اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

کردهای سوریه در تدارک برگزاری انتخابات محلی

دویست هزار برگه ی رای از سوی شورای عالی انتخابات در منطقه خودگردان جزیره چاپ شد.

تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۲۹  |  ساعت: ۱۱ : ۲۵
به گزارش خبرگزاری کردپرس http://www.kurdpress.com/fa/  به نقل از HAWARNEWS شورای عالی انتخابات در شهر کردنشین عامودا در کانتون خودگردان جزیره، نشست های اولیه ی خود برای رایزنی با مقامات این منطقه ی کردنشین را به پایان رساند و دویست هزار برگه ی رای را به زبان عربی به چاپ رسانده است.
شورای عالی انتخابات در منطقه ی کردنشین جزیره در شمال سوریه، به رسم دیگر نهادهای وابسته به پ.ک.ک دو رئیس هم ارز مرد و زن دارد و گلناز محمد و گابریل شمعون در حال حاضر روسای این شورا هستند.
آنان پس از رایزنی با کردها، اعراب، سریانی ها و دیگر اقلیت های ساکن منطقه ی جزیره، برگه های رای را آماده کرده اند و قرار است این برگه ها پس از آن که به امضای روسای حکومت خودگردان رسید، بین شهروندان توزیع شود.
در مورد تاریخ برگزاری انتخابات، نحوه ی ساماندهی مجلس محلی و شهرداری ها، انتخابات دو خودگردانی دیگر کوبانی و عفرین و مسائلی از این دست، هیچ گونه اطلاعاتی منتشر نشده است.

گفتنی است سه منطقه ی کردنشین شمال سوریه شامل جزیره، کوبانی و عفرین دارای پیوستگی و یکپارچگی خاکی و جغرافیایی نیستند و دو منطقه ی عرب نشین تل ابیض یا گرکی سپی جزیره را از کوبانی و مناطق جرابلس و عزاز نیز کوبانی را از عفرین جدا کرده اند و در حال حاضر سه خودگردانی دفاکتو در این مناطق به وجود آمده که از سوی احزاب کُرد سوری نزدیک به بارزانی به رسمیت شناخته نشده اند.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه 29 تیر1393 ] [ 17:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]

شهادت 5 رزمنده مقاوت اسلامی لبنان(حزب الله) در سوریه

پنج  رزمنده مقاومت اسلامی لبنان هنگام انجام وظیفه جهادی و دفاع از حرم مطهر حضرت زینب کبری(س) و مقدسات مسلمانان به شهادت رسیدند.

 حزب‌الله و مقاومت اسلامی لبنان امروز طی بیانیه‌ای خبر شهادت ۵ تن از رزمندگان خود را در خاک سوریه اعلام کرد. براساس اطلاعیه مقاومت اسلامی، «بسام عبدالامیر فاعور» از اهالی منطقه خیام جنوبی لبنان، «محمد احمد رشید امهز» از اهالی نیحا البقاعیة، «علی عدنان حامد» از مقنة البقاعیة، «محمد زیاد طلیس» از منطقه الجمالیة البقاعیة و «محمدعلی الرباعی» طی عملیات جهادی و مقابله با تروریست‌های تکفیری در خاک سوریه به شهادت رسیدند. در میان این ۵ شهید، محمدعلی الرباعی که در دفاع از مقدسات اسلامی به شهادت رسید از جوانان فعال فضای سایبری نیز بود که تا آخرین لحظه ضمن مقابله با تروریست‌ها در فضای سایبری نیز از حریم ولایت و مقاومت دفاع کرد. زمان تشییع و تدفین این شهدا که در زادگاه‌شان به خاک سپرده می‌شوند هنوز اعلام نشده است.

 /1393/04/26 پنجشنبه/ 3:51

 http://modafeon.blogfa.com


موضوعات مرتبط: حزب الله لبنــــــان، مدافعان حرم زینب(س)، کشور سوریه، کشور لبنان
ادامه مطلب
[ یکشنبه 29 تیر1393 ] [ 2:21 ] [ ابراهیمی ] [ ]

200 نفر تاجیکستانی در سوریه علیه دولت می جنگند

http://centralasiaonline.com

2014-07-15  / 93/04/26

آسیای میانه آنلاین

دوشنبه - نصرت الله نظروف ، خانه تاجیکستان خود را چند ماه پیش به قصد پیدا کردن کار در خارج ترک کرد.اما سر از سوریه درآورد و در آنجا به عنوان وابسته ابوخالد کلوبی در حال نبرد است.

خانواده اش اخیرا او را در یک ویدیو در شبکه های اجتماعی شناسایی کرده اند که در اواخر ماه مه بر روی سایت odnoklassniki.ru منتشر شد و در آن نظروف از دولت تاجیکستان و روحانیون این کشور خواست تا به دلیل اینکه علیه بالاصطلاح جهاد در سوریه سخن گفته اند «توبه» کنند.این ویدیو فورا مورد مخالفت برادرش خیرالله قرار گرفت.

خیرالله نظروف در پاسخ ویدیویی خود گفت: «فرزندان وی بشدت دلتنگ پدرشان هستند. آنها ممکن است از گرسنگی بمیرند در حالیکه تو مردم را می کشی.»او همچنین در مورد حقانیت نبرد در سوریه ابراز تردید می کند.او در ویدیو خود با فصاحت از برادر خود پرسید: «این چه نوع جهادی است؟ شما برادران مسلمان خود را می کشید.»با این وجود، این تبادل ویدیویی بیشتر از اینکه آزاردهنده خانواده اش باشد نشانه ای از یک مورد برجسته در دستور کار امنیتی مقامات تاجیکستان در مورد مشارکت مردان جوان در جنگ داخلی سوریه است.

واکنش تاجیکستان

تاجیکستان اعتبار آن اولویت را برسمیت می شناسد و تلاش می کند تا در حدود 200 تاجیکی را به کشور بازگرداند که در سوریه نبرد می کنند.رمضان رحیم زاده وزیر داخله تاجیکستان، گفت: «دولت مسئولیت اصلی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را برعهده دارد» و گفت که این کشور خواستار بازگشت تاجیک هایی است که بطور غیرقانونی کشور را ترک کرده و به تلاش های ستیزه جویی در خارج پیوسته اند.متاسفانه، متقاعد کردن مردان جوان برای بازگشت همیشه آسان نیست، حتی با وجود اینکه تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای میانه این روال را در پیش گرفته اند که «جهادی هایی» که به کشور باز می گردند را در صورتی که جرم دیگری مرتکب نشده باشند تحت تعقیب قضایی قرار ندهند.ظاهرا، برای مثال کلوبی هیچ واکنشی به ویدیو ارسالی برادرش نشان نداده است.

تحلیلگران در مصاحبه های قبلی به آسیای میانه آنلاین گفتند که سیاست بازگرداندن افراد همچنین با مخالفت هایی روبرو شده است، چرا که برخی ناظران نگران هستند که شورشیانی که باز می گردند بعدا برای سرزمین خود تهدید امنیت خواهند بود.

روحانیون ایدئولوژی جهادی را محکوم می کنند

روحانیون تاجیکستان اشاعه ایدئولوژی جهادی با هدف تطمیع و کشاندن جوانان به افراط گرایی را محکوم می کنند.جمال الدین خاموشف رئیس اداره فتوا مرکز اسلامی تاجیکستان گفت: «وقتی والدین ما ... نمی توانند آرامش داشته باشند، هیچ قربانی به نام خداوند پذیرفته نخواهد شد.»او گفت: «اکنون بهترین گزینه جهاد این است که به خانه بازگردید، هدایت خانواده خود را در دست داشته باشید و والدین خود را خوشحال کنید.»

علمای مذهبی می گویند که عدم شناخت اسلام دلیل اصلی پیوستن اتباع آسیای میانه به بالصطلاح «جهاد» در سوریه و جاهای دیگر است.محی الدین کبیری رهبر حزب مخالف رنسانس اسلامی تاجیکستان گفت: «ما لازم است اسلام را بدرستی به جوانان یاد بدهیم. آنها جهاد را درگیری نظامی می دانند. اما آنهایی که قرآن می دانند بخوبی درک می کنند که هدف از جهاد تغییر برای بهتر شدن است. سلاح در دست گرفتن تنها برای مبارزه با دشمنی قابل قبول است که سرزمین، دین یا ملک شما را تهدید می کند.»

گزینه ها برای آموزش

ناظران می گویند که تاجیکستان راه های زیادی را رفته است تا شهروندان این کشور مطالب بیشتری در مورد اسلام یاد بگیرند.بنا به گفته عبدالرحیم خالیکوف، رئیس کمیته دولتی امور مذهبی و هماهنگی رسومات و سنت ها، اکنون تاجیکستان در سراسر کشور 16 مدرسه دینی دارد، کشور بیش از 4,000 مسجد دارد و همه مساجد بزرگ در قانون مجاز شده اند که یک مدرسه مذهبی داشته باشند.در همان حال، این کشور نسخه هایی از قرآن به زبان تاجیکی را منتشر کرده است تا شهروندانش بتوانند قرآن را آسان تر مطالعه و درک کنند.خالیکوف گفت: «ما در طی 23 سال گذشته ... قرآن کریم را چهار بار به زبان تاجیکی منتشر کرده ایم چرا که ما کوشش کرده ایم تا با هر گونه ظهور افراط گرایی مذهبی مبارزه کنیم.»


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور تاجیکستان، کشور سوریه
[ پنجشنبه 26 تیر1393 ] [ 19:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]

هلاکت 200 تروریست مغربی عضو داعش

چهار شنبه 25 تیر 1393 - 9:37:46
وزیر کشور مغرب با اذعان به عضویت بیش از 2000 تبعه این کشور در گروه تروریستی داعش، تأکید کرد که تا کنون حدود 200 مغربی در عراق و سوریه از پای در آمده‌اند.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "محمد حصاد" در دیدار اعضای مجلس مشورتی مغرب گفت: اطلاعات به دست آمده حاکی است که بیش از 2 هزار مغربی در صفوف گروه موسوم به "دولت اسلامی" (نام جدید داعش پس از ادعای خلافت) می‌جنگند و 5 تن از آنان نیز اخیرا به مسؤولیتهای مهمی در این گروه تروریستی دست یافته‌اند.
وزیر کشور مغرب خاطرنشان کرد: این عناصر به دو مجموعه تقسیم می شوند که نخستین گروه از آنها هزار و 112 نفر هسند که به صورت مستقیم از مغرب اعزام شده‌اند و گروه دوم نیز هزار و 500 تا 2 هزار نفر را تشکیل می‌دهند که مقیم کشورهای اروپایی هستند.
حصاد اظهار داشت: 5 مغربی پستهای مهمی در داعش گرفته‌اند، به صورتیکه یکی از آنان از فرماندهان نظامی است، یک نفر هم قاضی شرعی است، یکی از آنها نیز از مسؤولان کمیته امور مالی است، و یکی هم مسؤول منطقه "جبل ترکمان" و دیگری هم مسؤول مرزهای خاکی است.
وزیر کشور مغرب خاطرنشان کرد: تا امروز 200 مغربی در عراق و سوریه از پای در آمده اند و 128 تن نیز به مغرب بازگشته اند و اکنون تحت نظارت سرویسهای امنیتی از آنها تحقیق می‌شود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، مغرب (مراکش)
[ چهارشنبه 25 تیر1393 ] [ 19:33 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فهیم تاشتکین ؛

کُردهای سوریه، محافظین امنیت ترکیه

اگر سکوت در برابر حملات داعش و شرایط دشوار کُردها ادامه پیدا کند و خودگردانی های کُردی سقوط کنند ، داعش در مرز ترکیه صاحب یک قلمرو 450 کیلومتری می شود.

تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۹  |  ساعت: ۱۲ : ۲۸
کردپرس http://www.kurdpress.com / حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) به رهبری صالح مسلم که به عنوان یکی از احزاب اقماری پ.ک.ک شناخته می شود در سه منطقه ی کُردنشین شمال سوریه و در چند متری شهرهای مرزی ترکیه، سه خودگردانی ایجاد کرده و کنترل نظامی، انتظامی و ارائه ی خدمات اداری و اجرایی اغلب شهرهای کُردنشین سوریه را در دست دارد. با وجود آن که صالح مسلم دو بار به دعوت وزارت امور خارجه ی ترکیه به این کشور دعوت شد، اما آنکارا هنوز هم با خودگردانی های کُردی ارتباطی برقرار نکرده و ترجیح می دهد با شورای میهنی کُردهای سوریه (ENKS) یعنی نهادهای کُرد سوری نزدیک به بارزانی ارتباط داشته باشد. این موضوع بر کسی پوشیده نیست که لابی های داود اوغلو در راهیابی 11 سیاست مدار کُرد نزدیک به بارزانی به ائتلاف مخالفین سوری در استانبول، بسیار تاثیرگذار بود. این در حالی است که این احزاب، بر روی زمین و در شرایط واقعی و عینی قدرتی در دست ندارند و حزب اتحاد دموکراتیک هم حاضر نیست به آنان اجازه ی فعالیت دهد. در چنین شرایطی رویکرد ترکیه نسبت به کُردهای سوریه، معادلات امنیتی و ژئوپولیتیکی این موضوع و ارتباط آن با مذاکرات صلح و اوجالان از اهمیت به سزایی برخوردار است و فهیم تاشتکین در مقاله ی خود به بررسی این موضوع پرداخته است.
 
فهیم تاشتکین/ فکر می کنم هیچ کسی به اهمیت استراتژیک این موضوع اشاره نکرده که شهر دویست هزار نفری رقه در شمال سوریه و در مرز ترکیه، از مدت ها پیش به دست داعش افتاده و هنوز هم این شهر در کنترل افراد این گروه است. رقه از این ویژگی مهم برخوردار است که داعش، مدیریت به اصطلاح شرعی و امارت اسلامی خود را در آن جا تاسیس کرده و چنین چیزی از اهمیت استراتژیک ویژه ای برخوردار است. فتح رقه توسط داعش از منظر معادلات امنیتی ترکیه بسیار مهم است چرا که این شهر فقط نود کیلومتر با شهر کُردنشین شانلی اورفای ترکیه فاصله دارد و از این گذشته تسلط داعش بر رود مهم فرات، امکان آن را در اختیار این گروه می گذارد که بر بسیاری از مناطق جنوب غربی ترکیه نیز مسلط شود. داعش علاوه بر فرات، بر حوزه های نفتی سوریه، دیرالزور و حسکه نیز تسلط پیدا کرده و از طریق همین خط مرزی توانست تدارکات نظامی خود را روانه ی عراق کند. در سایه ی همین اقدامات، موصل به دست داعش افتاد و با فتح موصل، این گروه علاوه بر فرات، بر دجله نیز مسلط شد. داعش رویای فتح بغداد را در سر دارد و توانست بسیاری از موشک ها و تجهیزت نظامی ارتش عراق را از خط مرزی القائم و بوکمال به رقه و دیرالزور سوریه منتقل کند و حوزه ی قلمرو نظامی خود تا جرابلس را کاملاً تحت کنترل داشته باشد.
همچنان که می دانیم، کُردهای سوریه، در مرز ترکیه دارای سه خودگردانی کانتونی هستند. همه انتظار داشتند که داعش با استفاده از غنایم جنگی موصل، جزیره را به عنوان بزرگ ترین کانتون کُردی شمال سوریه مورد حمله قرار دهد اما این گروه، توان خود را روی کانتون میانی یعنی منطقه ی کوبانی متمرکز کرده و از یک هفته پیش با ده فروند تانک و چندین قبضه خمپاره انداز، کوبانی را زیر باران گلوله های خود قرار داده است. از آن جایی که داعش، پیش تر در جنوب، رقه و صرّین و در شرق تل ابیض و در غرب جرابلس را در اختیار گرفته، به راحتی توانسته فشارهای خود بر منطقه ی کوبانی را به بالاترین درجه برساند....

موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 19 تیر1393 ] [ 18:13 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تلاش داعش برای سیطره بر حوزه 700 کیلومتری  آب فرات 

...گروهک تروريستي داعش سلطه خود را بر حوضه رود فرات - از سوريه تا عراق - و نيز بر تاسيسات نفتي دو كشور گسترش داده و بر امكان تقويت منابع مالي خود از طريق نفت افزوده است...

...گروه داعش كه به رهبري ابوبكر البغدادي "اعلام خلافت" كرده، موفق شده است بعد از سلطه بر شهر الرقه و نيز الموحسن، البوكمال، الميادين و مناطق روستايي در ديرالزور در همه جهات آن شرقي ، غربي، شمالي و جنوبي، كنترل حوضه رود فرات را نیز كه از سوريه شروع شده، در دست بگيرد و بدين ترتيب سلطه خود را بر مناطق مرزي با عراق از سمت الانبار كه مقر اصلي گروه داعش در عراق به شمار مي رود، گسترش دهد...

...عناصر گروه داعش همچنين چند روز پيش شهر القائم در مرز عراق و سوريه و نيز شهر "راوه" و دو شهر ديگر واقع در امتداد رود فرات در استان الانبار در غرب عراق را تحت سلطه خود درآوردند و خود را به شهرهاي " براونه " و " هيت " و نيز شهر فلوجه در ورودي غربي شهر بغداد رساندند...

...عناصر گروه داعش، سلطه خود را بر نوار مرزي از شهرها و روستاها به سمت رود فرات كه طول آن 700 كيلومتر است، گسترش داده و مرزهاي دو كشور عراق و سوريه را درنورديده و بر مناطق مهم و حياتي به ويژه براي عراق سلطه يافته است...

به نظر مي رسد كه اين عمليات داعش، از پيش برنامه ريزي شده بود چرا كه اين گروه فعاليت نظامي خود را بر مناطق " حوضه فرات " متمركز كرده است.

این گروه تروریستی فعاليت خود را از منطقه الانبار شروع كرده و بعد از آن به سمت شرق سوريه پيشروي كرده است و  با انجام عمليات نظامي، برخي از گروه هاي هم پيمان سابق خود را كه قبلاً كنترل ديرالزور و ريف آن را در دست داشتند، طرد كرده و از برخي از اين گروه ها به ويژه گروه هاي مستقر در شهرهاي ريف ديرالزور بيعت گرفته و درنتيجه توانسته برخي از اين مناطق را به هم متصل كند و به مناطق داخل عراق ارتباط بدهد و سلطه حوض رود فرات را در دست بگيرد تا به هدف استراتژيكي كه از سال 2010 تلاش خود را براي رسيدن به آن آغاز كرده بود، برسد...


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 19 تیر1393 ] [ 17:43 ] [ ابراهیمی ] [ ]

صلاح الدین اوزگوندوزˈ رهبر شیعیان ترکیه :

حمایت دولت اردوغان از گروه تروریستی داعش خطا می باشد...

ˈصلاح الدین اوزگوندوزˈ رهبر شیعیان ترکیه با انتقاد از سیاست های دولت ترکیه در سوریه و عراق گفت: حمایت دولت اردوغان از گروه تروریستی داعش خطا می باشد.
خبرگزاری آران/ http://fa.arannews.com/
سه شنبه 17 تير 1393
به گزارش خبرگزاری آران به نقل از ایرنا  اطلاعات نادرستی در مورد تحولات سوریه و عراق به نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکیه داده شده و آن ها نیز بر اساس محاسبات نادرست و اقدام های ناشایست از گروه تروریستی و تکفیری داعش حمایت می کنند.
وی در پاسخ به این که ترکیه چه حمایت هایی از داعش کرده است، گفت: این موضوع که داعش در سوریه و عراق مورد حمایت ترکیه قرار داشته قابل کتمان نیست، با تریلرها به سوریه سلاح حمل شد، عناصر تروریستی به آسانی از مرزهای ترکیه گذشتند و شخصی مانند ˈطارق الهاشمیˈ که سردسته تروریست ها در عراق بود (معاون سابق رییس جمهوری عراق) مانند یک رییس جمهوری در ترکیه مورد استقبال و حمایت قرار گرفت.
رهبر شیعیان ترکیه درباره چگونگی اشتباه حزب حاکم عدالت و توسعه، توضیح داد: من دشمن حزب حاکم ترکیه نیستم، در سال های گذشته با این حزب همکاری هم کرده ام، در مورد فلسطین تظاهرات های مشترک برگزار کردیم، ولی سپس دیدیم که دولت ترکیه به گروه تروریستی داعش حتی تروریست نمی گوید و از آن هایی که در سوریه سر می برند در داخل خاک ترکیه حمایت می کند.

 

 


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه
[ چهارشنبه 18 تیر1393 ] [ 1:37 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کردهای سوریه در فکر انتقام؛ عملیات اخبار نظامی سوریه / 16 تیرماه 93

منطقه شمال حلب : ...واحدهای بسیج مردمی کردهای سوریه در منطقه شمال سوریه از شب دوشنبه 15 تیرماه ؛ عملیات وسیعی با نام " عملیات بزرگ انتقام خون شهدا" علیه تروریست‌های گروه داعش در منطقه عین عرب در شمال شهر حلب آغاز کردند.روستاهای زور مغار، بياديه، زيارت، جب الفرج، الجديده، خراب عطو والشيوخ همگی واقع در غرب و روستاهای سوسك، بيركنو، جلبة، جامس واقع در شرق منطقه عین عرب صحنه درگیریهای شدید میان دوطرف بود...

منطقه جنوب حلب : درگیری های نسبتا شدیدی در شهرک خناصر در ریف جنوبی حلب بین تروریست های تکفیری جبهه النصره و ارتش اسلام با نیروهای ارتش سوریه درجریان است.این شهر فعلا تنها مسیر باز بین شهر حلب و مناطق تحت کنترل ارتش هست و حفظ این منطقه برای امداد رسانی به نیروهای ارتش سوریه که در شهر حلب مشغول عملیات هستند بسیار ضروری است...

شهرک میدعا (غوطه شرقیه) : ...از ساعات ابتدایی صبح دوشنبه 16 تیرماه ؛ درگیریهای شدید میان تروریست های جبهه النصره و داعش آغاز شده و گستره اش به شهر دوما در نزدیکی میدعا هم کشیده شده است. درگیری‌ها میان این دو گروه از هفته گذشته بر سر تصرف این منطقه تحت کنترل جبهه النصره و ارتش اسلام (وابسته به سازمان استخبارات عربستان سعودی به فرماندهی زهران علوش) آغاز شده و در طول درگیریهای یک هفته اخیر داعش دوبار اقدام به انفجار خودروی بمب گذاری شده و عملیات انتحاری علیه مواضع جبهه النصره و ارتش اسلام کرد. در مقابل جبهه النصره و ارتش اسلام بشدت با نیروهای داعش در اطراف شهر میدعا درگیر شدند. باشدت گرفتن درگیریها نیروهای داعش بطور کامل از میدعا عقب نشینی کردند و منطقه تحت سیطره کامل تروریست‌های النصره و ارتش اسلام درآمد. در جریان درگیری‌های روز گذشته این دو گروه ده‌ها نفر از هر دو طرف کشته و زخمی شده اند...

شهرک ملیحه (غوطه شرقی) : در شهرک ملیحه که به دروازه غوطه شرقیه معروف است، درگیری‌ها بصورت روزمره میان ارتش سوریه و تروریست های مسلح ادامه دارد. 87 روز از آغاز عملیات ارتش سوریه و رزمندگان حزب الله در این منطقه می‌گذرد. درگیری‌ها در روزهای ابتدایی بسیار شدید و نفس گیر بود ، اما ارتش و حزب الله مصمم به تصرف منطقه هستند و تروریست‌ها بدلیل وقوف بر اهمیت استراتژیک منطقه ملیحه و آگاهی از این موضوع که درصورت از دست دادن ملیحه سایر شهرهای غوطه شرقیه یکی پس از دیگری دومینو وار سقوط خواهد کرد، و به همین دلیل بشدت مقاومت می‌کنند.شدت مقاومت تروریست ها در ملیحه بسیار بالاست و بمباران‌ها و موشکباران های روزانه و بهره گیری از توپخانه هنوز نتوانسته مقاومت آنها را در هم بشکند. تروریست‌های تکفیری در زیر شهر ملیحه شبکه های متعددی از تونل‌های عمیق و طولانی را برای تردد و استراحت و اقامت و بیمارستان های میدانی با تجهیزات کامل و انبار مهمات و سلاح تعبیه کرده اند...

تحولات سوریه/ در حال ویرایش


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 18 تیر1393 ] [ 1:0 ] [ ابراهیمی ] [ ]
گروه‌های مسلح سوری میان مرگ سرکردگان ، ناتوانی میدانی و درگیری‌های داخلی
 

93/04/16 - 03:01

انتشار خبر مرگ و یا زخمی شدن «زهران علوش»، یکی از بارزترین سرکردگان گروه‌های مسلح، ضربه مهلکی به گروه‌های فعال در این کشور وارد کرد که اکنون میان ترور سرکردگان، ناتوانی میدانی و درگیری‌های داخلی درحال فرو پاشیدن هستند.

...«زهران علوش» که فرماندهی شورای نظامی گروه‌های مسلح وابسته به «جبهه اسلامی» را برعهده داشت و پیشتر سرکرده گروه تروریستی «گردان الاسلام» به شمار می‌آمد، از بعد معنوی و روانی یکی از مهمترین ستون‌های بقا و ادامه فعالیت گروه‌های مسلح در ریف دمشق ، نزدیک‌ترین نقطه به پایتخت سوریه، پیش از بر زمین گذاشتن سلاح و سوق یافتن به سمت گفت‌وگو و مذاکره با نظام جهت دستیابی به آشتی ملی و مصالحه را تشکیل می‌داد...

...به محض اعلام خبر کشته شدن زهران علوش، گروه‌های مسلح این خبر را تکذیب کردند، تا به این ترتیب از تاثیر منفی آن بر روحیه و معنویات گروه‌های مسلح بکاهند، به ویژه گروه‌هایی که هم اکنون نبردی سخت را در ریف دمشق و به طور مشخص در جوبر و شهرک ملیحه با ارتش سوریه انجم می‌دهند و انتشار این خبر نه تنها روحیه این گروه‌ها را تضعیف می‌کند، بلکه عملیات ارتش سوریه در این مناطق را تشدید می‌کند...


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 16 تیر1393 ] [ 14:59 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اطلاعات جدید درباره جولانی(الحداوی)سرکرده "جبهه النصره" در سوریه

..."ابومحمد جولانی" سرکرده گروه تروریستی موسوم به "جبهه النصره" در سوریه است که تا کنون اطلاعات بسیار اندکی درباره او منتشر شده است.... به گفته برخی سایت های سوری نام واقعی "جولانی"، "اسامه الحداوی" است. این منابع تأکید کرده اند که وی از اهالی منطقه "الشحیل" در حومه "دیرالزور" (شرق سوریه) است.
بر اساس این گزارش، جولانی پیش از رفتن به عراق و عضویت در گروه های مسلح، دانشجوی پزشکی دانشگاه دمشق بود. وی در سال 2003 به همراه برادرش "یحیی" به عراق رفت.جولانی در سال 2010 در عراق به اتهام عضویت در القاعده دستگیر شد ولی در سال 2011 به همراه شماری دیگری از زندانیان القاعده آزاد شد.پس از آغاز جنگ و بحران در سوریه در سال 2011، "ابوبکر بغدادی" سرکرده گروه تروریستی "داعش" جولانی را مأمور فرماندهی عملیات داخل سوریه کرد.جولانی پس از ورود به سوریه، عملیات تروریستی در مناطق مختلف را آغاز کرد.ولی پس از اعلام تشکیل گروه موسوم به "دولت اسلامی در عراق و شام" و ادغام جبهه النصره در آن، اختلافات بین جولانی و بغدادی آغاز شد...

....ابوبکر بغدادی که گروه تروریستی موسوم به "دولت اسلامی درعراق" را تشکیل داده بود، در سال 2013 اعلام کرد که جبهه النصره بخشی از تشکیلات فعال در عراق و شام است. بغدادی پس از آن تشکیل گروه تروریستی "دولت اسلامی در عراق و شام" را اعلام کرد که اکنون با عنوان "داعش" شناخته می شود.
این مسأله باعث اختلاف این دو گروه تروریستی شد، به صورتیکه جولانی با اعلام بیعت با "ایمن ظواهری" سرکرده تشکیلات القاعده، تصمیم بغدادی برای ادغام این دو گروه را نپذیرفت. این اختلافات به درگیری های خونباری بین این دو گروه تروریستی در سوریه انجامید، و این درگیری‌ها همچنان ادامه دارد...


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ شنبه 14 تیر1393 ] [ 18:57 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کنترل داعش در سوریه بر یک شهر مرزی نزدیک عراق

چهار شنبه 11 تیر 1393 - 12:10:0
گروه تروریستی "داعش" شهر"بوکمال" سوریه واقع در نزدیکی مرز عراق را به کنترل خود در آورد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، منابع خبری تأکید کردند عناصر داعش پس از درگیری های شدید با عناصر گروه تروریستی دیگری به نام "جبهه النصره"، کنترل این شهر را در دست گرفتند؛ در این درگیری ها تعدادی از اعضای دو طرف از جمله 2 سرکرده این گروه ها به هلاکت رسیدند.شهر بوکمال در استان "دیرالزور" در کشور سوریه واقع شده‌، و با عراق هم مرز است.داعش همچنین روستای "الکسار" واقع در شمال منطقه "الشحیل" که پایگاه جبهه النصره بود را نیز به کنترل خود درآورده است.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ جمعه 13 تیر1393 ] [ 1:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 گزارش اندیشکده صهیونیستی از تشکیل "حزب‌الله سوریه" توسط ایران

گروه جنگ نرم مشرق- مرکز امور عمومی رژیم صهیونیستی در گزارشی از تشکیل حزب‌الله سوریه ابراز نگرانی کرده است. در این گزارش که با سخنان فرماندهان سپاه و برخی چهره‌های سیاسی کشورمان طی یکی دو سال استناد شده، از حزب‌الله سوریه به عنوان دومین گروه مبارز حامی ایران پس از حزب‌الله لبنان نام برده شده است.

گزارش رسانه صهیونیستی از حزب‌الله سوریه

این موسسه ادعا کرده که با تشکیل حزب‌الله سوریه، ایران جبهه مبارزه خود با اسرائیل را به بلندی‌های جولان کشانده است. همچنین تشکیل حزب‌الله سوریه این قدرت را به ایران داده که حتی در صورت کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هم ایران جایگاه و نفوذ خود در سوریه را از دست ندهد. بر همین اساس، از این سناریو به عنوان پلان «ب» نام برده شده است، یعنی برنامه ایران برای تداوم حضور در سوریه در شرایط سقوط احتمالی اسد.

این موسسه صهیونیستی با اشاره به تجارب و آموزش‌های مهمی که حزب‌الله لبنان طی چند دهه اخیر از توان نظامی و دفاعی ایران به دست آورده، از اینکه همین ماجرا برای حزب‌الله سوریه تکرار شود، ابراز نگرانی کرده است.

مرکز امور معاصر رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرده که در جریان مذاکرات فرماندهان سپاه ایران و حزب‌الله لبنان در سال گذشته میلادی، تصمیماتی به این شرح اتخاذ شده است: تشکیل یک ارتش 150 هزار نفره در سوریه مشتمل از شیعیان و علویان ایران، عراق، افغانستان، حزب‌الله و برخی اعضای نمادین از کشورهای عربی خلیج فارس. این ارتش در ابتدا از نیروهای ایران و عراق تشکیل خواهد شد و سپس از شیعیان سایر کشورها استفاده خواهد شد. این ارتش شیعیان می‌تواند در ارتش سوریه ادغام شود.

http://www.mashreghnews.ir/


موضوعات مرتبط: مدافعان حرم زینب(س)، کشور ایران، کشور سوریه، رژیم اسرائیل
[ سه شنبه 10 تیر1393 ] [ 12:46 ] [ ابراهیمی ] [ ]

شیمون پرز: داعش باید اسرائیل و اعراب را متحد کند/ خاورمیانه باید تغییر کند

ap1-226.jpg

یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶

سرویس : بين الملل - آسيا،خاورميانه

رئیس رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای گفت: تهدید شبه‌نظامیان تندرو که در حال پیشروی در عراق و سوریه هستند، در حال تغییر محاسبات سیاسی در خاورمیانه است.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی که روزهای آخر خود را در این سمت سپری می‌کند، در مصاحبه با هافینگتون پست گفت: اسرائیل دیگر مهم‌ترین تهدید علیه اکثریت کشورهای عربی در خاورمیانه نیست. تا به امروز شاید اسرائیل اولین مشکل در چشم بسیاری از عرب‌ها بود. اما امروز آنها باید آشکارا بگویند که مشکل واقعی برای عرب‌ها و برای ما عدم اعتماد دو جانبه نیست بلکه مشکل واقعی، تروریسم است که هم‌اکنون خطر مشترک برای ما و آنهاست.شیمون پرز تاکید کرد که استارت روند صلح خاورمیانه احتمالا با دشمن مشترک جدید زده می‌شود.

وی گفت: ما باید منافع مشترکمان را در نظر بگیریم که بسیار زیاد هم هستند و پیشتر وجود نداشتند. ما همچنین باید یک مقر کار آمدی میان کشورهای عربی و اسرائیل ایجاد کنیم تا با خطر مشترک مقابله کند چرا که تروریست‌ها در حال ویران کردن جهان عرب هستند. ما به منظور متوقف کردن آنها باید مبارزه کنیم. دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش متعهد شده است که تل‌آویو و قدس را اشغال کرده و در بخشی از کمپین خود فلسطین را آزاد کند.

رئیس رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌اش پس از دریافت مدال طلای کنگره در واشنگتن تاکید کرد: این مقرها باید کارآمد باشد و نه لزوما در یک مکان معین چرا که تروریست‌ها مکان مشخصی ندارند و به مرزها و قانون احترام نمی‌گذارند و سیارند. وی بدون اینکه نامی از داعش ببرد، افزود: ما باید در هر گوشه‌ای با آنها مبارزه کنیم و در هر جایی که هستند به دنبال آنها باشیم و پیش از آنکه بخواهند مردم را بکشند، از اقدامات آنها پیشگیری کنیم. خاورمیانه به مرحله جدیدی از تاریخ وارد شده است و به عقب باز نمی‌گردد. آینده، همین الان است. شما بخش اول آینده را می‌بینید و آن اضمحلال خاورمیانه است. کشورها پس از یکدیگر در حال سقوطند، واقعا لازم است که خاورمیانه دیگری ساخته شود. خاورمیانه باید تغییر کند چرا که جهان تغییر کرده است.

وی افزود: به جای ارتش‌های اپوزیسیون که معمولا با یکدیگر می‌جنگند، ما هم اکنون یک شبکه از تروریست‌ها داریم که تلاش دارند همه‌چیز را نابود کنند. آنها دوتا نیستند بلکه صدها گروه هستند که اشتراکی هم ندارند و به دنبال آینده مشترک هم نیستند.

پرز که در ماه ژوئیه از پست ریاست رژیم صهیونیستی کنار می‌رود، در پاسخ به این سوال که در صورت حمله داعش به اردن آیا حاضر است جان اسرائیلی‌ها را برای دفاع از اردن به خطر بیاندازد، گفت: چنین اقدامی، عملی نوع دوستانه نخواهد بود. ما جان فردی را برای دیگری به خطر نمی‌اندازیم. ما سعی می‌کنیم که از جان هر دو محافظت کنیم چرا که دشمن مشترکی داریم.

وی هم‌چنین با ستایش از اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: من با 10 رئیس جمهور آمریکا چه دموکرات و چه جمهوری خواه کار کرده‌ام و تا جایی که امنیت اسرائیل اقتضا می‌کند او بیشترین کاری که یک رئیس جمهور آمریکا می‌تواند، انجام داده است. ما به آنها اعتماد داریم، قدردان هستیم و از حمایت آنها متشکریم.

رئیس رژیم صهیونیستی در ادامه با دفاع از سیاستهای اوباما در سوریه گفت: زمانی که جریان شیعه و سنی مطرح می‌شود، این دیگر مشکل آمریکا و یا ما و یا هرکس دیگری نیست. این مشکل مسلمانان و جهان عرب است و آنها خودشان باید به این مساله رسیدگی کنند. گمان می‌کنم که بهترین حرف به جهان عرب این است که به آنها بگوییم، آقایان این مشکل شماست و شما باید راه‌حلی برای آن بیابید، سربازان آمریکایی نمی‌توانند یک مشکل مذهبی را که مربوط به مسلمانان است، حل کنند. در سوریه دست کم یک گروه جلوتر آمده است. در حقیقت کردها کشور خودشان را تاسیس کرده‌اند و این حقیقت است.

پرز 90 ساله همچنین با انتقاد از توافق سازش فتح و حماس گفت: تشکیل دولت وحدت ملی اشتباه است. در ضمن برخلاف حرف‌های گفته شده، اوباما حماس را به رسمیت نمی‌شناسد و موضع او در رابطه با حماس ثابت مانده است.

وی در ادامه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را ستود و گفت: او با دل و جرات است و یک شریک عالی محسوب می‌شود. اگر اختلافاتی داریم، هدف مذاکرات این است که به اختلافات غلبه کنیم و به یک نقطه نظر مشترک برسیم.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، منطقه خاورمیانه، کشور سوریه، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه 9 تیر1393 ] [ 2:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]

برای اولین بار فاش شد:

نوجوانان افغان مقیم انگلیس در جنگ سوریه + عکس

برای نخستین بار از حضور افغان‌های مقیم انگلیس در مناطق تحت فعالیت‌ گروه تروریستی داعش در سوریه پرده برداشته شد.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ به تازگی اطلاعاتی به دست آمده که نشان می‌دهد شماری از جوانان افغان مقیم انگلیس به سوریه رفته‌اند و احتمالا با گروه تروریستی دولت عراق و شام موسوم به داعش پیوسته‌اند.

این روزها سربازگیری شورشیان تکفیری به ویژه داعش از میان جوانان مسلمان انگلیس، دولت این کشور را به شدت نگران کرده ‌است اما این نخستین باری است که از حضور افغان‌های مقیم این کشور در مناطق تحت فعالیت‌ گروه داعش پرده برداشته می‌شود.ام‌آی۵ یا سازمان امنیت داخلی انگلیس می‌گوید که ردیابی انگلیسی‌هایی که در سوریه می‌جنگند، حالا اولویت اصلی این نهاد است. اما زیر نظر گرفتن و ردیابی همه این افراد کار خیلی سختی است.مقامات انگلیسی می‌گویند گمان می‌رود که تا ۵۰۰ شهروند این کشور برای شرکت در جنگ سوریه به خاور میانه سفر کرده باشند...

راشد نوجوان دیگر افغان است که همراه با علی به سوریه رفته‌ است و حالا نامش را "راشد الخراسانی" گذاشته است.«خبیر امانی» پدر راشد می‌گوید که احساس درماندگی و ناتوانی می‌کند و هنوز در شوک بسر می‌برد.خانواده راشد می‌گویند او دانشگاه می‌رفت و مشغول تحصیل در رشته تجارت بود.راشد هم ظاهرا به خانواده‌اش در مورد فعالیت‌های خود چیزی نگفته است، اما آنها بیم دارند که او در جنگ سوریه دخیل شده‌است.خانواده‌اش می‌گوید راشد اخیرا ریش گذاشته بود و تقریبا همیشه برای نماز به مسجد می‌رفت و گاهی هم لباس عربی می‌پوشید اما آنها فکر نمی‌کردند که او به افکار تندروانه رو آورده باشد...


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان، کشور سوریه، کشور انگلیس
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 5 تیر1393 ] [ 0:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]
محمود عباس در نامه‌ای دست نویس تأکید کرد:

"آغاز شمار معکوس برای پایان بحران سوریه"

چهار شنبه 4 تیر 1393 - 18:13:27
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تأکید کرد، پیروزی مجدد "بشار اسد" در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، آغاز شمارش معکوس برای پایان بحران این کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "محمود عباس" با انتشار نامه‌ای دست نویس، خاطرنشان کرد: انتخاب دوباره بشار اسد، آغاز شمارش معکوس برای خروج سوریه از بحرانی است که به دلیل مقابله مستمر با تروریسم بیش از 3 سال طول کشیده است.
محمود عباس در این نامه که در صفحه فیسبوک ریاست جمهوری سوریه منتشر شده است، تأکید کرد که پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری، موجب حفظ وحدت و حاکمیت سوریه می شود.
وی در این نامه با آرزوی پیشرفت و ثبات سوریه، پیروزی و موفقیت بشار اسد را خواستار شد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور فلسطین
[ چهارشنبه 4 تیر1393 ] [ 23:36 ] [ ابراهیمی ] [ ]
بشار اسد با کسب بیش از 88 درصد آرا پیروز انتخابات شد

خبرگزاری فارس: بشار اسد با کسب بیش از 88 درصد آرا پیروز انتخابات شد

93/03/14 - 23:37

پارلمان سوریه اعلام کرد که بشار اسد با کسب بیش از 10 میلیون رأی و 88.۷ درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری است.

به گزارش خبرنگار فارس در دمشق، محمد جهاد اللحام رئیس پارلمان سوریه اعلام کرد که بشار اسد با کسب 10 میلیون و 319 هزار و 723 رأی و 88.7 درصد آرا پیروز انتخابات لقب گرفت.

حسان عبدالله النوری دومین کسی که در انتخابات ریاست جمهور نام‌نویسی کرد با کسب 500 هزار و 279 رأی 4.3 درصد آرا را کسب کرد و دوم شد.

ماهر الحجار کسی که پس از رأی دادن اعلام کرد که نام فرد پیروز مهم نیست، مهم این است که مردم سوریه پیروز انتخابات هستند، با کسب 372 هزار و 301 رأی 3.2 درصد آراء را به دست آورد و سوم شد.

بر اساس این گزارش، تعداد واجدان شرایط رأی دادن 15 میلیون و 840 هزار و 575 نفر اعلام شد که 11 میلیون 634 هزار و 412 نفر در آن شرکت کردند.بنا بر این آمار، میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات 73.42 درصد است.میزان آراء باطله نیز 442 هزار و 108 رأی اعلام شد که میزان آن 3.8 درصد است.

همزمان با اعلام نتیجه نهایی، جشن و پایکوبی در شهر دمشق آغاز شده است و صدای شلیک گلوله‌ هوایی تقریبا قطع نمی‌شود.در همین خصوص منابع بیمارستانی اعلام کردند که فردی به نام «محمد ریوف» اولین قربانی شادی با شلیک گلوله هوایی شد و جان خود را از دست داد و در همین حال سه نفر دیگر در نتیجه شلیک گلوله به نشانه شادی مجروح شده‌اند.سایت ریاست جمهوری سوری نیز ساعتی پیش با انتشار پیامی از طرف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به نقل از وی اعلام کرد که شادی کردن باید بر اساس فرهنگ و تمدن و اخلاق بر آمده از مردم سوریه باشد و شلیک تیرهوایی جان دیگران را به خطر می‌اندازد و توجیه‌پذیر نیست.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
[ پنجشنبه 15 خرداد1393 ] [ 1:12 ] [ ابراهیمی ] [ ]

حمایت جنبش غیرمتعهدها از سوریه

جمعه 9 خرداد 1393 - 9:25:8
وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها، جنایات تروریستی در سوریه را محکوم کرده و بر حمایت از راهکار سیاسی برای بحران این کشور تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها در پایان هفدهمین نشست خود در الجزائر که با مشارکت سوریه همراه بود، مخالفت خود را با انواع تحریم های غرب به ویژه تحریم های یک جانبه آمریکا علیه مردم سوریه ابرازکردند.

وزرای خارجه عضو این جنبش در "بیانیه الجزائر" بر سند پایانی کنفرانس مبنی بر مخالفت با انواع تحریم های تحمیلی علیه کشورهای عضو این جنبش به دلائل سیاسی تاکید کرده و نگرانی عمیق خود را از تحریم های یک جانبه آمریکا علیه سوریه که دارای تاثیرات منفی بر زندگی مردم است، ابراز کردند.

در این بیانیه آمده است: مجازات های سوریه با قوانین بین المللی هیچ تناسبی ندارد و نقض همه اصول و اهداف منشور سازمان ملل است. همچنین این بیانیه "قانون مجازات سوریه" تصویب شده در آمریکا را غیر قانونی خوانده است.

وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از رژیم اشغالگر صهیونیستی نیز خواستند تا با اجرای قطعنامه 497  شورای امنیت بین الملل ممصوبه سال 1981 جولان اشغالی را ترک کند.

http://fa.alalam.ir


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
[ جمعه 9 خرداد1393 ] [ 11:42 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سردار اسکندری در سوریه به شهادت رسید

مدیر کل اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس همزمان با خجسته عید مبعث پیامبر در دفاع از حرم عقیله‌ی بنی هاشم حضرت زینب کبری(س) به شهادت رسید.

 

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ کاربران صفحات اجتماعی در سوریه از به شهادت رسیدن یک سردار ایرانی در دفاع از حریم اهل‌‌بیت در این کشور خبر دادند.براساس اخبار منتشر شده، سردار عبدالله اسکندری مدیر کل اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس در سوریه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.سردار اسکندری که تا سال 1392 سمت مدیریت بنیاد شهید امور ایثارگران استان فارس را بر عهده داشت همزمان با خجسته عید مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلّی الله علیه و آله وسلّم به همراه رزمندگان مقاومت اسلامی به دفاع از حرم مطهر حضرت زینب کبری(س) و مقدسات مسلمانان پرداخت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.تا کنون جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده است.در ادامه دو تصویر از سردار عبدالله اسکندری مدیر کل اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس را مشاهده می‌کنید:

 

93/03/07

http://www.abna.ir


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور ایران
[ چهارشنبه 7 خرداد1393 ] [ 0:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نگاه روزنامه السفیر لبنان

به سیاست های حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص فتنه شام ... 

امروز نیز رهبر، دانش و ظرافت و ژرف‌اندیشی سیاسی خود را در خصوص پرونده سوریه به خوبی نشان داده است... آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه بر اساس عواطف و یا مسائل طائفه‌ای و مذهبی موضع‌گیری نکرد بلکه منافع سیاسی، راهبردی را مبنای تصمیم گیری خود قرار داد...البته این به هیچ وجه به معنای تایید اشتباهات نظام حاکم در سوریه از سوی آیت‌الله خامنه‌ای نیست...

...برخی از اعضای هیأت تجمع علمای مسلمان لبنان که اخیرا به تهران سفر کرده بودند، نقل کردند که ایشان درخصوص سوریه خاطرنشان کردند که بحران این کشور تمام خواهد شد و محور کفر و استکبار شکست خواهد خورد...

...رهبر ایران را می‌توان به دائره المعارفی تشبیه کرد که انواع اطلاعات را در خود جای داده است؛ او ضمن اینکه کارشناس درجه یک مسائل نظامی و راهبردی است؛ مرد سیاست و عالم به موازین جهانی قدرت است و می‌تواند تمامی سرنخ‌های بازی داخلی را با تمام پیچیدگی هایش، در دست گیرد...


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 10 دی1391 ] [ 22:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نشست مخالفان سوریه در قاهره

نقش سیاست خارجی محمد مرسی و اخوان المسلمون مصر

 همگرایی برای ادامه اصلاحات در سوریه یا واگرایی برای کوبیدن بر طبل جنگ و خونریزی 

http://salahadin.net/wp-content/uploads/2012/06/morsi__bashar.jpg

خبرگزاری فارس: چرا یک کُرد رئیس مخالفان خارج نشین سوریه شد؟خبرگزاری فارس: همه مخالفان خارج‌نشین سوریه «فردا در بروکسل»؛ دوباره برای رفع اختلافاتخبرگزاری فارس: جوخه‌های مرگ در سوریه و دستان آشکار آمریکا

 پس از نشست اتحادیه اروپا در برکسل و به دنبال برگزاری کنفرانس بین المللی سوریه در روز شنبه 30جون2012میلادی/10تیرماه91 در ژنو سوئیس با حضور وزراي امور خارجه پنج عضو دائم شوراي امنيت، اتحاديه اروپا ، کوفی عنان و چند كشور عرب و غیر عرب برای تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه ؛ از فردا دوشنبه دوم جولای2012م/12تیرماه 1391 نشست دو روزه 200 نفر از شخصیت های مخالف و معارض دولت سوریه و به دعوت اتحادیه عرب در شهر قاهره پایتخت مصر آغاز خواهد شد.

این نخستین نشستی است که مخالفین و معارضین سوری به منظور کاستن از اختلافات و پس از انتخاب رئیس جدید برگزار می شود.

این نشست در حالی در قاهره برگزار می شود که هنوز از انتخاب محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری منتخب مردم مصر چند روزی بیش نگذشته است.

محمد مرسی در اولین واکنش سیاسی خود به پیام بشار اسد پیرامون پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مصر ؛ این پیام را نپذیرفته و گروه های معارض و مخالف "شورای ملی" و "ارتش آزاد" سوریه را به عنوان نمایندگان مردم سوریه متذکر شده است.

این واکنش محمد مرسی هم راستا با سیاست ها و موضعگیری های کلی اخوان المسلمون مصر در برابر دولت سوریه و بشار اسد ارزیابی می شود و  هنوز نمی توان آن را به عنوان سیاست خارجی دولت آینده مصر تلقی کرد.

مسلماً ریشه این واکنش ها به تنش های گذشته جریان اخوان المسلمون سوریه با حزب بعث این کشور در دوران حافظ اسد و به سال 1964 میلادی و وقایع آن روزهای خونین شهر حماه باز می گردد.

اخوان المسلمون سوریه در سال 1946میلادی توسط مصطفی السباعی که خود فارغ التحصیل دانشگاه الازهر مصر و اهل سوریه بود ، تأسیس و به عنوان بزرگترین حزب مخالف رژیم بعث سوریه شناخته شد.با بالا گرفتن رودر رویی این دو حزب در سوریه ، دامنه اختلافات به درگیری طرفین در سال 1964 در شهر حماه منجر گردید و بسیاری از هواداران طرفین و علی الخصوص اخوانی ها به رهبری شیخ سعید حوّا و مروان حبیب ، کشته شدند.

سوء قصد نا موفق سال 1980 میلادی اخوان المسلمون سوریه به جان حافظ اسد ؛ سبب تنگ شدن و اعمال محدودیت های بیشتری از سوی حکومت بعث نسبت به فعالیت های اخوان المسلمون و دستگیری بسیاری از آنها گردید.

با آغاز بیداری اسلامی در منطقه و وقوع انقلاب در کشورهای تونس ، لیبی ، مصر و ... ؛ تحرکات محدودی نیز در سوریه نسبت به حکومت بعث آن کشور آغاز گردید و لیکن ناپختگی دولتمردان سوری و انتخاب شیوه برخورد امنیتی و پلیسی در مواجهه با مردم ، فرصت جدیدی را برای دشمنان شکست خورده استکباری بوجود آورد تا از این اقدام ناسنجیده ، برای ایجاد گروه های مسلح شورشی با هدف شکستن محور مقاومت در منطقه سوء استفاده نمایند.

آمریکا ، رژیم صهیونیستی و دولت های غربی که از بیداری مردم مسلمان منطقه و جهان اسلام شوکه شده بودند ، در صدد برآمدند تا از یک طرف سوریه را به فرصتی برای انتقام ، آتش افروزی ، کنترل و مهار انقلاب های مردمی و سرگرمی انقلابیون و آزادی خواهان تبدیل نمایند و از طرف دیگر محور مقاوتی که از کشورهای هم سوی مسلمان علیه رژیم صهیونیستی تشکیل شده بود ؛ درهم شکنند.

دشمنان اتحاد امت اسلامی ابتدا به سراغ سلفی ها و طیفی از اخوانی ها که اسباب مختلف به این جریان پیوسته و نزدیک شده بودند، رفته و ترکیبی از مخالفین ملی ، نظامی های فراری ارتش و سلفی ها را به کمک کشورهای فرانسه ، ترکیه ، قطر و عربستان گردهم آورده و همه امکانات لازم را برای فعالیت آنها فراهم ساختند.

دشمنان امت اسلامی برای ایجاد این شکاف تازه و باز کردن جبهه جدید رویارویی مسلمانان در منطقه ، به دنبال مناطق حائلی در مرزهای ترکیه ، عراق و اردن برای رسوخ و ایجاد روزنه ای برای جنگ و خون ریزی بیشتر برآمدند.

دشمنان مسلمانان با بسیج اندک نیروهای سوری ، زمینه آموزش نظامی را برای آنان در ترکیه ، اردن و کوزوو و دیگر کشورها فراهم آورده و آنها را به انواع تجهیزات و امکانات و سلاح های نظامی تجهیز کردند.

دشمنان قرآن هنگامی که با کمبود نیرو مواجه شدند به فراخوان نیرو و مزدور از کشورهای مختلفی از افغانستان و پاکستان گرفته تا لیبی و کشورهای آفریقایی و عربی و حتی اروپایی روی آوردند.

دشمنان اسلام به آنها بسنده نکرده و مرزهای آبی و خاکی لبنان را به صحنه ای از تشنج و ارسال تدارکات و تسلیحات و اعزام نیروهای مسلح شورشی تبدیل کردند.

دشمنان آزادی با بکارگیری همه این زمینه ها ، عنصر القاعده را نیز وارد این صحنه کرده تا با ترور ، انفجار و تخریب ؛ اوضاع داخلی را در سوریه برهم زند.

همه این ها را دشمنان اسلام برای آن انجام دادند تا از یک سو سوریه را وادار به ادامه واکنش های نظامی و قشون کشی به مناطق مختلف نمایند و از سویی دیگر سلاح و تجهیزات جنگ و نزاع را به دست مخالفین و معارضین برسانند تا آنچه آنها به دنبال آن هستند یعنی درگیری های مسلحانه در سوریه اتفاق افتاده و با ادامه خون ریزی ها امکان مسالحه بین طرفین بوجود نیاید.

دشمنان اسلام در شروع برنامه ی خود تا اندازه ای به اهداف اولیه نائل آمده و به ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی پرداختند و لیکن با تدابیری که بعداً از سوی بزرگان و اندیشمندان مسلمان برای خنثی شدن این توطئه خونین اتخاذ گردید؛ادامه مراحل بعدی برنامه دشمنان با مشکلات عدیده ای روبرو گردید.

هم اکنون هیچ طرف منصفی با ایجاد اصلاحات در ساختار حکومت سوریه و حرکت به سوی مردمی شدن دولت آن کشور و حاکمیت اسلامی مخالفتی ندارد.اما رهبری و هدایت این تغییرات و اصلاحات نباید در اختیار کشورهای استکباری آمریکایی و دول غربی ، رژیم صهیونیستی و عمال وابسته به آنها قرار داشته باشد.

این اصلاحات با تدابیر گروه ها و احزاب و نخبگان مختلف سوری باید از درون کشور سوریه انجام و دخالت های مشکوک بیرونی آن قطع شود.

هم اکنون دولت جدید مصر به رهبری محمد مرسی در برابر این اتفاق و رویداد مهم سیاسی منطقه ؛ مسئولیت بسیار بزرگی را بر عهده خواهد داشت.

اتخاذ سیاست ها و مواضع مدبرانه دولت جدید مصر به رهبری محمد مرسی می تواند نسبت به بازگرداندن آرامش در سوریه کمک کرده و در استقرار حکومت مردمی و تشکیل دولت آشتی ملی در این کشور از طریق ایجاد تفاهم در بین اقشار مختلف ملی ، سنی ، شیعه ، مسیحی و ...نقش مهمی را ایفا نماید.

هر چند غربی های و برخی کشورهای پیروی آنها منطقه مانند ترکیه ، قطر و عربستان همچنان اصرار دارند تا بر طبل جنگ در سوریه کوبیده شود و در این راستا دنبال متقاعد کردن رهبران اخوان المسلمون و دولت جدید مصر هستند و لیکن تصمیمات و مواضعی که طی دو روز آینده در نشست مخالفان سوریه اتخاذ خواهد شد ؛ سمت و سوی دولت تازه تأسیس مصر را در این زمینه مشخص تر خواهد ساخت.

اخبار مربوط به برگزاری این نشست و مواضع ...


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور مصر، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 11 تیر1391 ] [ 20:15 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

فتنه غرب در سرزمین شام(1)

تحلیل ها و پیام مقاومت سوریه در برابر دشمنان


بشار اسد رئیس‌ جمهور سوریه

خبرگزاری فارس: اسد: جنگ، جنگ نفت و گاز است/نصیحت عربستان درباره دموکراسی مضحک است
مزدوران خارجی ...
...در سوریه مزدوران خارجی هستند که خیلی از آنان اتباع کشورهای عربی هستند...

... آنها پول و سلاح را از خارج دریافت می‌کنند...

...برخی از آنها زنده مانده‌اند. ما آنها را دستگیر کرده و قصد داریم که به جهانیان نشان دهیم...

... بسیاری از آنها کشته شده‌اند...

...این مزدوران خارجی که از برخی کشورهای عربی هستند در میان صفوف مخالفان در سوریه از جمله ارتش آزاد می‌جنگند. نه ارتش است نه آزاد. این ها مشتی جنایتکارند که چندین سال علیه قانون عمل می‌کردند و به جرم‌های مختلف محکوم شده بودند...

...اکنون در سوریه مشکل تروریسم وجود دارد...

... بعضی معتقدند که اگر ما اصلاحات را قبلا اجرا کرده بودیم، وضعیت اکنون بهتر بود. ولی مسئله این است که تروریسم کاری به اصلاحات ندارد، آنها فقط برای ترور می‌جنگند...


...خط مشی سیاسی باعث نمی‌شود تا ما مبارزه با تروریسم را فراموش کنیم. باید با آنها بطور جدی مقابله کرد...

...تعداد اقدامات تروریستی در سوریه بعد از آنکه ناظران سازمان ملل به کشور آمده‌اند، افزایش یافته است...

...تنها از یک جهت اوضاع بعد از اعزام ناظران بین‌المللی بهتر شده است و آن مسئله اطلاعات مستقیم است، ولی از لحاظ اقدامات تروریستی، آنها افزایش پیدا کرده و تعداد آنها به مراتب بیشتر از آغاز بحران در کشور شده است. از این جهت وضعیت اصلا بهبود نیافته است...

انتخابات پارلمانی ...

...انتخابات گام بسیار مهمی است و این بخشی از اصلاحاتی است که ما اجرای آن را حدود یک سال قبل آغاز کرده‌ایم. این اقدام پیام جدی به همه افراد چه در داخل و چه در خارج از کشور است که ملت سوریه از تهدیدات تروریسم که سعی در برهم زدن انتخابات دارد، نمی‌هراسد...

...تحریم کردن انتخابات مانند آن می‌ماند که نظر ملت سوریه را در نظر نگیرند. چگونه می‌توانید ملت سوریه را نادیده بگیرید، در حالیکه خود را نماینده آنها می‌دانید؟ بنابراین فکر نمی‌کنم که آنها وزنه قدرت و با اهمیتی در داخل کشور بشمار آیند...

عربستان سعودی...
...ما درباره هیچ چیز هرگز با آنان (خاندان سعودی) صحبت نمی‌کنیم...

...آنان فقط درباره چگونگی ایجاد دموکراسی در سوریه و چگونگی کار آن به ما نصیحت‌هایی می‌کردند. ولی این خیلی مضحک است[خودشان فاقد دمکراسی اند]...


نقش راهبردی و نفت و گاز...

...وقتی، کشور شما در موقعیتی راهبردی و مهم و مشرف بر مدیترانه باشد و همه راه‌های از جنوب به شمال، غرب به شرق از کشور شما بگذرد، پس چنین جنگی را حتما خواهید داشت...

...اما مسئله فقط در وجود [منابع] گاز نیست...

...نقش کشور ما در منطقه نیز هست. نقش سوریه نقشی راهبردی است...

... آنها (غربی ها) مستمرا تلاش می‌کنند نفوذ ما را قطع و به داخل مرزهای خودمان محدود کنند. اما این کار محال است. نفوذ ما همیشه بیشتر خواهد شد...


...ما مسئله انتقال نفت و گاز را با ترکیه و آذربایجان و اردن و عراق مطرح کرده و بررسی کرده بودیم. باخیلی از کشورها اما نه با قطر...

فرانسه...

...امیدوارم که فرانسوا اولاند رئیس جمهور جدید فرانسه به منافع آن کشور فکر کند...
قاچاق سلاح...

...بیشتر سلاح قاچاق شده به سوریه از لبنان و ترکیه وارد می‌شود اما دمشق هیچ مدرکی که دخالت مقامات این دو کشور را ثابت کند، در اختیار ندارد...


آشوب...

...می‌خواهم بگویم که موضع کشورهای همسایه پس از اتفاقات در سوریه و لبنان و دیگر کشورها تغییر کرد. برای مقامات این کشورها روشن شد که [اتفاقات سوریه] بهار عربی نیست بلکه آشوب است...


...اگر آشوب در سوریه بکارید، دامن شما را خواهد گرفت...


رسانه ها...

...گاهی رسانه‌ها توهمی [علیه سوریه] خلق می‌کنند. اما این حالت خیلی دوام نخواهد آورد...

...آنان [غربی‌ها] در ابتدای بحران از لحاظ رسانه‌ای بر ما پیروز شدند و حقایق را جعل کردند و اخبار دروغ بسیاری علیه ما منتشر کردند، ولی وضعیت با گذر زمان در بلند مدت تغییر کرد زیرا حقیقت غیر از آن چیزی است که این رسانه‌ها گزارش می‌کنند...


منطقه حائل در مرز اردن...

...اطلاعات سوریه نشان می‌دهد که اردن و عربستان برای ورود به مرز سوریه از طریق شهر درعا [جنوب سوریه در مرز اردن] و ایجاد منطقه حائل مرزی برنامه‌ریزی می‌کنند...

...[ما]عملا منتظر ارتکاب چنین اقدامی از جانب امان و ریاض است بنابراین او اکنون در صدد یکسره کردن مسئله خارج از این کشور است...


موشک های سریع سوریه...


...کشورش قدرت مقابله شدید با هر تلاش خارجی برای اقدام نظامی [علیه دمشق] را دارد...


...پایگاه عربستان برخی نیروهای نظامی را حمایت مالی می‌کند و به خدمت گرفته است تا این طرح را اجرا کند...

...اما این طرح در سوریه هرگز موفق نخواهد شد و موشک‌های سوریه بسیار سریعتر از آنان عمل می‌کند...


...عربستان و اردن و اسرائیل و ناوگان نظامی آمریکا در تیررس قدرت موشکی سوریه قرار دارند ...

...دمشق نه تنها دست روی دست نخواهد گذاشت [که در مرزش با اردن منطقه حائل ایجاد کنند] بلکه به هیچ متجاوزی رحم نخواهد کرد...


خلف المفتاح

مدیر انتشارات"الوحده" و از اندیشمندان سوریه
خبرگزاری فارس: حمایت ملت سوریه از نظام ناشی از بیداری و آگاهی اسلامی آنهاست
...چنانچه برخی از ملت‌های مسلمان بر اساس بیداری اسلامی علیه دیکتاتور مستبد قیام کرده‌اند؛ ملت سوریه با بیداری اسلامی خود به موقع توطئه دشمنان را تشخیص داده و از دمشق حمایت کرد...

...آنچه امروزه در سوریه روی می‌دهد نوعی بیداری مردمی در حمایت از نظام حاکم و رویارویی با توطئه‌های دشمنان است...


...انقلاب دانستن تحولات تونس، مصر و لیبی زود هنگام دانست...


...وقوع انقلاب در یک کشور نیازمند ایجاد تغییر کامل و فراگیر در همه بخش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و... است و نمی‌توان تحولاتی را انقلاب بنامیم در حالی که آمریکا سوار بر موج آن شده باشد که چنین وضعیتی را امروزه در تونس شاهد هستیم...


...آنچه امروزه در سوریه شاهد آن هستیم تلاش و توطئه برای ایجاد انقلاب ساختگی است که آن همانا «ضدانقلاب» است که در نقطه مقابل حقیقی قرار می‌گیرد...


...آمریکا، فرانسه، انگلیس و ترکیه هیچگاه خیرخواه حقیقی مسلمانان نبوده‌اند بلکه همواره متحد رژیم صهیونیستی بوده‌اند...


...قطب نمای سوریه به سوی قدس شریف تنظیم شده است...


...سران کشورهای عربستان سعودی، قطر و بحرین بیداری و آگاهی ملت خود را خطری برای حکومت خود می‌دانند و لذا مشاهده می‌کنیم که از هیچ تلاشی برای دخالت در امور داخلی سوریه دریغ نمی‌کنند تا تحولات داخلی خود را از کانون توجه افکارعمومی خارج کنند...


...بیداری اسلامی یعنی مقاومت اسلامی در ایران، لبنان و فلسطین است که در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمنان و استکبار می‌ایستد ...

...هرکسی که در نقطه مخالف اسرائیل نباشد هیچ ارتباطی با اسلام ندارد...


...سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مزدوران آمریکا و متحدانش هستند ...


...بیداری اسلامی یعنی اینکه ملت‌های عرب آن کشورها جهت سرنگونی سرانشان به پا خیزند...


غالب قندیل

تحلیلگر لبنانی مسائل سوریه

http://www.alsahwah-alislamiah.com/Mesr/pics/News/News2093.jpg
...پایمردی سوریه در مقابل جنگ جهانی که به رهبری آمریکا علیه این کشور آغاز شده بود، محیط استراتژیک جدیدی در روابط بین الملل ایجاد کرد، این محیط از زمان وتوی طرح های تجاوز طلبانه به دولت ملی سوریه و ملت مقاوم آن از طریق روسیه و چین آغاز شد و موفق شد که تسلط یک جانبه آمریکا که از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی بر جهان اعمال کرده است را به عقب براند...

...این روند جنگ سرد جهانی است که خود را از روزنه سوریه نشان می دهد، چرا که مستحکم بودن قلعه این کشور، غیر ممکن بودن حمله به آن را رقم زده و غرب را از سرنوشت پایگاه استعماری خود در منطقه که همان اسرائیل است، نگران کرده است، اسرائیلی که همچنان در برابر محور مقاومت به خود می لرزد و سوریه ستون فقرات این محور است،...

... به این ترتیب است که اسرائیلی ها نیز به این نتیجه رسیده اند که در صورت بروز هر جنگ در سوریه که غرب برای آن طراحی کند، این موجودیت اسرائیل است که در معرض آزمایش و تهدید قرار خواهد گرفت و دولت ترکیه نیز بنا به اذعان رسانه های این کشور در روز بعد از هر حمله تجاوز طلبانه علیه سوریه و مرزهای این کشور فروپاشی خواهد کرد...


...دیر یا زود نیروهای بین المللی باید درخواست ها و  تعهدات مشخص خود را در این زمینه تحت بهانه تحریم ها مطرح کنند و این موضوع باعث می شود که دولت سوریه نیز نشانه های انتقال به سیاست هجومی و در دست گرفتن ابتکار عمل را در مقابل عربده کشی های استعمار از خود نشان دهد، در این راستا است که آمریکا سعی می کند تا قبل از نشستن بر میز مذاکره با دولت ملی سوریه و هم پیمان ایرانی آن که تسلیم شدن در برابر قدرت این کشور و  شریک روسی آن آغاز شده، اهرم های فشاری را برای خود دست و پا کند...


...بعد از تثبیت معادله ناشی از روند تحولات سوریه، آمریکا در نهایت مجبور خواهد شد تا در برابر خواسته های کشورهای بریکس که سه کرسی در شورای امنیت دارند و چه بسا کرسی چهارم را نیز به ایران بسپارند، تسلیم شود و در اینصورت است که نقشه جهانی جدیدی ترسیم خواهد شد و دولت های آزاد جهان مصمم خواهند شد تا از سنگینی بار دوره سلطه و جنگ و تسلط خارجی خود را رها کند...

  آمادگی و هوشیاری سوریه   

 در برابر تحرکات نظامی از مرزهای اردن  موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 28 اردیبهشت1391 ] [ 18:56 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

انتقام ناکامی سلفیان  از شیعیان سوریه

شهادت عباس لحام امام جماعت حرم حضرت رقیه(س) ...مراسم تشییع پیكر شهید عباس لحام (تبعه سوریه) با شركت حدود دوهزار و 500 نفر از ملیت های مختلف سوری ، عراقی ، ایرانی و افغانستانی و حضور آیت الله 'سید مجتبی حسینی' نماینده ولی فقیه در سوریه و نمایندگان مراجع عظام تقلید، حوزه علمیه امام خمینی (ره) و مسوولان نهادهای ایرانی روز دوشنبه 91/02/25 در سوریه برگزار شد...

...تشییع كنندگان با سر دادن شعارهای 'لا اله الا الله، محمدا رسول الله'، 'هیهات منا الذله'، 'لبیك یا حسین' و 'لبیك یا زهرا' و شعارهایی علیه امریكا، رژیم صهیونیستی و سران برخی كشورهای عرب خلیج فارس ؛ پیكر شهید را در اطراف حرم حضرت رقیه (س) تشییع و سپس به مرقد مطهر حضرت زینب (س) منتقل كردند...

...تشییع كنندگان پس از طواف دادن پیكر شهید عباس لحام در حرم حضرت زینب (س) ؛ وی را در قبرستان نزدیك حرم دفن كردند...

...حجت الاسلام عباس لحام روز یکشنبه 91/02/24 پس از ادای نماز جماعت مغرب و عشاء در حرم مطهر حضرت رقیه سلام الله علیها ، در كوچه پشت حرم و با شلیك چند گلوله توسط دو موتور سوار ناشناس به شهادت رسید...

...شیخ "جلال الدین الصغیر" خطیب جمعه مسجد جامع براثا و عضو شورای مرکزی مجلس اعلای اسلامی عراق ، حکام سعودی ، قطری و کشورهای آمریکا ، فرانسه، انگلیس و رژیم صهیونیستی را مسئول حملات تروریستی علیه شیعیان در سوریه دانست...

http://img.irna.ir/1391/13910226/1018153/N1018153-1831543.jpg

http://img.irna.ir/1391/13910226/1018153/N1018153-1831547.jpg

...یک ماه قبل نیز حجت الاسلام و المسلمین "سید ناصر العلوی " روحانی 36 ساله افغانستانی ‏تبار خطیب و امام جماعت حسینیه "العلویه" نیز در منطقه زینبیه دمشق توسط دو فرد موتور سوار با مسلسل مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید...

خبرگزاری فارس: بیانیه حوزه علمیه کربلا درباره شهادت امام جماعت زینبیه دمشق

...شهید حجت الاسلام سید ناصر العلوی از فعالان و نیکوکارانی بود که به خانواده‌های آسیب‏ دیده‌ای که در نتیجه حوادث و اقدامات عناصر مسلح از مناطق مختلف سوریه به منطقه "الزینبیه" پناه برده بودند، کمک می‌کرد...

...شمار زیادی از شهدای حوادث تروریستی در سوریه را شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) تشکیل می‎دهند...موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 26 اردیبهشت1391 ] [ 15:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]

  استقبال گسترده مردم از انتخابات پارلمان ...    

  مواضع مقامات سوریه ...   

شیخ"بدرالدین حسون" مفتی سوریه

خبرگزاری فارس: مفتی سوریه: سقوط دمشق سقوط عربستان، اردن و عراق را به دنبال خواهد داشت

...در صورت سقوط سوریه کشورهای اطراف آن از لبنان گرفته تا عربستان، اردن و عراق نیز سقوط خواهند کرد...
...طرحی که برای امت عربی و اسلامی چیده شده این است که هیچ کشور قدرتمندی باقی نماند و فرزندان امت یکدیگر را بکشند...
...آنچه امروز در سوریه رخ می‌دهد روند براندازی نظام نیست بلکه وارد کردن سوریه در آشوب دینی، فرهنگی و نژادی است که صد سال در هرج و مرج در جهان عربی باقی بماند و تنها طرفی که از این هرج و مرج سود می‌برد رژیم صهیونیستی است که تشکیل نخستین کشور دینی در منطقه را با کمال وقاحت اعلام می‌کند...

...معارضان فریب طرح‌های غربی برای رسیدن به قدرت و تبدیل سوریه به یک کشور دموکراتیک همانند الگوی غربی را نخورند زیرا اینها تنها یک رؤیا است...

...مطمئن است "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه در صورتی که معارضان برنامه قانع‌کننده‌ای برای ملت ارائه کرده و وارد گفت‌وگو شوند، حاضر است از قدرت کناره‌گیری کند...


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه

خبرگزاری فارس: عفو عمومی بشار اسد برای برخی سربازان و نظامیان سوریه

...بحران سوریه در اول راه است اما با این حال مواضع بین‌المللی مثبت است و دولت اوباما نیز با فرا رسیدن تابستان و به دلیل انتخابات آمریکا ناچار است به دنبال راهکاری برای آتش‌بس باشد و همین امر فرصت‌های همکاری با مسکو به منظور یافتن راه‌حل بحران سوریه را تقویت می‌کند...

...موضع جامعه جهانی به استثنای قطر، عربستان و ترکیه خوب است...

...به تکثر احزاب در سوریه معتقدم و اگر حزب بعث خواهان بقاست باید بین مردم فعالیت داشته و برای تضمین وجود سیاسی خود رقابت کند...

...تمایل دارم یک جبهه سیاسی تشکیل دهم که در روند ساخت آینده سیاسی جدید در سوریه از جبهه ملی کنونی به مراتب تاثیرگذارتر باشد...

...دمشق بر اساس شروط خود با گروه‌های لبنانی تعامل خواهد داشت و منافع سوریه در این روابط لحاظ خواهد شد...

...پس از پایان انتخابات پارلمانی در سوریه، دمشق بار دیگر به روابط با لبنان بر اساس معیارهای جدید اهتمام خواهد ورزید...


"عادل سفر"، نخست‌وزیرسوریه

خبرگزاری فارس: دمشق: پارلمان آینده بر روند کار دولت نظارت دارد/ مردم سوریه خواهان تداوم مسیر اصلاحات هستند

...انتخابات پارلمانی در مرحله حساس و مهمی از حیات سوریه قرار دارد مرحله‌ای که در آن برنامه اصلاحات فراگیر در سطوح سیاسی اقتصادی و اجتماعی شروع شده است...

... انتخابات ، نماد اراده ملی برای تحکیم ارزش‌ها و اصول پارلمان در زمینه نظارت، قانون‌گذاری و تدوین سیاست‌های کشور است...

...حضور احزاب مختلف در پارلمان و تصویب قوانینی که به خواسته های مردمی پاسخ می‌دهد  می‌تواند  تاثیر مثبتی بر عملکرد دولت‌های آتی داشته باشد...

...سوریه بی‌توجه به توطئه‌‌هایی که برای توقف روند توسعه فراگیر در این کشور طراحی شده است برای موفقیت برنامه اصلاحات کار می‌کند اگر چه برخی به اصلاحاتی که اراده ملت را پاسخ دهد تمایل واقعی ندارند و دنباله‌رو توطئه‌هایی هستند که برای نابودی سوریه و سلب اراده و تصمیم‌گیری آزاد آن طراحی شده است...

...دولت آتی بر اساس نتایج انتخابات کنونی بنا می‌شود...


محمود الابرش رئیس پارلمان سوریه

...انتخابات در سایه قانون اساسی جدید نشان دهنده تمایل مردم سوریه به ادامه روند اصلاحات فراگیری است که بشار اسد رهبری آن را برعهده دارد...

...انتخابات ترجمان واقعی تنوع سیاسی و حزبی است که در قانون جدید انتخابات آمده است...


فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه

خبرگزاری فارس: دمشق: غرب در حال استقرار القاعده در کل خاورمیانه است

...بشدت از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و مواضع جانبدارانه او از گروهک‌های مسلح در سوریه انتقاد کرد...

...بیشتر شورشیان علیه نظام سوریه خلافکاران و تاجران مواد مخدر هستند...

...خلافکاران نیرویی قوی هستند که حدود به 59 هزار نفر می‌رسند که شامل قاچاقچیان مواد مخدر، قاچاقچیان سلاح و خلافکاران عادی در داخل سوریه و خارج آن هستند...

...مسئولیت شکست این آتش‌بس بر عهده گروه‌های مسلح  است...

...شورشیان هستند که حملات خود را تشدید کرده‌اند و نظام سوریه حق دارد که از خود دفاع کند...

...آمریکا و فرانسه آشکارا برای شکست دادن طرح عنان کوشش می‌کنند و اخیرا وزیر خارجه فرانسه به تشدید وضعیت در سوریه دامن زد...

...غرب می‌خواهد و تمایل دارد که نیروهای افراطی و گروهک‌ القاعده بر کل منطقه سیطره پیدا کنند ...

...الان عناصر القاعده و جماعت اخوان المسلمون علاوه بر عناصر خلافکار بیش از 1600 بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند...

...تاکنون و از آغاز درگیری‌ها در سوریه، بیش از 6000 نفر از نیروهای پلیس، امنیتی و ارتش و مردم هوادار نظام کشته شده‌اند...


"شحاده کامل میهوب" نماینده پنج دوره پارلمان سوریه

خبرگزاری فارس: 7 هزار نفر نامزد انتخابات پارلمانی سوریه شده‌اند

...دمشق همکاری بسیاری خوبی با طرح کوفی عنان از خود نشان داد...

...معتقدم که با وجود دوستان دمشق در سطح جهان، دشمنان هیچ گاه نخواهند توانست طرح عنان را به سمت شکست و ناکامی سوق دهند...

...جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین را مهم‌ترین متحدان سوریه در رویارویی با هجمه و توطئه بین‌المللی علیه کشورش خواند...

...با وجود دوستانمان در آفریقا، منطقه خاورمیانه و امریکای لاتین هیچ کس نمی تواند تهدیدی جدی برای دمشق بوجود آورد...

...برخی مصلحت خود  را در ضربه زدن به محور مقاومت می بینندد ولی یقین بدانید که هیچ گاه موفق به عملی ساختن توطئه‌های ددمنشانه خود نخواهند شد...

...چیزی از جریان المستقبل نمانده و معتقدم که این جریان بایستی خود را جریان "الماضی" به معنای گذشته بنامد زیرا اراده‌های وهابیت و گروه‌های تندرو در آن نمود پیدا کرده است و به ابزاری در دستان آنها در آمده است...

...هیچ کسی به ریاض و الدوحه نمایندگی از اسلام و ملت‌هایشان را نداده است و لذا این دو عنصر کوچک و ناچیز هیچ گاه نمی‌توانند خطری جدی را متوجه سوریه کنند...

...دشمنان سوریه از جمله جریان المستقبل،‌ عربستان سعودی که شبانه روز برای ضربه زدن به محور مقاومت تلاش می‌کنند، همواره ابزار دست صهیونیست‌ها بوده‌اند...

...چرچیل نخست وزیر اسبق انگلیس در خاطرات خود، تشکیل عربستان سعودی و اسرائیل را بزرگترین دستاور سیاست‌های سابق لندن خوانده است...


جهاد المقدسی سخنگوی وزارت خارجه سوریه

خبرگزاری فارس: سوریه برای گفت‌وگو با مخالفان آماده است

...دمشق آماده گفت‌وگو با هر یک از مخالفانی است که مخالف دخالت خارجی در این کشور هستند...

...درخواست ورود ناظران به سوریه، اساسا درخواست سوریه بود قبل از آنکه درخواستی بین‌المللی یا عربی باشد. این مسئله را بشار اسد رئیس جمهوری، در دیدارهای خود با میهمانان سوریه مطرح کرده بود...

...آنچه سوریه از آن رنج می‌برد انتقال نادرست حقیقت سوریه است. در نتیجه ورود ناظران بین‌المللی می‌تواند حقیقت سوریه را به صحنه بین‌المللی منتقل کند که چه گروهک‌های مسلحی در این کشور وجود دارند...

...بحران سوریه ، «بحران ترکیبی» است، برخی دخالت می‌کنند. برخی حمایت مالی می‌کنند و برخی در رسانه‌ها مستقیما تحریک می‌کنند. وزیران خارجه برخی کشورها آشکارا اعلام می‌کنند که تحرکات در سوریه را مسلح می‌کنند و برخی کشورهای همسایه هم هستند که میزبان گروه‌های نظامی شده‌اند و این کشور همسایه پیوستن به روند سیاسی [حل بحران] را رد می‌کند...

...تاکنون سعود الفیصل و حمد بن جاسم وزرای خارجه عربستان و قطر آشکارا خواستار حمایت تسلیحاتی از گروهک‌های مسلح تروریستی سوریه شده‌اند...

...ترکیه نیز میزبان گروهک‌های مسلحی است که تحت نظر افسران اسرائیلی و آمریکایی آموزش می‌بینند...


حامد حسن سفیر سوریه در تهران

خبرگزاری فارس: ناظران اتحادیه عرب به دلیل گزارش‌های حرفه‌ای و مثبت خود بازگردانده شدند

...سوریه در زمینه گام برداشتن در تحقق اصلاحات از بدو شکل‌گیری اتفاقات، گام مثبت برمی‌دارد...

...همینطور اصلاحات گسترده‌ای در جهت آزاد‌سازی قوانین رسانه‌ای و پارلمانی و قوانین تعهدی حزبی صورت گرفت که به ریاست بشار اسد دنبال شده است...

...البته ما امیدوار بودیم پس از رای‌گیری ، ناآرامی‌ها کمتر شود...

...سرنوشت سوریه به دست مردم و رهبر آن تعیین می‌شود و روند اصلاحات در سوریه نشان از این امر دارد. حضور مردم در بسیاری از فرصت‌ها نشان داد که از اصلاحات ایجاد شده از سوی بشار اسد از او حمایت می‌کنند...

...میلیون‌ها نفر سوری با حضور در خیابان‌ها از رهبر خود حمایت کردند و 65 درصد آنها به اصلاحات رأی دادند که نشان از پشتیبانی مردم از بشار اسد دارد. همچنین 60 درصد از مردم در انتخابات شهرداری‌ها شرکت کردند...

...دوستان ما در جهان در کنار ما ایستاده و از ما حمایت کردند، مثل جمهوری اسلامی ایران. موضع روسیه و چین در خصوص سوریه مشخص است و هر دو حامیان ما هستند...

...نظام جهانی به سمت چند قطبی شدن حرکت می‌کند و چین و روسیه نیز در آن سهیم هستند. روابط ما با این دو کشور مستحکم است و مطمئناً چند قطبی شدن نظام جهانی به نفع همه کشورها خواهد بود...

...همواره تعدادی از کشورها در منطقه پیرو سیاست‌های آمریکا و اسرائیل بوده‌اند و حمایت دو کشور قطر و عربستان از مداخلات نظامی علیه دولت بشار اسد کاملاً واضح و براساس سابقه واکنش آنها در قبال بحث مقاومت و لبنان کاملاً مشخص است و انتظار دیگری هم از آنها نمی‌رفت...


دیگر دیدگاه ها و رویدادها ... 

عادل جوجوری سردبیر مجله الغد

...اقدام عقلانی دولت سوریه در موافقت با طرح کوفی عنان (فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه) و توقف ودرگیری‌ها به صورت یک طرفه، قدرتهای منطقه‌ای و بین‌المللی را سرخورده و ناکام کرد، به صورتیکه این دولتها پس از آن تلاش کرده‌اند تا طرح عنان را به شکست بکشانند...

...فراموش نکنیم که امیر قطر، مقامات سعودی و هوادارانشان پیش از این ماموریت ناظران عرب را به شکست کشاندند...

...باید میان دو محور دولت سوریه و حامیان آن با مخالفان واقعی گفت وگو تفاوت قایل شویم. زیرا هرچه حوادث قتل و کشتار افزایش می یابد، زمینه برای دخالت خارجی و مسلح کردن مخالفان و حمایت مالی از تروریست ها نیز هموارتر می شود...


«هجمه اقتصادی» به پایتخت اقتصادی سوریه پس از ناکامی نظامی

خبرگزاری فارس: «هجمه اقتصادی» به پایتخت اقتصادی سوریه پس از ناکامی نظامی

...کارخانه‌های استان حلب هدف اقدامات خرابکارانه و آتش‌سوزی و سرقت مواد اولیه قرار گرفته است...

...کارگران در شهر حلب هدف گرفته می‌شوند و روند ترور نیز همچنان از جانب گروهک‌های مسلح ادامه دارد...

...فعالیت گروهک‌های مسلح سبب بالا رفتن بهای کالاها و مواد غذایی شده است...

...پیش از این برای ناتوان کردن اقتصاد سوریه، خطوط لوله نفت و گاز و انتقال انرژی در شهرهای سوریه هدف انفجارهای تروریستی قرار می‌گرفت اما اکنون این حملات مستقیما متوجه کارخانه‌های شهر حلب شده است...

گروهک‌های مسلح مردم و شهروندان را تهدید می کنند که اگر همکاری نکنید کودکان شما را می‌رباییم ...

در ادامه...

...مسئولان سوری 265 فرد را که در حوادث اخیر دست داشتند اما دست های آنها به خون مردم  آغشته نشده بود، آزاد کردند...

...مسئولان سوری از آغاز نوامبر سال 2011 میلادی چهار هزار نفر را آزاد کرده اند...

...در یک ماه گذشته بیش از ۲۰۰۰ هزار فرد مسلح در استان‌های مختلف خود را تسلیم ارتش سوریه کرده‌ و سلاح خود را زمین گذاشتند...

...بشار اسد در حکمی جدید همه تخلفات مربوط به برخی مواد قانون خدمت سربازی و تخلفات نظامی تا تاریخ 2 می 2012 را بخشیده شده اعلام کرد...

 محور مقاومت ؛ پیروز میدان انتخابات ... 


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 18 اردیبهشت1391 ] [ 18:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]
گزارش تصویری:

شرکت مردم سوریه در انتخابات پارلمانی(مجلس الشعب)

20120507-110655.jpg20120507-110710.jpg

20120507-113058.jpg20120507-113016.jpg

20120507-111920.jpg20120507-111947.jpg

20120507-113550.jpg20120507-112008.jpg

20120507-092958.jpg

http://img.irna.ir/1390/13901223/80038649/80038649-2370936.jpghttp://img.irna.ir/1391/13910217/80116443/80116443-2528184.jpg

 محور مقاومت ؛ پیروز میدان انتخابات ... 


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 18 اردیبهشت1391 ] [ 13:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

انتخابات پارلمان سوریه

خبرگزاری فارس: آمادگی وزارت کشور سوریه برای برگزاری انتخابات

شرکت 88 درصد سوری ها در انتخابات

اعلام آمادگی جوانان برای شرکت در انتخابات

برگزاری انتخابات زیر نظر دستگاه قضایی سوریه

آمادگی وزارت کشور سوریه برای برگزاری انتخابات

پیش بینی 12152 حوزه رأی گیری در سراسر سوریه

رقابت 7195 نامزد سوری برای تصاحب 250 کرسی پارلمان

2632 نفر از نامزدهای انتخابات پارلمان دارای مدرک دانشگاهی هستند

بیش از ۷۱۰ نفر از نامزد های انتخابات پارلمان را زنان  تشکیل می دهند

برابر قانون جدید؛پلیس و نظامیان سوری در حال خدمت نمی توانند نامزد انتخابات شوند

14 میلیون و 788 هزار و 644 نفر  شهروند سوری ؛ واجد شرایط  شرکت در انتخابات پارلمان

کسانی که تا 6 آوریل 18 سالشان تمام می‌شود می توانند با کارت شناسایی در انتخابات شرکت کنند

... اقدامات تروریستی و تخریب به دستور بیگانگان ؛ 

مانع حضور و اراده مردم در انتخابات نخواهد شد ... 

معارضان خارج نشین به جز عملیات تروریستی ، تخریب و کشتن مردم  بنا به دستور بیگانگان؛برنامه ای ندارند

سوریه با برگزاری انتخابات پارلمان ؛ همچنان به عنوان پایگاه مقاومت فلسطینیان علیه اسرائیل باقی می ماند

برای حضور بیشتر جوانان در پارلمان ؛ غیبت اعضای کنونی مجلس سوریه در بین نامزدها محسوس است

قدری جمیل رهبر «جبهه خلق برای تغییر و آزادی» : توافق شش جریان سیاسی داخلی سوریه

ترور اسماعیل حیدر پسر علی حیدر رئیس حزب ملی‌سوسیالیست و از معارضان داخلی سوریه

ترور عبدالحمید حسن الطه نامزد لیست اتحاد ملی انتخابات در شهر درعا توسط تروریست ها

اعلام آمادگی سید علی اکبر  رئیس حزب "سوری قومی اجتماعی" برای مشارکت در انتخابات

برگزاری انتخابات پارلمانی در موج وسیعی از توطئه ها و تهدیدهای نظامی ـ اقتصادی بیگانگان 

اعلام آمادگی احزاب معارض داخلی به رهبری قدری جمیل برای مشارکت در انتخابات

ربایش محمد اسماعیل نامزد انتخابات پارلمانی در استان ادلب توسط تروریست ها

حضور 11 حزب جدید التأسیس ؛ برای نخستین بار در عرصه سیاسی و انتخابات

نخستین رقابت انتخاباتی پس از حذف رهبری حزب بعث در قانون اساسی

برگزاری اولین انتخابات پارلمانی بر اساس قانون اساسی جدید سوریه

تحریم مخالفان خارج‌نشین تاثیری بر انتخابات پارلمانی ندارد

حضور جبهه ملی ترقی خواه با 10 حزب در انتخابات

رقابت 21  حزب سوری در انتخابات


خبرگزاری فارس: انتخابات پارلمانی سوریه؛ نمایش اقتدار و گام بزرگ اصلاحات

قدری جمیل دبیر کل جبهه مردمی برای تغییر و آزادی : از 100 درصد خواسته های ما بیش از 50 درصد آن محقق شده، و این برای مشارکت ما در انتخابات کافی است...

ژوزف عوارجی نامزد حزب "سوریه وطن جدید" : حقوق شهروندی، کرامت و دوستی بین مردم، مواردی است که ما در فعالیت های خود بدان توجه داریم، زیرا ما اعتقاد داریم که همه هموطنان باید به عزت کامل دست یابند...

مروه ایتونی  نامزد حزب تشکل ملی سوریه : هدف اصلی و اساسی جامعه و جوانان برقراری عدالت، تامین مسکن و فراهم کردن ملزومات زندگی است...

محمد لوئی نامزد مستقل انتخابات : اکنون زمان آن فرارسیده که به جوانان فرصت دهیم تا مسئولیت هایی را بر عهده بگیرند، این حق ماست که برای ساخت آینده بهتر به خواست همه مردم سوریه توجه کنیم...


خبرگزاری فارس: شمارش معکوس برای انتخابات پارلمانی سوریه/آمادگی بیش از 14میلیون نفر برای شرکت در انتخابات

رقابت 900 نامزد انتخابات در استان دمشـــق

رقابت 380 نامزد انتخابات در استان طرطــوس 

رقابت 665 نامزد انتخابات در استان اللازقیـــه

رقابت 171 نامزد انتخابات در استان ادلـــــــب

رقابت 170نامزد انتخابات در استان القنیطـــره

رقابت 482 نامزد انتخابات در استان حمــــــاه

رقابت 317 نامزد انتخابات در استان الرقــــــه

رقابت  نامزد انتخابات در استان حلـــــــــــــب

رقابت نامزد انتخابات در استان الســــــــویداء

رقابت 167 نامزد انتخابات در استان دیــرالزور

رقابت 126 نامزد انتخابات در استان درعــــــا

رقابت 367 نامزد انتخابات در استان الحسکه

رقابت 490 نامزد انتخابات در استان حمـــص


خبرگزاری فارس: گرم شدن رقابت‌های انتخاباتی در سوریه با حضور جریان‌های معارض

223 حوزه رأی گیری برای 633 هزار 507نفر واجدین شرایط انتخابات در استان درعا

817 حوزه رأی گیری برای 863 هزار 180 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان اللازقیه

717 حوزه رأی گیری برای 670 هزار 113 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان طرطوس
175 حوزه رأی گیری برای یک  302 هزار 790 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان القنیطره

1000 حوزه رأی گیری برای یک میلیون 280 هزار 51 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان حماه

791 حوزه رأی گیری برای یک میلیون و 986 هزار 35 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان دمشق

641 حوزه رأی گیری برای یک میلیون و 143هزار 979 نفر واجدین شرایط انتخابات در حومه دمشق

759 حوزه رأی گیری برای یک میلیون  4 هزار 585 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان الحسکــه

627 حوزه رأی گیری برای یک میلیون  331 هزار 556 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان حمص
1510حوزه رأی گیری برای سه میلیون  433 هزار 565 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان حلب

103حوزه رأی گیری برای یک میلیون و 148 هزار 384 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان ادلب

309 حوزه رأی گیری برای 339 هزار 662 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان السویداء

167حوزه رأی گیری برای 937 هزار 209 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان دیرالزور

510 حوزه رأی گیری برای 565 هزار 428 نفر واجدین شرایط انتخابات در استان الرقه


خبرگزاری فارس: 7 هزار نفر نامزد انتخابات پارلمانی سوریه شده‌اند


 محور مقاومت ؛ پیروز میدان انتخابات ...   


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 18 اردیبهشت1391 ] [ 5:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

علی اکبر ولایتی مشاور حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در امور بین الملل

خبرگزاری فارس: ولایتی: برای جلوگیری از طرح‌های تخریبی در سوریه مسئولیم

...برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس با بازی با آتش می خواهند خون افراد بیشتری از مردم سوریه را بریزند...

...این عده به دنبال اعلام شکست مأموریت عنان از طریق افزایش ارسال مزدوران و تسلیحات خود با حمایت صهیونیست ها و غرب به سوریه هستند و به این ترتیب می خواهند از ملت های عربی و اسلامی در مصر و شمال آفریقا نیز انتقام بگیرند...

...مشروعیت نظام مقاوم و بازدارنده سوریه رو به رشد است و روند اصلاحاتی که در  این کشور از طریق همه پرسی قانون اساسی ایجاد شده است، با انتخابات پارلمانی ادامه خواهد داشت و این چیزی است که قدرت های واپس گرای منطقه ای و بین المللی آن را نمی خواهند...

...تهران از آرمان های ملت سوریه و حق آنها در انواع تغییر و تحول استقبال می کند، اما معتقد است که این تغییر و ماهیت آن و نوع حاکمیت آینده سوریه یک موضوع صرفا داخلی است و هیچ یک از کشورهای همسایه و منطقه ای و بین المللی چه کوچک و چه بزرگ نمی توانند در این روند دخالت کنند...

...آنها با انفجارها و اقدامات تخریبی می خواهند نظام سوریه را که در برابر آمریکا و صهیونیست ها تسلیم نمی شود ، با دولتی جابجا کنند که هم پیمان صهیونیست ها است و به همین دلیل ما خود را برای جلوگیری از تحقق این طرح خرابکارانه مسئول می دانیم...


منصف المرزوقی رئیس جمهور تونس

خبرگزاری فارس: مخالفت المروزقی با دخالت و مسلح کردن معارضان در سوریه

...اعتقاد دارم که مسلح کردن سوری‌ها به جنگ داخلی منجر می‌شود...

... باید به زمینه مشترک بین معارضان با نظام دست یابیم...

...ما احساس می‌‌کنیم خیلی زیاد به ملت سوریه نزدیک هستیم...

...مقامات آمریکایی از حقوق بشر سخن می‌گویند در حالی که زندانیان را در گونتانامو شکنجه می‌کنند...

...تونس با مشکلی تحت عنوان سلفی‌ها رو به رو است، آنها می‌توانند خطری برای دموکراسی در کشور ایجاد کنند...


رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران

خبرگزاری فارس: سوریه صحنه محک زدن نیات کشورهای منطقه و فرامنطقه

...متأسفانه شواهدی وجود دارد که برخی کشورها از ایجاد ثبات و امنیت در داخل سوریه خوشحال نخواهند بود و تلاش دارند با تجهیز گروه‌های مخالف دولت سوریه و تجهیز آنها به سلاح‌های مختلف، به جنگ داخلی و ایجاد ناامنی دامن بزنند...


چرایی حمایت ایران از سوریه

خبرگزاری فارس: چرایی حمایت ایران از سوریه

...از زمان شکل گیری و پیدایی انقلاب ها، جنبش ها و ناآرامی ها در کشورهای اسلامی- عربی شمال آفریقا و خاورمیانه، این سوال در اذهان عده ای پدیدار شد که چرا جمهوری اسلامی ایران، سیاست دو گانه ای را در قبال این تحولات اتخاذ کرده است؟ ایران از یک طرف در کشورهای تونس، لیبی، مصر، بحرین و یمن از حرکت های انقلابی و اعتراضات مردمی در برابر حکومت های شان حمایت کرده و از طرف دیگر در سوریه، به صورت جدی از رژیم حاکم در این کشور در برابر معارضان حمایت می کند؟...

...اگر جمهوری اسلامی ایران در برخی ازاین کشورها به صورت کامل از قیام های مردمی که با هدف ساقط کردن حکومت ها به صحنه آمده اند، حمایت می کند و این نوع حمایت در صحنه تحولات سوریه نه تنها ملاحظه نمی شود، بلکه بر عکس، سیاست ایران حمایت از حاکمیت در این کشور است، دلایلی دارد از جمله:

1- ماهیت تحولات در کشورهای تونس، مصر، لیبی، یمن و بحرین متفاوت از آن چیزی هست که در سوریه در جریان است. از زمان پیدایی این تحولات در منطقه، مقام معظم رهبری فرمودند، جمهوری اسلامی از تحولاتی حمایت می کند که دارای سه ویژگی مردمی، اسلامی و ضد استکباری باشد. در تمامی کشورهای یاد شده به جز سوریه، قیام ها و انقلاب ها از این سه ویژگی برخوردار است. در سوریه، گروه هایی که به عنوان مخالفان حاکمیت دست به مبارزه مسلحانه زده اند، نه تنها از این ویژگی ها برخوردار نبوده، بلکه تکیه گاه اصلی آنان استکبار جهانی است.

2- دو نشست با عنوان «دوستان سوریه» در ترکیه و فرانسه با دو هدف اصلی حمایت از مخالفان و معارضان در سوریه از یک طرف و فشار بر بشار اسد جهت کناره گیری از قدرت از طرف دیگر، نشان داد که ناآرامی ها و تحولات در سوریه، بیش از آنکه منشأ درونی و مردمی داشته باشد، منشأ خارجی دارد.

3- مدیریت اصلی معارضان در سوریه که دارای ماهیتی تروریستی هستند، در اختیار آمریکایی ها و صهیونیست ها است. کشورهایی پشت سر این تروریست ها قرار دارند و رسماً اعلام حمایت، تجهیز به سلاح و پرداخت حقوق ثابت به آنها را اعلام کرده اند که در صحنه هایی چون بحرین به طور کامل در مقابل مردم قرار داشته و از دیکتاتور خون آشامی چون آل خلیفه حمایت می کنند. بنابراین، شعار این گروه کشورها تحت عنوان حمایت از مردم سوریه، پوششی برای توجیه حمایت های شان از تروریست ها است.

4- در میان تمامی کشورهای عربی- اسلامی، رژیم سوریه و شخص بشار اسد، از بیشترین حمایت های مردمی برخوردار است. علت اصلی مقاومت و ایستادگی حاکمیت در برابر تمامی فشارها طی یک سال گذشته، همین حمایت های مردمی است. کسانی که در ورای مرزهای این کشور توطئه سرنگونی بشار اسد را طراحی کردند و گروه هایی را بدین منظور مسلح کرده و به درگیری ها و بحران آفرینی ها در سوریه دامن زدند، گمان می کردند ظرف یکی دو ماه می توانند بشار اسد را ساقط کرده و عوامل خود را در دمشق بر کرسی قدرت بنشانند.اگر این پیش بینی تحقق نیافت، دلیل اصلی آن برخورداری حکومت اسد از حمایت فراگیر و گسترده مردمی است. دلیل اصلی حمایت های مردمی از حاکمیت در سوریه و مخالفت های مردمی با حاکمیت در دیگر کشورهای عربی- اسلامی را باید در سیاست های حکام به ویژه در عرصه سیاست خارجی این کشورها طی سال های گذشته جست وجو کرد. در حالی که سیاست خارجی کشورهایی چون مصر مبنی بر هم پیمان شدن با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مردم مصر طی دهه های اخیر، تولید حقارت و خفت و خواری کرده، سیاست خارجی سوریه مبنی بر حضور در جبهه مقاومت ضدصهیونیستی و حمایت همه جانبه از فلسطینی ها، برای سوری ها تولید افتخار کرده است. در خلال جنگ های 33 روزه و 22 روزه، کشورهایی چون مصر و عربستان در کنار صهیونیست ها برای شکست حزب الله در لبنان و حماس در غزه تلاش کردند، اما کشور سوریه در خلال این دو جنگ، حامی سرسخت حزب الله و حماس بود. مردم مسلمان در کشورهای عربی- اسلامی به خوبی با این نوع سیاست های متفاوت آشنا بوده و به همین دلیل در مصر، مردم به صورت یکپارچه علیه حسنی مبارک قیام کرده و او را عامل آمریکا و رژیم صهیونیستی معرفی می کنند، لکن همین مردم در سوریه از بشار اسد در مقابل تروریست هایی که خود را مردم معرفی می کنند، حمایت می نمایند.

5- مواضع مقام های غربی و رژیم صهیونیستی، به خوبی پرده از پشت صحنه های فشار بر رژیم سوریه بر می دارد. مقام های صهیونیستی که از عوامل اصلی پشت صحنه ناآرامی ها در سوریه هستند و تاکنون ارتش سوریه، بسیاری از تجهیزات و بمب هایی که تروریست ها در اختیار داشته اند را کشف کرده و اسرائیلی بودن این تجهیزات آشکار شده، طی ماه های اخیر اظهاراتی داشته اند که این اظهارات اهداف پنهانی تروریست ها و حامیان آنها را آشکار می سازد. در چندین نوبت مقامات رژیم صهیونیستی از جمله نتانیاهو اعلام کرده اند که در صورت سقوط اسد در سوریه ضربه کاری بر پیکر حز ب الهی لبنان وارد می شود. همچنین اعلام کرده اند چنانچه طرح ساقط کردن اسد در سوریه با شکست مواجه شود، بزرگ ترین شکست راهبردی در تاریخ رژیم صهیونیستی به این رژیم وارد خواهد شد. چند روز پیش وزیر دفاع رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «سقوط اسد ضربه ای جدی به ایران خواهد بود و واسطه های ضداسرائیلی ایران در لبنان و غزه آسیب خواهد دید.»...


نوری المالکی نخست وزیر عراق

خبرگزاری فارس: مالکی: روابط اعراب با ایران باید اصلاح شود/با مداخله نظامی در سوریه مخالفیم

...معتقدم که سرنگونی نظام سوریه با استفاده از راه حل نظامی به بروز جنگ طائفه‌ای در منطقه منتهی خواهد شد و عراق اولین کشوری است که تحت تاثیر این جنگ قرار خواهد گرفت بنابراین ما طرفدار راه حل سیاسی هستیم...

... به بشار اسد گفته‌ایم که حزب بعث نمی‌تواند به حکمرانی در سوریه ادامه دهد و غیر ممکن است که حکومتی به جز دموکراسی به حکمرانی ادامه دهد...


دکتر علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه ایران

خبرگزاری فارس: تأکید صالحی بر عدم مداخله خارجی در سوریه

...موضوع سوریه باید سوری - سوری حل شود. معارضانی در سوریه هستند و دولت نیز برای مذاکره با آنها اعلام آمادگی کرده است. بشار اسد رئیس جمهور این کشور وعده‌های عملی زیادی را از جمله برگزاری انتخابات آزاد براساس تعدد احزاب و اصلاحات قانون اساسی به مردم این کشور داده است. باید به سوریه فرصت لازم برای حل این مشکل و پاسخگویی به مطالبات مردم داده شود. ما از طرح عنان حمایت می‌کنیم تا این طرح پیش از هر چیزی خشونت و کشتار در سوریه را متوقف کند...

...ضرورت عدم دخالت بیگانگان در موضوع سوریه و جلوگیری از تسلیح معارضان سوریه ...

... سوریه در منطقه حساسی قرار دارد،کشورهای همسایه باید با این قضیه به صورت حکیمانه برخورد کنند تا مانع ایجاد شکاف در منطقه شوند...


دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

خبرگزاری فارس: جنگ در سوریه بازی با انبار باروت است/گستاخی امارات به صلاحشان نیست

...برخی کشورهای منطقه که خود فاقد پشتوانه و پیشینه دموکراتیک هستند درصدد ایجاد دموکراسی در دیگر کشورها از طریق دخالت در امور داخلی آنها هستند...

...مشکلات داخلی سوریه باید از طریق مسالمت‌آمیز و با انجام اصلاحات تدریجی در روند سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور حل و فصل شود...

...اختلاف‌نظرهایی در میان دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد و نمی‌توان گفت این اختلافات استراتژیک است...

...ممکن است برداشت‌های متفاوتی نسبت به این مسئله وجود داشته باشد و در سوریه شرایط دموکراتیکی حاکم باشد، البته در این موضوع با ترکیه هم‌نظر هستیم و هیچ شکی وجود ندارد که باید خواست مردم مورد توجه قرار گیرد...

...ایران و ترکیه هر دو معتقد به اجرای اصلاحات در سوریه هستند بنابراین اختلاف استراتژیکی در این مورد وجود ندارد و در این باره تنها روی روش و چگونگی اجرای اصلاحات مباحثی مطرح است...

...ممکن است غرب از انجام کارهای خود هدف دیگری را دنبال کند و با اعمال فشار بر ترکیه محور مقاومت را تخریب کند، ولی ممکن است ترک‌ها نسبت به مسئله سوریه نظر دیگری داشته باشند، چرا که آنها نسبت به موضوع  فلسطین حساس بوده و نسبت به رفتار اسرائیل اعتراض کردند...

...نمی‌توان تصور کرد ترک‌ها با نظر آمریکا موافقند البته آنها در انجام تاکتیک دچار لغزش و اشتباه شده‌اند ولی قصد آنها با غرب مشترک نیست...

..ایران می کوشد در سوریه اصلاحات رخ دهد، دموکراسی حاکم شود ، نهادهای مدنی تشکیل شوند و محورهای مقاومت در این کشور شکسته نشود...

...برخی کشورهای کوچک منطقه که همچنان به صورت دیکتاتوری اداره می‌شوند نگران اوضاع سوریه هستند در حالی که در زمان جنگ 33 و 22 روزه غزه و لبنان هیچ کمکی نسبت به مردم مظلوم و مسلمان فلسطین و لبنان نکردند وحتی طبق اخبار رسیده کمک‌های مخفیانه خود را به اسرائیل می‌رساندند...

... منطق ترکیه با زبان غرب متفاوت است، چرا که ملاحظات اسلامی دارد، البته ممکن است تاکتیک آنها صحیح نباشد، ولی ایران مذاکرات خود را با آنها را قطع نمی کند...

...کوفی عنان درایران با برخی مسئولان ایرانی دیدار و گفت و گو کرد ولی آنچه مسلم است و در این مذاکرات برای ما مهم بود و به وی انتقال دادیم مسئله سوریه و مداخلات نظامی برخی کشورها در این کشور بود...

...در صورتی که کشورهای واسطه به دنبال از بین بردن خشونت در سوریه هستند باید جلوی ارسال سلاح به این کشور را بگیرند...

...در صورتی که کشورهای ارسال کننده سلاح به سوریه توقع دارند دولت سوریه در مقابل این اقدامات کاری انجام ندهد، انتظار غیرمنطقی‌ای دارند و در اشتباهند...

...سوریه در حال حاضر به صورت آهسته و گام‌به‌گام پیش می‌رود و ایران نیز دراین اقدام از وی حمایت می‌کند تا طرح ایجاد شده به موفقیت برسد و با رفع نواقص موجود، این روند تکمیل شود...

...برخی کشورهایی که تاکنون جنگی را در کشورشان تجربه نکرده اند، قصد دارند این تجربه آتشین را به سرزمین های دیگر وارد کنند تا سلاح های خود را به فروش برسانند...

...البته این کشورها نمی‌دانند که آتش این جنگ ممکن است دامن خود آنها را نیزبگیرد، لذا به آنها توصیه می کنیم که این موضوع بازی با انبار باروت است و فکر نکنند که ارسال سلاح به سوریه و به پا کردن آتش، یک تمرین ساده و بازیگوشانه است...

...زمانی که شعله جنگ روشن شود دامنگیر بسیاری از کشورها می شود...

...هیچ کشوری حق ندارد با رفتار بازیگوشانه در خاک سوریه به تمرین جنگ پرداخته و هزینه سنگینی به مردم آن کشور تحمیل کند، بنابراین ایران با انجام اینگونه مداخلات مخالف است و آن را یک هوس سیاسی نارس می‌داند...

...باید در سوریه اصلاحات ایجاد شده، حقوق مردم پرداخته شود، نهادهای مدنی شکل گیرد، انتخابات آزاد برگزار شود و به نحوی عمل شود که به هم‌ریختگی اقتصادی به وجود نیاید و کشتارهای وسیع در خاک این کشور رخ ندهد...

...سقوط یک نظام با ارسال سلاح از بیرون محقق نمی‌شود لذا پروسه تعدیل و اصلاح از درون همیشه موثرتراست...

...معتقدیم کشورهایی که به سوریه سلاح نظامی می‌فرستند، ناشی‌گری کرده و هزینه مردم این کشور را زیاد می‌کنند...

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران

خبرگزاری فارس: تا زمانی مداخلات خارجی در سوریه متوقف نشود امیدی به پایداری آتش‌بس نیست

...مادامی که مداخلات خارجی و تسلیح معارضه در سوریه متوقف نشود، امیدی به پایداری آتش بس و موفقیت طرح کوفی عنان وجود ندارد...

...مردم فهیم سوریه و بشار اسد رئیس جمهور این کشور در قالب طرح اصلاحات با موفقیت به پیش می‌روند و صف آرایی دشمنان سوریه در مقابل محور مقاومت محکوم به شکست است...

... مردم سوریه اجازه نخواهند داد که دیگران اراده خود را بر این کشور تحمیل کنند...

... اقدامات شتابزده برخی طرف‌ها کمکی به موضوع نکرده و شرایط را پیچیده‌تر خواهد کرد...


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 18 اردیبهشت1391 ] [ 2:50 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

خبرگزاری فارس: لاوروف: روسیه قاچاق اسلحه به سوریه را محکوم می‌کند

...طرح صلح نماینده ویژه سازمان ملل باید از سوی همه طرفین مناقشه در سوریه، چه دولت و چه مخالفین رعایت شود و مقامات مسکو به تماس‌های خود با همه طرفین بدین منظور ادامه خواهد داد...

...قاچاق اسلحه به سوریه که باعث بی‌ثباتی بیشتر اوضاع نه تنها در داخل این کشور، بلکه در کل منطقه می‌شود...

...جامعه بین الملل قادر نخواهد بود بحران کنونی در سوریه که اکنون بیشتر از یک سال است در این کشور ادامه دارد را حل و فصل کند، اگر به مواضع دولت روسیه و چین در این خصوص توجه نکند...

...من معتقدم که این اواخر این درک بوجود آمده است که با نادیده گرفتن مواضع روسیه و چین نمی‌توان مناقشه به درازا کشیده شده در سوریه را حل و فصل کرد...

... رژیم آتش‌بس در سوریه در بسیاری از مواقع به دلیل اقدامات مخالفان در این کشور شکسته می‌شود و آنها در این خصوص مقصر هستند...

...آتش‌بسی که بر اساس طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه اعلام شده، از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مورد حمایت قرار گرفته است که هم از دولت و هم همه گروه‌های مخالف در سوریه خواسته است تا هر نوع اقدامات خشونت‌آمیز را متوقف کنند، ولی این رژیم آتش‌بس تاکنون بطور کامل رعایت نشده است و در بسیاری از موارد گروه‌های مخالف در این خصوص مقصر بودند...

...برخی گروه‌های مخالف در سوریه همچنان تلاش می‌کنند با درگیری مسلحانه، انفجار و اقدامات تروریستی نیروهای دولتی را تحریک کنند و هدف از آنها وخیم کردن اوضاع و میسر کردن امکان دخالت خارجی در این مناقشه است...

...برخی ها به دنبال شکست طرح فرستاده سازمان ملل در سوریه هستند و به همین دلیل تمامی گروه‌ها باید به این موضوع التفات داشته باشند...

...مسئولیت اساسی حفظ امنیت شهروندان و حفظ امنیت بر عهده نظام سوریه است اما کسانی که در مقابل نظام سوریه قرار گرفته‌اند تظاهرات کنندگان‌ مسالمت‌آمیز نبوده بلکه گروه‌های مسلحی هستند که اقدام به عملیات‌های تروریستی و بمبگذاری می‌کنند...


گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه

http://img.irna.ir/1390/13901023/30763482/30763482-2170617.jpg

...طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عربی برای حل و فصل مناقشه در سوریه کارآمد بوده و کنترل ناظرین اعزامی سازمان ملل متحد بر آتش‌بس در این کشور موثر واقع شده است...

...تصمیم اولیه برای افزایش ناظران روس در سوریه گرفته شده است. الان چهار افسر اعزام می‌شوند تا به هیئت پیشگام ناظران در سوریه بپیوندند...

..طرف روس با دبیر خانه سازمان ملل در تماس است تا مسائل فنی مربوط به اعزام ناظران به سوریه را تا قبل از ماه می حل کند...


الکساندر لوکاشوویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه:روسیه در کنفرانس «دوستان سوریه» شرکت نمی‌کند

...علی‌رغم آنکه توافقنامه مربوط به آتش‌بس بر اساس طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل و فصل مشکلات در سوریه بطور کامل رعایت نمی‌شود و ناظرین اعزامی سازمان ملل متحد به این کشور نقض آتش‌بس از سوی هر دو طرف مناقشه داخلی در سوریه را ثبت کرده‌اند، ولی در مجموع سطح خشونت‌ها در این کشور به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است....

...این کشور به تعهدات خویش در خصوص فروش سلاح به دولت سوریه عمل خواهد کرد...

...فروش تسلیحات نظامی روسیه به دولت سوریه کاملا قانونی است...

...سوریه تحت هیچ نوع تحریم‌های بین المللی در خصوص ممنوعیت فروش سلاح به این کشور قرار ندارد، بنابراین طرف روسی دلیلی نمی‌بیند که به تعهدات خویش در این رابطه عمل نکند...

...این در حالی است که بسیاری از کشورهای غربی و حتی برخی کشورهای منطقه خاورمیانه اصلا به این تعهدات پای‌بند نیستند و آشکارا و بدون توجه به مناقشه داخلی در سوریه، به گروه‌های مخالف در این کشور سلاح داده و از آنها حمایت مالی می‌کنند...

...چنین اقدامی روند حل و فصل سیاسی بحران در سوریه را دشوارتر می‌کند و مغایر با تعهدات بین المللی و اصل بی طرفی برای میانجی‌گری در رابطه با حل مناقشات است...

...مقامات مسکو نگران طرح‌های ترکیه برای جلب حمایت نظامی ناتو در رابطه با امکان تهدیدات احتمالی از جانب سوریه است...

...ما می‌خواهیم به اظهارات "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه که دو الی سه بار از این صحبت به میان آورده است که ترکیه ممکن است در صورت وجود هر نوع تهدید احتمالی از جانب خاک سوریه به ماده 5 توافقنامه واشنگتن در خصوص دفاع جمعی کشورهای عضو ناتو متوسل شود، واکنش نشان بدهیم. به عقیده ما چنین اظهاراتی بسیار نگران کننده است، بخصوص آنکه صحبت بر سر اقدام جمعی دفاعی کشورهای عضو ناتو در صورت حمله نظامی به یکی از کشورهای عضو این سازمان است...

...مقامات مسکو اقدام اتحادیه اروپا در تصویب تحریم‌های یک‌جانبه در قبال سوریه را از لحاظ حقوق بین الملل غیرقابل قبول ارزیابی می‌کنند...

...پاسخ ما به چنین تحریم‌های یک‌جانبه‌ای به خوبی روشن است. ما این قبیل اقدامات را از لحاظ حقوق بین المللی غیرقابل قبول می‌دانیم...

...تصویب تحریم‌های بین المللی تنها در چارچوب اختیارات شورای امنیت سازمان ملل متحد است. به همین دلیل هر نوع رژیم تحریم هایی از این قبیل هرگز نمی‌تواند به حل و فصل بحران‌ها کمکی کند. برعکس بکارگیری این تحریم‌ها وضعیت پیرامون سوریه را بیش از پیش غیرقابل پیش‌بینی و وخامت اوضاع را تشدید خواهد کرد...


کنستانتین دالگوف معاون وزیر امور خارجه روسیه

خبرگزاری فارس: روسیه: غرب نباید مخالفان داخلی در سوریه را تجهیز نظامی کند

...آمریکا با کمک دستور تاریخ 23 آوریل رئیس‌جمهوری این کشور در مورد تحریم‌ها «بخاطر نقض حقوق بشر با استفاده از فناوری‌های ارتباطاتی» فشار خود را بر دولت‌هایی که خط‌ مشی آنها مورد رضایت واشنگتن قرار ندارد افزایش داده است...

...ما به استفاده از دستور تاریخ 23 آوریل رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد اعمال تحریم‌ها بخاطر .. قبل از هر چیز، علیه دو کشور سوریه و ایران توجه کرده‌ایم. اهداف اصلی این سند، افزایش فشار بر رژیم‌های نامطلوب از جمله از طریق بلوکه کردن امکان دسترسی آنها به محصولات فوق مدرن است...

...دولت آمریکا بهتر است در وهله نخست پاسخ‌گوی اقدامات مقامات و نیروهای نظامی خود باشند که در موارد بسیاری ناقض حقوق بشر، از جمله شکنجه در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و همچنین مرگ تعداد بسیار زیادی از مردم غیرنظامی و بی‌گناه در نتیجه عملیات نظامی این کشور در مناطق مختلف جهان هستند...

...سیاست «استانداردهای دوگانه» در عرصه حقوق بشر و ارجحیت قانون مسئله‌ای غیرقابل قبول است و چنین خط‌مشی که از سوی دولت آمریکا در پیش گرفته شده، با قاطعیت از سوی فدراسیون روسیه و بسیاری از اعضای دیگر جامعه بین الملل محکوم است...


الکساندر شاینی سفیر روسیه در تونس

Crossed-Flag-Pins Tunisia Russia

...خروج سوریه از بحران کنونی تنها با حمایت طرف‌های بین‌المللی از ایجاد آتش‌بس در این کشور و فرصت دادن به ناظران بین‌المللی برای ارزیابی اوضاع و گفت‌وگو امکان‌پذیر است...

...نمایندگان روسیه با گروه‌های معارض برای قانع کردن آنها به قبول طرح عنان دیدار می‌کند اما در شرایط کنونی تاثیر روسیه در حد تاثیر برخی کشورها نیست...

...نشست‌ طرف‌هایی که خود را دوستان سوریه معرفی می‌کنند اهمیتی به بررسی زمینه ایجاد گفت‌وگوی داخلی در سوریه نمی‌دهد بلکه به دنبال تعمیق اختلافات بین معارضان با دولت دمشق و تلاش برای انزوای سوریه از صحنه بین‌المللی است...

...بر اساس اطلاعات بسیار، گروه‌‌های مسلح در سوریه که دست داشتن آنها در اقدامات تروریستی این کشور از سوی شورای امنیت تایید شده است از خارج سلاح دریافت کرده‌اند...


وزارت امور خارجه روسیه

خبرگزاری فارس: روسیه: هدف تروریست‌ها در سوریه نابودی طرح صلح

...مخالفان سوری به دنبال شکست طرح صلح "کوفی عنان" فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هستند...

...هدف واضح است، نابود کردن راه‌حل در سوریه بر اساس طرح عنان است که اجرای آن آغاز شده است...


مذاکرات  قدری جمیل سخنگوی شورای رهبری جبهه تحول و آزادی سوریه به مسکو

..."سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه با نمایندگان جبهه مردمی تحول و آزادی سوریه به سرپرستی "قدری جمیل" سخنگوی شورای رهبری این گروه که در مسکو بسر می‌برند، دیدار و گفت‌وگو کرد...

... در این ملاقات مسائل مربوط به توسعه روند اوضاع در سوریه با جزییات کامل مورد بررسی قرار گرفت و حرکت‌های مثبت در راستای اجرای طرح "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عربی در حل و فصل بحران در سوریه مطرح و بر لزوم انجام تعهدات در این خصوص و ایجاد شرایط برای آغاز گفت‌وگوهای ملی که تنها راه ممکن برای حل مشکلات در این کشور است مورد تاکید طرفین قرار گرفت...

...نمایندگان جبهه مردمی تحول و آزادی سوریه آمادگی خود برای تحقق طرح کوفی عنان را اعلام کرده و از خط مشی اصولی روسیه در رابطه با ممانعت از دخالت خارجی در امور داخلی سوریه و تلاش برای جلب همه گروه‌های مخالف سوری برای آغاز گفت‌وگوهای ملی قدردانی کردند...


@@@@@@@@@@@@@@@@@@

چنگ گوپینگ معاون وزیر امور خارجه چین 

خبرگزاری فارس: چین: پکن و مسکو کاملا درباره سوریه و کره‌شمالی با هم هماهنگ هستند

...چین و رسیه به طور کامل دربار مواضع خود در قبال بحران در سوریه و برنامه هسته‌ای کره‌شمالی هماهنگ هستند...

... دو طرف‌ مواضعی کاملا 100 درصد مطابق درباره موضوعات کره‌شمالی و سوریه دارند...


لی بائودونگ نماینده دائم چین در سازمان ملل
خبرگزاری فارس: چین خواستار همکاری طرفین سوری با ناظران سازمان ملل شد

...دولت چین از همه احزاب و طرفین سوری از جمله دولت و مخالفان می‌خواهد با "کوفی عنان" نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه همکاری کنند تا روند گفتگوهای سیاسی در سوریه سریع تر آغاز شود...

...ما از جامعه بین‌المللی نیز می‌خواهیم که به حمایت خود از تلاش‌های کوفی عنان ادامه دهند...

...چین شدیدا با هر اقدام و حرفی که منجر به ایجاد مشکل برای طرح کوفی عنان شود مخالف است...

...چین همیشه از استقلال، اتحاد و یکپارچگی سرزمینی در سوریه به عنوان یک انتخاب حمایت کرده است...


لیو ویمین سخنگوی وزارت خارجه چین

...چین چند نفر از مامورین خود را به همراه ناظران سازمان ملل متحد به سوریه اعزام خواهد کرد و در حال بررسی و هماهنگی جزئیات این ماموریت با دبیرکل سازمان ملل است...

...چین از همه تلاش‌هایی که منجر به توقف خشونت و شروع گفتگوهای مقدماتی میان همه احزاب سوریه شود استقبال و حمایت می‌کند...

...چین همچنان به نقش سازنده و صلح طلبانه خود برای رسیدن به نتیجه در دمشق ادامه خواهد داد...


سفر برهان غلیون رئیس شورای انتقالی خارج نشین سوریه به چین

خبرگزاری فارس: سفر غلیون به پکن/ چین: برموضع قبلی خود در قبال سوریه پایبندیم

..."لیو ویمین" سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: شورای روابط خارجی چین برهان غلیون از رهبران مخالفان دولت سوریه را دعوت کرده است تا به مدت 4 روز با مقامات چینی در مورد راه‌های اجرای طرح صلح کوفی عنان بحث و گفتگو کنند...

...ویمین در زمینه تغییر موضع چین نسبت به دولت سوریه گفت: موضع دولت چین تغییر نکرده است و پکن بر مواضع قبلی خود پایبند است و دعوت از غلیون به معنای تغییر مواضع دولت چین نیست...


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 18 اردیبهشت1391 ] [ 2:40 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فصل جدید تنش مناسبات

سوریه میزبان مخالفین و معارضان عربستان

اخبار مسلمانان

به نظر می رسد دولت سوریه در مقابل سیاست های خصمانه عربستان علیه آن کشور ؛ دست به اقدامات تلافی جویانه و مقابله به مثل زده و درصدد است تا کم کم زمینه سازماندهی مخالفین و معارضین عربستان را برای سرنگونی دولت آل سعود که این روزها به شدت از سوی مخالفیت و معترضان شیعه و سنی و حتی شاهزادگان آل سعود تحت فشار قرار دارد را فراهم نماید.

در صورتی که زمینه مناسبی برای فعالیت و پشتیبانی  مخالفین و معترضان سعودی در یکی از کشورهای عربی همانند سوریه فراهم شود ؛ بسیاری از گروه ها و شخصیت های شیعه ، سنی ، ملی و عربی رژیم آل سعود نسبت به گسترش فعالیت های خود اقدام خواهند نمود.

البته این موقعیت بسیار مناسبی برای دولت سوریه و مخالفین دولت آل سعود است تا در فضای ایجاد شده بتوانند علاوه بر خروج از بن بست ها ، فشارها و محدودیت های کنونی ، برای نخستین بار به فعالیت های خود انسجام بخشیده و پایگاه خارج از عربستان را برای تداوم فشارها به دولت عربستان ایجاد نمایند.

دولت سوریه در این راستا می تواند با در اختیار گذاشتن فضای مناسب رسانه ای و همچنین اجازه دایر نمودن دفتر رسمی برای فعالیت این گروه ها و شخصیت ها ، به انسجام و گسترش اعتراضات آنان کمک نماید.

ایجاد چنین فضایی برای مخالفین و معترضین عربستانی ، شرایط را برای فعال شدن مخالفین و معترضان دولت آل خلیفه در قطر را نیز هموار می نماید.

با این حرکت سوریه ؛ دوره جدیدی از فعالیت مبارزان عرب آغاز خواهد شد و سوریه را به محور اصلی این اعتراضات مردمی تبدیل  و می تواند سبب بازگشت سوریه در جایگاه قبلیش در جهان عرب شود.

البته باید دید که آیا این حرکت سوریه نشانه ای از فشار به دولت عربستان برای بازگشت مجدد برای بهبود روابط  خصمانه دو کشور است و یا اینکه نشانه ای از شدت تیرگی روابط بین دو کشور می باشد که دیگر راه بازگشتی را برای عادی سازی مناسبات دو کشور باقی نگذاشته است.

http://img.irna.ir/1391/13910120/80067121/80067121-2430754.jpg


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، مقالات نویسنده، کشور سوریه، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ سه شنبه 22 فروردین1391 ] [ 21:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 فتنه بزرگ در سرزمین شام 

نقش اردن ؛ در تدارک حمله به خاک سوریه 

رزمایش بزرگ نظامی " الأسد المتأهب" (شير در کمين) در اردن

آماده سازی17 کشور عربی و غربی برای حمله نظامی

اردیبشت ماه 91/ می 2012م

نشانه ها و علائم

محدودیت مرخصی نظامیان ارتش اردن

انتقال جنگجویان مسلح از لیبی به اردن

فعالیت گسترده نیروهای موساد در اردن

جنگ روانی و رسانه ای اردن علیه سوریه

دستور اوباما برای بررسی طرح حمله به سوریه

تحرکات نظامی اسرائیل در مرزهای سوریه و لبنان

استقرار منافقین خلق ایران در مرزهای اردن و عراق

ایجاد اردوگاه و پایگاه نظامی برای شورشیان سوریه

تجمیع نیروها و تهاجم همه جانبه زمینی از خاک اردن

استقرار سیستم های موشکی پاتریوت در مرز سوریه

حمایت از اسرائیل در صورت حمله به رژیم صهیونیستی

همکاری سازمان القاعده در حمله از خاک اردن به سوریه

انتقال نظامیان آمریکایی در سال 2011 م از عراق به اردن

همکاری باقیمانده های حزب بعث عراق در حمله به سوریه

انتقال تجهیزات سنگین نظامی از سوی آمریکایی ها به اردن

برپایی اردوگاه نظامی در منطقه حایل مرزی رمثا توسط اردن

طراحی حمله همزمان اسرائیل به پایگاه های حزب الله در لبنان

همکاری نزدیک ولید جنبلاط و سمیر جعجع با محور مخالفین سوریه

اظهارات امیر قطر مبنی بر استقرار ارتش کشورهای عربی در سوریه

آمادگی برای سرکوب تحرکات اسلام گرایان و فلسطینیان علیه حکومت اردن

زمینه سازی برای انتقال جنگجویان لیبیایی و منافقین خلق ایران به منطقه رمثا

انتقال تجهیزات نظامی به مرزهای سوریه تحت پوشش برگزاری رزمایش در اردن

افزایش گشت های شناسایی و نظامی ارتش اردن در مرزهای مشترک با سوریه

انتقال انواع سلاح ها و تجهیزات نظامی به صورت قاچاق از مرزهای اردن به داخل سوریه

کمک های آشکار 10 میلیون دلاری و 25 میلیون دلاری آمریکا به شورشیان مسلح سوریه

شرایط مساعد پشتیبانی و حمله زمینی از مرزهای اردن به سوریه نسبت به خاک ترکیه

پرداخت کمک مالی ماهانه به هر یک از جنگجویان لیبیایی بین 800 تا 1200 دلار از سوی قطر

آموزش شورشیان سوریه توسط شرکت امنیتی بلک واتر و اعزام آنها برای عملیات به شهر درعا

تشکیل ستاد هماهنگی اطلاعاتی و سازماندهی مشترک آمریکا،ناتو،قطر،عربستان،ترکیه و اردن

آموزش بمب گذاری ،انفجارات و عملیات خرابکارانه و ترور توسط نیروهای اسرائیلی به شورشیان سوریه

طراحی طرح دخالت نظامی مقامات آمریکایی و عرب به بهانه حفظ انبارهای سلاح های شیمیایی سوریه

فعالیت افسران اطلاعاتی کشورهای عربستان،قطر،تونس،لیبی،امارات،پاکستان،فرانسه،ترکیه،اسرائیل...

حضور و اسکان 18000 جنگجوی لیبیای به فرماندهی بلحاج در مناطق غرب امان ، عبدون و شهر اربد اردن

برگزاری رزمایش مشترک نظامی به نام " الأسد المتأهب" (شير در کمين) با حضور 17 کشور غربی و عربی

همکاری مشترک آمریکا،ناتو،سلفی ها،اخوان المسلمین،القاعده،لیبیایی ها،بلک واتر،منافقین،14مارس لبنان


http://img.irna.ir/1390/13900404/30446912/30446912-1381811.jpghttp://blogs.suntimes.com/sweet/obama_abdullah2.JPGhttp://img.irna.ir/1390/13900226/30388831/30388831-1266007.jpg

چشم انداز رابطه طالبان و القاعده پس از مرگ بن لادن

وليد جنبلاط : هدف از دادگاه بین المللی خلع سلاح حزب الله است

http://ammancity.net/wp-content/uploads//%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D9%84%D9%8A%D9%88%D9%86-1.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-JmMFk3ZiDQI/Tb7N4z8dYMI/AAAAAAAAFvs/qct4BLzRn1A/s1600/syria+map+e.JPG


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور اردن
ادامه مطلب
[ جمعه 18 فروردین1391 ] [ 7:34 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تحریک سوریه به اتخاذ مواضع انفعالی؛

بستری برای جنگ با اسرائیل و آزادسازی قدس
آیا جنگ با اسرائیل از بلندی های جولان آغاز خواهد شد؟؟؟

آیا آمریکا و غرب مسبب سقوط رژیم صهیونیستی خواهند شد؟؟؟

این همه سلاح را آمریکا برای چه هدفی به پشت مرزهای اسرائیل سرازیر می کند؟!!!

آیا آزادی بیت المقدس نزدیک شده است؟؟؟   عدو  شود  سبب خیر  ؛ اگر خدا  خواهد  !!!

آمریکا و غرب که هنوز در شوک بیداری اسلامی کشورهای مسلمان در منطقه خاورمیانه قرار دارند ، به این سو و آن سو می زنند تا به نوعی از وضعیت بحران کنونی خارج شده و وضعیت کنونی خویش را بازسازی نمایند.

در همین زمینه و از مدت ها قبل شکستن محور مقاومت فلسطین را هدف قرار داده و چون در لبنان و ایران موفقیتی بدست نیاوردند ؛ قوای خویش را با کمک باقیمانده های رژیم های ارتجاعی عرب همچون قطر و عربستان و همراهی دولت ترکیه برای سقوط نظام سوریه بسیج کرده اند.

عقب نشینی مخالفان مسلح سوریه از محلۀ باباعمروhttp://img.irna.ir/1391/13910114/80058357/80058357-2415289.jpg

آنها به انتقام شکست های پی در پی خود از بیداری مسلمانان ؛  تلاش می کنند تا شکاف و کینه ی عمیقی را در بین برادران اهل سنت و شیعیان ایجاد نمایند تا از بذر این تفرقه ، نور بیداری اسلامی را در دیگر کشورها برای مدت های مدیدی خاموش نمایند.

آنان سعی می کنند تا جریان اخوان المسلمین را که در  بیداری اسلامی منطقه نقش فعالی را ایفا نموده است با خود در این منازعات برادر کشی همراه نموده و ذهنیت سایر مسلمانان را به آنان بدبین نمایند.

رو در رو قرار گرفتن برادران اهل سنت و شیعه در سوریه با تحریک و تشویق آمریکا و غرب به جنگ و برادر کشی در آن کشور ؛ بهانه ای است تا چند طیف جریان اهل سنت و شیعه را سرگرم منازعه طولانی در آن کشور نموده و قوای آنان را به تحلیل ببرند تا دیگر توانایی و قدرت مقابله با دشمنان اصلی اسلام را نداشته باشند.

U.S. Secretary of State Hillary Clinton speaks during a news conference at the 'Friends of Syria' conference in Istanbul April 1, 2012. REUTERS-Murad Sezer

هر چند سوریه پس از 4 دهه حاکمیت خانواده اسد نیاز به تحول و اصلاحات زیربنایی دارد و لیکن ادامه کشمکش های نظامی داخلی سوریه نه تنها به نتیجه ای نخواهد رسید و خون بی گناهان زیادی را بر زمین خواهد ریخت ؛ بلکه بحران های جدیدتری را نیز در سطح منطقه بوجود خواهد آورد.

هر اندازه میزان تحریک آمریکا و غرب با کمک برخی از کشورهای منطقه برای براندازی نظام کنونی سوریه افزایش یابد، ممکن است کم کم سبب کاهش تحمل و خروج سوری ها از مواضع اصلاحات کنونی شده و آنها را وادار کند تا دست به اقدامات انفعالی غیر کنترل و ناباورانه بزنند .

پیامد اقدامات انفعالی سوری ها ، هم منطقه و جهان را در وضعیت بسیار خطرناک منازعه و جنگ قرار خواهد داد و هم می تواند نویدی برای آزادی بیت المقدس باشد.

در گذشته نه چندان دور ، رژیم صهیونیستی نظام سوریه را به واسطه حمایت از فلسطین مورد تهدید و حملات نظامی قرار می داد و لیکن در شرایط کنونی ؛ این رژیم صهیونیستی است که به واسطه ی بحران آفرینی غرب و آمریکا از سوی سوریه مورد تهدید جدی و نا به هنگام قرار گرفته است.

بشار اسد

به هر حال سوری ها برای همیشه نمی توانند در برابر مواضع خصمانه کشورهای دور و نزدیک ، در حاشیه نشسته و از خود هیچگونه واکنشی را نشان ندهند.

وضعیت آنها با دیگر کشورهای منطقه کاملاً متفاوت است و بخش قابل توجهی از مردم سوریه از نظام کنونی حمایت می کنند و با این حمایت ، حکومت سوریه برای مدت زیادی می توانند در برابر دشمنان خود مقاومت کرده و با افزایش فشارها ؛ عکس العمل هایی تعجیلی در برابر مواضع خصمانه از خود نشان دهد.

بیش از همه دولت های ترکیه ، قطر ، عربستان و رژیم اشغالگر قدس ، در سطح این واکنش ها قرار خواهند گرفت.رژیم هایی که هم اکنون خود از درون و برون با چالش ها و مناقشات بسیاری روبرو هستند.

1ـ تشدید بحران داخلی در قطر : همراهی سوریه با مخالفین رژیم شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر که به سبب سوء استفاده های کلان اقتصادی و به تملک درآوردن منابع و سرمایه های زیرزمینی و نفت و گاز قطر او را به یکی از ثروتمندان جهان تبدیل کردهاست ، همراه با حیف و میل و بریز و بپاش های وابستگان آل خلیفه ، مسائل و معضلات پنج همسری و تأمین هزینه های کلان آنان از اموال عمومی ، ارتباطات تنگاتنگ با رژیم صهیونیستی ، مداخله در امور کشورهای مسلمان ، مخدوش شدن چهره  سیاسی و دیپلماسی قطر در سال های اخیر ، مقابله با بیداری اسلامی ، حضور نظامی آمریکا در قطر ، باز کردن پای ناتو و آمریکا برای دخالت در لیبی و غارت منابع آن کشور ، برخورد با ارباب رسانه ها و اخراج فعالان خبری از شبکه الجزیره ... زمینه هایی هستند که می تواند این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس را دچار بحران جدی نماید.

سوابق سال 1389 در بازداشت تعداد 30 نفر از افسران ارتش قطر به اتهام کودتا علیه آل خلیفه ، لغو تابعیت مخالفین ، دخالت های ترکیه برای سرنگونی امیر قطر .... نشانه های جدی برای وجود زمینه تغییر در حاکمیت کنونی قطر می باشند.

بيرون آمدن پاي همسر امير قطر از كفش (+عکس)

2ـ بحران منازعات مسلحانه در عربستان و افزایش غیر منتظره بهای نفت بیش از 200 دلار : کمک سوریه به نیروهای مخالف رژیم سعودی ، و احتمال آموزش نظامی و تسلیح آنان  سبب ایجاد منازعات داخلی و  قبیله ای در عربستان خواهد شد .با ایجاد اولین جرقه های این منازعه ؛ جهان با مشکل جدی تأمین نفت و انرژی و افزایش غیر منتظره بهای آن مواجه خواهد شد.درگیری در اطراف چاه های نفت و احتمال مداخله خارجی ، قیمت ها را به بیش از 200 دلار در هر بشکه خواهد رساند و معلوم نخواهد بود که آیا این بحران قابل کنترل است یا خیر؟!!!

در حال حاضر رژیم سعودی با : درگیری ها و اختلافات درونی خاندان آل سعود ، افزایش اختلافات قبیله ای در مناطق مختلف ، گسترش اعتراضات شیعیان ، خشم مردم یمن از کمک سعودی ها به رژیم عبدالصالح ، خشم مردم بحرین از اشغال نظامی آن کشور ، اعتراضات داخلی دانشجویان ، تهدیدات القاعده ... مواجه است و شرایط بیش از هر زمانی برای منازعات داخلی و حتی مسلحانه در درون عربستان سعودی فراهم شده است.

سعودی ها دیگر آن اقتدار سابق را در بین مردم عربستان نداشته و محبوبیتی در جهان اسلام ندارند.تن دادن به خواسته های آمریکا و غرب ، همکاری با رژیم صهیونیستی و وارد منازعه و رو در رو شدن با مسلمانان جهان ، وضعیت آنان را بیش از پیش بدتر کرده است.

اوضاع وخیم رژیم آل سعود سبب شده است که حتی آمریکایی ها هم مانند گذشته به ابتکار عمل سعودی ها برای حضور در بحران های منطقه ای اعتماد قبلی را نداشته و در نبود رژیم وابسته و از ناچاری دست به دامان رژیم آل خلیفه در قطر شده اند.

بیش از 40 شهید در یمن / دست آل‏سعود تا آرنج در خون است

3 ـ تحریک کردهای ترکیه و افزایش ناآرامی ها در این کشور : کمک به نیروهای کرد مخالف دولت ترکیه نیز می تواند اوضاع را در منطقه و علی الخصوص برای دولت ترکیه فراهم نماید.اگر کردهای مخالف دولت ترکیه بدانند که می توانند روی ادامه کمک ها و پشتیبانی دولت سوریه حساب باز کنند ، اعتراضات مسلحانه و تروریستی در داخل خاک ترکیه افزایش یافته و ممکن است شهرهای مهم همچون استانبول ، آنکارا و حتی مناطق گردشگری را که بخش مهمی از اقتصاد ترکیه به آنها وابسته است ؛ مورد تهدید قرار گیرد.

تشدید بحران دولت ترکیه با کردها و توانمند سازی آنان توسط سوری ها ؛ سبب تأکید جدی بر سهم خواهی آنان برای استقلال مناطق کرد نشین خواهد شد و این موضوع باری دیگر یکپارچکی دولت آنکارا را تهدید خواهد کرد و آنان را که در سر رویای پیوستن به اتحادیه اروپا را می پرورانند ، مجدداً به دام جنگ های داخلی گرفتار خواهد کرد.

فلذا دولت ترکیه باید هر چه زودتر به این بازی خطرناک با سوریه در کنار مرزهایش خاتمه داده و در دام و گرداب خطرناک وعده و وعیدهای آمریکا و غرب بیش از این فرو نرود.

4 ـ وضعیت جنگی پیدا کردن دریای مدیترانه : همکاری سوریه با روسیه و چین برای حمایت بیشتر و یا ایجاد پایگاه دائم نظامی و استقرار سامانه های موشکی راهبردی و استراتژیک روسیه در خاک سوریه و ساحل دریای مدیترانه ؛ جنگی شدن دریای مدیترانه و تهدیدی جدی برای کشورهای ناتو و علی الخصوص کشورهای اروپایی حاشیه دریای مدیترانه خواهد بود.

نمایی از شرق دریای مدیترانه

5 ـ جنگ سوریه با اسرائیل و آزاد سازی قدس شریف:رژیم صهیونیستی نزدیکترین پایگاه غربی به مرزهای سوریه است که در صورت افزایش فشار و یا عملیات نظامی غرب علیه سوریه ، حمله و عملیات هوایی ، موشکی و زمینی نابه هنگامی از سوی سوریه به اسرائیل می تواند دروازه های بسته این رژیم را به روی فلسطینیان بگشاید و فرصت طلایی که فلسطینیان و مسلمانان برای آن سالیان مدیدی است که ثانیه شماری می کنند ؛ فراهم شود.

فلسطین اشغالی سرزمینی بزرگی نیست که برای تصرف مراکز عمده ی آن نیاز به وقت فرصت زمانی زیادی باشد و همه آن سرزمین و شاید در کمتر از 48 ساعت قابل تصرف باشد.

فلذا در صورتی که از رهاورد این بحران ؛ مرزهای زمینی رژیم اسرائیل در مرزهای سوریه در درگیری با نظامیان سوری گشوده شود ، فلسطینیان می توانند دیگر مرزهای فلسطین اشغالی را نیز شکسته و به سرعت از خاک اردن ، مصر و لبنان وارد سرزمین های اشغالی شده و به کمک مردم فلسطین در داخل اسرائیل ، تل آویو و بیت المقدس را آزاد و رژیم صهیونیستی را ساقط نمایند.

تسلیحات استراتژیک رژیم صهیونیستی نیز در یک منازعه داخلی رو در رو  در سرزمین فلسطین اشغالی ، هیچگونه کاربرد و کارایی نداشته و قادر به نجات آن رژیم نخواهد بود.همه هیاهوی رژیم صهیونیستی از داشتن سلاح ها و تجهیزات استراتژیک پیشرفته هوایی ، زمینی و دریایی برای درگیری های بیرونی و دور از مرزهای کنونی و منازعات داخلی است و فاقد کارآیی داخلی است.

در همین حال نیز تنفر مسلمانان از رژیم صهیونیستی و غرب سبب خواهد شد تا در منازعه رو در روی فلسطینیان با رژیم صهیونیستی ؛ مردم مصر ، اردن ، لبنان و بیش از همه سوری ها و سایر مسلمانان دیگر کشورهای جهان به کمک فلسطینی ها شتافته و بیت المقدس را از یوغ رژیم صهیونیستی آزاد خواهند کرد.

http://www.khialekhab.com/wp-content/uploads/2010/05/%D9%82%D8%AF%D8%B3.jpg

از طرفی هم اگر دامنه منازعات سوریه به مرزهای رژیم اشغالگر قدس برسد ، به طور یقین منازعات داخلی سوریه قطع و اولویت مسلمانان همبستگی برای جنگ با رژیم صهیونیستی و آزاد سازی قدس خواهد بود.


موضوعات مرتبط: کشور ترکیه، کشور فلسطین، کشور سوریه، کشور عربستان، کشور قطر
[ سه شنبه 15 فروردین1391 ] [ 2:12 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب
امکانات وب