اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

سخنان مهم وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران:

به سوریه و عراق سلاح می‌دهیم

امنیت ملی و عتبات متبرکه عراق خط قرمز ما است

حضور مستشاری سردار سلیمانی در عراق و سوریه

سردار دهقان گفت: به طور طبیعی در سوریه و عراق ما با دولت‌ها برای حفظ ثبات و امنیت آنان همکاری می کنیم و در بُعد سلاح و تجهیزات معمولا دولت‌هایشان از ما خرید می‌کنند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ سردار سرتیپ پاسدار دکتر «حسین دهقان» در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه کشورمان در میان کشورهای جهان از نظر قدرت موشکی گفت: ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی دارای جایگاه مناسبی است و در جایگاه پس از آمریکا، روسیه و چین، قرار دارد.

وزیر دفاع کشورمان افزود: ما متناسب با تهدیدات احتمالی علیه کشور، تلاش کرده ایم تا برد موشک هایمان را افزایش دهیم و در این زمینه ما به بردهای لازم رسیده ایم.

* تلاش برای رادار گریز کردن موشک‌ها

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تلاش می کنیم تا دقت اصابت موشک ها و ماندگاری آنها را افزایش بدهیم و موشکهایمان را رادار گریز نماییم.

* امنیت ملی مهم است حتی اگر تهدید آن سوی مرز باشد

سردار دهقان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه عراق مبنی بر اینکه کشورش مانعی ندارد که هواپیماهای ایرانی مواضع داعش را در این کشور هدف قرار دهند؛ و اینکه آیا هواپیماهای ایرانی بر فراز عراق پرواز کرده و مواضع داعش را هدف قرار داده اند، اظهار داشت: امنیت ما برای ما مهم است، حتی اگر جریانی خارج از مرزهای ما بخواهد تهدیدی را برای ما ایجاد کند. خط قرمز ما امنیت ملی ما است.

* خط قرمز ما امنیت ملی و عتبات متبرکه در عراق است

وی تأکید کرد: این را ما صراحتا اعلام کردیم که در عراق عتبات متبرکه خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، اگر داعش یا هر جریان مسلحی بخواهد این مراکز را تهدید کنند، جمهوری اسلامی ایران وارد خواهد شد.

سردار دهقان گفت: ما مرزی داریم که برایمان مهم است، اگر داعش بخواهد از این منظر وارد مرز یا حریم ما شود حتما با آن مقابله خواهیم نمود، ولی امروز ما نیازی به آن نمی‌بینیم؛ آنچه هست اگر دولت عراق به صورت رسمی از ما کمک بخواهد حتما این اقدام را انجام خواهیم داد.

وزیر دفاع کشورمان درباره حمله هفته گذشته رژیم صهیونیستی به برخی مواضع ارتش سوریه نزدیک دمشق گفت: جریان داعش یک جریان صهیونیستی است، و به طور طبیعی اسرائیل هر اقدامی که برای حمایت از داعش بتواند انجام بدهد، آن اقدام را انجام خواهد داد و از هر انجام هر اقدامی که باعث تضعیف مقاومت شود، امتناع نخواهد کرد.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: این موضوع به افرادی در منطقه باید تفهیم شود که اتفاقاتی که در سوریه و عراق می‌افتد در واقع به هدف تأمین امنیت اسرائیل است.
وی افزود: این افراد باید بدانند زمانی که اسرائیل در تجاوز 50 روزه باریکه غزه را می‌کوبید، داعش هیچ واکنشی به این تجاوز نشان نداد، پس نتیجه می‌گیریم که آنچه در منطقه انجام می شود، خواست اسرائیل، آمریکا و نظام سلطه است و هر کاری که اسرائیل انجام می دهد، با هدف تضعیف جبهه مقاومت انجام می‌دهد.

سردار دهقان گفت: جریان‌های مقاومت در فلسطین اشغالی، لبنان و سوریه زیرساخت‌های صنعتی نظامی بسیار قابل توجهی دارند و قادرند که همه مراحل طراحی و تولید موشک ها را انجام بدهند و ما هم در مقاطعی با جریان های مقاومت در بخش های صنعتی و تکنولوژی همکاری کرده ایم و رسماً هم اعلام کرده ایم که با مقاومت در این بخش ها همکاری خواهیم کرد و مقام معظم رهبری هم فرموده اند که کرانه باختری رود اردن نیز باید مانند باریکه غزه مسلح بشود. حمایت از مقاومت در راهبردهای عمومی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، و این امر را دنبال خواهیم کرد.

* آمریکا و اسرائیل جرأت اقدام نظامی علیه ایران را ندارند

وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره تهدیدهای مستقیم آمریکا و رژیم صهیونیستی در سالهای گذشته مبنی بر هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای و سایر تأسیسات، گفت: در طول دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ما هیچ برهه‌‌ای را سراغ نداریم که به نوعی آمریکایی‌ها و اذناب آنان در جهت تضعیف نظام ما اقدامات عملی فروگذار کرده باشند.

سردار دهقان تأکید کرد: آنان هرآنچه که در توان داشتند در حوزه های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به کار گرفتند؛ ولی همه این عداوت‌ها و کینه‌ها و محدودیت‌ها و تحریم‌ها موجب شده که ملت ما مقاوم‌تر و موفق‌تر خودش را به عرصه بیاورد؛ و همه اقدامات آنان را ناکام بگذارد.

وی افزود: اینکه آنان تهدید کردند یا می‌کنند، و یا همواره بحث از گزینه روی میز می‌کنند دال بر پوشالی بودن این تهدید است، به این معنا که اگر قادر به انجام کاری بودند و می توانستند چه مدیریت صحنه و یا مدیریت پیامدهای اقدامات گستاخانه خودشان را در اختیار بگیرند، به خودشان تردید راه نمی دادند.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: درعین حال که این تهدیدات را جدی گرفتیم، هیچگاه تردیدی در اراده و عزم ملت ما نبوده بلکه ما همواره حقانیت خودمان را توانستیم در این مسیر مقاومت به دنیا اثبات کنیم.

سردار دهقان گفت: امروز هم فکر می‌کنیم چیزی که آمریکایی‌ها را ترغیب کرده به اینکه بیایند در فضای متفاوتی با جمهوری اسلامی ایران تعامل کنند، نه از بابت این است که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بخواهیم تعامل و یا مذاکره را بپذیریم، بلکه بیشتر نیازی که است که آنان دارند که می خواهند فضا را به صورتی ترمیم کنند، تا پیامدهای مثبت تری را برای خودشان و امنیت و چهره از بین رفته و مخدوش و تنفری که در سایه اقدمات آنان در جهان ایجاد شده، اقداماتی را انجام دهند.

وی تأکید کرد: لذا ما فکر می‌کنیم که همواره تهدید می تواند از جانب آمریکایی ها وجود داشته باشد؛ اما آنچه که مهم است، ما در مقابل این تهدیدها همواره از بالاترین سطح آمادگی برخورداریم و مطمئنیم که هیچگاه آمریکا و اسرائیل به خودشان جرأت اینکه بخواهند اقدام نظامی علیه ایران کنند، نخواهند داد.

* هیچ اراده ای نمی تواند موضوع موشکی را روز میز مذاکره هسته ای بگذارد

وی در پاسخ به سؤالی درباره تلاشهای آمریکا و گروه 1+5 برای وارد کردن موضوع سامانه های موشکی ایران در مذاکرات گفت: آنچه که امروز با 1+5 درباره آن مذاکره می کنیم صرفا موضوع هسته ای است و به غیر از موضوع هسته‌ای هیچ موضوع دیگری در دستور کار قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: بخش موشکی مربوط به توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران است و این موضوعی است که ما تصمیم می گیریم چه باشد و چه نباشد؛ و هیچ اراده‌ای نمی تواند خارج از اراده ما خودش را بر تصمیماتی که که ما در این حوزه می گیریم اعمال کند؛ و اساسا هم موضوع موشکی در بحث مذاکرات هسته‌ای در هیچ زمانی از طرف ما پذیرفته نشده است، و الان هم طرف مقابل اصراری بر این موضوع ندارد، و به عبارتی پذیرفته که جزو مقوله‌های مورد مذاکره نیست.

* داعش جریانی تکفیری - صهیونیستی و تهدیدی برای منطقه و جهان است

سردار دهقان در پاسخ به سؤالی درباره کمکهای جمهوری اسلامی ایران به عراق جهت مقابله با گروه تروریستی داعش و واقعیت نقش ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق گفت: ما داعش را جریان تکفیری صهیونیستی و همچنین تهدیدی برای منطقه و جهان می دانیم، از کشورهای مختلف اروپایی و اقصی نقاط جهان افرادی با انگیزه‌های مختلف به داعش پیوستند و با آن همکاری می‌کنند و بسیاری از جنایات ضد انسانی و ضد بشری را که اساسا در تاریخ بشر سابقه نداشته است، انجام می دهند.

وی افزود: این افراد به طور طبیعی یک روز به کشورشان باز می گردند، و اگر قرار باشد این نوع رفتار در آن جا در سایه این اندیشه غلط تحقق پیدا کند به طور حتم یک تهدید جدی برای بشریت در همه جا شکل می گیرد.

* آموزش و تجهیز داعش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی

سردار دهقان خاطرنشان کرد: ما داعش را یک جریان محلی نمی دانیم، بلکه اسراییل و آمریکا داعش را در بحث آموزش وتجهیز پشتیبانی می کنند، متاسفانه برخی از کشورهای منطقه با برداشت و تحلیل غلطی که از وضعیت دارند، در این راستا همراهی می کنند؛ تصور آنان این است که با تقویت داعش قادرند ابعاد و دایره نفوذ جمهوری اسلامی ایران را محدود و کشورهای اسلامی را گرفتار وضعیتی خطرناک کنند.

سردار دهقان تأکید کرد: امروز ما شاهد نابودی و تخریب زیر ساخت های اساسی سوریه و عراق توسط این جریان صهیونیستی هستیم، همچنین ده ها هزار نفر را در مناطق مختلف قتل عام کرده و نسل کشی می کنند، این یک جریان ضد ثبات در منطقه است.

* به دولت‌های سوریه و عراق سلاح و مشورت می‌دهیم

وزیر دفاع کشورمان گفت: به طور طبیعی در سوریه و عراق ما با دولت ها برای حفظ ثبات و امنیت آنان همکاری می کنیم؛ ما ثبات و امنیت در سوریه و عراق را در راستای ثبات و امنیت منطقه می دانیم.

سردار دهقان افزود: در بعد سلاح و تجهیزات معمولا دولت‌هایشان از ما خرید می‌کنند و در بعد آموزش و مشاوره در خدمت ارتش و نیروهای مقاومت سوریه و لبنان و عراق هستیم، این را خیلی روشن و صریح اعلام کردیم

* سردار سلیمانی اگر در جرف الصخر حضور داشته باشد برای مشاوره و راهنمایی است

وی همچنین درباره گزارش هایی درباره حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق و فرماندهی برخی از عملیات مانند عملیات جرف الصخر گفت: حتی اگر سردار سلیمانی در آن جا حضور پیدا کرده و می‌کند، باز هم از موضع مشاوره، راهنمایی و آموزش است؛ ما نیرویی را به عنوان نیروی ایرانی در سوریه و عراق مستقر نکرده‌ایم، افرادی نیز که در آن جا حضور یافته اند جهت مشاوره و آموزش هستند، تا به سازماندهی و آموزش کمک کنند، و در زمینه طرح های عملیاتی مشاوره دهند.

وزیر دفاع کشورمان گفت: فرماندهان صحنه همگی محلی هستند، نیروهای عمل کننده همه مردم عراق هستند، امروز معتقدیم مردم عراق به همراه دولت و مرجعیت قادرند مساله عراق را حل کنند و همان گونه که تا کنون موفقیت های چشمگیری را کسب کرده اند انشاء الله در آینده نزدیک عراق را از لوث وجود این جریان صهیونیستی و تکفیری پاک خواهند نمود .

* خبر وجود موشک‌های ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد

سردار دهقان تأکید کرد: خبر وجود موشک های ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد و ما تردیدی نداریم که اسرائیل در هر جایی که بتواند امکانات مقاومت را نابود کند، از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

سردار دهقان درباره موضوع کمک‌های نظامی ایران به ارتش لبنان و ممانعت‌های آمریکا از رسیدن این کمک‌ها گفت: امنیت لبنان برای ما مهم است و در ارتباط با مسائل عراق و سوریه هم تعریف می‌شود.

وی افزود: آنچه که از نظر ما اصل بود، این است که مانع تبدیل شدن فضای درگیری های سوریه، عراق و لبنان به فضای درگیری های شیعه و سنی بشویم، لذا به دولت لبنان پیشنهاد اعطای کمک های نظامی را دادیم تا دولت و ارتش این کشور بتوانند با جریان های تروریستی که امنیت مردم را به خطر انداخته اند، مبارزه کنند و لیستی را هم به مسؤولان لبنانی ارائه کردیم و قرار شد که این لیست را بررسی کنند.

* اقلامی را که به مسؤولان لبنانی پیشنهاد کرده ایم آماده است

سردار دهقان خاطرنشان کرد: در لبنان قانونی وجود دارد که هر کشور ثانی که بخواهد به دولت بیروت کمک یا هبه ای اعطا کند، این کمک یا هبه باید به تصویب دولت برسد. ترکیب دولت لبنان معلوم است و اعضای این دولت نمایندگان گروه های سیاسی مختلف هستند لذا وزارت دفاع ایران نتوانست مصوبه‌ای را از دولت لبنان برای اعطای کمک های نظامی دریافت کند، و ما هچنان آماده هستیم .. اقلامی را که به مسؤولان لبنانی پیشنهاد کرده ایم آماده است، و زمانی که مسؤولان لبنانی آمادگی خود را برای دریافت این اقلام اعلام کنند، این اقلام را در اختیار آنها خواهیم گذاشت.

* پارچین ... اگر اسناد معتبر داشته باشند آماده پاسخگویی هستیم

وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت پارچین گفت: آژانس تاکنون چند بار پارچین بازدید کرده است نقاط مورد نظر در آن را مورد بازرسی قرار داده و از برخی نقاط نیز نمونه برداری کرده است. در مقطعی نیز اعلام کردند که به چیزی که نشان دهنده فعالیت در راستای نظامی باشد دست نیافته‌اند. ولی ما اصولا بر این باوریم که موضوع هسته‌ای بهانه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و نفوذ آن در منطقه و جهان است؛ و آنها در این زمینه هیچ گونه سند و دلیلی ندارند. علاوه بر این، معمولا منابع خبری آژانس، اسرائیلی‌ها و منافقین هستند و آژانس به عنوان یک نهاد بین المللی بازیچه دست دشمنان ما قرار گرفته است.

سردار دهقان با تأکید بر شفافیت فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و انجام آن زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: در حال حاضر نیز ناظران، آژانس در مراکز فعالیت هسته‌ای ایران، مستقر هستند و اقدام به نظارت می کنند و ما موضوعی پنهانی نداریم که آن را از کسی مخفی نگه داریم. با این وجود اعلام کرده ایم که اگر سند متعبر قابل استنادی وجود داشته باشد ما آمادگی پاسخگویی در این باره را داریم.

* در مذاکرات اخیر اسناد جعلی ارائه شد

وزیر دفاع افزود: خوشبختانه در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای مجموعه‌ای از اسناد جعلی از سوی آژانس ارائه شد که در جلسه کارشناسی برای بررسی این مباحث، خود آنها به فقدان سندیت این اسناد اعتراف کردند. بلکه حتی در مقابل از مسؤولان ایرانی می‌خواستند تا سندی در اختیار آنها بگذارند. این در حالی است که آنها هنوز مدعی هستند. ولی ما بارها اعلام کرده ایم که انحراف و فعالیت [خارج از چارچوبی] نداشته ایم و اتهام های مطرح شده در این باره علیه ایران، بی اساس و نابجاست. از این رو اعلام کرده ایم که چنانچه اسنادی مبنی بر انجام این فعالیت ها از سوی ایران در اختیار دارند، ما به آن پاسخ خواهیم داد.

وزیر دفاع ایران با درخواست از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خودداری از پرونده سازی علیه ایران با استناد به اخبار منتشره از سوی صهیونیست ها و منافقین، تأکید کرد: آژانس تاکنون بارها به این جمع بندی رسیده است که اخبار مذکور فاقد اعتبار و نادرست هستند و مطرح کردن مجدد مسائل با استناد به این اخبار، به منزله تداوم بهانه جویی برای ادامه این نزاع است.

* آمادگی ایران برای بازدید بازرسان آژانس از منطقه مریوان

دهقان با اشاره به ادعاهای واهی آژانس درباره فعالیت هسته‌ای ایران گفت: اخیرا آژانس ادعا کرد که ایران در منطقه مریوان، اقدام به انجام تستی کرده است. به همین دلیل از ما درخواست کردند تا این منطقه را مورد بازرسی قرار دهند. ما نیز با اعلام آمادگی در این زمینه از آژانس پرسیدیم که مریوان کجاست و چه فعالیتی در آن انجام می شود و بیایید این منطقه را بازرسی کنید. آنها مصرانه پیگیر این موضوع بودند. ما در مرحله اخیر مذاکرات، اعلام کردیم که بیایید و این منطقه را مورد بازرسی قرار دهید. آنها پاسخ دادند که ما نیازی نداریم مریوان را ببینیم !


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، گروه داعش(شام و عراق)، کشور ایران، کشور سوریه، کشور لبنان، کشور فلسطین، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه 1 دی1393 ] [ 0:5 ] [ ابراهیمی ] [ ]

1000 تروریست جدید در راه سوریه

1000 تروریست جدید که با نام مخالفان معتدل به دست آمریکا آموزش دیده اند، از طریق مرز ترکیه وارد سوریه می شوند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ یکی از فرماندهان گروه ارتش آزاد سوریه از افزوده شدن هزار نیروی تازه نفس که از سوی آمریکا آموزش دیده اند، به این گروه تروریستی خبر داد.

«خالد الحمود» گفت: این نیروها که از سوی آمریکا و با حمایت مالی عربستان سعودی آموزش دیده اند، از طریق خاک ترکیه وارد سوریه می شوند و به نیروهای موجود ارتش آزاد سوریه خواهند پیوست. این نیروها قرار است تا در شمال سوریه از سویی با ارتش ملی سوریه و از سوی دیگر با نیروهای داعش بجنگند.

وی ادامه داد: هم اکنون در اردوگاه هایی که از سوی آمریکا، عربستان و ترکیه ایجاد شده است، 5 هزار نفر عضو فعال ارتش آزاد و 5 هزار نفر نیروی احتیاط در حال آموزش هستند که در کل 10 هزار نفر می شوند و این افراد در هفته های آینده به تدریج به صفوف ارتش آزاد سوریه خواهند پیوست.

فرمانده ارشد گروه ترویستی ارتش آزاد سوریه همچنین از آمادگی اردوگاه های آموزشی برای ارائه آموزش به تمام گروه های مخالف سوری سخن گفت و از آموزش برخی اعضای گروه هایی مانند احرار الشام در این اردوگاه ها خبر داد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عربستان
[ یکشنبه 30 آذر1393 ] [ 6:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]

داعش از سنجار بیرون رانده شد

العالم - نیروهای پیشمرگه ده ها تن از عناصر تروریست داعش را به هلاکت رسانده، وارد شهر سنجار در غرب موصل شدند.

العالم

شنبه 29 آذر 1393 - 17:46:4

به گزارش پایگاه خبری شبکه خبری العالم، یک منبع محلی در استان نینوا گفت: نیروهای پیشمرگه، عصر امروز پس از درگیری های شدید با عناصر سازمان تروریستی داعش، ده ها تن از آنان را به هلاکت رساندند و سرانجام موفق شدند وارد شهر سنجار شوند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود به پایگاه خبری شبکه "السومریه" خبر داد که نیروهای پیشمرگه، عزم خود را جزم کرده اند تا عناصر تروریستِ داعش را از همه مناطق تحت اشغال خود بیرون برانند.

نیروهای پیشمرگه همچنین، امروز شنبه مناطق مرزی عراق با سوریه را از سمت دو شهر سنجار و ربیعه در غرب موصل، از چنگ داعش آزاد کردند.

"حیدر العبادی" نخست وزیر عراق، پیروزی های اخیر نیروهای پیشمرگه در "زمار" و "سنجار" در استان نینوا را به "مسعود بارزانی" رییس کردستان عراق تبریک گفت و بر حمایت دولت فدرال عراق از منطقه کردستان و نیروهای پیشمرگه تاکید کرد.

سنجار شهری در استان نینوای عراق است که بیشتر مردم آن کردهای ایزدی‌مذهب تشکیل می‌دهند. درصبح روز ۳ آگوست 2014 نیروهای داعش به شهر سنجار حمله کردند و توانستند در مدت زمان اندکی کل شهر را به تسخیر کنند. به گفته سازمان ملل متحد، هزاران نفر از پناهندگان از شهر اخراج شدند و در مکان‌های فاقد امکانات اولیه پناه گرفتند.

نیروهای تروریستی داعش هنگام اشغال سنجار به کشتار وسیع مردم بیدفاع و بیگناه از جمله صدها زن و کودک دست زدند و افزون بر 50 هزار نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کردند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق مرداد ماه امسال به دنبال سقوط سنجار مقام های حزبی و نظامی مسئول برقراری امنیت این منطقه را به دلیل کنترل داعش بر این منطقه اخراج کرد.

وی تاکید کرد آنچه که در سنجار روی داد باعث دردمندی همه ما شد. این مسئولان نباید از سنجار عقب نشینی می‌کردند و باید همان طور که به من وعده داده بودند، جان خود را برای دفاع از این منطقه فدا می‌کردند. باید دوش به دوش پیشمرگ‌های قهرمان که در سنجار ماندند و تا آخرین لحظه از آن دفاع کردند، می‌ایستادند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه 30 آذر1393 ] [ 6:7 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کنترل پیشمرگه بر مناطق مرزی موصل با سوریه

نیروهای پیشمرگه کردستان عراق، مناطق مرزی این کشور با سوریه را در غرب موصل تحت کنترل گرفتند.

العالم

شنبه 29 آذر 1393 - 14:41:40

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منبعی در نیروهای پیشمرگه اعلام کرد که این مناطق مرزی از طرف شهرهای سنجار و ربیعه در غرب موصل است.
این منبع به شبکه عراقی سومریه نیوز تأکید کرد که نیروهای پیشمرگه روز شنبه توانستند پیشروی قابل توجهی را در شهرهای سنجار و ربیعه در غرب موصل انجام دهند و مناطق مرزی بین سوریه و عراق را تحت کنترل خود درآورند.
به گفته این منبع، درگیری نیروهای پیشمرگه با گروه تروریستی داعش در چندین منطقه ادامه دارد.
"حیدر العبادی" نخست وزیر عراق دیشب در تماس تلفنی با "مسعود بارزانی" رئیس منطقه کردستان این کشور، پیروزی های اخیر نیروهای پیشمرگه در استان نینوا را به وی تبریک گفت.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه 30 آذر1393 ] [ 5:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به مناطقی در نزدیکی دمشق

العالم - تلویزیون ملی سوریه اعلام کرد، جنگنده های رژیم صهیونیستی مناطقی را در شهر دیماس و نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق در نزدیکی پایتخت بمباران کرده اند.

العالم

یک شنبه 16 آذر 1393 - 20:29:33

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، تلویزیون ملی سوریه اعلام کرد:" دشمن صهیونیستی با حمله به 2 منطقه امن در استان دمشق - در شهر دیماس و نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق-  به خاک سوریه تجاوز کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش کرد ؛ جنگنده های دشمن صهیونیستی به منطقه ای مسکونی در شهر الدیماس استان ریف دمشق و منطقه ای مسکونی در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر دمشق حمله کردند.

سانا افزود : حملات هوائی اسرائیل تلفاتی نداشت .

خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان محلی گزارش داد دست کم صدای 10 انفجار در شهر دیماس شنیده شده است.

تلویزیون المنار نیز گزارش داد مناطقی در نزدیکی فرودگاه شهر دیماس هدف بمباران قرار گرفته است. همچنین منطقه ای در نزدیکی فرودگاه دمشق نیز هدف بمباران قرار گرفته است.

از آغاز بحران سوریه رژیم صهیونیستی تاکنون چندین بار مواضعی را در خاک سوریه بمباران کرده است.

آخرین بار در ماه می سال گذشته نیروی هوایی رژیم صهیونیستی 3 منطقه از جمله منطقه ای در شهر دیماس که در نزدیکی مرز لبنان واقع شده است را هدف قرار داد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، رژیم اسرائیل
[ دوشنبه 17 آذر1393 ] [ 7:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نارضایتی ترکی فیصل از حمله به داعش

ترکی الفیصل رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان بمباران مواضع گروه تروریستی داعش توسط آمریکا و هم پیمانانش را تقبیح کرد و آن را غیرقابل قبول دانست.

العالم

پنج شنبه 13 آذر 1393 - 17:4:9

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه اینترنتی "رای الیوم"، ترکی الفیصل این سخنان را در جمع اعضای شورای اروپایی روابط امور خارجی در لندن بیان کرد. وی افزود: عملیات نظامی ائتلاف بین المللی علیه تندروها که نظام سوریه را شامل نمی شود، اشتباه است.

الفیصل با انتقاد از سیاست دو گانه ائتلاف در برخورد با داعش گفت: کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و سایر کشورها فقط به داعش در عراق حمله می کنند و آمریکا و هم پیمانانش در منطقه، داعش در سوریه و عراق را مورد حمله قرار می دهند.

رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان خاطر نشان کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی در عمل به توصیه عربستان در سال 2012 در زمینه مسلح سازی مخالفان سوری به اصطلاح میانه رو با شکست مواجه شدند؛ در حالی که اگر همان زمان به آن توصیه ها عمل می شد، دیگر اکنون نیازی به استفاده از نیروی هوایی نبود.   

الفیصل با هشدار نسبت به "احتمال افزایش خشونت در سوریه و کشته شدن ده ها هزار سوری در آینده در صورت حل نشدن علل به گفته او افراط گرایی دینی" افزود: دویست هزار سوری در دو سال گذشته کشته شدند و ما نمی خواهیم همین تعداد در سال های آینده کشته شوند.

وی با اعتراف به حمایت مالی کشورش از تروریست ها در سوریه با توافق با آمریکا گفت: هر وقت ضروری باشد در آینده نیز این اقدام را انجام خواهیم داد. 

الفیصل گفت: آنچه به آن نیازمندیم ایجاد منطقه پرواز ممنوع در مرز سوریه و ترکیه و بازسازی ائتلاف مخالفان سوری در اراضی این کشور است.

این شخصیت عربستانی ادعا کرد: اگر روسیه و ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت نکنند، وی بیش از دو ماه دوام نمی آورد.  


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه 16 آذر1393 ] [ 6:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

جستاری در ريشه‌های تاريخی انديشه "داعش"

 به قلم : علی انوزلا مراکشی

"علی انوزلا" نويسنده، تحليلگر و روزنامه‌نگار مراکشی، مدير پايگاه lakome.com که در سال 2013 از سوی دولت مراکش بسته شد. بنيانگذار و سردبير چندين نشريه، برنده جايزه "رهبرانی برای دموکراسی" در سال 2013 و برگزيده سازمان فرانسوی "خبرنگاران بدون مرز" به عنوان "يکی از قهرمانان عرصه رسانه" در سال 2014 است، وی در اين نوشتار به تحقيق پيرامون مراحل تاريخی تحول انديشه داعشی در ميان جوانان متدينی می‌پردازد که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، ابتدا جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند، و رؤيای بازگشت خلافت به جهان عرب و برپايی دولتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا اين نوشته با نگارش "لؤی المدهون" در سايت گزارشی "قنطره" انتشار يافته است.

 شفقنا

دوشنبه, 10 آذر 1393 ساعت 04:58

امروزه گروه داعش، به سان خشن‌ترين تشکيلات در تاريخ جنبش‌های اسلامی با انديشه سه‌گانه "سلفی ـ جهادی ـ تکفيری" شمرده می‌شود و حتی گوی سبقت را از سازمان اصلی خود يعنی "القاعده" هم ربوده است؛ سازمانی که ابومصعب زرقاوی به عنوان پدر معنوی اين گروه تندرو بدان گرايش داشت. اين تشکيلات پيش از آن که يک سازمان ايدئولوژيک باشد، تشکيلاتی طايفه‌محور است و گفتمان دينی متعصبانه‌اش تنها بر يک طايفه يعنی اهل سنت استوار است و خشونت و ارعاب را به عنوان روش رسيدن به آرمان‌های خود می‌شناسد.

پيشينة پيدايش

تاريخ شکل‌گيری اين سازمان به سال 2003م. و به اقدام يک اردنی با نام ابومصعب زرقاوی برمی‌گردد که "جماعت توحيد و جهاد" را در عراق بنيان گذاشت و با اسامه بن لادن رهبر وقت سازمان "القاعده" بيعت کرد. شايد بتوان "سازمان القاعده در سرزمين رافدين" را که به رهبری ابومصعب زرقاوی شکل گرفت، هسته اوليه "داعش" دانست که همه پيروانش از ميان سنيان داخل و خارج عراق بودند.

در سال 2006م. زرقاوی کوشيد تا جنگجويان همکيش را در تشکيلاتی با نام "مجلس شورای مجاهدين" به رهبری ابوعمر عبدالله رشيد بغدادی گرد آورد، اما مجلس يادشده ده ماه بيشتر دوام نياورد و با کشته شدن زرقاوی، در همان سال تأسيس از هم پاشيد؛ زيرا با انتخاب ابوحمزه مهاجر به فرماندهی "گروه القاعده عراق"، ابوعمر بغدادی تن به بيعت با او نداد و شخصاً به تأسيس سازمانی موسوم به "دولت اسلامی عراق" پرداخت. در سال 2010م. و با کشته شدن وی، ابوبکر بغدادی به جای وی نشست.

با آغاز بحران سوريه در سال 2011م. اين تشکيلات خاک سوريه را جولانگاه مناسبی برای عرضه خود يافت، تا از آن‌جا خود را به غرب بکشاند و به اعلام جنگ مقدس بر ضد "رژيم علوی سوريه" بپردازد. در سال 2012م. تشکيلات يادشده فعاليت‌های خود در شام را گسترش داد و وارد درگيری با سازمان‌های جهادی رقيب به‌ويژه جبهه "النصره" شد، تا جايی که بغدادی رهبر اين تشکيلات، بيعت خود با سازمان القاعده را شکست و سرانجام در سال 2013م. پيدايش سازمانی با عنوان "دولت اسلامی عراق و شام" با نام اختصاری "داعش" را اعلام کرد.

علی‌رغم يگانگی خاستگاه ايدئولوژيک اين دو گروه، جبهه "النصره" جنگجويان داعش را به تا جايی به تندروی در اجرای احکام شريعت متهم می‌کند که درگيری‌های ميان آن دو به نبردی فرسايشی بدل شده است. انديشه‌های متعصابه "داعش" حتی به تشکيلاتی مانند "ارتش آزاد سوريه" هم رحم نکرده و آن را که در بحران کشور از هم‌پيمانان بي‌طرف داعش شمرده می‌شود، به ارتداد از آيين اسلام متهم ساخته است.

ريشه‌های انديشه تکفيری و جهادی

برخی ريشه‌های اين انديشه سلفی جهادی را به نخستين اختلاف‌نظر در صدر اسلام ميان حضرت علی بن ابی‌طالب و معاويه بن ابی‌سفيان، و ماجرای حکميت ميان آن دو برمی‌گردانند، امری که به فروپاشی انديشه خلافت و پيدايش اولين رژيم سلطنتی موروثی در اسلام در نيمه نخست قرن اول انجاميد و از همان جا بود که گروهی موسوم به خوارج با داعيه رد اين تحکيم شکل گرفت. اما حتی اگر بپذيريم که خوارج نخستين پايه‌گذاران انديشه‌های تندروانه در تاريخ اسلام بودند، بايد دانست که تفکر آنان در مخالفت با نظريه حکميت پديد آمده که برای پايان دادن به اختلاف ميان امام علی و معاويه پيشنهاد شد و در پی آن، زمام حکومت از خلافت به وراثت انتقال يافت، و پس از حکميت، خوارج از يک سو به تکفير خليفه پذيرفته خود يعنی علی بن ابی‌طالب رو آوردند و از سوی ديگر از شناسايی حکومت معاويه سر باز زدند و با شعار وجوب قيام بر ضد پيشوايان ستم و فسق و خودباختگی، يعنی عليه کسانی به‌پا خاستند که به پيامدهای حکميت، خواه از سر تسليم يا يک گزاره واقعی تن داده‌اند.

اين انديشه تکفيری، بعدها کسی را می‌يابد که آن را از لحاظ فقهی نهادينه می‌کند و آن را در مذهب فقهی احمد بن حنبل (780- 855م.) يکی از پيشوايان چهارگانه اهل سنت و جماعت و پيشوای فقهی مذهب حنبلی شفافيت می‌بخشد؛ مذهبی که در ميان مذاهب اهل سنت تکيه بيشتری بر نص و پرهيز از اجتهاد و دوری از تأويل می‌کند و بدين وسيله زمينه‌های لازم برای بنای انديشه‌های تکفيری را در خود نهفته دارد؛ هر چند بنيانگذار اين مذهب در دوران زندگی خويش از تکفير فرقه‌های مخالف، اعم از شيعه و مرجئه و خوارج و معتزله ابا داشت.

در سده هشتم ميلادی، پايه‌گذار اين مذهب با انديشه‌های معتزله روبه‌رو شد که همسو با حاکمان آن روز جهان اسلام، به انديشه "خلق قرآن" باور داشتند، و پذيرش آن را بر فقيهان و قاضيان تحميل می‌کردند، ولی ابن‌حنبل با آنان به مخالفت برخاست و بی آن که دست از باورهای خود بردارد، به زندان و شکنجه محکوم گرديد.

کسانی که پيرامون اين مذهب به پژوهش پرداخته‌اند، معقتدند سرکوبی که پيشوای اين مذهب در معرض آن قرار گرفت، به شکوفايی و پيروزی گرايش‌های افراطی در ميان اهل سنت و جماعت انجاميد، و از همين رو است که بسياری از تحليلگران وی را پايه‌گذار تاريخی رويکردهای سلفی برمی‌شمرند که امروزه خاستگاه جنبش‌های سلفی جهادی و از جمله انديشه‌ای است که در واپسين سال‌های قرن هجده ميلادی به برپايی دولت سعودی انجاميد.

سرآغاز تندروی فکری

سرانجام اين انديشه در گردونه‌ای افراطی گرفتار شد و در فتاوای فقيهی تبلور يافت که هفت قرن پيش از اين می‌زيست، احمد بن تيميه (661-728م.) اين مذهب را زمينه مناسبی برای توجيه تندروی‌ها و افراطی‌گری‌های خود يافت. امروزه با اين که قرن‌ها از زمان او می‌گذرد، انديشه‌ها و فتاوای او هنوز مايه جدال و بحث در ميان فقهای اسلام است؛ از يک طرف دوستدارانش وی را احياگر باورهای دينی می‌شمارند و از طرف ديگر مخالفانش با توصيف تفکر او به غلو و تندروی، وی را به گسترش انديشه افراطی‌گری و تروريسم متهم می‌سازند.

هر چه باشد، ابن‌تيميه مشهور به "شيخ الاسلام" تأثير بسياری بر جريان‌های مختلف جنبش موسوم به "بيداری اسلامی" و به‌ويژه جريان سلفی ـ جهادی داشته و "القاعده" و "داعش" نيز زاييده همين پايبندی به "نص" و مخالفت با "عقل" است.

شش قرن پس از مرگ ابن‌تيميه، کسی ديگر برمی‌خيزد و به احيای تفکرات او می‌پردازد. "وهابيت" نه تنها مشترکات فراوانی با آن دارد، بلکه پيروان آن، ابن‌تيميه را پدر معنوی خود می‌خوانند و بر اين باورند که مسلمانان از زمان مرگ شيخ‌الاسلام ابن‌تيميه تا شش سده بعد از آن، در جهل و گمراهی به سر برده‌اند، تا اين که محمد بن عبدالوهاب پيدا شده و به اعتقاد پيروانش به احيای دعوت او پرداخته و مردم را به باورهای درست رهنمون شده است؛ برای تحقيق همين امر است که در نگاه آنان، تفکر جهادی به عنوان روشی برای بازسازی حکومت اسلامی يا خلافت شمرده می‌شود.

از ديروز تا امروز

هر که به بازخوانی تاريخ گسترش وهابيت در سال‌های آغازين قرن نوزدهم بپردازد، ميان روش‌های خشونت‌بار آن جنبش پس از اعلام همبستگی با آل‌سعود از يک طرف و خشونت‌هايی که "داعش" برای تحميل عقايد و گسترش نفوذ خود به کار می‌برد، از طرف ديگر، شباهت‌های بسياری را خواهد ديد.

برای حوادثی از قبيل تخريب مساجد و حسينيه‌های شيعيان و مزارها و آرامگاه‌های صوفيان، و برپايی دادگاه‌های شرعی برای اجرای حدود و اعدام‌های دسته‌جمعی که امروز در شهرهای عراق و سوريه ديده می‌شود، در تاريخ جنبش آل‌سعود که انديشه خود را از تفکر وهابی گرفته است نيز به نمونه‌هايی وجود داشته است که در سال‌های ميان 1904 تا 1925م. آرامگاه‌های اهل بيت و صحابه پيامبر را ويران کرده، مساجد و خانه‌های اوليا را از هم پاشيده، و گنبدها و مزارها را فرو ريخته‌اند.

امين ريحانی در کتاب خود با نام "تاريخ نوين نجد و حومه" (ص 28و 29) از حادثه‌ای بزرگ در دعوت محمد بن عبدالوهاب سخن می‌گويد که شخصاً در منطقه "جبليه"، درخت "ذيب" را که مردم به آن تبرک می‌جستند بريده است و در پی آن، ياران وی به تخريب گنبدها و از هم پاشيدن قبرها و از جمله قبور صحابه پيامبر اکرم پرداخته‌اند. به اعتقاد ريحانی، ديگر رخداد بزرگ آن دوره، سنگسار کردن يک زن به اتهام زنا، در يک ميدان عمومی است. ريحانی اين گونه گزارش می‌کند: «زن زناکار سنگسار شد! خبر آن مثل برق در شهر و روستا پيچيد و به سان صاعقه‌ای بر دل‌های همگان اعم از گنهکار و بی‌گناه فرود آمد، جمعی خاموشی گزيدند و گروهی خروشيدند.»

ريحانی می‌افزايد: "فرماندار منطقه احساء به شيخ محمد بن عبدالوهاب نامه نوشت و او را هشدار داد و از وی خواست که اين کار را فرو بگذارد. اين نامه سبب شد که شيخ از بيم جان خود بگريزد، اما اميری با آرزوهای دراز به نام محمد بن سعود، که فرماندار وقت منطقه "الدرعيه" بود، در پی او روان شد و ميان اعتقادات آن دو به عنوان "مصلح" و "امير" پيمانی منعقد گرديد؛ پيمان "مذهب و شمشير" که تا روزگار ما نيز برپا است و نمود آن با کنار هم قرار گرفتن شعار توحيد و شمشير آخته بر پرچم کشور عربستان ديده می‌شود."

کتاب‌های تاريخ ياد می‌کنند که جنگ آل‌سعود که با پشتيبانی شرعی وهابيت همراه بود، هفت‌هزار کشته داشت تا به برپايی پادشاهی سعودی انجاميد؛ حکومتی که سلاطين آن خود را وامدار انديشه تندرو وهابی به عنوان مذهب رسمی کشور می‌دانند و اجرای شريعت و قوانين آن را واجب می‌شمارد، امری که امروزه هم "داعش" رسيدن به آن را آرمان خود می‌داند.

البته در گذر زمانه، مناسبات ميان آل‌سعود و وهابيت همواره بر مدار صلح و صفا نبوده، بلکه گاه چالش‌هايی ميان آن دو پديد آمده و جريان‌های فکری چندی از دل انديشه وهابی بيرون زده و با رژيم سعودی سر ستيز پيدا کرده است. شايد برجسته‌ترين اين جريان‌ها، گروه "القاعده" باشد که اسامه بن لادن آن را با شعار بازگشت انديشه جهادی به سرزمين اسلام، پايه‌ريزی کرد.

بازگشت انديشه جهادی

اين تفکر جهادی تکفيری، اين بار، در نيمه دوم قرن بيستم، با بهانه واکنش به سرکوب برخی از جنبش‌های اسلامی از سوی کشورهای سرکوبگری همچون مصر و سوريه، زمينه‌های بازگشت دوباره به سرزمين‌های اسلامی را پيدا کرده است؛ در يک مرحله، با شروع جنگ آمريکا در افغانستان، رژيم‌های عربی آن‌ها را تشويق کردند که همراه آمريکاييان با اشغالگران روس بجنگند و در مرحله بعد، همان رژيم‌های عرب اين تفکر را به عراق انتقال دادند تا جنبش‌های يادشده اين بار با پشتيبانی اعراب بر ضد آمريکايی‌ها وارد نبرد شوند.

از افغانستان تا عراق، اين تفکر در ميان جوانان متدينی راه يافت که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، روزی جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند و رؤيای بازگرشت خلافت به جهان عرب و برپايی حکومتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند.

ترجمه: رضا مرواريد   شفقنا


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ دوشنبه 10 آذر1393 ] [ 6:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سلاح پیشرفته و سامانه s300 روسیه در راه سوریه

هیأت سوری که برای مذاکره با مسؤولان روس درباره قراردادهای نظامی به مسکو سفر کرده بود ، با دست پر به دمشق برگشته است.

العالم

یک شنبه 9 آذر 1393 - 18:5:41

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، هیأت کشور سوریه به ریاست ولید معلم وزیر خارجه این کشور دیروز پس از سفری سه روزه، به دمشق برگشت .
هیأت سوری در این سفر با مسؤولان روس درباره بحران سوریه و طرح پیشنهادی مسکو برای حل این بحران مذاکره کرد .
به نوشت روزنامه الوطن سوریه؛ مسؤولان روس در دیدار با هیأت سوری بر حمایت همه جانبه خود از سوریه خصوصاً حمایت نظامی در مبارزه با تروریسم تأکید کردند .
الوطن به نقل از منابع دیپلماتیک غربی در مسکو نوشت: سوریه علاوه بر موشک های اس 300، نوعی سلاح پیشرفته که از آن در جنگ چریکی استفاده می شود ، از روسیه تحویل خواهد گرفت؛ که این امر به دولت سوریه در سرکوب تروریست ها کمک شایانی خواهد کرد .
بر اساس این گزارش، طرحی نیز که مسکو برای حل بحران سوریه پیشنهاد کرده است، شامل مذاکرات سوری  - سوری به میزبانی مسکو برای متحد کردن همه سوری ها در مبارزه با تروریسم می شود .
ولید معلم وزیر خارجه سوریه پس از بازگشت از مسکو اعلام کرد: سوریه و روسیه با همکاری یکدیگر مذاکراتی سوری – سوری را براساس نظرات اعلامی دولت دمشق در ژنو برگزار خواهند کرد که اساس این مذاکرات مبارزه با تروریسم خواهد بود .
الوطن نوشت: مسؤولان روس که قبلاً با چند مخالف سوری مذاکره کرده بودند و هم اکنون نیز با چند مخالف دیگر در ارتباط هستند ، معتقدند که زمان حمایت همه طرف های سوری از ارتش سوریه و پایان دادن به اختلافات فرارسیده است، تا به جنگ فرسایشی طولانی که با توطئه غرب به هدف تجزیه سوریه ادامه دارد، پایان دهند .


موضوعات مرتبط: فدراسیون روسیه، کشور سوریه
[ دوشنبه 10 آذر1393 ] [ 5:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دفاع جانانه جوانان نُبُل و الزهراء سوریه در برابر تروریست‌ها

حلب، العالم - یک فرمانده میدانی در منطقه شیعه‌نشین شمال حلب ،با تشریح جزئیات حمله شدید تروریست‌های النصره به شهرک‌های نُبـُّـل و الزهرا، تاکید کرد: کمیته های دفاع ملی ضمن جلوگیری از پیش‌روی تروریست‌ها، خسارت‌های سنگینی به آنها وارد آوردند.

العالم

دو شنبه 3 آذر 1393 - 22:54:44

شیخ حسن عموره روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه خبری العالم گفت: اهالی شهرک های نبل و الزهرا دو سال و نیم است که در محاصره تروریست ها پایداری می کننند و این دو شهرک در معرض بدترین شرایط بوده و دائما مورد حمله تررویست ها قرار گرفته اند.

وی افزود: این دو شهرک به مدت سه روز است که از دو طرف جنوب شرقی و شمال شرقی مورد حمله شدید قرار گرفته اند و تروریست ها با تعداد بسیار  زیادی از عناصر خود و با در اختیار داشتن سلاح فراوان و پیشرفته به آنها حمله کرده اند اما جوانان این دو شهرک توانستند این حملات را متوقف و دهها تروریست را به هلاکت برسانند یا زخمی کنند.

عموره خاطرنشان کرد: روحیه مبارزان و مدافعان دو شهرک بسیار خوب است و هنوز استقامت می کنند و با آن که هرچند ساعت یک بار این شهرها مورد حمله قرار می گیرند و قسمت جنوب شرقی آنها در حال حاضر زیر بمباران شدید است اما تروریست ها هنوز نتوانسته اند پیشروی کنند و فقط تعدادی کارخانه متروکه را به تصرف درآورده اند.

این فرمانده میدانی سوری تاکید کرد: گروه های تروریستی فعلا در تلاشند تا به یکی از حومه های شهرک الزهرا به نام جمعیت الزهراء حمله کنند و آن را زیر بمباران شدید گرفته اند، اما مدافعان این منطقه هنوز در حال مقاومت هستند.

مدافعان دو شهرک نبل و الزهرا از هلاکت ماجد کرمان سرکرده گروه موسوم به جیش المهاجرین و زخمی و اسیر شدن تعدادی دیگر از تروریست ها خبر دادند. آنها همچنین توانستند چندین گروه از تروریست ها را داخل کارخانه گوگرد بدون ورود به آن به هلاکت برسانند.

گروه تکفیری جبهه النصره که از سوی مزدوران ارتش آزاد حمایت می شود در تلاش است که از طریق کارخانه های موجود در شهرک صنعتی و با استفاده از موشک های گراد، خمپاره و تانک به جنوب شهرک الزهراء نفوذ کند.

گفتنی است شبکه سعودی العربیه با اظهار رضایت از حمله تروریست ها به شهرک های شیعه نشین حلب، به دروغ اعلام کرده بود که تروریست ها بخش های وسیعی از شهرک الزهراء را تصرف کرده اند.


موضوعات مرتبط: دفاع وطنی (سوریه)، کشور سوریه
[ چهارشنبه 5 آذر1393 ] [ 5:38 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دفن رویای ترکیه بزرگ در حلب

تازه‌ترین تحولات سوریه

با پیش روی ارتش سوریه در شهر حلب، برنامه های مسئولان ترکی برای برکناری اسد از قدرت درحال شکست خوردن است.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ روزنامه نگار معروف ترک که به طرافداری از گروه های مسلح در سوریه شهره است، در مقاله ای نوشت که با پیشروی ارتش سوریه در حلب، رویای ترکیه بزرگ در حال از بین رفتن است. او آزادی شهر حلب را به دست ارتش سوریه، یک شکست بزرگ برای ترکیه خواند.

«ایهان ایشیک» در مقاله خودش در خصوص حلب نوشت: پیروز شدن ارتش سوریه در محاصره کردن حلب به معنای محاصره کل سوریه است، به این دلیل که مرز حلب با ترکیه مسیر امداد گروه های مسلح سوری است. طرافداران اسد خودشان را برای جشن پیروزی در سوریه آماده کردند و آنها ترکیه را به انتقام تهدید می کنند.

وی تصریح کرد: ترکیه در آزمون سوریه شکست خورده است و رویای ترکیه بزرگ در حال خراب شدن است. مسئولین ترکیه اعتقاد داشتند که اسد رفتنی است، اما در واقع حلب در حال محاصره شدن است و گروه های مسلح در این شهر از کمبود سلاح و مهمات رنج می برند. ما توقع داشتیم که دولت ترکیه از حلب محافظت کند و با تحلیل نقشه های هجومی ارتش سوریه آنها را به شکست بکشاند، اما متوجه شدیم که قدرت سرویس های امنیتی ترکیه تنها در حد جاسوسی از تلفن های همراه شهروندان کشور خود است.

خاطرنشان می شود که ارتش سوریه پیروزی های زیادی را در حلب و به خصوص محور حندرات لیرمون کسب کرده است و نیروهای ارتش توانستند که به محاصره شدن گروه های مسلح در داخل شهر حلب نزدیک شوند. اگر ارتش سوریه بتواند که اردوگاه حندرات را آزاد کند، تنها راه رسیدن سلاح و مهمات از ترکیه به گروه های مسلح در داخل شهر حلب بسته می شود.


موضوعات مرتبط: کشور ترکیه، کشور سوریه
[ جمعه 30 آبان1393 ] [ 1:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]
رئیس‌ ستاد ارتش ‌آمریکا:

مأموریت من ‌براندازی ‌اسد نیست

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ادعا کرد که مأموریتش شکست دادن داعش است، نه براندازی بشار اسد رئیس جمهور سوریه.

http://fa.alalam.ir

پنج شنبه 29 آبان 1393 - 19:28:3

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "مارتین دمپسی" به خبرگزاری فرانسه گفت: مأموریتی که به من محول شده است، شکست دادن گروه تروریستی داعش است، نه ایجاد تحول در سوریه یا براندازی بشار اسد.

وی با تاکید بر این که راهبرد آمریکا در مبارزه با داعش به عراق محدود نمی شود، خاطر نشان کرد: راهبرد نظامی ما، بر اساس اولویت دادن به عراق استوار است اما فقط به این کشور محدود نمی شود، بلکه سوریه را نیز شامل می شود.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین از اقدامات دولت و ارتش عراق تجلیل و قدردانی کرد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق، ایالات متحده آمریکا
[ جمعه 30 آبان1393 ] [ 0:34 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اف بی آی: بیش از 150 امریکایی به داعش در سوریه ملحق شده‌اند

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال امریکا، از پیوستن بیش از ۱۵۰ شهروند امریکایی به تروریست‌های داعش در سوریه در چند ماه گذشته خبر داد.

http://www.presstv.ir

چهارشنبه 28 ابان 1393 | 21:23

جیمز کومی روز سه شنبه ( ۲۷ آبان) در کنفرانسی مطبوعاتی  گفت: «این دفتر پیش بینی می‌کند در ماه‌های گذشته بیش از ۱۵۰ نفر برای پیوستن به گروه مسلح داعش از امریکا به سوریه سفر کرده باشند

وی افزود: «امریکایی‌هایی که همراه گروه‌های افراطی می‌جنگند، موجب نگرانی امریکا هستند زیرا پس از بازگشت به کشور افرادی آموزش دیده هستند که برای انجام عملیات تروریستی آماده هستند.»

به رغم حملات هوایی تحت هدایت امریکا علیه مواضع گروه‌های افراطی، سازمان ملل اخیرا در گزارشی درباره هجوم بی‌سابقه اتباع خارجی به سوریه و عراق با هدف پیوستن به این گروه‌ها هشدار داد.

بنابر گزارش شورای امنیت سازمان ملل، ۱۵ هزار نفر برای جنگیدن در کنار گروه تروریستی داعش و گروه‌هایی افراطی مانند آن، به سوریه و عراق رفته‌اند.

امریکا و برخی از متحدان عرب آن، از اواخر سپتامبرحملات هوایی علیه مواضع داعش در داخل خاک سوریه اجرا کرده‌اند. این حملات بدون مجوز دمشق یا حکم سازمان ملل صورت می‌گیرد. امریکا حملات هوایی خود علیه تروریست‌های تکفیری مستقر در عراق را در ماه اوت آغاز کرده بود.

تروریست‌های داعش کنترل مناطق گسترده‌ای از سوریه و عراق را در اختیار دارند. آن‌ها در این دو کشور مرتکب جنایات هولناکی از جمله اعدام‌های دسته جمعی شده و ساکنان محلی و اتباع خارجی را سربریده‌اند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، ایالات متحده آمریکا
[ پنجشنبه 29 آبان1393 ] [ 6:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دمیرتاش جوانان ترک و کرد را به دفاع از کوبانی فراخواند

رئیس حزب دموکراتیک خلق های ترکیه از تمامی جوانان ترک و کرد ترکیه دعوت کرد تا در مقابل حملات داعش از کوبانی دفاع کنند

بنیاد مطالعات قفقاز

http://www.ccsi.ir/

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۴

به گزارش خبرگزاری کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش رهبرحزب دموکراتیک خلق های ترکیه اظهار داشت: مادامی که قدرت های بین المللی و حکومت مرکزی ترکیه، در مقابل جنایات داعش در کوبانی سکوت اختیار کرده اند؛ جوانان ترک ، کرد، علوی  و سنی به کوبانی رفته و با داعش به مقابله پردازند.
وی در ادامه اظهارات خود گفت: به صورت آشکار از تمامی جوانان ترکیه دعوت به مقابله با داعش می کنم. در عین حال، این دعوت یک دعوت برای نجات انسانیت است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه
[ پنجشنبه 29 آبان1393 ] [ 5:26 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رمزگشایی سخنان اوباما درباره جنگ با داعش

رئیس جمهور آمریکا اخیرا از زمینه سازی برای ورود زمینی به سوریه و عراق به بهانه جنگ با داعش خبر داد، البته اگر این گروه تروریستی به سلاح هسته‌ای دست یابد؛ این درحالی است که فقط رژیم صهیونیستی در منطقه این نوع سلاح را در اختیار دارد.

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 26 آبان 1393 - 13:2:43

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "عبدالباری عطوان" نویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس عرب روز دوشنبه در مطلبی در روزنامه اینترنتی "رأی الیوم" نوشت:
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در حاشیه نشست اقتصادی گروه 20 در استرالیا در کنفرانس مطبوعاتی گفت "در صورت دستیابی عناصر داعش به سلاح هسته‌ای در اعزام یگان های زمینی به منطقه تردید نخواهیم کرد، ولی ما می خواهیم نیروهای امنیتی عراقی وظایف خود را برعهده بگیرند" ... این سخنان به معنای آن است که در درجه نخست تصمیم برای اعزام نیروهای آمریکایی به عراق و سوریه هنوز زود است و در انتظار بهانه هستیم و ما در آستانه اجرایی کردن این تصمیم قرار داریم.
باراک اوباما شمار نیروهای زمینی آمریکایی در عراق را به 3100 سرباز افزایش داد و هفته قبل اعلام کرد که این تعداد افزایش خواهد یافت و نیروهای بیشتری در راه هستند. وی اعزام این نیروها را اینگونه توجیه کرد که آنان به هدف آموزش نظامی ارتش عراق برای مقابله با داعش به عراق می روند.

***
فکر نمی کنیم که برای آموزش این نیروها به این تعداد قابل توجه از نیرو و مربی و مشاور نیاز باشد، مگر آنکه ارتش این کشور شامل میلیونها سرباز و افسر باشد؛ پیش بینی ما این است که طرح مشترک آمریکایی عراقی برای دخالت نظامی آمریکا در عراق و سوریه وجود دارد، ولی بهانه آن جنگ با داعش است؛ اما هزینه ای که واشنگتن در انتظار آن است، چیست؟

  • بیشتر کارشناسان نظامی آمریکایی اتفاق نظر دارند که حملات هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در عراق و سوریه، با موفقیت بسیار کمی همراه بوده است و چاره ای جز حضور نیروی زمینی وجود ندارد.
  • اکثر اعضای ائتلاف از جمله کشورهای عربی مانند عربستان، اردن، امارات، قطر و در کنار آنها ترکیه با اعزام نیروی زمینی به عراق و سوریه مخالفت کردند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق هم با حضور نیروهای خارجی در خاک این کشور مخالفت کرد زیرا وی معتقد است که عراق نیازی به نیروی زمینی خارجی ندارد و ارتش عراق با پشتیبانی داوطلبان مردمی و عشایر می تواند بدون دخالت خارجی، مأموریت خود را به انجام برساند. البته این اظهارات العبادی شاید برای سرپوش گذاشتن بر توافقی است که در جریان سفر سرزده ژنرال دمپسی به بغداد و اعزام شمار بیشتری نیروی زمینی به خاک عراق باشد؛ زیرا این اظهارات العبادی با واقعیتها در تناقض است. چرا که نیروهای زمینی آمریکایی اکنون در عراق هستند و شمار آنان در حال افزایش است و همچنین تفاوتی بین نیروهای زمینی و یا هوایی وجود ندارد، زیرا کمک گرفتن از نیروهای بیگانه آغاز شده است.

مسأله دیگر این است که اوباما گفت در صورت دستیابی داعش به سلاح هسته ای در اعزام نیروی زمینی به منطق لحظه ای تردید نخواهد کرد؛ اما این سلاح هسته ای کجا است که داعش می خواهد بر آن چیره شود؟ در عراق، سوریه و یا ایران؟!!
فقط اسرائیل است که در منطقه سلاح هسته‌ای در اختیار دارد؛ اما آیا داعش تا این حد فرصت و توان دارد که خودش را به تأسیسات دیمونا و یا زرادخانه های اتمی اسرائیلی برساند و به آنها دست یابد، و چگونه ؟!

***
آمریکا حتما در حال آماده کردن نقشه ای برای کل منطقه است که عنوان آن بازگشت نیروهای آمریکایی به عراق است؛ البته به بهانه حمایت از منطقه در برابر خطر داعش؛ خبرهایی در چندین کشور عربی منتشر شده است که این نقشه اکنون با اعزام 80 هزار نیرو به عراق است؛ این رقم نیمی از تعداد نیروهایی است که در سال 2003 عراق را اشغال کردند.
شاید هم اعدام یک سرباز سابق ارتش آمریکا (پیتر کاسیگ) که در گروگان داعش بود، تصادفی نباشد. این اعدام مقابل دوربین در منطقه "دابق" صورت گرفت و سخنگوی داعش گفت که وی "اولین صلیبی" است که در این منطقه دفن می شود و داعش در انتظار بقیه سربازان آمریکایی است که آنان را در همانجا دفن کند.
باراک اوباما به یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت که این کشور در جنگ با داعش وارد مرحله هجومی می شود، آیا ژنرال دمپسی حامل این طرح هجومی برای همتایان عراقی خود بود؟ و آیا ما در برابر اشغال جدید عراق و شاید سوریه هستیم؟ و آیا آمریکا دوباره اشتباهات خود را تکرار می کند یا اینکه دفعه بعد از آنها درس خواهد گرفت؟
احتمال غرق شدن دوباره آمریکا در باتلاق خونین عراق – سوریه، پس از 3 سال خروج از آن، بسیار بسیار زیاد است، و این اقدام برای خود آمریکا و مردم منطقه پر هزینه خواهد بود؛ این موضوع را هنگام تجاوز سال 2003 گفتیم و اکنون نیز آن را دوباره تکرار می کنیم.. روزها و ماه‌های آینده آبستن مسائل غافلگیر کننده‌ای خواهد بود.


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، ایالات متحده آمریکا
[ سه شنبه 27 آبان1393 ] [ 6:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اتباع فرانسه و انگلیس در جمع جلادان داعش

چند ساعت پس از انتشار ویدئوی گردن زدن " پیتر کاسیگ" گروگان آمریکایی به دست داعش، وزارت کشور فرانسه از احتمال وجود یکی از اتباع این کشور درمیان عناصر داعش خبر داد.

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 26 آبان 1393 - 17:1:29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم  "برنار کازنوو" وزیر کشور فرانسه گفت؛ به احتمال زیاد یکی از اتباع فرانسوی در بریدن سر نظامیان سوری در ویدئوی جدید داعش مشارکت داشته است.

به نوشته روزنامه الحیاة چاپ لندن، كازنوو تصریح کرد: این امکان وجود دارد که ماکسیم هوشار (متولد سال 1992 در شمال غرب فرانسه) که اوت 2013 به سوریه رفت و قبل از آن در سال 2012 در موریتانی اقامت گزیده بود، از جمله عناصر داعش باشد که در سر بریدن نظامیان آمریکایی مشارکت داشته اند.

کازنوو افزود: "تجزیه و تحلیل دستگاه های اطلاعاتی فرانسه نشان می دهد به احتمال بسیار زیاد یک شهروند فرانسوی به طور مستقیم در اجرای این گونه اقدامات پست داعش مشارکت دارد".

درهمین ارتباط، یک انگلیسی به نام "احمد المثنى" امروز گفت، گمان می رود پسرش که دانشجوی رشته پزشکی بوده، از جمله عناصر گروه داعش باشد که در ویدئوی منتشر شده درباره گردن زدن سر گروگان آمریکایی دیده می شود.

دیلی میل به نقل از احمد المثنى نوشت که به احتمال زیاد، پسر بیست ساله اش ناصر، یکی از 16 تروریستی است که در نوار ویدئویی مربوط به گردن زدن کاسیگ دیده می شوند.

المثنى که در شهر کاردیو ولز اقامت دارد، افزود: "مطمئن نیستم ولی به نظر می رسد که او پسرم باشد".

اعلام قتل کاسیگ، پنجمین گروگان غربی که توسط داعش گردن زده می شود، در یک نوار ویدئویی به مدت 15 دقیقه نمایش داده می شود و دراین ویدئو ، عناصر داعش  دست کم 14 نفر را گردن می زنند که به گفته این گروه، این افراد خلبانان و افسران طرفدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند.

گروه داعش قبلاً نوارهای ویدئویی را پخش کرده است که گردن زدن دو مرد آمریکایی و دو مرد انگلیسی را نشان می دهد و دراین نوار ویدئویی، یک فرد تندرو با نقاب سیاه و شمشیر به دست دارد و به زبان انگلیسی سخن می گوید و رسانه های انگلیسی به وی لقب "جان جهادی" داده اند.

اما اغلب عناصر تندرویی دراین نوار ویدئویی که دیروز پخش شد، بدون نقاب بودند و روزنامه دیلی میل نوشت که مردی که به نظر می رسد ناصر المثنی باشد، در کنار "جان جهادی" ایستاده است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور انگلیس، کشور فرانسه
[ سه شنبه 27 آبان1393 ] [ 5:24 ] [ ابراهیمی ] [ ]

ذبح همزمان ۱۵ نظامی سوری توسط جلادان داعش

جلادان داعش امروز در جنایتی فجیع ۱۵ تن از نظامیان علوی ارتش سوریه را ذبح کردند.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ گروه تروریستی داعش امروز ۱۵ تن از سربازان ارتش سوریه را همزمان اعدام کرد.

در تصاویر منتشر شده صحنه‌های وحشیانه‌ای از کشتار دسته جمعی نظامیان ارتش سوریه دیده می‌شود.این نظامیان که گفته شده از علویان سوریه هستند در یک صف زانو زده و توسط ۱۵ جلاد داعش سر بریده می‌شوند.

عناصر داعش که لباس‌های خاکستری بر تن دارند نظامیان سوری را بر زمین خوابانده و و پس از برداشتن چاقو از درون جعبه‌ای اقدام به بریدن سر افراد می‌کنند.تعدادی از جلادان داعش در تصاویر منتشر شده از اتباع کشورهای اروپایی و آسیای شرقی هستند.

داعش اعلام کرده که این افراد خلبان‌ها و افسران علوی سوریه هستند که به اسارت داعش درآمده بودند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 26 آبان1393 ] [ 2:7 ] [ ابراهیمی ] [ ]
توافق داعش و النصره بر سر تصرف مناطق کردنشین سوریه

سه گروه جهادی النصره، داعش و خراسان در سوریه توافق کردند اختلافات خود را کنار گذاشته و برای گشودن جبهه های جدید در مناطق کردنشین سوریه آماده شوند.

http://www.kurdpress.com/Fa
تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۲۴  |  ساعت: ۹ : ۵۷

به گزارش کردپرس، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات سیاسی و نظامی اپوزیسیون سوریه، از جلسه مخفیانه سه گروه تندرو داعش، جبهه النصره و گروه خراسان در سوریه، کنار گذاشتن اختلافات وتلاش برای گشودن جبهه های جدید در مناطق کردنشین سوریه خبر داده است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، جلسه مخفیانه این سه گروه تندرو با حضور یکی از اعضای ارشد داعش، دو فرستاده جبهه النصره و تعدادی از اعضای گروه افراطی خراسان در شب 2 نوامبر 2014 و یکی از مناطق حلب برگزار شده است.

گروههای جهادی در جلسه مخفیانه خود بر سر دو موضوع به توافق رسیدند: متوقف کردن حملات این دو گروه علیه یکدیگر و گشودن جبهه های مشترک جدید علیه جنگجویان کُرد سوریه در هفته های آینده.

داعش در این جلسه به جبهه النصره پیشنهاد کرده است نیروهای کمکی برای این گروه بفرستد و به دنبال آن 100 نیروی ستیزه جو را به همراه 22 خودروی پیکاپ برای النصره فرستاده است اما النصره کمک داعش را قبول نکرده است.

هر چند مقامات آمریکایی رسیدن به توافق میان این گروهها را بعید نمی دانند اما می گویند نشانه ای از رسیدن به توافق میان گروههای جهادی در سوریه علیه مخالفان سکولار خود نیافته اند.

تام جاسلیف تحلیلگر آمریکایی که پیامهای گروههای جهادی را در فضای مجازی دنبال می کند به آسوشیتدپرس گفته است وی پیامی که حاوی اتفاق نظر گروههای جهادی و یا بیانگر رسیدن آنها به توافقی برای دست زدن به حملات مشترک در سوریه باشد، نیافته است./

موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 6:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

توافق داعش و النصره برای پایان درگیری در سوریه

دو گروه تروریستی داعش و النصره در سوریه برای پایان دادن به نبردهای چندین ماهه با یکدیگر به توافق رسیدند.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 10:38:4

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منابع رسانه ای تأکید کردند شاخه القاعده در سوريه (جبهه النصره) و گروه تروريستي داعش براي توقف درگيري چندين ماهه با يكديگر توافق کردند.

خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از منابع خود خاطرنشان کرد: سركردگان دو گروه روز دوم نوامبر جاري در شمال سوريه ملاقات كرده و تصميم گرفتند نبرد را متوقف و با یکدیگر همكاري کنند.

بيش از 160 نفر از عناصر داعش و النصره در ماه مه گذشته در جريان درگیریهای دو طرف در استان ديرالزور به هلاکت رسیده اند. جبهه النصره شاخه القاعده در سوريه پيش از اين اعلام كرده بود كه به دستورات براي توقف نبرد با داعش متعهد است و هيچ حمله اي انجام نخواهد داد اما هرگونه حمله داعش به خود و ديگران را پاسخ خواهد داد.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:29 ] [ ابراهیمی ] [ ]

خاطرات دختر ایزدی از جنایت‌های داعش

العالم - یک دختر 15 ساله ایزدی پس از فرار از بند گروهک تروریستی داعش جزئیات هولناکی را از حادثه به گروگان رفتن خود و خانواده‌اش بیان کرد.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 22:34:12

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از سومریه نیوز، هزاران دختر نوجوان و جوان ایزدی، از اقلیت های عراق، در اوایل ماه اوت گذشته به دست عناصر گروهک تروریستی داعش در شمال عراق ربوده شدند. این دختر 15 ساله یکی از اندک افرادی است که توانست از دست گروهک تروریستی داعش فرار کند.

بر پایه این گزارش، نیویورک تایمز به نقل از این دختر عراقی که خواست نامش فاش نشود، نوشت: داعش دختران ربوده شده را از خانواده هاشان جدا می کند و آن ها را همچون کالایی میان عناصر تروریست خود معامله می کند. تروریست های داعش دختران ربوده شده را وادار به ازدواج اجباری می کند و آن ها را به صورت مکرر مورد تعرض قرار می دهد.

بر پایه این گزارش، داعش ماه گذشته در مقاله ای در مجله انگلیسی این گروهک موسوم به "دابق" برخی از اوهامش را درباره "غنائم به دست آمده از عملیات سنجار" مطرح کرد که بر اساس آن 5 برده زن به "حکومت" داعش داده می شود و بقیه زنان "اسیر" میان سایر تروریست ها تقسیم می شود.

ماثیو باربر، عضو مرکز مدیریت بحران سنجار، در این زمینه گفت: داعش 5 تا 7 هزار زن ایزدی را ربوده است.

این درحالی است که سازمان دیده بان حقوق بشر ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد: "ربایش ایزدی ها و اقداماتی که علیه آن ها انجام می شود به مرحله جنایت ضد بشری رسیده است.

دختر ایزدی که موفق به فرار از دست تروریست های داعش شده در ادامه خاطراتش می گوید: داعش اتومبیل خانواده ما – شامل والدین و 5 خواهر و برادرم- را در مسیر سنجار متوقف کرد و ما را با خانواده های دیگر به شهرداری سنجار برد و در آنجا زنان و کودکان را از مردان و پسران جوان جدا کرد.

وی افزود: آن ها دختران جوان مجرد و دختران بزرگ تر (از نظر سنی) را انتخاب می کردند. من در حالی که می ترسیدم دست مادرم را گرفته بودم؛ یکی از تروریست های داعش جلو آمد و اسلحه اش را روی سرم گذاشت. مادرم به من گفت اگر می خواهی اینجا جلوی چشمم کشته نشوی، برو.

من و دو خواهر 19 ساله و 12 ساله ام با دهها دختر دیگر در قالب کاروانی به موصل منتقل شدیم و به مدت 9 روز ما را در یک خانه حبس کردند. سپس ما را به ساختمان 3 طبقه ای بردند که صدها دختر "اسیر" دیگر در آنجا بود.

وی افزود: این ساختمان محل توزیع دختران ربوده شده میان عناصر داعش بود. تروریست هایی که رتبه کمتری داشتند فقط می توانستند یک دختر را انتخاب کنند و آن ها که رتبه بالاتری داشتند، دختران بیشتر.

وی درباره آنچه برای وی و خواهرانش اتفاق افتاد، می گوید: مردی که می خواست من را با خود ببرد و با خودداری من مواجه شد خنجرش را روی گردن خواهرم گذاشت و گفت اگر با او نروم خواهرم را می کشد. این در حالی بود که خواهر کوچکم بهت زده به ما نگاه می کرد. 

وی ادامه داد: طی چند هفته 8 بار مرا به مکان های مختلفی بردند که محل نگهداری دختران ربوده شده بود. سپس از طریق مرز به سوریه منتقل شدم و یک روز را در خانه ای در  شهر رقه (در شرق سوریه)گذراندم و سپس تروریست ها مرا با دختران دیگری در بازار برده ها به فروش و مزایده گذاشتند.

وی افزود: دختران ربوده شده مورد تعرض قرار می گرفتند و وادار به ازدواج می شدند، اما من توانستم از پنجره یکی از خانه ها شبانه فرار کنم و به یک روستای مرزی بروم. مردم این روستا مرا پنهان کردند و به یک روستای کردی منتقل شدم و در نهایت به پناهگاه ایزدی ها در شهر خانقین برگشتم.

دختر ایزدی که از دست تروریست های داعش فرار کرده است، تاکید کرد: اکثر دخترانی که مورد تعرض تروریست ها قرار گرفتند آنچه برای آنان اتفاق افتاد را برای غریبه ها مطرح نمی کنند. این اتفاقات باعث شد حدود 150 دختر ایزدی دست به خودکشی بزنند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:12 ] [ ابراهیمی ] [ ]
 معاذ الخطیب:
اعتراف دیرهنگام سرکرده سابق مخالفان سوری

العالم -یک روزنامه‌نگار و تحلیلگر سوری در مقاله‌ای به تغییر موضع "معاذ الخطیب" سرکرده مستعفی ائتلاف مخالفان سوریه در قبال بحران این کشور؛ و پی بردن به ماهیت اصلی به‌اصطلاح دوستان سوریه و نتیجه‌گیری درست وی از این حقایق پرداخته است.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 22:45:43

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "رولا زین" در این یادداشت می نویسد: پی بردن به اشتباه و اعتراف به آن، از فضایل اخلاقی است و هنگامی که انسان اعتراف می کند که در خصوص آینده کشورش برداشتی نادرست داشته و با هدف جلوگیری از خونریزی و حفظ حاکمیت کشورش و ملتش سعی می کند در مسیر درست حرکت نماید، در حقیقت شایسته آن است که از سوی کسانی که زودتر به حقیقت و ماهیت خطر و توطئه علیه مردم و کشور، پی برده اند و درباره آن هشدار داده اند، تشویق شود.

زین در این مقاله که در روزنامه فرامنطقه ای "رای الیوم" منتشر شده، به آثار فتواهای مغرضانه و گسترش جهل و نادانی در سال های اخیر و ضرورت فاصله گرفتن از این امر و روی آوردن به زندگی مسالمت آمیز مبتنی بر برادری و برابری بین همه اقشار جامعه و تضمین حقوق شهروندی در سوریه اشاره می کند و می نویسد: در حالی شاهد وضعیت ناگوار کنونی در سوریه هستیم که این کشور از نظر تنوع اقلیت ها و اقشار مختلف و برخورداری از همزیستی مسالمت آمیز مبتنی بر اصل برادری و برابری در جهان عرب مثال زدنی بود.

این تحلیلگر سوری می افزاید: معاذ الخطیب از دو سال پیش که با صراحت در حضور نمایندگان به ظاهر دوستان (دشمنان) ملت سوریه می گوید:  کشوری وجود ندارد که به خاطر سوری ها و به نفع سوریه کار کند، آنگاه برای جلوگیری از ریخته شدن خون سوری ها نظام این کشور را به گفت وگو دعوت کرد، همین به ظاهر دوستان سوریه، علیه او به پا خواستند و انواع اتهامات را علیه او مطرح کردند و هنگامی که دوستشان به اسرائیل سفر کرد، سراسیمه در شبکه های ماهواره ای جنجال به پا کردند و گفتند: هیچ گفت وگویی با نظام سوریه نباید صورت بگیرد و نظام سوریه باید با تمام ارکان و موسسات خود ساقط شود.

این به ظاهر دوستان سوریه همچنان بر سرنگونی نظام سوریه با تمام ارکان، نهادها، تاسیسات زیربنایی و... خود پافشاری می کنند؛ آنها خواهان جنگ و خونریزی تا آخرین قطره خون سوری ها هستند.
آنها خواهان تداوم جنگ ویرانگر هستند و می خواهند سلاح و تجهیزات جنگی بیشتر به حلب ارسال شود تا خون سوری ها ریخته شود.

نویسنده سوری در ادامه می نویسد: اینک "هادی البحره" رئیس کنونی تشکل مخالفان سوری، تعجب می کند که چرا ائتلاف آمریکایی غربی موسوم به ائتلاف ضد داعش، به حکومت بشار اسد که آن را اصل مشکل سوریه می دانست، حمله نمی کند و تنها به حمله محدود به داعش اکتفا کرده است؟

آیا البحره نمی داند که هزینه حملات هوایی به داعش که ساخته دست آمریکاست، پانصد میلیون دلار خواهد بود و بنا به اظهارات مقامات آمریکایی برای نابودی داعش سال های طولانی باید منتظر ماند و آرزوهای وی (البحره)، برای رسیدن به منطقه جبل قاسیون (کاخ بشار اسد) سوار بر تانک آمریکایی، در حساب و کتاب آمریکایی ها نیست و تنها ریشه در تخیلات وی و متحدانش دارد؟

نویسنده این مقاله در ادامه هدف از این برنامه آمریکایی ها را تلاش آمریکا برای حضور در سوریه و عراق به بهانه نابودی داعش و فرسایش اموال کشورهای عرب حوزه خلیج فارس می داند و می پرسد، "آیا به راستی سوری ها این همه مدت منتظر خواهند ماند تا نیرنگ جدید آمریکایی ها علیه آنها پدیدار شود"؟ یا این که "تا چند نسل نابود و کشور سوریه متلاشی نشده است، به گفت و گو و آشتی با یکدیگر روی می آورند"؟

 زین در بخش دیگری از مقاله خود می نویسد: حکومت سوریه تاکنون بیش از چهل آشتی محلی با کسانی که علیه نظام این کشور سلاح به دست گرفته، برقرار کرده است، گروهی از معارضان سوری خارج  نشین تصمیم به بازگشت به کشور برای نقد و اصلاح از داخل گرفته اند، شرکت های چینی، روسی و ایرانی در صدد بازسازی کشور هستند، هزاران آواره تصمیم به بازگشت به خانه و کاشانه یا ویرانه های خود گرفته اند چون نمی خواهند به زندگی خفت بار خود ادامه دهند این در حالی است که به ظاهر دوستان سوریه همواره در حال تشکیل کنفرانس در کشورهای مختلف هستند، غافل از این که اگر هزینه این کنفرانس ها برای بازسازی منازل ویران شده مردم به دست تروریست ها هزینه شود، دیگر آواره سوری باقی نمی ماند که هر روز به نوعی مورد توهین واقع شود.

اگر هزینه دو حمله هوایی به مواضع خیالی داعش یا بخشی از بودجه ای که از سوی برخی کشورهای نفت خیز به ایجاد تفرقه، سر بریدن و ریختن سوری ها به گورهای دسته جمعی به اطعام آوارگان سوری که جهان به ظاهر آزاد و دموکراتیک به همراه اتحادیه "عبری"(عرب)، خواهان آزادی و کرامت آنهاست، هزینه شود، دیگر شاهد این وضع تاسف آور نیستیم.                           

نویسنده مقاله می افزاید: به هر حال معاذ الخطیب امام جماعت سابق مسجد اموی سوریه که دارای تخصص پتروشی است، این حقایق را دریافته و پس از کشمکش با بسیاری از گروه های مافیایی که خواهان ادامه ریخته شدن خون سوری ها هستند، به این نتیجه رسیده که این ها در اصل فرصت طلب ها و فاسدانی هستند که طرح های دروغین را دنبال می کنند، در صدد غارت اموال عمومی هستند، وطن در نظر آنها یک بانک است و نابودی آن برایشان اهمیتی ندارد زیرا به محض احساس خطر فورا در کشور همجوار که تابعیت با چند دلار آمریکایی فروخته می شود، تابعیت دیگری خواهند خرید.

بنابراین معاذ که به  اشتباه خود پی برده با صراحت اعلام کرده است که نظام سوریه در سراسر خاک این کشور (علیه تروریست ها) می جنگد و به کارمندان خود در حسکه و حتی حلب حقوق می دهد، برق رسانی کرده و شبکه های تماس را مرمت می کند، بدون شک کسی که خواهان تجزیه است این کارها را انجام نمی دهد.

معاذ الخطیب به شرق و نزدیک ترین کشورها به سوریه رو آورده و می خواهد از مسکو با حکومت کشورش گفت وگو کند که به این ترتیب غرب و بویژه آمریکا در تنگنا قرار می گیرد و بدون شک سوری ها با گفت گوی میان ولید المعلم وزیر خارجه سوریه و دمشقی دیگری که دست خود را برای پایان دادن به ریخته شدن خون آنها دراز کرده، مخالفت نخواهند کرد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:4 ] [ ابراهیمی ] [ ]
هوشیار زیباری اعلام کرد:

هواپیماهای عربستان مواضع داعش در کوبانی را بمباران می کنند

وزیر دارایی عراق از مشارکت کشورهای عربی و از جمله عربستان و امارات در حملات هوایی بر علیه داعش در اطراف کوبانی خبر داد.

http://kurdpress.com/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۲۳  |  ساعت: ۱۶ : ۳۳

به گزارش خبرگزاری کردپرس، هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق در گفتگو با کانال ماهواره ای رووداو اعلام کرد: «هواپیماهای عربستان سعودی در بمباران مواضع داعش در سوریه و اطراف کوبانی با نیروهای ائتلاف جهانی همکاری می کنند
وی اشاره کرد: جنگنده های امارات و بحرین نیز در بمباران مواضع داعش در سوریە و بە ویژە کوبانی عربستان سعودی را همراهی می کنند.
روز سه شنبه (20 آبان/11 نوامبر) فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در رأس هیئتی عالی رتبه متشکل از ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه، هوشیار زیباری وزیر دارایی، محمد سالم الغبان وزیر کشور، سلمان علی حسن وزیر برنامه ریزی، فالح فیصل فهد مشاور امنیت ملی و شماری دیگر از مسئولان عراقی وارد ریاض شد.
این نخستین سفر یک رئیس جمهوری عراق به عربستان سعودی از سال 2010 تاکنون است و می تواند به نزدیکی میان دو کشور بیانجامد.

موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق، کشور عربستان، کشور امارات
[ شنبه 24 آبان1393 ] [ 6:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]
شمارش معکوس برای فرار داعش از دیرالزور

نقشه استان دیرالزور سوریه

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ استان دیرالزور در شرق سوریه قرار دارد و بسیاری از چاه‌های نفت سوریه در این این استان واقع است. هم مرز بودن استان دیرالزور با کشور عراق سبب شده است که داعش بر مناطق بسیاری از این استان سیطره پیدا کند.

بافت استان دیرالزور،‌ عشایری است و تعداد قابل توجهی از آنان با داعش بیعت کرده‌اند، اما در ماه‌های اخیر به علت بدرفتاری عناصر داعش با مردم،‌ عشایر استان دیرالزور به صفوف ارتش سوریه پیوسته و در کنار سربازان سوریه برای پاکسازی این استان می‌جنگند.

نیروهای ارتش سوریه به فرماندهی ژنرال «عصام زهرالدین» از فرماندهان گارد ریاست جمهوری این کشور، پیشروی داعش را در استان دیرالزور متوقف کرده و اخیراً حمله‌ای را برای پاکسازی مناطق این استان آغاز نمودند.

ارتش سوریه با حفظ فرودگاه شهر دیرالزور توانست مانع سقوط کامل شهر به دست داعش شود و هم اکنون تنها برخی از محله‌های شهر دیرالزور در دست داعش است.

محله "حویجه صکر" شهر دیرالزور که مساحتی بالغ بر 30 کیلومتر مربع دارد،‌ در نزدیکی پل استراتژیکی السیاسیه واقع است که این پل شهر دیرالزور را از حومه اش جدا می‌کند.

نیروهای ارتش سوریه در هفته‌های گذشته با همکاری واحدهای توپخانه و نیروی هوایی این کشور توانستند بخشی از محله حویجه صکر را از دست داعش آزاد کنند و با ایجاد مواضع دفاعی مانع از پیشروی دوباره داعش در این محله شوند.

پاکسازی این محله از لوث وجود داعش می‌تواند باعث محاصره عناصر این گروه تروریستی در داخل شهر دیرالزور شود و کلیدی برای آزادسازی محله‌های شمالی شهر دیرالزور و در نهایت کل این شهر از چنگال داعش باشد.


جلسه توجیهی ژنرال عصام زهرالدین در شهر دیرالزور

کارشناسان معتقدند که درگیر شدن داعش در جبهه‌های مختلف جنگ در عراق و سوریه سبب کاهش توانایی مقاومت این گروه تروریستی در مقابل حملات ارتش سوریه شده است و آنان نتوانسته‌اند که نیروهای تازه نفس را جایگزین نیروهای کشته شده خود کنند.

به نظر می‌رسد که تغییر سیاست ارتش سوریه در قبال داعش از موضع دفاع به موضع در آینده سبب آزادسازی برخی از مناطق سوریه از دست داعش شود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ شنبه 24 آبان1393 ] [ 5:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]
کاترین ویلکنز ؛

پنج دلیل برای مهم بودن نبرد کوبانی

در سه هفته گذشته شهر استراتژیک کوبانی در مرز سوریه-ترکیه به کانون اصلی مبارزه بین المللی علیه گروه افراطی سنی داعش تبدیل شده است. جهادی های مهاجم با مقاومتی مثال زدنی از سوی یگانهای مدافع خلق(ی پ گ) شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک(پ ی د) روبرو شده اند. حزب اتحاد دموکراتیک به عنوان حزب اصلی در کردستان سوریه با حزب کارگران کردستان(پ ک ک)که حزبی غیرقانونی در ترکیه است رابطه دارد.

یگانهای مدافع خلق علیرغم اینکه تنها گروه غیرجهادی در شرق سوریه تحت کنترل داعش است هیچ کمکی از سوی ترکیه و برادرانش در اقلیم کردستان عراق دریافت نکرده اند. نبرد کوبانی خصوصیتی فوق تصور پیدا کرده است چرا که جنگ درست در آنسوی مرز ترکیه اتفاق می افتد، تانکهای ترکیه رو به سوریه درسر مرز استقرار یافته اند و روزنامه نگارها، آوارگان کرد، و افراد غیرنظامی از آنسوی مرز نظاره گر ایستاده اند و تحولات نبرد را رصد می کنند.

خبرگزاری کرد پرس :: Kurdpress News Aganecy

تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۷  |  ساعت: ۱ : ۱۶

پنج دلیل وجود دارد که چرا نتیجه نبرد کوبانی دارای پیامدهای مهمی برای جنگ علیه داعش و تحولات سوریه، ترکیه و عراق است.

1-  اعتبار ائتلاف علیه داعش در خطر است

در ائتلافی که بیشتر شرکای منطقه ای واشنگتن بیشتر از هر چیز بر تغییر رژیم در سوریه تمرکز کرده اند، حمله جهادی ها به کوبانی آزمونی برای اینست که آیا امریکا می تواند شرکایش را مجاب کند تا بصورتی موقتی اولویتهای دیگرشان را کنار بگذارند و به گونه ای موثر علیه داعش دست به اقدام بزنند. در رابطه با ترکیه این نه تنها دعوای خونی رجب طیب اردوغان با بشار اسد را شامل می شود بلکه همچنین میل قوی ترکیه برای تضعیف پ ک ک را نیز در بر می گیرد. تاکنون ترکها تمایلی برای اولویت بخشیدن به مبارزه با داعش نسبت به تضعیف پ ک ک از خود نشان نداده اند. مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان که یک متحد دیگر آمریکاست نیز مایل است که گروههای کردی دیگر که زیر فرمانش نمی روند را تضعیف کند. تجربه کوبانی تاکنون نشان داده است که این ایالات متحده بوده است که مجبور شده است اولویتش یعنی «تضعیف و نهایتا نابودی» داعش را کنار بگذارد تا شرکایش در آنکارا و اربیل را خشمگین نکند...موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، پ پ ک/ پژاک(ترکیه و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 21 آبان1393 ] [ 19:5 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دیدار هیئت مخالفان نظام سوریه با دبیرکل اتحادیه عرب در قاهره

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه به رهبری «هادی بحره» روز گذشته طی سفری به مصر با «نبیل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب نشستی برگزار کردند.

این گروه که از ترکیه عازم مصر شده‌اند قرار است دیداری با وزیر خارجه مصر نیز داشته باشند و سپس در کنفرانسی که در شهر "غازی عینتاب ترکیه برگزار می‌شود شرکت کنند.

سفر مخالفان سوری به قاهره درحالی صورت گرفت که مسئولان مصری روز گذشته «خالد عبدو الصالح» وزیر خارجه این گروه که قصد ورود به قاهره داشت را به ترکیه دیپورت کردند.

گفته می‌شود این اقدام در چارچوب طرح ممنوعیت ورود شهروندان و افراد دارای تابعیت سوری به خاک مصر صورت می‌گیرد.

گفتنی است گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه که مقر آن در ترکیه قرار دارد، چهار ماه پیش اعلام کرد که در جریان انتخابات داخلی، هادی بحره ۶۲ رأی کسب کرد و به عنوان رئیس این ائتلاف تعیین شد.

وی در آگوست ۲۰۱۳ به مخالفان حکومت سوریه در ترکیه پیوست و در مذاکرات ژنو ۲ در شهر مونتروی سوییس، با مشورت «رابرت فورد» سفیر سابق آمریکا در دمشق به عنوان رئیس هیأت مخالفان تعیین شد. مذاکراتی که به دلیل سنگ اندازی‌های مخالفان و کشورهای حامی گروه‌های تروریستی، بی‌نتیجه به پایان رسید.

با توجه به اینکه بحره بیشتر عمر خود را در عربستان سعودی سپری کرده، به نظر کار‌شناسان شکی نیست که این ائتلاف در دست عربستان سعودی است.


موضوعات مرتبط: کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور مصر
ادامه مطلب
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 6:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رجب طیب اردوغان:

اگر ایران و ترکیه در سوریه وعراق همکاری می‌کردنددیگرکاری برای غربی‌ها نمی‌ماند

اردوغان

خبرگزاری تسنیم: رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به مشترکات دینی بین ایران و کشورش گفت: "اگر ایران و ترکیه می‌توانستند در عراق و سوریه با هم همکاری کنند، دیگر کاری برای کشورهای غربی نمی‌ماند.""

http://www.tasnimnews.com

۰۹/آبان/۱۳۹۳ - ۲۱:۳۱

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، طی سخنانی در مؤسسه روابط بین‌الملل فرانسه، با اشاره به لزوم همکاری بین ایران و ترکیه در مسائل منطقه گفت: "دین ما اسلام است، دین ایران نیز اسلام است. اما زمانی‌ که رویکردهای مذهبی از دین پیشی می‌گیرند مشکلات آغاز می‌شود. اگر ایران و ترکیه می‌توانستند در عراق و سوریه با هم همکاری کنند، دیگر کاری برای کشورهای غربی نمی‌ماند." 

وی در ادامه افزود: "متأسفانه نتوانستیم بدین امر دست یابیم. اکنون تقریبا ۱۰۰ درصد ارتش عراق شیعه است. اما شیعیان همه جمعیت عراق را تشکیل نمی‌دهند، سنی‌ها نیز هستند. ارتش عراق از ساختار مشارکتی و ترکیبی بر خوردار نیست. در اینجاست که ایران باید از نفوذ خود استفاده کند."

رئیس‌جمهور ترکیه درباره روابط ایران و سوریه نیز مدعی شد: "در سوریه نیز شاهد این هستیم که ایران در تعصب مذهبی به سر می‌برد. آشکارا می‌گویم دولت سوریه از یک طرف به ایران و از طرف دیگر به روسیه متکی است. اگرچه روابط ما با روسیه خوب بود اما درباره این مسائل با روسیه نیز نتوانستیم هماهنگی انجام دهیم."


موضوعات مرتبط: حزب عدالت و توسعه(ترکیه)، کشور ایران، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 6:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کوبانی دام یا شکار در معادله آمریکا، داعش و ترکیه

اختلاف میان آمریکا و ترکیه بر سر نحوه مدیریت پرونده های منطقه همچنان پا برجا است، آنکارا به دنبال یافتن جایگاهی در قلب واشنگتن می گردد تا بتواند نمایندگی مدیریت حداقل برخی از این پرونده ها را برعهده بگیرد، اما آمریکا همچنان ناخرسند از سیاست های آنکارا در خاورمیانه است.

http://kurdpress.ir/Fa

  تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۹  |  ساعت: ۱۶ : ۴۲

دولت آمریکا هنوز به دیده نگرانی و ناخرسندی نسبت به نوع تعامل ترکیه با بحران سوریه می نگرد و بر این باور است که آنکارا تا حدود زیادی با تروریست های تکفیری در جریان بحران این کشور همکاری کرده است.
'علی عبادی' تحلیلگر مسایل منطقه در این باره گفته است: ترکیه بخوبی می داند که آمریکا در جنگ علیه گروه تکفیری 'داعش'، به همکاریش نیاز دارد، چرا که تروریست های مسلح وابسته به این گروه، حداقل در سه استان سوریه مستقر هستند که در مرزهای مشترک با ترکیه قرار دارند.
داعش از طریق همین مناطق مرزی بخش بزرگی از نیازهایش را تامین می کند و تعداد زیادی از عناصر، از پایانه های هوایی و زمینی ترکیه به این گروه در سوریه پیوسته اند.
آنکارا همچنان داعش را به عنوان فرصتی برای نقش آفرینی خود در منطقه تلقی می کند، چرا که این گروه، لرزه بر اندام عربستان سعودی می اندازد، کشوری که از دیرباز به عنوان بزرگترین رقیب سنی ترکیه در منطقه به شمار می رود و از طرفی دیگر داعش مایه دغدغه بسیاری از طرف های منطقه ای است که برای آنکارا دردسر آفرین هستند.
مناقشه بر سر مساله کردها
عبادی افزود: به نظر می رسد، ترکیه هنوز نسبت به سهم احتمالی خود از 'کیک جنگ علیه داعش' قانع نشده و از این جهت به دنبال ایجاد 'منطقه حایل' به همراه 'منطقه پرواز ممنوع' در داخل خاک سوریه است، تا بتواند جای پایی برای خود در شمال سوریه باز کند و موقعیتش را در هرگونه راه حلی برای برون رفت از بحران این کشور تقویت نماید.
افزون بر آن ترکیه به دنبال متقاعد ساختن آمریکا برای تغییر نظام سیاسی سوریه است تا در مرحله بعدی، زمینه را برای روی کار آمدن نظامی هوادار خود فراهم کند، نظامی که از آنکارا حرف شنوی داشته باشد.
همچنین ترکیه می کوشد تا تلاش های کردها را در شکل گیری نظامی که بتواند شاکله مدیریت خودگردان به خود بگیرد، محدود بسازد، در این خصوص آنکارا مدت ها قبل نگرانی خود را در قبال افزایش نفوذ حزب 'اتحادیه دمکرات کردهای سوریه' (P.Y.D) به ریاست 'صالح مسلم' در مناطق کردنشین مانند استان های 'حسکه'، 'رقه' و بخشی از مناطق استان 'حلب' برملا کرد...


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، ایالات متحده آمریکا
ادامه مطلب
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 5:47 ] [ ابراهیمی ] [ ]

جنگ تروریست های 80 کشور با مردم سوریه

http://fa.alalam.ir

جمعه 9 آبان 1393 - 9:58:23
العالم - مشاور ارشد امور راهبردی دفتر اطلاعات ملی آمریکا می گوید: تعداد افراد مسلح خارجی که به سوریه رفته اند، بیشتر از همه افراد مسلحی است که در دهه گذشته برای جنگ به افغانستان، یمن، سومالی، عراق و هر منطقه ای دیگر رفته اند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از شبکه تلویزیونی آی بی سی آمریکا، " رندی بلیک " در کنفرانس سالانه انجمن بین المللی روسای پلیس در فلوریدا گفت: تعداد افراد مسلح خارجی در سوریه ظرف چند هفته گذشته بسیار افزایش یافته است.

بلیک با اشاره به فیلمی که در این کنفرانس پخش شد، گفت: در این فیلم تعداد افراد مسلحی که به سوریه فرستاده شدند، 12 هزار نفر ذکر شده است، اما باید این آمار را تصحیح کرد و گفت که در واقع 16 هزار فرد مسلح از 80 کشور به سوریه فرستاده شده اند.

بلیک افزود: حدود 2 هزار فرد مسلح از غرب به سوریه منتقل شدند که انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا جزء این کشورها هستند.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور انگلیس، کشور فرانسه، کشور آلمان، ایالات متحده آمریکا
[ جمعه 9 آبان1393 ] [ 14:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

داعش سر چند سوری را با شمشیر جدا کرد

عناصر گروه تروریستی داعش، سر چند تن از شهروندان سوری را به بهانه "توهین به دین" از تن جدا کرد.

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 5 آبان 1393 - 14:7:36
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، این جنایت در میدانهای استان رقه در سوریه انجام شد.تروریستهای داعش دلیل این اقدام خود را توهین این شهروندان به خدا و دین اعلام کردند.
قطع کردن سر این شهروندان سوری با شمشیر برای ارعاب بیشتر شهروندان، در میادین و مقابل چشمان حیرت زده آنان انجام شد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 آبان1393 ] [ 1:1 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات سوریه:
 
سنگرشکن "فیل" هم آمد
 
پلنگ ارتش سوریه،"جولانی"را درید
 
در جلسه  اوباما و اردوغان  چه گذشت؟
 
 

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از پنج زمینه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ تحولات میدانی جبهه «حلب»، تحولات میدانی جبهه «عین عرب»، تحولات میدانی جبهه «دمشق»، تحولات میدانی «جوبر» و تحولات میدانی جبهه «حماه» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه حلب


ارتش سوریه عملیات نظامی خود را در محور شمال شرقی شهر حلب گسترش داده است. اهداف ارتش از عملیات اخیر در این مناطق به شرح زیر است:

1– جداسازی شهر حلب از حاشیه شمالی آن که در نزدیکی مرز با ترکیه (شاهراه اصلی ورود تسلیحات و تروریست ها به داخل سوریه) قرار داشته و مقر گروه های مختلف تروریستی مانند جبهه اسلامی ، داعش، النصره و ارتش آزاد درآن واقع است.

2– قطع راه پشتیبانی – تسلیحاتی تروریست های مستقر در برخی محلات داخل شهر حلب با بخش های شمالی و قطع دسترسی آنها به مرزهای سوریه با ترکیه.

3– شکستن محاصره دو شهر شیعه نشین "نبل و الزهرا" که بیش از دو سال است که در محاصره کامل تروریست های ارتش آزاد و النصره و داعش قرار دارند و روزانه هدف ده ها عملیات تروریستی و موشک باران هستند.

در همین راستا جبهه های درگیری در اطراف روستای حندرات  و باشکوی مشتعل و نبردهای سنگینی میان دو طرف در جریان است. در زد و خوردهای چند روز اخیر ده ها نفر از تروریستها شامل برخی فرماندهان نظامی آنها به هلاکت رسیده اند که از میان آنها می توان به "احمد خالد سراج فرمانده گردان انصار السنه" ،  "صلاح صطفوف فرمانده میدانی گروه تروریستی جبهه اسلامی در منطقه اطراف حندرات" اشاره کرد...


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 آبان1393 ] [ 0:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

وعده های ازدواج با تروریست ها؛

دلیل پیوستن زنان اروپایی به داعش

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- با وجود آن که شمار زنان موجود در میان تروریست های داعش اندک است، اما تعداد زنان اروپایی به ویژه دختران نوجوان که رنج سفر را به خاطر پیوستن به داعش تحمل می کنند روز به روز افزایش می یابد.

http://www.shafaqna.com/persian/

شنبه, 26 مهر 1393 ساعت 07:55

به گزارش شفقنا به نقل ازدویچه وله؛ پدیده پیوستن زنان اروپایی به گروه داعش با ناپدید شدن دو دختر نوجوان اتریشی آغاز شد که مدتی بعد تصاویر و فیلم هایی از آن ها در کنار سایر تروریست ها بر روی پایگاه های ارتباط جمعی منتشر گردید که این مساله  زمینه سفر بسیاری از دختران نوجوان اروپایی را فراهم کرد.
طبق نوشته های مطبوعات اروپایی، این گروه از دختران با وعده ازدواج و تشکیل خانواده با نظامیان داعش راهی کشور سوریه می شوند همچنین به دنیا آوردن کودکانی که روزی در راه « داعش »  مبارزه کنند بر اشتیاق آنان می افزاید.
از سوی دیگر روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: 10 درصد از کل زنان و دخترانی که به تکفیری های داعش پیوستند از کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا می باشند که از این تعداد 25 درصد را فرانسوی ها تشکیل می دهند ، علاوه بر آن تاکنون 300 افراطی آلمانی به داعش پیوستند که 40 درصد از آنان در رده سنی زیر 25 سال قرار دارند.
گزارش ها همچنین نشان می دهد که میزان تحصیلات دختران و پسرانی که به داعش می پیوندند بسیار پایین است  به طوری که از میان آنان تنها 2 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و بیش از 30 درصدشان سوابق مجرمانه دارند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور استرالیا، کشور فرانسه، کشور آلمان
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 8:17 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب