اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

مداخله نظامی آمریکا در سوریه آغاز شد

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 1 مهر 1393 - 7:23:37
پنتاگون از انجام نخستین عملیات هوایی آمریکا و همپیمانانش در سوریه خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که به همراه همپیمانانش نخستین حمله هوایی را به مواضع گروه داعش در سوریه انجام داده است.
"جان کربی" سخنگوی پنتاگون اظهار داشت که این عملیات به وسیله جنگنده و موشک های تام هاوک انجام شده است.
وی به مکان انجام این عملیات اشاره ای نکرد، ولی روزنامه "نیویورک تایمز" اعلام کرد، رقه که مقر داعش در مرزهای سوریه و عراق است، در این عملیات هدف قرار گرفت.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که طرف آمریکایی دیروز به نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که علیه داعش در رقه عملیات انجام خواهد داد.

"علی حیدر" وزیر آشتی ملی سوریه پیش از این در واکنش به تصمیم آمریکا برای انجام عملیات در سوریه گفته بود: دولت دمشق هرگونه اقدام آمریکا در سوریه بدون هماهنگی قبلی با دمشق را تجاوز تلقی می کند.

"علی حیدر" خاطرنشان کرده بود که طرف های غربی برای مقابله با گروهک تروریستی داعش باید با دولت سوریه هماهنگی کنند و هر اقدام نظامی علیه داعش باید با موافقت سوریه باشد.

"الکساندر لوکاشویچ" سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم در واکنش به این طرح گفته بود: هرگونه حمله هوایی به سوریه، در صورتی که بدون موافقت شورای امنیت صورت گیرد، به منزله تجاوز به کشور سوریه و نقض آشکار قوانین بین المللی خواهد بود؛ و مقابله با گروهک تروریستی داعش باید بر اساس رعایت قوانین بین المللی و محترم شمردن حق حاکمیت سوریه صورت گیرد.

این دیپلمات ارشد روس با تاکید بر این که تروریست ها در سوریه، فرقی با همتایان خود در عراق ندارند، خاطر نشان کرده بود: آمریکا خطر تروریسم را در عراق به رسمیت شناخت، اما این کار را زمانی انجام داد که تروریست ها مناطقی از عراق را اشغال کرده بودند.

در بیانیه پنتاگون به هم پیمانان آمریکا در این حمله اشاره ای نشده است اما روزنامه نیویورک تایمز تأکید کرد که چند کشور عربی در این عملیات هوایی شرکت داشتند، خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مسؤول آمریکایی فاش کرد که عربستان، امارات، اردن و بحرین در این حملات شرکت داشتند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه
[ سه شنبه 1 مهر1393 ] [ 14:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]

حسنین هیکل:سوریه ؛ بزرگترین ارتشی که با داعش می‌جنگد

http://fa.alalam.ir

شنبه 29 شهریور 1393 - 11:20:18
پژوهشگر و تاریخدان سرشناس عرب تأکید کرد، ارتش کشور سوریه اکنون بزرگترین ارتشی است که با داعش در حال جنگ است.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "محمد حسنین هیکل" در اظهاراتی تلویزیونی گفت: آمریکا با حمایت مالی اعراب، همه اهداف خود را عملی کرد؛ به صورتیکه اکنون برنامه کاری نشست های سازمان ملل را آمریکا هدایت می‌کند.
هیکل با بیان اینکه کشورهای عربی ثروت‌های خود را نابود و جوانانشان را به انحراف کشاندند، اظهار داشت: کسی که اکنون فرماندهی ائتلاف مقابله بار تروریسم را برعهده گرفته است، خودش در به وجود آوردن آن نقش داشته است.
وی افزود: اوباما در آمریکا به عنوان یک رئیس جمهور شکست خورده شناخته می شود، و اکنون از نظر سیاسی و نظامی در موضع قدرت قرار ندارد.
هیکل خاطرنشان کرد: آمریکا، ترکیه، و کشورهای عربی منطقه (حوزه خلیج فارس) در به وجود آوردن داعش سهیم هستند.
هیکل با اشاره به قراردادهای میلیاردی شرکت های اسلحه سازی و سربازان و مزدوران تأکید کرد: از این نگران هستم که صورت حساب‌هایی با رقم های نجومی برای هزینه جنگ‌های بی معنی به اعراب داده شود؛ این صورت‌حساب ها ثروتهای اعراب را به باد می دهد.
وی تأکید کرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است که جنگ با داعش 3 سال طول می کشد.
هیکل با اشاره به تلاش برای کشاندن ارتش مصر به جنگ با داعش، خاطرنشان کرد: اکنون بزرگترین ارتشی که با داعش می جنگد، ارتش سوریه است درحالیکه سوریه جزو این ائتلاف (به اصطلاح مقابله با داعش) نیست.
این پژوهشگر و تاریخدان سرشناس عرب با اشاره به ضرورت تلاش مسؤولان مصری برای ایجاد امنیت ملی با استفاده از قدرت غیر نظامی خود گفت: مصر باید با دو کشور ایران و ترکیه روابط داشته باشد.
وی با تأکید بر اهمیت نقش مصر در هدایت کشورهای عربی به سوی آینده ای روشن، افزود: اعراب فاقد عقل، فکر و آگاهی از عصر کنونی هستند.

این پژوهشگر عرب، همچنین درباره اوضاع کنونی مصر گفت: تظاهراتی ضد عبدالناصر، تیتو و دوگل برگزار شد و هیچ ترسی از برگزاری تظاهرات احتمالی ضد سیسی (رئیس جمهور کنونی مصر) وجود ندارد.هیکل اظهار داشت: احتمال دارد هنگام سخنرانی سیسی در سازمان ملل، برخی هیأتها مانند ترکیه سالن را ترک کنند.
هیکل با اشاره به نقش سیسی در حمایت از انقلاب 25 ژانویه و رویدادهای 30 ژوئن گفت: امیدوارم که برای بیان حقایق، ویدیوهایی از 30 ژوئن در سازمان ملل پخش شود.
هیکل همچنین درباره قانون تظاهرات در مصر اظهار داشت: ماده ای ضروری درباره موافقت نهادهای امنیتی با تظاهرات وجود دارد؛ ولی اقدامات امنیتی برای حفظ امنیت، فقط باید در موارد ضروری اتخاذ شود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور مصر
[ یکشنبه 30 شهریور1393 ] [ 9:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اردوغان به ارتش ترکیه آماده باش داد

اعلام حالت «پرواز ممنوع» در مناطق مرزی

رییس جمهور ترکیه اظهار داشت: در صدد آن هستیم که در مناطق مرزی بین ترکیه با سوریه و عراق مناطق پرواز ممنوع ایجاد کنیم تا تمام منطقه تحت تسلط ارتش قرار گیرد.

http://www.abna.ir/persian

93/06/26

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ رئیس جمهور ترکیه روز گذشته با بیان این که تحولات منطقه بسیار سریع و غیرقابل پیش بینی در حال انجام است٬ اعلام کرد: ارتش این کشور هم اکنون در حالت آماده باش جنگی قرار دارد.

«رجب طیب اردوغان» تصریح کرد: با توجه به این حالت آمده باش در صدد آن هستیم که در مناطق مرزی بین ترکیه با سوریه و عراق مناطق پرواز ممنوع ایجاد کنیم تا تمام منطقه تحت تسلط ارتش قرار گیرد.

وی افزود: البته در آینده این مناطق تحت تسلط و نظارت ارتش ترکیه نخواهد بود و نیروهای نظامی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در این مناطق استقرار خواهند یافت.

به گزارش سی.ان.ان٬ ترکیه با توجه به طرح هایی که با نام جنگ علیه داعش در مطقه اجرا خواهد شد و با فشار افکار عمومی جهان مجبور شده است تا مانورها و طرح‌هایی را در مناطق مرزی خود انجام دهد.

از سوی دیگر ایجاد مناطق پرواز ممنوع نیز در واقع اقدامی به نفع نیروهای داعش خواهد بود٬ چراکه در این صورت تا اطلاع ثانوی هواپیماهای ارتش سوریه امکان پرواز در این مناطق و بمباران مواضع داعشیان را نخواهند داشت


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ پنجشنبه 27 شهریور1393 ] [ 1:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

چرا عربستان افراطی‌های خود را به سوریه فرستاد؟

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 26 شهریور 1393 - 11:44:33
رئیس دفتر روابط خارجی شورای هماهنگی معارضان سوری، با بیان اینکه روابط کشور قطر با القاعده و جبهه النصره کاملا عیان است تاکید کرد: عربستان سعودی برای رهایی از دست افراطی‌های داخلی، آنان را روانه جنگ سوریه کرد.

هيثم مناع

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "هیثم مناع" گفت: تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا علیه گروه داعش بدون وجود میانجی ممکن نیست.
مناع در گفتگو با روزنامه اینترنتی رای الیوم، درباره امکان تحرک سازمان ملل متحد علیه گروه تروریستی داعش گفت: روابط ما با سازمان های بین المللی در ارتباط با موضوع تروریسم و جنگ به سال 2001 باز می گردد. زمانی که جرج بوش پسر بر مبارزه با تروریسم تاکید می کرد، ما اعلام کردیم که اگر معیارهای مربوط به حقوق بشر رعایت نشود، جنگ علیه تروریسم برآیندی نخواهد داشت زیرا هر گونه اقدام کشورهای بزرگ در نقض حقوق بشر موقعیت تروریست ها را تقویت خواهد کرد. ما بسته شدن زندان های مخفی را خواستار شدیم و با تعطیل کردن نهادهای اسلامی به صرف وجود شک و تردید یا گزارش هایی که منابع آن اسرائیلی است مخالفت کردیم.
رئیس مرکز حقوق بشر اسکاندیناوی درباره ساز و کارهایی که باید برای مبارزه با تروریسم اتخاذ شود گفت: می توان هر کسی را که به حمایت از تروریسم می پردازد در چارچوب قوانین ملی، اروپایی و بین المللی تحت تعقیب قرار داد. ما به همکاری گسترده حقوقدان ها در منطقه، به ویژه حقوقدان های کرد، عرب و ترک نیازمندیم. در این خصوص کشورهای منطقه نیز نقش حائز اهمیتی می توانند ایفا کنند.
مناع در خصوص احتمال اقدام آمریکا برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه بدون مجوز سازمان ملل متحد گفت: نخست باید بگویم که  رعایت مشروعیت بین المللی مسئله اصلی کشورهای ابرقدرت نیست.  تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا در شرایط کنونی و بدون وجود میانجی های منطقه ای و بین المللی و حصول تغییر اساسی در روند سیاسی دشوار است.
وی درباره چرایی فعالیت داعش در سوریه اظهار داشت: پیش از سوریه القاعده در شبه جزیره عربستان فعالیت می کرد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عربستان مانع از فعالیت این گروه شدند و ضربه سختی به آن وارد کردند و 9 هزار نفر از اعضا و حامیان آن را بازداشت کردند.
مناع ادامه داد: نگرانی عربستان از موضع گیری گروه های تروریستی داخلی علیه این کشور، یکی از مهمترین دلایل تولد (گروه موسوم به) "جبهه اسلامی" با حمایت عربستان سعودی شد. سیاست بندر بن سلطان دبیرکل شورای امنیت ملی عربستان این بود که از شر افراطی ها در جنگ سوریه رهایی یابد. در این برهه عربستان هزاران تروریست را به عراق و سوریه فرستاد .. مسأله مورد توجه این است که اکثر عملیات انتحاری از سوی غیر عراقی ها انجام می شود.
مناع درباره قطر نیز گفت: قطر روابط خود را با طالبان و القاعده حفظ کرد و روابط این کشور با جبهه النصره کاملا عیان است. تبلیغات گسترده رسانه های سلفی در جهت حمایت از جنگ در سوریه و نیز سخنان یوسف قرضاوی و سلفی ها سبب شد که بسیاری از جوانان عازم سوریه و عراق شوند و در این خصوص رسانه های وهابی بسیار تلاش کردند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان، کشور قطر
[ پنجشنبه 27 شهریور1393 ] [ 1:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تقویت تروریست‌ها به بهانه مقابله با داعش در سوریه

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 26 شهریور 1393 - 9:0:30
وزیر دفاع آمریکا اذعان کرد که برنامه این کشور برای مقابله با داعش، شامل عملیات هوایی در سوریه و آموزش 5 هزار تن از عناصر مسلح در سوریه خواهد بود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "چاک هگل" در نشست کمیته نیروهای مسلح در سنای آمریکا گفت: در جنگ با داعش هیچگونه هماهنگی با بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) صورت نخواهد گرفت.وی با اذعان به طرح کشورش برای آموزش 5 هزار نفر از عناصر گروه موسوم به "ارتش آزاد" افزود: باید هم پیمانانی قوی در سوریه داشته باشیم.
هگل خاطرنشان کرد: می دانیم که آموزش و تجهیز 5 هزار نفر طی سال اول تغییر بسیاری ایجاد نمی کند، ولی این آغاز کار است.
هگل همچنین فاش کرد که عربستان سعودی نیم میلیارد دلار به دست گروه های مسلح در سوریه خواهد رساند. وی از این تروریستها در سوریه تحت عنوان "مخالفان میانه رو" نام برد.
وزیر دفاع امریکا اظهار داشت که هزار و 600 مشاور نظامی آمریکایی در عراق مستقر خواهند شد، و آنان فقط وظیفه ارائه مشاوره خواهند داشت.
"مارتین دمپسی" رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز که در این جلسه حضور داشت، تأکید کرد که حملات به سوریه به صورت پیاپی و مستمر خواهد بود.
دمپسی اظهار داشت: مشاران نظامی در صورت نیاز نیروهای عراقی را همراهی خواهند کرد، و مشارکت نیروهای زمینی آمریکا در مرحله بعد مشخص خواهد شد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق
[ چهارشنبه 26 شهریور1393 ] [ 10:12 ] [ ابراهیمی ] [ ]

توطئه خطرناک آمریکا برای بازگرداندن بعثی‌ها

http://fa.alalam.ir

سه شنبه 25 شهریور 1393 - 14:45:31
آمریکا همچنان به تلاش خود برای تشکیل ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش برای ایفای مجدد نقشی در خاورمیانه تلاش می کند که هدفش از این تلاش جبران شکست غیرمنتظره داعش، و جلوگیری از موفقیت ارتش عراق در آزادسازی استان نینوا است .

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، سایت عراقی "الغد پرس" به نقل از یک منبع آگاه دولتی تأکید کرد: دولت عراق هنوز از بمباران مواضع داعش در مرز این کشور با سوریه امتناع می‌کند، و آمریکا نیز تلاش می‌کند که مناطق غربی عراق را از تروریست های عرب تخلیه کند، و مرزهای عراق و اردن را برای ورود افسران بعثی و تروریست های آموزش دیده جهت تشکیل گروهی موسوم به " گارد اقلیم سُنی نشین" باز کنند.
این منبع خاطرنشان کرد: توطئه آمریکا مبتنی بر انتقال اعضای داعش از عراق به سوریه برای پیوستن به دیگر گروه‌های تروریستی و آغاز حملات هوایی طرف‌های بین المللی به ارتش سوریه برای براندازی نظام دمشق و تشکیل دولتی انتقالی با مشارکت اعضای گروه موسوم به "ارتش آزاد" و داعش است.
منبع مذکور افزود: واشنگتن می خواهد کشورهای منطقه را به کشورهای کوچکی که امنیت اسرائیل را به خطر نیندازند و تابع دستورات آمریکا باشند، تبدیل کند؛ تا نفوذ و قدرت ایران را در منطقه کاهش دهد و مسیر انتقال انواع کمک های تسلیحاتی و غیره به حزب الله لبنان و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را مسدود کند.
الغد پرس به نقل از این منبع اعلام کرد: آمریکا به دولت عراق پیام داده بود که از بمباران مواضع داعش در مرز این کشور با سوریه امتناع کند تا اعضای داعش بتوانند به سوریه منتقل شوند . مخالفت نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق با توطئه آمریکایی تجزیه عراق باعث شد که آمریکا فشارهایی را برای جلوگیری از واگذاری سمت نخست وزیری به مالکی اِعمال کند .
به گفته این منبع آگاه در دولت عراق، آمریکا تلاش می کند بعثی ها را در " منطقه سنی نشین " که درپی تشکیل آن است ، به قدرت بازگرداند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه، کشور عراق
[ چهارشنبه 26 شهریور1393 ] [ 9:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات سوریه؛
 
نقشه و تصاویر
بازگشت مردم حلفایا به خانه
حمله انتحاری تروریست‌ها علیه تروریست‌ها 
دستور شرم‌آور "علوش" درباره خلبان‌های سوری

آخرین تحولات سوریه؛گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از پنج جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی جبهه «دمشق» و حاشیه آن، تحولات میدانی جبهه «حماه»، تحولات میدانی جبهه «دیرالزور»، تحولات میدانی «ادلب» و تحولات میدانی جبهه «حسکه» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.
تحولات میدانی جبهه دمشق و حاشیه آن
تداوم درگیریها در منطقه دخانیه
درگیریها در منطقه "دخانیه" واقع در شرق شهر دمشق میان ارتش و دفاع وطنی سوریه با تروریستهای گروه جبهه النصره و ارتش اسلام تشدید شده است. ارتش به کمک نیروهای دفاع وطنی سوریه ضمن محاصره کامل دخانیه، به اعتراف رسانه های وابسته به گروههای تروریستی، بر بیش از 70 درصد از این محله مسلط شده اند. کانون درگیریها میان طرفین در مناطق "الحسن، جباویه و الخزان" قرار دارد و نیروی هوایی ارتش سوریه نیز منطقه عین ترما که مبداء نفوذ تروریستها به دخانیه بوده را به شدت بمباران کرده است.

آخرین تحولات سوریه؛

به گزارش مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) در درگیریهای امروز در دخانیه حداقل 15 عضو گروههای تروریستی به هلاکت رسیده و در مقابل 5 نفر از نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه نیز به شهادت رسیده اند...


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 25 شهریور1393 ] [ 15:43 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فرمانده کل سپاه پاسداران:

نقش ایران در آزادسازی آمرلی٬ در حد مشاوره فکری بود

سرلشکر جعفری با اشاره به آزادسازی منطقه شیعه نشین آمرلی گفت: نقش ایران در این عملیات موفقیت آمیز٬ نقش مستشاری و حمایت و مشاوره فکری بود.

http://www.abna.ir/persian

93/06/25

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری به مناسبت سالروز صدور فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تاسیس نیروهای زمینی، دریایی و هوایی سپاه در 26 شهریور 1364 گفت: در سال 1364 و قبل از عملیات فاو امام خمینی (ره) به این ضرورت پی بردند که سپاه برای دفاع همه جانبه در برابر تهدید‌ها و آمادگی کامل در برابر دشمنان نیازمند متشکل شدن از نیروهای زمینی، دریایی و هوایی است.

سردار سرلشکر پاسدار «محمد علی جعفری» افزود: تا زمانی که درگیر جنگ تحمیلی بودیم به نحو احسن نتوانستیم این سه نیرو را در سپاه احیا کنیم.

وی تصریح کرد: با همت و تلاش‌های مجاهدین و دانشمندان در عرصه‌های علمی و پژوهشی اقدامات بسیار خوبی بعد از جنگ تحمیلی به منظور پیش‌برد نیروهای سه گانه سپاه انجام گرفت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه توان دفاعی سپاه دشمنان را متحیر کرده است تصریح کرده است: امروز دشمنان نظام به توان فوق العاده نیروهای سپاه اذعان دارند.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان تا کنون قصد تهدید کشور را داشته‌اند ولی به خاطر این قدرت بازدارنده ناکام مانده‌اند.

سردار جعفری با بیان اینکه ماموریت سپاه دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی است گفت: یک بُعد این دفاع، دفاع نظامی و سخت است اما سپاه پاسداران بر تهدید های نیمه سخت و نرم دشمنان نیز اشراف کامل دارد.

وی ادامه داد: امروز مجموعه نیروهای سپاه آمادگی بسیار خوبی برای دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی دارند و این آمادگی را مدیون رهنمودهای امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و خون شهدا هستیم.

سردار جعفری در پاسخ به سوالی مبنی بر علل تهدید گروه تروریستی داعش توسط آمریکا گفت: حرکت آمریکایی‌ها اقدامی نمایشی است٬ چراکه امروز بر همگان آشکار شده که داعش با حمایت آمریکا ساخته شده است.وی ادامه داد: داعش حرکتی است برای تضعیف توان مقابله جهان اسلام با صهیونیست‌ها و استکبار جهانی.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه غربی‌های از توسعه این گروه‌های تروریستی احساس خطر می‌کنند خاطر نشان کرد: ترس آمریکایی‌ها از این است که شاید روزی اقدامات این گروه های تروریستی دامن آنها را نیز بگیرد.

سردار جعفری افزود: جمهوری اسلامی ایران اگر هم به نشست کشورهای غربی و عربی برای مقابله با داعش در عراق دعوت می‌شد به هیچ وجه در این اجلاس حضور نمی یافت و در مجموع امید زیادی به این حرکت‌ها نیست چرا که آمریکایی‌ها برای نیل به اهداف خود دست به این اقدام زده‌اند.

وی با اشاره به پیامدهای پیروزی غزه در جنگ اخیر صهیونیست‌ها توضیح داد: مقاومت مردم مسلمان غزه در واقع تداوم مقابله با نظام سلطه در منطقه است؛ این مقاومت از دستاورهای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس است که نشان داد با دست خالی و به تنهایی نیز می‌شود در برابر دشمن ایستاد.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: تصور رژيم صهیونیستی بر این بود که با خشونت بی حد و اندازه می‌تواند اراده‌ ملت غزه را نابود کند اما مقاومت ملت مسلمان فلسطین نیت صهیونیست‌ها را بی اثر کرد.

سردار جعفری خاطر نشان کرد: امروز ایستادگی در برابر ظلم و استکبار به خوبی در جهان جا افتاده و این پیام اصلی انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به رژه 31 شهریور افزود: احتمال دارد که برخی از تسلیحات جدید را در حوزه رادار، موشک و توان هوایی در این رژه به نمایش بگذاریم.

سردار جعفری در خصوص ائتلاف شکل گرفته بر علیه داعش گفت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند این حرکت بیشتر به یک شو شبیه است٬ به این خاطر که همه می‌دانند با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی این تشکیلات وابسته شکل گرفت تا مسلمانان منطقه را به جان هم بیندازند و مانعی برای پیشرفت انقلاب اسلامی و مقاومت ایجاد کنند.

وی افزود: پس از ناامید شدن آنها از ایفای نقش موثر داعش در منطقه و به دلیل آنکه احساس خطر کردند که این گروه ها روزی دامن خود آنها را بگیرد؛ تصمیم به تشکیل این ائتلاف گرفتند اما در مجموع امید زیادی به آن نیست چون این ائتلاف در راستای اهداف آنها شکل گرفته است.

فرمانده کل سپاه در واکنش به استقرار هواپیماهای آمریکایی در پایگاه نظامی اربیل عراق و اینکه آیا این اتفاق تهدیدی به شمار می رود گفت: این اقدام تهدیدی برای ما محسوب نمی‌شود جمهوری اسلامی ایران تهدیدات مستقیم را پشت سر گذاشته و هر چقدر هم که دشمنان ما بی فکر باشند بحث تهدید مستقیم علیه ایران را ما بعید می‌دانیم؛ این امکان بیشتر برای حمایت از کردها در شمال عراق است اما اینکه چقدر تاثیر دارد در آینده مشخص می‌شود.

سردار جعفری پیرامون جوسازی‌های صورت گرفته علیه توان نظامی ایران اظهار داشت: برآورد توان نظامی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است. توان نظامی ما مانند آنها متکی بر سلاح و تجهیزات نیست ما بیشتر به نیروی ایمان، انگیزه و اقدامات نرم در مباحث دفاعی و تاکتیکی متکی هستیم. البته در حوزه سلاح و تجهیزات نیز اقدامات لازم را انجام می دهیم، این محوریت در آمادگی دفاعی ما بسیار نیاز به بودجه ندارد اما با نتایج مطلوبی که به دست می آوریم موجب نگرانی دشمنان می شویم.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده توسعه توان و آمادگی با هدف ایجاد بازدارندگی صورت می گیرد لذا هر چه ما قوی شویم در حوزه دفاعی تهدید برای کسی محسوب نمی شویم.

فرمانده کل سپاه با اشاره به روند تحولات در سوریه گفت: هدف دشمن از توطئه در سوریه از بین بردن نظام فعلی این کشور است و دلیل آنکه مردم سوریه را در جبهه انقلاب اسلامی و مقابل خود می بینند این اتفاق چندان برایشان خوشایند نیست از این رو هر اقدامی می کنند که آن را بر هم بزنند.

وی تصریح کرد: گسترش بی رویه گروه‌های تروریستی در سوریه برای حامیان آنها نیز نگرانی ایجاد کرده بود؛ هر چند به دنبال تضعیف یا جلوگیری از قدرت گرفتن برخی از این گروه ها مانند داعش هستند اما برخی دیگر را تقویت می کند؛ توسعه اقدامات این گروه های تروریستی در حال حاضر وجود دارد اما اینکه گسترش یابد با توجه به شرایط امروز سوریه و وضعیت نیروهای دفاع وطنی این کشور بعید به نظر می رسد.

فرمانده کل سپاه در پاسخ به سوالی پیرامون موضع ایران در قبال هر گونه اقدام نظامی آمریکا در سوریه گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از نظام حاکم در سوریه است و ما در ابعاد سیاسی اینگونه اقدامات آمریکا را قطعا محکوم می کنیم اما به طور مستقیم دخالت نظامی نداریم٬ هر چند در تمامی قوانین بین المللی هم اینگونه قلدر مابی‌ها محکوم است اما فکر می‌کنیم این اقدام منجر به پشیمانی آمریکایی‌ها خواهد بود.

سر لشکر جعفری واکنش نیروهای مسلح به تهدیدات دشمن را متفاوت دانست و اظهار داشت: همانطور که به تجاوز پهپاد اسراییلی پاسخ دادیم در صورت شلیک موشک یا هر تهدید دیگری واکنش ما متفاوت است.

وی با اشاره به عملیات صورت گرفته در آمرلی و آزادسازی این شهر گفت: این عملیات تنها محدود به یک شهر نبود و منطقه وسیع و استراتژیکی در جنوب کرکوک را شامل می‌شد که داعشی ها با اتکا به ارتفاعات آن بر شهرها تسلط داشتند. پس از عملیات بزرگ نیروهای وطنی و ارتش عراق این منطقه پاکسازی و موفقیت بزرگی حاصل شد.

فرمانده کل سپاه در ادامه با بیان اینکه نیروهای ایرانی در عملیان آمرلی بر علیه داعش حضور داشتند گفت: نقش ایران در این عملیات موفقیت آمیز نقش مستشاری و حمایت و مشاوره فکری بود و جوانان غیور و شجاع نیروهای مردمی و ارتش عراق با تسلط بر ارتفاعات استراتژیک حمرین مناطق مهمی را در دست گرفتند که تاثیر این عملیات در شکست داعش تعیین کننده و اثر گذار است.

سردار جعفری در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد سپاه در حوزه ساخت زیر دریایی و جنگنده های نظامی تصریح کرد: در تعیین خطوط فاصل ماموریتی بین نیروهای هوایی و دریایی سپاه و ارتش قرار نیست سپاه به تجهیزات سنگین دریایی یا جنگده های هوایی مجهز شود.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای دریایی، هوایی ارتش و سپاه مکمل یکدیگرند گفت: اتکا سپاه به تجهیزات بومی، سبک، کارا در نبردهای ناهمطراز است؛ به دلیل آنکه جنگ سپاه جنگی کلاسیک نیست به تجهیزات سنگین نیاز ندارد.


موضوعات مرتبط: نیروی قدس ، سپـاه پاســداران، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق
[ سه شنبه 25 شهریور1393 ] [ 13:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آغاز جنگ سرنوشت میان دو گروهک تروریستی در سوریه

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 24 شهریور 1393 - 22:27:16
ناظران رویدادهای میدانی سوریه آغاز دوباره درگیری ها میان "جبهه النصره" با گروهک موسوم به "جبهه انقلابیون سوریه" در نزدیکی مرز ترکیه را نشانه‌ای از وقوع جنگی شدید و خونین میان طرفین می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه "الاخبار" لبنان، این درگیری ها میان تروریست های موسوم به "انقلابیون سوریه" به سرکردگی "جمال معروف" با "جبهه النصره" به سرکردگی "ابو محمد الجولانی" در حومه ادلب در نزدیکی مرز سوریه رخ داده است. علت بروز اختلاف، مناطق تحت نفوذ دو طرف است و تلاش جبهه النصره برای ترور جمال معروف.

یک منبع مطلع نزدیک به جبهه انقلابیون سوریه مدعی است که جبهه النصره در ترور نافرجام جمال معروف دست داشته است و همین موضوع عامل اصلی اعلام جنگ علیه این گروهک تروریستی است.

تلاش برای ترور معروف در روستای دیر سنبل در حومه ادلب صورت گرفت و قرار بود با یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده انجام شود؛ اما این خودرو در پست بازرسی "انقلابیون سوریه" متوقف شد و خودرو پس از درگیری میان طرفین منفجر شد.  

منابع میدانی، بیانیه اعلام بسیج عمومی علیه النصره را ساختگی و دروغ می دانند اما تاکید می کنند که این به معنای عدم ایستادگی "انقلابیون سوریه" در برابر الجولانی نیست.

گروه تروریستی موسوم به "انقلابیون سوریه" در نبرد های اخیر جنگ را آغاز نکرده اند بلکه به هجوم جبهه النصره به شهر "حفسرجه" در حومه غربی ادلب پاسخ دادند به همین دلیل بخش نظامی انقلابیون سوریه در حال بررسی تدابیر مناسب برای مقابله با الجولانی در ادلب از جمله اعلام جنگ همه جانبه است.

جبهه النصره روز گذشته به حفسرجه به عنوان مهمترین پایگاه " تیپ انقلابیون ادلب" حمله ای گسترده کرد.

شماری از مردم منطقه نیز از اقدام النصره در زمینه محاصره شهر از چند محور و گلوله باران آن با سلاح سنگین خبر می دهند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
[ سه شنبه 25 شهریور1393 ] [ 10:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]
در پی سخنرانی شب گذشته باراک اوباما؛
ائتلاف مخالفان سوری: ما را هم به ائتلاف ضد داعش راه بدهید!
 
شب گذشته(چهارشنبه شب)، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی مهم به بیان راهبرد دولتش در قبال گروه تروریستی داعش و شیوه مبارزه با این گروه پرداخت. در این میان، به نظر می‌رسد گروه‌های شورشی سوری تلاش دارند از فضایی که راهبرد جدید دولت آمریکا فراهم می‌کند، برای احیای خود و ازسرگیری تلاش‌ها برای براندازی دولت دمشق استفاده کنند.
20 شهریور 1393

به گزارش «تابناک»، در پی سخنرانی دیشب رئیس جمهور آمریکا و تأکید وی بر تشکیل ائتلافی برای مقابله با گروه تروریستی داعش، ائتلاف نیروهای مخالف دولت سوریه به نام «ائتلاف ملی»، برای مشارکت در تلاش‌های بین المللی جهت مقابله با داعش ابراز تمایل کرده است. از سوی دیگر، عربستان اعلام کرده، آماده است گروهی را که «مخالفان میانه رو» دولت سوریه می‌خواند، در خاک خود آموزش نظامی دهد.
خبرگزاری «رویترز» می‌نویسد، ائتلاف مخالفین سوری با بیان اینکه از مدت‌ها پیش خواستار شکل گیری ائتلافی برای مبارزه با داعش بوده و نسبت به اقدامات این گروه هشدار داده، خواستار آن شده که دولت‌های غربی تجهیزات نظامی بیشتر و قابل اتکاتری در اختیار «ارتش آزاد سوریه»، شاخه نظامی ائتلاف مخالفین گذارند.
هادی البحرا، رئیس ائتلاف مخالفین در این زمینه گفته است: «ما از کنگره آمریکا می‌خواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن، سیاست رئیس جمهور را تصویب کرده و اجازه ارائه آموزش و تحویل تجهیزات به ارتش آزاد سوریه را بدهد».
 اما‌‌ همان گونه که انتظار می‌رفت، موضعگیری رئیس ائتلاف ملی، تنها به موضوع مبارزه با داعش محدود نشده و هدف اصلی این ائتلاف، یعنی براندازی دولت سوریه نیز مورد اشاره وی قرار گرفته است.
به گفته البحرا، فهم این نکته که دولت اسد «ریشه خشونت‌ها و قساوت‌ها در سوریه است» نیز به اندازه مبارزه با داعش اهمیت دارد و باید نسبت به مقابله با دولت سوریه نیز اقدام شود. وی افزوده است: «مبارزه با داعش به تنهایی نمی‌تواند یک منطقه باثبات و عاری از افراط گرایی را به ارمغان بیاورد».
از سوی دیگر و در همین راستا، خبر می‌رسد که عربستان سعودی خود را آماده برگزاری برنامه‌های تمرین و آموزش نیروهای شورشی به اصطلاح «میانه رو» سوری می‌کند.
به نوشته خبرگزاری «ریانووستی»، یک مقام آمریکایی در این زمینه گفته، عربستان سعودی برای برگزاری دوره‌های آموزش و تجهیز نیروهای مخالف سوریه «تعهد» داده است.
به این ترتیب، به نظر می‌رسد‌‌ همان گونه پیش از این برخی تحلیلگران ضمن ابراز نگرانی از نیات واقعی آمریکا از طرح موضوع حمله به مواضع داعش عنوان می‌کردند، یکی از اهداف ایالات متحده از این جریان، آغاز دور جدیدی از تلاش‌ها برای براندازی دولت سوریه در شرایطی است که این دولت در ماه‌های اخیر توانسته دست بالا را در عرصه میدانی سوریه داشته باشد.
از سوی دیگر، گروه‌هایی همچون ائتلاف ملی و شاخه نظامی آن و ارتش آزاد نیز که در عمل در میدان تحولات سوریه محو شده و فعالیت‌هایشان تنها به برگزاری کنفرانس‌هایی در ترکیه و برخی از دیگر کشورهای منطقه محدود شده بود، اینک زمینه را برای احیای خود فراهم دیده‌اند و بنابراین، تلاش دارند تا خود را به عنوان یکی از ارکان ائتلاف ضد داعش جا زده و از این طریق هدف اصلی خود، یعنی اقدام برای برانداختن دولت اسد را پیگیری کنند.


موضوعات مرتبط: ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور سوریه
[ جمعه 21 شهریور1393 ] [ 22:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سرکرده احرار الشام سوریه به هلاکت رسید

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 19 شهریور 1393 - 7:59:22
سرکرده گروهک موسوم به احرار الشام در سوریه به همراه چند تن دیگر از اعضای ارشد این گروهک تروریستی به هلاکت رسیدند.

 به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه تأکید کرد که این تروریست ها بر اثر انفجار بزرگی که در نشست سرکرده‌های احرار الشام در شهر "رام حمدان" در حومه ادلب به وقوع پیوست، به هلاکت رسیدند."عبدالله الحموی" سرکرده احرار الشام نیز در این انفجار از پا در آمد.وی همچنین دبیرکل ائتلاف موسوم به "جبهه اسلامی" بود، که از 7 گروه تروریستی تشکیل شده است.
این مرکز وابسته به مخالفان سوریه که مقر آن در لندن قرار دارد خاطرنشان کرد، 28 تن از سرکرده‌های ارشد احرار الشام در این انفجار به هلاکت رسیدند.
بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه در این تجمع، 50 تن از سران احرار الشام در یکی از منازل در حومه ادلب تجمع کرده بودند، این احتمال وجود دارد که تعداد بیشتری از تروریست های این گروه به هلاکت رسیده‌اند.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، کشور سوریه
[ چهارشنبه 19 شهریور1393 ] [ 11:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تحلیل و بررسی مواضع و دیدگاه کُردها

و روند اشغال موصل و شنگال توسط داعش

http://www.kurdpress.com/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۱۰  |  ساعت: ۱۶ : ۱۸

کردپرس/ سرویس عراق و اقلیم کردستان: حمله دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش به عراق در 10 ژوئن 2014 و کنترل مناطق وسیعی از این کشور در مدت زمانی کوتاه‌، آغاز تحولات گسترده ای در عرصه سیاسی و امنیتی این کشور بود که تبعات و پیامدهای آن نه تنها این کشور، بلکه کل منطقه را تحت تاثیر قرار داد و دلیلی شد برای ورود بازیگران منطقه ای و جهانی به عراق. در این میان رویکرد و مواضع جریان های اصلی عراقی و به ویژه کُردها به دلیل جایگاه، نوع رابطه آنها با حکومت مرکزی عراق و مطالباتشان، از اهمیت بسزایی برخوردار است. خبرگزاری کردپرس در دو گزارش، روند تحولات اخیر عراق از اشغال موصل تا اشغال شنگال توسط داعش و رویکرد، مواضع و دیدگاه‌ های کردها در قبال این رویدادها را تحلیل و بررسی کرده‌ است...

کردها و تصرف موصل(1)
شهر موصل در ساعات اولیه بامداد سه شنبه 10 ژوئن 2014 توسط گروه های مسلح مخالف بغداد با محوریت گروه «دولت اسلامی عراق وشام» یا همان «داعش» و نیرهای حزب بعث تصرف شد و اعلام رسمی آن، صبح همان روز توسط ابو عمر سخنگوی داعش در گفتگویی تلفنی از فرودگاه موصل با شبکه کردی زبان رووداو (وابسته به نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق) انجام شد، وی در این گفتگوی تلفنی اعلام کرد: «ما (داعش) با هدف رهایی شهروندان موصل از ظلم و ستم، این شهر را به کنترل خود درآورده‌ایم.» وی در پاسخ به سئوال مجری برنامه درباره احتمال حمله داعش به اقلیم کردستان عراق، گفت: «قصد نداریم بعد از موصل به اقلیم کردستان عراق یورش ببریم.» مخالفین مسلح هجوم و ورود خود به موصل را از مناطق شرقی این شهر و سمت چپ رودخانه دجله آغاز کردند و با عبور از مناطق عرب نشین (شمال شرقی) و مناطق کـُردنشین (شرق و جنوب شرق) و تصرف فرودگاه به سمت غرب رودخانه دجله و تصرف بخش دیگر موصل (غرب شهر و سمت راست رودخانه دجله) حرکت کردند. نکته قابل توجه، عدم درگیری نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق که برای محافظت از ساختمان های احزاب کـُردی در آنجا بودند با نیروهای مهاجم می باشد.
سعید مموزینی مسئول اطلاع رسانی شاخه 14 حزب دموکرات کردستان در موصل در این رابطه می گوید: «به دنبال حملات داعش به موصل، اتحادیه میهنی و حزب دموکرات دفاتر خود در این استان را ترک کرده بودند.» همان روز جبار یاور دبیرکل وسخنگوی نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: «نوری مالکی نخست وزیر عراق اگر خواستار همکاری نیروهای پیشمرگ با ارتش باشد باید درخواست خود را در قالب نوشته ای رسمی به رئیس اقلیم کردستان عراق است ارائه کند. بارزانی هر فرمانی صادر کند ما آن را اجراء می کنیم.» در روزهای اول بحران، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان با صدور پیامی از نیروهای پیشمرگ و امنیتی اقلیم کردستان عراق خواستند تا با هوشیاری هر چه تمامتر از مرزهای اقلیم حفاظت و حافظ جان و مال مردم این مناطق و دستگاه های عمومی باشند و اجازه ندهند به مرزهای اقلیم کردستان تعرضی صورت گیرد و به کُردها اطمینان خاطر دادند که نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق و نهادهای امنیتی اقلیم کردستان عراق به هیچ وجه اجازه نمی دهند امنیت و ثبات اقلیم به خطر بیفتد. با بازگشت مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از سفر اروپایی خود در شامگاه یکشنبه 15ژوئن، تحرک سیاسی تبلیغاتی مقامات حزب دموکرات کردستان آغاز گردید که تفاوت ها و بعضاً تناقض های جدی با مواضع سایر جریانات سیاسی اقلیم کردستان عراق داشته است...
 

 کُردها و تصرف شنگال(2)

...نیروهای داعش روز جمعه اول آگوست با حمله به مناطق غرب رودخانه دجله و تصرف مناطق زمار، کِسک، ربیعه و مرز یعروبیه (مرز عراق و سوریه) این مناطق را از کنترل کردها خارج ساخت. 48 ساعت بعد آنگونه که خیری شنگالی معاون شاخه موصل اتحادیه میهنی کردستان می گوید «نیروهای داعش، نیمه شب یکشنبه سوم آگوست از سه محور یورش خود را به مناطق ایزدی نشین در ناحیه شنگال آغاز کرده و ساعت 6:40 بامداد، علیرغم حضور نیروهای پیشمرگ که از چهار لشکر نظامی تشکیل شده بودند، مناطق مذکور را به کنترل خود درآوردند.» البته در گزارش نشریه لوین آمده است که در شنگال 5 تیپ نظامی با 15 هزار نیروی پیشمرگ حزب دموکرات کردستان عراق بدون شلیک یک گلوله از شهر عقب نشینی کرده اند.

تصرف شنگال و زمار و ربیعه و مرز یعروبیه، منجر به آوارگی گسترده کردهای ایزدی شنگال و همچنین اخراج کـُردها از کلیه مناطق شمال غربی و غرب استان نینوی گردید. نیروهای داعش تا شامگاه چهارشنبه ششم آگوست، منطقه شیرکان و پل استراتژیک خازر در 40 کیلومتری شمال غربی شهر اربیل، منطقه گویر در 45 کیلومتر جنوب غرب شهر اربیل و منطقه مخمور در 55 کیلومتری جنوب غربی شهر اربیل را از کنترل نیروهای پیشمرگ بیرون آورده و اربیل به عنوان مرکز اقلیم کردستان عراق از سه محور شمال غربی و غرب و جنوب غربی مورد تهدید جدی تروریست های داعش قرار گرفت. به گونه ای که بخشی از مردم اربیل با نگرانی از تهدیدات داعش نسبت به تخلیه این شهر اقدام نمودند و بدین خاطر نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به منظور رفع نگرانی مردم، با صدور بیانیه ای از مردم اقلیم کردستان درخواست کرد «به دور از نگرانی در مناطق خود بمانند و زندگی عادی خود را ادامه دهند.» روند پیروزی های داعش در برابر کـُردها با تصرف جلولاء در استان دیالی در روز دوشنبه11 آگوست تکمیل شد...

 


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، پ پ ک/ پژاک(ترکیه و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
ادامه مطلب
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 21:26 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نشنال پست کانادا؛

جنگ تمام عیار داعش و کُرد در عراق و سوریه

سایت خبری نشنال پست کانادا با اشاره به درگیر شدن کردها با داعش در محدوده مرزهای عراق و ایران تا مرز سوریه و ترکیه می نویسد اکنون جنگ تمام عیار داعش و کرد در میان است.

http://www.kurdpress.com/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۱۶  |  ساعت: ۱۲ : ۴

به گزارش کردپرس، نشنال پست در گزارشی با عنوان« جنگ داعش و کُرد» می نویسد:« امروز فقط موجودیت عراق در خطر نیست؛ داعش موجودیت دولت اقلیم کردستان عراق را نیز به خطر انداخته است

نشنال پست با اشاره به این که داعش اکنون حملات خود را بر مناطق کردنشین عراق و سوریه متمرکز کرده است نوشت:« جنگی تمام عیار میان داعش و کرد در میان است که جبهه های این جنگ از جلولا در مرز ایران و عراق  تا جرابلس در مرز تکیه و سوریه امتداد یافته است.»

در این گزارش با اشاره به این که بخشی از مرز سوریه و عراق توسط داعش از میان برداشته شده هشداد داده شده است اگر این گروه «تروریستی» از میان نرود، به قلمرو گشاییهای خود خصوصا در مناطق کردنشین سوریه و ترکیه ادامه خواهد داد

نشنال پست ضمن اشاره به انفجار بمب چند هفته پیش در یکی از مناطق اربیل هشدار می دهد داعش اربیل، پایتخت کردها را فراموش نکرده است و می خواهد یک کمپین ترور در این شهر به راه بیاندازد.

نشنال پست در عین حال به اتحاد کردها در برابر داعش و حضور نیروهای وابسته به پ.ک.ک و حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در کنار کردهای عراق اشاره می کند و می نویسد آنها از دست رفتن شنگال را فراموش نکرده اند و فهمیده اند پیروزی های داعش چه فاجعه هایی برای کردها به همراه دارد بنابر این عزم خود را برای شکست داعش جزم کرده اند و توانسته اند در هفته های اخیر با حمایت هوایی آمریکا برخی نقاط از جمله سد موصل را از این گروه بازپس بگیرند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 19:19 ] [ ابراهیمی ] [ ]

انفجار سه تبعه عربستان با 11 تُن بمب در عراق

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 16 شهریور 1393 - 17:27:8
یک روزنامه سعودی، با اعلام خبر "فراخوان" داعش برای مهاجرت از عربستان به عراق، جزئیات عملیات انتحاری سه تروریست سعودی با ۱۱ تن ماده منفجره در مناطق مختلف عراق را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم،  روزنامه الحیاة در شماره امروز (یکشنبه) در گزارشی نوشت: سه تبعه سعودی درپی اجرای عملیات انتحاری در اواخر هفته گذشته در مناطق مختلف عراق منفجر؛ به فهرست عاملان انتحاری افزوده شدند.

عملیات تروریستی این سه نفر در سه منطقه از عراق صورت گرفت؛ بسام الجار الله در شهر کاظمین خود را منفجر کرد و ابو عبدالله الجزراوی با 9 تن ماده منفجره و ابوعمر المکی خودشان را در شهر تکریت منفجر کردند.

بنا بر گزارش الحیاة، بسام الجار الله 22 ساله از منطقه القصیم عربستان و دانشجو بود و شب ها به عنوان کارمند امنیتی یک سازمان خصوصی کار می کرد. وی چند ماه پیش بدون آگاهی خانواده اش به داعش پیوست.

این تروریست به خانواده اش گفته بود که بعد از فروش خودروی قدیمی خود و برای خرید خودروی جدیدی به ریاض می رود، اما از آنجا به شهر بریده و از این شهر به ترکیه رفت و سپس از طریق این کشور وارد شهر حلب سوریه شد.

وی "ابوعلی القصیمی" لقب گرفت و تک تیرانداز یکی از گروهان های وابسته به داعش بود تا اینکه از ناحیه کتف آسیب دید و سپس اسمش را در قرعه عاملان انتحاری نوشت و به عراق رفت و دو روز پیش عملیاتی انتخاری را در یک مرکز ایست و بازرسی در شهر کاظمین منفحر کرد. برخی پایگاه های خبری عراقی دو روز پیش خبر کشته شدن شماری از افراد و زخمی شدن شمار دیگری از آنها را در اثر انفجار یک خودروی بمبگذاری شده منتشر کردند که رانندگی آن را یک عامل انتحاری در مرکز ایست و بازرسی در شهر کاظمین برعهده داشت.

ابوعبدالله الجزراوی جوان سعودی نیز خودش را داخل یک کامیون حامل 9 تن ماده منفجره در یک پست بازرسی منفجر کرد که گفته شد این مرکز متعلق به ارتش عراق در منطقه پل فرات بود.

سومین جوان سعودی ملقب به عمر الجزراوی و ابوعمر المکی نیز چهارشنبه گذشته سوار بر یک دستگاه خودروی زرهی بمبگذاری شده با یک تن ماده منفجره خودش را در عملیات انتحاری دیگری علیه یک پاسگاه منفجر کرد که گفته شده متعلق به ارتش عراق در نزدیک شهر تکریت است.

گروه ترورستی داعش بیانیه ای را همراه با آخرین تصاویر ابوعمر الجزراوی و لحظات اجرای عملیات انتحاری او منتشر کرد و نوشت: ابوعمر الجزراوی با یک دستگاه خودروی زرهی حامل یک تن ماده منفجره بسیار قوی به مقر مشترک نیروهای عراقی در منطقه الاعیوج در تکریت در نزدیک پایگاه نظامی اسپایکر حمله کرد و در این عملیات مقر به طور کامل منهدم و شماری از نیروهای ارتش عراق کشته و چند خودرو منهدم شد. پایگاه های خبری عراقی نوشتند که داعش یک سعودی را برای اجرای عملیاتی انتحاری در نزدیک تکریت اعزام کرد.

این درحالی است که طرفداران داعش خواستار به گفته خود "آماده باش" شد و خواستار خروج از عربستان و عزیمت به مناطق تحت کنترل این گروه در سوریه و عراق شده اند. تعدادی از عناصر داعش از جوانان سعودی طرفدار این گروه خواسته اند تا به مناطق تحت تصرف "دولت اسلامی" داعش "مهاجرت" کنند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 19:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]

خوانندۀ زن انگلیسی یا داعشی دوآتشه؟!

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 10 شهریور 1393 - 23:2:45
العالم - یک خواننده زن انگلیسی از طریق حساب کاربری خود در توییتر، از پیوستن خود به داعش خبر داد و هدف خود را "جدا کردن سر از تن کافران و آویختن آن بر دیوارهای شهر رقه" عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، زنی که با نام تشکیلاتی "ام حسین البریتانی" در میان اعضای داعش فعالیت می کند، خواننده سابق سبک راک در انگلیس و نام او "سالی جونز" است که پنج سال پیش ناگهان محل زندگی خود را ترک کرد و احتمال می رود در همان روزها با همسر انگلیسی خود به نام "جنید حسین" که عضو داعش بود آشنا شده باشد.

روزنامه دیلی میل با اعلام این خبر نوشت: بدین ترتیب پس از ماجراهای عاشقانه ای که نقل فضاهای مجازی بود "ام حسین" با "جنید حسین" ازدواج کردند و تصمیم گرفتند جداگانه به شهر رقه در سوریه سفر کرده و به تروریست های داعشی ملحق شوند.

یک گروه تحقیق موفق شد تعدادی از عکس های شخصی "ام حسین" را از حساب کاربری اش در توییتر استخراج کند و همسایگان او نیز همگی تایید کردند که عکس ها متعلق به همسایه سابق آنها سالی جونز است.برخی از همسایه ها، "سالی" را دارای شخصیتی جنون آمیز توصیف و عده ای هم وی را متهم به انجام سحر و جادو کردند.از وی ویدئویی به دست آمده که به همراه گروه موسیقی اش درحال خواندن در یک جشن است و لباس کوتاه سیاه رنگی به تن دارد.

اما تحقیقات درباره "جنید حسین" نشان می دهد که وی یک بار توسط پلیس انگلیس به اتهام سرقت فایل های مهم از کامپیوتر تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس بازداشت شده و تلاش داشته که همین کار را با اطلاعات مهم تعدادی دیگر از مسؤولان بلند پایه انگلیسی انجام دهد.محققان معتقدند که حضور وی در گروه تروریستی داعش با توجه به توانایی فوق العاده وی در هک کردن اطلاعات، کمک مهمی به آنها خواهد کرد.

هزاران اروپایی تاکنون به گروهک تروریستی داعش درسوریه و عراق پیوسته اند که شمار زیادی از آنها به هلاکت رسیده اند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور انگلیس
[ سه شنبه 11 شهریور1393 ] [ 2:14 ] [ ابراهیمی ] [ ]

گفتگوی مفصل با رئیس شورای رهبری پ.ک.ک:

از دموکراسی و خود گردانی کوتاه نمی آییم

شرافت اربیل و حزب دموکرات کردستان را نجات دادیم

ما شرافت و عزت سیاسی کُردها را نجات دادیم. در عین حال شرافت حکومت اربیل و حزب دموکرات کردستان عراق را نجات دادیم. ما شرافت انسانیت را نجالت دادیم و باید همه سپاسگذار ما باشند.

http://kurdpress.ir/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۳  |  ساعت: ۱۴ : ۳

کردپرس/ روشن چاکر نویسنده و تحلیل گر مشهور ترکیه، روز بیستم ماه جاری میلادی (5 روز پیش) در یکی از روستاهای دامنه ی کوهستان قندیل در اقلیم کردستان عراق، با جمیل بایک رئیس شورای رهبری پ.ک.ک گفتگوی مفصلی انجام داده و این مصاحبه طی سه روز اخیر در سه قسمت در روزنامه ی وطن (vatan gazetesi) منتشر شده است. نظر به اهمیت سخنان بایک در خصوص مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک، حملات داعش، وضعیت اقلیم کردستان عراق و سایر مسائل، کردپرس این مصاحبه را ترجمه نموده و هر سه قسمت را به صورت یک جا منتشر می کند:
 
وظایف رهبر ما و جایگاه ما متفاوت است و نباید این دو را یکی دانست.
- معمولاً عبدالله اوجالان در مورد مذاکرات صلح، به شکل مثبت و امیدوارانه اظهارنظر می کند. اما شما حرف هایی می زنید که غالباً حاوی علامت سوال و تردیدهای شماست. آیا برداشت ما اشتباه است، یا این که در این جا مشکلات ویژه ای وجود دارد؟
- خیر. برداشت شما غلط نیست. نقش رهبر آپو با نقش ما متفاوت است. نه ما می توانیم نقش او را ایفا کنیم، نه او می تواند وظایف ما را بر عهده بگیرد. در واقع نقش رهبر آپو و نقش ما، مکمل یکدیگرند. رهبر آپو، رهبر یک خلق و مذاکره کننده ی ارشد است اما جایگاه ما متفاوت است. نباید این دو موقعیت را با هم یکی دانست. برخی ها می خواهند وانمود کنند که نظرات ما و رهبرمان متضاد هم هستند اما چنین نیست. البته چنین چیزی کاملاً عامدانه و هدفمند است و می خواهند ما را رویاروی هم نشان دهند. ما تضادی با هم نداریم و اساساً احتمال چنین چیزی وجود ندارد. حکومت در مسیر مذاکرات صلح گام های جدی برنداشته و تلاش کرد تا با استفاده از زمینه ای که ما فراهم کردیم خود را قدرتمندتر کند. تلاش های یک جانبه ی رهبر آپو، مذاکره را به سطح خوبی رساند. اما لازم است حکومت نیز قدم بردارد. حکومت در میدان حرف و نظر، ادبیات و جملات و شعارهای قشنگ و جذابی به کار می گیرد اما در حوزه ی عملی، اقدام عینی و جدی انجام نمی دهد.
 
- اما ظاهراً اصلاحات قانونی خاصی در دست بررسی است، لایحه ای در مجلس تصویب شد و قرار است معاونت امنیت عمومی نهاد نخست وزیری نیز وارد عمل شود و در این مسیر...
- بله. لایحه ای در مجلس تصویب شد. اما به چه شکلی؟ با چه هدفی؟ ببینید! این لایحه در چه شرایطی تدوین شد؟ بگذارید برای شما بگویم: رهبر آپو اعلام کرد که اگر شرایط حبس من تغییر داده نشود نمی توانم مذاکرات را مدیریت کنم و خود را کنار می کشم. جنبش ما نیز اعلام کرد که اگر دولت اقدام خاصی را انجام ندهد، مواضع و رویکرد خود را تغییر می دهد. ما اعلام کردیم که اگر حزب ما براساس کناره گیری رهبر آپو از روند مذاکرات، جنگ را آغاز کند، چنین چیزی به نفع ترکیه نخواهد بود و این کشور نیز با مشکلات بزرگ عراق و سوریه روبرو خواهد شد. به موازات این مواضع ما، مساله ی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نیز در میان بود و حکومت به دنبال آن بود تا با تداوم آتش بس، طیب اردوغان را به کرسی ریاست جمهوری برساند. چنین شد که دولت برخلاف میل خود ناچار شد این لایحه را به مجلس بفرستد. اما اسم این لایحه چه بود؟ «لایحه ی قانون پایان دادن به ترور». یعنی آنان به جای اصطلاح تلاش برای پایان دادن به جنگ و حل معضل کُردها، از عبارت پایان دادن به ترور استفاده کردند و همین مساله نشان می دهد که حکومت ترکیه چه ذهنیتی دارد. آنان حاضر نشدند در متن لایحه، نشان دهند که یک خلق، مشکل سیاسی دارد. حکومت به دنبال آن نیست که به دیدارها و مذاکرات، ماهیت سیاسی بدهد.
 
ترکیه ناچار می شود قدم بردارد.
- شما طوری حرف می زنید که گویی مقطع اصلی و جدی مذاکرات، از هم اکنون آغاز می شود.
- حتی اگر ترکیه نخواهد و با بی میلی رفتار کند، چاره ای جز این ندارد که وارد این مسیر شود. این مساله فراتر از آن است که صرفاً با خواسته ها و تمایلات سران حکومت مرتبط باشد. اصلاً راه دیگری وجود ندارد. حکومت ترکیه بالاخره ناچار می شود که با معضل کُردها، به عنوان یک مساله ی سیاسی برخورد کند.
 
- ناچار است یا ناچار خواهد شد؟
- به سوی آن مرحله پیش می رود. ترکیه نمی تواند به همین روال کُند کنونی ادامه دهد. اگر ترکیه گام جدی برندارد ما خواهیم جنگید و ترکیه با مشکلات بزرگی روبرو خواهد شد و ترکیه نیز به وضعیت سوریه و عراق گرفتار خواهد شد.
 
- شما معتقدید که حکومت بخواهد یا نخواهد باید به سمت مذاکره ی جدی پیش برود. این دقیقاً یعنی چه؟
 
- بله. چنین چیزی به معنی این نیست که بالاخره حکومت هر طوری شده وارد این مرحله می شود و نیازی به مبارزه و تلاش ما وجود ندارد. خیر. ما به مبارزه و فعالیت جدی ادامه می دهیم. ما باید تلاش کنیم تا ترکیه گام بردارد. این به نفع کُردها و ترک ها و همه ی خلق های ترکیه است.
 
دروازه ی ما برای گفتگو باز است و هیچ درخواستی را ردّ نمی کنیم.
- دیدید که بشیر آتالای معاون نخست وزیر، برای دیدار با سران حزب شما ابراز تمایل کرد. آیا این درخواست را می پذیرید؟
- دروازه های ما به روی آنان همیشه باز است. تلاش کردیم در گفتگو را برای همه باز بگذاریم. تاکنون هیچ درخواستی را رد نکرده ایم. براساس یک مبنا و اصل اخلاق و فکری، درخواست همه ی نهادهای بین المللی، افراد و رسانه ها را قبول کرده و با همه دیدار کرده ایم.
 
- صلاح الدین دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری نزدیک به 10 درصد از آرای مردم ترکیه را به دست آورد. آیا شما انتظار چنین رقمی را داشتید؟
- انتظار ما 10 تا 13 درصد بود. نتیجه ی به دست آمده، مثبت و ارزشمند است. اگر حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) بتواند این رای 10 درصدی را به مبنا و ابزاری برای سازماندهی گسترده تبدیل کند، این حزب می تواند در مقام یک حزب مخالف قدرتمند، بر صحنه ظاهر شود. اگر بتواند چنین اقدامی انجام دهد، همه ی کُردها، علویان، لیبرال ها، مسلمانان دموکرات و دیگران را به سوی خود جذب می کند. این حزب باید تلاش کند خود را از برخی رویکردهای مارژینال و غیر اصولی نجات دهد.
 
- چه رویکردهایی؟ آیا حاضرید مثال بیاورید؟
- بله. مثلاً در بیگ اوغلوی استانبول گروه خاصی هست که...
 
- در محله ی جهانگیر استانبول نیز چنین است...
- بله. بگذارید اسم نیاورم. ظاهراً قابل فهم است.
 
تغییر ساختار سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی خطرناک است.
- برخی از سران جنبش شما معتقدند که ایجاد ساختار ریاستی در ترکیه به نفع کُردها است. هم اکنون اردوغان می خواهد نظام پارلمانی را به ریاستی تغییر دهد و در این مسیر به حمایت شما نیاز دارد. یا دست کم می خواهد شما اعتراض نکنید و بگذارید کار خودش را بکند. آیا حاضرید به او کمک کنید؟
- طیب اردوغان به دنبال خودمحوری، اتوریته و هژمونی قدرت یک قبضه است. چنین چیزی هیچ سودی به حال دموکراسی و آزادی ترکیه ندارد و می تواند محدودیت ها و خطرات جدیدی به وجود بیاورد. ما براساس مبانی فکریمان، حاضر نیستیم از هژمونی و خودمحوری حمایت کنیم. جناب عبدالله گل در یکی از سخنرانی خود، از نظام پارلمانی حمایت کرد و اعلام کرد که نظام ریاستی و نیمه ریاستی به نفع ترکیه نیست. ما نیز بر این باوریم که نظام پارلمانی از نظام ریاستی و نیمه ریاستی بهتر و مفیدتر است. جنبش ما به دنبال دموکراتیزه کردن ترکیه است و اتفاق نظام ریاستی را مانعی برای این مقصود می دانیم و معتقدیم که این نظام محدودیت ساز و خطرناک است. نظام پارلمانی ویژگی هایی دارد که باعث می شود ترکیه از خطرات آنتی دموکراتیک در امان بماند.
 
با حکومت معامله نکرده ایم.
- برخی از مخالفین حکومت بر این باورند که شما در چهارچوب مذاکرات صلح با اردوغان و حکومت معامله کرده اید و کل گفتگوهای اوجالان با حکومت، صرفاً بهانه ای برای هموار کردن مسیر پیروزی اردوغان بوده است.
- ما به افراد و احزاب کاری نداریم و آن چه که برای ما اهمیت دارد، اصول و مبانی است. در روابط ما و حکومت ترکیه چیزی به نام داد و ستد و معامله وجود ندارد و اهداف و برنامه ها وجود دارد. هر حزبی در ترکیه بر سر قدرت بیاید ما با آن حزب برای حل مشکلاتمان وارد گفتگو می شویم. غیر از دولت و حکومت با هیچ نهاد و گروه دیگری مذاکره نمی کنیم و در این مسیر از حمایت و نیروی همه ی خلق ها و مذاهب استفاده می کنیم. اگر ما امروز با حکومت برآمده از حزب عدالت و توسعه صحبت می کنیم، دالّ بر این نیست که این حزب و آرمان ها و افکار آن را قبول داریم. خیر. این حزب، حاکم و صاحب دولت است. برخی ها از سر بی وجدانی و بی انصافی، می خواهند ما را به عنوان حامی حزب عدالت و توسعه نشان دهند. اما این درست نیست. پ.ک.ک جنبشی است که در ترکیه بیشترین خدمت را در مسیر توسعه ی سیاسی و ارتقای دموکراسی انجام داده و متهم کردن این جنبش به حمایت از حزب عدالت و توسعه، یک اقدام هدفمند به منظور ضربه زدن به مبارزات و اهداف ماست. امروز بسیاری از سازماندهی ها و آزادی های سیاسی و اجتماعی ترکیه مدیون تلاش ها و مبارزات ماست. اتفاقاً ما جنبشی هستیم که بیشتر از دیگران با این حزب مبارزه کرده ایم و تنها جنبشی هستیم که در مسیر تلاش برای تغییر ذهنیت حکومت و دولت، همواره قدم برداشته ایم.
 
از دموکراسی و خودگردانی کوتاه نمی آییم.
- اما بعضی ها می گویند شما با دولت چنین معامله کرده اید: به ما حق خودگرانی اعطا کنید، ما هم بی خیال دموکراسی و توسعه ی سیاسی می شویم. آیا چنین است؟
- اصلاً و ابداً چنین نیست. ما نه از دموکراسی دست برمی داریم نه از خودگردانی. این ها مکمل یکدیگرند و باعث ارتقا و پیشرفت همدیگر می شوند. یعنی چنین نیست و معادله ای وجود دارد: به همان اندازه که ترکیه دموکراتیزه شود، معضل کُردها نیز حل می شود. به همان اندازه که معضل کُردها حل شود، توسعه ی سیاسی ترکیه نیز محقق می شود. برخی از روشنفکرهای چپ و لیبرال از ما انتقاد می کنند و می گویند چرا باید پ.ک.ک با خود دیکتاتوری مانند اردوغان مذاکره کند. اما حرف ما این است که اگر ما مشکلات را با حزب عدالت و توسعه حل کنیم، ترکیه دموکراتیزه می شود. در کردستان خودگردانی دموکراتیک، پیشرفت ایجاد می کند. اگر حزب عدالت و توسعه حاضر به پذیرش خودگردانی دموکراتیک و تحقق دموکراسی در ترکیه نشود، شانس مذاکره از دست می رود و ما با حزب عدالت و توسعه مبارزه می کنیم. اگر حاضر به مذاکره باشند، مذاکره می کنیم و اگر مذاکره نکنند، مبارزه می کنیم و هیچ وقت با دیکتاتورها و فاشیست ها در یک صف قرار نمی گیریم.
 
- در حال حاضر تحولات جدیدی در منطقه روی داده و پس از سقوط موصل مرحله ی نوینی در عراق و سوریه آغاز شده است. من شخصاً چنین می بینم که دو قدرت به نام داعش و پ.ک.ک در حال جنگ هستند. آیا مشاهدات مرا صحیح می دانید؟
- در ظاهر چنین به نظر می رسد. اما واقعیت این است که چندین قدرت جهانی پشت سر داعش هستند و از این گروه حمایت می کنند. اگر حمایت های آن قدرت ها نبود، داعش به هیچ وجه نمی توانست به این شکل بجنگد و پیشرفت کند. در ظاهر ما فقط با داعش در حال جنگ هستیم اما پشت پرده خبرهای دیگری هست و ما معتقدیم که برخی قدرت های منطقه ای، داعش را به جنگ ما می فرستند.
 
داعش را به جان منطقه انداخته و خود را به عنوان منجی نشان می دهند.
- هدف آنان چیست؟
- جنگ جهانی سوم در منطقه در جریان است. نظام کاپیتالیست- مدرنیست، در همه ی مسائل منطقه مداخله کرد اما هیچ نتیجه ای به دست نیاورد. در لیبی، سوریه، مصر و عراق، هیچ نتیجه ای نگرفتند و بحران ها عمیق تر شدند. وقتی که نظام کاپیتالیست- مدرنیست از کنترل اوضاع عاجز ماند، دست به اقدامات دیگری زد و داعش را جلو انداخت. داعش در حال تقویت گفتمان جنگ مذهبی است. این یک جنگ بسیار خطرناک است چرا که برادری خلق ها را تهدید کرده و آنها را به جان هم می اندازند و بین خلق ها، درگیری و جنگ به راه می اندازند. آنان تاریخ و فرهنگ خلق ها را نیز از بین می برند تا دموکراسی و آزادی، هیچ پایگاه و زمینه ی انسانی ویژه ای نداشته باشد. آنان خلق ها را به این شیوه زمین می زنند تا آنها را به خود وابسته کرده و خود را به عنوان منجی نشان دهند. این مهم ترین راهبرد آنان برای کنترل خاورمیانه است.
 
اعمال داعش ارتباطی با اسلام ندارد
- پس از تسخیر موصل، عملاً عراق سه تکه شد. آیا یکی از اهداف این پروژه تجزیه ی عراق بود؟
- مساله، فقط تجزیه ی عراق نیست. مساله در عین حال ابعادی مرتبط با ایران، سوریه و عراق نیز دارد. حتی ترکیه نیز اگر مواضع خود را تغییر ندهد، در معرض خطر است. اصلاً یکی از اهداف تقویت داعش، تجزیه ی منطقه ای است. آنان همچنین به دنبال آن هستند تا با استفاده از ابزار داعش انقلاب کُردهای سوریه را در نطفه خفه کنند. داعش تمام این اقدامات را به نام اسلام انجام می دهد و این در حالی است که هیچ کدام از این اعمال، کوچک ترین ارتباطی با اسلام ندارد. آنان از نام اسلام استفاده می کنند تا حمایت اهل سنت را جذب کنند اما اقدامات آنان کاملاً مغایر با اسلام است. آنان با همه ی خلق ها، فرهنگ ها و ادیان مخالف هستند. در خاورمیانه زمینه ی قدرتمندی از فرهنگ و تمدن اسلامی و سنت های دموکراتیک و ارزش های انسانی و اجتماعی وجود دارد و داعش با همه ی این چیزها مخالف است.
 
داعش در عراق پیشروی نخواهد کرد.
- آنان رعب و وحشت بزرگی به راه انداخته اند. هدف از این همه رعب آفرینی چیست؟
- برخی ها آنان را به مغول ها تشبیه می کنند. شباهت هایی نیز وجود دارد اما واقعیت ها را باید به درستی تحلیل کنیم. داعش استاد جنگ روانی است و بلد است موازنه ها را تغییر دهد. با برخی گفتمان های به ظاهر اسلامی مردم را مورد خطاب قرار می دهد تا حمایت آنها را جذب کند. البته داعش در عراق، نمی تواند بیش از این در عراق پیشرفت کند و از این فراتر نمی رود. داعش بعد از این در عراق امکان پیشروی ندارد و اتفاقاً روز به روز ضعیف تر می شود و عقب نشینی می کند.
 
- شیعه ها در جنوب عراق، سنی در مرکز و کُردها در شمال عراق حضور دارند. در حال حاضر بخش سنی نشین تحت کنترل داعش است. آیا چنین چیزی می تواند ماندگار باشد؟
- فکر نمی کنم. من فکر می کنم برای مقطعی دیگر و مرحله ای دیگر به داعش نیاز دارند و پروژه هایی هست که می خواهند آنها را توسط داعش ها محقق کند و پیش ببرند. فکر می کنم بعد از آن، داعش را بی تاثیر می کنند. آیا چنین روندی سهل و ساده خواهد بود؟ خیر. بالاخره زمینه هایی وجود دارد که داعش براساس آن توانسته تا این اندازه پیش برود. سنی ها و بعثی های قدیمی دوباره به صحنه می آیند و تلاش می کنند بخش سنی نشین عراق را در دست بگیرند و راه درست هم همین است. شاید آنها دولت سنی محور ایجاد کنند. در حال حاضر بعثی ها به شیوه ی تاکتیکی از قدرت و وحشت ایجاد شده توسط داعش بهره می برند و داعش نیز از برخی ظرفیت های بعثی ها بهره می برد. چندان مشخص نیست که این روند به کارگیری های دوسویه تا کی پیش می رود.
 
چرا باید به نیرویی سلاح بدهند که قادر به مقاومت نیست و فرار می کند؟
- هم اکنون در بحث جنگ و درگیری با داعش، مساله ی مهمی به نام نابرابری تسلیحاتی بین کُردها و داعش وجود دارد و غرب هم راضی شد تا برای کُردها سلاح بفرستد. آیا سلاح پیشرفته و سنگین به دست شما هم رسید؟
- سلاح باید به جنگاوران داده شود. امروز چه کسی با داعش می جنگد؟ دیگران هم می جنگند، نمی خواهم انکار کنم اما سنگینی بار این جنگ بر شانه ی جنگاوران جنبش ماست. پس سلاح و مهمات باید به جنگاوران و مقاومین واقعی داده شود. چرا باید به یک نیروی فراری که توان مقاومت ندارد، سلاح و مهمات بدهند؟ می خواهم به نکته ی مهم دیگری نیز اشاره کنم: قدرتی بالاتر از انسان وجود ندارد. بالاترین قدرت و بهترین سلاح، خود انسان است. کسی که بتواند رضایت انسان ها را به دست بیاورد، می تواند هر چیز دیگری را هم به دست بیاورد. در موصل آن همه سلاح پیشرفته در دست ارتش عراق بود اما نتوانستند بایستند و مقاومت کنند. پس عنصر تعیین کننده انسان است نه سلاح. اگر انسان ها دارای افکار و باورهای ریشه دار و قدرتمندی باشند، می توانند از پس هر تجهیزات و تسلیحات پیشرفته ای بربیایند. ما نمونه های عینی این موضوع را دیده ایم و تجربه کرده ایم. هم اکنون سلاح های بسیار ساده ای در دست جنگاوران «نیروی دفاع از خلق» (HPG) و «واحدهای دفاع از خلق» (YPG) است اما با همین سلاح های قدیمی در برابر داعش می جنگند و این در حالی است که داعش پیشرفته ترین سلاح ها را در دست دارد.
ببینید! اقلیم کردستان عراق و نیروهای پیشمرگ اعلام می کنند که ما سلاح نداریم و اگر سلاح و تجهیزات خوب در اختیار داشته باشیم حاضریم با داعش بجنگیم. این رویکرد غلطی است، نباید چنین بگویند. شاید این درخواست براساس منش و شیوه ی شکل گیری آنان صحیح باشد اما در کل درست نیست. همان قدر که داعش سلاح در اختیار دارد نیروهای پیشمرگ هم سلاح و تجهیزات دارند. اما داعش می جنگد و نیروی پیشمرگ حاضر نیست بجنگد. داعش یک قدرت ایدئولوژیک است و نمی توان پیشروی های این گروه را فقط به برتری تسلیحاتی ربط داد. البته قدرت های بین المللی بزرگی هم از آنان حمایت می کنند. این در حالی است که قدرت نیروهای پیشمرگ از هم پاشیده شده است. آنها این اواخر فقط به دنبال تجارت و ماشین و ویلا و پول بوده اند. کسی که به این مسائل بیاندیشد، توان جنگ ندارد. نیروهای پیشمرگ فاقد ایدئولوژی و آموزش سازمانی هستند. آموزش نظامی آنان هم بسیار محدود است. آنها باید به سرعت آموزش ببینند تا بتوانند در میدان جنگ مقاومت کنند.
 
- برگردیم به ترکیه و مسائل شما و دولت ترکیه. نصب مجسمه ی معصوم کورکماز، نخستین فرمانده ی پ.ک.ک در لیجه ی دیاربکر و تخریب آن توسط نظامیان، تنش آفرین شد. گروهی به دولت می گویند چگونه اجازه می دهید مجسمه نصب شود. گروهی نیز به شما می گویند چگونه حاضرید با چنین دولتی مذاکره کنید. آیا مسائل لیجه می تواند بر روند مذاکرات تاثیر بگذارد؟
- سیاست بر مبنای دو رنگ سیاه و سفید پیش نمی رود. بین این دو رنگ طیف هایی از هزاران رنگ دیگر وجود دارد. ما همه ی احتمالات را بررسی می کنیم. وقتی که قرار باشد معضلات و مشکلات مهم از میان برداشته شوند، اتفاقات عجیب و غریب و ناگهانی روی می دهند و چنین چیزی در همه جای جهان دیده شده و تجاربی از این دست وجود دارد. ترکیه و کردستان هم از قواعد جهان مستثنی نیستند. آنها می خواهند با اقدامات خرابکارانه، مانع صلح شوند. ما در مورد رویدادهای لیجه هم بیانیه دادیم. جنبشی که به دنبال حل معضلات است، قاعدتاً حساسیت های مردم را در نظر می گیرد. افرادی که در آن آرامگاه ابدی چشم فرو بسته اند، فرزندان این خلق بوده اند. آنان افرادی هستند که در این مبارزه شهید شده اند. معصوم کورکماز نیز یکی از این رفقاست. باید به آنها احترام گذاشته شود. حمله به آن آرامگاه و برداشتن مجسمه با تانک و بالگرد، اقدامی نیست که در خدمت مذاکرات صلح باشد. رگبار بستن به آن مزارها و به آتش کشیدن برخی جاها اصلاً درست نیست. همچنان که یک سرباز، برای ملت ترکیه ارزشمند است، مزار یک چریک هم برای خلق کُرد ارزشمند است و دست درازی به این ارزش ها قابل قبول نیست.
 
فقط ترکیه دارای حساسیت نیست، خلق کُرد هم حساسیت هایی دارد.
- هم حساسیت ها و ارزش های بسیار وجود دارند و هم گروه هایی که می خواهند میز مذاکره را واژگون کنند. در این شرایط این مسیر را چگونه ادامه خواهید داد؟
- ما به خوبی از همه ی این مسائل اطلاع داریم و در جریان تمام جوانب و ابعاد این موضوع هستیم. در مقابل همه ی اقدامات منفی هر دو طرف می ایستیم. اما قرار نیست برخوردها یک طرفه باشد. همچنان که ما حساسیت نشان می دهیم و اگر اقدامات منفی از جانب نیروهای ما سر دهد با آن برخورد می کنیم، دولت ترکیه نیز باید حساس باشد. اگر مشکلی پیش بیاید، می توان آن را با گفتگو حل کرد. بهتر است به جای اقدامات تحریک کننده از ابزار دیالوگ استفاده کنند.
فقط ترکیه دارای حساسیت نیست، خلق کُرد هم حساسیت هایی دارد که باید به آنها توجه شود. باید همه ی جوانب را به شکل دوطرفه در نظر گرفت.
 
 کردها باید دارای نیروی مشترک و فرماندهی مشترک باشند.
- نیروهای مسلح وابسته به حزب شما در شمال سوریه در برابر داعش و النصره جنگیدند و پس از سقوط موصل و حمله به اقلیم نیز هم مدافعین کُرد سوری وابسته به شما و هم شاخه ی نظامی حزب شما در مخمور و شنگال با داعش وارد جنگ شد. مراد قاراییلان فرمانده ی نظامی حزب شما پیشنهاد کرده بود که شورای فرماندهی نیروهای مسلح کُرد با مشارکت همه ی احزاب تشکیل شود اما این درخواست از سوی اربیل پذیرفته نشد. در شرایطی که همه فکر می کردند داعش به سوی بغداد پیشروی خواهد کرد، پیش بینی شما این بود که آنها به کُردها نیز حمله می کنند و حالا هم نیروهای شما و بارزانی در یک موضع در برابر داعش می جنگند. این وضعیت را برای ما اندکی تحلیل کنید.
- بله. درست است. داعش تاکنون جنگ چندانی با دولت ها نداشته و همیشه با مخالفین و خلق ها جنگیده است. بیش از همه با ما جنگیده است. هدف اساسی داعش، ضربه زدن به خلق کُرد است و در میان خلق کُرد هم، پ.ک.ک را به عنوان هدف مورد حمله قرار می دهد. چرا که پ.ک.ک تنها جنبشی است که تلاش می کند در خاورمیانه یک سیستم جایگزین یا آلترناتیو به وجود بیاورد. پ.ک.ک به جای آن که به ساختارهای سنتی بیاندیشد، مدلی همچون خودگردانی های شمال سوریه را پیش روی همه قرار داد. بنابراین مهم ترین هدف داعش حمله به خطر پ.ک.ک و نابود کردن انقلاب کُردهای سوریه است. البته آنان با همه ی خلق کُرد مخالف هستند. داعش را بزرگ کردند و داعش با فتح موصل و دسترسی به سلاح ها و بانک های آن شهر، قدرتمند شد. وقتی که موصل را اشغال کردند ما فراخوان دادیم و خطاب به اقلیم کردستان اعلام کردیم که داعش قصد حمله به کُردها را دارد و باید در برابر این خطر بزرگ متحد شویم و نیروی دفاعی مشترک ایجاد کنیم. ما اعلام کردیم که خطر مزبور همه ی کُردهای سوریه، عراق و ترکیه را تهدید می کند و باید شورای فرماندهی مشترک ایجاد کنیم اما مسئولین اقلیم حرف ما را جدی نگرفتند و شنگال و مخمور مورد هجوم داعش قرار گرفت. مسئولین اقلیم نه تنها مساله ی موصل بلکه حمله به شنگال و مخمور را هم جدی نگرفتند. اگر مسئولین اقلیم و احزاب سیاسی اقلیم حرف ما را جدی می پنداشتند و پیشنهاد ما را می پذیرفتند داعش تا این اندازه پیشرفت نمی کرد. نتایجی به بار آمد که دولت اقلیم آسیب دید و پ.ک.ک متضرر نشد. پ.ک.ک محبوبیت اجتماعی فراوان به دست آورد و نه تنها کُردها بلکه دیگر خلق ها نیز به ارزش کار پ.ک.ک پی بردند. شرایطی که تخلیه ی شنگال حتی برای دولت ها نیز میسر نبود، نیروهای ما در کوهستان شنگال با ایجاد کریدور امن مردم را از آن جا خارج کردند و آن منطقه تخلیه شد.
 
- حالا تمام جهان روی این منطقه زوم کرده و اخبار داعش و عراق را پیگیری می کنند و شما نیز مورد توجه همه ی رسانه ها هستید. بارزانی در کنار فرماندهان شما در مخمور عکس گرفت و در بسیاری از رسانه ها از این موضوع صحبت می شود که شرایط به نفع پ.ک.ک شده و نام این حزب باید از لیست ترور خارج شود. نظر خود شما چیست؟
- اگر نیروهای ما شنگال را تخلیه نمی کردند و قتل عام کُردهای ایزدی صورت می گرفت، حزب دموکرات کردستان عراق، اربیل و دولت اقلیم نمی توانست سنگینی بار این مسئولیت را تحمل کند. آن جا قلمرو حزب دموکرات کردستان عراق بود و اگر قتل عام صورت می گرفت این حزب ناچار می شد در جایگاه متهم در دادگاه تاریخ پاسخگو باشد.
 
شرافت حکومت اربیل و حزب دموکرات کردستان عراق را نجات دادیم.
- یعنی شما این حزب را نجات دادید؟
- ما شرافت و عزت سیاسی کُردها را نجات دادیم. در عین حال شرافت حکومت اربیل و حزب دموکرات کردستان عراق را نجات دادیم. ما شرافت انسانیت را نجالت دادیم و باید همه سپاسگذار ما باشند.
 
- وقایع مخمور و شنگال باعث شد بین نیروهای کُردی فاصله کم شود. بعد از این چه خواهد شد؟ آیا ممکن است یک جنبش مشترک شکل بگیرد؟
- نمی خواهیم یک تنه در برابر داعش بجنگیم. ما می خواهیم یک نیروی مشترک و یک شورای فرماندهی مشترک برای مقابله با داعش شکل بگیرد.
 
حاضریم با همه ی مخالفین داعش در یک صف قرار بگیریم.
- آیا قدرت های منطقه ای نیز می توانند بخشی از این نیروی مشترک باشند؟
- با هر کسی که با داعش مخالف باشد و حاضر به جنگ با این گروه باشد، در یک صف قرار می گیریم. ما نمی گوییم اگر نیروهای ما به منطقه ای وارد شد، نباید هیچ قدرت دیگری در آن جا حضور داشته باشد. ما به فکر حفظ منافع و دستاوردهای خلق هستیم. داعش خطری علیه کُرد، عرب، مسلمان واقعی و همه ی خلق ها است و حاضریم با همه ی مخالفین داعش در یک جبهه قرار بگیریم.
 
- من چند ماه پیش هم با شما مصاحبه کردم. از شما پرسیدم آیا با جماعت فتح الله گولن دیدار کرده اید؟ گفتید درخواست کرده اید اما آنها نپذیرفته اند. آیا تغییر خاصی روی داده است؟ فکر می کنید جنگ بین حکومت و گولن ادامه پیدا می کند؟ یا این که ممکن است شرایطی پیش بیاید که کاملاً شما را شگفت زده و متعجب کند؟
- خیر. شگفت زده نمی شویم. بین جماعت گولن و حکومت برآمده از حزب عدالت و توسعه، جنگ قدرت در جریان است و یکی از آنها باید دیگری را از بین ببرد. در این میدان حزب عدالت و توسعه قدرتمند عمل کرده اما نمی تواند به طور کامل این جریان را ساقط کند. چرا که گولن نیز صاحب حلقه های اجتماعی ویژه ای است و نمی توان این جماعت را به طور کامل بی اثر کرد.
 
- در جنبش شما، زنان نقش مهمی دارند و این مساله توجه غرب را نیز جلب کرده است. جایگاه زنان نزد شما کاملاً برعکس داعش است. آیا قدرت دیگری نیز وجود دارد که تا این اندازه به زنان اهمیت بدهد؟
- خیر. هر جنبش آزادی خواه برای رسیدن به آزادی باید به زنان اهمیت بدهد. سطح آزادی زنان، معیاری برای سنجش آزادی جامعه است. در خاورمیانه همه چیز به نفع مردان است و از این لحاظ رنسانس آزادی با زنان میسر است. داعش دشمن زنان است و آنان را به چشم غنایم جنگی می بیند و به همین خاطر زنان نسبت به داعش خشم و کینه دارند و پ.ک.ک نیز به جایگاه زنان اهمیت ویژه ای می دهد.
ترجمه: خبرگزاری کردپرس
منبع: روزنامه ی وطن (vatan gazetesi)

موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، پ پ ک/ پژاک(ترکیه و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق
[ دوشنبه 10 شهریور1393 ] [ 2:22 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اردوغان دولت سوریه را عامل قدرت گیری داعش در عراق خواند

http://www.shafaqna.com/persian/

یکشنبه, 09 شهریور 1393 ساعت 12:56

رجب طیب اردوغان رژیم بشار اسد را عامل اصلی قدرت گیری گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق خواند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ، رییس جمهور جدید ترکیه در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: منبع حملات داعش در عراق ، القاعده و رژیم سوریه است. متاسفانه ، بشار اسد پشت پرده افزایش و قدرت گیری این گروههای پیکارجو ، به ویژه در سوریه است.

اردوغان در نخستین مصاحبه خود به عنوان دوازدهمین رییس جمهور ترکیه گفت گروه های تروریستی در کشورهایی ظهور می یابند که دولت با ثبات ندارند.وی افزود: داعش کار خود را در سوریه آغاز کرد و سپس وارد عراق نیز شد. این آرزوی ماست که دولت جدید عراق به هرج و مرجی که این گروه ها را قوت می بخشد، پایان دهد.

نوری مالکی نخست وزیر عراق در 14 آگوست جای خود را به حیدر العبادی داد.آمریکا، ترکیه، ایران، دولت منطقه ای کردستان عراق، و گروه های شیعه و سنی عراق از انتصاب حیدر العبادی به نخست وزیری عراق استقبال کرده اند.

اردوغان گفت: ما هم خواستار آن هستیم که ملت عراق، کنار یکدیگر جمع شوند. ما دعا می کنیم عراق دوباره روی پای خود بایستد و متحد شود.

منبع: خبرگزاری آناتولی


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عراق
[ دوشنبه 10 شهریور1393 ] [ 1:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آخرین تحولات نظامی امنیتی سوریه
شنبه 8 شهریور 1393
هلاکت شماری از فرماندهان تکفیری
زنگ خطر تشدید درگیری ها در عرسال
هلاکت پزشک قطری در فرودگاه نظامی طبقه
بمباران جلسه محرمانه داعش در استان دیرالزور
تصرف گذرگاه قنیطره در جولان اشغالی توسط النصره
جنایت فجیع داعش علیه اسرای فرودگاه نظامی طبقه رقه
انهدام دو ساختمان پنج طبقه دمشق از طریق انفجار تونل
آغاز عملیات "سپر دمشق" برای تأمین امنیت شهر دمشق
گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از شش جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقمندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی جبهه حاشیه شهر «دمشق»، تحولات میدانی جبهه «حمص»، تحولات جبهه «دیرالزور»، تحولات میدانی جبهه «قنیطره»، تحولات میدانی جبهه «رقه»، تحولات جبهه «درعا» رئوس گزارش امروز را تشکیل می دهد.
 
تحولات میدانی جبهه حاشیه شهر «دمشق»
 به موازات اجرای روند مذاکرات آتش بس میان ارتش سوریه و گروه های مسلح در منطقه "جوبر" صبح امروز گروه تروریستی "ارتش اسلام" به فرماندهی زهران علوش اقدام به انهدام دو ساختمان پنج طبقه  متعلق به ارتش سوریه در منطقه "خماسیه" از طریق یک تونل مملو از مواد منفجره کردند.به گفته منابع رسانه ای در اثر این انفجار دو ساختمان ویران شدند. هنوز آماری از تلفات ارتش سوریه در این واقعه منتشر نشده است.
عملیات عملیات
 
در واکنش به این جنایت تروریست ها، ارتش سوریه از ساعت 12 ظهر، از زمین و آسمان به مواضع تروریست های تکفیری در جوبر حمله ور شد.به گزارش منابع رسانه ای نزدیک به تروریستهای تکفیری در منطقه، یگان موشکی، توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه منطقه را وجب به وجب هدف موشک باران و گلوله باران قرار دادند، به نحوی که فقط در عرض 5 دقیقه پس از انهدام ساختمان ارتش توسط تروریستها، بیش از 100 موشک به مناطق مختلف جوبر اصابت کرده است. این منابع افزودند که بمب افکنهای ارتش سوریه از ظهر تا عصر بیش از 20 مرتبه اهدافی را در جوبر بمباران سنگین کرده اند.
همزمان نیروی زمینی ارتش سوریه از سه محور به سمت داخل محله جوبر پیشروی را آغاز کردند. بنابر اعلام ستاد فرماندهی ارتش سوریه عملیات امروز با نام "سپر دمشق" و با هدف تامین امنیت شهر دمشق تا پاکسازی کامل جوبر از لوث وجود تروریست های تکفیری لانه کرده در جوبر ادامه خواهد داشت. اما در این مسیر وجود شهرکی از تونل های زیر زمینی و کانال ها که از سوی تروریست ها برای تردد، ذخیره سلاح و مهمات، انهدام خیابان ها و ساختمان های تجمع نیروهای ارتش سوریه، ساخت بیمارستان ها و استراحتگاه های میدانی تعبیه شده است کار پیشروی را برای نیروی زمینی ارتش بسیار سخت و زمان بر خواهد کرد. درگیریها میان دو طرف با شدت هر چه تمام تر در جریان است.تروریست های تکفیری مستقر در جوبر در پاسخ به عملیات ارتش سوریه اقدام به پرتاب چند گلوله خمپاره به منطقه "جرمانا"- که ساکنان آن اکثرا از شهروندان مسیحی و به شدت طرفدار نظام سوریه هستند کردند- که منجر به مجروحیت تعدادی از ساکنین و وقوع خسارات مالی به منطقه شد.
عملیات عملیات
 
تحولات میدانی جبهه «حمص»
 در گیری ها میان نیروهای ارتش سوریه و تروریسته ای مسلح در جبهه حاشیه شمالی حمص در جریان است. ارتش سوریه موفق شد در درگیری های امروز یکی از برجسته ترین فرماندهان گروه های تروریستی تکفیری در این منطقه را به هلاکت برساند. "عمار مصطفی بکور معروف به ابواسامه" فرمانده تیپ عمر ابن خطاب (وابسته به گروه تروریستی "احفاد الرسول") امروز در اثر درگیری ها در اطراف منطقه حوله استان حمص به همراه 15 نفر از همراهانش به هلاکت رسیدند.
 
عملیات
"عمار مصطفی بکور معروف به ابواسامه" فرمانده تیپ عمر ابن خطاب
در درگیری‌های نیروهای ارتش سوریه با تروریست های تکفیری ارتش آزاد در شهرک "ام شرشوح" واقع در حاشیه شهر حمص یکی از مراکز استقرار عناصر این گروه به طور کامل منهدم گردید.
 
تحولات جبهه «دیرالزور»
 روز گذشته جنگنده های ارتش سوریه  محل جلسه محرمانه فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش در شهر "موحسن" از توابع استان دیرالزور را شناسایی و هدف شدیدترین بمباران قرار دادند که منجر به انهدام کامل آن و هلاکت بیش از 55 نفر از فرماندهان ارشد و میدانی این گروه شد. در میان کشته های این بمباران دقیق، "ابوانس تونسی امیر داعش در سوریهسکر احمد معروف به ابونضال (سرهنگ فراری ارتش سوریه و فرمانده سابق گروه تروریستی ارتش آزاد که سه هفته پیش با داعش بیعت و به سمت فرمانده نظامی این گروه در استان دیرالزور و فرمانده اتاق عملیات داعش در حمله به فرودگاه نظامی دیرالزور سوریه منصوب شده بود)، سرهنگ عبدالرحمن (از افسران فراری ارتش سوریه) و یوسف ازمیر امیر داعش در استان دیرالزور شناسایی شده اند. در این حمله که با موشک های هوا به زمین هدایت دقیق انجام شد همچنین تعداد 14 دستگاه خودروی زرهی مجهز به دوشکا و موشک انداز متعلق به داعش نیز به طور کامل منهدم گردید.
عملیات عملیات
سکر احمد، سرهنگ فراری سوریه و فرمانده نظامی داعش در دیر الزور
 
تحولات میدانی جبهه «قنیطره»
 سازمان ملل متحد پنجشنبه 6 شهریور طی بیانیه ای اعلام کرد که گروه تروریستی جبهه النصره، دست کم 43 تن از حافظان صلح سازمان ملل متحد را در بلندی های جولان، ربوده است.دفتر رسانه ای سازمان ملل متحد در این بیانیه اعلام کرد: این نیروهای حافظ صلح در پی تشدید درگیری ها میان ارتش سوریه با تروریست های تکفیری النصره به اسارت عناصر جبهه النصره در آمده اند و تا کنون از سرنوشت آنها هیج اخباری منتشر نشده است. 
 روز چهارشنبه گروه تروریستی جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) به همراه شماری دیگر از گروه های تروریستی تکفیری در عملیاتی با نام "وعده حقگذرگاه قنیطره در بلندی های جولان را به تصرف خود در آوردند.سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه در این باره گزارش داد: تروریست های تکفیری جبهه النصره و گروه های هم پیمان آن، گذرگاه قنیطره حد فاصل خاک سوریه با بلندی های جولان اشغالی را پس از درگیری های شدید با نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه، به تصرف خود در آوردند. نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در بلندی های جولان از زمان آغاز شورش های تروریستی در سوریه، با کمبود نیروی رزمی روبرو هستند.
 برخی از کشورها در پی بحرانی شدن اوضاع امنیتی، نیروهای خود را از منطقه خارج کردند. اتریش سال گذشته نیروهایشان را که شمار آن ها به 377 نفر می رسد، به کشورشان باز گرداند. کانادا، کرواسی و ژاپن نیز اقدام مشابهی انجام دادند.
عملیات
 
بازپس گیری روستای "جباه" در استان قنیطره توسط ارتش سوریه
 منابع رسانه ای و میدانی از قنیطره، خبر از تشدید درگیری ها میان نیروهای ارتش سوریه با تروریست های جبهه النصره که از روز گذشته بر مرز سوریه با فلسطین اشغالی مسلط شدند داده اند.
 پیگیریهای خبرنگار مشرق نشان می دهد که یک روز پس تصرف گذرگاه مرزی سوریه با فلسطین اشغالی توسط ائتلاف گروه های تروریستی تکفیری به رهبری گروه جبهه النصره،  ارتش سوریه در یک عملیات سریع، منطقه "جباه" را باز پس گرفته و برای کنترل دیگر مناطق درگیری های سنگینی با تروریست ها دارد. توپخانه ارتش سوریه نیز اقدام به گلوله باران مواضع تروریست ها در نزدیکی گذرگاه مرزی کرده است.
 
رژیم اسرائیل: دوگلوله خمپاره به اراضی ما اصابت کرد!
 روزنامه تایمز اسراییل به نقل از منابعی در ارتش این رژیم مدعی اصابت دو گلوله خمپاره به اراضی فلسطین اشغالی شد.وزارت جنگ اسراییل هم اعلام کرد در مورد انگیزه و منشا پرتاب این خمپاره ها تحقیقاتی را آغاز کرده است.
عملیات
 
تحولات میدانی جبهه «رقه»
 
جنایت فجیع داعش علیه اسرای ارتش سوریه
 گروه تروریستی داعش روز گذشته 120 نفر از نیروهای ارتشی مدافع فرودگاه نظامی طبقه واقع در استان رقه سوریه را اعدام کردند.به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) این گروه در 24 ساعت اخیر و در دو مرحله این افراد را در بیابان های اطراف منطقه "الحمرات"به دو شیوه ذبح و تیر باران اعدام کرده است. در ویدیوهایی که از این اقدام داعش منتشر شده اسرای ارتش سوریه فرودگاه نظامی طبقه به صورت برهنه به سوی قتلگاه برده می شوند.
 
عملیات عملیات
 
همزمان نیروی هوایی ارتش سوریه اردوگاه آموزش تروریست های داعش در منطقه "عکیرشی" را بمباران کردند که از تلفات و خسارات این حمله آماری منتشر نشده است.
 
هلال احمر قطر: پزشک ما در درگیری های فرودگاه طبقه کشته شد!
سازمان هلال احمر کشور قطر با صدور بیانیه ای خبر هلاکت یکی از کارکنانش را در اثر درگیریها در فرودگاه نظامی طبقه در سوریه اعلام کرد.
 
عملیات
 
تحولات جبهه «درعا»
 فعال رسانه ای طرفدار تروریست های تکفیری در سوریه یکی از فرماندهان ارشد گروه های تروریستی را ترور کرد. "قیس قطاعنه معروف به ابواسلام" فرمانده "تیپ عمری" وابسته به گروه تروریستی "جبهه انقلابیون سوریه"، روز گذشته پیرو اختلافات شخصی  با یکی از فعالان رسانه ای جریان معارضان مسلح دولت سوریه با نام "قیصر حبیب"با وی درگیر شده و در تیراندازی دو طرف به سوی یکدیگر، قیس قطاعنه در اثر اصابت 3 گلوله کلت کمری به شدت زخمی شده و در یکی از بیمارستان های امان پایتخت اردن به هلاکت می رسد.وی فرمانده گروه تروریستی "تیپ عمری" و  از افسران جدا شده از ارتش سوریه با درجه سروانی بود که در سال 2011 و در بدو شورش های تروریستی در این کشور از ارتش فرار کرد و به مخالفان دولت پیوست.وی در سال 2012  اقدام به تاسیس گروه تروریستی "تیپ عمری" کرده و منشأ جنایات و خیانت های فراوانی علیه مردم و  ارتش سوریه شد. نامبرده در اکثر عملیات های نظامی علیه مراکز ارتش سوریه در شهر درعا و مناطق حاشیه ای آن مانند حمله به زندان درعا، اشغال منطقه تل جموع حضور فعال داشته است. لازم به ذکر است که تیپ عمری از گروه های وابسته به گروه تروریستی "جبهه انقلابیون سوریه" است که در استان درعا و حاشیه استان قنیطره فعالیت دارد.
 
عملیات عملیات
قیس قطاعنه فرمانده گروه تروریستی "عمری"
 
بنابر گزارش مرکز حقوق بشر سوریه در تیر اندازی متقابل همراهان "قطاعنهقیصر حبیب نیز به هلاکت رسید. قیس قطاعنه اهل و ساکن منطقه "لجاه" در شرق درعا بود.
 
عملیات عملیات
قیصر حبیب فعال رسانه ای "جبهه انقلابیون سوریه" که در درگیری با فرمانده تیپ عمری هلاک شد.
 
درگیریها در جبهه عرسال لبنان
 با گذشت یک هفته از اعلام خروج تروریست های داعش و النصره از شهرک لبنانی عرسال واقع در نزدیکی مرز با سوریه (منطقه القلمون)، بحران امنیتی در این منطقه و مناطق مجاور آن روز بروز تشدید می شود.در جدید ترین تحول میدانی روز گذشته یک دستگاه خودروی نظامی ارتش لبنان در جرود عرسال حین گشت زنی مرزی به کمین گروهی از تروریست های گروه داعش افتادند که در نتیجه درگیری میان طرفین یک نیروی ارتش لبنان شهید و سه نفر دیگر به شدت زخمی شدند.یگان توپخانه ارتش لبنان برای بیرون آوردن زخمی ها از مهلکه کمین، اقدام به گلوله باران منطقه کرده و با اعزام واحدهای زرهی موفق به تخلیه نظامیان گیر افتاده در کمین شد. در این درگیری ها یک خودروی زرهی تروریست های داعش که به سلاح ضدهوایی مجهز بود منهدم و سرنشینانش به هلاکت رسیدند.گروه داعش نیز در واکنش به این موضوع با انتشار تصاویری از ذبح یکی از 20 گروگان ارتش لبنان (دردرگیری های هفته گذشته میان دو طرف) به نام  گروهبان"علی السید" خبر داد. 
 
عملیات عملیات
شهید گروهبان علی السید عضو ارتش لبنان که روز گذشته به دست تروریست های داعش ذبح شد.
 
لازم به ذکر است که گروه داعش هفته گذشته با حمله به شهرک مرزی عرسال لبنان به مراکز ارتش و ایستگاه پلیس این شهرک حمله کرد و نظامیان موجود در آن را ربود. چند روز پیش رسانه های این گروه ویدیویی از اعترافات این افسران ارتش و پلیس لبنان منتشر کردند و طی آن از مردم لبنان خواستند به حزب الله برای خروج از سوریه و ترک مبارزه با تروریسم تکفیری در سوریه فشار وارد کنند.
 
عملیات

موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ دوشنبه 10 شهریور1393 ] [ 0:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

سه دیدگاه درباره پیدایش داعش

ایران سرافرازانه از معادلات به هم ریخته منطقه بیرون آمد

ایرانی

خبرگزاری تسنیم: سفیر سابق ایران در اردن با بیان اینکه حذف داعش نیازمند همگرایی در سطح داخلی ، منطقه‌ای و بین المللی است، گفت: حذف این گروه به آسانی امکان پذیر نیست اما به هرشکلی که داعش حذف شود، به نفع محور مقاومت خواهد بود.

http://www.tasnimnews.com

۰۹/شهریور/۱۳۹۳ - ۱۰:۰۶

"محمد ایرانی" در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل تسنیم با اشاره به تشکیل یک نوع اجماع منطقه‌ای و بین المللی برای مبارزه با داعش درباره آینده این گروهک تروریستی گفت: در ارتباط با آینده جریان موسوم به داعش که مدتی است نام خود را به "خلافت اسلامی" تغییر داده است، به طور کلی می توان گفت چند دیدگاه بین تحلیلگران و ناظران تحولات منطقه وجود دارد:

(1)یک دیدگاه مبتنی بر این است، داعش به دلیل تفکرات و مواضعی که دارد و بخاطر اقداماتی که علیه مخالفان خود درصحنه میدانی انجام داده است، پایدار نخواهد بود و به زودی از صحنه حذف خواهد شد. استدلال این دیدگاه چنین است درقرن بیست و یکم با توجه به قوانین مختلفی که درصحنه داخلی کشورها، منطقه و جهان شکل گرفته است و بسیاری از کشورها و دولت ها به آنها پایبند هستند، یک جریان تندرو بیاید و بخواهد تمام اینها را زیرپا بگذارد و اقدام به خشونت بیش از حد و کشتار مردم به دلایل نامعقولی بکند، امکان باقی ماندن چنین جریانی درمنطقه غیرممکن است. اصولا یک همچنین فضایی برای نگاه این شکلی – افراطی - در جامعه بین الملل وجود ندارد زیرا کل جامعه جهانی روش ها و شیوه های عملیاتی و اقدامات خارج از منطق و عقل این جریان تندرو را نمی تواند بپذیرد.
سه دیدگاه درباره پیدایش داعش
این کارشناس تحولات خاورمیانه افزود: (2)یک نگاه دیگر مبتنی بر این است که اصولا جریان داعش زائیده برخی از تحولاتی استکه مربوط به همین منطقه است و پایگاه مردمی دارد یعنی معتقد است گرچه داعشی ها با یک تعداد اندک شروع کرد اما از طرف اقشاری از مردم منطقه مورد پذیرش قرار گرفتند. به همین دلیل، به سادگی قابل حذف نیست چراکه  داعشی ها توانستند درمدت اندکی مساحت زیادی از مناطقی تصرف کنند که بیشتر مربوط به اهل سنت است. بنابراین، ریشه درمنطقه دارند. علت این موضوع را چنین تحلیل می کنند، مردم اهل سنت منطقه به خواسته های خودشان طی انقلاب های ۴ ساله گذشته باید می رسیدند، اما مورد سرکوب قرار گرفتند و به آنها نرسیدند. عقده ها و حقدهایی که در درون این افراد وجود داشت، رشد کرد و موجب شد با اولین تحرکی که به نام اسلام، برپایی خلافت اسلامی و گرفتن انتقام مثلا از سردمداران عرب سرداده شد، بدان بپیوندند و زیرپرچم آن جمع شدند. شما ملاحظه می‌کنید در آفریقا و در شمال این قاره و حتی در مالزی و اندونزی یک تعداد افراد با این خلافت بیعت کردند. این مردم امروز فکر می کنند که در کنار داعش می توانند اسلام را برپا دارند و احکام اسلامی را اجرا کنند و یک حکومتی تشکیل دهند که اسم اسلام هم بر روی آن باشد. البته در بین آنان  افرادی وجود دارد که بدنبال پست و مقام  وپول هستند. همه اینها را می شود در کنار این نگاه به آنها توجه داشت.
سفیر سابق ایران در اردن درباره (3)دیدگاه دیگر در این باره گفت: این نگاه معتقد است که جریان داعش را آمریکایی‌ها ایجاد کرده اند تا بین ملت های منطقه تفرقه ایجاد کنند و موجب شوند که این منطقه همواره ضعیف باشد و هیچ وقت مردم نتواند به خواسته ها و آرمان های خود برسند. آنقدر جنگ و درگیری درمنطقه وجود داشته باشد که تمام نیروها به تدریج تحلیل بروند. خب، این یک نگاهی است که بیشتر جریان های شرق به آن دیدگاه توجه دارند. اکنون روس ها خیلی این نگاه را در منطقه تبلیغ می کنند ومعتقدند هرجریان افراطی درمنطقه ساخته دست آمریکاست. ساخته دست سازمان های امنیتی بین المللی است البته آنها نگاهشان براین است که حضور و نفوذ روسیه را درمنطقه توجیه کنند و بگویند که مسکو دوست مردم منطقه است و این را آمریکایی ها اجازه نمی دهند که روسیه به مردم این منطقه نزدیک شود. به هرحال، اینها شعارهایی است که ما می شنویم. به هرحال، این سه دیدگاه درسطح منطقه وجود دارد. یعنی حتی درداخل کشور ما افرادی هستند که به این سه نگاهی که بدانها اشاره کردم، اعتقاد دارند.

داعش به راحتی قابل حذف نیست
این کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه در ارتباط با چشم انداز سرنوشت داعش گفت: اگرمن شخصا بخواهم یک تحلیل را در این زمینه ارائه بدهم معتقدم، جریان داعش جریانی نیست که یک شبه بوجود آمده باشد. بعد از تحولاتی که در عراق رخ داد و با سراریز شدن برخی از افراد القاعده از افغانستان به عراق یک همبستگی بین آنها و نیروهای بعثی ناراضی از حکومت مردمی پس از سرنگونی صدام بوجود آمد. بعد از گذشت مدت ها و با حمایت های منطقه ای و حتی کشورهای خارج از منطقه آنها تقویت شدند و امکاناتی را  دراختیار گرفتند. البته نباید از نقطه ضعف داخلی برخی از دولت ها در عراق غافل بشویم مشکلات در درون حکومت وجود داشت که نتوانست این وضعیت را درست تحلیل بکنند. شما شاهد بودید که داعش ظرف ۴۸ ساعت توانست موصل را اشغال کند. حالا این داعش به راحتی قابل حذف شدن نیست.

ضرورت همکاری در سه سطح
وی با بیان اینکه ما نمی توانیم یک نسخه برای از بین بردن داعش طراحی بکنیم، تصریح کرد: این جریان برخاسته از برخی دیدگاه داخلی کشورهای عراق و سوریه است و هم مورد حمایت های منطقه قرارگرفته و به عبارتی رشد خودش را مدیون کمک های منطقه ای است و هم نگاه های بین المللی بر روی آن وجود دارد، در سه سطح شکل گیری و رشد آن را داشته ایم. بنابراین، دربرخورد با داعش و از بین بردن آن باید سه نسخه را در کنار یکدیگر و در سه سطح دید. هم داخلی، هم منطقه ای و بین المللی. اینها باید دست در دست همدیگر بدهند و در سه سطح اقدام جدی در حوزه های امنیتی، سیاسی، نظامی وعملیاتی باید یک هماهنگی وائتلاف در درون منطقه شکل بگیرد و خود دولت های منطقه باید درکناریکدیگر قرار بگیرند و آینده داعش را به سمت نابودی ببرند.

عربستان و اردن از داعش احساس خطر می‌کنند
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به این سئوال "با توجه به تحولات منطقه آیا این سه مولفه ای که فرمودید شکل گرفته است یا خیر؟ "گفت: بنده بر این باورم که به دلیل اقداماتی که داعش در چند جبهه انجام می دهد، در چند جبهه مشغول نبرد است. به عبارتی از درون اقدامات آن هیچ گونه تاکتیکی دیده نمی شود مبنی براینکه مثلا با این جبهه سازش بکند و با جبهه های دیگر نبرد. داعش با این اقدام خود بتدریج دارد یک نوع وحدت رویه را در نزد مخالفانش بوجود می آورد.  مخالفینی که هم در درون دولت عراق وجود دارند و هم در سطح منطقه. اکنون عربستان و اردن و برخی از دولت هایی که متهم به حمایت از داعش هستند، به تدریج دارند از ناحیه این جریان احساس خطر می کنند و درحال رفتن به سمت یک نوع وحدت رویه در برخورد با داعش هستند.البته این بدان معنا نیست که این حلقه امروز کامل شده است ولی نشانه هایی از آن قابل مشاهده است. به هرحال، شما در لبنان بازگشت سعدالحریری را مشاهده می کنید و در عربستان مواضع مفتیان این کشور علیه داعش ملاحظه می شود. اینها تماما نگرانی های است که از طرف مقابل خودش را نشان می دهد و به تدریج این نگاه ها درحال تقویت شدن است. به نظرم یک نقطه مشترکی بین نگرانی‌ها و دیدگاه هایی که داعش را تهدید برای تمام منطقه می دانند درحال شکل گیری است.

نقطه پیدایش همگرایی
وی با اشاره به مقاله روزنامه نیویورک تایمز مبنی براینکه" نابودی داعش به تدوین استراتژی آن از سوی آمریکا، قطع کمک و حمایت های ترکیه، قطر و عربستان از داعش و شرکت آنها در عملیات نابود ساختن این گروه تروریستی و تشکیل یک نیروی نظامی منطقه ای برای حذف داعش بستگی دارد،" گفت: همه بزودی به این جمع بندی می رسند که زمان نابودی داعش فرارسیده است. فکرمی کنم نقطه عطف پیدایش یک چنین همگرایی زمانی است که داعش منافع اصلی و اساسی کشورهای منطقه و آمریکا را مورد هدف قرار دهد. بدون تردید چنانچه داعشی ها وارد حوزه عربستان، اردن یا کشورهایی که همپیمان آمریکا شوند، آمریکایی ها بیشتر تحریک خواهند شد که علیه آنها وارد عمل شوند. نکته دوم اینکه آمریکایی ها به هیچ وجه نمی تواند به تنهایی داعش را حذف کنند. همانطوری که درافغانستان قادر به حذف القاعده نشدند. هیچ قدرتی  نمی تواند به تنهایی با افراط گرایی مبارزه کند و پیروز شود. مبارزه با این جریان نیاز به همکاری و همسویی دولت های منطقه دارد البته آمریکایی ها می توانند درحذف داعش نقش فعالی داشته باشند ولی حتما باید باحمایت و هماهنگی کشورهای منطقه این حذف صورت بگیرد.

تعارض واشنگتن در منطقه
این کارشناس سیاسی درپاسخ به این سئوال" چنانچه آمریکا بخواهد علیه داعش وارد عمل شود، به نوعی به دولت سوریه کمک کرده است واگر بخواهد وارد عمل نشود، دولت های دوست واشنگتن درمنطقه مورد تهدید قرار می گیرند. واشنگتن برای حل این تعارض چه کار خواهد کرد؟ " گفت: مدت هاست که واشنگتن دچار تعارض درسطح منطقه شده است. این موضوع فقط به داعش محدود نمی شود. درحقیقت از ابتدای رشد جریان افراط گرایی و تروریست در سوریه و جبهه النصره و القاعده آمریکایی ها دچار تعارض شدند بنابراین، در ارسال کمک هایشان که به دست کدامیک از مخالفان دولت بشار اسد برسد، مدت هاست دچار تردیدند. آنان نگران این هستند که اگر کمک ها را بفرستند، دراختیار برخی گروه ها قرار بگیرد و اگر کمک ها را قطع کنند، موجب شود، افرادی که نزدیک به نگاه لیبرالی، لائیک و سکولارهای مورد حمایت آمریکا هستند، به تدریج به طرف جریان های تندرو مثل القاعده و داعش حرکت کنند. لذا مدت ها بود که آمریکایی ها دچار این تعارض بودند اما عملا بعداز آنکه موضوع خلع سلاح شیمیایی سوریه مطرح شد، موضع آمریکایی‌ها به تدریج که مواضع تندی نسبت به سقوط دولت دمشق داشتند، کاهش پیدا کرد. زیرا آنان به این جمع بندی رسیدند که هر گزینه ای پس از بشار اسد قدرت را در سوریه بدست بگیرد حتما افراطی خواهد بود که امروز صحنه گردان منطقه هستند.

سه شیوه برخورد آمریکایی‌ها با داعش
وی با بیان اینکه آمریکایی ها ترجیح دادند با نظام سوریه بیشتر کار کنند ولی درمواضع خود آن را اعلام نمی‌کنند، اظهار داشت: هنگامی که جریان های افراطی در منطقه بیشتر خود را نشان دادند بویژه در عراق و رشد داعش در این کشور و گسترده شدن حوزه نفوذ آن تا حلب، حمص و دیرالروز سوریه، آمریکایی ها به این جمع بندی رسیدند که اگر بخواهند ساده از کنار این موضوع عبور کنند، داعش فردا منافع دوستان کاخ سفید در منطقه را حتما هدف قرار خواهد داد. گرچه آمریکایی ها تاکنون به سه شیوه عمل کرده اند یعنی بالاتر از یک تعارض ساده.  بدین معنا که در یک جا از داعش حمایت کردند و در یک زمان دیگر از این حمایت ها دریغ ورزیدند و درمکان دیگر داعشی ها را در اطراف اربیل مورد حمله قرار دادند. به نظر می رسد آمریکا و همپیمانانش به تدریج به سمتی می‌روند که حمایت های خود را از داعشی‌ها قطع و با آنان برخورد کنند. البته این آمادگی در نزد بسیار از کشورهای منطقه از جمله دولت عراق و سوریه وجود دارد که درچارچوب برخورد با جریان های تندرو از کشورهای قدرتمند بین المللی استفاده کنند حتی درفضاهای سیاسی که برایشان فراهم می شود شرایط خود را بهبود ببخشند.

تقویت نفوذ منطقه ای ایران
ایرانی درارتباط با ترسیم وضعیت منطقه پس از حذف داعش گفت: همانطوری که گفتیم حذف این گروه به آسانی امکان پذیرنیست "لکل حادث حدیث" امروز باید از این تحولاتی که گفتم عبور کنیم. اصلا ممکن است تحولات یک چارچوب های دیگری بخود بگیرد. مشخص نیست. ملاحظه کنید وقتی دولت عراق تقویت شد و قوام یافت مولفه هایی که به قدرت کمک می کند، شکل گرفت و دولت مرکزی مقتدرانه به میدان آمد، آنگاه مسائل متفاوت از امروز خواهد بود. درصورتی که دولت دمشق بتواند خود راجمع کند و پا بگیرد، چارچوب های مبنی بر مقاومت مخصوصا بعد از تحولات غزه تقویت شده است و بعد از رفتن داعش حتما محور مقاومت از وضعیت بهتری برخوردار خواهد شد. درحقیقت، وضعیت نظام ما نیز از لحاظ حوزه نفوذ منطقه ایش تقویت خواهد شد. آنگاه شرایط جدید در منطقه حاکم خواهد شد.

مقاومت قدرت جدید منطقه
این کارشناس مسائل خاورمیانه درپایان تصریح کرد: در این شرایط جدیدی که بدان اشاره شد، ایران قدرتمند در منطقه ظهور خواهد یافت که توانسته از پس معادله به هم ریخته امروز سرفراز بیرون بیاید. از طرف دیگر یک دولت قدرتمندی در عراق شکل گرفته که توانسته تروریست ها را از منطقه ای بیرون براند که درآنجا پاگرفته و قدرتمند شده بودند . دولت بشار اسد نیز توانسته بحران های داخلی را پشت سرگذاشته و استحکام یابد. در فلسطین مقاومت توانسته پیروزی های چشم گیری درمقابل با رژیم صهیونیستی بدست آورد. محور مقاومت بعد از حذف داعش اصولا باید یک قدرت جدیدی را به نمایش بگذارد. به هرحال، هر شکلی که داعش حذف شود، به نفع محور مقاومت خواهد بود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور اردن، کشور عراق، کشور عربستان، ایالات متحده آمریکا
[ یکشنبه 9 شهریور1393 ] [ 21:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]
برآوردهای جدید از گسترش سرطانی داعش در عراق و سوریه
 
 http://dailymessenger.com.pk/wp-content/uploads/2014/02/syrian1.jpg
 

منابع امنیتی عراقی، شمار افراد وابسته به گروه تروریستی داعش را بسیار بیشتر از اعدادی برآورد می‌کند که فعلا در رسانه‌ها مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک»، در حالی که دیپلمات‌ها و ناظران غربی، شمار جنگجویان داعش را بین بیست تا پنجاه هزار تن برآورد می‌کنند، هشام الهاشمی، کار‌شناس امنیتی ساکن بغداد، اعضای کنونی داعش را نزدیک به صد هزار تن می‌داند.

بنا بر این گزارش، در صورت درستی این آمار، داعش پس از پیروزی‌های نظامی چند ماه اخیر خود به گونه‌ای سرطانی رشد کرده است. بنا به گفته هاشمی، اشغال موصل توسط داعش در این جریان تأثیر جدی داشته است. شهر سنی‌نشین و تقریبا دو میلیونی موصل، شمار بسیاری از افسران سابق بعثی را در خود جای داده است و در حالی که بسیاری با اکراه به صفوف داعش پیوسته‌اند، برخی دیگر از مردم منطقه، داوطلبانه به کمک داعش رفته‌اند.

الهاشمی که به عنوان یک محقق گاهی به نیروهای امنیتی عراق نیز مشاوره می‌دهد، افزون بر اطلاعات میدانی، به صد‌ها حافظه رایانه ای دسترسی داشته که پس از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد داعش به دست آمد. وی داعش را حالت گسترش‌یافته و بزرگ‌تر گروه‌هایی می‌داند که به لحاظ ایدئولوژیک و تاریخی در این منطقه وجود داشته‌اند.

این گزارش می افزاید: پیش از الهاشمی، ابراهیم الصمیدعی، کار‌شناس سابق اطلاعاتی و از تحلیلگران سیاسی مقیم اردن نیز چنین برآوردی از میزان اعضای داعش ارائه کرده بود. به گفته وی، شمار اعضای داعش به نحو خطرناکی افزایش یافته است. داشتن منابع مالی و اسلحه زیاد، باعث شده که داعش اعضای دیگر گروه‌های تروریستی را جذب خود کند. الصمیدعی البته تأکید دارد که همه اعضای داعش الزاما در درگیری‌ها نیستند.به گفته الهاشمی، علاوه بر نیروهای رزمی و میدانی، داعش تعدادی از افسران ارشد ارتش صدام را نیز جذب کرده است.

سالم الجمیلی، یک کار‌شناس امنیتی و از اعضای سابق سازمان‌های امنیتی عراق، شخصا شمار بسیاری از اعضای داعش را می‌شناسد که یا عضو ارتش بعث و یا فرزندان آن‌ها هستند. به گفته وی، افسران ارشد بعثی اکنون در حکم برنامه‌ریزان جنگی و فرزندان آن‌ها و نیروهای جوان‌تر ارشد صدام به عنوان نیروی رزمی به داعش کمک می‌کنند.

به گفته الهاشمی، در هر دو جبهه عراق و سوریه، مدیریت درگیری‌ها در دست افسران سابق بعثی است. داعش نیروهای خود را تقریبا مساوی بین عراق و سوریه تقسیم کرده است.

برآورد‌ها حاکی از این است که در عراق، نیمی از نیروهای داعش رزمی هستند و نیم دیگر مشغول کارهای پشتیبانی؛ یعنی اداره امور و حمل و نقل یا کارهای اقتصادی مانند نظارت بر انتقال و فروش غیرقانونی نفت هستند. در سوریه نیز نیروهای داعش ساختار تقریبا مشابهی دارند.

الهاشمی، شمار اعضای خارجی داعش را بیش از هفت هزار جنگجو برآورد می‌کند که نیمی از آن‌ها از آفریقای شمالی آمده‌اند. بسیاری از آن‌ها جوانانی هستند که پس از تحولات سال های اخیر کشورهای عربی به نام بهار عربی در کشورهایی مانند تونس، لیبی و الجزایر به افراط کشیده شده‌اند. داعش همچنین چند صد عضو از چچن و اروپای شرقی و حدود دوهزار عضو از کشورهای شمال اروپا و از جمله حدود ۴۵۰ بریتانیایی را در صفوف خود جای داده است.

در همین حال نشریه معتبر اکونومیست نیز در گزارشی مفصل به جریان و چگونگی پیوستن نیروهای خارجی به داعش پرداخته است. گزارش به نقش پررنگ ترکیه در روند پیوستن اتباع اروپایی به داعش پرداخته و نوشته نیروهای خارجی پس از ورود به فرودگاه استانبول با پروازهای داخلی ترکیه به شهرهای مرزی با سوریه رفته و سپس از راه هایی مشهور وارد سوریه می‌شوند.


این گزارش پس از مرور کارزار سنگین تبلیغی در فضای مجازی برای جذب این افراد و توضیح چرایی کارساز بودن این تلاش‌ها، به توصیف وضعیت شهروندان اروپایی در رقه، مرکز حکومت داعش پرداخته است. نکته مهم اینکه برای این شهروندان اروپایی، وضعیت سوریه در قیاس با جهاد در کوه‌های افغانستان بسیار بهتر است و به همین دلیل آن‌ها برای توصیف کارهای خود از هشتگ «جهاد پنج ستاره» در فضای مجازی استفاده می‌کنند.

برخی از این اتباع اروپایی پیش از رسیدن به سوریه، سابقه دست زدن به اسلحه را نداشته‌اند و پس از ورود به سوریه چنین آموزش‌هایی دریافت کرده‌اند. بعضی اتباع اروپایی در این دوره در قتل و کشتار همراه داعش بوده‌اند و برخی از آن‌ها حملات انتحاری نیز انجام داده‌اند.

گروگان‌های رهایی یافته از دست داعش گزارش داده‌اند که اتباع اروپایی برای داعش نیروهایی کارآمد هستند که از آن‌ها به عنوان زندانبان گروگان‌های غربی و برای ارتباط برقرار کردن با خانواده‌های آن‌ها برای باج گیری استفاده می‌شود.

یک مؤسسه تحقیقات امنیتی در نیویورک به نام Soufan Group برآورد کرده که تا پایان ماه می‌، حدود ۱۲هزار جنگجو خارجی از ۸۱ کشور و از جمله سه هزار شهروند غربی به داعش پیوسته‌اند.

همچنین پیش‌بینی شده است که این تعداد پس از اعلام خلافت در ۲۹ ژوئن با سرعت بیشتری افزایش یافته باشد. به این ترتیب، جذب نیروی خارجی بسیار سریع‌تر از جنگ در افغانستان در دهه ۱۹۸۰ و در عراق پس از حمله امریکا در سال ۲۰۰۳ بوده است. جدول زیر، تعداد اعضای خارجی داعش را در دو دسته کشورهای دور و نزدیک و با عدد برای نشان دادن تعداد آن‌ها و با نمودار میله‌ای برای مقایسه تعداد نسبت به جمعیت کشور‌ها نشان داده است.

 
گزارش‌ها حاکی از آن است، در حالی که بیشتر اعضای غربی داعش زیر چهل سال دارند، اکنون ۱۰ تا ۱۵ درصد آنهایی که به سوریه می‌روند زن هستند. گفته می‌شود، تنها از سوئد ۳۰ زن به سوریه رفته‌اند؛ برخی به این امید که در آنجا ازدواج کنند و برخی دیگر برای پیوستن به واحدهای زنانه‌ای که مقررات مورد نظر داعش را در مناطق تحت کنترل آن اجرایی می‌کنند.

۰۷ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۴


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق
[ شنبه 8 شهریور1393 ] [ 15:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

کشته شدن 18 زن تونسی در سوریه

http://www.wanacenter.ir/

بر اساس آخرین گزارشات و آمار صادره از سوریه ، ۱۸ زن تونسی که در عملیات تروریستی به عنوان اشخاص انتحاری، و رزمنده و نیز جهاد نکاح حضور داشته اند کشته شده اند.

به گزارش وانا به نقل از الشروق، بر اساس آخرین گزارشات و آمار صادره از سوریه، ۱۸ زن تونسی که در عملیات تروریستی به عنوان اشخاص انتحاری، و رزمنده و نیز جهاد نکاح حضور داشته اند کشته شده اند. در این راستا استاد "ناجی جلول" یکی از متخصصان تونسی علت اصلی حضور زنان در این گروه ها را فقر و تنگدستی عنوان کرده است.

وی در این باره گفته است: اوضاع اجتماعی عاملی است که برخی از زنان را وادار می کند که به اموری همچون جهاد نکاح و خود فروشی به شکل های مختلف روی آوردند. وی علت حضور انبوه زنان تونسی را در این گروه ها نوعی غرب زدگی برجای مانده از دوران بن علی دیکتاتور پیشین تونس می داند که سبب شده است زنان به عضویت و حضور در گروه های تندرو روی آورند.

همچنین به گزارش مرکز نتائج عمومی و تحقیقات استراتژیک، منابع امنیتی عربستان سعودی فاش کرده اند که ۴۰ درصد از اعضاء القاعده و نیز گروه های تندرو و تروریستی را زنان تشکیل می دهند. به گزارش این موسسه، نقش زنان در گروه های تروریستی و جنایت های سازمان یافته بسیار مشهود است. در این گزارش به حضور زنان در شبکه های تروریستی و حمایت های لجستیک از آنها نیز اشاره شده است که به شکل مستقیم صورت نمی گیرد، بلکه به شکل تحویل مسکن، غذا و دیگر خدمات صورت می پذیرد. این گزارش علت حضور زنان در این گروه ها را مشکلات اقتصادی، از هم پاشیدگی خانواده ها، داشتن افکار افراطی و ترغیب گروه های تندرو و نیز حمایت مالی برخی از شبکه های اینترنتی جهت به کارگیری زنان و مردان در اقدامات تروریستی عنوان کرده است.

7 شهريور 1393 ساعت 22:50


موضوعات مرتبط: جهاد نکاح(جنسی)، سازمان القاعده، جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ شنبه 8 شهریور1393 ] [ 13:48 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فهرست توان نظامی  10 ارتش عربی در سال 2014

http://www.shafaqna.com/persian/

پنجشنبه, 06 شهریور 1393 ساعت 00:41

شفقنا - سایت globalfirepower که ویژه مسائل نظامی مرتبط با ارتش های جهان است، فهرستی از 10 ارتش نیرومند عربی و جایگاه آن ها در میان ارتش های جهان را منتشر کرده است. برپایه آن چه در این فهرست آمده، نیرومندترین 10 ارتش عربی عبارتند از:
1- مصر
ارتش مصر، نیرومندترین ارتش عربی است که در میان ارتش های جهان رتبه 13 را دارد.
آمار شهروندان مصر: 83 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 468 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 479 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 35 میلیون نفر.
شمار تانک: 4487
شمار زره پوش ها: 9646
شمار هواپیماهای نظامی: 863
شمار هلیکوپترها: 200
شمار شناورها: 221
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیردریایی ها: 4
بودجه دفاعی: 4.4 میلیارد دلار

2- پادشاهی سعودی:
دومین ارتش نیرومند عربی را دارا است که در میان ارتش های جهان، دارای رتبه 25 است.
آمار شهروندان سعودی: 28 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 233 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 25هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 13 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1909
شمار زره پوش ها: 4890
شمار هواپیماهای نظامی: 977
شمار هلیکوپترها: 368
شمار شناورها: 23
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه نظامی: 56 میلیارد دلار

3- سوریه:
ارتش سوریه سومین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 26 را دارد.
آمار شهروندان سوریه: 20.8 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 304 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 450هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 9.93 میلیون نفر
شمار تانک ها: 4150
شمار زره پوش ها: 7940
شمار هواپیماهای نظامی: 695
شمار هلیکوپترها: 176
شمار شناورها: 41
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.8 میلیارد دلار

4- الجزایر:
ارتش الجزایر چهارمین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 31 را دارد.
آمار شهروندان این کشور: 37.3 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 127 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 150 هزار نفر
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 18 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1050
شمار زره پوش ها: 1800
شمار هواپیماهای نظامی: 409
شمار هلیکوپترها: 136
شمار شناورها: 29
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: 3
بودجه دفاعی: 10 میلیارد دلار


5- امارات متحده عربی:
ارتش امارات متحده عربی پنجمین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 42 را دارد.
آمار شهروندان این کشور: 7.8 میلیوننفر
شمار نیروهای ارتش: 65 هزار نفر
شمار نیروهای ذخیره: ندارد
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 3 میلیون نفر (از بالاترین آمارها در جهان)
شمار تانک ها: 545
شمار زره پوش ها: 1540
شمار هواپیماهای نظامی: 457
شمار هلیکوپترها: 140
شمار شناورها: 70
شمار ناوهای هواپیما برد: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 15.2 میلیارد دلار

6- یمن:
ارتش یمن با وجود نا آرامی هایی که این کشور شاهد آن است، در رده ششمین ارتش نیرومند عربی ایستاده است. این ارتش در میان ارتش های جهان، رتبه 45 را دارد.
آمار شهروندان یمن: 24.7 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 401 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 450هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 8.1 میلیون نفر
شمار تانک ها: 106
شمار زره پوش ها: 600
شمار هواپیماهای نظامی: 600
شمار هلیکوپترها: 94
شمار شناورها: 33
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.2 میلیارد دلار


7- اردن:
ارتش اردن هفتمین ارتش نیرومند عربی است که رتبه 67 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان اردن: 5.6 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 100 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 65 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 2.8 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1048
شمار زره پوش ها: 2881
شمار هواپیماهای نظامی: 324
شمار هلیکوپترها: 118
شمار شناورها: 39
شمار ناوهای هواپیما برد: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.3 میلیارد دلار

8- ارتش عراق:
ارتش عراق که زمانی نیرومندترین ارتش عربی بود که در ردیف پنجم ارتش های نیرومند جهان قرار داشت، اکنون هشتیمن ارتش نیرومند عربی است که رتبه 68 را در میان ارتش های جهان به خود اختصاص داده است.
آمار شهروندان: 32 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 276 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 342 هزار نفر
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 13 میلیون نفر
شمار تانک ها: 396
شمار زره پوش ها: 2643
شمار هواپیماهای نظامی: 278
شمار هلیکوپترها: 129
شمار شناورها: 88
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 5.5 میلیارد دلار

9- عمان:
ارتش عمان که نهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 69 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان عمان: 3.1 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 62هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 20 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم برای خدمت را دارند: 1.4 میلیون نفر
شمار تانک ها: 215
شمار زره پوش ها: 1040
شمار هواپیماهای نظامی: 101
شمار هلیکوپترها: 42
شمار شناورها: 8
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه نظامی: 6.7 میلیارد دلار

10- کویت:
ارتش کویت که دهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 74 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان کویت: 2.8 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 14.5 هزار نفر
شمار نیروهای ذخیره: ندارد
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 1.3 میلیون نفر
شمار تانک ها: 368
شمار زره پوش ها: 932
شمار هواپیماهای نظامی: 108
شمار هلیکوپترها: 44
شمار شناورها: 44
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 5.1 میلیون دلار

منبع :العربیه


ملاحظه:برخی از آمار و اطلاعات مندرج در این گزارش ممکن است به علت ترجمه ، تایپ و ... صحیح نباشد و با آمار کنونی سایت  http://www.globalfirepower.com  تفاوت دارد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور اردن، کشور عراق، کشور عربستان، کشور کویت، کشور امارات، کشور عمان، کشور مصر
[ پنجشنبه 6 شهریور1393 ] [ 9:39 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اتریش ؛ نخستین پایگاه اروپایی داعش؟!

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 5 شهریور 1393 - 18:54:32
مسئولان سازمان اطلاعات اتریش از طرح گروه تروریستی داعش برای سلطه بر برخی از کشورهای مهم اروپایی، براساس نقشه منتشرشده از سوی داعش خبر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، پایگاه خبری دبلیو. ان. دی آمریکا به نقل از مسئولان سازمان اطلاعات اتریش نوشت: بسیاری از چچنی ها از روسیه به اتریش آمده اند و از جمله عناصر تروریستی هستند که در درگیری های سوریه مشارکت فعال داشته یا خواهان اعزام به این کشور هستند.

این پایگاه آمریکایی افزود: اتریش به کانون اصلی توجه عناصر تروریست از اروپا تبدیل شده است که خواهان رفتن به سوریه هستند و موقعیت اتریش به علت واقع شدن در مرکز اروپا، این مساله را تسهیل می کند.

" دبليو .ان .دی'' افزود: گزارش سازمان اطلاعات اتریش بر این باور است که این کشور به کانون برای جذب عناصر تروریست اروپایی تبدیل شده که قصد سفر به سوریه را دارند و از طریق بالکان غربی به ترکیه و از آن جا به سوریه می روند و دولت ترکیه هم با وجودی که اخیراً داعش را گروهی تروریست نامیده، از ورود این افراد به سوریه هیچ ممانعتی به عمل نمی آورد.

این در حالی است که گروهک داعش حمله به مناطق جنوب ترکیه را آغاز کرده و هنگام سلطه بر شهر موصل در شمال عراق، نسبت به بازداشت دیپلمات های ترک اقدام کرد.

در همین حال، گزارش یک روزنامه اتریشی و نیز گزارش مرکز "گلادستون" حاکی از آن است که اتریش به نقطه آغازی برای حرکت عناصر "جهادی" جهانی تبدیل شده است.

به نوشته این پایگاه آمریکایی، پس از آن که اتریش به مرکزی برای صادر کردن عناصر "جهادی" اروپایی به سوریه تبدیل شد، دولت وین جمع آوری اطلاعات با هدف بررسی اوضاع کنونی را آغاز کرده و گزارش سازمان اطلاعات اتریش حاکی از آن است که عناصر جذب شده برای عضویت در داعش، از تابعیت ها و نژادهای مختلف هستند، اما به نظر می رسد که هدفشان واحد است.

نگرانی اتریش از تمایل جوانان اتریشی به افکار و گرایشات تندروانه و تبدیل شدن آنان به حامیان گروه تروریستی داعش، پس از بازداشت 9 نفر از عناصر چچنی که قصد داشتند از این کشور و از طریق بالکان به سوریه بروند، تشدید شده است.

دراین حال، انتظار می رود که برخی از آنان به روسیه بازگردند، جایی که در آن آماده باش امنیتی اعلام شده است؛ چرا که چچنی ها طی سال های گذشته حملاتی را در داخل خاک روسیه اجرا کردند که از جمله آن می توان به حمله به مترو مسکو و فرودگاه بین المللی این شهر اشاره کرد.

منابع امنیتی در وزارت کشور اتریش نیز اعلام کرده اند که حدود 130 نفر از عناصر اتریشی در سوریه می جنگند و آن ها بخشی از حدود 4000 عنصر موسوم به "جهادی" اروپایی هستند که در کنار داعش به جنگ مشغول هستند.

این پایگاه آمریکایی اعلام کرد: داعش اخیراً اعلام کرده که زمینه آموزش عناصر "جهادی" اروپایی برای بازگشت به کشورهایشان و اجرای حملات در آن جا را فراهم می کند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، فدراسیون روسیه، جمهوری چچن، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور اتریش
[ پنجشنبه 6 شهریور1393 ] [ 8:56 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روش داعش برای آموزش سربریدن به کودکان

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری، از عناصر خود خواسته است که به کودکانشان سربریدن بیاموزند.

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 3 شهریور 1393 - 9:40:18
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، سایت ها و صفحه‌های وابسته به داعش در اینترنت، تصاویری را از یک کودک لیبیایی منتشر کرده‌اند که با تقلید از سناریوی سربریدن "جیمز فولی" خبرنگار آمریکایی ، سر عروسکی را از تنش جدا می‌کند.

این عکس با این پیام منتشر شده است: "به کودکانتان سربریدن را بیاموزید، تا به شما کمک کنند؛ فردا سرهای متعفن بسیاری وجود خواهد داشت".

در یکی از عکس‌های منتشر شده، کودکی نقابدار و چاقو به دست جلوی پرچم سیاه داعش ایستاده و عروسکی را به دست دارد. در عکس دیگر همان عروسک درحالیه سر آن از بدنش جدا شده، به زمین افتاده است.
روزنامه "الحیات" چاپ لندن نوشت: لباس این عروسک به رنگ نارنجی است، و یاد آور لباسی است که "جیمز فولی" خبرنگار آمریکایی پیش از بریده شدن سرش به دست یکی از اعضای انگلیسی گروه تروریستی داعش، به تن داشت.
گروه تروریستی داعش اردوگاه‌هایی را برای آموزش کودکان ایجاد کرده است.
مرکز موسوم به "دیده‌بان حقوق بشر سوریه" اعلام کرده است که داعش توانسته است هزاران کودک عراقی و سوری و دیگر کشورهای عربی را به خدمت بگیرد.
این مرکز وابسته به مخالفان که مقر آن در لندن قرار دارد ، تأکید کرده است که این کودکان 12 تا 16 ساله در اردوگاه هایی ویژه در اطراف استان نینوا در عراق، استفاده از سلاح را آموزش می‌بینند.
الحیات به نقل از ناظران نوشت، داعش به دلیل سرخوردگی شدید اعضای خود به دنبال نسل جدیدی از تروریست ها است که از کودکی سلاح به دست گرفته باشند و هرگونه احساسی درون آنها مرده باشد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور لیبی
[ چهارشنبه 5 شهریور1393 ] [ 6:19 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان:

با ایران درباره سوریه و عراق گفت‌‌وگو می‌کنیم

تقوا ایران عربستان  
 
۰۴/شهریور/۱۳۹۳ - ۰۴:۰۷
خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان درباره سفر معاون وزیر خارجه ایران به آن کشور گفت‌وگوی تهران و ریاض را با توجه به نقش دو کشور در منطقه مهم دانسته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالله العسکر»، رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان در واکنش به سفر امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران به ریاض، گفت‌وگوی بین دو کشور را با توجه به نقش منطقه‌ای آنها مهم دانسته است، اما گفته عربستان با ایران به صراحت درباره «دخالت‌های این کشور در عراق و سوریه» سخن خواهد گفت.

به گزارش پایگاه خبری عرب‌نیوز، عبدالله العسکر گفت: «برای ایران و عربستان گفت‌وگو بسیار مهم است، چون هر دوی آنها در منطقه نقش دارند، اما ما مجبوریم با آنها به صراحت درباره مسائلمان پیرامون دخالت‌های آنها درباره عراق و سوریه سخن بگوییم.»

این اظهارات آقای العسکر در حالی صورت گرفته که منابع امنیتی اردن روز دوشنبه گزارش دادند رژیم اسرائیل از عربستان سعودی برای ارسال یک فروند پهپاد جاسوسی به ایران کمک گرفته است. برخی گزارش‌ها هم مدعی هستند سفر آقای امیر عبداللهیان به ریاض برای گفت‌وگو در همین باره است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 8:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رئیس سابق CIA: داعش به زودی به آمریکا حمله می کند

http://www.shafaqna.com/persian/

سه شنبه, 04 شهریور 1393 ساعت 05:33

شفقنا - ژنرال مایکل هایدن مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA گفت که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، به زودی به آمریکا و غرب نیز حمله خواهد کرد. او همچنین با همکاری با نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای جنگ علیه داعش در این کشور اعلام مخالفت کرد و نتایج این گونه همکاری را «ویرانگر» دانست.
به گزارش شفقنا به نقل از العربیه ،هایدن که در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان سخن می گفت، درباره امکان حمله داعش به آمریکا گفت: «مساله تنها زمان است و به فرضیه ها و نیت ها ارتباطی ندارد. به نظرم منطقی است اگر بگویم گروه داعش یک گروه تروریستی محلی نیرومند است. شاید در بعد منطقه ای هم قوی باشد. اما تا کنون مطامع بین المللی از خود نشان نداده است که البته ابزارهای آن را دارد
هایدن افزود: «شهروندان آمریکایی و اروپایی وجود دارند که نیت خود را برای حمله به ما ابراز کرده اند. شاید در انتظار زمان و مکان مناسب باشند. شاید این حمله سریعتر از زمانی که گمان می کنیم روی دهد. اکنون آن ها با گروه القاعده رقابت می کنند و راهی بهتر از حمله به غرب برای جلب اعتماد دیگر سازمان های جهادی وجود ندارد. معتقدم که منافع آمریکا و آمریکایی ها در منطقه در خطر است.»
هایدن در پاسخ به سوالی درباره وجود اطلاعاتی درباره حمله قریب الوقوع اظهار داشت: «پیشتر از اهمیت دشمنانمان کاستیم. اندیشه ای هم که از راه آن حملاتی همچون یازده سپتامبر را پیش بینی کنیم نیز از دست داده ایم.»
او ادامه داد: «مساله تنها به دفاع و دور نگاه داشتن افراد مظنون از هواپیماها و فرودگاه های آمریکایی مرتبط نمی شود. بلکه به حمله، ضربه زدن به داعش و نگران کردن آن ها برای سلامتی شان باز می گردد تا درآمدهای خود را به جای تهدید ما، در دفاع از خود هزینه کنند.»
رئیس سابق سازمان CIA درباره امکان همکاری با دشمنان آمریکا در منطقه از جمله نظام بشار اسد برای مقابله با داعش گفت: «نمی دانم آیا چنین مساله ای تا کنون روی داده یا نه و نمی توانم آن را به شکل کلی بعید بدانم. انسان ها شاید در آینده در اندیشه های خود بازنگری کنند. اما آن چه می توانم بگویم این است که هر اندازه این اقدام از لحاظ استراتژیک قانع کننده و مفید به نظر برسد، اما بسیار ویرانگر خواهد بود و من چنین اقدامی را اشتباه می دانم.»
او به همکاری آمریکا با سازمان اطلاعات اسد برای جلوگیری از ورود شبه نظامیان از سوریه به عراق اشاره کرد که نتیجه ای در پی نداشت. او در عین حال حملات هوایی به مواضع داعش را در سوریه مفید دانست.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، ایالات متحده آمریکا
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 7:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روسیه و عربستان؛ همپیمانان تازه در خلیج فارس

یوری بارمین طی یادداشتی در راشا دایرکت به بررسی روابط کنونی میان فدراسیون روسیه و عربستان سعودی پرداخته است. وی معتقد در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است.

http://www.iras.ir/

يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۰

نوشته: یوری بارمین؛
برگردان: لیلا ساداتی، عضو شورای نویسندگان ایراس؛ 
منبع: راشا دایرکت

ایراس؛ در هفته های اخیر شاهد افزایش خشونت در خاورمیانه و پیشروی گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش (ISIS) در عراق و گرفتن بدون زحمت مناطق بزرگی از قلمرو این کشور بوده ایم. بی ثباتی فزاینده در منطقه موجب رخ دادن تحولات عظیمی در درون اتحادهای سیاسی شده است. در حالی که کاخ سفید به فرستادن نیروی نظامی به مقصد بغداد می اندیشد، وزیر امور خارجۀ روسیه سرگئی لاوروف از عربستان سعودی که متحد قدیمی ایالات متحده در منطقه و یکی از ذینفعان کلیدی در بحران عراق است، دیدار می کند. 
روسیه در پی اجرای نقشی بزرگ تر در خاورمیانه بوده است، اما عدم توانایی مسکو در موفقیت در خلیج فارس، یعنی کلید تأثیرگذاری بر خاورمیانه، بارها مانع از این شده که بتواند جانشین ایالات متحده که شریکی قابل اعتماد برای قدرت های منطقه است، گردد. برخلاف این پیش زمینه، دیدار لاوروف از عربستان سعودی این فرصت را برای مسکو فراهم کرده است که به کشورهای حوزۀ خلیج فارس ثابت کند که در حقیقت این کرملین است که این روزها در سوریۀ بحران زده و ایران نافرمان دارای نفوذ و تأثیرگذاری می باشد و نه کاخ سفید. 

► روسیه و عربستان سعودی: تحول در روابط سرد
 
در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است. دشمنی میان مسکو و ریاض تحت تأثیراختلافات شدید در مورد مسئولیت کرملین در جنبش جدایی طلبان چچن در اوایل دهۀ ۲۰۰۰ و نقش اتهامات ریاض در آن، دیکته می شد. با این حال، اکنون بزرگ ترین تفاوت میان این دو در موضع آنها نسبت به جنگ داخلی سوریه و برنامۀ هسته ای ایران است. 
عربستان سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) (GCC) دائم پشتیبانی بی قید و شرط روسیه از دمشق و تهران را مورد انتقاد قرار داده اند. با این وجود روابط روسیه ـ عربستان از فوریۀ ۲۰۱۴، یعنی هنگامی که وزیر امور خارجه، شاهزاده سعود الفیصل حاکمیت بر سیاست عربستان سعودی را در قبال سوریه، از شاهزاده بندار بن سلطان (رئیس اطلاعات سعودی از اپوزیسیون سوریه که پشتیبانی مالی می کرد، گرفت تغییر کرد
از لحاظ ژئواستراتژیک این بدین معناست که عربستان سعودی در حال بازنگری در اتحاد پریشان خود با ایالات متحده و امیدواری به یک سیاست دقیق نسبت به سوریه در یک تصمیم به موقع نسبت به بحران کنونی عراق و اتهامات وارده به سعودی مبنی بر اینکه پشتیبانی مالی سعودی موجب افتادن سوریه به دست ISIS است، برآمده است. 
این تصمیم ریاض با تب و تاب دیدار میان مقامات ارشد روس و مقامات سعودی همراه شد که پیشتر در ماه ژوئن در سوچی میان رئیس جمهور روسیه ولادمیر پوتین و وزیر امور خارجه سعود الفیصل انجام شد. با این پیش زمینه، دیدار لاوروف از جده که یکی از شهرهای اصلی و پر رفت و آمد عربستان است، فصل جدیدی از روابط دوجانبه و احتمالاً تحول بزرگی در اتحادهای منطقه ای را می گشاید. 

► عراق و سوریه: نقاط عطف 

در جده، لاوروف و همتای سعودی او طیفی از موضوعات از تقویت مناسبات اقتصادی گرفته تا بهبود همکاری هسته ای را مورد بحث قرار دادند، اما نقطۀ عطف این صحبت ها مسئلۀ بی ثباتی عراق و جنگ داخلی سوریه بود. این دو موضوع بهم مرتبط بوده و بدون شک یافتن راه حل آنها نیز مستلزم فعالیت گسترده در هر دو سوی مرزهای این دو کشور می باشد. با این حال روسیه و عربستان سعودی در مورد موضوعات محوری که از حوادث سوریه و عراق ناشی می شود، نظرات متفاوتی داشتند.
 در حالی که لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که روسیه و عربستان سعودی عقیدۀ یکسانی دارند، "و اینکه اکنون تروریسم مشکل اصلی است و همه تلاش ها می بایست بر جلوگیری از تسلط یافتن تروریست ها بر منطقه متمرکز شود"، ریاض به تقسیمات فرقه ای به عنوان نیروی انگیزشی در پس تعارضات عراق و سوریه می نگرد. برای ریاض فاکتور شیعه در هر دوی این کشورها دلیل بر دخالت احتمالی ایران می باشد. عربستان سعودی به صراحت بحران فرقه ای اخیر عراق و سیاست های انحصاری که برای مدت ۸ سال از سوی دولت شیعی نخست وزیر مالکی به اجرا درآمده را مقصر دانسته است. در سوریه، سعودی ها به علوی ها که یک اقلیت شیعی منشعب شده از رهبر سوریه بشار اسد می باشند، به عنوان دست نشاندۀ ایران می نگرند.
 در این دیدار هر دو طرف موافق بودند که حفظ تمامیت ارضی هر دو کشور عراق و سوریه محور اصلی ثبات در سراسر خاورمیانه است. لاوروف گفت: "اجتناب از موج جدیدی از تجزیه در میان کشورهای منطقه حیاتی است. چنین خطری همچنان باقی است و حتی اخیراً به دلیل اعمال انجام شده توسط شبه نظامیان موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در حال افزایش می باشد". 
تجزیۀ احتمالی سوریه و عراق ممکن است در امتداد خطوط فرقه ای رخ دهد که ممکن است منجر به تشکیل دولت های جداگانۀ شیعه، کرد و سنی تحت سلطۀ افراط گرایان ISIS گردد. این مسئله می تواند سابقه ای خطرناک ایجاد کند که بویژه ممکن است موجب افرایش ناآرامی های فرقه ای در عربستان سعودی شود، زیرا ترکیب قومی آن همگن نیست. 
در ۲۰ ژوئن، رئیس جمهور پوتین با نخست وزیر عراق مالکی گفتگو کرد و پشتیبانی خود را از دولت عراق و اقدامات آن علیه ISIS اعلام داشت. مالکی به عنوان نخست وزیری که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است، توسط ایران و ایالات متحده نیز پشتیبانی می شود. این سه کشور از اقدامات نظامی او علیه ISIS پشتیبانی می کنند و این همان نقطه ای است که اختلاف با عربستان سعودی بالا گرفته است. چنین ترتیباتی برای ریاض نامطلوب است و به آن به عنوان پتانسیلی برای مصالحه در شکل گیری دولت واحدی که بتواند تمامی فرقه های محلی را نمایندگی کند، نگاه می کند. 

► آیا روسیه کلید ورود به خلیج پارس را یافته است؟
 
دیدار لاوروف از جده از این جهت که در پایان رمضان اتفاق افتاد، دیداری نمادین بود که به روشنی جایگاه یک بازیگر منطقه ای مهم را به روسیه می دهد و آن را به موضع یک میانجی ارتقا می دهد. مسکو به عنوان یک واسطه می تواند روابط خوب خود را با ایران و بنابراین با شیعیان عراق برای تأثیر گذاشتن بر آنها جهت جانشینی نخست وزیر کنونی با ایاد علوی که میانه رو تر است، اعمال نماید. کرملین به نوبۀ خود نباید این اتحاد در حال ظهور خود با ریاض را به اشتباه به عنوان پایان هژمونی دیپلماتیک ایالات متحده در منطقه بپندارد.
 در دیدار جده، طرفین به توافق عمدۀ دیگری نیز دست یافتند که به نظر می رسد توسط رسانه ها نادیده گرفته شده است. لاوروف و فیصل تأکید کردند که برای تسهیل انتقال صلح آمیز قدرت در سوریه، نیاز به بازگشت به توافق ژنو ۱ می باشد. 
انتخاب مجدد اسد برای یک دورۀ دیگر ریاست جمهوری، در اصل بدین معناست که او در سوریه در قدرت باقی خواهد ماند. همزمان با جانشینی شاهزاده بندر در فوریه که طرفدار تسلیح شورشیان بود، این به معنای این است که ریاض پذیرفته که سیاست هایش برای بیرون راندن اسد کارساز نبوده است. این تصمیم ممکن است به این صورت تفسیر شود که سعودی اکنون رئیس جمهور سوریه را یک بازیگر کلیدی در حذف ISIS و ابقای ثبات منطقه ای می بیند. نقطۀ ارتباط بودن میان ریاض و دمشق، فرصت دیگری را برای دستیابی به اهداف سیاسی در خاورمیانه در اختیار روسیه قرار می دهد و اتحاد طولانی مدتی را با کشورهای حوزۀ خلیج شکل می دهد.


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، فدراسیون روسیه، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 7:13 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آخرین تحولات نظامی امنیتی سوریه

93/06/03

هلاکت مسئول رسانه ای داعش

عملیات انتحاری سرباز سوری علیه داعش

تجهیز داعش به هواپیماهای شناسایی پهباد

هلاکت فرمانده القاعده ای داعش در حسکه

بمباران سنگین رقه توسط هواپیماهای ارتش سوریه

هلاکت عناصر تکفیری در کمین ارتش سوریه در منطقه درعا

دستگیری مخترع توپ های جهنمی تکفیری ها در شهر حلب

درگیری شدید ارتش سوریه با تکفیری ها در اطراف شهرک ملیحه

تخلیه فرودگاه نظامی طبقه رقه و تصرف آن توسط نیروهای داعش

هفت جبهه جنگ ارتش سوریه با جریانات تکفیری و معارضین مسلح

ربایش شیخ عشره شعیطات توسط داعش در اتوبان دیرالزور ـ دمشق

ادامه درگیری های ارتش سوریه در منطقه جمعیت الزهراء حلب با جبهه النصره

کشف و انهدام تونل جبهه النصره در نزدیکی حرم حضرت سکینه توسط ارتش سوریه

عملیات تإخیری ارتش سوریه برای خروج تجهیزات و مهمات فرودگاه نظامی طبقه در رقه

در این نوبت سوری ها اجازه ندادند تا تجهیزات و تسلیحات نظامی آنان به دست داعش بیفتد

درگیری شدید بین گروهک داعش با سایر گروهک های مسلح در شهر مرزی اعزاز سوریه با ترکیه

نفت های استخراجی دیرالزور و رقه توسط گروهک های تکفیری توسط ترکیه به اروپا قاچاق می شود

داعش نتوانست در عملیات 5 هزار نفری خود به فرودگاه طبقه مانند گذشته از ارتش سوریه تلفات بگیرد

درگیری گروهک های داعش و جبهه اسلام در منطقه مارع حلب و بمباران مواضع هر دو گروه توسط ارتش


http://www.mashreghnews.ir/

۰۳ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۴

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از هفت جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقمندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی شهر «رقه»، تحولات میدانی جبهه «حاشیه دمشق»، تحولات میدانی جبهه «غوطه شرقیه»، تحولات میدانی جبهه «حلب»، تحولات میدانی حسکه، تحولات میدانی جبهه دیرالزور، تحولات میدانی جبهه «درعا» بخشی از رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی شهر «رقه»
پس از چند روز از آغاز حملات گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به فرودگاه نظامی طبقه واقع در غرب شهر رقه، بالاخره این فرودگاه به تصرف عناصر این گروه درآمد. منابع رسانه ای داعش مدعی شده اند که گروهی از نیروهای ارتش از این فرودگاه به منطقه "اثریا" واقع در حاشیه شرقی استان حماه عقب نشینی کرده اند.

یی

در خلا ناشی از عدم اطلاع رسانی دقیق و موثق از این واقعه چند نکته پیرامون این موضوع لازم به ذکر است:
1- حملات تروریست های داعش به این فرودگاه، معمولا با استفاده از تاریکی شب و در حدود ساعات 22- 23 آغاز شده و تا سپیده دم صبح تداوم  داشت.
در آخرین هجوم نیز عناصر داعش از نیمه های شب گذشته حملات بسیار شدیدی را علیه فرودگاه آغاز کرده و پس از درگیری های سنگین نظامی در ساعات ابتدایی صبح امروز موفق به ورود به محوطه فرودگاه شدند.
عناصر داعش، در 72 ساعت اخیر  3 حمله انتحاری و چند هجوم سراسری زمینی با شرکت 5 هزار نفر تروریست تکفیری علیه فرودگاه و مدافعان آن سازماندهی و اجرا کردند که هرکدام با هوشیاری و مقاومت نیروهای ارتش سوریه با شکست و تلفات گسترده مواجه شد.
در آخرین موج حمله، کامیون بمب گذاری شده انتحاری پیش از رسیدن به درب ورودی فرودگاه مورد اصابت موشک ضد تانک نیروهای ارتش سوریه قرارگرفته و منهدم شد. نیروهای تک ور داعش نیز به محض پیشروی به سمت ورودی فرودگاه ، در کمین محکم ارتش سوریه افتاده و بیش از 200 کشته و زخمی برجای گذاشته و از منطقه گریختند.

یی

یی

2- به رغم اعلام تصرف فرودگاه نظامی طبقه هنوز هیچگونه تصاویری از هواپیماها و بالگردهای متعددی که در محوطه این فرودگاه قرار داشته و در روزهای اخیر در بمباران ها و وارد نمودن تلفات سنگین تجهیزاتی و انسانی به گروه تروریستی داعش نقش بزرگی داشتند، منتشر نشده است. برخی تصاویر منتشر شده در صفحات اجتماعی وابسته به داعش نیز متعلق به دو هواپیمای اسقاطی که به عنوان نماد پایگاه در مقابل درب ورودی و میدان مرکزی فرودگاه نظامی طبقه نصب شده بودند می باشد.

یی

یی

3– علی رغم جنجال های رسانه ای داعش و رسانه های حامی این گروه تروریستی مانند الجزیره و العربیه مبنی بر وارد نمودن تلفات بسیار بالای انسانی و تسلیحاتی به نیروهای ارتشی مدافع فرودگاه، هیچ تصویری از اسارت یا تلفات ارتش سوریه نیز از سوی آنان منتشر نشده است.
برخی تصاویر معدود که منتشر شده است مربوط به چند تن از شهدای ارتش در درگیری های روزهای گذشته در اطراف فرودگاه می باشد و ارتباطی به درگیری های صبح امروز(دوشنبه) که نهایتا منجر به سقوط فرودگاه گردید ؛ ندارد.

یی
پیکر یکی از شهدای ارتش سوریه که در درگیری های شب گذشته با تروریست های داعش به شهادت رسید.

جمیع این موارد و همچنین ترددهای چند روز اخیر هواپیماهای غول پیکر باری ارتش سوریه در این فرودگاه نشان دهنده تخلیه کامل فرودگاه و عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه از این منطقه حکایت دارد.
ظاهرا نیروهای ارتش سوریه در این یک هفته اخیر با اجرای عملیات های مختلف هجومی ـ تدافعی ـ مین گذاری و کمین علیه کاروان های نظامی داعش و حتی تصرف برخی روستاهای اطراف  فرودگاه مانند روستای عجیل (که عناصر داعش در آن مستقر بوده و از آن برای موشک باران و گلوله باران فرودگاه طبقه استفاده می کردند)، تنها به دنبال خرید زمان به منظور تخلیه کلیه تسلیحات و تجهیزات راداری فرودگاه بوده اند.

یی

حقیقت موضوع هم این است که فرودگاه نظامی طبقه در ماه های اخیر در محاصره کامل تروریست های گروه داعش بوده است. این محاصره، حملات موشکی خمپاره ای روزانه و هجوم های هزاران نفری تروریست های مسلح از محورهای متعدد به محوطه آن عملا فرماندهان ارتش سوریه را به این نتیجه رسانده بود که فرودگاه از نظر نظامی سقوط کرده است.
آنچه مهم تلقی می شد انتقال ادوات و تسلیحات موجود در آن شامل هواپیماها، بالگردها، رادارها، سیستم های توپخانه ای و تانکها بوده که ظاهرا این مهم به خوبی به مرحله اجرا درآمده و عملا داعش با یک فرودگاه تهی از تسلیحات و تجهیزات و امکانات نظامی مواجه گردیده است.
منابع ارتش سوریه آمار تلفات گروه تروریستی داعش را از ابتدای شروع درگیری ها برای تصرف فرودگاه تا تصرف آن صدها کشته اعلام کرده اند.
با تصرف فرودگاه نظامی طبقه آخرین مرکز ارتش سوریه در استان رقه از دست رفت و عملا گروه تروریستی داعش بر تمامی مناطق آن سیطره کامل پیدا کرده است.

ماجرای سرباز شهادت طلب سوری
منابع میدانی ارتش سوریه از وقوع یک عملیات شهادت طلبانه از سوی یکی از سربازان مدافع فرودگاه نظامی طبقه خبر داده اند. بنابر این گزارشها سرباز "محمود خطیب" اهل شهر طرطوس سوریه روز گذشته برای ناکام گذاشتن حمله عامل انتحاری گروه تروریستی داعش که سوار بر یک دستگاه نفربر بمب گذاری شده در حال نزدیک شدن به درب ورودی فرودگاه بوده است، تعدادی نارنجک دستی به خود می بندد و در مسیر حرکت آن خود را به زیر نفر بر پرتاب می کند. بلافاصله با کشیدن ضامن نارنجک ها آن را پیش از رسیدن به محل مورد نظر تروریست ها به همراه عامل انتحاری منهدم می کند.

فرودگاه
شهید محمود خطیب سرباز شهادت طلب ارتش سوریه

بمباران های سنگین مناطق مختلف استان رقه
روز گذشته هواپیماهای ارتش سوریه 16 بار مراکز استقرار گروه داعش در مناطق طبقه، رقه و اطراف فرودگاه طبقه را بمباران کرد که بنا بر آمار مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) موجب هلاکت 70 نفر از تروریست های عضو گروه داعش شد.

هلاکت مسئول رسانه ای داعش در رقه
«أبوموسى» فعال رسانه ای داعش در بمباران های مناطق اطراف فرودگاه طبقه به هلاکت رسید. وی مسئول رسانه ای گروه داعش در منطقه رقه بوده است.
 
فرودگاه فرودگاه
 
ابوموسی چندی پیش در مستند شبکه «یورونیوز» اروپا مقابل دوربین این شبکه حاضر شده و از داعش و عملکرد و اهداف آن برای بینندگان اروپایی این شبکه سخن گفت. وی در بخشی از سخنانش مدعی شد که به زودی به ترکیه (پشتیبان و طراح حملات داعش در سوریه و عراق) حمله خواهند کرد و پس از فتح این کشور، به سراغ کشور آمریکا خواهند رفت و پرچم گروه داعش را بر فراز پشت بام کاخ سفید (مخترع و حامی اصلی گروه تروریستی داعش) بر خواهند افراشت.

تجهیز داعش به هواپیمای بدون سرنشین
منابع رسانه ای گروه تروریستی داعش روز گذشته با انتشار تصاویر هوایی از پادگانهای لشکر 17 و تیپ 93 زرهی ارتش سوریه در رقه که چند هفته پیش به تصرف این گروه درآمده بودند، اعلام کردند که برای کسب اطلاعات نظامی و اجرای عملیات نظامی علیه این دو مرکز ارتش سوریه از هواپیمای بدون سرنشین کنترل از راه دور بهره گرفته اند.پیش از این نیز رسانه های سوری با انتشار تصاویری از سرنگونی یک پهباد شناسایی متعلق به گروه تروریستی داعش بر فراز یکی از مراکز ارتش سوریه در شمال شهر حلب خبر داده بودند.

فرودگاه

فرودگاه

فرودگاه
تصاویر پهبادهای داعش از محیط پادگان لشکر 17 و تیپ 33 زرهی ارتش سوریه در شهر رقه

تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق

روز گذشته ارتش سوریه در منطقه داریا یک تونل در حال احداث گروه های تروریستی در نزدیکی حرم حضرت سکینه (س) را شناسایی و منهدم کرد. در اثر این انفجار 5 نفر از تروریست های گروه جبهه النصره که در حال حفر تونل بودند به هلاکت رسیدند.

فرودگاه
تروریستهای تکفیری در حال حفر تونل

فرودگاه
سرباز ارتش سوریه که مکان تونل را کشف ودر نیمه شب آنرا بمب گذاری و منهدم نمود.

تحولات میدانی جبهه غوطه شرقیه

در 24 ساعت گذشته مناطق شمالی و غربی حاشیه شهرک ملیحه صحنه شدید ترین درگیری ها میان ارتش، حزب الله و دفاع وطنی با تروریست های تکفیری بوده است. ارتش سوریه پس از سیطره بر ملیحه طی این درگیری ها پیشروی هایی در اطراف کارخانه کبریت سازی و کارخانه داروسازی تامیکو داشته و تسلط بر این مناطق را تحکیم کرده است.
همزمان نیروی هوایی ارتش سوریه مناطق دوما، زبدین، عین ترما و مرج السلطان را به شدت هدف بمباران قرار داده است. به گفته منابع میدانی منطقه "عین ترما" به موازات بمباران هوایی صحنه درگیری های شدید زمینی میان واحدهای ارتش سوریه و گروه های تروریستی تکفیری بوده است.
درگیری هایی نیز میان نیروهای ارتش مستقر در ملیحه با تروریست های تکفیری در حاشیه منطقه زبدین رخ داده است. بنابر گزارش رسانه ای، گروهی از تروریست هایی که در حمله هفته گذشته ارتش سوریه به شهرک ملیحه موفق به فرار از این شهر شده بودند با استقرار در مزارع زبدین برای نفوذ به ملیحه تلاش می کردند که با نیروهای ارتش و دفاع وطنی مستقر در زبدین درگیر و تلفاتی به آنان وارد شده و مجبور به فرار از منطقه شدند.
در منطقه جوبر نیز که در محاصره نیروهای ارتش سوریه قرار دارد هواپیماهای بمب افکن ارتش سوریه برخی مراکز استقرار گروه های تروریستی را بمباران کرد.
منطقه سقبا هم صحنه درگیری شدید میان ارتش سوریه و تروریست های تکفیری بود که در اثر این درگیری ها "عبدالرحمن ادلبی" افسر فراری ارتش سوریه، از فرماندهان تکفیری های منطقه سقبا به همراه تروریست هایی غیر سوری به هلاکت رسید.
انفجار خودروی بمب گذاری شده در دوما به هلاکت تعدادی از عناصر گروه تروریستی ارتش اسلام از جمله چهار فرمانده ارشد این گروه شد. بلافاصله رسانه های این گروه، داعش را متهم اصلی این واقعه اعلام کرده اند.
لازم به ذکر است که دو گروه داعش و ارتش اسلام از مدت ها قبل با یکدیگر دچار اختلافات بنیادین عقیدتی و اجرایی شده اند به طوری که یکدیگر را به کفر و الحاد متهم کرده و واجب القتل می دانند.

فرودگاه
مناطق درگیری میان ارتش و تروریست ها و همچنین مناطقی بمباران شده با رنگ زرد مشخص شده است

تحولات میدانی جبهه حلب
در 48 ساعت اخیر منطقه شمال غربی شهر حلب شاهد شدید ترین زد و خوردهای نظامی میان ارتش سوریه و تروریست های تکفیری از گروه " ارتش مهاجرین و انصار" وابسته به گروه تروریستی "جبهه النصره" (عمدتا تروریستهای چچنی و سعودی) بوده است.

فرودگاه

تمرکز درگیری ها در منطقه "جمعیت الزهراء" حلب بوده و تروریست های جبهه النصره برخی ساختمان های منطقه شامل "ساختمان جمعیت هلال احمر"، "ساختمان خدمات مهندسی " را به تصرف خود درآورده اند. برخی منابع رسانه ای وابسته به جبهه النصره با انتشار تصاویری از منطقه "محله مسکونی اداره مالیات" مدعی تصرف میدان مرکزی آن شده اند.

فرودگاه
ساختمان خدمات فنی شهر حلب
فرودگاه
میدان منطقه مسکونی اداره مالیات حلب

جبهه النصره در چند ماه اخیر به شدت دنبال تصرف دو ساختمان "اطلاعات نیروی هوایی" و "کاخ دادگستری" شهر حلب بوده است.

فرودگاه
در نقشه، دو ساختمان هلال احمر و جمعیت مالیه با مستطیل زرد رنگ، ساختمان دادگستری با رنگ سبز و ساختمان اداره اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه با رنگ قرمز مشخص شده است

روز گذشته شهر "مارع" واقع  در حاشیه شمال حلب، صحنه درگیری های شدید میان گروه تروریستی داعش با گروه تروریستی "جبهه اسلامی" بود.داعش پیش از شروع حمله زمینی ابتدا مراکز استقرار نیروهای جبهه اسلامی متشکل از گروه های شاهین های شام، تیپ توحید و جبهه اکراد را به وسیله خمپاره و توپ گلوله باران کرد که تعدادی از مردم ساکن منطقه نیز کشته و زخمی شدند.
در پی تشدید درگیری ها میان این دو گروه تکفیری هواپیماهای نیروی هوایی ارتش نیز مواضع هر دو طرف را بمباران کردند.

فرودگاه

تلاش داعش برای سیطره بر شهر «اعزاز»
گروه تروریستی داعش برای تصرف شهر مرزی اعزاز واقع در شمال سوریه (مرز با ترکیه) تلاش می کند. به گزارش منابع خبری، داعش با دو هدف در پی تسلط بر اعزاز است. اولا سیطره مطلق بر شاهراه لجستیکی ـ تسلیحاتی گروههای مسلح که از کشور ترکیه وارد سوریه می شود و ثانیاً قطع ارتباط مستقیم گروه های تروریستی رقیب با ترکیه برای به زانو درآوردن این گروهها.هم اکنون درگیریها در 5 کیلومتری شهر اعزاز میان داعش و ائتلاف گروه های مخالفش (جبهه اسلامی، ارتش آزاد و جبهه النصره) در جریان است و در این درگیری ها صدها نفر از دو طرف به هلاکت رسیده اند.

فرودگاه

دستگیری مخترع "توپ جهنم" توسط ارتش سوریه
منابع خبری نزدیک به ارتش سوریه خبر از دستگیری "فیصل فاخوری" مخترع توپ دست ساز جهنم (برای تروریستهای تکفیری) خبر داده اند. ظاهرا نامبرده در حین خروج از شهر حلب در یکی از نقاط تفتیش ارتش سوریه شناسایی و دستگیر شده است. گلوله های توپ جهنم معمولا از یک استوانه به عنوان بدنه و کپسول های پر از مواد منفجره به وزن 100 کیلوگرم تشکیل شده و علی رغم اینکه برد قابل توجهی ندارد اما دارای قدرت تخریب وسیعی است. تروریست های تکفیری بارها از این توپ برای هدف قرار دادن شهروندان سوری بهره برداری کرده اند.

فرودگاه

فرودگاه
توپ دست ساز جهنم ساخت تروریستهای تکفیری

تحولات میدانی حسکه
در درگیری های میان نیروهای مردمی کرد و ارتش سوریه با تروریست های داعش در اطراف شهر کرد نشین حسکه، "محمود الاحمد معروف" به " ابوعمر داریا" فرمانده داعش در حسکه به هلاکت رسید. بنابر گزارش منابع رسانه ای، محمود احمد تا پیش از پیوستن به گروه تروریستی داعش، فرمانده نظامی گروه تروریستی احرار الشام وابسته به گروه جبهه النصره شاخه رسمی القاعده در سوریه بوده است.

فرودگاه

تحولات میدانی جبهه دیرالزور
علی رغم تبلیغات رسانه های داعش در مورد سرکوبی کامل عشایر و تصرف مناطق تحت سیطره آنان، درگیری ها میان دوطرف همچنان با شدت در جریان است. روز گذشته گروهی از عناصر گروه تروریستی داعش طی کمینی در اتوبان دیرالزور ـ دمشق شیخ عشیره شعیطات (این عشیره در عراق و سوریه ساکن هستند) به نام "شیخ خليل جدعان عبود الهفل" را ربوده و به یکی از مراکز داعش منتقل کردند. امروز عشایر مکان مورد نظر را شناسایی کرده و به آن هجوم بردند و عاملین این ربایش را که 18 نفر بودند به هلاکت رساندند.

فرودگاه فرودگاه
شیخ خلیل الهفل رییس عشیره شعیطات در کنار دکتر بشار اسد رییس جمهور سوریه

درتحولی دیگر در بمباران هوایی هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه علیه مواضع تروریستهای تکفیری در اطراف چاه نفتی "عمر" 15 نفر از تروریستهای داعش به هلاکت رسیده و گروهی نیز زخمی شدند.گروه داعش از زمان تسلط بر برخی مناطق در دیرالزور و رقه اقدام به بهره برداری و فروش نفت خام حاصل از این چاه های نفت به منظور تامین منابع مالی برای تداوم عملیات های نظامی در عراق و سوریه کرده است. لازم به ذکر است که نفت خام استخراج شده از چاه های نفتی تحت کنترل داعش از طریق کشور ترکیه و توسط دولت رجب طیب اردوغان به نام نفت ترکیه به بازارهای جهانی قاچاق می شود.

فرودگاه

تحولات میدانی جبهه درعا
به گزارش مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت سوریه مستقر در لندن) شب گذشته  گروهی متشکل از 75 نفر از تروریست های تکفیری وابسته به گروه تروریستی جبهه النصره در محور مواصلاتی بین دو روستای "حاره" و "زمرین"، هنگام حمله به یکی از مراکز ارتش سوریه در کمین نیروهای ارتش افتادند و 50 کشته و 25 مجروح برجای ماند.این گزارش می افزاید در این کمین نیروهای ارتش به محض قرار گرفتن تروریست ها در کشتارگاه، اقدام به منفجر کردن مین ها و تله های انفجاری کرده و همزمان منطقه کمین را با سلاح های سنگین و خمپاره هدف قرار دادند.
در تحولی دیگر مراکز تجمع تروریستی ارتش آزاد و جبهه النصره در روستاهای "داعل، طفس و شهرک نوی در حاشیه درعا" هدف بمباران قرار گرفتند که منجر به تلفاتی در صفوف گروه های تروریستی گردید.

فرودگاه
هلاک شده های گروه تروریستی جبهه النصره در کمین شب گذشته ارتش سوریه در محور حاره– زمرین

موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 2:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

داعش به طور کامل الرقه را تصرف کرد

با سقوط فرودگاه نظامی الطبقه در استان الرقه، این استان به طور کامل به تصرف عناصر گروه تروریستی داعش درآمد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ با سقوط فرودگاه نظامی الطبقه در استان الرقه، این استان به طور کامل به تصرف عناصر گروه تروریستی داعش درآمد و اکنون نیروهای ارتش سوریه هیچ گونه حضوری در این استان ندارند.

رأی الیوم نوشت: رقه با توجه به اینکه در مرزهای سوریه و ترکیه در نزدیکی مرز عراق قرار گرفته، اهمیت راهبردی بسیار زیادی دارد؛ این استان در درجه اول یکی از مراکز تولید کننده محصولات کشاورزی سوریه است، رود فرات از میان آن می‌گذرد و سد فرات بزرگ‌ترین سد آبی سوریه و بزرگ‌ترین منبع تولید برق در این کشور نیز بر روی این رود بسته شده است و همچنین در این استان آثار باستانی زیادی مانند قلعه مشهور جعبر وجود دارد.

این استان که بیش از ۱۹ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و شمار ساکنان آن از دومیلیون نفر بیشتر نیست (بیشتر آن‌ها اهل سنت‌اند) برای دولت سوریه اهمیت زیادی دارد زیرا فرودگاه نظامی الطبقه که دیروز سقوط کرد و همچنین (قسمتی از) لشکر ۱۷ ارتش سوریه در شمال این کشور نیز در این منطقه قرار داشت.

الرقه به عاصمه الرشید (پایتخت هارون الرشید) نیز معروف است زیرا هارون الرشید خلیفه مشهور عباسی مدتی آن را پایتخت حکومت خود قرار داد.

شهر رقه که مرکز استان رقه است، نخستین شهری بود که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی به طور کامل به اشغال تروریست‌ها درآمد و پس از آن نیز اطراف این شهر به تصرف آن‌ها درآمد و بالاخره سال گذشته گروهک تروریستی داعش کنترل کامل این شهر را به دست گرفت و دیگر مخالفان مسلح سوری را از این شهر بیرون کرد و این شهر را مرکز فعالیت‌های خود قرار داد.

نظام سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که فرودگاه نظامی الطبقه را تخلیه کرده است و اینگونه آخرین مرکز نیروهای دولتی در این استان به چنگ داعش افتاد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از یک مقام نظامی سوری نوشت: یگان‌های مدافع این فرودگاه به نبرد سختی با سازمان‌های تروریستی (داعش) پرداختند و پس از تخلیه این فرودگاه به مناطق دیگر عقب نشینی کردند اما این نیرو‌ها همچنان به گروه‌های تروریستی در این منطقه حمله کرده و تلفات و خسارت‌های زیادی به آن‌ها وارد می‌کنند.

گروه تروریستی تکفیری داعش از هفته گذشته دست به حمله گسترده‌ای به نیروهای دولتی مستقر در داخل این فرودگاه زد و چندین بار نیروهای انتحاری این گروهگ به ورودی‌های این فرودگاه حمله کرده و پس از آن صد‌ها نفر از عناصر آن وارد این فرودگاه شدند.

تروریست‌های داعش ادعا کردند که طی این حمله موفق شدند ۱۵۲ نظامی سوریه را کشته و ۲۵۰ نفر دیگر را نیر زخمی کنند.

سازمان غیر دولتی ناظران حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد طی پنج روز درگیری اخیر میان نیروهای دولتی و عناصر داعش در اطراف این فرودگاه الطبقه، ۵۴۱ نفر از نیروهای طرفین کشته شدند که تنها روز یکشنبه ۱۷۰ نیروی نظامی ارتش سوریه کشته شدند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
[ دوشنبه 3 شهریور1393 ] [ 12:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روی دیگر سکۀ داعش؛ آنچه تاکنون ندیده‌اید! +تصاویر

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 2 شهریور 1393 - 21:10:13
واحد اطلاع‌رسانی گروهک تروریستی داعش در "ولایت حلب"، با انتشار گزارشی مصور، ابعادی از زندگی مردم در سایۀ حکومت این فرمانروایان خودخوانده را به تصویر کشیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، به نظر می رسد برخی از سران داعش با انتشار این تصاویر تلاش می کنند تصوری را که در اذهان عموم درباره داعش نقش بسته، تغییر دهند و وانمود کنند که تمامی ساکنان مناطق تحت اشغال داعش، از حضور این تروریست ها راضی و خشنود هستند.

شکی نیست که شماری از افراط گرایان سلفی مسلک - که در هر شهر و دیاری پیدا می شوند - از اقدامات داعش خشنودند و آن را حمایت می کنند، اما داعشی ها اکنون درصدد برآمده اند که زندگی اهالی مناطق تحت سیطره خود را نه تنها عادی و معمولی، بلکه همراه با رضایت مردمی نشان دهند.

در ابتدای این گزارش نقشۀ منطقۀ موسوم به "ولایت حلب" تحت سیطره داعش منتشر؛ و مرزها و جغرافیای این منطقه تشریح شده است. در این نقشه، مساحت "ولایت حلب" برابر با 10 هزار کیلومتر مربع و «بیش از مساحت 48 کشور جهان» معرفی شده است.

در ادامه تصاویر متعددی از مراکز خدماتی، اداری، آموزشی، قضایی و امنیتی این گروهک در مناطق مختلف این "ولایت" منتشر شده که از تلاش عناصر داعش برای همسو نشان دادن مردم مناطق اشغال شده با قوانین و مقررات عجیب داعش حکایت دارد. بدین ترتیب ظاهرا داعشی ها که اقتدار موهوم خود را در "تبادل وحشت" و انتشار ویدیوهایی از اعدام وحشیانه غیرنظامیان می جویند و آن را به "چماقی" برای ایجاد ترس و رعب مردم کرده اند، در مواردی نیز لازم دیده اند از "هویج" استفاده کنند و خود را خیرخواه مردم؛ و مردم را راضی از اقدامات خود نشان دهند. 

در این تصاویر، داعشی ها تلاش می کنند امور کاملا عادی، مانند نان پختن نانوایی ها و آب دادن درختان خیابان و جمع شدن آب پشت سدها را هم از "برکت" وجود خود وانمود کنند! ...ببینید!

 

آماري درباره "ولايت حلب"؛ 5 شهر، 450 روستا، 1.2 ميليون نفر جمعيت، 10 هزار كيلومتر مربع مساحت و 130 كيلومتر مرز

"ولايت حلب" و همسايگان آن از نگاه داعش

كودكان مدرسه اي زير پرچم داعش

تصاویر بیشتر را در ادامه مطلب مشاهده کنید...


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 3 شهریور1393 ] [ 11:58 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب