اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

دیدار هیئت مخالفان نظام سوریه با دبیرکل اتحادیه عرب در قاهره

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه به رهبری «هادی بحره» روز گذشته طی سفری به مصر با «نبیل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب نشستی برگزار کردند.

این گروه که از ترکیه عازم مصر شده‌اند قرار است دیداری با وزیر خارجه مصر نیز داشته باشند و سپس در کنفرانسی که در شهر "غازی عینتاب ترکیه برگزار می‌شود شرکت کنند.

سفر مخالفان سوری به قاهره درحالی صورت گرفت که مسئولان مصری روز گذشته «خالد عبدو الصالح» وزیر خارجه این گروه که قصد ورود به قاهره داشت را به ترکیه دیپورت کردند.

گفته می‌شود این اقدام در چارچوب طرح ممنوعیت ورود شهروندان و افراد دارای تابعیت سوری به خاک مصر صورت می‌گیرد.

گفتنی است گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه که مقر آن در ترکیه قرار دارد، چهار ماه پیش اعلام کرد که در جریان انتخابات داخلی، هادی بحره ۶۲ رأی کسب کرد و به عنوان رئیس این ائتلاف تعیین شد.

وی در آگوست ۲۰۱۳ به مخالفان حکومت سوریه در ترکیه پیوست و در مذاکرات ژنو ۲ در شهر مونتروی سوییس، با مشورت «رابرت فورد» سفیر سابق آمریکا در دمشق به عنوان رئیس هیأت مخالفان تعیین شد. مذاکراتی که به دلیل سنگ اندازی‌های مخالفان و کشورهای حامی گروه‌های تروریستی، بی‌نتیجه به پایان رسید.

با توجه به اینکه بحره بیشتر عمر خود را در عربستان سعودی سپری کرده، به نظر کار‌شناسان شکی نیست که این ائتلاف در دست عربستان سعودی است.


موضوعات مرتبط: کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور مصر
ادامه مطلب
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 6:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رجب طیب اردوغان:

اگر ایران و ترکیه در سوریه وعراق همکاری می‌کردنددیگرکاری برای غربی‌ها نمی‌ماند

اردوغان

خبرگزاری تسنیم: رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به مشترکات دینی بین ایران و کشورش گفت: "اگر ایران و ترکیه می‌توانستند در عراق و سوریه با هم همکاری کنند، دیگر کاری برای کشورهای غربی نمی‌ماند.""

http://www.tasnimnews.com

۰۹/آبان/۱۳۹۳ - ۲۱:۳۱

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، طی سخنانی در مؤسسه روابط بین‌الملل فرانسه، با اشاره به لزوم همکاری بین ایران و ترکیه در مسائل منطقه گفت: "دین ما اسلام است، دین ایران نیز اسلام است. اما زمانی‌ که رویکردهای مذهبی از دین پیشی می‌گیرند مشکلات آغاز می‌شود. اگر ایران و ترکیه می‌توانستند در عراق و سوریه با هم همکاری کنند، دیگر کاری برای کشورهای غربی نمی‌ماند." 

وی در ادامه افزود: "متأسفانه نتوانستیم بدین امر دست یابیم. اکنون تقریبا ۱۰۰ درصد ارتش عراق شیعه است. اما شیعیان همه جمعیت عراق را تشکیل نمی‌دهند، سنی‌ها نیز هستند. ارتش عراق از ساختار مشارکتی و ترکیبی بر خوردار نیست. در اینجاست که ایران باید از نفوذ خود استفاده کند."

رئیس‌جمهور ترکیه درباره روابط ایران و سوریه نیز مدعی شد: "در سوریه نیز شاهد این هستیم که ایران در تعصب مذهبی به سر می‌برد. آشکارا می‌گویم دولت سوریه از یک طرف به ایران و از طرف دیگر به روسیه متکی است. اگرچه روابط ما با روسیه خوب بود اما درباره این مسائل با روسیه نیز نتوانستیم هماهنگی انجام دهیم."


موضوعات مرتبط: حزب عدالت و توسعه(ترکیه)، کشور ایران، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 6:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کوبانی دام یا شکار در معادله آمریکا، داعش و ترکیه

اختلاف میان آمریکا و ترکیه بر سر نحوه مدیریت پرونده های منطقه همچنان پا برجا است، آنکارا به دنبال یافتن جایگاهی در قلب واشنگتن می گردد تا بتواند نمایندگی مدیریت حداقل برخی از این پرونده ها را برعهده بگیرد، اما آمریکا همچنان ناخرسند از سیاست های آنکارا در خاورمیانه است.

http://kurdpress.ir/Fa

  تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۹  |  ساعت: ۱۶ : ۴۲

دولت آمریکا هنوز به دیده نگرانی و ناخرسندی نسبت به نوع تعامل ترکیه با بحران سوریه می نگرد و بر این باور است که آنکارا تا حدود زیادی با تروریست های تکفیری در جریان بحران این کشور همکاری کرده است.
'علی عبادی' تحلیلگر مسایل منطقه در این باره گفته است: ترکیه بخوبی می داند که آمریکا در جنگ علیه گروه تکفیری 'داعش'، به همکاریش نیاز دارد، چرا که تروریست های مسلح وابسته به این گروه، حداقل در سه استان سوریه مستقر هستند که در مرزهای مشترک با ترکیه قرار دارند.
داعش از طریق همین مناطق مرزی بخش بزرگی از نیازهایش را تامین می کند و تعداد زیادی از عناصر، از پایانه های هوایی و زمینی ترکیه به این گروه در سوریه پیوسته اند.
آنکارا همچنان داعش را به عنوان فرصتی برای نقش آفرینی خود در منطقه تلقی می کند، چرا که این گروه، لرزه بر اندام عربستان سعودی می اندازد، کشوری که از دیرباز به عنوان بزرگترین رقیب سنی ترکیه در منطقه به شمار می رود و از طرفی دیگر داعش مایه دغدغه بسیاری از طرف های منطقه ای است که برای آنکارا دردسر آفرین هستند.
مناقشه بر سر مساله کردها
عبادی افزود: به نظر می رسد، ترکیه هنوز نسبت به سهم احتمالی خود از 'کیک جنگ علیه داعش' قانع نشده و از این جهت به دنبال ایجاد 'منطقه حایل' به همراه 'منطقه پرواز ممنوع' در داخل خاک سوریه است، تا بتواند جای پایی برای خود در شمال سوریه باز کند و موقعیتش را در هرگونه راه حلی برای برون رفت از بحران این کشور تقویت نماید.
افزون بر آن ترکیه به دنبال متقاعد ساختن آمریکا برای تغییر نظام سیاسی سوریه است تا در مرحله بعدی، زمینه را برای روی کار آمدن نظامی هوادار خود فراهم کند، نظامی که از آنکارا حرف شنوی داشته باشد.
همچنین ترکیه می کوشد تا تلاش های کردها را در شکل گیری نظامی که بتواند شاکله مدیریت خودگردان به خود بگیرد، محدود بسازد، در این خصوص آنکارا مدت ها قبل نگرانی خود را در قبال افزایش نفوذ حزب 'اتحادیه دمکرات کردهای سوریه' (P.Y.D) به ریاست 'صالح مسلم' در مناطق کردنشین مانند استان های 'حسکه'، 'رقه' و بخشی از مناطق استان 'حلب' برملا کرد...


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، ایالات متحده آمریکا
ادامه مطلب
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 5:47 ] [ ابراهیمی ] [ ]

جنگ تروریست های 80 کشور با مردم سوریه

http://fa.alalam.ir

جمعه 9 آبان 1393 - 9:58:23
العالم - مشاور ارشد امور راهبردی دفتر اطلاعات ملی آمریکا می گوید: تعداد افراد مسلح خارجی که به سوریه رفته اند، بیشتر از همه افراد مسلحی است که در دهه گذشته برای جنگ به افغانستان، یمن، سومالی، عراق و هر منطقه ای دیگر رفته اند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از شبکه تلویزیونی آی بی سی آمریکا، " رندی بلیک " در کنفرانس سالانه انجمن بین المللی روسای پلیس در فلوریدا گفت: تعداد افراد مسلح خارجی در سوریه ظرف چند هفته گذشته بسیار افزایش یافته است.

بلیک با اشاره به فیلمی که در این کنفرانس پخش شد، گفت: در این فیلم تعداد افراد مسلحی که به سوریه فرستاده شدند، 12 هزار نفر ذکر شده است، اما باید این آمار را تصحیح کرد و گفت که در واقع 16 هزار فرد مسلح از 80 کشور به سوریه فرستاده شده اند.

بلیک افزود: حدود 2 هزار فرد مسلح از غرب به سوریه منتقل شدند که انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا جزء این کشورها هستند.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور انگلیس، کشور فرانسه، کشور آلمان، ایالات متحده آمریکا
[ جمعه 9 آبان1393 ] [ 14:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

داعش سر چند سوری را با شمشیر جدا کرد

عناصر گروه تروریستی داعش، سر چند تن از شهروندان سوری را به بهانه "توهین به دین" از تن جدا کرد.

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 5 آبان 1393 - 14:7:36
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، این جنایت در میدانهای استان رقه در سوریه انجام شد.تروریستهای داعش دلیل این اقدام خود را توهین این شهروندان به خدا و دین اعلام کردند.
قطع کردن سر این شهروندان سوری با شمشیر برای ارعاب بیشتر شهروندان، در میادین و مقابل چشمان حیرت زده آنان انجام شد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 آبان1393 ] [ 1:1 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات سوریه:
 
سنگرشکن "فیل" هم آمد
 
پلنگ ارتش سوریه،"جولانی"را درید
 
در جلسه  اوباما و اردوغان  چه گذشت؟
 
 

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از پنج زمینه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ تحولات میدانی جبهه «حلب»، تحولات میدانی جبهه «عین عرب»، تحولات میدانی جبهه «دمشق»، تحولات میدانی «جوبر» و تحولات میدانی جبهه «حماه» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه حلب


ارتش سوریه عملیات نظامی خود را در محور شمال شرقی شهر حلب گسترش داده است. اهداف ارتش از عملیات اخیر در این مناطق به شرح زیر است:

1– جداسازی شهر حلب از حاشیه شمالی آن که در نزدیکی مرز با ترکیه (شاهراه اصلی ورود تسلیحات و تروریست ها به داخل سوریه) قرار داشته و مقر گروه های مختلف تروریستی مانند جبهه اسلامی ، داعش، النصره و ارتش آزاد درآن واقع است.

2– قطع راه پشتیبانی – تسلیحاتی تروریست های مستقر در برخی محلات داخل شهر حلب با بخش های شمالی و قطع دسترسی آنها به مرزهای سوریه با ترکیه.

3– شکستن محاصره دو شهر شیعه نشین "نبل و الزهرا" که بیش از دو سال است که در محاصره کامل تروریست های ارتش آزاد و النصره و داعش قرار دارند و روزانه هدف ده ها عملیات تروریستی و موشک باران هستند.

در همین راستا جبهه های درگیری در اطراف روستای حندرات  و باشکوی مشتعل و نبردهای سنگینی میان دو طرف در جریان است. در زد و خوردهای چند روز اخیر ده ها نفر از تروریستها شامل برخی فرماندهان نظامی آنها به هلاکت رسیده اند که از میان آنها می توان به "احمد خالد سراج فرمانده گردان انصار السنه" ،  "صلاح صطفوف فرمانده میدانی گروه تروریستی جبهه اسلامی در منطقه اطراف حندرات" اشاره کرد...


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 آبان1393 ] [ 0:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

وعده های ازدواج با تروریست ها؛

دلیل پیوستن زنان اروپایی به داعش

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- با وجود آن که شمار زنان موجود در میان تروریست های داعش اندک است، اما تعداد زنان اروپایی به ویژه دختران نوجوان که رنج سفر را به خاطر پیوستن به داعش تحمل می کنند روز به روز افزایش می یابد.

http://www.shafaqna.com/persian/

شنبه, 26 مهر 1393 ساعت 07:55

به گزارش شفقنا به نقل ازدویچه وله؛ پدیده پیوستن زنان اروپایی به گروه داعش با ناپدید شدن دو دختر نوجوان اتریشی آغاز شد که مدتی بعد تصاویر و فیلم هایی از آن ها در کنار سایر تروریست ها بر روی پایگاه های ارتباط جمعی منتشر گردید که این مساله  زمینه سفر بسیاری از دختران نوجوان اروپایی را فراهم کرد.
طبق نوشته های مطبوعات اروپایی، این گروه از دختران با وعده ازدواج و تشکیل خانواده با نظامیان داعش راهی کشور سوریه می شوند همچنین به دنیا آوردن کودکانی که روزی در راه « داعش »  مبارزه کنند بر اشتیاق آنان می افزاید.
از سوی دیگر روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: 10 درصد از کل زنان و دخترانی که به تکفیری های داعش پیوستند از کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا می باشند که از این تعداد 25 درصد را فرانسوی ها تشکیل می دهند ، علاوه بر آن تاکنون 300 افراطی آلمانی به داعش پیوستند که 40 درصد از آنان در رده سنی زیر 25 سال قرار دارند.
گزارش ها همچنین نشان می دهد که میزان تحصیلات دختران و پسرانی که به داعش می پیوندند بسیار پایین است  به طوری که از میان آنان تنها 2 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و بیش از 30 درصدشان سوابق مجرمانه دارند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور استرالیا، کشور فرانسه، کشور آلمان
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 8:17 ] [ ابراهیمی ] [ ]

قرضاوی : سرکرده داعش اخوانی است

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 22 مهر 1393 - 15:18:4
مفتی قطری و پدر معنوی برخی گروه های تروریستی در منطقه، تأکید کرد که سرکرده گروه داعش، اخوانی است.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "یوسف قرضاوی" گفت که ابوبکر بغدادی در دوران جوانی وابسته به اخوان المسلمین بود.
قرضاوی ادعا کرد که داعش با دادن ریاست این گروه به بغدادی، وی را فریب داد.
روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به نقل از قرضاوی نوشت: جوانانی از قطر و دیگر کشورها به بهانه "جهاد در راه خدا و مبارزه با کفار " به گروه اخوان المسلمین پیوستند، اما آنان درحال حاضر مسلمانان را تکفیر می کنند و افراد بیگناه را می کشند و ما اکنون باید با افراط گرایی مقابله کنیم.
این مفتی مصری تبعه قطر خاطرنشان کرد: آن ها اکنون به دنبال خلافت هستند اما خلافت به این شکل به دست نمی آید بلکه زمانی به دست می آید که گروهی در یک سرزمین اسلامی حاکم شوند که دستورات و فرامین اسلام را اجرا کنند.


موضوعات مرتبط: علمـــای اهـل سنت، اخــــوان المسلمیــن، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور قطر
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 7:34 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فرمانده کُرد کوبانی:

عناصر داعش تقریبا از تمامی مناطق شهر بیرون رانده شده‌اند

 
یکی از فرماندهان مدافع شهر کردنشین کوبانی با بیان اینکه عناصر داعش تقریبا از تمامی مناطق این شهر خارج شده اند ابراز امیدواری کرد که شهر کوبانی به زودی به کل از حضور نیروهای داعش آزاد شود.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ یک فرمانده نیروهای مدافع در شهر کوبانی (عین العرب) سوریه گفت که تروریست‌های داعش از تمامی مناطق این شهر به جز دو منطقه در حومه شرقی که همچنان به مقاومت ادامه می‌دهند، بیرون رانده شده‌اند.

«بهارین قندیل» که فرماندهی نیروهای کرد را در شرق کوبانی به عهده دارد، افزود: حملات هوایی ائتلاف به مواضع داعش باعث عقب‌نشینی نیروهای تکفیری شده است.

این فرمانده نیروهای کرد ابراز امیدواری کرد که شهر کوبانی به زودی به کل از حضور نیروهای داعش آزاد شود.

خانم قندیل اظهار کرد: نیروهای مدافع خلق در کوبانی اخیرا سلاح، تجهیزات و نیرو دریافت کرده‌اند اما او نگفت که این سلاح‌ها و تجهیزات از چه منبعی ارسال شده‌اند.

همچنین فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد هواپیماهای آمریکایی ۱۸ حمله به مواضع گروه تروریستی داعش در اطراف شهر کوبانی و پنج حمله به مواضع این گروه در عراق انجام داده‌اند.

ارتش آمریکا اعلام کرد در این حملات شماری تاسیسات و حدود ۱۶ ساختمان محل استقرار افراد مسلح داعش را منهدم کرده است.

از زمان آغاز حملات تروریست‌های تکفیری داعش به شهر کردنشین کوبانی در یک ماه گذشته، صدها نفر از مردم این شهر کشته شده و تعداد زیادی هم آواره شده‌اند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 7:27 ] [ ابراهیمی ] [ ]

                  اوباما:

جنگ علیه داعش طولانی و با پیشروی و عقب‌نشینی همراه خواهد بود

باراک اوباما

http://www.tasnimnews.com

۲۲/مهر/۱۳۹۳ - ۲۳:۵۰

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهور آمریکا طی سخنانی گفت که جنگ علیه داعش طولانی مدت و با پیشروی و عقب‌نشینی‌هایی همراه خواهد بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در پایگاه نظامی اندروز گفت: عملیات نظامی خود علیه داعش را گسترش خواهیم داد.

وی افزود: جنگ علیه داعش طولانی مدت بوده که طی آن با پیشروی‌ها و  عقب‌نشینی‌هایی همراه خواهد بود.

اوباما نگرانی شدید خود از اوضاع در کوبانی سوریه و همچنین استان الانبار عراق ابراز داشت و تاکید کرد که حملات هوایی همچنان ادامه خواهد داشت.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق
[ چهارشنبه 23 مهر1393 ] [ 3:22 ] [ ابراهیمی ] [ ]
پیوستن بیش از 1000 صهیونیست به داعش
 

یک مقام سیاسی فرانسه از عضویت بیش از 1000 صهیونیست فرانسوی در گروهک تروریستی داعش خبر داد.

http://www.qodsna.com/

16:05 | 22\07\1393

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از روزنامه صهیونیستی هاآرتض، یکی از مقامات فرانسوی در گفتگو با کانال 2 رژیم صهیونیستی اذعان کرد که تاکنون بیش از 1000 صهیونیست فرانسوی به گروه تروریستی داعش پیوسته اند.

این مقام سیاسی با بیان اینکه این ارقام از وزارت داخلی دولت فرانسه استحصال شده است، تصریح کرد :این اطلاعات نشان دهنده ی گرایش بالای صهیونیست ها به پیوستن به گروه های این چنینی است.

این درحالی است که چندی پیش در خبری اعلام شد که در طول یک سال و نیم گذشته 100 زن صهیونیست برای پیوستن به گروه های تکفیری، فرانسه را به سمت سوریه ترک کرده اند که حتی یک نوجوان نیز در بین آنها دیده می شد.

یک خاخام فرانسوی نیز در واکنش به این موضوع گفته است که این مسئله نگرانی های فراوانی را برای جامعه یهودیان فرانسه ایجاد کرده است.


موضوعات مرتبط: جریان صهیونیسم، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، رژیم اسرائیل، کشور فرانسه
[ چهارشنبه 23 مهر1393 ] [ 3:9 ] [ ابراهیمی ] [ ]
تازه‌ترین تحولات سوریه؛
 
جملات عاطفی تروریست‌ها در جوبر!
 
مقایسه تلفات حزب‌الله و تروریست‌ها در یک عملیات
 
واکنش ترکیه به اعتراضات کردها: زبان شما وحشیها را داعش بلد است 
 
تحولات میدانی سوریه

گروه بین الملل مشرق-  تحولات میدانی جبهه «القلمون»، تحولات میدانی عین العرب  و تحولات میدانی جبهه «دمشق» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.
تحولات میدانی جبهه القلمون
تحلیل 4 روز نبرد حزب الله با ائتلاف تروریستهای تکفیری

با گذشت 4 روز از هجوم سراسری ائتلاف گروههای تروریستی به نوار مرزی کوههای القلمون از شب گذشته از شدت درگیریهای شدید میان دوطرف تا حدودی کاسته شد و این فرصت فراهم آمد تا با فرو نشستن گرد و غبار صحنه نبرد ارزیابی دقیق تری به کیفیت عملیاتها و تلفات و خسارات وارده بر دو طرف درگیر به عمل آید . عملیاتی که از بامداد روز یکشنبه 13 مهر 93 با حمله حدود 4 هزار تروریست تکفیری به مناطق مرزی بین دو کشور سوریه و لبنان ، با هدف گشودن مسیر تدارکاتی عقبه پشتیبانی – نظامی برای این گروهها در دو سوی مرز آغاز شده بود دارای چه ویژگیها و دستاورها یا ناکامی هایی بوده است؟کدام گروهها در آن مشارکت داشته و میزان موفقیت در وصول به اهداف از پیش تعیین شده تا چه میزان بوده است؟
1 – در عملیات اخیر در مناطق مرزی دو کشور سوریه و لبنان موسوم به منطقه القلمون همه گروههای عمده معارضان دولت سوریه مانند "داعش" ،"جبهه النصره" و بقایای"ارتش آزاد" در یک صف واحد و دوشادوش یکدیگر حضور فعال داشته اند.
2 – اهداف تعیین شده برای این عملیات مراکز و پایگاههای حزب الله در ارتفاعات مابین دو شهرک لبنانی عرسال و طفیل (بطور مشخص ارتفاعات مشرف به شهرها و روستاهای نحله،یونین،بریتال،نبی شیث) در بخش لبنانی مرز و مقرهای استقرار ارتش و دفاع وطنی سوریه در مناطق مابین راس المعره تا زبدانی (شامل :راس المعره،فلیطه،جبه و عسال الورد) در بخش سوریه کوههای القلمون بوده است.
علی رغم حجم وسیع نیروی بکار گرفته شده و گلوله باران سنگین مراکز ارتش و حزب الله ، در این عملیات غیر از برخی موفقیتهای مقطعی مانند تصرف دو مقر یکی متعلق به نیروهای دفاع وطنی در اطراف عسال الورد(بخش سوریه القلمون) و دیگری مقر استقرار حزب الله در منطقه که تنها چند ساعت در کنترل تروریستها مانده و تحت فشار حملات و موشک باران و گلوله باران یگانهای توپخانه ای و بمبارانهای هوایی حزب الله و ارتش سوریه و اعزام نیروهای کمکی مجبور به ترک این مراکز و فرار به سمت منطقه جرود عرسال شده اند...


موضوعات مرتبط: حزب الله لبنــــــان، جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور لبنان
ادامه مطلب
[ یکشنبه 20 مهر1393 ] [ 3:41 ] [ ابراهیمی ] [ ]
سازمان تحقیق و بررسی سوریه منتشر کرد:
 
نحوه انعکاس جنگ سوریه در رسانه‌های ایرانی
گروه جنگ نرم مشرق- اندیشکده SREO (سازمان تحقیق و بررسی سوریه) در گزارشی به ارزیابی نحوه پوشش رسانه‌ای جنگ در سوریه توسط رسانه‌های ایرانی پرداخته است.

سازمان تحقیق و بررسی سوریه، در ترکیه واقع است و هر هفته مطالب مهم رسانه‌های روسی و ایرانی درباره تحولات روسیه را به انگلیسی ترجمه و منتشر می‌کند تا فعالان سیاسی غربی نسبت به نوع نگاه ایرانیان و روس‌ها به منازعات سوریه، آگاه شوند.

سازمان تحقیق و بررسی سوریه با اشاره به اثرگذاری بالای ایران در تحولات سوریه، نحوه انعکاس اخبار سوریه در رسانه‌های خبری ایرانی را برای غربی‌ها مهم دانسته است. به همین دلیل گزارشی از نحوه پوشش اخبار سوریه در رسانه‌های خبری ایران در بازه زمانی 6 ماهه اکتبر 2013 (مهر 1392) تا مارس 2014 (اسفند 1392) منتشر کرده است.

در این مطالعه، 219 مطلب بالغ بر 40 سایت، خبرگزاری، روزنامه و مجله ایرانی درباره سوریه مورد بررسی قرار گرفته است.

نحوه انعکاس جنگ سوریه در رسانه‌های ایرانی

 

فراوانی موضوعات

این مطالعه نشان می‌دهد در بازه 6 ماهه فوق، بیشترین مطالب منتشرشده در رسانه‌های ایرانی درباره سوریه به ترتیب مواضع مربوط به دولت سوریه، کنفرانس مخالفان دولت سوریه موسوم به ژنو 2 و اخبار مربوط به معارضان سوری بوده است.

نحوه انعکاس جنگ سوریه در رسانه‌های ایرانی

 

توصیف نقش ایران در سوریه

مطابق این بررسی، رسانه‌های ایرانی در پوشش اخبار مربوط به سوریه، ویژگی‌های خاصی برای نقش ایران در نظر می‌گیرند به طوری که ایران را پرقدرت و بانفوذ در سوریه و خواستار صلح و ثبات در منطقه معرفی می‌کنند.

سازمان تحقیق و بررسی سوریه بدین منظور با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته محاسبه واژگان، صفاتی که برای واژه ایران در مطالب رسانه‌های ایرانی درباره جنگ سوریه درج شده را استخراج کرده است. این محاسبه هم صفات مستقیم و هم صفات غیرمستقیم برای ایران را به دست آورده است.

نحوه انعکاس جنگ سوریه در رسانه‌های ایرانی

 

دیدگاه رسانه‌های ایران به نقش خارجی‌ها در سوریه

بر اساس مطالعه فوق‌الذکر، رسانه‌های ایران به اتفاق، کشورهای عربی و غربی را در پشت پرده جنگ سوریه می‌دانند. طبق این گزارش، رسانه‌های ایران حامیان اصلی گروه‌های معارض و تروریستی در سوریه را به ترتیب عربستان، کشورهای غربی و سایر کشورهای عربی می‌دانند.

سازمان تحقیق و بررسی سوریه در پایان مطالعه خود، اجماع رسانه‌های ایرانی در حمایت از نظام سوریه را ناشی از نبود آزادی رسانه‌ها در ایران دانسته و مدعی شده که رسانه‌های ایرانی تحت فشار حکومت مجبور به حمایت از سوریه هستند.

این سازمان همچنین ادعا کرده که پوشش کامل رسانه‌ای از سوریه، اثر معکوسی بر افکار عمومی ایران گذاشته زیرا نظرسنجی‌ها از کاهش حمایت مردم ایران از سوریه حکایت دارد.

البته این سازمان برای اثبات دو ادعای پایانی خود، مستندی ارائه نکرده است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور سوریه
[ یکشنبه 20 مهر1393 ] [ 3:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دفاع جانانۀ کردها از گذرگاه مرزی کوبانی

http://fa.alalam.ir

شنبه 19 مهر 1393 - 16:56:15
العالم - یک مقام محلی کرد در شهر کوبانی خبر تسلط گروهک تروریستی داعش بر گذرگاه مرزی این شهر با ترکیه را رد و تاکید کرد: با وجود حملات سنگین عناصر این گروهک تروریستی به کوبانی، مدافعان کرد توانسته‌اند در برابر آنها مقاومت کنند.

به گزارش پایگاه خبری العالم شبکه العالم، "ادریس نعسان" تاکید کرد که سقوط این گذرگاه به معنای سقوط شهر کوبانی است.

از سوی دیگر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه نیز گفت: حدود 700 نفر که بیشتر آنها سالمند هستند، هنوز در عین العرب (کوبانی) باقی مانده و نتوانسته اند این شهر را ترک کنند.

"دی میستورا" با استناد به قطعنامه شماره 2170 سازمان ملل که از همه طرف ها خواسته برای جلوگیری از کشتار مردم در کوبانی تلاش کنند از ترکیه خواست تا به داوطلبان دفاع از این شهر اجازه ورود به سوریه و دفاع از کوبانی را بدهد.

وی افزود: سازمان ملل نمی خواهد کشتار دیگری شبیه به آنچه در سربرنیتسا رخ داد، در کوبانی نیز تکرار شود.

خودداری ترکیه در استفاده از نیروی نظامی اش برای دفاع از عین العرب باعث شد که شهروندان کرد این کشور تظاهرات اعتراض آمیزی گسترده ای را برگزار کنند.

در همین حال یک مقام بلندپایه آمریکایی نیز اعلام کرده که با وجود حملات هوایی نیروهای ائتلاف علیه داعش، این گروه تروریستی 40 درصد از عین العرب را به چنگ خود در آورده است.

منابع خبری اعلام کرده اند که تانک های ترکیه در مقابل خاک سوریه و مشرف به کوبانی صف کشیده اند و این اقدام برای کمک به مردم این شهر نیست، بلکه به منظور جلوگیری از رساندن تسلیحات و کمک ها به کردهاست!

ترکیه همچنین از انتقال نیروهای کرد سوریه به کوبانی از طریق مرز ترکیه مخالفت کرده است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه
[ یکشنبه 20 مهر1393 ] [ 3:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

چند نفر در درگیری‌های کوبانی قربانی شده‌اند؟

http://fa.alalam.ir

شنبه 19 مهر 1393 - 21:55:10
مرکز موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه امروز (شنبه) در گزارشی، شمار قربانیان درگیری های کوبانی را 554 نفر اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، این مرکز در گزارش خود آورده است: از آغاز هجوم داعش به شهر کوبانی (عین العرب) در 16 سپتامبر، تا کنون دست کم 554 نفر در درگیری های این شهر و اطراف آن کشته شده اند.

این گزارش می افزاید: در میان قربانیان، دست کم 20 غیر نظامی کرد و 226 مبارز عضو گروه های دفاع مردمی اکراد و نیروهای امنیتی کرد (آسایش) به چشم می خورند.

همچنین 298 تن از کشته شدگان، عضو داعش و 10 نفر نیز عضو گردان های طرفدار نیروهای کرد بوده اند.

در پایان این بیانیه تاکید شده است که آمار حقیقی قربانیان این درگیری ها ممکن است چند برابر ارقام ارائه شده از سوی این مرکز باشد، چرا که شدت درگیری ها و پنهان کاری درباره آمار واقعی کشته های دو طرف، دسترسی به آمار دقیق را بسیار دشوار کرده است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه
[ یکشنبه 20 مهر1393 ] [ 3:4 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کردهای کوبانی: رهبر داعش کشته شده است 

برخی منابع در شهر کوبانی اعلام کردند که سرکرده داعش ممکن است در درگیری‌های میان مدافعان شهر و تروریست‌ها کشته شده باشد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ روزنامه «صوت کردستان» در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد که «ابوبکرالبغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش امکان دارد در شهر کوبانی (عین العرب) کشته شده باشد.

این روزنامه به نقل از برخی منابع در شهر کوبانی اعلام کرد که رهبر داعش ممکن است در درگیری‌های میان مدافعان شهر و تروریست‌های این گروه کشته شده باشد.

به گفته این منابع، نیروهای مدافع شهر جنازه‌ای در اختیار دارند که بسیار به ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش شباهت دارد و اکنون بررسی‌ها برای اطمینان از تعلق این جنازه به البغدادی ادامه دارد.

در شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویری منتشر شده است که انتشار دهندگان آن اعتقاد دارند این تصاویر مربوط به البغدادی پس از کشته شدن است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق
[ شنبه 19 مهر1393 ] [ 6:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تسلط تروریست های داعش بر یک سوم کوبانی

 

http://fa.alalam.ir

جمعه 18 مهر 1393 - 11:33:38
العالم - در سایه حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع تروریست های داعش، خبرها حاکی از تسلط تروریست ها بر یک سوم از خاک کوبانی است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از منابع خبری، تروریست های داعش بیش از یک ‌سوم کوبانی را در کنترل خود دارند که شامل تمامی مناطق شرقی، قسمت کوچکی از شمال شرقی و منطقه‌ای در جنوب شرقی می‌شود.‌

به اذعان مقام های آمریکا، تازه ترین حملات نیروهای ائتلاف در نزدیکی کوبانی به مواضع داعش، باعث انهدام ۵ خودروی زرهی، یک انبار ذخایر، یک مرکز فرماندهی، یک محوطه لجستیکی و ۸ پادگان شده است.

در همین حال، جمهوری اسلامی ایران درباره هر گونه شیطنت و رفتار خاص به بهانه مبارزه با داعش که باعث تحول بنیادین در سوریه شود، هشدار داد و گفت: این اقدام ها تبعات سخت برای ائتلاف، آمریکا و صهیونیست ها دارد.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه اظهار کرد: ما نمی خواهیم بشار اسد رییس جمهوری مادام العمر سوریه باشد، اما اجازه هم نمی دهیم که دولت این کشور و محور مقاومت از طریق تروریست ها سرنگون شود.

عبداللهیان با هشدار به ترکیه درباره حمله زمینی به سوریه، اعلام کرد که تهران همه کمک های لازم را در جنگ علیه تروریسم دراختیار دمشق و کردها در کوبانی قرار خواهد داد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ترکیه، کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق
[ شنبه 19 مهر1393 ] [ 5:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]

افتخار یک داعشی به سربریدن دختر کُرد

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 16 مهر 1393 - 12:23:37
یکی از تروریستهای داعش، عکسی را از خود پس از بریدن سر یکی از دختران کرد منتشر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، انتشار این عکس با واکنشهای بسیاری در شبکه های اجتماعی همراه شده است.
یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به شدت این اقدام تروریست داعشی را محکوم کرده و به لبخند و چهره معصومانه این دختر اشاره کرده است.
"احمد کواز" درباره این عکس در صفحه خود نوشته است: گویا این دختر پس از شهادت، در حال خندیدن به سرنوشت این تروریستی است که هم دنیا را از دست داده است و هم آخرت را.
احمد کواز افزود: بدون شک این دختر یکی از خواهران اهل سنت ما بود؛ تروریستهای داعش همانطور که شیعیان را می‌کشند، در حال کشتار اهل سنت هستند. آنان هیچ دین و مذهبی ندارند و برای هیچ قومیتی احترام و ارزش قائل نیستند.

یکی دیگر از کاربران در شبکه های اجتماعی با اشاره به نمایشی بودن حملات ائتلاف آمریکا و چند کشور عربی و غربی علیه داعش، تأکید کرد که اعضای این ائتلاف در واقع همان حامیان داعش هستند، و آنها دست اعضای این گروه تروریستی را برای کشتار زنان و کودکان و مردان بی دفاع سوریه و عراق باز گذاشته اند.

مالک القنصل هم نوشته است: داعش همان القاعده شماره 2 است که توسط آمریکا برای ضربه زدن به چهره اسلام به وجود آمده است.

کاربر دیگری به نام "فولیولیزر" هم تأکید کرده است: داعش ساخته و پرداخته آمریکا است؛ و کاملا اشکار است که آمریکا تصمیمی برای بستن پرونده تروریسم ندارد؛ به صورتیکه اوباما و دیگر مسؤولان آمریکایی از طولانی بودن این جنگ خبر می دهند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق
[ شنبه 19 مهر1393 ] [ 4:31 ] [ ابراهیمی ] [ ]

بدون حضور حزب دموکرات کردستان عراق؛

اعلام حمایت 30 حزب کُردی از کوبانی

در غیاب حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی، 30 حزب کُرد در اقلیم کردستان عراق گرد هم آمدند و از کُردهای سوریه که مورد تهاجم همه جانبه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) قرار گرفته اند اعلام حمایت کردند.

http://www.kurdpress.com/Fa

۱۳۹۳/۷/۹  |  ساعت: ۱۰ : ۵۵

به گزارش خبرگزاری کردپرس: 30 حزب کُرد در اربیل مرکز اقلیم کردستان گرد هم آمدند و اعلام حمایت خود را از کُردهای سوریه اعلام کردند که هم اکنون مورد تهاجم داعش قرار گرفته اند.
در بیانیه پایانی نشست مشترک این 30 حزب کُردی، از همه جریانات کُردی درخواست شده است که اختلافات خود را کنار گذاشته و منافع ملی کُردها را در اولویت برنامه و سیاست های خود قرار دهند.
همچنین از رسانه های کُردی درخواست شده است که آگاهانه با رویدادها برخورد کرده و از جنگ رسانه ای دوری گزینند.
حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی غایب این نشست بود.
این احزاب کُردی از اقلیم کردستان درخواست کرده اند که به کمک کردستان سوریه بشتابد و کانتون های کُردهای سوریه را به رسمیت بشناسند و در ارائه کمک های نظامی و سیاسی به‌ کُردهای سوریه تعجیل کند.
در پایان نیز از ریاست و دولت اقلیم کردستان درخواست شده است که از ائتلاف جهانی ضد داعش درخواست کنند که به کُردهای سوریه در مقابل حملات وحشیانه داعش کمک کنند.

موضوعات مرتبط: کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق
[ چهارشنبه 9 مهر1393 ] [ 14:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

واکنش جالب اعراب به سخنان رئیس جمهور آرژانتین

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 8 مهر 1393 - 15:27:54
انتشار یک نظرسنجی درباره سخنان غیرمنتظره رئیس جمهور آرژانتین در سازمان ملل متحد در نیویورک، با واکنشهای جالبی از سوی مخاطبان عرب همراه شده است.

شبکه خبری العالم با انتشار یک نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی درباره سخنان "کریستینا فرناندز" نظر مخاطبان خود را دراینباره جویا شد.
فرناندز، در بخشی از سخنان خود گفته بود: "از مخالفان (در سوریه) حمایت کردید و به ما گفتید که آنان انقلابیون هستند، ولی امروز در این مجلس برای جنگ با همین انقلابیون جمع شده ایم، چرا که مشخص شده است، آنان تروریست هستند."
در فاصله کوتاهی پس از انتشار این نظرسنجی تا این لحظه بیش از 49 هزار نفر از اظهارات رئیس جمهور آرژانتین حمایت، و 9300 نفر نیز آن را بازنشر کرده اند.
800 هزار نفر از مخاطبان عرب نیز از این نظرسنجی بازدید کرده  و بیش از 1700 نفر نیز نظراتی را درحمایت از کریستینا فرناندز رئیس جمهور آرژانتین نوشته اند.
یکی از مخاطبان به نام "علا" نوشته است: برخی ادعا می کنند که زن به اندازه نصف یک مرد عقل دارد، حال بنگرید که این زن سخنانی را به زبان آورده است که مردان از ترس سران خود، از گفتن آن خودداری می کنند.
یکی دیگر از کاربران هم گفته است: این زن رئیس جمهور بهتر از سران عرب است.
نبیل حجی هم نوشته است: این زن صد در صد بازی را فهمیده است، و از گفتن حقیقت ترس ندارد.
کاربر دیگری به نام ابی نواس، نوشت: به خدا این زن با این سخنان خود همه قدرتهای استکبار جهانی را رسوا کرد.
واکنش به قطع سخنرانی رئیس جمهور آرژانتین در سازمان ملل
همچنین شبکه العالم نظرسنجی دیگری را در خصوص قطع شدن پخش سخنان فرناندز در جریان سخنرانی در سازمان ملل منتشر کرد که این نظرسنجی نیز با پاسخ های جالبی از سوی کاربران همراه شد.
96 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز با اعلام مخالفت خود با این اقدام، این کار را برخلاف منشور سازمان ملل متحد دانستند.
کاربری به نام فتو خلیل درباره این نظرسنجی نوشت: این زن بهتر از سران عرب است.
سومه الکنانی هم اظهار داشت: این زن شجاعتر و شرافتمندتر از همه رجال سیاسی صهیونیست زده است.
کاربری با نام الفرات الاوسط هم تأکید کرد: این ببر آرژانتینی، تروریسم را در خانه خود رسوا کرد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور آرژانتین، مجمع عمومی ملل متحد
[ چهارشنبه 9 مهر1393 ] [ 14:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

مداخله نظامی آمریکا در سوریه آغاز شد

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 1 مهر 1393 - 7:23:37
پنتاگون از انجام نخستین عملیات هوایی آمریکا و همپیمانانش در سوریه خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که به همراه همپیمانانش نخستین حمله هوایی را به مواضع گروه داعش در سوریه انجام داده است.
"جان کربی" سخنگوی پنتاگون اظهار داشت که این عملیات به وسیله جنگنده و موشک های تام هاوک انجام شده است.
وی به مکان انجام این عملیات اشاره ای نکرد، ولی روزنامه "نیویورک تایمز" اعلام کرد، رقه که مقر داعش در مرزهای سوریه و عراق است، در این عملیات هدف قرار گرفت.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که طرف آمریکایی دیروز به نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که علیه داعش در رقه عملیات انجام خواهد داد.

"علی حیدر" وزیر آشتی ملی سوریه پیش از این در واکنش به تصمیم آمریکا برای انجام عملیات در سوریه گفته بود: دولت دمشق هرگونه اقدام آمریکا در سوریه بدون هماهنگی قبلی با دمشق را تجاوز تلقی می کند.

"علی حیدر" خاطرنشان کرده بود که طرف های غربی برای مقابله با گروهک تروریستی داعش باید با دولت سوریه هماهنگی کنند و هر اقدام نظامی علیه داعش باید با موافقت سوریه باشد.

"الکساندر لوکاشویچ" سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم در واکنش به این طرح گفته بود: هرگونه حمله هوایی به سوریه، در صورتی که بدون موافقت شورای امنیت صورت گیرد، به منزله تجاوز به کشور سوریه و نقض آشکار قوانین بین المللی خواهد بود؛ و مقابله با گروهک تروریستی داعش باید بر اساس رعایت قوانین بین المللی و محترم شمردن حق حاکمیت سوریه صورت گیرد.

این دیپلمات ارشد روس با تاکید بر این که تروریست ها در سوریه، فرقی با همتایان خود در عراق ندارند، خاطر نشان کرده بود: آمریکا خطر تروریسم را در عراق به رسمیت شناخت، اما این کار را زمانی انجام داد که تروریست ها مناطقی از عراق را اشغال کرده بودند.

در بیانیه پنتاگون به هم پیمانان آمریکا در این حمله اشاره ای نشده است اما روزنامه نیویورک تایمز تأکید کرد که چند کشور عربی در این عملیات هوایی شرکت داشتند، خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مسؤول آمریکایی فاش کرد که عربستان، امارات، اردن و بحرین در این حملات شرکت داشتند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه
[ سه شنبه 1 مهر1393 ] [ 14:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]

حسنین هیکل:سوریه ؛ بزرگترین ارتشی که با داعش می‌جنگد

http://fa.alalam.ir

شنبه 29 شهریور 1393 - 11:20:18
پژوهشگر و تاریخدان سرشناس عرب تأکید کرد، ارتش کشور سوریه اکنون بزرگترین ارتشی است که با داعش در حال جنگ است.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "محمد حسنین هیکل" در اظهاراتی تلویزیونی گفت: آمریکا با حمایت مالی اعراب، همه اهداف خود را عملی کرد؛ به صورتیکه اکنون برنامه کاری نشست های سازمان ملل را آمریکا هدایت می‌کند.
هیکل با بیان اینکه کشورهای عربی ثروت‌های خود را نابود و جوانانشان را به انحراف کشاندند، اظهار داشت: کسی که اکنون فرماندهی ائتلاف مقابله بار تروریسم را برعهده گرفته است، خودش در به وجود آوردن آن نقش داشته است.
وی افزود: اوباما در آمریکا به عنوان یک رئیس جمهور شکست خورده شناخته می شود، و اکنون از نظر سیاسی و نظامی در موضع قدرت قرار ندارد.
هیکل خاطرنشان کرد: آمریکا، ترکیه، و کشورهای عربی منطقه (حوزه خلیج فارس) در به وجود آوردن داعش سهیم هستند.
هیکل با اشاره به قراردادهای میلیاردی شرکت های اسلحه سازی و سربازان و مزدوران تأکید کرد: از این نگران هستم که صورت حساب‌هایی با رقم های نجومی برای هزینه جنگ‌های بی معنی به اعراب داده شود؛ این صورت‌حساب ها ثروتهای اعراب را به باد می دهد.
وی تأکید کرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است که جنگ با داعش 3 سال طول می کشد.
هیکل با اشاره به تلاش برای کشاندن ارتش مصر به جنگ با داعش، خاطرنشان کرد: اکنون بزرگترین ارتشی که با داعش می جنگد، ارتش سوریه است درحالیکه سوریه جزو این ائتلاف (به اصطلاح مقابله با داعش) نیست.
این پژوهشگر و تاریخدان سرشناس عرب با اشاره به ضرورت تلاش مسؤولان مصری برای ایجاد امنیت ملی با استفاده از قدرت غیر نظامی خود گفت: مصر باید با دو کشور ایران و ترکیه روابط داشته باشد.
وی با تأکید بر اهمیت نقش مصر در هدایت کشورهای عربی به سوی آینده ای روشن، افزود: اعراب فاقد عقل، فکر و آگاهی از عصر کنونی هستند.

این پژوهشگر عرب، همچنین درباره اوضاع کنونی مصر گفت: تظاهراتی ضد عبدالناصر، تیتو و دوگل برگزار شد و هیچ ترسی از برگزاری تظاهرات احتمالی ضد سیسی (رئیس جمهور کنونی مصر) وجود ندارد.هیکل اظهار داشت: احتمال دارد هنگام سخنرانی سیسی در سازمان ملل، برخی هیأتها مانند ترکیه سالن را ترک کنند.
هیکل با اشاره به نقش سیسی در حمایت از انقلاب 25 ژانویه و رویدادهای 30 ژوئن گفت: امیدوارم که برای بیان حقایق، ویدیوهایی از 30 ژوئن در سازمان ملل پخش شود.
هیکل همچنین درباره قانون تظاهرات در مصر اظهار داشت: ماده ای ضروری درباره موافقت نهادهای امنیتی با تظاهرات وجود دارد؛ ولی اقدامات امنیتی برای حفظ امنیت، فقط باید در موارد ضروری اتخاذ شود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور مصر
[ یکشنبه 30 شهریور1393 ] [ 9:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اردوغان به ارتش ترکیه آماده باش داد

اعلام حالت «پرواز ممنوع» در مناطق مرزی

رییس جمهور ترکیه اظهار داشت: در صدد آن هستیم که در مناطق مرزی بین ترکیه با سوریه و عراق مناطق پرواز ممنوع ایجاد کنیم تا تمام منطقه تحت تسلط ارتش قرار گیرد.

http://www.abna.ir/persian

93/06/26

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ رئیس جمهور ترکیه روز گذشته با بیان این که تحولات منطقه بسیار سریع و غیرقابل پیش بینی در حال انجام است٬ اعلام کرد: ارتش این کشور هم اکنون در حالت آماده باش جنگی قرار دارد.

«رجب طیب اردوغان» تصریح کرد: با توجه به این حالت آمده باش در صدد آن هستیم که در مناطق مرزی بین ترکیه با سوریه و عراق مناطق پرواز ممنوع ایجاد کنیم تا تمام منطقه تحت تسلط ارتش قرار گیرد.

وی افزود: البته در آینده این مناطق تحت تسلط و نظارت ارتش ترکیه نخواهد بود و نیروهای نظامی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در این مناطق استقرار خواهند یافت.

به گزارش سی.ان.ان٬ ترکیه با توجه به طرح هایی که با نام جنگ علیه داعش در مطقه اجرا خواهد شد و با فشار افکار عمومی جهان مجبور شده است تا مانورها و طرح‌هایی را در مناطق مرزی خود انجام دهد.

از سوی دیگر ایجاد مناطق پرواز ممنوع نیز در واقع اقدامی به نفع نیروهای داعش خواهد بود٬ چراکه در این صورت تا اطلاع ثانوی هواپیماهای ارتش سوریه امکان پرواز در این مناطق و بمباران مواضع داعشیان را نخواهند داشت


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ پنجشنبه 27 شهریور1393 ] [ 1:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

چرا عربستان افراطی‌های خود را به سوریه فرستاد؟

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 26 شهریور 1393 - 11:44:33
رئیس دفتر روابط خارجی شورای هماهنگی معارضان سوری، با بیان اینکه روابط کشور قطر با القاعده و جبهه النصره کاملا عیان است تاکید کرد: عربستان سعودی برای رهایی از دست افراطی‌های داخلی، آنان را روانه جنگ سوریه کرد.

هيثم مناع

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "هیثم مناع" گفت: تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا علیه گروه داعش بدون وجود میانجی ممکن نیست.
مناع در گفتگو با روزنامه اینترنتی رای الیوم، درباره امکان تحرک سازمان ملل متحد علیه گروه تروریستی داعش گفت: روابط ما با سازمان های بین المللی در ارتباط با موضوع تروریسم و جنگ به سال 2001 باز می گردد. زمانی که جرج بوش پسر بر مبارزه با تروریسم تاکید می کرد، ما اعلام کردیم که اگر معیارهای مربوط به حقوق بشر رعایت نشود، جنگ علیه تروریسم برآیندی نخواهد داشت زیرا هر گونه اقدام کشورهای بزرگ در نقض حقوق بشر موقعیت تروریست ها را تقویت خواهد کرد. ما بسته شدن زندان های مخفی را خواستار شدیم و با تعطیل کردن نهادهای اسلامی به صرف وجود شک و تردید یا گزارش هایی که منابع آن اسرائیلی است مخالفت کردیم.
رئیس مرکز حقوق بشر اسکاندیناوی درباره ساز و کارهایی که باید برای مبارزه با تروریسم اتخاذ شود گفت: می توان هر کسی را که به حمایت از تروریسم می پردازد در چارچوب قوانین ملی، اروپایی و بین المللی تحت تعقیب قرار داد. ما به همکاری گسترده حقوقدان ها در منطقه، به ویژه حقوقدان های کرد، عرب و ترک نیازمندیم. در این خصوص کشورهای منطقه نیز نقش حائز اهمیتی می توانند ایفا کنند.
مناع در خصوص احتمال اقدام آمریکا برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه بدون مجوز سازمان ملل متحد گفت: نخست باید بگویم که  رعایت مشروعیت بین المللی مسئله اصلی کشورهای ابرقدرت نیست.  تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا در شرایط کنونی و بدون وجود میانجی های منطقه ای و بین المللی و حصول تغییر اساسی در روند سیاسی دشوار است.
وی درباره چرایی فعالیت داعش در سوریه اظهار داشت: پیش از سوریه القاعده در شبه جزیره عربستان فعالیت می کرد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عربستان مانع از فعالیت این گروه شدند و ضربه سختی به آن وارد کردند و 9 هزار نفر از اعضا و حامیان آن را بازداشت کردند.
مناع ادامه داد: نگرانی عربستان از موضع گیری گروه های تروریستی داخلی علیه این کشور، یکی از مهمترین دلایل تولد (گروه موسوم به) "جبهه اسلامی" با حمایت عربستان سعودی شد. سیاست بندر بن سلطان دبیرکل شورای امنیت ملی عربستان این بود که از شر افراطی ها در جنگ سوریه رهایی یابد. در این برهه عربستان هزاران تروریست را به عراق و سوریه فرستاد .. مسأله مورد توجه این است که اکثر عملیات انتحاری از سوی غیر عراقی ها انجام می شود.
مناع درباره قطر نیز گفت: قطر روابط خود را با طالبان و القاعده حفظ کرد و روابط این کشور با جبهه النصره کاملا عیان است. تبلیغات گسترده رسانه های سلفی در جهت حمایت از جنگ در سوریه و نیز سخنان یوسف قرضاوی و سلفی ها سبب شد که بسیاری از جوانان عازم سوریه و عراق شوند و در این خصوص رسانه های وهابی بسیار تلاش کردند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان، کشور قطر
[ پنجشنبه 27 شهریور1393 ] [ 1:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تقویت تروریست‌ها به بهانه مقابله با داعش در سوریه

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 26 شهریور 1393 - 9:0:30
وزیر دفاع آمریکا اذعان کرد که برنامه این کشور برای مقابله با داعش، شامل عملیات هوایی در سوریه و آموزش 5 هزار تن از عناصر مسلح در سوریه خواهد بود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "چاک هگل" در نشست کمیته نیروهای مسلح در سنای آمریکا گفت: در جنگ با داعش هیچگونه هماهنگی با بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) صورت نخواهد گرفت.وی با اذعان به طرح کشورش برای آموزش 5 هزار نفر از عناصر گروه موسوم به "ارتش آزاد" افزود: باید هم پیمانانی قوی در سوریه داشته باشیم.
هگل خاطرنشان کرد: می دانیم که آموزش و تجهیز 5 هزار نفر طی سال اول تغییر بسیاری ایجاد نمی کند، ولی این آغاز کار است.
هگل همچنین فاش کرد که عربستان سعودی نیم میلیارد دلار به دست گروه های مسلح در سوریه خواهد رساند. وی از این تروریستها در سوریه تحت عنوان "مخالفان میانه رو" نام برد.
وزیر دفاع امریکا اظهار داشت که هزار و 600 مشاور نظامی آمریکایی در عراق مستقر خواهند شد، و آنان فقط وظیفه ارائه مشاوره خواهند داشت.
"مارتین دمپسی" رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز که در این جلسه حضور داشت، تأکید کرد که حملات به سوریه به صورت پیاپی و مستمر خواهد بود.
دمپسی اظهار داشت: مشاران نظامی در صورت نیاز نیروهای عراقی را همراهی خواهند کرد، و مشارکت نیروهای زمینی آمریکا در مرحله بعد مشخص خواهد شد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق
[ چهارشنبه 26 شهریور1393 ] [ 10:12 ] [ ابراهیمی ] [ ]

توطئه خطرناک آمریکا برای بازگرداندن بعثی‌ها

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 25 شهریور 1393 - 14:45:31
آمریکا همچنان به تلاش خود برای تشکیل ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش برای ایفای مجدد نقشی در خاورمیانه تلاش می کند که هدفش از این تلاش جبران شکست غیرمنتظره داعش، و جلوگیری از موفقیت ارتش عراق در آزادسازی استان نینوا است .

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، سایت عراقی "الغد پرس" به نقل از یک منبع آگاه دولتی تأکید کرد: دولت عراق هنوز از بمباران مواضع داعش در مرز این کشور با سوریه امتناع می‌کند، و آمریکا نیز تلاش می‌کند که مناطق غربی عراق را از تروریست های عرب تخلیه کند، و مرزهای عراق و اردن را برای ورود افسران بعثی و تروریست های آموزش دیده جهت تشکیل گروهی موسوم به " گارد اقلیم سُنی نشین" باز کنند.
این منبع خاطرنشان کرد: توطئه آمریکا مبتنی بر انتقال اعضای داعش از عراق به سوریه برای پیوستن به دیگر گروه‌های تروریستی و آغاز حملات هوایی طرف‌های بین المللی به ارتش سوریه برای براندازی نظام دمشق و تشکیل دولتی انتقالی با مشارکت اعضای گروه موسوم به "ارتش آزاد" و داعش است.
منبع مذکور افزود: واشنگتن می خواهد کشورهای منطقه را به کشورهای کوچکی که امنیت اسرائیل را به خطر نیندازند و تابع دستورات آمریکا باشند، تبدیل کند؛ تا نفوذ و قدرت ایران را در منطقه کاهش دهد و مسیر انتقال انواع کمک های تسلیحاتی و غیره به حزب الله لبنان و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را مسدود کند.
الغد پرس به نقل از این منبع اعلام کرد: آمریکا به دولت عراق پیام داده بود که از بمباران مواضع داعش در مرز این کشور با سوریه امتناع کند تا اعضای داعش بتوانند به سوریه منتقل شوند . مخالفت نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق با توطئه آمریکایی تجزیه عراق باعث شد که آمریکا فشارهایی را برای جلوگیری از واگذاری سمت نخست وزیری به مالکی اِعمال کند .
به گفته این منبع آگاه در دولت عراق، آمریکا تلاش می کند بعثی ها را در " منطقه سنی نشین " که درپی تشکیل آن است ، به قدرت بازگرداند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق
[ چهارشنبه 26 شهریور1393 ] [ 9:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات سوریه؛
 
نقشه و تصاویر
بازگشت مردم حلفایا به خانه
حمله انتحاری تروریست‌ها علیه تروریست‌ها 
دستور شرم‌آور "علوش" درباره خلبان‌های سوری

آخرین تحولات سوریه؛گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از پنج جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی جبهه «دمشق» و حاشیه آن، تحولات میدانی جبهه «حماه»، تحولات میدانی جبهه «دیرالزور»، تحولات میدانی «ادلب» و تحولات میدانی جبهه «حسکه» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.
تحولات میدانی جبهه دمشق و حاشیه آن
تداوم درگیریها در منطقه دخانیه
درگیریها در منطقه "دخانیه" واقع در شرق شهر دمشق میان ارتش و دفاع وطنی سوریه با تروریستهای گروه جبهه النصره و ارتش اسلام تشدید شده است. ارتش به کمک نیروهای دفاع وطنی سوریه ضمن محاصره کامل دخانیه، به اعتراف رسانه های وابسته به گروههای تروریستی، بر بیش از 70 درصد از این محله مسلط شده اند. کانون درگیریها میان طرفین در مناطق "الحسن، جباویه و الخزان" قرار دارد و نیروی هوایی ارتش سوریه نیز منطقه عین ترما که مبداء نفوذ تروریستها به دخانیه بوده را به شدت بمباران کرده است.

آخرین تحولات سوریه؛

به گزارش مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) در درگیریهای امروز در دخانیه حداقل 15 عضو گروههای تروریستی به هلاکت رسیده و در مقابل 5 نفر از نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه نیز به شهادت رسیده اند...


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 25 شهریور1393 ] [ 15:43 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فرمانده کل سپاه پاسداران:

نقش ایران در آزادسازی آمرلی٬ در حد مشاوره فکری بود

سرلشکر جعفری با اشاره به آزادسازی منطقه شیعه نشین آمرلی گفت: نقش ایران در این عملیات موفقیت آمیز٬ نقش مستشاری و حمایت و مشاوره فکری بود.

http://www.abna.ir/persian

93/06/25

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری به مناسبت سالروز صدور فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تاسیس نیروهای زمینی، دریایی و هوایی سپاه در 26 شهریور 1364 گفت: در سال 1364 و قبل از عملیات فاو امام خمینی (ره) به این ضرورت پی بردند که سپاه برای دفاع همه جانبه در برابر تهدید‌ها و آمادگی کامل در برابر دشمنان نیازمند متشکل شدن از نیروهای زمینی، دریایی و هوایی است.

سردار سرلشکر پاسدار «محمد علی جعفری» افزود: تا زمانی که درگیر جنگ تحمیلی بودیم به نحو احسن نتوانستیم این سه نیرو را در سپاه احیا کنیم.

وی تصریح کرد: با همت و تلاش‌های مجاهدین و دانشمندان در عرصه‌های علمی و پژوهشی اقدامات بسیار خوبی بعد از جنگ تحمیلی به منظور پیش‌برد نیروهای سه گانه سپاه انجام گرفت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه توان دفاعی سپاه دشمنان را متحیر کرده است تصریح کرده است: امروز دشمنان نظام به توان فوق العاده نیروهای سپاه اذعان دارند.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان تا کنون قصد تهدید کشور را داشته‌اند ولی به خاطر این قدرت بازدارنده ناکام مانده‌اند.

سردار جعفری با بیان اینکه ماموریت سپاه دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی است گفت: یک بُعد این دفاع، دفاع نظامی و سخت است اما سپاه پاسداران بر تهدید های نیمه سخت و نرم دشمنان نیز اشراف کامل دارد.

وی ادامه داد: امروز مجموعه نیروهای سپاه آمادگی بسیار خوبی برای دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی دارند و این آمادگی را مدیون رهنمودهای امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و خون شهدا هستیم.

سردار جعفری در پاسخ به سوالی مبنی بر علل تهدید گروه تروریستی داعش توسط آمریکا گفت: حرکت آمریکایی‌ها اقدامی نمایشی است٬ چراکه امروز بر همگان آشکار شده که داعش با حمایت آمریکا ساخته شده است.وی ادامه داد: داعش حرکتی است برای تضعیف توان مقابله جهان اسلام با صهیونیست‌ها و استکبار جهانی.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه غربی‌های از توسعه این گروه‌های تروریستی احساس خطر می‌کنند خاطر نشان کرد: ترس آمریکایی‌ها از این است که شاید روزی اقدامات این گروه های تروریستی دامن آنها را نیز بگیرد.

سردار جعفری افزود: جمهوری اسلامی ایران اگر هم به نشست کشورهای غربی و عربی برای مقابله با داعش در عراق دعوت می‌شد به هیچ وجه در این اجلاس حضور نمی یافت و در مجموع امید زیادی به این حرکت‌ها نیست چرا که آمریکایی‌ها برای نیل به اهداف خود دست به این اقدام زده‌اند.

وی با اشاره به پیامدهای پیروزی غزه در جنگ اخیر صهیونیست‌ها توضیح داد: مقاومت مردم مسلمان غزه در واقع تداوم مقابله با نظام سلطه در منطقه است؛ این مقاومت از دستاورهای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس است که نشان داد با دست خالی و به تنهایی نیز می‌شود در برابر دشمن ایستاد.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: تصور رژيم صهیونیستی بر این بود که با خشونت بی حد و اندازه می‌تواند اراده‌ ملت غزه را نابود کند اما مقاومت ملت مسلمان فلسطین نیت صهیونیست‌ها را بی اثر کرد.

سردار جعفری خاطر نشان کرد: امروز ایستادگی در برابر ظلم و استکبار به خوبی در جهان جا افتاده و این پیام اصلی انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به رژه 31 شهریور افزود: احتمال دارد که برخی از تسلیحات جدید را در حوزه رادار، موشک و توان هوایی در این رژه به نمایش بگذاریم.

سردار جعفری در خصوص ائتلاف شکل گرفته بر علیه داعش گفت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند این حرکت بیشتر به یک شو شبیه است٬ به این خاطر که همه می‌دانند با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی این تشکیلات وابسته شکل گرفت تا مسلمانان منطقه را به جان هم بیندازند و مانعی برای پیشرفت انقلاب اسلامی و مقاومت ایجاد کنند.

وی افزود: پس از ناامید شدن آنها از ایفای نقش موثر داعش در منطقه و به دلیل آنکه احساس خطر کردند که این گروه ها روزی دامن خود آنها را بگیرد؛ تصمیم به تشکیل این ائتلاف گرفتند اما در مجموع امید زیادی به آن نیست چون این ائتلاف در راستای اهداف آنها شکل گرفته است.

فرمانده کل سپاه در واکنش به استقرار هواپیماهای آمریکایی در پایگاه نظامی اربیل عراق و اینکه آیا این اتفاق تهدیدی به شمار می رود گفت: این اقدام تهدیدی برای ما محسوب نمی‌شود جمهوری اسلامی ایران تهدیدات مستقیم را پشت سر گذاشته و هر چقدر هم که دشمنان ما بی فکر باشند بحث تهدید مستقیم علیه ایران را ما بعید می‌دانیم؛ این امکان بیشتر برای حمایت از کردها در شمال عراق است اما اینکه چقدر تاثیر دارد در آینده مشخص می‌شود.

سردار جعفری پیرامون جوسازی‌های صورت گرفته علیه توان نظامی ایران اظهار داشت: برآورد توان نظامی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است. توان نظامی ما مانند آنها متکی بر سلاح و تجهیزات نیست ما بیشتر به نیروی ایمان، انگیزه و اقدامات نرم در مباحث دفاعی و تاکتیکی متکی هستیم. البته در حوزه سلاح و تجهیزات نیز اقدامات لازم را انجام می دهیم، این محوریت در آمادگی دفاعی ما بسیار نیاز به بودجه ندارد اما با نتایج مطلوبی که به دست می آوریم موجب نگرانی دشمنان می شویم.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده توسعه توان و آمادگی با هدف ایجاد بازدارندگی صورت می گیرد لذا هر چه ما قوی شویم در حوزه دفاعی تهدید برای کسی محسوب نمی شویم.

فرمانده کل سپاه با اشاره به روند تحولات در سوریه گفت: هدف دشمن از توطئه در سوریه از بین بردن نظام فعلی این کشور است و دلیل آنکه مردم سوریه را در جبهه انقلاب اسلامی و مقابل خود می بینند این اتفاق چندان برایشان خوشایند نیست از این رو هر اقدامی می کنند که آن را بر هم بزنند.

وی تصریح کرد: گسترش بی رویه گروه‌های تروریستی در سوریه برای حامیان آنها نیز نگرانی ایجاد کرده بود؛ هر چند به دنبال تضعیف یا جلوگیری از قدرت گرفتن برخی از این گروه ها مانند داعش هستند اما برخی دیگر را تقویت می کند؛ توسعه اقدامات این گروه های تروریستی در حال حاضر وجود دارد اما اینکه گسترش یابد با توجه به شرایط امروز سوریه و وضعیت نیروهای دفاع وطنی این کشور بعید به نظر می رسد.

فرمانده کل سپاه در پاسخ به سوالی پیرامون موضع ایران در قبال هر گونه اقدام نظامی آمریکا در سوریه گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از نظام حاکم در سوریه است و ما در ابعاد سیاسی اینگونه اقدامات آمریکا را قطعا محکوم می کنیم اما به طور مستقیم دخالت نظامی نداریم٬ هر چند در تمامی قوانین بین المللی هم اینگونه قلدر مابی‌ها محکوم است اما فکر می‌کنیم این اقدام منجر به پشیمانی آمریکایی‌ها خواهد بود.

سر لشکر جعفری واکنش نیروهای مسلح به تهدیدات دشمن را متفاوت دانست و اظهار داشت: همانطور که به تجاوز پهپاد اسراییلی پاسخ دادیم در صورت شلیک موشک یا هر تهدید دیگری واکنش ما متفاوت است.

وی با اشاره به عملیات صورت گرفته در آمرلی و آزادسازی این شهر گفت: این عملیات تنها محدود به یک شهر نبود و منطقه وسیع و استراتژیکی در جنوب کرکوک را شامل می‌شد که داعشی ها با اتکا به ارتفاعات آن بر شهرها تسلط داشتند. پس از عملیات بزرگ نیروهای وطنی و ارتش عراق این منطقه پاکسازی و موفقیت بزرگی حاصل شد.

فرمانده کل سپاه در ادامه با بیان اینکه نیروهای ایرانی در عملیان آمرلی بر علیه داعش حضور داشتند گفت: نقش ایران در این عملیات موفقیت آمیز نقش مستشاری و حمایت و مشاوره فکری بود و جوانان غیور و شجاع نیروهای مردمی و ارتش عراق با تسلط بر ارتفاعات استراتژیک حمرین مناطق مهمی را در دست گرفتند که تاثیر این عملیات در شکست داعش تعیین کننده و اثر گذار است.

سردار جعفری در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد سپاه در حوزه ساخت زیر دریایی و جنگنده های نظامی تصریح کرد: در تعیین خطوط فاصل ماموریتی بین نیروهای هوایی و دریایی سپاه و ارتش قرار نیست سپاه به تجهیزات سنگین دریایی یا جنگده های هوایی مجهز شود.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای دریایی، هوایی ارتش و سپاه مکمل یکدیگرند گفت: اتکا سپاه به تجهیزات بومی، سبک، کارا در نبردهای ناهمطراز است؛ به دلیل آنکه جنگ سپاه جنگی کلاسیک نیست به تجهیزات سنگین نیاز ندارد.


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق
[ سه شنبه 25 شهریور1393 ] [ 13:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آغاز جنگ سرنوشت میان دو گروهک تروریستی در سوریه

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 24 شهریور 1393 - 22:27:16
ناظران رویدادهای میدانی سوریه آغاز دوباره درگیری ها میان "جبهه النصره" با گروهک موسوم به "جبهه انقلابیون سوریه" در نزدیکی مرز ترکیه را نشانه‌ای از وقوع جنگی شدید و خونین میان طرفین می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه "الاخبار" لبنان، این درگیری ها میان تروریست های موسوم به "انقلابیون سوریه" به سرکردگی "جمال معروف" با "جبهه النصره" به سرکردگی "ابو محمد الجولانی" در حومه ادلب در نزدیکی مرز سوریه رخ داده است. علت بروز اختلاف، مناطق تحت نفوذ دو طرف است و تلاش جبهه النصره برای ترور جمال معروف.

یک منبع مطلع نزدیک به جبهه انقلابیون سوریه مدعی است که جبهه النصره در ترور نافرجام جمال معروف دست داشته است و همین موضوع عامل اصلی اعلام جنگ علیه این گروهک تروریستی است.

تلاش برای ترور معروف در روستای دیر سنبل در حومه ادلب صورت گرفت و قرار بود با یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده انجام شود؛ اما این خودرو در پست بازرسی "انقلابیون سوریه" متوقف شد و خودرو پس از درگیری میان طرفین منفجر شد.  

منابع میدانی، بیانیه اعلام بسیج عمومی علیه النصره را ساختگی و دروغ می دانند اما تاکید می کنند که این به معنای عدم ایستادگی "انقلابیون سوریه" در برابر الجولانی نیست.

گروه تروریستی موسوم به "انقلابیون سوریه" در نبرد های اخیر جنگ را آغاز نکرده اند بلکه به هجوم جبهه النصره به شهر "حفسرجه" در حومه غربی ادلب پاسخ دادند به همین دلیل بخش نظامی انقلابیون سوریه در حال بررسی تدابیر مناسب برای مقابله با الجولانی در ادلب از جمله اعلام جنگ همه جانبه است.

جبهه النصره روز گذشته به حفسرجه به عنوان مهمترین پایگاه " تیپ انقلابیون ادلب" حمله ای گسترده کرد.

شماری از مردم منطقه نیز از اقدام النصره در زمینه محاصره شهر از چند محور و گلوله باران آن با سلاح سنگین خبر می دهند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
[ سه شنبه 25 شهریور1393 ] [ 10:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]
در پی سخنرانی شب گذشته باراک اوباما؛
ائتلاف مخالفان سوری: ما را هم به ائتلاف ضد داعش راه بدهید!
 
شب گذشته(چهارشنبه شب)، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی مهم به بیان راهبرد دولتش در قبال گروه تروریستی داعش و شیوه مبارزه با این گروه پرداخت. در این میان، به نظر می‌رسد گروه‌های شورشی سوری تلاش دارند از فضایی که راهبرد جدید دولت آمریکا فراهم می‌کند، برای احیای خود و ازسرگیری تلاش‌ها برای براندازی دولت دمشق استفاده کنند.
20 شهریور 1393

به گزارش «تابناک»، در پی سخنرانی دیشب رئیس جمهور آمریکا و تأکید وی بر تشکیل ائتلافی برای مقابله با گروه تروریستی داعش، ائتلاف نیروهای مخالف دولت سوریه به نام «ائتلاف ملی»، برای مشارکت در تلاش‌های بین المللی جهت مقابله با داعش ابراز تمایل کرده است. از سوی دیگر، عربستان اعلام کرده، آماده است گروهی را که «مخالفان میانه رو» دولت سوریه می‌خواند، در خاک خود آموزش نظامی دهد.
خبرگزاری «رویترز» می‌نویسد، ائتلاف مخالفین سوری با بیان اینکه از مدت‌ها پیش خواستار شکل گیری ائتلافی برای مبارزه با داعش بوده و نسبت به اقدامات این گروه هشدار داده، خواستار آن شده که دولت‌های غربی تجهیزات نظامی بیشتر و قابل اتکاتری در اختیار «ارتش آزاد سوریه»، شاخه نظامی ائتلاف مخالفین گذارند.
هادی البحرا، رئیس ائتلاف مخالفین در این زمینه گفته است: «ما از کنگره آمریکا می‌خواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن، سیاست رئیس جمهور را تصویب کرده و اجازه ارائه آموزش و تحویل تجهیزات به ارتش آزاد سوریه را بدهد».
 اما‌‌ همان گونه که انتظار می‌رفت، موضعگیری رئیس ائتلاف ملی، تنها به موضوع مبارزه با داعش محدود نشده و هدف اصلی این ائتلاف، یعنی براندازی دولت سوریه نیز مورد اشاره وی قرار گرفته است.
به گفته البحرا، فهم این نکته که دولت اسد «ریشه خشونت‌ها و قساوت‌ها در سوریه است» نیز به اندازه مبارزه با داعش اهمیت دارد و باید نسبت به مقابله با دولت سوریه نیز اقدام شود. وی افزوده است: «مبارزه با داعش به تنهایی نمی‌تواند یک منطقه باثبات و عاری از افراط گرایی را به ارمغان بیاورد».
از سوی دیگر و در همین راستا، خبر می‌رسد که عربستان سعودی خود را آماده برگزاری برنامه‌های تمرین و آموزش نیروهای شورشی به اصطلاح «میانه رو» سوری می‌کند.
به نوشته خبرگزاری «ریانووستی»، یک مقام آمریکایی در این زمینه گفته، عربستان سعودی برای برگزاری دوره‌های آموزش و تجهیز نیروهای مخالف سوریه «تعهد» داده است.
به این ترتیب، به نظر می‌رسد‌‌ همان گونه پیش از این برخی تحلیلگران ضمن ابراز نگرانی از نیات واقعی آمریکا از طرح موضوع حمله به مواضع داعش عنوان می‌کردند، یکی از اهداف ایالات متحده از این جریان، آغاز دور جدیدی از تلاش‌ها برای براندازی دولت سوریه در شرایطی است که این دولت در ماه‌های اخیر توانسته دست بالا را در عرصه میدانی سوریه داشته باشد.
از سوی دیگر، گروه‌هایی همچون ائتلاف ملی و شاخه نظامی آن و ارتش آزاد نیز که در عمل در میدان تحولات سوریه محو شده و فعالیت‌هایشان تنها به برگزاری کنفرانس‌هایی در ترکیه و برخی از دیگر کشورهای منطقه محدود شده بود، اینک زمینه را برای احیای خود فراهم دیده‌اند و بنابراین، تلاش دارند تا خود را به عنوان یکی از ارکان ائتلاف ضد داعش جا زده و از این طریق هدف اصلی خود، یعنی اقدام برای برانداختن دولت اسد را پیگیری کنند.


موضوعات مرتبط: ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه
[ جمعه 21 شهریور1393 ] [ 22:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب