اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

برای مشاهده در اندازه بزرگتر؛اینجا را کلیک کنید.

نسیم  عربستان از بامداد ششم فروردین، پس از شکست تمام طرح‌ها و سیاست‌هایش در یمن، به گزینه نظامی روی آورد و با کمک برخی کشورها که از نظر مالی نیازمند این کشور هستند، مناطق مختلف یمن را آماج حملات هوایی خود قرار داد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان، کشور یمن
[ دوشنبه ۱۰ فروردین۱۳۹۴ ] [ 22:34 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نسیم  حملات هوایی کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان در یمن از ساعات اولیه پنجشنبه آغاز شده و مقامات سعودی از کمک و حمایت سایر کشورها، به خصوص نیروی دریایی مصر قدردانی کرده اند.


موضوعات مرتبط: جنبش انصارالله(یمن)، کشور عربستان، کشور یمن
[ یکشنبه ۹ فروردین۱۳۹۴ ] [ 0:0 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تحولات یمن در گفت وگوی شفقنا با دکتر موسوی نژاد:

 عملیات عربستان در یمن محدود خواهد بود

حمله نظامی به یمن نوعی چانه زنی سیاسی است

تحولات یمن در گفت وگوی شفقنا با دکتر موسوی نژاد: حمله نظامی به یمن نوعی چانه زنی سیاسی است/ عملیات عربستان در یمن محدود خواهد بود

شفقنا- تحلیلگر مسائل یمن، حمله نظامی عربستان به یمن را نوعی چانه زنی سیاسی به منظور اجبار گروه انصارالله به پذیرش مذاکرات در ریاض دانست و گفت: آنچه امروز در یمن اتفاق افتاده نوعی انتحار در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی است که قطعا به نفع عربستان و همپیمانان او تمام نخواهد شد.

شفقنا

جمعه, 07 فروردین 1394 ساعت 10:41

موسوی نژاد، کارشناس و تحلیلگر مسائل یمن در گفت وگو با شفقنا با اشاره به تحولات چندروز اخیر یمن، آن را دارای سابقه ای چند دهه ای دانست و اظهار کرد: تحولات یمن بدون درک و تبیین درست از وضعیت گذشته تحولات این کشور و آنچه که امروز بعد از حمله ائتلاف کشورهای عربی شاهد آن هستیم، قابل فهم نیست.

او تصریح کرد: عربستان عمق استراتژیک خود را در یمن جستجو می کند و به شدت نسبت به تحولات یمن حساس اشت اما آنچه اهمیت دارد اوج استیصال کشورهای مرتجع منطقه در برخورد با خواسته تغییرات اساسی در یمن و مطالبات مردم از سال 2010 به این سو می باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: اگر تحولات یمن را از شهریورماه دنبال کنیم شاهد تسریع تحولات در این کشور با توجه به همراهی مردم با جنبش انصارالله و این تحولات هستیم گرچه در شهرها سعی شد حوثی ها بدنه اصلی تحولات باشند اما کارشناسان اذعان دارند مقاومت مردمی برابر این تحولات صورت نگرفت.

او با اشاره به هزینه کشورهای مرتجع منطقه روی مردم یمن و سعی در همراه ساختن آنها با خود گفت: این کشورها تنها امیدشان این بود که بخشهای از مردم یمن را برابر جنبش انصارالله سازماندهی کرده و آنها را به صحنه بیاورند و در این زمینه سرمایه گذاری های کلانی به ویژه در زمینه تبلیغات کردند به گونه ای که دستگاههای تبلیغاتی کشورهای عربی از تظاهرات مردم استانهای جنوبی یمن در شهرهایی چون عدن صحبت کردند که البته واقعیت نداشت.

فرار مخفیانه عبد ربه منصورهادی به عدن طرحی توطئه آمیز بود

موسوی نژاد اذعان کرد: مناطق شمالی یمن که از سال 2010 تکلیف آن روشن شده بود و مردم در شهرهایی چون حجّه، الجوف و صنعا از جنبش حوثی ها استقبال کردند و علیرغم اختلافات بین استانهای جنوبی و حوثی ها و مناطق شمالی، مردم این مناطق از آنچه در یمن بود خسته شده بودند و دنبال طرح نویی بودند که این طرح نو را کمیته های مردمی و جنبش انصارالله مطرح کردند.

او ادامه داد: انصارالله مدیریت جدیدی را پیشنهاد کردند و بنابراین مردم جنوبی تر که مایل به انجام این تغییرات بودند هیچ مقاومت جدی برابر تحولات کشور نکردند.

این کارشناس مسائل یمن با اشاره به نزدیک شدن کمیته های مردمی به شهر عدن از یک سو و سرمایه گذاری کشورهای منطقه روی این شهر به عنوان مرکزی برای فعالیتهای خود گفت: در هفته های اخیر شاهد بودیم که بسیاری از کشورهای عربی و در راس آنها قطر، عربستان و کویت بسیاری از سفارتخانه های خود را به شهر عدن منتقل کردند و حتی گفتگوهایی با عبد ربه منصور الهادی به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور داشتند در حالیکه او رسما استعفای خود را اعلام کرده بود.

او فرار مخفیانه عبد ربه منصورهادی به عدن را طرحی توطئه آمیز خواند که کشورهای عربی به دنبال حمایت متوهّمانه از عبدربه منصور و بازگشت وی به قدرت بودند در حالیکه چنین ظرفیتی در این شهر وجود نداشت و مردم تغییرات جدی تری را خواهان بودند.

موسوی نژاد در ادامه عنوان کرد: حلقه استیصال کشورهای منطقه برابر یمن بعد از حوادث تروریستی جمعه گذشته و تحرّک نیروهای افراطی وابسته به القاعده  کلید خورد که انصارالله برای استان لحج نیرو اعزام کرد و مردم این منطقه مقاومت جدی برابر این گروه نکردند و حتی چندروز پیش شاهد سقوط چند پایگاه نظامی و فرودگاه به دست نیروهای مردمی بودیم.

اتفاقات یمن نوعی انتحار در ابعاد مختلف از سوی عربستان است

او با اشاره به حمایت کشورهای منطقه از اقدام عربستان و حتی اعلام ترکیه مبنی بر پیوستن این کشور به ائتلاف نظامی علیه یمن یادآور شد: باید در نظر داشت که ترکیه نقش مخرّبی در کشورهای سوریه و عراق داشته و حمایتهای غیرمنطقی این کشور را به خاطر داریم لذا معتقدم آنچه امروز در یمن اتفاق افتاده نوعی انتحار در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی است که قطعا به نفع عربستان و همپیمانان او تمام نخواهد شد.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: مردم یمن خاطرات بدی از مداخلات عربستان دارند و علیرغم اینکه کشورهای مرتجع منطقه و همپیمانان او از ایران به عنوان مداخله گر خارجی در امور یمن یاد می کنند در حالیکه مداخله ای نداشته است اما مردم یمن کشتار حجّاج یمنی توسط آل سعود را فراموش نمی کنند و حتی عربستان را عامل اصلی عقب افتادگی اقتصادی یمن می دانند.

او با اشاره به ویژگی های مردم یمن و این مساله که یمن خطر بالقوّه ای برای عربستان محسوب می شود، عنوان داشت: یمن مستقل قطعا خطر بزرگی برای عربستان خواهد بود به ویژه آنکه یمنی ها مردمی سلحشور بوده و نسبت به عربستان دید منفی دارند و لذا غرور و نخوت عربی آنها سبب اتحادشان برابر عربستان خواهد شد.

موسوی نژاد در مورد نتیجه حملات عربستان به یمن گفت: گرچه ضرباتی که عربستان و همپیمانانش به یمن وارد می کنند منجر به کشته شدن تعدادی از مردم این کشور خواهد شد اما همانند سایر کشورهای منطقه فشار زیادی را بر آنها تحمیل نخواهد کرد و افکار عمومی این کشور را به هم نمی ریزد اما در مقابل اگر موشکی به عربستان اصابت کند شاهد مهاجرت خیل عظیم مردم آن مناطق خواهیم بود همانند آنچه که در جنگ ششم انصارالله با ارتش عربستان و یمن بودیم.

ورود عربستان به یمن به معنای گرفتار شدن آل سعود در باتلاق یمن خواهد بود

او با بیان اینکه تنها راه حیثیتی آل سعود انجام عملیات محدود در این کشور است، گفت: ورود عربستان به یمن به معنای گرفتار شدن آل سعود در باتلاق یمن خواهد بود گرچه همراهی کشورهای منطقه با عربستان ممکن است دلگرمی برای این کشور باشد اما تا وقتی مردم یمن پشت یکدیگر باشند شاهد موفقیت عربستان نخواهیم بود و اگر این روند ادامه پیدا کند قطعا روند فرسایشی برای آل سعود و هم پیمانانش خواهد بود و آنها هستند که متضرر می شوند.

استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به خصوصیات جغرافیایی یمن به ویژه تنگه باب المندب به عنوان شاهرگ اقتصادی جهان بیان کرد: این تنگه برای آمریکا و غرب از اهمیت بالایی برخوردار است و ناامن شدن آن در حقیقت ناامنی اقتصاد جهان خواهد بود لذا حملات عربستان نوعی فشار سیاسی بر انصارالله و امتیاز گرفتن از این گروه و اجبار آنها به انجام مذاکرات است با توجه به اینکه انصارالله مذاکرات در ریاض را رد کرده و حاضر به نشستن در پای میز مذاکرات در ریاض نشد.

او تحولات کنونی یمن را تغییردهنده ندانست و گفت: تنها هدف عربستان و همپیمانان او ترمیم برگه های سوخته و امتیازگرفتن از گروه انصارالله جهت مذاکره طبق خواسته عربستان است.

موسوی نژاد در مورد احتمال حمله انصارالله و کمیته های مردمی یمن به عربستان گفت: کمیته نیروهای مردمی قدرت مانور زیادی در مرزهای طولانی با عربستان دارند و لذا عربستان از این نظر آسیب پذیر است از سوی دیگر انصارالله دنبال تجاوز به کشور دیگری نیست گرچه با عربستان اختلافات مرزی دارد و حتی معتقدند نجران بخشی از یمن است.

ورود انصارالله به خاک عربستان صرفا عملیات ایذایی است

او عربستان را دارای ارتش منظم و جنبش انصارالله را دارای ارتش نامنظم و بهره گیری از شیوه های پارتیزانی در جنگ های خود دانست و افزود: تجربه و برخوردهای قبلی به ویژه جنگ ششم که ارتش یمن و عربستان به طور مشترک با انصارالله داشتند، نشان داد که عربستان در برخورد با ارتش نامنظم آسیب پذیر است لذا ورود انصارالله به خاک عربستان صرفا عملیات ایذایی است.

این کارشناس تحولات یمن با تاکید بر محدود بودن عملیات نظامی عربستان در یمن بیان داشت: آنها مجبور خواهد بود گروه انصارالله را بپذیرند و به مذاکره روی بیاورند گرچه انصارالله اصل گفتگو با طرفهای یمنی را پذیرفته و خواستار ائتلاف فراگیر با حضور همه نیروهای یمنی هستند.

او در عین حال عنوان کرد: حمله نظامی به یمن را می توان نوعی چانه زنی سیاسی مخالفان انصارالله دانست که در پی آن کمیته های مردمی را به گفتگو در ریاض مجبور کنند اما اینکه چه اتفاقی می افتد بستگی به تصمیمات کمیته های مردمی و جنبش انصارالله دارد که اگر بخواهند می توانند با ادامه دادن به مقاومت برابر حملات، عربستان و کشورهای مرتجع منطقه را در موضع سخت تر از دیروز و امروز قرار دهند اما به نظر نمی رسد انصارلله به دنبال ماجراجویی بیشتر در منطقه باشد چون هدف اول این جنبش خروج یمن از وضعیت فعلی است.

موسوی نژاد در خصوص بسته شدن 7 فرودگاه عربستان و خالی شدن روستاهای هم مرز با یمن گفت: این اقدام پیشگیرانه توسط نیروهای آل سعود انجام شده و پیش بینی قبلی جهت کاسته شدن فشار ناشی از حرکات انصارالله است چون در جنگ 2010 شاهد موج عظیم مهاجرت مردم عربستان بودیم که اوضاع این کشور را به هم ریخت و لذا با خالی کردن روستاها از جمعیت خواسته اند از موج مهاجرت و تبعات ضربات بکاهند.

او ادامه داد: در صورتی که حملات هوایی و حتی دریایی عربستان به یمن ادامه یابد با توجه به اینکه بندر حدیده تنها بندر در اختیار جنبش انصارالله است؛ حوثی ها هم متقابلا دست به عملیات زمینی زده و آن را تا داخل عربستان گسترش خواهند داد و پاسگاههای مرزی و مناطق استراتژیک در عربستان، هدف مشروع و تغییردهنده برای انها محسوب خواهد شد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان، کشور یمن
[ شنبه ۸ فروردین۱۳۹۴ ] [ 1:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]
روزنامه صهیونیستی فاش کرد:

ملاقات رئیس "موساد" با همتای خود در ریاض !

یک روزنامه نزدیک به نخست وزیر رژیم صهیونیستی از ملاقات رئیس "موساد" با همتای خود در عربستان سعودی خبر داد.

العالم

یک شنبه 24 اسفند 1393 - 13:19:31

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سایت خبری "رأی الیوم" روز یکشنبه به نقل از روزنامه "یسرائیل هایوم" تأکید کرد، "تامیر باردو" دسامبر 2014 در سفری به عربستان سعودی با همتای سعودی خود در ریاض ملاقات کرد.
این روزنامه با اشاره به تمایل نمایندگان دولت سعودی برای فروش نفت به "تل آویو"، تأکید کرد که احتمالا عربستان سعودی به زودی برای رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین نفت صادر کند .
این روزنامه به نقل از "علی النعیمی" وزیر نفت عربستان سعودی نوشت، عربستان سعودی آماده است به هر طرفی در دنیا نفت بفروشد، و بعید نیست که "اسرائیل" نیز در فهرست مشتری‌های نفت عربستان قرار بگیرد.
"یسرائیل هایوم" به نقل از علی النعیمی خاطرنشان کرد: بیشتر کشورهای عربی، اسرائیل را به رسمیت می شناسند، و مانعی در زمینه همکاری تجاری با این رژیم وجود ندارد.
یسرائیل هایوم تأکید کرد: همکاری عربستان و اسرائیل که برای سال های طولانی به صورت مخفیانه ادامه داشت، اکنون درحال آشکار شدن است. در همین راستا پروفسور "یهشوع تتیالباوم" پژوهشگر مرکز "بگین سادات" گفت، درصورتیکه اسرائیل تصمیم بگیرد تأسیسات هسته‌ای ایران را هدف قرار دهد، تلاقی منافع عربستان و اسرائیل می تواند موجب ارائه کمک های مهمی به اسرائیل شود.
تتیالباوم خاطرنشان کرد، بر اساس پژوهشی که از سوی این مرکز انجام شده است، عربستان سعودی ممکن است به جنگنده‌های اسرائیلی برای حمله به ایران اجازه دهد از حریم هوایی این کشور عبور کنند؛ و علاوه بر آن ممکن است که سعودی‌ها اجازه دهند به هواپیماهای اسرائیلی هنگام پرواز، سوخت‌رسانی شود.
وی تأکید کرد که سعودی‌ها می‌توانند در زمینه نجات خلبانان اسرائیلی در صورت آسیب دیدن در جریان عملیات بمباران، کمک کنند.
تتیالباوم با اشاره به نقش مهم آمریکا در هماهنگی بین سعودی ها و صهیونیستها، خاطرنشان کرد: ممکن است که طرفین برنامه مشترکی را برای مقابله با موشک های ایرانی، بررسی کنند. و بعید نیست که سامانه های ضد موشکی که در عربستان سعودی نصب می‌شود، موشک های ایران را که به سوی اسرائیل شلیک می‌شود، رهگیری کنند.
این پژوهشگر صهیونیست با این حال تأکید کرد: سعودی ها با توجه به مسائل امنیت ملی خود با اسرائیل همکاری می کنند؛ و این کشور در روابط با تل آویو بسیار محتاط است؛ زیرا یکی از لازمه‌های مشروعیت رژیم سعودی دشمنی با اسرائیل است.
وی افزود: رژیم سعودی مدعی دفاع از اسلام است، بنابراین نمی تواند به صورت علنی با اسرائیل همکاری کند؛ علاوه بر این ممکن است که در صورت ضربه زدن این همکاری به چهره عربستان دربرابر افکار عمومی، این همکاری متوقف شود. این درحالی است که رسانه های اسرائیلی در برهه اخیر گزارشهایی را در خصوص روابط رو به رشد اسرائیل و عربستان منتشر کردند، ولی ریاض به صورت دائم این گزارشها را نادیده می گیرد، و هیچگونه اقدام علنی در این زمینه صورت نگرفته است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، رژیم اسرائیل، کشور عربستان
[ دوشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۳ ] [ 7:13 ] [ ابراهیمی ] [ ]

 نسیم بر اساس گزارش گروه کارشناسان اچ آی اس جینز درباره میزان هزینه‌های دفاعی کشورهای جهان، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۴ با پیشی گرفتن از هند بزرگترین واردکننده تسلیحات در جهان بوده است.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ چهارشنبه ۲۰ اسفند۱۳۹۳ ] [ 21:15 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نسیم انسان‌ها به دلایل مختلف اقدام به مهاجرت می‌کنند و کشورهایی که از لحاظ ویژگی‌‌های رفاهی و شغلی شرایط بهتری داشته باشد بیتشر مورد توجه مهاجران قرار می‌گیرد.


موضوعات مرتبط: فدراسیون روسیه، کشور ایران، کشور عربستان، کشور امارات، کشور استرالیا، کشور انگلیس
[ جمعه ۱۵ اسفند۱۳۹۳ ] [ 22:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

پشت پرده ملاقات اردوغان با پادشاه عربستان

ریيس جمهور تركيه قرار است در سفر رسمی و سه روزه براي ديدار و گفت وگو با پادشاه عربستان سعودی، امروز وارد ریاض شود.

العالم

شنبه 9 اسفند 1393 - 11:54:7

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی اعلام کرد، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در جریان ملاقات رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه درباره روابط دوجانبه و راههای تقویت آن در همه زمینه ها و مسایل منطقه و بین المللی مورد توجه طرفین بحث و گفت وگو خواهد کرد.
روزنامه "المصریون" با اشاره به همزمانی سفر "عبدالفتاح سیسی" رئیس جمهور مصر با سفر اردوغان به ریاض؛ به نقل از منابعی آگاه در پایتخت عربستان تأکید کرد که اردوغان در طول این سفر برای تغییر نظر عربستان درقبال آنکارا که بویژه در سال های زمامداری عبدالله بن عبدالعزیز شاه سابق سعودی حاکم بود، تلاش خواهد کرد. روابط عربستان و ترکیه در دوره زمامداری عبدالله بن عبدالعزیز به علت حمایت آنکارا از گروه اخوان المسلمین مصر به تیرگی گرایید زیرا ریاض این گروه را تروریستی می دانست.
* موضوع اصلی دیدار اردوغان و سلمان
این منابع افزودند: ایران، از موضوع های اصلی دیدار اردوغان و ملک سلمان خواهد بود؛ وضعیت یمن نیز از دیگر موضوعات مطرح در این نشست است.
"محمد السعدنی" کارشناس سیاسی و معاون دانشگاه علوم و فناوری مصر هم دراینباره به "شبکه مباشر مصر" گفت، تقویت روابط عربستان و ترکیه موجب ایجاد توازن در مقابل ایران در منطقه می شود.
سایت خبری "ارم نیوز" امارات هم در مطلبی با اشاره به این سفر خاطرنشان کرد، نزدیک شدن روابط عربستان و ترکیه و کنار گذاشتن اختلافات، موجب ایجاد توازن سیاسی در منطقه برای مقابله با نقش روزافزون ایران می شود.
* دیدار سیسی و اردوغان در مصر بعید است
عبدالفتاح سیسی قرار است فردا (یکشنبه) به عربستان سفر کند. این سفر همزمان، سوالاتی را درخصوص احتمال طرح عربستان برای مهار اختلافات بین مصر و ترکیه مطرح کرده است.
اما عبدالله الحارسی، معاون سردبیر روزنامه "عکاظ"، نشست دوجانبه سران ترکیه و مصر در ریاض زیر نظر پادشاه سعودی را بعید دانست.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور ترکیه، کشور عربستان، کشور مصر
[ دوشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۳ ] [ 5:54 ] [ ابراهیمی ] [ ]

ارتش پان عربیسم درحال شکل گیری است؟

العالم - ساعاتی مانده به دیدار رئیس جمهوری مصر و پادشاه عربستان ، گمانه زنی ها حاکیست که عبدالفتاح سیسی تصمیم دارد پیشنهاد تشکیل یک نیروی عربی مشترک را به سعودی ها ارائه کند.

العالم

شنبه 9 اسفند 1393 - 23:3:58

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم ، پایگاه خبری رای الیوم  نوشت که گفت و گوهای روز یکشنبه (فردا) میان ملک سلمان بن عبدالعزیز و سیسی در ریاض درباره پیشنهاد تشکیل یک نیروی عربی مشترک برای مبارزه با تروریسم خواهد بود و قاهره اصرار دارد این نیرو حتی در صورت مخالفت اتحادیه عرب تشکیل شود.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند که مقام های ارشد مصروعربستان همچنین درباره اوضاع لیبی، سوریه و عراق به تبادل نظر می پردازند.

این منابع می گویند: سیسی در صورتی که موافقت لیبی را جلب کند جزئیات طرح خود برای تشکیل نیروی عربی مشترک را در دیداربا شاه سعودی مطرح خواهد کرد و حتی اگرپیشنهادش با مخالفت اتحادیه عرب مواجه شود این نیرو را با همان تعدادی که موافق باشند تشکیل خواهد داد.

نشریه الحیات چاپ لندن از قول یک مسوول مصری نوشت: پیشنهاد تشکیل قوای مشترک بنا بر توافقنامه دفاع عربی مشترک است که شالوده آن بر پایه نیروهای نظامی مصر با مشارکت نمادین نیروهای سایر کشورهاقراردارد.

مسوول مصری که نام او فاش نشده با اشاره به اینکه براساس طرح و پیشنهادهای اولیه، نیروی مشترک عربی قرار است در مصر مستقر شود، گفت که تشکیلات این نیرو بر اساس نیروهای ویژه و واکنش سریع و فرماندهی آن مانند شورای نظامی عربی به صورت مشترک خواهد بود و تعدادی هم عناصر اطلاعاتی خواهد داشت.

این مسوول خاطرنشان کرد که شورای نظامی طرحی را برای مقابله با خطرات تهیه خواهد کرد تا برای دخالت در مناطق بحران زده آمادگی داشته باشد و مسوولیت های مختلف میان کشورهای عربی که در این نیرو مشارکت دارند تقسیم خواهد شد؛ مشارکت کشورهایی که ارتش و تجیهزات دارند به صورت نظامی و سایر کشورها به صورت حمایت لجستیکی خواهد بود.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) نیز نوشت که ملک سلمان و سیسی در دیدار روز یکشنبه خود روابط میان دو کشور و راه های تحکیم آن در زمینه های مختلف را به علاوه مسائل منطقه ای و بین المللی بررسی خواهند کرد.

منابع آگاه می گویند: یکی از موضوع های گفت و گوی این دو مقام عربی، کنفرانس اقتصادی مصر است که بین 13 تا 15 مارس در شرم الشیخ برگزار خواهد شد.

عفیفی عبدالوهاب سفیر مصر در ریاض ضمن تاکید بر اهمیت سفر رییس جمهوری مصر به عربستان با توجه به شرایط حساس کنونی، همکاری و هماهنگی بیشتر دو کشور را به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی گری خواستار شد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان، کشور مصر
[ دوشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۳ ] [ 5:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

فتوای داعش برای قتل زنان و کودکان از کیست ؟

عناصر داعش، بر اساس فتواهای مبلغان خود کشتن زنان و کودکان اسیر را جایز می دانند.

العالم

سه شنبه 28 بهمن 1393 - 10:53:54

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، حامیان گروه تروریستی داعش برای توجیه جنایات خود علیه زنان و کودکان، فتوای "محمد صالح العثیمین" مفتی سابق عربستان سعودی را منتشر کردند، که در آن کشتن زنان و کودکان کسانی را که وی آنها را «کفار» نامیده است جایز دانسته است.
بر اساس این گزارش، حامیان داعش فتوایی را به نقل ازصالح العثیمین در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند که در آن وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشتن زنان و کودکان کفار اگر با ما چنین کنند جایز است یا خیر گفته است: "ما می توانیم زنان و کودکان آنها را به قتل برسانیم، زیرا این کار موجب شکستن قلب دشمنان و اهانت به آنها می شود".


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ جمعه ۱ اسفند۱۳۹۳ ] [ 4:21 ] [ ابراهیمی ] [ ]
گزارش مصور:

چه کسی بر جنازه پادشاه سعودی نماز خواند؟

جنازه پادشاه متوفی عربستان پس از تشییع در ریاض به گورستان العود منتقل و خاک شد.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه متوفی عربستان سعودی عصر جمعه با حضور شماری از سران کشورهای منطقه در ریاض برگزار شد.

شیخ عبدالعزیز آل الشیخ مفتی اعظم سعودی در مسجد جامع ترکی بن عبدالله بر جسد ملک عبدالله نماز اقامه کرد و جنازه پادشاه پس از تشییع به گورستان العود منتقل شد.

مراسم تشییع در حالی برگزار شد که همچنان برخی از سران و مقامات کشورهای خارجی از طریق یک پایگاه هوایی وارد ریاض می‌شوند.

صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر کویت اولین رهبر در میان رهبران کشورهای عربی بود که به همراه هیاتی بلند پایه وارد ریاض شد تا به خاندان سعود تسلیت بگوید و در مراسم خاکسپاری شرکت کند.

هیات قطری به ریاست تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دومین گروهی بود که وارد ریاض شد تا در این مراسم شرکت کند. روابط قطر و عربستان به دلیل حمایت‌های دوحه از اخوان المسلمین تیره شده است و تاکنون تلاش‌های بسیاری برای بهبود روابط این دو کشور انجام پذیرفته است.

پس از قطر نیز حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین به همراه هیاتی رسمی وارد ریاض شد. خلیفة بن زاید آل نهیان، حاکم امارات، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و عمر البشیر، رئیس جمهور سودان از دیگر کسانی بودند که برای شرکت در مراسم خاکسپاری ملک عبدالله به ریاض رفتند.

ملک عبدالله بن عبدالعزیز که در سال ۲۰۰۵ پس از مرگ برادرش ملک فهد به پادشاهی رسیده بود، بامداد روز جمعه در سن ۹۰ سالگی در بیمارستانی در ریاض درگذشت.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در پیامی درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز رابه دولت، ملت و خاندان سعودی تسلیت گفت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز جمعه با صدور بیانیه‌ای درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت و اعلام کرد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در مراسم رسمی که روز شنبه در ریاض برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

سران کشورهای عربی با صدور بیانیه‌ای درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفتند و تشکیلات خودگردان فلسطین، اردن، تونس و امارات هر یک سه روز، مصر هفت روز و بحرین ۴۰روز عزای عمومی اعلام کردند.

در عربستان و برخی کشورهای عربی اعلام شده است که برای ملک عبدالله پس از نماز عشاء، نماز «میت غایب» خوانده می‌شود.

«ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه جدید و ۷۹ ساله عربستان روز جمعه در اولین سخنرانی خود پس از رسیدن به پادشاهی متعهد شد تا راه گذشتگان خود را ادامه دهد.

ملک سلمان با صدور حکمی فرزندش شاهزاده محمد بن سلمان را به عنوان وزیر دفاع و رییس دیوان پادشاهی تعیین کرد.

 


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۳ بهمن۱۳۹۳ ] [ 19:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نسیم  با مرگ ملک عبدالله، سلمان بن عبدالعزیز با ۷۹ سال سن در مسند پادشاهی عربستان نشست و مقرن بن عبدالعزیز نیز به عنوان ولیعهد پادشاه این کشور انتخاب شد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ جمعه ۳ بهمن۱۳۹۳ ] [ 18:54 ] [ ابراهیمی ] [ ]

شاه جدید عربستان کیست؟

سلمان بن عبد العزيز آل سعود که به عنوان هفتمین شاه عربستان سعودی برمسند قدرت تکیه زد، بیست و پنجمین فرزند " عبد العزيز بن عبد الرحمن الفيصل آل سعود " موسس آل سعود است.

العالم

جمعه 3 بهمن 1393 - 9:36:57

به گزارش پایگاه شبکه خبری العالم، سلمان بن عبدالعزیز - متولد 1935 - برادر ناتنی  ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان و برادر تنی ملک فهد - پادشاه اسبق عربستان - و نایف و سلطان دو ولیعهد سابق ملک عبدالله است، لذا یکی از هفت برادران معروف به السدیری (نام خانوادگی مادرشان) محسوب می‌شود.

امیر سلمان در طول زندگی سیاسی خود مشاور مخصوص پادشاهان عربستان بوده و نقش ویژه‌ای در اداره امور داخلی این کشور داشته‌ است. وی پس از ملک عبدالله، پادشاه عربستان و نایف بن عبدالعزیز که فوت کرد، فرد شماره سه خاندان آل سعود محسوب می‌شد و پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز، وزارت دفاع عربستان که همواره در دست ولیعهد بود به وی سپرده شد. پس از مرگ نایف بن عبدالعزیز در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۲، سلمان بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد عربستان و سومین ولیعهد عبدالله بن عبدالعزیز انتخاب شد. شیخ سلمان سه دوره امیر منطقه ریاض بوده‌ است.

سلمان بن عبدالعزیز  فعالیت سیاسی خود را در سال 1954 با جانشینی امیر منطقه ریاض به نیابت از برادرش نایف بن عبدالعزیز آغاز کرد و در آوریل 1955 به عنوان امیر منطقه ریاض انتخاب شد و یک سال پس از استعفا از این سمت درسال 1960 ، درسال 1963 بار دیگر از سوی ملک عبدالله شاه سابق عربستان به عنوان امیر منطقه ریاض انتخاب شد.

بعد از مرگ شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان معاون نخست وزیر و وزیر دفاع و هواپیمایی عربستان در نوامبر 2011 ، پادشاه سابق عربستان ، سلمان را به عنوان وزیر دفاع منصوب کرد.

سلمان بن عبدالعزیز (چپ) در تشییع جنازه سلطان (ولی‌عهد اسبق عربستان)

پس از درگذشت " نايف بن عبد العزيز " ولیعهد و معاون نخست وزیر و وزیر کشور عربستان، ملک عبدالله بن عبدالعزیز در ژوئن 2012 ، شاهزاده سلمان را به عنوان ولیعهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع منصوب کرد.

سلمان بن عبدالعزیز اولین ولیعهد عربستان است که قبل از رسیدن به پادشاهی برای وی جانشینی تعیین شد. در اواخر ماه مارس 2014 «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه متوفی عربستان در حکمی، شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز را به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب کرد و براساس این حکم، مقرن به عنوان ولیعهد و جانشین ملک سلمان مورد بیعت قرار می‌گیرد و همزمان با شاهزاده سلمان به عنوان شاه این کشور بیعت انجام می‌شود.
سلمان بن عبدالعزیز یکی از مهم‌ترین ارکان خاندان سلطنتی، امین اسرار و مشاور شخصی پادشاه بود.

پادشاه جدید عربستان که متولد در سال 1935 میلادی است، بیست و پنجمین فرزند «عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود» موسس خاندان سلطنتی سعودی است.

سلمان حیات سیاسی خود را در سال 1954 به عنوان امیر منطقه ریاض که در آن زمان جانشین برادرش «نایف بن عبدالعزیز» بود، آغاز کرد. سپس یک سال پس از آن رسما امیر ریاض شد تا اینکه در سال 1960 از این سمت استعفا داد.

«سعود بن عبدالعزیز» پادشاه وقت عربستان سعودی در سال 1963 با صدور حکمی بار دیگر شاهزاده سلمان را به عنوان امیر منطقه ریاض معرفی کرد.

براساس حکم دیوان پادشاهی عربستان سعودی، شاهزاده سلمان در سال 2011 وزیر دفاع این کشور شد.

پس از مرگ نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد سابق عربستان سعودی، دیوان پادشاهی در حکمی شاهزاده سلمان را با حفظ سمت قبلی در وزارت دفاع، به عنوان ولیعهد و معاون رئیس هیئت وزیران انتخاب کرد.

سلمان تاکنون 3 بار ازدواج کرده است و 13 فرزند دارد.

مشکلات جسمانی ملک سلمان در سن 79 سالگی بروز کرد، به طوری که گفته می‌شود وی به دلیل بیماری «آلزایمر» قادر به اداره حکومت نیست.
 

مِقرن ولی عهد جدید عربستان کیست؟
شاهزاده مقرن بن عبد العزیز آل سعود، سی و پنجمین پسر ملک عبد العزیز و کوچک‌ترین آنهاست. وی در سپتامبر سال 1945 متولد شد و تحصیلات اولیه خود را در مرکز نمونه پایتخت آغاز کرد و پس از آن زندگی حرفه‌ای خود را با درجه افسری در نیروی هوایی عربستان شروع کرد تا اینکه در سال 1980 بازنشسته شد.

وی بیشتر عمر خود را صرف کسب تخصص در زمینه پروازهای نظامی کرده و در همین راستا به نیروی هوایی عربستان پیوست و در سال 1968 با درجه کمک خلبانی در رشته خلبانی در انگلیس فارغ التحصیل شد و پس از آن در سال 1974 تحصیلات خود را در دوره‌ ستاد و فرماندهی آمریکا ادامه داد و مدرک دیپلم دریافت کرد و پس از آن نیز به عنوان معاون مدیر عملیات هوایی و رئیس بخش برنامه‌ریزی و عملیات نیروی هوایی عربستان تعیین شد.

شاهزاده مقرن پس از بازنشستگی در سال 1980 به عنوان امیر منطقه حایل برگزیده شد و تا 2000 در این منصب بود و پس از آن نیز به عنوان امیر منطقه مدینه منوره تعیین و تا سال 2005 عهده‌دار این منصب بود. با به قدرت رسیدن رسمی ملک عبدالله در سال 2005 روند صعودی نفوذ وی در خاندان سلطنتی شدت گرفت و وی به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات عربستان و جانشین شاهزاده «نواف بن عبد العزیز» تعیین شد.

در تاریخ 19 جولای 2012 نیز به عنوان مشاور ملک عبد الله بن عبد العزیز و نماینده ویژه وی و در اول فوریه 2013 نیز به عنوان معاون نخست وزیر منصوب گشت.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ جمعه ۳ بهمن۱۳۹۳ ] [ 18:52 ] [ ابراهیمی ] [ ]

عبدالله آل‌سعود درگذشت

عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه عربستان بامداد امروز در سن 91 سالگی درگذشت.

العالم

جمعه 3 بهمن 1393 - 8:3:57

به گزارش امروز جمعه پايگاه اطلاع رساني شبكه خبری العالم ؛ دفتر پادشاهی عربستان در بيانيه ای رسمي خبر درگذشت عبدالله بن عبدالعزيز شاه این کشور را اعلام کرد.

دفتر پادشاهی عربستان اعلام کرد کرد که سلمان بن عبدالعزيز وليعهد این کشور به پادشاهی اين كشور منصوب شد و شاهزاده مِقرن برادر ناتني ملک عبدالله نیز به عنوان ولي عهد جديد منصوب شد.

پادشاه عربستان كه بيش از نود سال داشت و از بيماری تنفسی رنج مي بُرد، حدود سه هفته پيش به بيمارستان منتقل شده بود.

در بيانيه رسمی دفتر پادشاهی عربستان آمده است كه ملك عبدالله ساعت يك بامداد امروز جمعه به وقت محلی  درگذشت و قرار است كه مراسم تدفین عصر امروز در مسجد " تركي بن عبدالله " در شهر رياض پايتخت این کشور برگزار شود.

ملك عبدالله كه متولد رياض بود، پسر سيزدهم ملك عبدالعزيز بنيانگذار نظام آل سعود است.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ جمعه ۳ بهمن۱۳۹۳ ] [ 18:47 ] [ ابراهیمی ] [ ]

دیدار رئیس سابق مخالفان سوریه با مکین در ریاض

احمد جربا رئیس سابق کروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه با هیأتی از کنگره امریکا به ریاست سناتور آمریکایی "جان مکین" برای بررسی وضعیت میدانی سوریه در ریاض دیدار کرد.

العالم

یک شنبه 28 دی 1393 - 21:48:22

به گزارش پایگاه خبری شبکه خبری شبکه العالم، جربا و هیأت کنگره، اوضاع و آخرین تحولات در جنگ مخالفان علیه نظام سوریه و تشکیلات تروریستی داعش را بررسی کردند.
یک منبع سیاسی در ائتلاف مخالفان سوریه گفت: در این نشست درباره رسیدن یک هیأت نظامی آمریکایی به منطقه جهت آموزش گردان هایی از "ارتش آزاد"، بحث و تبادل نظر شد.
با این وجود، هیأت مذکور به هیچ گونه جزئیاتی درباره طرح آموزش نظامی مخالفان سوریه که بنا به اعلام وزارت دفاع امریکا، با فرستادن صدها مربی نظامی امریکایی با این هدف آغاز شده است، اشاره ای نکرد.


موضوعات مرتبط: کشور سوریه، کشور عربستان
[ دوشنبه ۲۹ دی۱۳۹۳ ] [ 6:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]

سعودی‌ها رکورددار عملیات انتحاری و تروریستی !

روزنامه سعودی الحیات، عربستانی ها را رکورد دار استفاده از پایگاه های اجتماعی و همچنین رکورد دار سربازگیری از طریق این پایگاه ها برای اجرای عملیات تروریستی و انتحاری در سرتاسر مناطق پرتنش از سوریه و تا عراق و یمن دانست.

العالم

دو شنبه 8 دی 1393 - 15:9:44

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه الحیات نوشت: هیچ روزی از سال 2014 نگذشت، مگر آن که در آن روز، خبر مرگ یک تروریست سعودی در یک عملیات انتحاری در مناطق درگیری در یکی از کشورهای عراق، سوریه یا یمن اعلام شود. جوان سعودی به هدف مرغوبی برای جذب و سربازگیری از سوی گروه های تروریست تبدیل شده است و این گروه ها به منظور تشویق و تحریک آنان، پست های فرماندهی یا پست های شرعی به آن ها می دهند و همچنین آنان را به اجرای عملیات تروریستی تشویق می کنند.

الحیات، علت علاقمندی گروه های تروریستی به سربازگیری از سعودی ها، را سوء استفاده این گروه ها از طرز تفکر وهابی ها مبنی بر ترجیح مرگ بر زندگی دانست و نوشت که برخی از سعودی ها، عملیات اتنحاری را "راهی میان بر" برای رهایی از مشکلات روانی و اجتماعی با پوشش دینی می دانند که بهشت را برای عامل انتحاری تضمین می کند. !

پژوهشگران متخصص، با تاکید بر حضور گستردۀ سعودی ها در پایگاه های اجتماعی طی سال های گذشته، این پایگاه ها را عامل تاثیر بر اندیشه های جوانان و تشویق آنان به پیوستن به گروه های تروریستی می دانند.

در این میان، گزارش های متعدد از حضور عربستانی ها به عنوان مبلغان شرعی و جنگجویانی در رکاب سازمان داعش، جبهه النصره و حتی سازمان انصار الشریعه در یمن خبر می دهند.

روزنامه الحیات، همچنین به نقل از منابع آگاه خود، از حضور عناصر سعودی در میان صفوف گروه انصار الشریعه در لیبی خبر داد و تاکید کرد که سعودی ها، از نظر تعداد در چند موقعیت ِ گروه های تروریستی پیشتازند: اجرا کنندگان عملیات، سخنگویان و نمایندگان گروه ها در تصاویر فیلم برداری شده از این گروه ها. و این مساله نشان می دهد که این گروه ها، برای سربازگیری از سعودی ها، حساب جداگانه ای باز کرده و برای آنان اولویت قائل هستند. البته آمار دقیقی از تعداد جنگجویان سعودی در دست نیست، اما در فهرست های موجود، تعداد بسیار زیادی از سعودی ها به چشم می خورد.

بر اساس گزارش های منتشر شده توسط گروه های تروریستی، 60 درصد عناصر انتحاری که در سال 2014 مرتکب عملیات انتحاری شده اند، سعودی بودند. بر اساس این گزارش ها، در اوایل سال جاری میلادی، 16 عربستانی، خود را به نفع جبهه النصره و داعش منفجر کردند. در فاصله بین ماه سپتامبر تا اکتبر نیز 21 عملیات انتحاری توسط گروه تروریستی داعش انجام گرفت که 12 مورد از آن توسط عوامل سعودی صورت گرفت.

هرچند عناصر سعودی، به عنوان جنگجو، در گروه های تروریستی حضور دارند اما این عناصر، معمولا هیزم آتش درگیری ها هستند.
به نوشته پایگاه اینترنتی ستاد "السکینه" وابسته به وزارت امور اسلامی در عربستان، سعودی ها در داعش، تاثیرگذار نیستند و معمولا هیزم آتش درگیری ها هستند.
سران اصلی داعش، در قبال اعضای داعش از برخی کشورها حساسیت خاصی دارند که یکی از این کشورها عربستان است. به همین سبب آزمون های متعددی برای اتباع عربستانی داعش صورت می گیرد و از آن ها خواسته می شود که عملیات انتحاری انجام دهند و اگر سرپیچی کنند، آن ها را به عنوان "منافق یا نفوذی سازمان اطلاعات" اعدام می کنند.

دکتر "منصور الشمری" پژوهشگر متخصص در امور گروه های تندرو و تروریست با تاکید بر این که اطلاع از تعداد دقیق سعودی های موجود در جبهه های درگیری در کشورهای عربی نظیر عراق و سوریه، یا وضع دقیق اجتماعی آنان دشوار است، خاطر نشان کرد: این گونه مسائل، در اختیار پژوهشگران نیست اما از طریق پیگیری گزارش های رسانه ای می توان تخمین زد که شمار سعودی ها در جبهه های درگیری به 1500 تن می رسد که اکثر آن ها بین 18 تا 35 سال سن دارند.

وی افزود: این افراد، با یکدیگر می جنگند، زیرا شماری از آنان به داعش وابسته اند و تعدادی دیگر به جبهه النصره و برخی دیگر نیز به گروه ها و میلیشیاهای دیگر وابسته اند. اما در این میان، عملکرد داعش، پیچیده تر از سایر گروه ها است.

دکتر الشمری خاطرنشان کرد: داعش، برای نفوذ به جامعه سعودی، فن آوری رسانه ای را به کار گرفت و از طریق تویتر به اهداف خود رسید. به عنوان مثال، داعش فیلم هایی بر روی یوتیوب منتشر می کند که در آن ها جوانان سعودی که به این گروه پیوسته اند، گذرنامه های خود را در برابر دوربین پاره می کنند یا وارد اماکن درگیری می شوند و گفت وگوهایی را با لهجه سعودی ضبط می کنند.

وی افزود: در واقع داعش با پخش چنین فیلم هایی می خواهد وانمود کند که داعش، از سعودی ها تشکیل شده اند اما واقعیت آن است که داعش، سعودی ها را در پست های کلیدی به کار نمی گیرند و این مساله درباره افغان ها هم صدق می کند.

این پژوهشگر متخصص در امور گروه های تروریستی خاطر نشان کرد: که عربستان به کانون فعالیت گسترده شبکه های ارتباط اجتماعی تبدیل شده است به ویژه که گزارش ها حاکی از آن است که شمار کاربران پایگاه های ارتباط اجتماعی در عربستان به 10 میلیون تن رسیده است. از سوی دیگر، از میان 240 میلیون بازدید خاورمیانه ای که از یوتیوب صورت می گیرد، 190 میلیون مورد از عربستان است. این آمار ثابت می کند کسانی که برای جنگ، از عربستان به عراق و سوریه رفته اند، همگی توسط افرادی مجازی جذب شده اند که زمینه سفر آن ها را فراهم کرده و آن ها را به سازمان داعش یا دیگر گروه های مسلح تروریست رسانده اند و پس از آن، به آن ها ماموریت های جنگی نظیر عملیات انفجاری و انتحاری واگذار شده است.


موضوعات مرتبط: جبهه النصره(شام و عراق)، گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ سه شنبه ۹ دی۱۳۹۳ ] [ 4:15 ] [ ابراهیمی ] [ ]
رقابت ریاض با تهران در جنوب آسیا؛
 
پشت پرده حمایت‌های آل‌سعود از هند و پاکستان
 
سعودی‌ها در ازای دلارهای نفتی چه امتیازی می خواهند
 

گروه بین‌الملل مشرق - سیاست خارجی عربستان سعودی در دهه‌های اخیر اوضاع نابسامانی را به خود دیده و با چالش‌های عمده‌ای برخورد داشته است. مقامات ریاض، ایران را مهم‌ترین چالش این کشور می‌دانند و مدعی هستند تهران به دنبال تقویت نفوذ خود در منطقه به ضرر دیگر دولت‌های منطقه است.

ریاض علاوه بر تهران با چالش‌های دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند، از جمله این چالش‌ها نحوه تعامل این کشور با انقلاب‌های مردمی در کشورهای عربی است. علاوه بر اینکه اختلافات اساسی در روابط آمریکا و عربستان به وجود آمده و باعث شده ریاض با مواضع آمریکا در قبال بحران سوریه یا برنامه هسته‌ای ایران مخالفت نماید.

این شاخص‌ها عربستان سعودی را تشویق کرده تا سیاست خارجی خود را در منطقه جنوب آسیا با عمق بیشتری دنبال کند، در همین راستا ریاض از سویی به دنبال استفاده از عمق دینی و ثروت‌های مادی و نفتی خود برای تقویت نفوذش در این منطقه است و از سویی دیگر می‌خواهد نقش ایران را در این منطقه کمرنگ کرده و به قول خودش از مناسبات خود با هند و پاکستان به عنوان اهرم فشاری بر تهران استفاده کند. مقامات آل سعود معتقدند این مواضع می‌تواند جایگاه عربستان در مورد مسائل اساسی منطقه از جمله جنگ کنونی در سوریه را تقویت کند.

دانیل مارکی تحلیلگر مسائل منطقه‌ای در مقاله‌ای با عنوان بازی استراتژیک جدید عربستان در جنوب آسیا از منظر چارچوب کلی سیاست‌های عربستان به بررسی این موضوع پرداخت و نوشت که ریاض اعتقاد دارد توسعه این روابط می‌تواند به منافع داخلی این کشور کمک کند.


موضوعات مرتبط: کشور پاکستان، کشور هندوستان، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۳ دی۱۳۹۳ ] [ 6:36 ] [ ابراهیمی ] [ ]
راهپیمایی ده‌ها هزار نفری عربستانی‌ها در اعتراض به کشتار "العوامیه"

به گزارش مشرق، منابع خبری محلی در عربستان گزارش دادند ده‌ها هزار عربستانی که از حمله گسترده نظامیان سعودی به العوامیه و به شهادت رساندن چندین جوان و نوجوان به خشم آمده‌اند، روز گذشته و در سالروز وفات پیامبر اکرم اسلام(ص) به خیابان‌های استان قطیف آمده دست به راهپیمایی زدند.

شیعیان عربستان که در روز وفات حضرت محمد مصطفی پیامبر گرامی اسلام(ص) به عزاداری پرداخته بودند، ضمن محکوم کردن این‌گونه اقدامات نظامی علیه شهروندان مسئولیت حوادث روی‌داده را متوجه دولت دانستند، مردم همچنین با سردادن شعارهایی خواستار آزادی شیخ نمر النمر و زندانیان سیاسی شدند.

قابل ذکر است که نظامیان سعودی روز شنبه به شهر العوامیه یورش برده با شلیک گسترده به‌سوی منازل مسکونی مردم 5 شهروند را به شهادت رساندند.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ چهارشنبه ۳ دی۱۳۹۳ ] [ 6:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]
دبیرکل اتحادیه علمای پشتیبان مقاومت اسلامی:

رابطه ایران و حماس برای عربستان خوشایند نیست

http://www.rasanews.ir/Images/News/Larg_Pic/13-12-1391/IMAGE634980208261718750.jpg

خبرگزاری رساـ دبیرکل اتحادیه علمای پشتیبان مقاومت اسلامی، لبنان، اعلام کرد که عربستان به دلیل روابط ایران و حماس، مصر را برای بازگشایی گذرگاه رفح تحت فشار نمی‌گذارد.

http://www.rasanews.ir

تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۲۹ / ساعت: ۱۷ : ۲۰

به گزارش خبرگزاری رسا، شیخ ماهر حمود،امام جماعت مسجد القدس صیدای لبنان، در سخنانی به روابط ایران و حماس و آثار آن در منطقه اشاره کرد و افزود: عربستان سعودی قادر است که مصر را مجاب کرده تا گذرگاه رفح را بازگشایی کند و فلسطین را از  فشار خارج کند.

 وی شرط اساسی این کار را پایان همکاری ایران و حماس دانست و درباره علل آن گفت: ایران، جنبش حماس را از لحاظ مالی و تسلیحاتی حمایت می‌کند و این کار موجب می‌شود فلسطینی‌ها در برابر اسراییل ایستادگی کنند و این امر برای عربستان که روابط خوبی با اسراییل دارد خوشایند نیست.

 این عالم اهل سنت لبنانی به نقش محوری حماس در مقاومت اشاره کرد و افزود: در هر صورت کشورهای عربی با عدم حمایت خود نمی‌توانند از نقش اساسی حماس در مقاومت فلسطین بکاهند.


موضوعات مرتبط: جنبش اسلامی حماس، کشور ایران، کشور لبنان، کشور فلسطین، کشور عربستان
[ دوشنبه ۱ دی۱۳۹۳ ] [ 6:9 ] [ ابراهیمی ] [ ]

1000 تروریست جدید در راه سوریه

1000 تروریست جدید که با نام مخالفان معتدل به دست آمریکا آموزش دیده اند، از طریق مرز ترکیه وارد سوریه می شوند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ یکی از فرماندهان گروه ارتش آزاد سوریه از افزوده شدن هزار نیروی تازه نفس که از سوی آمریکا آموزش دیده اند، به این گروه تروریستی خبر داد.

«خالد الحمود» گفت: این نیروها که از سوی آمریکا و با حمایت مالی عربستان سعودی آموزش دیده اند، از طریق خاک ترکیه وارد سوریه می شوند و به نیروهای موجود ارتش آزاد سوریه خواهند پیوست. این نیروها قرار است تا در شمال سوریه از سویی با ارتش ملی سوریه و از سوی دیگر با نیروهای داعش بجنگند.

وی ادامه داد: هم اکنون در اردوگاه هایی که از سوی آمریکا، عربستان و ترکیه ایجاد شده است، 5 هزار نفر عضو فعال ارتش آزاد و 5 هزار نفر نیروی احتیاط در حال آموزش هستند که در کل 10 هزار نفر می شوند و این افراد در هفته های آینده به تدریج به صفوف ارتش آزاد سوریه خواهند پیوست.

فرمانده ارشد گروه ترویستی ارتش آزاد سوریه همچنین از آمادگی اردوگاه های آموزشی برای ارائه آموزش به تمام گروه های مخالف سوری سخن گفت و از آموزش برخی اعضای گروه هایی مانند احرار الشام در این اردوگاه ها خبر داد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ترکیه، کشور سوریه، کشور عربستان
[ یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:23 ] [ ابراهیمی ] [ ]
گزارش مصور از :

چهار شهید و 20 زخمی در عوامیه عربستان

منابع خبری و رسانه ای امروز از شهادت چهار شهروند عربستانی در شهر عوامیه به دنبال حمله نیروهای امنیتی خبر دادند.

العالم

شنبه 29 آذر 1393 - 13:31:4

به گزارش شبکه خبری العالم، برخی منابع رسانه ای روز شنبه اعلام کردند: نیروهای امنیتی سعودی با یورش به منزلی در شهر العوامیه در منطقه القطیف (شرق عربستان) چهار شهروند را شهید و بیست نفر دیگر را زخمی کردند.
جنبش "شباب الاحرار" اعلام کرد که "علی ابو عبدالله" بامداد امروز در حمله نیروهای سعودی به عوامیه شهید شد.
این جنبش تأکید کرد که حملات نیروهای سعودی به ساکنان عوامیه همچنان ادامه دارد.بر اساس این گزارش، نیروهای سعودی همچنین 4 نفر از جمله یک کودک 12 ساله را بازداشت کردند.به گفته این جنبش، نیروهای سعودی این شهر را کاملا محاصره کرده و تا کنون به چندین منزل حمله کرده اند.

 

موضوعات مرتبط: کشور عربستان
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]

پیشنهاد عربستان به حماس برای قطع روابط با ایران

در پی تقدیر سران جنبش مقاومت اسلامی (حماس) از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین؛ سران سعودی که به شدت خشمگین شده اند، پیشنهادی را برای قطع این روابط مطرح کردند.

العالم

چهار شنبه 26 آذر 1393 - 12:56:44

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه الاخبار لبنان در مطلبی به قلم "عبدالرحمن نصار" تحت عنوان "پیشنهاد معیوب: رفح درمقابل ایران"، به نارضایتی و خشم عربستان سعودی از تقدیر و تشکر اخیر سخنگوی گردانهای شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس از نقش ایران در حمایت از غزه و پیشنهاد مقامات سعودی به این جنبش پرداخت.

در این مطلب آمده است:

جنبش حماس از نوار غزه با صدای بلند درهای تهران را زد؛ امری که باعث ناراحتی و نارضایتی عربستان شد.

عربستان در وهله اول به سرعت خشم خود را نشان داد و سپس مشوقهایی را پیشنهاد کرد.

درخواست جنبش حماس در سطح سیاسی یا رسانه ای نظامی، که با سخنان ابوعبیده سخنگوی گردانهای شهید عزالدین قسام از طریق شبکه های تلویزیونی ماهواره ای نظیر المنار و العالم به صورت زنده پخش شد؛ چیزی جز تاکید بر این نکته نیست که امر مهمی مطرح خواهد شد.

عملا نیز دو روز پیش در مراسم تاسیس حماس، ابوعبیده به طور مفصل از ایران تشکر کرد.

این تشکر به نظر می رسد کشورهای بزرگ عرب حاشیه خلیج فارس را تحریک کرد.

عربستان آشکارا با رهبران حماس در خارج از سرزمین فلسطین تماس گرفت، تا خشم خود را از این نزدیکی روابط ابراز دارد.

ریاض، محمود الزهار از رهبران حماس در غزه را در پس پرده این امر می داند.

در لحظات اولیه، حماس واکنش روشنی نشان نداد بویژه که روابط با ریاض با توجه به رویدادهای مصر در بهترین حالت خود قرار ندارد.

با توجه به اینکه جنبش حماس به شدت بدنبال برداشته شدن حلقه محاصره نوار غزه است، عربستان از طریق کانال های امنیتی خود پیشنهاد دلگرم کننده ای را از نظر خودش به حماس داد، یعنی بازگشایی گذرگاه رفح و رفع محاصره غزه درمقابل خودداری حماس از نزدیکی روابط خود با ایران.

پاسخی به این پیشنهاد اساسا معیوب داده نشده است.

در واقع این پیشنهاد از طرف کشوری مطرح می شود که مدعی است در تلاش برای پرکردن شکاف ها در منطقه است.

جنبش حماس با اعلام این مطلب که پیشنهاد را بررسی خواهد کرد، به نحوی از پذیرش آن عذرخواست زیرا شماری از رهبران جنبش حماس معتقدند که "مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود".

زیرا "عربستانی که در طول جنگ علیه غزه مواضع اش با اسرائیل همسان بود"، دیگر گزینه خوبی نیست؛ و این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که سوالات زیادی در محافل ذیربط درباره نقش قاهره و میزان دست داشتن آن در این پیشنهاد مطرح شده است.


موضوعات مرتبط: جنبش اسلامی حماس، کشور ایران، کشور فلسطین، کشور عربستان
[ شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۳ ] [ 4:9 ] [ ابراهیمی ] [ ]

تاریخچۀ حضور نیروهای نظامی بیگانه در بحرین

حضور نظامی و امنیتی نیروهای بیگانه در بحرین، اعم از تفنگداران عربی و یا غربی، امری مسلّم است و رژیم بحرین نیز دیگر نمی‌تواند بر آن سرپوش بگذارد، اما ادامه و گسترش آن که پای انگلیسی‌ها را به عنوان جدیدترین مهمان ناخوانده به منطقه باز کرد، ابعاد جدیدی از طرح خطرناک آل‌خلیفه را آشکار می‌سازد.

العالم

دو شنبه 24 آذر 1393 - 20:57:29

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "هانی فردان" نویسنده بحرینی در یادداشتی پیرامون سابقه حضور نیروهای بیگانه در این کشور نوشت: در حال حاضر بحرین به بهانه های واهی و متعدد، حضور نیروهای امنیتی و نظامی "بیگانه"؛ اعم از عربی و یا غربی همچون نیروهایی از امریکا، عربستان، امارات، اردن و انگلیس را شاهد است.

فردان در این یادداشت که در روزنامه الوسط بحرین منتشر شد آورده است: با توجه به گفته وزیر کشور بحرین، درباره «حضور تفنگداران از ملیت های مختلف که با نیروهای امنیتی در بحرین فعالیت می کنند»، این موضوع دیگر محرمانه نیست و پرداختن به آن ممنوع نیست. سپهبد راشد بن عبدالله آل خلیفه، وزیر کشور بحرین، در یک گفتگوی مطبوعاتی که در شبکه العربیه پخش شد، مدعی شد: ما مزدور نداریم بلکه آنها "برادرانی" هستند که از سالها پیش تاکنون در بحرین فعالیت می کنند.

پايگاه تفنگداران آمريكايي بحرين پس از توسعه

در همین حال، پایگاه نظامیان امریکایی در بحرین یا آنچه در سطح بین المللی به فرماندهی "ناوگان پنجم آمریکا" معروف است، بنا به برخی اسناد، از بیش از یک دهه پیش وجود داشته است؛ اما ادامه حضور امریکا در منطقه الجفیر در منامه برای نخستین بار از 60 سال پیش با یک زیرساخت جدید سازماندهی شد و از سال 2010 نیروهای دریایی آمریکا اجرای طرحی 5 ساله به ارزش 580 میلیون دلار برای توسعه این پایگاه را آغاز کردند.

به سبب وجود پایگاه امریکایی در بحرین، این کشور شاهد بحران قانون اساسی است. اعضای مجلس نمایندگان در سال 1975 از امیر وقت این کشور، شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه، خواستند تا پایگاه دریایی امریکا را از بحرین برچیند؛ و این درحالی بود که آمریکا سالانه 6 میلیون دینار بحرین به این کشور کمک مالی می کرد. البته اعتراضات راه به جایی نبرد و حکم شاهانه برای به تعلیق انداختن عمل به قانون اساسی تا اطلاع ثانوی صادر شد.

در 27 ماه می سال 2007 حسین بحارنه وزیر مشاور سابق در مسایل حقوقی تصریح کرد که درخواست اخراج امریکایی ها از بحرین اشتباهی بزرگ بود.

اما در سطح منطقه ای، ورود نظامیان عرب از کشورهای حوزه خلیج فارس به بحرین، در 14 ماه مارس سال 2011 ابتدا با یگان های گارد شاهی عربستان که از مرز زمینی ازطریق گذرگاه ملک فهد وارد بحرین شدند، آغاز شد. پس از آن یگان های دیگری از امارات و قطر برای "کمک" به دولت بحرین به منظور حمایت از تاسیسات و پایگاه های حیاتی و بویژه میدانهای نفتی و نیز دفاع از بحرین در برابر هرگونه دخالت خارجی احتمالی (با اشاره تلویحی به ایران) به بحرین رسیدند. در همان هفته نیروهای دریایی کویت هم در برابر سواحل بحرین اقدام به گشت زنی کردند، بدون آنکه عملا در خاک بحرین حضور یابند.

از آن روز تاکنون همچنان نیروهای سپر جزیره در بحرین به سر می برند و با وجودی که سه سال از حضور آنها در بحرین می گذرد، به نظر می رسد بهانۀ حضور آنها در بحرین همچنان پابرجاست.

اما نیروهای اماراتی دیگری نیز در بحرین حضور دارند که ارتباطی با نیروهای سپر جزیره ندارند. کشته شدن یک افسر اماراتی در منطقه الدیه که در 3 مارس 2014 شاهد اغتشاشات امنیتی بود، وجود این نیروها را برملا کرد. وزارت کشوربحرین تاکید کرد که افسر اماراتی که در انفجار الدیه کشته شد، تحت عنوان طرح موسوم به "امواج الخلیج" در این کشور حضور داشته است. گفته شد که حضور این نیروها حاصل توافق همکاری امنیتی خلیجی مشترک است و از آن روز تاکنون بازدید رسمی مسئولان اماراتی از نیروهای ویژه خود در بحرین، اعلام رسمی حضور این نیروها (البته بدون اعلام مسئولیت ها و وظایف آنها) امری علنی شد.

پايگاه هاي نظامي آمريكا در منطقه

همچنین در ماه آوریل 2014 اظهارات سمیره رجب سخنگوی سابق دولت بحرین و وزیر اطلاع رسانی که در آن زمان به اردن سفر کرده بود، رسانه های اردن را به خود مشغول کرد. رجب از وجود نیروهای "ژاندارمری" اردن در بحرین خبر داد. اظهارات این وزیر سابق، قبل از بحرین ابتدا در اردن یک بحران رسانه ای ایجاد کرد و این درحالی بود که دولت اردن حضور نیروهای نظامی رسمی اردنی در بحرین را در طول سه سال گذشته تکذیب می کرد؛ تا جایی که دولت اردن در 22 ماه می سال 2011 تاکید کرد که باید میان نیروهای امنیتی و نظامی اردن و بین اردنی هایی که در دستگاه امنیتی بحرین، قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس فعالیت می کنند، تفکیک قائل باشیم زیرا بحرین با این دسته از اردنی ها به عنوان شهروند اردنی - و نه به عنوان بخشی از نهاد نظامی و امنیتی اردن- قرارداد بسته بود.

اظهارات سمیره رجب اما در آن زمان دولت اردن را وادار کرد که برای نخستین بار به حضور نیروهای خود در بحرین اذعان کند. وزیر اطلاع رسانی اردن رسما اعتراف کرد که همکاری امنیتی با بحرین از قدیم بوده و ادامه دارد و این همکاری تنها به تبادل تجربه ها و آموزش محدود می شود.

اما با اعلام وزارت کشور بحرین مبنی بر کشته شدن یک نیروی ژاندارمری اردنی در انفجار منطقه دمستان در 8 دسامبر 2014، بار دیگر حضور نظامی اردن در بحرین، خبرساز شد و در پی آن وزیر کشور بحرین برای تسلیت گفتن به خانواده این نیروی اردنی و تاکید بر ادامه همکاری امنیتی بین دو کشور، به اردن سفر کرد.

در جدیدترین حلقه از این زنجیره، طی روزهای گذشته، توافقنامه تاسیس یک پایگاه نظامی انگلیسی جدید در بحرین به عنوان نخستین پایگاه دائمی انگلیس از زمان عقب نشینی اش از منطقه در سال 1971، افکار عمومی داخلی و جهانی را به خود مشغول کرد؛ زیرا این اقدام می تواند نوعی حضور نظامی مجدد انگلیس در منطقه و نیز بحرین به عنوان دروازه ورود به منطقه به شمار آید.

بدین ترتیب به نظر می رسد که بحرین با آن وسعت اندک، با بهانه های مختلف، به مرکزی برای تجمع نیروهای نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خیلج فارس، اردن، انگلیس و آمریکا تبدیل شده است، در حالی که مردم بحرین تاکنون برای حضور گسترده این نیروها توجیهی نیافته اند.


موضوعات مرتبط: کشور اردن، کشور عربستان، کشور امارات، کشور بحرین، کشور انگلیس، ایالات متحده آمریکا
[ سه شنبه ۲۵ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:42 ] [ ابراهیمی ] [ ]
با حضور کارشناسان در "مشرق" مطرح شد؛
 
MI6 مهمترین تکیه‌گاه آل‌سعود
 
جنگ بزرگترین قبیله عربستان با حکومت سعودی
 
سیاست‌های  ضد ایرانی  سعودی‌ها  علنی  شده
 
طی 40سال گذشته دائما از اهمیت استراتژیک عربستان کم شده است
 
 

گروه بین الملل مشرق-  تحولات یمن و توازن نیروها در منطقه، تحولات داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس و رابطه آن ها با قطر در بحث تغییرات قیمت انرژی، حکم صادر شده برای «شیخ نمر» و واکنش ها به حکم، دیدار های متقابل بین ایرانی ها و عربستانی ها، نامه نگاری های انجام شده و بحث تغییر سفیر ایران در عربستان از جمله مواردی بود که مشرق را بر آن داشت تا با دو تن از کارشناسان ارشد منطقه خاورمیانه عربی، سعدالله زارعی و هادی محمدی، میزگردی را ترتیب دهد. گزیده ای از این میزگرد را در سطور پایین ملاحظه می فرمایید.
مشرق: نقش روابط منطقه ای عربستان و تغییراتی که در این چند هفته اخیر شاهد آن بودیم و نقش آن در حوزه بین المللی و نقش آن ها در پرونده هسته ای ایران که مداخلاتی انجام شد و سفری که توسط «سعود الفیصل» به وین انجام شد را در چه قالبی می بینید؟
محمدی: من فکر می کنم با این عنوانی که ما یک رفتار شناسی از عربستان را مد نظر قرار بدهیم به آن مولفه و توصیفی که شما داشتید یعنی شتاب نه تنها تحولات منطقه بلکه شتاب رفتاری خود عربستان سعودی را اما شاهد هستیم. لذا مبنای بحث خود را رفتار شناسی از عربستان سعودی و ماهیت آن بگذاریم تا ببینیم چه باید بکنیم.
آن چیزی که واضح است ابتدا باید مفروضات خود را تعیین کنیم بعد بر پایه این مفروضات باید ببینیم چه مقدمه ای را ایجاد کنیم.
آن چیزی که مفروض است، این است که عربستان سعودی در قبال تحولات و در قبال مجموعه مولفه های منطقه ای یک رفتار پرشتابی را از خود نشان می دهد. یک رفتار آرام و پر سکینه با طمانینه و یا بدون جنجال نیست. در گذشته عربستان سعی می کرده نوعی متانت دیپلماتیک و متانت رفتاری را حداقل در ظاهر برای خود حفظ کند. این گذشته ای که می گویم به طور فرض در دو یا سه دهه گذشته بوده است. همیشه یک احساس معنوی آرامی را برای خود رزرو می کرده است...


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ جمعه ۲۱ آذر۱۳۹۳ ] [ 12:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نارضایتی ترکی فیصل از حمله به داعش

ترکی الفیصل رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان بمباران مواضع گروه تروریستی داعش توسط آمریکا و هم پیمانانش را تقبیح کرد و آن را غیرقابل قبول دانست.

العالم

پنج شنبه 13 آذر 1393 - 17:4:9

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه اینترنتی "رای الیوم"، ترکی الفیصل این سخنان را در جمع اعضای شورای اروپایی روابط امور خارجی در لندن بیان کرد. وی افزود: عملیات نظامی ائتلاف بین المللی علیه تندروها که نظام سوریه را شامل نمی شود، اشتباه است.

الفیصل با انتقاد از سیاست دو گانه ائتلاف در برخورد با داعش گفت: کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و سایر کشورها فقط به داعش در عراق حمله می کنند و آمریکا و هم پیمانانش در منطقه، داعش در سوریه و عراق را مورد حمله قرار می دهند.

رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان خاطر نشان کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی در عمل به توصیه عربستان در سال 2012 در زمینه مسلح سازی مخالفان سوری به اصطلاح میانه رو با شکست مواجه شدند؛ در حالی که اگر همان زمان به آن توصیه ها عمل می شد، دیگر اکنون نیازی به استفاده از نیروی هوایی نبود.   

الفیصل با هشدار نسبت به "احتمال افزایش خشونت در سوریه و کشته شدن ده ها هزار سوری در آینده در صورت حل نشدن علل به گفته او افراط گرایی دینی" افزود: دویست هزار سوری در دو سال گذشته کشته شدند و ما نمی خواهیم همین تعداد در سال های آینده کشته شوند.

وی با اعتراف به حمایت مالی کشورش از تروریست ها در سوریه با توافق با آمریکا گفت: هر وقت ضروری باشد در آینده نیز این اقدام را انجام خواهیم داد. 

الفیصل گفت: آنچه به آن نیازمندیم ایجاد منطقه پرواز ممنوع در مرز سوریه و ترکیه و بازسازی ائتلاف مخالفان سوری در اراضی این کشور است.

این شخصیت عربستانی ادعا کرد: اگر روسیه و ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت نکنند، وی بیش از دو ماه دوام نمی آورد.  


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

"سؤال" امیر قطر که شاه عربستان را منفعل کرد

العالم ـ در دیدار اخیر امیر قطر با پادشاه عربستان، "تمیم بن حمد" با سوال خود ملک عبدالله را به گونه‌ای در تنگنا قرار داد که به صدور فرمان پادشاهی برای بازگشت سفیر و انجام سریع تدابیر مصالحه منجر شد، اما پرسش امیر قطر چه بود؟

العالم

سه شنبه 11 آذر 1393 - 21:5:17

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، برخی مسئولان کشورهای حوزه خلیج فارس در پس پرده از جزییات اظهارات تند، احساسی و هیجان زده امیر قطر در دیدارش با ملک عبدالله بسیار سخن می گویند، اظهاراتی که "کودتا"یی در موضع عربستان و تسریع در مصالحه را در پی داشت!

یک منبع آگاه از کشورهای حاشیه خلیج فارس در این باره تاکید می کند که پس از آن که تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر تعهدات سیاسی دوحه را برشمرد، از "غریبه" هایی که جنگی علیه قطر در پایگاه های الکترونیکی راه اندازی کرده اند و حتی به خاندان حاکم دوحه نیز اهانت می کنند، به شدت گله و شکایت کرد.

به نوشته "رأی الیوم"؛ امیر قطر در ادامه از پادشاه عربستان پرسید: "آیا راضی می شوید که اشخاصی غیر از اتباع کشورهای حوزه خلیج [فارس] به خانواده من توهین کنند و از سوی کشورهای دوست و برادر بدین کار تحریک و تشویق  شده باشند؟"

برخی افراد نزدیک به پادشاه عربستان تاکید می کنند که پس از این سؤال بود که پادشاه سعودی فرمان بازگشت سفیر عربستان به دوحه و انجام سریع تدابیر مصالحه با قطر را صادر کرد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان، کشور قطر
[ چهارشنبه ۱۲ آذر۱۳۹۳ ] [ 3:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

جستاری در ريشه‌های تاريخی انديشه "داعش"

 به قلم : علی انوزلا مراکشی

"علی انوزلا" نويسنده، تحليلگر و روزنامه‌نگار مراکشی، مدير پايگاه lakome.com که در سال 2013 از سوی دولت مراکش بسته شد. بنيانگذار و سردبير چندين نشريه، برنده جايزه "رهبرانی برای دموکراسی" در سال 2013 و برگزيده سازمان فرانسوی "خبرنگاران بدون مرز" به عنوان "يکی از قهرمانان عرصه رسانه" در سال 2014 است، وی در اين نوشتار به تحقيق پيرامون مراحل تاريخی تحول انديشه داعشی در ميان جوانان متدينی می‌پردازد که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، ابتدا جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند، و رؤيای بازگشت خلافت به جهان عرب و برپايی دولتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا اين نوشته با نگارش "لؤی المدهون" در سايت گزارشی "قنطره" انتشار يافته است.

 شفقنا

دوشنبه, 10 آذر 1393 ساعت 04:58

امروزه گروه داعش، به سان خشن‌ترين تشکيلات در تاريخ جنبش‌های اسلامی با انديشه سه‌گانه "سلفی ـ جهادی ـ تکفيری" شمرده می‌شود و حتی گوی سبقت را از سازمان اصلی خود يعنی "القاعده" هم ربوده است؛ سازمانی که ابومصعب زرقاوی به عنوان پدر معنوی اين گروه تندرو بدان گرايش داشت. اين تشکيلات پيش از آن که يک سازمان ايدئولوژيک باشد، تشکيلاتی طايفه‌محور است و گفتمان دينی متعصبانه‌اش تنها بر يک طايفه يعنی اهل سنت استوار است و خشونت و ارعاب را به عنوان روش رسيدن به آرمان‌های خود می‌شناسد.

پيشينة پيدايش

تاريخ شکل‌گيری اين سازمان به سال 2003م. و به اقدام يک اردنی با نام ابومصعب زرقاوی برمی‌گردد که "جماعت توحيد و جهاد" را در عراق بنيان گذاشت و با اسامه بن لادن رهبر وقت سازمان "القاعده" بيعت کرد. شايد بتوان "سازمان القاعده در سرزمين رافدين" را که به رهبری ابومصعب زرقاوی شکل گرفت، هسته اوليه "داعش" دانست که همه پيروانش از ميان سنيان داخل و خارج عراق بودند.

در سال 2006م. زرقاوی کوشيد تا جنگجويان همکيش را در تشکيلاتی با نام "مجلس شورای مجاهدين" به رهبری ابوعمر عبدالله رشيد بغدادی گرد آورد، اما مجلس يادشده ده ماه بيشتر دوام نياورد و با کشته شدن زرقاوی، در همان سال تأسيس از هم پاشيد؛ زيرا با انتخاب ابوحمزه مهاجر به فرماندهی "گروه القاعده عراق"، ابوعمر بغدادی تن به بيعت با او نداد و شخصاً به تأسيس سازمانی موسوم به "دولت اسلامی عراق" پرداخت. در سال 2010م. و با کشته شدن وی، ابوبکر بغدادی به جای وی نشست.

با آغاز بحران سوريه در سال 2011م. اين تشکيلات خاک سوريه را جولانگاه مناسبی برای عرضه خود يافت، تا از آن‌جا خود را به غرب بکشاند و به اعلام جنگ مقدس بر ضد "رژيم علوی سوريه" بپردازد. در سال 2012م. تشکيلات يادشده فعاليت‌های خود در شام را گسترش داد و وارد درگيری با سازمان‌های جهادی رقيب به‌ويژه جبهه "النصره" شد، تا جايی که بغدادی رهبر اين تشکيلات، بيعت خود با سازمان القاعده را شکست و سرانجام در سال 2013م. پيدايش سازمانی با عنوان "دولت اسلامی عراق و شام" با نام اختصاری "داعش" را اعلام کرد.

علی‌رغم يگانگی خاستگاه ايدئولوژيک اين دو گروه، جبهه "النصره" جنگجويان داعش را به تا جايی به تندروی در اجرای احکام شريعت متهم می‌کند که درگيری‌های ميان آن دو به نبردی فرسايشی بدل شده است. انديشه‌های متعصابه "داعش" حتی به تشکيلاتی مانند "ارتش آزاد سوريه" هم رحم نکرده و آن را که در بحران کشور از هم‌پيمانان بي‌طرف داعش شمرده می‌شود، به ارتداد از آيين اسلام متهم ساخته است.

ريشه‌های انديشه تکفيری و جهادی

برخی ريشه‌های اين انديشه سلفی جهادی را به نخستين اختلاف‌نظر در صدر اسلام ميان حضرت علی بن ابی‌طالب و معاويه بن ابی‌سفيان، و ماجرای حکميت ميان آن دو برمی‌گردانند، امری که به فروپاشی انديشه خلافت و پيدايش اولين رژيم سلطنتی موروثی در اسلام در نيمه نخست قرن اول انجاميد و از همان جا بود که گروهی موسوم به خوارج با داعيه رد اين تحکيم شکل گرفت. اما حتی اگر بپذيريم که خوارج نخستين پايه‌گذاران انديشه‌های تندروانه در تاريخ اسلام بودند، بايد دانست که تفکر آنان در مخالفت با نظريه حکميت پديد آمده که برای پايان دادن به اختلاف ميان امام علی و معاويه پيشنهاد شد و در پی آن، زمام حکومت از خلافت به وراثت انتقال يافت، و پس از حکميت، خوارج از يک سو به تکفير خليفه پذيرفته خود يعنی علی بن ابی‌طالب رو آوردند و از سوی ديگر از شناسايی حکومت معاويه سر باز زدند و با شعار وجوب قيام بر ضد پيشوايان ستم و فسق و خودباختگی، يعنی عليه کسانی به‌پا خاستند که به پيامدهای حکميت، خواه از سر تسليم يا يک گزاره واقعی تن داده‌اند.

اين انديشه تکفيری، بعدها کسی را می‌يابد که آن را از لحاظ فقهی نهادينه می‌کند و آن را در مذهب فقهی احمد بن حنبل (780- 855م.) يکی از پيشوايان چهارگانه اهل سنت و جماعت و پيشوای فقهی مذهب حنبلی شفافيت می‌بخشد؛ مذهبی که در ميان مذاهب اهل سنت تکيه بيشتری بر نص و پرهيز از اجتهاد و دوری از تأويل می‌کند و بدين وسيله زمينه‌های لازم برای بنای انديشه‌های تکفيری را در خود نهفته دارد؛ هر چند بنيانگذار اين مذهب در دوران زندگی خويش از تکفير فرقه‌های مخالف، اعم از شيعه و مرجئه و خوارج و معتزله ابا داشت.

در سده هشتم ميلادی، پايه‌گذار اين مذهب با انديشه‌های معتزله روبه‌رو شد که همسو با حاکمان آن روز جهان اسلام، به انديشه "خلق قرآن" باور داشتند، و پذيرش آن را بر فقيهان و قاضيان تحميل می‌کردند، ولی ابن‌حنبل با آنان به مخالفت برخاست و بی آن که دست از باورهای خود بردارد، به زندان و شکنجه محکوم گرديد.

کسانی که پيرامون اين مذهب به پژوهش پرداخته‌اند، معقتدند سرکوبی که پيشوای اين مذهب در معرض آن قرار گرفت، به شکوفايی و پيروزی گرايش‌های افراطی در ميان اهل سنت و جماعت انجاميد، و از همين رو است که بسياری از تحليلگران وی را پايه‌گذار تاريخی رويکردهای سلفی برمی‌شمرند که امروزه خاستگاه جنبش‌های سلفی جهادی و از جمله انديشه‌ای است که در واپسين سال‌های قرن هجده ميلادی به برپايی دولت سعودی انجاميد.

سرآغاز تندروی فکری

سرانجام اين انديشه در گردونه‌ای افراطی گرفتار شد و در فتاوای فقيهی تبلور يافت که هفت قرن پيش از اين می‌زيست، احمد بن تيميه (661-728م.) اين مذهب را زمينه مناسبی برای توجيه تندروی‌ها و افراطی‌گری‌های خود يافت. امروزه با اين که قرن‌ها از زمان او می‌گذرد، انديشه‌ها و فتاوای او هنوز مايه جدال و بحث در ميان فقهای اسلام است؛ از يک طرف دوستدارانش وی را احياگر باورهای دينی می‌شمارند و از طرف ديگر مخالفانش با توصيف تفکر او به غلو و تندروی، وی را به گسترش انديشه افراطی‌گری و تروريسم متهم می‌سازند.

هر چه باشد، ابن‌تيميه مشهور به "شيخ الاسلام" تأثير بسياری بر جريان‌های مختلف جنبش موسوم به "بيداری اسلامی" و به‌ويژه جريان سلفی ـ جهادی داشته و "القاعده" و "داعش" نيز زاييده همين پايبندی به "نص" و مخالفت با "عقل" است.

شش قرن پس از مرگ ابن‌تيميه، کسی ديگر برمی‌خيزد و به احيای تفکرات او می‌پردازد. "وهابيت" نه تنها مشترکات فراوانی با آن دارد، بلکه پيروان آن، ابن‌تيميه را پدر معنوی خود می‌خوانند و بر اين باورند که مسلمانان از زمان مرگ شيخ‌الاسلام ابن‌تيميه تا شش سده بعد از آن، در جهل و گمراهی به سر برده‌اند، تا اين که محمد بن عبدالوهاب پيدا شده و به اعتقاد پيروانش به احيای دعوت او پرداخته و مردم را به باورهای درست رهنمون شده است؛ برای تحقيق همين امر است که در نگاه آنان، تفکر جهادی به عنوان روشی برای بازسازی حکومت اسلامی يا خلافت شمرده می‌شود.

از ديروز تا امروز

هر که به بازخوانی تاريخ گسترش وهابيت در سال‌های آغازين قرن نوزدهم بپردازد، ميان روش‌های خشونت‌بار آن جنبش پس از اعلام همبستگی با آل‌سعود از يک طرف و خشونت‌هايی که "داعش" برای تحميل عقايد و گسترش نفوذ خود به کار می‌برد، از طرف ديگر، شباهت‌های بسياری را خواهد ديد.

برای حوادثی از قبيل تخريب مساجد و حسينيه‌های شيعيان و مزارها و آرامگاه‌های صوفيان، و برپايی دادگاه‌های شرعی برای اجرای حدود و اعدام‌های دسته‌جمعی که امروز در شهرهای عراق و سوريه ديده می‌شود، در تاريخ جنبش آل‌سعود که انديشه خود را از تفکر وهابی گرفته است نيز به نمونه‌هايی وجود داشته است که در سال‌های ميان 1904 تا 1925م. آرامگاه‌های اهل بيت و صحابه پيامبر را ويران کرده، مساجد و خانه‌های اوليا را از هم پاشيده، و گنبدها و مزارها را فرو ريخته‌اند.

امين ريحانی در کتاب خود با نام "تاريخ نوين نجد و حومه" (ص 28و 29) از حادثه‌ای بزرگ در دعوت محمد بن عبدالوهاب سخن می‌گويد که شخصاً در منطقه "جبليه"، درخت "ذيب" را که مردم به آن تبرک می‌جستند بريده است و در پی آن، ياران وی به تخريب گنبدها و از هم پاشيدن قبرها و از جمله قبور صحابه پيامبر اکرم پرداخته‌اند. به اعتقاد ريحانی، ديگر رخداد بزرگ آن دوره، سنگسار کردن يک زن به اتهام زنا، در يک ميدان عمومی است. ريحانی اين گونه گزارش می‌کند: «زن زناکار سنگسار شد! خبر آن مثل برق در شهر و روستا پيچيد و به سان صاعقه‌ای بر دل‌های همگان اعم از گنهکار و بی‌گناه فرود آمد، جمعی خاموشی گزيدند و گروهی خروشيدند.»

ريحانی می‌افزايد: "فرماندار منطقه احساء به شيخ محمد بن عبدالوهاب نامه نوشت و او را هشدار داد و از وی خواست که اين کار را فرو بگذارد. اين نامه سبب شد که شيخ از بيم جان خود بگريزد، اما اميری با آرزوهای دراز به نام محمد بن سعود، که فرماندار وقت منطقه "الدرعيه" بود، در پی او روان شد و ميان اعتقادات آن دو به عنوان "مصلح" و "امير" پيمانی منعقد گرديد؛ پيمان "مذهب و شمشير" که تا روزگار ما نيز برپا است و نمود آن با کنار هم قرار گرفتن شعار توحيد و شمشير آخته بر پرچم کشور عربستان ديده می‌شود."

کتاب‌های تاريخ ياد می‌کنند که جنگ آل‌سعود که با پشتيبانی شرعی وهابيت همراه بود، هفت‌هزار کشته داشت تا به برپايی پادشاهی سعودی انجاميد؛ حکومتی که سلاطين آن خود را وامدار انديشه تندرو وهابی به عنوان مذهب رسمی کشور می‌دانند و اجرای شريعت و قوانين آن را واجب می‌شمارد، امری که امروزه هم "داعش" رسيدن به آن را آرمان خود می‌داند.

البته در گذر زمانه، مناسبات ميان آل‌سعود و وهابيت همواره بر مدار صلح و صفا نبوده، بلکه گاه چالش‌هايی ميان آن دو پديد آمده و جريان‌های فکری چندی از دل انديشه وهابی بيرون زده و با رژيم سعودی سر ستيز پيدا کرده است. شايد برجسته‌ترين اين جريان‌ها، گروه "القاعده" باشد که اسامه بن لادن آن را با شعار بازگشت انديشه جهادی به سرزمين اسلام، پايه‌ريزی کرد.

بازگشت انديشه جهادی

اين تفکر جهادی تکفيری، اين بار، در نيمه دوم قرن بيستم، با بهانه واکنش به سرکوب برخی از جنبش‌های اسلامی از سوی کشورهای سرکوبگری همچون مصر و سوريه، زمينه‌های بازگشت دوباره به سرزمين‌های اسلامی را پيدا کرده است؛ در يک مرحله، با شروع جنگ آمريکا در افغانستان، رژيم‌های عربی آن‌ها را تشويق کردند که همراه آمريکاييان با اشغالگران روس بجنگند و در مرحله بعد، همان رژيم‌های عرب اين تفکر را به عراق انتقال دادند تا جنبش‌های يادشده اين بار با پشتيبانی اعراب بر ضد آمريکايی‌ها وارد نبرد شوند.

از افغانستان تا عراق، اين تفکر در ميان جوانان متدينی راه يافت که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، روزی جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند و رؤيای بازگرشت خلافت به جهان عرب و برپايی حکومتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند.

ترجمه: رضا مرواريد   شفقنا


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ دوشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نقشه پراکندگی کشورهای داعش‌پرور در جهان

در این تصویر، پراکندگی کشورهایی که اتباع آن بیشترین سهم را در ایجاد و تقویت گروهک تروریستی داعش داشته‌اند، به نمایش در آمده است.

العالم

شنبه 8 آذر 1393 - 20:3:26

کشورهایی که در این نقشه از آنها نام برده شده، بیشترین شمار تروریست‌ها برای پیوستن به داعش از آنها خارج شده اند و البته کشورهای بسیاری هم در این فهرست طولانی وجود دارند که برای اختصار از ذکر آنها خودداری شده است.

با توجه به دشوار بودن گردآوری اطلاعات درباره تروریست ها، ارقام و آمار ارائه شده در نقشه تقریبی است؛ چنان که آمار ارائه شده در این باره از سوی سازمان های اطلاعاتی و مراکز پژوهشی غربی نیز غیر دقیق و گاه متعارض است.

بر اساس این آمار، 70 تا 80 درصد از عناصر داعش را خارجی ها تشکیل می دهند و تونس و عربستان مهمترین صادرکنندگان تروریست برای داعش هستند و سه نفر از 6 زن "خطرناک" داعش تبعه عربستان هستند.

انگلیسی ها یک چهارم جنگجویان "غیر عرب" داعش را تشکیل می دهند و خشن‌ترین آنان هم به شمار می آیند.

مهمترین سرکردگان داعش، لیبیایی، سعودی و چچنی هستند.

برای دیدن تصویر بزرگتر، اینجا را کلیک کنید


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، جمهوری چچن، کشور عربستان، کشور تونس، کشور لیبی، کشور انگلیس
[ دوشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۳ ] [ 5:59 ] [ ابراهیمی ] [ ]

هشدار مجمع جهانی اهل بیت(ع) نسبت به تخریب زادگاه پیامبر اکرم(ص) در مکه

از مراجع عظام تقلید، علمای بزرگوار و نهادها و موسسات اسلامی در جهان می خواهیم که به وظیفه دینی و انسانی خود عمل کنند و از هر راهی که مناسب می دانند، حکومت عربستان را از تخریب آثار تاریخی به خصوص این مکان مقدس که نمادی از تاریخ و حیات رسول اکرم(ص)‌است،‌ بازدارند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ در پی تلاش های جدید افراطیون وهابی برای تخریب محل ولادت پیامبر اکرم(ص) در مکه مکرمه، مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیانیه ای صادر کرد.

متن کامل ترجمه این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حکومت عربستان و با هدایت علمای سلطنتی وهابی اقدام به تخریب میراث اسلامی، مراقد اولیاء و صحابه از جمله مکان تولد رسول اکرم (ص) می کند تا به جای آنها، برای پادشاه عربستان قصر ایجاد کند.

منابع رسمی می گویند که آل سعود و وهابی ها در دوره حکومت شان بر عربستان 95 درصد از آثار اسلامی و مناطق تاریخی که حتی قدمت شان به هزاران سال پیش می رسید، تخریب کردند و به جای آثار تاریخی، هتل و پاساژ بنا کردند. در پروژه به اصطلاح توسعه مسجد الحرام ستون هایی که پانصد سال پیش برای بزرگداشت واقعه معراج بنا شده بود، تخریب شد.

تخریب مکان ولادت رسول اکرم(ص) در واقع تخریب بزرگترین شاهد تاریخ اسلامی است و این کار تجریح احساسات تمام مسلمانان است. برای ما و تمام پژوهشگران تاریخ بدون هیچ مجالی برای شک مشخص شده است که مکان کنونی کتابخانه همان محل ولادت رسول اکرم(ص)‌ است. عواقب تخریب این مکان بد است و نسل اندر نسل عاملان این جنایت مورد لعنت قرار می گیرند.

مکانی که محل ولادت رسول اکرم(ص)‌ است، بین مورخان قدیمی و معاصر مکه معروف و شناخته شده است،‌ از جمله ابن اسحاق و الازرقی در کتاب «تاریخ مکه» و الفاسی در کتاب شفائه و الغازی و الکردی در کتاب های تاریخی شان به این مکان اشاره کردند.

این مکان مقدس یکی از نمادهای شهر مکه است و در منطقه ای واقع است که آثار تاریخی زیادی در آن وجود دارد که مجال شرح تمام این آثار در اینجا وجود ندارد. اتفاقات تاریخی در این مکان رخ داده است و این مکان در چند مرحله تاکنون تخریب شده است. محل ولادت رسول اکرم (ص)‌ مورد اهتمام خلفای مسلمانان و‌ پادشاهان بوده است و این مکان جزو املاک بنی هاشم است که به زور مصادره شده است.

 

خطر قریب الوقوعی که اینک بسیاری نسبت به آن هشدار می دهند این است که حکومت عربستان و گروه های تکفیری مسلح از طریق تعرض به مقدسات اسلامی و مراقد ائمه اطهار و اصحاب گرامی آن، برای یک جنگ مذهبی مقدمه سازی می کنند. این جماعت تکفیری به برخی از مقدسات متعلق به رسول اکرم(ص)‌ دست درازی کردند و ما نگرانی شدید خودمان را در خصوص هر گونه دست درازی و توهینی نسبت به قبر رسول اکرم (ص)‌ و تخریب آن اعلام می کنیم.

این مجرمان گمراه وهابی پیش از این اقدام به تخریب قبور ائمه معصومین(ع)‌ و صحابه کرام در قبرستان بقیع در سال های 1220 هجری قمری و 1344 هجری قمری کردند، آنها همچنین به شهر کربلا حمله کردند و به مرقد امام حسین(ع) و برادرشان حضرت ابوالفضل العباس (ع) آسیب زدند، تکفیری ها ده ها تن از مسلمانان بی گناه را سر بریدند و به قتل رساندند، خانه ها را غارت کردند و اشیاء تاریخی را از این شهر مقدس به سرقت بردند.

تکفیری ها در ماه های اخیر در اقدامی زشت با حمایت حکومت عربستان و وهابیون اقدام به نبش قبر صحابی بزرگوار رسول خدا (ص) حجر بن عدی کردند. همچنین آنها سال ها پیش مرقد امامین عسکریین ‌را در شهر سامراء منفجر کردند. این جرائم فرقه تکفیری وهابیت با سکوت سازمان های بین المللی همراه بود که جای سوال دارد. با بررسی اماکن و مراقدی که فرقه وهابیت به آن تعرض کردند، حجم انحراف فکری و عقائدی این مجرمان‌ مشخص می شود. حتی کودکان و زنان هم از جنایات این فرقه تکفیری در امان نبودند و آنها اماکن مقدس غیر مسلمانان را نیز تخریب کردند.

از مراجع عظام تقلید، علمای بزرگوار، نهادها و مؤسسات اسلامی در جهان می خواهیم که به وظیفه دینی و انسانی خود عمل کنند و از هر راهی که مناسب می دانند، حکومت عربستان را از تخریب آثار تاریخی ــ بویژه این مکان مقدس که نمادی از تاریخ و حیات رسول اکرم(ص)‌ است ــ بازدارند.

«وسَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ ـ و آنان که ظلم و ستم کردند به زودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی باز می گردند». (شعراء ـ 244)

مجمع جهانی اهل بیت(ع)
28 محرم 1436 هجری قمری


موضوعات مرتبط: جریان وهابیت، کشور عربستان
[ شنبه ۸ آذر۱۳۹۳ ] [ 8:52 ] [ ابراهیمی ] [ ]
رای الیوم فاش کرد:

پوتین، سعودالفیصل را به حضور نپذیرفت

روزنامه اینترنتی رای الیوم امروز فاش کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان را در جریان سفر اخیرش به مسکو به حضور نپذیرفت.

العالم

پنج شنبه 6 آذر 1393 - 16:1:58

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه رای الیوم در گزارش خود به سفر اخیر سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی به مسکو و برخورد سرد مسئولان روس با او و تشریح دلایل این امر پرداخت.

این روزنامه نوشت: وزیر خارجه سعودی در این سفر از شرکت در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به بهانه "ناخوش بودن و کسالت زیاد" خودداری کرد ولی حقیقت ماجرا این بود که بحرانی دیپلماتیک در پس پرده با نهاد ریاست جمهوری روسیه وجود داشت.

این روزنامه نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از به حضور پذیرفتن سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی به علت نبودن این ملاقات در برنامه کاری نهاد ریاست جمهوری خودداری کرد؛ امری که سعود الفیصل آن را اهانت به نهاد دیپلماتیک سعودی و سوء برداشت توصیف کرد بویژه که وزیر خارجه سعودی خواستار ملاقاتی پروتکلی با پوتین شده بود.

برپایه این گزارش، محافل دیپلماتیک غربی این حادثه را در واقع پیام ولادیمیر پوتین به دستگاه دیپلماسی سعودی به علت روشن نبودن موضع ریاض درقبال مسئله ایران و پرونده سوریه به شمار آوردند.

اختلاف در دربار آل سعود

این روزنامه افزود: برداشت افراد و شخصیت های نزدیک به وزیر خارجه سعودی نشان دهنده آن است که شاهزاده بندر بن سلطان، مشاور شاه سعودی، در این زمینه نقش منفی ایفا کرده و با توجه به روابط و نفوذی که در مسکو دارد، از به حضور پذیرفته شدن سعود الفیصل از سوی ولادیمیر پوتین جلوگیری کرده است.

این شخصیت ها شاهزاده بندر بن سلطان را چنین توصیف کردند که وی یک بازیگر مخفی است که از به حضور پذیرفته شدن سعود الفیصل در کاخ کرملین جلوگیری کرد زیرا شاهزاده بندر بن سلطان و سعود الفیصل از گذشته با یکدیگر دچار اختلاف هستند. این اختلاف در دوره اخیر شدت گرفته است خصوصا که شاهزاده بندر بن سلطان پرونده ارتباط با روسیه را یکی از پرونده های شخصی خود می شمارد که به عنوان مشاور کاخ پادشاهی عربستان مامور پیگیری آن شده است و در همین راستا، پیش از این دو بار به مسکو سفر کرده است.

به نوشته رای الیوم، نکته جالب توجه این است که ولادیمیر پوتین پیش از این با شاهزاده بندر بن سلطان دیدار و با وی عکس یادگاری رسمی گرفت ولی سعود الفیصل مجبور شد تا مسکو را با خشم و غضب ترک کند.

این روزنامه نوشت: سرگئی لاوروف به شخصیت های عرب در کشورهای حوزه خلیج فارس ابلاغ کرد که کشورش خواهان دیدگاه و موضع بسیار روشن مسئولان سعودی در ارتباط با پرونده سوریه –پیش از هر تماسی با آنها در ارتباط با پرونده هسته ای ایران -می باشد.

روزنامه رای الیوم خاطرنشان کرد: داستان خشم و ناراحتی سعود الفیصل از مسکو و ترک روسیه بدون حضور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک جدلی را در محافل دیپلماتیک کشورهای عرب خلیج فارس در چند روز اخیر ایجاد کرد.


موضوعات مرتبط: فدراسیون روسیه، کشور عربستان
[ جمعه ۷ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:36 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آيت الله نمر به حكم اعدام اعتراض كرد

روزنامه سعودي الرياض از اعتراض آيت الله شيخ نمر باقر النمر روحاني بارز شيعه عربستانی به حكم دادگاه برای بازنگری در حکم اعدام وی در دادگاه استیناف خبر داد.

العالم

پنج شنبه 6 آذر 1393 - 10:13:51

به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم، روزنامه الرياض نوشت: شيخ نمر الباقر النمر لايحه اعتراض به حكم دادگاه بدوي عليه خودش را تقديم كرد و پرونده به دادگاه استيناف ارجاع خواهد شد كه پنج قاضي به بررسي اين حكم خواهند پرداخت.

حکم اعدام این عالم سرشناس عربستانی از سوی دادگاه ریاض بر اساس اتهامات واهی دادستانی کل صادر شد.

دادستان عربستان، در 25 مارس گذشته (پنجم فروردین 93) با مطرح کردن اتهامات دروغ مانند فتنه مذهبی، تشکیل جلسه با مجرمان فراری، ترویج کشتار شهروندان و نیروهای پلیس، تخریب مساجد در هنگام نماز جمعه و دخالت در امور سایر کشورها، خواستار صدور حکم اعدام به علت محاربه علیه نظام آن کشور برای شیخ نمر شد.
سازمان حقوق بشر عربی محاکمه شیخ نمر را امری بی سابقه و خطرناک از نوع خود دانست و اعلام کرد: اعدام ها در عربستان برخلاف ارزش ها و قوانین بین المللی است.

تشويق اهالي قطيف در شرق عربستان براي تظاهرات در همبستگي با مردم بحرين و مقابله با نيروهاي موسوم به سپر جزيره، تاسيس صندوق در مسجد الحسين در منزه لازاره و خيابان العواميه براي جمع آوري كمك ها به منظور خريداري پلاكاردها و بلندگو و غیره و استفاده از آنها در تظاهرات، و خريداري بنزين براي ساخت كوكتل مولوتف، و خرید نوشيدني هاي خنك براي مردم معترض زير نظر مستقيم آيت الله نمر از جمله اتهام هايی است که دادگاه بر اساس آنها وی را به اعدام محکوم کرده است.

نیروهای امنیتی سعودی هشتم ماه ژوئیه سال 2012 هنگام تعقیب خودروی آیت الله نمر، به طرف وی تیراندازی کرده و او را با گلوله جنگی مجروح کردند.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ جمعه ۷ آذر۱۳۹۳ ] [ 6:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب