزب الله یا سوریه یا هر دو طرف به اسرائیل حمله موشکی کنند، دایره حمله هوایی گسترده تر شده و به جنگ منطقه ای تبدیل خواهد شد.وی پیش بینی کرده چنانچه از دمشق و سایر شهرهای سوریه به سمت اسرائیل موشک پرتاب شود، این موشکها در شهرهای اردن نیز فرود خواهند آمد....اعمال حمله هوایی علیه سوریه نیازمند کنترل کامل آسمان این کشور است و نیز کشورهای مشارکت کننده در این حمله هوایی، باید مراکز رهبری سوریه را تخریب کنند و بر تمامی پدافندهای دفاعی هوایی سوریه که مجهز به شبکه هوایی روسی قوی است، سیطره یابند. احتمال دارد که سوریه بتواند برای مدت زمانی در برابر هواپیماهای ناتو ایستادگی کند ولی در نهایت، قدرت دفاعی سوریه در قیاس با ناتو بسیار ناچیز است. ناتو در ادامه کار، به بمباران اهداف زمینی و نیز اهداف نظامی دیگر خواهد پرداخت و با کشف تحرکات نیروهای سوریه، مانع از فعالیت آنان خواهد شد.با این وجود، بنده معتقدم که چنین حمله ای نمی تواند نظام سوریه را سرنگون کند. این حمله فقط سوریه را (همانند عراق) ویران خواهد کرد و موجی از هرج و مرج در منطقه بوجود خواهد آورد. همچنین احتمال دارد که شاهد یک جنگ داخلی وحشتناک میان نیروهای ارتش و یا به راه افتادن درگیری های طایفه ای و قومی در این کشور باشیم. احتمال دارد دامنه این مسائل به خارج از سوریه کشیده شود و تمام منطقه را وارد آشوب، نا آرامی و هرج و مرج کند.....


تاوان حمله به سوریه را اردن پس خواهد داد / امریکا و اتحادیه اروپا که با انواع بحران‌های مالی و اقتصادی گریبانگیر است، اینک تلاش دارد با جنگ افروزی در منطقه خاورمیانه و گشایش زرادخانه های ناتو دلارهای نفتی شیوخ عرب خلیج فارس را به کالبد بانک‌های بیمار و بحرانی خود جذب و حیات تازهای به لاشه فرتوت و بزک کرده خود بدمد. تنها قربانی سیاست استعماری ناتو در خاورمیانه خود مردم عرب و مسلمان منطقه است. متاسفانه اتحادیه عرب که اخیراً به ابزاری در خدمت منویات غرب تبدیل شده در این راستا نقش ایفا می‌کند....سیاست‌های تخریبی آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای منطقه نقش بسزایی در تشدید بحران و تنش در سوریه داشته است. این روند تاثیرات منفی روی امنیت سوریه و همسایگان آن داشته است اما اردن اولین قربانی سیاست جنگ افروزی امریکا و ناتو علیه ملت سوریه و منطقه بوده و خواهد بود.اردن به دلایل پیچیدگی مناسبات خود با سوریه و تنیدگی عناصر ژئوپلیتیک آن با دمشق در طول حیات سیاسی آن از 1923 تا اکنون تحت تاثیر روند تحولات سوریه و متغییرهای سیاسی ـ امنیتی آن بوده است. اما همواره تحت تاثیر دایره تصمیم‌گیری دمشق و نظام‌های سیاسی آن بوده و هست. اردن از همان آغاز به بحران سوریه با دید و ذهنیت امنیتی و نگران نگریسته است. 9 ماه اخیر رخدادهای سوریه هزینه های اقتصادی و امنیتی زیان آوری برای اقتصاد بحران زده و فقیر امان داشته است....

خبرگزاری فارس: تاوان حمله به سوریه را اردن پس خواهد داد


حمله به سفارت سوریه در اردن / حمله كنندگان به بهانه انجام كار اداري وارد ساختمان سفارت شدند و پس از مضروب كردن نگهبان، به ضرب و شتم كنسول و ديگر افراد حاضر در سفارت پرداختند.سفارت سوريه با انتشار بيانيه اي اعلام كرد كه يكي از مهاجمان را دستگير كرده است. فرد دستگير شده، احمد الشوريقي، يك پناهنده سوري تبار است.بيانيه سفارت سوريه مي افزايد پليس اردن در همين زمينه، هشت تن ديگر را كه همگي تبار سوري دارند دستگير كرده است....

http://www.pana.ir/Images/News/Smal_Pic/21-8-1390/IMAGE634566975478768962.jpg


تروریست دستگیر شده سوریه ؛ از اردن و لبنان سلاح وارد می‌کردیم /  بحران سوریه در شهر درعا با شعارنویسی چند دانش آموز نوجوان علیه نظام حاکم شروع شد و مانند هر پدیده سیاسی – امنیتی و اجتماعی تحت تاثیر فعل و انفعال بازیگران داخلی و خارجی، تحول یافته و روند آن تحت مجموعه‌ای از رفتارها و مواضع شکل گرفت.از جمله مواردی که از شهر درعا اوج گرفت، درگیری مسلحانه و کشتار مردم و نیروهای امنیتی بود. افراد زیادی در درگیری با شبه نظامیان مسلح کشته شدند، شبه نظامیانی که هویت آنها مشخص نبود و در این درگیری‌ها نیروهای امنیتی زیادی را نیز کشتند. مردم سوریه، معارضان این کشور و نیروهای نظامی بارها اعلام کرده‌اند که این افراد مزدورانی هستند که با کمک برخی کشورها از جمله عربستان سعودی، اردن، ترکیه و چند کشور دیگر حمایت مالی، لجستیکی، و تسلیحاتی می شوند. بدنبال ردیابی این ماجرا، ارتش سوریه موفق شد عده زیادی از این مزدوران را دستگیر و بازداشت کند و پس از مدتی اعتراف کردند که چگونه ماموریت گرفته بودند تا در سوریه رعب و وحشت ایجاد کنند....ناصر جمیل: یکی از راه‌های دریافت اسلحه از طریق مرز اردن و یا مرز لبنان بود و عده‌ای در این 2 مرز به طرقی که من از جزئیات آن خبر ندارم، اقدام به وارد کردن اسلحه و اعطای آن به تبهکاران و تروریست‌ها می‌کردند. کلاشینکف، مسلسل، هفت تیر، نارنجک دستی از جمله سلاح هایی بود که بدست ما می رسید.آنها می‌گفتند مهم پیروزی در انقلاب سوریه است که در حقیقت انقلاب علیه ظالمان می‌باشد و دائماً ادعا می‌کردند که چه از لحاظ مالی و تسلیحاتی، ‌هر نیازی داشته باشید ما تامین می‌کنیم و شما فقط باید به تحقق اهداف وآرمان‌های انقلاب بیاندیشید.......


اردن در امور داخلی سوریه مداخله نمی کند / "ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن گفت که کشورش از حل مسئله سوریه در چارچوب خانواده کشورهای عربی حمایت می کند.جوده که در برابر کمیسیون امور خارجی مجلس اعیان اردن صحبت می کرد، افزود: اردن همراه با اجماع کشورهای عربی بوده و از حل مسئله سوریه در چارچوب خانواده کشورهای عربی که بر اساس آن امنیت و وحدت و سلامت سوریه و ملتش حفظ شود، حمایت می کند.همچنین وزیر امور خارجه اردن طی سخنانی که خبرگزاری اردن به انتشار آن پرداخته، بر موضع اردن در عدم مداخله در امور داخلی سوریه که همسایه مهم برای اردن به شمار می آید و امنیتش برای این کشور مهم است، تاکید کرد.جوده همچنین درباره اعمال تحریم های اقتصادی علیه سوریه، تاکید کرد کرد که اردن دارای منافعی اقتصادی متعددی در سوریه است و همچنین موضوعات دیگری از جمله مرزها و منابع آبی و وجود هزاران دانشجوی اردنی در سوریه از دیگر موضوعاتی است که اردن خواستار استثنائاتی برای همسایگان سوریه در اعمال تحریم های اقتصادی علیه این کشور شده است.....


خبرگزاری فارس: اردن در امور داخلی سوریه مداخله نمی کند


تحریم سوریه به اقتصاد اردن ضربه می زند / عون الخصاونه نخست وزیر اردن كه در مجلس این کشور سخنراني مي كرد، افزود: تحريم عليه سوريه لطمات و صدمات سنگيني را بر اقتصاد اردن وارد خواهد آورد.اين پايگاه خبري افزود: سوريه كشور همسايه اردن در زمينه همكاريهاي اقتصادي يكي از مهمترين شريك تجاري اين كشور است و حجم مبادلات تجاري دوجانبه در 9 ماه گذشته بالغ بر 525 ميليون دلار بوده است.به گفته كارشناسان، افزايش تورم و كاهش قدرت خريد مردم در اردن اين روزها دولتمردان اين كشور را كه بيش از دو ميليارد دلار بدهي خارجي دارند بااعتراضات شديد مردمي مواجه كرده است.....

نخست وزیر اردن: تحریم سوریه به اقتصاد اردن ضربه می زند


تجمع حمایت‌آمیز سوری‌های مقیم اردن از نظام اسد /  کمیته مردمی دفاع از مقاومت و حمایت از سوریه در کشور اردن، با برگزاری یک تجمع در برابر سفارت سوریه در امان، خواستار عدم دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه شد.در این تجمع که علاوه بر سوری ‏های مقیم اردن، تعدادی از شهروندان اردن حضور داشتند، تجمع کنندگان تحریم های اقتصادی علیه سوریه و دخالت در امور داخلی این کشور توسط نیروهای خارجی را به شدت محکوم کردند.ابراهیم علوش عضو جمعیت مبارزه با صهیونیسم ونژادپرستی اردن در حاشیه این مراسم گفت: هدف از این مراسم که صد ها تن از شهروندان اردنی و سوری در آن شرکت کردند، مخالفت با تحریم های اتحادیه عرب علیه سوریه و نیز اعلام مخالفت با اعمال تحریم های اقتصادی علیه این کشور است......
لجنة تحضرية لانشاء نقابة لاساتذة الجامعاتخبرگزاری فارس: تجمع حمایت‌آمیز سوری‌های مقیم اردن از نظام اسد


مخالفت پادشاه اردن با حمله نظامی به سوریه / ....عبدالله دوم شاه اردن اعلام کرد کشورش اعتقادی به حمله نظامی علیه سوریه ندارد.وی در دیدار با "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان گفت: اردن به هیچ وجه به حمله نظامی علیه سوریه اعتقادی ندارد و اکنون در حال بررسی تحریم های صادره از اتحادیه عرب علیه سوریه و میزان تاثیر آن بر اقتصاد اردن است.شاه اردن همچنین در این دیدار بر پایبندی کشورش به تصمیمات اتحادیه عرب علیه سوریه تاکید کرده بود.....

خبرگزاری فارس: مخالفت اردن با حمله نظامی به سوریهادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 4:20 |
المستقبل لبنان آموزش به ایرانی ها برای اعزام به سوریه را تکذیب کرد/ اخیرا برخی رسانه های لبنان و سوریه خبر داده بودند كه 'هفت ایرانی كه سالهاست در خارج از كشور زندگی كرده و با دستگاه های جاسوسی غربی ارتباط دارند، وارد لبنان شده و توسط حزب المستقبل در شهر صیدا مشغول آموزش نظامی هستند'. به نوشته این رسانه ها، قرار است این افراد از مرز لبنان وارد خاك سوریه شوند. روزنامه السفیر در این خصوص نوشت كه 'هدف از اعزام این افراد این است كه با وارونه جلوه دادن هویت این افراد و معرفی آنها به نام فرستادگان دولت ایران، به مردم سوریه القا شود كه ایران در برخورد با معارضان سوری نقش دارد'. اما در مقابل این خبر ، فواد سنیوره رییس فراكسیون المستقبل و نخست وزیر اسبق لبنان در شهر صیدا در جنوب لبنان در مورد اتهام یكی از شبكه های تلویزیونی گروه‌های مخالف نظام سوریه مبنی بر آموزش نظامی ایرانی ها در شهر صیدا گفت: این خبر صحت ندارد و ما به هیچ وجه قصد دخالت در امور كشورهای عربی آن هم به این شیوه را نداریم......

حزب المستقبل لبنان، آموزش به ایرانیها‌ برای اعزام به سوریه را تكذیب كرد


همکاری المستقبل لبنان با جاسوسان غربی علیه نظام سوریه / نمایندگان جریان المستقبل در مجلس لبنان به دخالت های گسترده خود در مسایل داخلی سوریه ادامه می دهند.این نمایندگان شرایط را برای نیروهای اطلاعاتی فرانسوی و انگلیسی به شكلی فراهم می كنند كه بتوانند با اتومبیل های ویژه ای به مناطق مرزی حساس كه ارتش سوریه در آنها مستقر است بروند.به گفته یك منبع موثق، در منطقه 'وادی خالد' در شمال لبنان، اخیرا دو خودور كه متعلق به یكی از نمایندگان جریان المستقبل است در نواحی مرزی دیده شدند كه چهار اروپایی سوار آنها بودند كه ادعا می شد آنها خبرنگار هستند.این افراد از مواضع حساس ارتش سوریه در مناطق مرزی لبنان با این كشور تصویربرداری كردند؛ همچنین از گذرگاه های غیر قانونی كه این منطقه را به منطقه 'جبل اكروم' مرتبط می سازد، فیلم تهیه كردند......از تحركات آنها مشخص بود كه وظیفه آنها چیزی غیر از خبرنگاری است و مشخص است كه برای جمع آوری اطلاعات حساسی به این منطقه آمده اند.همچنین نماینده ای دیگر از جریان المستقبل دائما از مراكز اسكان آوارگان سوری در منطقه وادی خالد سركشی می كند......

3859839859089898956 مئات السوريين من نساء واطفال بينهم مصابون ينزحون الى منطقة وادي خالد شمال لبنان


تونس این بار میزبان مخالفان اسد شد /  شورای مخالفان سوریه موسوم به «شورای ملی سوریه» از شب گذشته و برای اولین بار نشستی در تونس تحت عنوان کنگره شورای ملی سوریه برگزار می‌کند.این کنگره سه روزه و با حضور برهان غلیون رئیس شورای ملی سوریه و از متحدان غرب و مخالفان سرسخت بشار اسد، برگزار می‌شود که اخیرا برای جلب حمایت رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی، تصریح کرد در صورت تغییر نظام در سوریه، دمشق دیگر مناسبات قبلی خود با ایران و حزب‌الله را نخواهد داشت.نشست مخالفان خارج‌نشین دمشق تاکنون در ترکیه و در شهر آنکارا برگزار می‌شد اما به گفته برخی منابع، با شکست طرح آمریکا برای سرنگونی بشار اسد، در ترکیه نیز اختلافاتی با مخالفان اسد بروز کرده است.به گزارش خبرگزاری فرانسه قرار است در این کنگره 200 نفر از مخالفان دمشق گرد هم آیند و بر وحدت خود تاکید کنند. امری که تاکنون میان مخالفان حاصل نشده است.پیش از این فرانسه که بیشترین تلاش‌های ضدسوری را در شورای امنیت دنبال می‌کند، اذعان کرده بود که اگر مخالفان دمشق به سازماندهی و اتحاد خوبی برسند، ممکن است پاریس آنان را به رسمیت بشناسد.....
خبرگزاری فارس: پس از اختلافات با ترکیه/تونس این بار میزبان مخالفان اسد شد


انتقاد حزب تونسی از حضور مخالفین سوریه در این کشور / 'احمد الانیویلی' دبیر كل  حزب دمکراسی برای اتحاد تونس تاكید كرد كه برگزاری همایش مخالفان دولت سوریه در تونس موسوم به 'شورای ملی سوریه' و حضور 'المنصف المرزوقی' رییس جمهوری تونس در آن شك وتردید برای ملت انقلابی تونس ایجاد كرده است.این حزب همچنین افزود كه مخالفین سوری عضو این شورا همواره خواستار دخالت خارجیان در امور داخلی كشور خود شده اند و این خط مشی با سیاست های انقلابی مردم تونس در تضاد است.حزب دموكراسی برای اتحاد تونس در ادامه افزود دولت سوریه در خط دفاع از مقاومت فلسطین و در مقابله با اسراییل قرار دارد و تضعیف آن به سود آمریكا و اسراییل و به ضرر امت اسلامی وعربی خواهد بود .این حزب اضافه كرد كه حضور المرزوقی در این همایش به مثابه حمایت ملت تونس از این شورا نیست و از مجلس موسسان خواست نسبت به این موضوع واكنش رسمی و جدی نشان دهد .برگزاری همایش شورای مخالفین سوریه در تونس از سوی این حزب بزرگترین خیانت به آرمان های انقلابی مردم این كشور توصیف شده است....

                                                                        منصف المروزقی در کنار برهان غلیون


رئیس جمهور جدید تونس مخالف دخالت کشورهای خارجی در سوریه / منصف المرزوقی رئیس جمهور جدید تونس در اولین موضعگیری در خصوص بحران سوریه گفت : البته من مخالف مداخله خارجی درسوریه هستم.وی افزود : از اینكه می بینم انقلاب سوری ها به سوی خشونت كشیده می شود متاسف هستم.مرزوغی همچنین گفت : امیدورام برادران سوری مان در داخل و خارج این كشور متحد شده و برای اطمینان از به ثمر رسیدن این انقلاب مردم سالار ، صلح آمیز و بدور از فرقه گرایی - بدون دخالت خارجی - نقشی اخلاقی و معنوی ایفا كنند...وی همچنین به معارضان سوری هشدار داد در دام قومیت گرایی سقوط نکنند و مساللمت آمیز بودن جنبش را مد نظر داشته باشند......

رییس جمهور جدید تونس مخالف دخالت كشورهای خارجی در سوریه است


نیروهای بلحاج (لیبی) وارد خاک سوریه شدند/ چند روز پیش، رسانه‌های جهانی خبر دادند که «عبدالحکیم بلحاج»، از فرماندهان نظامی لیبی ـ‌ که ماه‌ها به عنوان یکی از اعضای شبکه تروریستی القاعده در آمریکا در حبس بود ـ با هفتصد مرد جنگی به مرز سوریه و ترکیه رفت و در آنجا آماده نبرد علیه حکومت «بشار اسد» شد. رسانه‌های بین‌‌المللی با انتشار این خبر اعلام کرده بودند که «عبدالحکیم بلحاج» با نام مستعار «سالم العوانی» به ترکیه وارد و با نیروهایش در مرز ترکیه و سوریه مستقر شده است.در همین راستا، شبکه خبری «ABC» اسپانیا مدعی شد که «بلحاج» و نیروهایش وارد خاک سوریه شده و در منطقه «جبل الزاویه» در شهر «إدلب» مستقر شده‌اند و قرار است عملیات خود علیه حکومت سوریه را از آن نقطه انجام دهند.در همین حال، خبرنگار شبکه ABC در گزارش خود اعلام کرد: «بلحاج» و نیروهایش از نزدیکان حاکم کنونی لیبی به شمار می‌روند.گفتنی است، «بلحاج» به دستور مقامات قطر وارد ترکیه شده و این کشور، امکانات مورد نیازش را برآورده کرده و قرار است که فرماندهی نیروهای مخالف سوری را بر عهده بگیرد. در این باره باید گفت، کسانی که او را از نزدیک می‌شناسند، بر این باورند که یکی از علایق وی، خونریزی است و حتی اگر مادرش را به قتل برساند، احساس خوشحالی به وی دست می‌دهد....

http://freemisurata.com/up/viewimages/4519c57f2f.jpghttp://img.irna.ir/1390/13900915/30698741/30698741-2024038.jpg


انقلابیونی که مزدور شدند / حرکت انقلابي مردم ليبي که آغاز شد و از شهر بنغازي، مصراته، الزوايه، زواره و جبل الغربي مردم اين کشور براي پايان دادن به ديکتاتوري قذافي راه افتادند، از درگيري با ارتشي سخن راندند که ليبيايي نبودند؛ ارتشي که با تصرف هر منطقه، گروهي از آنها دستگير و مليت آنها مشخص مي‌شد. شکايت و گله انقلابيون از مزدوراني که قذافي براي مقابله با آنها اجير کرده بود، هر روز ابعاد جديدتري به خود مي‌گرفت تا جايي که در نبرد براي تصرف شهر نفتي «بريقه» و پس از آن شکستن محاصره مصراته، جنازه شمار بسیاری از اين مزدوران کشف و بسياري از آنها هم دستگير شدند که رقم آنها بيش از 2500 نفر بود.بيشتر اين مزدوران از چاد، دارفور سودان، مالي، نيجر و حتي کشورهايي مانند صربستان و روسيه سفيد اجير شده بودند و در ميان آنها مي‌شد برخي از نيروهاي حفاظت شخصي کانادايي و اروپايي را هم يافت. گروهي چهارصد نفره از شهروندان کشور مالي که در يک روز پس از کشته شدن قذافي با صد خودرو وارد خاک اين کشور شدند، وحشت مسئولان امنيتي را برانگيختند تا جايي که در وهله نخست، جرأت مقابله با آن را پيدا نکردند.اما امروز همين انقلابيون که از دست مزدوران آفريقايي و اروپايي مي‌ناليدند، خود تبديل به مزدور شده‌اند. انتشار خبر ورود هفتصد تن از نيروهاي انقلابي ليبي به ترکيه براي جنگ با سوريه و کمک به شورشيان مسلح اين کشور، حکايت غريبي از مزدوري انقلابيون است.عبدالحکيم بالحاج، فرمانده نظامي انقلابيون ليبي در شهر طرابلس، فرماندهي اين نيروها را بر عهده دارد و آن گونه که منابع خبري مي‌گويند، نيروهاي همراه وي از اسلام‌گراهاي تندرويي هستند که پيش از اين هم با القاعده در ارتباط بوده‌اند.از چند هفته پيش، ناپديد شدن بالحاج، شايعات گوناگونی را درباره سرنوشت او رقم زد. در حالي که حضور نداشتنش در دولت انتقالي عبدالرحيم الکيب به حساب اختلاف نظر انقلابيون و ليبرال‌ها با وي گذاشته شد، اما حضور وي در ترکيه به همراه هفتصد نيروي شبه‌نظامي سرانجام مشخص کرد، او مي‌خواهد چه‌گواراي عرب‌ها باشد و البته در اين مسير ترک‌ها او را براي جنگ با ارتش سوريه و کمک به شورشيان اخوان المسلمين به مرزهاي دو کشور برده‌اند.روزنامه‌هاي روسي که اين خبر را پيشتر از اين به نقل از منابع آگاه خود منتشر کرده‌اند، مي‌گويند بالحاج منتظر ساعت صفر است تا وارد سوريه شود و مانند ليبي جنگي ديگر را آغاز کند. بنا بر گزارش روزنامه «کراسنايا زويوزدا»، مصطفي عبدالجليل شخصاً بالحاج را به ترکيه فرستاد تا با شورشيان مخالف دولت سوريه ديدار کند. او پس از ديدار با رياض الاسعد در شهر «انطاکيه» با همکاري ارتش و نيروهاي امنيتي ترکيه در نزديکي مرز با سوريه پايگاهي را براي هفتصد شبه‌نظامي تدارک ديد.سفر بالحاج به ترکيه را آن اندازه سري در نظر گرفته بودند که حتي با پاسپورت جعلي در فرودگاه طرابلس، سوار هواپيما شد و مسئولان امنيتي فرودگاه قصد بازداشت وي را داشتند که با پا در مياني عبدالجليل او به اين سفر رفت.درباره موفقيت اين طرح، بسياري از کارشناسان البته شک دارند، چرا که نه تنها سفر بالحاج پنهان نماند، بلکه نام مستعار وي هم لو رفت......

http://freemisurata.com/up/viewimages/d22c817512.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در شنبه 3 دی1390 و ساعت 4:10 |
روسيه موضع‌غرب ‌‌در قبال سوريه‌را محکوم‌کرد / سرگي لاوروف وزير امور خارجه روسيه به دليل آن‌چه که وي آن را "تحريک سياسي" خوانده، از موضع غرب در قبال بحران سوريه انتقاد کرده است.سرگي لاوروف ضمن اين‌که قدرت‌هاي غربي را به سنگ اندازي در مسير تلاش‌ها براي حل بحران در سوريه متهم کرد، افزود، غرب مخالفان دولت را از گفت‌وگو با بشار اسد رئيس جمهور سوريه باز مي‌دارد. وی در ادامه تاکيد کرد، اگر دو طرف در سوريه وارد گفت‌وگو نشوند، خشونت‌هاي جاري کاهش پيدا نخواهد کرد.....

جزئیات طرح خطرناک ترکیه علیه سوریه/ منابع آگاه اخیرا از طرح خطرناک ترکیه علیه نظام دمشق پرده برداشته اند که بر مبنای آن منطقه ای حائل در مرزهای ترکیه و سوریه ایجاد شده و شهر حلب به مقر اصلی حضور مخالفان تبدیل می شود. ایجاد منطقه ای حائل در شمال سوریه از سوی ترکیه آخرین تیر ترکش رژیم های مخالف علیه نظام بشار اسد به شمار می رود.بر این اساس، اقدامات اخیر ترکیه در ایجاد منطقه حائل در نزدیکی مرزهای سوریه با اقدام اخیر اردن دیگر همسایه سوریه در پناه دادن به نظامیان سوری جداشده از ارتش همزمان شده است. مسئله ای که به خوبی نشان می دهد برخی دولت های همسایه سوریه طرح براندازی نظام اسد را به طور جدی در دستور کار قرار داده اند.بر این اساس پس از افشای حضور نظامیان جدا شده از ارتش سوریه در مناطقی امن در اردن، این بار منابع آگاه از ایجاد یک منطقه حائل در شمال سوریه خبر می دهند که تا عمق 5 کیلومتری داخل اراضی سوریه امتداد خواهد داشت.بنابراین گزارش اخیرا مقامات ترک به همراه مخالفان سوری و در راس آنها اخوان المسلمین پروژه ایجاد منطقه حائل را کلید زده اند. منطقه ای که از شمال سوریه تا شهر حلب ادامه می یابد و بر مبنای آن شهر حلب سوریه به شهری مشابه بنغازی در لیبی تبدیل می شود که به محل امنی برای حضور مخالفان سوری تبدیل خواهد شد.......


 دستگیری 63 فرد مسلح و کشف سلاح های پیشرفته در سوریه / نیروهای امنیتی سوریه، 58 فرد مسلح را در منطقه الوسطی و پنج نفر را در منطقه حرستا و دوما دستگیر کردند.دستگاههای امنیتی سوریه همچنین از کشف و ضبط مقادیر زیادی سلاح و مهمات در این مناطق از گروههای مسلح خبر داده اند. از سوی دیگر یک منبع رسمی در حمص خبر داد که دستگاههای ذیربط، یک کامیون حمل سوخت را که حامل سه هزار لیتر گازوئیل آماده قاچاق بود در روستای کفرعایا مصادره کردند. نیروهای سوری همچین مقادیر زیادی مواد منفجره و کمربندهای انفجاری و موادی که در ساخت مواد منفجره به کار می رود، دستگاه های ارتباطاتی و تعدادی یونیفورم نظامی که این گروههای تروریستی مسلح برای مخدوش کردن وجهه ارتش سوریه استفاده می کردند، کشف کرده اند...... 

حضور مخالفان سوری در انگلیس /  "ویلیام هیگ" وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه با شماری از نمایندگان گروه های مخالف حکومت "بشار اسد" دیدار و گفتگو کرد.وی با بیان اینکه انگلیس از تلاش های صورت گرفته برای افزایش فشارها به دولت سوریه حمایت می کند مدعی شد حکومت این کشور دیگر مشروعیت خود را از دست داده است.هیگ در ادامه ادعا کرد: بشار اسد باید بداند که بخش دیگر جهان در حال گفتگو با جناح مخالف سوریه است و ما به دنبال آینده دیگری برای این کشور هستیم.وی در عین حال با صحه گذاشتن بر اختلافات موجود در بین این گروه ها از آنها خواست این اختلافات را کنار گذاشته و به مثابه تنی واحد در مقابل اسد بایستند. این مقام انگلیسی همچنین پیشنهاد داد گروه های مخالف همانند شورای انتقالی لیبی عمل کنند که توانست جریان سرنگون کردن معمر قذافی را رهبری کند..... 

 دخالت نظامی در سوریه بعید است / "هوشیار زیباری"وزیر امور خارجه عراق  گفت : دخالت نظامی در سوریه بعید است و همه در حال حاضر با  دخالت نظامی در سوریه مخالف هستند.وی افزود: بیم آن می رود که ادامه درگیری های مسلحانه سبب بروز جنگ داخلی در سوریه شود که کسی خواستار این نیست، زیرا پیامدهای وخیمی برای تمام منطقه دارد.....

ادامه مواضع تند اردوغان علیه سوریه  / رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در ادامه مواضع سئوال برانگیز خود علیه سوریه که در همسویی کامل با مواضع کشورهای غربی و برخی رژیم های عربی قرار دارد، اعلام کرد از نبود فشار کافی علیه نظام سوریه ناراحت است. وی  از جامعه جهانی انتقاد کرد و گفت آنها در انتقاد کردن از سوریه سکوت کرده اند.وی افزود: اگر سوریه یک کشور غنی از نفت بود انتقادات از عملکرد نظام حاکم بر آن بیشتر می شد.نخست وزیر ترکیه با انتقاد از جامعه جهانی گفت : به نظر می رسد آنها با دقت و حساسیت زیاد تحولات سوریه را پیگیری نمی کنند، زیرا سوریه، یک کشور ثروتمند در زمینه منابع انرژی نیست و این کشور ممکن است به اندازه لیبی توجهات را به خود جلب نکرده باشد، زیرا که لیبی سرشار از منابع غنی نفتی بود......

 اردن پناهگاه نظامیان جداشده از ارتش سوریه / صدها نظامی جداشده از ارتش سوریه اخیرا وارد خاک اردن شده و به مناطق امن داخل این کشور انتقال داده می شوند. بنابر اعلام منابع امنیتی اردنی این نظامیان سوری بیشتر در شهرها "الرمثا" و "امان" (پایتخت اردن) اسکان داده می شوند و به راحتی به سفر میان سوریه و اردن می پردازند...... 

مقر حزب بعث در دمشق مورد حمله خمپاره ای قرار گرفت / این برای نخستین بار از آغاز موجی از اعتراضات داخلی در سوریه از فروردین گذشته تاکنون است که چنین اتفاقی روی می دهد....  

مخالفت اخوان‌المسلمون سوریه با دخالت نظامی ترکیه در سوریه /  جماعت اخوان المسلمون سوریه با اشاره به تهدیدهایی که علیه سوریه مطرح شده است، تاکید کرد که این جماعت با هرگونه تحرک نظامی ترکیه علیه سوریه مخالف است.فاروق طیفور معاون ناظر کل اخوان المسلمون سوریه و سخنگوی اخوان در مجلس موسوم به شورای ملی سوریه (شورای استانبول) هرگونه موافقت این جماعت با دخالت نظامی ترکیه در سوریه را تکذیب کرد. روز پنجشنبه محمد ریاض شقفه ناظر کل اخوان سوریه مدعی شده بود که مردم سوریه برای حمایت از غیرنظامیان خواستار دخالت ترکیه هستند نه دخالت کشورهای غربی.این در حالی است که مردم شهرهای دمشق، حلب و چند شهر بزرگ سوریه در روزهای گذشته در راهپیمایی‌هایی بزرگ حمایت خود را از سوریه و اصلاحات در این کشور اعلام و با هرگونه دخالت خارجی در این کشور مخالفت کردند. فاروق طیفور به روزنامه الشرق الاوسط اعلام کرد که « آنچه شقفه درباره موافقت با دخالت ترکیه اعلام کرده است، در راستای دخالت بین‌المللی برای حل بحران سوریه بوده و تاکید کرده است که ما تلاش می‌کنیم این راهکار عربی باشد ولی اگر نظام سوریه از ادامه راه خود متوقف نشد، آنگاه دیگر مانعی برای دخالت ترکیه و ممنوعیت [استفاده از] فضای هوایی ترکیه نخواهد بود بدون اینکه این مسئله معنای دخالت نظامی بدهد..... 

                                                                                     محمد ریاض شقفه و فاروق طیفور 

 

تآثیر گذاری بحران سوریه بر روابط تهران ـ دوحه / بحران در سوریه پس از تیره کردن روابط تهران - آنکارا هم اکنون به سراغ روابط تهران - دوحه نیز آمده است تا این دو دوست منطقه ای را دستخوش تحول کند.محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در اعتراض به رویکرد قطر علیه سوریه، برنامه سفرش را به دوحه لغو کرد.احمدی نژاد قرار بود روز سه شنبه گذشته برای حضور در نشست سران کشورهای صادرکننده گاز راهی دوحه شود اما این سفر در آخرین دقایق، لغو شد . رستم قاسمی وزیر نفت ایران هم که به جای احمدی نژاد در نشست دوحه شرکت کرد گفته بود:"رئیس جمهور ایران می خواست در این نشست شرکت کند اما نتوانست بیاید." سایت خبری رجانیوز نزدیک به دولت در این باره به نقل از یک منبع آگاه نوشت:" علت لغو سفر، حمايت جدي قطر از تعليق عضويت سوريه در اتحاديه عرب بوده است."در این وضعیت می توان گفت بحران در سوریه پس از تیره کردن روابط تهران - آنکارا هم اکنون به سراغ روابط تهران - دوحه نیز آمده است تا این دو دوست منطقه ای را دستخوش تحول کند.ریشه این موضوع را باید در تفاوت ریشه ای دیدگاه ایران از یک سو و دیدگاه های ترکیه و قطر از سوی دیگر در برابر بحران فعلی در سوریه دانست.ایران موضع دولت سوریه را درباره حوادث این کشور تایید و ناآرامی های سوریه را به گروه های تروریستی ، تحریک عوامل خارجی و در راس آنها اسرائیل و آمریکا نسبت می دهد و اعتراضات در سوریه را خارج از چارچوب انقلاب های عربی در کشورهای تونس، مصر ، لیبی یمن و بحرین می داند.ایران معتقد است فشارهای رو به افزایش علیه دولت سوریه، اقدامی در جهت ضربه زدن به جبهه مقاومت ضد اسرائیلی در منطقه است.ترکیه و قطر اما تحولات سوریه را در ادامه انقلاب های عربی می دانند و خواهان توقف کشتار معترضین در سوریه از سوی ارتش و نیروهای امنیتی این کشور هستند.تا قبل از بحران در سوریه، از چهارکشور ایران، قطر، ترکیه و سوریه به عنوان هم پیمان منطقه ای یاد می شد و مواضع این چهار کشور در بسیاری از موضوعات در یک مسیر بود اما بحران سوریه، این ائتلاف غیررسمی در منطقه را به پایان برد...قطر ریاست دوره ای نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب را برعهده دارد. سوریه معتقد است اقدامات علیه دمشق در این اتحادیه با تحریک، سازماندهی و هدایت قطر انجام می شود. در کنار این موضوع، سوریه قطر را متهم می کند که از طریق شبکه ماهواره ای الجزیره  ضمن پوشش گسترده اعتراضات در سوریه، افکار عمومی این کشور و جهان را علیه دولت سوریه تحریک می کند.سفارت قطر در دمشق مورد حمله هواداران "خودجوش" بشار اسد قرار گرفت و برای مدت زمان کوتاهی به اشغال آنها درآمد...سوریه از فروردین گذشته تاکنون با موجی از اعتراضات داخلی روبه رو است. این اعتراضات با سرکوب و کاربرد گسترده خشونت از طرف نیروهای امنیتی و ارتش روبه رو شده است. بنابه اعلام سازمان ملل متحد تاکنون 3500 نفر از غیرنظامیان در این سرکوب ها کشته شده اند.معترضین داخلی در سوریه با برگزاری تجمعات و راهپیمایی های روزانه در شهرهای مختلف خواهان کناره گیری حکومت بشار اسد رئیس جمهور و پایان 41 سال حکمرانی حزب بعث و خانواده اسد بر این کشور هستند.البته معترضین و مخالفین هنوز نتوانسته اند در 2 شهر بزرگ سوریه یعنی دمشق و حلب، تجمعات و راهپیمایی های بزرگی را برگزار کنند. همچنین شماری از جداشدگان از ارتش سوریه به مواضع نیروهای مسلح و امنیتی این کشور حمله کرده و تعدادی از نظامیان سوری را کشته اند.....


احزاب و سازمان های کردی سوریه ، دیدگاه‌ها و مطالبات / کردهای سوریه و طیف‌های مختلف آن گرچه با مشکلات ساختاری روبرو بوده ولی نسبت به جنبش معارضان و رخدادهای اخیر سوریه مواضع مستقل دارند و تا حدودی به دنبال مطالبات سنتی و تاریخی خود رفتند....کردهای سوریه یکی از اقوام و نژادهای جامعه این کشور هستند آمار دقیقی از جمعیت آنها در دست نیست و جمعیت آنها بین یک میلیون و 200 هزار تا 2 میلیون نفر تخمین زده می‌شود بطور متمرکز در شهرهای استان حسکه و مرزهای سوریه با عراق و ترکیه و بطور پراکنده در استان حلب و دمشق زندگی می‌کنند.....

 خبرگزاری فارس: احزاب و سازمان های کردی سوریه ، دیدگاه‌ها و مطالبات

 

جریان معارضان داخلی و خارجی سوریه، تفاوت‌ها و اختلافات / جریان شورای ملی سوریه (معارضه خارجی) و جریان "همبستگی ملی (معارضه داخلی) از نظر رهبری و مسائل راهبردی و کلان تفاوت‌ها و اختلافات بسیاری دارند ....برای مردم سوریه و خود معارضه این پرسش اساسی مطرح است که چرا معارضه خارج با معارضه داخلی سوریه متحد نمی‌شود و علل جدایی میان این دو در چه مسائلی است.....جریان شورای ملی که معارضه سوریه در خارج را رهبری می‌کند، در استانبول در دوم اکتبر ۲۰۱۱ بیانیه تأسیس آن صادر شد. زایش این شورا طبیعی و عادی نبوده زیرا این مجموعه پس از چند اجلاس و نشست در شهرهای آنتالیا (ترکیه) استانبول (ترکیه) آنکارا (ترکیه)، دوحه (قطر)، بروکسل (بلژیک) و سان ژرمن- پاریس (فرانسه) و تحت فشار حامیان معارضه سوریه [ترکیه، قطر، عربستان سعودی، آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه] پایه‌گذاری شد. لیبرال‌های معارض با حمایت فرانسه و اخوانی‌ها و سلفی‌های معارض با حمایت قطر و عربستان سعودی و ترکیه هرکدام با گرفتن سهمی در رهبری جریان "شورای ملی سوریه" بطور مصلحتی متحد شدند. برخی از چهره‌های فعال در این شورا سالیان درازی اروپانشین و کارمندان موسسات آمریکا در خاورمیانه بودند.خانم بسمه قضمانی که سابقه مبارزاتی نداشته و پیش از ۲۰ سال کارمند یکی از مؤسسات آمریکایی مروج دموکراسی در خاورمیانه بوده، یک شبه سخنگوی این شورا شد که ریاست این جریان برعهده برهان غلیون می‌باشد. وی استاد و روشنفکر لائیک چپگرا که پیش سه دهه در دانشگاه‌های فرانسه تدریس می‌کند،...در جریان شورای ملی احزاب و گروه‌های معارض سوریه حضور دارند ولی سهم جریان "اخوان‌المسلمین سوریه" و جریان "اعلامیه دمشق" بیش از دیگر سازمان‌ها و احزاب موجود در داخل این شورا می‌باشد...اخوانی‌های سوریه که ۵ عضو از ۲۹ عضو کمیته اجرایی شورا در دست دارد پیش از ۴ دهه مخالف دولت دمشق است و همواره به عنوان معارض از سوی شاه حسین پادشاه اردن و صدام حسین دیکتاتور بغداد و شیوخ عربی خلیج فارس مورد حمایت قرار گرفتند. اینک از تسهیلات آنکارا، ریاض، دوحه و لندن برخوردار و علیه اسد در ستیزند. اخوانی‌های سوریه سابقه مبارزه مسلحانه در دهه ۸۰ با دولت سوریه داشته و هم اکنون اعضای آموزش دیده نظامی خود با ارتش و نیروی امنیتی سوریه درگیر هستند....جریان شورای ملی سوریه از بدو تأسیس آن خواهان مداخله خارجی برای سرنگونی بشار اسد و از نظامی کردن مبارزه با نظام سیاسی سوریه طرفداری کردند ولی از دیدگاه جریان همبستگی ملی مداخله خارجی در بحران سوریه با هر شیوه و راهکاری و نیز نظامی کردن شیوه مبارزاتی معارضه، باعث طولانی شدن دولت اسد خواهد شد....

برهان غليون

                                                                                                                     برهان غليون

 دروغ پردازی های الجزیره و العربیه در حوادث سوریه / از بدو آغاز تحولات در سوریه شبکه های تلویزیونی العربیه و الجزیره برای انحراف افکار عمومی این کشور و تحریک مردم علیه نظام بشار اسد فعالیت های گسترده ای آغاز کردند و در این راستا برای تحریک بیشتر مردم از کاه کوه ساختند و اخبار دروغ زیادی را نیز منتشر کردند.یکی از تکنیک های این دو شبکه این است که از برخی میادین اصلی شهرهای حادثه خیز مانند درعا، حمص، حما، و یا حتی دمشق مانند میدان امویین، عباسیین، کفرسوسه، و .. را تصویر برداری کرده اند و نمونه دقیق آن را در کشورهای قطر و عربستان سعودی ساخته اند. در این تاکتیک که دقیقاً مانند یک شهرک سینمایی عمل می کند، صحنه هایی ساختگی از سوریه درست می کنند و آن را پخش می کنند که تاحدودی نیز در تحریک معارضه سوریه موفق بوده اند....

 خبرگزاری فارس: ماجرای شبیه سازی محل تجمعات معترضان سوری در قطر و عربستان

 

به قدرت رسیدن اخوان المسلمین در سوریه توهم است / "عبدالحلیم خدام" معاون اسبق رئیس جمهور سوریه در یک فایل صوتی درباره اخوان‌المسلمین سوریه گفت: چنانچه نظام سوریه سقوط کند و انتخابات در این کشور برگزار شود، اخوان المسلمین در تمام این کشور 5 رای هم نخواهد داشت و به قدرت رسیدن آنها توهمی بیش نیست....... 

خبرگزاری فارس: به قدرت رسیدن اخوان المسلمین در سوریه توهم است

 

جزئیات طرح منطقه ای- غربی برای براندازی نظام دمشق /.... النخیل، یک گزارش اطلاعاتی که از بخش خاورمیانه یکی از سازمان های جاسوسی کشوری ارو.پایی به دست آورده است، نشان می دهد که از بیش از یک سال پیش در کشورهایی نظیر قطر، عربستان سعودی و ترکیه گروه هایی از کشورهای اسلامی و عربی آموزش می بینند تا با وارد شدن در خاک سوریه اوضاع این کشور را ناآرام کنند.این مزدوارن که از ملیتهای مختلف هستند، به دست نظامیانی از اسرائیل، آمریکا و ترکیه آموزش می بینند و حقوق بالایی نیز برای اجرای طرح های خصمانه علیه ملت سوریه دریافت می کنند......

خبرگزاری فارس: جزئیات طرح منطقه ای- غربی برای براندازی نظام  دمشق

 

 سناریوی ترور مفتی سوریه چگونه کلید خورد؟ / سناریوی ترور "شیخ احمد بدرالدین حسون" مفتی اعظم سوریه از یک پایگاه الکترونیکی آمریکایی به‌نام "پالتاک" که به اتاق سیاه معروف و پاتوق معارضان سوریه است، آغاز می شود. این سایت همان سایتی است که توسط ایالات متحده آمریکا طراحی شده و معارضان مزدور نیروهای خارجی نظام سوریه .... 

خبرگزاری فارس: طراحی سناریوی ترور مفتی اعظم سوریه از یک پایگاه آمریکایی + فایل صوتی

 

اردوغان به ملت سوریه خیانت کرد /  محمد عباس از رهبران برجسته علویان سوریه معتقد است کسانی که علیه سوریه توطئه می کنند، مانند اختاپوسی هستند که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد حمایت قرار گرفته اند...سوریه صرفاً به پایداری و مقاومت اکتفا نکرده بلکه در این زمینه بطور عملی چه در خاک خود و چه خارج از خاک این کشور به حمایت از مسئله مقاومت پرداخته است ...ایالات متحده آمریکا در راستای حمایت از منافع اسرائیل با هماهنگی کشورهایی از جمله انگلیس و فرانسه می کوشد تا به جهان عرب و امت اسلام ضربه زند برکسی پوشیده نیست که هم پیمانان غرب در منطقه نیز بطور آشکار از آنها حمایت می کنند. بعنوان مثال می توان به گروه چهارده مارس و یا حتی شخص اردوغان در این زمینه اشاره کرد چرا که بسیاری از گروههای حاضر و یا حتی شخص اردوغان به وعده های خود در قبال سوریه خیانت کرده و موضع مخالف اتخاذ کرده اند.......

خبرگزاری فارس: اردوغان به ملت سوریه خیانت کرد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در سه شنبه 1 آذر1390 و ساعت 3:52 |
اخبار كوتاه تحولات سوريه روز یکشنبه 90/08/22  ـ ایرنا /بيانيه تبريك حماس/ مراسم نماز عيد قربان در رقه / سخنان سفير سوريه در واشنگتن /  تاكيد سرشناسان حمص بر ثبات شهر/ آزادي رييس انجمن دامپزشكان ادلب / تاكيد معتمدان شهر حمص بر ثبات منطقه / دريافت كارت انتخابات  ...

عکس خبری ایرنا :

سفر بشار اسد به استان رقه ...


برگزاری تظاهرات عظیم مردمی در حمایت از بشار اسد و محکومیت تصمیم اتحادیه عرب ...


عصر ایران : سخت ترین ضربه اتحادیه عرب به بشار اسد.../ وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست عصر شنبه خود عضویت سوریه را در این سازمان به حالت تعلیق درآوردند. اتحادیه عرب در واکنش به ادامه کشتار معترضین در سوریه ، این مصوبه را از تایید نشست وزیران امورخارجه کشورهای عربی گذراند.مهم ترین بندهای این مصوبه که با رای موافق 18 عضو، رای مخالف سوریه، یمن و لبنان و رای ممتنع عراق صادر شد، به این شرح است:

- تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب
- اعمال تحریم های سیاسی-اقتصادی اعضای اتحادیه عرب علیه سوریه
- دعوت از مخالفان حکومت سوریه برای حضور در اتحادیه عرب و بحث و بررسی مرحله انتقالی در این کشور
- دعوت ارتش سوریه به توقف کشتار غیرنظامیان
- دعوت از کشورهای عربی برای فراخواندن سفرای خود از دمشق
- تهدید سوریه به درخواست از شورای امنیت برای دخالت در بحران این کشور
معترضین در شهر کفرنبل سوریهادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در دوشنبه 23 آبان1390 و ساعت 2:25 |

شیخ بدرالدین حسون، مفتی سوریه تاکید کرد از نظام بشار اسد حمایت کرد و گفت: بشار اسد قصد ندارد تا آخر عمر بر منصب ریاست جمهوری سوریه تکیه بزند، بلکه پس از اجرای اصلاحات و برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف به حرفه اصلی خود که چشم پزشکی است بازخواهد گشت.وی افزود: رئیس جمهور سوریه آرزو دارد که بر مرکز چشم پزشکی نظارت داشته باشد و امیدوار است بتواند به مداوای چشم مردم در این مرکز مشغول شود.شیخ بدرالدین حسون نسبت به دخالت نظامی ناتو در سوریه به شدت هشدار داد و تصریح کرد: دخالت نظامی ناتو در سوریه پیامدهای فاجعه باری نظیر انجام عملیات انتحاری در کشورهای غربی را در پی خواهد داشت.مفتی سوریه تاکید کرد: این دخالت نظامی سبب به آتش کشیده جهان می شود و حمام خون در کشورهای اروپایی جاری خواهد شد.وی با اشاره به توان دولت سوریه در پایان بحران در کشور اظهار داشت: بشار اسد مسوول اصلی اشتباهات سیاسی و اقتصادی در سوریه است، ولی اطمینان دارم که می تواند به وعده هایی که داده است عمل کند......ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در چهارشنبه 18 آبان1390 و ساعت 0:55 |

عید سعید قربان بر مسلمان و موحدان جهان مبارک باد

عید قربان فرصتی مناسب برای وحدت و همبستگی مسلمانان است/ اکمل الدین احسان اوغلو، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در پیامی به امت مسلمان گفت: عید قربان روزی سرشار از معنویت است که طی آن زائران مسلمان در عرفات با یکدیگر دیدار می کنند تا ما ضرورت وحدت و همبستگی میان همه مسلمانان را به یاد آوریم.... امروز مسلمانان باید تلاش کنند وحدت خود را حفظ کنند.... یکی از مواردی که باید روی آن وحدت داشته باشیم حمایت از قدس شریف است، امری که برای سازمان همکاری اسلامی نیز اولویت محسوب می شود....در این عید ما نباید برادران خود را در سومالی که گرفتار قحطی هستند فراموش کنیم....

جمهوري آذربايجان در عيد قربان پنج روز تعطيل است/...شيخ الاسلام ' الله شكور پاشازاده ' رييس اداره مسلمانان قفقاز نيز روز گذشته با صدور اطلاعيه اي فرا رسيدن عيد قربان را به تمام مسلمانان جهان و مردم جمهوري آذربايجان تبريك گفت. وي در اين پيام تصريح كرده است: امسال مردم جمهوري آذربايجان عيد قربان را زماني با مسلمانان جهان جشن مي گيرند كه اين كشور، بيستمين سالگرد استقلال خود را پشت سر گذاشت....

انتقاد الله‌شكور پاشازاده از اداره مسلمانان گرجستان

اتمام حجت انقلابیون یمن به صالح: تا عید قربان و پیروزی انقلاب در خیابان‌ها می‌مانیم.....

خبرگزاری فارس: اتمام حجت انقلابیون به صالح: تا عید قربان و پیروزی انقلاب در خیابان‌ها می‌مانیم

عید قربان و سنت‌های مردم افغانستان/مردم افغانستان چند روز قبل از عید برای خرید لباس‏های جدید و خوراکی‌‏های متنوع به بازارها می‏روند....پیش از فرا رسیدن عید، مردم به زینت خانه ‏های خود می‏پردازند و در صورت توانایی مالی وسایل و ابزارهای جدیدی برای خانه خود خریداری می‏کنند...عید سعید فطر و عید سعید قربان در افغانستان 3 روز تعطیل رسمی است اما به صورت سنتی مردم این کشور یک هفته از عید تجلیل می‏کنند...مردم افغانستان در روز عید پس از بجا آوردن نماز عید ابتدا به خانه افرادی می‌روند که اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند و برای صاحبان عزا آرزوی صبر می‌کنند.سپس برای دید و بازدید به همراه خانواده خود به خانه‏ خویشان و دوستان می‌روند و سپس به مزار اموات خود سری می‌زنند و برای آمرزش آنها دعا می‏کنند...در این میان خانواده‏هایی که فرزندان آنها به تازگی ازدواج کرده‌اند و در دوران عقد (نامزدی) به سر می‌برند برای نو عروسان خود لباس‏ جدید تهیه می‏کنند و معمولا 3 روز پیش از رسیدن عید به همراه نزدیکان خود به خانه عروس می‏روند و خانواده عروس نیز برای دامادشان لباس و هدیه تهیه می‌کنند.با وجود این که مردم افغانستان در سال‌های اخیر با مشکلات اقتصادی بسیاری روبرو هستند اما باز هم سعی می‌کنند آداب و رسومی که از نیاکان خود به ارث برده‌اند را فراموش نکنند...مردم افغانستان به قربانی و تأثیر این سنت اسلامی بر روند معمول زندگی‌شان اعتقاد ویژه‌ای  دارند و در آستانه عید حیواناتی را به همین منظور آماده می‏کنند....

عید سعید قربان در افغانستانعید سعید قربان در افغانستانعید سعید قربان در افغانستانعید سعید قربان در افغانستان


دومین تبادل اسرا بین قاهره و تل‌آویو بعد از عید قربان انجام می‌شود/منابع رژیم صهیونیستی گزارش دادند که دومین تبادل اسرا بین قاهره و تل‌آویو برای آزادی "عوده ترابین" جاسوس اسرائیلی پس از حدود 11 سال از زندان‌های مصر، بعد از عید سعید قربان انجام می‌شود....

خبرگزاری فارس: دومین تبادل اسرا بین قاهره و تل‌آویو بعد از عید قربان انجام می‌شود

عید قربان تجلی سنت ابراهیمی و روز رنگ‌ها و شادی‌ها در پاکستان/صفوف به هم فشرده نماز در صبحگاه عید در مساجد جامع، رونق بازارهای فروش قربانی، سفره‌‌های رنگین و لباس‌های رنگارنگ جلوه‌هایی از ایمان و شوق مردم مسلمان پاکستان در رابطه با عید قربان است.عید قربان از جمله بزرگترین اعیاد و جشن‌های مهم جامعه اسلامی پاکستان به شمار می‌رود و به آن عید "کلان" نیز می‌گویند.عید قربان در پاکستان همچون نوروز، 3 روز تعطیل رسمی بوده و خیلی از سال‌ها،  کل هفته‌ای که عید در آن واقع شده  است تعطیل می‌شود.در این ایام به دید و بازدید از یکدیگر رفته و کوچکترها رفتن به منازل بزرگتر‌ها را لازم می‌دانند. در این عید همه لباس نو بر تن می‌کنند و کوچکترها از بزرگترها عیدی می‌گیرند.عید قربان در پاکستان، "بقر عید" و "عید اضحی" نیز نامیده می‌شود و مردم این کشور به ویژه افرادی که مناسک حج را بجا آورده‌اند، اهتمام خاصی برای قربانی کردن و توزیع گوشت آن میان مردم دارند.در پاکستان که سالیانی است ناامنی و خشونت در برخی از مناطق مرزی آن سایه افکنده، موجب کم‌رنگ شدن رونق این عید اسلامی در مناطق یاد شده نشده است..مردم ایالت "خیبر پختونخواه" و مناطق قبایلی پاکستان نیز اگرچه از امنیت لازم در برخوردار نبوده و در معرض خطر حملات هوایی آمریکا، انفجار یا حمله تروریستی شبه نظامیان قرار دارند اما دست از اجرای این مراسم برنداشته و امسال نیز آماده‌اند که مراسم عید قربان را با شکوه و احترام برگزار کنند...یکی از سنت‌های زیبا در این ایام در پاکستان مراسم خرید و فروش حیواناتی است که قرار است در روز عید  ذبح و قربانی شوند. چند روز مانده به عید، مردم حیوانات مورد نظر خود را با زیورآلات و پارچه‌های رنگی تزئین کرده و آنها را برای فروش در معرض دید همگان قرار می‌دهند. زیرا یکی از ملاک‌ها برای حیوان قربانی زیبا و بی‌نقص بودن است...

 
عید قربان در پاکستانعید قربان در پاکستانخبرگزاری فارس: عید قربان تجلی سنت ابراهیمی و روز رنگ‌ها و شادی‌ها در پاکستان+عکس

جایگاه عید قربان در تاجیکستان/...مردم تاجیکستان همه ساله پس از استقلال این کشور از شوروی سابق، عید قربان را به عنوان یکی از مناسبت‌ها و اعیاد مهم اسلامی گرامی می‌دارند. دولت تاجیکستان نیز از سال‌های آغازین استقلال این کشور از شوروی سابق، روز عید قربان را تعطیل رسمی اعلام کرده است....آماده شدن برای گشودن سفره‌های عید، قربانی کردن گوسفند یا گاو، رفتن به عیادت خویشاوندان، سالمندان و بیماران و قرائت آیاتی از کتاب آسمانی به منظور شاد کردن ارواح گذشتگان از سنت‌های معمول در جامعه مسلمانان تاجیکستان است...تهیه انواع مختلف غذاها و شیرینی‌ها برای سفره عید را که از آداب و رسوم این عید است، اقدامی در جهت ایجاد نشاط، خوشحالی، شادی، مهر و همبستگی با خویشاوندان و دوستان و همسایگان...کودکان یکی از گرو‌ه‌هایی هستند که در اعیاد از جمله عید قربان حضور چشمگیری در مراسم عید دارند.  بزرگان و سرپرستان خانواده در روزهای قبل از فرا رسیدن عید، برای کودکان لباس‌های نو خریده و آنان نیز با پوشیدن این لباس‌های رنگارنگ، در روز عید با ظاهری آراسته و زیبا از منازل خود خارج می‌شوند.  در برخی از مناطق تاجیکستان کودکان به صورت جداگانه با رفتن به درب منازل عید را به آنان تبریک گفته و صاحبان خانه نیز هدایایی از جمله، شرینی جات محلی، اسباب بازی و وجه نقد به آنان هدیه می‌دهند. در چند سال اخیر نیز گشت‌وگذار بزرگسالان با فرزندان در خیابان‌های شهرهای بزرگ تاجیکستان به یک سنت تبدیل شده است...مردم تاجیکستان در این روز به همراه فرزندان خود به مسجد رفته و نماز عید را به پا می‌دارند و کسانی که تمکن و توان مالی مناسبی دارند با قربانی کردن گاو و یا گوسفند بخشی از آن را بین نیازمندان توزیع کرده و بخش دیگری را پس از طبخ غذا، در بین اقوام و نیازمندان توزیع می‌کنند و برخی از مردم با کمک‌های نقدی و جنسی از یتیمان و خانواده‌های بی‌سرپرست دلجویی می‌کنند. ..امسال پنج هزار و 500 نفر از اتباع تاجیکستان برای انجام فریضه حج عازم خانه خدا شده‌اند...رئیس جمهوری تاجیکستان در پیامی به مناسبت عید قربان گفته است، مردم تاجیکستان با استفاده از حقوق و آزادی‌های قانونی خود پس از استقلال این کشور، امکان انجام مراسم و اجرای آیین‌های مذهبی را به دست آورده‌اند.....

خبرگزاری فارس: گرامیداشت سنت‌های مشترک فارسی زبانان/جایگاه عید قربان در تاجیکستان+عکس


لبناني ها به پيشواز عيد سعيد قربان رفتند /بیروت اين روزها حال وهواي ديگري پيدا كرده است و مردم با حضور در خيابان ها و برپايي جشن و سرور، خود را براي برگزاري عيد قربان آماده مي كنند. برغم بحران سياسي در لبنان، مردم اين كشور امسال نيز اهميت و ارزش آداب و رسوم خاص خود را به مناسبت فرا رسيدن عيد قربان فراموش نكرده‌اند و بازار خريد لباس هاي نو و شيريني ها داغ است و خيابان هاي بيروت ترافيك سنگيني دارند. دارالفتواي اهل سنت لبنان يكشنبه را عيد اعلام كرده و در عين حال مجلس اعلاي شيعي روز دوشنبه را روز عيد قربان دانسته است و پيروان اين مذاهب در هر دو روز با حضور در مساجد، نماز عيد خوانده و از فضيلت آن بهره مند مي شوند. مراسم عيد قربان در لبنان شباهت زيادي با مراسم عيد فطر دارد و مردم اين كشور بعد از خواندن نماز عيد، به ديد و بازديد رفته و در خانه‌ها و رستوران‌ها و ديگر اماكن عمومي گردهم مي‌آيند و به مدت ‎ 3روز به جشن و شادي مي‌پردازند. در اين روز همانند ساير اعياد مسلمانان، لبناني‌ها از طبقات مختلف بر سر سفره خود خرما، پسته، گردو قرار مي‌دهند. مردم لبنان در اين روز به خاطر پايبندي به رسم و رسوم ديني و فرهنگي خود، گوسفند، گاو، و حتي شتر را قرباني و گوشت آن را ميان همسايگان، اقوام، دوستان و فقرا تقسيم كرده و شادي اين روز را مضاعف مي كنند. لبناني‌ها در اين روز بعد از قرباني كردن حيوان، با پوشيدن لباس‌هاي نو ابتدا بر سر مزار درگذشتگان خود رفته و فاتحه مي‌خوانند و به موسسه هاي كمك به فقرا سر ميزنند و براي اموات خود مال يا قرباني تقديم مي كنند. مردم لبنان همچنين در اين مناسبت با دادن هديه به يكديگر به ويژه به كودكان در شادي هم شريك مي شوند وعيد سعيد قربان را عيدي خاطره انگيز مي سازند. ...


عبدالله گل : با غم و اندوه به استقبال عيد قربان مي رويم/ ' عبدالله گل ' رييس جمهوري تركيه يكشنبه شب در پيامي به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد قربان ، گفت : ....امسال از عيد سعيد قربان، با غم و اندوه قلبي استقبال مي كنيم و از خداي متعال براي افرادي كه در زلزله اخير جان خود را از دست داده اند و سربازاني كه در راه و طنشان جان سپردند ، طلب رحمت كرده و به بازماندگان آنان تسليت مي گويم . ....


حال و هواي سوريه قبل از تعطيلات عيد سعيدقربان.... تعطيلات 9 روزه عيد سعيد قربان در سوريه از امروز (جمعه) آغاز شد و تا روز يكشنبه 22 آبان ماه ادامه دارد و به همين مناسبت اين روزها شهرهاي مختلف اين كشور اسلامي حال و هواي خاصي دارد... اهالي شهرهاي مختلف سوريه نيز به مناسبت عيد قربان خانه هاي خود را تزيين و لباس نو بر تن مي كنند، چراغ هاي رنگي را روشن كرده و لامپ هايي در خانه يا بر سر در خانه مي آويزند كه بر روي آنها نوشته است: ' هر روزتان بخير '. برخي از مراكز فروش نيز اين روزها با استفاده از اسباب بازي هايي كه به شكل گوسفند است ، اقدام به تزيين مغازه هاي خود كرده و فرارسيدن عيد قربان را يادآوري مي كنند. گزارش هاي رسيده از ساير شهرها به خصوص شهرهايي چون حماه كه در روزهاي گذشته شاهد برخي ناآرامي ها بود حاكي از جنب و جوش مردم مانند دمشق به مناسبت عيد قربان است. شماري از زايران ايراني و ساير كشورهاي اسلامي نيز اين روزها به مناسبت عيد قربان خود را به سوريه رسانده تا در مراسم ويژه حرم مطهر حضرت رقيه (س) و حضرت زينب (س) به مناسبت روز عرفه حضور داشته باشند....

آزادي بيش از 550 زنداني سياسي در سوريه به مناسبت عيد قربان..... /دولت بشار اسد رئيس جمهوري سوريه به مناسبت عيد الاضحي (عيد قربان) 553 نفر از افرادي را كه در تظاهرات و تجمع هاي ضد دولتي بازداشت شده بودند آزاد كرد. افراد آزاد شده كساني هستند كه در جريان درگيري ها و خشونت هاي سوريه دستشان به خون كسي آلوده نشده است. چندي پيش سوريه و اتحاديه عرب تفاهمنامه هاي به منظور پايان دادن به درگيري ها و خونريزي هاي اين كشور امضا كردند كه آزادي زندانيان سياسي نيز يكي از مفاد آن بود. .....

حال و هواي سوريه قبل از تعطيلات عيد سعيدقربانبشار اسد خاورمیانه را تهدید به جنگ کرد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در یکشنبه 15 آبان1390 و ساعت 2:0 |
آغاز خروج ارتش سوريه از شهرها/سوريه در راستاي طرح صلح اتحاديه عرب براي پايان دادن به ماه‌ها ناآرامي در اين کشور خروج نيروي نظامي‌اش از مناطق شهري را آغاز کرده است....

توافق سوریه و اتحادیه عرب در واقع توافق با اصول سوریه است/"حسین راغب" عضو موسس تشکل "اقدام ملی برای آینده سوریه" و از معارضین این کشور گفت: توافق سوریه با اتحادیه عرب برای حل مشکل در کشور اصلا یک راه حل سوری و بر اساس اصول سوریه است.سوریه از ابتدا خواستار شرکت مخالفان ملی در گفت وگو بود که با به کار گیری سلاح مخالف بودند."بشار اسد" رییس جمهوری سوریه همواره بر شرکت همه گروهها، جریان های سیاسی و مذاهب در گفت وگو به منظور حل بحران تاکید داشت و اعلام کرد که خواسته های برحق مردم باید محقق شود. نظام در ماه های گذشته برخی خواسته ها را محقق کرد که از آن جمله می توان به لغو قانون وضعیت فوق العاده، صدور قوانین احزاب، انتخابات، اطلاع رسانی و اداره امور محلی اشاره نمود. .... به همین علت مردم به خیابان ریختند و شعار عدم مداخله بیگانه و اصلاحات زیر نظر بشار اسد را سر دادند.  ما مخالف مداخله خارجی در سوریه هستیم چون هدف این مداخله وادار ساختن نظام به تسلیم است، کسانی که خواستار این مداخله هستند فرقی برایشان نمی کند پشت تانک های آمریکا و اسراییل به حکومت برسند. هدف این عده اجرای طرح های آمریکایی صهیونیستی برای تجزیه منطقه، اقدام علیه مقاومت عربی اسلامی، دور کردن ایران از جهان عرب و از هم پاشیدن رابطه کشورهای عربی است....راغب درباره رابطه مخالفان نظام سوریه با ایران گفت: بالطبع بر سر برخی موارد با ایران اختلاف داریم اما به حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت شرافتنمدانه در منطقه و جهان و حمایتش از منویات اسلامی عربی احترام گذاشته و از آن قدردانی می کنیم. ایران اسلامی همواره در برابر توطئه های اسراییل و آمریکا ایستاد، از جنبش های عربی اسلامی حمایت کرد و همچنان منادی وحدت اسلامی است.....

توافق سوریه و اتحادیه عرب در واقع توافق با اصول سوریه است

نماينده ترکيه نگران "بازي غربي" در سوريه/يک عضو ارشد حزب اصلي مخالف ترکيه که اخيرا از سوريه ديدار کرده است مي‌گويد، يک "بازي غربي" در اين کشور عربي در راه است. بيرگل آيمان گولر معاون حزب جمهوري خلق ترکيه روز چهارشنبه (11 آبان) در شهر جنوبي هاتاي گفت که اخيرا به همراه هياتي، از سوريه بازديد کرده است. گولر گفت که 6 تن از 38 عضو اين هيات ترک تبار از اعضاي حزب جمهوري خلق بوده‌اند. اين نماينده حزب جمهوري خلق ترکيه گفت که بيشتر اخبار منتشره در تلويزيون ترکيه از منابع غربي است که کاملا تصاوير متفاوتي از آنچه اين هيات در سفر چهار روزه خود به سوريه شاهد آن بود، ارائه مي‌کند. وي تاکيد کرد که اين هيات ترکيه در سوريه شاهد هيچ "جنگ داخلي و وحشتي" نبوده است. گولر گفت: "معدود درگيري‌هايي در برخي بخش‌هاي سوريه وجود دارد، اما اين درگيري‌ها نتيجه فعاليت گروه‌هاي تروريستي است." اين نماينده حزب جمهوري خلق گفت که مردم سوريه نگران سناريوي غربي هستند که هدف آن مداخله در امور داخلي اين کشور و در نهايت اشغال آن است؛ همان طور که اين کار را با ديگر کشورها در خاورميانه و شمال آفريقا انجام دادند.....


رایزنی های صالحی و داود اوغلو درباره سوریه/علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان چهارشنبه شب در حاشیه اجلاس استانبول که به موضوع افغانستان اختصاص داشت، با احمد داود اوغلو همتای ترک خود دیدار و درباره موضوعات مهم منطقه به ویژه مسائل سوریه به طور مفصل به گفت وگو و رایزنی پرداخت....

خبرگزاری فارس: رایزنی های صالحی و داود اوغلو درباره سوریه

تجمع سوري ها در شهرهای مختلف سوریه در از حمايت از اصلاحات / صدها هزار نفر از اهالي شهر بندري 'طرطوس' در غرب سوريه روز پنجشنبه با راهپيمايي و تجمع در اين شهر از استقلال ملي كشورشان و اصلاحات در آن حمايت كردند.... شهرها و استان هاي اصلي سوريه به غير از استان هاي ناآرام اين روزها شاهد برگزاري راهپيمايي و تجمع در حمايت از اصلاحات است. روز گذشته (چهارشنبه) مردم شهرهاي 'رقه' در شمال شرق سوريه و 'سلميه ' از توابع استان 'حماه' از برنامه اصلاحات 'بشار اسد' رييس جمهوري اين كشور حمايت كردند. روز سه شنبه نيز مردم 'ديرالزور' در شرق سوريه و در نزديك مرز اين كشور با عراق در حمايت از اصلاحات و تاكيد بر وحدت ملي، راهپيمايي و در ميدان 'سبع بحرات' اين شهر تجمع كردند. روز يكشنبه گذشته نيز شهر سويدا در جنوب سوريه شاهد برگزاري راهپيمايي و تجمع مشابه بود. همچنين هفته گذشته شهرهاي دمشق، حسكه در شمال شرق سوريه و شهر ساحلي لاذقيه در غرب سوريه شاهد برگزاري راهپيمايي عظيم مردمي در حمايت از اصلاحات بود....


کشته شدن 15 نيروي‎امنيتي سوريه درحماه/ يک گروه حقوق بشري اعلام کرد، در آخرين دور خشونت‌ها در استان حماه واقع در شمال غربي سوريه، دست کم 15 نيروي نظامي اين کشور کشته شدند....از سوي ديگر، بعد از حمله مردان مسلح به يک کارخانه در استان حمص واقع در مرکز سوريه در اوايل روز چهارشنبه، دست کم 10 کارگر سوريه‌اي جان خود را از دست دادند. کشور سوريه از اواسط ماه مارس صحنه‌ناآرامي‌هايي بوده است که بر پايه گزارش سازمان ملل در جريان آن بيش از 3 هزار نفر کشته شده‌اند.صدها نيروي امنيتي سوريه در ميان کشته شدگان حضور دارند....


نكات مهم طرح اتحاديه عرب براي سوريه از نگاه خبرگزاري فرانسه/اين طرح حاوي چهار نكته كليدي است كه عبارتند از: توقف كامل خشونت به منظور حمايت از جان شهروندان سوري، آزادي همه افراد بازداشت شده در حوادث اخير در اين كشور، توقف هر گونه حضور نظامي در شهرها و مناطق مسكوني سوريه و اجازه به سازمان هاي وابسته به اتحاديه عرب و رسانه هاي بين المللي و عرب براي تردد آزادانه در سوريه و كشف واقعيت ها در اين كشور.....

نكات مهم طرح اتحاديه عرب براي سوريه از نگاه خبرگزاري فرانسه

حمایت كشورهاي بريكس از پيش نويس قطعنامه روسيه در مورد سوريه /'ويتالي چوركين' نماينده دايم روسيه در سازمان ملل متحد اعلام كرد كشورهاي عضو گروه بريكس متشكل از چين، برزيل، آفريقاي جنوبي و هند با قاطعيت از پيش نويس قطعنامه تهيه شده توسط كشورش به شوراي امنيت درباره سوريه حمايت مي كنند....

چين از موافقت سوريه با طرح اتحاديه عرب استقبال كرد...


اقدام هماهنگ رسانه هاي وابسته به غرب عليه سوريه/رسانه هاي غربي و رسانه هاي منطقه اي (بی بی سی ، دویچه وله ، خبرگزاری آلمان ، رویترز ، صدای آمریکا ، رادیو فرانسه ، العربیه ..) هماهنگ با غرب پس از توافق دولت اسد به انجام اقداماتي براي پايان دادن به ناآرامي هاي داخلي، با تاكيد بر بي فايده بودن اين طرح مي كوشند اوضاع داخلي سوريه را پرآشوب معرفي كنند....

اقدام هماهنگ رسانه هاي وابسته به غرب عليه سوريه

اظهار نظر عجیب الغنوشی: تونس سفیر سوریه در تونس را اخراج می کند / رئیس حزب النهضه تونس که اخیرا در انتخابات این کشور پیروز شد، اعلام کرد که سفارت سوریه در کشورش را می‌بندد و سفیر این کشور را اخراج می‌کند. وی در اقدامی بی‌سابقه مخالفان نظام سوریه را که با اقدامات مسلحانه علیه ارتش و مردم سوریه فعالیت می‌کنند به رسمیت شناخت.....
خبرگزاری فارس: تونس سفیر سوریه در تونس را اخراج می کند

اکثریت مردم سوریه طرفدار بشار اسد هستند/کمال شاتیلا رئیس کنگره مردمی لبنان اکثریت مردم سوریه را طرفدار بشار اسد دانست و گفت: مردم سوریه گرچه خواسته‌های داخلی دارند اما موضع آنها در قضایای کلان و خارجی، موضعی ملی است و مردم سوریه در قبال توطئه‌های خارجی هوشیارند....»

دخالت نظامی غرب در سوریه مردود است/«یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان و یکی از اعضای کمیته عربی حل بحران سوریه ابراز امیدواری کرد که بحران سوریه به صورت صلح‌آمیز و هر چه زودتر حل شود.بن علوی در گفت‌وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن در پاسخ به این سوال که «آیا ماموریت کمیته عربی حل بحران سوریه که تاکنون دو بار با مقامات سوریه دیدار کرده است، جلوگیری از دخالت‌های نظامی بیگانگان در سوریه است؟» اعلام کرد: دخالت غربی با اجماع همه کشورهای عربی مردود است....

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه عمان: دخالت نظامی غرب در سوریه مردود است

هرگونه تجاوز به سوریه تجاوز به «محور مقاومت» است/"طراد حماده" عضو برجسته حزب الله لبنان و وزیر کار در کابینه فؤاد سنیوره گفت : ملت سوریه همانند سایر ملت‌های عرب و غیر عرب خواسته‌هایی دارند که این خواسته‌ها مقبول است ولی بعضی‌ها از این خواسته‌ها سوء استفاده کرده و این مطالبات را از مسیرش منحرف کردند. خواسته‌های مردمی به حق بوده و اتفاقا بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز در اولین سخنرانی‌اش بعد از شروع حوادث، از این خواسته‌های مردمی سخن گفت و اعلام کرد که در صدد اعمال اصلاحاتی واقعی است ...حکومت سوریه همچنان توانائی انجام اصلاحات و برآوردن تمامی خواسته‌های مطرح شده را دارد ...ما ﭘیش بینی نمی‌کنیم که تحولات جاری در سوریه به سمت دخالت خارجی پیش روند ولی به هر حال هر نوع تجاوز به سوریه تجاوز به کشورهای محور مقاومت است و حزب الله دست بسته نخواهد ایستاد.....

خبرگزاری فارس: هرگونه تجاوز به سوریه تجاوز به «محور مقاومت» است/ حزب‌الله دست بسته نخواهد ماند

تحلیل ـ بر خلاف مواضع قطر و عربستان؛ اردن در کنار بشار اسد ایستاد/اظهارات اخیر وزیر امور خارجه اردن در بحبوحه تحولات سوریه و در حالی که قطر تلاش دارد با نقش‌آفرینی در این پرونده نقش حلال بحران سوریه را ایفا کند، اظهارات ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن ناظران تحولات سوریه را شوکه کرد. او گفت: «اردن آمادگی دارد در صورتی که بنا شد سناریوی ناآرامی‌ها در سوریه تکمیل شود منطقه ویژه و جدایی را در عمان برای پناهندگان و آوارگان سوری در نظر بگیرد.»....جوده که در دیدار با احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در عمان این اظهارات را بر زبان راند جزئیات بیشتری در این زمینه نگفت. داوود اوغلو به این دلیل به اردن آمده بود که درباره آخرین تحولات سوریه با این کشور به رایزنی بپردازد و بررسی کند که چه راهکارهای اقتصادی برای جبران خسارت‌های ناشی از تنش‌های حاکم میان آنکارا – دمشق برای دولت اردوغان وجود دارد. وزیر امور خارجه ترکیه در این جا نیز تاکید کرد، با جامعه جهانی برای افزایش فشارها به سوریه همراهیم...اظهارات وزرای امور خارجه اردن و ترکیه یک نکته را به خوبی نشان داد و آن این که بشار اسد دو راه بیشتر ندارد، یا تن به مداخله خارجی دهد یا این که اصلاحات را به طور جدی پیش ببرد. به نظر می‌رسد ظرف روزهای گذشته تحولات تازه‌ای در پشت درهای بسته میان مقام‌های ارشد جامعه جهانی و عربی علیه سوریه رخ داده است. از یک سو بشار اسد، هشدار می‌دهد هر گونه حمله به خاک سوریه کل خاورمیانه را به زلزله‌ای ویرانگر دچار خواهد کرد و از سوی دیگر در حالی که همه منتظر پاسخ حکومت بشار اسد به طرح جامعه عربی برای حل بحران سوریه هستند و انتظار می‌رود دولت سوریه مواضع خود را تا....


وزير الخارجية التركي أحمد داود أوغلو ونظيره الأردني ناصر جودة


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در جمعه 13 آبان1390 و ساعت 13:0 |
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با روزنامه ساندی تلگراف چاپ انگلیس با طرح اين سؤال از مقامات غربی كه "آیا افغانستان دیگری می‌خواهید"، گفت: نیروهای غربی اگر در سوریه مداخله کنند باعث زلزله‌ای خواهند شد که خاورمیانه را به آتش می‌کشد اسد ادامه داد: فشار کشورهای غربی بدون شک افزایش خواهد یافت، اما سوریه با مصر، تونس و یمن متفاوت است، تاریخ و سیاست آن نیز متفاوت است. اسد تأكيد كرد: سوریه محور منطقه است، خط نبرد است اگر با آن بازی کنند باعث زلزله می‌شود، آیا می‌خواهید افغانستان دیگری را ببنید، ده‌ها افغانستان دیگر. هر مشکلی برای سوریه حادث شود منطقه را به طور کامل به آتش خواهد کشید، اگر هدف، تجزیه سوریه است همه منطقه تجزیه خواهد شد. وی ادامه داد: بحران جاری در سوریه بخشی از منازعه است، ما از دهه ۵۰ قرن بیستم تاکنون در حال مبارزه با اخوان‌المسلمین هستیم. اسد با اشاره به اشتباه نظام سوریه در ابتدای اعتراضات گفت: روند اصلاحات کند نیست اما باید پخته باشد، امضای قانون فقط ۱۵ ثانیه طول می‌کشد اما اگر متناسب با جامعه نباشد باعث تجزیه خواهد شد....

بشار اسد: هرگونه اقدام عليه سوريه خاورميانه را به آتش خواهد كشيد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ابراهیمی در یکشنبه 8 آبان1390 و ساعت 14:57 |