اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

عدم حضور رهبران کُرد عراقی در مراسم نوروز دیاربکر

علیرغم ارسال دعوتنامە از سوی برگزارکنندگان مراسم نوروزی دیاربکر، اغلب رهبران کُرد اقلیم کردستان عراق در این مراسم حضور پیدا نکردند.

کرد پرس

۱۳۹۴/۱/۲  |  ساعت: ۱۷ : ۵۰

بە گزارش خبرگزاری کردپرس: مراسم نوروز در کلان‌شهر دیاربکر با حضور میلیونی کُردها و رهبران سیاسی کُرد ترکیە، نمایندگان برخی احزاب اپوزسیون ترکیە و  همچنین نمایندگانی از 40 کشور مختلف جهان و شخصیت هایی از کردستان سوریه برگزار شد.
باوجود اینکە رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها، بە عنوان برگزارکنندگان مراسم، دعوت نامە رسمی برای رهبران سیاسی اقلیم کردستان عراق از جملە مسعود بارزانی ریاست اقلیم و نیچروان بارزانی نخست‌وزیر و همچنین نوشیروان  مصطفی رهبر جنبش تغییر(گوران) فرستادند، اما هیچ‌یک از آنان در این مراسم حضور نیافتند و فقط کوسرت رسول علی، معاون دبیر کل حزب اتحادیە میهنی کردستان پیام تبریکی برای مراسم ارسال کرد.
تنها رهبران چند حزب کوچک‌تر اقلیم کردستان چون محمد حاجی محمود، دبیر کل حزب سوسیال‌دموکرات کردستان و قادر عزیز رهبر حزب آیندە در مراسم نوروز دیاربکر شرکت کردند.
در مراسم نوروزی دیاربکر، کە در آن پیام عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک  در چارچوب روند مذاکرات و نقشه راه صلح کُردها و ترک‌ها توسط سری ثریا اوندر و پروین بولدان به زبان‌های ترکی و کُردی قرائت شد، نمایندگانی از احزاب سیاسی اروپا، سازمان‌های مدنی – اجتماعی اروپا، 25 سفیر کشورهایی مانند: آمریکا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و چند کشور دیگر حضور داشتە و  35 هیئت شامل دیپلمات‌ها و سیاستمداران مختلف از کشورهای خاورمیانه و اروپا در این مراسم شرکت کردند.
همچنین روسای هر 3 کانتون کردی شمال سوریه (عفرین، کوبانی و جزیره) به همراه 32 نفر از هیئت همراه آن‌ها در این مراسم شرکت کردند.
مراسم نوروزی دیاربکر بازتاب وسیعی  در خبرگزاری‌های مطرح جهانی بە دنبال داشتە و بیش از 700 خبرنگار از کشورهای مختلف جهان پوشش خبری مراسم را بر عهدە داشتند.


موضوعات مرتبط: پ پ ک/ پژاک(ترکیه و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه ۲ فروردین۱۳۹۴ ] [ 18:22 ] [ ابراهیمی ] [ ]
گزارش مصور از:

بازگشت کردهای سوریه به کوبانی


به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ صدها تن از مردم شهر کوبانی که با حمله داعش آواره شده بودند، با آزادی این شهر به خانه های خود بازگشتند.

 
 
 
 

موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲ فروردین۱۳۹۴ ] [ 18:9 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دختران سودانی در راه پیوستن به داعش 

یازده دختر و پسر سودانی که در رشته های پزشکی دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند، با سفر به ترکیه به دنبال پیوستن به داعش هستند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ سفر 11 دانشجوی پزشکی سودانی به سوربه برای پیوستن به گروه تروریستی داعش، باعث نگرانی دولت و مردم سودان شده است.

این 11 نفر که دخترانی هم در میان آنها دیده می شوند، تابعیت انگلیس را هم دارند و برای ادامه تحصیل و آشنایی با زادگاه پدری به سودان سفر کرده بودند.

با توجه به اینکه والدین این افراد از اساتید دانشگاه در انگلیس و دولت های عربی حاشیه خلیج فارس هستند، ولی گروه تروریستی داعش توانست این افراد را از طریق طرافدارانش در دانشگاه های سودان به سوی خود جذب کند.

در سال های اخیر گروه هایی در داخل دانشگاه های سودان برای جذب دانشجویان به سوی داعش تشکیل شده است تا دانشجویان سودانی به عضویت این گروه تروریستی دربیایند.

این یازده نفر با توجه به داشتن گذرنامه انگلیسی، به راحتی از طریق فرودگاه خرطوم به ترکیه سفر کردند تا با عبور از مرزهای ترکیه با سوریه به مناطق تحت سیطره داعش برسند.

خانواده آنان نیز برای منصرف کردن فرزندانشان از این اقدام به ترکیه سفر کردند تا پیش از اینکه این جوانان وارد سوریه شوند، آنها را پیدا کنند و مانع از پیوستن این افراد به داعش شوند.

همچنین دولت سودان به دولت ترکیه سفر این افراد را اطلاع داده است و دولت ترکیه هم اعلام کرده که تصاویر این یازده نفر را در سراسر کشورش پخش کرده است تا مانع از عبور آنها از مرزهای ترکیه با سوریه و پیوستن‌شان به داعش شود.

در سال های اخیر ده ها تن از اتباع سودان با سفر به سوریه و عراق به گروه های تروریستی همچون داعش پیوستند و بسیاری از آنها در در درگیری ها به هلاکت رسیدند. اما این اولین بار است که دختران سودانی برای پیوستن به داعش به سوریه سفر می کنند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق، کشور سودان
[ یکشنبه ۲ فروردین۱۳۹۴ ] [ 17:50 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تروریست‌های النصره از چاله به چاه افتادند!

عناصر جبهه النصره که برای عقب‌نشینی از منطقه بیت سحم به اردوگاه یرموک رفتند، از چاله به چاه افتادند.

العالم

جمعه 29 اسفند 1393 - 12:49:18

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم،ناکامی های عناصر جبهه النصره، آن ها را ناچار کرد که از منطقه بیت سحم واقع در ریف جنوبی دمشق عقب نشینی کنند، به همین منظور به سمت اردوگاه الیرموک عقب نشستند تا در این اردوگاه بتوانند تجدید قوا کنند و با نقشه ای جدید به بیت سحم برگردند.

به نوشته الحدث نیوز، منابع بومی در اردوگاه الیرموک خبر دادند که پس از ورود عناصر النصره به اردوگاه الیرموک، گروه های فلسطینی آن ها را به گلوله بستند و جبهه النصره، از یک سو از طرف ارتش سوریه و از سوی دیگر از سوی فلسطینی های اردوگاه الیرموک، قیچی شد و ده ها تن از عناصر این گروه تروریستی به هلاکت رسیده یا زخمی شدند.

عناصر النصره، پس از گرفتار شدن در این شرایط، عطای الیرموک را به لقای آن بخشیدند و راه منطقه الحجر الاسود را در پیش گرفتند.

در این میان قرار بود دولت سوریه، سازمان آزادیبخش فلسطین و گروه های مسلح در اردوگاه الیرموک، روز پنج شنبه قراردادی امنیتی در زمینه بی طرف نگه داشتن اردوگاه الیرموک، امضا کنند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
[ جمعه ۲۹ اسفند۱۳۹۳ ] [ 17:54 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین صدای شهید مهدی صابری در جبهه مقاومت سوریه:

عقب نشینی در کار نیست !...

صدای شهید مدافع حرم حضرت زینب(س) ، شهید مهدی صابری ، فرمانده گروهان علی اکبر ع نیروی مخصوص تیپ فاطمیون از جبهه مقاومت اسلامی افغانستانی ها در سوریه ؛ دقایقی قبل از شهادت:

...

می تونی برامون آب بیاری؟

آب نیست برادر

یاعلی کربلا

اینحا را کلیک کنید.


موضوعات مرتبط: مدافعان حرم زینب(س)، کشور افغانستان، کشور ایران، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۳ ] [ 7:54 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نسیم بیش از ۲۰ بنیاد و سازمان خیریه و بشردوستانه با انتشار ارقام و اطلاعات طی گزارشی، شورای امنیت را به منظور شکست در مهار بحران جنگ چهارساله سوریه و رها کردن غیرنظامیان سوری به حال خود، آماج انتقاد خود قرار داده‌اند.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
[ یکشنبه ۲۴ اسفند۱۳۹۳ ] [ 20:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نسیم گروهک تروریستی داعش پس از حمله به کشورهای سوریه و عراق و ایجاد خسارت‌های بزرگ در این کشورها در حال لشکرکشی به لیبی است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور لیبی
[ جمعه ۱۵ اسفند۱۳۹۳ ] [ 22:42 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فیلم منتشر نشده؛

از فرمانده دلاور تیپ فاطمیون در سوریه سردار شهید علیرضا توسلی(ابوحامد)

اینجا را کلیک کنید.

اخبار مسلمانان


موضوعات مرتبط: مدافعان حرم زینب(س)، کشور افغانستان، کشور ایران، کشور سوریه
[ پنجشنبه ۱۴ اسفند۱۳۹۳ ] [ 6:54 ] [ ابراهیمی ] [ ]

شهادت فرمانده شجاع افغان در جبهه‎های سوریه

تشییع شهید توسلی در مشهد؛ همزمان با ایام فاطمیه

حاج قاسم گفت: اگر فرمانده «فاطمیون» هست، انشاالله پیروزید

 

شمار شهدای زیاد این تیپ که از دو سه سال قبل غریبانه در شهرهای مختلف ایران و افغانستان تشییع می شدند خود گواه مردانگی و غربت این عزیزان بوده و هست . شهدایی که به دست یزیدها و ابوسفیان های زمانه سر بریده شدند و مانند شهید رضا اسماعیلی در حال بریده شدن سر تا لحظه آخر ذکر یا علی یا علی شان در تمام شبکه های دنیا نمایش داده شد و ندای بلندی را در گوش تکفیری‎ها طنین انداخت که زینب هرگز دو بار اسیر نخواهد شد ...

رجانیوز

93/12/11 - 14:51

گروه ایثار و شهادت – رجانیوز: انتشار خبر شهادت سردار سپاه اسلام شهید «علی‎رضا توسلی» فرمانده شجاع «تیپ فاطمیون» در منطقه درعا در سوریه، بار دیگر نام رزمندگان دلاور افغان را که در سال‎های اخیر نبرد سوریه نقشی تعیین کننده ایفا کرده‎اند، سر زبان‎ها انداخت.

به گزارش رجانیوز، «علیرضا توسلی» یکی از شجاع‎ترین فرماندهان میدانی نبرد سوریه، روز گذشته و در منطقه درعا به شهادت رسید، وی که در سال‎های گذشت با سازماندهی رزمندگان افغان از سراسر جهان به خیل مدافعان حرم آل الله پیوسته بود، به عنوان فرمانده «تیپ فاطمیون»، تیپ مخصوص رزمندگان افغان حاضر در نبرد سوریه، به عنوان یکی از قابل اعتمادترین فرماندهان میدانی نبرد سوریه و مورد وثوق سردار سلیمانی شناخته می‎شد.

سردار رشید اسلام شهید علیرضا توسلی، معروف به ابوحامد، فرمانده تیپ فاطمیون روز شنبه 9 اسفند ٩٣، در جريان آزادسازي تپه تل قرين در حومه درعا، به دست تروريست‌هاي جبهه النصره به شهادت رسيد. وی در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز در جبهه دفاع از انقلاب اسلامی حضور داشت. 

با این حال مظلومیت شیعیان افغان چه در افغانستان، چه در ایران و حتی در منطقه نبرد سوریه، موجب شده است که با وجود تقدیم شهدای متعدد توسط «تیپ فاطمیون»، شهدای این تیپ شجاع آنچنان که باید شناخته نشوند.

 وقتی نام حضرت زینب سلام الله علیها و نام مادر سادات فاطمه زهرا (س) می آید ناخود آگاه دل چند کلمه را با خود نجوا میکند : مظلومیت و غربت و دفاع از حریم ولایت و اتفاقی نیست که وقتی شیعیان افغان از همه جای دنیا خواستند دور هم جمع شوند تا تیپی را برای دفاع از حرم حضرت زینب شکل دهند نام آن را که نشان دهنده واقعیت وجودی شان بود تیپ فاطمی نام نهادند ...

بچه های فاطمی و شیعیان مظلوم افغانستان همانطور که از اسمشان پیداست واقعا مظلومند و غریب ، چه در افغانستان چه در ایران و چه در سوریه و عراق.

وقتی بچه های رزمنده فاطمی از سراسر دنیا گرد هم آمدند یکی از اتفاقات بزرگ جبهه مقاومت رقم خورد . شیر بچه های حیدر کرار که اسمشان باز کننده قفلهای بزرگ عملیاتهای مختلف سوریه بود و نامشان لرزه بر اندام دشمن می انداخت گاهی جلوتر از یلان و شیران حزب الله لبنان و کتائب عراق و مجاهدین پاکستان و ... حماسه آفرینی می کردند و این کم کم به یک امر طبیعی تبدیل شده است .

شمار شهدای زیاد این تیپ که از دو سه سال قبل غریبانه در شهرهای مختلف ایران و افغانستان تشییع می شدند خود گواه مردانگی و غربت این عزیزان بوده و هست . شهدایی که به دست یزیدها و ابوسفیان های زمانه سر بریده شدند و مانند شهید رضا اسماعیلی در حال بریده شدن سر تا لحظه آخر ذکر یا علی یا علی شان در تمام شبکه های دنیا نمایش داده شد و ندای بلندی را در گوش تکفیریها طنین انداخت که زینب هرگز دو بار اسیر نخواهد شد ...

اما حکایت شهادت فرمانده تیپ فاطمیون در اولین روز شروع فاطمیه حکایت دیگری است . سردار بزرگی که مورد وثوق کامل حاج قاسم سلیمانی بود و سالها در سنگر مجاهدت و دفاع از ولایت بر همه سبقت گرفته بود . او که در گروههای جهادی با شوروی جنگیده بود و به دوستان میگفت همواره تلاشم این بوده که وارد هیچ حزب و گروه و دسته ای نشوم و مسیر جهاد را تا انتها بروم .

سردار «علی رضا توسلی» فرمانده شجاع و حماسه آفرین «تیپ فاطمیون» در دفاع از حرم بانوی مقاومت «حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) فرمانده محبوب و انسان بسیار زیرک و کم حرفی بود که با اعمالش همه را شگفت زده می کرد .

حارس یکی از رزمندگان نبرد سوریه، درباره شهید ابوحامد فرمانده تیپ فاطمیون اینطور نوشته  :

پارسال در موکب حرم حضرت زینب(س) داشتم با آقای خزاعی مکتب صحبت می کردم. ناگهان حرفش را قطع کرد و داد زد: سلام دلاور سلام فرمانده

دیدم دوید رفت و مردی را بغل کرد که دستش به گردنش آویزان بود و شبیه برادران افغان بود. بعد آوردش داخل موکب و برایش چای آورد. مرد هم با تواضع خاصی چای رو خورد و مثل آدمهای خجالتی خداحافظی کرد و رفت زیارت.

 گفتم این شخص را معرفی کنید.

گفت آقای توسلی فرمانده دلاور فاطمیون.  می‎‎گفت در بزرگیش همین بس که در یک عملیات که چند گردان با هم عملیات کرده و همه گردان‎ها بجز گردان فاطمیون شکست خورده بودند، از حاج قاسم سلیمانی سوال شد که نبرد را ادامه بدهیم یا عقب‎نشینی کنیم.

حاج قاسم پاسخ جالب توجهی داده و پرسیده بود: آقای توسلی در عملیات هست؟ پاسخ شنیده بود: بله به عنوان فرمانده گردان فاطمیون عمل می‎کند.

حاج قاسم پاسخ داده بود: پس ادامه بدهید که انشاالله پیروزید.

فردای آن روز کنار ضریح خضرت رقیه(س) دیدمش. رفتم کنارش و به دست شکسته ش بوسه زدم و بعد از احوالپرسی آرام کنارش نشستم. داشت با بغل دستیش حرف میزد. میگفت اینجا به ما و همشهریهای ما سیم کارت نمیدهند. می‎توانی برای ما سیم کارت تهیه کنی!؟

خیلی دلم سوخت. گفتم او جانش را کف دستش گرفته و حتی از یک سیم‎کارت هم محروم است. نمی دانستم که همین مظلومیتهاست که انسان را بخدا نزدیکتر می کند.

شهادتت مبارک ابوحامد.

گفتنی است پیکر شهید توسلی همراه با شش شهید افغان مدافع حرم روز گذشته به ایران منتقل شده و در روز چهارشنبه ساعت 9 صبح همزمان با سالروز شهادت صدیقه کبری سلام‎الله علیها از مقابل مهدیه مشهد به سمت حرم مطهر رضوی تشییع خواهد شد.

مراسم وداع با پیکر سردار شهید علیرضا توسلی، فرمانده تیپ فاطمیون و شش شهید مدافع حرم نیز سه شنبه شب، 12 اسفند بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد فقیه سبزواری واقع در طلاب خیابان شهید مفتح 4 برگزار خواهد شد.

تصویر فوق متعلق به جانشین تیپ فاطمیون ملقب به «فاتح» می باشد که همراه با فرمانده دلاور این تیپ به شهادت رسید.


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، مدافعان حرم زینب(س)، کشور افغانستان، کشور ایران، کشور سوریه
[ چهارشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۳ ] [ 4:15 ] [ ابراهیمی ] [ ]
تازه‌ترین تحولات میدانی سوریه؛
5هزار گلوله خمپاره و توپ بهمراه 70 حمله هوایی به تروریست‌ها
جلسه اضطراری برای نجات تروریست‌های جنوب سوریه
چرا "تل الحاره" برای صهیونیست‌ها اهمیت دارد
شهادت فرمانده تیپ فاطمیون

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیونگروه بین‌الملل مشرق - برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از آخرین تحولات میدانی جبهه «جنوب سوریه» ، «جبهه ادلب» و «جبهه حلب» گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آن را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه جنوب

ادامه عملیات نظامی "انتقام شهدای قنیطره"

عملیات نظامی یگانهای ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن در محور عملیاتی مثلث مناطق درعا ، قنیطره و دمشق با شدت هر چه تمامتر ادامه دارد که طی آن رزمندگان موفق به پیشروی و تصرف روستای "سبسبه" و ارتفاعات مهم و استراتژیک "تل فاطمه" در حاشیه شمال غربی استان درعا شده اند.

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون
 
به طورهمزمان مواضع تروریستهای تکفیری در بخشهای مختلف استان درعا شامل "کفر ناسج ، کفرشمس ، الحاره ، شیخ مسکین ، انخل ، جاسم و درعا" ، هدف شدید ترین حملات هوایی بالگردها و هواپیماهای جنگی نیروی هوایی ارتش سوریه قرار گرفته اند.
 
کانون نبردهای زمینی در اطراف دو منطقه کفر ناسح و کفر شمس قرار دارد که طی آن نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مجاهد شیعه در تلاش برای سیطره بر آنها هستند. با پیشروی های زمینی دو روز اخیر رزمندگان در این محور که با تصرف ارتفاعات مهمی همچون " تل قرین ، تل فاطمه" و روستاهای "الهباریه ، حمریت ، سلطانه" همراه بوده ، عملا برتری و اشراف آتش سنگین به نفع جبهه خودی رقم خورده است و کفر ناسج نیز عملا از نظر نظامی سقوط کرده تلقی می گردد.
 
بنابر اعلام منابع نظامی نزدیک به ارتش سوریه طی سه روز گذشته حداقل 5 هزار گلوله توپ و خمپاره و بیش از 70 حمله هوایی علیه مواضع تروریستهای تکفیری در مناطق کفرناسج ، حمریت ،سلطانه ، تل قرین صورت گرفته که این حجم وسیع آتش خود نشان دهنده پشتیبانی آتش موثر و مناسب یگانهای هوایی ، توپخانه ، ادوات و موشکی ارتش سوریه و حزب الله از پیشروی های زمینی رزمندگان می باشد. پهبادهای شناسایی و رزمی حزب الله و ارتش سوریه لحظه ای آسمان منطقه را ترک نمی کنند و بطور منظم در حال شناسایی مواضع و مراکز استقرار تسلیحات و نیروهای دشمن تکفیری هستند.
 
جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون
دو عامل موفقیت رزمندگان ارتش و گروههای هم پیمان آن در تصرفات اخیر را باید پشتیبانی وسیع آتش توپخانه ، بمبارانهای دقیق و سنگین هوایی و سرعت عمل و نظم بالای یگانهای زمینی عمل کننده در عملیاتهای هجومی به مناطق یاد شده دانست. گفته میشود که اتاق عملیات مشترک نظامی تروریستها مستقر در شهر امان پایتخت کشور اردن (جنوب سوریه) روز گذشته با حضور "افسران آمریکایی ، اسراییلی ، سعودی ، قطری ، انگلیسی ، اردنی و فرانسوی" بطور اضطراری تشکیل جلسه داده و فرماندهان ارشد گروههای تروریستی "ارتش آزاد ، حبهه النصره (شعبه رسمی القاعده در سوریه) ، جبهه اسلامی و سایر گروهکهای فعال در استانهای جنوبی سوریه یعنی درعا و قنیطره را فراخوان کرده است.

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون
 
در جریان این جلسه فرماندهان اروپایی و عربی و آمریکایی مسئول هدایت نبردها در نیمه جنوبی کشور سوریه ، نسبت به پیشروی های هفته های اخیر رزمندگان ارتش و دفاع وطنی، حزب الله، تیپ فاطمیون و زینبیون ابراز نگرانی کرده و بطور رسمی به فرماندهان گروههای تکفیری اعلام کرده اند که هدف اصلی ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن در کوتاه مدت ، تصرف ارتفاعات استراتژیک "تل الحاره" (مرتفع ترین ارتفاعات جنوب سوریه) می باشد و این ارتفاعات تحت هیچ شرایطی نباید بدست ارتش و دولت سوریه بازپس گرفته شود.
 در این جلسه مقرر شد تا به منظور تمرکز زدایی و تقسیم توان نظامی ارتش سوریه از محور عملیاتی شمال غربی درعا ، یگانهای نظامی جبهه النصره و ارتش آزاد و جبهه اسلامی در 48 ساعت آینده حمله گسترده ای را علیه شهر صنمین (تحت کنترل دولت و ارتش سوریه) واقع در جنوب شرقی منطقه "کفر شمس"  و نزدیک تل حاره سازماندهی و اجرا کنند.
 
جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون

بدیهی است در صورت تصرف محدد تل حاره از سوی ارتش توازن نظامی موجود در درعا و قنیطره بطور کاملا محسوسی بنفع رزمندگان جبهه خودی تغییر کرده و هر آنجه گروههای تروریستی با مدیریت اتاق عملیات مشترک مستقر در اردن در یکسال و نیم گذشته طی عملیاتهای مختلف نظامی علیه مواضع ارتش و قوای حکومتی در جنوب سوریه رشته بودند رسما پنبه خواهد شد!

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون

لازم به ذکر است که ارتفاعات "تل الحاره" مرتفع ترین منطقه در استانهای جنوبی سوریه بوده که اشراف بصری 360 درجه ای نسبت به بخشهای اعظم درعا و قنیطره و همچنین بخش های قابل توجهی از سرزمنیهای اسغالی فلسطین داشته و از اهمیت استراتژیکی برای رژِیم صهیونیستی این حامی بزرگ گروهکهای ترورریستی تکفیری در بحران سوریه و همچنین منطقه خاورمیانه برخوردار می باشد.

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون

شهادت فرمانده کل تیپ قهرمان فاطمیون
از مهمترین تحولات میدانی روز گذشته نبردها در محور عملیات شمال غربی استان درعا شهادت سردار "علیرضا توسلی" ملقب به "ابوحامد" فرمانده کل تیپ سرافراز و دلاور فاطمیون به همراه "حاج فاتح" معاون عملیاتی این گروه در اثر اصابت ترکش خمپاره تروریستهای تکفیری در منطقه "تل قرین" واقع در شمال روستای کفرناسج می باشد.

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون

شهید بزرگوار توسلی از فرماندهان مورد اعتماد و وثوق سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس بود که در هشت سال دفاع مقدس نیز در صفوف رزمندگان سپاه اسلام به مبارزه با ارتش صدام پرداخته بود. گفتنی است ، تیپ فاطمیون متشکل از رزمندگان افغان ساکن سوریه بوده که در کلیه عملیاتهای نظامی بعنوان یگان "خط شکن"عمل کرده و نقش بسیار بارزی در حمایت و حفاظت از عتبات مقدسه در سوریه و عراق دارد.

جنگ کفتارها در حلب!/تشدید حملات تروریستها به فوعه و کفریای شیعه نشین/تداوم عملیات نظامی در محور جنوب سوریه/ شهادت فرمانده تیپ فاطمیون


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۲ اسفند۱۳۹۳ ] [ 6:41 ] [ ابراهیمی ] [ ]

وزیر استرالیایی: داعش، ماجراجوییِ عاشقانه نیست!

وزیر خارجه استرالیا امروز جمعه نسبت به افزایش یافتن شمار زنان استرالیایی که به عراق و سوریه سفر کرده اند تا به عقد عناصر گروه تروریستی داعش درآیند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شبکه خبری العالم، جولی بیشاپ در یک گفتگوی مطبوعاتی به این زنان استرالیایی هشدار داد که مبادا تصور کنند که سفرشان برای پیوستن به داعش، یک ماجراجویی رمانتیک است.

وزیر خارجه استرالیا ابراز داشت: ما متاسفانه شاهد موجی از جوانان هستیم که به صحنه نبرد در سوریه و عراق می پیوندند و همراه با آن شمار دخترانی که در این امر شرکت می کنند، افزایش یافته است.

وی افزود: این وضع منطقی نیست و به همین دلیل، خانواده ها و دوستان باید به این دسته از جوانان را راهنمایی کرده و آنها را قبل از آنکه فرصت از دست برود، نجات دهند.

بیشاپ خاطرنشان کرد: دختری به نام امیره کروم قبل ازعید کریسمس خانه خود در سیدنی را ترک کرد و پس از آن، جنازه اش در سوریه یافته شد. این اقدام، هلاکت است نه شهادت. یک ضرر و زیان فاجعه آمیز و بی معنا است.

بیشاپ ادامه داد: بسیاری از زنان از طریق اینترنت فریب تروریستهای عراق و سوریه را خورده و رهسپار این دو کشور می شوند و در آنجا، با یک گروه وحشی روبرو می شوند که به طرز وحشتناکی با زنان برخورد می کند. داعش یک گروه تروریستی است که در ارتباط با زنان، پرونده ای سرشار از اقدامات وحشیانه دارد.

در همین راستا، جورج برنس نماینده پارلمان استرالیا در 24 ژانویه تاکید کرد: گروه تروریستی داعش همچنان در حال جذب شهروندان استرالیایی برای شرکت در نبردهای جاری در عراق و سوریه است.

گزارشهای مطبوعاتی حاکی است دستکم 110 استرالیایی برای قرار گرفتن در کنار گروه تروریستی داعش کشور خود را ترک کرده اند.

به گفته مقامات امنیتی استرالیا، در بین این افراد 30 تا 40 زن حضور دارند که در استرالیا از فعالیتهای داعش حمایت می کردند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور استرالیا
[ سه شنبه ۱۲ اسفند۱۳۹۳ ] [ 6:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تروریستها از کدام کشورها به سوریه و عراق رفته‌اند ؟

شمار جنگجویانِ بیگانه‌ای که از کشورهای مختلف، به گروه های تروریستی در عراق و سوریه ملحق شده اند، از 30 هزار تن فراتر رفته است.

العالم

دو شنبه 11 اسفند 1393 - 8:44:6

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، شماری از سازمان ها و مراکز مطالعات بین المللی گزارش هایی در این زمینه منتشر کرده اند که از میان این سازمان ها و مراکز می توان به مرکز بین المللی مطالعات افراطی گری و خشونت سیاسی و همچنین گروه سوفان و مرکز پژوهش های بوی اشاره کرد.

در این گزارش ها، 10 کشور، در صدر کشورهایی قرار دارند که گروه های مسلح در عراق و سوریه، از آن ها نیروها جذب می کنند.

این کشورها به ترتیب عبارتند از:

- تونس، 3000 جنگجو
- عربستان، 2500 جنگجو
- اردن، مغرب و روسیه، از هر کدام 1500 جنگجو
- فرانسه، 1200 جنگجو
- لبنان، 900 جنگجو
- انگلیس، آلمان و لیبی، هرکدام 600 جنگجو


موضوعات مرتبط: جریان تکفیری ها، جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، فدراسیون روسیه، کشور سوریه، کشور لبنان
[ سه شنبه ۱۲ اسفند۱۳۹۳ ] [ 6:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نسیم  تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای که اخیراً توسط UNITAR-Unosat، یکی از آژانس‌های سازمان ملل متحد منتشر شده نشان می‌دهد که پس از گذشت چهار سال از جنگ داخلی در سوریه، اکثر شهرهای این کشور با ویرانی‌های گسترده مواجه هستند.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
[ شنبه ۹ اسفند۱۳۹۳ ] [ 19:45 ] [ ابراهیمی ] [ ]

پیوستن یکی از سیاستمداران استرالیا به جنگجویان کُرد در سوریه

یکی از رهبران حزب کارگر استرالیا، این کشور را به منظور پیوستن به جنگجویان کرد سوریه و مقابله با داعش ترک کرده است.

کرد پرس

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۱/۵  |  ساعت: ۱۴ : ۱۴

به گزارش کردپرس، ای بی سی نیوز گزارش داد متیو گاردینر، رهبر شاخه شمالی حزب کارگر استرالیا این کشور را ترک کرده و برای پیوستن به جنگجویان کرد که با داعش می جنگند، به شمال سوریه رفته است.

این سیاتمدار 43 ساله در اوایل دهه 1990 به عنوان مهندس در ارتش خدمت کرده است. به نوشته ای بی سی  این فرد به علت این که نام وی در لیستهای تحت تعقیب قرار نداشته، توانسته است از کشورش خارج شود.

اما سخنگوی دادستانی کل استرالیا می گوید حمایت شهروندان استرالیا از گروههای مسلح در سوریه غیرقانونی است هر چند کردهای سوریه و وزارت دفاع این کشور دشمن مشترکی دارند.

وی افزود اگر شهروندان استرالیا به صورت غیر قانونی در درگیرهای خارج از کشور شرکت کنند، ممکن است به حبس محکوم شوند.

پلیس فدرال استرالیا با بیان این که این موضوع را در دست بررسی دارد، از بیان جزئیات خودداری کرده است.

به نوشته ای بی سی، متیو گاردینر اخیرا با یک خانم که به دنبال کسب حمایت از جنگجویان کُرد است، از طریق شبکه های اجتماعی آشنا شده است.

همکاران این فرد گفته اند در چند هفته گذشته متیو گاردینر را ندیده اند و وی تلفن همراه خود را خاموش کرده است.

بر اساس گزارش ای بی سی، 90 شهروند استرالیایی به ستیزه جویان داعش و دیگر گروههای افراطی پیوسته اند./


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور استرالیا
[ دوشنبه ۶ بهمن۱۳۹۳ ] [ 7:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]

چند تروریست اروپایی در سوریه و عراق هستند ؟

جنجال کنونی درباره تروریسم در کشورهای اروپایی بار دیگر نگاه ها را به تروریست هایی معطوف کرد که از این کشورها به سوریه و عراق اعزام شده اند.

العالم

یک شنبه 5 بهمن 1393 - 14:23:1

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، به تازگی آمار جدیدی از تروریست هایی که برای جنگ از کشورهای اروپایی به سوریه و عراق رفته اند منتشر شده است؛ این آمار به شرح ذیل است:
فرانسه: "مانوئل والس" وزیر کشور فرانسه اذعان کرد که 1400 تن از اتباع این کشور در درگیری های سوریه وعراق مشارکت دارند.
بلژیک: موسسه پژوهشی "بروکینگز" آمریکا، شمار افراد مسلح بلژیکی را که در جنگ سوریه مشارکت دارند، حدود 650 نفر برآورد کرد. با توجه به جمعیت این کشور بیشترین آمار را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
آلمان: دست کم 600 نفر  که 200 نفر از آن ها به این کشور بازگشته اند.
مقامات امنیتی گفته اند 260 نفر در آلمان به باندهای تروریستی مرتبط  هستند و آن ها یک تهدید واقعی به شمار می روند.
انگلیس: طبق اعلام وزارت کشور حدود 600 نفر انگلیس را برای جنگ در سوریه و عراق ترک کرده اند و نیمی  از آن ها به کشور بازگشته اند.
سوئد: طبق تخمین های پلیس این کشور 300 نفر به سوریه وعراق سفرکرده اند اما پلیس تنها 110 مورد ازآن ها را توانسته است ثابت کند. به گفته پلیس 40 نفر از این افراد به این کشور بازگشته اند.
اتریش: وزارت کشور آمار "گردشگران جهادی" این کشور را بیش از 170 نفر اعلام کرد.
هلند: 160 نفر که 30 نفر از آن ها به کشور بازگشته اند. هلند اعلام کرده است که 52 نفر از این افراد پاسپورت جعلی داشته اند .
دانمارک: طبق گزارش سازمان اطلاعات دانمارک، 110 نفر از این کشور به داعش پیوسته اند.
اسپانیا: طبق آمار موسسه های امنیتی این کشور حدود 70 اسپانیایی به تروریست های سوریه و عراق پیوسته اند.
ایتالیا: وزارت کشور ایتالیا معتقد است که 53 تندرو از این کشور به سوریه و عراق رفته اند. البته این کشور مدعی شده است که فقط 4 نفر از آن ها شهروند ایتالیایی بوده اند.

بر پایه برخی گزارش های خبری حدود 800 نفر در ایتالیا دارای گرایشهای افراطی هستند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور سوئد، کشور نروژ
[ دوشنبه ۶ بهمن۱۳۹۳ ] [ 7:5 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روابط عمومی کل سپاه اعلام کرد:

شهادت سردار الله دادی در جغرافیای مقاومت اسلامی

سپاه نیوز: روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از شهادت سردار سرتیپ پاسدار محمد علی الله دادی در جغرافیای مقاومت اسلامی و در دفاع از حرم و مردم مظلوم سوریه خبر داد.

سپاه نیوز

دوشنبه 29 دی 1393 زمان ارسال : 8 : 48 : 14

به گزارش سپاه نیوز؛ در بخشی از این اطلاعیه آمده است: سردار سرتیپ پاسدار محمد علی الله دادی از فرماندهان شجاع، مخلص و خردمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که نقش آفرینی‌های مؤثر وی در دوران دفاع مقدس و سپس در فرماندهی سپاه الغدیر استان یزد برای همیشه ماندگار و الهام بخش نسل‌های امروز و فردای میهن اسلامی خواهد بود.

این اطلاعیه افزوده است: این فرمانده مؤمن و ولایت‌مدار که در مقام مستشاری برای کمک به دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریست‌های تفکیری- سلفی به این کشور عزیمت کرده بود، مشورت‌های تعیین کننده‌ای در راستای توقف و خنثی سازی جنایات و توطئه‌های این فتنه صهیونیستی تروریستی در جغرافیای سوریه ارائه و نام و یاد خود را در زمره مدافعین و حامیان مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی ثبت کرد.

در ادامه این اطلاعیه با اشاره به نحوه شهادت سردار الله دادی آمده است: گروهی از رزمندگان و نیروهای مقاومت اسلامی همراه با سردار رشید اسلام محمد علی‌الله دادی در حین بازدید از منطقه "قنیطره" مورد حمله بالگرد نظامی رژيم صهیونیستی قرار گرفتند که بر اثر این جنایت این سردار دلاور همراه با تعدادی از اعضای حزب الله به شهادت‌رسیدند.

این اطلاعیه با تاکید بر اینکه بی تردید شهادت سردار الله دادی و رزمندگان حزب الله عزم و اراده مقاومت اسلامی در عرصه‌ی مقابله با رژيم صهیونیستی و پی‌گیری آرمان‌های اسلام عزیز را جدی‌تر خواهد کرد" تصریح کرد: اقدام جنایت‌کارانه رژيم صهیونیستی در نقض حریم هوایی کشور سوریه بار دیگر نشان‌داد که فتنه تروریستی داعش و جریان‌های تکفیری در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های نظام سلطه و صهیونیسم و با هماهنگی سران کاخ سفید و رژيم اشغالگر قدس، علیه امت اسلامی طراحی شده است و برای دست‌یابی به اهداف و مقاصد شیطانی خود هیچ گونه پای بندی به قوانین بین المللی و اصول اخلاقی و انسانی ندارد.

در پایان این اطلاعیه با تبریک و تسلیت شهادت سردار الله دادی و تعدادی از رزمندگان حزب الله و مقاومت اسلامی به محضر حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ملت‌های لبنان، سوریه و ایران آمده است: برنامه‌های تشییع، تدفین و گرامیداشت سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار محمد علی الله‌دادی متعاقباً به آگاهی مردم ایران خواهد رسید.


 شهادت سردار محمد علی الله دادی در حمله بالگردهای رژیم صهیونیستی

فرمانده سابق تیپ الغدیر یزد ر حمله بالگردهای توپدار صهیونیستی، به کاروان خودروهای حزب الله در استان ‫‏قنیطره‬ ‫سوریه‬، به شهادت رسید.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ سردار محمد علی الله دادی، فرمانده سابق تیپ الغدیر یزد، عصر دیروز، در حمله بالگردهای توپدار صهیونیستی، به کاروان خودروهای حزب الله در استان ‫‏قنیطره‬ ‫سوریه‬، با شمار دیگری از هم رزمانش، به شهادت رسید.

حسن شمشادی خبرنگار واحد مرکزی خبر با تایید این خبر در گفتگویی با ابنا اظهار داشت: کمتر از ٧٢ ساعت قبل از ‫‏عروجش‬ در گوشه‌ای از حرم حضرت رقیه(س) سه ساله امام حسین(ع)، دیدمش که مشغول نماز و دعا و نیایش بود.

وی افزود: پس از دعا هنگام خروج از حرم، سلام علیکی کردیم و احوال پرسی و التماس دعایی، و با لبخندِ همیشگی‌اش، از هم جدا شدیم و خداحافظی کردیم. و من چه می‌دانستم که این اخرین دیدار است و دیدار بعد به ‫‏قیامت‬ می‌افتد.

شمشادی گفت: دیشب او میهمان حرم حضرت زینب(س)‬ هم بود، مثل بسیاری روز‌ها و شب‌های دیگر، اما این بار او را آوردند، همراه با چند هم رزم شهیدش، برای طواف و وداع.

گفتنی است گروهی از رزمندگان برجسته حزب الله روز گذشته هنگام بازدید از شهر مزرعه الامل در منطقه قنیطره، هدف حمله موشکی بالگرد دشمن صهیونیستی قرار گرفتند. در این حمله دشمن صهیونیستی، چند تن از نیروهای مجاهد حزب الله به شهادت رسیدند.


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، حزب الله لبنــــــان، کشور ایران، کشور سوریه، کشور لبنان، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه ۲۹ دی۱۳۹۳ ] [ 20:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

حمله موشکی رژیم صهیونیستی به کاروان حزب‌الله در سوریه

شهادت فرزند عماد مغنیه و چند تن از فرماندهان ارشد حزب الله

منابع خبری از شهادت ۷ نفر از فرماندهان حزب الله لبنان در مزرعه الامل واقع در قنیطره سوریه خبر دادند. شاید نام جهاد مغنیه در میان شهدای حزب الله بارز باشد اما افراد مهم‌ دیگری هم در میان شهدا هستند که ابوعلی رضا ملقب به ابوعلی طباطبایی یکی از مسئولان نظامی بلندپایه حزب الله و محمد عیسی یکی از فرماندهان اطلاعات این جنبش از جمله آن‌ها هستند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ حزب الله لبنان اعلام کرد گروهی از رزمندگان این جنبش که برای بررسی‌های میدانی به روستای مزرعه الامل در قنیطره سوریه حضور یافته بودند مورد هجوم موشکی رژیم صهیونیستی قرار گرفتند.

حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: گروهی از نیروهای مجاهد حزب الله هنگام بازدید از مزرعه الامل در منطقه قنیطره، هدف حمله موشکی بالگرد دشمن صهیونیستی قرار گرفتند.

حزب الله لبنان تأکید کرد که در این حمله دشمن صهیونیستی، چند تن از نیروهای مجاهد حزب الله به شهادت رسیدند که اسامی آنان پس از اطلاع این موضوع به خانواده‌هایشان، اعلام می‌شود.

منابع خبری لبنان اعلام کردند که در این حمله چهار تن به شهادت رسیدند. «ابو علی الاقليم» فرمانده نظامی حزب‌الله از اهالی منطقه عربصاليم الجنوبيه و «جهاد عماد مغنیه» فرزند فرمانده شهید حزب‌الله در این حمله به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

پیش‌تر اعلام شده بود که یک بالگرد نظامی رژیم صهیونیستی پس از ورود به حریم هوایی سوریه دو موشک به مزرعه البلد در قنیطره شلیک کرد.

ساعت 20:45 به وقت تهران: «ابو عیسی» یکی از فرماندهان و متخصصان عملیات میدانی حزب‌الله در بمباران رژیم صهیونیستی در القنیطره سوریه به شهادت رسیده است.

ساعت 20:50 به وقت تهران: تلویزیون الجزیره قطره اعلام کرد یکی از فرماندهان ایرانی از حمله هوایی اسرائیل به قنیطره جان سالم به در برد.

 

ساعت 20:50 به وقت تهران: حزب الله لبنان اعلام کرد شماری از اعضای این جنبش، در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به بخش تحت کنترل سوریه در بلندی‌های اشغالی جولان به شهادت رسیدند. این افراد حین ماموریت شناسایی در دهکده مزرعه امل در استان قنیطره شهید شدند.

ساعت 21:00 به وقت تهران: خبرگزاری آناتولی ترکیه از حضور گسترده نیروهای حزب الله در مرزهای جنوبی لبنان خبر داد.

ساعت 21:00 به وقت تهران: کانال یک تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که حزب الله هیچ‌گاه عملیات حمله به قنیطره را بدون پاسخ نمی‌گذارد، هرچند این حمله در خاک سوریه صورت گرفت. کانال دو تلویزیون رژیم صهیونیستی هنوز نوع سلاح به کار گرفته شده در عملیات نظامی رژیم صهیونیستی به قنیطره فاش نشده است.

ساعت 21:05 به وقت تهران: یک مقام نا‌شناس رژیم صهیونیستی، مسؤولیت حمله امروز بالگرد توپدار به خاک سوریه را بر عهده گرفت. ساعاتی پیش اعلام شد که دو فروند موشک از یک هلیکوپتر توپدار شلیک شده و در خاک سوریه فرود آمده است. این بالگرد اسرائیلی، نقطه‌ای در شهرک مزرعه الامل در قنیطره در جنوب سوریه را هدف قرار داد. 

ساعت 21:10 به وقت تهران: یک منبع سوری از شهادت ۶ نفر و زخمی شدن یک کودک در حمله رژیم صهیونیستی به قنیطره خبر داد.

ساعت 21:10 به وقت تهران: شبکه الحدث در خبری فوری اعلام کرد مهدی الموسوی، علی فواد حسن، حسین حسن و ابو علی رضا از جمله فرماندهان حزب الله هستند که در بمباران اسرائیل در القنیطره سوریه به شهادت رسیدند.

ساعت 21:12 به وقت تهران: منابع خبری از شهادت ۷ نفر از فرماندهان حزب الله لبنان در مزرعه الامل واقع در قنیطره سوریه خبر دادند. شاید نام جهاد مغنیه در میان شهدای حزب الله بارز باشد اما افراد مهم‌ دیگری هم در میان شهدا هستند که ابوعلی رضا ملقب به ابوعلی طباطبایی یکی از مسئولان نظامی بلندپایه حزب الله و محمد عیسی یکی از فرماندهان اطلاعات این جنبش از جمله آن‌ها هستند.

ساعت 21:20 به وقت تهران: اسامی شهدای حمله موشکی بالگرد رژیم صهیونیستی به کاروان فرماندهان حزب‌الله اعلام شد.

فرمانده شهید محمد عیسى (ابو عیسى الاقلیم)
شهید جهاد عماد مغنیه (جواد عطوی)
شهید مجاهد سید مهدی محمد ناصر الموسوی (سید مسلم)
شهید مجاهد سید علی فؤاد حسن (سید امیر)
شهید مجاهد سید حسین حسن حسن (ابو زهراء)
شهید المجاهد حسین اسماعیل الاشهب (قاسم)

ساعت 21:30 به وقت تهران: کانال ده تلویزیون رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که رژیم صهیونیستی در پشت هجوم قنیطره قرار داشته و هدف، ترور یکی از فرماندهان حزب الله بوده است.

ساعت 21:31 به وقت تهران: «آلون بن دیوید» تحلیلگر صهیونیست گفت: هدف از این هجوم کشتن یکی از مسئولان حزب الله بود. این عملیات حادثه‌ای بی‌نظیر بود و در حالی رخ داد که حزب الله سال گذشته معادله جدیدی را در منطقه برقرار و عملا اعلام کرد که واکنش به هرگونه هجوم اسراییل را حق خود می‌داند.

ساعت 21:50 به وقت تهران: حزب الله لبنان اعلام کرد اقدام رژیم صهیونیستی همانند بازی با آتش و گذشتن از همه مرز‌ها است.

ساعت 22:00 به وقت تهران: پس از شهادت فرزند عماد مغنیه (حاج رضوان) در حمله بالگرد رژیم صهیونیستی به خاک سوریه شبکه خبری المنار، از شبکه‌های نزدیک به حزب‌الله شروع به پخش مارش نظامی کرد. امروز یک بالگرد رژیم صهیونیستی دو فروند موشک به منطقه «قنیطره» در خاک سوریه شلیک کرد و تعدادی از افراد حاضر در منطقه را مورد هدف قرار داد. ساعتی بعد اعلام شد که «جهاد مغنیه»، فرزند عماد مغنیه، فرمانده نامدار حزب‌الله در این حمله به شهادت رسیده است. تعداد شهدای حزب‌الله از ۷ تا ۱۱ نفر اعلام می‌شود.

ساعت 22:05 به وقت تهران: کار‌شناس شبکه تلویزیونی المیادین مدعی شد که نیروهای حزب الله در حال بررسی نصب سامانه سکوی پرتاپ موشک در قنیطره بودند که هدف حملات اسرائیلی قرار گرفتند.

ساعت 22:10 به وقت تهران: حزب‌الله لبنان اعلام کرد که با روش و مقیاسی که فعلاً پرده از آن بر نمی‌دارد، به حمله امروز بالگرد رژیم صهیونیستی و شهید شدن فرزند عماد مغنیه پاسخ می‌دهد. رژیم صهیونیستی اعلام کرده که جهاد مغنیه و همراهانش در حال نصب سکوی پرتاب موشک در این منطقه بوده‌اند.

خبر در حال تکمیل شدن است...


موضوعات مرتبط: حزب الله لبنــــــان، کشور سوریه، کشور لبنان، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه ۲۹ دی۱۳۹۳ ] [ 7:1 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دیدار رئیس سابق مخالفان سوریه با مکین در ریاض

احمد جربا رئیس سابق کروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه با هیأتی از کنگره امریکا به ریاست سناتور آمریکایی "جان مکین" برای بررسی وضعیت میدانی سوریه در ریاض دیدار کرد.

العالم

یک شنبه 28 دی 1393 - 21:48:22

به گزارش پایگاه خبری شبکه خبری شبکه العالم، جربا و هیأت کنگره، اوضاع و آخرین تحولات در جنگ مخالفان علیه نظام سوریه و تشکیلات تروریستی داعش را بررسی کردند.
یک منبع سیاسی در ائتلاف مخالفان سوریه گفت: در این نشست درباره رسیدن یک هیأت نظامی آمریکایی به منطقه جهت آموزش گردان هایی از "ارتش آزاد"، بحث و تبادل نظر شد.
با این وجود، هیأت مذکور به هیچ گونه جزئیاتی درباره طرح آموزش نظامی مخالفان سوریه که بنا به اعلام وزارت دفاع امریکا، با فرستادن صدها مربی نظامی امریکایی با این هدف آغاز شده است، اشاره ای نکرد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور عربستان
[ دوشنبه ۲۹ دی۱۳۹۳ ] [ 6:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]
نصرالله در گفتگوی مفصل با المیادین:

محافظ من جاسوس نبود

آمریکا نابودی داعش را نمی‌خواهد

سردار قاسم سلیمانی برادر عزیز من است

در سال ۲۰۰۶ موشک های فتح۱۱۰ را در اختیار داشتیم

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: همه کشورهای منطقه و جهان که علیه ایران، توطئه نفتی، نظامی و امنیتی به راه انداختند، شکست خواهند خورد و فرو می‌پاشند اما ایران همچنان ایستاده می‌ماند. من این سخن را با توجه به دلایل و قرائن و اطلاعاتم می‌گویم.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در گفتگوی اختصاصی با شبکه المیادین در پاسخ به اینکه خطرناک‌ترین اقدامی که در دوره گذشته اسرائیل علیه حزب الله یا لبنان انجام داده است چه بود، گفت: سال گذشته نقض خطرناکی به این معنا صورت نگرفت البته در خصوص لبنان. آنچه به حاکمیت لبنان مربوط می‌شود نقض‌هایی توسط اسرائیل صورت گرفت که به صورت روتین انجام می‌شود مانند نقض حریم هوایی یا در برخی موارد عبور از حصار مرزی و در برخی از نقض‌های زمینی نیز درگیری صورت گرفت و به آن پاسخ داده شد.

وی افزود: در گلوله بارانی که در مرز لبنان با سوریه در منطقه جلطا صورت گرفت به آن پاسخ داده شد، به اقدام در عدلون نیز پاسخ داده شد. یعنی در خصوص لبنان از نظر نقض‌های نظامی خاک لبنان باید گفت چیز متفاوتی از سالهای گذشته صورت نگرفت و حادثه جدی رخ نداد. روشن است که اسرائیل بر اساس محاسبات خود عمل می‌کند که این در خصوص بازدارندگی نهایی واضح است و حالت بازدارندگی در دو طرف مرز وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند این را انکار کند. یعنی مقاومت اگر بخواهد با اسرائیل درگیر شود این را مدنظر قرار می‌دهد که اسرائیل ارتش قدرتمندی دارد و همچنین اسرائیل نیز اگر بخواهد کاری در خصوص لبنان انجام دهد این را مدنظر قرار می‌دهد که مقاومتی قدرتمند و مقتدر وجود دارد.

هر هدفی در سوریه را حمله به کل محور مقاومت می‌دانیم

مجری گفت: آنچه امروز اسرائیل باید به عنوان تهدید یا پیام روشن دریافت کند این است که حزب الله امروز در آمادگی کامل قرار دارد یا فرا‌تر از آن تمام تسلیحات ممکن را در اختیار دارد.

سیدحسن نصرالله گفت: در هر حال بر اساس اطلاعاتی که رهبران و مسئولان حزب الله دارند آن‌ها این مسئله را به خوبی می‌دانند و این را هم مدنظر قرار می‌دهند. ما از رفتار اسرائیلی‌ها می‌فهمیم که آن‌ها این قدرت حزب الله را مدنظر قرار می‌دهند. بله در خارج از مرزهای لبنان، اسرائیل اقدامات بسیار خطرناکی انجام داده است. بمباران مکرری که علیه اهداف مختلفی در سوریه انجام شده است نقض بزرگی به شمار می‌آید و ما هرگونه حمله به هر هدفی در سوریه را حمله به کل محور مقاومت می‌دانیم یعنی این تنها حمله به سوریه نیست بلکه حمله به کل محور مقاومت است...


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، حزب الله لبنــــــان، گروه داعش(شام و عراق)، کشور ایران، کشور سوریه، کشور فلسطین
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۲۹ دی۱۳۹۳ ] [ 5:57 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سعودی‌ها رکورددار عملیات انتحاری و تروریستی !

روزنامه سعودی الحیات، عربستانی ها را رکورد دار استفاده از پایگاه های اجتماعی و همچنین رکورد دار سربازگیری از طریق این پایگاه ها برای اجرای عملیات تروریستی و انتحاری در سرتاسر مناطق پرتنش از سوریه و تا عراق و یمن دانست.

العالم

دو شنبه 8 دی 1393 - 15:9:44

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه الحیات نوشت: هیچ روزی از سال 2014 نگذشت، مگر آن که در آن روز، خبر مرگ یک تروریست سعودی در یک عملیات انتحاری در مناطق درگیری در یکی از کشورهای عراق، سوریه یا یمن اعلام شود. جوان سعودی به هدف مرغوبی برای جذب و سربازگیری از سوی گروه های تروریست تبدیل شده است و این گروه ها به منظور تشویق و تحریک آنان، پست های فرماندهی یا پست های شرعی به آن ها می دهند و همچنین آنان را به اجرای عملیات تروریستی تشویق می کنند.

الحیات، علت علاقمندی گروه های تروریستی به سربازگیری از سعودی ها، را سوء استفاده این گروه ها از طرز تفکر وهابی ها مبنی بر ترجیح مرگ بر زندگی دانست و نوشت که برخی از سعودی ها، عملیات اتنحاری را "راهی میان بر" برای رهایی از مشکلات روانی و اجتماعی با پوشش دینی می دانند که بهشت را برای عامل انتحاری تضمین می کند. !

پژوهشگران متخصص، با تاکید بر حضور گستردۀ سعودی ها در پایگاه های اجتماعی طی سال های گذشته، این پایگاه ها را عامل تاثیر بر اندیشه های جوانان و تشویق آنان به پیوستن به گروه های تروریستی می دانند.

در این میان، گزارش های متعدد از حضور عربستانی ها به عنوان مبلغان شرعی و جنگجویانی در رکاب سازمان داعش، جبهه النصره و حتی سازمان انصار الشریعه در یمن خبر می دهند.

روزنامه الحیات، همچنین به نقل از منابع آگاه خود، از حضور عناصر سعودی در میان صفوف گروه انصار الشریعه در لیبی خبر داد و تاکید کرد که سعودی ها، از نظر تعداد در چند موقعیت ِ گروه های تروریستی پیشتازند: اجرا کنندگان عملیات، سخنگویان و نمایندگان گروه ها در تصاویر فیلم برداری شده از این گروه ها. و این مساله نشان می دهد که این گروه ها، برای سربازگیری از سعودی ها، حساب جداگانه ای باز کرده و برای آنان اولویت قائل هستند. البته آمار دقیقی از تعداد جنگجویان سعودی در دست نیست، اما در فهرست های موجود، تعداد بسیار زیادی از سعودی ها به چشم می خورد.

بر اساس گزارش های منتشر شده توسط گروه های تروریستی، 60 درصد عناصر انتحاری که در سال 2014 مرتکب عملیات انتحاری شده اند، سعودی بودند. بر اساس این گزارش ها، در اوایل سال جاری میلادی، 16 عربستانی، خود را به نفع جبهه النصره و داعش منفجر کردند. در فاصله بین ماه سپتامبر تا اکتبر نیز 21 عملیات انتحاری توسط گروه تروریستی داعش انجام گرفت که 12 مورد از آن توسط عوامل سعودی صورت گرفت.

هرچند عناصر سعودی، به عنوان جنگجو، در گروه های تروریستی حضور دارند اما این عناصر، معمولا هیزم آتش درگیری ها هستند.
به نوشته پایگاه اینترنتی ستاد "السکینه" وابسته به وزارت امور اسلامی در عربستان، سعودی ها در داعش، تاثیرگذار نیستند و معمولا هیزم آتش درگیری ها هستند.
سران اصلی داعش، در قبال اعضای داعش از برخی کشورها حساسیت خاصی دارند که یکی از این کشورها عربستان است. به همین سبب آزمون های متعددی برای اتباع عربستانی داعش صورت می گیرد و از آن ها خواسته می شود که عملیات انتحاری انجام دهند و اگر سرپیچی کنند، آن ها را به عنوان "منافق یا نفوذی سازمان اطلاعات" اعدام می کنند.

دکتر "منصور الشمری" پژوهشگر متخصص در امور گروه های تندرو و تروریست با تاکید بر این که اطلاع از تعداد دقیق سعودی های موجود در جبهه های درگیری در کشورهای عربی نظیر عراق و سوریه، یا وضع دقیق اجتماعی آنان دشوار است، خاطر نشان کرد: این گونه مسائل، در اختیار پژوهشگران نیست اما از طریق پیگیری گزارش های رسانه ای می توان تخمین زد که شمار سعودی ها در جبهه های درگیری به 1500 تن می رسد که اکثر آن ها بین 18 تا 35 سال سن دارند.

وی افزود: این افراد، با یکدیگر می جنگند، زیرا شماری از آنان به داعش وابسته اند و تعدادی دیگر به جبهه النصره و برخی دیگر نیز به گروه ها و میلیشیاهای دیگر وابسته اند. اما در این میان، عملکرد داعش، پیچیده تر از سایر گروه ها است.

دکتر الشمری خاطرنشان کرد: داعش، برای نفوذ به جامعه سعودی، فن آوری رسانه ای را به کار گرفت و از طریق تویتر به اهداف خود رسید. به عنوان مثال، داعش فیلم هایی بر روی یوتیوب منتشر می کند که در آن ها جوانان سعودی که به این گروه پیوسته اند، گذرنامه های خود را در برابر دوربین پاره می کنند یا وارد اماکن درگیری می شوند و گفت وگوهایی را با لهجه سعودی ضبط می کنند.

وی افزود: در واقع داعش با پخش چنین فیلم هایی می خواهد وانمود کند که داعش، از سعودی ها تشکیل شده اند اما واقعیت آن است که داعش، سعودی ها را در پست های کلیدی به کار نمی گیرند و این مساله درباره افغان ها هم صدق می کند.

این پژوهشگر متخصص در امور گروه های تروریستی خاطر نشان کرد: که عربستان به کانون فعالیت گسترده شبکه های ارتباط اجتماعی تبدیل شده است به ویژه که گزارش ها حاکی از آن است که شمار کاربران پایگاه های ارتباط اجتماعی در عربستان به 10 میلیون تن رسیده است. از سوی دیگر، از میان 240 میلیون بازدید خاورمیانه ای که از یوتیوب صورت می گیرد، 190 میلیون مورد از عربستان است. این آمار ثابت می کند کسانی که برای جنگ، از عربستان به عراق و سوریه رفته اند، همگی توسط افرادی مجازی جذب شده اند که زمینه سفر آن ها را فراهم کرده و آن ها را به سازمان داعش یا دیگر گروه های مسلح تروریست رسانده اند و پس از آن، به آن ها ماموریت های جنگی نظیر عملیات انفجاری و انتحاری واگذار شده است.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه ۹ دی۱۳۹۳ ] [ 4:15 ] [ ابراهیمی ] [ ]
 «ابو عجیب» با لواء ابوالفضل العباس(ع) در جوبر ظاهر شد
 
 نفر وسط: «ابو عجیب» فرمانده لواء ابوالفضل العباس(ع)

منطقه مسیحی نشین جوبر در جنوب دمشق با حضور لواء ابوالفضل العباس(ع) در یک قدمی آزادسازی قرار گرفته است.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ منطقه مسیحی نشین «جوبر» در شرق دمشق ـ پایتخت سوریه ـ طی دو روز گذشته صحنه درگیری نیروهای ارتش و نیروهای مردمی سوریه با تروریست‌های تکفیری بوده است.

هم‌اکنون در جوبر که یکی از مهم‌ترین محورهای عملیاتی ارتش سوریه محسوب می‌شود شدید‌ترین و سخت‌ترین درگیری‌ها میان نیروهای ارتش و عناصر تروریستی جریان دارد.

جوبر در یک قدمی آزادسازی قرار دارد و این خبر درحالی منتشر شده که اخبار و تصاویری از حضور لواء ابوالفضل العباس(ع) به فرماندهی «ابو عجیب» نیز در این منطقه منتشر شد.

ابو عجیب که طی سه سال گذشته به همراه دیگر گرو‌‌ه‌های مدافع به حفظ و حراست از حریم حرم مطهر حضرت زینب کبری(س) و دیگر مناطق شیعه‌نشین سوریه می‌پرداخت‌ هم‌اینک به یاری مسیحیان سوری شتافته است.

وی و نیروهایش که به خادمان حرم حضرت زینب(س) معروف شده‌اند به شهر مسیحی نشین جوبر رفته تا ثابت کنند دفاع از مظلوم واجب است، هرکه می‌خواهد باشد.

فرمانده لواء ابوالفضل العباس(ع) ـ اولین گردان نظامی شکل گرفته در دفاع از حرم حضرت زینب(س) ـ که حدود یک سال مقابل دوربین‌ها ظاهر و خبری از وی در رسانه‌ها منتشر نمی‌شد اکنون از پیشروی‌های قابل ملاحظه در جوبر ابراز خرسندی کرده است و برخی منابع نیز از تسلط کامل نیروهای ارتش و مردمی بر این منطقه خبر داده‌اند.

یک منبع میدانی سوری نیز تأکید کرد که ظرف هفته‌های آتی خبرهای خوشی از جوبر به گوش خواهد رسید، بویژه آنکه تروریست‌های این منطقه هم اکنون امکان برقراری ارتباط با دنیای خارج و دریافت کمک از گروه‌های تروریستی مناطق دیگر را ندارند.

گردان ابوالفضل العباس(ع) که متشکل از اتباع عراقی، لبنانی و شیعیان جنوب دمشق هستند با آغاز بحران سوریه با هدف حمایت و محافظت از مرقد و بارگاه حضرت زینب(س) پس از تهدیدات عناصر گروه‌های تروریستی مبنی بر انهدام و تخریب این بارگاه مطهر تاسیس شد.

 

موضوعات مرتبط: مدافعان حرم زینب(س)، کشور سوریه
[ شنبه ۶ دی۱۳۹۳ ] [ 8:7 ] [ ابراهیمی ] [ ]

هشدار رییس شورای رهبری پ.ک.ک درباره عواقب تجزیه عراق

رییس شورای رهبری پ.ک.ک هشدار می دهد فقط در صورت متحد شدن کردها،شیعیان و سنیها،عراق می تواند داعش را شکست دهد.

کرد پرس

۱۳۹۳/۱۰/۳  /  ساعت: ۱۹ : ۲۷

به گزارش کردپرس، جمیل بایک، در مصاحبه با روزنامه گاردین انگلیس گفته است اگر عراق تجزیه شود، بسیار خطرناک خواهد بود. سنیها، شیعیان و کردهای عراق تنها در صورت همکاری و اتحاد با هم می توانند این گروه فاشیست را شکست دهند.

وی هشدار داد اگر عراق تقسیم شود، جنگ تشدید یافته و تهدید داعش علیه جوامع کوچکتر افزایش می یابد. اما اگر آنها علیه داعش متحد بمانند می توانند داعش را شکست داده و اختلافات خود را بعدا از طریق دیالوگ حل کنند.

رییس شورای پ.ک.ک درباره قرار گرفتن نام پ.ک.ک در لیست گروههای تروریستی آمریکا گفت:« پ.ک.ک امیدوار بود با همکاری با ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش از لیست گروههای تروریستی خارج شود.»

وی در مورد رابطه پ.ک.ک با ائتلاف بین المللی گفت:« ارتباطات پ.ک.ک با ائتلاف بین المللی از طریق واسطه ها و مخفیانه صورت گرفته است. رابطه نظامی و سیاسی میان ائتلاف بین المللی و کردهای عراق و سوریه باید گسترش یابد.»

بایک ضمن انتقاد از درج نام پ.ک.ک در لیست گروههای تروریستی غیر عادلانه خواندن این اقدام گفت آنها پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی می خوانند اما اقدامات ما علیه داعش خلاف آن را ثابت کرده است.

بایک از اسارت تعدادی از نیروهای داعش به دست پ.ک.ک و استرداد آنها به کشورهای متبوعشان خبر داده است. وی به عنوان نمونه به یک آلمانی اشاره می کند که در اقلیم کردستان به اسارت درآمده است.

جمیل بایک، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه را به حمایت از داعش در سوریه برای از بین بردن کانتونهای تازه تاسیس کردها در این کشور متهم کرد. وی گفت ترکیه می خواهد کانتونهای ایجاد شده توسط کردها در سوریه را از بین ببرد و یا کردها را در جنگی طولانی درگیر کند تا تضعیف شوند چون اگر کردها در سوریه و عراق بتوانند خود را اداره کنند، کردهای ترکیه هم می خواهند اداره خودشان را داشته باشند.

وی اردوغان را با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش مقایسه کرد چرا که به گفته وی اردوغان هم در فکر احیای امپراتوری عثمانی برای حکومت بر مناطق سنی نشین خاورمیانه است.

ریس شورای رهبری پ.ک.ک در باره روند صلح میان کردهای ترکیه و دولت این کشور گفت این روند به بن بست رسیده است زیرا اردوغان روند را جدی نمی گیرد. به گفته بایک اردوغان به دنبال خرید زمان است تا حزب عدالت و توسعه در انتخابات آینده ترکیه آرای بیشتری کسب کند و با قدرتمند شدن حزب، قانون اساسی را تغییر دهد.

جمیل بایک در مورد اقدامات انجام شده توسط پ.ک.ک پیرامون روند صلح گفت:«ما همه قدمها را برای رسیدن به صلح برداشته ایم اما اگر اردغان درباره صلح جدی بود هزاران نفر از زندانیان بیمار و در حال مرگ را از زندانهای ترکیه آزاد می کرد.

بایک درباره نامه ماه گذشته عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک که وی نامه را نقشه راه برای ادامه مذاکرات توصیف کرد،گفت رهبری پ.ک.ک آن را پذیرفته و منتظر پاسخ آنکارا است.

وی در پایان گفت:« هر آنچه که از طریق گفتگو قابل حل باشد، انجام شده؛ اکنون زمان مذاکره است و باید برای انجام مذاکره شرایط اوجالان تغییر یابد و تا زمانی که وضعیت زندانی شدن اوجالان تغییر نکند، مذاکره ممکن نیست.


موضوعات مرتبط: پ پ ک/ پژاک(ترکیه و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه ۶ دی۱۳۹۳ ] [ 7:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]
رقابت ریاض با تهران در جنوب آسیا؛
 
پشت پرده حمایت‌های آل‌سعود از هند و پاکستان
 
سعودی‌ها در ازای دلارهای نفتی چه امتیازی می خواهند
 

گروه بین‌الملل مشرق - سیاست خارجی عربستان سعودی در دهه‌های اخیر اوضاع نابسامانی را به خود دیده و با چالش‌های عمده‌ای برخورد داشته است. مقامات ریاض، ایران را مهم‌ترین چالش این کشور می‌دانند و مدعی هستند تهران به دنبال تقویت نفوذ خود در منطقه به ضرر دیگر دولت‌های منطقه است.

ریاض علاوه بر تهران با چالش‌های دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند، از جمله این چالش‌ها نحوه تعامل این کشور با انقلاب‌های مردمی در کشورهای عربی است. علاوه بر اینکه اختلافات اساسی در روابط آمریکا و عربستان به وجود آمده و باعث شده ریاض با مواضع آمریکا در قبال بحران سوریه یا برنامه هسته‌ای ایران مخالفت نماید.

این شاخص‌ها عربستان سعودی را تشویق کرده تا سیاست خارجی خود را در منطقه جنوب آسیا با عمق بیشتری دنبال کند، در همین راستا ریاض از سویی به دنبال استفاده از عمق دینی و ثروت‌های مادی و نفتی خود برای تقویت نفوذش در این منطقه است و از سویی دیگر می‌خواهد نقش ایران را در این منطقه کمرنگ کرده و به قول خودش از مناسبات خود با هند و پاکستان به عنوان اهرم فشاری بر تهران استفاده کند. مقامات آل سعود معتقدند این مواضع می‌تواند جایگاه عربستان در مورد مسائل اساسی منطقه از جمله جنگ کنونی در سوریه را تقویت کند.

دانیل مارکی تحلیلگر مسائل منطقه‌ای در مقاله‌ای با عنوان بازی استراتژیک جدید عربستان در جنوب آسیا از منظر چارچوب کلی سیاست‌های عربستان به بررسی این موضوع پرداخت و نوشت که ریاض اعتقاد دارد توسعه این روابط می‌تواند به منافع داخلی این کشور کمک کند.


موضوعات مرتبط: کشور پاکستان، کشور هندوستان، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۳ دی۱۳۹۳ ] [ 6:36 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سخنان مهم وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران:

به سوریه و عراق سلاح می‌دهیم

امنیت ملی و عتبات متبرکه عراق خط قرمز ما است

حضور مستشاری سردار سلیمانی در عراق و سوریه

سردار دهقان گفت: به طور طبیعی در سوریه و عراق ما با دولت‌ها برای حفظ ثبات و امنیت آنان همکاری می کنیم و در بُعد سلاح و تجهیزات معمولا دولت‌هایشان از ما خرید می‌کنند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ سردار سرتیپ پاسدار دکتر «حسین دهقان» در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه کشورمان در میان کشورهای جهان از نظر قدرت موشکی گفت: ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی دارای جایگاه مناسبی است و در جایگاه پس از آمریکا، روسیه و چین، قرار دارد.

وزیر دفاع کشورمان افزود: ما متناسب با تهدیدات احتمالی علیه کشور، تلاش کرده ایم تا برد موشک هایمان را افزایش دهیم و در این زمینه ما به بردهای لازم رسیده ایم.

* تلاش برای رادار گریز کردن موشک‌ها

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تلاش می کنیم تا دقت اصابت موشک ها و ماندگاری آنها را افزایش بدهیم و موشکهایمان را رادار گریز نماییم.

* امنیت ملی مهم است حتی اگر تهدید آن سوی مرز باشد

سردار دهقان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه عراق مبنی بر اینکه کشورش مانعی ندارد که هواپیماهای ایرانی مواضع داعش را در این کشور هدف قرار دهند؛ و اینکه آیا هواپیماهای ایرانی بر فراز عراق پرواز کرده و مواضع داعش را هدف قرار داده اند، اظهار داشت: امنیت ما برای ما مهم است، حتی اگر جریانی خارج از مرزهای ما بخواهد تهدیدی را برای ما ایجاد کند. خط قرمز ما امنیت ملی ما است.

* خط قرمز ما امنیت ملی و عتبات متبرکه در عراق است

وی تأکید کرد: این را ما صراحتا اعلام کردیم که در عراق عتبات متبرکه خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، اگر داعش یا هر جریان مسلحی بخواهد این مراکز را تهدید کنند، جمهوری اسلامی ایران وارد خواهد شد.

سردار دهقان گفت: ما مرزی داریم که برایمان مهم است، اگر داعش بخواهد از این منظر وارد مرز یا حریم ما شود حتما با آن مقابله خواهیم نمود، ولی امروز ما نیازی به آن نمی‌بینیم؛ آنچه هست اگر دولت عراق به صورت رسمی از ما کمک بخواهد حتما این اقدام را انجام خواهیم داد.

وزیر دفاع کشورمان درباره حمله هفته گذشته رژیم صهیونیستی به برخی مواضع ارتش سوریه نزدیک دمشق گفت: جریان داعش یک جریان صهیونیستی است، و به طور طبیعی اسرائیل هر اقدامی که برای حمایت از داعش بتواند انجام بدهد، آن اقدام را انجام خواهد داد و از هر انجام هر اقدامی که باعث تضعیف مقاومت شود، امتناع نخواهد کرد.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: این موضوع به افرادی در منطقه باید تفهیم شود که اتفاقاتی که در سوریه و عراق می‌افتد در واقع به هدف تأمین امنیت اسرائیل است.
وی افزود: این افراد باید بدانند زمانی که اسرائیل در تجاوز 50 روزه باریکه غزه را می‌کوبید، داعش هیچ واکنشی به این تجاوز نشان نداد، پس نتیجه می‌گیریم که آنچه در منطقه انجام می شود، خواست اسرائیل، آمریکا و نظام سلطه است و هر کاری که اسرائیل انجام می دهد، با هدف تضعیف جبهه مقاومت انجام می‌دهد.

سردار دهقان گفت: جریان‌های مقاومت در فلسطین اشغالی، لبنان و سوریه زیرساخت‌های صنعتی نظامی بسیار قابل توجهی دارند و قادرند که همه مراحل طراحی و تولید موشک ها را انجام بدهند و ما هم در مقاطعی با جریان های مقاومت در بخش های صنعتی و تکنولوژی همکاری کرده ایم و رسماً هم اعلام کرده ایم که با مقاومت در این بخش ها همکاری خواهیم کرد و مقام معظم رهبری هم فرموده اند که کرانه باختری رود اردن نیز باید مانند باریکه غزه مسلح بشود. حمایت از مقاومت در راهبردهای عمومی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، و این امر را دنبال خواهیم کرد.

* آمریکا و اسرائیل جرأت اقدام نظامی علیه ایران را ندارند

وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره تهدیدهای مستقیم آمریکا و رژیم صهیونیستی در سالهای گذشته مبنی بر هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای و سایر تأسیسات، گفت: در طول دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ما هیچ برهه‌‌ای را سراغ نداریم که به نوعی آمریکایی‌ها و اذناب آنان در جهت تضعیف نظام ما اقدامات عملی فروگذار کرده باشند.

سردار دهقان تأکید کرد: آنان هرآنچه که در توان داشتند در حوزه های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به کار گرفتند؛ ولی همه این عداوت‌ها و کینه‌ها و محدودیت‌ها و تحریم‌ها موجب شده که ملت ما مقاوم‌تر و موفق‌تر خودش را به عرصه بیاورد؛ و همه اقدامات آنان را ناکام بگذارد.

وی افزود: اینکه آنان تهدید کردند یا می‌کنند، و یا همواره بحث از گزینه روی میز می‌کنند دال بر پوشالی بودن این تهدید است، به این معنا که اگر قادر به انجام کاری بودند و می توانستند چه مدیریت صحنه و یا مدیریت پیامدهای اقدامات گستاخانه خودشان را در اختیار بگیرند، به خودشان تردید راه نمی دادند.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: درعین حال که این تهدیدات را جدی گرفتیم، هیچگاه تردیدی در اراده و عزم ملت ما نبوده بلکه ما همواره حقانیت خودمان را توانستیم در این مسیر مقاومت به دنیا اثبات کنیم.

سردار دهقان گفت: امروز هم فکر می‌کنیم چیزی که آمریکایی‌ها را ترغیب کرده به اینکه بیایند در فضای متفاوتی با جمهوری اسلامی ایران تعامل کنند، نه از بابت این است که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بخواهیم تعامل و یا مذاکره را بپذیریم، بلکه بیشتر نیازی که است که آنان دارند که می خواهند فضا را به صورتی ترمیم کنند، تا پیامدهای مثبت تری را برای خودشان و امنیت و چهره از بین رفته و مخدوش و تنفری که در سایه اقدمات آنان در جهان ایجاد شده، اقداماتی را انجام دهند.

وی تأکید کرد: لذا ما فکر می‌کنیم که همواره تهدید می تواند از جانب آمریکایی ها وجود داشته باشد؛ اما آنچه که مهم است، ما در مقابل این تهدیدها همواره از بالاترین سطح آمادگی برخورداریم و مطمئنیم که هیچگاه آمریکا و اسرائیل به خودشان جرأت اینکه بخواهند اقدام نظامی علیه ایران کنند، نخواهند داد.

* هیچ اراده ای نمی تواند موضوع موشکی را روز میز مذاکره هسته ای بگذارد

وی در پاسخ به سؤالی درباره تلاشهای آمریکا و گروه 1+5 برای وارد کردن موضوع سامانه های موشکی ایران در مذاکرات گفت: آنچه که امروز با 1+5 درباره آن مذاکره می کنیم صرفا موضوع هسته ای است و به غیر از موضوع هسته‌ای هیچ موضوع دیگری در دستور کار قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: بخش موشکی مربوط به توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران است و این موضوعی است که ما تصمیم می گیریم چه باشد و چه نباشد؛ و هیچ اراده‌ای نمی تواند خارج از اراده ما خودش را بر تصمیماتی که که ما در این حوزه می گیریم اعمال کند؛ و اساسا هم موضوع موشکی در بحث مذاکرات هسته‌ای در هیچ زمانی از طرف ما پذیرفته نشده است، و الان هم طرف مقابل اصراری بر این موضوع ندارد، و به عبارتی پذیرفته که جزو مقوله‌های مورد مذاکره نیست.

* داعش جریانی تکفیری - صهیونیستی و تهدیدی برای منطقه و جهان است

سردار دهقان در پاسخ به سؤالی درباره کمکهای جمهوری اسلامی ایران به عراق جهت مقابله با گروه تروریستی داعش و واقعیت نقش ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق گفت: ما داعش را جریان تکفیری صهیونیستی و همچنین تهدیدی برای منطقه و جهان می دانیم، از کشورهای مختلف اروپایی و اقصی نقاط جهان افرادی با انگیزه‌های مختلف به داعش پیوستند و با آن همکاری می‌کنند و بسیاری از جنایات ضد انسانی و ضد بشری را که اساسا در تاریخ بشر سابقه نداشته است، انجام می دهند.

وی افزود: این افراد به طور طبیعی یک روز به کشورشان باز می گردند، و اگر قرار باشد این نوع رفتار در آن جا در سایه این اندیشه غلط تحقق پیدا کند به طور حتم یک تهدید جدی برای بشریت در همه جا شکل می گیرد.

* آموزش و تجهیز داعش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی

سردار دهقان خاطرنشان کرد: ما داعش را یک جریان محلی نمی دانیم، بلکه اسراییل و آمریکا داعش را در بحث آموزش وتجهیز پشتیبانی می کنند، متاسفانه برخی از کشورهای منطقه با برداشت و تحلیل غلطی که از وضعیت دارند، در این راستا همراهی می کنند؛ تصور آنان این است که با تقویت داعش قادرند ابعاد و دایره نفوذ جمهوری اسلامی ایران را محدود و کشورهای اسلامی را گرفتار وضعیتی خطرناک کنند.

سردار دهقان تأکید کرد: امروز ما شاهد نابودی و تخریب زیر ساخت های اساسی سوریه و عراق توسط این جریان صهیونیستی هستیم، همچنین ده ها هزار نفر را در مناطق مختلف قتل عام کرده و نسل کشی می کنند، این یک جریان ضد ثبات در منطقه است.

* به دولت‌های سوریه و عراق سلاح و مشورت می‌دهیم

وزیر دفاع کشورمان گفت: به طور طبیعی در سوریه و عراق ما با دولت ها برای حفظ ثبات و امنیت آنان همکاری می کنیم؛ ما ثبات و امنیت در سوریه و عراق را در راستای ثبات و امنیت منطقه می دانیم.

سردار دهقان افزود: در بعد سلاح و تجهیزات معمولا دولت‌هایشان از ما خرید می‌کنند و در بعد آموزش و مشاوره در خدمت ارتش و نیروهای مقاومت سوریه و لبنان و عراق هستیم، این را خیلی روشن و صریح اعلام کردیم

* سردار سلیمانی اگر در جرف الصخر حضور داشته باشد برای مشاوره و راهنمایی است

وی همچنین درباره گزارش هایی درباره حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق و فرماندهی برخی از عملیات مانند عملیات جرف الصخر گفت: حتی اگر سردار سلیمانی در آن جا حضور پیدا کرده و می‌کند، باز هم از موضع مشاوره، راهنمایی و آموزش است؛ ما نیرویی را به عنوان نیروی ایرانی در سوریه و عراق مستقر نکرده‌ایم، افرادی نیز که در آن جا حضور یافته اند جهت مشاوره و آموزش هستند، تا به سازماندهی و آموزش کمک کنند، و در زمینه طرح های عملیاتی مشاوره دهند.

وزیر دفاع کشورمان گفت: فرماندهان صحنه همگی محلی هستند، نیروهای عمل کننده همه مردم عراق هستند، امروز معتقدیم مردم عراق به همراه دولت و مرجعیت قادرند مساله عراق را حل کنند و همان گونه که تا کنون موفقیت های چشمگیری را کسب کرده اند انشاء الله در آینده نزدیک عراق را از لوث وجود این جریان صهیونیستی و تکفیری پاک خواهند نمود .

* خبر وجود موشک‌های ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد

سردار دهقان تأکید کرد: خبر وجود موشک های ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد و ما تردیدی نداریم که اسرائیل در هر جایی که بتواند امکانات مقاومت را نابود کند، از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

سردار دهقان درباره موضوع کمک‌های نظامی ایران به ارتش لبنان و ممانعت‌های آمریکا از رسیدن این کمک‌ها گفت: امنیت لبنان برای ما مهم است و در ارتباط با مسائل عراق و سوریه هم تعریف می‌شود.

وی افزود: آنچه که از نظر ما اصل بود، این است که مانع تبدیل شدن فضای درگیری های سوریه، عراق و لبنان به فضای درگیری های شیعه و سنی بشویم، لذا به دولت لبنان پیشنهاد اعطای کمک های نظامی را دادیم تا دولت و ارتش این کشور بتوانند با جریان های تروریستی که امنیت مردم را به خطر انداخته اند، مبارزه کنند و لیستی را هم به مسؤولان لبنانی ارائه کردیم و قرار شد که این لیست را بررسی کنند.

* اقلامی را که به مسؤولان لبنانی پیشنهاد کرده ایم آماده است

سردار دهقان خاطرنشان کرد: در لبنان قانونی وجود دارد که هر کشور ثانی که بخواهد به دولت بیروت کمک یا هبه ای اعطا کند، این کمک یا هبه باید به تصویب دولت برسد. ترکیب دولت لبنان معلوم است و اعضای این دولت نمایندگان گروه های سیاسی مختلف هستند لذا وزارت دفاع ایران نتوانست مصوبه‌ای را از دولت لبنان برای اعطای کمک های نظامی دریافت کند، و ما هچنان آماده هستیم .. اقلامی را که به مسؤولان لبنانی پیشنهاد کرده ایم آماده است، و زمانی که مسؤولان لبنانی آمادگی خود را برای دریافت این اقلام اعلام کنند، این اقلام را در اختیار آنها خواهیم گذاشت.

* پارچین ... اگر اسناد معتبر داشته باشند آماده پاسخگویی هستیم

وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت پارچین گفت: آژانس تاکنون چند بار پارچین بازدید کرده است نقاط مورد نظر در آن را مورد بازرسی قرار داده و از برخی نقاط نیز نمونه برداری کرده است. در مقطعی نیز اعلام کردند که به چیزی که نشان دهنده فعالیت در راستای نظامی باشد دست نیافته‌اند. ولی ما اصولا بر این باوریم که موضوع هسته‌ای بهانه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و نفوذ آن در منطقه و جهان است؛ و آنها در این زمینه هیچ گونه سند و دلیلی ندارند. علاوه بر این، معمولا منابع خبری آژانس، اسرائیلی‌ها و منافقین هستند و آژانس به عنوان یک نهاد بین المللی بازیچه دست دشمنان ما قرار گرفته است.

سردار دهقان با تأکید بر شفافیت فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و انجام آن زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: در حال حاضر نیز ناظران، آژانس در مراکز فعالیت هسته‌ای ایران، مستقر هستند و اقدام به نظارت می کنند و ما موضوعی پنهانی نداریم که آن را از کسی مخفی نگه داریم. با این وجود اعلام کرده ایم که اگر سند متعبر قابل استنادی وجود داشته باشد ما آمادگی پاسخگویی در این باره را داریم.

* در مذاکرات اخیر اسناد جعلی ارائه شد

وزیر دفاع افزود: خوشبختانه در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای مجموعه‌ای از اسناد جعلی از سوی آژانس ارائه شد که در جلسه کارشناسی برای بررسی این مباحث، خود آنها به فقدان سندیت این اسناد اعتراف کردند. بلکه حتی در مقابل از مسؤولان ایرانی می‌خواستند تا سندی در اختیار آنها بگذارند. این در حالی است که آنها هنوز مدعی هستند. ولی ما بارها اعلام کرده ایم که انحراف و فعالیت [خارج از چارچوبی] نداشته ایم و اتهام های مطرح شده در این باره علیه ایران، بی اساس و نابجاست. از این رو اعلام کرده ایم که چنانچه اسنادی مبنی بر انجام این فعالیت ها از سوی ایران در اختیار دارند، ما به آن پاسخ خواهیم داد.

وزیر دفاع ایران با درخواست از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خودداری از پرونده سازی علیه ایران با استناد به اخبار منتشره از سوی صهیونیست ها و منافقین، تأکید کرد: آژانس تاکنون بارها به این جمع بندی رسیده است که اخبار مذکور فاقد اعتبار و نادرست هستند و مطرح کردن مجدد مسائل با استناد به این اخبار، به منزله تداوم بهانه جویی برای ادامه این نزاع است.

* آمادگی ایران برای بازدید بازرسان آژانس از منطقه مریوان

دهقان با اشاره به ادعاهای واهی آژانس درباره فعالیت هسته‌ای ایران گفت: اخیرا آژانس ادعا کرد که ایران در منطقه مریوان، اقدام به انجام تستی کرده است. به همین دلیل از ما درخواست کردند تا این منطقه را مورد بازرسی قرار دهند. ما نیز با اعلام آمادگی در این زمینه از آژانس پرسیدیم که مریوان کجاست و چه فعالیتی در آن انجام می شود و بیایید این منطقه را بازرسی کنید. آنها مصرانه پیگیر این موضوع بودند. ما در مرحله اخیر مذاکرات، اعلام کردیم که بیایید و این منطقه را مورد بازرسی قرار دهید. آنها پاسخ دادند که ما نیازی نداریم مریوان را ببینیم !


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، گروه داعش(شام و عراق)، کشور ایران، کشور سوریه، کشور لبنان، کشور فلسطین، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه ۱ دی۱۳۹۳ ] [ 0:5 ] [ ابراهیمی ] [ ]

1000 تروریست جدید در راه سوریه

1000 تروریست جدید که با نام مخالفان معتدل به دست آمریکا آموزش دیده اند، از طریق مرز ترکیه وارد سوریه می شوند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ یکی از فرماندهان گروه ارتش آزاد سوریه از افزوده شدن هزار نیروی تازه نفس که از سوی آمریکا آموزش دیده اند، به این گروه تروریستی خبر داد.

«خالد الحمود» گفت: این نیروها که از سوی آمریکا و با حمایت مالی عربستان سعودی آموزش دیده اند، از طریق خاک ترکیه وارد سوریه می شوند و به نیروهای موجود ارتش آزاد سوریه خواهند پیوست. این نیروها قرار است تا در شمال سوریه از سویی با ارتش ملی سوریه و از سوی دیگر با نیروهای داعش بجنگند.

وی ادامه داد: هم اکنون در اردوگاه هایی که از سوی آمریکا، عربستان و ترکیه ایجاد شده است، 5 هزار نفر عضو فعال ارتش آزاد و 5 هزار نفر نیروی احتیاط در حال آموزش هستند که در کل 10 هزار نفر می شوند و این افراد در هفته های آینده به تدریج به صفوف ارتش آزاد سوریه خواهند پیوست.

فرمانده ارشد گروه ترویستی ارتش آزاد سوریه همچنین از آمادگی اردوگاه های آموزشی برای ارائه آموزش به تمام گروه های مخالف سوری سخن گفت و از آموزش برخی اعضای گروه هایی مانند احرار الشام در این اردوگاه ها خبر داد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عربستان
[ یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]

داعش از سنجار بیرون رانده شد

العالم - نیروهای پیشمرگه ده ها تن از عناصر تروریست داعش را به هلاکت رسانده، وارد شهر سنجار در غرب موصل شدند.

العالم

شنبه 29 آذر 1393 - 17:46:4

به گزارش پایگاه خبری شبکه خبری العالم، یک منبع محلی در استان نینوا گفت: نیروهای پیشمرگه، عصر امروز پس از درگیری های شدید با عناصر سازمان تروریستی داعش، ده ها تن از آنان را به هلاکت رساندند و سرانجام موفق شدند وارد شهر سنجار شوند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود به پایگاه خبری شبکه "السومریه" خبر داد که نیروهای پیشمرگه، عزم خود را جزم کرده اند تا عناصر تروریستِ داعش را از همه مناطق تحت اشغال خود بیرون برانند.

نیروهای پیشمرگه همچنین، امروز شنبه مناطق مرزی عراق با سوریه را از سمت دو شهر سنجار و ربیعه در غرب موصل، از چنگ داعش آزاد کردند.

"حیدر العبادی" نخست وزیر عراق، پیروزی های اخیر نیروهای پیشمرگه در "زمار" و "سنجار" در استان نینوا را به "مسعود بارزانی" رییس کردستان عراق تبریک گفت و بر حمایت دولت فدرال عراق از منطقه کردستان و نیروهای پیشمرگه تاکید کرد.

سنجار شهری در استان نینوای عراق است که بیشتر مردم آن کردهای ایزدی‌مذهب تشکیل می‌دهند. درصبح روز ۳ آگوست 2014 نیروهای داعش به شهر سنجار حمله کردند و توانستند در مدت زمان اندکی کل شهر را به تسخیر کنند. به گفته سازمان ملل متحد، هزاران نفر از پناهندگان از شهر اخراج شدند و در مکان‌های فاقد امکانات اولیه پناه گرفتند.

نیروهای تروریستی داعش هنگام اشغال سنجار به کشتار وسیع مردم بیدفاع و بیگناه از جمله صدها زن و کودک دست زدند و افزون بر 50 هزار نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کردند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق مرداد ماه امسال به دنبال سقوط سنجار مقام های حزبی و نظامی مسئول برقراری امنیت این منطقه را به دلیل کنترل داعش بر این منطقه اخراج کرد.

وی تاکید کرد آنچه که در سنجار روی داد باعث دردمندی همه ما شد. این مسئولان نباید از سنجار عقب نشینی می‌کردند و باید همان طور که به من وعده داده بودند، جان خود را برای دفاع از این منطقه فدا می‌کردند. باید دوش به دوش پیشمرگ‌های قهرمان که در سنجار ماندند و تا آخرین لحظه از آن دفاع کردند، می‌ایستادند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:7 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کنترل پیشمرگه بر مناطق مرزی موصل با سوریه

نیروهای پیشمرگه کردستان عراق، مناطق مرزی این کشور با سوریه را در غرب موصل تحت کنترل گرفتند.

العالم

شنبه 29 آذر 1393 - 14:41:40

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منبعی در نیروهای پیشمرگه اعلام کرد که این مناطق مرزی از طرف شهرهای سنجار و ربیعه در غرب موصل است.
این منبع به شبکه عراقی سومریه نیوز تأکید کرد که نیروهای پیشمرگه روز شنبه توانستند پیشروی قابل توجهی را در شهرهای سنجار و ربیعه در غرب موصل انجام دهند و مناطق مرزی بین سوریه و عراق را تحت کنترل خود درآورند.
به گفته این منبع، درگیری نیروهای پیشمرگه با گروه تروریستی داعش در چندین منطقه ادامه دارد.
"حیدر العبادی" نخست وزیر عراق دیشب در تماس تلفنی با "مسعود بارزانی" رئیس منطقه کردستان این کشور، پیروزی های اخیر نیروهای پیشمرگه در استان نینوا را به وی تبریک گفت.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 5:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به مناطقی در نزدیکی دمشق

العالم - تلویزیون ملی سوریه اعلام کرد، جنگنده های رژیم صهیونیستی مناطقی را در شهر دیماس و نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق در نزدیکی پایتخت بمباران کرده اند.

العالم

یک شنبه 16 آذر 1393 - 20:29:33

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، تلویزیون ملی سوریه اعلام کرد:" دشمن صهیونیستی با حمله به 2 منطقه امن در استان دمشق - در شهر دیماس و نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق-  به خاک سوریه تجاوز کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش کرد ؛ جنگنده های دشمن صهیونیستی به منطقه ای مسکونی در شهر الدیماس استان ریف دمشق و منطقه ای مسکونی در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر دمشق حمله کردند.

سانا افزود : حملات هوائی اسرائیل تلفاتی نداشت .

خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان محلی گزارش داد دست کم صدای 10 انفجار در شهر دیماس شنیده شده است.

تلویزیون المنار نیز گزارش داد مناطقی در نزدیکی فرودگاه شهر دیماس هدف بمباران قرار گرفته است. همچنین منطقه ای در نزدیکی فرودگاه دمشق نیز هدف بمباران قرار گرفته است.

از آغاز بحران سوریه رژیم صهیونیستی تاکنون چندین بار مواضعی را در خاک سوریه بمباران کرده است.

آخرین بار در ماه می سال گذشته نیروی هوایی رژیم صهیونیستی 3 منطقه از جمله منطقه ای در شهر دیماس که در نزدیکی مرز لبنان واقع شده است را هدف قرار داد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه ۱۷ آذر۱۳۹۳ ] [ 7:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نارضایتی ترکی فیصل از حمله به داعش

ترکی الفیصل رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان بمباران مواضع گروه تروریستی داعش توسط آمریکا و هم پیمانانش را تقبیح کرد و آن را غیرقابل قبول دانست.

العالم

پنج شنبه 13 آذر 1393 - 17:4:9

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه اینترنتی "رای الیوم"، ترکی الفیصل این سخنان را در جمع اعضای شورای اروپایی روابط امور خارجی در لندن بیان کرد. وی افزود: عملیات نظامی ائتلاف بین المللی علیه تندروها که نظام سوریه را شامل نمی شود، اشتباه است.

الفیصل با انتقاد از سیاست دو گانه ائتلاف در برخورد با داعش گفت: کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و سایر کشورها فقط به داعش در عراق حمله می کنند و آمریکا و هم پیمانانش در منطقه، داعش در سوریه و عراق را مورد حمله قرار می دهند.

رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان خاطر نشان کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی در عمل به توصیه عربستان در سال 2012 در زمینه مسلح سازی مخالفان سوری به اصطلاح میانه رو با شکست مواجه شدند؛ در حالی که اگر همان زمان به آن توصیه ها عمل می شد، دیگر اکنون نیازی به استفاده از نیروی هوایی نبود.   

الفیصل با هشدار نسبت به "احتمال افزایش خشونت در سوریه و کشته شدن ده ها هزار سوری در آینده در صورت حل نشدن علل به گفته او افراط گرایی دینی" افزود: دویست هزار سوری در دو سال گذشته کشته شدند و ما نمی خواهیم همین تعداد در سال های آینده کشته شوند.

وی با اعتراف به حمایت مالی کشورش از تروریست ها در سوریه با توافق با آمریکا گفت: هر وقت ضروری باشد در آینده نیز این اقدام را انجام خواهیم داد. 

الفیصل گفت: آنچه به آن نیازمندیم ایجاد منطقه پرواز ممنوع در مرز سوریه و ترکیه و بازسازی ائتلاف مخالفان سوری در اراضی این کشور است.

این شخصیت عربستانی ادعا کرد: اگر روسیه و ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت نکنند، وی بیش از دو ماه دوام نمی آورد.  


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

جستاری در ريشه‌های تاريخی انديشه "داعش"

 به قلم : علی انوزلا مراکشی

"علی انوزلا" نويسنده، تحليلگر و روزنامه‌نگار مراکشی، مدير پايگاه lakome.com که در سال 2013 از سوی دولت مراکش بسته شد. بنيانگذار و سردبير چندين نشريه، برنده جايزه "رهبرانی برای دموکراسی" در سال 2013 و برگزيده سازمان فرانسوی "خبرنگاران بدون مرز" به عنوان "يکی از قهرمانان عرصه رسانه" در سال 2014 است، وی در اين نوشتار به تحقيق پيرامون مراحل تاريخی تحول انديشه داعشی در ميان جوانان متدينی می‌پردازد که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، ابتدا جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند، و رؤيای بازگشت خلافت به جهان عرب و برپايی دولتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا اين نوشته با نگارش "لؤی المدهون" در سايت گزارشی "قنطره" انتشار يافته است.

 شفقنا

دوشنبه, 10 آذر 1393 ساعت 04:58

امروزه گروه داعش، به سان خشن‌ترين تشکيلات در تاريخ جنبش‌های اسلامی با انديشه سه‌گانه "سلفی ـ جهادی ـ تکفيری" شمرده می‌شود و حتی گوی سبقت را از سازمان اصلی خود يعنی "القاعده" هم ربوده است؛ سازمانی که ابومصعب زرقاوی به عنوان پدر معنوی اين گروه تندرو بدان گرايش داشت. اين تشکيلات پيش از آن که يک سازمان ايدئولوژيک باشد، تشکيلاتی طايفه‌محور است و گفتمان دينی متعصبانه‌اش تنها بر يک طايفه يعنی اهل سنت استوار است و خشونت و ارعاب را به عنوان روش رسيدن به آرمان‌های خود می‌شناسد.

پيشينة پيدايش

تاريخ شکل‌گيری اين سازمان به سال 2003م. و به اقدام يک اردنی با نام ابومصعب زرقاوی برمی‌گردد که "جماعت توحيد و جهاد" را در عراق بنيان گذاشت و با اسامه بن لادن رهبر وقت سازمان "القاعده" بيعت کرد. شايد بتوان "سازمان القاعده در سرزمين رافدين" را که به رهبری ابومصعب زرقاوی شکل گرفت، هسته اوليه "داعش" دانست که همه پيروانش از ميان سنيان داخل و خارج عراق بودند.

در سال 2006م. زرقاوی کوشيد تا جنگجويان همکيش را در تشکيلاتی با نام "مجلس شورای مجاهدين" به رهبری ابوعمر عبدالله رشيد بغدادی گرد آورد، اما مجلس يادشده ده ماه بيشتر دوام نياورد و با کشته شدن زرقاوی، در همان سال تأسيس از هم پاشيد؛ زيرا با انتخاب ابوحمزه مهاجر به فرماندهی "گروه القاعده عراق"، ابوعمر بغدادی تن به بيعت با او نداد و شخصاً به تأسيس سازمانی موسوم به "دولت اسلامی عراق" پرداخت. در سال 2010م. و با کشته شدن وی، ابوبکر بغدادی به جای وی نشست.

با آغاز بحران سوريه در سال 2011م. اين تشکيلات خاک سوريه را جولانگاه مناسبی برای عرضه خود يافت، تا از آن‌جا خود را به غرب بکشاند و به اعلام جنگ مقدس بر ضد "رژيم علوی سوريه" بپردازد. در سال 2012م. تشکيلات يادشده فعاليت‌های خود در شام را گسترش داد و وارد درگيری با سازمان‌های جهادی رقيب به‌ويژه جبهه "النصره" شد، تا جايی که بغدادی رهبر اين تشکيلات، بيعت خود با سازمان القاعده را شکست و سرانجام در سال 2013م. پيدايش سازمانی با عنوان "دولت اسلامی عراق و شام" با نام اختصاری "داعش" را اعلام کرد.

علی‌رغم يگانگی خاستگاه ايدئولوژيک اين دو گروه، جبهه "النصره" جنگجويان داعش را به تا جايی به تندروی در اجرای احکام شريعت متهم می‌کند که درگيری‌های ميان آن دو به نبردی فرسايشی بدل شده است. انديشه‌های متعصابه "داعش" حتی به تشکيلاتی مانند "ارتش آزاد سوريه" هم رحم نکرده و آن را که در بحران کشور از هم‌پيمانان بي‌طرف داعش شمرده می‌شود، به ارتداد از آيين اسلام متهم ساخته است.

ريشه‌های انديشه تکفيری و جهادی

برخی ريشه‌های اين انديشه سلفی جهادی را به نخستين اختلاف‌نظر در صدر اسلام ميان حضرت علی بن ابی‌طالب و معاويه بن ابی‌سفيان، و ماجرای حکميت ميان آن دو برمی‌گردانند، امری که به فروپاشی انديشه خلافت و پيدايش اولين رژيم سلطنتی موروثی در اسلام در نيمه نخست قرن اول انجاميد و از همان جا بود که گروهی موسوم به خوارج با داعيه رد اين تحکيم شکل گرفت. اما حتی اگر بپذيريم که خوارج نخستين پايه‌گذاران انديشه‌های تندروانه در تاريخ اسلام بودند، بايد دانست که تفکر آنان در مخالفت با نظريه حکميت پديد آمده که برای پايان دادن به اختلاف ميان امام علی و معاويه پيشنهاد شد و در پی آن، زمام حکومت از خلافت به وراثت انتقال يافت، و پس از حکميت، خوارج از يک سو به تکفير خليفه پذيرفته خود يعنی علی بن ابی‌طالب رو آوردند و از سوی ديگر از شناسايی حکومت معاويه سر باز زدند و با شعار وجوب قيام بر ضد پيشوايان ستم و فسق و خودباختگی، يعنی عليه کسانی به‌پا خاستند که به پيامدهای حکميت، خواه از سر تسليم يا يک گزاره واقعی تن داده‌اند.

اين انديشه تکفيری، بعدها کسی را می‌يابد که آن را از لحاظ فقهی نهادينه می‌کند و آن را در مذهب فقهی احمد بن حنبل (780- 855م.) يکی از پيشوايان چهارگانه اهل سنت و جماعت و پيشوای فقهی مذهب حنبلی شفافيت می‌بخشد؛ مذهبی که در ميان مذاهب اهل سنت تکيه بيشتری بر نص و پرهيز از اجتهاد و دوری از تأويل می‌کند و بدين وسيله زمينه‌های لازم برای بنای انديشه‌های تکفيری را در خود نهفته دارد؛ هر چند بنيانگذار اين مذهب در دوران زندگی خويش از تکفير فرقه‌های مخالف، اعم از شيعه و مرجئه و خوارج و معتزله ابا داشت.

در سده هشتم ميلادی، پايه‌گذار اين مذهب با انديشه‌های معتزله روبه‌رو شد که همسو با حاکمان آن روز جهان اسلام، به انديشه "خلق قرآن" باور داشتند، و پذيرش آن را بر فقيهان و قاضيان تحميل می‌کردند، ولی ابن‌حنبل با آنان به مخالفت برخاست و بی آن که دست از باورهای خود بردارد، به زندان و شکنجه محکوم گرديد.

کسانی که پيرامون اين مذهب به پژوهش پرداخته‌اند، معقتدند سرکوبی که پيشوای اين مذهب در معرض آن قرار گرفت، به شکوفايی و پيروزی گرايش‌های افراطی در ميان اهل سنت و جماعت انجاميد، و از همين رو است که بسياری از تحليلگران وی را پايه‌گذار تاريخی رويکردهای سلفی برمی‌شمرند که امروزه خاستگاه جنبش‌های سلفی جهادی و از جمله انديشه‌ای است که در واپسين سال‌های قرن هجده ميلادی به برپايی دولت سعودی انجاميد.

سرآغاز تندروی فکری

سرانجام اين انديشه در گردونه‌ای افراطی گرفتار شد و در فتاوای فقيهی تبلور يافت که هفت قرن پيش از اين می‌زيست، احمد بن تيميه (661-728م.) اين مذهب را زمينه مناسبی برای توجيه تندروی‌ها و افراطی‌گری‌های خود يافت. امروزه با اين که قرن‌ها از زمان او می‌گذرد، انديشه‌ها و فتاوای او هنوز مايه جدال و بحث در ميان فقهای اسلام است؛ از يک طرف دوستدارانش وی را احياگر باورهای دينی می‌شمارند و از طرف ديگر مخالفانش با توصيف تفکر او به غلو و تندروی، وی را به گسترش انديشه افراطی‌گری و تروريسم متهم می‌سازند.

هر چه باشد، ابن‌تيميه مشهور به "شيخ الاسلام" تأثير بسياری بر جريان‌های مختلف جنبش موسوم به "بيداری اسلامی" و به‌ويژه جريان سلفی ـ جهادی داشته و "القاعده" و "داعش" نيز زاييده همين پايبندی به "نص" و مخالفت با "عقل" است.

شش قرن پس از مرگ ابن‌تيميه، کسی ديگر برمی‌خيزد و به احيای تفکرات او می‌پردازد. "وهابيت" نه تنها مشترکات فراوانی با آن دارد، بلکه پيروان آن، ابن‌تيميه را پدر معنوی خود می‌خوانند و بر اين باورند که مسلمانان از زمان مرگ شيخ‌الاسلام ابن‌تيميه تا شش سده بعد از آن، در جهل و گمراهی به سر برده‌اند، تا اين که محمد بن عبدالوهاب پيدا شده و به اعتقاد پيروانش به احيای دعوت او پرداخته و مردم را به باورهای درست رهنمون شده است؛ برای تحقيق همين امر است که در نگاه آنان، تفکر جهادی به عنوان روشی برای بازسازی حکومت اسلامی يا خلافت شمرده می‌شود.

از ديروز تا امروز

هر که به بازخوانی تاريخ گسترش وهابيت در سال‌های آغازين قرن نوزدهم بپردازد، ميان روش‌های خشونت‌بار آن جنبش پس از اعلام همبستگی با آل‌سعود از يک طرف و خشونت‌هايی که "داعش" برای تحميل عقايد و گسترش نفوذ خود به کار می‌برد، از طرف ديگر، شباهت‌های بسياری را خواهد ديد.

برای حوادثی از قبيل تخريب مساجد و حسينيه‌های شيعيان و مزارها و آرامگاه‌های صوفيان، و برپايی دادگاه‌های شرعی برای اجرای حدود و اعدام‌های دسته‌جمعی که امروز در شهرهای عراق و سوريه ديده می‌شود، در تاريخ جنبش آل‌سعود که انديشه خود را از تفکر وهابی گرفته است نيز به نمونه‌هايی وجود داشته است که در سال‌های ميان 1904 تا 1925م. آرامگاه‌های اهل بيت و صحابه پيامبر را ويران کرده، مساجد و خانه‌های اوليا را از هم پاشيده، و گنبدها و مزارها را فرو ريخته‌اند.

امين ريحانی در کتاب خود با نام "تاريخ نوين نجد و حومه" (ص 28و 29) از حادثه‌ای بزرگ در دعوت محمد بن عبدالوهاب سخن می‌گويد که شخصاً در منطقه "جبليه"، درخت "ذيب" را که مردم به آن تبرک می‌جستند بريده است و در پی آن، ياران وی به تخريب گنبدها و از هم پاشيدن قبرها و از جمله قبور صحابه پيامبر اکرم پرداخته‌اند. به اعتقاد ريحانی، ديگر رخداد بزرگ آن دوره، سنگسار کردن يک زن به اتهام زنا، در يک ميدان عمومی است. ريحانی اين گونه گزارش می‌کند: «زن زناکار سنگسار شد! خبر آن مثل برق در شهر و روستا پيچيد و به سان صاعقه‌ای بر دل‌های همگان اعم از گنهکار و بی‌گناه فرود آمد، جمعی خاموشی گزيدند و گروهی خروشيدند.»

ريحانی می‌افزايد: "فرماندار منطقه احساء به شيخ محمد بن عبدالوهاب نامه نوشت و او را هشدار داد و از وی خواست که اين کار را فرو بگذارد. اين نامه سبب شد که شيخ از بيم جان خود بگريزد، اما اميری با آرزوهای دراز به نام محمد بن سعود، که فرماندار وقت منطقه "الدرعيه" بود، در پی او روان شد و ميان اعتقادات آن دو به عنوان "مصلح" و "امير" پيمانی منعقد گرديد؛ پيمان "مذهب و شمشير" که تا روزگار ما نيز برپا است و نمود آن با کنار هم قرار گرفتن شعار توحيد و شمشير آخته بر پرچم کشور عربستان ديده می‌شود."

کتاب‌های تاريخ ياد می‌کنند که جنگ آل‌سعود که با پشتيبانی شرعی وهابيت همراه بود، هفت‌هزار کشته داشت تا به برپايی پادشاهی سعودی انجاميد؛ حکومتی که سلاطين آن خود را وامدار انديشه تندرو وهابی به عنوان مذهب رسمی کشور می‌دانند و اجرای شريعت و قوانين آن را واجب می‌شمارد، امری که امروزه هم "داعش" رسيدن به آن را آرمان خود می‌داند.

البته در گذر زمانه، مناسبات ميان آل‌سعود و وهابيت همواره بر مدار صلح و صفا نبوده، بلکه گاه چالش‌هايی ميان آن دو پديد آمده و جريان‌های فکری چندی از دل انديشه وهابی بيرون زده و با رژيم سعودی سر ستيز پيدا کرده است. شايد برجسته‌ترين اين جريان‌ها، گروه "القاعده" باشد که اسامه بن لادن آن را با شعار بازگشت انديشه جهادی به سرزمين اسلام، پايه‌ريزی کرد.

بازگشت انديشه جهادی

اين تفکر جهادی تکفيری، اين بار، در نيمه دوم قرن بيستم، با بهانه واکنش به سرکوب برخی از جنبش‌های اسلامی از سوی کشورهای سرکوبگری همچون مصر و سوريه، زمينه‌های بازگشت دوباره به سرزمين‌های اسلامی را پيدا کرده است؛ در يک مرحله، با شروع جنگ آمريکا در افغانستان، رژيم‌های عربی آن‌ها را تشويق کردند که همراه آمريکاييان با اشغالگران روس بجنگند و در مرحله بعد، همان رژيم‌های عرب اين تفکر را به عراق انتقال دادند تا جنبش‌های يادشده اين بار با پشتيبانی اعراب بر ضد آمريکايی‌ها وارد نبرد شوند.

از افغانستان تا عراق، اين تفکر در ميان جوانان متدينی راه يافت که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، روزی جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند و رؤيای بازگرشت خلافت به جهان عرب و برپايی حکومتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند.

ترجمه: رضا مرواريد   شفقنا


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ دوشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب