اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

خوانندۀ زن انگلیسی یا داعشی دوآتشه؟!

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 10 شهریور 1393 - 23:2:45
العالم - یک خواننده زن انگلیسی از طریق حساب کاربری خود در توییتر، از پیوستن خود به داعش خبر داد و هدف خود را "جدا کردن سر از تن کافران و آویختن آن بر دیوارهای شهر رقه" عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، زنی که با نام تشکیلاتی "ام حسین البریتانی" در میان اعضای داعش فعالیت می کند، خواننده سابق سبک راک در انگلیس و نام او "سالی جونز" است که پنج سال پیش ناگهان محل زندگی خود را ترک کرد و احتمال می رود در همان روزها با همسر انگلیسی خود به نام "جنید حسین" که عضو داعش بود آشنا شده باشد.

روزنامه دیلی میل با اعلام این خبر نوشت: بدین ترتیب پس از ماجراهای عاشقانه ای که نقل فضاهای مجازی بود "ام حسین" با "جنید حسین" ازدواج کردند و تصمیم گرفتند جداگانه به شهر رقه در سوریه سفر کرده و به تروریست های داعشی ملحق شوند.

یک گروه تحقیق موفق شد تعدادی از عکس های شخصی "ام حسین" را از حساب کاربری اش در توییتر استخراج کند و همسایگان او نیز همگی تایید کردند که عکس ها متعلق به همسایه سابق آنها سالی جونز است.برخی از همسایه ها، "سالی" را دارای شخصیتی جنون آمیز توصیف و عده ای هم وی را متهم به انجام سحر و جادو کردند.از وی ویدئویی به دست آمده که به همراه گروه موسیقی اش درحال خواندن در یک جشن است و لباس کوتاه سیاه رنگی به تن دارد.

اما تحقیقات درباره "جنید حسین" نشان می دهد که وی یک بار توسط پلیس انگلیس به اتهام سرقت فایل های مهم از کامپیوتر تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس بازداشت شده و تلاش داشته که همین کار را با اطلاعات مهم تعدادی دیگر از مسؤولان بلند پایه انگلیسی انجام دهد.محققان معتقدند که حضور وی در گروه تروریستی داعش با توجه به توانایی فوق العاده وی در هک کردن اطلاعات، کمک مهمی به آنها خواهد کرد.

هزاران اروپایی تاکنون به گروهک تروریستی داعش درسوریه و عراق پیوسته اند که شمار زیادی از آنها به هلاکت رسیده اند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور انگلیس
[ سه شنبه 11 شهریور1393 ] [ 2:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

گفتگوی مفصل با رئیس شورای رهبری پ.ک.ک:

از دموکراسی و خود گردانی کوتاه نمی آییم

شرافت اربیل و حزب دموکرات کردستان را نجات دادیم

ما شرافت و عزت سیاسی کُردها را نجات دادیم. در عین حال شرافت حکومت اربیل و حزب دموکرات کردستان عراق را نجات دادیم. ما شرافت انسانیت را نجالت دادیم و باید همه سپاسگذار ما باشند.

http://kurdpress.ir/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۳  |  ساعت: ۱۴ : ۳

کردپرس/ روشن چاکر نویسنده و تحلیل گر مشهور ترکیه، روز بیستم ماه جاری میلادی (5 روز پیش) در یکی از روستاهای دامنه ی کوهستان قندیل در اقلیم کردستان عراق، با جمیل بایک رئیس شورای رهبری پ.ک.ک گفتگوی مفصلی انجام داده و این مصاحبه طی سه روز اخیر در سه قسمت در روزنامه ی وطن (vatan gazetesi) منتشر شده است. نظر به اهمیت سخنان بایک در خصوص مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک، حملات داعش، وضعیت اقلیم کردستان عراق و سایر مسائل، کردپرس این مصاحبه را ترجمه نموده و هر سه قسمت را به صورت یک جا منتشر می کند:
 
وظایف رهبر ما و جایگاه ما متفاوت است و نباید این دو را یکی دانست.
- معمولاً عبدالله اوجالان در مورد مذاکرات صلح، به شکل مثبت و امیدوارانه اظهارنظر می کند. اما شما حرف هایی می زنید که غالباً حاوی علامت سوال و تردیدهای شماست. آیا برداشت ما اشتباه است، یا این که در این جا مشکلات ویژه ای وجود دارد؟
- خیر. برداشت شما غلط نیست. نقش رهبر آپو با نقش ما متفاوت است. نه ما می توانیم نقش او را ایفا کنیم، نه او می تواند وظایف ما را بر عهده بگیرد. در واقع نقش رهبر آپو و نقش ما، مکمل یکدیگرند. رهبر آپو، رهبر یک خلق و مذاکره کننده ی ارشد است اما جایگاه ما متفاوت است. نباید این دو موقعیت را با هم یکی دانست. برخی ها می خواهند وانمود کنند که نظرات ما و رهبرمان متضاد هم هستند اما چنین نیست. البته چنین چیزی کاملاً عامدانه و هدفمند است و می خواهند ما را رویاروی هم نشان دهند. ما تضادی با هم نداریم و اساساً احتمال چنین چیزی وجود ندارد. حکومت در مسیر مذاکرات صلح گام های جدی برنداشته و تلاش کرد تا با استفاده از زمینه ای که ما فراهم کردیم خود را قدرتمندتر کند. تلاش های یک جانبه ی رهبر آپو، مذاکره را به سطح خوبی رساند. اما لازم است حکومت نیز قدم بردارد. حکومت در میدان حرف و نظر، ادبیات و جملات و شعارهای قشنگ و جذابی به کار می گیرد اما در حوزه ی عملی، اقدام عینی و جدی انجام نمی دهد.
 
- اما ظاهراً اصلاحات قانونی خاصی در دست بررسی است، لایحه ای در مجلس تصویب شد و قرار است معاونت امنیت عمومی نهاد نخست وزیری نیز وارد عمل شود و در این مسیر...
- بله. لایحه ای در مجلس تصویب شد. اما به چه شکلی؟ با چه هدفی؟ ببینید! این لایحه در چه شرایطی تدوین شد؟ بگذارید برای شما بگویم: رهبر آپو اعلام کرد که اگر شرایط حبس من تغییر داده نشود نمی توانم مذاکرات را مدیریت کنم و خود را کنار می کشم. جنبش ما نیز اعلام کرد که اگر دولت اقدام خاصی را انجام ندهد، مواضع و رویکرد خود را تغییر می دهد. ما اعلام کردیم که اگر حزب ما براساس کناره گیری رهبر آپو از روند مذاکرات، جنگ را آغاز کند، چنین چیزی به نفع ترکیه نخواهد بود و این کشور نیز با مشکلات بزرگ عراق و سوریه روبرو خواهد شد. به موازات این مواضع ما، مساله ی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نیز در میان بود و حکومت به دنبال آن بود تا با تداوم آتش بس، طیب اردوغان را به کرسی ریاست جمهوری برساند. چنین شد که دولت برخلاف میل خود ناچار شد این لایحه را به مجلس بفرستد. اما اسم این لایحه چه بود؟ «لایحه ی قانون پایان دادن به ترور». یعنی آنان به جای اصطلاح تلاش برای پایان دادن به جنگ و حل معضل کُردها، از عبارت پایان دادن به ترور استفاده کردند و همین مساله نشان می دهد که حکومت ترکیه چه ذهنیتی دارد. آنان حاضر نشدند در متن لایحه، نشان دهند که یک خلق، مشکل سیاسی دارد. حکومت به دنبال آن نیست که به دیدارها و مذاکرات، ماهیت سیاسی بدهد.
 
ترکیه ناچار می شود قدم بردارد.
- شما طوری حرف می زنید که گویی مقطع اصلی و جدی مذاکرات، از هم اکنون آغاز می شود.
- حتی اگر ترکیه نخواهد و با بی میلی رفتار کند، چاره ای جز این ندارد که وارد این مسیر شود. این مساله فراتر از آن است که صرفاً با خواسته ها و تمایلات سران حکومت مرتبط باشد. اصلاً راه دیگری وجود ندارد. حکومت ترکیه بالاخره ناچار می شود که با معضل کُردها، به عنوان یک مساله ی سیاسی برخورد کند.
 
- ناچار است یا ناچار خواهد شد؟
- به سوی آن مرحله پیش می رود. ترکیه نمی تواند به همین روال کُند کنونی ادامه دهد. اگر ترکیه گام جدی برندارد ما خواهیم جنگید و ترکیه با مشکلات بزرگی روبرو خواهد شد و ترکیه نیز به وضعیت سوریه و عراق گرفتار خواهد شد.
 
- شما معتقدید که حکومت بخواهد یا نخواهد باید به سمت مذاکره ی جدی پیش برود. این دقیقاً یعنی چه؟
 
- بله. چنین چیزی به معنی این نیست که بالاخره حکومت هر طوری شده وارد این مرحله می شود و نیازی به مبارزه و تلاش ما وجود ندارد. خیر. ما به مبارزه و فعالیت جدی ادامه می دهیم. ما باید تلاش کنیم تا ترکیه گام بردارد. این به نفع کُردها و ترک ها و همه ی خلق های ترکیه است.
 
دروازه ی ما برای گفتگو باز است و هیچ درخواستی را ردّ نمی کنیم.
- دیدید که بشیر آتالای معاون نخست وزیر، برای دیدار با سران حزب شما ابراز تمایل کرد. آیا این درخواست را می پذیرید؟
- دروازه های ما به روی آنان همیشه باز است. تلاش کردیم در گفتگو را برای همه باز بگذاریم. تاکنون هیچ درخواستی را رد نکرده ایم. براساس یک مبنا و اصل اخلاق و فکری، درخواست همه ی نهادهای بین المللی، افراد و رسانه ها را قبول کرده و با همه دیدار کرده ایم.
 
- صلاح الدین دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری نزدیک به 10 درصد از آرای مردم ترکیه را به دست آورد. آیا شما انتظار چنین رقمی را داشتید؟
- انتظار ما 10 تا 13 درصد بود. نتیجه ی به دست آمده، مثبت و ارزشمند است. اگر حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) بتواند این رای 10 درصدی را به مبنا و ابزاری برای سازماندهی گسترده تبدیل کند، این حزب می تواند در مقام یک حزب مخالف قدرتمند، بر صحنه ظاهر شود. اگر بتواند چنین اقدامی انجام دهد، همه ی کُردها، علویان، لیبرال ها، مسلمانان دموکرات و دیگران را به سوی خود جذب می کند. این حزب باید تلاش کند خود را از برخی رویکردهای مارژینال و غیر اصولی نجات دهد.
 
- چه رویکردهایی؟ آیا حاضرید مثال بیاورید؟
- بله. مثلاً در بیگ اوغلوی استانبول گروه خاصی هست که...
 
- در محله ی جهانگیر استانبول نیز چنین است...
- بله. بگذارید اسم نیاورم. ظاهراً قابل فهم است.
 
تغییر ساختار سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی خطرناک است.
- برخی از سران جنبش شما معتقدند که ایجاد ساختار ریاستی در ترکیه به نفع کُردها است. هم اکنون اردوغان می خواهد نظام پارلمانی را به ریاستی تغییر دهد و در این مسیر به حمایت شما نیاز دارد. یا دست کم می خواهد شما اعتراض نکنید و بگذارید کار خودش را بکند. آیا حاضرید به او کمک کنید؟
- طیب اردوغان به دنبال خودمحوری، اتوریته و هژمونی قدرت یک قبضه است. چنین چیزی هیچ سودی به حال دموکراسی و آزادی ترکیه ندارد و می تواند محدودیت ها و خطرات جدیدی به وجود بیاورد. ما براساس مبانی فکریمان، حاضر نیستیم از هژمونی و خودمحوری حمایت کنیم. جناب عبدالله گل در یکی از سخنرانی خود، از نظام پارلمانی حمایت کرد و اعلام کرد که نظام ریاستی و نیمه ریاستی به نفع ترکیه نیست. ما نیز بر این باوریم که نظام پارلمانی از نظام ریاستی و نیمه ریاستی بهتر و مفیدتر است. جنبش ما به دنبال دموکراتیزه کردن ترکیه است و اتفاق نظام ریاستی را مانعی برای این مقصود می دانیم و معتقدیم که این نظام محدودیت ساز و خطرناک است. نظام پارلمانی ویژگی هایی دارد که باعث می شود ترکیه از خطرات آنتی دموکراتیک در امان بماند.
 
با حکومت معامله نکرده ایم.
- برخی از مخالفین حکومت بر این باورند که شما در چهارچوب مذاکرات صلح با اردوغان و حکومت معامله کرده اید و کل گفتگوهای اوجالان با حکومت، صرفاً بهانه ای برای هموار کردن مسیر پیروزی اردوغان بوده است.
- ما به افراد و احزاب کاری نداریم و آن چه که برای ما اهمیت دارد، اصول و مبانی است. در روابط ما و حکومت ترکیه چیزی به نام داد و ستد و معامله وجود ندارد و اهداف و برنامه ها وجود دارد. هر حزبی در ترکیه بر سر قدرت بیاید ما با آن حزب برای حل مشکلاتمان وارد گفتگو می شویم. غیر از دولت و حکومت با هیچ نهاد و گروه دیگری مذاکره نمی کنیم و در این مسیر از حمایت و نیروی همه ی خلق ها و مذاهب استفاده می کنیم. اگر ما امروز با حکومت برآمده از حزب عدالت و توسعه صحبت می کنیم، دالّ بر این نیست که این حزب و آرمان ها و افکار آن را قبول داریم. خیر. این حزب، حاکم و صاحب دولت است. برخی ها از سر بی وجدانی و بی انصافی، می خواهند ما را به عنوان حامی حزب عدالت و توسعه نشان دهند. اما این درست نیست. پ.ک.ک جنبشی است که در ترکیه بیشترین خدمت را در مسیر توسعه ی سیاسی و ارتقای دموکراسی انجام داده و متهم کردن این جنبش به حمایت از حزب عدالت و توسعه، یک اقدام هدفمند به منظور ضربه زدن به مبارزات و اهداف ماست. امروز بسیاری از سازماندهی ها و آزادی های سیاسی و اجتماعی ترکیه مدیون تلاش ها و مبارزات ماست. اتفاقاً ما جنبشی هستیم که بیشتر از دیگران با این حزب مبارزه کرده ایم و تنها جنبشی هستیم که در مسیر تلاش برای تغییر ذهنیت حکومت و دولت، همواره قدم برداشته ایم.
 
از دموکراسی و خودگردانی کوتاه نمی آییم.
- اما بعضی ها می گویند شما با دولت چنین معامله کرده اید: به ما حق خودگرانی اعطا کنید، ما هم بی خیال دموکراسی و توسعه ی سیاسی می شویم. آیا چنین است؟
- اصلاً و ابداً چنین نیست. ما نه از دموکراسی دست برمی داریم نه از خودگردانی. این ها مکمل یکدیگرند و باعث ارتقا و پیشرفت همدیگر می شوند. یعنی چنین نیست و معادله ای وجود دارد: به همان اندازه که ترکیه دموکراتیزه شود، معضل کُردها نیز حل می شود. به همان اندازه که معضل کُردها حل شود، توسعه ی سیاسی ترکیه نیز محقق می شود. برخی از روشنفکرهای چپ و لیبرال از ما انتقاد می کنند و می گویند چرا باید پ.ک.ک با خود دیکتاتوری مانند اردوغان مذاکره کند. اما حرف ما این است که اگر ما مشکلات را با حزب عدالت و توسعه حل کنیم، ترکیه دموکراتیزه می شود. در کردستان خودگردانی دموکراتیک، پیشرفت ایجاد می کند. اگر حزب عدالت و توسعه حاضر به پذیرش خودگردانی دموکراتیک و تحقق دموکراسی در ترکیه نشود، شانس مذاکره از دست می رود و ما با حزب عدالت و توسعه مبارزه می کنیم. اگر حاضر به مذاکره باشند، مذاکره می کنیم و اگر مذاکره نکنند، مبارزه می کنیم و هیچ وقت با دیکتاتورها و فاشیست ها در یک صف قرار نمی گیریم.
 
- در حال حاضر تحولات جدیدی در منطقه روی داده و پس از سقوط موصل مرحله ی نوینی در عراق و سوریه آغاز شده است. من شخصاً چنین می بینم که دو قدرت به نام داعش و پ.ک.ک در حال جنگ هستند. آیا مشاهدات مرا صحیح می دانید؟
- در ظاهر چنین به نظر می رسد. اما واقعیت این است که چندین قدرت جهانی پشت سر داعش هستند و از این گروه حمایت می کنند. اگر حمایت های آن قدرت ها نبود، داعش به هیچ وجه نمی توانست به این شکل بجنگد و پیشرفت کند. در ظاهر ما فقط با داعش در حال جنگ هستیم اما پشت پرده خبرهای دیگری هست و ما معتقدیم که برخی قدرت های منطقه ای، داعش را به جنگ ما می فرستند.
 
داعش را به جان منطقه انداخته و خود را به عنوان منجی نشان می دهند.
- هدف آنان چیست؟
- جنگ جهانی سوم در منطقه در جریان است. نظام کاپیتالیست- مدرنیست، در همه ی مسائل منطقه مداخله کرد اما هیچ نتیجه ای به دست نیاورد. در لیبی، سوریه، مصر و عراق، هیچ نتیجه ای نگرفتند و بحران ها عمیق تر شدند. وقتی که نظام کاپیتالیست- مدرنیست از کنترل اوضاع عاجز ماند، دست به اقدامات دیگری زد و داعش را جلو انداخت. داعش در حال تقویت گفتمان جنگ مذهبی است. این یک جنگ بسیار خطرناک است چرا که برادری خلق ها را تهدید کرده و آنها را به جان هم می اندازند و بین خلق ها، درگیری و جنگ به راه می اندازند. آنان تاریخ و فرهنگ خلق ها را نیز از بین می برند تا دموکراسی و آزادی، هیچ پایگاه و زمینه ی انسانی ویژه ای نداشته باشد. آنان خلق ها را به این شیوه زمین می زنند تا آنها را به خود وابسته کرده و خود را به عنوان منجی نشان دهند. این مهم ترین راهبرد آنان برای کنترل خاورمیانه است.
 
اعمال داعش ارتباطی با اسلام ندارد
- پس از تسخیر موصل، عملاً عراق سه تکه شد. آیا یکی از اهداف این پروژه تجزیه ی عراق بود؟
- مساله، فقط تجزیه ی عراق نیست. مساله در عین حال ابعادی مرتبط با ایران، سوریه و عراق نیز دارد. حتی ترکیه نیز اگر مواضع خود را تغییر ندهد، در معرض خطر است. اصلاً یکی از اهداف تقویت داعش، تجزیه ی منطقه ای است. آنان همچنین به دنبال آن هستند تا با استفاده از ابزار داعش انقلاب کُردهای سوریه را در نطفه خفه کنند. داعش تمام این اقدامات را به نام اسلام انجام می دهد و این در حالی است که هیچ کدام از این اعمال، کوچک ترین ارتباطی با اسلام ندارد. آنان از نام اسلام استفاده می کنند تا حمایت اهل سنت را جذب کنند اما اقدامات آنان کاملاً مغایر با اسلام است. آنان با همه ی خلق ها، فرهنگ ها و ادیان مخالف هستند. در خاورمیانه زمینه ی قدرتمندی از فرهنگ و تمدن اسلامی و سنت های دموکراتیک و ارزش های انسانی و اجتماعی وجود دارد و داعش با همه ی این چیزها مخالف است.
 
داعش در عراق پیشروی نخواهد کرد.
- آنان رعب و وحشت بزرگی به راه انداخته اند. هدف از این همه رعب آفرینی چیست؟
- برخی ها آنان را به مغول ها تشبیه می کنند. شباهت هایی نیز وجود دارد اما واقعیت ها را باید به درستی تحلیل کنیم. داعش استاد جنگ روانی است و بلد است موازنه ها را تغییر دهد. با برخی گفتمان های به ظاهر اسلامی مردم را مورد خطاب قرار می دهد تا حمایت آنها را جذب کند. البته داعش در عراق، نمی تواند بیش از این در عراق پیشرفت کند و از این فراتر نمی رود. داعش بعد از این در عراق امکان پیشروی ندارد و اتفاقاً روز به روز ضعیف تر می شود و عقب نشینی می کند.
 
- شیعه ها در جنوب عراق، سنی در مرکز و کُردها در شمال عراق حضور دارند. در حال حاضر بخش سنی نشین تحت کنترل داعش است. آیا چنین چیزی می تواند ماندگار باشد؟
- فکر نمی کنم. من فکر می کنم برای مقطعی دیگر و مرحله ای دیگر به داعش نیاز دارند و پروژه هایی هست که می خواهند آنها را توسط داعش ها محقق کند و پیش ببرند. فکر می کنم بعد از آن، داعش را بی تاثیر می کنند. آیا چنین روندی سهل و ساده خواهد بود؟ خیر. بالاخره زمینه هایی وجود دارد که داعش براساس آن توانسته تا این اندازه پیش برود. سنی ها و بعثی های قدیمی دوباره به صحنه می آیند و تلاش می کنند بخش سنی نشین عراق را در دست بگیرند و راه درست هم همین است. شاید آنها دولت سنی محور ایجاد کنند. در حال حاضر بعثی ها به شیوه ی تاکتیکی از قدرت و وحشت ایجاد شده توسط داعش بهره می برند و داعش نیز از برخی ظرفیت های بعثی ها بهره می برد. چندان مشخص نیست که این روند به کارگیری های دوسویه تا کی پیش می رود.
 
چرا باید به نیرویی سلاح بدهند که قادر به مقاومت نیست و فرار می کند؟
- هم اکنون در بحث جنگ و درگیری با داعش، مساله ی مهمی به نام نابرابری تسلیحاتی بین کُردها و داعش وجود دارد و غرب هم راضی شد تا برای کُردها سلاح بفرستد. آیا سلاح پیشرفته و سنگین به دست شما هم رسید؟
- سلاح باید به جنگاوران داده شود. امروز چه کسی با داعش می جنگد؟ دیگران هم می جنگند، نمی خواهم انکار کنم اما سنگینی بار این جنگ بر شانه ی جنگاوران جنبش ماست. پس سلاح و مهمات باید به جنگاوران و مقاومین واقعی داده شود. چرا باید به یک نیروی فراری که توان مقاومت ندارد، سلاح و مهمات بدهند؟ می خواهم به نکته ی مهم دیگری نیز اشاره کنم: قدرتی بالاتر از انسان وجود ندارد. بالاترین قدرت و بهترین سلاح، خود انسان است. کسی که بتواند رضایت انسان ها را به دست بیاورد، می تواند هر چیز دیگری را هم به دست بیاورد. در موصل آن همه سلاح پیشرفته در دست ارتش عراق بود اما نتوانستند بایستند و مقاومت کنند. پس عنصر تعیین کننده انسان است نه سلاح. اگر انسان ها دارای افکار و باورهای ریشه دار و قدرتمندی باشند، می توانند از پس هر تجهیزات و تسلیحات پیشرفته ای بربیایند. ما نمونه های عینی این موضوع را دیده ایم و تجربه کرده ایم. هم اکنون سلاح های بسیار ساده ای در دست جنگاوران «نیروی دفاع از خلق» (HPG) و «واحدهای دفاع از خلق» (YPG) است اما با همین سلاح های قدیمی در برابر داعش می جنگند و این در حالی است که داعش پیشرفته ترین سلاح ها را در دست دارد.
ببینید! اقلیم کردستان عراق و نیروهای پیشمرگ اعلام می کنند که ما سلاح نداریم و اگر سلاح و تجهیزات خوب در اختیار داشته باشیم حاضریم با داعش بجنگیم. این رویکرد غلطی است، نباید چنین بگویند. شاید این درخواست براساس منش و شیوه ی شکل گیری آنان صحیح باشد اما در کل درست نیست. همان قدر که داعش سلاح در اختیار دارد نیروهای پیشمرگ هم سلاح و تجهیزات دارند. اما داعش می جنگد و نیروی پیشمرگ حاضر نیست بجنگد. داعش یک قدرت ایدئولوژیک است و نمی توان پیشروی های این گروه را فقط به برتری تسلیحاتی ربط داد. البته قدرت های بین المللی بزرگی هم از آنان حمایت می کنند. این در حالی است که قدرت نیروهای پیشمرگ از هم پاشیده شده است. آنها این اواخر فقط به دنبال تجارت و ماشین و ویلا و پول بوده اند. کسی که به این مسائل بیاندیشد، توان جنگ ندارد. نیروهای پیشمرگ فاقد ایدئولوژی و آموزش سازمانی هستند. آموزش نظامی آنان هم بسیار محدود است. آنها باید به سرعت آموزش ببینند تا بتوانند در میدان جنگ مقاومت کنند.
 
- برگردیم به ترکیه و مسائل شما و دولت ترکیه. نصب مجسمه ی معصوم کورکماز، نخستین فرمانده ی پ.ک.ک در لیجه ی دیاربکر و تخریب آن توسط نظامیان، تنش آفرین شد. گروهی به دولت می گویند چگونه اجازه می دهید مجسمه نصب شود. گروهی نیز به شما می گویند چگونه حاضرید با چنین دولتی مذاکره کنید. آیا مسائل لیجه می تواند بر روند مذاکرات تاثیر بگذارد؟
- سیاست بر مبنای دو رنگ سیاه و سفید پیش نمی رود. بین این دو رنگ طیف هایی از هزاران رنگ دیگر وجود دارد. ما همه ی احتمالات را بررسی می کنیم. وقتی که قرار باشد معضلات و مشکلات مهم از میان برداشته شوند، اتفاقات عجیب و غریب و ناگهانی روی می دهند و چنین چیزی در همه جای جهان دیده شده و تجاربی از این دست وجود دارد. ترکیه و کردستان هم از قواعد جهان مستثنی نیستند. آنها می خواهند با اقدامات خرابکارانه، مانع صلح شوند. ما در مورد رویدادهای لیجه هم بیانیه دادیم. جنبشی که به دنبال حل معضلات است، قاعدتاً حساسیت های مردم را در نظر می گیرد. افرادی که در آن آرامگاه ابدی چشم فرو بسته اند، فرزندان این خلق بوده اند. آنان افرادی هستند که در این مبارزه شهید شده اند. معصوم کورکماز نیز یکی از این رفقاست. باید به آنها احترام گذاشته شود. حمله به آن آرامگاه و برداشتن مجسمه با تانک و بالگرد، اقدامی نیست که در خدمت مذاکرات صلح باشد. رگبار بستن به آن مزارها و به آتش کشیدن برخی جاها اصلاً درست نیست. همچنان که یک سرباز، برای ملت ترکیه ارزشمند است، مزار یک چریک هم برای خلق کُرد ارزشمند است و دست درازی به این ارزش ها قابل قبول نیست.
 
فقط ترکیه دارای حساسیت نیست، خلق کُرد هم حساسیت هایی دارد.
- هم حساسیت ها و ارزش های بسیار وجود دارند و هم گروه هایی که می خواهند میز مذاکره را واژگون کنند. در این شرایط این مسیر را چگونه ادامه خواهید داد؟
- ما به خوبی از همه ی این مسائل اطلاع داریم و در جریان تمام جوانب و ابعاد این موضوع هستیم. در مقابل همه ی اقدامات منفی هر دو طرف می ایستیم. اما قرار نیست برخوردها یک طرفه باشد. همچنان که ما حساسیت نشان می دهیم و اگر اقدامات منفی از جانب نیروهای ما سر دهد با آن برخورد می کنیم، دولت ترکیه نیز باید حساس باشد. اگر مشکلی پیش بیاید، می توان آن را با گفتگو حل کرد. بهتر است به جای اقدامات تحریک کننده از ابزار دیالوگ استفاده کنند.
فقط ترکیه دارای حساسیت نیست، خلق کُرد هم حساسیت هایی دارد که باید به آنها توجه شود. باید همه ی جوانب را به شکل دوطرفه در نظر گرفت.
 
 کردها باید دارای نیروی مشترک و فرماندهی مشترک باشند.
- نیروهای مسلح وابسته به حزب شما در شمال سوریه در برابر داعش و النصره جنگیدند و پس از سقوط موصل و حمله به اقلیم نیز هم مدافعین کُرد سوری وابسته به شما و هم شاخه ی نظامی حزب شما در مخمور و شنگال با داعش وارد جنگ شد. مراد قاراییلان فرمانده ی نظامی حزب شما پیشنهاد کرده بود که شورای فرماندهی نیروهای مسلح کُرد با مشارکت همه ی احزاب تشکیل شود اما این درخواست از سوی اربیل پذیرفته نشد. در شرایطی که همه فکر می کردند داعش به سوی بغداد پیشروی خواهد کرد، پیش بینی شما این بود که آنها به کُردها نیز حمله می کنند و حالا هم نیروهای شما و بارزانی در یک موضع در برابر داعش می جنگند. این وضعیت را برای ما اندکی تحلیل کنید.
- بله. درست است. داعش تاکنون جنگ چندانی با دولت ها نداشته و همیشه با مخالفین و خلق ها جنگیده است. بیش از همه با ما جنگیده است. هدف اساسی داعش، ضربه زدن به خلق کُرد است و در میان خلق کُرد هم، پ.ک.ک را به عنوان هدف مورد حمله قرار می دهد. چرا که پ.ک.ک تنها جنبشی است که تلاش می کند در خاورمیانه یک سیستم جایگزین یا آلترناتیو به وجود بیاورد. پ.ک.ک به جای آن که به ساختارهای سنتی بیاندیشد، مدلی همچون خودگردانی های شمال سوریه را پیش روی همه قرار داد. بنابراین مهم ترین هدف داعش حمله به خطر پ.ک.ک و نابود کردن انقلاب کُردهای سوریه است. البته آنان با همه ی خلق کُرد مخالف هستند. داعش را بزرگ کردند و داعش با فتح موصل و دسترسی به سلاح ها و بانک های آن شهر، قدرتمند شد. وقتی که موصل را اشغال کردند ما فراخوان دادیم و خطاب به اقلیم کردستان اعلام کردیم که داعش قصد حمله به کُردها را دارد و باید در برابر این خطر بزرگ متحد شویم و نیروی دفاعی مشترک ایجاد کنیم. ما اعلام کردیم که خطر مزبور همه ی کُردهای سوریه، عراق و ترکیه را تهدید می کند و باید شورای فرماندهی مشترک ایجاد کنیم اما مسئولین اقلیم حرف ما را جدی نگرفتند و شنگال و مخمور مورد هجوم داعش قرار گرفت. مسئولین اقلیم نه تنها مساله ی موصل بلکه حمله به شنگال و مخمور را هم جدی نگرفتند. اگر مسئولین اقلیم و احزاب سیاسی اقلیم حرف ما را جدی می پنداشتند و پیشنهاد ما را می پذیرفتند داعش تا این اندازه پیشرفت نمی کرد. نتایجی به بار آمد که دولت اقلیم آسیب دید و پ.ک.ک متضرر نشد. پ.ک.ک محبوبیت اجتماعی فراوان به دست آورد و نه تنها کُردها بلکه دیگر خلق ها نیز به ارزش کار پ.ک.ک پی بردند. شرایطی که تخلیه ی شنگال حتی برای دولت ها نیز میسر نبود، نیروهای ما در کوهستان شنگال با ایجاد کریدور امن مردم را از آن جا خارج کردند و آن منطقه تخلیه شد.
 
- حالا تمام جهان روی این منطقه زوم کرده و اخبار داعش و عراق را پیگیری می کنند و شما نیز مورد توجه همه ی رسانه ها هستید. بارزانی در کنار فرماندهان شما در مخمور عکس گرفت و در بسیاری از رسانه ها از این موضوع صحبت می شود که شرایط به نفع پ.ک.ک شده و نام این حزب باید از لیست ترور خارج شود. نظر خود شما چیست؟
- اگر نیروهای ما شنگال را تخلیه نمی کردند و قتل عام کُردهای ایزدی صورت می گرفت، حزب دموکرات کردستان عراق، اربیل و دولت اقلیم نمی توانست سنگینی بار این مسئولیت را تحمل کند. آن جا قلمرو حزب دموکرات کردستان عراق بود و اگر قتل عام صورت می گرفت این حزب ناچار می شد در جایگاه متهم در دادگاه تاریخ پاسخگو باشد.
 
شرافت حکومت اربیل و حزب دموکرات کردستان عراق را نجات دادیم.
- یعنی شما این حزب را نجات دادید؟
- ما شرافت و عزت سیاسی کُردها را نجات دادیم. در عین حال شرافت حکومت اربیل و حزب دموکرات کردستان عراق را نجات دادیم. ما شرافت انسانیت را نجالت دادیم و باید همه سپاسگذار ما باشند.
 
- وقایع مخمور و شنگال باعث شد بین نیروهای کُردی فاصله کم شود. بعد از این چه خواهد شد؟ آیا ممکن است یک جنبش مشترک شکل بگیرد؟
- نمی خواهیم یک تنه در برابر داعش بجنگیم. ما می خواهیم یک نیروی مشترک و یک شورای فرماندهی مشترک برای مقابله با داعش شکل بگیرد.
 
حاضریم با همه ی مخالفین داعش در یک صف قرار بگیریم.
- آیا قدرت های منطقه ای نیز می توانند بخشی از این نیروی مشترک باشند؟
- با هر کسی که با داعش مخالف باشد و حاضر به جنگ با این گروه باشد، در یک صف قرار می گیریم. ما نمی گوییم اگر نیروهای ما به منطقه ای وارد شد، نباید هیچ قدرت دیگری در آن جا حضور داشته باشد. ما به فکر حفظ منافع و دستاوردهای خلق هستیم. داعش خطری علیه کُرد، عرب، مسلمان واقعی و همه ی خلق ها است و حاضریم با همه ی مخالفین داعش در یک جبهه قرار بگیریم.
 
- من چند ماه پیش هم با شما مصاحبه کردم. از شما پرسیدم آیا با جماعت فتح الله گولن دیدار کرده اید؟ گفتید درخواست کرده اید اما آنها نپذیرفته اند. آیا تغییر خاصی روی داده است؟ فکر می کنید جنگ بین حکومت و گولن ادامه پیدا می کند؟ یا این که ممکن است شرایطی پیش بیاید که کاملاً شما را شگفت زده و متعجب کند؟
- خیر. شگفت زده نمی شویم. بین جماعت گولن و حکومت برآمده از حزب عدالت و توسعه، جنگ قدرت در جریان است و یکی از آنها باید دیگری را از بین ببرد. در این میدان حزب عدالت و توسعه قدرتمند عمل کرده اما نمی تواند به طور کامل این جریان را ساقط کند. چرا که گولن نیز صاحب حلقه های اجتماعی ویژه ای است و نمی توان این جماعت را به طور کامل بی اثر کرد.
 
- در جنبش شما، زنان نقش مهمی دارند و این مساله توجه غرب را نیز جلب کرده است. جایگاه زنان نزد شما کاملاً برعکس داعش است. آیا قدرت دیگری نیز وجود دارد که تا این اندازه به زنان اهمیت بدهد؟
- خیر. هر جنبش آزادی خواه برای رسیدن به آزادی باید به زنان اهمیت بدهد. سطح آزادی زنان، معیاری برای سنجش آزادی جامعه است. در خاورمیانه همه چیز به نفع مردان است و از این لحاظ رنسانس آزادی با زنان میسر است. داعش دشمن زنان است و آنان را به چشم غنایم جنگی می بیند و به همین خاطر زنان نسبت به داعش خشم و کینه دارند و پ.ک.ک نیز به جایگاه زنان اهمیت ویژه ای می دهد.
ترجمه: خبرگزاری کردپرس
منبع: روزنامه ی وطن (vatan gazetesi)

موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، پ پ ک/ پژاک(ترکیه و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ دوشنبه 10 شهریور1393 ] [ 2:22 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اردوغان دولت سوریه را عامل قدرت گیری داعش در عراق خواند

http://www.shafaqna.com/persian/

یکشنبه, 09 شهریور 1393 ساعت 12:56

رجب طیب اردوغان رژیم بشار اسد را عامل اصلی قدرت گیری گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق خواند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ، رییس جمهور جدید ترکیه در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: منبع حملات داعش در عراق ، القاعده و رژیم سوریه است. متاسفانه ، بشار اسد پشت پرده افزایش و قدرت گیری این گروههای پیکارجو ، به ویژه در سوریه است.

اردوغان در نخستین مصاحبه خود به عنوان دوازدهمین رییس جمهور ترکیه گفت گروه های تروریستی در کشورهایی ظهور می یابند که دولت با ثبات ندارند.وی افزود: داعش کار خود را در سوریه آغاز کرد و سپس وارد عراق نیز شد. این آرزوی ماست که دولت جدید عراق به هرج و مرجی که این گروه ها را قوت می بخشد، پایان دهد.

نوری مالکی نخست وزیر عراق در 14 آگوست جای خود را به حیدر العبادی داد.آمریکا، ترکیه، ایران، دولت منطقه ای کردستان عراق، و گروه های شیعه و سنی عراق از انتصاب حیدر العبادی به نخست وزیری عراق استقبال کرده اند.

اردوغان گفت: ما هم خواستار آن هستیم که ملت عراق، کنار یکدیگر جمع شوند. ما دعا می کنیم عراق دوباره روی پای خود بایستد و متحد شود.

منبع: خبرگزاری آناتولی


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ دوشنبه 10 شهریور1393 ] [ 1:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات نظامی امنیتی سوریه
شنبه 8 شهریور 1393
هلاکت شماری از فرماندهان تکفیری
زنگ خطر تشدید درگیری ها در عرسال
هلاکت پزشک قطری در فرودگاه نظامی طبقه
بمباران جلسه محرمانه داعش در استان دیرالزور
تصرف گذرگاه قنیطره در جولان اشغالی توسط النصره
جنایت فجیع داعش علیه اسرای فرودگاه نظامی طبقه رقه
انهدام دو ساختمان پنج طبقه دمشق از طریق انفجار تونل
آغاز عملیات "سپر دمشق" برای تأمین امنیت شهر دمشق
گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از شش جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقمندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی جبهه حاشیه شهر «دمشق»، تحولات میدانی جبهه «حمص»، تحولات جبهه «دیرالزور»، تحولات میدانی جبهه «قنیطره»، تحولات میدانی جبهه «رقه»، تحولات جبهه «درعا» رئوس گزارش امروز را تشکیل می دهد.
 
تحولات میدانی جبهه حاشیه شهر «دمشق»
 به موازات اجرای روند مذاکرات آتش بس میان ارتش سوریه و گروه های مسلح در منطقه "جوبر" صبح امروز گروه تروریستی "ارتش اسلام" به فرماندهی زهران علوش اقدام به انهدام دو ساختمان پنج طبقه  متعلق به ارتش سوریه در منطقه "خماسیه" از طریق یک تونل مملو از مواد منفجره کردند.به گفته منابع رسانه ای در اثر این انفجار دو ساختمان ویران شدند. هنوز آماری از تلفات ارتش سوریه در این واقعه منتشر نشده است.
عملیات عملیات
 
در واکنش به این جنایت تروریست ها، ارتش سوریه از ساعت 12 ظهر، از زمین و آسمان به مواضع تروریست های تکفیری در جوبر حمله ور شد.به گزارش منابع رسانه ای نزدیک به تروریستهای تکفیری در منطقه، یگان موشکی، توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه منطقه را وجب به وجب هدف موشک باران و گلوله باران قرار دادند، به نحوی که فقط در عرض 5 دقیقه پس از انهدام ساختمان ارتش توسط تروریستها، بیش از 100 موشک به مناطق مختلف جوبر اصابت کرده است. این منابع افزودند که بمب افکنهای ارتش سوریه از ظهر تا عصر بیش از 20 مرتبه اهدافی را در جوبر بمباران سنگین کرده اند.
همزمان نیروی زمینی ارتش سوریه از سه محور به سمت داخل محله جوبر پیشروی را آغاز کردند. بنابر اعلام ستاد فرماندهی ارتش سوریه عملیات امروز با نام "سپر دمشق" و با هدف تامین امنیت شهر دمشق تا پاکسازی کامل جوبر از لوث وجود تروریست های تکفیری لانه کرده در جوبر ادامه خواهد داشت. اما در این مسیر وجود شهرکی از تونل های زیر زمینی و کانال ها که از سوی تروریست ها برای تردد، ذخیره سلاح و مهمات، انهدام خیابان ها و ساختمان های تجمع نیروهای ارتش سوریه، ساخت بیمارستان ها و استراحتگاه های میدانی تعبیه شده است کار پیشروی را برای نیروی زمینی ارتش بسیار سخت و زمان بر خواهد کرد. درگیریها میان دو طرف با شدت هر چه تمام تر در جریان است.تروریست های تکفیری مستقر در جوبر در پاسخ به عملیات ارتش سوریه اقدام به پرتاب چند گلوله خمپاره به منطقه "جرمانا"- که ساکنان آن اکثرا از شهروندان مسیحی و به شدت طرفدار نظام سوریه هستند کردند- که منجر به مجروحیت تعدادی از ساکنین و وقوع خسارات مالی به منطقه شد.
عملیات عملیات
 
تحولات میدانی جبهه «حمص»
 در گیری ها میان نیروهای ارتش سوریه و تروریسته ای مسلح در جبهه حاشیه شمالی حمص در جریان است. ارتش سوریه موفق شد در درگیری های امروز یکی از برجسته ترین فرماندهان گروه های تروریستی تکفیری در این منطقه را به هلاکت برساند. "عمار مصطفی بکور معروف به ابواسامه" فرمانده تیپ عمر ابن خطاب (وابسته به گروه تروریستی "احفاد الرسول") امروز در اثر درگیری ها در اطراف منطقه حوله استان حمص به همراه 15 نفر از همراهانش به هلاکت رسیدند.
 
عملیات
"عمار مصطفی بکور معروف به ابواسامه" فرمانده تیپ عمر ابن خطاب
در درگیری‌های نیروهای ارتش سوریه با تروریست های تکفیری ارتش آزاد در شهرک "ام شرشوح" واقع در حاشیه شهر حمص یکی از مراکز استقرار عناصر این گروه به طور کامل منهدم گردید.
 
تحولات جبهه «دیرالزور»
 روز گذشته جنگنده های ارتش سوریه  محل جلسه محرمانه فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش در شهر "موحسن" از توابع استان دیرالزور را شناسایی و هدف شدیدترین بمباران قرار دادند که منجر به انهدام کامل آن و هلاکت بیش از 55 نفر از فرماندهان ارشد و میدانی این گروه شد. در میان کشته های این بمباران دقیق، "ابوانس تونسی امیر داعش در سوریهسکر احمد معروف به ابونضال (سرهنگ فراری ارتش سوریه و فرمانده سابق گروه تروریستی ارتش آزاد که سه هفته پیش با داعش بیعت و به سمت فرمانده نظامی این گروه در استان دیرالزور و فرمانده اتاق عملیات داعش در حمله به فرودگاه نظامی دیرالزور سوریه منصوب شده بود)، سرهنگ عبدالرحمن (از افسران فراری ارتش سوریه) و یوسف ازمیر امیر داعش در استان دیرالزور شناسایی شده اند. در این حمله که با موشک های هوا به زمین هدایت دقیق انجام شد همچنین تعداد 14 دستگاه خودروی زرهی مجهز به دوشکا و موشک انداز متعلق به داعش نیز به طور کامل منهدم گردید.
عملیات عملیات
سکر احمد، سرهنگ فراری سوریه و فرمانده نظامی داعش در دیر الزور
 
تحولات میدانی جبهه «قنیطره»
 سازمان ملل متحد پنجشنبه 6 شهریور طی بیانیه ای اعلام کرد که گروه تروریستی جبهه النصره، دست کم 43 تن از حافظان صلح سازمان ملل متحد را در بلندی های جولان، ربوده است.دفتر رسانه ای سازمان ملل متحد در این بیانیه اعلام کرد: این نیروهای حافظ صلح در پی تشدید درگیری ها میان ارتش سوریه با تروریست های تکفیری النصره به اسارت عناصر جبهه النصره در آمده اند و تا کنون از سرنوشت آنها هیج اخباری منتشر نشده است. 
 روز چهارشنبه گروه تروریستی جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) به همراه شماری دیگر از گروه های تروریستی تکفیری در عملیاتی با نام "وعده حقگذرگاه قنیطره در بلندی های جولان را به تصرف خود در آوردند.سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه در این باره گزارش داد: تروریست های تکفیری جبهه النصره و گروه های هم پیمان آن، گذرگاه قنیطره حد فاصل خاک سوریه با بلندی های جولان اشغالی را پس از درگیری های شدید با نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه، به تصرف خود در آوردند. نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در بلندی های جولان از زمان آغاز شورش های تروریستی در سوریه، با کمبود نیروی رزمی روبرو هستند.
 برخی از کشورها در پی بحرانی شدن اوضاع امنیتی، نیروهای خود را از منطقه خارج کردند. اتریش سال گذشته نیروهایشان را که شمار آن ها به 377 نفر می رسد، به کشورشان باز گرداند. کانادا، کرواسی و ژاپن نیز اقدام مشابهی انجام دادند.
عملیات
 
بازپس گیری روستای "جباه" در استان قنیطره توسط ارتش سوریه
 منابع رسانه ای و میدانی از قنیطره، خبر از تشدید درگیری ها میان نیروهای ارتش سوریه با تروریست های جبهه النصره که از روز گذشته بر مرز سوریه با فلسطین اشغالی مسلط شدند داده اند.
 پیگیریهای خبرنگار مشرق نشان می دهد که یک روز پس تصرف گذرگاه مرزی سوریه با فلسطین اشغالی توسط ائتلاف گروه های تروریستی تکفیری به رهبری گروه جبهه النصره،  ارتش سوریه در یک عملیات سریع، منطقه "جباه" را باز پس گرفته و برای کنترل دیگر مناطق درگیری های سنگینی با تروریست ها دارد. توپخانه ارتش سوریه نیز اقدام به گلوله باران مواضع تروریست ها در نزدیکی گذرگاه مرزی کرده است.
 
رژیم اسرائیل: دوگلوله خمپاره به اراضی ما اصابت کرد!
 روزنامه تایمز اسراییل به نقل از منابعی در ارتش این رژیم مدعی اصابت دو گلوله خمپاره به اراضی فلسطین اشغالی شد.وزارت جنگ اسراییل هم اعلام کرد در مورد انگیزه و منشا پرتاب این خمپاره ها تحقیقاتی را آغاز کرده است.
عملیات
 
تحولات میدانی جبهه «رقه»
 
جنایت فجیع داعش علیه اسرای ارتش سوریه
 گروه تروریستی داعش روز گذشته 120 نفر از نیروهای ارتشی مدافع فرودگاه نظامی طبقه واقع در استان رقه سوریه را اعدام کردند.به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) این گروه در 24 ساعت اخیر و در دو مرحله این افراد را در بیابان های اطراف منطقه "الحمرات"به دو شیوه ذبح و تیر باران اعدام کرده است. در ویدیوهایی که از این اقدام داعش منتشر شده اسرای ارتش سوریه فرودگاه نظامی طبقه به صورت برهنه به سوی قتلگاه برده می شوند.
 
عملیات عملیات
 
همزمان نیروی هوایی ارتش سوریه اردوگاه آموزش تروریست های داعش در منطقه "عکیرشی" را بمباران کردند که از تلفات و خسارات این حمله آماری منتشر نشده است.
 
هلال احمر قطر: پزشک ما در درگیری های فرودگاه طبقه کشته شد!
سازمان هلال احمر کشور قطر با صدور بیانیه ای خبر هلاکت یکی از کارکنانش را در اثر درگیریها در فرودگاه نظامی طبقه در سوریه اعلام کرد.
 
عملیات
 
تحولات جبهه «درعا»
 فعال رسانه ای طرفدار تروریست های تکفیری در سوریه یکی از فرماندهان ارشد گروه های تروریستی را ترور کرد. "قیس قطاعنه معروف به ابواسلام" فرمانده "تیپ عمری" وابسته به گروه تروریستی "جبهه انقلابیون سوریه"، روز گذشته پیرو اختلافات شخصی  با یکی از فعالان رسانه ای جریان معارضان مسلح دولت سوریه با نام "قیصر حبیب"با وی درگیر شده و در تیراندازی دو طرف به سوی یکدیگر، قیس قطاعنه در اثر اصابت 3 گلوله کلت کمری به شدت زخمی شده و در یکی از بیمارستان های امان پایتخت اردن به هلاکت می رسد.وی فرمانده گروه تروریستی "تیپ عمری" و  از افسران جدا شده از ارتش سوریه با درجه سروانی بود که در سال 2011 و در بدو شورش های تروریستی در این کشور از ارتش فرار کرد و به مخالفان دولت پیوست.وی در سال 2012  اقدام به تاسیس گروه تروریستی "تیپ عمری" کرده و منشأ جنایات و خیانت های فراوانی علیه مردم و  ارتش سوریه شد. نامبرده در اکثر عملیات های نظامی علیه مراکز ارتش سوریه در شهر درعا و مناطق حاشیه ای آن مانند حمله به زندان درعا، اشغال منطقه تل جموع حضور فعال داشته است. لازم به ذکر است که تیپ عمری از گروه های وابسته به گروه تروریستی "جبهه انقلابیون سوریه" است که در استان درعا و حاشیه استان قنیطره فعالیت دارد.
 
عملیات عملیات
قیس قطاعنه فرمانده گروه تروریستی "عمری"
 
بنابر گزارش مرکز حقوق بشر سوریه در تیر اندازی متقابل همراهان "قطاعنهقیصر حبیب نیز به هلاکت رسید. قیس قطاعنه اهل و ساکن منطقه "لجاه" در شرق درعا بود.
 
عملیات عملیات
قیصر حبیب فعال رسانه ای "جبهه انقلابیون سوریه" که در درگیری با فرمانده تیپ عمری هلاک شد.
 
درگیریها در جبهه عرسال لبنان
 با گذشت یک هفته از اعلام خروج تروریست های داعش و النصره از شهرک لبنانی عرسال واقع در نزدیکی مرز با سوریه (منطقه القلمون)، بحران امنیتی در این منطقه و مناطق مجاور آن روز بروز تشدید می شود.در جدید ترین تحول میدانی روز گذشته یک دستگاه خودروی نظامی ارتش لبنان در جرود عرسال حین گشت زنی مرزی به کمین گروهی از تروریست های گروه داعش افتادند که در نتیجه درگیری میان طرفین یک نیروی ارتش لبنان شهید و سه نفر دیگر به شدت زخمی شدند.یگان توپخانه ارتش لبنان برای بیرون آوردن زخمی ها از مهلکه کمین، اقدام به گلوله باران منطقه کرده و با اعزام واحدهای زرهی موفق به تخلیه نظامیان گیر افتاده در کمین شد. در این درگیری ها یک خودروی زرهی تروریست های داعش که به سلاح ضدهوایی مجهز بود منهدم و سرنشینانش به هلاکت رسیدند.گروه داعش نیز در واکنش به این موضوع با انتشار تصاویری از ذبح یکی از 20 گروگان ارتش لبنان (دردرگیری های هفته گذشته میان دو طرف) به نام  گروهبان"علی السید" خبر داد. 
 
عملیات عملیات
شهید گروهبان علی السید عضو ارتش لبنان که روز گذشته به دست تروریست های داعش ذبح شد.
 
لازم به ذکر است که گروه داعش هفته گذشته با حمله به شهرک مرزی عرسال لبنان به مراکز ارتش و ایستگاه پلیس این شهرک حمله کرد و نظامیان موجود در آن را ربود. چند روز پیش رسانه های این گروه ویدیویی از اعترافات این افسران ارتش و پلیس لبنان منتشر کردند و طی آن از مردم لبنان خواستند به حزب الله برای خروج از سوریه و ترک مبارزه با تروریسم تکفیری در سوریه فشار وارد کنند.
 
عملیات

موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ دوشنبه 10 شهریور1393 ] [ 0:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

سه دیدگاه درباره پیدایش داعش

ایران سرافرازانه از معادلات به هم ریخته منطقه بیرون آمد

ایرانی

خبرگزاری تسنیم: سفیر سابق ایران در اردن با بیان اینکه حذف داعش نیازمند همگرایی در سطح داخلی ، منطقه‌ای و بین المللی است، گفت: حذف این گروه به آسانی امکان پذیر نیست اما به هرشکلی که داعش حذف شود، به نفع محور مقاومت خواهد بود.

http://www.tasnimnews.com

۰۹/شهریور/۱۳۹۳ - ۱۰:۰۶

"محمد ایرانی" در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل تسنیم با اشاره به تشکیل یک نوع اجماع منطقه‌ای و بین المللی برای مبارزه با داعش درباره آینده این گروهک تروریستی گفت: در ارتباط با آینده جریان موسوم به داعش که مدتی است نام خود را به "خلافت اسلامی" تغییر داده است، به طور کلی می توان گفت چند دیدگاه بین تحلیلگران و ناظران تحولات منطقه وجود دارد:

(1)یک دیدگاه مبتنی بر این است، داعش به دلیل تفکرات و مواضعی که دارد و بخاطر اقداماتی که علیه مخالفان خود درصحنه میدانی انجام داده است، پایدار نخواهد بود و به زودی از صحنه حذف خواهد شد. استدلال این دیدگاه چنین است درقرن بیست و یکم با توجه به قوانین مختلفی که درصحنه داخلی کشورها، منطقه و جهان شکل گرفته است و بسیاری از کشورها و دولت ها به آنها پایبند هستند، یک جریان تندرو بیاید و بخواهد تمام اینها را زیرپا بگذارد و اقدام به خشونت بیش از حد و کشتار مردم به دلایل نامعقولی بکند، امکان باقی ماندن چنین جریانی درمنطقه غیرممکن است. اصولا یک همچنین فضایی برای نگاه این شکلی – افراطی - در جامعه بین الملل وجود ندارد زیرا کل جامعه جهانی روش ها و شیوه های عملیاتی و اقدامات خارج از منطق و عقل این جریان تندرو را نمی تواند بپذیرد.
سه دیدگاه درباره پیدایش داعش
این کارشناس تحولات خاورمیانه افزود: (2)یک نگاه دیگر مبتنی بر این است که اصولا جریان داعش زائیده برخی از تحولاتی استکه مربوط به همین منطقه است و پایگاه مردمی دارد یعنی معتقد است گرچه داعشی ها با یک تعداد اندک شروع کرد اما از طرف اقشاری از مردم منطقه مورد پذیرش قرار گرفتند. به همین دلیل، به سادگی قابل حذف نیست چراکه  داعشی ها توانستند درمدت اندکی مساحت زیادی از مناطقی تصرف کنند که بیشتر مربوط به اهل سنت است. بنابراین، ریشه درمنطقه دارند. علت این موضوع را چنین تحلیل می کنند، مردم اهل سنت منطقه به خواسته های خودشان طی انقلاب های ۴ ساله گذشته باید می رسیدند، اما مورد سرکوب قرار گرفتند و به آنها نرسیدند. عقده ها و حقدهایی که در درون این افراد وجود داشت، رشد کرد و موجب شد با اولین تحرکی که به نام اسلام، برپایی خلافت اسلامی و گرفتن انتقام مثلا از سردمداران عرب سرداده شد، بدان بپیوندند و زیرپرچم آن جمع شدند. شما ملاحظه می‌کنید در آفریقا و در شمال این قاره و حتی در مالزی و اندونزی یک تعداد افراد با این خلافت بیعت کردند. این مردم امروز فکر می کنند که در کنار داعش می توانند اسلام را برپا دارند و احکام اسلامی را اجرا کنند و یک حکومتی تشکیل دهند که اسم اسلام هم بر روی آن باشد. البته در بین آنان  افرادی وجود دارد که بدنبال پست و مقام  وپول هستند. همه اینها را می شود در کنار این نگاه به آنها توجه داشت.
سفیر سابق ایران در اردن درباره (3)دیدگاه دیگر در این باره گفت: این نگاه معتقد است که جریان داعش را آمریکایی‌ها ایجاد کرده اند تا بین ملت های منطقه تفرقه ایجاد کنند و موجب شوند که این منطقه همواره ضعیف باشد و هیچ وقت مردم نتواند به خواسته ها و آرمان های خود برسند. آنقدر جنگ و درگیری درمنطقه وجود داشته باشد که تمام نیروها به تدریج تحلیل بروند. خب، این یک نگاهی است که بیشتر جریان های شرق به آن دیدگاه توجه دارند. اکنون روس ها خیلی این نگاه را در منطقه تبلیغ می کنند ومعتقدند هرجریان افراطی درمنطقه ساخته دست آمریکاست. ساخته دست سازمان های امنیتی بین المللی است البته آنها نگاهشان براین است که حضور و نفوذ روسیه را درمنطقه توجیه کنند و بگویند که مسکو دوست مردم منطقه است و این را آمریکایی ها اجازه نمی دهند که روسیه به مردم این منطقه نزدیک شود. به هرحال، اینها شعارهایی است که ما می شنویم. به هرحال، این سه دیدگاه درسطح منطقه وجود دارد. یعنی حتی درداخل کشور ما افرادی هستند که به این سه نگاهی که بدانها اشاره کردم، اعتقاد دارند.

داعش به راحتی قابل حذف نیست
این کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه در ارتباط با چشم انداز سرنوشت داعش گفت: اگرمن شخصا بخواهم یک تحلیل را در این زمینه ارائه بدهم معتقدم، جریان داعش جریانی نیست که یک شبه بوجود آمده باشد. بعد از تحولاتی که در عراق رخ داد و با سراریز شدن برخی از افراد القاعده از افغانستان به عراق یک همبستگی بین آنها و نیروهای بعثی ناراضی از حکومت مردمی پس از سرنگونی صدام بوجود آمد. بعد از گذشت مدت ها و با حمایت های منطقه ای و حتی کشورهای خارج از منطقه آنها تقویت شدند و امکاناتی را  دراختیار گرفتند. البته نباید از نقطه ضعف داخلی برخی از دولت ها در عراق غافل بشویم مشکلات در درون حکومت وجود داشت که نتوانست این وضعیت را درست تحلیل بکنند. شما شاهد بودید که داعش ظرف ۴۸ ساعت توانست موصل را اشغال کند. حالا این داعش به راحتی قابل حذف شدن نیست.

ضرورت همکاری در سه سطح
وی با بیان اینکه ما نمی توانیم یک نسخه برای از بین بردن داعش طراحی بکنیم، تصریح کرد: این جریان برخاسته از برخی دیدگاه داخلی کشورهای عراق و سوریه است و هم مورد حمایت های منطقه قرارگرفته و به عبارتی رشد خودش را مدیون کمک های منطقه ای است و هم نگاه های بین المللی بر روی آن وجود دارد، در سه سطح شکل گیری و رشد آن را داشته ایم. بنابراین، دربرخورد با داعش و از بین بردن آن باید سه نسخه را در کنار یکدیگر و در سه سطح دید. هم داخلی، هم منطقه ای و بین المللی. اینها باید دست در دست همدیگر بدهند و در سه سطح اقدام جدی در حوزه های امنیتی، سیاسی، نظامی وعملیاتی باید یک هماهنگی وائتلاف در درون منطقه شکل بگیرد و خود دولت های منطقه باید درکناریکدیگر قرار بگیرند و آینده داعش را به سمت نابودی ببرند.

عربستان و اردن از داعش احساس خطر می‌کنند
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به این سئوال "با توجه به تحولات منطقه آیا این سه مولفه ای که فرمودید شکل گرفته است یا خیر؟ "گفت: بنده بر این باورم که به دلیل اقداماتی که داعش در چند جبهه انجام می دهد، در چند جبهه مشغول نبرد است. به عبارتی از درون اقدامات آن هیچ گونه تاکتیکی دیده نمی شود مبنی براینکه مثلا با این جبهه سازش بکند و با جبهه های دیگر نبرد. داعش با این اقدام خود بتدریج دارد یک نوع وحدت رویه را در نزد مخالفانش بوجود می آورد.  مخالفینی که هم در درون دولت عراق وجود دارند و هم در سطح منطقه. اکنون عربستان و اردن و برخی از دولت هایی که متهم به حمایت از داعش هستند، به تدریج دارند از ناحیه این جریان احساس خطر می کنند و درحال رفتن به سمت یک نوع وحدت رویه در برخورد با داعش هستند.البته این بدان معنا نیست که این حلقه امروز کامل شده است ولی نشانه هایی از آن قابل مشاهده است. به هرحال، شما در لبنان بازگشت سعدالحریری را مشاهده می کنید و در عربستان مواضع مفتیان این کشور علیه داعش ملاحظه می شود. اینها تماما نگرانی های است که از طرف مقابل خودش را نشان می دهد و به تدریج این نگاه ها درحال تقویت شدن است. به نظرم یک نقطه مشترکی بین نگرانی‌ها و دیدگاه هایی که داعش را تهدید برای تمام منطقه می دانند درحال شکل گیری است.

نقطه پیدایش همگرایی
وی با اشاره به مقاله روزنامه نیویورک تایمز مبنی براینکه" نابودی داعش به تدوین استراتژی آن از سوی آمریکا، قطع کمک و حمایت های ترکیه، قطر و عربستان از داعش و شرکت آنها در عملیات نابود ساختن این گروه تروریستی و تشکیل یک نیروی نظامی منطقه ای برای حذف داعش بستگی دارد،" گفت: همه بزودی به این جمع بندی می رسند که زمان نابودی داعش فرارسیده است. فکرمی کنم نقطه عطف پیدایش یک چنین همگرایی زمانی است که داعش منافع اصلی و اساسی کشورهای منطقه و آمریکا را مورد هدف قرار دهد. بدون تردید چنانچه داعشی ها وارد حوزه عربستان، اردن یا کشورهایی که همپیمان آمریکا شوند، آمریکایی ها بیشتر تحریک خواهند شد که علیه آنها وارد عمل شوند. نکته دوم اینکه آمریکایی ها به هیچ وجه نمی تواند به تنهایی داعش را حذف کنند. همانطوری که درافغانستان قادر به حذف القاعده نشدند. هیچ قدرتی  نمی تواند به تنهایی با افراط گرایی مبارزه کند و پیروز شود. مبارزه با این جریان نیاز به همکاری و همسویی دولت های منطقه دارد البته آمریکایی ها می توانند درحذف داعش نقش فعالی داشته باشند ولی حتما باید باحمایت و هماهنگی کشورهای منطقه این حذف صورت بگیرد.

تعارض واشنگتن در منطقه
این کارشناس سیاسی درپاسخ به این سئوال" چنانچه آمریکا بخواهد علیه داعش وارد عمل شود، به نوعی به دولت سوریه کمک کرده است واگر بخواهد وارد عمل نشود، دولت های دوست واشنگتن درمنطقه مورد تهدید قرار می گیرند. واشنگتن برای حل این تعارض چه کار خواهد کرد؟ " گفت: مدت هاست که واشنگتن دچار تعارض درسطح منطقه شده است. این موضوع فقط به داعش محدود نمی شود. درحقیقت از ابتدای رشد جریان افراط گرایی و تروریست در سوریه و جبهه النصره و القاعده آمریکایی ها دچار تعارض شدند بنابراین، در ارسال کمک هایشان که به دست کدامیک از مخالفان دولت بشار اسد برسد، مدت هاست دچار تردیدند. آنان نگران این هستند که اگر کمک ها را بفرستند، دراختیار برخی گروه ها قرار بگیرد و اگر کمک ها را قطع کنند، موجب شود، افرادی که نزدیک به نگاه لیبرالی، لائیک و سکولارهای مورد حمایت آمریکا هستند، به تدریج به طرف جریان های تندرو مثل القاعده و داعش حرکت کنند. لذا مدت ها بود که آمریکایی ها دچار این تعارض بودند اما عملا بعداز آنکه موضوع خلع سلاح شیمیایی سوریه مطرح شد، موضع آمریکایی‌ها به تدریج که مواضع تندی نسبت به سقوط دولت دمشق داشتند، کاهش پیدا کرد. زیرا آنان به این جمع بندی رسیدند که هر گزینه ای پس از بشار اسد قدرت را در سوریه بدست بگیرد حتما افراطی خواهد بود که امروز صحنه گردان منطقه هستند.

سه شیوه برخورد آمریکایی‌ها با داعش
وی با بیان اینکه آمریکایی ها ترجیح دادند با نظام سوریه بیشتر کار کنند ولی درمواضع خود آن را اعلام نمی‌کنند، اظهار داشت: هنگامی که جریان های افراطی در منطقه بیشتر خود را نشان دادند بویژه در عراق و رشد داعش در این کشور و گسترده شدن حوزه نفوذ آن تا حلب، حمص و دیرالروز سوریه، آمریکایی ها به این جمع بندی رسیدند که اگر بخواهند ساده از کنار این موضوع عبور کنند، داعش فردا منافع دوستان کاخ سفید در منطقه را حتما هدف قرار خواهد داد. گرچه آمریکایی ها تاکنون به سه شیوه عمل کرده اند یعنی بالاتر از یک تعارض ساده.  بدین معنا که در یک جا از داعش حمایت کردند و در یک زمان دیگر از این حمایت ها دریغ ورزیدند و درمکان دیگر داعشی ها را در اطراف اربیل مورد حمله قرار دادند. به نظر می رسد آمریکا و همپیمانانش به تدریج به سمتی می‌روند که حمایت های خود را از داعشی‌ها قطع و با آنان برخورد کنند. البته این آمادگی در نزد بسیار از کشورهای منطقه از جمله دولت عراق و سوریه وجود دارد که درچارچوب برخورد با جریان های تندرو از کشورهای قدرتمند بین المللی استفاده کنند حتی درفضاهای سیاسی که برایشان فراهم می شود شرایط خود را بهبود ببخشند.

تقویت نفوذ منطقه ای ایران
ایرانی درارتباط با ترسیم وضعیت منطقه پس از حذف داعش گفت: همانطوری که گفتیم حذف این گروه به آسانی امکان پذیرنیست "لکل حادث حدیث" امروز باید از این تحولاتی که گفتم عبور کنیم. اصلا ممکن است تحولات یک چارچوب های دیگری بخود بگیرد. مشخص نیست. ملاحظه کنید وقتی دولت عراق تقویت شد و قوام یافت مولفه هایی که به قدرت کمک می کند، شکل گرفت و دولت مرکزی مقتدرانه به میدان آمد، آنگاه مسائل متفاوت از امروز خواهد بود. درصورتی که دولت دمشق بتواند خود راجمع کند و پا بگیرد، چارچوب های مبنی بر مقاومت مخصوصا بعد از تحولات غزه تقویت شده است و بعد از رفتن داعش حتما محور مقاومت از وضعیت بهتری برخوردار خواهد شد. درحقیقت، وضعیت نظام ما نیز از لحاظ حوزه نفوذ منطقه ایش تقویت خواهد شد. آنگاه شرایط جدید در منطقه حاکم خواهد شد.

مقاومت قدرت جدید منطقه
این کارشناس مسائل خاورمیانه درپایان تصریح کرد: در این شرایط جدیدی که بدان اشاره شد، ایران قدرتمند در منطقه ظهور خواهد یافت که توانسته از پس معادله به هم ریخته امروز سرفراز بیرون بیاید. از طرف دیگر یک دولت قدرتمندی در عراق شکل گرفته که توانسته تروریست ها را از منطقه ای بیرون براند که درآنجا پاگرفته و قدرتمند شده بودند . دولت بشار اسد نیز توانسته بحران های داخلی را پشت سرگذاشته و استحکام یابد. در فلسطین مقاومت توانسته پیروزی های چشم گیری درمقابل با رژیم صهیونیستی بدست آورد. محور مقاومت بعد از حذف داعش اصولا باید یک قدرت جدیدی را به نمایش بگذارد. به هرحال، هر شکلی که داعش حذف شود، به نفع محور مقاومت خواهد بود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور اردن، کشور عراق، کشور عربستان، ایالات متحده آمریکا
[ یکشنبه 9 شهریور1393 ] [ 21:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]
برآوردهای جدید از گسترش سرطانی داعش در عراق و سوریه
 
 http://dailymessenger.com.pk/wp-content/uploads/2014/02/syrian1.jpg
 

منابع امنیتی عراقی، شمار افراد وابسته به گروه تروریستی داعش را بسیار بیشتر از اعدادی برآورد می‌کند که فعلا در رسانه‌ها مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک»، در حالی که دیپلمات‌ها و ناظران غربی، شمار جنگجویان داعش را بین بیست تا پنجاه هزار تن برآورد می‌کنند، هشام الهاشمی، کار‌شناس امنیتی ساکن بغداد، اعضای کنونی داعش را نزدیک به صد هزار تن می‌داند.

بنا بر این گزارش، در صورت درستی این آمار، داعش پس از پیروزی‌های نظامی چند ماه اخیر خود به گونه‌ای سرطانی رشد کرده است. بنا به گفته هاشمی، اشغال موصل توسط داعش در این جریان تأثیر جدی داشته است. شهر سنی‌نشین و تقریبا دو میلیونی موصل، شمار بسیاری از افسران سابق بعثی را در خود جای داده است و در حالی که بسیاری با اکراه به صفوف داعش پیوسته‌اند، برخی دیگر از مردم منطقه، داوطلبانه به کمک داعش رفته‌اند.

الهاشمی که به عنوان یک محقق گاهی به نیروهای امنیتی عراق نیز مشاوره می‌دهد، افزون بر اطلاعات میدانی، به صد‌ها حافظه رایانه ای دسترسی داشته که پس از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد داعش به دست آمد. وی داعش را حالت گسترش‌یافته و بزرگ‌تر گروه‌هایی می‌داند که به لحاظ ایدئولوژیک و تاریخی در این منطقه وجود داشته‌اند.

این گزارش می افزاید: پیش از الهاشمی، ابراهیم الصمیدعی، کار‌شناس سابق اطلاعاتی و از تحلیلگران سیاسی مقیم اردن نیز چنین برآوردی از میزان اعضای داعش ارائه کرده بود. به گفته وی، شمار اعضای داعش به نحو خطرناکی افزایش یافته است. داشتن منابع مالی و اسلحه زیاد، باعث شده که داعش اعضای دیگر گروه‌های تروریستی را جذب خود کند. الصمیدعی البته تأکید دارد که همه اعضای داعش الزاما در درگیری‌ها نیستند.به گفته الهاشمی، علاوه بر نیروهای رزمی و میدانی، داعش تعدادی از افسران ارشد ارتش صدام را نیز جذب کرده است.

سالم الجمیلی، یک کار‌شناس امنیتی و از اعضای سابق سازمان‌های امنیتی عراق، شخصا شمار بسیاری از اعضای داعش را می‌شناسد که یا عضو ارتش بعث و یا فرزندان آن‌ها هستند. به گفته وی، افسران ارشد بعثی اکنون در حکم برنامه‌ریزان جنگی و فرزندان آن‌ها و نیروهای جوان‌تر ارشد صدام به عنوان نیروی رزمی به داعش کمک می‌کنند.

به گفته الهاشمی، در هر دو جبهه عراق و سوریه، مدیریت درگیری‌ها در دست افسران سابق بعثی است. داعش نیروهای خود را تقریبا مساوی بین عراق و سوریه تقسیم کرده است.

برآورد‌ها حاکی از این است که در عراق، نیمی از نیروهای داعش رزمی هستند و نیم دیگر مشغول کارهای پشتیبانی؛ یعنی اداره امور و حمل و نقل یا کارهای اقتصادی مانند نظارت بر انتقال و فروش غیرقانونی نفت هستند. در سوریه نیز نیروهای داعش ساختار تقریبا مشابهی دارند.

الهاشمی، شمار اعضای خارجی داعش را بیش از هفت هزار جنگجو برآورد می‌کند که نیمی از آن‌ها از آفریقای شمالی آمده‌اند. بسیاری از آن‌ها جوانانی هستند که پس از تحولات سال های اخیر کشورهای عربی به نام بهار عربی در کشورهایی مانند تونس، لیبی و الجزایر به افراط کشیده شده‌اند. داعش همچنین چند صد عضو از چچن و اروپای شرقی و حدود دوهزار عضو از کشورهای شمال اروپا و از جمله حدود ۴۵۰ بریتانیایی را در صفوف خود جای داده است.

در همین حال نشریه معتبر اکونومیست نیز در گزارشی مفصل به جریان و چگونگی پیوستن نیروهای خارجی به داعش پرداخته است. گزارش به نقش پررنگ ترکیه در روند پیوستن اتباع اروپایی به داعش پرداخته و نوشته نیروهای خارجی پس از ورود به فرودگاه استانبول با پروازهای داخلی ترکیه به شهرهای مرزی با سوریه رفته و سپس از راه هایی مشهور وارد سوریه می‌شوند.


این گزارش پس از مرور کارزار سنگین تبلیغی در فضای مجازی برای جذب این افراد و توضیح چرایی کارساز بودن این تلاش‌ها، به توصیف وضعیت شهروندان اروپایی در رقه، مرکز حکومت داعش پرداخته است. نکته مهم اینکه برای این شهروندان اروپایی، وضعیت سوریه در قیاس با جهاد در کوه‌های افغانستان بسیار بهتر است و به همین دلیل آن‌ها برای توصیف کارهای خود از هشتگ «جهاد پنج ستاره» در فضای مجازی استفاده می‌کنند.

برخی از این اتباع اروپایی پیش از رسیدن به سوریه، سابقه دست زدن به اسلحه را نداشته‌اند و پس از ورود به سوریه چنین آموزش‌هایی دریافت کرده‌اند. بعضی اتباع اروپایی در این دوره در قتل و کشتار همراه داعش بوده‌اند و برخی از آن‌ها حملات انتحاری نیز انجام داده‌اند.

گروگان‌های رهایی یافته از دست داعش گزارش داده‌اند که اتباع اروپایی برای داعش نیروهایی کارآمد هستند که از آن‌ها به عنوان زندانبان گروگان‌های غربی و برای ارتباط برقرار کردن با خانواده‌های آن‌ها برای باج گیری استفاده می‌شود.

یک مؤسسه تحقیقات امنیتی در نیویورک به نام Soufan Group برآورد کرده که تا پایان ماه می‌، حدود ۱۲هزار جنگجو خارجی از ۸۱ کشور و از جمله سه هزار شهروند غربی به داعش پیوسته‌اند.

همچنین پیش‌بینی شده است که این تعداد پس از اعلام خلافت در ۲۹ ژوئن با سرعت بیشتری افزایش یافته باشد. به این ترتیب، جذب نیروی خارجی بسیار سریع‌تر از جنگ در افغانستان در دهه ۱۹۸۰ و در عراق پس از حمله امریکا در سال ۲۰۰۳ بوده است. جدول زیر، تعداد اعضای خارجی داعش را در دو دسته کشورهای دور و نزدیک و با عدد برای نشان دادن تعداد آن‌ها و با نمودار میله‌ای برای مقایسه تعداد نسبت به جمعیت کشور‌ها نشان داده است.

 
گزارش‌ها حاکی از آن است، در حالی که بیشتر اعضای غربی داعش زیر چهل سال دارند، اکنون ۱۰ تا ۱۵ درصد آنهایی که به سوریه می‌روند زن هستند. گفته می‌شود، تنها از سوئد ۳۰ زن به سوریه رفته‌اند؛ برخی به این امید که در آنجا ازدواج کنند و برخی دیگر برای پیوستن به واحدهای زنانه‌ای که مقررات مورد نظر داعش را در مناطق تحت کنترل آن اجرایی می‌کنند.

۰۷ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۴


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه 8 شهریور1393 ] [ 15:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کشته شدن 18 زن تونسی در سوریه

http://www.wanacenter.ir/

بر اساس آخرین گزارشات و آمار صادره از سوریه ، ۱۸ زن تونسی که در عملیات تروریستی به عنوان اشخاص انتحاری، و رزمنده و نیز جهاد نکاح حضور داشته اند کشته شده اند.

به گزارش وانا به نقل از الشروق، بر اساس آخرین گزارشات و آمار صادره از سوریه، ۱۸ زن تونسی که در عملیات تروریستی به عنوان اشخاص انتحاری، و رزمنده و نیز جهاد نکاح حضور داشته اند کشته شده اند. در این راستا استاد "ناجی جلول" یکی از متخصصان تونسی علت اصلی حضور زنان در این گروه ها را فقر و تنگدستی عنوان کرده است.

وی در این باره گفته است: اوضاع اجتماعی عاملی است که برخی از زنان را وادار می کند که به اموری همچون جهاد نکاح و خود فروشی به شکل های مختلف روی آوردند. وی علت حضور انبوه زنان تونسی را در این گروه ها نوعی غرب زدگی برجای مانده از دوران بن علی دیکتاتور پیشین تونس می داند که سبب شده است زنان به عضویت و حضور در گروه های تندرو روی آورند.

همچنین به گزارش مرکز نتائج عمومی و تحقیقات استراتژیک، منابع امنیتی عربستان سعودی فاش کرده اند که ۴۰ درصد از اعضاء القاعده و نیز گروه های تندرو و تروریستی را زنان تشکیل می دهند. به گزارش این موسسه، نقش زنان در گروه های تروریستی و جنایت های سازمان یافته بسیار مشهود است. در این گزارش به حضور زنان در شبکه های تروریستی و حمایت های لجستیک از آنها نیز اشاره شده است که به شکل مستقیم صورت نمی گیرد، بلکه به شکل تحویل مسکن، غذا و دیگر خدمات صورت می پذیرد. این گزارش علت حضور زنان در این گروه ها را مشکلات اقتصادی، از هم پاشیدگی خانواده ها، داشتن افکار افراطی و ترغیب گروه های تندرو و نیز حمایت مالی برخی از شبکه های اینترنتی جهت به کارگیری زنان و مردان در اقدامات تروریستی عنوان کرده است.

7 شهريور 1393 ساعت 22:50


موضوعات مرتبط: جهاد نکاح(جنسی)، سازمان القاعده، جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ شنبه 8 شهریور1393 ] [ 13:48 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فهرست توان نظامی  10 ارتش عربی در سال 2014

http://www.shafaqna.com/persian/

پنجشنبه, 06 شهریور 1393 ساعت 00:41

شفقنا - سایت globalfirepower که ویژه مسائل نظامی مرتبط با ارتش های جهان است، فهرستی از 10 ارتش نیرومند عربی و جایگاه آن ها در میان ارتش های جهان را منتشر کرده است. برپایه آن چه در این فهرست آمده، نیرومندترین 10 ارتش عربی عبارتند از:
1- مصر
ارتش مصر، نیرومندترین ارتش عربی است که در میان ارتش های جهان رتبه 13 را دارد.
آمار شهروندان مصر: 83 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 468 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 479 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 35 میلیون نفر.
شمار تانک: 4487
شمار زره پوش ها: 9646
شمار هواپیماهای نظامی: 863
شمار هلیکوپترها: 200
شمار شناورها: 221
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیردریایی ها: 4
بودجه دفاعی: 4.4 میلیارد دلار

2- پادشاهی سعودی:
دومین ارتش نیرومند عربی را دارا است که در میان ارتش های جهان، دارای رتبه 25 است.
آمار شهروندان سعودی: 28 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 233 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 25هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 13 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1909
شمار زره پوش ها: 4890
شمار هواپیماهای نظامی: 977
شمار هلیکوپترها: 368
شمار شناورها: 23
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه نظامی: 56 میلیارد دلار

3- سوریه:
ارتش سوریه سومین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 26 را دارد.
آمار شهروندان سوریه: 20.8 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 304 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 450هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 9.93 میلیون نفر
شمار تانک ها: 4150
شمار زره پوش ها: 7940
شمار هواپیماهای نظامی: 695
شمار هلیکوپترها: 176
شمار شناورها: 41
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.8 میلیارد دلار

4- الجزایر:
ارتش الجزایر چهارمین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 31 را دارد.
آمار شهروندان این کشور: 37.3 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 127 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 150 هزار نفر
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 18 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1050
شمار زره پوش ها: 1800
شمار هواپیماهای نظامی: 409
شمار هلیکوپترها: 136
شمار شناورها: 29
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: 3
بودجه دفاعی: 10 میلیارد دلار


5- امارات متحده عربی:
ارتش امارات متحده عربی پنجمین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 42 را دارد.
آمار شهروندان این کشور: 7.8 میلیوننفر
شمار نیروهای ارتش: 65 هزار نفر
شمار نیروهای ذخیره: ندارد
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 3 میلیون نفر (از بالاترین آمارها در جهان)
شمار تانک ها: 545
شمار زره پوش ها: 1540
شمار هواپیماهای نظامی: 457
شمار هلیکوپترها: 140
شمار شناورها: 70
شمار ناوهای هواپیما برد: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 15.2 میلیارد دلار

6- یمن:
ارتش یمن با وجود نا آرامی هایی که این کشور شاهد آن است، در رده ششمین ارتش نیرومند عربی ایستاده است. این ارتش در میان ارتش های جهان، رتبه 45 را دارد.
آمار شهروندان یمن: 24.7 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 401 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 450هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 8.1 میلیون نفر
شمار تانک ها: 106
شمار زره پوش ها: 600
شمار هواپیماهای نظامی: 600
شمار هلیکوپترها: 94
شمار شناورها: 33
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.2 میلیارد دلار


7- اردن:
ارتش اردن هفتمین ارتش نیرومند عربی است که رتبه 67 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان اردن: 5.6 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 100 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 65 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 2.8 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1048
شمار زره پوش ها: 2881
شمار هواپیماهای نظامی: 324
شمار هلیکوپترها: 118
شمار شناورها: 39
شمار ناوهای هواپیما برد: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.3 میلیارد دلار

8- ارتش عراق:
ارتش عراق که زمانی نیرومندترین ارتش عربی بود که در ردیف پنجم ارتش های نیرومند جهان قرار داشت، اکنون هشتیمن ارتش نیرومند عربی است که رتبه 68 را در میان ارتش های جهان به خود اختصاص داده است.
آمار شهروندان: 32 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 276 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 342 هزار نفر
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 13 میلیون نفر
شمار تانک ها: 396
شمار زره پوش ها: 2643
شمار هواپیماهای نظامی: 278
شمار هلیکوپترها: 129
شمار شناورها: 88
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 5.5 میلیارد دلار

9- عمان:
ارتش عمان که نهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 69 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان عمان: 3.1 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 62هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 20 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم برای خدمت را دارند: 1.4 میلیون نفر
شمار تانک ها: 215
شمار زره پوش ها: 1040
شمار هواپیماهای نظامی: 101
شمار هلیکوپترها: 42
شمار شناورها: 8
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه نظامی: 6.7 میلیارد دلار

10- کویت:
ارتش کویت که دهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 74 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان کویت: 2.8 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 14.5 هزار نفر
شمار نیروهای ذخیره: ندارد
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 1.3 میلیون نفر
شمار تانک ها: 368
شمار زره پوش ها: 932
شمار هواپیماهای نظامی: 108
شمار هلیکوپترها: 44
شمار شناورها: 44
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 5.1 میلیون دلار

منبع :العربیه


ملاحظه:برخی از آمار و اطلاعات مندرج در این گزارش ممکن است به علت ترجمه ، تایپ و ... صحیح نباشد و با آمار کنونی سایت  http://www.globalfirepower.com  تفاوت دارد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور اردن، کشور عراق، کشور عربستان، کشور کویت، کشور امارات، کشور عمان، کشور مصر
[ پنجشنبه 6 شهریور1393 ] [ 9:39 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اتریش ؛ نخستین پایگاه اروپایی داعش؟!

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 5 شهریور 1393 - 18:54:32
مسئولان سازمان اطلاعات اتریش از طرح گروه تروریستی داعش برای سلطه بر برخی از کشورهای مهم اروپایی، براساس نقشه منتشرشده از سوی داعش خبر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، پایگاه خبری دبلیو. ان. دی آمریکا به نقل از مسئولان سازمان اطلاعات اتریش نوشت: بسیاری از چچنی ها از روسیه به اتریش آمده اند و از جمله عناصر تروریستی هستند که در درگیری های سوریه مشارکت فعال داشته یا خواهان اعزام به این کشور هستند.

این پایگاه آمریکایی افزود: اتریش به کانون اصلی توجه عناصر تروریست از اروپا تبدیل شده است که خواهان رفتن به سوریه هستند و موقعیت اتریش به علت واقع شدن در مرکز اروپا، این مساله را تسهیل می کند.

" دبليو .ان .دی'' افزود: گزارش سازمان اطلاعات اتریش بر این باور است که این کشور به کانون برای جذب عناصر تروریست اروپایی تبدیل شده که قصد سفر به سوریه را دارند و از طریق بالکان غربی به ترکیه و از آن جا به سوریه می روند و دولت ترکیه هم با وجودی که اخیراً داعش را گروهی تروریست نامیده، از ورود این افراد به سوریه هیچ ممانعتی به عمل نمی آورد.

این در حالی است که گروهک داعش حمله به مناطق جنوب ترکیه را آغاز کرده و هنگام سلطه بر شهر موصل در شمال عراق، نسبت به بازداشت دیپلمات های ترک اقدام کرد.

در همین حال، گزارش یک روزنامه اتریشی و نیز گزارش مرکز "گلادستون" حاکی از آن است که اتریش به نقطه آغازی برای حرکت عناصر "جهادی" جهانی تبدیل شده است.

به نوشته این پایگاه آمریکایی، پس از آن که اتریش به مرکزی برای صادر کردن عناصر "جهادی" اروپایی به سوریه تبدیل شد، دولت وین جمع آوری اطلاعات با هدف بررسی اوضاع کنونی را آغاز کرده و گزارش سازمان اطلاعات اتریش حاکی از آن است که عناصر جذب شده برای عضویت در داعش، از تابعیت ها و نژادهای مختلف هستند، اما به نظر می رسد که هدفشان واحد است.

نگرانی اتریش از تمایل جوانان اتریشی به افکار و گرایشات تندروانه و تبدیل شدن آنان به حامیان گروه تروریستی داعش، پس از بازداشت 9 نفر از عناصر چچنی که قصد داشتند از این کشور و از طریق بالکان به سوریه بروند، تشدید شده است.

دراین حال، انتظار می رود که برخی از آنان به روسیه بازگردند، جایی که در آن آماده باش امنیتی اعلام شده است؛ چرا که چچنی ها طی سال های گذشته حملاتی را در داخل خاک روسیه اجرا کردند که از جمله آن می توان به حمله به مترو مسکو و فرودگاه بین المللی این شهر اشاره کرد.

منابع امنیتی در وزارت کشور اتریش نیز اعلام کرده اند که حدود 130 نفر از عناصر اتریشی در سوریه می جنگند و آن ها بخشی از حدود 4000 عنصر موسوم به "جهادی" اروپایی هستند که در کنار داعش به جنگ مشغول هستند.

این پایگاه آمریکایی اعلام کرد: داعش اخیراً اعلام کرده که زمینه آموزش عناصر "جهادی" اروپایی برای بازگشت به کشورهایشان و اجرای حملات در آن جا را فراهم می کند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، فدراسیون روسیه، جمهوری چچن، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور اتریش
[ پنجشنبه 6 شهریور1393 ] [ 8:56 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روش داعش برای آموزش سربریدن به کودکان

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری، از عناصر خود خواسته است که به کودکانشان سربریدن بیاموزند.

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 3 شهریور 1393 - 9:40:18
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، سایت ها و صفحه‌های وابسته به داعش در اینترنت، تصاویری را از یک کودک لیبیایی منتشر کرده‌اند که با تقلید از سناریوی سربریدن "جیمز فولی" خبرنگار آمریکایی ، سر عروسکی را از تنش جدا می‌کند.

این عکس با این پیام منتشر شده است: "به کودکانتان سربریدن را بیاموزید، تا به شما کمک کنند؛ فردا سرهای متعفن بسیاری وجود خواهد داشت".

در یکی از عکس‌های منتشر شده، کودکی نقابدار و چاقو به دست جلوی پرچم سیاه داعش ایستاده و عروسکی را به دست دارد. در عکس دیگر همان عروسک درحالیه سر آن از بدنش جدا شده، به زمین افتاده است.
روزنامه "الحیات" چاپ لندن نوشت: لباس این عروسک به رنگ نارنجی است، و یاد آور لباسی است که "جیمز فولی" خبرنگار آمریکایی پیش از بریده شدن سرش به دست یکی از اعضای انگلیسی گروه تروریستی داعش، به تن داشت.
گروه تروریستی داعش اردوگاه‌هایی را برای آموزش کودکان ایجاد کرده است.
مرکز موسوم به "دیده‌بان حقوق بشر سوریه" اعلام کرده است که داعش توانسته است هزاران کودک عراقی و سوری و دیگر کشورهای عربی را به خدمت بگیرد.
این مرکز وابسته به مخالفان که مقر آن در لندن قرار دارد ، تأکید کرده است که این کودکان 12 تا 16 ساله در اردوگاه هایی ویژه در اطراف استان نینوا در عراق، استفاده از سلاح را آموزش می‌بینند.
الحیات به نقل از ناظران نوشت، داعش به دلیل سرخوردگی شدید اعضای خود به دنبال نسل جدیدی از تروریست ها است که از کودکی سلاح به دست گرفته باشند و هرگونه احساسی درون آنها مرده باشد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور لیبی
[ چهارشنبه 5 شهریور1393 ] [ 6:19 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان:

با ایران درباره سوریه و عراق گفت‌‌وگو می‌کنیم

تقوا ایران عربستان  
 
۰۴/شهریور/۱۳۹۳ - ۰۴:۰۷
خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان درباره سفر معاون وزیر خارجه ایران به آن کشور گفت‌وگوی تهران و ریاض را با توجه به نقش دو کشور در منطقه مهم دانسته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالله العسکر»، رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان در واکنش به سفر امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران به ریاض، گفت‌وگوی بین دو کشور را با توجه به نقش منطقه‌ای آنها مهم دانسته است، اما گفته عربستان با ایران به صراحت درباره «دخالت‌های این کشور در عراق و سوریه» سخن خواهد گفت.

به گزارش پایگاه خبری عرب‌نیوز، عبدالله العسکر گفت: «برای ایران و عربستان گفت‌وگو بسیار مهم است، چون هر دوی آنها در منطقه نقش دارند، اما ما مجبوریم با آنها به صراحت درباره مسائلمان پیرامون دخالت‌های آنها درباره عراق و سوریه سخن بگوییم.»

این اظهارات آقای العسکر در حالی صورت گرفته که منابع امنیتی اردن روز دوشنبه گزارش دادند رژیم اسرائیل از عربستان سعودی برای ارسال یک فروند پهپاد جاسوسی به ایران کمک گرفته است. برخی گزارش‌ها هم مدعی هستند سفر آقای امیر عبداللهیان به ریاض برای گفت‌وگو در همین باره است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 8:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رئیس سابق CIA: داعش به زودی به آمریکا حمله می کند

http://www.shafaqna.com/persian/

سه شنبه, 04 شهریور 1393 ساعت 05:33

شفقنا - ژنرال مایکل هایدن مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA گفت که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، به زودی به آمریکا و غرب نیز حمله خواهد کرد. او همچنین با همکاری با نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای جنگ علیه داعش در این کشور اعلام مخالفت کرد و نتایج این گونه همکاری را «ویرانگر» دانست.
به گزارش شفقنا به نقل از العربیه ،هایدن که در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان سخن می گفت، درباره امکان حمله داعش به آمریکا گفت: «مساله تنها زمان است و به فرضیه ها و نیت ها ارتباطی ندارد. به نظرم منطقی است اگر بگویم گروه داعش یک گروه تروریستی محلی نیرومند است. شاید در بعد منطقه ای هم قوی باشد. اما تا کنون مطامع بین المللی از خود نشان نداده است که البته ابزارهای آن را دارد
هایدن افزود: «شهروندان آمریکایی و اروپایی وجود دارند که نیت خود را برای حمله به ما ابراز کرده اند. شاید در انتظار زمان و مکان مناسب باشند. شاید این حمله سریعتر از زمانی که گمان می کنیم روی دهد. اکنون آن ها با گروه القاعده رقابت می کنند و راهی بهتر از حمله به غرب برای جلب اعتماد دیگر سازمان های جهادی وجود ندارد. معتقدم که منافع آمریکا و آمریکایی ها در منطقه در خطر است.»
هایدن در پاسخ به سوالی درباره وجود اطلاعاتی درباره حمله قریب الوقوع اظهار داشت: «پیشتر از اهمیت دشمنانمان کاستیم. اندیشه ای هم که از راه آن حملاتی همچون یازده سپتامبر را پیش بینی کنیم نیز از دست داده ایم.»
او ادامه داد: «مساله تنها به دفاع و دور نگاه داشتن افراد مظنون از هواپیماها و فرودگاه های آمریکایی مرتبط نمی شود. بلکه به حمله، ضربه زدن به داعش و نگران کردن آن ها برای سلامتی شان باز می گردد تا درآمدهای خود را به جای تهدید ما، در دفاع از خود هزینه کنند.»
رئیس سابق سازمان CIA درباره امکان همکاری با دشمنان آمریکا در منطقه از جمله نظام بشار اسد برای مقابله با داعش گفت: «نمی دانم آیا چنین مساله ای تا کنون روی داده یا نه و نمی توانم آن را به شکل کلی بعید بدانم. انسان ها شاید در آینده در اندیشه های خود بازنگری کنند. اما آن چه می توانم بگویم این است که هر اندازه این اقدام از لحاظ استراتژیک قانع کننده و مفید به نظر برسد، اما بسیار ویرانگر خواهد بود و من چنین اقدامی را اشتباه می دانم.»
او به همکاری آمریکا با سازمان اطلاعات اسد برای جلوگیری از ورود شبه نظامیان از سوریه به عراق اشاره کرد که نتیجه ای در پی نداشت. او در عین حال حملات هوایی به مواضع داعش را در سوریه مفید دانست.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، ایالات متحده آمریکا
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 7:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روسیه و عربستان؛ همپیمانان تازه در خلیج فارس

یوری بارمین طی یادداشتی در راشا دایرکت به بررسی روابط کنونی میان فدراسیون روسیه و عربستان سعودی پرداخته است. وی معتقد در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است.

http://www.iras.ir/

يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۰

نوشته: یوری بارمین؛
برگردان: لیلا ساداتی، عضو شورای نویسندگان ایراس؛ 
منبع: راشا دایرکت

ایراس؛ در هفته های اخیر شاهد افزایش خشونت در خاورمیانه و پیشروی گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش (ISIS) در عراق و گرفتن بدون زحمت مناطق بزرگی از قلمرو این کشور بوده ایم. بی ثباتی فزاینده در منطقه موجب رخ دادن تحولات عظیمی در درون اتحادهای سیاسی شده است. در حالی که کاخ سفید به فرستادن نیروی نظامی به مقصد بغداد می اندیشد، وزیر امور خارجۀ روسیه سرگئی لاوروف از عربستان سعودی که متحد قدیمی ایالات متحده در منطقه و یکی از ذینفعان کلیدی در بحران عراق است، دیدار می کند. 
روسیه در پی اجرای نقشی بزرگ تر در خاورمیانه بوده است، اما عدم توانایی مسکو در موفقیت در خلیج فارس، یعنی کلید تأثیرگذاری بر خاورمیانه، بارها مانع از این شده که بتواند جانشین ایالات متحده که شریکی قابل اعتماد برای قدرت های منطقه است، گردد. برخلاف این پیش زمینه، دیدار لاوروف از عربستان سعودی این فرصت را برای مسکو فراهم کرده است که به کشورهای حوزۀ خلیج فارس ثابت کند که در حقیقت این کرملین است که این روزها در سوریۀ بحران زده و ایران نافرمان دارای نفوذ و تأثیرگذاری می باشد و نه کاخ سفید. 

► روسیه و عربستان سعودی: تحول در روابط سرد
 
در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است. دشمنی میان مسکو و ریاض تحت تأثیراختلافات شدید در مورد مسئولیت کرملین در جنبش جدایی طلبان چچن در اوایل دهۀ ۲۰۰۰ و نقش اتهامات ریاض در آن، دیکته می شد. با این حال، اکنون بزرگ ترین تفاوت میان این دو در موضع آنها نسبت به جنگ داخلی سوریه و برنامۀ هسته ای ایران است. 
عربستان سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) (GCC) دائم پشتیبانی بی قید و شرط روسیه از دمشق و تهران را مورد انتقاد قرار داده اند. با این وجود روابط روسیه ـ عربستان از فوریۀ ۲۰۱۴، یعنی هنگامی که وزیر امور خارجه، شاهزاده سعود الفیصل حاکمیت بر سیاست عربستان سعودی را در قبال سوریه، از شاهزاده بندار بن سلطان (رئیس اطلاعات سعودی از اپوزیسیون سوریه که پشتیبانی مالی می کرد، گرفت تغییر کرد
از لحاظ ژئواستراتژیک این بدین معناست که عربستان سعودی در حال بازنگری در اتحاد پریشان خود با ایالات متحده و امیدواری به یک سیاست دقیق نسبت به سوریه در یک تصمیم به موقع نسبت به بحران کنونی عراق و اتهامات وارده به سعودی مبنی بر اینکه پشتیبانی مالی سعودی موجب افتادن سوریه به دست ISIS است، برآمده است. 
این تصمیم ریاض با تب و تاب دیدار میان مقامات ارشد روس و مقامات سعودی همراه شد که پیشتر در ماه ژوئن در سوچی میان رئیس جمهور روسیه ولادمیر پوتین و وزیر امور خارجه سعود الفیصل انجام شد. با این پیش زمینه، دیدار لاوروف از جده که یکی از شهرهای اصلی و پر رفت و آمد عربستان است، فصل جدیدی از روابط دوجانبه و احتمالاً تحول بزرگی در اتحادهای منطقه ای را می گشاید. 

► عراق و سوریه: نقاط عطف 

در جده، لاوروف و همتای سعودی او طیفی از موضوعات از تقویت مناسبات اقتصادی گرفته تا بهبود همکاری هسته ای را مورد بحث قرار دادند، اما نقطۀ عطف این صحبت ها مسئلۀ بی ثباتی عراق و جنگ داخلی سوریه بود. این دو موضوع بهم مرتبط بوده و بدون شک یافتن راه حل آنها نیز مستلزم فعالیت گسترده در هر دو سوی مرزهای این دو کشور می باشد. با این حال روسیه و عربستان سعودی در مورد موضوعات محوری که از حوادث سوریه و عراق ناشی می شود، نظرات متفاوتی داشتند.
 در حالی که لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که روسیه و عربستان سعودی عقیدۀ یکسانی دارند، "و اینکه اکنون تروریسم مشکل اصلی است و همه تلاش ها می بایست بر جلوگیری از تسلط یافتن تروریست ها بر منطقه متمرکز شود"، ریاض به تقسیمات فرقه ای به عنوان نیروی انگیزشی در پس تعارضات عراق و سوریه می نگرد. برای ریاض فاکتور شیعه در هر دوی این کشورها دلیل بر دخالت احتمالی ایران می باشد. عربستان سعودی به صراحت بحران فرقه ای اخیر عراق و سیاست های انحصاری که برای مدت ۸ سال از سوی دولت شیعی نخست وزیر مالکی به اجرا درآمده را مقصر دانسته است. در سوریه، سعودی ها به علوی ها که یک اقلیت شیعی منشعب شده از رهبر سوریه بشار اسد می باشند، به عنوان دست نشاندۀ ایران می نگرند.
 در این دیدار هر دو طرف موافق بودند که حفظ تمامیت ارضی هر دو کشور عراق و سوریه محور اصلی ثبات در سراسر خاورمیانه است. لاوروف گفت: "اجتناب از موج جدیدی از تجزیه در میان کشورهای منطقه حیاتی است. چنین خطری همچنان باقی است و حتی اخیراً به دلیل اعمال انجام شده توسط شبه نظامیان موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در حال افزایش می باشد". 
تجزیۀ احتمالی سوریه و عراق ممکن است در امتداد خطوط فرقه ای رخ دهد که ممکن است منجر به تشکیل دولت های جداگانۀ شیعه، کرد و سنی تحت سلطۀ افراط گرایان ISIS گردد. این مسئله می تواند سابقه ای خطرناک ایجاد کند که بویژه ممکن است موجب افرایش ناآرامی های فرقه ای در عربستان سعودی شود، زیرا ترکیب قومی آن همگن نیست. 
در ۲۰ ژوئن، رئیس جمهور پوتین با نخست وزیر عراق مالکی گفتگو کرد و پشتیبانی خود را از دولت عراق و اقدامات آن علیه ISIS اعلام داشت. مالکی به عنوان نخست وزیری که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است، توسط ایران و ایالات متحده نیز پشتیبانی می شود. این سه کشور از اقدامات نظامی او علیه ISIS پشتیبانی می کنند و این همان نقطه ای است که اختلاف با عربستان سعودی بالا گرفته است. چنین ترتیباتی برای ریاض نامطلوب است و به آن به عنوان پتانسیلی برای مصالحه در شکل گیری دولت واحدی که بتواند تمامی فرقه های محلی را نمایندگی کند، نگاه می کند. 

► آیا روسیه کلید ورود به خلیج پارس را یافته است؟
 
دیدار لاوروف از جده از این جهت که در پایان رمضان اتفاق افتاد، دیداری نمادین بود که به روشنی جایگاه یک بازیگر منطقه ای مهم را به روسیه می دهد و آن را به موضع یک میانجی ارتقا می دهد. مسکو به عنوان یک واسطه می تواند روابط خوب خود را با ایران و بنابراین با شیعیان عراق برای تأثیر گذاشتن بر آنها جهت جانشینی نخست وزیر کنونی با ایاد علوی که میانه رو تر است، اعمال نماید. کرملین به نوبۀ خود نباید این اتحاد در حال ظهور خود با ریاض را به اشتباه به عنوان پایان هژمونی دیپلماتیک ایالات متحده در منطقه بپندارد.
 در دیدار جده، طرفین به توافق عمدۀ دیگری نیز دست یافتند که به نظر می رسد توسط رسانه ها نادیده گرفته شده است. لاوروف و فیصل تأکید کردند که برای تسهیل انتقال صلح آمیز قدرت در سوریه، نیاز به بازگشت به توافق ژنو ۱ می باشد. 
انتخاب مجدد اسد برای یک دورۀ دیگر ریاست جمهوری، در اصل بدین معناست که او در سوریه در قدرت باقی خواهد ماند. همزمان با جانشینی شاهزاده بندر در فوریه که طرفدار تسلیح شورشیان بود، این به معنای این است که ریاض پذیرفته که سیاست هایش برای بیرون راندن اسد کارساز نبوده است. این تصمیم ممکن است به این صورت تفسیر شود که سعودی اکنون رئیس جمهور سوریه را یک بازیگر کلیدی در حذف ISIS و ابقای ثبات منطقه ای می بیند. نقطۀ ارتباط بودن میان ریاض و دمشق، فرصت دیگری را برای دستیابی به اهداف سیاسی در خاورمیانه در اختیار روسیه قرار می دهد و اتحاد طولانی مدتی را با کشورهای حوزۀ خلیج شکل می دهد.


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، فدراسیون روسیه، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 7:13 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آخرین تحولات نظامی امنیتی سوریه

93/06/03

هلاکت مسئول رسانه ای داعش

عملیات انتحاری سرباز سوری علیه داعش

تجهیز داعش به هواپیماهای شناسایی پهباد

هلاکت فرمانده القاعده ای داعش در حسکه

بمباران سنگین رقه توسط هواپیماهای ارتش سوریه

هلاکت عناصر تکفیری در کمین ارتش سوریه در منطقه درعا

دستگیری مخترع توپ های جهنمی تکفیری ها در شهر حلب

درگیری شدید ارتش سوریه با تکفیری ها در اطراف شهرک ملیحه

تخلیه فرودگاه نظامی طبقه رقه و تصرف آن توسط نیروهای داعش

هفت جبهه جنگ ارتش سوریه با جریانات تکفیری و معارضین مسلح

ربایش شیخ عشره شعیطات توسط داعش در اتوبان دیرالزور ـ دمشق

ادامه درگیری های ارتش سوریه در منطقه جمعیت الزهراء حلب با جبهه النصره

کشف و انهدام تونل جبهه النصره در نزدیکی حرم حضرت سکینه توسط ارتش سوریه

عملیات تإخیری ارتش سوریه برای خروج تجهیزات و مهمات فرودگاه نظامی طبقه در رقه

در این نوبت سوری ها اجازه ندادند تا تجهیزات و تسلیحات نظامی آنان به دست داعش بیفتد

درگیری شدید بین گروهک داعش با سایر گروهک های مسلح در شهر مرزی اعزاز سوریه با ترکیه

نفت های استخراجی دیرالزور و رقه توسط گروهک های تکفیری توسط ترکیه به اروپا قاچاق می شود

داعش نتوانست در عملیات 5 هزار نفری خود به فرودگاه طبقه مانند گذشته از ارتش سوریه تلفات بگیرد

درگیری گروهک های داعش و جبهه اسلام در منطقه مارع حلب و بمباران مواضع هر دو گروه توسط ارتش


http://www.mashreghnews.ir/

۰۳ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۴

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از هفت جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقمندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی شهر «رقه»، تحولات میدانی جبهه «حاشیه دمشق»، تحولات میدانی جبهه «غوطه شرقیه»، تحولات میدانی جبهه «حلب»، تحولات میدانی حسکه، تحولات میدانی جبهه دیرالزور، تحولات میدانی جبهه «درعا» بخشی از رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی شهر «رقه»
پس از چند روز از آغاز حملات گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به فرودگاه نظامی طبقه واقع در غرب شهر رقه، بالاخره این فرودگاه به تصرف عناصر این گروه درآمد. منابع رسانه ای داعش مدعی شده اند که گروهی از نیروهای ارتش از این فرودگاه به منطقه "اثریا" واقع در حاشیه شرقی استان حماه عقب نشینی کرده اند.

یی

در خلا ناشی از عدم اطلاع رسانی دقیق و موثق از این واقعه چند نکته پیرامون این موضوع لازم به ذکر است:
1- حملات تروریست های داعش به این فرودگاه، معمولا با استفاده از تاریکی شب و در حدود ساعات 22- 23 آغاز شده و تا سپیده دم صبح تداوم  داشت.
در آخرین هجوم نیز عناصر داعش از نیمه های شب گذشته حملات بسیار شدیدی را علیه فرودگاه آغاز کرده و پس از درگیری های سنگین نظامی در ساعات ابتدایی صبح امروز موفق به ورود به محوطه فرودگاه شدند.
عناصر داعش، در 72 ساعت اخیر  3 حمله انتحاری و چند هجوم سراسری زمینی با شرکت 5 هزار نفر تروریست تکفیری علیه فرودگاه و مدافعان آن سازماندهی و اجرا کردند که هرکدام با هوشیاری و مقاومت نیروهای ارتش سوریه با شکست و تلفات گسترده مواجه شد.
در آخرین موج حمله، کامیون بمب گذاری شده انتحاری پیش از رسیدن به درب ورودی فرودگاه مورد اصابت موشک ضد تانک نیروهای ارتش سوریه قرارگرفته و منهدم شد. نیروهای تک ور داعش نیز به محض پیشروی به سمت ورودی فرودگاه ، در کمین محکم ارتش سوریه افتاده و بیش از 200 کشته و زخمی برجای گذاشته و از منطقه گریختند.

یی

یی

2- به رغم اعلام تصرف فرودگاه نظامی طبقه هنوز هیچگونه تصاویری از هواپیماها و بالگردهای متعددی که در محوطه این فرودگاه قرار داشته و در روزهای اخیر در بمباران ها و وارد نمودن تلفات سنگین تجهیزاتی و انسانی به گروه تروریستی داعش نقش بزرگی داشتند، منتشر نشده است. برخی تصاویر منتشر شده در صفحات اجتماعی وابسته به داعش نیز متعلق به دو هواپیمای اسقاطی که به عنوان نماد پایگاه در مقابل درب ورودی و میدان مرکزی فرودگاه نظامی طبقه نصب شده بودند می باشد.

یی

یی

3– علی رغم جنجال های رسانه ای داعش و رسانه های حامی این گروه تروریستی مانند الجزیره و العربیه مبنی بر وارد نمودن تلفات بسیار بالای انسانی و تسلیحاتی به نیروهای ارتشی مدافع فرودگاه، هیچ تصویری از اسارت یا تلفات ارتش سوریه نیز از سوی آنان منتشر نشده است.
برخی تصاویر معدود که منتشر شده است مربوط به چند تن از شهدای ارتش در درگیری های روزهای گذشته در اطراف فرودگاه می باشد و ارتباطی به درگیری های صبح امروز(دوشنبه) که نهایتا منجر به سقوط فرودگاه گردید ؛ ندارد.

یی
پیکر یکی از شهدای ارتش سوریه که در درگیری های شب گذشته با تروریست های داعش به شهادت رسید.

جمیع این موارد و همچنین ترددهای چند روز اخیر هواپیماهای غول پیکر باری ارتش سوریه در این فرودگاه نشان دهنده تخلیه کامل فرودگاه و عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه از این منطقه حکایت دارد.
ظاهرا نیروهای ارتش سوریه در این یک هفته اخیر با اجرای عملیات های مختلف هجومی ـ تدافعی ـ مین گذاری و کمین علیه کاروان های نظامی داعش و حتی تصرف برخی روستاهای اطراف  فرودگاه مانند روستای عجیل (که عناصر داعش در آن مستقر بوده و از آن برای موشک باران و گلوله باران فرودگاه طبقه استفاده می کردند)، تنها به دنبال خرید زمان به منظور تخلیه کلیه تسلیحات و تجهیزات راداری فرودگاه بوده اند.

یی

حقیقت موضوع هم این است که فرودگاه نظامی طبقه در ماه های اخیر در محاصره کامل تروریست های گروه داعش بوده است. این محاصره، حملات موشکی خمپاره ای روزانه و هجوم های هزاران نفری تروریست های مسلح از محورهای متعدد به محوطه آن عملا فرماندهان ارتش سوریه را به این نتیجه رسانده بود که فرودگاه از نظر نظامی سقوط کرده است.
آنچه مهم تلقی می شد انتقال ادوات و تسلیحات موجود در آن شامل هواپیماها، بالگردها، رادارها، سیستم های توپخانه ای و تانکها بوده که ظاهرا این مهم به خوبی به مرحله اجرا درآمده و عملا داعش با یک فرودگاه تهی از تسلیحات و تجهیزات و امکانات نظامی مواجه گردیده است.
منابع ارتش سوریه آمار تلفات گروه تروریستی داعش را از ابتدای شروع درگیری ها برای تصرف فرودگاه تا تصرف آن صدها کشته اعلام کرده اند.
با تصرف فرودگاه نظامی طبقه آخرین مرکز ارتش سوریه در استان رقه از دست رفت و عملا گروه تروریستی داعش بر تمامی مناطق آن سیطره کامل پیدا کرده است.

ماجرای سرباز شهادت طلب سوری
منابع میدانی ارتش سوریه از وقوع یک عملیات شهادت طلبانه از سوی یکی از سربازان مدافع فرودگاه نظامی طبقه خبر داده اند. بنابر این گزارشها سرباز "محمود خطیب" اهل شهر طرطوس سوریه روز گذشته برای ناکام گذاشتن حمله عامل انتحاری گروه تروریستی داعش که سوار بر یک دستگاه نفربر بمب گذاری شده در حال نزدیک شدن به درب ورودی فرودگاه بوده است، تعدادی نارنجک دستی به خود می بندد و در مسیر حرکت آن خود را به زیر نفر بر پرتاب می کند. بلافاصله با کشیدن ضامن نارنجک ها آن را پیش از رسیدن به محل مورد نظر تروریست ها به همراه عامل انتحاری منهدم می کند.

فرودگاه
شهید محمود خطیب سرباز شهادت طلب ارتش سوریه

بمباران های سنگین مناطق مختلف استان رقه
روز گذشته هواپیماهای ارتش سوریه 16 بار مراکز استقرار گروه داعش در مناطق طبقه، رقه و اطراف فرودگاه طبقه را بمباران کرد که بنا بر آمار مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) موجب هلاکت 70 نفر از تروریست های عضو گروه داعش شد.

هلاکت مسئول رسانه ای داعش در رقه
«أبوموسى» فعال رسانه ای داعش در بمباران های مناطق اطراف فرودگاه طبقه به هلاکت رسید. وی مسئول رسانه ای گروه داعش در منطقه رقه بوده است.
 
فرودگاه فرودگاه
 
ابوموسی چندی پیش در مستند شبکه «یورونیوز» اروپا مقابل دوربین این شبکه حاضر شده و از داعش و عملکرد و اهداف آن برای بینندگان اروپایی این شبکه سخن گفت. وی در بخشی از سخنانش مدعی شد که به زودی به ترکیه (پشتیبان و طراح حملات داعش در سوریه و عراق) حمله خواهند کرد و پس از فتح این کشور، به سراغ کشور آمریکا خواهند رفت و پرچم گروه داعش را بر فراز پشت بام کاخ سفید (مخترع و حامی اصلی گروه تروریستی داعش) بر خواهند افراشت.

تجهیز داعش به هواپیمای بدون سرنشین
منابع رسانه ای گروه تروریستی داعش روز گذشته با انتشار تصاویر هوایی از پادگانهای لشکر 17 و تیپ 93 زرهی ارتش سوریه در رقه که چند هفته پیش به تصرف این گروه درآمده بودند، اعلام کردند که برای کسب اطلاعات نظامی و اجرای عملیات نظامی علیه این دو مرکز ارتش سوریه از هواپیمای بدون سرنشین کنترل از راه دور بهره گرفته اند.پیش از این نیز رسانه های سوری با انتشار تصاویری از سرنگونی یک پهباد شناسایی متعلق به گروه تروریستی داعش بر فراز یکی از مراکز ارتش سوریه در شمال شهر حلب خبر داده بودند.

فرودگاه

فرودگاه

فرودگاه
تصاویر پهبادهای داعش از محیط پادگان لشکر 17 و تیپ 33 زرهی ارتش سوریه در شهر رقه

تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق

روز گذشته ارتش سوریه در منطقه داریا یک تونل در حال احداث گروه های تروریستی در نزدیکی حرم حضرت سکینه (س) را شناسایی و منهدم کرد. در اثر این انفجار 5 نفر از تروریست های گروه جبهه النصره که در حال حفر تونل بودند به هلاکت رسیدند.

فرودگاه
تروریستهای تکفیری در حال حفر تونل

فرودگاه
سرباز ارتش سوریه که مکان تونل را کشف ودر نیمه شب آنرا بمب گذاری و منهدم نمود.

تحولات میدانی جبهه غوطه شرقیه

در 24 ساعت گذشته مناطق شمالی و غربی حاشیه شهرک ملیحه صحنه شدید ترین درگیری ها میان ارتش، حزب الله و دفاع وطنی با تروریست های تکفیری بوده است. ارتش سوریه پس از سیطره بر ملیحه طی این درگیری ها پیشروی هایی در اطراف کارخانه کبریت سازی و کارخانه داروسازی تامیکو داشته و تسلط بر این مناطق را تحکیم کرده است.
همزمان نیروی هوایی ارتش سوریه مناطق دوما، زبدین، عین ترما و مرج السلطان را به شدت هدف بمباران قرار داده است. به گفته منابع میدانی منطقه "عین ترما" به موازات بمباران هوایی صحنه درگیری های شدید زمینی میان واحدهای ارتش سوریه و گروه های تروریستی تکفیری بوده است.
درگیری هایی نیز میان نیروهای ارتش مستقر در ملیحه با تروریست های تکفیری در حاشیه منطقه زبدین رخ داده است. بنابر گزارش رسانه ای، گروهی از تروریست هایی که در حمله هفته گذشته ارتش سوریه به شهرک ملیحه موفق به فرار از این شهر شده بودند با استقرار در مزارع زبدین برای نفوذ به ملیحه تلاش می کردند که با نیروهای ارتش و دفاع وطنی مستقر در زبدین درگیر و تلفاتی به آنان وارد شده و مجبور به فرار از منطقه شدند.
در منطقه جوبر نیز که در محاصره نیروهای ارتش سوریه قرار دارد هواپیماهای بمب افکن ارتش سوریه برخی مراکز استقرار گروه های تروریستی را بمباران کرد.
منطقه سقبا هم صحنه درگیری شدید میان ارتش سوریه و تروریست های تکفیری بود که در اثر این درگیری ها "عبدالرحمن ادلبی" افسر فراری ارتش سوریه، از فرماندهان تکفیری های منطقه سقبا به همراه تروریست هایی غیر سوری به هلاکت رسید.
انفجار خودروی بمب گذاری شده در دوما به هلاکت تعدادی از عناصر گروه تروریستی ارتش اسلام از جمله چهار فرمانده ارشد این گروه شد. بلافاصله رسانه های این گروه، داعش را متهم اصلی این واقعه اعلام کرده اند.
لازم به ذکر است که دو گروه داعش و ارتش اسلام از مدت ها قبل با یکدیگر دچار اختلافات بنیادین عقیدتی و اجرایی شده اند به طوری که یکدیگر را به کفر و الحاد متهم کرده و واجب القتل می دانند.

فرودگاه
مناطق درگیری میان ارتش و تروریست ها و همچنین مناطقی بمباران شده با رنگ زرد مشخص شده است

تحولات میدانی جبهه حلب
در 48 ساعت اخیر منطقه شمال غربی شهر حلب شاهد شدید ترین زد و خوردهای نظامی میان ارتش سوریه و تروریست های تکفیری از گروه " ارتش مهاجرین و انصار" وابسته به گروه تروریستی "جبهه النصره" (عمدتا تروریستهای چچنی و سعودی) بوده است.

فرودگاه

تمرکز درگیری ها در منطقه "جمعیت الزهراء" حلب بوده و تروریست های جبهه النصره برخی ساختمان های منطقه شامل "ساختمان جمعیت هلال احمر"، "ساختمان خدمات مهندسی " را به تصرف خود درآورده اند. برخی منابع رسانه ای وابسته به جبهه النصره با انتشار تصاویری از منطقه "محله مسکونی اداره مالیات" مدعی تصرف میدان مرکزی آن شده اند.

فرودگاه
ساختمان خدمات فنی شهر حلب
فرودگاه
میدان منطقه مسکونی اداره مالیات حلب

جبهه النصره در چند ماه اخیر به شدت دنبال تصرف دو ساختمان "اطلاعات نیروی هوایی" و "کاخ دادگستری" شهر حلب بوده است.

فرودگاه
در نقشه، دو ساختمان هلال احمر و جمعیت مالیه با مستطیل زرد رنگ، ساختمان دادگستری با رنگ سبز و ساختمان اداره اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه با رنگ قرمز مشخص شده است

روز گذشته شهر "مارع" واقع  در حاشیه شمال حلب، صحنه درگیری های شدید میان گروه تروریستی داعش با گروه تروریستی "جبهه اسلامی" بود.داعش پیش از شروع حمله زمینی ابتدا مراکز استقرار نیروهای جبهه اسلامی متشکل از گروه های شاهین های شام، تیپ توحید و جبهه اکراد را به وسیله خمپاره و توپ گلوله باران کرد که تعدادی از مردم ساکن منطقه نیز کشته و زخمی شدند.
در پی تشدید درگیری ها میان این دو گروه تکفیری هواپیماهای نیروی هوایی ارتش نیز مواضع هر دو طرف را بمباران کردند.

فرودگاه

تلاش داعش برای سیطره بر شهر «اعزاز»
گروه تروریستی داعش برای تصرف شهر مرزی اعزاز واقع در شمال سوریه (مرز با ترکیه) تلاش می کند. به گزارش منابع خبری، داعش با دو هدف در پی تسلط بر اعزاز است. اولا سیطره مطلق بر شاهراه لجستیکی ـ تسلیحاتی گروههای مسلح که از کشور ترکیه وارد سوریه می شود و ثانیاً قطع ارتباط مستقیم گروه های تروریستی رقیب با ترکیه برای به زانو درآوردن این گروهها.هم اکنون درگیریها در 5 کیلومتری شهر اعزاز میان داعش و ائتلاف گروه های مخالفش (جبهه اسلامی، ارتش آزاد و جبهه النصره) در جریان است و در این درگیری ها صدها نفر از دو طرف به هلاکت رسیده اند.

فرودگاه

دستگیری مخترع "توپ جهنم" توسط ارتش سوریه
منابع خبری نزدیک به ارتش سوریه خبر از دستگیری "فیصل فاخوری" مخترع توپ دست ساز جهنم (برای تروریستهای تکفیری) خبر داده اند. ظاهرا نامبرده در حین خروج از شهر حلب در یکی از نقاط تفتیش ارتش سوریه شناسایی و دستگیر شده است. گلوله های توپ جهنم معمولا از یک استوانه به عنوان بدنه و کپسول های پر از مواد منفجره به وزن 100 کیلوگرم تشکیل شده و علی رغم اینکه برد قابل توجهی ندارد اما دارای قدرت تخریب وسیعی است. تروریست های تکفیری بارها از این توپ برای هدف قرار دادن شهروندان سوری بهره برداری کرده اند.

فرودگاه

فرودگاه
توپ دست ساز جهنم ساخت تروریستهای تکفیری

تحولات میدانی حسکه
در درگیری های میان نیروهای مردمی کرد و ارتش سوریه با تروریست های داعش در اطراف شهر کرد نشین حسکه، "محمود الاحمد معروف" به " ابوعمر داریا" فرمانده داعش در حسکه به هلاکت رسید. بنابر گزارش منابع رسانه ای، محمود احمد تا پیش از پیوستن به گروه تروریستی داعش، فرمانده نظامی گروه تروریستی احرار الشام وابسته به گروه جبهه النصره شاخه رسمی القاعده در سوریه بوده است.

فرودگاه

تحولات میدانی جبهه دیرالزور
علی رغم تبلیغات رسانه های داعش در مورد سرکوبی کامل عشایر و تصرف مناطق تحت سیطره آنان، درگیری ها میان دوطرف همچنان با شدت در جریان است. روز گذشته گروهی از عناصر گروه تروریستی داعش طی کمینی در اتوبان دیرالزور ـ دمشق شیخ عشیره شعیطات (این عشیره در عراق و سوریه ساکن هستند) به نام "شیخ خليل جدعان عبود الهفل" را ربوده و به یکی از مراکز داعش منتقل کردند. امروز عشایر مکان مورد نظر را شناسایی کرده و به آن هجوم بردند و عاملین این ربایش را که 18 نفر بودند به هلاکت رساندند.

فرودگاه فرودگاه
شیخ خلیل الهفل رییس عشیره شعیطات در کنار دکتر بشار اسد رییس جمهور سوریه

درتحولی دیگر در بمباران هوایی هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه علیه مواضع تروریستهای تکفیری در اطراف چاه نفتی "عمر" 15 نفر از تروریستهای داعش به هلاکت رسیده و گروهی نیز زخمی شدند.گروه داعش از زمان تسلط بر برخی مناطق در دیرالزور و رقه اقدام به بهره برداری و فروش نفت خام حاصل از این چاه های نفت به منظور تامین منابع مالی برای تداوم عملیات های نظامی در عراق و سوریه کرده است. لازم به ذکر است که نفت خام استخراج شده از چاه های نفتی تحت کنترل داعش از طریق کشور ترکیه و توسط دولت رجب طیب اردوغان به نام نفت ترکیه به بازارهای جهانی قاچاق می شود.

فرودگاه

تحولات میدانی جبهه درعا
به گزارش مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت سوریه مستقر در لندن) شب گذشته  گروهی متشکل از 75 نفر از تروریست های تکفیری وابسته به گروه تروریستی جبهه النصره در محور مواصلاتی بین دو روستای "حاره" و "زمرین"، هنگام حمله به یکی از مراکز ارتش سوریه در کمین نیروهای ارتش افتادند و 50 کشته و 25 مجروح برجای ماند.این گزارش می افزاید در این کمین نیروهای ارتش به محض قرار گرفتن تروریست ها در کشتارگاه، اقدام به منفجر کردن مین ها و تله های انفجاری کرده و همزمان منطقه کمین را با سلاح های سنگین و خمپاره هدف قرار دادند.
در تحولی دیگر مراکز تجمع تروریستی ارتش آزاد و جبهه النصره در روستاهای "داعل، طفس و شهرک نوی در حاشیه درعا" هدف بمباران قرار گرفتند که منجر به تلفاتی در صفوف گروه های تروریستی گردید.

فرودگاه
هلاک شده های گروه تروریستی جبهه النصره در کمین شب گذشته ارتش سوریه در محور حاره– زمرین

موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 2:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

داعش به طور کامل الرقه را تصرف کرد

با سقوط فرودگاه نظامی الطبقه در استان الرقه، این استان به طور کامل به تصرف عناصر گروه تروریستی داعش درآمد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ با سقوط فرودگاه نظامی الطبقه در استان الرقه، این استان به طور کامل به تصرف عناصر گروه تروریستی داعش درآمد و اکنون نیروهای ارتش سوریه هیچ گونه حضوری در این استان ندارند.

رأی الیوم نوشت: رقه با توجه به اینکه در مرزهای سوریه و ترکیه در نزدیکی مرز عراق قرار گرفته، اهمیت راهبردی بسیار زیادی دارد؛ این استان در درجه اول یکی از مراکز تولید کننده محصولات کشاورزی سوریه است، رود فرات از میان آن می‌گذرد و سد فرات بزرگ‌ترین سد آبی سوریه و بزرگ‌ترین منبع تولید برق در این کشور نیز بر روی این رود بسته شده است و همچنین در این استان آثار باستانی زیادی مانند قلعه مشهور جعبر وجود دارد.

این استان که بیش از ۱۹ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و شمار ساکنان آن از دومیلیون نفر بیشتر نیست (بیشتر آن‌ها اهل سنت‌اند) برای دولت سوریه اهمیت زیادی دارد زیرا فرودگاه نظامی الطبقه که دیروز سقوط کرد و همچنین (قسمتی از) لشکر ۱۷ ارتش سوریه در شمال این کشور نیز در این منطقه قرار داشت.

الرقه به عاصمه الرشید (پایتخت هارون الرشید) نیز معروف است زیرا هارون الرشید خلیفه مشهور عباسی مدتی آن را پایتخت حکومت خود قرار داد.

شهر رقه که مرکز استان رقه است، نخستین شهری بود که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی به طور کامل به اشغال تروریست‌ها درآمد و پس از آن نیز اطراف این شهر به تصرف آن‌ها درآمد و بالاخره سال گذشته گروهک تروریستی داعش کنترل کامل این شهر را به دست گرفت و دیگر مخالفان مسلح سوری را از این شهر بیرون کرد و این شهر را مرکز فعالیت‌های خود قرار داد.

نظام سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که فرودگاه نظامی الطبقه را تخلیه کرده است و اینگونه آخرین مرکز نیروهای دولتی در این استان به چنگ داعش افتاد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از یک مقام نظامی سوری نوشت: یگان‌های مدافع این فرودگاه به نبرد سختی با سازمان‌های تروریستی (داعش) پرداختند و پس از تخلیه این فرودگاه به مناطق دیگر عقب نشینی کردند اما این نیرو‌ها همچنان به گروه‌های تروریستی در این منطقه حمله کرده و تلفات و خسارت‌های زیادی به آن‌ها وارد می‌کنند.

گروه تروریستی تکفیری داعش از هفته گذشته دست به حمله گسترده‌ای به نیروهای دولتی مستقر در داخل این فرودگاه زد و چندین بار نیروهای انتحاری این گروهگ به ورودی‌های این فرودگاه حمله کرده و پس از آن صد‌ها نفر از عناصر آن وارد این فرودگاه شدند.

تروریست‌های داعش ادعا کردند که طی این حمله موفق شدند ۱۵۲ نظامی سوریه را کشته و ۲۵۰ نفر دیگر را نیر زخمی کنند.

سازمان غیر دولتی ناظران حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد طی پنج روز درگیری اخیر میان نیروهای دولتی و عناصر داعش در اطراف این فرودگاه الطبقه، ۵۴۱ نفر از نیروهای طرفین کشته شدند که تنها روز یکشنبه ۱۷۰ نیروی نظامی ارتش سوریه کشته شدند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ دوشنبه 3 شهریور1393 ] [ 12:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روی دیگر سکۀ داعش؛ آنچه تاکنون ندیده‌اید! +تصاویر

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 2 شهریور 1393 - 21:10:13
واحد اطلاع‌رسانی گروهک تروریستی داعش در "ولایت حلب"، با انتشار گزارشی مصور، ابعادی از زندگی مردم در سایۀ حکومت این فرمانروایان خودخوانده را به تصویر کشیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، به نظر می رسد برخی از سران داعش با انتشار این تصاویر تلاش می کنند تصوری را که در اذهان عموم درباره داعش نقش بسته، تغییر دهند و وانمود کنند که تمامی ساکنان مناطق تحت اشغال داعش، از حضور این تروریست ها راضی و خشنود هستند.

شکی نیست که شماری از افراط گرایان سلفی مسلک - که در هر شهر و دیاری پیدا می شوند - از اقدامات داعش خشنودند و آن را حمایت می کنند، اما داعشی ها اکنون درصدد برآمده اند که زندگی اهالی مناطق تحت سیطره خود را نه تنها عادی و معمولی، بلکه همراه با رضایت مردمی نشان دهند.

در ابتدای این گزارش نقشۀ منطقۀ موسوم به "ولایت حلب" تحت سیطره داعش منتشر؛ و مرزها و جغرافیای این منطقه تشریح شده است. در این نقشه، مساحت "ولایت حلب" برابر با 10 هزار کیلومتر مربع و «بیش از مساحت 48 کشور جهان» معرفی شده است.

در ادامه تصاویر متعددی از مراکز خدماتی، اداری، آموزشی، قضایی و امنیتی این گروهک در مناطق مختلف این "ولایت" منتشر شده که از تلاش عناصر داعش برای همسو نشان دادن مردم مناطق اشغال شده با قوانین و مقررات عجیب داعش حکایت دارد. بدین ترتیب ظاهرا داعشی ها که اقتدار موهوم خود را در "تبادل وحشت" و انتشار ویدیوهایی از اعدام وحشیانه غیرنظامیان می جویند و آن را به "چماقی" برای ایجاد ترس و رعب مردم کرده اند، در مواردی نیز لازم دیده اند از "هویج" استفاده کنند و خود را خیرخواه مردم؛ و مردم را راضی از اقدامات خود نشان دهند. 

در این تصاویر، داعشی ها تلاش می کنند امور کاملا عادی، مانند نان پختن نانوایی ها و آب دادن درختان خیابان و جمع شدن آب پشت سدها را هم از "برکت" وجود خود وانمود کنند! ...ببینید!

 

آماري درباره "ولايت حلب"؛ 5 شهر، 450 روستا، 1.2 ميليون نفر جمعيت، 10 هزار كيلومتر مربع مساحت و 130 كيلومتر مرز

"ولايت حلب" و همسايگان آن از نگاه داعش

كودكان مدرسه اي زير پرچم داعش

تصاویر بیشتر را در ادامه مطلب مشاهده کنید...


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 3 شهریور1393 ] [ 11:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات نظامی ـ امنیتی سوریه  93/06/01
 
سس

پسر 13 ساله بلژیکی؛کوچکترین عضو داعش

ادامه درگیری‌ها در منطقه اطراف زندان مرکزی حلب

شدت درگیری ها در اطراف فرودگاه نظامی طبقه در رقه

اجرایی شدن توافق مصالحه با ارتش در پنج محله جنوب دمشق

ادامه درگیری ها در حاشیه شمالی شهرک ملیحه در غوطه شرقی دمشق

هلاکت 140 نفر از نیروهای داعش در کمین حزب الله در اطراف فرودگاه نظامی طبقه

حمایت مردمی مناطق درگیری غوطه شرقی از مذاکرات توافق مصالحه با ارتش سوریه

شهادت دو فرمانده یگان پدافند هوایی ارتش سوریه در تله انفجاری و درگیری با گروهک ها

هلاکت گروهی از فرماندهان ارشد داعش در بمباران هوایی ارتش سوریه در حاشیه شهر رقه

هلاکت بیش از 200 نفر از فرماندهان و نیروهای داعش در عملیات اطراف فرودگاه طبقه در رقه

داعش ابو عبیده مغربی از مسئول سازمان امنیت خود را به جرم جاسوسی برای انگلیس اعدام کرد

اقدام جبهة النصرة و جبهه اسلامی برای تشکیل ائتلاف "تجمع انقلابیون شمال"برای مقابله با داعش

افزایش اختلافات گروهک های تروریستی جبهه اسلامی ، ارتش اسلام و ارتش آزاد در جنوب دمشق

حمله مشترک گروهک های ارتش اسلام و سربازان اسلام به گروهک مادران مؤمنین وابسته به ارتش آزادتحولات میدانی جبهه حلب
منابع میدانی از وقوع درگیری‌های مسلحانه میان ارتش سوریه و تروریست‌های تکفیری در محورهای مختلف شهر حلب خبر داده‌اند.
دیروز ارتش سوریه موفق به پیشروی در مناطق اطراف زندان مرکزی شهر حلب (گردان حفظ امنیت، روستای جبیله و تپه سیریاتل) شده است. در این درگیری‌ها بیش از 30 نفر از تروریست‌های عضو گروه تروریستی موسوم به "جبهه اسلامی" به هلاکت رسیدند.
همچنین درگیری‌های شدید میان دو طرف در مناطق تشرین و بستان القصر و بنی زید شهر حلب به وقوع پیوست. درگیری‌ها در منطقه اطراف زندان مرکزی حلب که به مدت یک و نیم سال در محاصره کامل تروریست‌های جبهة النصرة قرار داشت و دو ماه پیش آزاد شد با هدف تأمین امنیت زندان مرکزی حلب از گزند آتش تک‌تیراندازها، خمپاره‌ها و موشک‌های ضد تانک تاو و کنکورس تروریست‌ها صورت پذیرفت.
این مناطق پیشتر و پس از اجرای عملیات شکستن محاصره زندان مرکزی حلب به تصرف ارتش و دفاع وطنی سوریه درآمده بود اما در چند ماه گذشته تروریست‌های تکفیری موفق به نفوذ به این منطقه و تصرف آن شده بودند که با بمباران‌های سنگین هوایی و حملات زمینی ارتش، تروریست‌ها از منطقه بیرون رانده شدند.

سس
موقعیت روستای جبیله، زندان مرکزی حلب، تپه ام‌تی‌ان و گردان حفظ امنیت

تشدید اختلافات میان گروه‌های تروریستی
در پی تحولات میدانی جبهه حاشیه شمالی شهر حلب و پیشروی‌های چند روز اخیر داعش در اکثر مناطق این محور، گروه‌های جبهة النصرة و جبهه اسلامی اقدام به تشکیل نیروی جدیدی بنام "تجمع انقلابیون شمال" برای مقابله با داعش کرده‌اند. دربیانیه صادر شده از سوی این گروه‌ها عنوان شده که عملیاتی را با عنوان "وفاداری به شهدای حلب" برای پاکسازی حاشیه شمالی شهر حلب از حضور عناصر گروه داعش آغاز کرده‌اند.
در مقابل گروه تروریستی داعش با تشدید اقدامات امنیتی و برپایی نقاط تفتیش در مناطق تحت سیطره‌اش، 40 نفر از ساکنان مناطق مختلف حاشیه شمالی حلب را به جرم همکاری با گروه تروریستی رقیب "ارتش آزاد" دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده است!

جبهه رقه: تداوم درگیری‌ها در اطراف فرودگاه طبقه
درگیری‌ها در اطراف فرودگاه نظامی طبقه واقع در نزدیکی شهر رقه سوریه هر روز شدیدتر می‌شود. حملات مکرر تروریست‌های داعش که با هدف نفوذ به محوطه و در نهایت تصرف این فرودگاه مهم صورت می‌گیرد با شکست‌های پیاپی مواجه شده است و کنترل کامل فرودگاه در دستان نیروهای ارتش سوریه قرار دارد.
دیشب تروریست‌های گروه داعش مجددا با اعزام یک خودروی انتحاری که فردی با نام "ابو علاء الشامی" 14 ساله! آن را هدایت می‌کرد، برای انهدام ورودی فرودگاه و نفوذ به داخل محوطه آن اقدام کردند که این حمله با هوشیاری نیروهای ارتش سوریه ناکام ماند و خودرو مذکور پیش از رسیدن به محل موردنظر تروریست‌ها به وسیله موشک ضد تانک کورنت منهدم شد.
 
سس
تصویر ابو علاء الشامی 14 ساله، عامل عملیات ناکام انتحاری دیشب در اطراف فرودگاه نظامی طبقه

بلافاصله پس از انهدام خودروی انتحاری، داعش با 300 تروریست و با پشتیبانی چند دستگاه خودروی زرهی و یک دستگاه تانک، حمله به فرودگاه را آغاز کرد. اما این کاروان، پس از طی مسافت کوتاهی در کمین محکم نیروهای ویژه حزب الله که چند روز پیش وارد فرودگاه طبقه شده بودند، افتادند و با دادن تلفات سنگین 140 نفری و انهدام خودروهای زرهی از منطقه فرار کردند.
بنابر گزارش منابع میدانی، رزمندگان حزب الله و ارتش سوریه فضای دور تا دور فرودگاه نظامی طبقه را با انواع میادین مین و تله های انفجاری بمب گذاری کرده اند. علاوه بر آن کلیه راه های منتهی به فرودگاه با کمین‌های متعدد ترکیبی که بوسیله انواع تسلیحات سنگین تحت پوشش کامل آتش ارتش سوریه قرار دارد.

سس
لحظه هلاکت 140 تروریست داعش در کمین یگان ویژه حزب‌الله در اطراف فرودگاه نظامی طبقه

به موازات درگیری‌های زمینی در اطراف فرودگاه نطامی طبقه، هواپیماهای بمب‌افکن نیروی هوایی ارتش سوریه لحظه‌ای آسمان استان رقه را ترک نکرده‌اند و به صورت مرتب مراکز تجمع تروریست‌های داعش به خصوص در حاشیه شهر رقه و روستاهای "الصفصافة" و "عباد" و "سلوک" را درهم کوبیدند که منجر به هلاکت گروهی از فرماندهان ارشد و خبره گروه تروریستی داعش شامل "ابوعبدالله عولقی"، "ابومثنی بلژیکی"، "عمرفاروق ترکی" (تبعه ترکیه)، "ابوعائشه مهاجر"، "ابوشامل زنتانی" (تروریست اهل و ساکن لیبی) فرمانده نظامی داعش در عملیات حمله به فرودگاه طبقه  به همراه 13 نفر از محافظان و همراهانش شد.
برخی منابع خبری گزارش کرده‌اند که هواپیماهای ارتش سوریه دیروز مراکز استقرار تروریست‌های داعش در حاشیه شهر رقه را 6 بار به شدت هدف بمباران قرار داده‌اند. شدت حملات ارتش سوریه به شهر رقه و حاشیه آن به حدی بوده است که برخی منابع میدانی و رسانه‌ای نزدیک به تروریست‌های داعش از فرار فرماندهان ارشد این گروه درمعیت خانواده‌های‌شان در قالب کاروانی متشکل از 13 اتوبوس به مناطق امن در نزدیکی مرز سوریه به عراق خبر داده‌اند.
بنابر اعلام مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) آمار تلفات داعش در درگیری‌های 24 ساعت اخیر در اطراف فرودگاه نظامی طبقه به بیش از 200 کشته رسیده است.
 اسامی فرماندهان هلاک‌شده گروه تروریستی داعش در درگیری‌های اطراف فرودگاه نظامی طبقه:
1- ابو ساره حربي (فرمانده نظامی داعش در شهر طبقه، اهل عربستان سعودی)
2- غريب قحطاني (تبعه عربستان سعودی)
3- أحمد عطالله المجالي (تبعه اردن)
4- ابو اسيد الأنصاري
5- خولان الجزراوي (تبعه عربستان سعودی)
6- ابو ربيع الانصاري
7- ابوسيف البريطاني (تبعه انگلیس)
8- ابو موسى اعلامي
9- ابو عبيده مصري (تبعه مصر)
10- ابو عبدالله الانصاري
11- أبومثنى بلژيكي (تبعه بلژیک)
12- ابو جندل شامي
13- ابو عبدالله عولقي

سس
ارتش سوریه با راه‌اندازی پل هوایی میان دمشق و فرودگاه نظامی طبقه، اقدام به ارسال نیرو و تسلیحات سنگین و انواع تدارکات نظامی و غیر نظامی برای مدافعان فرودگاه کرده است. «کریم الشیبانی» خبرنگار تلویزیون سوریه با انتشار عکس‌هایی از فرودگاه نظامی طبقه از فعالیت عادی فرودگاه خبر داده است.

سس

تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق
درگیری‌ها در محور حاشیه شمالی شهرک ملیحه واقع در غوطه شرقی شهر دمشق وارد دومین روز خود شد و طی آن ارتش سوریه موفق به تصرف کامل کارخانه داروسازی تامیکو ، کارخانه کبریت‌سازی و مناطق اطراف آن پس از یک سال و نیم از اشغال این مناطق به دست تروریست‌های تکفیری، شدند.
در 48 ساعت اخیر جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش سوریه در چند نوبت مناطق اطراف مجتمع کارخانجات "تامیکو" و "مسجد دالاتی" را هدف بمباران خود قرار دادند. "مسجد دالانی" خط مقدم نبردهای ارتش سوریه با تروریست‌ها درمحور شمالی شهرک ملیحه است.

سس


نیروی هوایی ارتش سوریه امروز مناطق سقبا، جسرین، حموریه، و محور کفر بطناعین ترما را نیز بیش از 10 بار هدف بمباران خود قرار دادند. همچنین چند نقطه در شهر دوما واقع در شمال غوطه شرقیه که به مقر اصلی تروریست‌های تکفیری تبدیل شده است نیز امروز هدف چند موشک زمین به زمین از نوع گراد قرار گرفت.

سرکوب تظاهرات مردم شهرهای عربین و سقبا توسط تروریست‌ها
دوشهر عربین و سقبا دیروز پس از برگزاری مراسم نماز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات مردمی در اعتراض به حضور گروه‌های تروریستی تکفیری و درحمایت از مذاکرات توافق با ارتش سوریه بودند. به گزارش منابع میدانی، در اثر حمله تروریست های تکفیری گروه جبهه اسلامی چندین نفر کشته و زخمی شدند.

تشدید درگیریها و اختلافات میان گروههای تروریستی

درپی سلسله عملیات ارتش سوریه، حزب الله و مجاهدین شیعه در مناطق مختلف غوطه شرقیه و تصرف شهرک ملیحه و پیشروی‌های دو روز اخیر در محور شمالی حاشیه شهر، اختلافات میان گروه‌های تروریستی جبهه اسلامی، ارتش اسلام و ارتش آزاد تشدید شده است.
در همین راستا دو گروه ارتش اسلام و سربازان شام با حمله به مراکز گروه تروریستی "مادران مؤمنین (امهات المؤمنین)" وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد 31 نفر از عناصر آن را دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال دادند. در بیانیه منتشره از سوی این دو گروه تکفیری، گروه ارتش آزاد متهم به " خیانت به انقلاب سوریه" از طریق مصالحه و توافق با ارتش سوریه در مناطق جنوب دمشق شده است. از سرنوشت ربوده‌شدگان هیچ اخباری منتشر نشده است.

سسسسسس

سس

   
شهادت دو تن از فرماندهان یگان پدافند هوایی ارتش سوریه
سرتیپ "عدنان عمران" فرمانده یگان پدافند هوایی سوریه هنگام بازدید از خطوط مقدم درگیری در ملیحه بر اثر انفجار تله انفجاری برجای‌مانده از گروه های مسلح تروریستی به شهادت رسید. وی چند ماه پیش و پس از شهادت سرتیپ "حسین اسحاق" فرمانده پیشین پدافند هوایی ارتش سوریه در درگیری‌های تشدید محاصره ملیحه به این سمت منصوب شده بود. سرتیپ "عدنان علی" عمران 58 ساله و متولد روستای عزیت از طوابع شهر بندری طرطوس سوریه و از فرماندهان قدیمی ارتش سوریه بود که فرماندهی یگان‌های مختلف ارتش را در مناطق مختلف سوریه برعهده داشته است.دیروز سرتیپ "علی اسماعیل" از فرماندهان ارشد یگان پدافند هوایی ارتش سوریه نیز در درگیری‌های اطراف شهرک ملیحه به شهادت رسید.

اجرای توافقنامه آتش‌بس در پنج محله جنوب دمشق
از دیروز توافقنامه آتش‌بس (مصالحه) میان ارتش سوریه و گروه تروریستی ارتش آزاد به مرحله اجرایی وارد شده است و مردم این محلات پس از یک و نیم سال آوارگی دسته دسته به مناطق زندگی خود باز می گردند. آقای "فادی صقر" فرمانده نیروی دفاع وطنی سوریه شخصاً در منطقه "قدم" حاضر شد و بر مراحل اجرای توافقنامه نظارت کرد. ماشین آلات راه‌سازی در حال جمع‌آوری آخرین سنگرها و خاکریزهای احداث‌شده توسط تروریست‌ها از سطح معابر و محلات مذکور هستند.

سس
سس


رئیس سرویس اطلاعاتی داعش چگونه اعدام شد؟
گروه تروریستی داعش دیروز اقدام به اعدام "ابوعبیده مغربی" از مسئولان ارشد امنیتی خود کرد. به گفته منابع رسانه ای نزدیک به داعش، این فرد مسئول سازمان امنیتی داعش بوده است که به اتهام "مزدوری برای غرب از طریق جاسوسی برای سازمان اطلاعات و امنیت کشور انگلیس" دستگیر و اعدام شد.
اعدام وی پس از دستگیریش از سوی هیئت به اصطلاح شرعی داعش و از طریق شلیک گلوله به سر صورت گرفته است. هیچ گونه تصویری از اعدام وی منتشر نشده است. دستگیری و اعدام "ابو عبیده المغربی" پیرو ترور برخی از رهبران ارشد شبکه تروریستی القاعده توسط برخی عناصر گروه داعش بالاخص ترور بحث‌برانگیز "ابو خالد سوری" از فرماندهان ارشد امنیتی و نظامی القاعده و نماینده "ایمن الظواهری" رهبر این شبکه تروریستی برای رفع اختلافات میان گروه‌های تروریستی تکفیری فعال در سوریه مانند داعش و جبهة النصرة صورت گرفته است.

سس

دوماه پیش ابوخالد سوری و گروهی از فرماندهان قدیمی گروه‌های تروریستی تکفیری وابسته به القاعده، در جلسه‌ای که به منظور رفع اختلافات میان داعش و جبهة النصرة منعقد شده بود توسط نماینده اعزامی گروه تروریستی داعش از طریق انفجار انتحاری به هلاکت رسیده بودند.
 
"یونس ابا عود" کوچک‌ترین عضو گروه تروریستی داعش
در روزهای اخیر تصویر یک نوجوان به نام یونس اباعود 13 ساله به عنوان کوچکترین عضو گروه تروریستی داعش، به صورت گسترده ای در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

اعدام رئیس سرویس اطلاعاتی داعش


بنابر اطلاعات منتشر شده در منابع خبری، این نوجوان دارای اصلیت کشور اروپایی بلژیک بوده و سه ماه پیش با ترک درس و مدرسه، به همراه برادرش "عبدالحمید ابا عود" وارد سوریه شده و به گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام معروف به داعش ملحق شده و دوره‌های آموزش نظامی برای حضور در میادین نبرد علیه ارتش سوریه را در اردوگاه‌های داعش طی کرده است.
بنابر گزارش منابع اطلاعاتی دولت بریتانیا، بیش از 500 تبعه این کشور هم اکنون در سوریه مشغول جنگ علیه دولت و مردم این کشور هستند و این منابع، بازگشت این تروریست‌ها را بزرگترین تهدید برای جامعه و دولت انگلیس می‌دانند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 2 شهریور1393 ] [ 3:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آیا ترکیه قبر سلطان سلیمان را به داعش داده است ؟

http://fa.alalam.ir

پنج شنبه 30 مرداد 1393 - 20:16:34
وزارت خارجه ترکیه، ادعای واگذاری آرامگاه سلطان سلیمان (جد عثمان غازی، بنیانگذار امپراتوری عثمانی) در سوریه به داعش در قبال آزادی پرسنل کنسولگری ترکیه در موصل را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، در پی انتشار اخباری مبنی بر مذاکره دولت ترکیه با داعش، بر سر آزادی شماری از پرسنل کنسولگری ترکیه که چندی پیش در موصل ربوده شده اند، در قبال واگذاری آرامگاه سلطان سلیمان در سوریه، وزارت خارجه ترکیه، امروز با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: این ادعاها هیچ پایه و اساسی ندارند و پرداختن به چنین موضوعی، مصداق اقدامی غیرمسؤولانه است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از وزارت خارجه این کشور نوشت:  سوء استفاده از موضوعاتی که به امنیت ملی و سلامت شهروندان مربوط می شود، به هیچ وجه قابل قبول نیست و پرداختن به چنین موضوعاتی را نمی توان مصداق آزادی بیان دانست.

وزارت خارجه ترکیه سپس با یادآوری ضرورت رعایت پایبندی به اصول حرفه ای در پرداختن به چنین موضوعات حساس، بر ضرورت اجتناب از شایعه های مغرضانه تاکید و هدفِ شایعه پردازان در این زمینه را گمراه کردن افکار عمومی اعلام کرد و اقدام مسؤولیت پذیرانه همه رسانه ها را در این زمینه خواستار شد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین از شهروندان ترکیه خواست به چنین شایعه های دروغینی، توجه نکنند و تاکید کرد که به تلاش و هماهنگی با طرف های ذیربط به منظور سالم برگرداندن پرسنل کنسولگری ترکیه به کشور ادامه خواهد داد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه
[ شنبه 1 شهریور1393 ] [ 2:6 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سه هزار نیروی داعش از مصر جذب شده‌اند

http://fa.alalam.ir

پنج شنبه 30 مرداد 1393 - 22:38:28
یک رسانه مصری تأکید کرد، بیش از سه هزار نفر از اتباع این کشور پس از حضور در سوریه و عراق به داعش پیوسته‌اند و شمار هواداران این گروه تروریستی در مصر رو به افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، پایگاه اینترنتی "المصری الیوم" روز پنج شنبه در گزارشی اعلام کرد، شمار مصری هایی که به داعش پیوسته اند بیش از 3 هزار نفر است که عمدتا از هواداران "حازم ابو اسماعیل" هستند.شیخ حازم ابو اسماعیل از سران اخوان المسلمین مصر است و پس از برکناری "محمد مرسی" و ممنوع شدن فعالیت "اخوان المسلمین"، مانند دیگر سران و اعضای اخوان در زندان به سر می برد.

بر اساس این گزارش، تکفیری های مصر از طریق شبکه های ارتباط اجتماعی و پایگاه های اینترنتی وابسته به داعش مانند "منهاج النبوه" و"البیعه الالکترونیه" جوانان این کشور را به پیوستن به این گروه و بیعت با "ابوبکر بغدادی" سرکرده گروه تروریستی داعش که خود را "خلیفه مسلمین" خوانده تشویق می کنند.

ابو انس از هواداران داعش در فیسبوک می نویسد: "جهادیون مصر در کشورهای شام (سوریه) و عراق در تماس مستمر با جوانان متدین هستند تا آنها را به پیوستن به داعش تشویق کنند."

"صبره القاسمی" از سران سابق افراطی مصری تأکید کرد که بیش از 3 هزار مصری به داعش پیوسته اند. این افراد پس از انقلاب 25 ژانویه به سوریه رفته و مدتی بعد به عضویت داعش در آمدند.

وی در گفت و گو با "المصری الیوم" خاطرنشان کرد که این عناصر از طریق شبکه های اجتماعی در تماس با گروه های افراطی در مصر هستند و شمار زیادی از آنان به ویژه در استان های مرزی مصر به این تماس ها پاسخ مثبت داده اند.القاسمی تصریح کرد که شمار هواداران داعش در مصر رو به افزایش است.

با این حال "نبیل نعیم" از سران سابق افراطی مصر نیز می گوید؛ عناصر افراطی در مصر در تماس با داعش هستند و سازمان های تکفیری در اکثر استان های مصر مستقر هستند اما تعداد آنان همچنان محدود است.وی افزود: نیروهای ارتش و سازمان اطلاعات مصر اخیرا توانستند شمار زیادی از آنان را سرکوب کنند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور مصر
[ جمعه 31 مرداد1393 ] [ 4:4 ] [ ابراهیمی ] [ ]

ائتلاف آمریکا و سوریه ضد داعش؟!

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 28 مرداد 1393 - 22:16:57
یک روزنامه لبنانی از همکاری امنیتی آمریکا با دولت سوریه برای هدف قرار دادن تروریست های داعش در استان الرقه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه السفیر لبنان به نقل از "منابع آگاه نظامی" نوشت: سازمان های آمریکایی و سوری، برای نخستین بار از زمان آغاز بحران سوریه تاکنون، همکاری دو جانبه ضد تروریسم را آغاز کردند.بر پایه این گزارش، آمریکایی ها طی روزهای گذشته، اطلاعات مهمی درباره مناطق حضور اعضای گروهک تروریستی داعش در داخل اراضی سوریه و همچنین مناطق مرزی در الرقه، در اختیار دولت سوریه قرار داده اند.

این منبع آگاه خاطر نشان کرد: اطلاعاتی که آمریکا طی چند روز گذشته به سوریه داد، زمینه 122 حمله هوایی در یک روز را فراهم کرد که این تعداد پرواز جنگنده های نیروی هوایی سوریه، در نوع خود یک رکورد به شمار می رود. این حملات همچنین زمینه تشدید حملات ضد اماکن اختفای داعش و پناهگاه های آن را به ویژه در منطقه الرقه و اطراف فرودگاه الطبقه و مناطق شمالی ریف حلب، فراهم کرد.

به نوشته السفیر، این همکاری دوجانبه، هرچند به سبب نیاز و ضرورت نظامی برای متوقف کردن پیشروی داعش در دو کرانه مرزی سوریه و عراق تا ترکیه و اردن شکل گرفته است، اما با توجه به ادامه نفوذ داعش از سوریه به این مناطق، همکاری هر چه بیشتر آمریکا و سوریه، ضروری به نظر می رسد.

ژنرال ویلیام مایول فرمانده عملیاتی ستاد ارتش آمریکا نیز در ارزیابی های خود به این مساله اشاره می کند و می گوید: عملیات هوایی اطراف اربیل و موصل و کوه سنجار ضد ستون های داعش، پیشروی این گروهک تروریستی به اربیل را به تاخیر انداخت، اما این حملات فقط به صورت موقت، داعش را از حمله به کردها بازداشت و نتوانست توانایی آن ها را به صورت کامل از بین ببرد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، اقلیم کردستان عراق، ایالات متحده آمریکا
[ پنجشنبه 30 مرداد1393 ] [ 2:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

استقبال قاهره از قطعنامه شورای امنیت علیه داعش و جبهه النصره

۲۸/مرداد/۱۳۹۳ - ۱۹:۴۳
خبرگزاری تسنیم: مصر از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص مبارزه با خطرات تروریستی تشکیلات داعش و جبهه النصره در عراق و سوریه استقبال کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره از قطعنامه شورای امنیت در خصوص مبارزه با خطرات تروریستی تشکیلات داعش و جبهه النصره در عراق و سوریه استقبال می کند.وی ابراز امیدواری کرد که این قطعنامه به اتحاد و گسترش تلاش های جامعه جهانی در مبارزه با این پدیده جهانی که هدف از آن نابودی امنیت، ثبات و آسایش کشورهای مختلف است، منجر شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای به اتفاق آراء اقدامات تروریستی گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق و شامات» یا «داعش» را محکوم کرد.این شورا با تصویب قطعنامه ای ۶ نفر را به دلیل بسیج، یا حمایت مالی جنگجویان خارجی در عراق و سوریه تحریم کرد. این نهاد خواستار خلع سلاح و انحلال فوری گروه های مرتبط با القاعده شده است.در این قطعنامه که روز جمعه با رای مثبت تمام اعضای شورای امنیت تصویب شد آمده است این نهاد آماده تحریم سایر گروه‌هایی است که در حمایت مالی و بسیج نیرو برای گروه های تروریستی نقش ایفا می کنند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور مصر
[ پنجشنبه 30 مرداد1393 ] [ 0:56 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 آخرین تحولات نظامی درسوریه

دوشنبه 28 مرداد 93

***********

40 حمله هوایی ارتش سوریه به :

مقر فرماندهی کل داعش در رقه

مقر سازمان امنیت داعش در رقه

مقر دادگاه شرعی داعش در رقه

مقر سابق اداره حراست و امنیت در رقه

ساختمان اداره اطلاعات و امنیت سابق در رقه

************************

اسارت مسئول امنیتی کشور ژاپن به دست داعش

 شمال حلب در آینده نزدیک شاهد رویارویی ارتش سوریه با تروریست ها خواهد بود

آماده باش کامل یگان های ارتش برای اعزام گسترده نیرو و تجهیزات به استان رقه

مشخصات بیشتری در باره سران تکفیری داعش و النصره که از سوی شورای امنیت تحریم شده اند

 درگیری های شدید نظامی میان گروه های تروریستی داعش ، النصره و جبهه اسلامی در مارع حلبگروه بین الملل مشرق
برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از سه جبهه متفاوت گزارشاتی رسیده است، که مطالعه آنها را به علاقه مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می کنیم. تحولات میدانی جبهه رقه، تحولات میدانی جبهه حلب و تحولات میدانی جبهه استان درعا از رئوس گزارش تفضیلی امروز است.
 
تحولات میدانی جبهه رقه 
  40 حمله هوایی ارتش سوریه به مراکز داعش
 
نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش
روز گذشته و امروز نیروی هوایی ارتش سوریه بیش از 40 بار مراکز مختلف استقرار و فرماندهی عناصر گروه تروریستی داعش در شهرهای مختلف استان رقه واقع در شمال سوریه را بمباران کرد. از این بمبارانهای 21 فقره علیه مراکز داعش در شهر "طبقه"، 13 بمباران علیه مواضع تروریست های داعش درشهر رقه و 3 بمباران علیه پایگاه های نظامی داعش در حاشیه شهر رقه صورت گرفته است. 
 منابع میدانی از بیمارستان شهر رقه، تعداد کشته های عناصر این گروه تروریستی را تنها در یکی از ساختمان ها بیش از 165 کشته و آمار زخمی های این عملیات را صدها نفر عنوان کرده اند.اسم و عنوان برخی مراکزی که بمباران شد به همراه دفعات هدف قرار گرفتن آنها بدین شرح است:
 1. ساختمان استانداری رقه که پس از اشغال شهر به عنوان مقر فرماندهی کل داعش تبدیل شده بود دو بار بمباران شد.
 2. ساختمان دادگاه نظامی استان رقه که به مقر سازمان امنیت داعش تبدیل شده بود دو بار بمباران شد. 
 3. ساختمان اداره کل پست استان رقه یک بار بمباران شد.
 4. ساختمان دادگستری شهر رقه یک بار بمباران شد. 
 5. ساختمان اداره دارایی که پس از اشغال شهر رقه به مقر دادگاه شرعی داعش تبدیل شده بود یک بار بمباران شد.
 6. ساختمان اداره اطلاعات و امنیت سابق رقه یکبار بمباران شد.

7. نهمین و دهمین بمباران هوایی نصیب ساختمان سابق اداره فرهنگ استان رقه شده است.

8. یازدهمین بمباران سنگین علیه مقر سابق اداره حراست و امنیت دولتی استان رقه انجام شد که پس از اشغال شهر توسط داعش به دومین مقر اصلی این گروه تروریستی تبدیل شده بود.

حملات هوایی جنگنده های ارتش سوریه علیه مواضع داعش در استان رقه به اندازه ای برق آسا، دقیق و سنگین بود که رسانه های گروه داعش مدعی شدند که: "هواپیماهای آمریکایی به مراکز داعش در رقه حمله کرده اند". ادعایی که با انتشار جزئیات دقیق و مستند حملات، به سرعت از طرف فرماندهی ستاد مشترک ارتش سوریه رد شد.

 در همین حال برخی منابع وابسته به ارتش سوریه خبر از آماده باش کامل یگان های ارتش برای اعزام گسترده نیرو و تجهیزات به استان رقه خبر داده اند که در صورت صحت باید در روزهای آینده منتظر اخبار خوبی از این منطقه باشیم.

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش
بخشی از تصاویر منتشر شده از حملات هوایی ارتش سوریه به مراکز داعش در رقه

تحولات میدانی جبهه حلب

ارتش سوریه موفق به تصرف تپه های مشرف بر روستای استراتژیک «خان طومان» واقع در حاشیه غربی شهر حلب شد و بلافاصله به سمت روستای خان طومان که چند روز پیش به تصرف تروریست های تکفیری درآمده بود در حال پیشروی است.

 درگیری های شدید نظامی در حاشیه شهر «مارع» واقع در حاشیه شمالی شهر حلب میان گروه های تروریستی داعش، النصره و جبهه اسلامی در جریان است.

 منابع وابسته به گروه های تروریستی النصره، جبهه اسلامی و ارتش آزاد اعلام کردند که شیوه عملیاتی خود را در مقابله با تروریست های گروه داعش از شیوه دفاعی به هجومی تغییر داده اند. در همین راستا موفق به باز پس گیری سه روستای "احتيملات، تل مالد و أرشاف (حاشیه شمالی حلب)" از سیطره داعش شده اند. گفته می شود که این سه گروه تروریستی مخالف داعش (جبهه اسلامی، النصره، ارتش آزاد) دست کم ۵ هزار نیروی نظامی برای شکست عملیات داعش آماده کرده اند. هر چند بیشتر تسلیحات و مهمات خود را در درگیری های دو هفته گذشته در مناطق جنوب غربی و غربی شهر حلب از دست داده اند و عملا دچار کمبود سلاح، مهمات و تدارکات نیز هستند.

 همچنین درگیری ها در اطراف شهر «ترکمان بارح» که چند روز پیش به اشغال داعش در آمده بود در جریان است. در تحولی دیگر از ترکمان بارح، انفجار یک خودروی بمب گذاری شده بر سر راه کاروان اعزامی داعش که برای تصرف شهر مارع عازم جبهه های درگیری در آن منطقه بودند، منجر به هلاکت 7 نفر از تروریست های این گروه شد.

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش
 
شمال حلب در آینده ای نزدیک شاهد نبردهای بزرگ میان سه ضلعی "ارتش سوریه، حزب الله و دفاع وطنی" از یکسو با گروه تروریستی داعش و سایر گروه های مسلح در قالب ائتلاف گروه های مختلف تروریستی متشکل از " جبهه اسلامی، ارتش اسلام، گروه حزم و گروه نورالدین زنگی" خواهد بود.
 ارتش در فکر محاصره حلب و تکرار مجدد سناریوی موفق اجرا شده در شهر حمص (محاصره تروریستها در مناطق استقرار، قطع کامل راه های امدادی، عدم اجازه برای ورود آب و مواد غذایی، پشتیبانی نظامی و پزشکی، بمباران ها و گلوله باران های سنگین هوایی، وارد کردن حداکثر تلفات انسانی و نظامی به تروریست ها و در نهایت توافق برای تسلیم یا تحویل سلاح و خروج باقیمانده تروریست های تکفیری از منطقه مورد نظر) است.

اما گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام معروف به داعش با لشکرکشی های هفته های اخیر در مناطق حاشیه شمالی شهر حلب مانند شهرهای "مارع، عندان، تل رفعت و اعزاز" قصد آن را کرده است تا همه مناطق مرزی با ترکیه را  که یکی از دو گذرگاه اصلی ورود تسلیحات، نیروی انسانی و پشتیبانی برای تروریست های تکفیری فعال در سوریه بالاخص "جبهه النصره، ارتش آزاد و جبهه اسلامی " است- تحت عنوان "عملیات ثأر العفیفات" بطور کامل تحت سیطره داشته باشد.

 در این میان ارتش سوریه نیز با بهره گیری از تشدید درگیری ها و اختلافات داخلی میان گروه های تروریستی، بر تعداد حملات سنگین هوایی خود در منطقه مذکور افزوده و علاوه بر بمباران مواضع گروه های مخالف داعش در حاشیه شمالی و شرقی حلب، مناطق تحت کنترل گروه تروریستی داعش (مانند شهر باب) را نیز بطور توامان بمباران می کند. نیروهای زمینی ارتش و دفاع وطنی نیز خود را برای "ساعت صفر عملیات" در این مناطق آماده می کنند.

کارشناسان نظامی معتقدند که از ویژگی های خاص نبرد در شهر حلب به عنوان دومین شهر بزرگ کشور سوریه که زمانی قطب صنعت و کشاورزی منطقه خاورمیانه نیز محسوب می شد این است که سه طرف درگیر (ارتش سوریه، داعش و ائتلاف گروههای النصره و جبهه اسلامی ارتش آزاد)، باید خود را برای جنگ همزمان در دو جبهه محیا کنند و این موجب پیچیدگی بیش از پیش نبردهای آینده در منطقه حلب خواهد بود.
 

تحولات میدانی جبهه استان درعا

در هفته های اخیر تحرکات نظامی تروریست های تکفیری در منطقه "اللجاه" واقع در منطقه ای میان دو استان درعا و سویداء قرار گرفته بیشتر شده است.

 روز گذشته تروریست ها تکفیری مستقر در روستای "جدل" واقع در منطقه شرق استان درعا، اقدام به گلوله باران و خمپاره باران روستای "داما" در استان دروزی نشین سویداء که از ابتدای وقوع شورش های تروریست در سوریه تقریبا به طور کامل در امنیت و آرامش قرار داشته است، کردند. این امر منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم ساکن منطقه و به تبع آن فرار اهالی آن به روستاهای اطراف گردید. درتحول میدانی دیگر، گروه های تروریستی تکفیری با نفوذ به مناطق اطراف "فرودگاه نظامی خلخله " آن را گلوله باران کردند.

اقلیم خاص (بافت صخره ای و صعب العبور) منطقه "اللجاه" واقع در 75 کیلومتری جنوب دمشق و حضور کم رنگ ارتش سوریه در این مناطق و نزدیکی و مرزهای مشترک با استان ناآرام درعا، برخی تحرکات نظامی و حملات کور به روستاها و شهرهای استان سویدا را تسهیل کرده است.
 
نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش
 
اسارت تبعه ژاپنی به دست داعش در شمال سوریه
 
وزارت خارجه ژاپن صبح امروز در بیانیه ای صحت تصاویر منتشره در رسانه های گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) درمورد اسارت یک تبعه این کشور مورد تایید قرار داد.
 
نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش

در تصاویر منتشر شده از سوی داعش فردی ژاپنی ملبس به لباس شبه نظامی و مسلح به سلاح های انفرادی نشان داده می شود که از سوی تروریست های گروه داعش تحت بازجویی قرار گرفته است.وی خود را با نام "هارونا یوکاوا" معرفی کرده است. در بررسی های رسانه ای خبرنگار مشرق مشخص شد که نامبرده در ظاهر، از مسئولان یک شرکت امنیتی در کشور ژاپن است که در دو سال اخیر در کشورهای عراق و سوریه حضور نظامی داشته است.

 با بررسی تصاویر منتشر شده از صفحه شخصی وی در فیسبوک تصاویری از حضور وی در کنار برخی مسئولان دولتی ژاپن و عناصر یگان پیشمرگه در استان کردستان، شهر کرکوک و همچنین در منطقه حلب سوریه به اشتراک گذاشته شده است.

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش

تصویر منتشر شده از تبعه ژاپنی در شهر حلب سوریه

اسم و مشخصات شش حامی برجسته تروریسم تکفیری

در عراق و سوریه در لیست تحریمهای سازمان ملل

دو روز پیش شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور مصوبه ای اقدام به تحریم دوگروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام و جبهه النصره از گروه های وابسته به شبکه تروریستی القاعده- که در کشورهای سوریه و عراق فعال هستند- کرده و اسامی برخی پشتیبانان تسلیحاتی و مالی این گروه های تکفیری را در فهرست تحریمهای مالی و تسلیحاتی قرار داد.

اسامی و مشخصات این افراد به شرح زیر است:

«عبدالرحمن محمد ظافر الدبيسي الجهني»

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش
 
اهل و ساکن شهر مدینه در عربستان سعودی. حدودا 40 ساله و معروف به ابووفاء.نظامی سابق ارتش عربستان سعودی ، دارای همسر و چند فرزند (پس از فرار همسرش از منزل او را غیابی طلاق داده است).در سال 2005 به شبکه تروریستی القاعده در افغانستان و پاکستان ملحق شد.از سال 2011 نام وی در لیست افراد تحت تعقیب دولت عربستان سعودی به عنوان یکی از خطرناکترین رهبران القاعده قرار گرفت.درسال 2013 به عنوان نماینده تام الاختیار شبکه القاعده برای حل وفصل اختلافات میان دوگروه داعش و جبهه النصره (هردو وابسته به عربستان سعودی) از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شده است.مسئول آموزش های نظامی و امنیتی به تروریست های گروه جبهه النصره در سوریه.مسئول جمع آوری و انتقال کمک های مالی و تسلیحاتی به شبکه تروریستی القاعده و گروه تروریستی جبهه النصره در سوریه.

«حجاج بن فهد العجمي»

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش

مفتی وهابیت، اهل و ساکن کشور عربی کویت.طراح و سرشبکه اصلی شبکه مالی گروه تروریستی جبهه النصره که به طور منظم هرماه بین کویت و سوریه در حال تردد است. برخی منابع اطلاعاتی او را مسئول اصلی سربازگیری و اعزام جوانان کویتی به سوریه برای کشتار مردم این کشور می دانند.سخنران و واعظ شبکه های ماهواره ای وابسته به تروریزم تکفیری وهابیت مانند الخلیجیه، الرساله و اورینت که طی آنها بصورت کاملا علنی برای تروریست های تکفیری در سوریه کمک های مالی و پشتیبانی جمع آوری می شود.در آخرین مصاحبه و برنامه وعظ رسمی اش در شبکه ماهواره ای عرب زبان روتانا الخلیجیه، شماره تلفن و آدرس الکترونیکی (ایمیل) برای هماهنگی برای اعزام یا ارسال کمک های مالی به تروریستهای تکفیری بین المللی در سوریه اعلام کرد.در همین برنامه در پاسخ به سوال یکی از بینندگان در مورد نظرش درباره گروه داعش این گروه و عناصرش را گروهی جهنمی و وحشی که مردم را به ناحق تکفیر می کنند توصیف کرده و جوانان کویتی را از پیوستن به این گروه منع و به پیوستن به گروه تروریستی جبهه النصره تشویق کرده است.گفته می شود در دوسال اخیر به دلیل برخی تحریکات وی علیه حکام منطقه، ورود نامبرده به کشورهای قطر، عربستان سعودی و اردن ممنوع شده است. برخی از مرتبطین با وی نیز دستگیر و پس از تعهد کتبی به عدم ارتباط با وی آزاد گردیده اند.تصاویر متعددی نیز از او درصفوف تروریست های تکفیری در سوریه منتشر شده است که در زیر برخی از آنها تقدیم می شود:

 

«ابومحمد عدنانی»
با اسم حقیقی "طه صبحی فلاحه" سخنگوی گروه تروریستی داعش
 
نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش

37 ساله - اهل و ساکن سوریه شهر بنش در حاشیه ادلب.مدت ها از اعضای فعال شبکه تروریستی القاعده در کشور عراق بود.از ابتدای وقوع شورش های تروریستی تکفیری بین المللی در سوریه به این کشور بازگشت و در گروه مسئول القاعده در سرزمین شام شد. به دنبال وقوع اختلافات شدید میان وی با ابومحمد جولانی یکی دیگر از فرماندهان القاعده در سوریه (جبهه النصره) از این گروه جدا شد و با تشکیل داعش به این گروه پیوسته و از فرماندهان ارشد این گروه شد. آخرین سمت وی امیر گروه تروریستی داعش در سرزمین شام و سخنگوی گروه داعش است.

 «سعید عریف»

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش

49 ساله، متولد شهر "وهران" در کشور آفریقایی الجزایر و ساکن در کشور فرانسه (تابعیت فرانسوی).نظامی سابق در یگان ویژه ارتش الجزایر.آموزش دیده در اردوگاه های نظامی شبکه تروریستی القاعده در افغانستان و پاکستان.یکی از رهبران ارشد شبکه ترریستی القاعده در امر سربازگیری در میان مسلمانان اروپا و آموزش های نظامی و امنیتی برای این گروه خصوصا در کشورهای عراق و سوریه.درسال 2003 در سوریه به جرم فعالیت برای گروه های تروریستی تکفیری از سوی سازمان اطلاعات و امنیت این کشور دستگیر و با توجه به تابعیت فرانسوی نامبرده به این کشور عودت داده شد. در آنجا به ده سال حبس در زندان امنیتی سازمان اطلاعات فرانسه محکوم شد اما با گذشت تنها چند ماه به طرز مشکوکی مورد عفو سیستم قضایی فرانسه قرار گرفته و به جزای حبس خانگی محکوم شد. در سال 2012 از فرانسه متواری و از طریق کشور ترکیه وارد سوریه شده و به گروه های تروریستی تکفیری ملحق شد.

«عبد المحسن عبد الله ابراهيم الشارخ»

نبرد بزرگ سه ضلعی در شمال حلب؛ به زودی/ فکر تکرار سناریو حمص در حلب/ نزدیک شدن ساعت صفر عملیات شمال و شرق حلب/ پر کارترین روز نیروی هوایی سوریه در رقه // در حال ویرایش

30 ساله، اهل و ساکن کشور عربستان سعودی.فرمانده کل گروه تروریستی جبهه النصره در استان لاذقیه سوریه.از خطرناکترین رهبران القاعده در عربستان و پاکستان و دارای روابط نزدیک با رهبران القاعده در کشورهای افغانستان و پاکستان.از سال 2009 اسم وی در لیست خطرناک ترین تروریست های تحت تعقیب در عربستان سعودی قرار گرفته است.مدت ها در صفوف شبکه تروریستی القاعده در کشور افغانستان مشغول ارتکاب جرم و جنایت در حق مردم این کشور بود.چند ماه پیش برخی منابع رسانه ای وابسته به گروه تروریستی جبهه النصره خبر مرگ وی را در درگیری ها با ارتش سوریه در منطقه شمال لاذقیه را اعلام کردند که تاکنون مورد تایید قرار نگرفته است.

«حميد حمد حميد العلي»

اهل و ساکن کشور عربی کویت.کمیته اطلاعاتی سازمان ملل متحد وی را از خطرناک ترین رهبران گروه های به اصطلاح جهادی در عراق و سوریه معرفی کرده است اما از وی هیچگونه اطلاعات بیشتر یا تصویری منتشر نشده است.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 28 مرداد1393 ] [ 12:41 ] [ ابراهیمی ] [ ]

مخالفین سوری:

ما نیز مانند کردهای عراق، خواهان حمایت آمریکا هستیم

ائتلاف مخالفین سوری اعلام کرده که ارتش آزاد سوریه نیز همچون نیروهای پیشمرگ اقلیم، به حمایت آمریکا نیاز دارد.

http://kurdpress.com/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۷  |  ساعت: ۷ : ۴۶

به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از پایگاه تحلیلی خبری Ilkehaber هادی البحرا رئیس ائتلاف مخالفین سوری در گفتگو با الجزیره، خواستار حمایت فوری آمریکا و سازمان ملل از ارتش آزاد سوریه شد.
البحرا اعلام کرده که مخالفین سوری وارتش آزاد سوریه نیز همچون نیروهای پیشمرگ اقلیم، به حمایت آمریکا نیاز دارند و در صورتی که حمایت های لازم صورت بگیرد، می توان رژیم بشار اسد را کنار نهاد.
البحرا بر این باور است که مداخله ی آمریکا در عراق و حمایت نظامی واشنگتن از ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ، شرایط را بر داعش دشوار کرده و در سوریه نیز می توان از همین شیوه تبعیت کرد.
از دیگر سو خالد خوجا از اعضای ترکمن ائتلاف مخالفین سوری، در گفتگو با خبرنگاران از این موضوع خبر داده که البحرا به زودی راهی آمریکا می شود و در دیدار با مقامات واشنگتن، از آنها می خواهد امکاناتی همچون سلاح های ضدهوایی، موشک های ضدتانک و دیگر ملزومات نظامی را در اختیار ارتش آزاد قرار دهد.

موضوعات مرتبط: کشور سوریه، ایالات متحده آمریکا
[ دوشنبه 27 مرداد1393 ] [ 8:50 ] [ ابراهیمی ] [ ]

به پیشنهاد مقامات آمریکایی ،

اپوزیسیون سوریه

خواستار مداخله نظامی بین المللی علیه مواضع داعش می شود...

http://www.shafaqna.com/persian/

شنبه, 25 مرداد 1393 ساعت 14:59

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- به گفته منابع داخلی اپوزیسیون سوریه، مقامات آمریکایی به رهبران سوری مخالف رژیم دمشق پیشنهاد داده اند تا خواستار مداخله نظامی جامعه بین المللی و حمله به مواضع گروه داعش در خاک این کشور شوند.

به گزارش الجزیره، این منابع می گویند انتظار می رود ائتلاف ملی سوریه ، اصلی ترین تشکل سیاسی مخالف رژیم دمشق ، و ارتش آزاد سوریه ، اصلی ترین تشکل مسلح مخالف رژیم دمشق که مورد حمایت غرب است ، امروز شنبه (25 مرداد) این درخواست را از دفتر مرکزی خود در ترکیه اعلام کنند.

نماینده ویژه ائتلاف ملی سوریه در سازمان ملل ، نجیب غدبیان در واکنش به قطعنامه روز گذشته شورای امنیت در خصوص خلع سلاح داعش و جبهه النصره ، گفت: "ائتلاف ملی سوریه" نیز خواستار حملات هوایی هدفمند علیه مواضع داعش در سوریه است. همزمان با این حملات هوایی، ضروری است تا برنامه های آموزشی و تجهیزاتی نیز برای نیروهای اپوزیسیون میانه رو در سوریه که طی یک سال گذشته با داعش درگیر بوده اند، در نظر گرفته شود."

گروه دولت اسلامی یا داعش ، استان رقه و دیگر بخش های شرقی سوریه را به تصرف خود در آورده است.

منبع: الجزیره / ترجمه: شفقنا


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، ایالات متحده آمریکا
[ یکشنبه 26 مرداد1393 ] [ 6:21 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات نظامی امنیتی سوریه
شنبه 25 مرداد 93
 &&&&
جوبر در شرُف آزادسازی
"شهرک ملیحه" چگونه آزاد شد؟
لیست 70نفره داعش برای کشتن مخالفان اسد
 ادامه درگیری داعش و النصره در اطراف شهر حلب
اسامی هلاکت مهمترین فرماندهان تروریست ها در ملیحه
افزایش درگیری های داعش با ارتش سوریه در اطراف فرودگاه نظامی طبقه در رقه
کشف یک انبار مهمات و تسلیحات مخفی جبهه النصره در داریا نزدیکی حرم حضرت زینب

گروه بین‌الملل مشرق http://www.mashreghnews.ir/ 

سوریه همچنان در آتش جنگ داخلی تروریست‌ها می‌سوزد. آخرین تحولات سوریه به شرح زیر است: 

تحولات میدانی جبهه حاشیه شهر دمشق (غوطه شرقی)

آزاد سازی شهر استراتژیک ملیحه

روز گذشته و پس از 135 روز از آغاز عملیات نظامی در شهر ملیحه ؛ ارتش سوریه با کمک مجاهدین شیعه (حزب الله ، تیپ فاطمیون و مجاهدان عراقی) موفق به تصرف کامل این شهر مهم شد.
شهری که تروریست ها در طی دوسال اخیر آنچه توانستند در تبدیل آن به دژی مستحکم و غیر قابل نفوذ بکار گرفته بودند. تحلیلگران نظامی معتقدند همانطور که تصرف شهر مهم و استراتژیک قصیر در نزدیکی مرز سوریه با لبنان توسط حزب الله و ارتش سوریه منشا تحولات بنیادین و تغییر شیوه عمل ارتش سوریه از حالت تدافعی به حالت تهاجمی و بازپس گیری مناطق مختلف سوریه از تروریست های تکفیری شد و همانطور که تصرف شهر مهم یبرود در کوه های القلمون (مرز سوریه با لبنان) ضربه بسیار سهمگینی به وجهه و توان نظامی و عملیاتی تروریست های تکفیری بین المللی در سوریه وارد آورد، تصرف ملیحه نیز سرآغازی برای پایان کار و نابودی کامل تروریست های منطقه غوطه شرقیه دمشق خواهد بود.

 

اهداف ارتش سوریه ار تصرف ملیحه
1 - پاکسازی کامل و تامین امنیت شهر دمشق و مناطق حاشیه ای آن و بسط سیطره و حاکیمت دولت بر تمامی مناطق پایتخت
2 - تامین امنیت محلات امن دمشق که در نزدیکی ملیحه قرار داشتند و درتیررس آتش موشکی و خمپاره ای تروریستهای تکفیری قرار داشتند مانند منطقه جرمانا که در طول دوسال اخیر با بیش از 1500 فروند موشک و خمپاره هدف قرار گرفته بود ودهها شهید و صدها مجروح و همچنین خسارات مادی فراوانی ببار آمده بود.
3 – تامین امنیت جاده مهم فرودگاه دمشق
شهر ملیحه، یکی از دوراه اصلی نفوذ تروریست های تکفیری به پایتخت دمشق هستند با تصرف ملیحه و آغاز قریب الوقوع عملیات در جوبر انشالله این منافذ مسدود خواهند شد.

پیشروی ارتش سوریه از سه محور و در سه مرحله صورت پذیرفت:
مرحله اول -  تشدید محاصره شهر و قطع راههای امدادی و پشتیبانی – لجستیکی ازطریق تصرف کامل باغها و راههای اطراف شهر ملیحه و اشغال کامل آنها (زمان صرف شده برای این عملیات دوهفته)
مرحله دوم - تقسیم شهر و مناطق استقرار گروه های مختلف تروریستی و ایجاد فاصله میان آنها
مرحله سوم - هجوم وسیع زمینی و درگیری های تن به تن با تروریست ها در دو محور شمال و شمال شرق ملیحه (زمان صرف شده برای این عملیات دوماه)
درساعات ابتدایی صبح  پنجشنبه 23 مرداد دروازه غوطه شرقیه دمشق که بمدت دوسال مامن تروریست های تکفیری بین المللی بود توسط نیروهای ارتش گشوده و شهر به اشغال کامل درآمد. از حدود 500 تروریست حاضر در منطقه ، 170 نفر خود را به ارتش سوریه تسلیم کردند و تعدادی نیز موفق به فرار به منطقه جسرین در نزدیکی ملیحه شده اند. حین فرار این گروه از تروریست ها، ارتش سوریه اقدام به بمباران و موشک باران منطقه مزارع اطراف ملیحه به سمت جسرین و زبدین کرد که حدود 100 نفر از آنها به هلاکت رسیدند.
ارتش سوریه پس از تصرف ملیحه با استقرار نیرو و تسلیحات و در محلات مختلف این شهر اقدام به تثبیت موقعیت و پاکسازی محله به محله و خنثی سازی هزاران بمب و مین و تله های انفجاری کارگذاشته شده توسط تروریست های تکفیری (باهدف جلوگیری از ورود ارتش ) کرده است

تحولات میدانی سوریه 24مرداد93

کارشناسان نظامی ملیحه را دومین شهر پس از شهر دوما به لحاظ دارابودن استحکامات نظامی وبهره مندی از شبکه های متعدد و پیشرفته تونل های زیرزمینی میدانند.به نحوی که ملیحه را شهر دوطبقه و شهری بر روی شهرک تونل های زیرزمینی توصیف میکنند.

 

صدها خودروی نظامی و مقادیر زیادی مواد منفجره و انبارهای سلاح و مهمات و بیمارستان های میدانی مجهز نیز بدست نیروهای ارتش سوریه افتاده است.

تحولات میدانی سوریه 24مرداد93
نقشه موقعیت شهر ملیحه به رنگ زرد ، جوبر به رنگ قرمز و دوما  با رنگ سفید

انتشار لیست فرماندهان هلاک شده تروریستها در ملیحه!
انتشار اسامی سران و فرماندهان گروه های مختلف تروریستی مسلح که از ابتدای درگیری های چهار ماه گذشته تا امروز در شهر ملیحه توسط ارتش سوریه و مجاهدین شیعه به هلاکت رسیده اند. شمار زیاد این افراد نشان دهنده اهمیت استراتژیک ملیحه برای آنها است.
عبدالعزیز عرموش ، فرمانده گروه تروریستی  "جبهة النصرة" درغوطة شرقی
ابوخالد حیدره ، فرمانده نظامی گروه تروریستی "آزادگان شام"وابسته به گروه تروریستی "جبهة إسلامي"
ابراهیم نصر ، فرمانده یگان ادوات و توپخانه گروه تروریستی " تیپ مادران مؤمنين"وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد.
مصباح مامون دروش ،  فرمانده " تیپ براء بن مالك" وابسته به گروه تروریستی "سربازان شام"
ابومصطفی المیدانی ، فرمانده گردان "عبد الرحمن" وابسته به گروه تروریستی "سربازان شام"
ابوفهد بکریه ، فرمانده گروه تروریستی  "تیپ شهدای دوما"وابسته به ارتش آزاد
زیاد رجال معروف به ابوطارق ، فرمانده گردان  "سيف الله المسلول"وابسته به تیپ "مادران مومنین
زیاد علی طه ، فرمانده میدانی در گروه تروریستی " تیپ سپر غوطه شرقی" وابسته به ارتش آزاد
ابومحمد شامی ، جانشین گروه تروریستی "تیپ بدر"وابسته به گروه تروریستی ارتش اسلام
ادیب النبکی معرفو به ابو وائل ، فرمانده گردان "یاران حق"وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد
ابواحمد عسعسی ، فرمانده گردان " گرگ های غوطه شرقی"وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد
ابومالک میدانی فرمانده گروه تروریستی  "جبهة النصرة"در بخش غربی غوطه شرقیه
ابواسامه انصاری ، فرمانده تیپ " طلوع اسلام" وابسته به گروه تروریستی تیپ شاهین های شام
 عمر قاضی فرمانده گروه تروریستی "اتحاد اسلامی سربازان شام"
ابراهیم سقرق فرمانده عملیات گروه تروریستی "اتحاد اسلامی سربازان شام
سفیان قدرو معروف به ابوبکر ، فرمانده گردان "شمشیر اهل سنت"وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد
علاء ضبعان معروف به ابوخالد ، فرمانده گردان  "شمشیر اسلام"وابسته به گروه تروریستی سربازان شام
فرمانده گردان "دوستداران بهشت!"وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد
محی الدین علوش ،  فرمانده عملیات گروه تروریستی "تیپ شاهین های شام"وابسته به ارتش اسلام

آغاز شمارش معکوس برای حمله به جوبر!
پس از کنترل ملیحه که به دروازه غوطه شرقی معروف است، احتمالا محله جوبر در نزدیکی مرکز دمشق هدف بعدی ارتش سوریه خواهد بود. شبکه تونل های حفر شده توسط تروریست های تکفیری در منطقه جوبر پیچیده تر و به لحاظ کمیت بیشتر از تونل ها در ملیحه است و احتمالا ارتش به سبب شباهت‌های تاکتیکی جنگ در ملیحه و جوبر، سناریو اجراشده در شهر ملیحه را در محله جوبر نیز اجرا خواهد نمود.
نزدیکی جوبر به مناطق امن شهر دمشق از سویی لزوم پاکسازی آن را بعنوان مهمترین منطقه مورد استفاده برای پرتاب خمپاره و موشک یادآور میشود و از سوی دیگر وجود برخی ملاحظات، اجرای عملیات وسیع و همه جانبه از سوی ارتش را دشوار کرده است.  به این دلیل که امکان دارد به محض آغاز عملیات نظامی، تروریست های تکفیری (عمدتا از دو گروه جبهه النصره و ارتش آزاد) با خمپاره باران و یا حفر تونل و حملات به مناطق امن دمشق، از طریق کشتن مردم غیر نظامی بی‌گناه ، اقدام به تلافی حملات ارتش سوریه کنند.با عنایت به این مسائل ، عملیات نظامی ارتش سوریه در محله جوبر با حساسیت بیشتری مواجه شده است.

تحولات میدانی سوریه 24مرداد93

سناریوی دومی هم وجود دارد بدین شکل که ممکن است درصورت فشارهای مضاعف و تشدید محاصره جوبر ، گروه های تروریستی فعال در آن راضی به مصالحه و توافق با ارتش سوریه بشوند (که معمولا از مفاد اصلی آن تسلیم تسلیحات سنگین تروریست ها به ارتش و در مقابل تضمین خروج امن از منطقه درگیری است) امکان عقب نشینی تروریست ها از جوبر به سمت دوما در شمال غوطه شرقیه نیز محتمل است که البته همانطور که گفته شد این شهر در صدر لیست ارتش سوریه برای هجوم نظامی و تصرف قرار دارد.
اما قدر مسلم اینکه، محاصره کلی منطقه وسیع غوطه شرقی هر روز در حال تنگ تر شدن از سوی ارتش و مجاهدین شیعه است و پس از اینکه خیال ارتش سوریه از پاکسازی کامل و تثبیت امنیت ملیحه راحت بشود، عملیات نظامی در جوبر هم با شدت پیگیری خواهد شد.
رسانه های وابسته به ارتش و دولت سوریه خبرهایی نیز از احتمال وقوع توافق و مصالحه در حرستا میان ارتش سوریه و تروریست های تکفیری منتشر کرده اند که معلوم نیست این اخبار با هدف به‌ راه انداختن جنگ روانی علیه تروریست ها و تمرکز زدایی از نیروهایشان در مناطق مختلف غوطه شرقیه صورت میگیرد و یا اینکه واقعا قصدی برای تصرف این مناطق بصورت همزمان یا به فواصل کوتاه ، وجود دارد ، اما آنچه تقریبا قطعی به نظر میرسد عزم جزم ارتش و مجاهدین شیعه برای پاکسازی تک تک شهرها و مناطق غوطه شرقیه و بازگرداندن امنیت کامل به شهر دمشق و ساکنان آن است.
اخباری از پیشرفت مذاکرات برای برقراری توافق آتش بس میان ارتش و تروریست ها در شهر حرستا بگوش میرسد که درصورت انتشار اطلاعات تکمیلی در پست های بعدی تقدیم خواهد شد.
درمنطقه زملکا ارتش سوریه در ادامه عملیات مبارزه با تروریستهای تکفیری امروز موفق به کشف و انهدام یک تونل عمیق که تروریست ها از آن برای تردد و انبار کردن تسلیحات و مهمات بهره برداری میکردند، شد که بلافاصله با مقادیری مواد منفجره اقدام به بمگذاری و انهدام آن کرد که منجر به هلاکت ترویست های داخل آن گردید.
در منطقه داریا که حرم حضرت سکینه (س)  دختر امام علی (ع) و خواهر حضرت زینب کبری (س) در آن قرار دارد، امروز ارتش سوریه موفق به کشف یک انبار مهمات و تسلیحات متعلق به گروه تروریستی جبهه النصره که در حیاط مسجد جامع عثمان بطرز ماهرانه ای جاساز شده بود گردید.منطقه داریا در سه سال گذشته صحنه شدیدترین درگیریهای نظامی میان ارتش سوریه با تروریست های ارتش آزاد و جبهه النصره است.   


تحولات میدانی سوریه 24مرداد93

تحولات میدانی شهر رقه
درگیری ها میان ارتش سوریه و گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در اطراف " فرودگاه نظامی طبقه"  در حاشیه غربی شهر رقه با شدت در جریان است و عناصر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) از صبح روز گذشته با خمپاره و موشک‌های کاتیوشا فرودگاه نظامی طبقه و محوطه اطرافش را هدف قرار میدهند.
پس از تصرف مقر لشکر 17 و تیپ 93 توسط داعش، احتمال حمله گسترده به فرودگاه نظامی طبقه بعنوان آخرین مرکز ارتش سوریه در این شهر می‌رفت اما تنها درگیری های پراکنده در ساعات مشخصی از روز یا شب رخ داده بود .ارتش سوریه با انتقال یک گردان نیروی مخصوص از حاشیه حمص به فرودگاه اقدام به تقویت توان دفاعی آن کرده است. گروهی متشکل از 137 نفر از نیروهای لشگر 17 رقه نیز به مدافعان فرودگاه ملحق شده اند.
در 24 ساعت اخیر درگیری ها میان دوطرف وسعت بیشتری گرفته است و صدای انفجارهای پیاپی از اطراف فرودگاه نظامی طبقه  به گوش می رسد. جنگنده بمب افکن های ارتش سوریه مناطق اطراف فرودگاه نظامی طبقه را بصورت مداوم هدف بمباران قرار میدهند. بالگردهای ارتش هم 2 بشکه انفجاری را بر سر مواضع تروریست های تکفیری در نزدیکی فرودگاه پرتاب کرده اند.
برخی گزارش های تایید نشده حکایت از تصرف روستای عجیل در جنوب غرب فرودگاه نظامی طبقه توسط تروریست های داعش دارد . یگان توپخانه و ادوات  ارتش سوریه مستقر در فرودگاه طبقه  مواضع داعش در داخل شهر طبقه و روستای" صفصافه" را هدف گلوله باران گسترده خود قرار داده است.

تحولات میدانی سوریه 24مرداد93
نقشه موقعیت شهرطبقه،روستای صفصافه و روستای عجیل و موقعیت فرودگاه نظامی طبقه

لیست 70 نفره داعش برای کشتن معارضان نظام سوریه!
هیئت شرعی گروه تروریستی داعش در شهر رقه سوریه با صدور اطلاعیه ای حاوی اسامی و مشخصات و تصاویر 70 نفر از معارضان حکومت سوریه که بیشترشان از گروه معارضان خارجه نشین نظام سوریه هستند، این افراد را با عناوینی همچون "مرتد ، محارب با خدا و رسول خدا ، مزدور و دشمن اسلام و مانع اصلی بر سر راه تشکیل خلافت عظمی اسلامی در شام از طریق مخالفت با گروه تروریستی  داعش و رهبر این گروه یعنی ابوبکر بغدادی معرفی کرده و خواستار دستگیری و اعدام آنها شده است!

اسامی این افراد به شرح زیر است:
(رضوان زيادة، ياسين الحاج صالح، محمد خليل، فضل الشقفة، عمار القربي، لمى الأتاسي، محمد حبش، أيهم الحسين، أمين عيسو، أحمد زكريا، محمد عودات، عمر إدلبي، عبدالحنان ولي، آزاد جمعة، رامي عطار، ميساء آقبيق، خولة يوسف، أحمد معاذ الخطيب، كامل البورديني، جوان سعدون، محمود المطر، خالد عبو، خليل حم سورك، محمد الحاج صالح، رباب البوطي، جوان معمو، عمار جلو، محمد صبحي، براء عقيل، كمال اللبواني، أنوار العمر، ملهم الحسني، ابراهيم حماد، عماد غليون، نوشين ابراهيم، فراس الحاج صالح، سمير المتيني، ابراهيم الحاج علي، محمد منصور، زكريا تأمر، عمر كوش، عبدالوهاب بدرخان، شادية محمد، عبدالرحمن مطر، أنس العلي، كمال الطويل، وليد النبواني، أنس البيانوني، ناصر النقري، محمد العويد، عمر العظم، أحمد نقاش، اسماعيل خليل حسن)

تحولات میدانی جبهه حلب
در ادامه درگیری های خونین مسلحانه میان گروه های تروریستی داعش و النصره و ...! عناصر گروه تروریستی داعش، روستاهای اطراف شهر مارع  (در حاشیه شمال شرق شهر حلب) بنامهای "صالحیه ، سنبل ،تل مالد مناطق شرقی شهر را به تصرف کامل درآورده و در واقع مارع را از سمت شرق به محاصره در اوردند.
در چند روز اخیر گروه داعش با گروه جبهه اسلامی که از هم پیمانان گروه تروریستی جبهه النصره (شاخه رسمی القاعده در سوریه) است مشغول جنگ شدیدی بوده است.  برخی منابع رسانه ای گزارش کرده اند که گروه تروریستی جبهه النصره به منظور عدم مواجهه و درگیری با داعش در حال ترک شهر" مارع" است.
لازم بذکر است در پی پیشروی های اخیر داعش در مناطق تحت سیطره گروه های تروریستی رقیبش در حاشیه شمالی و شمال شرق حلب و تصرف چند شهر مهم در این مناطق اختلافات داخلی میان این گروه ها اوج گرفته و فرماندهان و رسانه های هرکدام از این گروه ها یکدیگر را به خیانت متهم میکنند.

تحولات میدانی سوریه 24مرداد93

ارتش سوریه روز گذشته بیمارستان کندی واقع در شمال شهر حلب را تصرف کرد و هجوم وسیع و سریعی را برای تصرف اردوگاه و روستای حندرات را آغاز کرده است.
روستای حندرات به جهت اینکه در نقطه ای مرتفع و مشرف به جاده کاستلو (تنها راه امدادی و لجستیکی و پشتیبانی باقیمانده برای تروریست های تکفیری در مناطق تحت استقرارشان در شهر حلب) واقع شده است دارای اهمیت حیاتی برای ارتش و تروریست های تکفیری است. و در صورت موفقیت آمیز بودن حمله ارتش سوریه به این منطقه و تصرف آن عملا برتری اجرای آتش به نفع ارتش سوریه است. و تروریست ها امکان استفاده از این محور را ندارند.

تحولات میدانی سوریه 24مرداد93

در نتیجه امکان پشتیبانی تسلیحاتی و امدادی این گروه ها در مناطق حضورشان کاملا مسدود و عملا در محاصره کامل جغرافیائی – تسلیحاتی توامان واقع خواهند شد.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 26 مرداد1393 ] [ 4:9 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تحریم ۶ عضو گروهک های داعش و النصره در قطعنامه شورای امنیت

۶ نفر از اعضای گروه تکفیری داعش در قطعنامه‌ای که شورای امنیت سازمان ملل تصویب کرد؛ تحریم شدند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ۲۱۷۰ عصر جمعه خود ضد گروهک تروریستی داعش، ۶ نفر از جمله دو تبعه عربستان، دو تبعه کویت، یک تبعه عراق و یک تبعه الجزائر را تحریم کرد.

اسامی شش نفری که طبق قطعنامه ۲۱۷۰ شورای امنیت در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند عبارت است از:

1 ـ «عبدالرحمان محمد ظافر الدبیسی الجهنی» از عربستان سعودی مسئول شبکه‌های سربازگیری نیروهای خارجی برای گروه النصره در عراق،

2 ـ «عبدالمحسن عبدالله ابراهیم الشارخ» تبعه عربستان سعودی رهبر جبهة النصرة در لاذقیه سوریه و داعش،

3 ـ «حجاج بن فهد العجمی» اهل کویت و حامی مالی جبهه النصره،

4 ـ «حامد حمد حامد العلی»، اهل کویت حامی مالی جبهة النصرة،

5 ـ «ابو محمد العدنانی» تبعه عراق و سخنگوی داعش در این کشور

6 ـ «سعید عریف» تبعه الجزائر و وابسته به شبکه القاعده و از حامیان مالی جبهة‌النصرة

قطعنامه ۲۱۷۰ از گروه‌های داعش و جبهةالنصرة، افراد و دیگر نهاد‌ها و گروه‌های وابسته به القاعده خواسته است به فوریت سلاح‌های خود را زمین گذارند.

شورای امنیت از کشورهای جهان نیز خواست طبق تعهدات خود وفق قطعنامه ۱۳۷۳ که در سال ۲۰۰۱ میلادی تصویب شد، در یافتن و اجرای عدالت برای اعضاء گروه‌های وابسته به القاعده و از جمله داعش و جبهة النصرة که سازمان دهندگان و تامین کنندگان اقدامات تروریستی هستند، همکاری کنند.

این قطعنامه همچنین از همه تروریست‌های خارجی خواسته است به فوریت از این گروه‌ها کناره گیری کنند و در غیر اینصورت، شورای امنیت با تکیه بر قطعنامه ۲۱۷۰ آمادگی خود را برای قرار دادن اسامی آنان و تامین کنندگان مالی و تسلیحاتی آن‌ها در فهرست تحریم‌های مشمول شبکه القاعده، اعلام می‌کند.

۱۵ عضو شورای امنیت از کشورهای جهان همچنین خواسته‌اند تدابیر ملی را به منظور جلوگیری از سرازیر شدن تروریست‌های خارجی به عراق و سوریه به کار گیرند و عدالت را بر اساس قانون بین المللی درباره خاطیان اجرا کنند.

در همین زمینه از کشورهای جهان درخواست شده است که بر اساس قطعنامه ۱۳۷۳، از هرگونه تامین مالی برای اقدامات تروریستی جلوگیری کنند و مانع فراهم شدن حمایت مالی و سربازگیری گروه‌های تروریستی شوند و ذخائر سلاح آن‌ها را نیز نابود کنند.

طبق این قطعنامه کشورهای عضو سازمان ملل متحد باید اطمینان حاصل کنند هیچگونه دارائی‌های مالی یا منابع اقتصادی مستقیم و یا غیرمستقیم در اختیار داعش، جبهه النصره و دیگر نهاد‌ها و گروه‌ها و افراد وابسته به القاعده قرار نگیرد و شهروندان خود را از ارائه هر گونه کمک و یا خدماتی در این زمینه منع کنند.

درباره کنترل میدان‌های نفتی توسط داعش و جبهه النصره و دیگر نهادهای وابسته به القاعده نیز در این قطعنامه آمده است: هر گونه مبادله مستقیم و یا غیرمستقیم با گروه‌های تروریستی محکوم است و بر احتمال قرار گرفتن خاطیان در فهرست تحریم‌ها تاکید می‌شود.

این قطعنامه درباره استفاده از وسائل نقلیه از جمله هواپیما برای انتقال طلا و دیگر اقلام با ارزش و دیگر منابع اقتصادی برای فروش در بازارهای بین المللی در نواحی تحت کنترل داعش ابراز نگرانی و تاکید کرده است: چنین اقداماتی می‌تواند منجر به مسدود شدن دارائی‌های خاطیان شود.

اعضای شورای امنیت درباره اجرای این قطعنامه نیز هیئت کار‌شناسان نظارتی را که با تصویب قطعنامه ۱۵۲۶ در سال ۲۰۰۴ میلادی در این شورای آغاز به کار کرد، موظف کرده‌اند گزارش خود را هر ۹۰ روز یکبار ارائه کند.

این گزارش شامل نقض‌های احتمالی، تهدیدات داعش و جبهه النصره و جزئیات مربوط به سربازگیری و تامین مالی این گروه‌ها خواهد بود. اعضای شورای امنیت از هیئت دستیاری سازمان ملل در عراق (اونامی) نیز خواسته‌اند در این زمینه به هیئت کار‌شناسان نظارتی در حد امکانات و در نواحی عملیاتی خود، کمک کند.


تحریم داعش کارساز نیست
کار‌شناس مبارزه با تروریسم گفت ابزارهای عادی شورای امنیت سازمان ملل دیگر برای مقابله با داعش کافی نیست.«ریچارد بارت» کار‌شناس پیشین مقابله با تروریسم در سازمان ملل با اشاره به تصویب قطعنامه شورای امنیت بر ضد گروه تروریستی داعش گفت: تسلیحات هم اکنون به داعش منتقل شده است و این گروه‌ها هر روز به جنگ افزارهای بهتری مجهز می‌شوند، زیرا تسلیحات ارتش‌های عراق و سوریه را به غنیمت می‌گیرند. درباره مسدود کردن دارایی‌های داعش نیز می‌توان گفت واقعاً لطمه‌ای به آن وارد نمی‌شود، زیرا این گروه داخل عراق و سوریه، پول زیادی در اختیار دارد.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان، کشور کویت
[ شنبه 25 مرداد1393 ] [ 19:40 ] [ ابراهیمی ] [ ]

شورای امنیت سازمان ملل خواستار انحلال «داعش» شد

 
خبرگزاری تسنیم: شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای علیه گروه داعش تصویب کرد.

http://www.tasnimnews.com

۲۴/مرداد/۱۳۹۳ - ۲۳:۵۷

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای به اتفاق آراء اقدامات تروریستی گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق و شامات» یا «داعش» را محکوم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای ۶ نفر را به دلیل بسیج، یا حمایت مالی جنگجویان خارجی در عراق و سوریه تحریم کرد. این نهاد خواستار خلع سلاح و انحلال فوری گروه های مرتبط با القاعده شده است.
در این قطعنامه که روز جمعه با رای مثبت تمام اعضای شورای امنیت تصویب شد آمده است این نهاد آماده تحریم سایر گروه‌هایی است که در حمایت مالی و بسیج نیرو برای گروه های تروریستی نقش ایفا می کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، شورای امنیت در این قطعنامه  ۶ نفر  از جمله سخنگوی گروه داعش ، را در  فهرست خود قرار داده و هشدار داده است ، کسانی را که  از این افراد حمایت مالی و تسلیحاتی  می کنند را تحریم خواهد کرد.

این قطعنامه که پیش نویس آن را بریتانیا تهیه کرده  اتخاد تدابیری برای قطع منابع مالی و جلوگیری از پیوستن افراد خارجی به این گروه ها را خواستار شده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد در این قطعنامه همچنین خواستار خلع سلاح و انحلال فوری گروه داعش در عراق و سوریه، جبهه النُصره در سوریه و گروه های دیگر مرتبط با القاعده شده و   هشدار داده دولت ها، نهادها و اشخاصی هم که به گروه های افراطی کمک یا با‌ آنها معامله کنند تحریم می‌شوند.

شورای امنیت «ابو محمد العدنانی»، سخنگوی داعش را در فهرست سیاه خود قرار داده است.طبق این گزارش «ابو محمد العدنانی» شهروند عراق است و از او  به عنوان یکی از بانفوذ ترین «امرای»  گروه داعش و نزدیکترین به ابوبکر البغدادی رهبر  این گروه یاد می‌شود.شورای امنیت همچنین «سعید عارف»، یک افسر الجزایری که به جبهه النصره پیوسته را مورد تحریم قرار داده است.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور الجزایر، شورای امنیت ملل متحد
[ شنبه 25 مرداد1393 ] [ 3:33 ] [ ابراهیمی ] [ ]
گزارش مشرق از:
آزادسازی ملیحه و پیروزی بزرگ ارتش سوریه
مُهر پایانی بر رؤیای سقوط دمشق 

گروه بین‌الملل مشرق - چهار ماه پیش که ارتش سوریه و نیروهای همپیمانش عملیات آزادسازی شهر ملیحه را آغاز کردند، فرماندهان ارتش سوریه گمان می کردند که این عملیات چند روز و یا حداکثر چند هفته به سرانجام می رسد، اما مقاومت گروه های مسلح باعث شد که عملیات آزاد سازی شهر ملیحه 135 روز به طول انجامد.

پیروزی بزرگ ارتش سوریه؛ مهر پایانی بر رؤیای سقوط دمشق +نقشه

ملیحه، دژ مقاوم گروه های مسلح
شهر ملیحه که در هفت کیلومتری شهر دمشق قرار دارد، دو سالی بود که به کنترل گروه های مسلح درآمده بود، این شهر که در نزدیکی جاده فرودگاه دمشق و منطقه سیده زینب قرار دارد، محل پرتاب خمپاره و راکت به سمت شهر دمشق بود و آزادی شهر ملیحه از حجم حملات خمپاره ای به شهر دمشق و منطقه جرمانا کرده است
از دو سال پیش گروه های مسلح مستقر در شهر ملیحه به دنبال نفوذ به پادگان پدافند هوایی ارتش سوریه و شهر جرمانا که در مجاورت این شهر قرار دارند، بودند، اما مقاومت ارتش سوریه و مردم شهر جرمانا گروه های مسلح را در رسیدن به هدف شان ناکام گذاشت.
شهر ملیحه برای منطقه غوطه شرقیه یک پاشنه آشیل است، یعنی اگر نیروهای ارتش بتوانند پس از آزادی شهر ملیحه به صورت مستقیم به خطر سیر خودشان ادامه دهند و شهرهایی مثل زبدین و جسرین را بگیرند، می توانند مناطق مختلف غوطه شرقیه را از یکدیگر جدا کنند، جدا کردن مناطق غوطه شرقیه از یکدیگر سبب می شود که نیروهای ارتش سوریه راحت تر بتوانند منطقه غوطه شرقیه را آزاد کنند.

راز مقاومت گروه‌های مسلح در شهر ملیحه
با شروع حمله ارتش سوریه به شهر ملیحه، گروه های مسلح آژیر خطر را در کل منطقه غوطه شرقیه به صدا درآوردند و تمام نیروهایشان را برای جلوگیری از سقوط این شهر به آماده باش درآوردند، گروه های مسلح برای جلوگیری از شکست شان در ملیحه از قوای زرهی خودشان بهره گرفتند و حتی زهران علوی فرمانده کل گروه جیش اسلام از قوی ترین گروه های مسلح در سوریه شخصا در درگیری های شهر ملیحه حاضر شد تا مانع پیشروی ارتش سوریه شود، اما نتوانست که کاری را از پیش ببرد.
گروه های جهت تشویق نیروهایشان به مقاومت، سقوط شهر ملیحه را آغاز سقوط شهرهای منطقه غوطه شرقیه اعلام می کردند و این شهر را دروازه ورودی منطقه غوطه شرقیه و اولین دژ دفاعی این منطقه معرفی می کردند، گروه های مسلح در دو سال حضورشان در شهر ملیحه، تونل های بسیاری را در میان ساختمان ها و مناطق این شهر حفر کردند، این تونل ها به گروه های مسلح این مجال را می داد که در شهر ملیحه با وجود حملات هوایی و توپخانه ای ارتش سوریه مقاومت کنند و این شهر را به یک دژ مقاوم مبدل کنند.
گروه های مسلح در چهار ماه اخیر در درگیری با ارتش سوریه در شهر ملیحه به اعتراف خودشان بیش از پانصد کشته دادند که البته مطمئا رقم واقعی کشته های گروه های مسلح بیش از این تعداد است، همینطور تعداد زیادی از فرماندهان رده بالای گروه های مسلح منطقه غوطه شرقیه مانند امیر جبهه النصره و فرماندهان رده بالا گروه های جیش الاسلام و اجناد شام در درگیری های شهر ملیحه کشته شدند.

نقشه ارتش سوریه برای آزادی شهر ملیحه
ارتش سوریه برای آزادی شهر ملیحه علاوه بر پیشروی از جهات مختلف در داخل این شهر، حملاتی را برای محاصره شهر ملیحه انجام داد و ارتش سوریه یک ماه پیش توانست که این شهر را محاصره به خود درآورد، محاصره این شهر مساوی با محبوس شدن صدها تن از افراد مسلح بود، به همین دلیل گروه های مسلح هفته ها به دنبال شکستن محاصره شهر ملیحه بودند تا در نهایت با انجام چندین عملیات انتحاری توانستند که محاصره این شهر را بشکنند، اما ارتش سوریه بعد از چند روز توانست که دوباره شهر ملیحه را به محاصره خود درآورد، در نهایت افراد مسلح پس از اینکه از شکستن محاصره شهر ملیحه نا امید شدند، در ساعات ابتدایی صبح روز پنج شنبه از داخل شهر ملیحه به سمت مناطق اطراف این شهر عقب نشینی کردند.

مقر گروه های مسلح بیخ گوش دمشق
غوطه شرقیه منطقه ای وسیع در حومه شرقی دمشق است، در این منطقه چندین شهر و ده ها روستا قرار دارد و پوشش گیاهی گسترده در منطقه غوطه شرقیه امکان فعالیت گروه های مسلح را در این منطقه فراهم کرده است، گروه های مسلح از دو سال پیش توانستند که بخش اعظم منطقه غوطه شرقیه را به تصرف خود درآوردند.
منطقه غوطه شرقیه به منطقه بیابانی و وسیع بادیه شام متصل است و در سال های اخیر محموله های سلاح از کشورهای اردن و ترکیه از راه بادیه شام وارد غوطه شرقیه می شد، علاوه بر آن منطقه غوطه شرقیه به منطقه قلمون هم وصل است و تا پیش از آزادی منطقه قلمون، محموله های سلاح و مهمات ارسال شده از کشور لبنان از منطقه قلمون وارد منطقه غوطه شرقیه می شد.

غوطه شرقیه نقطه شروع حمله به پایتخت

گروه های مسلح در سوریه از منطقه غوطه شرقیه به دنبال پیشروی به سمت شهر دمشق و تصرف این شهر بودند، برای این هدف ده ها هزار فرد مسلح از دو سال پیش حملات خودشان را برای تصرف شهر دمشق آغاز کردند، اما ارتش سوریه توانست که آنها را پشت دروازه های دمشق متوقف کنند.با توجه به اینکه هدف گروه های مسلح منطقه غوطه شرقیه، اشغال شهر دمشق بود، به همین دلیل بیشترین حجم سلاح سبک و متوسط در سوریه به این منطقه ارسال شد، علاوه بر این گروه های مسلح با تصرف برخی از پایگاه های ارتش سوریه در این منطقه توانستند که تعدادی تانک، نفربر و سامانه های دفاع هوایی را به غنیمت بگیرند و امروز گروه های مسلح در منطقه غوطه شرقیه از هر لحاظ مجهز هستند.

محاصره غوطه شرقیه توسط ارتش سوریه
اما اتفاقی که معادلات را منطقه غوطه شرقیه به هم زد، محاصره این منطقه بزرگ از سوی ارتش سوریه بود، یک سال پیش ارتش سوریه پس از یک ماه نبرد توانست روستای عتیبه را آزاد کند، آزادی روستای عتیبه کلید محاصره منطقه غوطه شرقیه بود، نیروهای ارتش سوریه و هم پیمانانش در ماه های اخیر مسیرهای خروجی منطقه غوطه شرقیه کمین های زیادی را به اجرا درآوردند که به کشته شدن صدها نفر از افراد مسلح منجر شد و همین باعث شده است که دیگر کمتر کسی ریسک ورود به این منطقه را انجام دهد.
گرچه که گروه های مسلح به دلیل وجود مزارع زیاد در این منطقه برای تامین مواد غذایی به مشکل کمتری برخوردند، اما با محاصره منطقه غوطه شرقیه روند ورود افراد و سلاح به این منطقه بسیار محدودتر شد، همچنین گروه های مسلح در دو سال اخیر هزاران نفر از نیروهایش را در نبرد با ارتش سوریه از دست دادند، بدون اینکه نیروی جدید زیادی بتواند وارد منطقه غوطه شرقیه بشود، این سبب شد که گروه های مسلح در این منطقه دچار کمبود نیرو شوند و نتوانند عملیات های هجومی بزرگی را در ماه های اخیر در منطقه غوطه شرقیه شروع کنند و به یک سری عملیات های هجومی کوچک بسنده کنند.

تظاهرات مردم غوطه شرقیه برای صلح
علاوه بر این هنوز ده ها هزار نفر غیر نظامی در منطقه غوطه شرقیه حضور دارند، این افراد غیرنظامی از محاصره این منطقه و جنگ خسته شدند و به دنبال یک زندگی آرام در یک منطقه امن هستند، امروزه در منطقه غوطه شرقیه مواد غذایی با قیمت های بسیارگران عرضه می شود، اما گروه های مسلح با داشتن انبارهای بزرگ مواد غذایی مشکل در این زمینه ندارند، اما مردم غیر نظامی هستند که برای تهیه غذا به مشکل برخوردند.
امید نداشتن برای شکست محاصره منطقه غوطه شرقیه از طریق نظامی سبب شده است که مردم برخی از شهرهای این منطقه در هفته ها و ماه های اخیر با برگزاری تظاهرات از گروه های مسلح بخواهند که با ارتش سوریه صلح کنند تا وضعیت این منطقه به روال عادی خود برگردد، اما پاسخ افراد مسلح تیراندازی به مردم و بازداشت آنها بود، گروه های مسلح اعلام کردند که هر کسی که به دنبال صلح با ارتش سوریه باشد، مستوجب مرگ است.

سرنوشت غوطه شرقیه چه خواهد شد؟

به نظر می رسد که آزادسازی شهر ملیحه شروع دومینوی آزادی دیگر مناطق غوطه شرقیه باشد و ارتش سوریه بتواند با زمان کمتری نسبت به عملیات آزادی ملیحه، مناطق دیگر غوطه شرقیه را آزاد کند، به هر حال با برقرار ماندن محاصره این منطقه، روحیه افراد مسلح هر روز کمتر از دیروز می شود، هم چنین سلاح و مهمات گروه های مسلح منطقه غوطه شرقیه هر روز محدودتر می شود که دست این گروه ها را برای عملیات هجومی جدید می بندد.
البته هنوز شاید چند ده هزار نفر فرد مسلح در داخل منطقه غوطه شرقیه حضور داشته باشند که برخی از این افراد هم به دنبال مقاومت هستند، اما آنها توانایی متوقف کردن پیشروی ارتش سوریه را ندارند و احتمالا در صورت ادامه محاصره منطقه غوطه شرقیه، ارتش سوریه بتواند حداکثر تا یکی دو سال آینده این منطقه وسیع را به صورت کامل آزاد کند و خطر گروه های مسلح را از شهر دمشق دور کند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ شنبه 25 مرداد1393 ] [ 2:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

شیوع بیماری خاص در بین تروریست های داعش

چرا داعش 16 سرکرده خود را اعدام کرد؟

گروه های بهداشت مستقر در منطقه ی نینوی در غرب عراق، اذعان کردند که نوعی بیماری مزمن از طریق تروریست های اتیوپی وارد عراق شده است که به سرعت در حال انتشار است.

http://www.adyannews.com

۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۲

به گزارش ادیان نیوز، اخبار رسیده از عراق حاکی است که گروه های بهداشت مستقر در منطقه ی نینوا در غرب عراق، گزارش دادند که نوعی بیماری مزمن و کشنده از طریق تروریست های اتیوپی وارد خاک عراق شده است و به سرعت در حال انتشار است.بنا بر اخبار رسیده، این بیماری ناشناخته تاکنون توانسته است در عرض یک هفته، جان ۳۰ تروریست را گرفته و به هلاکت برساند.لازم به ذکر است پانزده نفر از تروریست هایی که به این بیماری مبتلا شده اند برای مداوا به ترکیه منتقل شده اند.


 چندی قبل نیز خبر بیماری ایدز در بین تروریست ها منتشر شد.


انتشار بیماری‌های جنسی میان عناصر داعش و جبهه النصره

Fergeha_45455564http://www.shafaqna.com/persian/media/k2/items/cache/c940b80926ff59aae3673d29afe675fe_XL.jpg

گزارش یکی از پزشکان ترکیه تاکید می‌کند اغلب تروریست‌های زخمی دو گروه داعش و جبهه النصره که برای مداوا به بیمارستان‌های ترکیه مراجعه می‌کنند، مبتلا به بیماری‌های جنسی خطرناک از جمله «ایدز» هستند.

http://www.farsnews.com

93/03/29 - 11:13

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «جهینه نیوز» سوریه، دکتر «باران یلماز»، یکی از پزشکان متخصص بیمارستان «مدیکال پارک» شهر «غازیان تب» ترکیه از انتشار گسترده بیماری‌های جنسی میان عناصر دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره خبر داد.

دکتر یلماز در گزارشی که آن را به مدیریت بیمارستان مدیکال پارک ارائه داده بود، گفته است که ظرف 4 روز گذشته طی معاینات پزشکی زخم‌های ناحیه تناسلی عناصر مسلحی که از جبهه‌های جنگ در شمال عراق و سوریه به این بیمارستان برای مداوا بازگشته بودند، متوجه شده که بیش از 70 درصد این عناصر مبتلا به بیماری‌های جنسی ناشی از وجود روابط آمیزشی نادرست و خطرناک هستند.این درحالی است که به گفته این پزشک 30 درصد افراد معاینه شده مبتلا به ویروس (HIV) یا همان «ایدز» بوده‌اند.

دکتر یلماز در گزارش خود از مدیریت بیمارستان خواسته‌ است تا این افراد در قرنطیه نگهداری شده و مراقبت‌های پزشکی بیشتری از آنها صورت گیرد و از پذیرش مجروحان دیگر به این بیمارستان جلوگیری شود، چراکه بیم بروز فاجعه‌ای است که کنترل آن برای مدیریت بیمارستان بسیار سخت و حتی غیر ممکن است.در این راستا گزارش شده است که پرستار این بیمارستان مورد آزارهای جنسی از سوی عناصر زخمی النصره که در تحت مداوا بودند، قرار گرفتند که موجب شکایت این پرستاران از این عناصر به مدیریت بیمارستان شده و در پی آن این افرتد به بیمارستان دیگری منتقل شده‌اند.

65529-196937-1392638442c82d632c9fce


موضوعات مرتبط: جهاد نکاح(جنسی)، جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه 25 مرداد1393 ] [ 0:13 ] [ ابراهیمی ] [ ]

  آخرین تحولات نظامی ـ امنیتی سوریه

پنجشنبه 23 مرداد 93

داعش به مرز ترکیه رسید

تحولات میدانی جبهه (حلب)

تحولات میدانی جبهه (دیر الزور)

تسلط داعش بر حاشیه شمالی شهر حلب

سیطره داعش بر حاشیه شرقی در منطقه الشویط

مهلت 48 ساعته داعش برای تحویل سلاح عشایر شعیطات

سیطره ارتش سوریه بر منطقه الملیحه در غوطه شرق دمشق

تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق (غوطه شرقی و غربی)

اسارت زنان عشایر شعیطات و کشتار کودکانشان توسط داعش

اعدام  "ابومغیره کویتی" فرمانده کویتی داعش توسط عشایر شعیطات

 هلاکت «أبوعبدالرحمن التونسي» از فرماندهان داعش درشهر «المیادین»

هلاکت ابوفراس سوری با نام حقیقی رضوان النموس امیر گروه تروریستی جبهه النصره

تداوم درگیری میان ارتش سوریه و تروریست ها در محله جمعیت الزهراء و نیروی هوایی

 درگیری عشایر شعیطات با نیروهای «ابوعمر شیشانی» (چچنی) از فرماندهان مهم داعش

 بمباران هوایی مراکز فرماندهی و استقرار داعش در دیرالزور ، حلب ، قوره و ... توسط ارتش سوریه


با سیطره ارتش بر منطقه الملیحه،

دمشق از حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها رهایی یافت

پنج شنبه 23 مرداد 1393 - 21:45:58
دمشق، (العالم) - در حالی که منابع نظامی سوریه از احاطۀ کامل ارتش این کشور بر منطقه الملیحه در غوطه شرقی در جنوب شرق دمشق خبر می‌دهند، خبرنگار العالم در گزارشی ابعاد مهم این پیروزی را تشریح کرد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار شبکه خبری العالم از دمشق، منابع نظامی سوری اعلام کردند که حدود 100 نفر از عناصر مسلح وابسته به گروه تروریستی"جیش الاسلام" و هم پیمانان این گروه، در درگیری های منطقه الملیحه به هلاکت رسیدند که تعدادی از آنها از سرکردگان این گروه بودند.بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش سوریه در ادامه عملیات نظامی مستمر خود در مناطق مختلف به پیشرفت های قابل ملاحظه دست یافتند و نیروهای ارتش با تعقیب عناصر گروه های تروریستی و نابودی برخی از آنان در مناطق اطراف الملیحه به ویژه در مناطق کشاورزی شرق و شمال شرق، بر این مناطق مسلط شدند.

به گزارش حسام زیدان، خبرنگار العالم، نیروهای ارتش سوریه پس از تصرف الملیحه در مزارع و مناطق اطراف آن عملیات پاکسازی تروریست ها را اجرا کردند و این بدان معناست که به طور کامل براین منطقه سلطه یافته اند.زیدان افزود: عملیات ارتش سوریه در الملیحه، مهم ترین موفقیت نیروهای سوری در مناطق غوطه شرقی از زمان شروع عملیات از 129 روز قبل به شمار می رود.بنابرگزارش خبرنگار العالم، ارتش سوریه پس از سلطه بر منطقه الملیحه، تلاش می کند تا منطقه غوطه شرقی را که تا جاده فرودگاه امتداد دارد، و نیز مناطقی مانند جسرين، زبدين و منطقه النشابيه و اطراف المرج از مناطق تحت سلطه گروه های مسلح در منطقه دوما و حرستا در بخش دیگر غوطه شرقی، از سیطره تروریست ها خارج کند.

موفقیت ارتش سوریه در این منطقه باعث خواهد شد که راه های امدادرسانی به گروه های مسلح و راه های ارتباطی میان این گروه ها در عمق غوطه شرقی بسته شود.زيدان گفت: ارتش سوریه منطقه وادی عین ترما و جوبر را از ناحیه شمال غرب و شمال شرق محاصره کرده است.وی اظهار داشت: این مناطق نیز حلقه ارتباطی میان عناصر مسلح مستقر در جوبر و عمق منطقه غوطه شرقی به شمار می رود.

بر اساس این گزارش، سلطه ارتش سوریه بر مناطق اطراف الملیحه موجب درامان ماندن مناطق اطراف دمشق پایتخت سوریه به ویژه منطقه جرمانا و دیگر مناطق از حملات خمپاره ای گروه های مسلح می شود و این موفقیت، به طور کامل بر عملیات نظامی بر مناطق مختلف غوطه شرقی به ویژه دوما و حرستا تاثیر می گذارد.خبرنگار العالم درپایان گزارش خود خاطرنشان کرد، شکست عناصر مسلح در منطقه الملیحه ، پیشروی نیروهای ارتش را در عمق غوطه شرقی و پاکسازی کامل آن به دنبال خواهد داشت.


 گزارشی از تحولات امروز سوریه؛

مهلت 48 ساعته داعش برای تحویل سلاح
داعش به مرز ترکیه رسید +تصاویر
اسارت زنان عشایر و کشتار کودکانشان
گروه بین‌الملل مشرق - سوریه همچنان در آتش جنگ داخلی تروریست‌ها می‌سوزد. آخرین تحولات سوریه به شرح زیر است: 
تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق (غوطه شرقی و غربی)
منابع میدانی از منطقه حاشیه شهر دمشق گزارش کرده اند که منطقه غوطه شرقیه و غربیه شهر دمشق در دو روز اخیر شاهد شدید ترین درگیری ها و بمباران‌های هوایی و گلوله باران‌های توپخانه ای از سوی ارتش سوریه علیه مراکز استقرار و راههای تدارکاتی تروریست های تکفیری بوده است.
در غوطه غربی ، هواپیماهای ارتش سوریه اقدام به بمباران منظم و سنگین روستاهای زکیه و خان الشیخ و راههای مواصلاتی و مزارع اطرافشان واقع در غوطه غربیه شهر دمشق نموده اند. کانون درگیری ها میان ارتش سوریه و گروه های تروریستی در نزدیکی پادگان هنگ 137 ارتش سوریه در غوطه غربیه قرار دارد.

تحولات میدانی سوریه
زاکیه وخان الشیخ در نقشه با دایره های برنگ زرد مشخص شده اند
ارتش سوریه همزمان با پشتیبانی هوایی از نیروهای زمینی در منطقه زاکیه و خان الشیخ ، اقدام به بمباران مزارع کشاورزی در روستای حسینیه نیز کرده است.
 تحولات میدانی جبهه غوطه شرقیه شهر دمشق
در 134 امین روز از آغاز عملیات وسیع نیروهای ارتش سوریه و 3 روز پس از تلاش ناکام تروریست ها برای محاصره فرودگاه دمشق ارتش سوریه برای اینکه آنها را از این توهم بزرگ بیرون بیاورد، حلقه محاصره شهر ملیحه را تنگ‌تر و مستحکم تر کرده است. هواپیماهای ارتش از ساعات ابتدایی صبح امروز 11 بار ملیحه و مزارع اطرافش را بمباران هوایی کرده اند. به موازات این بمباران ها صدها گلوله خمپاره و توپ به همراه 14 موشک زمین به زمین از نوع کاتیوشا به مراکز مختلف استقرار و اماکن تردد و جاده های مواصلاتی تروریست ها در ملیحه اصابت کرده است.

تحولات میدانی سوریه

ارتش سوریه پیشروی هایی در اطراف منطقه زبدین (در سمت راست نقشه) داشته و موفق به تصرف برخی ساختمان ها و استقرار نیرو در آنها شده است.در  درگیری های امروز ملیحه تلفات سنگینی به تروریست های تکفیری مستقر در این شهر وارد گردید. منابع رسانه ای تعداد کشته های گروه ارتش اسلام به فرماندهی زهران علوش را بیش از یکصد کشته و ده ها مجروح اعلام کرده اند.
تحولات میدانی جبهه دیرالزور/سیطره داعش بر حاشیه شرقی !
در ادامه درگیری ها میان تروریستهای گروه داعش با عشایر شعیطات در منطقه الشویط و روستاهای اطرافش عناصر گروه تروریستی داعش منطقه را به تصرف کامل خود درآورده اند و عشایر شعیطات نیز به سمت بیابانهای اطراف گریخته اند. داعش برای پیگرد و دستگیری مردان عشایر اقدام به برپایی ده ها نقطه ایست و بازرسی در منطقه کرده تا مرتدها (مخالفان داعش) را دستگیر و به سزای عملشان (مخالفت با داعش) برسانند.
عناصر داعش به مردم منطقه 48 ساعت مهلت دادند تا سلاح های خود را تا قبل از آغاز طرح تفتیش کامل منطقه به مراکز این گروه تسلیم کنند. این گروه تروریستی ساکنین منطقه را تهدید کرده اند که در صورت کشف سلاح از منازلشان در طرح تفتیش منازل ساکنان آنرا بلافاصله اعدام خواهند کرد.
از دیگر قوانین داعش برای مردم منطقه ، قانون ممنوعیت کشیدن سیگار است که مطابق بخشنامه صادره از سوی این گروه تروریستی، جریمه کسانی که سیگاری بودنشان ثابت شود 8000 لیر سوریه (هرلیره سوریه = 200 تومان!) و 4 روز کار اجباری بعنوان رفتگر خواهد بود!
تروریست های داعش پس از ورود به روستا اقدام به غارت علنی منازل روستاییان "شویط" کرده اند . منابع میدانی گزارش داده اند که عناصر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) ضمن حمله به منازل مردم این روستا اقدام به سرقت لوازم زندگی واموال مردم کرده اند به نحوی که ده ها خودروی داعش اقدام به انتقال کولر و تلویزیون و کمد و سایر اموال سرقتی مردم به مقرهای داعش کرده اند و در پاسخ اعتراضات مردمی عنوان کرده اند که این اموال غنایم جنگی از جنگ با مرتدین هستند!
یکی از فرماندهان داعش اعلام کرده که قصد تخریب کامل منطقه ابوحمام ، کشتن تمامی کودکان و اسارت زنان عشایر را دارند و در این موضوع هیچگونه رحم و شفقتی روا نخواهند داشت. همچنین عناصر گروه داعش وارد روستای بحره شده اند و اقدام به قتل عام مردم باقیمانده در این روستا کرده اند.
 
تحولات میدانی سوریه
 
لازم بذکر است که با تصرف منطقه الشویط  ، گروه داعش بر حاشیه شرقی دیرالزور تسلط کامل پیدا کرده است.
تحولات میدانی جبهه حلب
پس از هفت ماه درگیری داخلی مستمر میان گروه های تروریستی، گروه تروریستی داعش با تصرف شش روستای استراتژیک، بر بیشتر مناطق حاشیه شمالی شهر حلب مسلط شده است. پس از درگیری های شدید عصر دیروز (چهارشنبه) نیروهای داعش با باقیمانده گروههای تروریستی رقیب شامل جبهه النصره (شاخه رسمی القاعده در سوریه) و جبهه اسلامی و ... ، موفق به تسلط بر روستاهای مسعودیه، عزیزیه، دویبق، الفوز، ترکمان بارح و اخترین واقع در حاشیه شمالی شهر حلب شدند. وقوع درگیری های شدید میان تروریست های جبهه النصره و هم پیمانانش با گروه تروریستی داعش منجر به عقب نشینی عمده نیروهای این گروه ها در اواخر ماه گذشته شده بود اما داعش به این موضوع هم اکتفا نکرد و اقدام به پاکسازی منطقه از حضور باقیمانده نیروهای مخالف خود کرد.در اثر این درگیری ها بیش از 40 نفر از دوطرف کشته و صدها نفر نیز مجروح و تعدادی از عناصر گروه های مخالف داعش نیز اسیر شدند. درمیان کشته ها ،"ابو عبد السميع قاشی" قاضی شرعي و ابومهدی عاصی عضو شورای فرماندهی گروه تروریستی تیپ عقاب های شام (الویه صقور الشام)وابسته به گروه تروریستی جبهه اسلامی و شیخ ابوبراء المغربی یکی از فرماندهان گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) شناسایی شده است.پیشروی های داعش در این مناطق موجب تشدید اختلافات میان گروه های مخالف آن شده است و گروه تروریستی جبهه اسلامی باصدور بیانیه ای ، جبهه النصره را به خیانت و ممانعت از رسیدن سلاح و مهمات برای عناصر این گروه و همچنین رهاکردن پایگاه های این گروه در منطقه ترکمان بارح به منظور تسهیل ورود داعش به مناطق تحت کنترل جبهه اسلامی کرده است.در پی این درگیریها تعداد زیادی از اهالی  روستاهای فوق الذکر مجبور به ترک منازلشان و حرکت به سمت شهر اعزاز و اردوگاه آوارگان جنگی باب السلامه (گذرگاه مرزی سوریه با ترکیه) شدند.   

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

منطقه اخترین که امروز به تصرف داعش در آمده است منطقه ای مهم و استراتژیک برای این گروه بشمار می‌رود به این دلیل که به داعش امکان دسترسی به روستای مارع (یا تل حریری) مهمترین منطقه تحت تسلط گروه تروریستی جبهه اسلامی (از بزرگترین دشمنان داعش) وشهر مرزی اعزاز در شمالی ترین نقطه حلب نزدیک مرز با کشور ترکیه (حامی اصلی گروه تروریستی داعش) را می‌دهد. این دو منطقه هدف های بعدی گروه تروریستی داعش برای حمله و تصرف خواهند بود.
تصرفات دیروز داعش به تایید منابع رسانه ای وابسته به معارضان حکومت سوریه مانند "مرکزدیده بان حقوق بشر سوریه" (مستقر درشهر لندن) نیز رسیده است.در روزهای آینده باید منتظر مشتعل شدن بیشتر آتش درگیری و کشت و کشتار میان داعش و سایر گروههای تروریستی رقیب اش در این منطقه باشیم، امری که به ارتش سوریه این فرصت را میدهد تا بدون شلیک یک فشنگ از شر بسیاری از این گروه ها (مانند جبهه النصره و جبهه اسلامی و ...) راحت شده و در فرصت مناسب به سراغ گروه تروریستی داعش برود!
 
تحولات میدانی سوریه

از دیگر تحولات میدانی در شهر حلب تداوم درگیری های خونین میان ارتش سوریه و تروریست های تکفیری در دو منطقه مسجد حضرت رسول اعظم محله جمعیت الزهراء و ساختمان اداره اطلاعات نیروی هوایی ارتش واقع در غرب شهر حلب است.ارتش و دفاع وطنی سوریه در این جبهه عمدتا با تروریست های تکفیری تیپ مهاجرین و انصار" که اکثریت اعضای آنرا چچنی ها و سعودی ها تشکیل میدهند درگیر هستند.(درنقشه زیر موقعیت جمعیت الزهراء،ساختمان مدیریت اطلاعات نیروی هوایی ارتش و مسجد رسول اعظم مشخص شده است)
تحولات میدانی سوریه
 
هلاکت امیر جبهه النصره چند روز پس از انتصاب!
منابع رسمی رسانه ای در سوریه اعلام کردند درعملیات ویژه ارتش سوریه در منطقه زبدانی واقع در کوه های القلمون (مرز سوریه با لبنان) امیر گروه تروریستی جبهه النصره در این منطقه به همراه تعدادی از همراهانش که از تروریستهای غیرسوری بودند به هلاکت رسیده است.این منابع افزودند درعملیات ویژه ارتش سوریه در کوه های اطراف منطقه مرزی زبدانی ابوفراس سوری با نام حقیقی رضوان النموس به همراه دوتن از تروریست های خطرناک بین المللی بنامهای احمد العوضی تبعه عربستان سعودی و علی الجزولی تبعه کشور افریقایی لیبی به هلاکت رسیدند و تعدادی دیگر از همراهانشان بشدت مجروح شدند و کاروان خودروهای حامل آنان نیز بطور کامل منهدم شد.
تحولات میدانی سوریه

رضوان النموس (ابوفراس سوری) از عناصر سابق ارتش سوریه بود که در سال های ابتدایی دهه 80 درصفوف تروریست‌های تکفیری در افغانستان و پس از آن در عراق (دوره پس از صدام) درصفوف گروه های تروریستی تکفیری به فعالیتهای نظامی پرداخت.ابوفراس سوری (رضوان النموس) از نزدیکان شخص اسامه بن لادن رهبر گروه تروریستی القاعده و ابومصعب زرقاوری فرمانده گروه تروریستی دولت اسلامی عراق (با اسم سابق جماعه التوحید والجهاد) بود.وی در سال 2013 وارد سوریه شد و درپی اختلاف میان گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره جانب النصره را گرفت و با ابومحمد الحولانی رهبر این گروه تروریستی اعلام بیعت کرده و بلافاصله بعنوان امیر جبهه النصره در منطقه زبدانی منصوب شد که تنها پس از چند روز از این انتصاب درعملیات ارتش سوریه به پرونده عمر سراسر خیانت و جنایت وی خاتمه داده شد .

گزارشی از تحولات امروز سوریه؛
 
"لاذقیه" جولانگاه آتش و خون
شکست سنگین داعش در "ملیحه"
اعتصاب نظامی به شیوه تروریست‌های حلب

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از شش جبهه متفاوت گزارشاتی رسیده است، که مطالعه آنها را به علاقه مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می کنیم. تحولات میدانی جبهه «رقه»، تحولات میدانی جبهه «دیرالزور»، تحولات میدانی جبهه «حلب»، تحولات میدانی جبهه «غوطه شرقیه»، تحولات میدانی جبهه «حمص» و تحولات میدانی جبهه «شمال لاذقیه» رئوس گزارش تفضیلی مشرق را تشکیل می دهند.

تحولات میدانی جبهه «رقه»
پس از طوفانی که گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام معروف به داعش در شهر رقه برپا کرد و «لشگر 17» و «تیپ 93» زرهی ارتش سوریه را در مدت زمانی محدودی اشغال کرد، انتظار بر این بود تا برای تصرف کامل «فرودگاه طبقه» نیز اقدام کند، اما تا کنون از آن تهاجم طوفانی خبری نشده است. دلیل این عدم تهاجم نیز دوموضوع مهم است. اولا وجود رود فرات که حائلی میان مواضع داعش با این فرودگاه مهم و استراتژیک است. ثانیا توان بالای دفاعی نیروهای ارتش مستقر در فرودگاه.
یکی از نقاط قوت فرودگاه نظامی طبقه وجود رود فرات است که دسترسی به فرودگاه طبقه مستلزم عبور ازآن است. آنچه مانع پیشروی داعش به آن سوی رود و حمله به آخرین مرکز ارتش سوریه گردیده همین موضوع است؛ زیرا از سویی داعش تجهیزات مخصوص عبور از پل را ندارد و از سوی دیگر درصورت تلاش برای عبور از رودخانه از طریق پل‌های موجود، ارتش سوریه امکان نابودی کاروان های نظامی داعش را به وسیله بمباران هوایی و گلوله باران به وسیله توپخانه را دارد.
نقطه قوت دوم فرودگاه طبقه حضور نیروهای زبده و مجهزی است که اخیرا برای دفاع از محیط فرودگاه وارد آن شده اند. ارتش سوریه با انتقال گردان 41 نیروی ویژه، که پیشتر در استان حمص درگیری های موفقی را با گروه های مسلح تروریستی مانند داعش و النصره داشت، اقدام به تقویت توان دفاعی فرودگاه کرده است.
برای عبور از فرات دو سد در نزدیکی فرودگاه "طبقه" وجود دارد که هر دو سد درنزدیکی شهر رقه قرار دارد. ارتش سوریه امکان انفجار سدهای مذکور را به دلیل امکان وقوع سیل در مناطق پایین دست را ندارد ولی درصورت هرگونه تهاجم نیروهای گروه تروریستی داعش توانایی جلوگیری از پیشروی آنها را با بهره گیری از نیروی هوایی و توپخانه را به خوبی داراست. در عین حال ارتش سوریه امیدوار است که با تقویت نیروهای مدافع فرودگاه از یک یا دو گردان نیروی مخصوص ، بتواند از این مرکز راهبردی خود در نزدیکی سد و نیروگاه بزرگ «الثوره» دفاع کند.

عدم تسلط داعش بر عشایر

تحولات میدانی جبهه «دیرالزور»
علی رغم ادعاهای رسانه های گروه تروریستی داعش مبنی بر تصرف کامل مناطق تحت سیطره عشایر شعیطات دیرالزور، درگیری ها میان دوطرف همچنان ادامه دارد و وارد هشتمین روز خود شد.برخی منابع رسانه ای نزدیک به معارضان حکومت سوریه اخباری از محاصره کامل منطقه و اعدام 250 نفر از اسرای عشایر شعیطات توسط گروه داعش منتشر کرده اند.
 درمقابل و طی این درگیری ها، گروه تروریستی داعش گروهی از برجسته ترین فرماندهان و نیروهایش در دیرالزور سوریه را در نبرد با عشایر از دست داده است. یکی از این فرماندهان یک تروریست کویتی با نام مستعار "ابومغیره کویتی" بود که شخصا  اقدام به اعدام برخی از اعضای عشایر کرده بود. او پس از دستگیر شدن توسط عناصر عشایر شعیطات در روستای ابوحمام اعدام شد.

عدم تسلط داعش بر عشایر
تصویر بالا مربوط به هلاکت ابومغیره کویتی از فرماندهان کویتی گروه تروریستی داعش است. نامبرده مشهور به برخوردهای وحشیانه با اسرا و مخالفان داعش بود به نحوی که پس از دستگیری اسرا را شخصا با چاقو سر می برید.
«أبوعبدالرحمن التونسي» یکی دیگر از فرماندهان میدانی گروه تروریستی داعش بود که روز گذشته در یک بمب گذاری درشهر «المیادین» (دومین شهر بزرگ استان دیرالزور) به همراه تعدادی از همراهانش به هلاکت رسید.
عشایر شعیطات در چند مرحله با نیروهای «ابوعمر شیشانی» (چچنی) از فرماندهان مشهور و کاردان داعش وارد درگیری شدند و ضمن وارد آوردن تلفات سنگین نامبرده را با نیروهایش از منطقه درگیری اخراج کردند.
عشایر شعیطات بالغ بر 100 هزار نفر هستند که در روستاهای «بوحمام، هجين، درنش، الكشكية، الجرذي الشرقي، الجرذي الغربي، غرانيج و البحرة» در امتداد رود فرات زندگی می کنند. برخی از عشایر مانند العکیدات هم به آنها پیوسته اند.
نیروی هوایی ارتش سوریه همچنان اقدام به بمباران کاروانهای اعزامی به منطقه درگیری با عشایر و مراکز استقرار عناصر گروه تروریستی داعش در داخل و خارج شهر دیرالزور می نماید.
چند روز پیش، هواپیماهای ارتش سوریه اقدام به بمباران شدید مراکز فرماندهی و استقرار تروریست های داعش در شهر «قوره» (در شمال نقشه) و ساختمان مدیریت اطلاعات و امنیت شهر «آلبوکمال» در نزدیکی مرز سوریه با عراق (که پس از تسلط داعش به مرکز فرماندهی این گروه تروریستی تبدیل گردید) نمود.

عدم تسلط داعش بر عشایر

تحولات میدانی جبهه «حلب»
درگیری ها در محور شمالی شهر حلب و به طور مشخص فاز دوم شهر صنعتی شیخ نجار و اطراف زندان مرکزی (واقع در شمال شرقی) و جمعیت الزهرا و ساختمان اطلاعات نیروی هوایی، میان تروریست های تکفیری، ارتش، دفاع وطنی سوریه و رزمندگان حزب الله در جریان است.

 

عدم تسلط داعش بر عشایر
درنقشه مناطق درگیری در فازدوم شهر صنعتی و زندان مرکزی حلب با رنگ زرد مشخص گردیده است.

همزمان با درگیری ها میان ارتش سوریه و تروریست های داعش و النصره و ... در محورهای شمالی و شرقی شهر حلب این گروه ها درگیر اختلافات شدید درون گروهی نیز هستند. به نحوی که دوشنبه "ابواحمد" سخنگوی فرماندهی اتاق عملیات مشترک تروریست ها در حلب رسما اعلام کرد به دلیل کارشکنی ها، اختلافات و روش های دیکتاتورمآبانه برخی گروه های تروریستی تکفیری تا اطلاع ثانوی از شرکت در هرگونه عملیات شهر حلب خودداری خواهد کرد.
نیروی هوایی ارتش سوریه همچنین از صبح دوشنبه اقدام به بمباران مراکز استقرار تروریست های تکفیری مناطق مختلف شمال شهر حلب، مران، هنانو، بلاط، بخش قدیمی شهر حلب، اطراف فرودگاه نظامی- استراتژیک كويرس، دير حافر، حندرات باب و محله الشعار نمود.
از دیگر تحولات شهر حلب اصابت چندین گلوله خمپاره تروریست های تکفیری به میدان سعد الله جابری و محوطه بیرونی بیمارستان رازی این شهر بود که منجر به بار آمدن خسارات جانی و مادی برای مردم درحال عبور و کسبه منطقه شد.
تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق (غوطه شرقیه)
پس از اقدام نمایشی و از پیش شکست خورده تروریست های تکفیری برای شکستن محاصره شهر ملیحه واقع در غوطه شرقیه شهر دمشق و پس از دو روز درگیری سنگین میان دوطرف، ارتش سوریه از صبح دوشنبه اقدام به تشدید محاصره این منطقه کرده است.
در همین راستا منابع میدانی گزارش داده اند که ارتش سوریه از ساعات ابتدایی صبح دوشنبه به مراکز استقرار تروریست ها در باغ های شمال شهر ملیحه هجوم برده و همزمان اقدام به بمباران سنگین مواضع تروریست ها در این منطقه کرده است. همزمان واحدهای ارتش سوریه و حزب الله اقدام به پیشروی های محسوسی در محور شرقی شهر ملیحه ـ زبدین کرده اند که منجر به هلاکت دو تن از فرماندهان ارشد میدانی تروریست ها به نامهای «کمال قاری» و «حاتم مصری» گردید.
ارتش سوریه همچنین امروز اقدام به بمباران سنگین و مکرر هوایی مراکز استقرار تروریست های تکفیری در شهرهای دوما، جوبر، مزارع منطقه نشابیه، شیفونیه و شهر حرستا کرد که منجر به تلفات قابل توجهی به آنها شد.

عدم تسلط داعش بر عشایر


تحولات میدانی جبهه «حمص»
درگیریها میان ارتش سوریه و تروریست ها تکفیری در شمال و شرق شهر حمص به وقوع پیوسته است. در همین رابطه یک واحد از ارتش سوریه در دو محور حاشیه شرقی (روستای مهین و شهر تدمر) و محور شمالی در منطقه "الرستن" با تروریست های مسلح تکفیری که قصد نفوذ به این مناطق را داشتند درگیر شدند.
ارتش ضمن وارد نمودن تلفات، آنها را واردا به عقب نشینی از این مناطق کردند. همچنین ارتش و دفاع وطنی سوریه امروز مانع از نفوذ و پیشروی تروریست های داعش در روستای  فرقلس شدند.

عدم تسلط داعش بر عشایر
موقعیت دو منطقه تدمر و فرقلس که امروز شاهد درگیری ها میان ارتش سوریه و تروریست ها تکفیری بود در نقشه با دایره سیاه رنگ مشخص شده است.
عدم تسلط داعش بر عشایر
موقعیت دو منطقه تلبیسه و رستن در نقشه با مستطیل برنگ سفید مشخص شده است.

تحولات میدانی جبهه «شمال لاذقیه»
روز به روز بر حجم و شدت درگیری ها در جبهه شمال لاذقیه میان ارتش، دفاع وطنی سوریه و رزمندگان حزب الله از یکسو و گروههای مختلف تروریست های تکفیری شامل جبهه النصره، تیپ مهاجران و انصار (عموما تروریستهای تکفیری چچنی) و جبهه اسلامی افزوده می شود.
حسب گزارش منابع میدانی درگیری ها میان دو طرف در مناطق سلمى، ربيعه، نبع المر، غابات الفرنلق متمرکز بوده است.  دوطرف از انواع سلاحهای سبک و سنگین علیه یکدیگر استفاده کرده اند. در این جبهه هم نیروی هوایی و یگان توپخانه و موشکی ارتش سوریه و حزب الله نقش پررنگی داشته اند. به نحوی که در بمباران هوایی مقر فرماندهی تروریستهای تکفیری در روستای برج زاهیه کلیه عناصر گروه های تکفیری حاضر در این مقر به هلاکت رسیدند.  
در روستای بیت ابلق در منطقه ربیعه یگان توپخانه ارتش سوریه اقدام به گلوله باران دقیق کاروان متشکل از 6 خودروی زرهی مسلح به تیربار دوشکای تروریست های تکفیری نمود که منجر به انهدام کامل این کاروان، هلاکت و جراحت تمامی عناصر همراه آن گردید.
درمقابل تروریست های تکفیری اقدام به پرتاب خمپاره به سمت روستاهای "كفريه، تحتا و كوم" کردند. این خمپاره ها در زمین های کشاورزی مردم منطقه اصابت کرد ولی دیده بان های ارتش سوریه بلافاصله با شناسایی محل پرتاب این خمپاره ها این منطقه را به شدت هدف گلوله باران و خمپاره باران قراردادند که منجر به انهدام سه خودروی مجهز به مینی کاتیوشا و دو سکوی پرتاب خمپاره و موشک های دست ساز تروریست ها گردید.
بمباران سنگین مناطق "خان جوز، ساقيه، كرت و سلمى" توسط هواپیماهای بمب افکن ارتش سوریه موجب انهدام دو کارگاه ساخت موشک و خمپاره دست ساز تروریست های تکفیری و هلاکت کارکنان آنها شد.
در اقدام مشترک یگان های موشکی و توپخانه و هلیکوپترهای جنگی ارتش سوریه در روستاهای "كتف الرمان و جبل النوبه" دوگارگاه ساخت بمب و مین و موشک های دست ساز و تعدادی از خودروهای زرهی مسلح به تیربار سنگین و موشک انداز کاتیوشا و مینی کاتیوشا منهدم شد. همچنین 15 تروریست تکفیری شامل دو تن از فرماندهان میدانی این گروه ها به نامهای «أبورشيد» معروف به مهاجر (اهل و ساکن عربستان سعودی) و ابوطیب بنگالی (اهل و ساکن بنگلادش) هلاک و 25 نفر از آنان زخمی شدند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ جمعه 24 مرداد1393 ] [ 3:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب