اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

معرفی پادشاه آینده عربستان در روزنامه آمریکایی !

فعال عربستانی که با انتشار خبرهایی از مسائل پشت پرده خاندان حاکم عربستان شهرت بسیاری را با نام "مجتهد" کسب کرده است، از دلیل انتشار مقاله‌ای تبلیغاتی در یک روزنامه آمریکایی درباره "متعب بن عبدالله" وزیر گارد ملی عربستان پرده برداشت.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 15:27:24

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم "مجتهد" تأکید کرد: "روب سبحانی" استاد سابق دانشگاه و نویسنده مقاله روزنامه واشنگتن تایمز، به عنوان شخصیتی مزدور شناخته می‌شود، و "خالد تویجری"  (رئیس دیوان پادشاهی) او را از طریق یک استاد مصری که در همان دانشگاه کار می‌کرد، خرید.

در این مقاله ادعایی با تیتر "شاهزاده سعودی که پادشاه خواهد شد"، از "متعب بن عبدالله" (وزیر گارد ملی) به عنوان بهترین جانشین پدرش یاد می‌شود. همچنین به توانایی او در مقابله با تروریسم و تصمیم‌گیری تعیین کننده و سریع و کارآزمودگی و غرق شدن او در کارهای نظامی برای مدتی طولانی اشاره شده، که به همین خاطر مهارتهای بسیاری را کسب کرده است.
مجتهد در صفحه تویتر خود گفت: محمد بن نایف از زمان تعیین شدن به عنوان معاون پدرش توانست پادشاه را فریب دهد، به همین دلیل پس از برکناری عمویش احمد، او را به عنوان وزیر کشور تعیین کرد.
مجتهد ادامه داد: وی همچنین توانست تویجری را فریب دهد که هیچ مخالفتی با تعیین متعب ندارد، از این‌رو به ظاهر موافقت خود را اعلام و پس از تعیین مقرن به عنوان جانشین ولیعهد، با مقرن بیعت کرد.
مجتهد افزود: به همین دلیل پادشاه و تویجری هیچگونه اقدام منفی ضد محمد بن نایف اتخاذ نکردند، تا اینکه قبل از رمضان و با آغاز تحرکاتی در خاندان ضد تویجری، مواضع تغییر کرد.
وی تأکید کرد: محمد بن نایف پس از آنکه دریافت مخالفت ها در خاندان با تویجری و طرح او درباره متعب درحال افزایش است، مخالفت های خود را با تویجری در نشست های خانوادگی آغاز کرد.
مجتهد خاطرنشان کرد: محمد بن نایف هیچگاه جرأت نکرده بود به تویجری توهین کند، تا اینکه کینه و بغض شدید علیه او و بلند شدن صدای لابی مخالف در خانواده را مشاهده کرد؛ بنابراین سعی کرد جایگاه خودش را نزد خانواده بالا ببرد.
مجتهد افزود: محمد بن نایف نمی دانست که تویجری – پس از فشار لابی- به صورت ظاهری کنار گذاشته شد، ولی همچنان در حال برنامه‌ریزی برای متعب است، و همچنین نمی دانست که هر فحشی که به تویجری می‌دهد فورا به او می‌رسد.
مجتهد گفت: وقتی تویجری و متعب دلایل و مدارکی کافی به دست آوردند که نشان می‌داد محمد بن نایف درحال فریب آنها است و تصمیمی واقعی برای قطع راه به روی متعب گرفته است؛ مواضع آنان تغییر کرد.
مجتهد تأکید کرد: به همین دلیل تویجری معتقد است که محمد بن نایف تنها کسی است که می تواند طرح او را برای رساندن متعب به قدرت ناکام بگذارد؛ و بقیه ارزشی ندارند زیرا نیروی مسلحی تحت فرمان آنان نیست.
مجتهد گفت: به همین دلیل تویجری سعی کرد پادشاه را قانع کند که باید از هر فرصتی استفاده کرد، تا بتوان محمد بن نایف را در خصوص حکومت (آل سعود) و یا کشور به عنوان مقصر معرفی کرد.
مجتهد ادامه داد: تویجری در قانع کردن پادشاه با مشکلاتی مواجه شد ولی سرانجام موفق شد؛ وی به پادشاه فهماند که زمینه را آماده می کند و منتظر است تا محمد اشتباه بزرگی مرتکب شود تا بتواند این تصمیم را نزد خاندان توجیه کند.
مجتهد اظهار داشت: تویجری در جریان سفرش به آمریکا از نهادهای لابی مخفی خود برای فهماندن این موضوع به هواداران محمد بن نایف استفاده کرد که وی فرد شایسته ای نیست زیرا برنامه او برای حکومت عناصر متدین را به صحنه وارد می‌کند.
مجتهد تأکید کرد: رسانه‌ها را رصد کنید، خواهید دید که انتقادها از وزارت کشور و عملکرد امنیتی آن گسترش یافته است؛ علاوه بر این محمد به سوی اقداماتی کشانده شده است که برگه‌های باقیمانده او را نیز خواهد سوزاند.
مجتهد گفت: برکناری وی فقط در انتظار یک اشتباه آشکار است؛ اما چه زمان؟ به عقیده من زمان نزدیک است، شاید چند ماه .. زیرا تویجری می داند که محمد در حال برنامه ریزی است و نمی خواهد که از او پیش بیفتد.
"روب سبحانی" استاد سابق دانشگاه و نویسنده مقاله روزنامه واشنگتن تایمز برای معرفی "متعب" به عنوان فردی میانه‌رو، و جلب حمایت افکار عمومی آمریکا، تأکید کرد: شاهزاده متعب در سال 2013 در جشنواره "جنادریه" درباره نیاز عربستان سعودی به سکولاریسم بیشتر و کاهش نقش اسلام سیاسی سخن گفت. این اظهارات وی با استقبال بسیاری از مردان و زنان سعودی همراه شد، کسانی که نمی‌خواهند این کشور در گروگان تنگ نظری علمای دین باقی بماند. از نظر شاهزاده جهاد باید در سازندگی و ابتکار باشد و نه ویرانی.
این نویسنده درباری سعودی، خاطرنشان کرد: متعب تمایل دارد که مرکزی را با هماهنگی وزارت دفاع آمریکا در عربستان تأسیس کند، تا با ایجاد تیمی متشکل از گارد ملی سعودی و شخصیتهای نظامی آمریکایی، به حوادث طبیعی در همه مناطق دنیا رسیدگی شود، مانند توفان ویرانگری که سال گذشته فیلیپین را در نوردید.
سبحانی که سعی کرده است در این مقاله متعب بن عبدالله را بهترین هم پیمان راهبردی آمریکا معرفی کند، درخواست کرد هرچه سریعتر دو گام مهم برای نزدیک شدن آمریکا به متعب اتخاذ شود. نخست دعوت از متعب برای شرکت در جلسه‌ای مشترک در کنگره و مشخص شدن دیدگاه او درباره چگونگی همکاری مشترک و قویتر آمریکا و عربستان در مقابله با چالشهای جهانی و منطقه ای دو کشور. و دوم، اقدام آکادمی ملی علوم در برگزرای سفری برای متعب جهت بازدید از دانشگاه‌ها و شرکتهای نوپای آمریکایی جهت برطرف کردن نیازهای آنان درخصوص نسل آینده مبتکران آمریکایی.
مجتهد دو هفته قبل اعلام کرده بود که متعب بن عبدالله به زودی به آمریکا سفر می کند که این سفر در ظاهر رسمی است ولی در باطن به هدف هماهنگی جناح حامی وی و تویجری در آمریکا ضد محمد بن نایف است.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

استاد زن عربستانی در زنجیره سرکردگان داعش

العلم - نام یک زن عربستانی بار دیگر در صدر فهرست اسامی شماری از سرکردگان گروهک تروریستی داعش قرار گرفته که یکی از بیانیه‌های مهم این گروهک را امضا کرده اند.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 19:9:1

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، نام "ایمان البغااستاد یکی از دانشگاه های عربستان، بار دیگر در صدر فهرست شماری از سرکردگان داعش مشاهده شده است که اقدام به امضای یکی از مهم ترین بیانیه های این گروهک تروریستی کرده اند. این بیانیه هفته پیش از سوی گروهک موسوم به "جبهه اسلامیطرفدار داعش و با عنوان "نخبگان علمی حامی دولت خلافت" صادر گردیده است.

ناظران پیش بینی می کنند قرار گرفتن نام "البغا" در فهرست سرکردگان داعشی امضا کننده این بیانیه، مقدمه ای برای انتصاب وی در یکی از پست های مهم این تشکیلات تروریستی باشد تا بدین وسیله به اولین زنی تبدیل شود که در گروهک دارای افکار زن ستیزانه داعش، به منصب مهمی گماشته می شود.

روزنامه الحیات چاپ لندن در این باره می نویسد: ایمان البغا در این بیانیه اقدام به ذکر دلایل خود برای توجیه معرفی البغدادی به عنوان خلیفه و ترغیب دیگران به بیعت با وی و پیوستن به گروهک تحت سرکردگی وی کرده است و از جمله مهم ترین مطالب ذکر شده در این بیانیه، تشویق دیگران به پیوستن به گروهک تروریستی داعش است.

همچنین شماری از افرادی که از آنها به عنوان "عالم دین" یاد شده است، اقدام با امضای این بیانیه کرده اند که در صدر آنها نام ایمان البغا قرار دارد و از وی به عنوان "استاد دانشگاه، دکترای فقه و اصول" یاد شده است.

علاوه بر این، شماری دیگر از عربستانی های عضو داعش، از جمله سرکرده های "شرعی" آن، ابوبلال ناصر حربی، ابوالمنذر الحربی و همچنین مسئول رسانه ای آن، عناصر شاخه "خوراسان" این تشکیلات، مسئول نظامی داعش و قاضی منطقه وسط در تشکیلات القاعده در کشورهای مغرب عربی، اقدام به امضای این بیانیه نموده اند.

 اواخر ماه اکتبر گذشته، ایمان البغا، با کناره گیری از منصب خود به عنوان استاد دانشگاه الدمام در عربستان، به تشکیلات تروریستی داعش پیوست و این امر جنجال فراوانی پدید آورد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]
هوشیار زیباری اعلام کرد:

هواپیماهای عربستان مواضع داعش در کوبانی را بمباران می کنند

وزیر دارایی عراق از مشارکت کشورهای عربی و از جمله عربستان و امارات در حملات هوایی بر علیه داعش در اطراف کوبانی خبر داد.

http://kurdpress.com/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۲۳  |  ساعت: ۱۶ : ۳۳

به گزارش خبرگزاری کردپرس، هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق در گفتگو با کانال ماهواره ای رووداو اعلام کرد: «هواپیماهای عربستان سعودی در بمباران مواضع داعش در سوریه و اطراف کوبانی با نیروهای ائتلاف جهانی همکاری می کنند
وی اشاره کرد: جنگنده های امارات و بحرین نیز در بمباران مواضع داعش در سوریە و بە ویژە کوبانی عربستان سعودی را همراهی می کنند.
روز سه شنبه (20 آبان/11 نوامبر) فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در رأس هیئتی عالی رتبه متشکل از ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه، هوشیار زیباری وزیر دارایی، محمد سالم الغبان وزیر کشور، سلمان علی حسن وزیر برنامه ریزی، فالح فیصل فهد مشاور امنیت ملی و شماری دیگر از مسئولان عراقی وارد ریاض شد.
این نخستین سفر یک رئیس جمهوری عراق به عربستان سعودی از سال 2010 تاکنون است و می تواند به نزدیکی میان دو کشور بیانجامد.

موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق، کشور عربستان، کشور امارات
[ شنبه 24 آبان1393 ] [ 6:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]
در سفر عربستان
معصوم: عراق به دنبال دشمنی با کشوری نیست

خبرگزاری فارس: معصوم: عراق به دنبال دشمنی با کشوری نیست

رئیس جمهور عراق که به عربستان سفر کرده در جمع سفرای کشورهای عربی حاضر در این کشور تأکید کرد که بغداد به دنبال دشمنی با هیچ کشوری در منطقه نیست و امیدوار است که سفارت عربستان بزودی در عراق گشوده شود.

93/08/21 - 13:06

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق که از روز سه شنبه (دیروز) به عربستان سفر کرده در دیدار با سفرای کشورهای عربی تأکید کرد که بغداد نمی‌خواهد با هیچ کشوری در منطقه دشمنی کند.

معصوم گفت: نمی‌خواهیم طرفی منطقه‌ای علیه کشوری باشیم یا اینکه در یک مجموعه بین المللی علیه دیگر کشورها قرار بگیریم.

خبرگزاری «أین» عراق، گزارش داد که رئیس جمهور عراق تأکید کرد که روابط بغداد و ریاض باید ویژه باشد و ابراز امیدواری کرد که عربستان سفارتش را در بغداد بازگشایی کند.

رئیس جمهور عراق بر لزوم همکاری اطلاعاتی بین بغداد و ریاض در راستای مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن حمایت از تروریست‌ها تأکید کرد.

از سوی دیگر سفرای کشورهای عربی در عربستان نیز ابراز امیدواری کردند که امنیت و صلح به عراق به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه بازگردد.

رئیس جمهور عراق پیشتر با «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد و موضوعاتی مانند همکاری متقابل و آخرین تحولات منطقه را مورد بررسی قرار داد.

فواد معصوم  سه‌شنبه (دیروز) پیش از سفر به عربستان، با مراجع عظام در نجف اشرف و در راس آنها آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.


موضوعات مرتبط: کشور عراق، کشور عربستان
[ چهارشنبه 21 آبان1393 ] [ 18:47 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اهتزاز پرچم بزرگ "یاحسین" در قطیف عربستان

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ شیعیان قطیف در شرق عربستان همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرچم عزای حسینی را بر فراز این شهر شیعه‌نشین به اهتزاز درآوردند.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
ادامه مطلب
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 6:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اشرف غنی احمدزی، از ادای مناسک حج تا دیدار با مقامات سعودی

رئیس جمهور افغانستان پس از ادای مناسک حج با ولیعهد و معاون نخست وزیر عربستان دیدار و گفتگو کرد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور افغانستان امروز با شماری از مقامات عربستان سعودی دیدار و در رابطه با مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

اشرف غنی احمدزی که در رأس یک هیأت بلندپایه به عربستان سعودی سفر کرده است، روز گذشته مراسم حج عمره را در بیت الله شریف بجا آوردند.

رئیس جمهور افغانستان را در ادای مناسک حج ژنرال دوستم معاون اول و احمدضیاء مسعود نماینده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری و برخی دیگر از مقامات بلندپایه دولتی همراهی کردند.

وی و هیات مذکور، ظهر دیروز وارد مدینه منوره شدند و هنگام عزیمت مورد استقبال شهزاده فیصل بن سلمان بن عبدالعزیز امیر مدینه منوره و سید احمد عمرخیل سفیر افغانستان در عربستان سعودی قرار گرفتند.

رئیس جمهور افغانستان امروز با سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان و مقرن بن عبدالعزیز آل سعود معاون نخست وزیر عربستان درخصوص ارتقای روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

در سفر به عربستان، عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهور، محمد خان معاون اول شورای اجرایی، «حمدضیا مسعود نماینده ویژه رئیس جمهور در امور اصلاحات اداری و حکومت داری، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، ضراراحمد عثمانی سرپرست وزارت خارجه، قیام‎الدین کشاف رئیس شورای سراسری علمای افغانستان، معصوم استانکزی رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نظیف‎الله سالارزی سخنگوی رئیس جمهور، اشرف‎غنی احمدزی را همراهی می‌‎کنند.

این اولین سفر خارجی اشرف غنی احمدزی است که ۲۹ سپتامبر جانشین حامد کرزی شد. وی هفته آینده به چین سفر می‌کند.

 
 

موضوعات مرتبط: کشور افغانستان، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 آبان1393 ] [ 1:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

گسترش خشم شيعيان عربستان علیه صدور حکم اعدام شيخ نمر

مردم شهر شیعه‌نشین قطیف عربستان در اعتراض به صدور حکم اعدام علیه شیخ نمر النمر تظاهرات گسترده‌ای برپا کردند.

http://www.abna.ir/persian/

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ ‌ شیعیان قطیف در شرق عربستان با برگزاری تظاهرات علیه اقدام رژیم سعودی در صدور حکم اعدام برای آیت الله شیخ نمر باقر النمر واکنش نشان دادند و این در حالیست که شیعیان جهان نیزخواستار آزادی این روحانی برجسته شدند.

خانواده آیت‌الله النمر، ضمن رد حکم سیاسی دادگاه جنایی سعودی علیه وی خواستار همبستگی جهانی با این عالم برجسته و شجاع عربستانی شد.

دادگاه جنایی عربستان سعودی آیت‌الله النمر را به اتهام محاربه علیه نظام سعودی به اعدام محکوم کرده که گفته شده است حکمی بدوی و قابل تجدید نظر است.

خانواده شیخ النمر از علما، سیاستمداران، متفکران و نویسندگان خواسته است تا براساس اصل «مخالفت با ظالم و دفاع از مظلوم و احساس مسوولیت شرعی و قانونی» از روش‌های مشروع و وسایل قانونی، نارضایتی و رد این حکم و احکام اعدام دیگر را که اخیرا علیه فعالان عربستانی صادر شده است و می‌تواند تبعات منفی داشته باشد، اعلام کنند.

خانواده آیت‌الله النمر خطاب به قضات دادگاه‌های عربستان و با یادآوری اصل «برائت» خواستار مطالعه دقیق یادداشت دفاعیه آیت‌الله النمر و نادیده گرفتن دیکته‌های فضای خارج دادگاه شد.خانواده این عالم برجسته عربستانی تاکید کرده است که در کیفرخواست دادستان عمومی عربستان حتی یک دلیل قانع‌کننده و منصفانه‌ای برای محکومیت آیت‌الله النمر وجود ندارد.

در این راستا حسین امیرعبداللهیان معاون خاورمیانه و آفریقایی وزارت خارجه ایران حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تکان دهنده توصیف کرد.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که حکم اعدام عالم شیعی مخالف عربستانی پس از محاکمه کاملاً ناقص «تکان دهنده» بود و این سازمان خواستار لغو این حکم شد.

درعین حال مقامات عربستان روز گذشته محمد باقر النمر، برادر شیخ نمر باقر النمر را به اتهام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و تصویر برداری از دادگاه برادرش بازداشت کرد.

 

موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 8:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

خطیب جمعه نجف اشرف:

حکم اعدام آیت الله نمر ظالمانه است

عراق با وضع بحرانی امنیتی روبروست

خطیب جمعه نجف اشرف، صدور حکم اعدام علیه روحانی انقلابی شیعه عربستان را ظالمانه توصیف کرد و گفت: شیخ نمر تنها به مطالبه حقوق پرداخت و جرمی مرتکب نشده است.

http://www.taghribnews.ir/

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۶

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی خطیب جمعه نجف اشرف در خطبه های نماز جمعه این هفته که در حسینیه فاطمیه کبری برگزار شد بر عدم نیاز عراق به نیروهای زمینی خارجی تأکید کرد و گفت: اگر جهانیان نسبت به جنگ با گروه تروریستی داعش جدی هستند، باید به نیروهای امنیتی و بسیج مردمی عراق که از کمبود سلاح و تجهیزات رنج می برند، کمک کنند. البته نیروهای عراقی در حال حاضر نیز توانایی شکست داعش و آزادی همه سرزمین های اشغال شده را دارند.
وی معرفی فوری وزیران دفاع و کشور را خواستار شد و افزود: عراق با وضع بحرانی امنیتی روبروست و در شرایط سختی بسر می برد، بنابراین حیدر العبادی باید فورا پرونده وزارتخانه دفاع و کشور را ببندد.
حجت الاسلام قبانچی همچنین از پیوستن وزیران کُرد به دولت جدید ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت که همه مشکلات با گفت وگو قابل حل هستند.
خطیب جمعه نجف انفجارهای تروریستی در شهر مقدس کاظمیه که به کشته شدن نماینده پارلمان منجر شد را به شدت محکوم کرد و ادامه داد: شهادت تنها بر عزت و افتخارمان می افزاید، ما در انتظارهای آینده نزدیکی هستیم که شکست داعش در عراق اعلام شود.
حجت الاسلام قبانچی در بخش پایانی خطبه های نماز جمعه به صدور حکم اعدام آیت الله نمر در عربستان پرداخت و گفت: صدور حکم اعدام علیه آیت الله نمر از سوی دادگاه جزائی ریاض کاملا ظالمانه است. شیخ نمر تنها به مطالبه حقوق پرداخت و جرمی مرتکب نشده است.


موضوعات مرتبط: مراجع و علماء شیعه، گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور عراق، کشور عربستان
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 7:41 ] [ ابراهیمی ] [ ]

بارش رحمت الهی در مکه مکرمه

منطقه منی بعد از ظهر امروز یکشنبه شاهد بارش باران بود که موجی از خرسندی در بین حجاج ایجاد کرد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ بارش باران در منطقه منی نزدیک مکه مکرمه موجب خنک شدن هوای این منطقه شد. این امر موجب خنک شدن هوا و راحتی و آرامش بیشتر حجاج بیت الله الحرام شد.هم اکنون آسمان مکه نیمه ابری و دمای هوای آن در حدود ۳۸ درجه سانتیگراد است.بارش باران پس از اعمال مناسک حج بسیاری از سال‌ها به وقوع می‌پیوندد و حجاج آن را به نشانی قبولی اعمال خود می‌دانند.حجاج بیت الله الحرام هم اکنون در سرزمین منا (مجاور مکه مکرمه) سکونت دارند و فردا ظهر به مکه بازخواهند گشت.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
ادامه مطلب
[ دوشنبه 14 مهر1393 ] [ 0:45 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اهتزاز پرچم داعش در عرفات!

همزمان با برگزاری مناسک حج در صحرای عرفات، پرچم سیاه رنگ گروه تروریستی داعش در این مکان برافراشته شد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ ...درهمین‌حال روز گذشته تصاویری از به اهتزاز درآمدن پرچم گروه تکفیری داعش در صحرای عرفات منتشر شد.فعالان شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که این پرچم توسط یک عربستانی به اهتزاز درآمده است اما رسانه‌های سعودی تاکنون واکنشی نشان نداده‌اند.در تصاویر منتشر شده پرچم سیاه داعش در یکی از بالاترین نقاط عرفات برافراشته شده است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ دوشنبه 14 مهر1393 ] [ 0:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اخبار ضد و نقیض در باره وخامت حال شاه سعودی

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 13 مهر 1393 - 11:10:15
فعال عربستانی که به دلیل افشای مسائل پشت پرده خاندان حاکم در عربستان از طریق شبکه اجتماعی توییتر با نام مستعار مجتهد شهرت و هواداران بسیاری را کسب کرده است، از پنهانکاری درباره وضع جسمانی شاه سعودی خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، شبکه های اجتماعی در اینترنت اخباری را درباره وخامت وضعیت سلامتی پادشاه عربستان منتشر کرده اند و برخی پایگاه های خبری نیز از مرگ وی سخن گفته اند.

در همین رابطه، فعال معروف عربستانی با نام "مجتهد" که ظاهرا از نزدیکان آل سعود است و درباره این خاندان در پایگاه اجتماعی توییتر افشاگری می کند، با اشاره به پنهان کاری درباره وضع جسمانی عبدالله بن عبدالعزیز شاه عربستان تاکید کرد که وی بیش از یک ماه از دید رسانه ها مخفی مانده و هیچ کس به جز فرزندش متعب حق دیدار با وی را نداشته است.

متعب بن عبدالعزیز این روزها تحت فشار افکار عمومی برای نشان دادن چهره پادشاه در رسانه ها و از بین بردن شایعات است.

برخی رسانه های عربی و غربی چند روز قبل اعلام کردند که ملک عبدالله از یک هفته قبل فقط با کمک دستگاه های پزشکی ادامه حیات می دهد و اندام های حیاتی وی مرده اند.

دیوان پادشاهی عربستان کلیه دیدارهای رسمی ملک عبدالله را که برخی از آنها با مقامات بلندپایه بود، لغو کرده است که این خود نشانگر ثبات نداشتن وضعیت جسمانی اوست.

پادشاه عربستان ماه مارس گذشته هنگام دیدار با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، درحالی مقابل رسانه ها حاضر شد که یک دستگاه تنفسی به وی متصل بود.

سال گذشته چندین بار خبر مرگ شاه عربستان منتشر شد. ناظران معتقدند که مرگ وی به بروز اختلاف در داخل آل سعود منجر خواهد شد و در حال حاضر نیز میان امرای شاخه های مختلف درگیری هایی وجود دارد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ دوشنبه 14 مهر1393 ] [ 0:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رویکرد جدید از سوی عربستان برای داعش علیه ایران

http://www.tabnak.ir/

30 شهریور93

در حالی که دولت آمریکا این روز‌ها به شدت مشغول جلب حمایت‌های بین‌المللی برای تشکیل ائتلافی جهت مبارزه با تروریست‌های داعش است، ابهامات موجود درباره این ائتلاف و ماهیت و اهداف آن روز به روز افزایش می‌یابد. در جدید‌ترین مورد، یک مقام سعودی اظهاراتی را مطرح کرده که در عمل، می‌تواند به معنای تعیین رویکردی جدید از سوی عربستان برای داعش و علیه ایران باشد.

به گزارش «تابناک»، نواف بن بداح الفغم، رئیس کمیته امور اطلاعاتی شورای مشورتی عربستان سعودی مدعی شده، حملات هوایی غرب علیه داعش در شمال و مرکز عراق، می‌تواند سبب فرار آن‌ها از این کشور و رفتنشان به سمت سوریه و ایران شود. به گفته وی، شاید این حملات‌ سبب شود اعضایی از داعش با گذر از مرز عراق، خود را به ایران و سوریه برسانند.

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» ضمن انتشار این اظهارات می‌نویسد به گفته نواف، نیروهای بین‌المللی باید کارهای بیشتری ‌برای کنترل مسیرهای فرار داعش انجام دهند، زیرا در غیر این صورت، ایدئولوژی این گروه همچون سرطان در کل منطقه اشاعه پیدا خواهد کرد.

انور عشقی، مدیر مرکز مطالعات راهبردی و حقوقی خاورمیانه در جده نیز ضمن بیان همین مواضع‌ گفته، اعضای داعش، نه تنها در عراق که در هر نقطه دیگری از منطقه نیز هدف قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشته: «داعش باید هر جا‌ که می‌رود تحت تعقیب قرار گیرد؛ نه اینکه تنها در عراق هدف قرار بگیرد». عشقی مدعی شده هم‌اکنون سوریه‌ به محلی امن برای داعش تبدیل شده و نیروهای بین‌المللی باید در مسیر مبارزه خود با این گروه، این موضوع را مدنظر گیرند.

هرچند شاید در نگاه اول، اظهارات این دو شخصیت سعودی، عادی و حتی خیرخواهانه به نظر آید که با هدف مشخص‌تر کردن راهبرد بایسته غرب برای مقابله با داعش بیان می‌شود، ‌تحلیل دقیق‌تر این اظهارات و همچنین توجه به سابقه ارتباط دولت سعودی با داعش، بیانگر حقایق دیگری است.

در حقیقت، اگر این نکته را مدنظر داشته باشیم که از آغاز شکل گیری گروه تروریستی داعش و سپس در جریان پیشروی‌های این گروه، این عربستان سعودی بود که مهم‌ترین نقش را در حمایت همه‌جانبه از آن ایفا می‌کرد و اکنون نیز تغییر لحن مقامات سعودی نسبت به داعش تنها به واسطه تغییر رویکرد آمریکا اتفاق افتاده است، می‌توان گفت که اظهارنظر دو مقام سعودی نامبرده نه با هدف تسهیل شرایط برای مبارزه با داعش، بلکه در حقیقت به قصد فرستادن پیام‌هایی جهت هدف قرار گرفتن منافع ایران و سوریه انجام می‌گیرد.

در این زمینه، باید توجه داشت که پیش از این، هیچ خبری مبنی بر وجود برنامه‌ای مشخص از سوی داعش برای حمله به ایران نبود و اصولاً هدف این گروه ‌در آغاز تشکیل دولت مورد نظر خود در عراق و سوریه بوده است. به این ترتیب، می‌توان گفت، نواف با بیان اینکه «ممکن است» تروریست‌های داعش به سمت ایران نیز روانه شوند، در حقیقت پیامی را برای این گروه فرستاده بدین مضمون که در صورت نداشتن توان مقابله با ائتلاف بین‌المللی، تمرکز فعالیت‌های تروریستی خود را بر ایران قرار دهد.

از سوی دیگر، بیان این‌ نکته از سوی انور عشقی که اعضای داعش نه تنها در عراق، بلکه هر جا ‌بروند باید مورد حمله قرار بگیرند را نیز می‌توان در تکمیل اظهارات نواف ارزیابی کرد؛ بدین معنا که هدف قرار دادن داعش، می‌تواند بهانه‌ای باشد که با دستاویز قرار دادن آن، ائتلاف غربی ضد داعش بتواند حریم هوایی ایران را نیز نقض کرده و اعضای این گروه را که احتمالاً به ایران می‌گریزند، ‌هدف قرار دهد.

به این ترتیب، می‌توان گفت در اوضاع کنونی، دولت سعودی تلاش دارد پس از ناکامی تلاش‌هایش در پر و بال دادن به داعش برای سرنگون کردن دولت سوریه، از اوضاع جدید به نفع خود استفاده کرده و ‌‌همزمان، منافع ایران و سوریه را در منطقه آماج قرار دهد.

در پایان باید اشاره کرد ‌این موضع‌گیری‌ها و روند آغاز شده از سوی عربستان سعودی، در حقیقت تأیید خبری است که مدتی پیش در «تابناک» منتشر و در آن به نقل از یک مقام بعثی دستگیر شده در شمال عراق اشاره شده بود که آمریکا و عربستان سعودی می‌خواهند پس از پایان کارشان با داعش در عراق ـ که‌‌ همان استفاده ابزاری از این گروه برای برانداختن دولت نوری مالکی بود ـ این گروه را به سمت ایران فرستاده و از این طریق ابزار فشار جدیدی علیه ایران ایجاد کنند. به نظر می‌رسد از نظر مقامات آمریکایی و سعودی اکنون زمان اجرای این سناریو فرا رسیده است.


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور عربستان
[ سه شنبه 1 مهر1393 ] [ 14:29 ] [ ابراهیمی ] [ ]

عربستان یمن را از دست داد، حالا نوبت بحرین است

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 31 شهریور 1393 - 16:38:58
یک تحلیلگر عرب، انقلاب یمن را آغازی بر پایان عربستان سعودی در منطقه دانست و تاکید کرد: استراتژی، تاریخ، تجارت، زراعت و صنعت در یمن تغییر می‌کند و دست عربستان از آنها کوتاه می‌شود و در مرحله بعد، نوبت به بحرین می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، ناصر قندیل تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله‌ای در روزنامه لبنانی الانباء نوشت: انقلاب یمن آغازی بر پایان عربستان سعودی در منطقه باب المندب و دریای سرخ است و امنیت خلیج فارس و اقیانوس‌ها و تبدیل شدن ایران به دولت بزرگ منطقه‌ای و تبدیل شدن حوثی‌ها به قدرتی بزرگ، از پیامدهای این انقلاب است.

به عقيده قندیل، درگیری بین محور مقاومت و محور زیر سلطه واشنگتن در منطقه در سه نقطه جریان دارد، نقطه اول واگرا و موجودیتی است و در سوریه مستقر است. در این ناحیه پروژه آمریکایی با دو بال ترکی و قطری خود و حضور اسرائیلی- سعودی به دنبال تسلط بر منطقه و براندازی دولت سوریه است.

محور دوم در مورد سازش‌ها و انفجار اوضاع در مقابل صورت مقاومت است که شامل عراق و لبنان می‌شود، آنها در منطقه خواستار اصلاح روش خود در سوریه هستند.

بخش سوم کشورهای حاشیه خلیج فارس است که ائتلاف آمریکا در آن به دنبال مهار کردن مقاومت و به انزوا کشیدن آن است و نمی‌خواهد به موجودیت آن اذعان کند. در این منطقه تنها باید سرویس‌های امنیتی عربستان سعودی حضور داشته باشند و نفت.

قندیل تاکید کرد که ائتلاف مقاومت در جنگ سوریه جانفشانی های زیادی را از خود نشان داد تا سرنوشت قطعی جنگ را به نفع خود کند. این ائتلاف زیر بار سازش‌های منطقه‌ای و نظم نوین منطقه‌ای بدون وجود سوریه نرفت و سوریه به همراه رئیس جمهور و ارتش و ملتش به الگویی برای تاریخ پایداری افسانه ای منطقه تبدیل شدند. هم پیمانان سوریه نیز نمادی از وفاداری و ثبات مواضع شدند و همه به این دو نکته اذعان کردند و در برابر این واقعیت که سوریه سقوط نخواهد کرد، تسلیم شدند. به همین علت تصمیم گرفتند عنوان جنگ را تغییر دهند.

در عراق و لبنان دستور کاری غرب در مورد مبارزه با تروریسم بود. محور مقاومت نرمش خوبی در این میدان ها در زمینه تشریک مساعی و عدم ورود به فتنه و تقسیم سهمیه های دولتی از خود نشان داد. البته این محور در مورد موضع خود نسبت به جنگ در سوریه سازش نکرد و به همان اندازه اجازه تغییر موازنه های حاکم بر منطقه را نداد. دولت های تمام سلام و حیدر العبادی با تاکید بر این هوشمندی راهبردی مقاومت تشکیل شدند، بدون اینکه مواضع محور مقاومت تغییر پیدا کند. نه حزب الله از سوریه عقب نشینی کرد و کسانی هم که برای رفتن نوری مالکی خوشحالی می‌کردند، دیدند که العبادی چطور مشاوره های خارجی خود را با دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه آغاز کرد، آنها از این موضوع شگفت زده شدند و متوجه شدند که تغییری که در فکر ایجاد آن در عراق بودند، یک توهم بود.

معادله خلیج فارس به این صورت بود، تحرک آرامی در شرق عربستان سعودی در جریان است، فعالیت‌های سیاسی برای حمایت از دستاوردهای بحرین ادامه دارد و مقاومت خود را برای تغییر موازنه‌های قدرت آماده می‌کند تا آینده خلیج فارس را تعیین کند. در یمن جریان الحوثی به عنوان یک حزب تاریخی و پخته سیاسی و جنبشی اصلاح طلب و ملی دستاوردهایی را داشت که شبیه انتفاضه ششم فوریه بیروت در سی سال قبل بود. این انقلاب چهره یمن را تغییر می‌دهد و ارزش ها را بر آن حاکم می‌کند و پایان سازش‌های منطقه‌ای و سعودی در این کشور را اعلام می‌کند.

سازش در یمن به این معنی است که این کشور به لبنانی دیگر تبدیل می‌شود. عدالت اجتماعی و استقلال ملی در این کشور تامین می‌شود و یمنی‌ها گرد این گروه جمع می‌شوند.

عربستان سعودی یمن را از دست داد و این آغازی بر آن چیزی است که در تمام منطقه خلیج فارس از آن می‌ترسد، از دست دادن یمن به معنای خلیج فارس بدون نفت است. بدون یمن، از خلیج فارس تنها نفتش باقی می ماند. ملت یمن و جغرافیای یمن استراتژی، تاریخ  تجارت، زراعت و صنعت در یمن تغییر می‌کند و دست عربستان از آنها کوتاه می‌شود و در مرحله بعد نوبت به بحرین می‌رسد.

به این ترتیب می توان گفت محور مقاومت در این معرکه پیروز شده است، این پیروزی جوانان است، چرا که در حالی که در طرف مقابل حوثی ها، "پیرمردها" دارند توافق سازش را امضا می کنند، نماینده حوثی ها جوانانی در دهه سوم زندگی خود این توافق را امضا می‌کنند.

یک مقام سابق آمریکایی هم با اشاره به اتفاقات یمن به شبکه سی ان ان گفت: باب المندب و دریای سرخ و امنیت خلیج فارس و اقیانوس‌ها و تبدیل شدن ایران به کشوری بزرگ در منطقه و تبدیل شدن حوثی‌ها به قدرتی منطقه ای همه و همه متغیرات ناشی از انقلاب یمن است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور عربستان، کشور یمن
[ سه شنبه 1 مهر1393 ] [ 0:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

چرا عربستان افراطی‌های خود را به سوریه فرستاد؟

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 26 شهریور 1393 - 11:44:33
رئیس دفتر روابط خارجی شورای هماهنگی معارضان سوری، با بیان اینکه روابط کشور قطر با القاعده و جبهه النصره کاملا عیان است تاکید کرد: عربستان سعودی برای رهایی از دست افراطی‌های داخلی، آنان را روانه جنگ سوریه کرد.

هيثم مناع

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "هیثم مناع" گفت: تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا علیه گروه داعش بدون وجود میانجی ممکن نیست.
مناع در گفتگو با روزنامه اینترنتی رای الیوم، درباره امکان تحرک سازمان ملل متحد علیه گروه تروریستی داعش گفت: روابط ما با سازمان های بین المللی در ارتباط با موضوع تروریسم و جنگ به سال 2001 باز می گردد. زمانی که جرج بوش پسر بر مبارزه با تروریسم تاکید می کرد، ما اعلام کردیم که اگر معیارهای مربوط به حقوق بشر رعایت نشود، جنگ علیه تروریسم برآیندی نخواهد داشت زیرا هر گونه اقدام کشورهای بزرگ در نقض حقوق بشر موقعیت تروریست ها را تقویت خواهد کرد. ما بسته شدن زندان های مخفی را خواستار شدیم و با تعطیل کردن نهادهای اسلامی به صرف وجود شک و تردید یا گزارش هایی که منابع آن اسرائیلی است مخالفت کردیم.
رئیس مرکز حقوق بشر اسکاندیناوی درباره ساز و کارهایی که باید برای مبارزه با تروریسم اتخاذ شود گفت: می توان هر کسی را که به حمایت از تروریسم می پردازد در چارچوب قوانین ملی، اروپایی و بین المللی تحت تعقیب قرار داد. ما به همکاری گسترده حقوقدان ها در منطقه، به ویژه حقوقدان های کرد، عرب و ترک نیازمندیم. در این خصوص کشورهای منطقه نیز نقش حائز اهمیتی می توانند ایفا کنند.
مناع در خصوص احتمال اقدام آمریکا برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه بدون مجوز سازمان ملل متحد گفت: نخست باید بگویم که  رعایت مشروعیت بین المللی مسئله اصلی کشورهای ابرقدرت نیست.  تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا در شرایط کنونی و بدون وجود میانجی های منطقه ای و بین المللی و حصول تغییر اساسی در روند سیاسی دشوار است.
وی درباره چرایی فعالیت داعش در سوریه اظهار داشت: پیش از سوریه القاعده در شبه جزیره عربستان فعالیت می کرد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عربستان مانع از فعالیت این گروه شدند و ضربه سختی به آن وارد کردند و 9 هزار نفر از اعضا و حامیان آن را بازداشت کردند.
مناع ادامه داد: نگرانی عربستان از موضع گیری گروه های تروریستی داخلی علیه این کشور، یکی از مهمترین دلایل تولد (گروه موسوم به) "جبهه اسلامی" با حمایت عربستان سعودی شد. سیاست بندر بن سلطان دبیرکل شورای امنیت ملی عربستان این بود که از شر افراطی ها در جنگ سوریه رهایی یابد. در این برهه عربستان هزاران تروریست را به عراق و سوریه فرستاد .. مسأله مورد توجه این است که اکثر عملیات انتحاری از سوی غیر عراقی ها انجام می شود.
مناع درباره قطر نیز گفت: قطر روابط خود را با طالبان و القاعده حفظ کرد و روابط این کشور با جبهه النصره کاملا عیان است. تبلیغات گسترده رسانه های سلفی در جهت حمایت از جنگ در سوریه و نیز سخنان یوسف قرضاوی و سلفی ها سبب شد که بسیاری از جوانان عازم سوریه و عراق شوند و در این خصوص رسانه های وهابی بسیار تلاش کردند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان، کشور قطر
[ پنجشنبه 27 شهریور1393 ] [ 1:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

مفتی عربستان بالاخره زبان گشود؛

عبدالعزیز: داعش یک گروه گمراه است/ جنگیدن با این گروه واجب است

http://www.abna.ir/persian

شیخ عبدالعزیز با تاکید بر اینکه "جنگ با گروه داعش واجب است" اظهار داشت: مسلمانان باید برای دور کردن شر این گروه از دین و مردم، با آن بجنگند٬ چراکه "دولت اسلامی" چهره‌ اسلام و مسلمین را خراب کرده است.

به گزارش خبرگزاری اهل‎بیت(ع) ـ ابنا ـ درحالی که حمایت عربستان سعودی از تروریست‎های داعش برای همگان اثبات شده است؛ این رژیم قصد شستشوی اذهان عمومی جهان درمورد خود را دارد و مقامات کشوری و مذهبی آن یک به یک علیه داعش موضع فریبکارانه می‎گیرند.

البته این موضع پیش‎تر از سوی دولت آمریکا نیز اتخاذ شده بود و اوباما پس از اظهاراتی که پیرامون حمایت از داعش و حتی کمک سایر کشورها برای حمایت‏های مالی و تسلیحاتی از این گروه تروریستی ایراد کرده بود؛ امروزه سرزمین‎های تحت تصرف داعش را بمباران می‎کند.

در پی این اتفاقات٬ مفتی عربستان درمورد گروه تروریست داعش گفت: "دولت اسلامی" گروهی است که دست به اقدامات نادرستی می‌زند و به جنگ علیه مسلمانان می‌پردازد.

«عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ» با تاکید بر اینکه "جنگ با گروه داعش واجب است" افزود: مسلمانان باید برای دور کردن شر این گروه از دین و مردم، با آن بجنگند٬ چراکه "دولت اسلامی" چهره‌ اسلام و مسلمین را خراب کرده است.

وی خطاب به مردم کشور با بیان اینکه "توهین کنندگان به کشور شما٬ صلاح و منفعت شما را نمی‌خواهند" تصریح کرد: باید از افکار بد و تکفیری برحذر باشید و با این گروه گمراه همکاری نکنید.

مفتی عربستان با طرح سوال از شهروندانی که به داعش پیوستند گفت: چگونه می‌خواهید با کسانی همکاری کنید که خواهان نابودی کشور، وطن و ملت شما هستند؟ اینها دشمنان شما و خداوند هستند.

عبدالعزیز آل شیخ در پایان خطاب به جوانان کشورش اظهار داشت: ما در امنیت و ثبات به سر می‌بریم، پس شما دنبال چه چیزی هستید؟ باید از کسانی که شما را به اقدامات تروریستی تحریک می‌کنند، بر حذر باشید.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ سه شنبه 18 شهریور1393 ] [ 17:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]
نقش ریاض در توسعه تروریسم در منطقه؛
دانشگاهی با دانش‌آموختگان انتحاری
تشدید دیدگاه های وهابی در یمن
نقش ریاض در توسعه دانشگاه‌های تروریست پرور/دانشگاهی با فارغ التحصیلان انتحاری +تصاویر/در حال ویرایش

گروه بین‌الملل مشرق - دیگر هزینه اقدامات عربستان سعودی در زمینه انتشار تفکر وهابی در منطقه بر کسی پوشیده نیست. عربستان سعودی گاهی گروه های افراط گرای دینی را به سمت دیدگاه های تکفیری سوق می‌دهد و گاهی نیز گروه‌هایی را برای ایجاد حاکمیت‌های خشن مجهز می‌کند.
در یمن نیز بعد از اینکه حرف و حدیث‌های زیادی در مورد دست داشتن عربستان در ایجاد ناآرامی‌های این کشور مطرح بود، این روزها مدارسی که از سوی عربستان تامین مالی می‌شود، در این کشور به راه افتاده‌اند. در وهله اول به نظر می‌رسد که  این مدارس برای آموزش قرآن و حفظ آن به راه افتاده‌اند، اما واقعیت این است که این مدارس برای آموزش وهابیت تاسیس شده و می‌خواهد مبارزانی را برای  درگیری‌های ریاض علیه شیعیان تربیت کند.
یک منبع یمنی که خواستار عدم افشای نامش شد، به العهد گفت که عربستان سعودی تلاش‌های خود را برای انتشار دیدگاه‌های وهابی در یمن تشدید کرده است، این اقدامات از طریق تدریس روشمند تکفیر و افراط‌گرایی در دانشگاه‌ها و مدارس و آکادمی‌های یمنی دنبال می‌شود. مهم‌ترین این دانشگاه‌ها، دانشگاه الایمان است که وابسته به حزب الاصلاح یمن است که از سوی ریاض حمایت می‌شود.
این منبع توضیح می‌دهد که عربستان و برخی دیگر از دولت‌های خلیج فارس برای رسیدن به این هدف چگونه موسسات به ظاهر خیریه و دینی عربی را تاسیس کرده‌اند و اموال گسترده‌ای را برای حمایت از دانشگاه الایمان صرف می‌کنند، دانشگاهی که مبنای آن تربیت فارغ‌التحصیلانی است که جزو گروه‌های القاعده معروف به عرب افغان می‌شوند...


موضوعات مرتبط: جریان وهابیت، کشور عربستان، کشور یمن
ادامه مطلب
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 20:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]

انفجار سه تبعه عربستان با 11 تُن بمب در عراق

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 16 شهریور 1393 - 17:27:8
یک روزنامه سعودی، با اعلام خبر "فراخوان" داعش برای مهاجرت از عربستان به عراق، جزئیات عملیات انتحاری سه تروریست سعودی با ۱۱ تن ماده منفجره در مناطق مختلف عراق را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم،  روزنامه الحیاة در شماره امروز (یکشنبه) در گزارشی نوشت: سه تبعه سعودی درپی اجرای عملیات انتحاری در اواخر هفته گذشته در مناطق مختلف عراق منفجر؛ به فهرست عاملان انتحاری افزوده شدند.

عملیات تروریستی این سه نفر در سه منطقه از عراق صورت گرفت؛ بسام الجار الله در شهر کاظمین خود را منفجر کرد و ابو عبدالله الجزراوی با 9 تن ماده منفجره و ابوعمر المکی خودشان را در شهر تکریت منفجر کردند.

بنا بر گزارش الحیاة، بسام الجار الله 22 ساله از منطقه القصیم عربستان و دانشجو بود و شب ها به عنوان کارمند امنیتی یک سازمان خصوصی کار می کرد. وی چند ماه پیش بدون آگاهی خانواده اش به داعش پیوست.

این تروریست به خانواده اش گفته بود که بعد از فروش خودروی قدیمی خود و برای خرید خودروی جدیدی به ریاض می رود، اما از آنجا به شهر بریده و از این شهر به ترکیه رفت و سپس از طریق این کشور وارد شهر حلب سوریه شد.

وی "ابوعلی القصیمی" لقب گرفت و تک تیرانداز یکی از گروهان های وابسته به داعش بود تا اینکه از ناحیه کتف آسیب دید و سپس اسمش را در قرعه عاملان انتحاری نوشت و به عراق رفت و دو روز پیش عملیاتی انتخاری را در یک مرکز ایست و بازرسی در شهر کاظمین منفحر کرد. برخی پایگاه های خبری عراقی دو روز پیش خبر کشته شدن شماری از افراد و زخمی شدن شمار دیگری از آنها را در اثر انفجار یک خودروی بمبگذاری شده منتشر کردند که رانندگی آن را یک عامل انتحاری در مرکز ایست و بازرسی در شهر کاظمین برعهده داشت.

ابوعبدالله الجزراوی جوان سعودی نیز خودش را داخل یک کامیون حامل 9 تن ماده منفجره در یک پست بازرسی منفجر کرد که گفته شد این مرکز متعلق به ارتش عراق در منطقه پل فرات بود.

سومین جوان سعودی ملقب به عمر الجزراوی و ابوعمر المکی نیز چهارشنبه گذشته سوار بر یک دستگاه خودروی زرهی بمبگذاری شده با یک تن ماده منفجره خودش را در عملیات انتحاری دیگری علیه یک پاسگاه منفجر کرد که گفته شده متعلق به ارتش عراق در نزدیک شهر تکریت است.

گروه ترورستی داعش بیانیه ای را همراه با آخرین تصاویر ابوعمر الجزراوی و لحظات اجرای عملیات انتحاری او منتشر کرد و نوشت: ابوعمر الجزراوی با یک دستگاه خودروی زرهی حامل یک تن ماده منفجره بسیار قوی به مقر مشترک نیروهای عراقی در منطقه الاعیوج در تکریت در نزدیک پایگاه نظامی اسپایکر حمله کرد و در این عملیات مقر به طور کامل منهدم و شماری از نیروهای ارتش عراق کشته و چند خودرو منهدم شد. پایگاه های خبری عراقی نوشتند که داعش یک سعودی را برای اجرای عملیاتی انتحاری در نزدیک تکریت اعزام کرد.

این درحالی است که طرفداران داعش خواستار به گفته خود "آماده باش" شد و خواستار خروج از عربستان و عزیمت به مناطق تحت کنترل این گروه در سوریه و عراق شده اند. تعدادی از عناصر داعش از جوانان سعودی طرفدار این گروه خواسته اند تا به مناطق تحت تصرف "دولت اسلامی" داعش "مهاجرت" کنند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 19:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]

العربیه: انتقال قبر پیامبر(ص) تصمیم دولت عربستان نیست

93/06/12    16:52

http://www.abna.ir/persian

شبکه خبری العربیه اعلام کرد که آنچه درباره انتقال قبر پیامبر(ص) از مسجد نبوی در مدینه منوره شایع شده در واقع تنها یک پژوهش است.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ یک منبع مطلع به شبکه خبری العربیه گفت آنچه درباره انتقال قبر پیامبر(ص) از مسجد نبوی در مدینه منوره شایع شده در واقع تنها یک پژوهش است و دولت در این باره تصمیمی نگرفته است.این منبع در ادامه افزود: آنچه منتشر شده تنها یک پژوهش است که در مجله علمی ریاست عمومی امور مسجد الحرام و مسجد نبوی درج شده است.

وی افزود تصمیم نهایی درباره گسترش (حرم نبوی) دو سال پیش اتخاذ شده است. بطوریکه هیئت علمای عظام سعودی مقرر داشتند که گسترش مورد نظر در مسجد نبوی شریف در صورتی که افقی باشد از ناحیه ضلع شمالی صورت گیرد و یا اینکه همانند حرم مکی یک طبقه فوقانی به آن اضافه شود. این تصمیم با اکثریت آرا به منظور پاسخ مثبت دادن به نظر علما گرفته شده است.

 همچنین چند تن از علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های امور اسلامی طرح وهابیان عربستان سعودی مبنی بر نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را تلاش وهابی‌ها برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند و تاکید کردند که اسناد‌ها و مسائلی که این طرح بر اساس آن‌ها اجرا می‌شود کاملاً باطل است و در قرآن و سنت پیامبر چنین چیزی وجود ندارد بلکه عکس آن‌ وجود دارد.

گفتنی است روزنامه ایندیپندنت روز گذشته در گزارشی اعلام کرد: وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند.


موضوعات مرتبط: اماکن و مساجد جهان، کشور عربستان
[ چهارشنبه 12 شهریور1393 ] [ 16:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

علمای الازهر: هدف از طرح نبش قبر پیامبر(ص) ایجاد آشوب و فتنه است

93/06/12  16:44

http://www.abna.ir/persian

چند تن از علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های امور اسلامی طرح نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال آن به قبرستان بقیع را تلاش وهابی‌ها برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ به دنبال انتشار اخباری مبنی بر تلاش وهابی‌های عربستان برای نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال آن به قبرستان بقیع، علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های اسلامی این طرح وهابی‌ها را تلاش برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند.

پس از آنکه روزنامهٔ ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد که وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند، چند تن از علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های امور اسلامی این طرح را تلاش وهابی‌ها برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند و تاکید کردند که اسناد‌ها و مسائلی که این طرح بر اساس آن‌ها اجرا می‌شود کاملاً باطل است و در قرآن و سنت پیامبر چنین چیزی وجود ندارد بلکه عکس آن‌ وجود دارد.

الشحات الجندی، عضو مرکز پژوهش‌های اسلامی گفت: این طرح عربستان جنجال‌ زیادی برانگیخته و هدف آن ایجاد آشوب و تنش و فتنه است.وی در خصوص مطرح شدن این طرح با بهانه مخالفت با ساختن بارگاه و مقبره گفت: در قرآن مسائلی غیر از این وجود دارد و برخی آیات قرآن نشان می‌دهد که وجود قبر در داخل مسجد جایز است.

علی ابوالحسن، رئیس کمیته فتوادهی در الازهر نیز گفت: قبر پیامبر در داخل مسجد نیست و به طور کامل جایز نیست جسد پیامبر را انتقال داد چرا که ما قاعده و قانون داریم که می‌گوید قبور پیامبران نباید تغییر کند.


موضوعات مرتبط: اماکن و مساجد جهان، کشور عربستان، کشور مصر
[ چهارشنبه 12 شهریور1393 ] [ 16:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

طرح وهابی‌ها برای نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال به قبرستان بقیع

http://www.abna.ir/persian

یکی از اساتید دانشگاه عربستان که از تخریب مکان‌های مقدس و آثار باستانی در مکه مکرمه انتقاد کرده است طرح وهابی‌های سعودی برای نبش قبر پیامبر گرامی اسلام را افشا کرد.

 
به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ روزنامه ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد: وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند.

روزنامه ایندیپندنت در مقاله‌ای به قلم اندرو جانسون نوشت بر اساس طرحی که با خطر ایجاد تفرقه در جهان اسلام مواجه است، مقبره حضرت محمد(ص) که یکی از مقدس‌ترین اماکن اسلام است ممکن است تخریب شود و پیکر وی به یک مقبره نا‌شناس منتقل شود.

این پیشنهاد بحث برانگیز بخشی از سندی است که یک استاد دانشگاه برجسته سعودی تهیه و در میان متولیان مسجد النبی در مدینه منتشر کرده است، جایی که پیکر مطهر حضرت محمد(ص) در زیر یک گنبد سبز مدفون شده است و میلیون‌ها زائر آنجا را به عنوان دومین مکان مقدس اسلام زیارت می‌کنند.این طرح را یکی دیگر از اساتید دانشگاه عربستان که از تخریب مکان‌های مقدس و آثار باستانی در مکه که مقدس‌ترین مکان در جهان اسلام است انتقاد کرده است افشا کرد.در این طرح تخریب حجره‌های اطراف مقبره حضرت محمد(ص) پیشنهاد شده است که برای شیعیان قابل احترام است.در این سند ۶۱ صفحه‌ای خواسته شده است بقایای پیکر حضرت محمد(ص) به قبرستان بقیع در مجاورت مقبره وی منتقل و به صورت نا‌شناس دفن شود.هنوز در مورد اینکه تصمیمی برای انجام این طرح گرفته شده باشد سخنی به میان نیامده است.

دولت عربستان در گذشته اصرار داشت که برای ایجاد تغییراتی در مکان‌های مقدس اسلامی با جدیت کامل اقدام کند. اما با توجه به اهمیت این مسجد برای مسلمانان شیعه و سنی، دکتر عرفان علوی، رئیس بنیاد تحقیقات میراث اسلامی هشدار داد هر گونه تلاش برای انجام این اقدام موجب ناآرامی خواهد شد.دکتر علوی به روزنامه ایندیپندنت گفت مردم از این حجره‌ها که اتاق‌هایی بودند که خانواده پیامبر در آن‌ها زندگی می‌کردند بازدید می‌کنند و برای نماز خواندن به سمت محل دفن پیامبر نماز می‌خوانند.وی افزود: اکنون آن‌ها می‌خواهند مانع شوند تا زائران این مرقد را زیارت کنند به این علت که معتقدند این کار شرک است. اما تنها راهی که می‌توانند مانع این کار شوند این است که پیکر وی را به این قبرستان منتقل کنند.

قرن‌ها است که زائران مسلمان برای انجام مناسک حج و زیارت کعبه به مکه سفر می‌کنند. بسیاری از مسلمانان در سفر به مکه برای زیارت مقبره حضرت محمد (ص) به مدینه نیز سفر می‌کنند.

روزنامه ایندیپندنت پیش از این افشا کرده بود که چگونه گسترش چند میلیارد پوندی مسجد الحرام منجر به تخریب ۹۵ درصد از ساختمان‌های هزار ساله مکه شده است و هتل‌ها، آپارتمان‌ها و مراکز خرید لوکس جای این بناهای تاریخی را گرفته‌اند.

دکتر علوی گفت: سند مربوط به تخریب مسجد النبی در مدینه را دکتر علی بن عبدالعزیز الشبال از دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود در ریاض تهیه کرده است.این سند همچنین خواستار برداشته شدن گنبد سبز مقبره حضرت محمد(ص) و در ‌‌نهایت انتقال پیکر وی به قبرستان بقیع در نزدیکی این مقبره شده است.وی گفت: پیکر بسیاری از اهل بیت پیامبر خدا حضرت محمد(ص) در قبرستان بقیع دفن است. در سال ۱۹۲۴ نشانه‌های همه قبر‌ها برداشته شد و زائران دیگر نمی‌توانند متوجه شوند که چه کسی در کجا دفن شده است.

دکتر علوی گفت: مطمئن هستم که جهان اسلام از این اقدام شوکه خواهد شد. این کار موجب خشم خواهد شد.

روزنامه ایندیپندنت نتوانست با سفارت عربستان برای پرسش در این زمینه تماس بگیرد اما این سفارتخانه سال گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: توسعه مسجد الحرام هدف بسیار مهم و یکی از اهدافی است که پادشاهی عربستان که خود را متولی هر دو مسجد مقدس (مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه) می‌داند با ‌‌نهایت جدیت آن را دنبال می‌کند. این نقش از اصول اصلی است که عربستان بر آن بنیان نهاده شده است.


موضوعات مرتبط: اماکن و مساجد جهان، هتک حرمت اماکن دینــی، کشور عربستان
[ چهارشنبه 12 شهریور1393 ] [ 16:34 ] [ ابراهیمی ] [ ]

مفتی سعودی: داعشی‌ها از بت‌پرستان بدترند

http://fa.alalam.ir/

دو شنبه 10 شهریور 1393 - 18:16:56
العالم - مفتی عربستانی و عضو سابق هیات علمای عربستان، اعضای گروهک تروریستی "داعش" را کافرتر از یهود، نصاری و بت‌پرستان توصیف و این گروهک را به محاربه با خدا و پیامبر اکرم (ص) متهم کرد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری العالم، "سعد بن ناصر الشثری" گفت: گروه داعش با خدا و رسول گرامی اسلام (ص) می جنگد، به مساجد حمله می کند، علما را به قتل می رساند، بندگان خدا را شکنجه می کند و به همین علت گرایش و پیوستن به این گروه گناه کبیره و به عبارتی خروج از دین اسلام است.

وی در گفت وگویی که از شبکه ماهواره ای "المجد" پخش شد با تاکید بر این که هر کس به این گروه پیوسته است باید فورا آن را ترک کند، افزود: از آنجایی که داعشی ها، "جداشدگان" را به قتل می رسانند، پس کسانی که می خواهند این گروه را ترک کنند، ابتدا سرکرده خود و شماری از همراهان او را به هلاکت برسانند تا شاید مورد مغفرت الهی قرار گیرند.

الشثری با بیان این که کشته شدگان داعش شهید نیستند و به گمان ما اهل جهنمند، بیان داشت: بیعت با آنها نیز باطل و بی ارزش و هرگونه همکاری با داعشی ها خیانت به خدا و رسول اکرم(ص) و مؤمنان است؛ جنگ با آنها از اوجب واجبات می باشد و از خدا می خواهیم هر کس که در مبارزه با داعشی ها کشته می شود را در شمار شهدا قرار دهد.

این مفتی عربستانی در ادامه مردم عراق و سوریه را به وحدت در مقابل تروریست ها دعوت کرد و از همه مسلمانان خواست این حقایق را به هر نحو ممکن به گوش کسانی که از آن غافلند، برسانند.

الشثری در پایان با اذعان به این که "خوارج" نامیدن این گروهک اشتباه است، گفت: اعضای این گروه، ملحد بوده و زندیق و محارب با خدا و رسول اکرم(ص) هستند و اعتقادی به پروردگار ندارند، اسلام را به عنوان دین و حضرت محمد(ص) را به عنوان پیامبر خدا نمی شناسند...آنها کافرتر از یهود و نصاری و حتی کافرتر از بت پرستان هستند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ سه شنبه 11 شهریور1393 ] [ 2:7 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

سه دیدگاه درباره پیدایش داعش

ایران سرافرازانه از معادلات به هم ریخته منطقه بیرون آمد

ایرانی

خبرگزاری تسنیم: سفیر سابق ایران در اردن با بیان اینکه حذف داعش نیازمند همگرایی در سطح داخلی ، منطقه‌ای و بین المللی است، گفت: حذف این گروه به آسانی امکان پذیر نیست اما به هرشکلی که داعش حذف شود، به نفع محور مقاومت خواهد بود.

http://www.tasnimnews.com

۰۹/شهریور/۱۳۹۳ - ۱۰:۰۶

"محمد ایرانی" در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل تسنیم با اشاره به تشکیل یک نوع اجماع منطقه‌ای و بین المللی برای مبارزه با داعش درباره آینده این گروهک تروریستی گفت: در ارتباط با آینده جریان موسوم به داعش که مدتی است نام خود را به "خلافت اسلامی" تغییر داده است، به طور کلی می توان گفت چند دیدگاه بین تحلیلگران و ناظران تحولات منطقه وجود دارد:

(1)یک دیدگاه مبتنی بر این است، داعش به دلیل تفکرات و مواضعی که دارد و بخاطر اقداماتی که علیه مخالفان خود درصحنه میدانی انجام داده است، پایدار نخواهد بود و به زودی از صحنه حذف خواهد شد. استدلال این دیدگاه چنین است درقرن بیست و یکم با توجه به قوانین مختلفی که درصحنه داخلی کشورها، منطقه و جهان شکل گرفته است و بسیاری از کشورها و دولت ها به آنها پایبند هستند، یک جریان تندرو بیاید و بخواهد تمام اینها را زیرپا بگذارد و اقدام به خشونت بیش از حد و کشتار مردم به دلایل نامعقولی بکند، امکان باقی ماندن چنین جریانی درمنطقه غیرممکن است. اصولا یک همچنین فضایی برای نگاه این شکلی – افراطی - در جامعه بین الملل وجود ندارد زیرا کل جامعه جهانی روش ها و شیوه های عملیاتی و اقدامات خارج از منطق و عقل این جریان تندرو را نمی تواند بپذیرد.
سه دیدگاه درباره پیدایش داعش
این کارشناس تحولات خاورمیانه افزود: (2)یک نگاه دیگر مبتنی بر این است که اصولا جریان داعش زائیده برخی از تحولاتی استکه مربوط به همین منطقه است و پایگاه مردمی دارد یعنی معتقد است گرچه داعشی ها با یک تعداد اندک شروع کرد اما از طرف اقشاری از مردم منطقه مورد پذیرش قرار گرفتند. به همین دلیل، به سادگی قابل حذف نیست چراکه  داعشی ها توانستند درمدت اندکی مساحت زیادی از مناطقی تصرف کنند که بیشتر مربوط به اهل سنت است. بنابراین، ریشه درمنطقه دارند. علت این موضوع را چنین تحلیل می کنند، مردم اهل سنت منطقه به خواسته های خودشان طی انقلاب های ۴ ساله گذشته باید می رسیدند، اما مورد سرکوب قرار گرفتند و به آنها نرسیدند. عقده ها و حقدهایی که در درون این افراد وجود داشت، رشد کرد و موجب شد با اولین تحرکی که به نام اسلام، برپایی خلافت اسلامی و گرفتن انتقام مثلا از سردمداران عرب سرداده شد، بدان بپیوندند و زیرپرچم آن جمع شدند. شما ملاحظه می‌کنید در آفریقا و در شمال این قاره و حتی در مالزی و اندونزی یک تعداد افراد با این خلافت بیعت کردند. این مردم امروز فکر می کنند که در کنار داعش می توانند اسلام را برپا دارند و احکام اسلامی را اجرا کنند و یک حکومتی تشکیل دهند که اسم اسلام هم بر روی آن باشد. البته در بین آنان  افرادی وجود دارد که بدنبال پست و مقام  وپول هستند. همه اینها را می شود در کنار این نگاه به آنها توجه داشت.
سفیر سابق ایران در اردن درباره (3)دیدگاه دیگر در این باره گفت: این نگاه معتقد است که جریان داعش را آمریکایی‌ها ایجاد کرده اند تا بین ملت های منطقه تفرقه ایجاد کنند و موجب شوند که این منطقه همواره ضعیف باشد و هیچ وقت مردم نتواند به خواسته ها و آرمان های خود برسند. آنقدر جنگ و درگیری درمنطقه وجود داشته باشد که تمام نیروها به تدریج تحلیل بروند. خب، این یک نگاهی است که بیشتر جریان های شرق به آن دیدگاه توجه دارند. اکنون روس ها خیلی این نگاه را در منطقه تبلیغ می کنند ومعتقدند هرجریان افراطی درمنطقه ساخته دست آمریکاست. ساخته دست سازمان های امنیتی بین المللی است البته آنها نگاهشان براین است که حضور و نفوذ روسیه را درمنطقه توجیه کنند و بگویند که مسکو دوست مردم منطقه است و این را آمریکایی ها اجازه نمی دهند که روسیه به مردم این منطقه نزدیک شود. به هرحال، اینها شعارهایی است که ما می شنویم. به هرحال، این سه دیدگاه درسطح منطقه وجود دارد. یعنی حتی درداخل کشور ما افرادی هستند که به این سه نگاهی که بدانها اشاره کردم، اعتقاد دارند.

داعش به راحتی قابل حذف نیست
این کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه در ارتباط با چشم انداز سرنوشت داعش گفت: اگرمن شخصا بخواهم یک تحلیل را در این زمینه ارائه بدهم معتقدم، جریان داعش جریانی نیست که یک شبه بوجود آمده باشد. بعد از تحولاتی که در عراق رخ داد و با سراریز شدن برخی از افراد القاعده از افغانستان به عراق یک همبستگی بین آنها و نیروهای بعثی ناراضی از حکومت مردمی پس از سرنگونی صدام بوجود آمد. بعد از گذشت مدت ها و با حمایت های منطقه ای و حتی کشورهای خارج از منطقه آنها تقویت شدند و امکاناتی را  دراختیار گرفتند. البته نباید از نقطه ضعف داخلی برخی از دولت ها در عراق غافل بشویم مشکلات در درون حکومت وجود داشت که نتوانست این وضعیت را درست تحلیل بکنند. شما شاهد بودید که داعش ظرف ۴۸ ساعت توانست موصل را اشغال کند. حالا این داعش به راحتی قابل حذف شدن نیست.

ضرورت همکاری در سه سطح
وی با بیان اینکه ما نمی توانیم یک نسخه برای از بین بردن داعش طراحی بکنیم، تصریح کرد: این جریان برخاسته از برخی دیدگاه داخلی کشورهای عراق و سوریه است و هم مورد حمایت های منطقه قرارگرفته و به عبارتی رشد خودش را مدیون کمک های منطقه ای است و هم نگاه های بین المللی بر روی آن وجود دارد، در سه سطح شکل گیری و رشد آن را داشته ایم. بنابراین، دربرخورد با داعش و از بین بردن آن باید سه نسخه را در کنار یکدیگر و در سه سطح دید. هم داخلی، هم منطقه ای و بین المللی. اینها باید دست در دست همدیگر بدهند و در سه سطح اقدام جدی در حوزه های امنیتی، سیاسی، نظامی وعملیاتی باید یک هماهنگی وائتلاف در درون منطقه شکل بگیرد و خود دولت های منطقه باید درکناریکدیگر قرار بگیرند و آینده داعش را به سمت نابودی ببرند.

عربستان و اردن از داعش احساس خطر می‌کنند
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به این سئوال "با توجه به تحولات منطقه آیا این سه مولفه ای که فرمودید شکل گرفته است یا خیر؟ "گفت: بنده بر این باورم که به دلیل اقداماتی که داعش در چند جبهه انجام می دهد، در چند جبهه مشغول نبرد است. به عبارتی از درون اقدامات آن هیچ گونه تاکتیکی دیده نمی شود مبنی براینکه مثلا با این جبهه سازش بکند و با جبهه های دیگر نبرد. داعش با این اقدام خود بتدریج دارد یک نوع وحدت رویه را در نزد مخالفانش بوجود می آورد.  مخالفینی که هم در درون دولت عراق وجود دارند و هم در سطح منطقه. اکنون عربستان و اردن و برخی از دولت هایی که متهم به حمایت از داعش هستند، به تدریج دارند از ناحیه این جریان احساس خطر می کنند و درحال رفتن به سمت یک نوع وحدت رویه در برخورد با داعش هستند.البته این بدان معنا نیست که این حلقه امروز کامل شده است ولی نشانه هایی از آن قابل مشاهده است. به هرحال، شما در لبنان بازگشت سعدالحریری را مشاهده می کنید و در عربستان مواضع مفتیان این کشور علیه داعش ملاحظه می شود. اینها تماما نگرانی های است که از طرف مقابل خودش را نشان می دهد و به تدریج این نگاه ها درحال تقویت شدن است. به نظرم یک نقطه مشترکی بین نگرانی‌ها و دیدگاه هایی که داعش را تهدید برای تمام منطقه می دانند درحال شکل گیری است.

نقطه پیدایش همگرایی
وی با اشاره به مقاله روزنامه نیویورک تایمز مبنی براینکه" نابودی داعش به تدوین استراتژی آن از سوی آمریکا، قطع کمک و حمایت های ترکیه، قطر و عربستان از داعش و شرکت آنها در عملیات نابود ساختن این گروه تروریستی و تشکیل یک نیروی نظامی منطقه ای برای حذف داعش بستگی دارد،" گفت: همه بزودی به این جمع بندی می رسند که زمان نابودی داعش فرارسیده است. فکرمی کنم نقطه عطف پیدایش یک چنین همگرایی زمانی است که داعش منافع اصلی و اساسی کشورهای منطقه و آمریکا را مورد هدف قرار دهد. بدون تردید چنانچه داعشی ها وارد حوزه عربستان، اردن یا کشورهایی که همپیمان آمریکا شوند، آمریکایی ها بیشتر تحریک خواهند شد که علیه آنها وارد عمل شوند. نکته دوم اینکه آمریکایی ها به هیچ وجه نمی تواند به تنهایی داعش را حذف کنند. همانطوری که درافغانستان قادر به حذف القاعده نشدند. هیچ قدرتی  نمی تواند به تنهایی با افراط گرایی مبارزه کند و پیروز شود. مبارزه با این جریان نیاز به همکاری و همسویی دولت های منطقه دارد البته آمریکایی ها می توانند درحذف داعش نقش فعالی داشته باشند ولی حتما باید باحمایت و هماهنگی کشورهای منطقه این حذف صورت بگیرد.

تعارض واشنگتن در منطقه
این کارشناس سیاسی درپاسخ به این سئوال" چنانچه آمریکا بخواهد علیه داعش وارد عمل شود، به نوعی به دولت سوریه کمک کرده است واگر بخواهد وارد عمل نشود، دولت های دوست واشنگتن درمنطقه مورد تهدید قرار می گیرند. واشنگتن برای حل این تعارض چه کار خواهد کرد؟ " گفت: مدت هاست که واشنگتن دچار تعارض درسطح منطقه شده است. این موضوع فقط به داعش محدود نمی شود. درحقیقت از ابتدای رشد جریان افراط گرایی و تروریست در سوریه و جبهه النصره و القاعده آمریکایی ها دچار تعارض شدند بنابراین، در ارسال کمک هایشان که به دست کدامیک از مخالفان دولت بشار اسد برسد، مدت هاست دچار تردیدند. آنان نگران این هستند که اگر کمک ها را بفرستند، دراختیار برخی گروه ها قرار بگیرد و اگر کمک ها را قطع کنند، موجب شود، افرادی که نزدیک به نگاه لیبرالی، لائیک و سکولارهای مورد حمایت آمریکا هستند، به تدریج به طرف جریان های تندرو مثل القاعده و داعش حرکت کنند. لذا مدت ها بود که آمریکایی ها دچار این تعارض بودند اما عملا بعداز آنکه موضوع خلع سلاح شیمیایی سوریه مطرح شد، موضع آمریکایی‌ها به تدریج که مواضع تندی نسبت به سقوط دولت دمشق داشتند، کاهش پیدا کرد. زیرا آنان به این جمع بندی رسیدند که هر گزینه ای پس از بشار اسد قدرت را در سوریه بدست بگیرد حتما افراطی خواهد بود که امروز صحنه گردان منطقه هستند.

سه شیوه برخورد آمریکایی‌ها با داعش
وی با بیان اینکه آمریکایی ها ترجیح دادند با نظام سوریه بیشتر کار کنند ولی درمواضع خود آن را اعلام نمی‌کنند، اظهار داشت: هنگامی که جریان های افراطی در منطقه بیشتر خود را نشان دادند بویژه در عراق و رشد داعش در این کشور و گسترده شدن حوزه نفوذ آن تا حلب، حمص و دیرالروز سوریه، آمریکایی ها به این جمع بندی رسیدند که اگر بخواهند ساده از کنار این موضوع عبور کنند، داعش فردا منافع دوستان کاخ سفید در منطقه را حتما هدف قرار خواهد داد. گرچه آمریکایی ها تاکنون به سه شیوه عمل کرده اند یعنی بالاتر از یک تعارض ساده.  بدین معنا که در یک جا از داعش حمایت کردند و در یک زمان دیگر از این حمایت ها دریغ ورزیدند و درمکان دیگر داعشی ها را در اطراف اربیل مورد حمله قرار دادند. به نظر می رسد آمریکا و همپیمانانش به تدریج به سمتی می‌روند که حمایت های خود را از داعشی‌ها قطع و با آنان برخورد کنند. البته این آمادگی در نزد بسیار از کشورهای منطقه از جمله دولت عراق و سوریه وجود دارد که درچارچوب برخورد با جریان های تندرو از کشورهای قدرتمند بین المللی استفاده کنند حتی درفضاهای سیاسی که برایشان فراهم می شود شرایط خود را بهبود ببخشند.

تقویت نفوذ منطقه ای ایران
ایرانی درارتباط با ترسیم وضعیت منطقه پس از حذف داعش گفت: همانطوری که گفتیم حذف این گروه به آسانی امکان پذیرنیست "لکل حادث حدیث" امروز باید از این تحولاتی که گفتم عبور کنیم. اصلا ممکن است تحولات یک چارچوب های دیگری بخود بگیرد. مشخص نیست. ملاحظه کنید وقتی دولت عراق تقویت شد و قوام یافت مولفه هایی که به قدرت کمک می کند، شکل گرفت و دولت مرکزی مقتدرانه به میدان آمد، آنگاه مسائل متفاوت از امروز خواهد بود. درصورتی که دولت دمشق بتواند خود راجمع کند و پا بگیرد، چارچوب های مبنی بر مقاومت مخصوصا بعد از تحولات غزه تقویت شده است و بعد از رفتن داعش حتما محور مقاومت از وضعیت بهتری برخوردار خواهد شد. درحقیقت، وضعیت نظام ما نیز از لحاظ حوزه نفوذ منطقه ایش تقویت خواهد شد. آنگاه شرایط جدید در منطقه حاکم خواهد شد.

مقاومت قدرت جدید منطقه
این کارشناس مسائل خاورمیانه درپایان تصریح کرد: در این شرایط جدیدی که بدان اشاره شد، ایران قدرتمند در منطقه ظهور خواهد یافت که توانسته از پس معادله به هم ریخته امروز سرفراز بیرون بیاید. از طرف دیگر یک دولت قدرتمندی در عراق شکل گرفته که توانسته تروریست ها را از منطقه ای بیرون براند که درآنجا پاگرفته و قدرتمند شده بودند . دولت بشار اسد نیز توانسته بحران های داخلی را پشت سرگذاشته و استحکام یابد. در فلسطین مقاومت توانسته پیروزی های چشم گیری درمقابل با رژیم صهیونیستی بدست آورد. محور مقاومت بعد از حذف داعش اصولا باید یک قدرت جدیدی را به نمایش بگذارد. به هرحال، هر شکلی که داعش حذف شود، به نفع محور مقاومت خواهد بود.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور اردن، کشور عراق، کشور عربستان، ایالات متحده آمریکا
[ یکشنبه 9 شهریور1393 ] [ 21:53 ] [ ابراهیمی ] [ ]

پادشاه عربستان: تروریسم به‌ اروپا‌ و آمریکا می‌رسد

http://fa.alalam.ir

شنبه 8 شهریور 1393 - 14:6:42
پادشاه عربستان هشدار داد که تروریسم، تا یک ماه دیگر، به اروپا و تا دو ماه دیگر به آمریکا خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، عبدالله بن عبدالعزیز، جمعه شب پس از مراسم تحویل گرفتن استوارنامه شماری از سفیران، خطاب به آن ها گفت: از شما می خواهم این پیام را به سرانتان برسانید که باید با "شر" تروریسم با قدرت و تعقل و شتاب برخورد کنید.

وی تاکید کرد: پیام من، نزد شما امانت است؛ بنابراین آن را به دقت به سرانتان برسانید و بگویید که ویژگی تروریسم، سرعت و امکانات است.

درحالیکه تفکرات و روش های جنایتکارانه داعش برگرفته از مبلغان وهابی سعودی است، پادشاه عربستان گفت: این افراد بویی از انسانیت نبرده اند و سرها را قطع می کنند و به دست کودکان می دهند تا در خیابان ها بگردانند. این قساوت و خشونت خلاف گفتار خداوند عزوجل است.

وی سپس هشدار داد که اگر در برخورد با این تروریست کوتاهی شود، آن ها تا یک ماه دیگر به اروپا و تا دو ماه دیگر به آمریکا خواهند رسید.

اظهارات پادشاه عربستان، درحالی مطرح می شود که شمار قابل توجهی از اعضای گروه های تروریستی در سوریه و عراق به ویژه داعش، تبعه عربستان سعودی هستند؛ و همچنین از آغاز بحران و جنگ در سوریه حمایتهای گسترده ای از سوی عربستان برای گروه های تروریستی سرازیر شده است.

به نظر می رسد این هشدار پادشاه عربستان، فراتر از یک هشدار معمولی باشد، زیرا "ترزا مای" وزیر کشور انگلیس دیروز سطح هشدار امنیتی در این کشور را یک پله بالا برد و وضعیت را "شدید" اعلام کرد. در میان 5 سطح تعریف شده امنیتی در انگلیس، هم اکنون وضعیت اعلام شده سطح 4 و تنها یک درجه پایین تر از بالاترین حد یعنی آماده باش است. معنی این سطح از هشدار، "احتمال بسیار زیادِ حمله" است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان، کشور انگلیس
[ یکشنبه 9 شهریور1393 ] [ 2:50 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اختلاف رهبران سیاسی خلیج فارس برای تشکیل جبهه متحد علیه داعش

 
 
خبرگزاری تسنیم: کشورهای خلیج فارس که برای مقابله با داعش کنار غرب ایستاده اند برای تشکیل جبهه متحد علیه شبه نظامیان داعش با چالش جدی روبرو هستند.

http://www.tasnimnews.com

۰۸/شهریور/۱۳۹۳ - ۱۳:۱۲

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، علت اصلی چالش کشورهای عربی خلیج فارس برای تشکیل جبهه واحد علیه داعش از یک سو اختلاف نظر بین رهبران سیاسی این کشورها و از سوی دیگر اختلاف کشورهای عربی با ایران است.

بر اساس این گزارش باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با اعزام جان کری به منطقه سعی کرده است تا حمایت منطقه ای را برای مقابله با داعش به دست آورد . پیشروی های داعش در عراق و سوریه موجب نگرانی شدید بین المللی شده است.اوباما روز پنج شنبه به این مساله اذعان کرده است که "ما هنوز راهبردی برای شکست دادن داعش نداریم".

سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان نیز طی هفته گذشته تلاش های سیاسی زیادی را برای مقابله با چالش ایجاد شده توسط داعش انجام داده است. وی به همراه همتایان اماراتی، مصری و قطری مذاکراتی را در خصوص اوضاع سوریه و ظهور ایدئولوژی افراطی تروریستی در منطقه انجام داده اند.

وزرای خارجه این کشورها بر سر لزوم همکاری جدی برای مقابله با این بحران ها و چالش ها به منظور تامین امنیت و ثبات در کشورهای عربی به توافق رسیده اند. وزیر خارجه عربستان همچنین میزبان حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران بوده است.

یک مقام رسمی ایرانی در این باره تاکید کرد: آنها در خصوص اوضاع عراق و ابزارهای لازم برای مقابله با افراطی گری و تروریسم گفتگو کرده اند. شاهزاده سعودالفیصل نیز به همراه وزیر کشور و اطلاعات عربستان نیز در آغاز سفر منطقه ای خود وارد قطر شده و سپس قصد دارد به بحرین و امارات نیز سفر کند.

عربستان سعودی و قطر در شش ماه گذشته با اختلاف نظرهای زیادی روبرو بوده اند. در اقدامی بی سابقه در بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ریاض، ابوظبی و منامه سفیران خود را از دوحه فراخوانده اند. علت اصلی این اقدام اعتراض کشورهای مذکور به دخالت قطر در امور داخلی این کشورها از طریق حمایت دوحه از اخوان المسلمین بوده است.

عبدالخالق عبدالله استاد علوم سیاسی در دانشگاه امارات در این باره تاکید کرد: قطر تلاش های خود را برای کاهش تنش با همسایگان افزایش داده است. قطر همه تلاش خود را برای جلب رضایت ریاض انجام داده است ولی عربستان هنوز راضی نشده است.

ولی فردریک وهری تحلیلگر سیاسی منطقه بر این باور است که امید چندانی برای اقدام نظامی مشترک کشورهای عربی علیه داعش وجود ندارد.
وی تاکید کرد: کشورهای عضو شورای همکای خلیج فارس ظرفیت لازم برای عملیات نظامی فوق العاده خارج از خلیج فارس را ندارند. و ادامه بی اعتمادی و تنش و اختلاف نظر بر سر فرماندهی نظامی عملیات ها مانع از این شده است که کشورهای عربی بتوانند ائتلاف نظامی واقعی تشکیل دهند.

ایران و عربستان نیز به عنوان رقبای جدی منطقه ای و دو قدرت بزرگ منطقه نیز بعید به نظر می رسد که همکاری معنادار و واقعی برای مقابله با تهدید مشترک خود یعنی داعش داشته باشند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور ایران، کشور عربستان، کشور قطر، کشور کویت، کشور امارات
[ شنبه 8 شهریور1393 ] [ 14:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فهرست توان نظامی  10 ارتش عربی در سال 2014

http://www.shafaqna.com/persian/

پنجشنبه, 06 شهریور 1393 ساعت 00:41

شفقنا - سایت globalfirepower که ویژه مسائل نظامی مرتبط با ارتش های جهان است، فهرستی از 10 ارتش نیرومند عربی و جایگاه آن ها در میان ارتش های جهان را منتشر کرده است. برپایه آن چه در این فهرست آمده، نیرومندترین 10 ارتش عربی عبارتند از:
1- مصر
ارتش مصر، نیرومندترین ارتش عربی است که در میان ارتش های جهان رتبه 13 را دارد.
آمار شهروندان مصر: 83 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 468 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 479 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 35 میلیون نفر.
شمار تانک: 4487
شمار زره پوش ها: 9646
شمار هواپیماهای نظامی: 863
شمار هلیکوپترها: 200
شمار شناورها: 221
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیردریایی ها: 4
بودجه دفاعی: 4.4 میلیارد دلار

2- پادشاهی سعودی:
دومین ارتش نیرومند عربی را دارا است که در میان ارتش های جهان، دارای رتبه 25 است.
آمار شهروندان سعودی: 28 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 233 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 25هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 13 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1909
شمار زره پوش ها: 4890
شمار هواپیماهای نظامی: 977
شمار هلیکوپترها: 368
شمار شناورها: 23
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه نظامی: 56 میلیارد دلار

3- سوریه:
ارتش سوریه سومین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 26 را دارد.
آمار شهروندان سوریه: 20.8 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 304 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 450هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 9.93 میلیون نفر
شمار تانک ها: 4150
شمار زره پوش ها: 7940
شمار هواپیماهای نظامی: 695
شمار هلیکوپترها: 176
شمار شناورها: 41
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.8 میلیارد دلار

4- الجزایر:
ارتش الجزایر چهارمین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 31 را دارد.
آمار شهروندان این کشور: 37.3 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 127 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 150 هزار نفر
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 18 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1050
شمار زره پوش ها: 1800
شمار هواپیماهای نظامی: 409
شمار هلیکوپترها: 136
شمار شناورها: 29
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: 3
بودجه دفاعی: 10 میلیارد دلار


5- امارات متحده عربی:
ارتش امارات متحده عربی پنجمین ارتش نیرومند عربی است که در میان ارتش های جهان، رتبه 42 را دارد.
آمار شهروندان این کشور: 7.8 میلیوننفر
شمار نیروهای ارتش: 65 هزار نفر
شمار نیروهای ذخیره: ندارد
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 3 میلیون نفر (از بالاترین آمارها در جهان)
شمار تانک ها: 545
شمار زره پوش ها: 1540
شمار هواپیماهای نظامی: 457
شمار هلیکوپترها: 140
شمار شناورها: 70
شمار ناوهای هواپیما برد: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 15.2 میلیارد دلار

6- یمن:
ارتش یمن با وجود نا آرامی هایی که این کشور شاهد آن است، در رده ششمین ارتش نیرومند عربی ایستاده است. این ارتش در میان ارتش های جهان، رتبه 45 را دارد.
آمار شهروندان یمن: 24.7 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 401 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 450هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 8.1 میلیون نفر
شمار تانک ها: 106
شمار زره پوش ها: 600
شمار هواپیماهای نظامی: 600
شمار هلیکوپترها: 94
شمار شناورها: 33
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.2 میلیارد دلار


7- اردن:
ارتش اردن هفتمین ارتش نیرومند عربی است که رتبه 67 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان اردن: 5.6 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 100 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 65 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 2.8 میلیون نفر
شمار تانک ها: 1048
شمار زره پوش ها: 2881
شمار هواپیماهای نظامی: 324
شمار هلیکوپترها: 118
شمار شناورها: 39
شمار ناوهای هواپیما برد: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 1.3 میلیارد دلار

8- ارتش عراق:
ارتش عراق که زمانی نیرومندترین ارتش عربی بود که در ردیف پنجم ارتش های نیرومند جهان قرار داشت، اکنون هشتیمن ارتش نیرومند عربی است که رتبه 68 را در میان ارتش های جهان به خود اختصاص داده است.
آمار شهروندان: 32 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 276 هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 342 هزار نفر
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 13 میلیون نفر
شمار تانک ها: 396
شمار زره پوش ها: 2643
شمار هواپیماهای نظامی: 278
شمار هلیکوپترها: 129
شمار شناورها: 88
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 5.5 میلیارد دلار

9- عمان:
ارتش عمان که نهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 69 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان عمان: 3.1 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 62هزار نظامی
شمار نیروهای ذخیره: 20 هزار نظامی
شمار افرادی که آمادگی های لازم برای خدمت را دارند: 1.4 میلیون نفر
شمار تانک ها: 215
شمار زره پوش ها: 1040
شمار هواپیماهای نظامی: 101
شمار هلیکوپترها: 42
شمار شناورها: 8
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه نظامی: 6.7 میلیارد دلار

10- کویت:
ارتش کویت که دهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 74 را در میان ارتش های جهان دارد.
آمار شهروندان کویت: 2.8 میلیون نفر
شمار نیروهای ارتش: 14.5 هزار نفر
شمار نیروهای ذخیره: ندارد
شمار افرادی که آمادگی های لازم را برای خدمت دارند: 1.3 میلیون نفر
شمار تانک ها: 368
شمار زره پوش ها: 932
شمار هواپیماهای نظامی: 108
شمار هلیکوپترها: 44
شمار شناورها: 44
شمار ناوهای هواپیما بر: ندارد
شمار زیر دریایی ها: ندارد
بودجه دفاعی: 5.1 میلیون دلار

منبع :العربیه


ملاحظه:برخی از آمار و اطلاعات مندرج در این گزارش ممکن است به علت ترجمه ، تایپ و ... صحیح نباشد و با آمار کنونی سایت  http://www.globalfirepower.com  تفاوت دارد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور اردن، کشور عراق، کشور عربستان، کشور کویت، کشور امارات، کشور عمان، کشور مصر
[ پنجشنبه 6 شهریور1393 ] [ 9:39 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان:

با ایران درباره سوریه و عراق گفت‌‌وگو می‌کنیم

تقوا ایران عربستان  
 
۰۴/شهریور/۱۳۹۳ - ۰۴:۰۷
خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان درباره سفر معاون وزیر خارجه ایران به آن کشور گفت‌وگوی تهران و ریاض را با توجه به نقش دو کشور در منطقه مهم دانسته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالله العسکر»، رئیس کمیته امور خارجی شورا در عربستان در واکنش به سفر امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران به ریاض، گفت‌وگوی بین دو کشور را با توجه به نقش منطقه‌ای آنها مهم دانسته است، اما گفته عربستان با ایران به صراحت درباره «دخالت‌های این کشور در عراق و سوریه» سخن خواهد گفت.

به گزارش پایگاه خبری عرب‌نیوز، عبدالله العسکر گفت: «برای ایران و عربستان گفت‌وگو بسیار مهم است، چون هر دوی آنها در منطقه نقش دارند، اما ما مجبوریم با آنها به صراحت درباره مسائلمان پیرامون دخالت‌های آنها درباره عراق و سوریه سخن بگوییم.»

این اظهارات آقای العسکر در حالی صورت گرفته که منابع امنیتی اردن روز دوشنبه گزارش دادند رژیم اسرائیل از عربستان سعودی برای ارسال یک فروند پهپاد جاسوسی به ایران کمک گرفته است. برخی گزارش‌ها هم مدعی هستند سفر آقای امیر عبداللهیان به ریاض برای گفت‌وگو در همین باره است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 8:10 ] [ ابراهیمی ] [ ]

درخواست دار الافتاء مصر از رسانه های جهان اسلام:

از عنوان «دولت اسلامی» برای گروه تروریستی «داعش» استفاده نکنید

بالاترین نهاد اسلامی مصر از رسانه های خارجی خواست که از عبارت "دولت اسلامی" برای گروه تروریستی داعش استفاده نکنند.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ دارالافتاء مصر به عنوان بالاترین مرجع مذهبی مسلمانان مصر که تحت نظر مفتی اعظم این کشور، از رسانه های خارجی خواست که عبارت "دولت اسلامی" را در اشاره به گروه تروریستی "داعش" استفاده نکنند.

«ابراهیم نجم» مشاور مفتی اعظم مصر و سخنگوی رسمی این نهاد اسلامی، ضمن اعلام این مطلب از تصمیم مذکور به عنوان بخشی از تلاش برای حفظ وجهه دین مبین اسلام یاد کرد.

نجم همچنین اعلام کرد که این کارزار اینترنتی و رسانه ای بر اساس اجماع نظر دانشمندان و علمای اسلامی سراسر جهان درباره این گروه و ادعاهای آن ها بنا شده است.

حملات خشونت آمیز داعش از جمله تیرباران غیرنظامیان، تخریب اماکن مقدس شیعیان، هدف قرار دادن اقلیت های مذهبی و اعدام های بدون محاکمه، خشم و انزجار آزادی خواهان جهان از جمله مسلمانان را برانگیخته است.

«شوقی علام» مفتی مصر نیز پیش از این، از داعش به عنوان مهم ترین خطر پیش روی اسلام یاد و اعلام کرده بود که تروریست های داعش تمامی اصول و قوانین اسلام را زیر پا گذاشته اند.

«عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر نیز روز یکشنبه در جمع سردبیران روزنامه های این کشور اقدامات گروه افراط گرای داعش را توطئه ای در جهت تضعیف اعتقاد به اسلام دانست.

علاوه بر مفتی اعظم مصر، شیخ عبدالعزیز الشیخ مفتی اعظم عربستان نیز گروه تروریستی داعش را دشمن شماره یک اسلام نامیده است.

سازمان همکاری اسلامی به عنوان بزرگ ترین بلوک ملت های اسلامی روز شنبه گذشته اعلام کرد که اقدامات گروهک تروریستی داعش از جمله کشتن خبرنگار آمریکایی و حمله به اقلیت های مذهبی هیچ گونه ارتباطی با ارزش های اسلام ندارد.


موضوعات مرتبط: سازمان همکاری اسلامی، گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان، کشور مصر
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 8:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]
مقام‌های امنیتی اردن:

عربستان به ارسال پهپاد اسرائیلی به ایران کمک کرد

پهپاد ساقط شده اسرائیلی  
 
خبرگزاری تسنیم: مقام‌های امنیتی اردن کمک عربستان سعودی به ارسال پهپاد اسرائیلی به ایران را تأیید کرده‌اند.

http://www.tasnimnews.com/

۰۴/شهریور/۱۳۹۳ - ۰۳:۰۳

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مقام‌های امنیتی اردن می‌گویند عربستان سعودی به رژیم صهیونیستی برای ارسال یک فروند پهپاد جاسوسی به ایران کمک کرده‌اند. بنا به گزارش پایگاه خبری «ورلد نت دیلی»، این مقام‌های امنیتی جزئیات بیشتری درباره کمک‌های عربستان بیان نکرده‌اند، اما ورلد نت‌دیلی می‌نویسد، کمک عربستان احتمالاً در اختیار قرار دادن یکی از پایگاه‌های هوایی‌اش بوده است.

بنا بر این گزارش، مقام‌های امنیتی اردن ساقط شدن این هواپیما توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نزدیکی تأسیسات غنی‌سازی نطنز تأیید کرده‌اند.

پایگاه ورلد نت دیلی اولین پایگاه خبری بود که در نوامبر سال ۲۰۱۳  از سفر چند ماهه هیئتی از اسرائیل به عربستان  برای بررسی امکان استفاده از پایگاه‌های این کشور برای حمله به ایران خبر داده بود.

روز دوشنبه یعنی یک روز پس از سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین در اطراف شهر نطنز، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مبدا پرواز این پهپاد را «یکی از کشورهای منطقه» اعلام کرده اما به نام آن کشور اشاره‌ای نکرده بود.امیر علی حاجی زاده، روز دوشنبه، نوع این پهپاد را «هرمس» و برد پرواز آن را تا شعاع ۸۰۰ کیلومتری اعلام کرد که با یکبار سوختگیری تا ۱۶۰۰ کیلومتر هم قادر به پرواز است. همین برد عملیاتی پهپاد باعث شد تا احتمال اینکه مبدأ پرواز پهپاد مورد نظر، سرزمین‌های اشغالی فلسطین باشد، رد شود.سپاه پاسداران ایران، روز یکشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای از هدف قراردادن یک پهپاد اسرائیلی در حومه نطنز خبر داده بود.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، رژیم اسرائیل، کشور اردن، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 7:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

روسیه و عربستان؛ همپیمانان تازه در خلیج فارس

یوری بارمین طی یادداشتی در راشا دایرکت به بررسی روابط کنونی میان فدراسیون روسیه و عربستان سعودی پرداخته است. وی معتقد در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است.

http://www.iras.ir/

يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۰

نوشته: یوری بارمین؛
برگردان: لیلا ساداتی، عضو شورای نویسندگان ایراس؛ 
منبع: راشا دایرکت

ایراس؛ در هفته های اخیر شاهد افزایش خشونت در خاورمیانه و پیشروی گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش (ISIS) در عراق و گرفتن بدون زحمت مناطق بزرگی از قلمرو این کشور بوده ایم. بی ثباتی فزاینده در منطقه موجب رخ دادن تحولات عظیمی در درون اتحادهای سیاسی شده است. در حالی که کاخ سفید به فرستادن نیروی نظامی به مقصد بغداد می اندیشد، وزیر امور خارجۀ روسیه سرگئی لاوروف از عربستان سعودی که متحد قدیمی ایالات متحده در منطقه و یکی از ذینفعان کلیدی در بحران عراق است، دیدار می کند. 
روسیه در پی اجرای نقشی بزرگ تر در خاورمیانه بوده است، اما عدم توانایی مسکو در موفقیت در خلیج فارس، یعنی کلید تأثیرگذاری بر خاورمیانه، بارها مانع از این شده که بتواند جانشین ایالات متحده که شریکی قابل اعتماد برای قدرت های منطقه است، گردد. برخلاف این پیش زمینه، دیدار لاوروف از عربستان سعودی این فرصت را برای مسکو فراهم کرده است که به کشورهای حوزۀ خلیج فارس ثابت کند که در حقیقت این کرملین است که این روزها در سوریۀ بحران زده و ایران نافرمان دارای نفوذ و تأثیرگذاری می باشد و نه کاخ سفید. 

► روسیه و عربستان سعودی: تحول در روابط سرد
 
در دهۀ گذشته، روابط میان روسیه و عربستان سعودی، در بهترین حالت روابط سردی بوده است. دشمنی میان مسکو و ریاض تحت تأثیراختلافات شدید در مورد مسئولیت کرملین در جنبش جدایی طلبان چچن در اوایل دهۀ ۲۰۰۰ و نقش اتهامات ریاض در آن، دیکته می شد. با این حال، اکنون بزرگ ترین تفاوت میان این دو در موضع آنها نسبت به جنگ داخلی سوریه و برنامۀ هسته ای ایران است. 
عربستان سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) (GCC) دائم پشتیبانی بی قید و شرط روسیه از دمشق و تهران را مورد انتقاد قرار داده اند. با این وجود روابط روسیه ـ عربستان از فوریۀ ۲۰۱۴، یعنی هنگامی که وزیر امور خارجه، شاهزاده سعود الفیصل حاکمیت بر سیاست عربستان سعودی را در قبال سوریه، از شاهزاده بندار بن سلطان (رئیس اطلاعات سعودی از اپوزیسیون سوریه که پشتیبانی مالی می کرد، گرفت تغییر کرد
از لحاظ ژئواستراتژیک این بدین معناست که عربستان سعودی در حال بازنگری در اتحاد پریشان خود با ایالات متحده و امیدواری به یک سیاست دقیق نسبت به سوریه در یک تصمیم به موقع نسبت به بحران کنونی عراق و اتهامات وارده به سعودی مبنی بر اینکه پشتیبانی مالی سعودی موجب افتادن سوریه به دست ISIS است، برآمده است. 
این تصمیم ریاض با تب و تاب دیدار میان مقامات ارشد روس و مقامات سعودی همراه شد که پیشتر در ماه ژوئن در سوچی میان رئیس جمهور روسیه ولادمیر پوتین و وزیر امور خارجه سعود الفیصل انجام شد. با این پیش زمینه، دیدار لاوروف از جده که یکی از شهرهای اصلی و پر رفت و آمد عربستان است، فصل جدیدی از روابط دوجانبه و احتمالاً تحول بزرگی در اتحادهای منطقه ای را می گشاید. 

► عراق و سوریه: نقاط عطف 

در جده، لاوروف و همتای سعودی او طیفی از موضوعات از تقویت مناسبات اقتصادی گرفته تا بهبود همکاری هسته ای را مورد بحث قرار دادند، اما نقطۀ عطف این صحبت ها مسئلۀ بی ثباتی عراق و جنگ داخلی سوریه بود. این دو موضوع بهم مرتبط بوده و بدون شک یافتن راه حل آنها نیز مستلزم فعالیت گسترده در هر دو سوی مرزهای این دو کشور می باشد. با این حال روسیه و عربستان سعودی در مورد موضوعات محوری که از حوادث سوریه و عراق ناشی می شود، نظرات متفاوتی داشتند.
 در حالی که لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که روسیه و عربستان سعودی عقیدۀ یکسانی دارند، "و اینکه اکنون تروریسم مشکل اصلی است و همه تلاش ها می بایست بر جلوگیری از تسلط یافتن تروریست ها بر منطقه متمرکز شود"، ریاض به تقسیمات فرقه ای به عنوان نیروی انگیزشی در پس تعارضات عراق و سوریه می نگرد. برای ریاض فاکتور شیعه در هر دوی این کشورها دلیل بر دخالت احتمالی ایران می باشد. عربستان سعودی به صراحت بحران فرقه ای اخیر عراق و سیاست های انحصاری که برای مدت ۸ سال از سوی دولت شیعی نخست وزیر مالکی به اجرا درآمده را مقصر دانسته است. در سوریه، سعودی ها به علوی ها که یک اقلیت شیعی منشعب شده از رهبر سوریه بشار اسد می باشند، به عنوان دست نشاندۀ ایران می نگرند.
 در این دیدار هر دو طرف موافق بودند که حفظ تمامیت ارضی هر دو کشور عراق و سوریه محور اصلی ثبات در سراسر خاورمیانه است. لاوروف گفت: "اجتناب از موج جدیدی از تجزیه در میان کشورهای منطقه حیاتی است. چنین خطری همچنان باقی است و حتی اخیراً به دلیل اعمال انجام شده توسط شبه نظامیان موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در حال افزایش می باشد". 
تجزیۀ احتمالی سوریه و عراق ممکن است در امتداد خطوط فرقه ای رخ دهد که ممکن است منجر به تشکیل دولت های جداگانۀ شیعه، کرد و سنی تحت سلطۀ افراط گرایان ISIS گردد. این مسئله می تواند سابقه ای خطرناک ایجاد کند که بویژه ممکن است موجب افرایش ناآرامی های فرقه ای در عربستان سعودی شود، زیرا ترکیب قومی آن همگن نیست. 
در ۲۰ ژوئن، رئیس جمهور پوتین با نخست وزیر عراق مالکی گفتگو کرد و پشتیبانی خود را از دولت عراق و اقدامات آن علیه ISIS اعلام داشت. مالکی به عنوان نخست وزیری که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است، توسط ایران و ایالات متحده نیز پشتیبانی می شود. این سه کشور از اقدامات نظامی او علیه ISIS پشتیبانی می کنند و این همان نقطه ای است که اختلاف با عربستان سعودی بالا گرفته است. چنین ترتیباتی برای ریاض نامطلوب است و به آن به عنوان پتانسیلی برای مصالحه در شکل گیری دولت واحدی که بتواند تمامی فرقه های محلی را نمایندگی کند، نگاه می کند. 

► آیا روسیه کلید ورود به خلیج پارس را یافته است؟
 
دیدار لاوروف از جده از این جهت که در پایان رمضان اتفاق افتاد، دیداری نمادین بود که به روشنی جایگاه یک بازیگر منطقه ای مهم را به روسیه می دهد و آن را به موضع یک میانجی ارتقا می دهد. مسکو به عنوان یک واسطه می تواند روابط خوب خود را با ایران و بنابراین با شیعیان عراق برای تأثیر گذاشتن بر آنها جهت جانشینی نخست وزیر کنونی با ایاد علوی که میانه رو تر است، اعمال نماید. کرملین به نوبۀ خود نباید این اتحاد در حال ظهور خود با ریاض را به اشتباه به عنوان پایان هژمونی دیپلماتیک ایالات متحده در منطقه بپندارد.
 در دیدار جده، طرفین به توافق عمدۀ دیگری نیز دست یافتند که به نظر می رسد توسط رسانه ها نادیده گرفته شده است. لاوروف و فیصل تأکید کردند که برای تسهیل انتقال صلح آمیز قدرت در سوریه، نیاز به بازگشت به توافق ژنو ۱ می باشد. 
انتخاب مجدد اسد برای یک دورۀ دیگر ریاست جمهوری، در اصل بدین معناست که او در سوریه در قدرت باقی خواهد ماند. همزمان با جانشینی شاهزاده بندر در فوریه که طرفدار تسلیح شورشیان بود، این به معنای این است که ریاض پذیرفته که سیاست هایش برای بیرون راندن اسد کارساز نبوده است. این تصمیم ممکن است به این صورت تفسیر شود که سعودی اکنون رئیس جمهور سوریه را یک بازیگر کلیدی در حذف ISIS و ابقای ثبات منطقه ای می بیند. نقطۀ ارتباط بودن میان ریاض و دمشق، فرصت دیگری را برای دستیابی به اهداف سیاسی در خاورمیانه در اختیار روسیه قرار می دهد و اتحاد طولانی مدتی را با کشورهای حوزۀ خلیج شکل می دهد.


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، فدراسیون روسیه، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 7:13 ] [ ابراهیمی ] [ ]

محاکمه شیخ نمر برای عربستانی‌ها چه پیامی دارد؟

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 3 شهریور 1393 - 18:19:39
ریاض، العالم - برادر روحانی برجسته عربستانی با تاکید بر این که ایشان(شیخ نمر) بخشی از جنبش اصلاح‌طلبانه مردم این کشور است، گفت: دولت سعودی با محاکمه وی می‌خواهد مردم را بترساند تا از مطالبه اصلاحات دست بردارند.

محمد باقر النمر برادر آیت الله شیخ نمر النمر، امروز دوشنبه در گفت و گو با شبکه العالم اظهار داشت: دیروز جلسه محاکمه شیخ نمر برگزار شد و قرار بود افرادی که در روز هشتم ژوئیه 2012 در یک رویارویی مسلحانه برادرم را دستگیر کرده بودند، در دادگاه حضور یافته و در برابر قاضی و خود شیخ النمر به شرح ماجرا بپردازند، اما وقتی در دادگاه حاضر شدیم از این گروه خبری نبود.

محمد النمر افزود: قاضی توضیحات قانع کننده ای برای عدم حضور گروه بازداشت کننده شیخ نمر ارائه نکرد و به گفتن این جمله اکتفا کرد که "حضور این گروه در دادگاه غیر ممکن است".

وی خاطرنشان کرد که شیخ نمر بخشی از جنبش اصلاح طلبانه مردم عربستان است که خواستار رسیدن به حقوق حقه خود و انجام اصلاحات در این کشورند و می خواهند تبعیض قومیتی در حق شیعیان ساکن عربستان مخصوصا در منطقه شرقی این کشور پایان یابد و این موضوعی است که خوشایند حکومت نیست.

برادر شیخ النمر تاکید کرد: مقامات دولت عربستان تلاش می کند با محاکمه ایشان، به مردم این پیام را برساند که باید دست از مطالبه اصلاحات بردارند.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ سه شنبه 4 شهریور1393 ] [ 6:16 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب