اخبار مسلمانان
امام خمینی:قرن پانزده قرن غلبه حق بر باطل است
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
لینک دوستان

تاریخچۀ حضور نیروهای نظامی بیگانه در بحرین

حضور نظامی و امنیتی نیروهای بیگانه در بحرین، اعم از تفنگداران عربی و یا غربی، امری مسلّم است و رژیم بحرین نیز دیگر نمی‌تواند بر آن سرپوش بگذارد، اما ادامه و گسترش آن که پای انگلیسی‌ها را به عنوان جدیدترین مهمان ناخوانده به منطقه باز کرد، ابعاد جدیدی از طرح خطرناک آل‌خلیفه را آشکار می‌سازد.

العالم

دو شنبه 24 آذر 1393 - 20:57:29

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "هانی فردان" نویسنده بحرینی در یادداشتی پیرامون سابقه حضور نیروهای بیگانه در این کشور نوشت: در حال حاضر بحرین به بهانه های واهی و متعدد، حضور نیروهای امنیتی و نظامی "بیگانه"؛ اعم از عربی و یا غربی همچون نیروهایی از امریکا، عربستان، امارات، اردن و انگلیس را شاهد است.

فردان در این یادداشت که در روزنامه الوسط بحرین منتشر شد آورده است: با توجه به گفته وزیر کشور بحرین، درباره «حضور تفنگداران از ملیت های مختلف که با نیروهای امنیتی در بحرین فعالیت می کنند»، این موضوع دیگر محرمانه نیست و پرداختن به آن ممنوع نیست. سپهبد راشد بن عبدالله آل خلیفه، وزیر کشور بحرین، در یک گفتگوی مطبوعاتی که در شبکه العربیه پخش شد، مدعی شد: ما مزدور نداریم بلکه آنها "برادرانی" هستند که از سالها پیش تاکنون در بحرین فعالیت می کنند.

پايگاه تفنگداران آمريكايي بحرين پس از توسعه

در همین حال، پایگاه نظامیان امریکایی در بحرین یا آنچه در سطح بین المللی به فرماندهی "ناوگان پنجم آمریکا" معروف است، بنا به برخی اسناد، از بیش از یک دهه پیش وجود داشته است؛ اما ادامه حضور امریکا در منطقه الجفیر در منامه برای نخستین بار از 60 سال پیش با یک زیرساخت جدید سازماندهی شد و از سال 2010 نیروهای دریایی آمریکا اجرای طرحی 5 ساله به ارزش 580 میلیون دلار برای توسعه این پایگاه را آغاز کردند.

به سبب وجود پایگاه امریکایی در بحرین، این کشور شاهد بحران قانون اساسی است. اعضای مجلس نمایندگان در سال 1975 از امیر وقت این کشور، شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه، خواستند تا پایگاه دریایی امریکا را از بحرین برچیند؛ و این درحالی بود که آمریکا سالانه 6 میلیون دینار بحرین به این کشور کمک مالی می کرد. البته اعتراضات راه به جایی نبرد و حکم شاهانه برای به تعلیق انداختن عمل به قانون اساسی تا اطلاع ثانوی صادر شد.

در 27 ماه می سال 2007 حسین بحارنه وزیر مشاور سابق در مسایل حقوقی تصریح کرد که درخواست اخراج امریکایی ها از بحرین اشتباهی بزرگ بود.

اما در سطح منطقه ای، ورود نظامیان عرب از کشورهای حوزه خلیج فارس به بحرین، در 14 ماه مارس سال 2011 ابتدا با یگان های گارد شاهی عربستان که از مرز زمینی ازطریق گذرگاه ملک فهد وارد بحرین شدند، آغاز شد. پس از آن یگان های دیگری از امارات و قطر برای "کمک" به دولت بحرین به منظور حمایت از تاسیسات و پایگاه های حیاتی و بویژه میدانهای نفتی و نیز دفاع از بحرین در برابر هرگونه دخالت خارجی احتمالی (با اشاره تلویحی به ایران) به بحرین رسیدند. در همان هفته نیروهای دریایی کویت هم در برابر سواحل بحرین اقدام به گشت زنی کردند، بدون آنکه عملا در خاک بحرین حضور یابند.

از آن روز تاکنون همچنان نیروهای سپر جزیره در بحرین به سر می برند و با وجودی که سه سال از حضور آنها در بحرین می گذرد، به نظر می رسد بهانۀ حضور آنها در بحرین همچنان پابرجاست.

اما نیروهای اماراتی دیگری نیز در بحرین حضور دارند که ارتباطی با نیروهای سپر جزیره ندارند. کشته شدن یک افسر اماراتی در منطقه الدیه که در 3 مارس 2014 شاهد اغتشاشات امنیتی بود، وجود این نیروها را برملا کرد. وزارت کشوربحرین تاکید کرد که افسر اماراتی که در انفجار الدیه کشته شد، تحت عنوان طرح موسوم به "امواج الخلیج" در این کشور حضور داشته است. گفته شد که حضور این نیروها حاصل توافق همکاری امنیتی خلیجی مشترک است و از آن روز تاکنون بازدید رسمی مسئولان اماراتی از نیروهای ویژه خود در بحرین، اعلام رسمی حضور این نیروها (البته بدون اعلام مسئولیت ها و وظایف آنها) امری علنی شد.

پايگاه هاي نظامي آمريكا در منطقه

همچنین در ماه آوریل 2014 اظهارات سمیره رجب سخنگوی سابق دولت بحرین و وزیر اطلاع رسانی که در آن زمان به اردن سفر کرده بود، رسانه های اردن را به خود مشغول کرد. رجب از وجود نیروهای "ژاندارمری" اردن در بحرین خبر داد. اظهارات این وزیر سابق، قبل از بحرین ابتدا در اردن یک بحران رسانه ای ایجاد کرد و این درحالی بود که دولت اردن حضور نیروهای نظامی رسمی اردنی در بحرین را در طول سه سال گذشته تکذیب می کرد؛ تا جایی که دولت اردن در 22 ماه می سال 2011 تاکید کرد که باید میان نیروهای امنیتی و نظامی اردن و بین اردنی هایی که در دستگاه امنیتی بحرین، قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس فعالیت می کنند، تفکیک قائل باشیم زیرا بحرین با این دسته از اردنی ها به عنوان شهروند اردنی - و نه به عنوان بخشی از نهاد نظامی و امنیتی اردن- قرارداد بسته بود.

اظهارات سمیره رجب اما در آن زمان دولت اردن را وادار کرد که برای نخستین بار به حضور نیروهای خود در بحرین اذعان کند. وزیر اطلاع رسانی اردن رسما اعتراف کرد که همکاری امنیتی با بحرین از قدیم بوده و ادامه دارد و این همکاری تنها به تبادل تجربه ها و آموزش محدود می شود.

اما با اعلام وزارت کشور بحرین مبنی بر کشته شدن یک نیروی ژاندارمری اردنی در انفجار منطقه دمستان در 8 دسامبر 2014، بار دیگر حضور نظامی اردن در بحرین، خبرساز شد و در پی آن وزیر کشور بحرین برای تسلیت گفتن به خانواده این نیروی اردنی و تاکید بر ادامه همکاری امنیتی بین دو کشور، به اردن سفر کرد.

در جدیدترین حلقه از این زنجیره، طی روزهای گذشته، توافقنامه تاسیس یک پایگاه نظامی انگلیسی جدید در بحرین به عنوان نخستین پایگاه دائمی انگلیس از زمان عقب نشینی اش از منطقه در سال 1971، افکار عمومی داخلی و جهانی را به خود مشغول کرد؛ زیرا این اقدام می تواند نوعی حضور نظامی مجدد انگلیس در منطقه و نیز بحرین به عنوان دروازه ورود به منطقه به شمار آید.

بدین ترتیب به نظر می رسد که بحرین با آن وسعت اندک، با بهانه های مختلف، به مرکزی برای تجمع نیروهای نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خیلج فارس، اردن، انگلیس و آمریکا تبدیل شده است، در حالی که مردم بحرین تاکنون برای حضور گسترده این نیروها توجیهی نیافته اند.


موضوعات مرتبط: کشور اردن، کشور عربستان، کشور امارات، کشور بحرین، کشور انگلیس، ایالات متحده آمریکا
[ سه شنبه 25 آذر1393 ] [ 6:42 ] [ ابراهیمی ] [ ]
با حضور کارشناسان در "مشرق" مطرح شد؛
 
MI6 مهمترین تکیه‌گاه آل‌سعود
 
جنگ بزرگترین قبیله عربستان با حکومت سعودی
 
سیاست‌های  ضد ایرانی  سعودی‌ها  علنی  شده
 
طی 40سال گذشته دائما از اهمیت استراتژیک عربستان کم شده است
 
 

گروه بین الملل مشرق-  تحولات یمن و توازن نیروها در منطقه، تحولات داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس و رابطه آن ها با قطر در بحث تغییرات قیمت انرژی، حکم صادر شده برای «شیخ نمر» و واکنش ها به حکم، دیدار های متقابل بین ایرانی ها و عربستانی ها، نامه نگاری های انجام شده و بحث تغییر سفیر ایران در عربستان از جمله مواردی بود که مشرق را بر آن داشت تا با دو تن از کارشناسان ارشد منطقه خاورمیانه عربی، سعدالله زارعی و هادی محمدی، میزگردی را ترتیب دهد. گزیده ای از این میزگرد را در سطور پایین ملاحظه می فرمایید.
مشرق: نقش روابط منطقه ای عربستان و تغییراتی که در این چند هفته اخیر شاهد آن بودیم و نقش آن در حوزه بین المللی و نقش آن ها در پرونده هسته ای ایران که مداخلاتی انجام شد و سفری که توسط «سعود الفیصل» به وین انجام شد را در چه قالبی می بینید؟
محمدی: من فکر می کنم با این عنوانی که ما یک رفتار شناسی از عربستان را مد نظر قرار بدهیم به آن مولفه و توصیفی که شما داشتید یعنی شتاب نه تنها تحولات منطقه بلکه شتاب رفتاری خود عربستان سعودی را اما شاهد هستیم. لذا مبنای بحث خود را رفتار شناسی از عربستان سعودی و ماهیت آن بگذاریم تا ببینیم چه باید بکنیم.
آن چیزی که واضح است ابتدا باید مفروضات خود را تعیین کنیم بعد بر پایه این مفروضات باید ببینیم چه مقدمه ای را ایجاد کنیم.
آن چیزی که مفروض است، این است که عربستان سعودی در قبال تحولات و در قبال مجموعه مولفه های منطقه ای یک رفتار پرشتابی را از خود نشان می دهد. یک رفتار آرام و پر سکینه با طمانینه و یا بدون جنجال نیست. در گذشته عربستان سعی می کرده نوعی متانت دیپلماتیک و متانت رفتاری را حداقل در ظاهر برای خود حفظ کند. این گذشته ای که می گویم به طور فرض در دو یا سه دهه گذشته بوده است. همیشه یک احساس معنوی آرامی را برای خود رزرو می کرده است...


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ جمعه 21 آذر1393 ] [ 12:8 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نارضایتی ترکی فیصل از حمله به داعش

ترکی الفیصل رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان بمباران مواضع گروه تروریستی داعش توسط آمریکا و هم پیمانانش را تقبیح کرد و آن را غیرقابل قبول دانست.

العالم

پنج شنبه 13 آذر 1393 - 17:4:9

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه اینترنتی "رای الیوم"، ترکی الفیصل این سخنان را در جمع اعضای شورای اروپایی روابط امور خارجی در لندن بیان کرد. وی افزود: عملیات نظامی ائتلاف بین المللی علیه تندروها که نظام سوریه را شامل نمی شود، اشتباه است.

الفیصل با انتقاد از سیاست دو گانه ائتلاف در برخورد با داعش گفت: کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و سایر کشورها فقط به داعش در عراق حمله می کنند و آمریکا و هم پیمانانش در منطقه، داعش در سوریه و عراق را مورد حمله قرار می دهند.

رییس سابق سازمان اطلاعات عربستان خاطر نشان کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی در عمل به توصیه عربستان در سال 2012 در زمینه مسلح سازی مخالفان سوری به اصطلاح میانه رو با شکست مواجه شدند؛ در حالی که اگر همان زمان به آن توصیه ها عمل می شد، دیگر اکنون نیازی به استفاده از نیروی هوایی نبود.   

الفیصل با هشدار نسبت به "احتمال افزایش خشونت در سوریه و کشته شدن ده ها هزار سوری در آینده در صورت حل نشدن علل به گفته او افراط گرایی دینی" افزود: دویست هزار سوری در دو سال گذشته کشته شدند و ما نمی خواهیم همین تعداد در سال های آینده کشته شوند.

وی با اعتراف به حمایت مالی کشورش از تروریست ها در سوریه با توافق با آمریکا گفت: هر وقت ضروری باشد در آینده نیز این اقدام را انجام خواهیم داد. 

الفیصل گفت: آنچه به آن نیازمندیم ایجاد منطقه پرواز ممنوع در مرز سوریه و ترکیه و بازسازی ائتلاف مخالفان سوری در اراضی این کشور است.

این شخصیت عربستانی ادعا کرد: اگر روسیه و ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت نکنند، وی بیش از دو ماه دوام نمی آورد.  


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه 16 آذر1393 ] [ 6:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

"سؤال" امیر قطر که شاه عربستان را منفعل کرد

العالم ـ در دیدار اخیر امیر قطر با پادشاه عربستان، "تمیم بن حمد" با سوال خود ملک عبدالله را به گونه‌ای در تنگنا قرار داد که به صدور فرمان پادشاهی برای بازگشت سفیر و انجام سریع تدابیر مصالحه منجر شد، اما پرسش امیر قطر چه بود؟

العالم

سه شنبه 11 آذر 1393 - 21:5:17

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، برخی مسئولان کشورهای حوزه خلیج فارس در پس پرده از جزییات اظهارات تند، احساسی و هیجان زده امیر قطر در دیدارش با ملک عبدالله بسیار سخن می گویند، اظهاراتی که "کودتا"یی در موضع عربستان و تسریع در مصالحه را در پی داشت!

یک منبع آگاه از کشورهای حاشیه خلیج فارس در این باره تاکید می کند که پس از آن که تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر تعهدات سیاسی دوحه را برشمرد، از "غریبه" هایی که جنگی علیه قطر در پایگاه های الکترونیکی راه اندازی کرده اند و حتی به خاندان حاکم دوحه نیز اهانت می کنند، به شدت گله و شکایت کرد.

به نوشته "رأی الیوم"؛ امیر قطر در ادامه از پادشاه عربستان پرسید: "آیا راضی می شوید که اشخاصی غیر از اتباع کشورهای حوزه خلیج [فارس] به خانواده من توهین کنند و از سوی کشورهای دوست و برادر بدین کار تحریک و تشویق  شده باشند؟"

برخی افراد نزدیک به پادشاه عربستان تاکید می کنند که پس از این سؤال بود که پادشاه سعودی فرمان بازگشت سفیر عربستان به دوحه و انجام سریع تدابیر مصالحه با قطر را صادر کرد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان، کشور قطر
[ چهارشنبه 12 آذر1393 ] [ 3:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

جستاری در ريشه‌های تاريخی انديشه "داعش"

 به قلم : علی انوزلا مراکشی

"علی انوزلا" نويسنده، تحليلگر و روزنامه‌نگار مراکشی، مدير پايگاه lakome.com که در سال 2013 از سوی دولت مراکش بسته شد. بنيانگذار و سردبير چندين نشريه، برنده جايزه "رهبرانی برای دموکراسی" در سال 2013 و برگزيده سازمان فرانسوی "خبرنگاران بدون مرز" به عنوان "يکی از قهرمانان عرصه رسانه" در سال 2014 است، وی در اين نوشتار به تحقيق پيرامون مراحل تاريخی تحول انديشه داعشی در ميان جوانان متدينی می‌پردازد که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، ابتدا جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند، و رؤيای بازگشت خلافت به جهان عرب و برپايی دولتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا اين نوشته با نگارش "لؤی المدهون" در سايت گزارشی "قنطره" انتشار يافته است.

 شفقنا

دوشنبه, 10 آذر 1393 ساعت 04:58

امروزه گروه داعش، به سان خشن‌ترين تشکيلات در تاريخ جنبش‌های اسلامی با انديشه سه‌گانه "سلفی ـ جهادی ـ تکفيری" شمرده می‌شود و حتی گوی سبقت را از سازمان اصلی خود يعنی "القاعده" هم ربوده است؛ سازمانی که ابومصعب زرقاوی به عنوان پدر معنوی اين گروه تندرو بدان گرايش داشت. اين تشکيلات پيش از آن که يک سازمان ايدئولوژيک باشد، تشکيلاتی طايفه‌محور است و گفتمان دينی متعصبانه‌اش تنها بر يک طايفه يعنی اهل سنت استوار است و خشونت و ارعاب را به عنوان روش رسيدن به آرمان‌های خود می‌شناسد.

پيشينة پيدايش

تاريخ شکل‌گيری اين سازمان به سال 2003م. و به اقدام يک اردنی با نام ابومصعب زرقاوی برمی‌گردد که "جماعت توحيد و جهاد" را در عراق بنيان گذاشت و با اسامه بن لادن رهبر وقت سازمان "القاعده" بيعت کرد. شايد بتوان "سازمان القاعده در سرزمين رافدين" را که به رهبری ابومصعب زرقاوی شکل گرفت، هسته اوليه "داعش" دانست که همه پيروانش از ميان سنيان داخل و خارج عراق بودند.

در سال 2006م. زرقاوی کوشيد تا جنگجويان همکيش را در تشکيلاتی با نام "مجلس شورای مجاهدين" به رهبری ابوعمر عبدالله رشيد بغدادی گرد آورد، اما مجلس يادشده ده ماه بيشتر دوام نياورد و با کشته شدن زرقاوی، در همان سال تأسيس از هم پاشيد؛ زيرا با انتخاب ابوحمزه مهاجر به فرماندهی "گروه القاعده عراق"، ابوعمر بغدادی تن به بيعت با او نداد و شخصاً به تأسيس سازمانی موسوم به "دولت اسلامی عراق" پرداخت. در سال 2010م. و با کشته شدن وی، ابوبکر بغدادی به جای وی نشست.

با آغاز بحران سوريه در سال 2011م. اين تشکيلات خاک سوريه را جولانگاه مناسبی برای عرضه خود يافت، تا از آن‌جا خود را به غرب بکشاند و به اعلام جنگ مقدس بر ضد "رژيم علوی سوريه" بپردازد. در سال 2012م. تشکيلات يادشده فعاليت‌های خود در شام را گسترش داد و وارد درگيری با سازمان‌های جهادی رقيب به‌ويژه جبهه "النصره" شد، تا جايی که بغدادی رهبر اين تشکيلات، بيعت خود با سازمان القاعده را شکست و سرانجام در سال 2013م. پيدايش سازمانی با عنوان "دولت اسلامی عراق و شام" با نام اختصاری "داعش" را اعلام کرد.

علی‌رغم يگانگی خاستگاه ايدئولوژيک اين دو گروه، جبهه "النصره" جنگجويان داعش را به تا جايی به تندروی در اجرای احکام شريعت متهم می‌کند که درگيری‌های ميان آن دو به نبردی فرسايشی بدل شده است. انديشه‌های متعصابه "داعش" حتی به تشکيلاتی مانند "ارتش آزاد سوريه" هم رحم نکرده و آن را که در بحران کشور از هم‌پيمانان بي‌طرف داعش شمرده می‌شود، به ارتداد از آيين اسلام متهم ساخته است.

ريشه‌های انديشه تکفيری و جهادی

برخی ريشه‌های اين انديشه سلفی جهادی را به نخستين اختلاف‌نظر در صدر اسلام ميان حضرت علی بن ابی‌طالب و معاويه بن ابی‌سفيان، و ماجرای حکميت ميان آن دو برمی‌گردانند، امری که به فروپاشی انديشه خلافت و پيدايش اولين رژيم سلطنتی موروثی در اسلام در نيمه نخست قرن اول انجاميد و از همان جا بود که گروهی موسوم به خوارج با داعيه رد اين تحکيم شکل گرفت. اما حتی اگر بپذيريم که خوارج نخستين پايه‌گذاران انديشه‌های تندروانه در تاريخ اسلام بودند، بايد دانست که تفکر آنان در مخالفت با نظريه حکميت پديد آمده که برای پايان دادن به اختلاف ميان امام علی و معاويه پيشنهاد شد و در پی آن، زمام حکومت از خلافت به وراثت انتقال يافت، و پس از حکميت، خوارج از يک سو به تکفير خليفه پذيرفته خود يعنی علی بن ابی‌طالب رو آوردند و از سوی ديگر از شناسايی حکومت معاويه سر باز زدند و با شعار وجوب قيام بر ضد پيشوايان ستم و فسق و خودباختگی، يعنی عليه کسانی به‌پا خاستند که به پيامدهای حکميت، خواه از سر تسليم يا يک گزاره واقعی تن داده‌اند.

اين انديشه تکفيری، بعدها کسی را می‌يابد که آن را از لحاظ فقهی نهادينه می‌کند و آن را در مذهب فقهی احمد بن حنبل (780- 855م.) يکی از پيشوايان چهارگانه اهل سنت و جماعت و پيشوای فقهی مذهب حنبلی شفافيت می‌بخشد؛ مذهبی که در ميان مذاهب اهل سنت تکيه بيشتری بر نص و پرهيز از اجتهاد و دوری از تأويل می‌کند و بدين وسيله زمينه‌های لازم برای بنای انديشه‌های تکفيری را در خود نهفته دارد؛ هر چند بنيانگذار اين مذهب در دوران زندگی خويش از تکفير فرقه‌های مخالف، اعم از شيعه و مرجئه و خوارج و معتزله ابا داشت.

در سده هشتم ميلادی، پايه‌گذار اين مذهب با انديشه‌های معتزله روبه‌رو شد که همسو با حاکمان آن روز جهان اسلام، به انديشه "خلق قرآن" باور داشتند، و پذيرش آن را بر فقيهان و قاضيان تحميل می‌کردند، ولی ابن‌حنبل با آنان به مخالفت برخاست و بی آن که دست از باورهای خود بردارد، به زندان و شکنجه محکوم گرديد.

کسانی که پيرامون اين مذهب به پژوهش پرداخته‌اند، معقتدند سرکوبی که پيشوای اين مذهب در معرض آن قرار گرفت، به شکوفايی و پيروزی گرايش‌های افراطی در ميان اهل سنت و جماعت انجاميد، و از همين رو است که بسياری از تحليلگران وی را پايه‌گذار تاريخی رويکردهای سلفی برمی‌شمرند که امروزه خاستگاه جنبش‌های سلفی جهادی و از جمله انديشه‌ای است که در واپسين سال‌های قرن هجده ميلادی به برپايی دولت سعودی انجاميد.

سرآغاز تندروی فکری

سرانجام اين انديشه در گردونه‌ای افراطی گرفتار شد و در فتاوای فقيهی تبلور يافت که هفت قرن پيش از اين می‌زيست، احمد بن تيميه (661-728م.) اين مذهب را زمينه مناسبی برای توجيه تندروی‌ها و افراطی‌گری‌های خود يافت. امروزه با اين که قرن‌ها از زمان او می‌گذرد، انديشه‌ها و فتاوای او هنوز مايه جدال و بحث در ميان فقهای اسلام است؛ از يک طرف دوستدارانش وی را احياگر باورهای دينی می‌شمارند و از طرف ديگر مخالفانش با توصيف تفکر او به غلو و تندروی، وی را به گسترش انديشه افراطی‌گری و تروريسم متهم می‌سازند.

هر چه باشد، ابن‌تيميه مشهور به "شيخ الاسلام" تأثير بسياری بر جريان‌های مختلف جنبش موسوم به "بيداری اسلامی" و به‌ويژه جريان سلفی ـ جهادی داشته و "القاعده" و "داعش" نيز زاييده همين پايبندی به "نص" و مخالفت با "عقل" است.

شش قرن پس از مرگ ابن‌تيميه، کسی ديگر برمی‌خيزد و به احيای تفکرات او می‌پردازد. "وهابيت" نه تنها مشترکات فراوانی با آن دارد، بلکه پيروان آن، ابن‌تيميه را پدر معنوی خود می‌خوانند و بر اين باورند که مسلمانان از زمان مرگ شيخ‌الاسلام ابن‌تيميه تا شش سده بعد از آن، در جهل و گمراهی به سر برده‌اند، تا اين که محمد بن عبدالوهاب پيدا شده و به اعتقاد پيروانش به احيای دعوت او پرداخته و مردم را به باورهای درست رهنمون شده است؛ برای تحقيق همين امر است که در نگاه آنان، تفکر جهادی به عنوان روشی برای بازسازی حکومت اسلامی يا خلافت شمرده می‌شود.

از ديروز تا امروز

هر که به بازخوانی تاريخ گسترش وهابيت در سال‌های آغازين قرن نوزدهم بپردازد، ميان روش‌های خشونت‌بار آن جنبش پس از اعلام همبستگی با آل‌سعود از يک طرف و خشونت‌هايی که "داعش" برای تحميل عقايد و گسترش نفوذ خود به کار می‌برد، از طرف ديگر، شباهت‌های بسياری را خواهد ديد.

برای حوادثی از قبيل تخريب مساجد و حسينيه‌های شيعيان و مزارها و آرامگاه‌های صوفيان، و برپايی دادگاه‌های شرعی برای اجرای حدود و اعدام‌های دسته‌جمعی که امروز در شهرهای عراق و سوريه ديده می‌شود، در تاريخ جنبش آل‌سعود که انديشه خود را از تفکر وهابی گرفته است نيز به نمونه‌هايی وجود داشته است که در سال‌های ميان 1904 تا 1925م. آرامگاه‌های اهل بيت و صحابه پيامبر را ويران کرده، مساجد و خانه‌های اوليا را از هم پاشيده، و گنبدها و مزارها را فرو ريخته‌اند.

امين ريحانی در کتاب خود با نام "تاريخ نوين نجد و حومه" (ص 28و 29) از حادثه‌ای بزرگ در دعوت محمد بن عبدالوهاب سخن می‌گويد که شخصاً در منطقه "جبليه"، درخت "ذيب" را که مردم به آن تبرک می‌جستند بريده است و در پی آن، ياران وی به تخريب گنبدها و از هم پاشيدن قبرها و از جمله قبور صحابه پيامبر اکرم پرداخته‌اند. به اعتقاد ريحانی، ديگر رخداد بزرگ آن دوره، سنگسار کردن يک زن به اتهام زنا، در يک ميدان عمومی است. ريحانی اين گونه گزارش می‌کند: «زن زناکار سنگسار شد! خبر آن مثل برق در شهر و روستا پيچيد و به سان صاعقه‌ای بر دل‌های همگان اعم از گنهکار و بی‌گناه فرود آمد، جمعی خاموشی گزيدند و گروهی خروشيدند.»

ريحانی می‌افزايد: "فرماندار منطقه احساء به شيخ محمد بن عبدالوهاب نامه نوشت و او را هشدار داد و از وی خواست که اين کار را فرو بگذارد. اين نامه سبب شد که شيخ از بيم جان خود بگريزد، اما اميری با آرزوهای دراز به نام محمد بن سعود، که فرماندار وقت منطقه "الدرعيه" بود، در پی او روان شد و ميان اعتقادات آن دو به عنوان "مصلح" و "امير" پيمانی منعقد گرديد؛ پيمان "مذهب و شمشير" که تا روزگار ما نيز برپا است و نمود آن با کنار هم قرار گرفتن شعار توحيد و شمشير آخته بر پرچم کشور عربستان ديده می‌شود."

کتاب‌های تاريخ ياد می‌کنند که جنگ آل‌سعود که با پشتيبانی شرعی وهابيت همراه بود، هفت‌هزار کشته داشت تا به برپايی پادشاهی سعودی انجاميد؛ حکومتی که سلاطين آن خود را وامدار انديشه تندرو وهابی به عنوان مذهب رسمی کشور می‌دانند و اجرای شريعت و قوانين آن را واجب می‌شمارد، امری که امروزه هم "داعش" رسيدن به آن را آرمان خود می‌داند.

البته در گذر زمانه، مناسبات ميان آل‌سعود و وهابيت همواره بر مدار صلح و صفا نبوده، بلکه گاه چالش‌هايی ميان آن دو پديد آمده و جريان‌های فکری چندی از دل انديشه وهابی بيرون زده و با رژيم سعودی سر ستيز پيدا کرده است. شايد برجسته‌ترين اين جريان‌ها، گروه "القاعده" باشد که اسامه بن لادن آن را با شعار بازگشت انديشه جهادی به سرزمين اسلام، پايه‌ريزی کرد.

بازگشت انديشه جهادی

اين تفکر جهادی تکفيری، اين بار، در نيمه دوم قرن بيستم، با بهانه واکنش به سرکوب برخی از جنبش‌های اسلامی از سوی کشورهای سرکوبگری همچون مصر و سوريه، زمينه‌های بازگشت دوباره به سرزمين‌های اسلامی را پيدا کرده است؛ در يک مرحله، با شروع جنگ آمريکا در افغانستان، رژيم‌های عربی آن‌ها را تشويق کردند که همراه آمريکاييان با اشغالگران روس بجنگند و در مرحله بعد، همان رژيم‌های عرب اين تفکر را به عراق انتقال دادند تا جنبش‌های يادشده اين بار با پشتيبانی اعراب بر ضد آمريکايی‌ها وارد نبرد شوند.

از افغانستان تا عراق، اين تفکر در ميان جوانان متدينی راه يافت که برای تحقق آرمان‌های خود، با روی آوردن به خشونت، روزی جنگجويان "القاعده" را شکل داده و امروزه به عنوان يکی از بازوهای ارتش "داعش" و آتش‌بيار معرکه در خاک عراق و سوريه شمرده می‌شوند و رؤيای بازگرشت خلافت به جهان عرب و برپايی حکومتی اسلامی بر پايه زور و اسلحه را در سر می‌پرورانند.

ترجمه: رضا مرواريد   شفقنا


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ دوشنبه 10 آذر1393 ] [ 6:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

نقشه پراکندگی کشورهای داعش‌پرور در جهان

در این تصویر، پراکندگی کشورهایی که اتباع آن بیشترین سهم را در ایجاد و تقویت گروهک تروریستی داعش داشته‌اند، به نمایش در آمده است.

العالم

شنبه 8 آذر 1393 - 20:3:26

کشورهایی که در این نقشه از آنها نام برده شده، بیشترین شمار تروریست‌ها برای پیوستن به داعش از آنها خارج شده اند و البته کشورهای بسیاری هم در این فهرست طولانی وجود دارند که برای اختصار از ذکر آنها خودداری شده است.

با توجه به دشوار بودن گردآوری اطلاعات درباره تروریست ها، ارقام و آمار ارائه شده در نقشه تقریبی است؛ چنان که آمار ارائه شده در این باره از سوی سازمان های اطلاعاتی و مراکز پژوهشی غربی نیز غیر دقیق و گاه متعارض است.

بر اساس این آمار، 70 تا 80 درصد از عناصر داعش را خارجی ها تشکیل می دهند و تونس و عربستان مهمترین صادرکنندگان تروریست برای داعش هستند و سه نفر از 6 زن "خطرناک" داعش تبعه عربستان هستند.

انگلیسی ها یک چهارم جنگجویان "غیر عرب" داعش را تشکیل می دهند و خشن‌ترین آنان هم به شمار می آیند.

مهمترین سرکردگان داعش، لیبیایی، سعودی و چچنی هستند.

برای دیدن تصویر بزرگتر، اینجا را کلیک کنید


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، جمهوری چچن، کشور عربستان، کشور تونس، کشور لیبی، کشور انگلیس
[ دوشنبه 10 آذر1393 ] [ 5:59 ] [ ابراهیمی ] [ ]

هشدار مجمع جهانی اهل بیت(ع) نسبت به تخریب زادگاه پیامبر اکرم(ص) در مکه

از مراجع عظام تقلید، علمای بزرگوار و نهادها و موسسات اسلامی در جهان می خواهیم که به وظیفه دینی و انسانی خود عمل کنند و از هر راهی که مناسب می دانند، حکومت عربستان را از تخریب آثار تاریخی به خصوص این مکان مقدس که نمادی از تاریخ و حیات رسول اکرم(ص)‌است،‌ بازدارند.

ابنا

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ در پی تلاش های جدید افراطیون وهابی برای تخریب محل ولادت پیامبر اکرم(ص) در مکه مکرمه، مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیانیه ای صادر کرد.

متن کامل ترجمه این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حکومت عربستان و با هدایت علمای سلطنتی وهابی اقدام به تخریب میراث اسلامی، مراقد اولیاء و صحابه از جمله مکان تولد رسول اکرم (ص) می کند تا به جای آنها، برای پادشاه عربستان قصر ایجاد کند.

منابع رسمی می گویند که آل سعود و وهابی ها در دوره حکومت شان بر عربستان 95 درصد از آثار اسلامی و مناطق تاریخی که حتی قدمت شان به هزاران سال پیش می رسید، تخریب کردند و به جای آثار تاریخی، هتل و پاساژ بنا کردند. در پروژه به اصطلاح توسعه مسجد الحرام ستون هایی که پانصد سال پیش برای بزرگداشت واقعه معراج بنا شده بود، تخریب شد.

تخریب مکان ولادت رسول اکرم(ص) در واقع تخریب بزرگترین شاهد تاریخ اسلامی است و این کار تجریح احساسات تمام مسلمانان است. برای ما و تمام پژوهشگران تاریخ بدون هیچ مجالی برای شک مشخص شده است که مکان کنونی کتابخانه همان محل ولادت رسول اکرم(ص)‌ است. عواقب تخریب این مکان بد است و نسل اندر نسل عاملان این جنایت مورد لعنت قرار می گیرند.

مکانی که محل ولادت رسول اکرم(ص)‌ است، بین مورخان قدیمی و معاصر مکه معروف و شناخته شده است،‌ از جمله ابن اسحاق و الازرقی در کتاب «تاریخ مکه» و الفاسی در کتاب شفائه و الغازی و الکردی در کتاب های تاریخی شان به این مکان اشاره کردند.

این مکان مقدس یکی از نمادهای شهر مکه است و در منطقه ای واقع است که آثار تاریخی زیادی در آن وجود دارد که مجال شرح تمام این آثار در اینجا وجود ندارد. اتفاقات تاریخی در این مکان رخ داده است و این مکان در چند مرحله تاکنون تخریب شده است. محل ولادت رسول اکرم (ص)‌ مورد اهتمام خلفای مسلمانان و‌ پادشاهان بوده است و این مکان جزو املاک بنی هاشم است که به زور مصادره شده است.

 

خطر قریب الوقوعی که اینک بسیاری نسبت به آن هشدار می دهند این است که حکومت عربستان و گروه های تکفیری مسلح از طریق تعرض به مقدسات اسلامی و مراقد ائمه اطهار و اصحاب گرامی آن، برای یک جنگ مذهبی مقدمه سازی می کنند. این جماعت تکفیری به برخی از مقدسات متعلق به رسول اکرم(ص)‌ دست درازی کردند و ما نگرانی شدید خودمان را در خصوص هر گونه دست درازی و توهینی نسبت به قبر رسول اکرم (ص)‌ و تخریب آن اعلام می کنیم.

این مجرمان گمراه وهابی پیش از این اقدام به تخریب قبور ائمه معصومین(ع)‌ و صحابه کرام در قبرستان بقیع در سال های 1220 هجری قمری و 1344 هجری قمری کردند، آنها همچنین به شهر کربلا حمله کردند و به مرقد امام حسین(ع) و برادرشان حضرت ابوالفضل العباس (ع) آسیب زدند، تکفیری ها ده ها تن از مسلمانان بی گناه را سر بریدند و به قتل رساندند، خانه ها را غارت کردند و اشیاء تاریخی را از این شهر مقدس به سرقت بردند.

تکفیری ها در ماه های اخیر در اقدامی زشت با حمایت حکومت عربستان و وهابیون اقدام به نبش قبر صحابی بزرگوار رسول خدا (ص) حجر بن عدی کردند. همچنین آنها سال ها پیش مرقد امامین عسکریین ‌را در شهر سامراء منفجر کردند. این جرائم فرقه تکفیری وهابیت با سکوت سازمان های بین المللی همراه بود که جای سوال دارد. با بررسی اماکن و مراقدی که فرقه وهابیت به آن تعرض کردند، حجم انحراف فکری و عقائدی این مجرمان‌ مشخص می شود. حتی کودکان و زنان هم از جنایات این فرقه تکفیری در امان نبودند و آنها اماکن مقدس غیر مسلمانان را نیز تخریب کردند.

از مراجع عظام تقلید، علمای بزرگوار، نهادها و مؤسسات اسلامی در جهان می خواهیم که به وظیفه دینی و انسانی خود عمل کنند و از هر راهی که مناسب می دانند، حکومت عربستان را از تخریب آثار تاریخی ــ بویژه این مکان مقدس که نمادی از تاریخ و حیات رسول اکرم(ص)‌ است ــ بازدارند.

«وسَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ ـ و آنان که ظلم و ستم کردند به زودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی باز می گردند». (شعراء ـ 244)

مجمع جهانی اهل بیت(ع)
28 محرم 1436 هجری قمری


موضوعات مرتبط: جریان وهابیت، کشور عربستان
[ شنبه 8 آذر1393 ] [ 8:52 ] [ ابراهیمی ] [ ]
رای الیوم فاش کرد:

پوتین، سعودالفیصل را به حضور نپذیرفت

روزنامه اینترنتی رای الیوم امروز فاش کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان را در جریان سفر اخیرش به مسکو به حضور نپذیرفت.

العالم

پنج شنبه 6 آذر 1393 - 16:1:58

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه رای الیوم در گزارش خود به سفر اخیر سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی به مسکو و برخورد سرد مسئولان روس با او و تشریح دلایل این امر پرداخت.

این روزنامه نوشت: وزیر خارجه سعودی در این سفر از شرکت در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به بهانه "ناخوش بودن و کسالت زیاد" خودداری کرد ولی حقیقت ماجرا این بود که بحرانی دیپلماتیک در پس پرده با نهاد ریاست جمهوری روسیه وجود داشت.

این روزنامه نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از به حضور پذیرفتن سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی به علت نبودن این ملاقات در برنامه کاری نهاد ریاست جمهوری خودداری کرد؛ امری که سعود الفیصل آن را اهانت به نهاد دیپلماتیک سعودی و سوء برداشت توصیف کرد بویژه که وزیر خارجه سعودی خواستار ملاقاتی پروتکلی با پوتین شده بود.

برپایه این گزارش، محافل دیپلماتیک غربی این حادثه را در واقع پیام ولادیمیر پوتین به دستگاه دیپلماسی سعودی به علت روشن نبودن موضع ریاض درقبال مسئله ایران و پرونده سوریه به شمار آوردند.

اختلاف در دربار آل سعود

این روزنامه افزود: برداشت افراد و شخصیت های نزدیک به وزیر خارجه سعودی نشان دهنده آن است که شاهزاده بندر بن سلطان، مشاور شاه سعودی، در این زمینه نقش منفی ایفا کرده و با توجه به روابط و نفوذی که در مسکو دارد، از به حضور پذیرفته شدن سعود الفیصل از سوی ولادیمیر پوتین جلوگیری کرده است.

این شخصیت ها شاهزاده بندر بن سلطان را چنین توصیف کردند که وی یک بازیگر مخفی است که از به حضور پذیرفته شدن سعود الفیصل در کاخ کرملین جلوگیری کرد زیرا شاهزاده بندر بن سلطان و سعود الفیصل از گذشته با یکدیگر دچار اختلاف هستند. این اختلاف در دوره اخیر شدت گرفته است خصوصا که شاهزاده بندر بن سلطان پرونده ارتباط با روسیه را یکی از پرونده های شخصی خود می شمارد که به عنوان مشاور کاخ پادشاهی عربستان مامور پیگیری آن شده است و در همین راستا، پیش از این دو بار به مسکو سفر کرده است.

به نوشته رای الیوم، نکته جالب توجه این است که ولادیمیر پوتین پیش از این با شاهزاده بندر بن سلطان دیدار و با وی عکس یادگاری رسمی گرفت ولی سعود الفیصل مجبور شد تا مسکو را با خشم و غضب ترک کند.

این روزنامه نوشت: سرگئی لاوروف به شخصیت های عرب در کشورهای حوزه خلیج فارس ابلاغ کرد که کشورش خواهان دیدگاه و موضع بسیار روشن مسئولان سعودی در ارتباط با پرونده سوریه –پیش از هر تماسی با آنها در ارتباط با پرونده هسته ای ایران -می باشد.

روزنامه رای الیوم خاطرنشان کرد: داستان خشم و ناراحتی سعود الفیصل از مسکو و ترک روسیه بدون حضور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک جدلی را در محافل دیپلماتیک کشورهای عرب خلیج فارس در چند روز اخیر ایجاد کرد.


موضوعات مرتبط: فدراسیون روسیه، کشور عربستان
[ جمعه 7 آذر1393 ] [ 6:36 ] [ ابراهیمی ] [ ]

آيت الله نمر به حكم اعدام اعتراض كرد

روزنامه سعودي الرياض از اعتراض آيت الله شيخ نمر باقر النمر روحاني بارز شيعه عربستانی به حكم دادگاه برای بازنگری در حکم اعدام وی در دادگاه استیناف خبر داد.

العالم

پنج شنبه 6 آذر 1393 - 10:13:51

به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم، روزنامه الرياض نوشت: شيخ نمر الباقر النمر لايحه اعتراض به حكم دادگاه بدوي عليه خودش را تقديم كرد و پرونده به دادگاه استيناف ارجاع خواهد شد كه پنج قاضي به بررسي اين حكم خواهند پرداخت.

حکم اعدام این عالم سرشناس عربستانی از سوی دادگاه ریاض بر اساس اتهامات واهی دادستانی کل صادر شد.

دادستان عربستان، در 25 مارس گذشته (پنجم فروردین 93) با مطرح کردن اتهامات دروغ مانند فتنه مذهبی، تشکیل جلسه با مجرمان فراری، ترویج کشتار شهروندان و نیروهای پلیس، تخریب مساجد در هنگام نماز جمعه و دخالت در امور سایر کشورها، خواستار صدور حکم اعدام به علت محاربه علیه نظام آن کشور برای شیخ نمر شد.
سازمان حقوق بشر عربی محاکمه شیخ نمر را امری بی سابقه و خطرناک از نوع خود دانست و اعلام کرد: اعدام ها در عربستان برخلاف ارزش ها و قوانین بین المللی است.

تشويق اهالي قطيف در شرق عربستان براي تظاهرات در همبستگي با مردم بحرين و مقابله با نيروهاي موسوم به سپر جزيره، تاسيس صندوق در مسجد الحسين در منزه لازاره و خيابان العواميه براي جمع آوري كمك ها به منظور خريداري پلاكاردها و بلندگو و غیره و استفاده از آنها در تظاهرات، و خريداري بنزين براي ساخت كوكتل مولوتف، و خرید نوشيدني هاي خنك براي مردم معترض زير نظر مستقيم آيت الله نمر از جمله اتهام هايی است که دادگاه بر اساس آنها وی را به اعدام محکوم کرده است.

نیروهای امنیتی سعودی هشتم ماه ژوئیه سال 2012 هنگام تعقیب خودروی آیت الله نمر، به طرف وی تیراندازی کرده و او را با گلوله جنگی مجروح کردند.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ جمعه 7 آذر1393 ] [ 6:28 ] [ ابراهیمی ] [ ]
عربستان:

داعش در حمله تروریستی احسا دست داشت

عربستان سعودی می‌گوید گروه تکفیری داعش در عملیات تروریستی احسا دست داشته است.

پرس تی وی

چهارشنبه 5 اذر 1393 | 03:07

منصور ترکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان می‌گوید گروهی وابسته به داعش در عملیات تروریستی اخیر در روستای شیعه‌نشین دالوه منطقه احسا استان‌ شرقی این کشور دست داشته است.

در این حمله تروریستی که ۱۲ آبان در مراسم عزاداری عاشورا در این منطقه رخ داد هفت نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت دفاع عربستان افزود اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد این گروه برای بمب‌گذاری در احسا از خارج دستور گرفته است.

وزارت کشور عربستان دوشنبه (سوم آذر) با صدور بیانیه‌ای از کشف یک «شبکه جنایی» خبر داد که در مراسم عاشورای سال جاری در روستای دالوه به مردمی که در حال تماشای مراسم عزاداری بودند شلیک کردند.

در بیانیه وزارت کشور عربستان آمده است چند ساعت پس از عملیات تروریستی، ماموران امنیتی به اطلاعات مهمی درباره نقش این شبکه تروریستی در حادثه روز عاشورا دست یافتند.

تا کنون ۷۷ نفر از اعضای این شبکه تروریستی دستگیر شده‌اند. به گفته وزارت کشور عربستان، سرکرده این شبکه مستقیم با گروه تکفیری داعش ارتباط دارد.  

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از وزارت کشور، نام سرکرده این گروه را عبدالله بن سعید السرحانی اعلام کرد که دستور حمله، هدف، افرادی که باید ترور شوند و محل ترور را از خارج گرفته است.

این در حالی است که گفته می‌شود عربستان سعودی، قطر، ترکیه و چند کشور دیگر از تروریست‌های داعش که اکنون کنترل بخش‌های زیادی از شرق سوریه و شمال و غرب عراق را در اختیار دارند، حمایت می‌کنند.

استان نفت‌خیز الشرقیه عربستان از سال ۲۰۱۱ صحنه اعتراض‌های متعدد مردمی بوده است. معترضان خواهان اصلاحات سیاسی و پایان تبعیض‌های گسترده علیه شیعیان هستند. با این حال، حکومت عربستان به شدت این اعتراض‌ها را سرکوب می‌کند.

سازمان‌های بین‌المللی فعال حقوق بشر همواره از بی‌توجهی مقام‌های سعودی به وضعیت حقوق بشر در عربستان به شدت انتقاد کرده‌اند.

به گفته این سازمان‌ها، عربستان سعودی سیاست‌ سرکوب را برای جلوگیری از آزادی بیان، تشکل‌ها و تجمع‌ها به کار می‌گیرد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ چهارشنبه 5 آذر1393 ] [ 5:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

معرفی پادشاه آینده عربستان در روزنامه آمریکایی !

فعال عربستانی که با انتشار خبرهایی از مسائل پشت پرده خاندان حاکم عربستان شهرت بسیاری را با نام "مجتهد" کسب کرده است، از دلیل انتشار مقاله‌ای تبلیغاتی در یک روزنامه آمریکایی درباره "متعب بن عبدالله" وزیر گارد ملی عربستان پرده برداشت.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 15:27:24

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم "مجتهد" تأکید کرد: "روب سبحانی" استاد سابق دانشگاه و نویسنده مقاله روزنامه واشنگتن تایمز، به عنوان شخصیتی مزدور شناخته می‌شود، و "خالد تویجری"  (رئیس دیوان پادشاهی) او را از طریق یک استاد مصری که در همان دانشگاه کار می‌کرد، خرید.

در این مقاله ادعایی با تیتر "شاهزاده سعودی که پادشاه خواهد شد"، از "متعب بن عبدالله" (وزیر گارد ملی) به عنوان بهترین جانشین پدرش یاد می‌شود. همچنین به توانایی او در مقابله با تروریسم و تصمیم‌گیری تعیین کننده و سریع و کارآزمودگی و غرق شدن او در کارهای نظامی برای مدتی طولانی اشاره شده، که به همین خاطر مهارتهای بسیاری را کسب کرده است.
مجتهد در صفحه تویتر خود گفت: محمد بن نایف از زمان تعیین شدن به عنوان معاون پدرش توانست پادشاه را فریب دهد، به همین دلیل پس از برکناری عمویش احمد، او را به عنوان وزیر کشور تعیین کرد.
مجتهد ادامه داد: وی همچنین توانست تویجری را فریب دهد که هیچ مخالفتی با تعیین متعب ندارد، از این‌رو به ظاهر موافقت خود را اعلام و پس از تعیین مقرن به عنوان جانشین ولیعهد، با مقرن بیعت کرد.
مجتهد افزود: به همین دلیل پادشاه و تویجری هیچگونه اقدام منفی ضد محمد بن نایف اتخاذ نکردند، تا اینکه قبل از رمضان و با آغاز تحرکاتی در خاندان ضد تویجری، مواضع تغییر کرد.
وی تأکید کرد: محمد بن نایف پس از آنکه دریافت مخالفت ها در خاندان با تویجری و طرح او درباره متعب درحال افزایش است، مخالفت های خود را با تویجری در نشست های خانوادگی آغاز کرد.
مجتهد خاطرنشان کرد: محمد بن نایف هیچگاه جرأت نکرده بود به تویجری توهین کند، تا اینکه کینه و بغض شدید علیه او و بلند شدن صدای لابی مخالف در خانواده را مشاهده کرد؛ بنابراین سعی کرد جایگاه خودش را نزد خانواده بالا ببرد.
مجتهد افزود: محمد بن نایف نمی دانست که تویجری – پس از فشار لابی- به صورت ظاهری کنار گذاشته شد، ولی همچنان در حال برنامه‌ریزی برای متعب است، و همچنین نمی دانست که هر فحشی که به تویجری می‌دهد فورا به او می‌رسد.
مجتهد گفت: وقتی تویجری و متعب دلایل و مدارکی کافی به دست آوردند که نشان می‌داد محمد بن نایف درحال فریب آنها است و تصمیمی واقعی برای قطع راه به روی متعب گرفته است؛ مواضع آنان تغییر کرد.
مجتهد تأکید کرد: به همین دلیل تویجری معتقد است که محمد بن نایف تنها کسی است که می تواند طرح او را برای رساندن متعب به قدرت ناکام بگذارد؛ و بقیه ارزشی ندارند زیرا نیروی مسلحی تحت فرمان آنان نیست.
مجتهد گفت: به همین دلیل تویجری سعی کرد پادشاه را قانع کند که باید از هر فرصتی استفاده کرد، تا بتوان محمد بن نایف را در خصوص حکومت (آل سعود) و یا کشور به عنوان مقصر معرفی کرد.
مجتهد ادامه داد: تویجری در قانع کردن پادشاه با مشکلاتی مواجه شد ولی سرانجام موفق شد؛ وی به پادشاه فهماند که زمینه را آماده می کند و منتظر است تا محمد اشتباه بزرگی مرتکب شود تا بتواند این تصمیم را نزد خاندان توجیه کند.
مجتهد اظهار داشت: تویجری در جریان سفرش به آمریکا از نهادهای لابی مخفی خود برای فهماندن این موضوع به هواداران محمد بن نایف استفاده کرد که وی فرد شایسته ای نیست زیرا برنامه او برای حکومت عناصر متدین را به صحنه وارد می‌کند.
مجتهد تأکید کرد: رسانه‌ها را رصد کنید، خواهید دید که انتقادها از وزارت کشور و عملکرد امنیتی آن گسترش یافته است؛ علاوه بر این محمد به سوی اقداماتی کشانده شده است که برگه‌های باقیمانده او را نیز خواهد سوزاند.
مجتهد گفت: برکناری وی فقط در انتظار یک اشتباه آشکار است؛ اما چه زمان؟ به عقیده من زمان نزدیک است، شاید چند ماه .. زیرا تویجری می داند که محمد در حال برنامه ریزی است و نمی خواهد که از او پیش بیفتد.
"روب سبحانی" استاد سابق دانشگاه و نویسنده مقاله روزنامه واشنگتن تایمز برای معرفی "متعب" به عنوان فردی میانه‌رو، و جلب حمایت افکار عمومی آمریکا، تأکید کرد: شاهزاده متعب در سال 2013 در جشنواره "جنادریه" درباره نیاز عربستان سعودی به سکولاریسم بیشتر و کاهش نقش اسلام سیاسی سخن گفت. این اظهارات وی با استقبال بسیاری از مردان و زنان سعودی همراه شد، کسانی که نمی‌خواهند این کشور در گروگان تنگ نظری علمای دین باقی بماند. از نظر شاهزاده جهاد باید در سازندگی و ابتکار باشد و نه ویرانی.
این نویسنده درباری سعودی، خاطرنشان کرد: متعب تمایل دارد که مرکزی را با هماهنگی وزارت دفاع آمریکا در عربستان تأسیس کند، تا با ایجاد تیمی متشکل از گارد ملی سعودی و شخصیتهای نظامی آمریکایی، به حوادث طبیعی در همه مناطق دنیا رسیدگی شود، مانند توفان ویرانگری که سال گذشته فیلیپین را در نوردید.
سبحانی که سعی کرده است در این مقاله متعب بن عبدالله را بهترین هم پیمان راهبردی آمریکا معرفی کند، درخواست کرد هرچه سریعتر دو گام مهم برای نزدیک شدن آمریکا به متعب اتخاذ شود. نخست دعوت از متعب برای شرکت در جلسه‌ای مشترک در کنگره و مشخص شدن دیدگاه او درباره چگونگی همکاری مشترک و قویتر آمریکا و عربستان در مقابله با چالشهای جهانی و منطقه ای دو کشور. و دوم، اقدام آکادمی ملی علوم در برگزرای سفری برای متعب جهت بازدید از دانشگاه‌ها و شرکتهای نوپای آمریکایی جهت برطرف کردن نیازهای آنان درخصوص نسل آینده مبتکران آمریکایی.
مجتهد دو هفته قبل اعلام کرده بود که متعب بن عبدالله به زودی به آمریکا سفر می کند که این سفر در ظاهر رسمی است ولی در باطن به هدف هماهنگی جناح حامی وی و تویجری در آمریکا ضد محمد بن نایف است.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

استاد زن عربستانی در زنجیره سرکردگان داعش

العلم - نام یک زن عربستانی بار دیگر در صدر فهرست اسامی شماری از سرکردگان گروهک تروریستی داعش قرار گرفته که یکی از بیانیه‌های مهم این گروهک را امضا کرده اند.

http://fa.alalam.ir

شنبه 24 آبان 1393 - 19:9:1

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، نام "ایمان البغااستاد یکی از دانشگاه های عربستان، بار دیگر در صدر فهرست شماری از سرکردگان داعش مشاهده شده است که اقدام به امضای یکی از مهم ترین بیانیه های این گروهک تروریستی کرده اند. این بیانیه هفته پیش از سوی گروهک موسوم به "جبهه اسلامیطرفدار داعش و با عنوان "نخبگان علمی حامی دولت خلافت" صادر گردیده است.

ناظران پیش بینی می کنند قرار گرفتن نام "البغا" در فهرست سرکردگان داعشی امضا کننده این بیانیه، مقدمه ای برای انتصاب وی در یکی از پست های مهم این تشکیلات تروریستی باشد تا بدین وسیله به اولین زنی تبدیل شود که در گروهک دارای افکار زن ستیزانه داعش، به منصب مهمی گماشته می شود.

روزنامه الحیات چاپ لندن در این باره می نویسد: ایمان البغا در این بیانیه اقدام به ذکر دلایل خود برای توجیه معرفی البغدادی به عنوان خلیفه و ترغیب دیگران به بیعت با وی و پیوستن به گروهک تحت سرکردگی وی کرده است و از جمله مهم ترین مطالب ذکر شده در این بیانیه، تشویق دیگران به پیوستن به گروهک تروریستی داعش است.

همچنین شماری از افرادی که از آنها به عنوان "عالم دین" یاد شده است، اقدام با امضای این بیانیه کرده اند که در صدر آنها نام ایمان البغا قرار دارد و از وی به عنوان "استاد دانشگاه، دکترای فقه و اصول" یاد شده است.

علاوه بر این، شماری دیگر از عربستانی های عضو داعش، از جمله سرکرده های "شرعی" آن، ابوبلال ناصر حربی، ابوالمنذر الحربی و همچنین مسئول رسانه ای آن، عناصر شاخه "خوراسان" این تشکیلات، مسئول نظامی داعش و قاضی منطقه وسط در تشکیلات القاعده در کشورهای مغرب عربی، اقدام به امضای این بیانیه نموده اند.

 اواخر ماه اکتبر گذشته، ایمان البغا، با کناره گیری از منصب خود به عنوان استاد دانشگاه الدمام در عربستان، به تشکیلات تروریستی داعش پیوست و این امر جنجال فراوانی پدید آورد.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ یکشنبه 25 آبان1393 ] [ 5:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]
هوشیار زیباری اعلام کرد:

هواپیماهای عربستان مواضع داعش در کوبانی را بمباران می کنند

وزیر دارایی عراق از مشارکت کشورهای عربی و از جمله عربستان و امارات در حملات هوایی بر علیه داعش در اطراف کوبانی خبر داد.

http://kurdpress.com/Fa

تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۲۳  |  ساعت: ۱۶ : ۳۳

به گزارش خبرگزاری کردپرس، هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق در گفتگو با کانال ماهواره ای رووداو اعلام کرد: «هواپیماهای عربستان سعودی در بمباران مواضع داعش در سوریه و اطراف کوبانی با نیروهای ائتلاف جهانی همکاری می کنند
وی اشاره کرد: جنگنده های امارات و بحرین نیز در بمباران مواضع داعش در سوریە و بە ویژە کوبانی عربستان سعودی را همراهی می کنند.
روز سه شنبه (20 آبان/11 نوامبر) فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در رأس هیئتی عالی رتبه متشکل از ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه، هوشیار زیباری وزیر دارایی، محمد سالم الغبان وزیر کشور، سلمان علی حسن وزیر برنامه ریزی، فالح فیصل فهد مشاور امنیت ملی و شماری دیگر از مسئولان عراقی وارد ریاض شد.
این نخستین سفر یک رئیس جمهوری عراق به عربستان سعودی از سال 2010 تاکنون است و می تواند به نزدیکی میان دو کشور بیانجامد.

موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، اقلیم کردستان عراق، کشور عربستان، کشور امارات
[ شنبه 24 آبان1393 ] [ 6:18 ] [ ابراهیمی ] [ ]
در سفر عربستان
معصوم: عراق به دنبال دشمنی با کشوری نیست

خبرگزاری فارس: معصوم: عراق به دنبال دشمنی با کشوری نیست

رئیس جمهور عراق که به عربستان سفر کرده در جمع سفرای کشورهای عربی حاضر در این کشور تأکید کرد که بغداد به دنبال دشمنی با هیچ کشوری در منطقه نیست و امیدوار است که سفارت عربستان بزودی در عراق گشوده شود.

93/08/21 - 13:06

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق که از روز سه شنبه (دیروز) به عربستان سفر کرده در دیدار با سفرای کشورهای عربی تأکید کرد که بغداد نمی‌خواهد با هیچ کشوری در منطقه دشمنی کند.

معصوم گفت: نمی‌خواهیم طرفی منطقه‌ای علیه کشوری باشیم یا اینکه در یک مجموعه بین المللی علیه دیگر کشورها قرار بگیریم.

خبرگزاری «أین» عراق، گزارش داد که رئیس جمهور عراق تأکید کرد که روابط بغداد و ریاض باید ویژه باشد و ابراز امیدواری کرد که عربستان سفارتش را در بغداد بازگشایی کند.

رئیس جمهور عراق بر لزوم همکاری اطلاعاتی بین بغداد و ریاض در راستای مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن حمایت از تروریست‌ها تأکید کرد.

از سوی دیگر سفرای کشورهای عربی در عربستان نیز ابراز امیدواری کردند که امنیت و صلح به عراق به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه بازگردد.

رئیس جمهور عراق پیشتر با «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد و موضوعاتی مانند همکاری متقابل و آخرین تحولات منطقه را مورد بررسی قرار داد.

فواد معصوم  سه‌شنبه (دیروز) پیش از سفر به عربستان، با مراجع عظام در نجف اشرف و در راس آنها آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.


موضوعات مرتبط: کشور عراق، کشور عربستان
[ چهارشنبه 21 آبان1393 ] [ 18:47 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اهتزاز پرچم بزرگ "یاحسین" در قطیف عربستان

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ شیعیان قطیف در شرق عربستان همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرچم عزای حسینی را بر فراز این شهر شیعه‌نشین به اهتزاز درآوردند.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
ادامه مطلب
[ شنبه 10 آبان1393 ] [ 6:2 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اشرف غنی احمدزی، از ادای مناسک حج تا دیدار با مقامات سعودی

رئیس جمهور افغانستان پس از ادای مناسک حج با ولیعهد و معاون نخست وزیر عربستان دیدار و گفتگو کرد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور افغانستان امروز با شماری از مقامات عربستان سعودی دیدار و در رابطه با مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

اشرف غنی احمدزی که در رأس یک هیأت بلندپایه به عربستان سعودی سفر کرده است، روز گذشته مراسم حج عمره را در بیت الله شریف بجا آوردند.

رئیس جمهور افغانستان را در ادای مناسک حج ژنرال دوستم معاون اول و احمدضیاء مسعود نماینده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری و برخی دیگر از مقامات بلندپایه دولتی همراهی کردند.

وی و هیات مذکور، ظهر دیروز وارد مدینه منوره شدند و هنگام عزیمت مورد استقبال شهزاده فیصل بن سلمان بن عبدالعزیز امیر مدینه منوره و سید احمد عمرخیل سفیر افغانستان در عربستان سعودی قرار گرفتند.

رئیس جمهور افغانستان امروز با سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان و مقرن بن عبدالعزیز آل سعود معاون نخست وزیر عربستان درخصوص ارتقای روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

در سفر به عربستان، عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهور، محمد خان معاون اول شورای اجرایی، «حمدضیا مسعود نماینده ویژه رئیس جمهور در امور اصلاحات اداری و حکومت داری، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، ضراراحمد عثمانی سرپرست وزارت خارجه، قیام‎الدین کشاف رئیس شورای سراسری علمای افغانستان، معصوم استانکزی رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نظیف‎الله سالارزی سخنگوی رئیس جمهور، اشرف‎غنی احمدزی را همراهی می‌‎کنند.

این اولین سفر خارجی اشرف غنی احمدزی است که ۲۹ سپتامبر جانشین حامد کرزی شد. وی هفته آینده به چین سفر می‌کند.

 
 

موضوعات مرتبط: کشور افغانستان، کشور عربستان
ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 آبان1393 ] [ 1:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

گسترش خشم شيعيان عربستان علیه صدور حکم اعدام شيخ نمر

مردم شهر شیعه‌نشین قطیف عربستان در اعتراض به صدور حکم اعدام علیه شیخ نمر النمر تظاهرات گسترده‌ای برپا کردند.

http://www.abna.ir/persian/

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ ‌ شیعیان قطیف در شرق عربستان با برگزاری تظاهرات علیه اقدام رژیم سعودی در صدور حکم اعدام برای آیت الله شیخ نمر باقر النمر واکنش نشان دادند و این در حالیست که شیعیان جهان نیزخواستار آزادی این روحانی برجسته شدند.

خانواده آیت‌الله النمر، ضمن رد حکم سیاسی دادگاه جنایی سعودی علیه وی خواستار همبستگی جهانی با این عالم برجسته و شجاع عربستانی شد.

دادگاه جنایی عربستان سعودی آیت‌الله النمر را به اتهام محاربه علیه نظام سعودی به اعدام محکوم کرده که گفته شده است حکمی بدوی و قابل تجدید نظر است.

خانواده شیخ النمر از علما، سیاستمداران، متفکران و نویسندگان خواسته است تا براساس اصل «مخالفت با ظالم و دفاع از مظلوم و احساس مسوولیت شرعی و قانونی» از روش‌های مشروع و وسایل قانونی، نارضایتی و رد این حکم و احکام اعدام دیگر را که اخیرا علیه فعالان عربستانی صادر شده است و می‌تواند تبعات منفی داشته باشد، اعلام کنند.

خانواده آیت‌الله النمر خطاب به قضات دادگاه‌های عربستان و با یادآوری اصل «برائت» خواستار مطالعه دقیق یادداشت دفاعیه آیت‌الله النمر و نادیده گرفتن دیکته‌های فضای خارج دادگاه شد.خانواده این عالم برجسته عربستانی تاکید کرده است که در کیفرخواست دادستان عمومی عربستان حتی یک دلیل قانع‌کننده و منصفانه‌ای برای محکومیت آیت‌الله النمر وجود ندارد.

در این راستا حسین امیرعبداللهیان معاون خاورمیانه و آفریقایی وزارت خارجه ایران حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تکان دهنده توصیف کرد.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که حکم اعدام عالم شیعی مخالف عربستانی پس از محاکمه کاملاً ناقص «تکان دهنده» بود و این سازمان خواستار لغو این حکم شد.

درعین حال مقامات عربستان روز گذشته محمد باقر النمر، برادر شیخ نمر باقر النمر را به اتهام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و تصویر برداری از دادگاه برادرش بازداشت کرد.

 

موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 8:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

خطیب جمعه نجف اشرف:

حکم اعدام آیت الله نمر ظالمانه است

عراق با وضع بحرانی امنیتی روبروست

خطیب جمعه نجف اشرف، صدور حکم اعدام علیه روحانی انقلابی شیعه عربستان را ظالمانه توصیف کرد و گفت: شیخ نمر تنها به مطالبه حقوق پرداخت و جرمی مرتکب نشده است.

http://www.taghribnews.ir/

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۶

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی خطیب جمعه نجف اشرف در خطبه های نماز جمعه این هفته که در حسینیه فاطمیه کبری برگزار شد بر عدم نیاز عراق به نیروهای زمینی خارجی تأکید کرد و گفت: اگر جهانیان نسبت به جنگ با گروه تروریستی داعش جدی هستند، باید به نیروهای امنیتی و بسیج مردمی عراق که از کمبود سلاح و تجهیزات رنج می برند، کمک کنند. البته نیروهای عراقی در حال حاضر نیز توانایی شکست داعش و آزادی همه سرزمین های اشغال شده را دارند.
وی معرفی فوری وزیران دفاع و کشور را خواستار شد و افزود: عراق با وضع بحرانی امنیتی روبروست و در شرایط سختی بسر می برد، بنابراین حیدر العبادی باید فورا پرونده وزارتخانه دفاع و کشور را ببندد.
حجت الاسلام قبانچی همچنین از پیوستن وزیران کُرد به دولت جدید ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت که همه مشکلات با گفت وگو قابل حل هستند.
خطیب جمعه نجف انفجارهای تروریستی در شهر مقدس کاظمیه که به کشته شدن نماینده پارلمان منجر شد را به شدت محکوم کرد و ادامه داد: شهادت تنها بر عزت و افتخارمان می افزاید، ما در انتظارهای آینده نزدیکی هستیم که شکست داعش در عراق اعلام شود.
حجت الاسلام قبانچی در بخش پایانی خطبه های نماز جمعه به صدور حکم اعدام آیت الله نمر در عربستان پرداخت و گفت: صدور حکم اعدام علیه آیت الله نمر از سوی دادگاه جزائی ریاض کاملا ظالمانه است. شیخ نمر تنها به مطالبه حقوق پرداخت و جرمی مرتکب نشده است.


موضوعات مرتبط: مراجع و علماء شیعه، گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور عراق، کشور عربستان
[ شنبه 26 مهر1393 ] [ 7:41 ] [ ابراهیمی ] [ ]

بارش رحمت الهی در مکه مکرمه

منطقه منی بعد از ظهر امروز یکشنبه شاهد بارش باران بود که موجی از خرسندی در بین حجاج ایجاد کرد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ بارش باران در منطقه منی نزدیک مکه مکرمه موجب خنک شدن هوای این منطقه شد. این امر موجب خنک شدن هوا و راحتی و آرامش بیشتر حجاج بیت الله الحرام شد.هم اکنون آسمان مکه نیمه ابری و دمای هوای آن در حدود ۳۸ درجه سانتیگراد است.بارش باران پس از اعمال مناسک حج بسیاری از سال‌ها به وقوع می‌پیوندد و حجاج آن را به نشانی قبولی اعمال خود می‌دانند.حجاج بیت الله الحرام هم اکنون در سرزمین منا (مجاور مکه مکرمه) سکونت دارند و فردا ظهر به مکه بازخواهند گشت.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
ادامه مطلب
[ دوشنبه 14 مهر1393 ] [ 0:45 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اهتزاز پرچم داعش در عرفات!

همزمان با برگزاری مناسک حج در صحرای عرفات، پرچم سیاه رنگ گروه تروریستی داعش در این مکان برافراشته شد.

http://www.abna.ir/persian

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ ...درهمین‌حال روز گذشته تصاویری از به اهتزاز درآمدن پرچم گروه تکفیری داعش در صحرای عرفات منتشر شد.فعالان شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که این پرچم توسط یک عربستانی به اهتزاز درآمده است اما رسانه‌های سعودی تاکنون واکنشی نشان نداده‌اند.در تصاویر منتشر شده پرچم سیاه داعش در یکی از بالاترین نقاط عرفات برافراشته شده است.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ دوشنبه 14 مهر1393 ] [ 0:32 ] [ ابراهیمی ] [ ]

اخبار ضد و نقیض در باره وخامت حال شاه سعودی

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 13 مهر 1393 - 11:10:15
فعال عربستانی که به دلیل افشای مسائل پشت پرده خاندان حاکم در عربستان از طریق شبکه اجتماعی توییتر با نام مستعار مجتهد شهرت و هواداران بسیاری را کسب کرده است، از پنهانکاری درباره وضع جسمانی شاه سعودی خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، شبکه های اجتماعی در اینترنت اخباری را درباره وخامت وضعیت سلامتی پادشاه عربستان منتشر کرده اند و برخی پایگاه های خبری نیز از مرگ وی سخن گفته اند.

در همین رابطه، فعال معروف عربستانی با نام "مجتهد" که ظاهرا از نزدیکان آل سعود است و درباره این خاندان در پایگاه اجتماعی توییتر افشاگری می کند، با اشاره به پنهان کاری درباره وضع جسمانی عبدالله بن عبدالعزیز شاه عربستان تاکید کرد که وی بیش از یک ماه از دید رسانه ها مخفی مانده و هیچ کس به جز فرزندش متعب حق دیدار با وی را نداشته است.

متعب بن عبدالعزیز این روزها تحت فشار افکار عمومی برای نشان دادن چهره پادشاه در رسانه ها و از بین بردن شایعات است.

برخی رسانه های عربی و غربی چند روز قبل اعلام کردند که ملک عبدالله از یک هفته قبل فقط با کمک دستگاه های پزشکی ادامه حیات می دهد و اندام های حیاتی وی مرده اند.

دیوان پادشاهی عربستان کلیه دیدارهای رسمی ملک عبدالله را که برخی از آنها با مقامات بلندپایه بود، لغو کرده است که این خود نشانگر ثبات نداشتن وضعیت جسمانی اوست.

پادشاه عربستان ماه مارس گذشته هنگام دیدار با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، درحالی مقابل رسانه ها حاضر شد که یک دستگاه تنفسی به وی متصل بود.

سال گذشته چندین بار خبر مرگ شاه عربستان منتشر شد. ناظران معتقدند که مرگ وی به بروز اختلاف در داخل آل سعود منجر خواهد شد و در حال حاضر نیز میان امرای شاخه های مختلف درگیری هایی وجود دارد.


موضوعات مرتبط: کشور عربستان
[ دوشنبه 14 مهر1393 ] [ 0:25 ] [ ابراهیمی ] [ ]

رویکرد جدید از سوی عربستان برای داعش علیه ایران

http://www.tabnak.ir/

30 شهریور93

در حالی که دولت آمریکا این روز‌ها به شدت مشغول جلب حمایت‌های بین‌المللی برای تشکیل ائتلافی جهت مبارزه با تروریست‌های داعش است، ابهامات موجود درباره این ائتلاف و ماهیت و اهداف آن روز به روز افزایش می‌یابد. در جدید‌ترین مورد، یک مقام سعودی اظهاراتی را مطرح کرده که در عمل، می‌تواند به معنای تعیین رویکردی جدید از سوی عربستان برای داعش و علیه ایران باشد.

به گزارش «تابناک»، نواف بن بداح الفغم، رئیس کمیته امور اطلاعاتی شورای مشورتی عربستان سعودی مدعی شده، حملات هوایی غرب علیه داعش در شمال و مرکز عراق، می‌تواند سبب فرار آن‌ها از این کشور و رفتنشان به سمت سوریه و ایران شود. به گفته وی، شاید این حملات‌ سبب شود اعضایی از داعش با گذر از مرز عراق، خود را به ایران و سوریه برسانند.

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» ضمن انتشار این اظهارات می‌نویسد به گفته نواف، نیروهای بین‌المللی باید کارهای بیشتری ‌برای کنترل مسیرهای فرار داعش انجام دهند، زیرا در غیر این صورت، ایدئولوژی این گروه همچون سرطان در کل منطقه اشاعه پیدا خواهد کرد.

انور عشقی، مدیر مرکز مطالعات راهبردی و حقوقی خاورمیانه در جده نیز ضمن بیان همین مواضع‌ گفته، اعضای داعش، نه تنها در عراق که در هر نقطه دیگری از منطقه نیز هدف قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشته: «داعش باید هر جا‌ که می‌رود تحت تعقیب قرار گیرد؛ نه اینکه تنها در عراق هدف قرار بگیرد». عشقی مدعی شده هم‌اکنون سوریه‌ به محلی امن برای داعش تبدیل شده و نیروهای بین‌المللی باید در مسیر مبارزه خود با این گروه، این موضوع را مدنظر گیرند.

هرچند شاید در نگاه اول، اظهارات این دو شخصیت سعودی، عادی و حتی خیرخواهانه به نظر آید که با هدف مشخص‌تر کردن راهبرد بایسته غرب برای مقابله با داعش بیان می‌شود، ‌تحلیل دقیق‌تر این اظهارات و همچنین توجه به سابقه ارتباط دولت سعودی با داعش، بیانگر حقایق دیگری است.

در حقیقت، اگر این نکته را مدنظر داشته باشیم که از آغاز شکل گیری گروه تروریستی داعش و سپس در جریان پیشروی‌های این گروه، این عربستان سعودی بود که مهم‌ترین نقش را در حمایت همه‌جانبه از آن ایفا می‌کرد و اکنون نیز تغییر لحن مقامات سعودی نسبت به داعش تنها به واسطه تغییر رویکرد آمریکا اتفاق افتاده است، می‌توان گفت که اظهارنظر دو مقام سعودی نامبرده نه با هدف تسهیل شرایط برای مبارزه با داعش، بلکه در حقیقت به قصد فرستادن پیام‌هایی جهت هدف قرار گرفتن منافع ایران و سوریه انجام می‌گیرد.

در این زمینه، باید توجه داشت که پیش از این، هیچ خبری مبنی بر وجود برنامه‌ای مشخص از سوی داعش برای حمله به ایران نبود و اصولاً هدف این گروه ‌در آغاز تشکیل دولت مورد نظر خود در عراق و سوریه بوده است. به این ترتیب، می‌توان گفت، نواف با بیان اینکه «ممکن است» تروریست‌های داعش به سمت ایران نیز روانه شوند، در حقیقت پیامی را برای این گروه فرستاده بدین مضمون که در صورت نداشتن توان مقابله با ائتلاف بین‌المللی، تمرکز فعالیت‌های تروریستی خود را بر ایران قرار دهد.

از سوی دیگر، بیان این‌ نکته از سوی انور عشقی که اعضای داعش نه تنها در عراق، بلکه هر جا ‌بروند باید مورد حمله قرار بگیرند را نیز می‌توان در تکمیل اظهارات نواف ارزیابی کرد؛ بدین معنا که هدف قرار دادن داعش، می‌تواند بهانه‌ای باشد که با دستاویز قرار دادن آن، ائتلاف غربی ضد داعش بتواند حریم هوایی ایران را نیز نقض کرده و اعضای این گروه را که احتمالاً به ایران می‌گریزند، ‌هدف قرار دهد.

به این ترتیب، می‌توان گفت در اوضاع کنونی، دولت سعودی تلاش دارد پس از ناکامی تلاش‌هایش در پر و بال دادن به داعش برای سرنگون کردن دولت سوریه، از اوضاع جدید به نفع خود استفاده کرده و ‌‌همزمان، منافع ایران و سوریه را در منطقه آماج قرار دهد.

در پایان باید اشاره کرد ‌این موضع‌گیری‌ها و روند آغاز شده از سوی عربستان سعودی، در حقیقت تأیید خبری است که مدتی پیش در «تابناک» منتشر و در آن به نقل از یک مقام بعثی دستگیر شده در شمال عراق اشاره شده بود که آمریکا و عربستان سعودی می‌خواهند پس از پایان کارشان با داعش در عراق ـ که‌‌ همان استفاده ابزاری از این گروه برای برانداختن دولت نوری مالکی بود ـ این گروه را به سمت ایران فرستاده و از این طریق ابزار فشار جدیدی علیه ایران ایجاد کنند. به نظر می‌رسد از نظر مقامات آمریکایی و سعودی اکنون زمان اجرای این سناریو فرا رسیده است.


موضوعات مرتبط: تحلیل رویدادهای جهان، گروه داعش(شام و عراق)، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، کشور ایران، کشور عربستان
[ سه شنبه 1 مهر1393 ] [ 14:29 ] [ ابراهیمی ] [ ]

عربستان یمن را از دست داد، حالا نوبت بحرین است

http://fa.alalam.ir

دو شنبه 31 شهریور 1393 - 16:38:58
یک تحلیلگر عرب، انقلاب یمن را آغازی بر پایان عربستان سعودی در منطقه دانست و تاکید کرد: استراتژی، تاریخ، تجارت، زراعت و صنعت در یمن تغییر می‌کند و دست عربستان از آنها کوتاه می‌شود و در مرحله بعد، نوبت به بحرین می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، ناصر قندیل تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله‌ای در روزنامه لبنانی الانباء نوشت: انقلاب یمن آغازی بر پایان عربستان سعودی در منطقه باب المندب و دریای سرخ است و امنیت خلیج فارس و اقیانوس‌ها و تبدیل شدن ایران به دولت بزرگ منطقه‌ای و تبدیل شدن حوثی‌ها به قدرتی بزرگ، از پیامدهای این انقلاب است.

به عقيده قندیل، درگیری بین محور مقاومت و محور زیر سلطه واشنگتن در منطقه در سه نقطه جریان دارد، نقطه اول واگرا و موجودیتی است و در سوریه مستقر است. در این ناحیه پروژه آمریکایی با دو بال ترکی و قطری خود و حضور اسرائیلی- سعودی به دنبال تسلط بر منطقه و براندازی دولت سوریه است.

محور دوم در مورد سازش‌ها و انفجار اوضاع در مقابل صورت مقاومت است که شامل عراق و لبنان می‌شود، آنها در منطقه خواستار اصلاح روش خود در سوریه هستند.

بخش سوم کشورهای حاشیه خلیج فارس است که ائتلاف آمریکا در آن به دنبال مهار کردن مقاومت و به انزوا کشیدن آن است و نمی‌خواهد به موجودیت آن اذعان کند. در این منطقه تنها باید سرویس‌های امنیتی عربستان سعودی حضور داشته باشند و نفت.

قندیل تاکید کرد که ائتلاف مقاومت در جنگ سوریه جانفشانی های زیادی را از خود نشان داد تا سرنوشت قطعی جنگ را به نفع خود کند. این ائتلاف زیر بار سازش‌های منطقه‌ای و نظم نوین منطقه‌ای بدون وجود سوریه نرفت و سوریه به همراه رئیس جمهور و ارتش و ملتش به الگویی برای تاریخ پایداری افسانه ای منطقه تبدیل شدند. هم پیمانان سوریه نیز نمادی از وفاداری و ثبات مواضع شدند و همه به این دو نکته اذعان کردند و در برابر این واقعیت که سوریه سقوط نخواهد کرد، تسلیم شدند. به همین علت تصمیم گرفتند عنوان جنگ را تغییر دهند.

در عراق و لبنان دستور کاری غرب در مورد مبارزه با تروریسم بود. محور مقاومت نرمش خوبی در این میدان ها در زمینه تشریک مساعی و عدم ورود به فتنه و تقسیم سهمیه های دولتی از خود نشان داد. البته این محور در مورد موضع خود نسبت به جنگ در سوریه سازش نکرد و به همان اندازه اجازه تغییر موازنه های حاکم بر منطقه را نداد. دولت های تمام سلام و حیدر العبادی با تاکید بر این هوشمندی راهبردی مقاومت تشکیل شدند، بدون اینکه مواضع محور مقاومت تغییر پیدا کند. نه حزب الله از سوریه عقب نشینی کرد و کسانی هم که برای رفتن نوری مالکی خوشحالی می‌کردند، دیدند که العبادی چطور مشاوره های خارجی خود را با دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه آغاز کرد، آنها از این موضوع شگفت زده شدند و متوجه شدند که تغییری که در فکر ایجاد آن در عراق بودند، یک توهم بود.

معادله خلیج فارس به این صورت بود، تحرک آرامی در شرق عربستان سعودی در جریان است، فعالیت‌های سیاسی برای حمایت از دستاوردهای بحرین ادامه دارد و مقاومت خود را برای تغییر موازنه‌های قدرت آماده می‌کند تا آینده خلیج فارس را تعیین کند. در یمن جریان الحوثی به عنوان یک حزب تاریخی و پخته سیاسی و جنبشی اصلاح طلب و ملی دستاوردهایی را داشت که شبیه انتفاضه ششم فوریه بیروت در سی سال قبل بود. این انقلاب چهره یمن را تغییر می‌دهد و ارزش ها را بر آن حاکم می‌کند و پایان سازش‌های منطقه‌ای و سعودی در این کشور را اعلام می‌کند.

سازش در یمن به این معنی است که این کشور به لبنانی دیگر تبدیل می‌شود. عدالت اجتماعی و استقلال ملی در این کشور تامین می‌شود و یمنی‌ها گرد این گروه جمع می‌شوند.

عربستان سعودی یمن را از دست داد و این آغازی بر آن چیزی است که در تمام منطقه خلیج فارس از آن می‌ترسد، از دست دادن یمن به معنای خلیج فارس بدون نفت است. بدون یمن، از خلیج فارس تنها نفتش باقی می ماند. ملت یمن و جغرافیای یمن استراتژی، تاریخ  تجارت، زراعت و صنعت در یمن تغییر می‌کند و دست عربستان از آنها کوتاه می‌شود و در مرحله بعد نوبت به بحرین می‌رسد.

به این ترتیب می توان گفت محور مقاومت در این معرکه پیروز شده است، این پیروزی جوانان است، چرا که در حالی که در طرف مقابل حوثی ها، "پیرمردها" دارند توافق سازش را امضا می کنند، نماینده حوثی ها جوانانی در دهه سوم زندگی خود این توافق را امضا می‌کنند.

یک مقام سابق آمریکایی هم با اشاره به اتفاقات یمن به شبکه سی ان ان گفت: باب المندب و دریای سرخ و امنیت خلیج فارس و اقیانوس‌ها و تبدیل شدن ایران به کشوری بزرگ در منطقه و تبدیل شدن حوثی‌ها به قدرتی منطقه ای همه و همه متغیرات ناشی از انقلاب یمن است.


موضوعات مرتبط: کشور ایران، کشور عربستان، کشور یمن
[ سه شنبه 1 مهر1393 ] [ 0:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

چرا عربستان افراطی‌های خود را به سوریه فرستاد؟

http://fa.alalam.ir

چهار شنبه 26 شهریور 1393 - 11:44:33
رئیس دفتر روابط خارجی شورای هماهنگی معارضان سوری، با بیان اینکه روابط کشور قطر با القاعده و جبهه النصره کاملا عیان است تاکید کرد: عربستان سعودی برای رهایی از دست افراطی‌های داخلی، آنان را روانه جنگ سوریه کرد.

هيثم مناع

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "هیثم مناع" گفت: تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا علیه گروه داعش بدون وجود میانجی ممکن نیست.
مناع در گفتگو با روزنامه اینترنتی رای الیوم، درباره امکان تحرک سازمان ملل متحد علیه گروه تروریستی داعش گفت: روابط ما با سازمان های بین المللی در ارتباط با موضوع تروریسم و جنگ به سال 2001 باز می گردد. زمانی که جرج بوش پسر بر مبارزه با تروریسم تاکید می کرد، ما اعلام کردیم که اگر معیارهای مربوط به حقوق بشر رعایت نشود، جنگ علیه تروریسم برآیندی نخواهد داشت زیرا هر گونه اقدام کشورهای بزرگ در نقض حقوق بشر موقعیت تروریست ها را تقویت خواهد کرد. ما بسته شدن زندان های مخفی را خواستار شدیم و با تعطیل کردن نهادهای اسلامی به صرف وجود شک و تردید یا گزارش هایی که منابع آن اسرائیلی است مخالفت کردیم.
رئیس مرکز حقوق بشر اسکاندیناوی درباره ساز و کارهایی که باید برای مبارزه با تروریسم اتخاذ شود گفت: می توان هر کسی را که به حمایت از تروریسم می پردازد در چارچوب قوانین ملی، اروپایی و بین المللی تحت تعقیب قرار داد. ما به همکاری گسترده حقوقدان ها در منطقه، به ویژه حقوقدان های کرد، عرب و ترک نیازمندیم. در این خصوص کشورهای منطقه نیز نقش حائز اهمیتی می توانند ایفا کنند.
مناع در خصوص احتمال اقدام آمریکا برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه بدون مجوز سازمان ملل متحد گفت: نخست باید بگویم که  رعایت مشروعیت بین المللی مسئله اصلی کشورهای ابرقدرت نیست.  تصور همکاری بین دولت سوریه و دولت آمریکا در شرایط کنونی و بدون وجود میانجی های منطقه ای و بین المللی و حصول تغییر اساسی در روند سیاسی دشوار است.
وی درباره چرایی فعالیت داعش در سوریه اظهار داشت: پیش از سوریه القاعده در شبه جزیره عربستان فعالیت می کرد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عربستان مانع از فعالیت این گروه شدند و ضربه سختی به آن وارد کردند و 9 هزار نفر از اعضا و حامیان آن را بازداشت کردند.
مناع ادامه داد: نگرانی عربستان از موضع گیری گروه های تروریستی داخلی علیه این کشور، یکی از مهمترین دلایل تولد (گروه موسوم به) "جبهه اسلامی" با حمایت عربستان سعودی شد. سیاست بندر بن سلطان دبیرکل شورای امنیت ملی عربستان این بود که از شر افراطی ها در جنگ سوریه رهایی یابد. در این برهه عربستان هزاران تروریست را به عراق و سوریه فرستاد .. مسأله مورد توجه این است که اکثر عملیات انتحاری از سوی غیر عراقی ها انجام می شود.
مناع درباره قطر نیز گفت: قطر روابط خود را با طالبان و القاعده حفظ کرد و روابط این کشور با جبهه النصره کاملا عیان است. تبلیغات گسترده رسانه های سلفی در جهت حمایت از جنگ در سوریه و نیز سخنان یوسف قرضاوی و سلفی ها سبب شد که بسیاری از جوانان عازم سوریه و عراق شوند و در این خصوص رسانه های وهابی بسیار تلاش کردند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان، کشور قطر
[ پنجشنبه 27 شهریور1393 ] [ 1:35 ] [ ابراهیمی ] [ ]

مفتی عربستان بالاخره زبان گشود؛

عبدالعزیز: داعش یک گروه گمراه است/ جنگیدن با این گروه واجب است

http://www.abna.ir/persian

شیخ عبدالعزیز با تاکید بر اینکه "جنگ با گروه داعش واجب است" اظهار داشت: مسلمانان باید برای دور کردن شر این گروه از دین و مردم، با آن بجنگند٬ چراکه "دولت اسلامی" چهره‌ اسلام و مسلمین را خراب کرده است.

به گزارش خبرگزاری اهل‎بیت(ع) ـ ابنا ـ درحالی که حمایت عربستان سعودی از تروریست‎های داعش برای همگان اثبات شده است؛ این رژیم قصد شستشوی اذهان عمومی جهان درمورد خود را دارد و مقامات کشوری و مذهبی آن یک به یک علیه داعش موضع فریبکارانه می‎گیرند.

البته این موضع پیش‎تر از سوی دولت آمریکا نیز اتخاذ شده بود و اوباما پس از اظهاراتی که پیرامون حمایت از داعش و حتی کمک سایر کشورها برای حمایت‏های مالی و تسلیحاتی از این گروه تروریستی ایراد کرده بود؛ امروزه سرزمین‎های تحت تصرف داعش را بمباران می‎کند.

در پی این اتفاقات٬ مفتی عربستان درمورد گروه تروریست داعش گفت: "دولت اسلامی" گروهی است که دست به اقدامات نادرستی می‌زند و به جنگ علیه مسلمانان می‌پردازد.

«عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ» با تاکید بر اینکه "جنگ با گروه داعش واجب است" افزود: مسلمانان باید برای دور کردن شر این گروه از دین و مردم، با آن بجنگند٬ چراکه "دولت اسلامی" چهره‌ اسلام و مسلمین را خراب کرده است.

وی خطاب به مردم کشور با بیان اینکه "توهین کنندگان به کشور شما٬ صلاح و منفعت شما را نمی‌خواهند" تصریح کرد: باید از افکار بد و تکفیری برحذر باشید و با این گروه گمراه همکاری نکنید.

مفتی عربستان با طرح سوال از شهروندانی که به داعش پیوستند گفت: چگونه می‌خواهید با کسانی همکاری کنید که خواهان نابودی کشور، وطن و ملت شما هستند؟ اینها دشمنان شما و خداوند هستند.

عبدالعزیز آل شیخ در پایان خطاب به جوانان کشورش اظهار داشت: ما در امنیت و ثبات به سر می‌بریم، پس شما دنبال چه چیزی هستید؟ باید از کسانی که شما را به اقدامات تروریستی تحریک می‌کنند، بر حذر باشید.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور عربستان
[ سه شنبه 18 شهریور1393 ] [ 17:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]
نقش ریاض در توسعه تروریسم در منطقه؛
دانشگاهی با دانش‌آموختگان انتحاری
تشدید دیدگاه های وهابی در یمن
نقش ریاض در توسعه دانشگاه‌های تروریست پرور/دانشگاهی با فارغ التحصیلان انتحاری +تصاویر/در حال ویرایش

گروه بین‌الملل مشرق - دیگر هزینه اقدامات عربستان سعودی در زمینه انتشار تفکر وهابی در منطقه بر کسی پوشیده نیست. عربستان سعودی گاهی گروه های افراط گرای دینی را به سمت دیدگاه های تکفیری سوق می‌دهد و گاهی نیز گروه‌هایی را برای ایجاد حاکمیت‌های خشن مجهز می‌کند.
در یمن نیز بعد از اینکه حرف و حدیث‌های زیادی در مورد دست داشتن عربستان در ایجاد ناآرامی‌های این کشور مطرح بود، این روزها مدارسی که از سوی عربستان تامین مالی می‌شود، در این کشور به راه افتاده‌اند. در وهله اول به نظر می‌رسد که  این مدارس برای آموزش قرآن و حفظ آن به راه افتاده‌اند، اما واقعیت این است که این مدارس برای آموزش وهابیت تاسیس شده و می‌خواهد مبارزانی را برای  درگیری‌های ریاض علیه شیعیان تربیت کند.
یک منبع یمنی که خواستار عدم افشای نامش شد، به العهد گفت که عربستان سعودی تلاش‌های خود را برای انتشار دیدگاه‌های وهابی در یمن تشدید کرده است، این اقدامات از طریق تدریس روشمند تکفیر و افراط‌گرایی در دانشگاه‌ها و مدارس و آکادمی‌های یمنی دنبال می‌شود. مهم‌ترین این دانشگاه‌ها، دانشگاه الایمان است که وابسته به حزب الاصلاح یمن است که از سوی ریاض حمایت می‌شود.
این منبع توضیح می‌دهد که عربستان و برخی دیگر از دولت‌های خلیج فارس برای رسیدن به این هدف چگونه موسسات به ظاهر خیریه و دینی عربی را تاسیس کرده‌اند و اموال گسترده‌ای را برای حمایت از دانشگاه الایمان صرف می‌کنند، دانشگاهی که مبنای آن تربیت فارغ‌التحصیلانی است که جزو گروه‌های القاعده معروف به عرب افغان می‌شوند...


موضوعات مرتبط: جریان وهابیت، کشور عربستان، کشور یمن
ادامه مطلب
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 20:44 ] [ ابراهیمی ] [ ]

انفجار سه تبعه عربستان با 11 تُن بمب در عراق

http://fa.alalam.ir

یک شنبه 16 شهریور 1393 - 17:27:8
یک روزنامه سعودی، با اعلام خبر "فراخوان" داعش برای مهاجرت از عربستان به عراق، جزئیات عملیات انتحاری سه تروریست سعودی با ۱۱ تن ماده منفجره در مناطق مختلف عراق را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم،  روزنامه الحیاة در شماره امروز (یکشنبه) در گزارشی نوشت: سه تبعه سعودی درپی اجرای عملیات انتحاری در اواخر هفته گذشته در مناطق مختلف عراق منفجر؛ به فهرست عاملان انتحاری افزوده شدند.

عملیات تروریستی این سه نفر در سه منطقه از عراق صورت گرفت؛ بسام الجار الله در شهر کاظمین خود را منفجر کرد و ابو عبدالله الجزراوی با 9 تن ماده منفجره و ابوعمر المکی خودشان را در شهر تکریت منفجر کردند.

بنا بر گزارش الحیاة، بسام الجار الله 22 ساله از منطقه القصیم عربستان و دانشجو بود و شب ها به عنوان کارمند امنیتی یک سازمان خصوصی کار می کرد. وی چند ماه پیش بدون آگاهی خانواده اش به داعش پیوست.

این تروریست به خانواده اش گفته بود که بعد از فروش خودروی قدیمی خود و برای خرید خودروی جدیدی به ریاض می رود، اما از آنجا به شهر بریده و از این شهر به ترکیه رفت و سپس از طریق این کشور وارد شهر حلب سوریه شد.

وی "ابوعلی القصیمی" لقب گرفت و تک تیرانداز یکی از گروهان های وابسته به داعش بود تا اینکه از ناحیه کتف آسیب دید و سپس اسمش را در قرعه عاملان انتحاری نوشت و به عراق رفت و دو روز پیش عملیاتی انتخاری را در یک مرکز ایست و بازرسی در شهر کاظمین منفحر کرد. برخی پایگاه های خبری عراقی دو روز پیش خبر کشته شدن شماری از افراد و زخمی شدن شمار دیگری از آنها را در اثر انفجار یک خودروی بمبگذاری شده منتشر کردند که رانندگی آن را یک عامل انتحاری در مرکز ایست و بازرسی در شهر کاظمین برعهده داشت.

ابوعبدالله الجزراوی جوان سعودی نیز خودش را داخل یک کامیون حامل 9 تن ماده منفجره در یک پست بازرسی منفجر کرد که گفته شد این مرکز متعلق به ارتش عراق در منطقه پل فرات بود.

سومین جوان سعودی ملقب به عمر الجزراوی و ابوعمر المکی نیز چهارشنبه گذشته سوار بر یک دستگاه خودروی زرهی بمبگذاری شده با یک تن ماده منفجره خودش را در عملیات انتحاری دیگری علیه یک پاسگاه منفجر کرد که گفته شده متعلق به ارتش عراق در نزدیک شهر تکریت است.

گروه ترورستی داعش بیانیه ای را همراه با آخرین تصاویر ابوعمر الجزراوی و لحظات اجرای عملیات انتحاری او منتشر کرد و نوشت: ابوعمر الجزراوی با یک دستگاه خودروی زرهی حامل یک تن ماده منفجره بسیار قوی به مقر مشترک نیروهای عراقی در منطقه الاعیوج در تکریت در نزدیک پایگاه نظامی اسپایکر حمله کرد و در این عملیات مقر به طور کامل منهدم و شماری از نیروهای ارتش عراق کشته و چند خودرو منهدم شد. پایگاه های خبری عراقی نوشتند که داعش یک سعودی را برای اجرای عملیاتی انتحاری در نزدیک تکریت اعزام کرد.

این درحالی است که طرفداران داعش خواستار به گفته خود "آماده باش" شد و خواستار خروج از عربستان و عزیمت به مناطق تحت کنترل این گروه در سوریه و عراق شده اند. تعدادی از عناصر داعش از جوانان سعودی طرفدار این گروه خواسته اند تا به مناطق تحت تصرف "دولت اسلامی" داعش "مهاجرت" کنند.


موضوعات مرتبط: گروه داعش(شام و عراق)، کشور سوریه، کشور عراق، کشور عربستان
[ یکشنبه 16 شهریور1393 ] [ 19:3 ] [ ابراهیمی ] [ ]

العربیه: انتقال قبر پیامبر(ص) تصمیم دولت عربستان نیست

93/06/12    16:52

http://www.abna.ir/persian

شبکه خبری العربیه اعلام کرد که آنچه درباره انتقال قبر پیامبر(ص) از مسجد نبوی در مدینه منوره شایع شده در واقع تنها یک پژوهش است.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ یک منبع مطلع به شبکه خبری العربیه گفت آنچه درباره انتقال قبر پیامبر(ص) از مسجد نبوی در مدینه منوره شایع شده در واقع تنها یک پژوهش است و دولت در این باره تصمیمی نگرفته است.این منبع در ادامه افزود: آنچه منتشر شده تنها یک پژوهش است که در مجله علمی ریاست عمومی امور مسجد الحرام و مسجد نبوی درج شده است.

وی افزود تصمیم نهایی درباره گسترش (حرم نبوی) دو سال پیش اتخاذ شده است. بطوریکه هیئت علمای عظام سعودی مقرر داشتند که گسترش مورد نظر در مسجد نبوی شریف در صورتی که افقی باشد از ناحیه ضلع شمالی صورت گیرد و یا اینکه همانند حرم مکی یک طبقه فوقانی به آن اضافه شود. این تصمیم با اکثریت آرا به منظور پاسخ مثبت دادن به نظر علما گرفته شده است.

 همچنین چند تن از علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های امور اسلامی طرح وهابیان عربستان سعودی مبنی بر نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را تلاش وهابی‌ها برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند و تاکید کردند که اسناد‌ها و مسائلی که این طرح بر اساس آن‌ها اجرا می‌شود کاملاً باطل است و در قرآن و سنت پیامبر چنین چیزی وجود ندارد بلکه عکس آن‌ وجود دارد.

گفتنی است روزنامه ایندیپندنت روز گذشته در گزارشی اعلام کرد: وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند.


موضوعات مرتبط: اماکن و مساجد جهان، کشور عربستان
[ چهارشنبه 12 شهریور1393 ] [ 16:55 ] [ ابراهیمی ] [ ]

علمای الازهر: هدف از طرح نبش قبر پیامبر(ص) ایجاد آشوب و فتنه است

93/06/12  16:44

http://www.abna.ir/persian

چند تن از علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های امور اسلامی طرح نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال آن به قبرستان بقیع را تلاش وهابی‌ها برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ به دنبال انتشار اخباری مبنی بر تلاش وهابی‌های عربستان برای نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال آن به قبرستان بقیع، علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های اسلامی این طرح وهابی‌ها را تلاش برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند.

پس از آنکه روزنامهٔ ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد که وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند، چند تن از علمای الازهر و مرکز پژوهش‌های امور اسلامی این طرح را تلاش وهابی‌ها برای ایجاد فتنه و برانگیختن خشم مسلمانان دانستند و تاکید کردند که اسناد‌ها و مسائلی که این طرح بر اساس آن‌ها اجرا می‌شود کاملاً باطل است و در قرآن و سنت پیامبر چنین چیزی وجود ندارد بلکه عکس آن‌ وجود دارد.

الشحات الجندی، عضو مرکز پژوهش‌های اسلامی گفت: این طرح عربستان جنجال‌ زیادی برانگیخته و هدف آن ایجاد آشوب و تنش و فتنه است.وی در خصوص مطرح شدن این طرح با بهانه مخالفت با ساختن بارگاه و مقبره گفت: در قرآن مسائلی غیر از این وجود دارد و برخی آیات قرآن نشان می‌دهد که وجود قبر در داخل مسجد جایز است.

علی ابوالحسن، رئیس کمیته فتوادهی در الازهر نیز گفت: قبر پیامبر در داخل مسجد نیست و به طور کامل جایز نیست جسد پیامبر را انتقال داد چرا که ما قاعده و قانون داریم که می‌گوید قبور پیامبران نباید تغییر کند.


موضوعات مرتبط: اماکن و مساجد جهان، کشور عربستان، کشور مصر
[ چهارشنبه 12 شهریور1393 ] [ 16:49 ] [ ابراهیمی ] [ ]

طرح وهابی‌ها برای نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال به قبرستان بقیع

http://www.abna.ir/persian

یکی از اساتید دانشگاه عربستان که از تخریب مکان‌های مقدس و آثار باستانی در مکه مکرمه انتقاد کرده است طرح وهابی‌های سعودی برای نبش قبر پیامبر گرامی اسلام را افشا کرد.

 
به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ روزنامه ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد: وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند.

روزنامه ایندیپندنت در مقاله‌ای به قلم اندرو جانسون نوشت بر اساس طرحی که با خطر ایجاد تفرقه در جهان اسلام مواجه است، مقبره حضرت محمد(ص) که یکی از مقدس‌ترین اماکن اسلام است ممکن است تخریب شود و پیکر وی به یک مقبره نا‌شناس منتقل شود.

این پیشنهاد بحث برانگیز بخشی از سندی است که یک استاد دانشگاه برجسته سعودی تهیه و در میان متولیان مسجد النبی در مدینه منتشر کرده است، جایی که پیکر مطهر حضرت محمد(ص) در زیر یک گنبد سبز مدفون شده است و میلیون‌ها زائر آنجا را به عنوان دومین مکان مقدس اسلام زیارت می‌کنند.این طرح را یکی دیگر از اساتید دانشگاه عربستان که از تخریب مکان‌های مقدس و آثار باستانی در مکه که مقدس‌ترین مکان در جهان اسلام است انتقاد کرده است افشا کرد.در این طرح تخریب حجره‌های اطراف مقبره حضرت محمد(ص) پیشنهاد شده است که برای شیعیان قابل احترام است.در این سند ۶۱ صفحه‌ای خواسته شده است بقایای پیکر حضرت محمد(ص) به قبرستان بقیع در مجاورت مقبره وی منتقل و به صورت نا‌شناس دفن شود.هنوز در مورد اینکه تصمیمی برای انجام این طرح گرفته شده باشد سخنی به میان نیامده است.

دولت عربستان در گذشته اصرار داشت که برای ایجاد تغییراتی در مکان‌های مقدس اسلامی با جدیت کامل اقدام کند. اما با توجه به اهمیت این مسجد برای مسلمانان شیعه و سنی، دکتر عرفان علوی، رئیس بنیاد تحقیقات میراث اسلامی هشدار داد هر گونه تلاش برای انجام این اقدام موجب ناآرامی خواهد شد.دکتر علوی به روزنامه ایندیپندنت گفت مردم از این حجره‌ها که اتاق‌هایی بودند که خانواده پیامبر در آن‌ها زندگی می‌کردند بازدید می‌کنند و برای نماز خواندن به سمت محل دفن پیامبر نماز می‌خوانند.وی افزود: اکنون آن‌ها می‌خواهند مانع شوند تا زائران این مرقد را زیارت کنند به این علت که معتقدند این کار شرک است. اما تنها راهی که می‌توانند مانع این کار شوند این است که پیکر وی را به این قبرستان منتقل کنند.

قرن‌ها است که زائران مسلمان برای انجام مناسک حج و زیارت کعبه به مکه سفر می‌کنند. بسیاری از مسلمانان در سفر به مکه برای زیارت مقبره حضرت محمد (ص) به مدینه نیز سفر می‌کنند.

روزنامه ایندیپندنت پیش از این افشا کرده بود که چگونه گسترش چند میلیارد پوندی مسجد الحرام منجر به تخریب ۹۵ درصد از ساختمان‌های هزار ساله مکه شده است و هتل‌ها، آپارتمان‌ها و مراکز خرید لوکس جای این بناهای تاریخی را گرفته‌اند.

دکتر علوی گفت: سند مربوط به تخریب مسجد النبی در مدینه را دکتر علی بن عبدالعزیز الشبال از دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود در ریاض تهیه کرده است.این سند همچنین خواستار برداشته شدن گنبد سبز مقبره حضرت محمد(ص) و در ‌‌نهایت انتقال پیکر وی به قبرستان بقیع در نزدیکی این مقبره شده است.وی گفت: پیکر بسیاری از اهل بیت پیامبر خدا حضرت محمد(ص) در قبرستان بقیع دفن است. در سال ۱۹۲۴ نشانه‌های همه قبر‌ها برداشته شد و زائران دیگر نمی‌توانند متوجه شوند که چه کسی در کجا دفن شده است.

دکتر علوی گفت: مطمئن هستم که جهان اسلام از این اقدام شوکه خواهد شد. این کار موجب خشم خواهد شد.

روزنامه ایندیپندنت نتوانست با سفارت عربستان برای پرسش در این زمینه تماس بگیرد اما این سفارتخانه سال گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: توسعه مسجد الحرام هدف بسیار مهم و یکی از اهدافی است که پادشاهی عربستان که خود را متولی هر دو مسجد مقدس (مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه) می‌داند با ‌‌نهایت جدیت آن را دنبال می‌کند. این نقش از اصول اصلی است که عربستان بر آن بنیان نهاده شده است.


موضوعات مرتبط: اماکن و مساجد جهان، هتک حرمت اماکن دینــی، کشور عربستان
[ چهارشنبه 12 شهریور1393 ] [ 16:34 ] [ ابراهیمی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انعکاس اخبار ، یادداشت ها ، گزارشات ، پژوهش ها ، تحقیقات ، تجزیه و تحلیل های مهم پیرامون مسائل راهبردی ، استراتژیکی ، ساختار و نظام حکومتی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، اقتصادی ، تجاری ، امنیتی ، نظامی ، اشغالگران ، مهاجرت ، بهداشت و سلامت ، آمار و جمعیت ، جامعه شناسی ، تاریخ ، جغرافیا ، مذاهب ...به نقل از منابع گوناگون رسانه ای ، مطبوعات ، خبرگزاری ها ،سایت ها ، وبلاگ ها ، کارشناسان ...در باره جهان اسلام ، نهضت مسلمانان ،دیگر ادیان الهی ، جوامع ...
موضوعات وب