اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

پرسـش‌هایی‌ فراوان که اوباما در سفر شبانه اش به بگرام پاسخ نـداد؟!!!

1393/3/8

مشاوران و معاونین باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده تأکید دارند که سفر از پیش اعلام نشده چند روز پیش آقای رییس جمهور به افغانستان تنها و تنها به منظور قدردانی از سربازان امریکایی فعال در این کشور بوده است و هیچ ارتباطی به عالم سیاست ندارد. اما این دیدار نخستین بازدید او از افغانستان در دو سال گذشته است و درست در زمانی صورت می‌گیرد که فرمانده کُل به شدت درگیر بحث در خصوص آیندۀ جنگ در افغانستان است.اوباما در گرگ و میش هوای صبح یکشنبه به کابل و پایگاه نظامی بگرام رسید. پس از ارایه توضیحاتی از سوی فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان و سفیر امریکا در این کشور، اوباما با جمعیتی از سربازان منتظر امریکایی دیدار کرد و از تلاش‌های آنها و از خودگذشتگی‌های خود و خانواده‌های‌شان قدردانی کرد. وی به این سربازان تأکید کرد که امریکا در تمام مدت به شما فکر می‌کند و نوید داد که برای بسیاری از آنها این روزها آخرین روزهای حضور در افغانستان خواهد بود.
با این همه، اوباما به سربازان امریکایی نگفت که چه تعداد از این ۳۳ هزار نفری که در حال حاضر در افغانستان مشغول به کار هستند پس از پایان سال ۲۰۱۴ میلادی و اتمام ضرب الاجل امریکا هم در این کشور باقی خواهند ماند؟ البته ...


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۹ خرداد۱۳۹۳ ] [ 12:19 ] [ ابراهیمی ] [ ]

پروژه ایران و شیعه هراسی آمریکا در افغانستان

امر الله صالح بازی خورده و منادی تفرقه قومی و مذهبی ...

خیانت سران جنبش سبز ایران در جریان برگزاری انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری اسلامی ، صدمات و هزینه های مادی و معنوی فراوانی را با هدایت آمریکای جنایتکار و حامیانش بر ملت مسلمان ایران و علی الخصوص در تلاش برای ایجاد شکاف و دو دستگی بین آحاد مردم بوجود آورد.

دشمن قسم خورده ملت های مسلمان با هدف قرار دادن ملت ایران ؛ قصد داشت تا مرکزیت جبهه ی پایداری در برابر استکبار شیطانی آمریکا و صهیونیسم را در ایران از طریق دست پرورده های خویش در هم شکند و لیکن در سایه الطاف الهی و هشیاری مردم ؛ این جریان شوم با شکست مواجه گردیده و دیری نپایید که آتش فتنه فرو نشانده شد.

مردم شریف افغانستان نیز به خوبی به خاطر دارند که هم زمان با دسیسه های شیاطین آمریکایی و صهیونیستی در جمهوری اسلامی ایران ، بخشی از افکار این جریان شوم به قسمتی از بدنه مجاهدین مسلمان افغانستان نفوذ یافته و درصدد برآمدند تا مسیر عدالتخواهانه مردم افغانستان را به بیراهه کشانده و آمریکای اشغالگر را در راستای تحقق اهدافش همراهی نمایند.

آن روزها مردم افغانستان در شور و هیجان انتخابات کشور خود فرصت نقد و بررسی این حرکت مرموزانه دشمن سرزمین خود را پیدا نکردند و با پایان یافتن انتخابات آن کشور ؛ این موضوع به فراموشی سپردند.

این جریان خطرناک از همان زمان برنامه تفرقه افکنانه خویش را آغاز کرده بود و پس از گذشت چندی از انتخابات آن کشور ؛ آثار واگری فی ما بین بخش مهمی از جریان مجاهدین مسلمان در تشقق و دسته دسته شدن به گروه ها و جبهه های مختلف ؛ خودش را نشان داد.

وحدت اقوام مختلف افغانستان همواره از خواسته اساسی و همیشگی مردم این کشور بوده است و لیکن دشمنان ملت افغانستان که نماد امروزی آن در صورت  سیرت در آمریکای اشغالگر و تابعینش بروز یافته است ؛ این وحدت عمومی مردم افغانستان را مغایر با منافع خویش دانسته و به بهانه ها و با دسیسه ها و از طریق تریبون های مختلفی آن را مورد هجمه قرار داده و طرح تفرقه را در دستور کار قرار داده است.

علاوه بر اختلافات قومی ، از سال گذشته نیز دشمنان آمریکایی ـ صهیونیستی تلاش می کنند تا وحدت دینی مردم را نیز آماج تیرهای زهرآگین خود قرار داده و با فرافکنی درصدند تا به اختلاف شیعه و سنی در سرزمین افغانستان نیز دامن بزنند.

در همین راستا ، مهره های از پیش آماده دشمن هر از چندگاهی به میدان آورده می شوند و در راستای هدف های شوم و پلیدشان بکار گرفته می شوند.

درست در زمانی که این روزها مردم افغانستان بر روی خواسته اساسی و میهنی خویش مبنی بر خروج بدون قید و شرط اشغالگران از سرزمینشان پافشاری می کنند ، دشمن برای انحراف افکار عمومی از این موضوع مهم ؛ یکی از مهره های از پیش ساخته خود را از طریق بلندگوی استکباریش در لندن وارد صحنه ساخته و عواطف مردم و علی الخصوص شیعیان افغانستان را که پیشینیه دیرینه ای به بلندای بیش از 13 قرن را در معاشرت و مراوردت با ایران اسلامی را دارند ؛ مورد هدف قرار داده اند.

البته با پاسخ دندان شکنان متعهدان و دلسوزان آن کشور ، دیری نخواهد پایید که در سایه تداوم مقاومت و مجاهدت مردم افغانستان ؛ اشغالگران آمریکایی و غربی با خفت و ذلت از این سرزمین اسلامی اخراج خواهند شد و جهانیان شاهد فزونی بیشتر تعاملات فی ما بین دو کشور ایران و افغانستان خواهند بود و ان شاء الله اینگونه دسیسه ها و توطئه های مهره های وابسته ای همچون امر الله صالح در ایجاد تفرقه بین دو ملت ایران و افغانستان راه به جایی نخواهند برد و رو سیاهیش برای دشمنان دو ملت بجای خواهد ماند.


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
[ یکشنبه ۸ بهمن۱۳۹۱ ] [ 1:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]

افغانستان در هفته اخوت(1) 

تصاویر ، دیدگاه مقامات و علماء و جشن میلاد پیامبر اسلام(ص) 

شیعه و سنی 2 بازوی اسلام هستند...

حضرت محمد(ص)؛ پیام آور صلح و عدالت...

تمامی داشته های ما وحدت و برادری ماست...

مسلمانان باید وحدت و همدلی خود را حفظ کنند...

پیام حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

بیداری اسلامی ثمره وحدت و یکپارچگی امت مسلمان است...

فلسفه وحدت شیعه و سنی، سنگینی کفه علم و ایمان بر کفه جهل است...

وحدت و همبستگی امت اسلامی ترس را دردل دشمنان اسلام به وجود آورده است...

دنیای غرب با ایجاد اختلاف و جنگ های مذهبی قصد دارند تامسلمانان را به جان یکدیگر بیاندازند...

خبرگزاری فارس: «بیداری اسلامی» ثمره وحدت و یکپارچگی امت مسلمان است پیام حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت میلاد خجستهء سرور کائنات حضرت محمد مصطفی (ص)


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ شنبه ۷ بهمن۱۳۹۱ ] [ 22:11 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نخستین سفر سال 2013 آقای حامد کرزی به آمریکا

شیاطین اشغالگر؛عاقبت مغلوب اراده مردم مسلمان افغانستان خواهند شد...

خبرگزاری فارس: اوباما و کرزی روز جمعه در کاخ سفید دیدار می‌کنند

هویدا شدن آثار شکست شیاطین اشغالگر غربی در افغانستان:

سالیانی چند است که موضوع سند پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا از طراحی تا اجرا مورد گپ و گفت ها ، جنجال ها و نُقل محافل مختلف سیاسی داخلی و خارجی است و به فراوانی پیرامون این پیمان از زوایا و دیدگاه های گوناگون کارشناسی و غیر آن سخن گفته شده و مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی ها مختلفی قرار گرفته و به پیامدهای مثبت و منفی دور و نزدیک آن اشاره شده است .

اما اینکه مردم مسلمان افغانستان از هر قوم و مذهبی که هستند ؛ و علی الخصوص در دوران معاصر ؛ هرگز دست پاک و با ایمانشان را در دست شیاطین و دشمنان دین و آیین مدنی خود ننهاده و با آنان پیمان دوستی و مودتی را به امضاء نرسانده اند؛ موضوعی بسیار مهمی است که همواره در بین همه این هیاهوها و بحث های جنجالی و مشابه آن ؛ از دید حکومت افغانستان خواسته و یا ناخواسته  مغفول و یا پنهان نگاه داشته شده است.

مقابله و مقاومت در برابر هجمه استعمارگران انگلیسی و به دنبال آن دفع تجاوز شوروی به عنوان ابر قدرت شرقی نوسط مجاهدین مسلمان را می توان از جمله شواهد و دستاوردهای مهم این عزت و سربلندی مردم غیور سرزمین اسلامی افغانستان برشمرد.

استعمارگران و متجاوزین و دشمنان قسم خورده اسلام و خصوصاً استثمارگران غربی و در رأس آنها آمریکای جنایتکار که همواره مانع اصلی برای شکل گرفتن دول و حکومت های اسلامی در نقاط مختلف جهان بوده اند؛ علاوه بر آنکه در سال های پیشین از پیروزی متحدانه مجاهدین مسلمان سرزمین افغانستان بر اشغالگران و متجاوزین شوروی ابراز خوشحال نکردند ، بلکه در صدد ایجاد صفوف اختلاف و چند دستگی در بین آنان بر آمده و متأسفانه تا حدود زیادی نیز در این توطئه موفق شدند و طعم حلاوت پیروزی انقلاب اسلامی مردم افغانستان را با نثار صدها هزار شهید و مجروح و آواره ؛ بر کام ملت مسلمان آن کشور  تلخ کرده و آنان را به بهانه های واهی ؛ رو در روی یکدیگر قرار داده و صفوف واحد آنان را شکستند.

دشمنان مردم مسلمان افغانستان ، با توسعه بذر تفرقه و چند دستگی ؛ زمینه از پیش طراحی شده اشغال این سرزمین را اجرایی کرده و با قشون کشی به این کشور ؛ بیش از یک دهه است که مذبوحانه برای استحکام جای پای ایجاد شده ی خویش در این سرزمین و برای دراز مدت تلاش وافری انجام داده و لیکن با مجاهدت های مردم مسلمان ؛ تا کنون موفق به کسب حداقل نتایج اولیه این اشغالگری دست نیافته اند.

هر چند بخشی مهمی از مردم مسلمان افغانستان در این چند دستگی های ایجاد شده قومی و قبیله ای دشمنان قسم خورده اسلام ، بر روی هم تیغ ها کشیدند و لیکن در همین وضعیت نیز هرگز اجازه ندادند تا متجاوزین و اشغالگران غربی جای پای خود را در این سرزمین تثبیت نمایند و این مقاومت و ایستادگی افغان ها برای اشغالگران غربی ، هزینه ها و پیامدهای ناگواری را از زمان اشغال تا کنون به دنبال داشته است.

طرح های متعدد دولت سازی و ملت سازی شیاطین اشغالگر غربی با پوشش های دروغین حقوق بشری و مبارزه با کذاها و ... هم تا بدین جا چندان نتوانسته است آنها را در راستای منافع استثمارگرانه شان به نتیجه رسانده و دستاورد مهمی را برای آنها به ارمغان آورد و امروز آثار شکست اهداف شیاطین اشغالگر غربی در افغانستان بیش از همیشه هویدا شده و آنها را وادار کرده است نا با عقب نشینی از خواسته های نا مشروع و تن دادن به مطالبات حقه مردم افغانستان ؛ به دنبال راهکارهای برون رفت از این بحران پیچیده باشند.

مسئولیت های حاکمیت افغانستان و جناب آقای کرزی در برابر خواسته اشغالگران:

آقای حامد کرزی به عنوان یک فرد مسلمان و رئیس دولت اسلامی افغانستان امروز در موقعیت بسیار مهم تاریخی و در منظر بیش از یک میلیارد مسلمان جهان ، هزاران شهید ، معلول و یتیم مجاهدت بیش از 40 ساله اخیر مردم سرزمین خویش و همچنین مسئولیت زعامت قریب 30 میلیون نفر جمعیت مسلمان کنونی افغانستان قرار گرفته است که گام نهادن در هر مسیر ثواب و یا ناثوابی ؛ علاوه بر آنکه در پیشگاه حق تعالی پاسخگویی خاص خود را به دنبال خواهد داشت ؛ مسیر سرنوشت مردم و نسل کنونی و آینده افغانستان را برای ادامه عزت و یا فرو رفتن در ضلالت و وابستگی... ؛ رقم خواهد زد.

سفر زمستانی 2013  آقای کرزی به آمریکا:

شاید اغلب به اتفاق اخبار ، تحلیل ها و کارشناسی های این سفر و سفر های مشابه و متقابل بین مقامات بلند پایه افغانستان و اشغالگران عموماً پیرامون بازی سند پیمان استراتژیک طرفین و پیامد ها و دستاوردهای آن دور می زند و این تکرار یک بازی است که اشغالگران غربی عموماً برای زمان گرفتن از حریف خود در جامعه هدف مورد دست اندازی شده ، توجیه افکار عمومی داخلی ، وجه و اعتبار بین المللی دادن به تجاوزات و اشغالگری های نامشروع و ...در رسانه های خویش به راه انداخته اند تا با فریب کاری ، منافع خود را در کشور و منطقه هدف پیش ببرند.

قدر مسلم ؛ موضوعاتی مانند سند استراتژیک ممکن است از سوی اشغالگران و در سال های پیشین و با توسل به انواع فشارها ، به دولت افغانستان تحمیل شده و در باره آن توافقاتی قبلی انجام شده باشد و لیکن اشغالگران تصمیم بر آن گرفتند تا به لحاظ نگرانی ، ترس ، عدم هضم و پذیرش یکباره ی آن در افکار عمومی و احتمال عکس العمل ها و واکنش های شدید مردم مسلمان ؛ این طرح شیطانی را به تدریج و در پروسه زمانی مورد نظر و به تدریج  علنی و آشکارشازی نمایند.

فلذا در هر یک از سفرهای طرفین و طی سال های اخیر ، همواره طرح موضوع این سند به یکی از اهداف و بهانه ی ملاقات ها تبدیل شده و در هر نوبت نیز اشغالگران به عنوان دستاورد آن سفر ، تأمین بخشی از ده ها خواسته طرف مقابل را پیش شرط اجرایی شدن مطالبات ناحق خود قرار داده و بیشتر نیز به جنبه های ضد امنیتی که خود آفریده و مسبب اصلی آن بوده اند و همچنین اهمیت حضور اشغالگریشان به بهانه مبارزه با تروریسم ... بپردازند و بعضاً نیز به تأمین اعتبارات و امکانات نظامی مورد نیاز طرف مقابل توجه نمایند که به نوعی پوشش امنیتی خودشان را در افغانستان تأمین می نمایند ؛ تأکید کنند و هیچگاه نوجه جدی به سهم  و نیاز عموم مردم و بهبود وضعیت زندگانی شرافتمندانه مردم افغانستان نداشته اند.

در این سفر هم مانند گذشته اگر ریاست جمهوری محترم افغانستان از اهداف اسلامی و مردمی خود عقب نشینی نمایند و منافع اشغالگران را بر منافع و امنیت افغانستان محیط قرار دهند؛ ممکن است مجدداً همچون گذشته با تأکید بر عملی شدن پیش شرط های اشغالگران ، ماحصل سفر نیز به موافقت با چگونگی ادامه حضور اشغالگران تا سال کذا و ... و در انتها به اهداء پاره ای تیر و تفنگ ؛ این ارمغان همیشگی خشونت غربی؛ برای تداوم برادرکشی ها در افغانستان ختم شود؟!!!

جمهوری اسلامی ایران همواره بر وجود یک افغانستان آزاد ، آباد و متکی بر اراده ملت مسلمان آن سرزمین تأکید داشته و دارد و از آنجایی که مشترکات منافع و امنیت ملی دو سرزمین ایران و افغانستان از جهات مختلفی قابل توجه و تأثیر گذار است ؛ وجود ، حضور و فعالیت دشمن سی و چند ساله ملت ایران همانند آمریکای جنایتکار در سطح گسترده نظامی در سرزمین افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران همواره یک تهدید بالفعل محسوب می شود و اگر امروز افغانستان دارای مشکلات اختلافات داخلی است ، دلیلی برای حضور دشمنان اسلام و همسایگان در این سرزمین مسلمانان وجود ندارد و مسلماً این اختلافات تا زمان حضور و دخالت آمریکای اشغالگر ، نه تنها در آن سرزمین حل نخواهد شد ؛ بلکه دامنه ی آن نیز دیگر همسایگان پیرامونی را در بر خواهد گرفت.

بنابر این ابتدا باید برای رسیدن به یک صلح جامع منطقه ای ، آمریکای اشغالگر از این منطقه خارج شده و سپس با حمایت همسایگان منطقه ای و کشورهای اسلامی و در یک برنامه بین الافغانی ؛ اختلافات درون جامعه افغانستان مرتفع شود.

شاید پیام سفر آقای دکتر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به افغانستان تأکید بر همین موضوع و خروج آمریکایی ها از این کشور استوار باشد ، تا ثبات سیاسی و وحدت ملی به سرزمین افغانستان بازگشته و بازسازی ها شکل واقعی تری برای عمران و آبادنی در این کشور به خود گرفته و ایران نیز در کنار سایر همسایگان ، سهم و نقش بیشتری را برابر توافقات آتی در بازسازی ایفا نماید.

با در نظر گرفتن آنکه افغانستان امروز با افغانستان چند دهه ی گذشته بسیار متفاوت تر شده و افغانها محکمتر از گذشته بر استقلال سرنوشت خود تأکید داشته و عملاً نشان داده اند که حضور نظامیان خارجی و بیگانه در کشور و کوچه خیابان افغانستان برای آنها ملال آور و آزار دهنده است و به هیچ قیمتی حاضر به پذیرفتن این ذلت و خفت نیستند و در همین زمینه نیز ملت های مسلمان کشورهای پیرامونی نیز از حضور اشغالگران در رنج و تعب هستند و اخیراً نیز جناب آقای حامد کرزی به بایستی آمریکایی ها برای احترام به حاکمیت و منافع ملی افغانستان نیز تأکید نموده اند ؛ بنابر این همه ی اینها می توانند باب قوتی باشند تا در این نوبت مقامات افغان ، جهت گفتگوها و مذاکرات خود با آمریکایی ها را به سمت منافع مشترک ملی افغانستان و همسایگان بیشتر سوق داده و ان شاء الله دستاوردهای این سفر مقدمه ای باشد که به بازی مرگی که آمریکایی ها در طی یک دهه اخیر برای برادرکشی ها در منطقه به راه انداخته اند خاتمه داده و آرامش فراگیر مجدداً به منطقه بازگردد و البته این تنها در سایه توکل و استعانت این مقامات از خداوند متعال و عدم تمکین خواسته های شیطانی اشغالگران میسر خواهد شد.


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲۰ دی۱۳۹۱ ] [ 4:56 ] [ ابراهیمی ] [ ]
1000 کشته ارتش افغانستان در سال 2012 میلادی!!!

ادامه طرح آمریکایی ها برای توسعه قبرستان ها در افغانستان!!! 

آمریکایی ها قبل از فرار  باید خسارت های مادی و معنوی مردم افغانستان را جبران نمایند 

بیش از یک دهه است که آمریکایی ها با اشغال خاک افغانستان مردم مسلمان و مظلوم این سرزمین را به کام مرگ می کشند و همه روزه و بدون وقفه بر میزان تلفات جانی و مالی آنان می افزایند.

خواب راحت و آسوده از چشمان مردم فقیر این سرزمین رخت بسته است و طی بیش از یک دهه حضور اشغالگران آمریکایی و متحدان غربی آن ؛ ده ها هزار نفر از مردم این سرزمین جان شیرین خویش را به واسطه منافع مستکبران و وابستگان داخلی آنان از دست داده و از گوشه گوشه این پاره تن جهان اسلام صدای ناله و زجه زنان و کودکان یتیم به آسمان بلند است .

1000 نفس ، 1000 انسان ، 1000 جانی که خدا برای زندگی و حیات آفریده است و مادرانی که شب های بسیاری برای پرورش آنان خواب راحت و آسوده خود را در سختی های زندگی افغانستان از دست دادند تا اولادشان به ثمر نشیند و ناگاه بهار بسیاریشان در عنفوان جوانی و در هجمه ناگهانی غافله مرگ آفرین آمریکایی ها به خزان تبدیل گشت.

این سوگنامه نه تنها برای این 1000 نفس انسانی ؛ که برای از دست رفتن جان هزاران انسان بی گناه و قربانیان پیر و جوان و زنان و کودکانی است که با افروختن آتش فتنه آمریکایی ها ، در گوشه و کنار این سرزمین طی دهه ی گذشته  جان باخته و در گوشه و کنار قبرستان ها آرامیده اند.

آمریکایی ها نه تنها بر ویرانی های مادی و معنوی مردم در این مدت افزودند بلکه قبرستان ها را آباد کرده و بر فراز هر دشت و دمنی به توسعه آن پرداختند.

در شمال افغانستان قبرستان دسته جمعی کشف شده است

هر روزی که از این ایام می گذرد ؛ افغان ها بیش از گذشته و در منظر حضور بیگانگان اشغالگر خارجی بر روی یکدیگر آتش کینه و عداوت می گشایند و برای نابودی و مرگ یکدیگر بر سر راه و معابر هم کمین کرده و جان یگدیگر را می ستانند.

این وضعیت با حضور مستقیم و غیر مستقیم آمریکایی ها در افغانستان ، کماکان ادامه خواهد یافت و تنها راه برون رفت مردم و دولت از این بحران خونین ، خروج بدون قید و شرط آمریکایی ها از این کشور است.

Islamic Awakening,بیداری اسلامی,سیاسی, هنر مبارزه, هنر کاریکاتور, چسبیده, کاریکاتور های عباس, کمک, کودک, گودرزی, گودرزی بیضی,باکیفیت,بیضی,گودرزی,فتوشاپ,فتو,PICTURE,GOODARZI,ABBAS,GOUDARZI,ART,ARTIST,CARTOON,ABAS,ANTI USA,LOVE,سیاسی,هنرمند,دیجیتال,سیاست, بیضی,Մուլտֆիլմ,Ծաղրանկար,Spotprent,Politico Cartoni,الكاريكاتير السياسي,Քաղաքական մուլտեր ,Siyasi Çizgi,Politiko Cartoons,Палітычны дэтэктыў,Политически карикатури,Polítics Vinyetes,政治漫画,政治漫畫,Politički Crtići,Politické Kreslené,Politisk Tegnefilm,Politieke cartoons,Political Cartoons,Poliitika Multikad,Poliittinen Sarjakuvat,Caricatures politiques,პოლიტიკური მულტფილმები,Politische Cartoons,Πολιτικά Κινούμενα σχέδια,Politik Cartoons,פוליטי מצוירים,राजनीतिक कार्टून,Politikai Rajzfilmek,Kartun Politik,Cartún Polaitiúil,政治風刺漫画,정치 만화,Politisko Karikatūras,Политички цртани,Kartun Politik,Politisk Tegneserier,Politycznych karykatur ,Politic Desene animate,Политический детектив,Политичка Цартоонс,Politické Kreslené,Risanke političnih,Políticos Viñetas,Katuni wa kisiasa,Politiska skämtteckningar,Siyasi karikatürler,Політичний детектив,سیاسی کارٹون,Phim hoạt hình chính trị,Cartwnau Gwleidyddo,,کاریکاتور,عباس,گودرزی,آمریکا,نابود,انقلاب,الکاریکاتیر,اسلام

هر چند نظامیان اشغالگر بیگانه نیز خود به این نتیجه رسیده اند که باقی ماندن در افغانستان با توجه به مقاومت پایدار مردمی برای آنها اهداف استکبارانشان را به دنبال نخواهد داشت و لیکن آمریکا باید در برابر این اشغالگری و تلفات و خسارات مادی و معنوی به مردم افغانستان در برابر سازمان ها و نهاد های بین المللی و جهانی پاسخگو بوده و محاکمه شود.

از هم اکنون باید فعالان حقوق بشری بین المللی و جهان اسلام برای محاکمه مداخله کنندگان نظامی خارجی در این کشور فقیر و مظلوم ، لوایح و اسناد مورد نیاز را برای ارائه به مراجع قضایی بین المللی آماده نمایند و اجازه ندهند که آمریکایی های  اشغالگر و متجاوز و متحدانش به آسانی راه گریز را در پیش گرفته و بدون پرداخت کمترین خسارت و عذرخواهی از افغانستان مظلوم پا به فرار گذارند.

آمریکایی های اشغالگر و متحدانش باید تمامی خسارات وارده به مردم افغانستان و علی الخصوص آسیب دیدگان در دوران اشغالگری را بدون قید و شرطی ، جبران نمایند و این خواسته نیز باید علاوه بر برآوردهای لازم از سوی مراجع داخلی افغانستان ؛ از طرف مجامع بین المللی و سازمان ملل متحد نیز به صورت رسمی دنبال و پیگیری شود.


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ دی۱۳۹۱ ] [ 9:21 ] [ ابراهیمی ] [ ]

وحید ظهوری حسینی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان:

...با توجه به امضای قرارداد استراتژیک بین آمریکا و افغانستان و عدم انجام تعهدات آمریکا درخصوص انجام عملیات‌های شبانه و واگذاری مسئولیت زندان‌ها به نیروهای افغان و اختلافاتی که ظاهراً کرزی با اوباما و آمریکا پیدا کرده است، از چالش های کری در افغانستان خواهد بود...

...آمریکا امیدوار است که وی بتواند برای حضور نیروهای آمریکایی و پیش برد قرارداد استراتژیک 10 ساله آمریکایی‌ها که به عنوان همکار و مشاور در افغانستان حضور خواهند داشت، توجیهی پیدا کند...
خبرگزاری فارس: انتخاب جان کری چه تاثیری بر آینده تحولات افغانستان خواهد داشت؟

منبع : خبرگزاری فارس


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ شنبه ۹ دی۱۳۹۱ ] [ 1:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]
آغاز اولین مرحله از خروج نیروهای استرالیا از افغانستان

جمعه 8 دی 1391 | 14:13
استرالیا، به منظور اجرای طرح خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۳، عقب‌نشینی نیروهای خود از این کشور را آغاز کرده است."مایکل کرانی" فرمانده نیروی دفاعی استرالیا در منطقه عملیاتی خاورمیانه گفته است که تجهیزات نظامی و وسایل نقلیه جنگی در حال حاضر، در راه بازگشت به وطن هستند و در همین حال بخش عمده‌ای از نیروی دریایی و پرسنل نیروی هوایی نیز برای خروج از افغانستان پیش از سال ۲۰۱۴ آماده می‌شوند. کرانی در ادامه افزود: «من می‌توانم به افرادی که در افغانستان حضور دارند، بگویم که به پایان نزدیک می‌شویم و هیچ شکی در این مورد وجود ندارد.»این فرمانده استرالیایی در ادامه تاکید کرد: «ما کمتر بر روی افغان‌ها تمرکز خواهیم کرد و بیشتر بر نقل و انتقال افراد و تجهیزات خود متمرکز می‌شویم.»در چند ماه گذشته و با افزایش خشونت‌ها علیه نیروهای خارجی در افغانستان،دولت استرالیا، برای خروج نیروهای خود با فشار افکار عمومی مواجه شده است.استرالیا ۱۵۰۰ سرباز در افغانستان دارد. از آغاز حمله ائتلاف به رهبری امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، دست کم ۳۹ سرباز استرالیایی کشته و بیش از ۲۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.حمله ائتلاف به رهبری امریکا منجر به حذف طالبان از قدرت شد، ولی ناامنی در سراسر این کشور همچنان باقی مانده است. سربازان خارجی ائتلاف به رهبری امریکا در حال برنامه‌ریزی برای خروج از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ و واگذاری مسئولیت‌ها به دولت افغانستان هستند.


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان، کشور استرالیا
[ شنبه ۹ دی۱۳۹۱ ] [ 1:4 ] [ ابراهیمی ] [ ]

افشای جنایت و هتک حرمت جدید اشغالگران آمریکایی

 اجساد کشته های افغانستان ؛ خوراک سگ های نظامیان آمریکایی...؟!!! 

این روزها شنیدن اخبار هتک حرمت و شکستن حریم انسانی به هر شیوه و طریقی توسط اشغالگران آمریکایی و مدعیان حقوق بشر و دمکراسی از گوشه و کنار جهان و علی الخصوص از کشورهای عراق و افغانستان بسیار شنیده می شود و اندک وجدان درونی انسان ها شقی هم مانع از پنهان ماندن جنایات مختلف ظالمان و طواغیت و عمال و دست نشانده های آنان می گردد.

در مورد استفاده اشغالگران آمریکا از وجود سگ ها برای تحت فشار دادن و شکنجه دادن زندانیان در عراق ، گوانتانمو ... اخبار فراوانی شنیده شده است و لیکن شنیدن خبر هتک حرمت به جنازه ها و اجساد کشته ها و قرار دادن آنها به عنوان خوراک سگ ها ؛ جنایت جدیدی است که این روزها وجدان بسیاری از انسان های آزادیخواه و نهادهای مستقل حقوق بشری در کشورهای مختلف جهان را به تحقیق بیشتر پیرامون وقوع چنین جنایتی وا داشته است.

جان جردن ؛ افسر ارتش آمریکا در خاطرات خود به این جنایت وقیحانه ی اشغالگران آمریکایی اعتراف کرده و می نویسد :

"... از فرماندهان عالی در پنتاگون دستور رسیده بود که اجساد کشته شدگان عضو طالبان و القاعده را به خویشاوندان شان تحویل ندهیم، آنان این اقدام را مجازاتی برای افرادی دانستند که در حوادث تروریستی دست داشته اند...

...چون اجساد را به خانواده های قربانیان تحویل نمی دادیم راهی جز این نداشتیم که اجساد را به عنوان وعده های غذایی در برابر سگ های ارتش قرار دهیم در نتیجه بسیاری از این قربانیان طعمه سگ ها شده بود...

...ما با چشمانمان می دیدیم که چگونه سگ ها جسد انسان ها را پاره پاره می کردند در نتیجه به همراه چند تن از افسران به فرماندهان بالاتر اعتراض کردیم و حتی تهدید کردیم اگر این روند ادامه یابد به نافرمانی نظامی اقدام خواهیم کرد در نتیجه فرماندهان مجبور شدند رفتارشان را عوض کنند و دستور دفن جمعی کشته ها را صادر کنند... "

اکنون این سئوال مهم پیش می آید که دولت افغانستان و دولتمردان آن کشور با این همه جنایات شناخته شده در حق شهروندان آن کشور و بسیاری از جنایات دیگر اشغالگران آمریکایی که هنوز افشاء نگردیده است ؛ چگونه تفاهم نامه همکاری و دوستی بلند مدت را امضاء کرده و با این جنایتکاران هم پیمان و هم کاسه می شود؟!!!

http://img.irna.ir/1390/13900516/30510500/30510500-1509096.jpg خاطره یک زن زندانی از ابوغریب


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۳۰ تیر۱۳۹۱ ] [ 3:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

مولوی محمد مختار مفلح

یادگار جهاد اسلامی افغانستان

یاور دیرین شهید احمد شاه مسعود

فریادگر مظلومیت فلسطین در افغانستان

به دنبال عارضه ضرب و شتم افراد مسلح ناشناس ؛ روانه بیمارستان  شد...

مولوی محمد مختار مفلح از معدود مبارزان مسلمان افغانستان و از بازماندگان و یادگاران جهاد مقدس افغانستان علیه اشغالگران شوروی و یاران دیرین شهید احمد شاه مسعود است ؛ که پرچم یاری از مظلومان فلسطین و قدس شریف را طی سال های گذشته بر دوش گرفته و لختی از این مبارزه قلمی و قدمی باز نایستاده است.

به همین سبب دشمنان کینه توز اسلام به انحای مختلف تلاش نمودند تا فعالیت های این مجاهد افغانستانی را به انحاء مختلف سرکوب و او را خانه نشین نمایند.

حمله چندی قبل افراد ناشناس مسلح به منزل وی و وارد آوردن ضربات مختلف تفنگ به سر و صورتش ؛ چندی قبل او را راهی بیمارستان برای عمل جراحی در دیار غربت در کشور هندوستان کرد.

نویسنده و سخنران ضد اشغالگری و ضد صهیونیستی افغانستانی ؛ این روزها در سکوت رسانه های به اصطلاح آزاد از نوع دمکراسی تفنگ و گلوله و خون و آتش در آن کشور ؛ دوران نقاهت خویش را می گذراند.

اشغالگران آمریکایی و مدعیان دروغین حقوق بشر با فشار روز افزون به ارگان های امنیتی و دولتی افغانستان ؛  هر روز و به بهانه های واهی عرصه را بر مبارزان و مجاهدان راه حق و حقیقت در آن کشور  تنگتر می نمایند ؛ تا شاید آنها را از این مسیر حق باز دارند و لیکن مجاهدان و مبارزانی که دل به خدا سپرده و جان بر کف گرفته و در آرزوی دیرین شهادتشان روزشماری می کنند و از بوته آزمایش ها و امتحانات سخت دوران اشغالگری گذشته مستکبران در افغانستان سر بلند بیرون آمده اند ؛ هرگز در برابر دشمنان قسم خورده امروز اسلام و افغانستان باز ننشسته و عقبگرد نخواهند کرد.

قدر مسلم خون پاک هزاران شهید افغانستانی و آه مظلومیت میلیون ها نفر از مردم آن سرزمین اجازه ادامه حضور اشغالگران را در این کشور مسلمان نخواهد داد و دیری نخواهد گذشت که اشغالگران آمریکایی و غربی با خفت و خواری و رسوایی ؛ سرزمین افغانستان را ترک خواهند کرد.

امیدواریم این مبارز خستگی ناپذیر افغانستانی نیز مجدداً سلامتی و شفای خود را از خداوند متعال بازستانده و با نزدیک شدن ایام روز جهانی قدس در ماه مبارک رمضان ؛ باری دیگر شاهد حضور پر رنگش در دفاع از قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین در آن کشور باشیم...


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۱ تیر۱۳۹۱ ] [ 14:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

ترکیه در هرات و مزار شریف کنسولگری ایجاد می کند... 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Herat_province_detail_map.png

...احمد داوود اغلو وزیر خارجه ترکیه در دیدار با حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از ایجاد دو کنسولگری آن کشور بزودی در دو شهر بزرگ افغانستان خبر داد...

...آقای اوغلو هر چند از این دو ولایت بزرگ نام نبرد؛ اما یک مقام افغان در ارگ ریاست جمهوری که نخواست از وی نامی گرفته شود به خبرگزاری هریوا نیوز گفته است که احتمالا یکی از دو کنسولگری در شهر هرات و کنسولگری دیگر ترکیه در شهر مزار شریف ایجاد خواهد شد...

...در حال حاضر کشورهاری ایران ؛ آمریکا ؛ پاکستان ؛ ترکمنستان و هند در شهر هرات کنسولگری‌هایی را ایجاد کرده اند. اخیرا ایتالیا نیز اعلان کرده است که به ایجاد یک نماینده گی سیاسی در شهر هرات اقدام کرده است. باایجاد کنسولگری های ایتالیا و ترکیه در شهر هرات؛ شمار سرکنسولگری های کشورهای خارجی در این شهر به هفت نماینده گی خواهد رسید...


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ ] [ 8:56 ] [ ابراهیمی ] [ ]

برگزاری دومین کنفرانس همکاری های اسلامی برای صلح افغانستان در کابل

...دومین کنفرانس بین المللی تحت عنوان همکاری های اسلامی برای صلح افغانستان روز سه شنبه با حضور علما، دانشمندان و روحانیون برای سه روز در هوتل کابل استار آغاز به کار کرد...

...در این کنفرانس سه روزه اشتراک کنندگان روی اهمیت تعالیم اسلامی در آوردن صلح و ثبات در افغانستان، تجربه سازمان ملل در حمایت از پروسه صلح افغانستان، نقش نهاد های علمی، میراث فرهنگی و نقش علما در پروسه صلح افغانستان بحث و گفتگو خواهد کرد...

...این کنفرانس از 30 جوزا به مدت سه روز در کابل با حضور نمایندگان 5 کشور هند، پاکستان، مصر، تاجیکستان و مسلمانان مقیم امریکا برگزار شده است...

...نخستین نشست اين کنفرانس، در ماه قوس سال ١٣٩٠ با اشتراک علمای دینی افغان و کشورهای مختلف، در شهراستانبول ترکیه دایرگردیده بود...

...این کنفرانس توسط انستتیوت مطالعات افغانستان و موسسه انکشاف جامعه مدنی به همکاری مرکز ادیان، صلح و حل منازعات دانشگاه جورج میسن، دانشگاه کابل، اکادمی علوم افغانستان و دانشگاه باستون امریکا بر گزار گردیده است...

...داکتر یوسف نیازی وزیر حج و اوقاف در مراسم افتتاحیه این کنفرانس گفت: میراث فرهنگی اسلامی افغانستان در حمایت از پروسه صلح و سایر ارزش های اسلامی که در این سر زمین وجود دارد، دفاع می کند.
  معنی صلح و امنیت برای ملت مومن افغانستان، اسلامیت، انسانیت، ایمان و تقوا است صلح برای هر فرد این ملت ضروری است ...

...صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح در این نشست ضمن بیان اینکه جایگاه علما در میان مردم برای آوردن صلح در کشور مهم هست افزود: علما باید مردم را برای صلح تشویق نمایند و در برابر کسانی که اسلام را با خشونت معرفی می کنند، ایستادگی کنند.تلاش های شورای عالی صلح، زمانی می تواند مثمرثمر واقع شود که حمایت دولت، مردم، علما و جوانان افغانستان را با خود به همراه داشته باشد...

موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ ] [ 8:31 ] [ ابراهیمی ] [ ]

گزارش تصویری:

افتتاح دفتر "شورای اخوت اسلامی" ولایت هرات افغانستان

...دفتر شورای اخوت اسلامی با حضور علما و روحانیون، دانشمندان، روشنفکران و اقشار متدین مردم ولایت هرات ظهر روز پنجشنبه 25 جوزا/خردادماه 1391  طی مراسمی رسما کار خود را آغاز نمود...

...مولوی سید احمد آخوندزاده مسئول شورای اخوت اسلامی ولایت هرات ضمن تأکید بر تقریب مذاهب ، گفت: این نهاد متشکل از 50 تن از علمای اهل سنت و تشیع می باشد که جهت بارور ساختن وحدت ملی و یکپارچگی اسلامی فعالیت خواهند داشت...
 
...برخی از علمای دینی حاضر در این محفل خاطرنشان کردند: در حال حاضر که کشورمان به شدت تحت تأثیر فرهنگ دشمنان اسلام و بیگانگان قرار گرفته، این وظیفه‌ی علمای دین است تا با ارشادات خود، اذهان عمومی را در ارتباط با شرایط حساس کنونی روشن سازند...

...خلیفه صاحب نوین خطیب مسجد جامعه نوین ولایت هرات ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آشفته کشورهای اسلامی بخصوص افغانستان، گفت: امروزه شکست و انحطاطی که در زمینه های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی دامن گیر مسلمانان شده، به تشدد و پراکندگی ما برمی گردد...انسانی که دانشمند و عالم باشد و آیات قرآن را خوانده، نمی تواند بی تفاوت بنشیند و راه تفرقه و اختلافی را که امت اسلامی می پیماید، به نظاره بنشیند...امروزه دشمنان اسلام با هرگونه مکر و فریب در پی ایجاد تفرقه و تشدد بین ملل اسلامی هستند...بیایید دست به دست هم داده برای یکپارچگی امت اسلامی قدم های موثر برداریم و بیشتر از پیش اخوت اسلامی را نه در شعار بلکه در عمل پیاده نماییم...خداوند بدترین قوم را بر سر ما حاکم نموده و نزدیک است که لگد مال زورمندان تاریخ شویم...

...حجت السلام والمسلمین روحانی مسئول مجمتع قرآن و عترت در ولایت هرات گفت: علما و دانشمندان رهبری امت اسلامی را به عهده گرفتند و مردم بر اساس اعتقادات دینی و اسلامی شان این رهبری را قبول دارند...ما امروز نسبت به اسلام مسئول هستیم، اسلامی که مورد تهاجم بیگانگان قرار گرفته و همانطور نسبت به ملت شریف افغانستان مسئول هستیم، ملتی که در واقع ولی نعمت ما هستند، همه چیزشان را در طبق اخلاص گذاشتند تا اسلام ناب محمدی و امنیت سراسری در افغانستان پیاده گردد...امروزه با توجه به شرایط خاصی که در جامعه حکم فرما است، علما باید بسیار آگاه به زمان باشند و توطئه ها و اختلاف ها را به درستی درک کنند و بدانند که از چه طریق و منبعی به مسائل اختلاف برانگیز دامن زده می شود...اگر ما عالم و آگاه به زمان خود باشیم، هیچ گاه دنباله رو چنین افراد و اشخاصی نشده و توطئه های دشمنان اسلام که به قرآن و پیامبر ما رحم نمی کنند، قرار نخواهیم گرفت...

...پوهنمل حق پرست منشی اول شورای اخوت اسلامی ولایت کابل گفت: شورای اخوت اسلامی متعلق به همه‌ی مردم افغانستان است که هیچ گونه تبعیض قومی، زبانی و مذهبی را نمی پذیرد...امروزه در جهان اسلام حیله های غرب به گونه ای است که لحظه به لحظه ما را تهدید نموده تا با ایجاد تفرقه بر جامعه اسلامی ما حکومت نمایند...این رسانه ها با پشتیبانی از دین ستیزی و ایجاد تفرقه میان جامعه‌ی اسلامی افغانستان، قصد دارند تا سلطه‌ی بیگانگان را بر مردم افغانستان تثبیت نمایند...در این مقطع حساس تاریخی نیاز مبرم به حفظ وحدت داریم تا علما با وحدت نظر، یکپارچگی خود را حفظ نموده، مردم را به وحدت و برادری سوق دهند...تمام رسانه ها، منابر، تکایا و مساجد، مراکزی هستند که به منظور رساندن پیام خدا به خلق خدا، مردم را به وحدت، برادری و اخوت دعوت می نمایند...


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ شنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۱ ] [ 8:16 ] [ ابراهیمی ] [ ]
  حاشیه های "کنفرانس قلب آسیا"در کابل  

  مواضع مقامات در ملاقات ها ؛ افتتاح کنسولگری آمریکا در هرات...  

روز پنجشنبه 25جوزا/خرداد1391 اجلاس یک روزه كشورهای همسایه دور و نزدیك افغانستان موسوم به "کنفرانس قلب آسیا"  با حضور مقامات مختلف از کشورهای همسایه افغانستان ، برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای و چندین نهاد بین المللی در شهر کابل برگزار شد...

دیدار وزیر خارجه ایران با

رئیس جمهوری افغانستان

معاون وزیر امور خارجه کشور چین

وزرای خارجه افغانستان،آلمان،انگلیس،ترکیه،تاجیکستان،قزاقستان 

http://www.iranvij.ir/wp-content/uploads/2012/03/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86.jpghttp://irdiplomacy.ir/Images/Article/zdfv%20zdfb.jpgعلی اکبر صالحی  معاون دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی شد

**سخنان دکتر علی اکبر صالحی:

الف ـ در اجلاس:

...جمهوری اسلامی ایران براساس تعهدات خود در اجلاس های بین المللی مشاركت فعالی در ابعاد گوناگون از جمله بازسازی افغانستان داشته است...

...این نشست مكمل ابتكارات گذشته و زمینه ای برای افزایش همكاری های موثر در جهت منافع و مصالح مردم افغانستان است...

...جمهوری اسلامی ایران بر نقش كشورهای همسایه در روند برقراری صلح و ثبات در افغانستان تاكید دارد...

...توسعه شبكه راه های منتهی به مرزهای مشترك با افغانستان ،امتداد شبكه های آب،برق و مخابرات تا مرز این كشور،افزایش ظرفیت بندر چابهار بعنوان نزدیك ترین بندر به خاك افغانستان ،احداث پایانه ها و تسهیلات در عوارض و تعرفه های گمركی و برقراری پرواز هوایی را از جمله اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه كمك های اقتصادی به افغانستان است...

جمهوری اسلامی ایران بر استحكام مناسبات دیرینه و رو به رشد جمهوری اسلامی ایران و افغانستان تأکید دارد...

جمهوری اسلامی ایران مراتب نگرانی ایران از رشد فزاینده ناامنی،خشونت و كشته شدن انسان های بیگناه و نقض حقوق بشر توسط نیروهای خارجی را ابراز می نماید...

...حضور 10 ساله نیروهای خارجی تبعاتی همچون افزایش وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان،رشد و نهادینه شدن تروریسم، افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر،فزونی جرایم سازمان یافته ،كشتار وسیع غیرنظامیان و تخریب شهرها و روستاها در نقاط مختلف افغانستان را به دنبال داشته است...

...جمهوری اسلامی ایران از توافق ناتو و افغانستان برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا سال 2014 و واگذاری امنیت به نیروهای ملی استقبال می كند...

...شواهد نشان می دهد برخی كشورها جهت تحقق اهداف فرامنطقه ای قصد طولانی كردن حضور نظامی خود در افغانستان را دارند كه این امر با جهت گیری كشورهای منطقه و جامعه جهانی مبتنی بر راه حل های صلح آمیز مغایرت داشته و افغانستان را به عرصه رقابت های امنیتی تبدیل می كند...

... گسترش تولید و قاچاق مواد مخدر و مصرف آن ؛ تهدیدی برای ایده های ارزشمند انسانی است و حل مشكل مبارزه با قاچاق مواد مخدر متضمن اهتمام كامل بین المللی است...

...شبكه قاچاق مواد مخدر در افغانستان جزء جدایی ناپذیر گروه های تروریستی است كه از درآمد آن برای اهداف تروریستی خود بهره مند می گردند...

...جمهوری اسلامی ایران از فعالیت های گروه اجلاس كشورهای همسایه دور و نزدیك افغانستان به دلیل تقویت همكاری های منطقه ای استقبال می نماید و برقراری امنیت و توسعه در افغانستان را نتیجه همكاری های كشورهای منطقه به خصوص همسایگان می داند...

ب ـ در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان:

...از ایجاد پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک افغانستان ابراز نگرانی کرد...

...با توجه به سوابق طولانی آمریکایی‌ها در دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر ، نیات و اهداف آنها [آمریکاییها] را صادقانه نمی‌دانیم و این موجب نگرانی جمهوری اسلامی ایران است...

...نظر به تاریخ و فرهنگ مشترک دو کشور، ‌چشم‌انداز مثبتی برای توسعه و انسجام این روابط وجود دارد...

...آمادگی ایران را برای اجرای پروژه‌های عمرانی در افغانستان اعلام کرد...

...ابلاغ پیام دکتر محمود احمدی نژاد را برای دعوت رسمی از رئیس جمهور افغانستان به منظور شرکت در اجلاس غیر متعهد ها در تهران...

ج ـ در دیدار با وزیر خارجه افغانستان:

...جایگاه ویژه افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی و اقتصادی بر اهمیت و ضرورت صلح و ثبات، رفاه و امنیت در افغانستان...

...اهمیت توسعه و ارتقای روابط دو جانبه و درخواست افزایش همكاری های اقتصادی به ویژه در حوزه حمل و نقل، انرژی، تقویت و توسعه تجارت دو جانبه...

...اهمیت نقش كشورهای همسایه در برقراری توسعه پایدار در افغانستان...

**سخنان حامد کرزی؛رئیس جمهوری افغانستان:

...افغانستان در عالیترین سطح در نشست اجلاس کشورهای غیرمتعهد شرکت می‌کند...

...روابط دو جانبه تهران و کابل تاکنون به این میزان دوستانه و رو به رشد نبوده است...

**سخنان زلمای رسول؛وزیرخارجه افغانستان:

...قدردانی از حضور هیات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران در اجلاس همسایگان نزدیك و دور افغانستان...

...نقش مهم ایران در دستیابی به صلح، امنیت و ثبات در افغانستان...

**سخنان گیدو وستروله؛وزیر خارجه آلمان:

...از حضور موثر ایران و پاکستان به عنوان همسایه های مهم و تاثیرگذار افغانستان در نشست های بین المللی کشورهای قلب آسیا استقبال کرد...

...صلح، ثبات و آرامش دائمی در افغانستان باید با کمک کشورهای همسایه محقق شود و کشورهای همسایه این کشور باید از صلح و ثبات در افغانستان حمایت کنند...

...اگر ما خواهان افغانستان باثبات هستیم، مهم است که همه همسایگان افغانستان نیز برای دستیابی به این هدف و در این راه با ما شریک باشند...

...شرایط موجود را فرصت مناسبی برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران دانست و ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای هسته ای غرب با ایران در مسکو با موفقیت برگزار شود...

**گفتگو با ویلیام هیگ؛وزیر خارجه انگلیس:

...گفتگو پیرامون وضعیت اتباع ایرانی مقیم انگلیس، تحولات سوریه و تاکید جمهوری اسلامی ایران برضرورت حل و فصل مشکلات بر اساس طرح کوفی عنان و همچنین اجلاس آتی جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در مسکو...


دیدارحامد کرزی

با ویلیام برنس معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا

USDM

حامد کرزی:

...سفر اخیرش را  به کشور چین موفقیت آمیز خوانده گفت که افغانستان عضویت ناظر را در سازمان همکاری های شانگهای بدست آورد و همچنان سران کشور های منطقه، خصوصاً روسیه و چین حمایت شانرا از امضای سند همکاری های ستراتیژیک افغانستان با امریکا و برخی از کشور های جهان، نیز ابراز کردند...

... با اشاره بر امضای سند همکاری های ستراتیژیک با امریکا و برخی از کشور های جهان گفت که افغانستان اساسات روابطش را با کشور های جهان مستحکم کرده است و تعهد قوی جامعه جهانی را با خود دارد، پس اکنون ما باید روی مبارزه علیه فساد و تقویت حکومت داری خوب بیشترکار نمائیم...

... به همین منظور من پنجشنبه آینده نشست ویژه ای را با اعضای مجلسین شورای ملی دایر میکنم و در مورد نیاز های افغانستان به حکومت داری خوب، تقویت نهاد های دولتی و مبارزه با فساد، با آنها صحبت خواهم کرد...


افتتاح کنسولگری آمریکا در هرات

http://harivanews.net/wp-content/uploads/2012/06/american-in-herat.jpg

سفر ویلیام برنس به هرات:

نخستین سرکنسولگری ایالات متحده امریکا در افغانستان روز چهارشنبه 24 جوزا/خرداد 1391 در سکوت رسانه ای و بدون دعوت از خبرنگاران حوزه جنوب غرب افغانستان ، در شهر هرات با حضور ویلیام برنس معاون وزیر خارجه امریکا ؛ رایان کراکر سفیر آن کشور در افغانستان و والیان هرات ، بادغیس و فراه افتتاح شده  است.

بردهانسن سرکنسول امریکا در هرات می گوید که سرکنسولگری این کشور در این ولایت برای صدور ویزا ایجاد نشده و بلکه آنچه او تعقیب برنامه‌های انکشافی و سرمایه‌گذاری‌های امریکا در حوزه غرب افغانستان  بویژه هرات عنوان کرد؛ دلیل اصلی ایجاد این نماینده‌گی در این منطقه بوده است.

شمار زیادی از نمایندگان و خبرنگاران رسانه های محلی و سراسری افغانستان می گویند که برخلاف عرف از آنها برای اشتراک در مراسم افتتاحیه دعوت نشده حتی پس از حضور ژورنالیستان در محل کنسولگری از ورود آنها ممانعت به عمل آمده است.

عباس پویا یکتن از خبرنگاران در واکنش به این اقدام مسئولین کنسولگری امریکا گفت:  این خلاف تمام شعارهای آزادی بیان کشورهای غربی و همچنان اصول و معیار های جهانی روزنامه نگاری میباشد.
وی میافزاید: مسئولین کنسولگری آمریکا در محفل افتتاحیه ی تنها از رسانه های هم سو با خود دعوت به عمل آورده بودند و جای رسانه های ملی و مردمی افغانستان که فعالیتهای نیروهای خارجی را با حساسیت دنبال می کنند، خالی بود.

 نعمت الله اسحاقزی یک تن از روزنامه نگاران فعال ولایت هرات میگوید: این اقدام مسئولین کنسولگری آمریکا نشان دهنده این می باشد که رسانه های حاضر در مراسم، هم سو با آنان بوده و پخش خبر افتتاحیه ی سفارشی بوده است...


دیدار حامد کرزی

 با معاون وزارت خارجه جاپان(ژاپن)

Japan

حامد کرزی:

...با اشاره به کنفرانس توکیو گفت که این بار اول نیست که جاپان کنفرانس مهم بین المللی را در ارتباط به افغانستان میزبانی می کند. کشور دوست جاپان در طول ده سال گذشته کمک های سخاوتمندانه ای به افغانستان کرده است...

... پرستیژ و جایگاه خاص که جاپان در میان کشور های جهان دارد و همچنان پلان و دورنمای اقتصادی را که حکومت افغانستات برای کنفرانس توکیو طرح کرده است، باعث موفقیت کنفرانس توکیو خواهد گردید...

...افغانستان پس از امضای سند های همکاری های ستراتیژیک با برخی از کشور های جهان و اشتراک موفقانه اش در اجلاس سران همکاری های شانگهای در چین، حمایت قوی جامعه جهانی را بدست آورده است...

...اکنون بر افغانهاست تا در زمینه تقویت نهاد های دولتی، حکومتداری خوب و محو فساد بیشتر از پیش تلاش نماید و از فرصت های که بدست آمده است، استفاده اعظمی کند...


دیدار حامد کرزی

 با وزیر امور خارجه آلمان

GM FM

حامد کرزی:

...ضمن اینکه سفر اخیرش را به کشور چین پر دستآورد خوانده، گفت که کشور های منطقه بخصوص روسیه و چین از امضای سند های همکاری ستراتیژیک افغانستان با کشورهای جهان حمایت نموده و پشتیبانی شانرا اعلام داشتند...

... از همکاری و مساعدت آلمان در عرصه های مختلف به افغانستان بخصوص تعهد 150 میلیون یورو کمک آن کشور در زمینه تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، اظهار قدردانی کرد...

...حکومت افغانستان در دو سال آینده روی حکومتداری خوب و محو فساد توجه خویش را متمرکز خواهد کرد...


دیدار حامد کرزی

با وزیر امور خارجه پاکستان

Paki FM

خانم حنا ربانی کهر:

... مردم دو کشور قربانی تروریزم و افراطیت شده اند و ما علاقمند هستیم تا گفتگو های صلح در عمل پیاده گردد...

... قرار است بزودی صدراعظم آن کشور به افغانستان سفر نماید و با رئیس جمهور  و سایر مقامات کشور در ارتباط به تعیین گام های بعدی پروسه صلح، گفتگو و مذاکره کند...

...ما در زمینهء حمایت از پروسه صلح افغانستان، متعهد می باشیم...

...افغانستان و پاکستان تجربه های خوبی را از تاریخ کسب نموده اند و باید فضای اعتماد میان دو کشور بیشتر گردد...

حامد کرزی:

...ضمن اینکه نقش پاکستان را در پروسه صلح افغانستان با اهمیت خواند، گفت که هر آنچه در توان داریم بخاطر عملی کردن پروسه صلح انجام خواهیم داد...

... صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح، قرار است سفری به عربستان سعودی و پاکستان داشته باشد و امیدوار هستم با ایشان همکاری های لازم صورت گیرد...

...با اشاره به سفر اخیرش به کشور چین گفت که کشور های منطقه بخصوص روسیه و چین از امضای سند های همکاری ستراتیژیک افغانستان با کشورهای جهان حمایت شانرا اعلام کردند...

دیدار حامد کرزی

با وزیر خارجه بریتانیا

http://irdiplomacy.ir/Images/Article/zdfv%20zdfb.jpg

...وزیر خارجه بریتانیا گفت که در رابطه به نقش پاکستان در پروسه صلح افغانستان با مقامات پاکستان صحبت کرده است و اظهار امیدواری نمود تا افغانستان و پاکستان بتوانند به همکاری های مزید و مذکرات شان در این رابطه ادامه دهند...

  ...حامد کرزی گفت که برای کشور های منطقه راه دیگری وجود ندارد به جز اینکه دست به هم داده و در برابر پدیده شوم تروریزم و افراطیت با قاطعیت، واقع گرایانه و صداقت مبارزه کنند...


دیدار حامد کرزی

با معاون وزارت امور خارجه چین

حامد کرزی:

...ابتدا از مهمان نوازی و استقبال گرم حکومت چین از هیات عالی رتبه افغانستان در سفر اخیر شان به آن کشور، اظهار قدردانی نمود و از حسن نیت حکومت چین که باعث موفقیت این سفر گردید، تمجید بعمل آورد...

...ضمن اینکه به همکاری بیشتر کشور های منطقه در امر مبارزه تروریزم تاکید کرد، گفت که کشور های منطقه باید در همکاری صادقانه علیه تروریزم و افراطیت مبارزه نمایند...

خانم فویینگ:

...از دیدار با رئیس جمهور اظهار خرسندی کرد و عضویت افغانستان را بحیث ناظر در سازمان همکاری های شانگهای تبریک گفت...

...ما انتقال مسئولیت های امنیتی را در افغانستان از نزدیک تعقیب می کنیم و چین در چوکات همکاری های دو جانبه به هر نوع کمک و همکاری با افغانستان حاضر است...

...چین خواهان صلح و ثبات در افغانستان می باشد، زیرا صلح و ثبات در افغانستان باعث امن و ثبات منطقه می شود...

...چین در این ارتباط مذاکرات میان افغانستان و پاکستان را حمایت می کند و امیدوار است که هر دو کشور در این راستا به موفقیت های دست یابند...

...حکومت افغانستان می تواند کمک بلا عوض  150 میلیون یوان چین را به اساس اولویت های خویش به مصرف برساند...


دیدار حامد کرزی

با معاون وزارت امور خارجه عربستان سعودی

... ترکی سعود معاون وزیر خارجه سعودی گفت که صلح، ثبات و امنیت در افغانستان برای عربستان دارای اهمیت می باشد...

... وی ضمن حمایت کشورش از پروسه صلح افغانستان، بر نقش همکاری پاکستان در این پروسه تاکید کرد و صلح و ثبات را در افغانستان باعث صلح و ثبات در پاکستان دانست...

...حامد کرزی از کمک و مساعدت های عربستان سعودی و از توجه و نقش برجسته خادم الحرمین و الشریفین ملک عبدالله پادشاه عربستان در زمینه کمک و همکاری با افغانستان،  اظهار قدردانی نمود...


دیدار حامد کرزی

با وزیر امور خارجه قزاقستان

Kazaq

یرژان قاضی خانوف :

...از روابط دیپلوماتیک افغانستان و قزاقستان بیست سال می گذرد و قزاقستان می خواهد روابط صادقانه خود را بیشتر با افغانستان گسترش دهد، زیرا افغانستان در سیاست خارجی این کشور جایگاه مهم دارد...


... قزاقستان از تقویت نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کند و جهت نیرومندی بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان، مبلغ دو میلیون دالر کمک را تعهد می نماید...

 حامد کرزی:

...از حمایت قزاقستان به عضویت افغانستان بحیث کشور ناظر در سازمان همکاری های شانگهای تشکری کرد و ضمن تاکید بر همکاری های منطقوی گفت که آینده بهتر منطقه، به انکشاف و پیشرفت افغانستان وابسته است...

... نقش قزاقستان را در منطقه با ارزش خواند و تاکید کرد که در چوکات همکاری های دو جانبه، گسترش روابط میان افغانستان و قزاقستان یک ضرورت است...

...باید کشور های منطقه برای از بین بردن افراطیت و تروریزم دست به دست هم دهند...


دیدار حامد کرزی

با دبیر سازمان همکاری های اسلامی

احسان اوغلو خواستار حمایت از اسرای فلیسطینی شد

...در این دیدار هر دو جانب بر علاوه اینکه بر وحدت کشور های اسلامی تاکید کردند، همکاری های منطقوی را برای رفاه اقتصادی و مبارزه علیه افراطیت و تروریزم، مهم خواندند...  

...آقای اکمل الدین اغلو گفت که سازمان کنفرانس اسلامی از پروسه صلح افغانستان حمایت اش اعلام می کند و از تلاش های حکومت افغانستان در جهت برقراری صلح، قدردانی می نماید...


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۲۶ خرداد۱۳۹۱ ] [ 17:20 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اجلاس كشورهای همسایه دور و نزدیك افغانستان موسوم به"قلب آسیا"در کابل

http://www.khaama.com/wp-content/uploads/2012/06/Hamid-Karzai2.jpg

اجلاس یک روزه كشورهای همسایه دور و نزدیك افغانستان موسوم به "کنفرانس قلب آسیا" به‌ منظور اتخاذ تدابیر مشخص در امر مبارزه با تروریزم در منطقه، حوادث طبیعی، مواد مخدر و همچنین تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی و با حضور مقام های 13 كشور منطقه ای، 12 كشور فرامنطقه ای و همچنین 13 نهاد بین المللی روز پنجشنبه 14 جون 2012 میلادی مطابق با  25 جوزا(خرداد) 1391 و به ریاست مشترک وزیران امور خارجه افغانستان و ترکیه در شهر کابل برگزار شد.

در این اجلاس وزرای امور خارجه و نمایندگان ارشد کشورهای جمهوری آذربایجان، جمهوری خلق چین، جمهوری هند، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرغزستان، جمهوری اسلامی پاکستان، فدراسیون روسیه، کشور شاهی عربستان سعودی، جمهوری تاجیکستان، جمهوری ترکیه، ترکمنستان، امارات متحدة عربی ، ازبکستان ، استرالیا، کانادا، دانمارک(دنمارک)، جمهوری عربی مصر، جمهوری فنلاند(فنلند)، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، جمهوری عراق، جمهوری ایتالیا، ژاپن(جاپان)، نروژ(ناروی)، اسپانیا، سوئد(سویدن)، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا و همچنین بنیاد آغاخان(شبکة انکشافی آغاخان)، مجمع همکاری های اقتصادی منطقوی آسیای میانه، سازمان پیمان امنیت مشترک، کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا، سازمان همکاری های اقتصادی، مجمع همکاری های منطقوی جنوب آسیا، سازمان همکاری های شانگهای، اتحادیة اروپا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی ناتو ، سازمان همکاری های امنیتی و اقتصادی اروپا، و سازمان ملل متحد حضور داشتند.

در این اجلاس علاوه بر آقای حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان ؛ وزاری خارجه جمهوری اسلامی افغانستان ، جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری اسلامی پاکستان ، ترکیه ، روسیه و...به سخنرانی پرداختند و پیام بانکی مون دبیرکل سازمان ملل نیز از طریق ویدئو کنفرانس پخش گردید.

همچنین میهمانان این اجلاس ظهر روز پنجشنبه در ضیافت ناهار که از سوی ریاست جمهوری افغانستان پیش بینی شده بود ، شرکت کردند.

اجلاس کابل در واقع ادامه تلاش‌های بین المللی صورت گرفته در نتیجه کنفرانس قبلی است که با همین هدف در تاریخ 2 نوامبر سال 2011 در استانبول (ترکیه) برگزار شد. در آن نشست ؛ هیئت‌هایی از 20 کشور جهان، از جمله روسای جمهوری افغانستان، پاکستان، ترکیه، وزرای امور خارجه آمریکا، روسیه، آلمان، چین، ایران، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و همچنین نمایندگان بلندپایه سازمان ملل متحد، ناتو و برخی سازمان‌های بین المللی بشردوستانه شرکت داشتند.

در ادامه ...

متن اعلامیه 36 ماده ای کنفرانس...

متن سخنرانی حامد کرزی در کنفرانس...


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۲۶ خرداد۱۳۹۱ ] [ 14:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تهاجم فرهنگی آمریکا به افغانستان

اجرای کنسرت موسیقی جاز آمریکایی در شهر هرات

http://files.afghanpaper.com/pics/201206/201206060435472617.jpg

در حالی که هنوز قلوب شکسته مردم افغانستان از خون و آتشی که هواپیماهای آمریکایی در حملات شبانه بر خانه و کاشانه مردم آن دیار به پا کرده اند ؛ غمگین و محزون است و هنوز زخمشان از هتک حرمت  این جنایتکاران به مقدسات دینی و انسانی و از جمله قرآن شریف التیام نیافته است و در غم عروج زنان و کودکان مظلوم و تجاوز به نوامیسشان به ماتم نشسته و سوگوارند ؛ آمریکاییان اشغالگر در این فضای خونین و محزون و سر مست از انعقاد پیمان استراتژیک با افغانستان ؛ تهاجم گسترده فرهنگی خود را بر علیه فرهنگ غنی ،سنتی و اصیل افغانان که در حوزه شبه قاره هند و ماوراء النهر از سوابق دیرین و کهنی برخوردار است  ، آغاز کرده اند.

آمریکاییان اشغالگر  درصددند تا با اجرای برنامه های تهاجم گسترده فرهنگی خود ؛ بنیان های دینی ، فرهنگی و سنتی مردم افغانستان را فرو ریخته و به مرور و با تبلیغ ضد ارزش ها و بازستاندن هویت مردم آن سرزمین ؛ ضد ارزش های خود را تحمیل و جایگزین نمایند.

بدین منظور اشغالگران آمریکایی پس از کابل ، شهر تاریخی و فرهنگی هرات را که مهد فرهیختگان علمی و ادبی و دینی از قرون گذشته تا کنون بوده است ؛ به عنوان نخستین هدف این تهاجم فرهنگی انتخاب کرده اند تا میزان بازخورد اجرای این تهاجم فرهنگی و واکنش های علماء ، فرهیختگان علمی و هنری و مردم آن ولایت را مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

هر چند اشغالگران آمریکایی از ترس واکنش مردم ، جرأت برگزاری چنین برنامه ای را به صورت عمومی و در منظر مردم متدین و مسلمان هرات پیدا نکردند و این برنامه ضد ارزشی و ضد فرهنگی را در پناه انواع سپرهای ایمنی و در غیاب فرهیختگان ادبی و فرهنگی افغانستان به به روی صحنه بردند و لیکن نفس اجرای این نوع برنامه های ضد ارزشی اشغالگران و حضور مقامات دولتی در این گونه محافل ؛ جای تعجب و تأمل فراوانی را بوجود آورده است.

اجرای کنسرت موسیقی جاز آمریکایی در ارگ هرات

به همین منظور از سوی اشغالگران آمریکایی و برای نخستین بار کنسرت موسیقی جاز آمریکایی توسط گروه سه نفری  گری جوهان گرین " Gary joh  green،  رادوس لای لورکویک"  “ Radoslav Lorkvic و پیتون توچترمن Peyton Tochterman از شهر ورجینیای ایالات متحده ای امریکا ، شام دوشنبه 16 جوزا/خردادماه 1391 در ارگ هرات در حضور والی (استاندار)هرات ، شماری از مسولان ادارات دولتی و ... و تحت تدابیر شدید امنیتی و در میان معدودی از افراد به اجرای برنامه پرداختند.

برادهانسن سرقونسول ایالات متحده امریکا درهرات گفته است  که این گروه  موسیقی برای اجرای برنامه های هنری از مدت هفت روز به این سو در هرات به سر می برند و لکچرهای آموزش هنر موسیقی و نقاشی را نیز برای لیسه‌ استاد کمال ‌الدین بهزاد و اتحادیه موسیقی دانان هرات تهیه کرده است.

موسیقی ابزار دیپلماسی فرهنگی آمریکا

استفاده از ابزارهای هنری و فرهنگی ؛ یکی از شیوه ها و برنامه های از پیش طراحی شده دستگاه دیپلماسی و سیاستمداران آمریکایی برای نفوذ و تأثیرگذاری در کشور های مختلف و از جمله جهان اسلام است.

در همین زمینه پایگاه اینترنتی روزنامه”هافینگتن پست” در مقاله‌ای به قلم “لیندا کانستنت” (Linda Constant) نوشت:

    ...خانم “هیلاری کلینتون” وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: “من فکر می‌کنم مواقعی وجود دارد که موسیقی بهتر از یک سخنرانی قادر به انتقال ارزش‌های آمریکایی است...

    ...در سال ۱۹۵۵ و در بحبوحه جنگ سرد، برنامه موسوم به مسیر ضرب‌آهنگ به‌دست گروهی از موسیقیدانهای سبک جاز آمریکایی طراحی شد. این موسیقی‌دانان وابسته به “مرکز لینکلن” بودند و قرار بود که سفیران فرهنگی آمریکا در سراسر کره زمین باشند...

    ...هر سال ۱۰ گروه موسیقی در یک فرآیند آزمون جامع انتخاب شده و برای برنامه‌های مختلف هیجان‌انگیز فرهنگی به سراسر جهان اعزام می‌شوند. این گروه‌های موسیقی در کشورهای مقصد چیزی در حدود یک هفته اقامت می‌کنند و بعضاً با هزاران نفر در طول سفرهای خود دیدار می‌کنند...

    ...برنامه مسیر ضرب‌آهنگ پس از سال ۲۰۰۵ در بیش از ۱۰۰ کشور پیاده شده که در بین آن‌ها می‌توان به کویت، اندونزی، قرقیزستان، موزامبیک، تانزانیا و سوریه اشاره کرد....

    ...هرچند که این امر ممکن است در وهله اول ساده به‌نظر برسد اما باید دانست که با توجه به خروجی‌های بسیار متنوع رسانه‌ها در نقاط مختلف دنیا، روابط بسیار پیچیده‌ای بر دیپلماسی فرهنگی حکمفرما است. در شرایطی که شبکه‌های ارتباطاتی ابعاد گسترده‌ای یافته‌اند می‌توان گفت که اهمیت برنامه مسیر ضرب‌آهنگ نیز افزایش یافته است...

    ...موسیقی از موانعی همچون زبان، مذهب، سیاست و … عبور می‌کند… هر چند که ما در عرصه دیپلماسی به مباحثات سیاسی و ارتباطات رسمی نیاز داریم اما علاوه بر این‌ها باید بتوانیم در سطح انسانی یکدیگر را بشناسیم.”...

    ...“به نظر من این امر یکی از مهم‌ترین‌ تفاوت‌های دیپلماسی فرهنگی در سال ۲۰۱۰ با همین دیپلماسی در سال‌های دهه ۱۹۶۰ میلادی است. در شرایط کنونی آموزش از مهمترین اجزای برنامه مسیر ضرب‌آهنگ به‌شمار می‌آید. ما با این ابزار نمی‌خواهیم فرهنگ آمریکا را به دیگران معرفی کنیم بلکه می‌خواهیم از تمامی موانع گذر کرده و ارتباط لازم را با مردم دیگر سرزمین‌ها برقرار کنیم.” ارتباطات فراملیتی از طریق موسیقی هدف نهایی مسیر ضرب‌آهنگ به‌شمار می‌رود...

    ...در شرایطی که موسیقی با سرعتی برق‌آسا از طریق اینترنت توزیع می‌شود، کوتاهی است است که به دنبال مخاطبان بیشتر نباشیم، با افزایش جاه‌طلبی‌های هنرمندانی که می‌خواهند در سطح جهانی مطرح شوند، تبادلات فرهنگی منجر خواهند شد تا فرهنگ‌های داخلی از طریق تعمیق روابط انسانی و درنوردیده شدن مرزهای فرهنگی ارتقا یابند...

همچنین پالی مسئول واحد مبادلات فرهنگی و علمی دفتر امور فرهنگی و آموزشی وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص می‌گوید:

    ...“ما در تلاش بودیم تا توجه مخاطبان بیشتر، بالاخص جوانان را جلب کنیم ، جاز فوق‌العاده است اما سبک‌های فوق‌العاده دیگری نیز وجود دارند که نشانگر توان فرهنگی در آمریکا هستند.”...

    ...نشان‌دادن تنوع فرهنگی در یک کشور تنها از طریق شیوه‌های کلیشه‌ای نظیر رسانه‌های خبری و تلویزیون ممکن نیست. در حالی که بعضاً نسبت به هزینه کردن پول در چنین اموری اعتراض می‌شود اما باید دانست که بودجه این‌گونه برنامه‌های غیرمتعارف در مقایسه با دیگر برنامه‌ها ناچیز بوده اما خروجی آن بسیار زیاد است...

لزوم هوشیاری مقامات و فرهیختگان افغان

به نظر می رسد اشغالگران آمریکایی با استفاده از مشغولیت های مختلف حکومت و جامعه ی افغانستان و با هدف نفوذ در جامعه ی مسلمان آن کشور از هم اکنون فعالیت های ضد ارزشی و ضد فرهنگی خود را افزایش داده اند و غفلت ، سکوت و عدم واکنش عملی مناسب امروز مقامات دولتی افغانستان و متولیان فرهنگی آن کشور و همچنین علماء ، فرهیختگان علمی و هنری و مردم مسلمان آن سرزمین در برابر این تهاجم فرهنگی اشغالگران آمریکایی پیامدهای منفی و آثار مخرّب فراوانی را برای مردم و علی الخصوص نوجوانان و جوانان آن کشور به دنبال خواهد داشت و آسیب های جبران ناپذیر آن متوجه بسیاری از نهادهای اجتماعی و خصوصاً نهاد مهم خانواده های افغان خواهد شد.


موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲۴ خرداد۱۳۹۱ ] [ 20:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

دیدگاه علماء و شخصیت ها در کابل افغانستان(2) 

پیرامون اندیشه های دینی و سیاسی امام خمینی(ره) و ... 

نقش امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی

علل تجلیل از امام خمینی(ره) در افغانستان

ادامه جنگ و درگیری کوچی ها با مردم بهسود

ضرورت بازخوانی اندیشه های امام خمینی(ره) در افغانستان

انتقاد از امضای پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا و پیامدهای آن

گسترش ارزش های دینی و اسلامی در پرتوی اندیشه امام خمینی(ره)

اعتراض به نحوه و میزان ارائه آمار جمعیت ولایت بامیان و شیعیان افغانستان

نقش امام خمینی(ره) در جهاد و پیروزی مردم افغانستان علیه متجاوزین شوروی

نگرانی از کاپیتولاسیون (مصونیت آمریکایی ها) در افغانستان بعد از سال 2014 میلادی

http://img.irna.ir/1391/13910317/80170115/80170115-2634865.jpg

تجلیل از امام خمینی، تجلیل از ارزش های اسلامی است

در سمینارها و مجالسی که در روز های یکشنبه ۱۴ جوزا/خرداد1391 تا چهارشنبه 17 جوزا/خرداد 1391  تحت عناوین "اندیشه امام خمینی(ره) و بیداری ملت ها" و "بررسی اندیشه های امام خمینی(ره)" به منظور گرامیداشت بیست و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) ازطرف شورای مدیریت حوزه کابل ، شورای علمای شیعه افغانستان ، بنیاد فرهنگی راه امین و بنياد فرهنگي و تبليغي پيامبر اعظم(ص) در هتل کابل - دبی و هتل انترکانتینتال ، مسجد الزهرا(س) ، مسجد جامع امام زمان(عج) ، مسجد چهارده معصوم (ع) و ... شهر کابل با حضور علما، شخصیت های علمی، نمایندگان پارلمان و صدها تن از عاشقان و پیروان آن امام راحل در  برگزار شده بود، سخنرانان پیرامون شخصیت و نگرش های ایشان سخنرانی نمودند...


پیام

آیت الله العظمی محسنی

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان

...امام خمینی (ره) متدینی بود که به مستحبات و واجبات عمل می کرد و به همه چیز دین اسلام مقید بود،..

...امام خمینی(ره) مردی شجاع بود و به آنچه می گفت اعتقاد داشت و سخت به آن پایبند بود...

...امام خمینی(ره) آنچه را می خواست برای خدا می خواست...

...امام خمینی(ره) نه تنها در جهت انقلاب بزرگی که در یک کشور با دست خالی به پیروزی رسانید مورد تقدیر مسلمانان جهان است بلکه تقدیر و احترام او بیشتر به خاطر این است که جان خویش را برای نابودی کفر و الحاد و مادیگرایی به کف دست گرفت...

...امام خمینی(ره) نمرده است و نخواهد مرد و یاد و خاطره او در جریده جهان معنویت و تقوا باقی خواهد ماند...


استاد محمد محقق

نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان(ولسی جرگه)

محمد محقق ضمن انتقاد از حامیان بین المللی افغانستان گفت که کشور پس از سال 2014 وضعیت خوبی نخواهد داشت.

...در شرایط فعلی افغانستان هر چند تجلیل از امام خمینی(ره) کاری سخت است، اما نسل آینده ما باید درک کنند که امام خمینی(ره) چه شخصیتی بوده اند...

...همه جهان اسلام مکلف هستند که از چنین شخصیت های برجسته و فقیه تجلیل کنند...

...تجلیل از امام خمینی(ره) ، تجلیل از ارزش های اسلامی است... 

...تجلیل از چنین روزهایی ، وحدت و یکپارچگی میان ملت های مسلمان را نشان می دهد...

...ما به هیچ کشوری اجازه نمی دهیم که با ارزش های دینی و اسلامی ما بازی کنند و سیاست هایی که دارند، در کشور ما پیاده کنند...

...با اینکه بیش از ده سال است که جامعه جهانی در افغانستان حضور یافته است، اما روز به روز در افغانستان ناامنی به اوج خود رسیده و کسی پاسخگو نیست...


سید حسین رضوانی بامیانی

رئیس بنیاد فرهنگی سینا در کابل

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای افغانستان

خبرگزاری فارس: استكبار از نقش امام(ره) در به ثمر نشستن جهاد افغانستان واهمه داشت

...درحرکت های اخیری که در کشورهای عربی صورت گرفت که زیر عنوان بیداری اسلامی یاد می شود نقش عمده را در این حرکت ها پیام ،  اندیشه و تفکر و فریاد امام خمینی(ره) داشت...

...شرایط کنونی افغانستان نیز نیازمند این است که یکبار دیگر تفکر و اندیشه های امام خمینی(ره) بازخوانی شده و تلاش شود در آن جهت عمل شود تا مشکلات فراروی ملت افغانستان حل شود...

...علی رغم اینکه تبلیغات مخرب و فضای مسمومی در افغانستان در مقابل بازخوانی اندیشه های امام خمینی(ره) ایجاد شده اما مردم افغانستان از افکار و اندیشه های امام خمینی جدایی ناپذیرند و به آن شخصیت والا عشق می ورزند؛ ...

...مردم افغانستان خواهان گرامیداشت اندیشه های ایشان می باشند...

...مخاطب امام خمینی(ره) تنها ایران نبود بلکه مخاطب ندای امام خمینی همه جهان بشریت و مخصوصا مسلمانان افغانستان بود...


استاد محمد اکبری

رئیس حزب وحدت ملی افغانستان

نماینده مردم ولایت بامیان در مجلس نمایندگان(ولسی جرگه)

استاد محمد اکبری

...اندیشه امام خمینی(ره) سبب شده است تا میلیون ها مسلمان تلاش کنند تا ارزش های دینی و اسلامی روز به روز در جهان گسترش یابد...

...آزادی خواهان مسلمان، در سراسر جهان تلاش دارند که با گسترش بیداری اسلامی، ملت های ستمدیده از استبدادهای داخلی و خارجی ها نجات یابند...

...تجلیل از سالروز امام خمینی(ره) یک حق مذهبی ما است وهیچ کس حق دخالت در این مورد را ندارد...


قربانعلی عرفانی یکاولنگی

رهبر حزب وحدت ملت افغانستان

معاون شوراي علماي شيعه افغانستان

نماینده مردم در مجلس نمایندگان(ولسی جرگه)

...با گذشت بیش از دو دهه اندیشه های امام خمینی(ره) مطابق مسایل روز جهان و حتی فراتر از آن است...

...علما بايد از نهضت امام خمینی(ره) الگو برداري نمايند...

...امام خمینی(ره) می خواست که در جهان حکومت صالحان به وجود آید و ایشان همه چیز را برای خدا می خواست...

...حضرت امام خمینی(ره) به عنوان رهبری عدالت گستر بود كه مردم را به راه خدا هدایت كرد و برای مسلمانان عزت به ارمغان آورد...

...همه موظف هستیم كه رفتار و كردار امام خمینی(ره) را برای خود الگو قرار داده و از ظلمی كه به ملت های افغانستان، فلسطین، لیبی و دیگر مسلمانان می شود، جلوگیری كنیم...

...يكي از تفكرات خردمندانه حضرت امام خمینی(ره) بعد از تهداب گذاري جمهوري اسلامي اين بود كه زمام امور ملت ها بايد به دست علما و صالحان گذاشته شود...

...ما امروز از کسی تجلیل می کنیم که آن شخص مربوط یک کشور خاص نیست، بلکه مربوط به تمام جهان اسلام می باشد...

...امام خمینی(ره) براي برچيدن ‍رژيم شاهي بدنبال نتيجه گيري نبود، بلكه ايشان مبارزه عليه اين رژيم ستمگر را منحيث وظيفه ديني و تكليف خود ميدانست...

...با توجه به شرايط فعلي افغانستان اين وظيفه علما است كه با پيروي از نهضت امام خمینی(ره) با احساس مسئوليت در قبال مسائل مهم كشور وظايف ديني خويش را انجام دهند...

...مساله کاپیتولاسیون (حق قضاوت کنسولی) آمریکا در مقابل ایران از موضوعات جدی بود که امام خمینی(ره) دست به قیام علیه رژیم دست نشانده امریکا در ایران زد...

...شوری سابق با همه امکاناتی که در دست داشت می خواست افغانستان را اشغال کند، اما امام خمینی(ره) می فرمود تا خود ملت افغانستان نخواهد، شوروی ها نمی توانند بر این کشور حکومت کنند...

...امام خمینی(ره) برای مبارزین فلسطین، وجوهات شرعی اختصاص می دادند، چرا که آنان در مقابل دشمن سرسخت اسلام، یعنی اسرائیل مبارزه می کردند...

...برخی شاید سئوال کنند که که چرا از امام خمینی(ره) در افغانستان تجلیل به عمل می آید، یکی از دلایلی که ما از این شخصیت بزرگوار تجلیل می کنیم، این است که ایشان برای مردم افغانستان واقعاً دلسوزانه کار می کردند... 

...به این علت با امضای پیمان استراتژیک از سوی پارلمان مخالفت کردیم چرا که از اسلام در این پیمان هیچ چیزی ذکر نشده بود...

...پیمان استراتژیک میان افغانستان و امریکا نیز ابهامات زیادی داشته و  مساله پایگاه های دایمی آمریکا و موضوع کاپیتولاسیون امریکا در این پیمان، روشن و واضح نمی باشد که تبعات بعدی آن می تواند برای افغانستان، خطرناک باشد...

...علت مطرح نشدن مساله پایگاه های دایمی امریکا در پیمان استراتژیک این است که حکومت های دو کشور می خواهند مساله پایگاه های دایمی را دیگر با پارلمان مطرح نسازند و این مساله را جزئی از پیمان استراتژیک که در پارلمان به تصویب رسیده قلمداد نمایند...

...در افغانستان هنوز هم تعصبات کور قومی وجود دارد بلکه ریشه دارتر و عمیقتر از گذشته شده است، ظاهرش خیلی خوب است؛ وحدت ملی، دموکراسی و… بیان می شود، حتی در پیمان استراتژیک هم حفظ ارزش های دموکراتیک در افغانستان، بیان می شود؛ کدام دموکراتیک؟ ما ارزش های اسلامی را برای مردم می خواهیم، ارزش های دموکراتیک سرجایش!...

...اما درعمل تلاش می شود که یک قومی، قوم دیگر را از لحاظ سیاسی تضعیف کند...

...احصاییه مرکزی ما اعلام می کند که نفوس ولایت بامیان ۳۶۸  هزار نفر است؛ بی انصافی هم از خود حدی دارد این مساله ی ساده ای نیست. مگر نمی فهمند؟ اما بحث سر این است که چطور بتوانند جلوی این مردم را بگیرند؟ چطور آمار این مردم را کم کنند و چه طور زمینه های این ها را نامساعد بسازند...

...بسیار سادگی است که فکر کنیم بامیان ۳۶۵ هزار نفوس دارد در حاليكه نفوس اين ولايت 600 هزار نفر مي باشد و والی بامیان مطرح کرده بود که در واکسیناسیون اطفال در آنجا بیش از ۷۰ هزار طفل واکسیناسیون شده است اما اینها می آیند و جمعیت بامیان را سیصد و چند هزار نفر اعلام می کنند...

...بنائاً مي توان گفت كه تمام اينها برنامه سنجيده شده براي كم رنگ نشان دادن حضور يك قوم در جامعه فعلي افغانستان مي باشد...

...شورای علمای افغانستان چندی پیش نزد آقای کرزی رفتند و با رئیس جمهور صحبت کردند که چرا اقوام افغانستان در تذکره نمی آید تا مشخص شود این اقوام به چه اندازه در افغانستان جمعیت دارند...

...این ها حساب شده این کار را می کنند حداقل شورای علما گفتند که در اصل سند و وثیقه بیاورید تا ما بفهمیم که مردم ما در افغانستان چقدر حضور دارند؟ هیچ برای ما کمک نکنند فقط ما را به اندازه حضورمان در افغانستان سهم بدهند و زمینه را برای مان مساعد کنند، ما بیشتر از آن هم نمی خواهیم...

...پیشنهاد ما این است که احصاییه مرکزی اشتباه خود را اصلاح کند و رسماً این را اعلام بکند که اشتباهی رخ داده است و آن هم اشتباه فاحش و نه اشتباه جزئی...

...در انتخابات پارلمانی در دشت برچی همانقدر اوراق رای دهی فرستاند که ساعت ۱۱ تمام شد، نصف مردم ما نتوانستند به پای صندوق های رای شان را بریزند… همین مساله است که هنوز نتوانسته ایم به سوی ملت شدن و واحد شدن برویم؛ فقط شعار است و بس...

...كمبود اوراق راي دهي در مناطق شيعه نشين در زمان انتخابات پارلماني، ادامه جنگ كوچي ها در بهسود و امتياز طلبي آنان نيز از عواملي مي باشد که براي از بين بردن يك قوم برنامه ريزي شده است...

...ما سر برخی وزارتخانه ها از جمله وزارت دفاع اشکال داریم؛ وزیر دفاع در پارلمان آمد این مساله برایش مطرح شد که تو اردوی افغانستان را قومی ساختی! از پشتون چه قدر، از ازبک چقدر از تاجیک چه قدر از هزاره چقدر...

...هزاره ها و شیعه ها را، ۱۲ فیصد در نظر گرفته اند! در حالی که ما مطمئن هستیم که ۲۵  فیصد را داریم؛ حداقل مطابق نصاب سازمان ملل ما را ۱۸ فیصد گفته اند، ولی وزارت دفاع ما را ۱۲  فیصد می گیرد و آن هم با همه ریخت و پاش دیگری که وجود دارد ظلمی که وجود دارد، نادیده گرفتن هایی که وجود دارد همه این مسائل جدا؛ ...

...مساله کوچی ها هم معضل دیگر است. شما حالا توجه دارید که در بهسود جنگ و درگیری وجود دارد. چند سال است مردم  با این معضل دچار هستند...

...دلیل این چیست که این ها از یک طرف امتیاز می گیرند از دولت، شما ببیند این ها در لوگر از دولت زمین  و امکانات گرفته اند که دیگر ما کوچی نیستیم. باز در بهسود جنگ و درگیری به وجود می آورند بعد امتیاز دیگر از دولت می گیرند و هر سال فاجعه می آفرینند...


عنایت الله بلیغ

خطيب مسجد جامع پل خشتي کابل

مشاور دینی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان

baleg-4

...امام خمینی(ره) در زمان حیات خود از مردم افغانستان به عنوان ملت مسلمان و قهرمان یاد كرد كه برای بقای دین خود قیام كردند...

...امام خمینی(ره) فرموده بودند که هجرت، صلابت دینی می خواهد و این نعمت الهی برای افرادی میسر خواهد شد، در این مسیر مصمم باشند...

...امام خمینی(ره) در برابر ملی گرایی و قومیت گرایی ایستادگی و بصراحت اعلام كرد كه اسلام مرز ندارد...

...اگر كشور هاي اسلامي و همسايه هاي افغانستان مي خواهند پيمان هاي استرات‍‍ژيك با كشور غربي در كشور ما به امضا نرسد باید براي وحدت و يكپارچگي مردم افغانستان تلاش نمايند...

...ما بايد در مقابل دسيسه هاي دشمنان اسلام با عث ايجاد اختلاف در بين مسلمانان مي شود از قرآن پيروي كرده با آگاهي كامل در مقابل طراحان اصلي آن مبارزه كنيم...


صدیق افغان

رئیس مركز پژوهشی ریاضی- فلسفی افغانستان

...امام خمینی(ره) مربوط به يك كشور و يك قوم خاص نيست، بلكه ايشان متعلق به تمام جهان اسلام است که بايد از اين شخصيت انديشمند جهان اسلام ياد بود به عمل آيد...

...امام خمینی(ره) با قيام ارزنده و انديشمندانه خويش لذت را در مقابل عزت فروخت و همين كار وي باعث شد كه راه و نام وي در جهان تا ابد با سعادت و سربلندي باقي بماند...

...راه امام خمینی(ره) ، راه عزت مندان امروز جهان اسلام است و آنانی كه از این راه پیروی می كنند، انسانهای آزاداندیش هستند...

...ملت افغانستان و ايران مانند دو برادرند، ميراث مشترك آنان قرآن و سنت، دشمن مشترك شان يهود و نصارا مي باشد...

...همانطور كه پیامبر گرامی اسلام (ص) امپراطوری روم و زردشتی وقت را از بین برد، مردم ایران و افغانستان هم تحت رهبری امام خمینی(ره) ابرقدرت های آمریكا و شوروی را نابود كردند...

...همانطور که ملت ايران در مقابل ظلم استكبار مبارزه كرده و ابر قدرت جهان يعني امريكا را شكست داد، مردم افغانستان نيز بعد از چهارده سال ابر قدرت ديگری به نام شوروي سابق را شكست داد...


حجت الاسلام حسین عارفی

پژوهشگر و محقق حوزه علمیه افغانستان

شخصیت امام خمینی(ره) به زمان و مکان خاصی محدود نمی شود

...امام خمینی(ره) بی تردید یکی از شناخته شده ترین رهبران دینی و سیاسی جهان در زمان خود، دوران معاصر و اعصار آینده است...

...امام خمینی(ره) فردی جامع و فقیهی کامل، فیلسوف و عارفی بی نظیر بود، چنانچه تحولات سیاسی و مبارزه با فساد و تباهی در تمام کشورهای اسلامی، نشأت گرفته از تفکرات ایشان می باشد... 

...مهمترین شاخصه‏ ی مکتب سیاسی امام خمینی(ره) ، رابطه‏ ی تنگاتنگ و عمیق ایشان با مردم بود...

...رهبران سیاسی در امور اجتماعی مردم زمانی می توانند، موفق عمل نمایند که پیوند عمیقی با دین و ایمان مردم داشته و بتوانند اعتماد مردم را به دست آورند...

...امروزه رهبران در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می توانند با رجوع به اندیشه های سیاسی و فرمایشات گهربار ایشان مردم را به بهترین شکل ممکن رهبری کنند...

...تجهیز مفاهیم دینی و آماده سازی آن برای رهبری سیاسی، اجتماعی و هدایت جنبش های دینی از جمله خدمات ارزشمند امام خمینی(ره) است...

...امام خمینی(ره) با قدرت رهبری و آینده نگری خویش نه تنها در عصر امروز روحیه و توانایی فوق العاده ای به رهبران سیاسی بخشید، بلکه توانست اعتبار و اعتماد فرا زمانی و فرا مکانی را در همه نسل ها بوجود آورد....


...امام راحل نخستين ولي فقيه و رهبر سياسي در جهان اسلام است، لذا همه فعالان سیاسی و فرهنگی که می خواهند بر اساس موازین انسانی و اسلامی کار کنند، لازم است رهنمودهای امام خامنه ای (مدظله) و امام راحل را الگو و سرمشق خود قرار دهند...

...شخصیت امام خمینی(ره) در شجاعت، بصیرت و اخلاص بی نظیر است...

...اگر ما تاکنون در زندگی و فعالیت های خویش موفق نبوده ایم، به این دلیل است که رفتار، منش و ویژه گی های امام خمینی(ره) را در زندگی خودمان پیاده نکرده ایم، پس بیاییم برای رسیدن به زندگی همراه با سعادت، بدرستی از این فرصت ها استفاده نماییم...


سیده ماه جان حسینی

عضو گروه مطالعات و تحقیقات زنان در جامعة المصطفی

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Woman_walking_in_Afghanistan.jpghttp://img.irna.ir/1389/13890518/652/652-966.jpg

...منزلت کنونی زن مسلمان مدیون تفکرات امام خمینی(ره) می باشد...

...امام خمینی(ره) توانست با الهام گیری از سیره نبوی و دستاوردهای فقهی خود، جایگاه و شخصیت واقعی زن را که در دروان قبل از انقلاب پایمال شده بود، به او باز گرداند...

...امام راحل دامن زن را محل تربیت زنان و مردان بزرگ معرفی نموده است و آنان را نیز مانند قرآن انسان ساز می داند، بدین معنا که اگر زن بتواند وظیفه‏ی مادری خویش را به درستی انجام دهد، خواهد توانست جامعه ای را بسازد...

...از نظر امام راحل حضور زنان تنها در محیط خانه محدود نمی شود، بلکه آنان باید علاوه بر نقش مادریشان، در جایگاه اجتماعی بخصوص در مسئولیت معلمی به ایفای نقش بپردازند...
 
...امام خمینی(ره) به طور مدام زنان را به تبعیت و الگو برداری از حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) توصیه می نمود و همیشه به آنها گوشزد می‏کرد تا با حفظ عفت و پاکدامنی خویش در عرصه های سیاسی، اقتصادی و... نیز مشارکت داشته باشند...

...اگر زنان بخواهند که جایگاه و ارزش های واقعی آنان در درون اجتماع حفظ شود، باید با حجاب کامل و عزت نفس در جامعه حاضر شوند و در مقابل هرگونه فساد و ابتذال، عفت و پاکدامنی پیشه کنند...


حجت الاسلام فطری

استاد دانشگاه خاتم النبیین(ص)کابل

عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان

اندیشه امام خمینی

...اندیشه امام خمینی(ره) انرژی دهنده مجاهدین و ملت افغانستان در مبارزه با کمونیست ها بود...

...دلیل ماندگاری اندیشه امام خمینی(ره) ، برگرفته شدن آن، از اندیشه های اسلامی است... 

...راه حل هایی را که امام خمینی(ره) برای نجات ملت های مستضعف و برای کسب استقلال و آزادی، فراروی آنها قرار داد، همان اندیشه های الهی و قرآنی است که بوسیله رسول مبارک اسلام(ص) و ائمه اطهار ابلاغ شده بود که عبارت بود از اینکه "در مقابل ظالم باید مبارزه کرد و در مقابل مستضعفین آنها را یاری کرد"...

...از آنجایی که اندیشه های امام خمینی(ره) برگرفته شده از ایدئولوژی اسلامی است، هر چه زمان بگذرد، اندیشه های ایشان باعث بیداری بیشتر ملت ها خواهد شد...

...با اینکه بیش از 33 سال از انقلاب امام خمینی(ره) می گذرد، اما اندیشه های آن بزرگوار در بین ملت های مستضعف جهان، جنبه بیدار کننده داشته است...

...زمانی انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، من وارد دانشگاه پلی تخنیک کابل شدم و در مدت 5 سالی که در این دانشگاه مشغول تحصیل بودم، شاهد آن بودم که چطور اندیشه های امام خمینی(ره) در بین دانشجویان راه خود را باز کرده است...

...اندیشه امام خمینی(ره) انرژی دهنده مجاهدین و ملت افغانستان در مبارزه با کمونیست ها بود...


حجت الاسلام  ناطقی شفایی

پنج سال تلمذ دروس حضرت امام در نجف

وزیر مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و قبایل

امام خمینی

...برجسته ترین صفت امام خمینی(ره) را عرفان امام می دانم و آن توجه به ذات اقدس احدیت بود...

...امام خمینی(ره) یک عارف واصل بودند و کلمه واصل در بخش عرفان، جایگاه خاصی را دارد و ایشان به علاوه که در عرفان تسلط داشتند، بر فلسفه اسلامی نیز مسلط بودند...

...احترام به انسانیت از دیگر شاخصه حضرت امام خمینی(ره) بود...

...قبل از حضور امام خمینی(ره) در نجف اشرف، تبعیض زیادی میان طلبه های افغانی و عرب بود، طلبه های افغانی، نصف شهریه طلبه های ایرانی و عرب را می گرفتند، به این دلیل که از افغانستان پول وجوهات نمی آمد. اما با حضور امام خمینی(ره) این تبعیض برداشته شد و شهریه طلاب افغانی و دیگر طلاب برابر شد... 

...امام خمینی(ره) توجه خاصی به مردم افغانستان داشتند، ایشان از طریق آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی، با جامعه افغانستان ارتباط داشتند و برای روشنگری مردم افغانستان به خصوص نسل جوان، کتاب ارسال می کردند...

...حضرت امام خمینی(ره) در نجف بر علاوه عرفان و اجتهاد ایشان، نوآوری هایی داشتند که یکسری روابط اجتماعی را به کلی در نجف اشرف تغییر دادند، قبل از آن طلاب علوم دینی اجازه مطالعه و خواندن روزنامه را نداشتند و خواندن روزنامه مساوی بود با محرومیت از مزایای حوزه و گوش دادن به رادیو را مجاز نمی دانستند و یک طلبه نمی توانست اخبار جهان را گوش کند، حضور حضرت امام خمینی(ره) در نجف اشرف، به کلی این رویه را تغییر داد، حضرت امام (ره) اجازه داد که روحانیت معظم حوزه، با دنیا در ارتباط باشند روزنامه بخوانند رادیو گوش کنند و در محافل علمی ، سیاسی و اجتماعی حضور پیدا نمایند و از مسایل روز جهان آگاه شوند... 

...حتی اگر لازم شد لباس عوض کنند و لباس رسمی (دریشی) بپوشند و در حالی که آن زمان کسی که روحانی بود، نمی توانست لباس غیر آن را بپوشد...

...مگر حضرت علی(ع) یک رهبر اسلامی نبود، در میدان نبرد، لباس رزم و هنگام کار و زراعت لباس دهقانان را می پوشیدند...

...درک شخصیت امام خمینی(ره) فراتر از اجتماع و مطالعات ما است، زیرا برای حضرت امام خمینی(ره) برعلاوه شخصیت علمی، یک شخصیت معنوی و عرفانی قایل هستیم...


حجت الاسلام فیاض ارزگانی

رییس روابط مجلس سنا(مشرانو جرگه)

رییس کمیته سیاسی حزب انسجام ملی

...آنچه ما داريم همه وحي مي باشد كه خداوند بر پيغمبران خود ارسال نموده بود و آنها هم بنا به تكاليف خويش عمل مي كردند و مردم را به معارف ديني آشنا مي كردند... 

...دين مانند يك ميدان وسيع نيست كه هر كسي با بینش، شناخت و معرفت خود به آن ببردازد، بناً ما نياز به مرجعيت داريم. بعد از غيبت امام زمان (عج) نياز هاي ما به مرجعيت و معارف ديني بيشتر شده است...

...حضرت امام خمینی(ره) يك مرجعيت بود كه مردم را از اوضاع سياسي كشورش آگاه كرد ومردم مستضعف ايران را در برابر شاه ستمكار تحريك نموده و نتيجه بر آن شد كه رژيم شاه فرو پاشيد...

...اما امروز در افغانستان دستگاه های مختلف، فضا را طوری ساخته اند که هر گپی که بزنیم گفته می شود که این گپ ایران است یا میگویند این گپ پاکستان است، این توهین به یک ملت که دارای سابقه درخشان جهادی، فکری و انقلابی است و دارای هزاران شخصیت علمی، سیاسی و فرهنگی است، می باشد...

...این دستگاه ها با این گونه جوسازی می خواهند که هیچ چهره ای در کشور مورد اعتماد مردم قرار نگیرد...


سیدعیسی حسینی مزاری

نماینده آیة الله مکارم شیرازی در افغانستان

...به دو دلیل از شخصیت حضرت امام خمینی(ره) تجلیل به عمل می آوریم. اول اینکه، ایشان به گردن آحاد مسلمین حق دارند، زیرا حضرت امام خمینی(ره) برای احیای اسلام زحمت کشیدند ومسلمانان را به عزت و آبرو رساندند و احکام دین را درمتن زندگی انسان ها برگرداندند و در نتیجه امروز اگر دردنیا اسلام مطرح است واگر مسلمانان ازعزت و آبرو واقتداری برخوردارند و اگر کشورهای اسلامی بیدارگردیده ویکی پس ازدیگری با سرنگون کردن دیکتاتورهای حاکم خود، سرنوشت شان را به دست می گیرند واگر امروز نظام جمهوری مقتدر اسلامی درایران حضور گردن فرازانه دارد واگر امروز مردم مسلمان افغانستان با قدرت وشهامت به عنوان مردم مجاهد و مسلمان زندگی می کنند، همه وهمه ازبرکات مبارزات ومجاهدات خستگی ناپذیر حضرت اامام خمینی(ره) است. از این رو برهرفرد مسلمان لازم است برای تقدیر وتشکر هم که شده، از شخصیت گرانمایه آن بزرگ مرد، تجلیل کنند و در روز سالگرد ارتحالش به روح پرفتوح آن ابراهیم دوران، درود وصلوات بفرستند...

...دومین دلیلی که باعث می گردد تا از شخصیت امام خمینی(ره) تجلیل کنیم، نیاز مبرم خود ما به معرفت و شناختی است که حضرت امام خمینی(ره) به ارمغان آورنده آن است...

...ممکن است برخی این تصور را داشته باشند که هرکه از حضرت امام خامنه ای"ادام الله بقائه" پیروی کند، معنایش این است که باید با دولت افغانستان مخالفت کند وبا نیروهای غربی بجنگد، درحالی که این تصور کاملا اشتباه وغلط محض است. ما، هم پیرو حضرت امام خامنه ای هستیم وهم با جدیت ازدولت افغانستان حمایت می کنیم. ازابتدا هم حمایت کردیم و درادامه هم ازاین نظام و حاکمیت با شوق وعلاقه حمایت خواهیم کرد. چون مامعتقد هستیم که این نظام فرصت های بسیار خوب وزیبایی رابرای مردم مافراهم نموده است...

...ارتباط داشتن با افکار واندیشه های حضرت امام خمینی(ره) وحضرت امام خامنه ای"ادام الله بقائه" به معنای وابستگی به ایرانی ها نیست...

...برخی برگزاری چنین روزی را در افغانستان، کاری عجیب می شمارند و از ارتباط آن با افغانستان، سوال می کنند؛ من باید بگویم که این وظیفه شرعی و دینی ماست که به چهره های ارزنده دینی خویش ارج بگذاریم همانطور که سایرین چنین کاری را می کنند...

...مردم افغانستان امام خمینی(ره) را به عنوان مرجع عالیقدر(تقلید)، فکور و مبارز می شناسند و این طبیعی است که از چنین انسانی یاد کرده و مقام او را گرامی دارند...

...یکی از دلایلی را که ایجاب می کند اندیشه ها و باورهای چنین شخصیتی در تمام دنیا صادر شده و رشد کند روحیه برابری و مساوات میان انسان‌ها و تبلور حق و عدالت خواهی است ؛ دنیایی که به وضوح استکبار جهانی بساط ظلم و یکه تازی خویش را بر آن گسترده و از این موقعیت نهایت منفعت خویش را کسب می کند...

...برخی از غرب گرایان تلاش دارند با حمایت از عمال‌شان در کشور به این موضوعات دامن زده و از طریق رسانه ها این خیال پوچ را شیوع دهند؛ اما مردم افغانستان آنچه راه و اندیشه شان ایجاب می کند بدان خواهند پرداخت و هیچ کسی نمی تواند مبانی اعتقادی شان را با هر شخصیتی که پیوند داشته باشد به سخره بگیرد...


آیت الله واعظ زاده بهسودی

از علمای برجسته کابل

پیمان راه‏بردی بر مبنای نقض حاکمیت ملی، حرام است

...حجم وسیعی از تبلیغات غرب که در راستای حذف اندیشه های امام خمینی(ره) به کار برده می شود این کار بخشی از اهداف بزرگ دشمنان اسلام برای جلوگیری از گسترش و ایجاد بنیان‌های فکری دینی در جهان است...

...همیشه رهبرانی را در ادوار مختلف تاریخ داشته است که یکی از نمونه های بارز آن امام خمینی(ره) بود؛ شخصیتی که محدود به جغرافیایی خاص نبوده و تمامی اسلام گرایان به ارزش والای این شخصیت، واقف اند...

...حیات افکار علمی و سیاسی اسلامی به وجود مراجع تقلید و فعالیت های علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آن بزرگواران بستگی داشته است...

... کسانی که گلو پاره می کنند و از برگزاری مراسم گرامیداشت سالروزارتحال حضرت امام خمینی(ره) توسط مردم افغانستان نگران وناراحت اند، بدانند که، علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(ره) از 14 جوزاری 1368 نیست بلکه از قبل و از دوران انقلاب اسلامی می باشد و مردم این کشور تخلف از دستورات امام خمینی(ره) را تخلف از دستورات الهی می دانستند...

...در زمانی که کمونیست ها درکشورحاکم بودند، سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در سرتاسر کشور برگزار می شد و این مراسم ها به خاطریاد بود وی بود و چنانچه در روز ارتحال ایشان نیز تمامی احزاب سیاسی و فرهنگی مراسم سوگواری گرفتند...

...در شرایط کنونی ما از برگزاری مراسم ها و یاد بود مراجع تقلید در هراس هستیم در صورتی که در زمان حکومت نجیب الله که یک حکومت کمونیستی بود مسجدی را به نام امام خمینی(ره) در غرب شهر کابل تاسیس کردیم...

...درس های حضرت امام خمینی(ره) امروزه در حوزه های علمیه به نشر می رسد و بر اساس آن عمل می شود ، در همین حوزه های علمیه، شخصیت هایی پرورش یافته اند که جهان را رهبری کرده و می کنند، قیام امام خمینی(ره) نیز پاسخ گوی همین مطلب است که می شود از حجره ها نیز سیاست کرد و از دین به سیاست پرداخت...

...درست است که حضرت امام خمینی(ره) از کشور ایران است، به این معنی که خاستگاه او از ایران بوده ولی ما افکار او را فرا منطقه ای و جهانی می دانیم...

...مردم افغانستان در انقلاب جمهوری اسلامی ایران شریک هستند چراکه مردم این کشور در انقلاب ایران به رهبری امام خمینی(ره) شهید داده اند...


سر محقق عبدالباری راشد

رئیس آکادمی علوم افغانستان

...اندیشه های امام خمینی(ره) زیربنای بیداری ملت ها است...

...اندیشه های امام خمینی(ره) می تواند حلقه اتحاد بین کشورها و  امت اسلامی باشد...

...نباید اندیشه های امام خمینی(ره) را محدود به مرز و یا مردم  خاصی نمود و در این زمینه باید جلو توطئه های دشمنان در زمینه تفرقه اندازی گرفته شود...

...کسی که مورد عنایت پروردگار قرار بگیرد، خداوند او را پیروز می سازد، که یکی از نمونه های بارز آن امام خمینی(ره) بود...

...پیروزی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ایران نه با سلاح که با کمک خداوند بود...

...حضرت امام خمینی(ره) مربوط به يك كشور، جغرافياي خاص، مذهب خاص، حزب خاص و يا مربوط به كشور جمهوري اسلامي ايران نبوده، بلكه آن بزرگ مرد تاریخ شخصيتی فرامنطقه ای بود كه با مطرح شدن در سطح بين الملل، به یک الگو تبدیل شد...

...اگر كسي به حضرت امام خمینی(ره) احترام مي گذارد در واقع به دين، مقدسات ديني، شعاير ديني و اسلامی شان احترام گذاشته و این احترام به سياست، كشور، مذهب و يا يك شخصيت خاص نیست...

...امام خمینی(ره) از سوی خداوند موظف بود برای احیای دوباره دین قیام کند و اصلاحاتی را در عقاید دینی به وجود آورد تا مردم و جامعه را به سوی دینداری دعوت نماید... 

...امام خمینی(ره) با دست خالي و بدون كدام نيرو يا قدرت خارجي توانست انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساند...

...امام خمینی(ره) با ايمان راسخ و با توكل بر خدا برای برچیدن کفر، ظلم و فساد از جامعه ایران مأمور به قیام بود و این وظیفه را به خوبی انجام داد...

...كسانيكه امام خمینی(ره) را دوست دارند و انديشه هاي آن بزرگ مرد را الگو قرار داده و از او پيروي مي كنند، بنا بر داشتن معنويت و ارتباط آن بزرگوار با خدا از جمله پیروان ایشان می باشند...

...بدون شك دين و سياست دو روي يك سكه بوده و نيز جز لاينفك يک ديگر مي باشند، به اين مفهوم كه نبايد دين را از سياست دور و يا جدا دانست...

...بنا به گفته های استاد عبدالرب رسول سياف یکی از علمای مطرح کشور در یکی از آثارشان تحت عنوان دين و سياست نوشته اند، اگر كسي دين را از سياست جدا بداند، كافر مي شود، بنا براین جدايي دين و سياست دقيقا همين حكم را دارد...


سیدهادی هادی

 مسئول بنیاد فرهنگی و تبلیغی پیامبر اعظم(ص)

خبرگزاری فارس: همایش‌های ویژه‌ای درباره پیامدهای پیمان استراتژیک با آمریکا برگزار می‌شود

...برگزاري محافل ياد بودامام خمینی(ره)  یکی از واجبات ديني ما است...

...حضرت امام خمینی(ره) فردی بود كه از جهاد مردم افغانستان حمايت و با سخنان انديشمند خويش روحیه مجاهدين افغان را براي مبارزه عليه ابرقدرت جهان (شوروي سابق) تقويت بخشيد...

...گروه هايی هستند كه با استفاده از آزادي بيان، حقوق بشر و دموكراسي مردم ما را تحريك كرده و با برگزاري تظاهرات مي خواهند نفاق را در كشور دامن زده و قصد دارند مانع برگزاري محافلي ياد بود از شخصيت ديني جهان اسلام شوند...

...آنان كه دست به چنين اعمال مي زنند، بدانند كه اين كار آنان توهين به يك مذهب بود و مردم ما با پيروي از قرآن در مقابل اين توطئه هاي آنان ايستادگي می کند...


سید حسین موحد بلخی

مسئول موسسه فرهنگی ثقلین

...وارستگی، پیراستگی و شایستگی از خصوصیاتی است که نهضت امام خمینی(ره) را جهانی ساخت...

...جوهره سیاست امام خمینی(ره) با انبیاء و اولیای الهی عجین شده بود،...

...امام خمینی(ره) یک سیاستمدار صادق و خداجو بود...

...از نظر تیپ شناسی امام خمینی(ره) بدون شک در صف اولیا و معصومین قرار دارد هرچند ایشان معصوم نبودند؛ اما از نظر تیپ شناسی و از لحاظ علمی و از نظر رسالت و مسئولیت، مستقیما در صف انبیای الهی قرار دارند...

...سید قطب، سید جمال الدین افغانی، علامه سید اسماعیل بلخی و امام خمینی(ره) از جمله علمدارهای نهضت های اسلامی معاصر می باشند که از این میان امام خمینی(ره) به علت به فرجام رساندن اهداف خود منحصر به فرد شد...

...جوهر مشترک مبارزاتی این اندیشمندان اسلامی را می توان به سه شاخه وارستگی، پیراستگی و آراستگی خلاصه کرد...


مولوی حبیب الله حسام

امام جمعه مسجد میلاد النبی (ص) کابل

عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان

...در زمان مبارزات امام خمینی(ره) سه مشکل اساسی مقابل انسان های مبارز و نهضت های اسلامی وجود داشت که این انسان های مبارز را تحریک به مبارزه می نمود...

...امام خمینی(ره) زمانی قیام نمود که دو دیدگاه بسیار خطرناک در جوامع اسلامی ظهور کرده بود، یکی کمونیست و یکی سکولاریزم که اسلام و مسلمانان جهان را تهدید می کرد...

...بدنامی دین که از قرون وسطی به میراث رسیده بود، وجود دو مکتب سوسیالیزم و لیبرالیزم  که علیه اسلام به مبارزه برخاسته بودند و قرار گرفتن انحطاط و انجماد فکری اسلام در آن زمان از جمله مشکلات اساسی در مقابل نهضت های اسلامی بود که امام خمینی(ره) توانست با این مشکلات دست و پنجه نرم کند...

...امام خمینی(ره) توانست که اندیشه های خود را  در دل ها و اندیشه ها بذر کند و بدیل و جایگزینی برای میراث هایی که از قرون وسطی مانده بود به وجود آورد...

...امام خمینی(ره) با نهضت خویش ثابت کرد که مکتب اسلام، تنها راه سعادت انسان ها است...


سید عبدالعظیم فاضل حسینی

رئیس بنیاد فرهنگی ، اجتماعی راه امین

...مبنای اندیشه های امام خمینی(ره) وحدت امت اسلامی است و دشمنان اسلام در تلاش تفرقه اندازی میان امت اسلامی می باشند...

...امام خمینی(ره) شخصیت برجسته جهان اسلام است که هر لحظه زندگی شان درس و سرلوحه ای برای عزت و سربلندی همه مسلمانان و بشریت است...

...در زمانی جهان در بین دو ابرقدرت شرق و غرب تقسیم شده بود، امام خمینی(ره) آمد و گفت "نه شرقی و نه غربی"، باید مسلمانان خودشان، سرنوشت خویش را به عهده بگیرند...

...امام خمینی(ره) حق بزرگی به گردن مردم مسلمان افغانستان دارند، زیرا در سخت ترین شرایط از مردم افغانستان حمایت کردند. در شرایطی که خود ایران درگیر جنگ تحمیلی بود، شوروی پیشنهاد داد که اگر شما از مجاهدین افغانستان حمایت نکنید، ما به صدام کمک نمی کنیم. جواب امام خمینی(ره) این بود که این وظیفه ما است که ازملت های مسلمان حمایت کنیم، ملت مجاهد افغانستان نمی توانند اشغال و تجاوز شما را تحمل کنند، شما باید افغانستان را ترک کنید...

...مجاهدین افغانستان چنان سیلی به ارتش متجاوز شوروی زده است که هرگز نمی تواند سرخود بلند کند...

...مطابق اندیشه های امام خمینی(ره) ما باید عزت خود را حفظ کنیم، عزت و عظمت ما وحدت و یکپارچگی ماست، دشمن می خواهد بین ما اختلاف ایجاد کند، اما ما باید هوشیار باشیم و استقلال خود را حفظ کنیم...


سید رحمت الله مرتضوی

نماينده مجمع جهاني اهل بيت (ع)

...امام خمینی(ره) مجتهد جامع الشرایط بود، امام انقلابی یک شبه نبود، امام، قبل از اینکه فقیه شود، انقلابی بود...

...امام خمینی(ره) موجی بود که هرگز این موج را کسی نتوانست از بین ببرد...

...امام خمینی(ره) كسي بود كه نه تنها در بين مسلمانان جهان قدر داشت، بلكه براي جامعه‌ي بشريت هم شخص محترم و قابل اطمينانی بود...

...امام خمینی(ره) نه تنها مسلمانان را، بلكه تمام جامعه انسان ها را به آزادمنشي، سربلندي، اتحاد و همبستگي تشويق مي كرد...

...امام خمینی(ره) با اخلاق و منش خوب خود هيچگاه منسوبين شاه را به الفاظ بد و ركيك ياد نكرد و هميشه آنها را به آزادي و عزت نفس دعوت مي كرد...

...دو واژه ای كه عزت و ذلت را به بار مي آورد يكي همبستگي و ديگري وابستگي است، همبستگي در بين جوامع اسلامي و غير اسلامي كار شايسته و عزت است، اما وابستگي ذلت را به بار مي آورد چنانكه كشور هاي وابسته به كشور هاي ديگر بايد ذلت را قبول نمايند و مانند غلام حلقه به گوش و دست به فرمان باشند...

...امام خمینی(ره) الگویی برای همه مردم است، لذا همه سیاستمداران، طلاب، دانشجویان، نماینده های مجلس، سناتوران ما از ایشان الگو بگیرند...

...امام خمینی(ره) در شرایطی که دشمنان اسلام تلاش می کردند که مسلمان را از راه دین به سوی بیراهه بکشانند، با علم و تدبیری که داشتند، در مقابل آنان ایستادگی نمودند...

...ما بايد تلاش نمايیم كشور خويش را از وابستگي ها به كشورهاي ديگری همچون امريكا و انگليس نجات دهيم تا يك كشور مستقل و بي نياز داشته باشيم...

...مبارزه امام خمینی(ره) با رژیم شاه زمانی شدت گرفت که در سال 1342 قانون کاپیتالاسیون مطرح شد، یعنی تأمین مصئونیت برای اتباع خارجی. بدین معنا که اگر فرد خارجی کدام جرمی انجام دهد، هیچ کس نه ستره محکمه، نه سارنوالی و نه هیچ کس آنها را محاکمه نمی تواند. امام در برابر طرح قانون کاپیتالاسیون نهیب زد و سخنرانی عجیبی کرد...

...در کشور ما هم این مسأله مطرح است که بعد از سال 2014 چه کار می کنند و چه برنامه ای دارند...


دكتر سید هاشم عصمت اللهي

استاد دانشگاه كابل

رئیس اتحادیه ژورنالیستان و خبرنگاران افغانستان

...امام خمینی(ره) با تدبیر خردمندانه خود، در زمانی که دشمنان اسلام می خواستند دین را از سیاست جدا کنند، نشان داد که سیاست عین دیانت و دیانت عین سیاست است و از هم جداشدنی نیستند...


حجت الاسلام والمسلمین صادقی

دبیر شورای مدیریت حوزه علمیه کابل

سمینار  اندیشه امام خمینی، بیداری ملت ها در هتل کابل دبی

...امام خمینی(ره) در شرایطی که دشمنان اسلام تلاش می کردند که مسلمان را از راه دین به سوی بیراهه بکشانند، با علم و تدبیری که داشتند، در مقابل آنان ایستادگی نمودند...منابع:
http://www.jomhornews.com
http://www.avapress.com
http://fa.kabul.icro.ir
http://www.irna.ir


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
[ جمعه ۱۹ خرداد۱۳۹۱ ] [ 18:46 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

 گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)  

  ازسوی علمای شیعه و اهل سنت در مزار شریف افغانستان  

حجت الاسلام محمد کاظم جعفری

رئیس شورای علماء شیعه ولایت بلخ

...امام خمینی(ره) تأثیر گسترده و عمیقی در بیداری جوامع اسلامی به ویژه در ملل مسلمان داشت...

...امروزه اندیشه های امام خمینی(ره) و اثرات نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری ایشان کل جهان دنیا را فرا گرفته، چنانچه در قدم اول به خاورمیانه و سپس به سایر کشورهای اسلامی منتقل شد...

...اوج گیری تحولات قبل از پیروزی انقلاب ایران مصادف بود با کودتای ننگین 7 ثور 57 در افغانستان و مردم به تبعیت از انقلاب ایران و اندیشه های حضرت امام مبارزه را آغاز نمودند...

...در واقع پس از پیروزی انقلاب نیز مردم بر مبارزات خود علیه نظام کمونیستی مصمم تر و دارای موضع شدند و در هر گوشه و کنار کشور مبارزات آغاز شد و مردم قیام کردند و اگر چه این قیام ها چندین بار از سوی رژیم سرکوب شد، اما مردم همچنان ادامه می دادند تا اینکه به پیروزی دست یافتند...

...امام خمینی(ره) از جذابیت و محبوبیت خاصی بین جوانان برخوردار بود، چنانچه جوانان همواره با شور و اشتیاق در سخنرانی های حضرت امام شرکت می کردند...


...در واقع امام خمینی(ره) به همگان ثابت کرد که هر آنچه ملت ها بخواهند تحقق می یابد نه آنچه قدرت ها بخواهند و با گسترش این تفکر در جهان و شاهد هستیم که امروزه غرب در برابر مسلمین ناتوان شده، پس این گفته حضرت امام تحقق یافت...

... امام راحل در سخت ترین شرایط و با کمترین امکانات توانست قدرت های استکباری جهان را ساقط کند و نظام ظلم و استبداد را به نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل کرد...

...امام خمینی(ره) از جذابیت و محبوبیت خاصی بین جوانان برخوردار بود، چنانچه جوانان همواره با شور و اشتیاق در سخنرانی های حضرت امام خمینی(ره) شرکت می کردند و در تمام مراحل همراه امام بودند...

...رمز پیروزی جهاد مجاهدین افغانستانی الهام گرفته از تفکر امام خمینی(ره) بود ...

...این تفکر به سرعت به همه جای دنیا منتشر شده و امروزه شاهد بیداری اسلامی مسلمین هستیم...

...عده‌اي از سر دشمني و کينه‌توزي‌هاي کورکورانه با برگزاري مراسم يادبود از آن امام عزيز در افغانستان و يا جاهاي ديگر ساز مخالفت مي‌زنند و مي‌خواهند به اين مسايل جنبه مليتي بدهند و تجليل از شخصيت والاي امام خمینی(ره) را صرفاً متعلق به ايراني‌ها قلمداد کنند...

...اما اين نابخردان و بي‌خبران بدانند که شخصيت‌هاي عزيز و بزرگواري همچون امام خمینی(ره) به تمام جهان اسلام بلکه کل آزادگان و آزادي‌خواهان جهان تعلق دارد...

...نه تنها مسلمانان بلکه پيروان ساير اديان نيز مي‌خواهند با برپايي مراسم ويژه به يادبود، شخصيت معنوي آن فرزانه تاريخ معاصر بشريت مقام والاي آن بزرگوار را تکريم و احترام کنند...


مولوي محمد شاه عادلي

ريس شوراي اخوت اسلامي ولايت بلخ

http://www.iqna.ir/news_imgs/468708_1imgIMG_0161.jpg

...امام خمینی(ره) مرد بي‌­­­بديل تاريخ معاصر جهان اسلام است...

...شخصيت امام خمینی(ره) در همه ابعاد بالاخص در علوم ديني و سياسي سرآمد روزگار بود...


...زندگي ساده و بي‌آلايش حضرت امام خمینی(ره) در طول حياتشان ، يادآور زندگي ساده اما سرشار از معنويت پيامبر بزرگوار اسلام (ص) و ساير پيشوايان راستين دينياست...

...همين اخلاص و زندگي صادقانه و غيرمجلل امام خمینی(ره) بود که وي را از ساير شخصيت‌هاي سياسي جهان متمايز و ممتاز مي‌ساخت...


حجت الاسلام امیر محمد ضیایی

معاون شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ افغانستان

نمايي از گنبد زيارتگاه منسوب به امام علي (ع) در مزار شريف
افغانستان

...حضرت امام خمینی(ره) یک عالم، مرجع و رهبر دینی برای مسلمانان بود و اعتماد به نفس، قوت قلب و آگاهی به مسائل زمان هم وی را چهره ای متمایز می کرد...

...امام خمینی(ره) به عنوان مرجعی که آگاهی سیاسی عمیقی داشت با وجود جو خفقان حاکم بر آن زمان پیشقدم شد و و جامعه روحانیت و مردم مسلمان ایران به دنبال امام به راه افتادند...

...امام راحل (ره) با بصیرت دینی و آگاهی که از اوضاع سیاسی و سیاست های پشت پرده دشمنان اسلام داشت حرکت خود را آغاز کرد و این حرکت در حالی شکل گرفت که ارزش های دینی در ایران آن زمان و بسیاری نقاط دیگر جهان به فراموشی سپرده شده بود...

...در طول تاریخ کسانی بودند که برای نجات بشریت یا نجات جامعه اسلامی حرکت هایی را به راه انداختند اما هیچ یک از آنان از لحاظ ابعاد شخصیتی و آگاهی به پایه امام خمینی(ره) نمی رسیدند به عنوان مثال اگر کسی سیاستمدار بوده، از نظر دینی و فرهنگی مورد قبول مردم نبوده یا اگر عالم دینی بوده سیاستمدار نبوده یا اگر فردی انقلابی بوده در بین مردم جایگاه و نفوذ خاصی نداشته است اما امام خمینی(ره) یک شخصیت چندین بعدی داشت و از این جهت با سایر رهبران متفاوت بود...

...یکی از مسائل مهم و مورد توجه در بین جوامع اسلامی مرجعیت دینی است و مردم در آن زمان هم مطمئن بودند پشت سر کسی حرکت می کنند که مرجع دینی است...

...حضرت امام خمینی(ره) هم با بصیرت و آگاهی حیله و نیرنگ دشمنان را زیر نظر داشت و می دانست که ارزش های دینی و معنوی مردم توسط بیگانگان در معرض خطر قرار گرفته است. از اینرو به مبارزه با آن جریان پرداخت...

...امام خمینی(ره) برای به ثمر نشستن حرکتی که به راه انداخته بود دشواری های زیادی را تحمل کرد و مردم هم که متاثر از حرکت و اندیشه های ایشان بودند با هدایت امام دست به فعالیت و تظاهرات می زدند و به نظام شاهنشاهی وقت نه می گفتند... 

...حضرت امام خمینی(ره) همانطوری که نقش آشکاری در بیداری مردم ایران داشت، نقش موثر و تعیین کننده ای هم در بیداری امت اسلامی داشت و امروز که امام حضور فیزیکی ندارد اندیشه ها، افکار و سخنان ایشان راهگشاست و مردم آن ها را مطالعه می کنند و بیداری اسلامی امروز هم نشات گرفته از همان حرکت امام خمینی(ره) است...


حجت الاسلام عبدالحکیم فاضل

از روحانیون حوزه علمیه و بزرگان ولایت بلخ

صحن زيارتگاه منسوب به امام علي (ع) در مزار شريف افغانستان

...نقش امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی بسیار عظیم و برجسته است و مبارزات اخیر ملت‌های منطقه نیز گامی در این راستاست كه توانسته با الهام از آموزه‌های امام خمینی(ره) به سوی آزادی گام بردارند...

...امام خمینی(ره) در اندیشه‌ی سیاسی خود فضای کنونی جهان را به خوبی ترسیم نموده بود،...

...در زمانیکه مکتب سوسیالیستی و کمونیستی در اوج خود قرار داشت و از اسلام به جز یک پیکره نیمه جان چیزی باقی نمانده بود، با قیام حضرت امام خمینی(ره) مردم بیدار شدند که به اعتقاد امام این مبارزه باید تا زمانی که مسلمانان به عظمت و اقتدار خود نائل نشده اند، ادامه یابد...

...رمز موفقیت امام بزرگوار اتکاء به خداوند، اعتماد به نفس، تقدس معنوی و قاطعیت ایشان بود که تنها به مسلمانان فکر می کرد و در این راه فداکاری های بسیاری نمود...

...انقلاب امام خمینی(ره) مکتبی برای همه مسلمانان بود،...

...امام خمینی(ره) با قیام خود به یاری مسلمانان و مستضعفان آمد، تاجاییکه انقلاب‌های اخیر نتیجه تفکرات ناب ایشان است...

...پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیروی محرکی برای قیام مردم افغانستان علیه شوروی سابق شد که در نهایت به ثمر نشستن جهاد اسلامی افغانستان را در پی داشت...

حجت الاسلام  شیخ حسن زکی

مدیر مدرسه و دارالعلوم جعفریه شهرمزار شریف

...امام خمینی(ره) در طول تاریخ اسلام بعد از ائمه معصومین(ع) یک انسان کم نظیر در جهان اسلام بود...

...امام خمینی(ره) با ارائه حکومت اسلامی، چهارچوبی را برای گسترش حکومت اسلامی در زمان حیاتش تثبیت نمود و با این اقدام بر تمامی توطئه های غرب علیه اسلام خط بطلان کشید و در حال حاضر به یکی از افتخارات مسلمانان تبدیل شده است...

...پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) تأثیر عمیقی در مبارزات مردم افغانستان داشت، تاجاییکه ایشان تحت هبچ شرایطی دست از حمایت ملت افغانستان بر نداشت و با اینکه می توانست با قدرت های بزرگ معامله کند، اما این کار را نکرد...

...امام خمینی(ره) در زمان تجاوز شوروی سابق همواره حامی و پشتیبان ملت افغانستان و مهاجرین افغان در ایران بود و امکانات نظامی بسیاری را در اختیار مجاهدین افغانستان قرار داد...

...امام خمینی(ره) همواره به مبارزان کشورمان دلداری می داد که پیروزی از آن شماست و با این پیام ها نور امید را در دلها زنده می نمود و حمایت ها و قوت قلب امام سرانجام قدرت شرق را شکست داد...

...امام خمینی(ره)با خدمات ارزنده خود به جهانیان ثابت نمود که انسان با توکل بر خدا می تواند در مقابل طاغوت بایستد و چنانچه شاهد هستیم این امر طی 30 سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران تحقق یافته و در این مدت کار چند صد ساله صورت گرفته است که برای جهان اسلام امید و نوید بخش است...

...رمز موفقیت امام خمینی(ره)  مربوط به بینش و دیدگاه مخصوص ایشان است...

...امام خمینی(ره) با اطلاع و آگاهی از قلوب مردم جامعه توانست به صحنه آید و ملت های بسیاری را با خود همراه سازد...

...نامگذاری روز قدس به عنوان یکی دیگر از ابتکارات امام خمینی(ره) است و اکنون که در آستانه فرارسیدن سالگرد رحلت آن فقید فرزانه قرار داریم باید با یادآوری خدمات ایشان به جهان اسلام، پیرو و ادامه دهنده راه وی باشیم...موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۹ خرداد۱۳۹۱ ] [ 18:27 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

  گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)   

  از سوی علماء و شخصیت های شیعه و سنی هرات افغانستان   

سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در هرات افغانستان‎


حاجی عزیز الله جعفری

از علماء و روحانیون حوزه علمیه هرات

http://files.pamirpress.com/pics/201206/201206030525212183.jpg

... ویژگی های امام خمینی(ره) همانند قطره های دریا است، من خودم عشق به حضرت امام دارم نه به خاطر اینکه حضرت امام یک روحانی است بلکه به این خاطر که امام جهانی فکر می کرد...

... امام خمینی(ره) شخصیتی بود که می گفت بین مسلمین و کشورهای مسلمین مرز وجود ندارد...

...آیت الله مطهری زمانی که  امام خمینی(ره) در پاریس در حال تبعید به سر می برد، به دیدنشان رفت و زمانی که برگشت علما پرسیدند که امام را چگونه دیدی، گفت امام را به چهار آمن دیدم "آمن به قوله" به گفته هایش ایمان داشت، آمن به هدفه امام با هدف حرکت کرد حکومت یک هزار و پنجصد ساله شاهنشاهی را غیر امام کسی دگیری نمی توانست تغییر دهد "امن به سبیل" یعنی به همان مسیری که رفته بود تا آخر رفت و "آمن به رب" در تمام کلمات و تمام زیبایی انقلاب حضرت امام در این خداشناسی ایشان بود...

...مجموع انقلاب ایران و رهبری حضرت امام خمینی(ره) تاثیرات خاصی در جهاد افغانستان داشت، در آن زمان حتی رزمندگان افغانستان همراه با برداران ایرانی به سنگرهای عراق می رفتند و بسیاری از برادران ایرانی در سنگرهای جهادی افغانستان شهید و یا معلول شدند و حتی من بارها دیدم که برادران ایرانی در سنگرهای ما بودند و برادران افغانی ما در سنگرهای ایران بودند که همین حالا هم به بهشت رضا و بهشت زهرا مدفون هستند...

...این ها همه ناشی از تبلیغات دلسوزانه حضرت امام خمینی(ره) بود که اصلا تفکیک نکرده بود که مجاهد افغان کیست و مجاهد ایران کیست بلکه همه را به عنوان مجاهدین راه اسلام و راه حق می دانست...

...بارها می فرمود آنچه مایع بدبختی مسلمانان است نفاق و آنچه مایع خوشبختی مسلمانان شده است وحدت است...

... امام خمینی(ره) بارها در سخنرانی شان فرمود توهین به شخصیت خلفای کرام و به انسان های صدر اسلام حرام است و این گواه بر آن است که حضرت  امام خمینی(ره) خواهان وحدت مسلمین بوده است...

...من فکر می کنم که بعد از ائمه اولین کسی که توانست اسلام را احیا کند امام خمینی(ره) بود، زیرا زمانی حضرت  امام خمینی(ره) حرکت کرد که از جوامع کفر سیل جمعیت کفر برای نابودی اسلام هجوم آورده بود و حتی اگر حمایت حضرت امام خمینی(ره) در افغانستان نمی بود آیا جهاد افغانستان به پیروزی می رسید و من فکر می کنم که اگر مجاهدین ما الگو از جهاد ایران نمی گرفتند جهادی در افغانستان به وجود نمی آمد یعنی عامل اصلی حرکت مجاهدین ما همان حرکت های مردم ایران به رهبری  امام خمینی(ره)  بود که امام با دست خالی قیام کرد و قیام را به پیروزی رساند...

...من به عنوان یک طلبه عشق به امامی داشتم که آن امام عشق به دین داشت لذا من به خاطر رهبریت پیامبر گونه او امیدوارم که تا وقتی زنده هستم یکی از سربازان حضرت امام خمینی(ره) باشم. و به مردم پیام من این است که محدود فکر نکنند...


حجت الاسلام احمد بهشتی

مسئول فرهنگی جامعه روحانیت امامیه هرات

اسلام مكتبي كامل است

...احیای ایدئولوژی اسلامی توسط امام خمینی(ره) از نفوذ اندیشه‌های غیر دینی در میان مسلمانان کاست و اسلام به عنوان اندیشه‏ ی جدید سیاسی در میان توده‌های انقلابی مسلمان راه خود را باز کرد...

...افشای نقشه‎های شوم استعمارگران و از بین بردن افکار انحرافی از جوامع اسلامی، به راه انداختن جنبش های اسلامی در سطح جهان اسلام، رهایی مسلمانان از زیر یوغ استعمارگران و از بین بردن تفرقه‌های سیاسی، مذهبی، قومی و ملی را می توان از خدمات ارزنده‏ ی امام خمینی(ره) برشمرد...

...امام خمینی(ره) با رهبري الهي خویش توانست این اندیشه را نیز خنثی و اتحاد و يگانگي دین و سياست را اثبات کند و عملا ًثابت کرد که اسلام مكتبي كامل و شامل همه ابعاد زندگي است...

...امام خمینی(ره) در افشای این توطئه نیز توانایی خود را به اثبات رساند و در راستای هماهنگی و وحدت جوامع اسلامی پیشگام بود...

...در سال 1346 در جنگ اعراب و اسرائيل ؛ امام در دفاع از مردم فلسطین فتوايي صادر نمود و آن فتوا عبارت بود از، پرداخت خمس و زكات براي جهاد و كمك به ملت فلسطين و اينكه مسلمانان باید در كنار آنها با اسرائيل وارد جنگ شوند و در صورت كشته شدن شهيد خواهند بود...

...اندیشه‌های ظلم ستیز امام خمینی(ره) تاثیر مستقیمی بر پیروزی ملت افغانستان در برابر ابر قدرت شرق داشت...

...علماي افغانستان با الگو پذيري از رهبري امام خمینی(ره) اقدامات افشاگرایانه خود را عليه دولت كمونيستي وقت آغاز کردند...

...ملت بیگانه ستیز افغانستان كه صداي پاي اشغالگران شوروي را به‌ وضوح می‌شنیدند، زماني كه متوجه شدند كشور همسايه‌شان به رهبري روحانيت و شخصامام خمینی(ره) به پيروزي رسيد، به علما توجه بيشتري نموده و در جهت رسیدن به هدف که همانا دستیابی به کشوری اسلامی بود به پشتیانی از آنها برخاستند...

...امام امت ، زمانيكه از اشغال افغانستان باخبر شد، پشتيباني بي‌دريغ خود را از برادران مظلوم و ستم‌كشيده‏ی کشورمان اعلام و اشغالگران را شديداً محكوم کرد... 

...امام خمینی(ره) در حمايت همه جانبه از جهاد اسلامي ملت افغانستان در پیامی خطاب به سفير شوروي گفت: "شما شايد افغانستان را قبضه كنيد، ولي نمي‌توانيد در آنجا مستقر شويد، چرا که ما مسلمانيم و شرق و غرب براي‌مان مطرح نيست، ما از مظلوم دفاع مي‌كنيم و بر ظالم مي‌تازيم، اين يك وظيفه اسلامي است."...

...رهبري حكيمانه‏ ی امام خمینی(ره) و موضع‌گيري‌هاي به موقع ايشان در حمايت از جهاد افغانستان و محكوميت جنايات شوروي متجاوز سبب شد كه چنان محبوبيتي در بين نيروها و روشنفكران مسلمان پيدا كند كه هنگام عمليات مجاهدین علیه مزدوران اشغالگر، صداي « الله اكبر و خميني رهبر » آنها در فضا طنین انداز می شد...


محمد سعید رضازاده

معاونت فرهنگی پژوهشی دانشگاه اشراق هرات

امام خمینی(ره) هرگز به دنبال شهرت و مقام دنیوی نبود

...اگرچه امام خمینی(ره) یک رهبر سیاسی بزرگ بود، اما در نهایت شوخ طبعی و همراه با ملایمت با فرزندان و اطرافیان برخورد می نمود...

...اگر بچه ها در منزل شیطنت یا تخلفی انجام می دادند، امام بدون هشدار و تنبیه، به گونه ای رفتار می نمود که همه‏ ی بچه ها مواظب رفتار و کردارشان بودند...

...امام خمینی(ره) برای اقوام نیز همانند پدری بزرگ و مهربان بود، چنانکه هیچگاه بستگان احساس نمی کردند که ایشان رهبر انقلاب است و با آنها رفتاری کاملا دوستانه داشت و مدام توصیه می کرد که بخشی از زندگی خود را به تفریحات سالم اختصاص دهید...

...شاخصه مهم زندگی امام خمینی(ره) در اجتماع بر مبنای اخلاص و انجام وظیفه بود و توصیه ایشان به مسئولین، دقت به این اصل بود که "ما مامور به وظیفه ایم نه مأمور به نتیجه" و این خصوصیت در فعالیت های اجتماعی و سیاسی ایشان نمایان بود...

...امام خمینی(ره) به پسرش مدام توصیه می نمود که به بهانه‏ ی نزدیک شدن به معارف الهی برای به دست آوردن مقام چه معنوی و چه مادی دست و پا نزن و از زیر بار مسئولیت انسانی که خدمت به خلق است، شانه خالی مکن...

...پرهیز از شهرت طلبی در بین اجتماع از بارزترین خصوصیات اخلاقی امام خمینی(ره) بود...

...امام خمینی(ره) از هر نوع شهرت طلبی و مقام خواهی اجتناب می ورزید، هیچگاه اجازه نمی داد کسی پشت سرش راه برود و یا اگر شاگردی اشکالی داشت و می آمد تا در بین راه از ایشان سوال بپرسد، امام می ایستاد و با احترام با او برخورد می کرد...

...امام راحل فردی متواضع، راستگو و فروتن بود...

حجت الاسلام محمد مطهری

رئیس شورای علمای شهرک جبرئیل

...امام خمینی(ره) همانطوری که یک فقیه بود، درعین حال یک مجاهد و سیاستمدار تمام عیار و یک انسان اجتماعی و فرهنگی بود...

...پیام وحدت آفرین امام خمینی(ره) برای تمام امت اسلامی این است که همیشه باید به دنبال شناخت توطئه های دشمنان بوده و درصدد شناسائی و خنثی سازی دسایس شان باشند...

...زمانی امت اسلامی می توانند با دشمنان مشترک خود مقابله کرده و مشت محکمی بر دهان استکبار بزنند که از خواب غفلت بیدار شده و دست در دست هم داده و تا تحقق خواسته ها و آرمان های اسلامی خود در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی نمایند...

...امیدوارم که امت اسلامی در سراسر جهان به پیام های امام خمینی(ره) توجه کرده و در جهت وحدت عملی قدم بردارند...

...حضرت امام خمینی(ره) متعلق به یک ملت خاص و یک جغرافیای خاص نیست، بلکه متعلق به اسلام و امت اسلامی می باشد...

...کسانی که امام خمینی(ره) را متعلق به ملت خاص یا جفرافیای خاص می نامند در حقیقت آنها دشمن وحدت امت اسلامی در سراسر جهان هستند...

...دشمنان اسلام نمی خواهند مسلمانان جهان در محوریت همچون شخصیت حرکت نموده از این رو دست به توطئه زده باعث پراکندگی بین امت اسلامی می شوند... 

...امام خمینی(ره) یکی از آن شخصیت هایی بود که به موقع قد علم کرد و امت اسلامی را بیدار نموده و مردم را متوجه وظایف شان کرد. لذا بر همه مسلمانان است که از همچون شخصیت هایی که برای اسلام و مسلمین تلاش کرده اند تجلیل نموده یاد و خاطره آنان را همیشه زنده نگهدارند...

...بنابرین امام خمینی(ره) برهمه ما و شما حق داشته و ما باید خط و مشی او را که همانا تداوم خط انبیا و ائمه (ع) است ادامه داده و در مقابل استکبار و مستکبرین جهان بایستیم واز دین و ارزش های دینی خود دفاع نمائیم...


حجت الاسلام رضایی

رئیس شورای علمای اهل تشیع در ولایت هرات

...امام خمینی(ره) بیدارگر امت اسلامی و شخصیتی بود که در عصر خواب و غفلت امت اسلامی، موجی را به وجود آورد که تا به امروز همچنان در دل امت اسلامی جریان دارد...

...امام خمینی(ره) شخصیتی بود که هم آمدنش طوفانی را به پا کرد و هم رفتنش موجی از حزن و اندوه را در بین امت اسلامی ایجاد نمود...

...امام خمینی(ره) با آمدنش سنت ها را شکست . او زعامت و رهبری نه یک مجموعه خاص را که محدود به یک جغرافیای سیاسی خاص باشد را بر عهده گرفت، بلکه مرز ها را درهم کوبید و فرا تر از مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی زعامت و رهبری امت اسلامی و ازآن بالاتر زعامت انسان های مستضعف و مظلوم و کسانی که بیدادگری و ظلم را در زندگی خود لمس و تجربه کرده بودند را برعهده گرفت...

...زعامت و رهبری این شخصیت سترگ، نه از نوع ظلم و کودتا ونه هم خشونت و سرکوب و نه هم اعمال سیاست های بنام پروژه های مختلف همچون وحدت ملی وغیره، بلکه انتخاب تدریجی برای مسلمانان دنیا بود...

...لذا تجلیل از امام خمینی(ره) نه به عنوان یک رهبر سیاسی یک کشور خاص ومربوط به یک جغرافیای خاص، بلکه بعنوان یک رهبر متعلق به امت اسلامی و به همه انسان های ستمدیده جهان است...

...امروزه بیداری اسلامی که درمیان امت اسلامی مخصوصا درخاور میانه بوجود آمده است، مدیون ایثار گری ها وفداکاری های آن شخصیت سترگ بوده و هست او بود که آمدنش موجی را ایجاد کرد و تفکری را در میان امت اسلامی بارور ساخت و از این طریق به هر انسان مسلمان جرئت داد که برخیزد و فریاد آزادیخواهی را سردهد و انقلابی را به پا نماید...

...امام خمینی(ره) یکی از نمونه هایی که در ارتباط با نظام های سیاسی موجود ارائه نمود، مدل نظام جمهوری اسلامی می باشد، حکومتی که امروزه الگوی اکثریت کشور های اسلامی است...


حجت الاسلام نادرعلی شفا

معاون شورای علمای ولسوالی انجیل ولایت هرات

سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)  در هرات افغانستان‎

...هسته ی اصلی همه قیام ها و انقلاباتی که درسال های اخیر در بین کشور های اسلامی راه پیدا کرده، همه ریشه های اصلی آن به قیام امام خمینی(ره) و بیدارگری آن حضرت برمی گردد... 

...امام خمینی(ره) بیدارگر اصلی مسلمانان و حتی همه خداپرستان قرن حاضر است در قرنی که کمونیست ها وملحدین سنگرهای ایدولوژیک و بورژوازی را یکی پس ازدیگری فتح می کردند و دین را افیون جامعه معرفی می نمودند، امام خمینی(ره) این طرز تفکر را بر هم زده و به جوانان فهماند که اگر بخواهند انقلاب کنند، تنها راه ایستادگی در مقابل مستکبرین جهان ازطریق دین است و بس...

...امروز ملت های اسلامی غیر از نظام جمهوری اسلامی چیز دیگری را نمی پذیرند و نظام جمهوری اسلامی، همانا الگویی است که امام خمینی(ره) با انقلاب خود آن را درجوامع اسلامی بارور ساخته که در شرایط کنونی ما شاهد نهادینه شدن نهضت های اسلامی در اکثر کشورهای منطقه هستیم...

... بنابراین دولت ها چه بخواهند و چه نخواهند ؛  تحت تاثیر افکار و اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرند، چون که ملت ها تحت تاثیر اندیشه های امام خمینی(ره) قرار دارند و خدمتی که حضرت امام به امت اسلامی کرده است، قابل انکار نمی باشد...

...از سالروز رحلت امام خمینی (ره) همه ساله در نقاط مختلف ولایت هرات از سوی مردم، طلاب و مدارس دینی، به صورت باشکوهی تجلیل به عمل می آید...


مولوی نجیبی

امام جمعه مسجد جامع ولسوالی کرخ ولایت هرات

...وضع امروزی جهان اسلام  تأسف آور است...

...همه دسته بندی ها و به گریبان هم افتادن ها، کاری است که قابل تأمل نمی باشد و مسئول این وضع علما، دانشمندان ومتفکران ملت اند، آنها باید شرایط را درک نموده و راه نجات جامعه اسلامی را ازاین سرطان صعب العلاج بدست آورند...

...خداوند متعال همه ما را بیداری عطا نماید وهوشیاری ببخشاید تا وضع کنونی را درست درک نموده و ازمحصور بودن درسطح دانشگاه، مدارس و خانه ها بدرآییم و به یک جهان بینی واقعی رسیده وعینک حق بینی را به دیده های مان بگذاریم و راه نجات امت را بدست آوریم... 

...سنت الهی برآن است که اسلام تا ابد باقی بماند...

...خداوند متعال درمقاطع بحرانی زمانی که جامعه اسلامی به خواب غفلت و سستی فرو می رود، راد مردان بزرگی را به میان می آورد تا فریاد آزادیخواهی برآورند و ملت خوابیده را بیدار نمایند، که مصداق این مسئله درعصر ما، وجودامام خمینی(ره)  است...

...این مردان بزرگ ، مصداق همان آیه الهی اند که خداوند اراده نموده و بر مستضعفین منت گذارده و امامت و رهبری جهان بشریت را به آنان بسپارد...

...به زودی استکبار جهانی از بین خواهند رفت و مستضعفین جهان به پا خواهند ایستاد و زمام رهبری بشریت درهمه ادوار و درهمه زمان ها را برعهده خواهند گرفت...


حجت الاسلام  جبرئیلی

مسئول مدرسه علمیه صادقیه هرات

...هر چند که حضرت امام خمینی(ره) درجغرافیایی به نام ایران نشو و نما کرد و رهبری انقلاب اسلامی را درآن خطه به دوش گرفت، اما هرگز شخصیت های بزرگ اسلامی همچون بنیان گذارانقلاب جمهوری اسلامی ایران، محدود به زمان و مکان نیستند...

...شخصیت های همچون سید جمال الدین افغانی وحسن البناء و سید قطب درطول تاریخ پرچمدار مبارزات اسلامی بودند، اما هیچ کدام محصور به آب وخاک خاصی نیستند افکار، اندیشه و خدمات آنها مربوط به جهان اسلام است و برهمه مسلمانان است که از زندگی آنها سرمشق گرفته و افکار آنهارا چراغ راه خود قراردهند و در مقابل توطئه های دشمنان اسلام از افکار و اندیشه های آنان که برگرفته ازتفکرات ناب اسلام است استفاده نمایند...

...امام خمینی(ره) ازنظر فکری، اسلام اصیل را پایگاه و خواست گاه ملی خود قرار داد و اسلام ناب محمدی را که توانست دنیا را تکان بدهد و موج جدیدی را در دنیای بشریت ایجاد نماید و نسل جدیدی را پرورش دهد...

...امام خمینی(ره) آن اسلام را بازشناسی وبه جهانیان معرفی نمود...

...در حقیقت امام خمینی(ره) معمار تشکیل تفکر اسلامی بوده و با پتانسیلی که در جهان اسلام وجود داشت، توانست این تفکر اسلامی ازنو مطرح نماید...

...تشکیلاتی که امام خمینی(ره) برای پیشبرد نهضت ها مطرح کرد تشکیلات جدید به سبک امت وامامت بود، همان تشکیلاتی که پیامبر خدا در صدر اسلام عنوان کرد. همچنان نظامی که امام مطرح کرد نظام جمهوری اسلامی که بر دو پایه اساسی استوار بود یکی جمهوریت برخواسته ازاراده مردم واسلامیت برخواسته ازاندیشه های دینی مبتنی برتفکر الهی بود...

...آرمان های خمینی کبیر ؛ احیای اسلام است...

...این امر در شرایط کنونی درحال شکل گیری است چنانچه بیداری امت ها وملت های جهان اسلام یکی پس ازدیگری رونما می گردد که بحمدالله آثار آن درسرتاسر جهان شاهد هستیم...

...درابتدای انقلاب اسلامی ایران تبلیغات زهرآگینی مبنی براین که گویا امام خمینی(ره) قصد کودتا در کشورهای دیگر را دارد و قدرت های بزرگ عرش خود را به لرزه می دیدند، اما اصلی ترین هدف امام راحل از صدور انقلاب اسلامی فقط صدور تفکر اسلامی بود... 

...یکی از شعارهای اصلی بینان گذار انقلاب اسلامی ایران خود باوری ملت ها است...

...امام خمینی(ره) می خواست که تمام ملت های مسلمان خود باور بشوند وخود را بشناسند و هرملتی که بعد ازانقلاب امام خمینی (ره )خود را دریافت، دیدیم که هویت پیدا کرد و به عزت رسید...

... بیداری امروز درجهان اسلام را نتیجه همان خودباوری که حضرت امام خمینی(ره) به ملت ها ارائه نموده می داند...

...امروزه جنگ جهانی اعلام نشده برعلیه اسلام ومسلمین درسراسر دنیا براه افتاده است درشرایط فعلی رسالت مسلمانان سنگین است. رسالت علمای دینی درجهت بیداری مردم و احیای اسلام ازهمه مردم سنگین تربوده و باید وحدت اسلامی خود را امروز بیش تر ازپیش حفظ نماییم...

... امروزه متأسفانه کفار با لباس کفر به مقابله با اسلام نیامده اند، بلکه با عناوین مختلف و با شعارهای متفاوت و ظاهر فریب ازیک طرف وازجانب دیگر با حربه تشدید اختلافات فکری در میان فرق اسلامی به جنگ مسلمانان آمده اند و این بیداری مضاعفی را می طلبد...


مراسم در شهرک جبرئیل هرات

...مراسم بزرگداشتی به مناسبت بیست وسومین سالگرد ارتحال بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران در ولایت هرات برگزار گردید. دراین مراسم جمع کثیری ازعلما، طلاب حوزه های علمیه، متنفذین، نویسنده گان و اقشار مختلف مردم در شهرک جبرئیل ولایت هرات حضور به هم رسانده و یاد وخاطره حضرت امام خمینی (ره) را گرامی داشتند...


گزارش تصویری از مراسم مدرسه علمیه صادقیه هرات

سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)  در هرات افغانستان‎

...به مناسبت بیست وسومین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در مدرسه علمیه صادقیه مراسم باشکوهی برگزارشد. این مراسم با حضور اقشار مهم جامعه اعم از علما و روحانيون، طلاب مدارس علميه، اساتيد دانشگاه، شعرا، نویسندگان و اهل كسبه ولایت هرات برگزار گردید. شرکت کنندگان یاد و نام فقید فرزانه، مجاهد نستوه بیدادگر امت ها درعصر حاضر، حضرت امام خمینی کبیر را گرامی داشته وبر روان تابناک این بزرگ مرد عرصه تقوا درود و صلوات فرستادند...

سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در هرات افغانستان‎موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۹ خرداد۱۳۹۱ ] [ 18:20 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 
دیدگاه علماء و شخصیت های افغانستان(1)

 پیرامون اندیشه های امام خمینی(ره)

مهندس سید محمد باقر مصباح زاده

مدیر مؤسسه پژوهش های پیام آفتاب افغانستان


...امام خمینی(ره) به عنوان یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در میان شیعیان افغانستان مقلدین زیادی داشت که از ایشان پیروی می‌کردند...
...امام خمینی(ره) در ظلمت سکولاریسم و در اوج فروپاشی ارزش‌های انسانی‌، چراغ ایمان مذهبی را در دل میلیون‌ها انسان اعّم از مسلمان و غیر مسلمان روشن ساخت‌...

...راهی را که امام خمینی(ره) به عنوان یک رهبر مذهبی و پیشوای سیاسی در زندگی شخصی و اجتماعی بر اساس تعالیم اسلام پیمود، خط امام نامیده می‌شود...

...در حقیقت خط امام همان خط اسلام است که امام خمینی(ره) با پیمودن آن به عنوان سمبل این ‌خط در قرن بیستم میلادی ظاهر شد...

...بسیاری از متفکّران و مبارزان مسلمان اعم از شیعه و سنّی در ابتدای پیروزی انقلاب ‌اسلامی در ایران همین برداشت را داشتند...

...چنانچه "حکمتیار" که یک سنّی رادیکال شناخته می‌شود، طی سخنانی در تهران گفت: "ما متعقدیم که خط امام‌ ، خط اصیل اسلامی است و ما از این خط دفاع می‌کنیم‌."...

...خط امام را می‌توان از جنبه سیاسی و اجتماعی مبتنی بر سه اصل "وحدت انسانی"‌، "وحدت اسلامی" و "وحدت ملی" ‌ارزیابی کرد...

...امام خمینی(ره) برای رهایی بشر از چنگال ظلم و ستم و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی خواستار تشکیل "جبهه ‌مستضعفین‌" در برابر مستکبرین بود که در همین رابطه روز میلاد حضرت مهدی(ع‌) روز جهانی مستضعفین نام گذاری شد...

...امام خمینی(ره) اولین مجتهد بزرگ شیعه بود که فتوای جواز شرکت شیعیان در نماز جماعت با اهل سنت را مطابق روش اهل سنت صادر کرد و فرقه‌گرایی را محکوم نمود...

...مهمتر از همه تأکید ویژه و همیشگی امام خمینی(ره) بر احقاق حق فلسطینیان و آزادی قدس شریف از چنگ صهیونیست ها و تعیین جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس ناشی از باور و اعتقاد عمیق امام خمینی(ره) به وحدت مسلمانان بود که انقلاب اسلامی برای آن‌ تاکنون بهای سنگینی پرداخته است‌...

...سیاست امام خمینی(ره) در رابطه با وحدت اسلامی چه در داخل ایران و چه در سطح جهان اسلام به هیچ وجه نمایشی و فرمایشی نبود بلکه همان طوری که گفته شد از عمق جان او ریشه می‌گرفت...

...چه کسی می‌تواند به رسمیت شناخته شدن حقوق‌ مذهبی اهل سنّت و حقوق دینی و انسانی اقلیت‌های غیر اسلامی را در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که مهمترین ‌وثیقه ملی این کشور به شمار می‌رود نادیده گرفته و نمایشی بخواند؟...

...مخالفت با تروریسم‌، یکی دیگر از ویژگی‌های خط امام به شمار می‌رود...

...امام خمینی(ره) در طول دوران مبارزاتش به آزادسازی انرژی‌عظیم مردمی تأکید داشت و هیچگاه از شیوه‌های عملیاتی تروریستی حتی در مقابله با رژیم استبدادی و مخالفان اسلام و انقلاب اسلامی استفاده نکرد...

...در حالی که در آن زمان جنگ چریکی و عملیات تروریستی استراتژی مبارزاتی بسیاری از آزادیخواهان چپ و راست را تشکیل می‌داد...

...حضور فعال زن در صحنه‌های سیاسی‌، علمی‌، فرهنگی و اجتماعی نیز از جمله ویژگی‌های درخشان خط امام خمینی(ره) و از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌رود که جز کج‌اندیشان و مخالفان اسلام هیچ انسان آزاده و منصفی نمی‌تواند منکر آن شود...

...خط امام  ؛ وابستگی به ایران نیست...

... وقتی صحبت از خط امام می‌شود در ذهن بعضی‌ها وابستگی به ایران خطور می‌کند به همین دلیل است که برخی‌عناصر مسلمان و حتی شیعه مذهب افغانی می‌کوشند که خود را به نحوی با این خط بیگانه قلمداد کنند...

...بدیهی است که ایرانی ‌و شیعه بودن امام خمینی(ره) می‌تواند این برداشت را توجیه کند امّا چنین برداشتی از یک مسلمان آگاه و دلسوز به رنج و درد جهان‌اسلام و آشنا با رفتار و گفتار امام خمینی(ره) قابل قبول نیست‌...

...خط امام ؛ اختصاص به ایرانیان ندارد...

...پیروی از خط امام الزاماً به معنای پیروی از سیاست‌های دولت‌ جمهوری اسلامی ایران و وابستگی فکری و سیاسی به ایرانیان نیست‌ و نیز موافق نبودن با سیاست‌های دولتمردان ایرانی به‌معنای مخالفت با خط امام نمی‌باشد، چرا که خط امام همان خط اسلام است و اختصاصی به ایرانیان ندارد...

...حالا با توجه به آنچه که در رابطه با کردار و پندار امام خمینی(ره) گفته شد، اگر کسی چه شیعه و چه سنّی از خط امام سخن بگوید آیا درست است که او را متهم به وابستگی به ایران نمود؟...

...آیا تأثیر پذیری و همفکری مسلمانانی که دین‌، مذهب‌، فرهنگ‌، زبان‌ و تاریخ مشترک دارند از یکدیگر با تأثیر پذیری مسلمانان از فکر، اندیشه و فرهنگ غیر اسلامی که بیگانه و حتی در تعارض‌، با فرهنگ و اعتقادات آنان می‌باشد یکسان تلقی می‌شود؟...

...ممکن است برای کسانی که به اسلام عقیده ندارند و یا خود را با افتخار سکولار می‌دانند جواب این سئوال مثبت باشد امّا برای مسلمان آگاه از مصالح ملی که می‌‌داند در جهان اسلام و به خصوص در افغانستان اسلام جزء لاینفک هویت ملی و بلکه اساسی‌ترین بخش آن به شمار می‌رود پاسخ به سئوال مذکور منفی خواهد بود...

... امام خمینی(ره) به عنوان یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در میان شیعیان افغانستان مقلدین زیادی داشت که از ایشان پیروی می‌کردند...

...خط امام در افغانستان محدود به قشر روشنفکر و تحصیل یافته نبود‍، بلکه به دلیل نفوذ اجتماعی علما و روحانیون مروّج مرجعیّت آن حضرت، در بین طبقات و اقشار مختلف اجتماعی نفوذ داشت...

...پیروان خط امام به شکل حلقه‌های فرهنگی و تبلیغی در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کردند و به علت بی‌تجربگی و عدم شناخت لازم از افراد، عناصر و جریان های سیاسی و فکری مختلف، نسل جوان و روشنفکران پیرو خط امام بعضاً گرفتار التقاط و انحراف شدند امّا محور اجتماعی خط امام که علما و روحانیون برجسته بودند، پرچم این خط را حداقل از نظر فکری سالم و استوار نگهداشتند...

...بعد از کودتای هفتم ثور(اردیبهشت) اکثر علما و روحانیون پیرو خط امام توسط کمونیست‌ها دستگیر شده و به شهادت رسیدند...

سید جعفر عادلی

معاون بنیاد فرهنگی تبلیغی پیامبر اعظم (ص)

http://www.mehrmedia.org/wp-content/uploads/2011/02/18.jpg

...حضرت امام خمینی(ره) از شخصیت های بزرگ و در عصر حاضر بنیانگذار نظام و حکومت اسلامی و مبارز علیه ظلم و ستم بویژه جنایتکاران غربی و صهیونیست ها و مدافع ملت های مظلوم و مسلمان بود...

...امام راحل (ره) در دوران جهاد مردم افغانستان مدافع و حامی مجاهدین بود...

...در زمان اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی سابق که جمهوری اسلامی ایران هم در جنگ با عراق قرار داشت، روس ها حاضر شدند دست از حمایت رژیم بعث عراق بردارند به شرط اینکه ایران هم به رهبری امام خمینی(ره) دست از حمایت مجاهدین افغان بردارد که حضرت امام قاطعانه این را رد کردند...

...روس ها این مساله را با هیات ایرانی مطرح کردند و زمانی که اعضای هیات موضوع را به اطلاع امام رساندند امام با قاطعیت فرمودند که هرگز دست از حمایت مجاهدین افغان بر نمی دارند و این در حالی بود که جمهوری اسلامی ایران با مشکلات زیادی به خاطر جنگ با عراق مواجه بود از این لحاظ امام راحل حق بزرگی بر گردن مردم افغانستان دارند و این مردم مرهون و مدیون خدمات ایشان هستند...

...از اینرو در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در نقاط مختلف افغانستان سمینارها، کنفرانس ها و گردهمایی های زیادی برگزار می شود و در بسیاری از نقاط هم مردم بصورت خودجوش مراسم بزرگداشت امام راحل را برگزار می کنند زیرا ایشان در افغانستان از پایگاه مردمی برخوردار است...

...شجاعت، ظلم ستیزی و دفاع از مظلومین از بارزترین ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی(ره) بود به عنوان مثال امام خمینی(ره) در زمانی از مردم مظلوم فلسطین، مساله قدس و بیت المقدس دفاع کرد که کسی حاضر نبود چنین کاری بکند...

...امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز جهانی قدس نامگذاری کرد و علاوه بر این از تمام مظلومان در سراسر دنیا حمایت می کرد و همچنان همواره با قاطعیت از ارزش ها دفاع می نمود...


نصرالله صادقی زاده نیلی

نماینده مردم در مجلس نمایندگان(ولسی جرگه)

...حضرت امام خمینی(ره) با حرکت و انقلاب اسلامی که به راه انداخت به اثبات رساند که اسلام می تواند در تمام اعصار پاسخگوی نیاز جامعه بشری باشد...

...امام خمینی(ره) در زمانی حرکت خود را آغاز کرد که از سوی دشمنان دین، اینگونه تبلیغات می شد که دین و اسلام توانایی پاسخگویی به نیازهای جامعه را ندارد...

...انقلاب اسلامی در زمانی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به پیروزی رسید که تمام قدرت های جهان به دو قدرت شرق و غرب خلاصه می شد و انقلاب اسلامی به عنوان یک قدرت سوم راهی نو برای بسیاری از مردم جهان گشود و ثابت کرد که اسلام می تواند به عنوان یک قدرت بزرگ در جهان مطرح باشد...

...پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) همچنان این امیدواری را بین ملت ها بوجود آورد که هر ملتی به این شکل حرکت کند می تواند آن را به پیروزی برساند و این بزرگترین درس بود که یک ملت می تواند بدون اتکا به شرق یا غرب روی پای خود بایستد و آزادانه تصمیم بگیرد...

... امام خمینی(ره) شخصیتی چند بعدی بود و بعد معنوی ایشان که ناشی از افکار الهی و عرفانی بود و همواره راضی به رضای خدا بود، او را از سایر شخصیت های برجسته کاملاً متمایز می کرد...

...همچنان مردمی بودن و ساده زیستی از ابعاد مهم و برجسته شخصیت امام راحل (ره) بود بطوریکه در زندگی ایشان و افراد عادی جامعه تفاوتی احساس نمی شد و در زندگی قبل و بعد از رهبری امام هم هیچ تفاوتی دیده نشد...

...قاطعیت و صداقت حضرت امام را از دیگر ویژگی های ایشان بوده است...

...امام خمینی(ره) همواره روی مواضع دینی و اسلامی خود استوار بود و همچنان همیشه با صداقت رفتار می کرد و تا پایان در کنار مردم ماند...

...در شرایط فعلی هم که جهان بسوی یک قطبی شدن پیش می رود ضرورت یک حرکت مردمی و مستقل بسیار احساس می شود و خیزش های مردمی در خاورمیانه و کشورهای عربی هم نشان دهنده آن است که مردم از وضعیت فعلی خسته شده اند و می خواهند خودشان برای خود تصمیم بگیرند و این ناشی از درس هایی است که مردم از امام راحل (ره) و انقلاب به رهبری ایشان آموختند...


سید محمد حسینی مدنی

فعال سیاسی و روزنامه نگار افغان

گفتگویی هفته نامه کرامت با حسینی مدنی رئیس مرکز همبستگی رسانه ها (مهر)

...اندیشه ها و افکار امام خمینی(ره) به گونه ای بود که با پیگیری آن توسط اندیشمندان اسلامی تاثیر بسزایی در بیداری اسلامی در جهان داشت...

...حضرت امام خمینی(ره) به عنوان یک شخصیت علمی، مذهبی و عرفانی و یک رهبر توانمند از نقش و جایگاه برجسته و خاصی نه تنها در میان مردم ایران بلکه در جغرافیای بزرگتری به نام امت اسلامی برخوردار بود...

...با گذشت بیش از دو دهه از رحلت امام خمینی(ره) هنوز افکار و اندیشه های ایشان در جوامع اسلامی مطرح است از اینرو می توان گفت: امام خمینی(ره) تاثیرگزار ترین فرد در قرن اخیر در بین جوامع اسلامی و غیر اسلامی است...

...اخلاق بسیار نیک و شخصیت والای انسانی حضرت امام بسیار برجسته و متمایز است...

...نگاه امام خمینی(ره) کاملاً الهی بود و هرآنچه که می گفت: کاملاً واضح و آشکار بود و صریحاً می فرمود: "هرچه ما داریم از اوست" که این جمله ای عمیق و تاثیرگذار است و تمام افکار، اندیشه ها و سیاست های ایشان براساس همین نگاه الهی بود...

...تفکری را که حضرت امام خمینی(ره) داشت در یک جغرافیای مشخص محدود نمی شد و ایشان تنها، رهبر ایران نبود بلکه رهبر انقلابی بود که بسیاری از انقلاب های دیگر را هم درپی داشت...

...نگاهی که امام راحل نسبت به جهاد مردم افغانستان، مساله فلسطین و اسرائیل، مساله استعمار، ملت های تحت قیادت حکومت های وابسته و سیاست های استکباری امریکا و انگلیس داشت باورهای بسیار عمیقی بود که بعدها بسیاری از اندیشمندان، سیاستمداران و علما با الگوگیری از این اندیشه و نگاه مسیری را ترسیم کردند که تاثیر مستقیم در بیداری اسلامی داشت...

...آنچه در تحولات امروز خاورمیانه و شمال افریقا و کشورهای اسلامی شاهد هستیم به نحوی الگوگیری از اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) است...

...امام خمینی(ره) مشکل جامعه اسلامی را ناشی از حکومت های کشورهای اسلامی می دانست. سیاست هایی که این حکومت ها در قبال رژیم صهیونیستی داشتند مورد پسند امام نبود و می بینیم که اکنون بیشترین اعتراض ها علیه حکومت هایی است که نوکری اسرائیل را می کنند...

...بنابراین انقلاب اسلامی با الگو گیری از افکار و اندیشه های امام راحل (ره) علاوه بر ایران در بسیاری از کشورهای دیگر هم مطرح شد...


حجت الاسلام عباس حسن زاده

طلبه افغانستانی حوزه علمیه مشهد مقدس

تور مشهد مقدس

...یکی از دلایل مجبوبیت حضرت امام خمینی(ره) در بین مسلمانان جهان تاکید ایشان بر وحدت و اخوت اسلامی و تقریب بین مذاهب اسلامی بود...

...حضرت امام خمینی(ره) تاکید داشتند که مسلمانان هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند و تمام مشکلات از ناحیه استعمارگران است و هر مشکلی در کشورهای اسلامی، ناشی از دخالت های بیجای استکبار جهانی است...

...امام راحل (ره) این آگاهی را به ملت های مسلمان در سراسر جهان بخشید که می توانند آزاد و مستقل زندگی کنند و بدون دخالت استعمارگران به زندگی خود ادامه دهند و باید حتی با تحمل سختی و دشواری دست بیگانگان را از مملکت خود کوتاه بکنند...

...امام همچنان مسلمانان را از توطئه های استعمارگران آگاه کرد...

... مسلمانان جهان بویژه مردم مسلمان افغانستان به اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) و بزرگداشت هر ساله سالگرد ارتحال ایشان توجه ویژه ای دارند...

... امام راحل مسلمانان را به سوی بیداری و آگاهی هدایت داد و آن ها را به خودشان شناساند و هویت اسلامی را به آن ها برگرداند از اینرو جایگاه ویژه ای در قلب مسلمانان دارد...

...حضرت امام خمینی(ره) توجه ویژه ای به جهاد مردم افغانستان علیه ارتش متجاوز شوروی سابق داشت و بارها در سخنرانی های خود از جهاد ملت مسلمان افغانستان حمایت کرد...

...حضور گسترده مردم مسلمان افغانستان در جهاد علیه متجاوز شرق در آن زمان باعث خرسندی و رضایت امام بود و ایشان هم با تمام قدرت از این حضور حمایت کرد...

...بر این اساس از اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) در طول دوران جهاد افغانستان استفاده فراوان شد و هدایت ها و رهبری ایشان در پیشبرد جهاد مقدس افغانستان موثر بود و نهایتاً با حمایت بی دریغ مردم افغانستان از جهاد مقدس، مجاهدان افغان به پیروزی رسیدند...

...حضرت امام خمینی(ره) شخصیتی بود که حرکت و نهضت خود را در قالب اندیشه ناب اسلامی برای تشکیل حکومت اسلامی آغاز کرد و با تلاش فراوان به ثمر رساند...

...حضرت امام خمینی(ره) با ویژگی های شخصیتی خاصی که داشت توانست در برابر استعمارگری استعمارگران و حکومت ستم شاهی وقت در ایران بایستد و با اتکا به خداوند متعال و حمایت بی دریغ مردم حکومت اسلامی را تشکیل بدهد و از هیچ قدرتی هم نترسد...

... این مساله امکان پذیر نبود اگر شخصیتی مانند امام راحل (ره) با قدرت علمی و ایمان قوی که در وجود ایشان بود سبب بیداری مسلمانان نمی شد. مردم مسلمان ایران و سایر نقاط دنیا سال ها تحت ظلم و ستم قرار داشتند و نمی توانستند داد خود را به جایی برسانند اما امام خمینی(ره) مردم را به سوی بیداری رهنمون شد که این از نتایج حرکت الهی ایشان بود...


عبدالشهید ثاقب

نویسنده و روزنامه نگار افغانستان

...امام خمینی(ره) ؛ شخصیتی که انقلاب اسلامی ایران را رهبری کرد و با تدبیر و کاردانی ویژه‌ای که داشت، آن را به ثمر نشاند...

...امام خمینی(ره) که از معدود شخصیت‌های جهان اسلام است که در هر گستر‌ه‌ای-از سیاست و فقاهت گرفته تا به عرفان و کلام- حرفی برای گفتن داشت، امروزه به بزرگ‌ترین منبع الهام برای جوانان مبارز مسلمان مبدل گردیده و نقش به سزایی در جنبش بیداری اسلامی ایفا کرده است...

...درست، با الهام گیری از این شخصیت است که در دو سال گذشته، جوانان مسلمان در بیشتر کشورهای اسلامی-از خاورمیانه و دنیای عرب گرفته تا لیبی و شمال افریقا- در برابر مستبدان و خودکامگانی که حیثیت ژاندارم غرب و اسراییل در منطقه را داشتند، شوریدند و تخت و بخت فرعونی آن‌ها را سرنگون ، و کاخ‌های چنگیزی آن‌ها را نابود کردند و بهار عربی را رقم زدند ؛ خودکامگانی چون حسنی مبارک و قذافی و بن علی که فرعون‌وار دعوای خدایی می‌کردند و سلطنت‌شان را جاویدان می‌پنداشتند...

...نقش امام خمینی(ره) در نهضت جهانی بیداری اسلامی، از ما می‌طلبد که هیچ بهانه‌ای برای بزرگداشت وی را از دست ندهیم و از هر مناسبتی، برای زنده نگهداشتن خاطرات مبارزات رهایی‌بخش ایشان استفاده کنیم...

...به عنوان یک جوان مسلمان که آرا، افکار و اندیشه‌های خود را مرهون این ابرمرد هستیم، تلاش خواهیم کرد تا بخشی از کارنامه‌های درخشان وی در گستره‌ تفکر و اندیشه جهانی را به بررسی گرفته و برخی از خدمات بی‌شایبه‌اش برای اسلام و مسلمانان را یادآوری کنیم...

...امروزه، در ایالات متحده امریکا،  تب هراس از اسلام چنان بالا گرفته است که هیچ امریکایی- از شهروند عادی گرفته تا استاد دانشگاه و اعضای کنگره و مقامات کاخ سفید و پنتاگون- از خطر مقابله با آن احساس امنیت نمی‌کنند و همه یکسان خطر محاصره‌شدن توسط اسلام را اعلام می‌دارند. شاید با این قدر تفاوت که ترس مردم عادی، بیشتر ساختگی و کاذب و ناشی از تبلیغات منفی رسانه‌ها بوده و- به تعبیر ادوارد سعید- ریشه در «اسلام رسانه» دارد؛ اما ترس روشنفکران، فعالان سیاسی، استادان دانشگاه‌ و مقامات دولتی از اسلام، ناشی از نیروی رهایی‌بخش این مکتب و توانایی آن در بسیج سیاسی ملت‌های مظلوم و دربند کشیده می‌باشد...

...نخبگان غربی، بدین عقیده اند که با پایان یافتن جنگ سرد و فروپاشی اردوگاه کمونیزم، اکنون بزرگ‌ترین نیروی که سیادت غرب را تهدید می‌کند، اسلام است؛ بنابراین، غرب باید در صدد مهار کردن آن بر آمده و تلاش نماید تا این نیروی معارض جدید را در نطفه خنثی سازد...

...چه چیزی باعث شد که غرب هراسی از مشرق زمین، رخت سفر بربندد و بانگ «الرحیل» را بنوازد و در عوض، مغرب زمین را اسلام هراسی فرا گیرد؟ پیامدهای این پدیده برای جهان اسلام، چه خواهد بود؟..

...در پاسخ باید گفت که این دگرگونی، ریشه در انقلاب اسلامی ایران دارد...

...انقلاب اسلامی ایران به رهبری آیت الله خمینی(ره) ، باعث شد که از یک سو «غرب هراسی» اعتبارش را از دست دهد و از سوی دیگر، دنیای غرب متوجه توان اسلام در بسیج سیاسی مردم شده و در نتیجه‌ آن، دچار «اسلام هراسی» شود...

...یکی از پدیده‌های دیگری که در جریان انقلاب و پس از آن، به تحقیر امریکا کمک کرد، «شیطان بزرگ» خطاب نمودن آن توسط امام خمینی بود...

...امریکایی‌ها که پیش از آن عادت کرده بودند که خود را متمدن‌ترین مردم دنیا بخوانند و لاف از دموکراسی و حقوق بشر و آزادی بزنند، تازه متوجه می‌شدند که ملتی، آن‌ها را «شیطان بزرگ» خطاب می‌کند...

...نیم نگاهی به تاریخ سیاست خارجی ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که اسلام هراسی در امریکا زمانی پدیدار گردید که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست...

...پیش از آن ایالات متحده امریکا، ملی‌گراهای سکولار را به دلیل تمایلات سوسیالیستی شان، در خاورمیانه خصم می‌پنداشت و تلاش می‌کرد تا از به قدرت رسیدن آن‌ها جلوگیری کند...

...اما هنگامی که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و غربی‌ها توان اسلام را در بسیج مردم درک کردند، مخاصمت شان با ملی‌گراها را به تعویق انداخته و فعالیت‌های شان را در برابر اسلام‌گراها تشدید بخشیدند...

...اسلام هراسی که امروزه دامنگیر ملل غربی شده است، پدیده‌ میمون و مبارکی است که اگر ادامه پیدا کند، موجب خیرهای بسیاری برای مسلمانان و کشورهای اسلامی خواهد شد...

...این درست است که حضور این پدیده در مغرب زمین، باعث اعمال برخی محدودیت‌های ویژه‌ای توسط حکومت‌های اروپایی و امریکایی بر شهروندان مسلمان شان گردیده است؛ اما در درازمدت، موجب آن خواهد شد که جهان اسلام به عنوان یک نیروی متعادل کننده موازنه قدرت در سطح جهانی پذیرفته شده و به رای آن در نهادهای بین المللی چون سازمان ملل اهمیت داده شود...

...من باور دارم که اگر هراس از اسلام در مغرب زمین تشدید یابد، برای کشورهای اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل، حق وتو در نظر گرفته خواهد شد و معضل فلسطین به گونه‌ای عادلانه آن حل و فصل خواهد گردید...


دکتر سید وحید ظهوری حسینی

استاد دانشگاه تهران و مسئول بنیاد علمی و فرهنگی کوثر افغانستان

نشست بن دوم و آینده افغانستان  گفتگو با دکتر سید وحید ظهوری حسینی    کارشناس افغانستان در موسسه علمی فرهنگی کوثر

...پس از دوران ائمه اطهار (ع) ؛ چنین حرکت و حاکمیتی در دنیا صورت نگرفته بود...

...علی رغم ادعاهایی که در طول تاریخ حکومت های عباسی، عثمانی و برخی حکومت های دیگر داشتند هیچ یک آن ارزش معنوی را که انقلاب و حرکت امام خلق کرد دارا نبودند...

...همین مساله رمز پیروزی و ماندگاری انقلاب اسلامی ایران شد و امروز با گذشت بیش از سه دهه و در ایام دهه فجر شاهد خیزش بزرگ اسلامی در سطح بین المللی بویژه در کشورهای عربی و اسلامی هستیم...

...ملت های مسلمان از جمله مصر در طول تاریخ پیشتاز حرکت های متهورانه و شجاعانه بوده اند و در حالیکه حکومت های آنان به ظاهر مسلمان بوده اما در اصل دنباله رو همان حکومت های استبدادی فراعنه بوده اند...

...در حرکت های مردمی دو نکته قابل توجه است که یکی رونما شدن آگاهی و بیداری سیاسی و دیگری شجاعت است که این دو باهم باعث به نتیجه رسیدن حرکت ها می شود...

...رهبری خردمندانه حضرت امام خمینی(ره) و بیداری، آگاهی، حرکت و شجاعت مردم مسلمان ایران ارکان اصلی موثر در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شمار می روند...

...در حرکت ها و خیزش های مردمی امروز در خاورمیانه اگرچه خلاءهایی وجود دارد اما آن اصل استقلال آزادی جمهوری اسلامی که در ایران مطرح شد امروز در سطح گسترده ای مطرح است و در واقع اثر حرکت انقلابی امام راحل امروز در سطح بین المللی مشهود است...

...امروز مردم درتونس، مصر، یمن و اردن به پا خاسته اند و همان انقلاب اسلامی ایران صادر شده است...

...انقلاب اسلامی ایران با توپ و تفنگ صادر نشد بلکه حرکت یک حرکت معنوی بود و به همین شکل هم صادر شد و این حرکت ها انشاءالله زمینه های سقوط حکومت های استبدادی را فراهم خواهد کرد...


دکتر سيد عبدالحميد معصومي

پژوهشگر افغان و استاد دانشگاه علوم پزشكي مشهد

...امام خمینی(ره) شخصيتي ماندگار در ميان ديگر شخصيت هاي تاريخي است...

...امتيازاتي را كه امام خمینی(ره) داشت نمي توان در كس ديگري يافت...

...يكي از ويژگي هاي امام خمینی(ره) علم ايشان بود كه صدها و شايد هزاران دانشجوي بلند مرتبه حوزه از محضر تدريس و تحقيق ايشان استفاده مي كردند كه شاگردان و كتاب هاي ايشان شاهدي بر اين مدعا هستند...

...علم و عالم جايگاه ويژه و حرمت خاصي در وجدان اخلاقي انسان ها دارد كه امام خمینی(ره) از چنين جايگاهي برخوردار بود...

...امام خمینی(ره) در عرفان، تهذيب اخلاق و تزكيه باطن از افراد سر آمد روزگار بود و بطور يقين ماديات، ظواهر زندگي و ثروت ذره‌اي بر ايشان تسلط نداشتند...

...ايشان به آزادي و آزادگي كامل رسيده بود و بهترين مدرك و سند در اين زمينه شيوه زندگي ايشان از اوايل جواني تا مراحل كهولت و پيري بود كه در كمال آزادگي و حريت از وابستگي ها به سر مي برد...

...كسي كه در ميان دنيايي از ثروت قرار داشت، حتي به اندازه يك دينار و دلار مال نيندوخت...

...حضرت امام خمینی(ره) در عرفان نظري، استادي برجسته و در عرفان عملي عارفي وارسته بود و وي در برابر مردم و مومنين متواضع اما در برابر زورگويان با صلابت و قاطعيت رفتار مي كرد...

...امام با جرأتي بيشتر از شير، 'رضا خان ' را قلدر و آمريكا را ام الفساد قرن خواند و به راحتي اعلام كرد كه آمريكا هيچ غلطي نمي تواند بكند...

...تأليفات فراوان در زمينه هاي گوناگون از ايشان به جا مانده است و قلم ايشان به قدري موثر بود كه گاهي اعلاميه اي از ايشان جامعه را منقلب مي كرد...

...مجاهدان زيادي در طول تاريخ، تلاش فراوان كردند و در وسط راه شهيد شدند اما امام اولين مجاهدي است كه به هدف خود رسيد و كاري را كه از نظر روشنفكران معمولي ناممكن بود، عملي و مثبت در انظار جهانيان قرار داد...

...توفيقي كه نصيب امام خمینی(ره) شد، شايد بعد از صدر اسلام بي نظير بود، شكست سلطنت تاريخي دو هزار و پانصد ساله، اخراج ذليلانه آخرين پادشاه و از همه مهمتر استقرار نظام نوين بر پايه هاي آئين توحيدي توفيقي بود كه در هزاره اخير بي نظير است...

...سلسله نسب امام از نظر وراثتي و ژنتيك به ائمه اطهار مي انجامد كه آن بزرگواران هم از ذريه ابراهيم (ع) و اسماعيل (ع) بودند و از آنجائي كه وراثت در شخصيت و تكوين نقش اساسي دارد، امام هم از اين نظر در بالاترين جايگاه قرار دارد...

...ايشان در زمينه علمي، بالاترين مدارج را كه همان اجتهاد در احكام باشد، طي كردند و نه تنها در علوم حوزه بلكه در فلسفه هم استاد عالي مقام بودند، علاوه بر آن در تيز فهمي و تشخيص مسائل، از هوش بسيار بالايي برخوردار بودند...

...امام خمینی(ره) در عرفان به قدري پيش رفتند كه شايد در عصر خود در رديف افراد كم نظيري در آمد...

...امام خمینی(ره) از آغاز جواني و ميانسالي، زندگي را با جهاد در راه خدا و مبارزه با الحاد و فساد تلفيق كرد و او مجاهدي بود كه هم در زمينه سياست و مديريت و هم در زمينه هاي فكري و خلاقيت هاي جديد فقهي بي نظير بود...

...بيدارسازي كه رمز نهفته در بعثت انبيا است در سراسر زندگي ايشان مشهود بود و وقتي تشخيص داد كه كتاب آيات شيطاني گمراه كننده است، بدون ترس و واهمه حكم ارتداد و قتل آن نامرد را صادر كرد و دنيا را به اعجاب واداشت...

...در اين چند صد سال اخير، اين مرد بزرگ و از تبار 'ساسة العباد '، به دستي شمشير و به دست ديگر قلم گرفت و با قلبي مالامال از معرفت خدا و با جرأتي كم نظير و با توفيقات الهي، كار بزرگ را با انديشه اي بزرگ و در جهت هدف بزرگ، خوب آغاز كرد و خوب به نتيجه رساند...

...امام خمینی(ره) به حق، فريادگر، جهادگر و بيدارگر بود، مشرق زميني ها مرهون احسان او و مسلمانان مديون تلاش ها و فريادهاي او هستند...


منابع :

http://dari.irib.ir/

http://www.af-kosar.com

http://www.jomhornews.com

http://www.payam-aftab.comموضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۹ خرداد۱۳۹۱ ] [ 18:15 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 همایش در مزار شریف 

  گرامیداشت شهدای انقلاب اسلامی افغانستان     

 به مناسب سی و سومین سال شهادت  12 هزار شهید زندان پلچرخی 

...طی همایشی از یاد و خاطره ‏ی شهدای انقلاب اسلامی افغانستان به ویژه دوازده هزار شهیدی که در جوزای سال 1358 در زندان پلچرخی مظلومانه به شهادت رسیدند، تجلیل به عمل آمد...

...این مراسم از سوی کانون فرهنگی شهید استاد "عبدالقادر توانا" در"هتل شاه شهر" ولایت مزار شریف با حضور شخصیت های جهادی، نمایندگان شورای ولایتی، مسئولین بلند پایه دولتی، علمای دینی، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم ولایت بلخ برگزار شد...

...در این همایش پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، پیام استرجنرال عطامحمد نور والی ولایت بلخ قرائت گردید...

...مولوی "محمد شاه عادلی" رئیس شورای علمای ولایت بلخ ، محمد ظاهر وحدت معاون مقام ولایت بلخ ، مولوی "عبدالسلام عابد" ، استاد عبدالوکیل به نمایندگی از وکلای شورای ولایتی بلخ ، داکتر "محمد اسماعیل لبیب" رئیس موسسه‏ ی تحصیلات عالی سلام و حاجی محمد انور یکتن از متنفذان قومی به نمایندگی از بستگان شهدا برای حاضرین سخنرانی کردند...
موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۱ ] [ 19:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

سوگنامه

شاعران افغانستان

در فراق حضرت امام خمینی(ره)

... لختی بیارواصف باختری و شعر نوامام رضا (ع) در قسمت زدودن انحرافات از چهره قرآن و اهل بیت، مبارزه گسترده ای را شروع نمودندمحمد کاظم کاظمی

واصف باختری و شعر نو

بنشین زار زار گریه کنیم‌

مثل ابر بهار گریه کنیم‌

ناله در سینه‌ها شکست امشب‌

دل آیینه‌ها شکست امشب‌

....

سید ابوطالب مظفری

ای چار فصل روبه‌رو! با هم بگریید

آیینه‌های توبه‌تو! با هم بگریید

ای کوهساران صبور! از هم بپاشید

ای شاخساران غیور! از هم بپاشید

روزی که نبض چشمه را خاطر فسردید،

ای آبها! از تشنگی آیا نمردید؟

دیشب چراغ آرزوها رنگ می‌ریخت‌

دریا به دریا تشنگی از سنگ می‌ریخت

‌امشب فضای کومه دل سرد و تاری است‌

یک آسمان غم بر سر فیضیّه جاری است

....

سیدشاه حسین موحد بلخی

امام رضا (ع) در قسمت زدودن انحرافات از چهره قرآن و اهل بیت، مبارزه گسترده ای را شروع نمودند 

ای پیر! بیا گره بزن پیشانی

بر این همه گمراهی و این نادانی

ابروی تو میزان حق و باطل ماست

درگستره هزار و یک حیرانی

می‌رفت به روی دوش یاران تاعرش

در بهت وداع آینه باران تاعرش

آن روز، غریو یا خمینی! شده بود

نی ناله خلق ازجماران تاعرش

....

قنبر علی تابش

با یال از موج می‌رفت، مردی به شولای دریا

دستش هماورد توفان، چشمش هماوای دریا

می‌رفت و می‌گفت: ای قوم! در شام یلدای برفی

باغ شقایق نیفتد، از چشم فردای دریا

می‌گفت و تکرار می‌کرد با دست های سپیدش-

خالی از آتش مبادا ، شمشیر شیوای دریا

افسوس دیگر نگاهش ما را نوازش نمی‌کرد

آن یادگار اهورا، روح مسیحای دریا

بعد از تو ای صبح روشن! ماییم و شب‌هایی از زخم

هر گام در کام توفان، مانند شب‌های دریا

روزی که خاموش گردید، چشمانت از این حوالی

چشمان گلدسته‌های گشت، پیوسته دریای دریا

....

محمد حسن حسین زاده

نه چراغیست، نه ماهی، همه جا خاموشیست

شانه در شانه عزادار و علم بردوشیست

شانه در شانه، علم در علم آمیخته است

هرطرف آینه در آینه غم ریخته است

شانه در شانه همه شور حسینی داریم

سوزها بر جگر از هجر خمینی داریم

....

حمیدالله حیدریان

زمین هلا که عزیزی ز راه می‌آید

بغل گشای که با اشک و آه می‌آید

ببین که دیدۀ ما خون درد می‌بارد

به خاک مرقد او بذر عشق می‌کارد

بیا نظاره‌گر اشک دیدۀ ما شو

به درد ما به غم ما، کمی هم آوا شو

مگر که معنی این درد را نمی‌دانی

حدیث غصه چشمان ما نمی‌خوانی

فلک به خرمن بنیاد ما شراره زده

به شیشۀ دل ما سخت سنگ خاره زده

فراق یار کجا می‌توان تحمل کرد

ز یاد دوست کجا می‌توان تغافل کرد

دگر به باغ دلم آب و رنگ پیدا نیست

دگر زبلبل شوریده شور و غوغا نیست

کجاست سنگ صبور دلم کجاست کجاست؟

بگو که ناله زما بیدلان چرا برخاست

کجا روم؟ چه کنم ناشکیب و غمگینم

به هرکه می‌نگرم همچو خویش می‌بینم

امام من! دگر از زندگی دل آزارم

امید من به فراقت ز دیده خون بارم

....

زهرا حسین زاده

با رساله‌‌ی تو بالغ شد

زیر توت‌های درخت همسایه

دختری که می‌خواست

لی لی کنان به جماران برسد

حیف!

چشمهای‌ مادرم هر صبح

در چاله‌ها افتاد

و جیب‌های پدرم

به هیچ بلیطی قد نداد

دفتر انشایم را می‌فرستم

کنار عینک و عصایت بگذارند

....

حسین حسین زاده (ارژنگ)

به خمینی کبیر

تو چراغ بودی

من آغاز

تو آنگونه برخاستی

که جویندگان کیمیا

افسانه‌های قدیمی‌را

ورق می‌زنند

به کشف تازه‌ای

تو آنگونه برخاستی که

من سجده بردم

به نامی بلند

....

منیره یوسف زاده

امام،

چونان خورشید بود

در ظلمت‌کده‌ای به نام زمین

فریادش

می‌شکست خواب سرد زمان را

نگاهش

خجل می‌کرد ماه شب چهارده را

دستانش

گرم‌تر بود از دستان یک پدر مهربان

گامهایش

استوارتر بود از کوهسار بلند البرز

...

کبری حسینی

صبح تاریکی که جان آتش گرفت

کهکشان در کهکشان آتش گرفت

در غروبش از خلیج فارس تا

بیشۀ مازندران آتش گرفت

روح سبزش تا ز تن پرواز کرد

جان باغ و باغبان آتش گرفت

گفتمش ای مهربان لختی درنگ

ناگهان دیدم زبان آتش گرفت

با طلوعش نیمۀ خرداد ماه

هیبت نمرودیان آتش گرفت

با ورودش بهمن سرما زده

قطره قطره آب شد آتش گرفت

....

عبدالحکیم رضایی

هنوز راه تو را با نگاه می‌پایم

و شب که رفت همانجا دوباره می‌آیم

همان غروب همان آخرین نگاه تو را

به قاب سبز نهادم که سهم فردایم

نشان پینۀ دستان باغبان بودم

در آن غروب که می‌‌سوخت سرو رعنایم

ببین ز دامنه اشک دامنم پرشد

و سبز گشت درخت غریب غمهایم 

مباد آینه در ازدحام شب شکند

در ازدحام شب شکند

و قاب دیده خورشید شهر زیبایم

مباد یاد شقایق ز شهر کوچ کند

مباد سایه بر انبوه آرزوهایم

....

محمد آصف رحمانی

دلم ز آتش این سوگنامه می‌سوزد

کجاست موسی عمران که طور تاریک است

بتاز ناله سرکش که گاه جولان است

ز سوز و ساز دلم آه آتش آلود است

جهان به دیدۀ من خانه‌ای پر از دود است

دلم ز‌ آتش این سوگنامه می‌سوزد

زبان و دست قلم زین چکامه می‌سوزد

حدیث سوگ تو در واژه‌ها نمی‌گنجد

غم بزرگ تو در قلب ما نمی‌گنجد

به دور دست کویریم و دربدر ماندیم

پرنده‌های غریبیم و از سفر ماندیم

ز روح آینه دوری نمی‌توانم کرد

درین فراق صبوری نمی‌توانم کرد

اجل نمی‌شنوی از چه رو نوای مرا

بگو بگو بکجا بردی آشنای مرا

اجل بجای سرای دل زمانۀ ما

چه می‌شد آه سری می‌زدی به خانۀ ما؟

دگر که دور کند بعد از این کدورت ما

دگر که دست نوازش کشد به صورت ما

که با غریبی فیضیه همنوا گردد

که با خموشی گلدسته همصدا گردد

به سوگواری تو طاق صبر ایوب است

شریک ماتم تو صد قبیله یعقوب است

ز ارتحال تو چشم ستاره خون بارید

بجای بانگ اذان از مناره خون بارید

درین مصیبت عظما دل نیاز شکست

....

فضل الله زرکوب

... لختی بیار

آه یارب! چرا گرفته دلم؟

روز و شب را عزا گرفته دلم

دل چه خوانم که باغ سوخته‌ای است

چشم در راه مرگ دوخته‌ای است

آه ای زندگی چه بیرنگی

کوه سنگی به دوش ما ننگی

زندگان سزای نفرینم

که روان را روان ز تن بینم

قامت آسمان و پست زمین

مانده خم تا به روز بازپسین

وه چه بیرحمی ای فرشتۀ مرگ

بگسل از کف تو رشته‌ رشته مرگ

کاش چون دیده زین جهان می‌دوخت

خرمن عمر عاشقان می‌سوخت

عالمی سوخت در شراره عشق

کوچه جماران هم در شمار خورشید است

....

سید فضل‌الله قدسی

چارسو درخشیدن گرچه کار خورشید است

کوچة جماران هم در شمار خورشید است

مطلع کلام او از سپیده آکنده است

لب گشودنش عین انتشار خورشید است

این فروغ روحانی کز پگاه او پیداست

نهر جاری نور از چشمه‌سار خورشید است

ساکنان شهر نور! بر شما مبارک باد

خانه‌ای که دیوارش در جوار خورشید است

دیده و دلم امشب، مثل ابر بارانی

این‌چنین که می‌گرید، بی‌قرار خورشید است

سوی مشرق ایمان پرتوی دگر پیداست

این طلیعه نو هم از تبار خورشید است

از تجلّی نورش چون گذشته پرتو گیر

کاین سپیده بر دوشش کوله بار خورشید است

آری، آسمان عشق از طلوع خالی نیست

پاره تن خورشید، یادگار خورشید است

....

زهرا محمودی

امام!

تو که آمدی

دریا آرام شد

و باوری سبز شاخه‌های درخت را پوشاند

در جغرافیای آبی آسمان

پرندگان بسیاری به تکاپو برخاستند

زمین زیر گام‌هایت لبخند زد

فکر می‌کنم

خوابی بود

یا افسانه‌ای که از پس دیوارها

حقیقتی رسوخ کرده باشد

اما هوا روشن بود

همیشه هوای سرد بهمن مرا

به انتظار می‌کشاند

شاید انقلابی در راه است

و مهتاب از نگاه عالم آرای تو برخیزد

....

حمید مبشر

سحرگاهان که عطری از غزل‌های تو بر خیزد

هزاران گل به دور رود آوای تو برخیزد

بیا ای پیر! یک شب باز از چشم زمین بگذر

یقین دارم زمان پیش قدم‌های تو برخیزد

زمین پیراهنی از جنس آواز تو خواهد دوخت

گل سرخی از آهنگ دلارای تو برخیزد

تو جاری کرده‌ای یک کاروان فریاد را در من

که هر شب در حریم سینه غوغای تو برخیزد

بخوان ای پیر! تا جاری شود رود غزل از سنگ

صدای حافظ از سمت مصلای تو برخیزد

هنوز از تربت چشمان تو فانوس می‌روید

و مهتاب از نگاه عالم آرای تو برخیزد

تو رفته‌ای و هزاران پرنده آمده‌اند

سید محمد ضیا قاسمی

همیشه در تو بهار و پرنده می‌جویم

که با تو پنجره‌ای، بازگشته بر رویم

چه باشکوه بر این دشت و کوه می‌تازی

سوار ابر گذر می‌کنی ز پهلویم

به آفتاب بلندت که چشم می‌دوزم

سپیده می‌رسد و می‌دمد ز هر سویم

سپیده می‌رسد و نام روشنت جاریست

که نور قبله بپاشی بر این تکاپویم

تو رفته‌ای و هزاران پرنده آمده‌اند

به جستجوی تو تا چشم‌های بیسویم

هنوز حنجره‌ام رو به آسمان قفل است

مرا ببخش اگر از شما نمی‌گویم

غزلی ناتمام

....

نظام الدین شکوهی

از دیار هراس می‌آیم

خسته از جور داس می‌آیم

ورطۀ اضطراب جایم بود

عشق را سربدار می‌دیدمُ

پای تابوت عشق رقص فساد

غنچه‌ها وقت خنده افسردند

در حصار سکوت پژمردند

تن به جرم صدا به تاوان بود

مشق آدم کشی فراوان بود

خون آلاله باده بود آنجا

حق‌کشی کار ساده بود آنجا

پای پائیز تا به باغ  رسید

بوی هجران و درد و داغ رسید

پشت سر را نگاه می‌کردم

اجل آمد به عشق پهلو زد

صبر اینجا رسید و زانو زد

دزدها پشت رخنۀ  باغند

بلبلان در اسارت زاغند

رنگ آیینه‌ها مکدر شد

قلعه اختیار بی در شد

زندگی بی‌تو شام را ماند

غزلی نا تمام را ماند

بعد از این ما و غم نصیبی‌ها

ما  و عکس تو و غریبی‌ها

با تو گویم هجوم دردم را

فصل پائیز باغ زردم را

سبق عشق  را ز سر گیرم

گفته‌های تو را به زر گیرم

....

سید میرحسین مهدوی

مردی که بر خاک تبسم سجده می‌کرد

بر گونه‌های زرد مردم سجده می‌کرد

می‌خواست تا یکدل شود با اوج دریا

مانند موجی پر تلاطم سجده می‌کرد

لبخند را در بین مردم جار می‌زد

بر امتداد دست گندم سجده می‌کرد

پیشانیش سرشار از باران هرشب

بر آب این روح ترنم سجده می‌کرد

دایم سکوت تلخ خود را دار می‌زد

بر تیغ‌های بی ترحم سجده می‌کرد

....

روح الله واعظی

روی در و دیوار بیا روح الله!

در کوچه و بازار بیا روح الله

در بهمن هر سال دلم می‌گیرد

تا خانۀ بیمار بیا روح الله

....


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۱ ] [ 10:43 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 
خاطراتی از

ننه فاضل و حاج ابراهیم

خادمان افغانستانی امام خمینی(ره)

althttp://www.hawzah.net/Images/News/News92546.jpg

مردم افغانستان و امام خمینی(ره)...  

امام خمینی (ره) از آن روزی که از روی صدق و صفا و اخلاص ؛ بر بلندای این گیتی در دفاع از مستضعفین علیه مستکبرین عالم ندای حق را سر داد ، آفتاب محبّتش بر دل میلیون ها نفر از مردم سراسر این کره خاکی تابید.امام خمینی (ره) متعلق به یک مکان و زمان خاص نبوده و نیست ، امام خمینی (ره) متعلق به همه ی مردم و همه ی عصرها بوده و خواهد بود.

امام خمینی(ره) در دل مردم مسلمان افغانستان از هر قومیت و مذهبیش نیز دارای جایگاه ویژه ای است.از عمق جان و دل دوستش داشته و به او عشق می ورزند و هنوز نام نیکش بر سر زبان های مردم افغانستان جاری و ساری است.شاید این محبت را در نزد اقوام هزاره ، سادات ، بیات ، افشار ...که سالیان متمادی بواسطه آنکه مرجع تقلیدشان بوده است ، بیشتر ملموس باشد.

و اکنون فرصتی است تا به بهانه سالگرد ارتحال آن پیر سفر کرده ، بیشتر با زندگی پر برکت آن رهبر فرزانه و مرد خدایی از زبان خادمان مخلص اهل افغانستانش آشنا شویم.در برخی از خاطرات و نوشته‌هایی که از اطرافیان حضرت امام خمینی(ره) برجای مانده است، از 2 خادم افغان منزل ایشان در نجف نیز نام برده شده است...

..."ننه فاضل" که در نجف اشرف خادم منزل امام خمینی(ره) بود، بعد از پیروزی انقلاب به جماران آمد و همچنان در منزل امام مشغول به خدمت بود...

..."حاج ابراهیم" یکی دیگر از خادمان افغان حضرت امام(ره) نیز در نجف خادم منزل ایشان بود و بعد از انقلاب نیز با امام ارتباط داشت...


نوشتار فاطمه طباطبایی

همسر سید احمد خمینی در کتاب اقلیم خاطرات

در باره ننه فاضل... 

... ننه فاضل ؛ زنی زیرک و دانا بود و احمد (سید احمد خمینی) به شوخی به او می‌گفت: تصور می کنم تو رئیس یک حزب سیاسی در افغانستان باشی...

...یک روز که من مشغول گرفتن عکس از امام بودم، ننه فاضل آمد و از من خواست تا عکسی از امام با او بگیرم تا دنیا بدانند نزد امام ، ایرانی و غیر ایرانی تفاوتی ندارد...

... ننه فاضل به فاطمه طباطبایی عروس حضرت امام توصیه می کند که این عکس ها به تاریخ تعلق دارد و به گونه ای باید گرفته شود که بتوان آن را منتشر کرد...

در باره حاج ابراهیم... 

..."حاج ابراهیم" هم از کشور افغانستان است و یکی دیگر از خادمان منزل امام در نجف بود که سال ها در منزل ایشان، کار کرد و بعد از انقلاب هم با امام خمینی (ره) ارتباط داشت...

...حاج ابراهیم که از شهر بامیان افغانستان بود و در آنجا به کشاورزی اشتغال داشت در زمان "ظاهرشاه"، افغانستان را ترک و راهی نجف اشرف شد...


حاج ابراهیم

از امام خمینی (ره) می گوید...  

alt

...در نجف به کارهای مختلفی مشغول بودم، روزی یک نفر آمد و گفت که گنبد امیرالمومنین(ع) نیاز بازسازی دارد حاضری همکاری کنی، گفتم: بله کجا بهتر از آن جا و مشغول به کار شدم...

...در مقبره ای کنار صحن حرم آقا که مربوط به یکی از عالمان بود، استراحت و عبادت می کردم و شب ها هم به زائران حرم آب می دادم و ساقی شده بودم...

...هر شب سیدی بزرگوار که بسیار هم مرتب و منظم بود به حرم می آمد و در فاصله کمی از ضریح دست به سینه می ایستاد و از حفظ زیارت "جامعه کبیره" می‌خواند و هیچ گاه از من آب نخواست...

...مدتی از کار جدیدم در نجف نمی گذشت که روزی فردی به سراغم آمد و گفت: آقا سید روح الله از مراجع تقلید است که از ایران آمده ایشان شما را به دفتر خود خواسته است...

...گفتم که من یک کارگر ساده هستم و ایشان یک مرجع تقلید، ایشان چه کاری می توانند با من داشته باشند، ابتدا از رفتن امتنا کردم ولی به اصرار قاصد پیغام امام به ملاقات ایشان رفتم و با امام خمینی(ره) در دفتر کار ایشان در نجف ملاقات کردم...

...وارد اتاق شدم، روی زمین نشستم به امام نگاه کردم، جذبه ایشان مرا گرفت، زبانم قفل شد و نتوانستم چیزی بگویم، حتی نتوانستم سلام عرض کنم، بدنم خیس عرق شده بود تا این که خود امام به من سلام کرد و فرمود: حاج ابراهیم! گفتم: بله بفرمایید و انگار با همین جمله قفل زبانم گشوده شد، بعد از احوالپرسی از من پرسید: حاج ابراهیم! مرا می‌شناسی گفتم، بلی آقا،هر شب شما را کنار ضریح مولا علی می‌بینم...

...حضرت امام پرسید: حاج ابراهیم! دوست داری این جا پیش ما کار کنی ؟ گفتم که دوست دارم اما الان کاری را در حرم انجام می‌دهم و اگر بیایم اینجا و شما خوشتان نیاید من آن کار را هم از دست می‌دهم، حضرت امام گفت: نه تا خودت بیرون نروی ما بیرونت نمی‌کنیم.من پذیرفتم و بعد پرسید : آن جا هر روز چقدر دستمزد می گیری گفتم : فلان قدر و او گفت : ما هم همان قدر به تو می دهیم . پرسیدم : کارم این جا چیست گفت : صبح ها خانم خرید منزل را به شما می گوید و آن را انجام می دهی وقتی هم که کاری نداشتی توی چایخانه دفتر مشغول باش...

...زمانی که داشتم با امام خمینی(ره) قول قرار می گذاشتم یک باره به ذهنم رسید و گفتم که راستی آقا! من به شرطی اینجا می آیم که اگر از دنیا رفتم شما نماز وحشت مرا بخوانید! امام فرمود: اگر من زودتر از شما از دنیا رفتم چه؟ گفتم : شما عالم و مجتهد هستید چرا بمیرید، بعد امام گفت: خیلی خوب پس قرارمان این باشد که هر که زودتر فوت کرد نمازش را آن یکی بخواند...

...یک روز که می خواستم برای خرید بروم خانم امام فرمود : حاج ابراهیم ! توی بازار بگرد و خشک ترین خرمای بازار را تهیه کن ! من گفتم : خانم ! خرماهای خوبی توی بازار هست ; حالا چرا خشک ترینش را بخرم ! او گفت : شما بخر; آقا گفته . آن خرما را پیدا کردم که خیلی هم ارزان بود و اسمش را گذاشتم خرمای سنگی ; چون مثل سنگ سفت بود! وقتی برگشتم به خانم حضرت امام گفتم : من کنجکاو شدم از آقا بپرسید که این خرما را برای چه می خواهد وی فرمود : آقا شب ها که مطالعه می کنند برای این که خوابشان نگیرد این خرما را کنار دهانشان می گذارند که هم کم کم حل می شود و هم بیشتر می توانند مطالعه کنند و من فهمیدم که چه حکمتی داشته است...

...گاهی اوقات که قرار بود میوه بخرم خانم امام مثلا می گفت: چهارعدد پرتقال بخرید و تأکید داشت که به جای یک یا 2 کیلو میوه چند عدد بخرم ولی میوه خوب و من همیشه سر همین خرید جزئی با میوه فروش ها بحث داشتم...

...امام به من فرمود: به خاطر کارهای من زن و بچه‌ات را رها نکن...

...شب ها وقتی نماز مغرب و عشاء را در دفتر به امامت ایشان می خواندیم، می رفتم بالای پشت بام و رختخواب امام را باز می کردم تا شاید پس از آن گرمای روزهای نجف ایشان کمی آسایش داشته باشند...

...یک شب دیر وقت بود که به منزل رسیدم و یک دفعه یادم آمد که رختخواب امام را باز نکرده ام، خودم را به خانه امام رساندم و وقتی به پشت بام رسیدم دیدم امام خودشان جا را درست کرده اند و می خواهند بخوابند، گفتم: آقا! ببخشید امشب یادم رفت، امام فرمود:حاج ابراهیم تو این همه راه آمده ای برای این که رختخواب من را بیندازی؟ گفتم: بله آقا، ایشان با ناراحتی گفت: مگر من کی هستم، دیگر به خاطر کار من زن و بچه ات را رها نکن...

...در ماه رجب و شعبان که ایام زیارتی مخصوص امام حسین(ع)بود، امام خمینی(ره) با تعدادی از آشنایان خود در رجب و شعبان به منزل یکی از دوستان خود در کربلا می رفتند، یکبار به امام خمینی (ره) اعترض کردم و گفتم: آقا شما هر سال برخی خادمان و افراد را به همراه خود می برید و من باید اینجا بمانم، چرا مرا نمی برید من هم می خواهم آنجا زیاد بمانم.امام در جواب فرمودند: حاج ابراهیم، امیرالمومنین هم پدر امام حسین(ع) است و ثواب زیارتش زیاد، شما را اینجا می گذارم چون بیشتر اطمینان دارم، حالا هم اگر خواستی بعد از نماز صبح برو کربلا و غسل زیارت کن بعد هم برگرد اینجا ...

..یک بار هم به ایشان گفتم : شما می روید کربلا و پول زیادی توی دفتر هست ; خدای نکرده اتفاقی می افتد. او فرمود : حاج ابراهیم ! این پول ها مال من نیست ; صاحب دارد و صاحبش حافظ آن است ...

...پسر من با سید حسن نوه امام(ره)، هم بازی بود، هر چه قدر این 2 در حیاط بازی و سر و صدا می کردند، امام با این که در اتاق کنار حیاط مشغول به مطالعه بود حتی یکبار هم نشد با آن ها دعوا کند یا حتی تذکری بدهد و یا به خانواده بگوید که این بچه ها را ساکت کنید...

... امام به قدری دقیق بود که کسبه محل می گفتند ما ساعت مان را با رفت وآمد آقا روح الله تنظیم می کنیم...

...امام هیچ وقت اجازه نمی داد کسی پشت سرش راه بیفتد و اگر کسی کاری داشت کارش را راه می انداخت ; تا پشت سرش راه نرود. همیشه در مراسمی که برای اهل بیت گرفته می شد شرکت می کرد. گاهی اوقات نیز به دیدار سایر علما می رفت ...

..امام قبل از ممانعت رژیم صدام نماز را در مسجد ترک ها که در بازار "حویش" نجف اقامه می کرد در قنوت بسیار گریه می کرد تا آنجا که مأمومین هم همراه ایشان گریه می‌کردند...

...امام (ره) باید هر شب به حرم امام علی (ع) مشرف می‌شدند، یک شب که ایشان مریض بودند، حاج احمد آقا گفتند: شما به مردم می‌گویید از راه دور هم می‌شود زیارت کرد، حالا امشب که مریض هستید، خودتان از دور زیارت کنید از بالای منزل حرم دیده می شود، امام فرمود: مرا از این افکارعوامانه ام دور نکنید...

..یک روز طرف های ظهر بود که دیدم از خانه امام سر و صدا می آید، پرسیدم چه شده گفتند: آقا مصطفی حال شان بد است و او را به درمانگاه "کوفه" بردند بعد هم که خبر فوت وی را آوردند.من می‌دیدم که برخی اعضای خانه خیلی شیون می کردند، اما خود امام اصلا خم به ابرو نیاورد و کارهای روزمره اش را هم تعطیل نکرد در مجلس ختم آقا مصطفی در مسجد وقتی روضه خوان روضه آقا علی اکبر را خواند، امام بسیار گریه کرد.خدا رحمت کند آقا مصطفی را ، درس شلوغی داشت و همیشه مرا که می دید با من شوخی می کرد و آدم خنده رویی بود ...

... صدام، امام را مجبور به ترک عراق کرد و امام از آنجا راهی پاریس شد، افزود: من در خانه امام در نجف ماندم و در همان جا زندگی کردم...

...شبی من در حال خواندن قرآن بودم، دیدم از خانه بغل دستی ما سربازها وارد منزل امام شدند و بالای سرم چند سرباز مسلح ایستادند، یکی از آنها پرسید: "انت خادم سید خمینی؟گفتم: بله/گفت: باید با ما بیایی/گفتم: به چه جرمی؟/گفت : حرف نزن !/آنها حتی اجازه ندادند که عرقچین و پیراهنم را بردارم و یک سرباز با قنداق تفنگ محکم به شانه ام زد.به جرم این که خادم امام خمینی(ره) بودم، مرا سخت شکنجه کردند، من در  زندانی در بغداد زندانی بودم و هر روز دست هایم را می بستند و سهمیه شلاق مرا می زدند، سپس مرا به اتاق تاریکی برده و چشم هایم را می بستند، حدود 3 ماه شکنجه شدم و قرار بود اعدام شوم اما نمی دانم چه شد که مرا به مرز ایران بردند و همان جا رهایم کردند...

...زمانی که به قم رسیدم انقلاب اسلامی با رهبری امام به پیروزی رسیده بود و امام آن زمان در شهر قم مستقر بودند، من از خانواده ام در نجف خبری نداشتم بعد از زیارت حرم حضرت معصومه(س) در خانه یکی از اقوام مستقر شدم و در اولین فرصت به محل استقرار حضرت امام در قم رفتم.وقتی وارد شدم امام رو به طرف پنجره ایستاده بود و بعد برگشت و من جلو رفتم و دستش را بوسیدم و گریه کردم، امام فرمود: حاج ابراهیم گریه نکن، گفتم: آقا نمی دانید به خاطر این که خادم شما بودم چقدر مرا اذیت کردند، امام فرمود: انشاالله از آن ها انتقام خواهیم گرفت.بعد امام فرمود: کی آمدی گفتم یک هفته است، فرمودند: زن و بچه ات کجاست؟ گفتم: من از آنها بی خبرم و بعد از این که دستگیر شدم و به این جا رسیدم فقط توانستم با نجف تماس بگیرم و بگویم من این جا هستم.امام دستور داد تا خانواده و وسایل زندگی ام را بیاورند به قم و بعد فرمود: حاج ابراهیم، بیا اینجا مثل همان جا مشغول به کار شو، من گفتم: نه آقا، آنجا شما سمت خاصی نداشتید، اما اینجا رهبر هستید و هزار دشمن دارید، من هم آدم ساده ای هستم، ممکن است فردا خریدی کنم و خدای نکرده مشکلی پیش بیاید به من کار ساده تری بسپرید...

...امام خمینی(ره) به من پیشنهاد کار در منزل برادر خود "آیت الله پسندیده" را داده و فرمودند: خیلی خوب همان خدمتی که در نجف به من کردی از آن بیشتر را به برادر بزرگم آقای پسندیده انجام بده، من هم این جا هستم و هر وقت کاری داشتی به من سر بزن و زن و بچه ات که رسیدند به احمدآقا بگو تا خانه ای برایشان تهیه کند...

...از آن روز به بعد من خادم منزل آیت الله پسندیده شدم و سالی یک مرتبه هم برای دیدار با امام به جماران می رفتم و ایشان همواره به من لطف داشت و از من دلجویی می کرد...

...بعد از مدتی امام به جماران رفت و من هر سال یک بار می رفتم دست بوسی امام و او همیشه به من لطف داشت و همیشه از من دل جویی می کرد و یک وعده هم غذا من را نگاه می داشت ; از جمله آن زمستان سال آخری که خدمت وی رسیدم امام خیلی لاغر و ضعیف شده بود; تا چهره مبارکش را دیدم به گریه افتادم و گفتم : آقا! چه بلایی سر شما آمده چرا این طوری شدید امام سکوت کرد و چیزی نگفت و از اوضاع و احوالم پرسید. گفتم پسر بزرگم را می خواهم داماد بکنم که تایید کرد...

...آن روز صبح وقتی خبر ارتحال امام را شنیدم شوکه شده بودم و از آن به بعد دنیا برایم بی معنی شده و پایان یافته بود. امام چنان ابهت و عظمتی برای من داشت که خیال می کردم همه دنیا اوست و مدام می گفتم : چرا زندگی بعد از امام باید ادامه داشته باشد. همان شب یاد عهدم با امام افتادم و حسرت خوردم که ای کاش امام زنده بود تا او برای من نماز وحشت بخواند; نه من و عهدی که بسته بودم به جای آوردم ...موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۱ ] [ 6:30 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

مصلحت آمریکایی جایگزین مصلحت اسلامی ؟!!! 

برای تصویب پیمان استراتژیک با آمریکا در حکومت افغانستان

http://www.jomhornews.com/wp-content/uploads/2012/06/DSC03182.jpghttp://www.jomhornews.com/wp-content/uploads/2012/06/DSC03186.jpg

با تصویب پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا ؛ کم کم زوایای رسوخ و چگونگی نفوذ جریان تفکر اسلام آمریکایی در جایگاه های حساس و مهم کشور مسلمان افغانستان پدیدار می شود و اهداف آمریکایی ها و غربی ها از به راه اندازی پروژه دولت سازی در آن کشور مشخص تر می گردد.

هر اندازه که در طی 10 سال گذشته ؛ نیروهای مبارز مسلمان و جهادی از صحنه های مختلف در افغانستان خارج شده و یا آنها را به انحاء مختلف از درون حاکمیت بیرون رانده و یا کنار گذاشته اند ، شاید به همان اندازه و بلکه بیشتر جریانات استکباری غرب و آمریکا در لایه های مختلف حاکمیت افغانستان نفوذ کرده و عناصر وابسته به خودشان را در موقعیت های حساس و تصمیم ساز آن کشور به کار گمارده اند.

ساده انگاری است ، اگر گمان کنیم پروسه ای مانند انعقاد پیمان استراتژیک با اشغالگران آمریکایی که برای مردم افغانستان از حساسیت ویژه ای برخوردار بوده و با روحیه ضد اشغالگری آنان ناسازگار است و اکثریت به اتفاق علمای شیعه و سنی آن کشور نیز نسبت به حرمت آن اعلام مواضع صریحی داشته اند ؛ بدون برنامه ریزی قبلی و طی مدت 34 روز و در سه بخش مهم حکومت افغانستان یعنی دولت و دو مجلس نمایندگان(ولسی جرگه) و مجلس سنا(مشرانو جرگه) به تصویب و امضاء برسد؟!!!

در حقیقت با همان سفر شبانه اوباما در اول ماه می 2012 میلادی (12 اردیبهشت/ثور1391) به افغانستان و فرا خوان حامد کرزی برای امضای این پیمان به پایگاه نظامیان اشغالگر در بگرامی که در 60 کیلومتری پایتخت آن کشور قرار دارد ؛ همه چیز به پایان می رسد.

اما با هدف فرونشاندن واکنش های داخلی ؛ مهره پارلمان وارد بازی اشغالگران می شود. پارلمان (ولسی جرگه)در این بازی و بر خلاف اراده و انتظار مردم مسلمان افغانستان و پس از 25 روز فرصت سوزی ، در روز شنبه 26 می 2012 میلادی(6 خرداد/جوزا1391) و در غیاب 81 نماینده و بدون دادن هر گونه فرصت مباحثه به نمایندگان حاضر برای بحث پیرامون این پیمان و با عجله تمام آن را به تصویب رسانده و به مجلس سنا ارجاع می نماید.

و در نهایت ؛ 7 روز بعد ؛ یعنی در روز یکشنبه 3 ژوئن 2012 میلادی (14 خرداد/جوزای1391) توسط مجلس سنا(مشرانو جرگه) در غیاب 42 نماینده از 102 نماینده مجلس و با مخالفت 13 نفر ؛ تیر خلاص بر احساسات پاک مردم مسلمان افغانستان زده می شود و پیمان با اشغالگران آمریکایی در این مجلس نهایی می شود.

مسلماً در پس پرده این اتفاق برنامه ریزی شده مهم و حیاتی که سرنوشت یک ملت مسلمان مجاهد قرار است برای مدت های مدیدی به بیگانگان سپرده شود ، جریاناتی مانند تفکر اسلام آمریکایی زمینه سازی های لازم داخلی و خارجی را از قبل فراهم آورده و به صورت غافلگیرانه ای آن را وارد عرصه تصمیم گیری کرده اند.

هر چند که امروز مدعیان آزادی و دمکراسی غربی و آمریکایی در فراوانی هیاهو و جنجال های شبکه های رسانه ای وابسته به خودشان کمتر اجازه می دهند تا صدای مردم مظلوم و مسلمان مردم افغانستان شنیده شود ؛ اما حقیقت این صداها و اعتراضات همچنان در نهاد و ضمیر مردم آن کشور نهفته و پابرجا باقی مانده است و تصویب چنین پیمان های ذلت باری نیز نمی تواند به عنوان بازتاب واقعی افکار عمومی مردم و اندیشمندان افغانستان قلمداد شود.

از طرفی نیز عدم حضور تعداد 123 نماینده مجلس شورای ملی افغانستان از 351 عضو آن در هنگام رأی گیری پیرامون پیمان استراتژیک در دو مجلس ولسی جرگه و مشرانو جرگه بسیار قابل تأمل است. در عین حال که تعداد 19 نفر از نمایندگان حاضر نیز در هنگام رأی گیری ، آرای مخالف به انعقاد این پیمان داده اند.

در همین زمینه نیز پرسش های فراوانی پیرامون چرایی واکنش های مستقیم و غیر مستقیمی نمایندگان مخالف و معترض به پیمان استراتژیک با آمریکا در مجلس شورای ملی که اغلب آنان را نمایندگان جریانات مستقل و ارزشگرا تشکیل می دهند ؛ وجود دارد :

1 ـ چرا بیش از 35 درصد از نمایندگان مجلس شورای ملی افغانستان با انعقاد این پیمان مخالفت ورزیده و به عبارتی ؛ با عدم حضور خود ، مشروعیت تشکیل چنین جلسه ای را در شورای ملی زیر سئوال برده اند؟!!!

2 ـ آیا عدم حضور 35 درصد از نمایندگان در مجلس شورای ملی در روزهای رأگیری ، پاسخ و واکنش به احساس خطر بزرگی است که آنها از نفوذ و تأثیر جریانات وابسته به غرب و آمریکا در بدنه ی اصلی حکومت کرده اند؟!!!

3 ـ آیا طرح مصلحت تصویب پیمان استراتژیک با آمریکا در حاکمیت ؛ رجحان مصلحت اندیشی آمریکایی بر مصلحت اندیشی اسلامی و ملی افغانستان را نشان می دهد که بیش از یک سوم از نمایندگان مجلس شورای ملی آن کشور را بیش از پیش نگران رسوخ تفکر اسلام آمریکایی در نظام پارلمانی آن کشور کرده است؟!!!

4 ـ آیا فرافکنی های گسترده  جریانات غربگرا همراه با ایجاد فضای مسموم تبلیغات رسانه ای در به راه اندازی کارناوالی از اعلام آمادگی های پی در پی کشورهای غربی و هم ائتلاف با آمریکا برای انعقاد پیمان های مشابه با افغانستان و پر اهمیت جلوه دادن نتایج اجلاس ناتو در شیکاگو ... که با هدف بازگرفتن فرصت و مجال تفکر و تأمل از نمایندگان شورای ملی افغانستان و هدایت آنان را بر خلاف رأی و انتظارشان به سمت امضای پیمان استراتژیک با آمریکا ؛ سبب نگرانی و احساس خطر نمایندگان مستقل و ارزشگرا شده و آنان را از حضور در پارلمان بازداشته است؟!!!

اکنون وجود اینگونه پرسش ها و روند مشکوک تصویب پیمان استراتژیک با آمریکا از سوی بخش های مهم حاکمیت در افغانستان می توانند حاوی پیام های هوشدار دهنده و بسیار مهمی برای مردم  مسلمان ، مجاهدین ، دانشگاهیان ، حوزویان ، شخصیت ها ، نخبگان ، علمای آن کشور باشند که :

1 ـ خطر روز افزون گرایش حاکمیت به جریان تفکر اسلام آمریکایی باید بسیار جدی گرفته شود.

2 ـ خطر ترویج تفکر اسلام آمریکایی را در جامعه ی افغانستان نباید نادیده گرفته شود.

3 ـ مخاطرات تفکر اسلام آمریکایی و پیامدهای آن در افغانستان باید برای جامعه بازخوانی شوند.

4 ـ جریانات مروّج تفکر اسلام آمریکایی در افغانستان به مردم معرفی شوند.

5 ـ سکوت و اهمال کاری ها باید در برابر جریانات و افراد مروّج تفکر اسلام آمریکایی کنار گذاشته شوند.

6 ـ شخصیت ها و نخبگان دانشگاهی و حوزوی شیعه و سنی و اهل قلم و سیاست اسلامی ، باید با تمام توان موجود ؛ برای مبارزه و مقابله با تفکر اسلام آمریکایی بسیج شوند.

7 ـ صفوف اسلامگرایان و ارزشگراها باید از صفوف همراهان تفکر اسلام آمریکایی برای مردم متمایز و بازشناخته شوند.

8 ـ اقشار مختلف جامعه مسلمان افغانستان باید از سوی آگاهان و نخبگان در برابر انواع هجمه های ضد اسلامی و ضد فرهنگی و ترویج تفکر اسلام آمریکایی ؛ مقاوم سازی شوند.

9 ـ هرگونه غفلت و سهل انگاری در این برهه ؛ سبب تأثیر جدی تفکر اسلام آمریکایی بر روند انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان خواهد شد و نتایج انتخابات را آمریکایی ها به نفع و دلخواه خود رقم خواهند زد.

10 ـ لزوم تحقیق و پژوهش پیرامون چگونگی و میزان دامنه نفوذ جریان تفکر اسلام آمریکایی در بدنه حاکمیت و اجتماع به همراه شناسایی نقاط آسیب پذیر ...

11 ـ راهکارهای مناسب و کارآمد برای ممانعت از گسترش استعمار نوین آمریکا در سرزمین افغانستان و پایان دادن به حضور اشغالگران در آن کشور باید بررسی شوند.

12 ـ لزوم فراگیری و اولویت بخشیدن و ترجیح مصلحت اندیشی اسلامی بر سایر مصالح و منافع فردی ، سیاسی ، گروهی و اشغالگران ؛ امری مهم و ضروری است.موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
[ سه شنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۱ ] [ 12:5 ] [ ابراهیمی ] [ ]

گزارش تصویری :

افغانستان ؛ شهرک جبرئیل هرات

مراسم بزرگداشت بیست و سومین سالروز ارتحال امام خمینی


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۱ ] [ 4:0 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

  پیام مهربانی   

در مشهد و تهران

هفته دوستی زنان ایران و افغانستان

خبرگزاری فارس: روابط عاطفی ایران و افغانستان در مرزهای جغرافیایی نمی‌گنجد

...هفته دوستی زنان ایران و افغانستان از روز یک شنبه 7 خردادماه 1391 برگزاری شب شعر و بازدیدهایی برای هیاتی از بانوان افغان كه به سرپرستی خانم سیده مژگان مصطفوی معاون تخصصی و سیاستگذاری وزارت امور زنان این كشور به مشهد سفر كرده اند، آغاز شده و تا 13 خرداد ماه ادامه خواهد داشت...

...هیات بانوان افغانستان به دعوت نهاد ریاست جمهوری و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایران سفر كرده است...

این هیات از روز سه شنبه 9 خردادماه با حضور در تهران ، جلسات و دیدارهایی با برخی مسوولان و مقامات جمهوری اسلامی و بازدیدهایی از فعالیت های زنان در جمهوری اسلامی را ادامه خواهند داد...

این هیئت در مشهد با مقامات سیاسی و فرهنگی استان خراسان رضوی دیدارهایی را انجام داده است...

بازدید از مرکز فنی‌وحرفه‌ای نجمه و آشنایی با خدمات آموزشی این مجموعه ، بازدید از خانه ملک و کتابخانه و موزه‌های آستان قدس رضوی ، دیدار با زنان مهاجر افغانی ، بازدید از برخی مراکز فرهنگی و مدارس مهاجرین و شرکت در مراسم افتتاح  آثار صنایع دستی زنان هنرمند و صنعتگر ایران و افغانستان از دیگر برنامه‌های بانوان افغان در مشهد بوده است.

...سال گذشته نخستين هفته دوستي زنان ايران و افغانستان با حضور هیئتی مرکب از خانم ها صديقه حجازي مديركل امور زنان وخانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، فراهاني مشاور امور بانوان وزارت كار ، فرهمندپور رئيس مركز مطالعات زنان دانشگاه تهران و ... به میزبانی وزارت امور زنان در افغانستان برگزار شده بود...


سيده مژگان مصطفوي

معاون سياست‌گذاري هاي وزارت امور زنان افغانستان

در نشست خبری:

...دليل نشست‌ها و برگزاري هفته‌هاي دوستي بين زنان دو كشور ايران و افغانستان مشكلات زنان نبوده و مي‌خواهيم روابط ديرينه بين دو كشور را پررنگ تر كنيم...

...درست است كه در حوزه زنان با مشكلاتي روبرو هستيم، اما هدف از برگزاري اين هفته صرفا برطرف كردن مشكلات نبوده است و اميدواريم بتوانيم با دكتر مجتهدزاده مشاور امور زنان رياست جمهوري تفاهم نامه‌هايي را در عرصه‌هاي مختلف به ويژه آموزش زنان افغان منعقد كنيم...

...سالانه تعدادي از زنان و مردان افغاني به عنوان بورسيه تحصيلي و كارآموز در حوزه‌هاي مختلف به ايران فرستاده مي‌شوند و در نهايت دست پر به كشور باز مي‌گردند...

...طي مذاكراتي كه با معاون وزارت بهداشت ايران داشتيم قرار شده است تا به برخي از زنان افغان آموزش هاي تخصصي داده شود...

...در هفته دوستي زنان دو كشور ايران و افغانستان و طي نشست‌هايي كه درايران داشتيم، پي برديم كه زن مسلمان مي‌تواند با حفظ هويت اسلامي خود در علم ، توسعه و پيشرفت جامعه نقش موثري داشته باشد...

...قانون منع خشونت عليه زنان در دولت افغانستان در12 مورد خشونت عليه زنان تصويب شد كه براي هر كدام از اين 12 مورد حبس و جريمه نقدي در نظر گرفته شده است و اين قانون در افغانستان در حال اجراست...

...در سال 90، چهارهزار پرونده خشونت عليه زن در مركز و استانهاي كشور افغانستان ثبت شده بود كه اين خشونت‌ها شامل برخورد فيزيكي و ازدواج اجباري و همچنين قتل‌ها مي‌شد، بنابراين در كشور افغانستان سعي مي‌شود از زنان آسيب پذير حمايت شود...

...رسانه های ایران در تحكيم دوستي بين ايران و افغانستان تاثيرگذار باشند و اين كشور را كمك كنند تا دوستي مستمر و پايداري داشته باشد...

...رسانه های ایران چهره يك افغان را چهره جنگ زده نشان نداده بلكه به عنوان يك انساني معرفي كنند كه مي‌خواهد در جهت بهبود كشورش تلاش كند...

در دیدار با مسئولین مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری:

...با تمسك به بصیرت و آگاهی می توان در مسیر پیشرفت و تعالی حركت نمود و ضمن حفظ ارزش ها ،دیگران را هم با خود در این مسیر كرد...

...امیدوارم این هفته تحولی را بنام دین و ارزش ها در منطقه ایجاد كند و الگویی از مكتب جامع نگر اسلام بویژه در نقش و جایگاه زن در جامعه باشد...

...هفته های دوستی روابط ما را با توجه به مشتركات فرهنگی ، آداب و زبان ، گسترده تر و عمیق تر می كند. ...این هفته ها باید در سال های آینده هم تداوم یابد...

هدف ما توانمندسازی زنان و اتكا به خودشان است در عین آنكه برخی دیدگاه های منفی نسبت به زنان و فعالیت های آنان كه نیمه از جامعه را تشكیل می دهند، وجود دارد...

..برنامه‌های مشترک میان زنان 2 کشور باعث آشنایی زنان ایرانی و مهاجر با اوضاع زنان در این کشور می‌شود...

در دیدار با شهردار مشهد:

...برگزاری سمینار نقش زن در اسلام در روز میلاد حضرت زهرا (س)، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان 2 کشور، برگزاری شب شعر و بازدید هیئت ایرانی از مراکز و حوزه های علمیه خواهران در کابل از جمله این برنامه ها بود...

...برگزاری 100 نمایشگاه از آثار هنری زنان افغان از اقدامات ما در سال گذشته بود، گفت: 2 سال قبل نمایشگاه زنان افغان در میان 80 کشور جهان اول شد و به مدال طلا دست یافت...

...هدف ما ایستادن زنان افغان روی پای خود است و در تلاش هستیم تا دید طالبانی را نسبت به زن در افغانستان تغیر دهیم...

در بازدید از مدرسه شهید مقتدری طوسی مشهد:

...سه دهه جنگ خانمانسوز افغانستان مشكلات فراوانی در این كشور ایجاد كرده است...

...هم اكنون چالش های عمده ای در تعلیم و تربیت افغانستان وجود دارد به گونه ای كه در برخی روستاهای این كشور فرهنگ غلط عدم تحصیل دختران، چالش های بسیاری را برای ادامه آموزش زنان بوجود آورده است...

...امیدوارم دختران افغان مشغول تحصیل در ایران با استفاده از رهنمودهای اصیل اسلامی بتوانند فرهنگ قبیله ای را تغییر و مشاركت 50 درصدی بانوان را در امور افغانستان پایه گذاری نمایند...

...آینده افغانستان بدون مشاركت زنان معنا ندارد و دختران مهاجر افغان در ایران باید بیشتر تلاش كنند و ظرفیت های خود را ارتقا بخشند...

...زنان افغان باید سهم ارزنده و برابر با مردان در پیشترفت و توسعه افغانستان داشته باشند...

...امیدوارم در آینده نزدیك شرایطی فراهم شود تا تمام مهاجران جلای وطن كرده بازگردند و از نیروی بالقوه خود برای پیشرفت افغانستان استفاده نمایند...


دکتر سوسن صفاوردی

معاون مرکز امور زنان و خانواده

نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران

...هر كشوری ظرفیت ها بالقوه و بالفعل بسیار دارد كه وقتی در كنار كشورهای دیگر قرار گیرد پتانسیل عظیمی ایجاد می كند كه می تواند در خدمت ملت ها و تحول و توسعه آنها قرار گیرد...

...از جمله اهداف برگزاری این هفته ها توسعه آگاهی ها و علم به مشتركات كشورهاست اشتراكاتی كه بیش از نقاط افتراق آنهاست و در این هفته های دوستی پررنگ تر می شوند...

...دو طرف ضمن درك تفاوت ها درمی یابند كه این تفاوت ها نه تنها منشاء اختلاف نیست كه زمینه ای برای پیوستگی و تفاهم و تعامل است...

...وقتی خلیل الله خلیلی و رهی معیری به کشورهای همدیگر رفت و آمد دارند، محتوا و معنویات است که میان آنها پیوند برقرار می کند و آنجا مرز و سیاست معنا ندارد...

...روابط انسانی و عاطفی چیزی نیست که در مرزهای جغرافیایی تعریف شود و این مرزهای جغرافیایی کار اهل سیاست است که همیشه میان 2 ملت کشیده می‌شوند...

...در هفته های دوستی ما به این نتیجه می رسیم که نقاط مشترک ما بیشتر از نقاط فراق و تفاوت ما است...

...اگر تفاوت ها نبود و همه یک جور فکر می کردیم، هیچ پیشرفتی در هیچ جامعه ای اتفاق نمی افتاد...

...تبادل تجربیات از دیگر اهداف برگزاری هفته های دوستی است و یکی از تجربه های زنان ایران این بود که ثابت کردند که نیاز به جلوه گری ندارند و با توجه به رعایت ارزش های اسلامی و دینی هم می توان پیشرفت کرد...

...امام خمینی(ره) به ما یاد داد که زن نباید کرامت خود را از دست بدهند و آنچه می تواند برای زنان افغانستان مهم باشد این است که از الگو و فرهنگ اسلامی و بومی خود پیروی کنند...

...هر فکر، قلم، کلام و سخنی که بوی تفرقه و جدایی از آن بیاید و موجب نفاق شود به طور یقین نشأت گرفته از انفاس شیطانی است...

...انسان های با بصیرت می توانند بر این حیله پیروز شوند و در مسیر نزدیکی 2 ملت که کاری الهی است، قدم بردارند...

...برگزاري هفته‌هاي دوستي بر اساس تفاهم نامه‌اي است كه بين سازمان فرهنگ و ارتباطات با مركز امور زنان امضا شده است...

...در هفته دوستي زنان ايران و افغانستان نشست های رسمی در سطح همتايان معاونان وزراي دو كشور برگزار مي‌شود...


صدیقه حجازی

مدیر کل امور زنان و خانواده

سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران

...انتخاب مشهد برای برپایی این نمایشگاه مشترك و برگزاری برخی از برنامه های هفته دوستی زنان ایران و افغانستان به جهت پایتخت معنوی بودن این شهر و وجود بارگاه مطهر علی ابن موسی الرضا (ع) برای ما دارای اهمیت بود...

...از طرفی ما در مشهد میزبان بخش عمده ای از مهاجرین افغانستان هستیم که این فرصت خوبی برای آشنایی این زنان با یکدیگر است...

...این دو روز حضور هیات بانوان افغانستان در مشهد فرصتی شد كه ضمن بازدید از بخش های مختلف توانمندی های زنان در این شهر از برخی مراكز مهاجر نشین و امكانات آنها كه جمعیت قابل توجهی از افغان ها در آنها ساكن هستند، بازدید كنند...

...ما با برگزاری هفته دوستی زنان افغانستان و ایران به این نتیجه رسیدیم که نقاط مشترک ما بسیار زیاد است...


سارا سرخ آبی

سناتور ولایت فاریاب افغانستان

...من 40 سال است مدیر و معلم بودم، جا دارد از توجه كشور ایران به آموزش دختران قدردانی نمایم...

...شرایط افغانستان برای زندگی خوب مهیا نیست ، مدرسه ساخته شده اما پس از مدت كوتاهی سوزانده می شود و دختران زیر خیمه های گرم و سایه درختان درس می خوانند...


سید جواد رفاهی

مسئول حوزه هنری خراسان رضوی

http://img.irna.ir/1391/13910210/80103050/80103050-2500864.jpg

...اعتقادات دینی و زبانی بهترین وجه مشترک ما است...

..."مولانا جلال الدین محمد بلخی" بزرگترین شخصیتی که می‌تواند ما را به هم پیوند دهد...

...بزرگترین و عمیق‌ترین مفاهیم مشترک در اندیشه‌های این انسان بزرگ دیده می‌شود...

...ملت ایران همیشه و در همه حال در کنار ملت افغانستان خواهد ماند...


محمد کاظم کاظمی

شاعر و پژوهشگر معاصر افغان

...ما دارای فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک هستیم با این همه، بازهم این اشتراکات کمتر دیده می‌شود و از زوایای گوناگون بررسی نشده است...

...علی‌رغم همه مشترکات ایران و افغانستان، 2 کشور از یکدیگر وقوف کامل ندارند و گاهی ذهنیات منفی میان 2 ملت دیده می شود...

...ما فعلا در جهان 3 کشور هستیم که به زبان فارسی شعر می‌گوییم و این می‌تواند نقطه قوت ما باشد که از گذشته‌های دور نیز چنین بوده است...

...در صد سال اخیر برخی حرکت‌های ملی گرایانه چه در دوران پهلوی در ایران و چه در دهه سی و چهل در افغانستان بوده که خواسته‌اند ما را از همدیگر دور کنند...

...شعر تنها هنر مهاجران در ایران است که آنها توانستند با این هنر که احتیاج به هزینه خاصی نداشت وارد حوزه ادبی ایران شوند و حلقه وصل 2 ملت را فراهم کنند...

...در سال‌های اولی که ما در ایران حضور داشتیم، مردم و حتی نخبگان جامعه ایران تعجب می‌کردند که ما چگونه به زبان فارسی شعر می‌گوییم، ولی حالا که 30 سال از آن روزها می‌گذرد و البته به خاطر حضور چشمگیر شاعران ما در عرصه‌های مختلف در این کشور حالا همه ایرانی‌ها به مشترکات زبانی و فرهنگی 2 ملت آگاه شده‌اند...

...حضور برخی از شخصیت‌های ادبی جامعه ایران در افغانستان حاصل همین تلاش‌های ادبی است و چهره‌هایی چون "محمد حسین جعفریان" که تلاش زیادی در معرفی جامعه افغانستان داشته‌ است، نمونه‌ای از آن است...


رضا محمودی

  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

...قرار است هیئت بانوان افغانستانی پس از بازدید از مدارس دخترانه افغان و كتابخانه‏های فعال در مناطق افغانستانی نشین مشهد، دیدار کنند...

...دیدار با والی (استاندار) خراسان رضوی، بازدید از مركز فنی و حرفه‏ ای نجمه، بازدید از كتابخانه و موزه‏ های آستان قدس رضوی، از دیگر برنامه های بانوان میهمان است...

...برگزاري شب شعری را در بين بانوان شاعر ايراني و افغانستاني در مشهد از ديگر برنامه‌هاي این هفته است که با توجه به سابقه فرهنگي و تاكيد بر مشتركات فرهنگي بين دو كشور برگزار مي‌شود...


سیدمحمد پژمان

شهردار مشهد مقدس

...حضور هیئتی از زنان افغانستان را در مشهد اتفاق مبارکی است ...

... ایران در طول چهار دهه دوستی خود را به ملت افغانستان ثابت کرده است و در همه فراز و نشیب هایی که برای این ملت عزیز به وجود آمده همواره در کنار مردم افغانستان بوده و هیچگاه از توسعه همکاری و دوستی دریغ نکرده است...

...دوستی میان افغانستان و ایران در تمامی سطوح با برکت است...

...این دوستی‌ها به دلیل آن است که بر پایه دستور اکید قرآن تمامی انسان‌ها جزئی از امت واحده هستند و برای بسط و گسترش این امت واحده باید تلاش کنند...

...توسعه روابط دوستانه میان بانوان دو کشور ایران و افغانستان اتفاق بسیار مبارکی است و موجب استحکام بیشتر دوستی میان این دو کشور می‌شود...

...در نظر گرفتن هفته دوستی زنان ایران و افغانستان دریچه توسعه دوستی ها را بین بانوان 2 کشور فراهم می کند و فعالیت بیشتر بانوان 2 کشور در این عرصه روابط را گرم تر و مهر و محبت را بیشتر می کند...

...ما امروز مفتخر هستیم که پذیرای صدها هزار مهاجر از کشور دوست مان افغانستان هستیم...

...ما در کنار هم می توانیم از وجود یکدیگر بهره مند شویم و شناخت از یکدیگر پیش نیاز این روابط گرم است که این رفت وآمدها راهی برای دستیابی به این امر مهم است...

...هنر پیامی جز دوستی ندارد و امیدوارم در آینده‌ای نزدیک مردم و هنرمندان افغانستان با پشت‌ سر گذاشتن دوران سخت کشور خود در یک فضای امن بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند...


نمایشگاه آثار صنایع دستی

زنان هنرمند و صنعتگر ایران و افغانستان

در سالن "کودک و آینده" پارک کوهسنگی مشهد

...این نمایشگاه از جمله برنامه های هفته دوستی ایران و افغانستان است كه در سالن های چهارسوق پارك كوهسنگی مشهد دایر شده است و در آن 15 نفر از بانوان هنرمند آثار هنری خود در زمینه های مختلف از جواهرسازی ، كیف و چرم دوزی ، معرق و منبت ، لباس های سنتی ، خاتم ، گیوه و چارق دوزی و مانند آن عرضه كرده اند...


گزارش های تصویری در ادامه مطلب ... موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۱ ] [ 3:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

ادامه واکنش افغان ها (4)

  به پیمان استراتژیک آمریکا با افغانستان   
  

قاضی نذیر احمد حنفی

نماینده ولایت هرات افغانستان

نماینده مخالف تایید پیمان راهبردی با آمریکا در پارلمان

http://files.afghanpaper.com/pics/201205/201205270614061516.jpg

...پیمان استراتژیک علاوه بر ابعاد سیاسی در حکومت موارد دیگری چون مفاد بیگانه ، موارد اقتصادی خلاف موازین اسلامی و ملی نیز گنجانیده شده بود که از سوی ما بنا بر اصول اسلامی رد گردید...

...اگر تنها به دو مورد اشاره کنیم ایجاد بانک های سودی و همچنان تصمیم گیری در مورد همسایگان گفته شده که در صورت نیاز بر چگونگی رفتار با انان تصیم گرفته خواهد شد...


...در حالیکه ما با هیچ کشور اسلامی بخصوص ایران و پاکستان آغاز جنگی تعهداتی نداریم اما در این پیمان گفته شده که در صورت نیاز با همسایگان تصمیم گرفته خواهد شد. در حالیکه سیاست خارجی هر کشور اختیار دفاع مشروع خود دارد و این قانون است و این نیازی به پیمان نیست. در حالیکه هنوز هم تداوم حملات از خاک ما به پاکستان ادامه دارد!...

...از سوی دیگر، در این پیمان موجودیت ایجاد بانک های سودی و صادرات مالی ایجاد رسانه های ازاد برای  ترویج کننده فساد اخلاقی می باشد ، نهفته شده است...

...موجودیت خارجی ها در کشور اسلامی در تمامی ابعاد به ضرر جامعه اسلامی است و هیچ نیازی به موجودیت پیمان و قانونی کردن حضور انان نیست...

...در ماده های این پیمان مواردی که دعوت کننده فساد اخلاقی است نیز درج شده بود...

...در بخش های سیاسی کشورهای همسایه بخش جداست انهم از جانب افغانستان رد می باشد...

...پیامدهای ده ساله این پیمان ازیاد فساد اخلاقی ، ارتباطات با همسایگان و منطقه ، عدم کنترول بی بندباری ، حرام خوری ، ایستاده شدن اقتصاد ملی و مملکت محتاج و به یک کشور مستعمره در جریان این سال ها تبدیل خواهد شد...

...فقط دعای مردم افغانستان برای حفظ اسلام و پیروی از دین و دیانت میتواند در کنار ارتقای فرهنگ اسلامی افغانستان را زنده نگهدارد و از دسیسه های بیگانگان نجات دهد...


محمد اسماعيل قاسميار

مشاور روابط بين الملل شوراي عالي صلح افغانستان

نا امني ها در افغانستان از سوي كشورهاي خارجي سازماندهي مي شود

...با توجه به ناامني هاي 23 ساله در افغانستان، رسيدن به صلح دائمي کاری دشوار و طولانی است...

...عواملی همچون قطع مداخلات كشورهاي خارجي و ایجاد وحدت بین مردم افغانستان می تواند در رسیدن به صلح دایمی ملت ما را یاری رساند...

...دولتمردان ما براي رسيدن به منافع شخصي خود و ديگر كشورها، پروسه صلح را با چالش مواجه نموده و زمينه ها را براي توطئه هاي دشمنان و نابودي مردم افغانستان فراهم مي سازند...

...متاسفانه ما در جريان ده سال گذشته فرصت هاي زيادي را از دست داده ايم كه خود مي توانست با كمك جامعه جهاني و آگاهي مردم كشورمان، راه هاي رسيدن به صلح را هموار سازد...

...حضور نيروهاي خارجي آن هم با برنامه هاي سياسي نا مشخص و متفاوت، افزایش كشت كوكنار، فساد اداري و ترجيح دادن منافع ديگران بر منافع ملي كشور از عواملی بوده كه پروسه صلح را در کشورمان با كندي مواجه نموده است...


دراجتماع بزرگ درولایت سمنگان

سید محمد اقبال منیبمردم افغانستان هیچگاه حاکمیت بیگانگان را قبول نکرده استhttp://www.af-kosar.com/img/news/1328772311.jpg

استاد عبدالرئوف"توانا" منشی شوراهای علما و اخوت اسلامی ولایت بلخ

...وی دیدگاه این اجتماع بزرگ را در مورد پیمان استراتیژیک میان امریکا و افغانستان جویا گردید، همه با یک شعار، مرگ بر امریکا مخالفت شان را با پایگاه های نظامی اعلام نمودند...

محمد اقبال "منیب" رئیس انسجام مردم سمنگان

...مردم افغانستان هیچ گاه حاکمیت بیگانگان را قبول نکرده است. ما در جهاد افغانستان این امر را ثابت نموده ایم...


ده سال آینده، در گرو تصمیم احساسی مجلس

http://files.afghanpaper.com/pics/201205/201205270602291986.jpg

...ولسی جرگه افغانستان، روز شنبه به سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا رای مثبت داد.
این تصمیم درست در حالی اتخاذ شد که هنوز این سند در جلسه علنی مجلس به بحث گذاشته نشده و حتا داکتر دادفر اسپنتا؛ مشاور امنیت ملی رییس جمهور که برای توضیح پیرامون مفاد این سند به مجلس رفته بود، ظاهرا فرصت نیافت که در این خصوص ابرازنظر تبلیغاتی خویش را انجام دهد...

...کمیسیون اختصاصی که برای این منظور در داخل مجلس تعیین شده بود، از همان ابتدا اعلام کرد که تمامی کمیسیون ها موافقت خود را با این سند اعلام کرده اند و لذا دیگر نیازی به طرح مجدد آن در صحن علنی مجلس نیست!...

...این در حالی است که به باور مخالفان و منتقدان این سند در داخل مجلس، صرف اعلام موافقت کمیسیون ها حتا اگر درست هم می بود کافی نبود و باید موضوعی به این اهمیت، در صحن علنی مجلس طرح می شد و آرای موافق و مخالف،‌ فرصت ابرازنظر و ارائه ایرادات و دفاعیه خود نسبت به این سند را پیدا می کردند...

...این برخلاف اصول وظایف داخلی ولسی جرگه و رویه قانون گذاری در طی دو دوره شورای ملی در ده سال اخیر می باشد، موضوعی که دست کم ده سال سرنوشت سیاسی، امنیتی،‌ اقتصادی و فرهنگی افغانستان به آن مربوط می شود، بدون ابرازنظر و دقت و بررسی منطقی و حقوقی آرای مخالف و موافق و بدون حتا یکبار خواندن از سوی وکلایی که ابراز موافقت کردند مستقیما به رای گذاشته شود...

...همچنین رویه روز شنبه مجلس،‌ کاملا برخلاف اصول وظایف داخلی این نهاد بود که براساس آن، آرا و نتایج بررسی کمیسیون ها در خصوص یک موضوع مورد بررسی، باید در صحن علنی مجلس خوانده شود و به دنبال آن رای گیری برگزار شود؛ اما در این مورد،‌ استثنائا چنین نشد!! ...

...چرا نمایندگان به اصطلاح موافق، به صورت شتابزده و با ترس از برچسب هایی چون جاسوسی و بیگانه پرستی و... سرنوشت ده ساله افغانستان را قربانی یک احساس کاذب و زودگذر کردند؟...


درد دل مردم با نمایندگان پارلمان:

شما را به خدا افغانستان را بیشتر از این وابسته نکنید...

http://files.afghanpaper.com/pics/201205/201205270602291254.jpg

...جانعلی که جوانی تحصیل کرده هست و در پی کار به هر ارگان و سازمانی سر زده می گوید: حضور نیروهای خارجی طی ده سال گذشته باعث افزایش فقر و بیکاری شده و بین طبقات اشراف و فقیر فاصله زیادی انداخته است...

...میرویس که یک کارگر ساده هست از پارلمان افغانستان می خواهد که به ملت ما خیانت نکند...من به این خاطر می گویم که پارلمان کشور به مردم خیانت نکند که ما به اعضای آن رأی دادیم چون آنها نماینده ما هستند و باید بر اساس منافع کشور عمل کنند... هر فرد افغانی می داند که تصویب پیمان استراتژیک از سوی پارلمان یعنی به انحطاط کشاندن، یعنی بردگی و سرسپردگی مردم افغانستان به آمریکا، یعنی تشدید جنگ، فقر و بیکاری...

...حکیمه ؛ پیرزن که دوره های حکومت داری کمونیستی، مجاهدین و طالبان را تجربه کرده خطاب به نمایندگان می گوید: شما را به خدا افغانستان را بیشتر از این وابسته نکنید... از زمان بوجود آمدن افغانستان، همیشه کشورمان در حال دست به دست شدن بوده و حالا هم دست آمریکا و متحدانش افتاده است...خارجی ها جوانان ما را به کام مرگ برده، مواد مخدر بعد از حضور این نیروها افزایش یافته و صد مشکل دیگر بوجود آورده اند...


سیدفاضل محجوب

روزنامه نگار و تحليلگر مسائل سياسي افغان

محجوب

...با اینکه یکی از شرائط مهم دولت افغانستان در امضای پیمان راهبردی با ایالات متحده امریکا، رهبری عملیات های شبانه بوسیله نیروهای افغان بود؛ و طرف امریکایی نیز با این مهم موافقت کرده است، اما باز هم دیده و شنیده می شود که تخطی هایی از طرف جانب امریکایی نه یک بار که به دفعات متعدد، تکرار شده است

شاید هر دو یا سه ماهی نباشد که تعدادی از هموطنان بی دفاع و مظلوم ما در حالیکه در خانه های گلی شان در بستر خواب قرار دارند، از طرف هواپیماهای هوشمند و مخوف امریکایی مورد بمباران قرار نگیرند! این روش زیرکانه بمباران و کشتار افراد بی گناه در شب و به دنبال آن عذرخواهی های مضحک و هدفمند، بواقع مردم افغانستان را عصبانی و خسته کرده است. 

این چه روش فریبکارانه و تحقیر کننده ای است که نیروهای ناتو و به خصوص امریکایی ها پیش گرفته اند که اول با بمباران های بی رحمانه شبانه، جان ده ها پیر، جوان و کودک بی گناه را می گیرند و پس از آنکه صدای جهانیان به اعتراض بلند شد، با یک عذرخواهی ظاهری و غیر جدی، اعتنایی به غم و اندوه مردم آسیب دیده نمی کنند!
با آنکه رییس جمهور کشور پیش از این و نسبت به عملیاتهای شبانه و کشتار افغانهای بی گناه در شب، به ناتو و امریکایی ها هشدار داده بودند و با شدید ترین لحن ها آن کشتارها را محکوم کرده بودند، اما با تاسف در آغاز هفته جدید باز هم شاهد کشته شدن تمامی اعضای یک خانواده در پکتیا بوسیله بمباران هوایی نیروهای امریکایی بودیم؛ حادثه اندوه باری که برای چندمین بار دلهای مردم افغانستان را داغدار کرده و تعدادی از هموطنان محروم ما را به سوک عزیزان شان نشانده است. 

درست همین چند روز پیش بود که رییس جمهور کشور ما خطاب به نیروهای خارجی حاضر در افغانستان گفت" که اگر قرار باشد خون افغانهای بی گناه حتی بعد از بستن پیمان استراتژیک بر زمین ریخته شود، در بستن آن تجدید نظر خواهیم کرد". اما با این حال نیز دیده می شود که کسی از نیروهای خارجی پروای چندانی از ریختن این خون ها بر روی زمین ندارد! 

این تنها افغانستان نیست که بستری شده است برای ریختن خون انسانهای معصوم و بی گناه؛ قدرت های بزرگ و استعماری، این روزها آتش نفاق و برادر کشی را در بسیاری از کشورهای اسلامی در منطقه، شعله ور کرده اند. بحرین، مصر، لیبیا و اخیراً سوریه کشورهایی هستند که در اثر نقشه شوم بیگانگان، همچنان در آتش نفاق و درگیری های داخلی می سوزند. 

تمام این خون ها هم صرفاً بدین جهت بر زمین ریخته می شود که ایالات متحده و غرب در صدد توازن و تعادل قوا در منطقه برآمده اند؛ تعادل قوایی که شاید اساساً ربطی به آنان نداشته باشد، اما از آنجا که سیستم جهانی، بر مدار قدرت و ثروت می چرخد، هر دولت و قدرت زورمندی در هر جایی از دنیا می تواند خودش را مالک و صاحب اختیار دیگران قلمداد کند!!...موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۹ خرداد۱۳۹۱ ] [ 10:0 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

با فشار آمریکا و در غیاب 81  نماینده

پیمان استراتژیک درپارلمان افغانستان تصویب شد؟!!! 

6-tDSC_4070.jpg

بلاخره پارلمان افغانستان(ولسی جرگه) تحت فشار شدید لابی آمریکایی و در غیاب 81 نماینده ی مردم از 249 نماینده ، پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا را روز شنبه 6 جوزی(خردادماه)1391 با حضور  168 نفر از نمایندگان و بدون اجازه برای هرگونه بحث و تبادل نظری پیرامون این پیمان و با بی اعتنایی به خروج چندین نماینده معترض ، به رای گذاشته و با 159 رأی موافق ، 3 رأی ممتنع و 6 رأی مخالف ؛ آن را به تصویب رساند؟!!!

به زودی نیز این پیمان راهی مجلس سنا(مشرانو جرگه) شده و به همین ترتیب ؛ آرای موافق را کسب و برای توشیح به ریاست جمهوری سپرده خواهد شد؟!!!

در روند تصویب این پروسه ؛ آنچه انتظار عموم 25 میلیون نفر از مردم افغانستان بوده است برآورده و محقق نشد و اراده آنان از منظر پارلمان به ظهور نرسید. نمایندگان در این آزمون حساس نتوانستند از اعتقادات اسلامی و باورهای ارزشی مردم خود که بیش از چهار دهه در مبارزه با اشغالگران ؛ هزاران شهید و ایثارگر را تقدیم کرده اند ، در برابر فشارهای دشمنان مقاومت کرده و از دستاوردهای مجاهدان و شهیدانشان صیانت و حراست نمایند و میدان را برای تاخت و تاز دشمنان اسلام برای دهه های آینده در سرزمین اسلامی افغانستان واگذار کردند؟!!!

بسیاری از نمایندگان ارزش گرا و مستقل پارلمان به دلایل مختلفی و از ابتدای طرح موضوع انعقاد پیمان استراتژیک فی مابین افغانستان و آمریکا ، با آن مخالفت ورزیده و بارها به نقد و بررسی و ارائه دلایل و تحلیل های گوناگون پیرامون پیامدهای منفی آن در جامعه افغانستان و از جمله تداوم کشمکش ها و تنازعات داخلی ، مغایرت با اعتقادات دینی ، هویت و استقلال آن کشور و اختلال در مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه پرداختند.

جریان و لابی آمریکایی نیز همزمان با تطمیع مالی برخی عناصر وابسته و نفوذی و تداوم فشارهای مختلف به پارلمان همراه با فرافکنی ها و پخش شایعات مختلف بر علیه نمایندگان ارزشگرا و مستقل ؛ تلاش کردند تا همانگونه که پیش بینی می شد ، در غیاب بخش مهم و تأثیر گذاری از نمایندگان ، تأیید مورد نیاز را از پارلمان برای این پیمان اخذ نمایند.

اما نباید تصور کرد که تمام  159 نفر نماینده ای که در پارلمان افغانستان روز شنبه گذشته به پیمان استراتژیک رأی مثبت دادند ؛ آرای آنان به منزله همراهی و همفکری و موافقت تام  با خواسته های آمریکایی هاست و شاید هر یک از آنها برای ارائه رأی مثبت خود ؛ دلایل خاصی داشته باشند.

اما عدم حضور 81 نماینده که حدود  35 درصد اعضای پارلمان افغانستان را تشکیل می دهند ؛ در هنگام اخذ آرا برای این پیمان بسیار مهمتر از آرای مثبت داده شده به پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا است.

نمایندگان غایب به عنوان معترض ، آن روز در پارلمان حاضر نشدند تا عملاً مخالفت ارزشی خود را با این پیمان که می تواند ضربه مهمی بر استقلال و حیات سیاسی افغانستان و مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه محسوب شود ؛ اعلام نمایند.

این نمایندگان به درستی آگاه بودند که قبلاً آمریکایی ها تمام فرصت ها و مجال را با تهدید و تطمیع برای بحث پیرامون این پیمان گرفته اند و حضور آنها در پارلمان ممکن است زمینه ی ایجاد جنجال جدید و حتی رو در رویی های احتمالی نمایندگان را به دنبال داشته باشد و چنین اتفاق ناخوشایندی به صلاح مجلس و مردم افغانستان در این شرایط نبوده و سبب خوشحالی بیشتر دشمنان را فراهم خواهد کرد.

عاقلانه برخورد کردن نمایندگان ارزشی و مستقل با این موضوع نیز سبب احیای مجدد حیات سیاسی پارلمان افغانستان گردید ، زیرا بسیاری از دشمنان اسلام مترصد آن بودند تا به بهانه کمترین جنجالی ؛ زمینه انحلال پارلمان را فراهم و همین اندک صدای مردم را در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری آن کشور ؛ از این تریبون خاموش کرده و دست دشمنان را بیش از این برای اجرای طرح های استعماری و استکباریشان در خلاء وجود پارلمان ؛ باز نگه دارند.

علیرغم تصویب این پیمان ؛ قاطبه مردم افغانستان و بسیاری از نمایندگان ، همچنان برای لغو پیمان استراتژیک با آمریکا به عنوان یک مطالبه دینی و ملی پافشاری خواهند کرد و تلاش ها برای لغو این پیمان برای طرح در جلسات آینده پارلمان ادامه پیدا خواهد کرد.

اما با تصویب این پیمان ، آمریکا اکنون پایگاه های نظامی و جاسوسیش را برای افزایش دخالت هایش در کشورهای همسایه افغانستان و منطقه ، توسعه و تقویت خواهد کرد.

متأسفانه کشورهای همسایه افغانستان که مخالف جدی حضور آمریکایی ها در منطقه می باشند و برخی از آنها مانند چین ، روسیه ، ازبکستان ، ترکمنستان و تاجیکستان و پاکستان به انحای مختلف در تیر رس مستقیم اهداف توسعه طلبانه و تهدیدات آمریکایی ها قرار دارند ، آنگونه که شایسته است ، برای ممانعت از حضور دائمی آمریکایی ها در افغانستان تلاش آشکاری را بروز ندادند.

اکنون با اجرایی شدن این پیمان ، افغانستان زمینه ی حضور آمریکای بحران آفرین را در منطقه فراهم کرده است و با بهانه این پیمان ؛ دست درازی های آمریکا برای حضور و دخالت در کشورهای همسایه بزودی آغاز خواهد شد و برنامه های خود را برای کنار زدن حاکمان فعلی و روی کار آوردن دولت های دست نشانده و مورد نظر علی الخصوص در تاجیکستان ، ازبکستان و ترکمنستان دنبال کرده و در همین روزها کم کم باید شاهد کلید خوردن پروسه های انقلاب های رنگین در این کشورها باشیم.

استقرار انواع سیستم های جاسوسی پیشرفته و سامانه های دفاعی هوشمندانه استراتژیک و سایر تجهیزات و امکانات نظامی و ... نیز از دیگر برنامه های راهبردی آمریکا در خاک افغانستان برای اهداف مورد نظر در کشورهایی همانند هند ، چین و روسیه خواهد بود.

افزایش دخالت های نظامی و سیاسی و احتمال اجرای برنامه ای از پیش طراحی شده برای ایجاد تغییرات اساسی در حاکمیت فعلی پاکستان و طرح تجزیه آن کشور نیز از دیگر برنامه های آمریکا در منطقه خواهد بود.

افغانستان با تصویب این پیمان ، عملاً از وضعیت استقلال خارج و سطح مناسباتش با همسایگان و کشورها در تعامل با آمریکایی ها باز تعریف خواهد شد.

در همین راستا و با تثبیت حضور آمریکایی ها در افغانستان ، همکاری های امنیتی نیز بین آن دو کشور رو به افزایش خواهد گذاشت و فعالیت ها در این روند از حالت عادی ، در حال تبدیل شدن به یک تهدید جدی بالفعل و بالقوه برای کشورهای منطقه و از جمله جمهوری اسلامی ایران است.

بنابراین در همین زمینه لازم است ، جمهوری اسلامی ایران نسبت به امور دفاعی و امنیتی شرق کشور توجه بیشتری داشته و وضعیت هشدار را در برنامه های خود پیش بینی و بیش از گذشته اقدامات کنترلی مرزهای زمینی و هوایی را در مقابله با انواع فعالیت ها و تهدیدات جاسوسی آمریکا افزایش دهد.موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
[ یکشنبه ۷ خرداد۱۳۹۱ ] [ 15:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

  تشدید فشار آمریکا

به نمایندگان پارلمان افغانستان برای تصویب پیمان استراتژیک 

با پایان یافتن اجلاس سران ناتو در شیکاگو ؛ آمریکا برای تصویب پیمان استراتژیک با افغانستان ، فشارهای متعدد درونی و بیرونی را بر روی نمایندگان و مقامات این کشور افزایش داده است.

آمریکایی ها از یک طرف تلاش می نماید تا با تطمیع و وعده های مختلف مالی ، اقتصادی و پست های سیاسی در حاکمیت به برخی از نمایندگان متمایل به جریان غرب در پارلمان افغانستان ، آنها را در جهت جمع آوری آرای سایر نمایندگان برای تصویب این پیمان ؛ ترغیب و سازماندهی نمایند.

از طرف دیگر تلاش می کند تا با تهدید ، ارعاب و تخریب شخصیت نمایندگان ارزش گرا و مستقل پارلمان افغانستان ؛ اجماع و اجتماع نظر آنها را متزلزل کرده و آنها را از دادن رأی منفی به پیمان استراتژیک باز دارد.

پارلمان افغانستان به عنوان نهادی مردمی و مستقل ؛ هم اکنون در شرایط بسیار حساس و آزمونی بسیار دشوار دینی و ملی در انظار عمومی آن کشور و مسلمانان جهان قرار گرفته است.در همین شرایط و سیل انواع هجمه ها علیه نمایندگان ارزش گرا و مستقل ؛ پاسخ پارلمان افغانستان به انتظارات اسلامی مردم مسلمان آن کشور به پیمان استراتژیک ، چه خواهد بود : آری ؟!!! یا نه؟

پاسخ مثبت نمایندگان به این پیمان ممکن است سبب تقویت و اثبات ظن و گمان های مردم در مورد نفوذ و دست های پشت پرده آمریکا در پارلمان این کشور شود و چهره مستقل کنونی پارلمان را در منظر مردم افغانستان مخدوش کرده و به آن را به مجلسی فرمایشی ، وابسته و دست نشانده بیگانگان متصور سازد.

اما ، پاسخ واقعی و حقیقی قریب به 25 میلیون جمعیت افغانستان به این پیمان که بیش از 270 نماینده از آن صیانت و حراست می کنند ؛ چیست؟

آیا نمایندگان پارلمان افغانستان تاکنون به برآیندی کارشناسی شده در مورد دیدگاه ها ، نظرات و واکنش های عمومی مردم افغانستان و حوزه انتخابیه خود در مورد پیمان استراتژیک با آمریکا شده اند؟

آیا از سوی نمایندگان پارلمان در مورد تهدیداتی که شاخصه های مقاومت و هویت دینی ، ملی و عزّت مردم افغانستان را در صورت انعقاد چنین پیمان هایی به مخاطره انداخته و آن را به فرهنگ جدیدی از تسلیم شدن در برابر خواسته های استعمار و فرو افتادن در بردگی قدرت های ظلم و جور  ؛ تحقیق و پژوهش میدانی انجام شده است؟

آیا نمایندگان پارلمان در مورد پیامدهای ناشی از انعقاد این پیمان با آمریکا و تأثیراتی که در مناسبات آینده افغانستان با سایر قدرت های موجود و نوظهور جدید خواهد گذاشت ، بررسی های لازم و کافی انجام شده است؟

آمریکایی ها در صدد هستند تا فرصت های کارشناسی و تحقیقی را برای انجام یک برآورد درست و حساب شده از سود و زیان انعقاد این پیمان از نمایندگان پارلمان افغانستان بگیرند و با پیشانی قرار دادن وضعیت موجود کشمکش ها و بحران داخلی ؛ ابهام آفرینی ها کرده و از رخنه ها و رخدادهای ایجاد شده سیاسی و قومی موجود ؛ به سرعت استفاده نموده و تأیید پارلمان را برای این پیمان اخذ نمایند.

آمریکایی ها با شناختی که از روحیه ارزشی و بیگانه ستیزی مردم مسلمان افغانستان و همچنین مخالفت های پیدا و پنهانی  که از مردم نسبت به عملکرد منفی خود پیدا کرده اند ؛ در تلاشند تا نمایندگان مردمی ، مستقل و ارزش گرای پارلمان را با ایجاد فضاسازی های مسموم  بایکوت نمایند و با برخورداری از عوامل نفوذی و پیاده یشان ؛ مسیر را برای اخذ تأیید و حتی با کمترین نصاب آرای نمایندگان پارلمان ، هموار نمایند.

آمریکایی ها عملیات روانی خود را بر روی نمایندگان ارزشگرا و مستقل پارلمان و با استفاده از انواع ابزارهای گسترده رسانه ای و بکارگیری کارشناسان خبره روانشناسی و سیاسی  متمرکز کرده اند تا اجماع آرای مخالفین پیمان استراتژیک در پارلمان را با تهدید ، ترس و تردید ؛ بشکنند.

ایجاد ترس و نگرانی نسبت به آینده افغانستان و نیاز حکومت این کشور به یک متحد قوی و بزرگی مانند آمریکا برای ممانعت از مسلط شدن مخالفین مسلح بر حاکمیت آن کشور ؛ از حربه هایی جنگ روانی است که همواره در این گونه مواقع حساس و به منظور انحراف و فریب افکار تصمیم گیران علیه مقامات و نمایندگان افغانستان توسط آمریکایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این روزها از طریق اغلب رسانه های داخلی و خارجی وابسته ؛ موضوع پیامدهای منفی خروج نظامیان آمریکایی و ناتو تا 2014 میلادی با هدایت کارشناسان پشت پرده غربی در افغانستان و به صورت گسترده فرافکنی می شود تا از فرایند آن ؛ اذهان تأثیرگذاران و تصمیم گیران افغانی را نسبت به آینده آن کشور مشوش ، متزلزل ، مضطرب و مردد ساخته و به وجود نظامیان خارجی احساس نیاز کنند.

آمریکایی ها با استفاده از این حربه ، از یک طرف مانع و مخلّ حرکت افغان ها در مسیر پیمودن راهکارهای مدیریت و حل بحران زدایی بومی به شیوه سنتی "افغان ـ افغان" می شوند و از طرف دیگر با دامن زدن به سطوح اختلافات ؛ جایگاهی را برای حضور خود در یک و یا هر دو طرف دعوا فراهم ساخته و سپس مانند وضعیت کنونی ؛ آنها را به هم پیمانی و مذاکره با خود فرا می خوانند.

ورود افغان ها در نقشه های از پیش طراحی شده ای مانند "پیمان استراتژیک با آمریکا" و یا "مذاکرات صلح امریکایی" که در هر دو طرف آن آمریکایی ها نقش اصلی و محوری را با سیاست "چماق و هویچ"بر عهده دارند ؛ به منزله ی طعمه و یا سکو شدن برای اهداف استکباری و زیادی خواهانه آمریکا در منطقه پیرامونی است که با هر پیشآمدی ، افغانستان نیز خواسته و ناخواسته در دام آن گرفتار و مجبور به پیروی کورکورانه خواهد شد.

در این برهه حساس ، مقاومت هوشمندانه نمایندگان ارزشگرا و مستقل پارلمان افغانستان در برابر فشار روانی موجود ، بی توجهی نسبت به فرافکنی ها ، تبلیغات مسموم و تحلیل های هدایت شده از سوی آمریکایی ها و همچنین با پرهیز از هرگونه تعجیل غیر ضروری ؛ باید فرصت کافی را به منظور مداقّه و غور لازم ، تأمل و تعمق کارشناسانه حقوقی و سیاسی  ، مشورت با علماء ، بزرگان ، نخبگان و نظرخواهی از مردم را پیرامون محتوی سند پیمان استراتژیک فراهم کرده و پس از سنجش با اصول اعتقادی و ارزش های اسلامی ؛ در مورد آن تصمیم گیری نمایند.


موضوعات مرتبط: کشور افغانستان
[ شنبه ۶ خرداد۱۳۹۱ ] [ 8:19 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

بازداشت عبدالواحد حکیمی

خبرنگار و سرپرست دفتر خبرگزاری فارس در افغانستان

http://www.aftabir.com/discussion/adv_images/f70c39ea59ba98fd3736602756577b18.jpg

خبرگزاری فارس: بیانیه انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در محکومیت بازداشت خبرنگار فارس در کابل

عبدالواحد حکیمی خبرنگار و سرپرست افغانی الاصل دفتر خبرگزاری فارس در کابل صبح روز جمعه 15 ثور (اردیبهشت) 1391 به قصد تهیه گزارشی از موزه این شهر محل کار خود را ترک و دیگر به منزل بازنگشت...

...همسر آقای حکیمی به خبرنگار خبرگزاری جمهور افغانستان گفت که او غروب روز شنبه 16 ثور در تماس کوتاهی به خانواده خود اطلاع داده است که توسط اداره امنیت ملی افغانستان، دستگیر شده است...

اکنون دو هفته از بازداشت این خبرنگار افغانی الاصل خبرگزاری فارس در افغانستان می گذرد و تاکنون به جز فرافکنی جاسوسی از سوی برخی رسانه های وابسته به اشغالگران خارجی ؛ دولت افغانستان در این زمینه به صورت رسمی مطلبی را منتشر نکرده است...

توطئه اشغالگران خارجی

با هدف تخریب مناسبات ایران و افغانستان

http://www.psyop.ir/wp-content/uploads/2011/02/media-and-iran.jpg

از آنجایی که مناسبات عمیق و رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان به مزاق اشغالگران آمریکایی و غربی خوش نمی آید ؛ اشغالگران تلاش های متعددی را برای تخریب این روابط انجام داده و سعی می کنند تا به انحاء گوناگون دو کشور را در مقابل یکدیگر قرار داده و مناسبات آنها را تیره نمایند.

کشور افغانستان نیز کاملاً از مواضع خصمانه اشغالگران خارجی در برابر جمهوری اسلامی ایران آگاه بوده و به خوبی می داند این مواضع خصمانه اشغالگران ؛ تأثیر چندانی در مناسبات ایران و افغانستان نداشته و دو کشور همسایه همچنان باید تعاملات و مشترکات فی ما بین خویش را دنبال نمایند.

اما ایجاد برخی سوء تفاهمات ،فرافکنی های ایران هراسی و یا توسل به اهرم های فشار از سوی اشغالگران آمریکایی و غربی ، گاهاً سبب بازداشت برخی از همکاران بومی سازمان ها و نهادهای فرهنگی و رسانه ای از سوی نهادهای امنیتی افغانستان شده است.

امروزه عنوان جاسوسی در افغانستان بیشتر برای اتباع کشورهای همسایه و یا اتباع افغانی آن کشور که در راستای توافقات فی مابین همکاری می نمایند ؛ استفاده می شود.

در حالی که همچنان بیش از یک دهه از حضور 40 کشور خارجی به فرماندهی اشغالگران آمریکایی در افغانستان می گذرد و علیرغم فعالیت سازمان ها و عناصر اطلاعاتی و جاسوسی آنها در اشکال و با عناوین مختلف ؛ سخن و صدایی از بازداشت اعضای این سازمان ها و یا مرتبطین افغانی آنها و یا تردد اتباع افغانی به سفارتخانه های این کشورها شنیده نمی شود؟!!!

خوش باورانه و ساده انگاری است که تصور کنیم این لشکر عظیم زمینی ، هوایی ، دریایی ، موشکی ، جاسوسی... اشغالگران خارجی از هزاران فرسنگ دورتر ؛ کشورهای خوش آب و هوا و آسایش خویش را رها کرده و فقط از سر دلسوزی برای مردم افغانستان ، پای در این سرزمین گذاشته اند؟!!!

اشغالگران با سیل عظیم نیرو ها ، سرمایه ها ، انواع هزینه ها و ... ؛ برای چه اهداف و منظورهایی به افغانستان هجوم آورده اند؟!!! آیا فقط برای افغانستان؟!!! و اگر تنها افغانستان مورد هدف بوده است ، آیا این سرزمین فقیر ، ظرفیت و نیازمند حضور این خیل وسیع لشکر کشی ها و انتقال گسترده تجهیزات اشغالگران خارجی است؟!!!

مسلماً اشغالگران خارجی برای طرح ها و اجرای برنامه های فراتر از مرزهای افغانستان ، به این سرزمین هجوم آورده اند؟!!!آنها برای تحقق اهداف جنگ سردی که در مقابل رقیبان دیرین ، جدید و آینده پیش رویشان به راه انداخته اند ، دنبال ایجاد لانه و جای پایی مناسبی در همجواری این رقبا ، به افغانستان هجوم آورده اند؟!!!

بنابر این و بدون هیچگونه تردیدی ؛ افغانستان برای مرکزیت حضور سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای ائتلاف گر با آمریکاییان اشغالگر و به منظور رصد فعالیت های رقیبانشان در منطقه برگزیده شده است؟!!!

اشغالگران در افغانستان انواع فعالیت ها و پایگاه های جاسوسی خود را دایر کرده و خواهند کرد تا از فضا و خاک سرزمین افغانستان برای نفوذ و جمع آوری انواع اطلاعات مورد نیاز اهداف و حتی دخالت در امور کشورهای همسایه افغانستان استفاده نمایند؟!!!

اغلب رسانه های اشغالگر خارجی نیز بنابر اظهارات و اعترافاتشان علاوه بر تأمین جنگ روانی ، نقش ستون پنجم و جاسوسی را نیز در کشورهای هدف ایفا می کنند و در کشور افغانستان نیز بارها از چارچوب و عرف وظایف حرفه ای و رسانه بدون هر گونه واهمه ای تجاوز کرده و علیرغم آنکه تاکنون برخی از همین رسانه ها در طی 10 سال گذشته بارها وضعیت کشور ، مقامات ، دولت و ... را زیر سئوال قرار داده و گاهاً به سخیف ترین عناوین در رسانه های وابسته به خود از آنها یادکرده اند و بعضاً نیز به اهانت های بی پروا پرداخته اند و لیکن همچنان اتباع بومی و غیر بومی آنان آزادنه به فعالیت خویش بدون هرگونه دغدغه و نگرانی ادامه می دهند؟!!!

فهرست گزارشات و اخبار آقای عبدالواحد حکیمی در سایت خبرگزاری فارس ، حاکی از تلاش ایشان برای انعکاس واقعیت های افغانستان بدون کمترین جسارتی به مقامات و حاکمیت آن کشور بوده است.

تردد ایشان به سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز به اقتضای حرفه رسانه ای و فعالیت در یک نهاد ایرانی بوده است که قبلاً از سوی نهادهای ذیربط افغانی اجازه فعالیت برای آن به صورت مکتوب و یا هماهنگی های معمول فی مابین صادر شده است.

طبیعی است که سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نسبت به سایر سفارت خانه های خارجی ، همه روزه پذیرای بسیاری از میهمانان افغانی برای امورات مختلف است که بعضی از آنان بیشتر و برخی نیز کمتر به سفارت تردد دارند.آیا قابل تحمل برای مردم مسلمان افغانستان است تا اینگونه به وطنداران خودشان ؛ تهمت جاسوسی را نسبت دهند؟!!!

اما چرا همواره باید گستره بزرگ جاسوسی اشغالگران خارجی در افغانستان نادیده گرفته شده و عنوان جاسوسی فقط به اتباع کشورهای همسایه و یا همکاران بومی آنان و از جمله در رابطه با جمهوری اسلامی ایران؛اتلاق شود؟!!!

از 30 سال گذشته بدین سو ؛ بخش عظیمی از مردم و مقامات افغانستان به دلیل : مهاجرت ، کار ، تحصیل ، درمان ، دیدار با خویشاوندان ، مناسبات فی مابین ، مراسمات دینی و مذهبی ، فعالیت های فرهنگی و هنری ، تجارت ، زیارت ، سیاحت و ... به صورت مکرر به جمهوری اسلامی تردد داشته و دارند و در همین زمینه نیز با نهادهای مختلف سیاسی ، اقتصادی ، رسانه ای ، فرهنگی ، امدادی و ... در ارتباط بوده و هستند.

شاید گسترگی این ارتباطات مردمی فی مابین ؛ بیش از 70درصد سرزمین افغانستان و در کمیت عددی آن نیز بیش از میلیون ها نفر از جمعیت آن کشور را در بر بگیرد و می توان گفت ، از تمامی ولایت افغانستان به ایران سفر کرده اند ، در ایران دارای دوست و خویشاوند و فامیل هستند و با بیشتر نقاط سرزمینی ایران آشنایی دارند.جمع کثیری از آنان نیز با اتباع ایرانی ازدواج کرده و هم اکنون نیز بیش از 2 میلیون نفر از افغان ها به صورت رسمی و غیر رسمی ؛ میهمان جمهوری اسلامی ایران هستند.

این پیوستگی ایرانیان و افغانان تنها مربوط به دهه های اخیر نبوده و ریشه در قرون متوالی تاریخ بشر و اسلام دارد.مردمی که دارای مشترکات فرهنگی و دینی فراوانی هستند و این ارتباطات ناگسستنی شده است.

جاسوسی لغتی است که اغلب بین متخاصمین جنگ های نرم و سخت مورد استفاده قرار می گیرد . اما ایران و افغانستان دو کشور دوست هستند ، نه دشمن؟!!!

لغت جاسوسی را اشغالگران خارجی برای ایجاد کینه و نفرت بین افغانستان و همسایگانش و از زمان آغاز حضورشان در آن کشور ؛ بر روی وطنداران افغان و اتباع کشورهای همسایه نام نهاده اند.در صورتی که علیرغم تعداد قابل توجهی از افغانها در کشورهای همسایه ، چنین تهمت و افترایی نسبت به اتباع افغانستان مسبوق به سابقه نبوده و رواج ندارد.

فلذا شایسته و زیبنده نیست که از لغت جاسوسی که دارای بار معنایی و حقوقی خاص خودش می باشد برای مردم شریف افغانستان و یا اتباع ایران و یا حتی کشورهای همسایه استفاده شده و بین آنها رایج شود.چه بسا بکار بردن این لغت نیز به نوعی اهانت به شخصیت مردم افغانستان و اتباع کشورهای همسایه ی نیز تلقی شود.

آیا می توان تمامی چندین میلیون افغانی افغانستان و یا میهمانان افغانی جمهوری اسلامی ایران را جاسوس خواند؟!!!علمای شیعه و سنی ، اساتید دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ، محصلان ، فرهنگیان ، ارباب رسانه ها ، تجار ، مقامات دولتی و حکومتی ، فرماندهان ، شخصیت ها و رهبران جهادی ، اقوام مختلف افغانی و... همه کسانی هستند که با جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارند ؛ آیا باید به آنها اتلاق جاسوس شود؟!!!

از طرفی قرار نیست که تعاملات دو کشور که بر اصول و توافقات فی مابینی رقم خورده است و اتباع دو کشور با یکدیگر باید همکاری نزدیکی برای تحقق توافقات داشته باشند ؛ اینگونه در معرض تهدید و عدم امنیتی شغلی قرار گیرند؟!!!

مسلماً فعالیت های فرهنگی و رسانه ای موجود فی مابین و همکاری عوامل بومی و غیر بومی آن نیز در راستای کلیات پروتکل ها و موافقتنامه هایی است که در وزراتخانه های مختلفی مانند فرهنگ ، معارف ، تحصیلات عالی ...  بین طرفین به امضاء رسیده است.فلذا همکاری اتباع طرفین امری طبیعی و معمول است.ممکن است خیلی از این توافقات و علی الخصوص در زمینه های فرهنگی و رسانه ای که اشغالگران خارجی از اجرای آنها در افغانستان هراس داشته و مغایر با اهداف استکباری خویش می دانند ؛ مورد رضایت آنها نباشد و به انحاء مختلف در صدد لغو و یا تخریب آن باشند؟!!!

این دشمنان اشغالگر از یک سو سعی دارند تا از طریق انتشار اسناد جعلی و فرافکنی های ایران هراسی ، مقامات امنیتی افغانستان را همسو با مواضع خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران نمایند.

و از طرف دیگر به خوبی می دانند که برخی از اخبار ضد ایرانی که در بعضی از رسانه های مختلف دیداری ، شنیداری و نوشتاری وابسته به اشغالگران خارجی در افغانستان منتشر می شود ، منشاء افغانی داشته و توسط برخی از افغان های مقیم ایران تهیه و برای این رسانه ها ارسال می شود و از این طریق اشغالگران درصددند تا نهادهای امنیتی ایران را نیز در مقابل این مواضع افغانان ؛ حساس نمایند.

سکوت معنی دار نهادهای به اصطلاح مدنی و حقوق بشری بین المللی در افغانستان نیز بر وجود طرح این توطئه ی اشغالگران خارجی برای تیرگی مناسبات فی ما بین افغانستان با ایران نیز صحه می گذارد که آنان علیرغم شناخت لازم از آقای عبدالواحد حکیمی ، تاکنون در مورد بازداشت و یا اقدام برای آزادسازی وی سکوت اختیار و هیچ جنجالی ایجاد نکرده اند؟!!!

در صورتیکه همین نهادها و مراکز به اصطلاح حامی مدنی و دمکراسی در برخی موارد مشابه و دستگیری خبرنگار و یا عناصر رسانه ای وابسته به خود ؛ گاهی حیثیت حاکمیت و مقامات افغانستان را زیر سئوال قرار داده  و بعضاً نیز بدترین الفاظ را در مورد آنان بکار برده اند و از کاهی کوهی ساخته اند، تا با ایجاد فشار روانی بر دولت و مقامات مربوطه ، فرد مورد نظرشان را رها سازند؟!!!

اینکه چرا اکنون در مورد آقای عبدالواحد حکیمی عکس العملی نشان نداده اند ؛ پاسخش برای تمامی آگاهان به امور کاملاً روشن است ؟!!!  زیرا اربابان اشغالگر چنین اختیاری را به خاطر وابستگی ها و کمک های مالی و ... از آنان سلب کرده اند؟!!! و در مواردیی همچون آقای عبدالواحد حکیمی ها اجازه هیچگونه واکنشی حمایتی را ندارند؟!!! 

بنابراین به نظر می رسد مقامات و کارشناسان  امنیت ملی افغانستان باید بیش از این  هوشیاری خویش را در این  موارد حفظ کرده و اجازه ندهند تا روابط دو کشور همسایه با توطئه های اشغالگران به مخاطره افتاده و مردم  دو کشور دچار سرگردانی در فعالیت های روزمره و مشکلات ناشی از پیامدهای آن شده و احساس نگرانی نمایند.

به نظر می رسد ایجاد سوء ظن ها، بدگمانی ها و بدبینی ها نیز حلال مشکلات نمی باشند و ما در روابط فی ما بین باید به یکدیگر برای همکاری اعتماد بیشتری داشته باشیم. مقامات امنیتی ملی افغانستان می توانند بیشتر تلاش کنند تا موانع و سختگیری موجود فی مابین ارتباطات و تعاملات اتباع دو کشور مسلمان ، دوست ، هم فرهنگ و هم زبان برداشته شده و سهولت در تردد و فعالیت آنها در دو سوی مرز فراهم شود.

در این زمینه ؛ سفر و نشست رسمی نیروهای امنیتی طرفین افغانی و ایرانی می تواند توطئه های تفرقه افکنانه اشغالگران  را خنثی نموده و سوء تفاهم ها فی مابین را برطرف نماید.

امیدواریم با ادامه رایزنی ها و اتخاذ مواضع مثبت و صبوری مقامات و مسئولین  طرفین ، ان شاء الله  آزادی هر چه زودتر آقای عبدالواحد حکیمی فراهم شده و شاهد ادامه فعالیت های رسانه ایش در خبرگزاری فارس باشیم.موضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ] [ 6:45 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 

توطئه و اهانت به مردم هرات افغانستان

جاسوسی به شرط انعام ، برای اشغالگران آمریکایی

اهداف ایجاد کنسولگری اشغالگران آمریکایی در هرات:

اشغالگران آمریکایی که از حدود سه سال قبل کنسولگری تفرقه افکن شان را در هرات به راه انداخته اند ؛ بیشتر اهدافشان برای  ایجاد شکاف بین صفوف مجاهدین افغانی ، رو در رو قرار دادن بزرگان جهادی و علمای هرات ، توطئه ی تفرقه بین شیعه و سنی ، سلطه بر ارکان ولایتی هرات و حوزه جنوب غرب ، ایجاد اختلاف بین مرزنشینان افغانی و ایرانی ، ایجاد محدودیت برای حوزه های علمیه و علماء و مدارس دینی ، ایجاد پایگاه نظامی در اقص نقاط مرزی و حوزه ی جنوب غرب ، جاسوسی در ایران و ... متمرکز کرده اند.

در این مدت به شواهد اخبار و اسناد منتشر شده رسانه ها ؛ میزان ناامنی ها ، انفجارات ، بمب گذاری ، ترور ، ربایش و اختتاف مردم ، درگیری های مختلف بین اقوام تا رو در رویی مسلحانه با یکدیگر ، قاچاق مواد مخدر ، اعتیاد ، فسادها و منکرات اخلاقی و اجتماعی ، تبلیغات اسلام ستیزی و... به شدت رو به فزونی نهاده است و هرات امن سالیان گذشته را به منطقه ی ناآرام تبدیل کرده اند.

طرح جاسوسی اشغالگران آمریکایی با هدف برادرکشی در هرات:

اکنون نیز با توطئه جدید دیگری به دنبال ایجاد بدبینی در بین مردم  هرات و حوزه جنوب غرب هستند تا از این طریق بر شدت بدگمانی ها و سوء ظن ها بیفزایند تا از این طریق مردم یکدیگر را به جاسوسی برای اشغالگران آمریکا و غرب متهم کرده و به این بهانه خون یکدیگر را ریخته و برادر کشی دیگری در هرات به راه بیندازند.

نصب تراکت معرفی عناصر القاعده با شماره ارتباطی تلفنی و ایمیل مندرج در آن در شهر هرات و در منظر عام ، تنها یک بهانه  است تا به طمع دریافت ثمن بخسی و به صورت مستقیم با مردم ارتباط برقرار کرده و راه پای آنان را به کنسولگری و عوامل سازمان جاسوسی آمریکا (سیا CIA) باز کنند.

عدم اعتماد اشغالگران آمریکایی به دولت افغانستان:

اگر اشغالگران آمریکایی به دولت افغانستان اعتماد داشته باشند نیاز به نصب چنین اعلانیه و ارتباط مستقیمی ندارند و می توانند این موضوع را از طریق ارگان های امنیتی و پلیس افغانستان و هرات دنبال نمایند.البته این مایه خجالت دولت و نیروهای امنیتی است که اجازه دهند اشغالگرانه بیگانه ، مستقیماً با اتباع آن کشور ارتباط برقرار کرده و اقدام به تشکیل نهاد جاسوسی نمایند.وجود چنین تابلو و علائمی در یک کشور ، مبین نشانه های اشغالگری بیگانگان است.در هیچ یک از کشورهای مستقل جهان ؛ چنین اجازه ای به کشورهای خارجی در آن کشور داده نمی شود مگر آنکه کشور در اشغال بیگانگان باشد.

اعتراض مردم به اهانت اشغالگران آمریکایی:

بنابر این به نظر می رسد پشت این حرکت مزورانه آمریکا ، خواب و توطئه خونینی برای به جان هم انداختن مردم افغانستان دیده اند که اگر مردم هوشیاری خویش حفظ نکرده و در برابر این اهانت بزرگ به شخصیت مبارز و جهادی مردم افغانستان که طی بیش از 30 سال ؛ مزدور هیچ بیگانه ای نشده اند ؛ اعتراض ننمایند ، باید از فردا روز به یکدیگر ، خواهر به برادر ، پدر و مادر به فرزند ، همسایه به همسایه ، دوست به دوست ، قوم به قوم ، تاجر به تاجر ، مسافر به راننده ، امام جماعت به مأموم و  ...هیچ اعتمادی نداشته و دائماً گمان کنند که ممکن است طرف مقابلشان جاسوس و مزدور سازمان جاسوسی بیگانگان و اشغالگران آمریکایی باشد.

معرفی خلبانان و جنایتکاران اشغالگر آمریکایی:

البته معرفی اعضای سازمان های تروریستی کار پسندیده و بجایی است و لیکن نباید در افغانستان فقط سازمان های بخصوصی را مسئول جان مردم معرفی کرد و بهتر است آمریکا و حتی مردم نیز با شناسایی خلبانان ، نظامیان ، فرماندهان و جاسوسان اشغالگری که طی 10 سال گذشته مردم بیگناه و مظلوم افغانستان مورد تهاجم و بمباران قرارداده و به حریم منازل و خانواده آنان تجاوز کرده و خون هزاران سالخورده ، زن و کودک بیگناه را ریخته اند ، به مردم معرفی و برای دستگیریشان انعام و جایزه تعیین نمایند؟!!!

خلبانانی که در هلمند ، فراه ، کنر ، پکتیا ، پکتیکا ، غزنی ، قندهار ، کاپیسا و ... با فرو ریختن بمب زنان و کودکان فراوانی را در عملیات شبانه و مراسم عروسی کشته اند ، جنایتکارانی که بیش از 200 جلد قرآن شریف مسلمانان را در پایگاه بگرام ولایت پروان سوزانده اند ، نظامیانی که در زنگی آباد ولسوالی پنجوایی قندهار به ناموس مردم تجاوز کرده و پس کشتنشان ، آنان را به آتش کشیده اند و ...

خبرگزاری فارس: مردم افغانستان علیه نیروهای خارجی دست به تظاهرات زدندموضوعات مرتبط: مقالات نویسنده، کشور افغانستان
ادامه مطلب
[ شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ] [ 18:6 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب